m i lieuduresigaret voor drie kwartjes ZUSTERS VAN DE CHARITAS VIEREN EEUWGETIJ MET HUIZE ST. BAVO a GESLAAGD KAPPERSCONCOURS IN „DIE RAECKSE" BLIKSEMAFLEIDERS Uitvoering César Franck's JVÏesse Van primitieve behuizing naar royaal gebouw aan Kerklaan HERINGA WUTHRICH Profiteert VAN DUIVENBODEN WASMACHINES v°2,olÏÏï' WOENSDAG 24 JUNI 1953 PAGINA 2 Een 25-tal figaro 's met de handen in het haar BEDEVAART NAAR BRIELLE Donderdag 16 Juli a.s. De tocht naar de Adelberts- akker Zware mishandeling berecht Orgelbespeling Ontvangst van besturen Holland Festival en N.R.U. Overdracht molen aan Binnen-Liede FAILLISSEMENTEN van onze extra aanbieding Spreekuur burgemeester -7 Door Kath. Gemengd Koor te Heemstede SPORTDAG R.K. ULO-SCHOOL GED. OUDE GRACHT HEEMSTEDE „VEILIG VERKEER" TE HEEMSTEDE Serie verkeersongevallen bewijst het tegendeel Cabaretavond voor het Adoptie-comtié Tuinwedstrijd V.V.V. X - J - Van 512 Juli feest in Heemstede Merkwaardig en gelukkig begin Van het politierapport Burgerlijke Stand ZANDVOORT Schoolreisje leerlingen Mariaschool Trieste behuizing Examen R.K. Huishoud school Programma Beurs van Amsterdam Beurs van New York 11* U'-f* In „Die Raeckse" hield de afdeling Haarlem van de R.K. Technische Ont wikkelingsclub een kapconcours, dat alleszins geslaagd mag heten. Vóór de aanvang van de wedstrijd heette de voorzitter, de heer J. C. Üittenhout, de aanwezigen hartelijk welkom en wens te de deelnemers succes. De jury. be staande uit de heren L. G. v. Vosse- len, president, J. W. Ducardus, beiden uit Amsterdam en de heer G. Wijnen, hield1 'n strenge contróle op deslachtóffers om te vermijden, dat een oneerlijke con currentie zou plaatsvinden. Hierna kon de strijd een aanvang nemen. De 15 kappers, de meesten gekleed in hun ambtskleding, een enkele met opge stroopte mouwen, namen kam en schaar ter hond en plotseling was de lucht vol van het bekende geklik en geknip. dat uit iedere kapperssalon tegemoetklinkt. De modellen zaten merendeels onbewo gen naar hun spiegelbeeld te staren in tegenstelling tot de Figaro's, die druk in de weer waren met veelsoortig kap- gerei, soms tersluikse blikken werpend op de vorderingen van hun collegae. Tijdens hun werkzaamheden arriveer den nog vele belangstellenden, die zich rond de acht tafeltjes installeerden en Advertentie HAARLEM De 69ste Haarlemse Bedevaart naar Brielle, welke dit jaar plaats vindt op Donderdag 16 Juli a s. en waarbij zich aansluiten de volgende plaatsen: Over- veen, Heemstede, Bennebroek, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Sloten, Bad hoevedorp, Lijnden, Vijfhuizen, Hoofd dorp, Nieuw-Vennep, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Voorhout, Warmond, Zand- voort, Bentveld, Vogelenzang, Zilk, Haarlemmerliede, Halfweg, gaat per luxe-touringcars. Vertrek uit Haarlem 7 uur, vertrek uit Brielle 17 uur. Kaart jes voor deze bedevaart zijn aan alle pastorieën van bovengenoemde plaat sen verkrijgbaar en bij de broedermees- ters of in het gebouw St: Bavo bij de heer G. Scholte. Over enkele dagen vol gen nog nadere mededelingen. De traditie getrouw zal Zondag 28 Juni de tocht naar de Adelbertsakker worden gehouden, 's Morgens 6 uur zal mgr. Henneman de gezongen H. Mis opdragen, waaronder algemene H. Com munie. Wegens zware mishandeling van zijn 39-jarige medehuurder, een hovenier, heeft het gerechtshof te Amstredgm een 30-jarige adjunct-commies der belastin gen uit Haarlem, veroordeeld tot ander half jaar met aftrek. Tegen hem was drie jaar gevangenisstraf geëist. De Haar lemse rechtbank had hem tot anderhalf jaar veroordeeld. Op 17 Mei van het vorig jaar hadden beide mannen onenig heid gekregen over een lekkage in de keuken. De adj. commies viel toen met een priem de hovenier aan en bracht hem daarmede zware verwondingen aan het hoofd toe. Het programma voor de orgelbespe ling in de Grote Kerk op Donderdag 25 Juni, des middags van 3—4 uur, door de keer George Robert, luidt als volgt: 1. Fantasia in a (met echowerkl, J. P. Sweelinck; 2. a. Larghetto, G. B. Bas- sani, b. Fuga, C. F. Pollaroli; 3. Con cert G. gr. t., Allegro, Grave, Presto, Vi- valdi-Baeh; 4. Kleines harmonisches La byrinth, J. S. Bach; 5. Andante, C. Franck; 6. Petite Siute Scholastique, Prélude - Meditation - Prière (Choral) - Cantilène mélancolique-Fanfare fuguée, D. de Sévérac. B. en W. van Haarlem zullen op Don derdag 25 Juni 1953 te ongeveer 22.30 uur, na afloop van het door het Radio Philharmonisch Orkest in het concert gebouw alhier te geven concert in het kader van het Holland Festival 1953, of ficieel ten Stadhuize ontvangen o.m. de besturen van Holland Festival 1953 en van de Nederlandse Radio Unie, alsme de de verschillende medewerkers, die de uitvoering van dit concert mogelijk ma ken. Zaterdag 27 Juni zal. de vereniging ..Haerlem" het houten weidemolentje aan de Binnen-Liede overdragen aan de Re genten van ret Grote of Sint Elisabeth's Gasthuis, die bij deze plechtigheid aanwe zig zullen zijn met hun voorzitter, de bur gemeester van Haarlem. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 23 Juni 1953 failliet verklaard: C. van der Kamp, vishandelaar, Santpoort-Station, Zinneveltlaan 35. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. Boers, Overveen. Wegens gebrek aan actief werden op Dinsdag 23 Juni 1953 opgeheven de faillissementen van: E. van 't Hof, chauffeur, Haarlem, Waarderpolder, schip „Yvonne". Rech ter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. E. van Tijn, Haarlem. Jac. van den Brink, Haarlem, Spie gelstraat 29 rood, van beroep koopman. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem. Advertentie 40 BEDSTELLEN 2-pers. verend met 2 kapokkussens, pracht tijk, wollen afdekking, 15 jaar garantie, van -testvoorf 123.50 1-persoons van S9T— voor f 57.50 Onze naam staat borg voor de kwaliteit. Groot Speciaalhuis GED. OUDE GRACHT 108—110 Tel. 17165 - 10299 Bezoekt onze Meubel-Toonkamers met kennersblik de verrichtingen van da coiffeurs volgden. Toen de viorgeschreven 40 minuten waren verstreken, beoordeelde de jury de resultaten, waarbij terdege gelet werd op de gelijkmatige haarlengte en de coupe. Wederom werd 10 minuten gelegenheid gegeven om de opmaak te verzorgen, waarna de drie juryleden hun eindbeoordeling noteerden. Het pu bliek werd eveneens in de gelegenheid gesteld de prestaties van de candida- ien te bewonderen. Na de herenkappers werden nu ook de dameskappers met hun modellen on der de felle lampen geplaatst. Gevraagd was het kappen van een draagbaar dag- kapsel. De jury hield weer een voor- contróle en daar togen de dames en he ren aan de slag met vooral tegen het eind van de werktijd jachtige bewegin gen. Doch de resultaten mochten er zijn; werkelijk zeer charmante produc ten kwamen onder hun handen vandaan. Het kostte de juryleden dan ook nog al tijd alvorens zij hun bevindingen konden boekstaven. De uitslag luidde voor de heren kappers: 1. de heer Wintering (Halfweg). Hij kwam daarbij dus in het bezit van de festivalbeker. 2. 2. de heer Bosman (Haarlem). 3. de heer Withaar (Bever wijk). 4. de heer W. Stevenhage (Haar lem). De dameskapperst en -kapsters stonden als volgt op de lijst: 1. de heer J. C. Kerner (Amsterdam), die in het bezit kwam van de beker. 2. De heer Hen neman (Beverwijk). 3. mejuffrouw R Koster (Amsterdam). 4. de heer P. Schultheis (Haarlem). BIOSCOPEN: Rembrandt: „Zó- zijn we niet getrouwd" Bo\l n 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", a. 1. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Eliza beth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd" (geprolon geerd). Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alles op één kaart", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond" (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". Boven 14 jaar. Tiiden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Het verlaten eiland". Vooral „Revolverduivels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 24 Juni Stadsschouwburg: Toneelver. „St. Gene- sius" In: „Flat te huur", 8 uur. Donderdag 25 Juni Concertgebouw: Holland Feestival 1953. Concert d'oor Radio Philharmonisch Orkest en Groot Omroepkoor, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 15—16 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—5 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. Burgemeester Cremers houdt in plaats van Vrijdag 26 Juni zijn spreekuur op Zaterdag 27 Juni. Dirigent Evert- Haak weet zijn uitvoe ringen met gemengd koor, alsmede die van de afdeling kinderkoor, aantrekke lijk te maken. Operette-muziek van goed gehalte wisselt meermalen de doorgaans meer ernstige koorwerken af. Door het beoefenen van verschillen de genres koormuziek is hij bovendien niet gebonden aan een bepaalde lokali teit. Zo is een concertpodium, dan weer toneelruimte en thans een gewijde om geving gewenst. Voor de uitvoering van César Franck's „Messe" had de dirigent de Hervormde kerk gekozen. Een kerk, waarin een be hoorlijke koorruimte en een goed-klin- kend orgel zijn (alleen de tongwerken zijn nogal hel van klank en dienen bij solo- spel alleen in de tutti's, bij de zang zo min mogelijk te worden gebruikt), waar de klank juist voldoende reso neert. Alleen de grote afstand tussen koor en orgel biedt moeilijkheden. Dit niet zozeer inzake contact tussen diri gent en organist, want de speeltafel staat op de koortribune, jnaar voor het bepalen van de orgelklank ten opzichte van het koor, qua volume en timbre. Deze moeilijkheden kunnen vanzelf sprekend niet direct worden overwon nen. Alleen na herhaalde uitvoeringen en vele repetities is een volkomen een heid te bereiken. Toch verkreeg men menigmaal mooie klankcombinaties, het meest nog bij vermenging van zang en spel vanaf pianissimo tot aan mezzo- forte. Hierbij denken we vooral aan de inzetten van Sanctus, Benedictus en fragmenten uit de Agnus Dei! Wanneer bij enkele onderdelen, zoals de afsluitingen vóór „Qui tollis" in de Gloria en vóór „Et incarnatus est" in de Credo, het koor bij mezzo-torte- zang detoneerde, schrijven we dit niet toe aan onvoldoende intonatievermogen, doch aan vermoeidheid door ae vooraf gaande, veeleisende forte-zang. Deze zang bevatte meerdere goede momen ten, van het koor, bijzonder van de sopranen vergt de componist echter zeer veel, van een klein bezet koor van amateurs te veel. Als compositie zal de Messe aan Franck-kenners wellicht zijn tegenge vallen, het is dan ook, de „Panis Ange- licus" inbegrepen, een z.g. jeugdwerk. Men heeft daarentegen nu eens een Begunstigd dqór ideaal weer werd dezer dagen de jaarlijkse sportdag voor de leerlingen van de R.K. Uloschool Ged. Oude Gracht gehouden op het ge meentelijk sportterrein aan de Schalk- wijkerweg. De heer G. van Balen, hoofd der school, opende met enige opwek kende woorden, waarna begonnen werd met de vierkamp. De prestaties golden tevens voor het diploma der CCSA. On der leiding van de heer C. Thijssen verliep het programma zeer vlot, zodat precies op tijd de prijsuitreiking plaats vond. Uitslagen: Vierkamp jongens 16 jaar en ouder. 1. Rudy Krastel 267 pnt; 2. Bob Moors 265 pnt; 3. Rob Krastel 247 pnt. Vierkamp jongens 14-15 jaar: 1. Harry Brugman 263 pnt; 2. Bob Kuiper 260 pnt: 3. Cor v. d. Kamp 239 pnt. Vierkamp jongens 12-13 jaar: 1. Gijs v. Kooy 183 pnt; 2. Jan Koosloot 178 pnt; ,3. Harry Noorderbroek 172 pnt; 800 meter; 1. André van Dijkman; 2. Hein Kramers; 3. Rob Krastei. 720 meter: A: 1. Jac. Damen; 2. Adri Speyker; 3. Harry Kostermans. 720 B: 1. Henk Jansen; 2. Harry Noorderbroek; S. Fons Blom. Verspringen A: Kees Kroskinsky 5 meter; B: Jan Buys 4.60 meter; C. Gijs van Rooy 4.10 meter. Kogelstoten: A: Bob Moors 10.05 me ter; B: Harry Brugman 11.30 meter; C: Bert Vreeswijk 8.10 meter. Speerwerpen: A: Bob Moors 37.10 me ter; B: Cor v. d. Kamp 28.60 meter; C: Kees Montauban 26.90 meter. 100 meter A: Kees Kroskinsky 13 see. 80 meter B; Jan Buys 10.6 sec. 60 meter C: Henny Bottelier 8 sec. Franse miscomposit-ie uit de romantische tijd kunnen beluisteren en concluderen, dat ze toch ver boven de hier gebruike lijke werken van Viotia, Heinzé, Hol e.a. uitkomt. De sopraansolo werd door Annette de la Bije op stijlvolle en klankrijke wij ze vervuld, mede vertolkte zij muzikaal een fragment uit Brahms' „Ein Deut- sches Requiemwaarbij het koor goed secondeerde. De piano-, orgel-, cello- en contrabaspartijen waren respectievelijk in handen van Marlo Saaf, Joep Schnei der, A. Hart Nibbrig (bescheiden, maar mooi cello-spel) en D. Schild. De dirigent speelde als organist de Toccata en Fuga in d van Bach op knap technische wijze en sloot met zijn koor dit kerkconcert, dat veel belang stelling trok, met Gounod's „Super Flu- mina" klankrijk en markant af. O. K. Het is gisteren in Heemstede weer raak geweest met de verkeersongevallen. De se.rie begon te kwart voor elf 's mor gens, toen op de Herenweg in de richting Bennebroek een personenwagen reed, bestuurd door T. A. R. uit Heemstede. Bij de Zandvoortselaan kwam een personen wagen, bestuurd door P. de J., eveneens uit Heemstede, die normaal stopte ten einde het naderend verkeer voorrang te verlenen. Uit de richting Bennebroek kwam echter een wielrijdster mej. P. G. L. B., wonende te Aerdenhout, die met een bocht naar links de Zandvoortselaan wilde inrijden en daarbij geen acht sloeg op de uit Haarlem naderende wagen. De bestuurder, F. A. R., reageerde on middellijk en remde zeer krachtig, ter wijl hij naar rechts stuurde om de on voorzichtige wielrijdster te sparen, doch kon niet verhinderen dat zij toch nog even werd geraakt en over de weg werd geslingerd. Ondanks het zeer krachtige remmen schoof de wagen door en botste tegen de stilstaande auto van P. de J. aan. Beide wagens werden zwaar be schadigd, terwijl een passagier uit de eerste auto, mr. A. M uit Bennebroek, licht werd gewond De wielrijdster kwam met enige schrammen en een flinke portie schrik vrij, doch haar rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. Het ongeval veroorzaakte op de drukke Herenweg nogal stagnatie, doch de politie was spoedig ter plaatse en na korte tijd functionneerde het verkeer weer nor maal. Zols te doen gebruikelijk, werd van het gebeurde proces-verbaal opge maakt. Des avonds te, half zeven reed in de Postlaan een personenwagen in de rich ting van de Heemsteedse Dreef, bestuurd door J. L. de J. uit Heemstede. Uit de Dr. Cuyperslaan kwam een bestelauto, bestuurd door W. B. uit Alkmaar, die de Postlaan in de richting van de Hen drik de Keyserlaan wilde oversteken en daarbij aan de van rechts komende per sonenwagen geen voorrang verleende. Een botsing was het onvermijdelijke ge volg en beide wagens werden vrij ernstig aan de voorzijde beschadigd, zodat de bestelauto die de zwaarste knauw had gekregen, moest worden weggesleept Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de politie maakte van dit onge val weer proces-verbaal op. Te ongeveer 7 uur reed de brandstof- fenhandelaar J. de G. uit Heemstede met zijn vrachtwagen op de Cruquiusweg, komend uit de richting Wipperplein. Het lag in zijn bedoeling, de inrit naar het hoenderpark „De Cruquius" in te rijden, welke links van de weg ligt, doch toen hij daartoe wilde overgaan, trachtte een personenwagen, bestuurd door F. C. E. uit Amersfoort, hem te passeren. Éen botsing was onvermijdelijk en beide wa gens werden vrij ernstig beschadigd doch persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. De politie maakte ook hier proces-verbaal op. 27 Juni zal het zilveren jubileum ge vierd worden van de firma Baars, aan de Raamvest 29. Tegelijkertijd wordt de uitbreiding van het pand een feit geacht en het koperen jubileum van de heer R. Loerakker, een der knechten, gevierd. De heer Baars begon een be drijf in verhuizingen en transporten en verzekerde zich in 1935 de steun van een compagnon. De firma verschijnt thans regelmatig op de weg met vijf grote verhuiswagens en de 'gang van zaken is zodanig, dat het daar wel niet bij blijven zal. Zondag 5 Juli zal de bekende Haar lemse arts, dr. Tjebbo Franken, 70 jaar worden. Een comité uit de patiënten is van plan de dokter op deze dag een album aan te bieden met de handteke ningen van al zijn patiënten. De bedoe ling is een blijvende herinnering van ideeële waarde samen te stellen. Men gelieve zijn naam en adres op te geven aan de hierna volgende leden van het comité, waarna een kaartje zal worden gezonden om de handtekening te plaat sen. Vóór 1 Juli moeten al deze bewij zen van hoogachting en vriendschap aan hét comité teruggezonden zijn. Een bijdrage wordt niet gevraagd, maar ook niet geweigerd. Het comité: J. Beeke laar, Dr. Schaepmanstraat 36, M. J. Dixon, Kweektuinstraat 38, postgiro 258370, M. van der Bijl, Bloemveldlaan 47 en J. Koops, Rollandstraat 89. De uitgeverij G. Eikelenboom en Zn., te Heemstede, welke er altijd zo keurig voor zorgt, dat de adresboeken voor Haarlem en omliggende gemeenten op tijd ververst worden en ook voor oriën- teringskaarten met stratenlijst de zor gen heeft, zal velen ongetwijfeld een genoegen hebben gedaan met de uitgave van een kaart van Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Overveen, Aerden- hout-Bentveld, Santpoort en gedeelten van Zandvoort en Haarlemmermeer. Er is een stratenlijst bijgevoegd, zodat men met weinig moeifce de overzichtelijke kaart kan raadplegen. Door middel van tekens op de kaart, zijn de voornaam ste gebouwen en instellingen aangege ven. Een uitgave, die zeker in de be hoefte voorziet en haar weg wel zal vinden. De kunsthandel Leffelaar, op de hoek van de Grote Markt, is zodanig bij het stadsbeeld betrokken, dat men hem niet meer weg kan denken. Toch zal deze gezellige zaak eind Augustus wor den opgeheven, omdat dit filiaal van de bloeiende moederzaak aan de Wagen weg, meer kijkers dan kopers had. De eigenares van hetp erceel, Joh. Enschedé en Zonen, heeft het pand verkocht aan de verzekeringsmaatschappij „De Ne derlanden van 1845", die er een infor matiekantoor zal gaan vestigen. De heer Leffelaar zal in zjjn zaak aan de Wagenweg belangrijke expostities blijven houden. Vijftig jaar geleden kwam uit Breda een smid, die de bedoeling had in Haarlem een modeUmederij te stichten. Hij begon met het huren van een onbe woonbaar verklaard huis in de Witte Herensteeg no 5. en richtte dat zo goed en zo kwaad als het ging als smederij in. Bijster comfortabel was het niet, want de ruimte was uiterst be perkt. De ijzeren staven konden zelfs niet liggen en staken door het zwaar poreuze dak heen naarbuiten. Het kleine bedrijfje, aanvankelijk een wa gensmederij, groeide allengs uit en na drie keer te zijn verhuisd, vestigde de heer Bos zich voor goed in de Nieuwe Kruisstraat 19, alwaar meer gelegenheid was zijn bedoeling te verwezenlijken. Er werd inderdaad een modelbedrijf van gemaakt, waarbij in het bijzonder het vervaardigen van machines voor de grafische industrie de aandacht van de huidige eigenaars heeft. Want toen de heer A. Bos zich in 1940 uit de zaak terugtrok (hij overleed in 1948) werd het bedrijf door twee zijner naaste medewerkers, de heren J. Rose, J. Duk en zijn zoon H. A. Bos, overgenomen, die nog steeds de huidige firmanten zijn. Dinsdag 30 Juni bestaat deze zaak een halve eeuw en dat feit zal op waar dige wiize werden herdacht. Van drie tot viif uur zal een receptie worden gehouden in café-restaurant Brinkmann op- de Grote Markt. Veertig jaar geleden besloot de heer Keip, te Haarlem, om de heer Adriaan Kat als opticiën in zijn dienst te nemen. In 1923 vestigde de laatste een eigen zaak aan de Generaal Cronjéstraat en nadat hij aldus 30 jaar de oogappel van de brillendragers was geweest, besloot hij onlangs zijn winkel geheel te mo derniseren. Vandaag is de zaak geopend en wij moeten zeggen, dat het alweer de Noord is, waar ment weet met zijn tijd mee te gaan. De heer L. D. Walraven, wonende aan de Tamarindestraat, heeft een uit vinding gedaan, welke de hoge druk pan binnen het bereik van elke huis vrouw maakt. Om de pan wordt een klemband geschroefd en aan deze band wordt een hoge-drukdeksel bevestigd, d^it door middel van een schroefdraad hermetisch op de pan wordt gedrukt. De uitvinder heen octrooi aangevraagd en hij hoopt, dat de huisvroüwen even enthousiast over de vinding zullen zijn als zijn eigen vrouw. Donderdag 25 Juni zal de afdeling Haarlem van de Bond van Loodgieters en Fitterspatroons het gouden jubi leum vieren, recipiëren, gezellig eten en daarna feestvieren. Op Woensdag 1 Juli zal het Adoptie comité dat de belangen van de geadop teerde gemeenten zo goed behartigt, een cabaretavond aangeDoden krijgen door de gezamenlijke Heemsteedse winkeliers. Het blijft hier niet bij deze aanbieding, want er zal ook nog een cheque, groot f 4000 worden aangeboden, een bedrag, dat destijds door de winkeliers is bijeen gebracht. In de uitslag van de tuinwedstrijd van l de V.V.V. is gisteren een fout geslopen. I Bij de grote tuinen, verzorgd door hove- I niers, moet als no 2 genoteerd worden A. J. W. van Sambeek. Advertentie m In de week van Zondag 5 Juli t»t en met 12 Juli zal Huize Sint Bavo in het teken staan van een trits feestelijkheden ter viering van het feit, dat de Eer waarde Zusters Penitenten Recollectinen van de Congregatie Charitas te Roo sendaal zich honderd jaar geleden vestigden in de parochie van Sint Bavo te Heemstede. Die vestiging betekende in feite ook de stichting van Huize Sint Bavo, zij het dan allerprimitiefst, maar dan toch zo degelijk, dat er in de loop van een eeuw een „tehuis" aan de Kerklaan is ontstaan, zonder welk Heemstede niet denkbaar meer is. „Huize Sint Bavo" is voor do inwoners van Heemstede een begrip geworden, evenzo ais vele bewoners en bewoonsters onvergetelijke typen zijn geworden. Het tehuis mag zich tevens beroemen op een zekere diocesane vermaardheid, doordat menig priester, afgemat door pastorale zorgen, daar de rust vond, die hem per slot van zaken wel toekwam. Dat bij al die vreugde om het eeuwfeest de schijnwerper vooral gericht wordt op de zusters, aan wie de ver zorging is toevertrouwd, is niet alleen billijk en rechtvaardig, maar evenzeer heil zaam, omdat haar werk min of meer als vanzelfsprekend wordt beschouwd en men zo gemakkelijk vergeet, hoeveel offers het gekost heeft om het werk uit te bou wen. Daarom heeft het college van re genten van Huize Sint Bavo een feest commissie samengesteld, die er zorg voor zal dragen, dat het eeuwgetij met grandeur wordt gevierd. Bovendien is er een gedenkboekje uitgegeven, vlot en bijzonder prettig geschreven door Herman Divendal. De lezer krijgt hierin geen dorre opsomming van wat er zo in die honderd jaar is gebeurd, maar Divendal heeft van de historie een aan genaam verhaal gemaakt, waarin het werk van de zusters op hartelijke wijze wordt getekend. De Heemstedenaren, en vooral de ouderen onder hen, zullen er menige bekende klank in ontdekken. Aan dit gedenkboek mogen wij hier enkele gegevens ontlenen om in grote lijn de uitbouw van „Sint Bavo" weer te geven. Het begin is kennelijk even merk waardig als gelukkig geweest; merk waardig, omdat de stichteres en alge meen overste van de .Congregatie een Gistermiddag sloeg in een automatiek aan de Spekstraat de vlam in een pan met frituurvet. De eigenaar trachtte het vuur te blussen, maar toen hij daarin niet slaagde, belde hij de brandweer. Met een schuim- apparaat wist deze het brandje te bedwin gen. Het frituurvet ep een element werden door de oververhitting onbruikbaar. Een 20-jarige dienstbode J. Th. R. uit Haarlem 'is door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van f 10 bij haar werkgeefster. Na verhoor werd zij weel- op vrije voeten gesteld. Een poging tot diefstal werd verhinderd, doordat een 45-jarige timmerman P. J. L. v Z. bijtijds gegrepen werd. Hij had van een bouwwerk aan de Muiderslotweg en kele houten onderdelen apart gelegd met de bedoeling, die in de avonduren weg te halen. Zijn opzet mislukte, omdat men de onderdelen spoedig miste. GETROUWD: A. Verhagen en 1. Hoo ning. GEBOREN- M. H. A. Stoelings—Le Hane z' M. Klous—Van Leeuwen z; L. F. Verkaart—Berkhout d; F. Meimans—Van der Land d. OVERLEDEN: C. ImanseVan Groen, 37 j., Hazepaterslaan; C. W. Dijkgraaf, 88 j.. Middenlaan; M. E. OtteBerlijn, 71 j. kamperlaan; C. van der Waals—Van Weeren, 73 j., Crayenesterlaan; J. J. Ter poorten, 44 j., Lei'dseplein; F. Grutske— Krösschell, 52 j., Kleine Houtstraat; H. G. E. Lorenz, 79 j., Ruychaverstraat; A. Tervoort—Smeets, 87 j., van Oosten de Bruijnstraat. Ongeveer 200 leerlingen van de Ma riaschool te Zandvoort maakten Dins dag het jaarlijkse schoolreisje. Per autobus ging de reis ditmaal naar de speeltuin te Valkenveen en de Loos- drechtsche Plassen. Volop is er genoten van de attracties in de speeltuin en van een boottocht op de plassen. Het weer hield zich goed, zodat de regen geen spelbreker kon zijn. Via Hilversum en Schiphol kwarft het vrolijke gezelschap om 6 uur weer in Zandvoort aan, hon derd uit pratend over de oelevenissen van de dag welke, dank zij de onver moeide zorgen van het onderwijzend personeel en de helpers, zonder stoor nis is verlopen. Huize Sint Bavo te Heemstede, zoals niet iedereen het dagelijks ziet. Deze opname werd gemaakt in de tuin en geeft wel een indruk van de gemoe delijke sfeer, waarin het tehuis zich mag verheugen. postulante, die pas veertien dagen te voren in noviciaat was getreden, naar Heemstede stuurde; gelukkig, omdat deze postulante de 29-jarige zuster Stanislaus uit het goede hout gesneden was en samen met de 40-jarige zuster Antonia op 6 Juli 1853 haar werk in Heemstede met zoveel enthousiasme begon. Dat begin was heel simpel: een naai-, brei- en bewaarschool. Hoe het eerst allemaal in zijn werk is gegaan, blijkt nu moeilijk te achter halen te zijn, maar dat de Zusters in de parochie van Berkenrode hard nodig waren, kan zonder twijfel worden aan genomen. In die dagen zo merkt Divendal op werkten ook heel wat getrouwde vrouwen op de wasserijen en blekerijen. En deed pastoor Van der Weijden de ronde door de parochie, dan zag hij de halve jeugd \an zijn parochie aan haar lot overgelaten, hetgeen het ergste was voor de kleine kleuters en voor de oudere meisjes, die dikwijls hard werkend zo van de bollenschuur of de kwekerij in het huwelijk stapten en best in de late namiddag wat les in naaien en breien kónden gebruiken. Men mag overigens veilig aannemen, dat er in .de eerste twintig jaar aoor de zusters enorm veel werk is verzet, want in 1868 werd Moeder Stanislaus aangesteld tot algemeen Overste. Inmiddels was het wel een beetje triest gesteld met het gebouw aan de Kerklaan zelf. De ruimte was te klein, zodat aanvragen om weeskinderen op te nemen moesten worden afgewezen, maar wat erger was: het gesticht ging langzamerhand het aanzien van een bouwval krijgen. Pastoor Muré, die overigens al zo dringend om een nieuwe kerk verlegen zat, sloeg alarm in zijn nieuwjaarspreek van 1873 én gevolg was. dat verschillen de parochianen behoorlijk over de brug kwamen, niet in het minst mej. Marg. van der Horst (tante Go), die ruim de helft der onkosten voor haar rekening nam. Dat betekende een grote uitbouw, waardoor het werk der charitas met ruimer gebaar ter hand kon worden genomen. Maar dat was nog niet het eind. Een twintig jaar later vermaakte de heer L. Peeperkorn maar liefst f 25.000: aan het parochiaal armbestuur met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het geld aangewend zou worden tot stichting van een gebouw voor de ver pleging van wezen en ouden van dagen. Het bestaande gesticht werd echter beheerd door Kerk- en Armbestuur, maar door overdracht van het beheer alleen aan het Armbestuur werden alle moeilijkheden met de testamentaire be paling ondervangen. Het gesticht kon vergroot worden met een linkervleugel om zgn. pensionnaires op te nemen. Dat was in 1899, maar acht jaar later volgde reeds de rechtervleugel. Zo kent nu heel Heemstede „Huize Sint Bavo", dat thans 20 zusters telt (onder aanvoering HAARLEM Van de R.K. Industrie- en Huishoudschool voor meisjes te Haarlem slaagden voor het eerste ge deelte van de leraresopleiding N a de dames Th. M. A. J. v. Baar, J. M. Boon, E. E A v. d. Bos, G. T. Frinking, J. M. v. d. Gulik. C. C. M. Heemskerk. Th. M. Schouten. Voor het tweede ged'^lte van de leraresopleiding Na de dames A. C. de Groot, J. M. v. d. Gulik. A. Kloes, M. E. Menken en A. C. Witteman. Afge wezen geen. van Moeder Longina), 96 inwoners en 10 dienstboden. Een wijziging in beheer kwam nog in 1927, toen de parochie rond het Valken burgerplein gesticht werd. Het armbe stuur moest gesplitst worden en de bes te oplossing was toen wel, dat het be heer in handen kwam van een aparte stichting. Het college van regenten be staat thans uit de heren J. H. M. Pee perkorn, M. J. Meyer, H. H. Rücker en M. E. A. van Oppen, terwijl pastoor Ch. W. van Mierlo als bisschoppelijk com missaris fungeert. Zondag 5 Juli wordt de viering van het eeuwgetij ingezet met een plechtige Hoogmis, om 9 uur op te dragen door Deken J. J. A. Kuilman. Om 11 uur volgt de receptie van de inwoners, daar na een feestdiner. De receptie voor ge nodigden volgt om 14.30 uur, die voor belangstellenden om 15.30 uur. Het 1°* wordt gezongen om 17.30 uur en de dag wordt om 19.30 uur besloten met een concert, te geven door het R. K. Kin derkoor „Klein Caecilia" en de St. Ba- voknapen. Dinsdag 7 Juli geeft de R. K. Harmo nie „St. Michaël" 's avonds om 19.30 uur een concert. Woensdag 8 Juli zullen er verschillen de requiemmissen opgedragen worden voor de zielerust van overleden zusters, weldoeners en bewoners. Donderdag 9 Juli geven het R K' Dameskoor „Viva Maria" en het zang koor „Laudate Dorninum" om 19.30 uuf een concert en op Zondag 12 Juli wordt het feest om 17.30 uur besloten met een plechtig lof, te celebreren door pastoor Ch. W. van Mierlo. Daarna volgt nog het werkelijk besluit om 19.30 uur opvoering van Maryke van Nimwege" door het marionettentheater van Hen» Zoutendijk. Advertentie AEG - ERRES - HOOVER GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de kerk - Telefoon 13""-' Betaling eventueel in overleg. 102 l0j 98% 98 tg gtfl 97% t 99 tg 96)8 Ned. Handel Mtf eert 163 l6g A.K.U. 165'4 U. Van Berkels Patent 104',4 Calvê-Delft eert. 123 Van Gelder 151 Kon. Hoogovens cert. 161L j9l Unilever eert. 190(4 Ned. Kabel 212 1531» Philips 164% 3jg1 a Kon Petroleum 317% gfp* „Amsterdam" Rubber 88% Holl Amerika LHn 133% Kon. N. Stoomb. M. '°5J,2 l33 Ned. Scheepv Unie 132% jo5'« H.V.A. 104K» 91 Deli Mil eert 96 ex-div. 7 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt Ned 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fao. Inschr Grlbk. 46 3 pCt. (Niet officiële Anaconda Copper Bethiebem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cai Radio Corp. Republic Steel She!) Cil lern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stegl koersen) 22/» 35% 51 72(4 69(4 59%; 13(4 65(4 59(i 19 23(4 47(4 69(4 44% 92 22(4 38% 51 60 1$ 65- 59'? 19'f 23 SB* *5,4 93'? 22;; 39*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2