Straatsburg tracht Hoge Autoriteit kort te houden Syngman Rhee stelt voorwaarden zijn ^'eiio°Q,MAN: spoor het zwaarcL Boter delft onderspit tegen margarine 5 Kenschetsende ontwikkeling der jongste vijftien jaren v. Alle Nederlanders na de tweede dag uitgeschakeld s c Chefarine .4 r 0 A R Kolen- en Staalparlement bijeen Koningin Elizabeth is in Schotland Kunstproducten wedijveren met voortbrengselen der natuur Tennistournooi Wimbledon 'j «F Vier betrouwbare middelen in 1 tablet J WOENSDAG 24 JUNI 1953 PAGINA 4 Vertalen ook een vak BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4\ie doei wonderen! Voor „kleine kroning" Egyptische republiek vraagt om erkenning Nieuwe geloofsbrieven verlangd Wordt rechter Douglas voor Congress gedaagd? Katholieke Illustratie Koblet leidt nog in de Ronde van Zwitserland Zomercompetitie KNZB Succes voor gebr. Kraan Nederlandse roeiers voor Henley Zatopek naar Wassenaar? Wereldtijd op horden van Fanny Blankers Sportflitsen O trol Jet Jeten fehele J'd iJitslr Djhei ïfde. «eufer rt n- 1 Sachte ,.9«n fjhte (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, Dinsdagavond Hei kolen- en staalparlement heeft hedenavond zijn beraadslagingen afgeslo ten met een ruim vijf bladzijden beslaande resolutie. In deze resolutie ligt een geheel programma voor de Hoge Autoriteit opgesloten, nadat de vergadering uit drukkelijk haar vertrouwen in het tot nu toe gevoerde beleid van de Hoge Auto riteit, met alle stemmen vóór en vijf Duitse socialisten tégen, had Uitgesproken. De laatste vergadering eindigde niet zonder enkele taalkundige uitstapjes van de afgevaardigden, die met gepast plezier door de toeschouwers werden gade geslagen. De Nederlandse afgevaardigden konden het hedenavond niet eens wor den over de vertaling van het Franse „en temps utile". Volgens de een is het „tijdig", volgens de ander ,,te rechter tijd", wederom een ander spreekt van „te zijner tijd". Het is te hopen dat „te gelegener tijd" een taalkundige uitkomst zal brengen. Vertalen bleek eens temeer ook een vak te zijn. De kwestie was overigens niet onbe langrijk. Het ging er immers in de eindresolutie om, dat de Hoge Autori teit, hoewel deze zelf de initiatieven zal nemen en de haar door het verdrag opgelegde verantwoordelijkheden zal aanvaarden, de gemeenschappelijke vergadering of de bevoegde commissies „te zijner tijd" op de hoogte zal stellen van de beginselen, die de Hoge Autori teit bij haar werkzaamheden zullen lei den, alsmede van de grotere lijnen ha- rer plannen. De vraag was nu of in het „te zijner tijd" het initiatief van de Hoge Autoriteit genoeg of te veel dat hangt van het uitgangspunt af tot uidrukking kwam. Een tweede merk waardige, maar vruchtdragende scher mutseling ontstond tussen de heren Kapteijn en Sassen. Eerstgenoemde wil de de paragraaf over de gemeenschap pelijke markt, waarin het vierde lid de Hoge Autoriteit uitnodigt, binnen de grenzen van het mogelijke een combi natie na te streven van de economische, financiële, monetaire en credietpolitiek met het oog op de verwezenlijking ener economische integratie, laten vervallen. De heer Sassen voelde daar niets voor. Na een kort gesprek tussen de beide Nederlanders bleek, dat zij het in wezen eens waren. Zij stelden gemeenschappelijk een wijziging voor in deze zin, dat niet alleen de Hoge Autoriteit deze zorg wordt opgedragen, maar dat de gemeen schap het hare bijdraagt tot de verwe zenlijking van de doelstellingen. De vrees, dat van stonde af aan de be voegdheden aan de Hoge Autoriteit zou den worden gegeven en het initiatief van de afzonderlijke regeringen daar door in het gedrang zou komen, lag blijkbaar ten grondslag aan beide Ne derlandse afgevaardigden. In de eindresolutie spreekt de verga dering zich uit over de bevredigende wijze, waarop deze eerste gewone zit ting is verlopen en nodigt zij de Hoge Autoriteit uit zeer speciale aandacht te wijden aan de in het verdrag vastge legde sociale doelstellingen en zowel in de deelnemende staten van de gemeen schap als in derde staten haar streven naar voorlichting van de openbare me ning in al haar geledingen te intensi veren. Daarna dringt zij er zeer bijzon der op aan een aantal vraagstukken van administratieve aard, waarvan mis schien wel het belangrijkste is dat zo snel mogelijk een definitief statuut voor de functionarissen van de gemeenschap wordt ingesteld, tot een oplossing te brengen. Zij verzoekt de Hoge Autori teit enkele eensgezinde wensen van de vergadering ter kennis te brengen van de bijzondere raad van ministers, onder welke de belangrijkste is de definitieve vaststelling van de zetel van de vier in stellingen opdat een einde wordt ge maakt aan een voorlopige situatie, die nadelig is voor werk en financiën der gemeenschap. Tenslotte komen een aantal wensen op het gebied van de buitenlandse be trekkingen van de gemeenschappelijke markt van het vervoer aan de orde, terwijl enkelg preciseringen van de vergadering op sociaal gebied en nopens de investeringspolitiek worden gegeven. De lijvige resolutie sluit aldus: „Met de warmste instemming ontvangt de gemeenschappelijke vergadering de verklaring van de president der Ver enigde Staten, volgens welke „de een- In een schriftelijk antwoord op vragen van de pers heeft president Syngman Rhee gisteren de voorwaarden genoemd, waarop hij een wapenstilstand zou aan vaarden. In de eerste plaats moet de politieke conferentie binnen drie maanden na een wapenstilstand worden bijeengeroepen. Ten tweede moeten alle Chinese troepen uit Korea worden teruggetrokken en indien dit niet gebeurt, moeten de Chinese troepen en die der Verenigde Naties gelijktijdig worden geëvacueerd. Tenslotte dient het verdrag van wederzijdse bijstand tussen de regeringen van Zuid-Korea en de V. S. te worden getekend vóór een wapenstilstand. Van talrijke kanten heeft de Zuid- Koreaanse regering te horen gekregen, dat men haar actie tot vrijlating van de niet-communistische krijgsgevange nen afkeurt. Na de boodschappen van Churchill en Foster Dulles heeft presi dent Syngman Rhee gisteren ook een nota ontvangen van de Canadees Lester Pearson, die op hei ogenblik voorzitter is van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Ook deze protes teerde krachtig tegen de vrijlatingenen verklaarde het zijn plicht te achten de president de ernst van de toestand on der het oog te brengen. Pearson sprak de hoop uit, dat Syng man Rhee zal samenwerken met het opperbevel van de Verenigde Naties om snel tot een bestand te komen. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft zijn instemming betuigd met de inhoud van Pearson's bood schap. Diplomatieke kringen in Parijs menen te weten, dat ook Frankrijk een protest naar Seoel zal sturen. Het communistische persbureau „Nieuw China" deelde gisteren mee, dat de vrij gelaten Noord-Koreaanse krijgsgevan genen niet behoefden te worden opge spoord, omdat „Syngman Rhee, de Advertentie De vier geneesmiddelen van Chefarine ,,4'worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. u politie en het leger weten waar zij zijn". Zij behoeven alleen maar opdracht te krijgen hen terug te zenden. De communistische radio van Pe king verklaarde gisteren, dat „het be stand op Korea onmiddellijk getekend moet worden", teneinde verder bloed vergieten te voorkomen. Maar dan moet men eerst weten, aldus de ra dio, of generaal Mark Clark zeggen schap heeft over de Zuid-Koreaanse troepen. Heeft zij dat niet, dan is het de vraag, welke waarborgen er be staan, dat ook Zuid-Korea zich aan een bestand zal houden. wording van Europa noodzakelijk voor de vrede en welvaart der Europeanen en van de gehele wereld" is en dat tot dusverre de meest hoopgevende en constructieve ontwikkeling tot de eco nomische en politieke integratie van Europa vormt". Een scherp en duidelijk beeld van de betrekkingen tussen de Hoge Autoriteit en de gemeenschappelijke vergadering is ondanks de zeer duidelijke en tege moetkomende verklaring van de heer Monnet nog steeds niet aanwezig. Hier en daar had men het gevoel nog met te veel beloften gepaaid te worden. Van de andere kant evenwel is er bij deze Europese volksvertegenwoordiging een duidelijke wil gedemonstreerd een gro te Europese instelling, die aan het be gin van haar scheppende staat staat, niet in de wielen te rijden doof voor tijdig gevit op onbelangrijke onderde len. In de raadgevende vergadering van de* Raad van Europa, die morgen we derom doorgaat, is enige deining, daar men niet goed weet of het wel wense lijk is thans, nu zoveel Duitsers, Fran sen en Italianen afwezig zijn, een de bat te beginnen over de internationale politiek. De Engelsen zijn daar zeer op gesteld. Afgewacht moet worden of zij hun zin kunnen doordrijven. Koningin Elizabeth van Engeland is gisteren te Edinburgh aangekomen voor haar kroningsbezoek aan Schotland. Zij zal haar scepter en zwaard van de Schotse koningen ontvangen. Duizenden mensen juichten de Ko ningin, die vergezeld was door haar echtgenoot, hartelijk toe op haar weg van het station naar het „Holyrood House" de koninklijke verblijfplaats te Edinburgh. De hoofden van de diplomatieke missies in Cairo hebben gisteren bericht gekregen van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat zjj nieuwe geloofsbrieven aan president Naguib zullen moeten overhandigen. Het aan bieden van de geloofsbrieven zal tevens een erkennen van het nieuwe régime in Egypte inhouden. Het schijnt, dat men in leidende Egyp tische kringen aanvankelijk heeft ge aarzeld om deze erkenning te vragen, want eerst was gemeld, dat de diplo matieke vertegenwoordigers geen nieu we geloofsbrieven behoefden te over handigen. De subcommissie voor Justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft bepaald, dat volgende week Dinsdag de resolutie van de democratische afgevaardigde Wheeler (Georgia) zal worden besproken, waar in wordt voorgesteld opperrechter Dou glas voor het Congress te dagen, omdat deze uitstel van executie verleende aan het verleden week terechtgestelde echt paar Rosenberg. Wheeler zal dan als eerste door de subcommissie worden gehoord. 122. „Neem mijn leven. Neem het, vuige verraderhijgt de Noorman. Hij houdt zich wankelend staande aan het gordijn. Zweet staat op zijn voorhoofd, maar Tsa-* cha ziet in de koeleonverschrokken ogen van de Noorman, dat het geen angst zweet is. „Hoe durft gij over honden spreken, gij nietswaardige, ondankbare hondgaat Eric met schorre, hortende stem verder. „Gij hebt mijn gastvrijheid met voeten getreden. Minder dan een hond zijt ge. Een dief, een moordenaar verleende ik onderdak." Koortsig slikt de Noorman. „Uw eigen dienaar stond ge naar het levenhet zwaard..." Bliksemsnel heeft Tsgcha zijn mes getrokken. Zijn ogen vernauwen zich. Dit zullen uw laatste woorden zijn, ellendeling," sist hij. Hij heft dreigend het koude lemmet „Tsachaschreeuwt Chu Chandra met overslaande stem. Zij snelt op de Noorman toe en gaat beschermend voor hem staan. Maar haar tussenkomst is niet nodig. Er klinkt een schor, angstwekkend gehuil en eendonkere schaduw flitst door de lucht. Tanden blikkeren in het schijnsel van het vuur en boren zich diep in de arm van Tsacha, die met een kreet van pijn en ontsteltenis achterover valt. „Wolf," roept de Noorman. „Hier Wolf." Doch de hond wil niet luisteren. Grom mend heeft hij zich vastgebeten in de bovenarm van de Nomade. „Wolf," roept de Jaarlijks vieren duizenden gelovige inwoners van Nepal, het berggebied, dat aan het Himalayagebergte grenst, het Machendra Nath-feest. Machendra Nath was, volgens de Hindoe-legendeeen van de grootste Hindoe-leraren. Dit jaar echter werd het Machendra Nath-feest met nog groter enthousiasme gevierd, omdat men het aan hem toeschrijft, dat Tensing, een Nepalees, die als gids optrad bij de Engelse expeditie, de kracht heeft gevonden, om de Mount Eve rest te beklimmen. De gelovigen dansten en zongen in de straten. Zij trokken versierde wagens met zich mee, terwijl zij hymnes zongen en op de trommen roffelden. De plechtigheid eindigde met gebeden en dank voor het succes van Tensing. inds vijftien jaren levert de markt voor eetbare oliën en vetten in steeds toenemende mate de be nodigde grondstoffen óp voor de fabricage van mar garine. Dit product verovert geleidelijk de plaats, welke vroeger door de boter werd ingenomen. Tegelijkertijd kan men constateren, dat oliën' en vetten, die. vroeger voor de vervaardiging van zeep werden gebruikt, worden verdron gen door nieuwe chemische producten, waaruit de con clusie te trekken valt, dat de voortbrengselen der natuur meer en meer door de uitvloeisels van de menselijke we tenschap, derhalve kunstproducten worden vervangen in de moderne maatschappij. Ook de rubberplantages, die te lijden hebben van de synthetische 'industrie, weten hier van mee te spreken. Indien het procédé niet zo kostbaar De consumptie van eetbare vetten heeft zich sinds een eeuw aanmerkelijk uitgebreid en deze ontwikkeling wordt steeds duidelijker, ook per hoofd van de bevolking. In West-Europa heeft deze consumptie zich sinds 1850 niet alleen DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45' morgengebed en lit. kal., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio; NCRV: 10.00 gram.; KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Ange lus, 12.03 lunchconc., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 alt en piano, 13.45 gram.: NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw. 15.15 amus.muz., 15.40 gram., 16.30 viool en piano, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 Achterhoeks progr., 18.00 Promenade-ork., 18.45 gram., 19.00 nieuws. 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 radio-vossenjacht, 21.15 35 jaar organisatie van Chr. onderne mers, 21.45 salonork., 22.15 piano, 22.35 gram., 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.; VPRO: 7.50 dagopening; AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 morgenwijding, 9.15 koorzang. 9.25 vrouw, 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 kamerork., 11.45 caus. over het probleem v. d. slecht horende, 11.55 gram.r 12.00 gevar. muz., 12.25 in 't spionnetje, 12.30 land- en tuinb.meded., 12.33 Hammondorgel, 12.50 uit het bedrijfsleven. 13.00 nieuws, 13.15 meded. of gram., 13.20 dansmuz.. 14.00 fragm. uit Thomas More, 14.45 gram., 15.00 zieken. 16.00 gram., 16.30 gram., 16.45 jeugd. 17.30 mil. vraaggesprek, 17.40 gram., 17.45 dr. J. C. Noorlander: ,,HoI- landia in verleden en heden", 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 rep. of gram., 18.30 lichte muz., 19.00 sport, 19.15 amus.muz., 19.40 gram., 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.20 Holland Festival: Concertgebouwork. en solist (in 'de pau ze: pl.m. 21.3021.55 „The Maker of dreams"). 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram., 23.4024.00 zang en orgel. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 18.25 gevar. muz., 19.45 ork.conc., 21.15 „The Fifty-One Society". BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 ork.conc.. 15.45 lichte muz., 16.45 lichte muz., 20.30 „Special Duty", 21.00 gevar. muz., 22.25 oude dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 lichte muz., 15.50 dansmuz., 19.30 amus. muz., 23.00 gevar. muz., 0.30 dansmuz.' FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 13.20 ork.conc., 18.30 Am. uitz., 20.02 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 accordeonork., 19.40 Italiaanse muz., 20.00 „Vlaanderen zendt zijn zonen uit", Missie-klankb. 484 m.: 15.00 symph. ork., 16.00 gevar. muz., 22.10 gevar. muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 —22.30 Nieuws. Engelse literatuurge schiedenis. verdubbeld als gevolg van het evenre dige bevolkingsaccres maar ook per hoofd. Het verbruik is derhalve sinds 100 jaren verviervoudigd. De consump tie van vetten is ongeveer in dezelfde mate toegenomen als de inkomens der verbruikers. Wanneer men aanneemt dat de wereldbevolking dagelijks met 70.000 hoofden groeit, dan zal over een tiental jaren het gebruik van eetbare vetten wederom met een derde zijn aan gegroeid. In principe zou dit een hoopvol feit behoren te zijn voor de boterproducen- ten in de gehele wereld. Helaas wordt door statistische gegevens het bewijs geleverd, dat boter een ongelijke strijd heeft te voeren met margarine en meer en meer het onderspit moet del ven. In 1952 is dit voor het eerst aan het licht getreden in Amerika, doen reeds in 1951 hadden de Amerikanen was, zouden de hoeveelheden petroleumproducten, die uit steenkool kunnen worden verkregen, voor de aardolie industrie zorgwekkend kunnen zijn. Intussen kan men in het merendeel van de boterprodu- cerende landen sinds vijftien jaren vaststellen, dat het verbruik van margarine zeer sterk is toegenomen ten detrimente van het natuurproduct. In vele landen stelt men Ach dan ook de vraag, of deze neiging blijvend zal zijn en zich mogelijk nog verder zal ontwikkelen. In elk geval geeft men zich in vakkringen en bij de bevoegde instanties wel degelijk rekenschap van het verschijnsel, dat wellicht aanleiding zal moeten geven tot een herzie ning van de prijscalculatie en van de gehele zuivelpoUtiek der bij de aangelegenheid betrokken landen. slechts 4.4 kilogram boter per hoofd ver bruikt tegen 7.4 kilogram tijdens de ja ren 1937 en 1938. Over het algemeen kan men vaststellen, dat de margarine even veel terrein heeft gewonnen als door de boter werd prijsgegeven. In Groot-Brittannië is de botercon- sumptie tussen 1931 en 1951 van 11,1 op 5,5 kilogram per hoofd, dus met 41 pet. gedaald, in Duitsland met 27 pet., in Nederland met 46 pet., in Zwitserland met 9, in Denemarken met 13, in Noorwegen met 32 pet. De drie uitzonderingen op deze regel zijn Frankrijk met een vermeerdering van het verbruik met 17, België met 40 en Zweden met 8 pet. Maar het voorbeeld van Nederland is wel zeer kenschetsend. In dit zoveel melk en boter producerende land wordt thans zesmaal meer margarine dan boter gebruikt. Hierin ligt een waar schuwing, misschien ook wel een les, doch zeer zeker een bedreiging opge sloten. De exportmogelijkheden voor boter worden er niet beter op. De kost prijs, de buitenlandse concurrentie en de opkomst van de margarine zullen een toenemend gevaar betekenen. Het is vooral de prijs, welke een grote rol speelt. Een kilogram boter kost even veel als 2.2 kilogram margarine in Amerika, 2.8 kg in West-Duitsland, 2.2 kg in Engeland, 3.2 kg in België, 3.3 kg in Noorwegen en 2,4 kilogram in Ne derland.. Dit enorme prijsverschil blijft de markt voor eetbare oliën en vetten beheersen. Het is een feit waar voor men de ogen niet kan sluiten. In het nummer van 26 Juni schrijft Kees Hana een geïllustreerd artikel over Ameland, het eiland „waar de zee geeft en neemt". Jan Glissenaar, een van het tweetal van de jeep-express, geeft een uitvoerige beschrijving van de grote werken voor de uitbreiding van de Marokkaanse stad Agadir; een werk van vijfentwintig millioen gulden, dat wordt uitgevoerd door de Haagse firma Zanen Verstoep en waar tussen enige honderden mannen v.an andere nationa liteit dertig Nederlanders practisch de leiding hebben. Er is voorts een foto reportage over het herstelwerk in Zee land, gezien door ogen van buitenlan ders, die alle respect hebben voor wat er tot nu toe tot stand is gekomen. De grote jeugdserie vertelt ditmaal over de taak en de ambities van een jonge Joe goslavische boer. Father van Iersel, vroeger aalmoezenier van de arbeid in Beverwijk, thans werkzaam in de Ver enigde Staten, wijdt zijn wekelijkse bij drage aan mgr. Fulton J. Sheen, de „grote bisschop", en de fabelachtige in vloed die hij heeft op de moderne mens. Jan Leyten draagt een verhaal bij, „De Huichelaar". De karakteristiek van de week betreft prof. Einstein. Een foto reportage vertelt over de „vogelman" van de BBC. Ludwig Koch, en zijn op namen van de stemmen der dieren. Jan Cottaar schrijft over de Ronde van Frankrijk, die dit jaar voor de vijftig ste maal wordt verreden. De serie her inneringen aan Malenkov, door een van zijn vroegere vertrouwelingen, wordt in dit nummer besloten. Noorman nogmaals vertoornd en dan strompelt hij met een laatste krachtsinspanning naar voren en grijpt de hond in zijn nekvel. En niemand merkt in het tumult de korte, gedrongen gestalte op, die aan de andere zijde van het vertrek is binnen gekomen. „Heb dank, edele Noorman," schreeuwt Tsacha grijzend. Met een graai heeft hij het mes naar zich toegehaald. Snel als een kat springt hij op en terwijl hij een schrille lach uitstoot, stort hij zich opnieuw naar voren. „Terug, Heer Tsacha!" snauivt een metalen stem. Plotseling staat Bor Khan in hun midden en heft de arm op. Geschrokken laat Tsacha het mes zakken en betast de pijnlijke wonde, die Wolf hem toebracht. „Zei ik niet, Berg en Macht," sist hij. „De hond aller honden was zeer nabij. En zoals hij ons, uw afgezanten, wegranselde uit zijn muffe hol, zoals hij Kohorr en Temsk, mijn trouwe dienaren, gewetenloos vermoordde, zo heeft hts nu uw dochter en mij naar het leven gestaan." Er krult een afschuwelijke glimlach rond zijn mond, zijn hand omklemt het mes, hij doet een stap voorwaarts. Maar de Nomade krijgt de kans niet om de Noorman opnieuw aan te vallen. „Terug, Tsacha, en zwijg!" gromt de steppenvorst. Hy knikt tegen de krijger*, die rond Eric staan. „Breng hem wegZijn dood zal langzaam en pijnlijk zijn. Mor gen zal hij sterven met de anderen." De tweede dag van Wimbledon is, na de onverwachte uitschakeling van Faus- to Gardini op Maandag, zonder verras singen gebleven. Alle acht geplaatste speelsters in het damesenkelspel wisten zich zonder enige moeite slechts de 22-jarige Franse Nelly Adamson moest van dit achttal een set aan haar te genstandster laten in de tweede ron de te werken en ook in het heren- en het gemengd dubbelspel deden zich geen schokkende dingen voor. Voor Ne derland verliepen overigens de zaken ook nu minder best. Fenny tën Bosch ging tegen de Britse mevrouw Dawes met 8—6 64 ten onder, van Meegeren leed tezamen met Snart een nederlaag van 61 63 64 tegen de Britse com binatie Bulmer-Kaley en ook het dub bel Dehnertvan Dalsum verloor 36 79 63 46 waren de cijfers tegen Baxter en Lister (G.B.). Fenny ten Bosch heeft zwaar voor de punten gevochten. Na een vrij lusteloze start kwam zij in de eerste set op 65. Maar toen ging er iets mis, hetgeen op het verlies van drie achtereenvolgende games en dus de set kwam te staan. De inzinking zette zich in de tweede set voort: op een gegeven ogen blik stond zij met 31 achter. Toen kregen haar slagen weer de juiste leng te, volleerde ze uitstekend en verover de op haar beurt drie games in succes sie: 43. Daarna begon de grotere vast heid van mevrouw Dawes echter een woordje mee te spreken en van 43 voor onze landgenote werd het 44 4—5, 46. Straight sets zege voor de Britse speelster. Hoewel Fred Dehnert en Hans van Dalsum in de dubbel tegen de Engelse veteranen en oud-internationals Hedley Baxter en Claude Lister in jaren bij voorbaat reeds een behoorlijke voor sprong hadden, zij hebben dit voordeel niet kunnen uitbuiten. Het ontbrak de Hagenaars aan zelfvertrouwen en, of schoon zij af en toe goede passeersla- gen gaven, daardoor misten zij te veel ballen. Bovendien klopte de combinatie aan Engelse zijde stukken beter. Met 63 97 36 64 werd een einde aan de Nederlandse illusies gemaakt. Van Meegeren was in de partij tegen de Britten Bulmer en Kaley ongetwijfeld beter op dreef dan zijn partner Snart. Maar dat was toch lang niet voldoen de om enig succes te hebben. De cij fers, waarmee Bulmer en Kaley won nen, 61 63 64, spreken daarover een duidelijke taal. In de tweede ronde van het dames enkelspel heeft de titelhoudster Mau reen Connolly (VS) met 60 60 ge wonnen van de Zuid-Afrikaanse speel ster mej. D. Kilian. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel eerste ronde: Jean De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland (215 km.) is gewonnen door de Zwitser Metzger in 7.02.48. Het verdere klassement iuidt: 2. Koblet (Zwits.) 7.02.50, 3. Schaer z. t„ 4. Barozzi (It.) 7.03.02, 5. Giudici (It.) z. t., Het algemeen klassement luidt thans: 1. Koblet (Zwits.) 43.16.27, 2. Schaer (Zwits.) 43.21.49, 3. Barozzi (It.) 43.27.29, 4. Clerici (It.) 43.28.37, 5 Defilippis (It.) 43.29.11. De te Haarlem gespeelde waterpolo- wedstrijd in de zomercompetitie van de KNZB (hoofdklasse) tussen Haar lem en HZ en PC (Den Haag) is ge ëindigd in een 43 overwinning voor de Hagenaars. De gebroeders Kraan hebben in En geland uit een veld van 20 deelnemers, waarbij twee Portugezen, in de sharpie- klasse groot succes behaald. Tijdens de wedstrijden van de Royal Corinthian Yacht Club te Burnham be haalden zij vier eerste prijzen en tevens de hoofdprijs, de Duke of Connaught- Cup. Rinkel—Quertier (GB) sl. M. Parker (GB) 2—6 62 64; D. Knode (VS) sl. G. Woodgate (GB) 6—2 6—2; N. Adam son (Fr.) sl. R. Woodgate (GB) 26 6_o 6—3; Shirley Fry (VS) wint van mevr. Gullbrandson (Zw.) door w. o.*, mevr. A. Dawes (GB) sl. Fenny ten Bosch (Ned.) 8—6 6—4; Julie Sampson (VS) sl. mevr. D. Gotla (GB) 61 62. Tweede ronde: Doris Hart (VS) sl. mej. J. Morgan (GB) 60 60. Herendubbelspel, eerste ronde: Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Buser (Zw.) en de Vroe (Belg.) 6—1 6—0 6—3; Hart- wig en Rose (Austr.) sl. Lewis en MsDonald (GB) 6—3 6—4 6—1; Nielsen en Torben Ulrich (Denem.) sl. Berge- lin en Johansson (Zw.) 63 64 64; Morea (Arg.) en Worthington (Nw. Zeel.) sl. Brown (GB) en Tsai (Hong kong) 61 61 6—3; Stewart (VS) en Vieira (Braz.) sl. Black (Rhod.) en Filby (GB) 64 6—3; Ayre en Wilder- spin (Austr.) sl. Buchholz en Hermann (Did.) 7—5 4—6 6—2 3—6 7—5; Bulmer en Kaley (GB) sl. Snart (GB) en Van Meegeren (Ned.) 61 63 64; Drob- ny (Eg.) en Patty (VS) sl. Billington en Butler (GB) 6—3 6—2 6—2; Gardi ni en Merle (It) sl. Hare en Walten (GB) 6—2 6—1 4—6 6—2; Mulloy en Seixas (VS) sl. Mottram en Paish (GB) 46 6—3 64 4—6 6—4; Fonseka en Scharenguivel (Ceylon) sl. Gotto en McArdle (Nrd. Ierl.) 75 63 62; Seymour en Woodroffe (Zd. Afr.) sl. Pilet en Thomas (Fr.) 63 63 1513; Davidson (Zw.) en Larsen (VS) sl. Jancso en Sikorski (Hong.) 63 62 75; Brichant en Washer (Belg.) sl. Destremeau en Molinair (Fr.) 62 75 61; Baxter en Lister (GB) sl. Deh nert en Van Dalsum (Ned.) 63 97 36 64. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Shirley Fry (VS) en Morea (Arg.) sl, mevr. Chatrier en Cbatrier (Fr.) 62 36 61: Maureen Connolly (VS) en Rose (Austr.) sl. mevr. Weiss (Arg.) en Ayre (Austr.) 60 64. De vier zonder stuurman van Wil lem III en de skiffeur Rob van Mesdag van Cornells Tromp zullen ons land vertegenwoordigen bij de Henley Regat ta op 1, 2, 3 en 4 Juli a.s. Zij waren reeds ingeschreven, maar hebben nu officieel van de Nederlandse Roeibond toestemming gekregen om te starten. Ook de skiffeur Tom Neumeijer van Willem III bad toestemming gekregen om in Henley uit te komen, maar hij zal de reis niet aanvaarden, omdat hij zich geheel wil prepareren op de Eu ropese kampioenschappen, die medio Augustus in Kopenhagen gehouden zul len worden. Ook de dubbel twee van Het Spaarne was voor Henley ingeschreven. Deze ploeg is uiteen gevallen, waarna de Spaarne/Willem III combinatie Wil- brenninck en van der Meer is gevormd. Dit tweetal zal zich ook geheel voor bereiden op de Europese kampioen schappen. Er bestaat een kans, dat de Tsjechi sche athleet Emil Zatopek, de vijf-vou- dige wereldrecordhouder en winnaar van drie gouden medailles op de Olym pische Spelen te Helsinki, naar Wasse naar komt. De Haagse Trekvogels heb ben via het secretariaat van de natio nale technische commissie van de KNAU, die de invitatie aan de Tsje chische Athletiekbond heeft doorgezon den, Zatopek uitgenodigd deel te nemen aan de internationale avond-wedstrij den, die zij op Woensdag 8 Juli a.s. - er is een mogelijkheid dat deze datum een week opgeschoven wordt op „Duinhorst' organiseren. Het ligt daar bij in de bedoeling Zatopek op de 3000 meter te laten starten. Hij zal dan o.m. Wim Slijkhuis en de inmiddels uitge nodigde Fransman Mimourt ontmoe ten. Fanny Blankers—Koen heeft Dins dagavond in Hamburg een wereldtijd gelopen. Tijdens intern, atletiekwed strijden kwam zij, met lichte wind id de rug, op de 80 meter horden tot eed prachtige 11.1 sec. (wereldrecord 10.9 sec. van Shirley Strickland). Zij sloeg de Duitse athletes Maria Sander ed Anneliese Seonbuchner, alsmede Will? Lust met ruim verschil. Het betekend® de tweede horden-overwinning voof Fanny Blankers, want eerder op de avond was zij op hetzelfde nummer id 11.4 sec. naar de zege gesneld. De ver dere volgorde van aankomst was pre cies dezelfde als in de tweede race. Een te Staden (Belg.) gehouden weg wedstrijd is gewonnen door de Belg Olivier. Onze landgenoot Jan Lambrich' eindigde op de zevende plaats. De Zweed Rune Karlsson heeft te Gaevle de 1500 meter in de prachtige tijd van 3 min. 44.2 sec. gelopen, de beste wereldprestatie in dit seizoen. h® "«re v Met 5?erge Je des Jet t<É YOstelg Jvolk haar 3,est-i 'e J*. °ihst 'era \ijf hed S Bi" Jtte *lke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4