Regering heeft succes gehad bij de bestrijding der stakingen Extra tje bij de Lebaran werd als dwingende eis gesteld Staat van beleg in Berlijn enigszins verlicht I P Nood van gepension neerden door huurverhoging nog groter Nieuw Rijksinstituut voor de V olksgezondheid Yaccinatietoestand van ons land is onvoldoende Voorzichtigheid gewenst bij de immunisatie van militairen DE LEBARAN IN INDONESIË (scheep vaartberichten Zeer zware Vasten Rode kranten publiceren 'tal van doodvonnissen Volledige compensatie gevraagd 91ste dodenlijst Geen proefobjecten 4 WOENSDAG 24 JUNI 1953 PAGINA 5 NI o\qendeverf rissende !Set? MEISJE GEDOOD BIJ VERKEERSONGEVAL MARKTBERICHTEN Pater M. Lathouwers overleden Door auto overreden Hel beste bed ooit gemaakt! Examens De pokkenepidemie in Tilburg 1951 Nat. Rampenfonds: 116,8 millioen Twintig motorscooters voor noodgebieden Nieuw-Zeelandse gift slachtoffers watersnood (Van onze correspondent) DJAKARTA, Juni. De Mohammedaanse vasten, waar aan de avond van 12 Juni een einde kwam, is dit jaar in Indonesië wel bijzonder zwaar geweest. De reden daarvan was, dat dit jaar de vastenmaand juist een bijzonder warme maand was, zodat het zich onthouden van drinken een nog veel zwaardere be proeving vormde dan het zich onthouden van eten. De meningen over wat nu eigenlijk het zwaarste is bij het vasten, zijn ove rigens onder de Indonesische Islamieten verdeeld. Er is namelijk ook een groep die zegt, dat het ergste van alles het gebrek aan slaap is. De vasten begint namelijk 's ochtends reeds zeer vroeg, en dat betekent dat men dus 's nachts om vier uur het bed uit moet om te ontbijten. Daarna mag tot 's avonds on geveer half zeven niet meer gegeten, gedronken of gerookt worden. Deze vasten duurt elk jaar een maand, n.l. de maand Ramadhan van de Mo hammedaanse jaartelling. Het vasten is daarbij een uiting van boete voor wat men het afgelopen jaar verkeerd gedaan mocht hebben. Aan het einde van de vasten, Lebaran of Idul Fitri geheten, is het dan voorts gebruikelijk, iedereen om vergiffenis te vragen voor wat men het afgelopen jaar aan hem misdaan mocht hebben. Ook worden deze dag kleding en voedsel uitgedeeld aan de armen. Daarna begint men het nieuwe jaar dan met een schone lei. De dag na de beëindiging van de vasten, dit jaar 13 Juni dus, wordt door de Mohammedanen in Indonesië altijd uitbundig gevierd. Lebaran is hèt feest Van het jaar. Dan worden er vuurwerk en voetzoekers afgestoken; iedereen draagt -nieuwe kleding; er wordt lekker gegeten en gedronken; er zijn festivi teiten; alles wordt gedaan om de dag zo prettig mogelijk door te brengen. Vaak duurt dit feestvieren zelfs twee dagen achtereen, en zelfs de dagen daarna komt het nog voor dat de feesten nog worden voortgezet. Het opvallende hierbij is, dat aan de vasten lang niet door iedere Islamiet werd deelgenomen (velen nemen het met de plichten van hun geloof zo nauw niet), maar dat er bij het feestvieren op Lebaran niet een ontbreekt. Het is in Indonesië het grote, nationale feest van het jaar, meer nog dan 17 Augustus, de dag dat de onafhankelijkheidsproclama tie herdacht wordt. Een oud gebruik is dat op Lebaran alle werknemers van hun werkgevers wat extra krijgen in de vorm van kle ding en/of geld. Soms worden ook voe dingsmiddelen gegeven. In het verleden was het daarbij zo, dat de werkgever zelf bepaalde wat hij geven wilde. De laatste jaren is dat echter veran derd. De arbeiders in Indonesië, die zich gingen organiseren in allerlei vak verenigingen, trachtten zelf voor te schrijven wat zij op Lebaran als extra's moesten hebben. Daarbij werden vaak exorbitante eisen gesteld. En de arbei ders, die niet gevast hadden, hadden natuurlijk de grootste mond. Het gevolg van dit alles was een ein deloze serie stakingen, waarmee Indo nesië de eerste jaren na de souvereini- teitsoverdracht te kampen had. De In donesische regering is er echter in ge- Advertentie (Vervolg van pag. 1) Om klokslag twee uur arriveerde de stoet met de stoffelijke resten van de slachtoffers van de opstand op het plein. De zeven kisten werden op Zwarte platforms gedragen en gesierd Plet de vlaggen van Berlijn en de Bun- desrepublik. De kist van de doodge schoten Zuid-Tiroler dr. Pohl was be dekt met een tapijt van witte en rode bloemen. Op een achtste platform stond geen kist. Daar lagen kransen op van de president van de Bundesrepu- blik. Theodor Heuss, van dr. Adenauer, Van de Duitse Bondsdag en van de Senaat en afgevaardigden van Berlijn, als hulde aan Willy Göttling, wiens stoffelijk overschot in de Oost-sector rust. Adenauer spreekt Het ganse plein was gevuld met tien duizenden Berlijners, van wie er velen In optocht uit de verschillende sectoren ivaren gekomen. Om drie uur precies Arriveerden dr. Adenauer, Jakob Kaiser Ernst Reuter, die de nabestaanden •Jaar hun plaatsen geleidden. Leden van het West-Berlijnse Kamerorkest speelden de treurmars van Chopin alvorens dr. Adenauer het spreekgestoelte beklom Vwij zijn hier bijeen om de doden te herdenken wier bloed dqor brutale en gruwelijke machthebbers vergoten werd ?m hun tyrannieke overmacht te hand haven", aldus dr. Adenauer. He Bondskanselier bracht de opstand an de I7e Juni in herinnering, die l let alleen in Oost-Berlijn, maar in ,leei Oost-Duitsland met haast ontem- hhe woede is opgelaaid. Met wapengeweld is deze revolutie eergeslagen, maar de wil tot vrijheid, e de stoot voor deze opstand gaf, is 'et te breken. Naast de droefheid is r, trots voor de heldendaden van onze ^hstelijke broeders. „De Oost-Duitse ®volking heeft ons toegeroepen haar L*et te vergeten. Welnu, wij zullen aar niet vergeten. Wij zullen niet „"aten en deze eed leg ik af voor het gehele volk voordat ook zij de vrij- jv'h weer bezitten, voordat geheel uitsland weer is verenigd in vrede en I'm id-" besloot dr. Adenauer zijn {jhe. Minister Jakob Kaiser en Ernst ga hter sloten zich bij deze woorden In ffOtTAollf/llIa hatifDAviIiriffon V-> nt>. In gevoelvolle bewoordingen her- Scwten ook zij de slachtoffers van het tj„ '•'«-regime en spraken ook zij over \i? verplichtingen, die de doden het 17e Duitse volk hebben opgelegd. De rjji Juni 1953 werd een der belang- sch( 1 data uit de jongste Duitse ge- it0 'edenis genoemd. Een nieuwe toe- st is die dag ingeluid. half vier precies begon de vrij- Scb- in de toren van het raadhuis tv hhhberg te luiden. Op dat moment Vijf \n heel vrij Duitsland gedurende dm minuten het werk neergelegd De hiev ®den voor het Berl'Jnse stadhuis Vad»e® het lied „Ich hatt' einen Kame- iiM aan. Onder de tonen van dit Werden de zeven kisten weer in aCj,f®reedstaande auto's gedragen. In de 2*e wagen werden de kransen en t*tueTEnse vlag neergelegd. De stoet tep ?'®h in beweging. Duizenden slo- kep, °h achter Adenauer, Kaiser en 'a&uf aan om de doden naar hun hvbeiH rustP!aats te geleiden. In de trjpjThmwijk Wedding, op het Charite- *het JL°v werden de stoffelijke resten plechtigheid bijgezet. De dui- dij, verspreidden zich weer en spoe- *lke West-Berlyn de aanblik van herkregen. 's Avonds wemelde het weer van vrolijke mensen op de Kurfürstendamm, terwijl door de bepalingen van de staat van beleg in Oost-Berlijn de mensen zich weer in hun huizen moesten op sluiten. Op de rand van de hongersnood Terwijl in West-BcrHjn de dodenklok luidde boven de stoffelijke resten van hen, die tijdens de revolte van de 17e Juni gesneuveld zjjn, heeft de Russi sche militaire bevelhebber in Oost- Berlijn de staat van beleg enigszins verzacht. Er mogen voortaan weer bij eenkomsten en vergaderingen worden gehouden, mits daartoe het Oost-Duitse stadsbestuur verlof wordt verleend. De staking, waardoor het verkeer enige dagen practisch stil heeft gelegen, heeft Oost-Duitsland thans ook op de rand van een hongersnood gebracht. De voedselvoorraden waren al niet groot door werkweigering en mislukte oogsten. Intussen komen steeds meer officiële berichten over de revoltes in andere delen van Oost-Duitsland dan Berlijn Helaas hebben die berichten meestal de vorm van uitgesproken vonnissen. Er schijnen nog ongeveer 4000 stakers gevangen te zitten. In Halle zijn de 27- jarige arbeider Hermann Thieme en de 16-jarige Winifried Leetsch ter dood veroordeeld, wegens het doden van een Volkspolizist. Ook werd de 42-jarige Erna Dorn door een Duits districts hof ter dood veroordeeld. Zij was ge durende de oorlog commandante van het vrouwenkamp Ravensbrück en zat in de gevangenis van Halle een ge vangenisstraf van 15 jaar uit. Bij de bestorming van de gevangenis door de opstandelingen, werd zij bevrijd, maar later weer gegrepen. Ook is het dood vonnis uitgesproken tegen de 29-jarige Gerda Schiffel, die in Leipzig het hoofd kwartier van de communistische jeugd organisatie zou hebben bestormd. In Jena werd eveneens een stakingsleider ter dood veroordeeld. Een drietal Volks- polizisten, uit Zwickau, is, wegens dienstweigering gefusilleerd. De communistische L-.aden hebben de afgelopen dagen lange lijsten gepubli ceerd van communistische bureaux, fa brieken, scholen en andere openbare gebouwen in Gera, Jena, Camburg, Leipzig en Halle, die tijdens de opstand vernield zijn. Er zijn tijdens het oproer 150 leden van de Volkspolitie naar West-Berlijn gevlucht. Maandag omstreeks 7 uur is in de Hoofdstraat te Sassenheim een verkeers ongeval gebeurd, dat aan de 13-jarige Trees Gouverneur, uit Sassenheim, het leven heeft gekost. Het meisje, dat zich op de fiets naar de gymnastiekclub be gaf, reed ter hoogte van de Charbonlaan achter een paard en wagen. Juist op hel moment, dat er uit de richting Lisse een personenwagen naderde, stak zij de rij baan over. Zij werd door de wagen ge schept en kwam zwaar gewond op het wegdek terecht. Zij overleed bijna on middellijk. Pastoor P. Braak heeft het meisje nog de laatste H.H. Sacramenten toegediend. KAASMARKT BODEGRAVEN. 23 Juni - Aanvoer: 184 partijen. Notering: le soort f 2.15—2.20 2e soort 2.06—2.14, extra 2.38' handel kalm. VARKENSMARKT LEIDEN, 23 Juni. Aan voer 361 varkens. Notering zware f 1.88 1.90, lichte f 1.82—1.86, zouters f 1.70—1.80, zeugen f 1.601.70. Handel vrij goed. slaagd deze stakingen de kop in te drukken. Dit jaar is de komst van Lebaran slechts aangekondigd door en kele, onbetekenende stakingen. De ern stigste daarvan was nog de staking van één dag op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta. Trouwens over de gehele linie is het aantal stakingen in Indonesië enorm verminderd met bijvoorbeeld twee of drie jaar geleden. Dit succes heeft de Indonesische regering te danken aan de door haar ingestelde commissie tot be slechting van arbeidsgeschillen. De In donesische naam van deze commissie wordt afgekort tot P4P, en als zodanig staat zij ook algemeen bekend. Een verordening van de Indonesische regering bepaalt, dat arbeiders, die een plan tot staking hebben, daarvan drie weken tevoren mededeling moeten doen, behalve aan hun werkgever, aan deze P4P. De P4P gaat dan onmiddellijk aan het werk om deze staking te voorko men. Daarbij is zij gerechtigd bindende beslissingen te nemen. Geruime tijd voor Lebaran begonnen werkgevers en werknemers op aan dringen van de Indonesische regering reeds met de bespreking van de uit kering, die gedaan zou moeten worden. Daarbij verklaarde de Indonesische re gering, dat zij in principe voor het doen van een dergelijke uitkering was, doch dat de grootte daarvan moest afhangen van de financiële sterkte van het be trokken bedrijf. (De Indonesische rege ring zelf, die in een moeilijke finan ciële positie verkeert, geeft haar amb tenaren geen uitkering, maar alleen twee weken voorschot). Kunnen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming komen, dan wordt de kwestie voorgebracht bij de dienst ar beidsbemiddeling. Deze tracht dan beide partijen tot elkaar te brengen. Lukt ook dit niet, dan wordt het ge schil voorgelegd aan de plaatselijke commissie voor beslechting van arbeids geschillen, de P4D. Deze brengt dan haar advies uit. Een dergelijke commis sie vindt men in elke provincie. Weigeren de partijen, of een van beide, dit advies op te volgen, dan wordt het geschil voorgelegd aan de centrale commissie voor arbeidsgeschil len in Djakarta, de P4P. Deze neemt dan een beslissing in het geschil, die voor beide partijen absoluut bindend is. Niet nakoming daarvan is strafbaar. Deze methode heeft de Indone sische regering haar grote succes be zorgd bij het bestrijden van de stakingen in liet land. Uiteraard is wel eens een van beide partijen on tevreden over de genomen beslis sing. Soms zijn zij dat ook beide. In het begin van haar bestaan werd de P4P ook wel verweten, dat zij niet objectief tewerk ging. De lange serie geschillen, die sindsdien be slecht zijn, toont echter aan dat dit wel het geval is. Soms zijn het de werkgevers, die in het gelijk gesteld worden. Soms zijn het ook de werk nemers. Vaker nog wordt een com promisoplossing gevonden. En het aantal stakingen in Indonesië vormt nog slechts een fractie van dat van enkele jaren geleden. Dit mag een zeer groot succes voor de Indone sische regering heten. Enkele jaren geleden was het nog zo, dat met Lebaran door velen gestaakt werd. Dat betekende doorgaans, dat zij reeds verschillende dagen voor deze feestdag geen loon gehad hadden, en dat zij de feestpremie nog in het ge heel niet binnen hadden. Van feestvie ren kwam op die wijze niet veel terecht. Thans echter kan Lebaran in Indonesië weer een feest voor iedereen (althans voor iedere Mohammedaan, maar meni ge niet-Mohammedaan viert het ook mee) zijn. Hotel „Berg en Dal" in Valkenburg, in een felle nachtelijke brand totaal ver woest, waarbij de oude huisknecht Grammen in de vlammen is omgekomen Dinsdag overleed in de St. Joannes de Deo te A'dam, waar hij de laatste weken verpleegd werd, Pater Lathouwers, die ja ren lang gewerkt heeft in de zielzorg van Amsterdam en ver daar buiten. Pater Lathouwers werd te St. Oedenrode geboren op 15 Sept. 1875 en trad bij de Paters Redemptoristen in het noviciaat op 4 Sept. 1894. Hij legde zijn geloften af op 29 Sept. 1895 en werd te Wittem tot Priester gewijd 8 October 1901. Kort na zijn Pries terwijding werd hij benoemd in Amster dam. Hier trok hij van het begin af door zijn machtig woord. In vele kerken in ge heel Nederland heeft zijn woord geklon ken. Maar niet alleen was hij een werker van het woord, hij was ook de man van de daad. Trouw en oprecht kloosterling was hij degene, die door zijn Oversten geroepen werd om zelf leiding te geven aan zijn con fraters. Hij was van 1921—1927 rector te Amsterdam en vele malen wercf hij herbe noemd als minister te Amsterdam, Den Bosch en Wittem. Van de bijna 52 jaren van zijn priesterschap heeft hij ruim drie- en-dertig jaar doorgebracht te Amsterdam, verbonden aan de kerk van de Keizers gracht. De H. Familie heeft in hem een trouwe en ijverige directeur gehad, die zijn tijd en zijn moeite naast zijn druk missiona risleven toch nog gaf aan de Broeder schap van J. M. J. In 1950 kwam pater Lathouwers als een gebroken man terug in zijn geliefde stad. Hij wist het om daar te sterven. In volle overgave heeft hij toen het offer gebracht, dat hij later niet us volle omvang meer beseffen zou. Donderdagmiddag zal zijn lichaam wor den opgebaard in de O. L. Vrouwe Kerk op de Keizersgracht, waar diezelfde avond ze ven uur de plechtige Metten zullen wor den gehouden. Vrijdagmorgen kwart voor negen de Lauden, waarna de plechtige uit vaartmis zal worden opgedragen. De be grafenis zal geschieden op het kerkhof te Nijmegen op de NEBO, In Hemelum is een ongeval gebeurd, dat de 30-jarige bromfietser J. de Leeuw uit Hemelum (Fr.) het leven heeft gekost. Toen hij van een erf de rijweg opreed werd hij gegrepen door een juist passerende personenauto en tegen de grond gesmakt, waarna hij vrijwel onmiddellijk overleed. Advertentie onbeperkte garantie geruisloos 0f0,v,,"> H AI Kt, MOOSN. <N STAAIWA* KNFAKtlil KN li IIVCNtKHStH De moeilijke financiële situatie, waar in met zovelen uit andere categorieën de gepensionneerde mannen uit de vervoers bedrijven verkeren, heeft een uitvoerig punt van bespreking uitgemaakt op de Dinsdag te Utrecht gehouden vergade ring van vakgroep 10 (gepensionneerden) van de Kath. Bond van Vervoerperso neel „St. Raphaëi". Hoewel door de waarnemend voorzit ter, de heer G. Damen, en door de spre ker, de voorzitter van „St. Raphaëi", de heer Blommers, zoveel mogelijk is ge tracht de aandacht van de vergadering te concentreren op de gevolgen van de komende huurverhoging, zo zijn er toch door verschillende leden grieven en klachten naar voren gebracht over de al gemene situatie, waarin de gepension neerden verkeren. Zo werd o.m. gespro ken van een leven op de rand van het pauperisme enz. Ook in de motie,, welke aan het slot van de vergadering werd aangenomen, is de binding tussen de algemene situatie, waarin de gepensionneerden verkeren met name die van de vóór 1940 ge pensionneerden en de dreigende huur verhoging zeer duidelijk tot uitdrukking gekomen. Deze motie luidde* „De Vakgroep gepensionneerden van de Ned. Kath. Bond van Ver voerpersoneel „St. Raphaëi" enz., gezien de noodtoestand van de ge pensionneerden, welke door de a.s. huurverhoging nog verergerd zal worden, draagt het hoofdbestuur op onverwijld de nodige stappen bij de desbetreffende instanties te doen om, in deze noodtoestand ten spoedigste afdoende verbetering te brengen". Vóór de aanneming van deze motie hield de bondsvoorzitter, de heer J. Blommers, een inleiding. Hij wees op de noodzakelijkheid van huurverhoging, welke gerechtvaardigd wordt door het feit, dat de huiseigena ren uit de thans geldende huren niet in staat zijn de nodige onderhoudskosten te bestrijden, laat staan een rendabele ex ploitatie te voeren. Vervolgens consta teerde spr., dat men er algemeen van overtuigd is, dat de huurverhoging door bijzondere maatregelen moet worden ge compenseerd. De regering stelt daarvoor enige indirecte en directe maatregelen voor. Tot de indirecte behoren diverse belas tingverlagingen, die naar de mening der regering de verzwaring van lasten tenge volge van de huurverhoging voor onge veer de helft zouden opvangen; de andere Vandaag is het een belangrijke dag in de geschiedenis van de Volksgezond heidszorg in Nederland. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft het in De cember 1951 aanbestede eerste gedeel te van het nieuwe Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in bedrijf gesteld. Het oude instituut is gevestigd te Utrecht, het nieuwe gebouwencom plex verrijst nu te Bilthoven. In 1902 kreeg de toenmalige centrale gezondheidsraad het verzoek de minis ter te adviseren over de wenselijkheid van een eigen laboratorium. Algemeen werd in volksgezondheidskringen het grote belang van een centraal labora torium ingezien. Het laboratorium kon in 1910 met zijn werkzaamheden een begin maken. Er werden met alleen onderzoekingen gedaan ten dienste van de bestrijding van besmettelijke ziek ten zeer belangrijk in die tijd was bijvoorbeeld nog de typhus door de vooral ten plattelande ondoelmatige drinkwatervoorziening doch het la boratorium strekte zijn werkzaamheden uit over het gehele terrein van de volksgzondheid, o.a. over het gebied dat wij plegen aan te duiden als de hy giëne van water, bodem en lucht. Belangrijker nog dan het bacteriolo gische onderzoek is de immunisatie te gen verschillende ziekten. Deze vond steeds meer toepassing in het begin van deze eeuw, en zo ontstond uit het pro ductie-apparaat van het serum tegen de diphterie het Rijksserologisch instituut, gehuisvest in hetzelfde gebouw als het Centraal Laboratorium. In 1934 werden beide instellingen samengevoegd tot één Rijksinstituut voor de Volksge zondheid. De toenmalige directeur, dr W. Tim merman, thans verbonden aan de We reldgezondheidsorganisatie, was er reeds in de jaren voor de tweede we reldoorlog van overtuigd, dat zijn in stituut niet meer die plaats in het be lang van de volksgezondheid kon in nemen, die men er bij de stichting aan toegedacht had. Door een bedrag van ongeveer een millioen uit het tegenwaardefonds van van de Marshallhulp, is het mogelijk geworden, uitvoering te gven aan de bouw van de eerste phase van een nieuw Rijksinstituut voor de Volksge zondheid. Dr. J. Spaander, algemeen directeur van het instituut, opende de bijeen komst met een rede, waarin hij o.m. de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de staatssecretaris van Volksgezondheid, de commissaris der Koningin in Utrecht, en het dagelijks bestuur van de gemeente De Bilt wel kom heette. Tot voor kort verkeerde Nederland in de onaanvaardbare positie, dat de twee belangrijkste sera, n.l. het moderne hoogwaardige serum tegen diphterie en het moderne hoogwaardige serum tegen tetanus, niet in ons land werden gepro duceerd. Het gedeelte van het instituut, dat thans in bedrijf wordt gesteld, maakt aan deze toestand een einde, aldus dr. Spaander in zijn rede. AMSTERDAM (R.K. Lyceum voor meis jes „Fons Vitae" Diploma M.M.S.: .ie dames P. de Bruijn, M. Frölke, R. Hage naars, A. Heins, C. Heins, M. Jansen, L. Kuenen, A. Leenders, R. Oosterhuis, H. Veling, allen te Amsterdam, L. Eijsackers, Naarden, M. Prein, Bussum, Th. v. Riet schoten, Nw, Amstel, T. Vos, Amstelveen. Afgewezen: twee. AMSTERDAM (G. U.) Cand. Neder. mej. E. D. Fruin en G. J. Heimer, Amster dam; cand. psychologie mej. W. H. C. M. Hoogveld en mej. H. VP. L. Groot, Am sterdam. AMSTERDAM Cand. geneesk.: mej. H. Duysens, mej. E. Hofland, mej. L. Houben, mevr. A. HooykaasKuehler en de heren J. Bayens, M. Botman, W. Botman, A. Dokkum, A. Dunning, G. Fuerstein, B. Hellebrekers, R. de Jong, S. Kizner, M Kuilman, I. Levine, G. Lustig, T. Nieuwen - huis, H. Oosterhuis, P. Sedlak, A. Slooff, F Smulders, D. Weitzner, F. Wolkoff. LEIDEN (Rijksuiniversiteit) Doctoraal Ned. recht mej. E. van Schaek Mathon, Aerdenhout, H. Moller, Noordwijk aan Zee, C. van Heek, Den Haag, J. Lups, Velp, R. Snouckaert van Schouwburg, Wassenaar; doctoraal vrije studierichting Ned. recht: E. Teunissen, Den Haag; doctoraal geneesk. L. v. d. Burch, Den Haag, R. Hana- maayer, Den Haag, H. Kaulesar Sukul, Leiden, G. Kikkert, Gorinchem en J Polusky, U.S.A.; semi arts ex. mej. M. Middelraad, Den Haag, A. de Jong, Leiden, J. Kronenberg, Leiderdorp en C. Post, Den Haag; arts ex. Goei King Sien, Leiden, R Leidelmeijer, Den Haag, H. Sonneveldt, Den Haag; cand. geneesk. P. Horowitz, U.S.A., J. Glatt, U.S.A., R. Robbins U.S.A., H. Beerseecher, Voorburg, H. Bogaars, Den Haag, W. Bogaartz, Den Haag, H. v.d. Broek, Den Haag, A. Cirillo U.S.A., F. Co- hen, Hensbroek, G. Dorrenboom, Rotter dam, H. van Elburg, Den Haag, M. Gott lieb, Den Haag, J. Hendriks, Den Haag, C. Hoogendijk, Rotterdam, J. v. Hoorn, Rot terdam, R. Klein, Dordrecht, H. Platen- burg, Voorburg, M. Rosenthal, U.S.A., H. Siek, Oegstgeest, J. Sleijffers. Den Haag, J. v. Steveninck, Rotterdam, U. Steeman, Leiden. J. Timmers, Rijnsburg, Th. van Toorens, Haarlem en de dames M. Bock- ling, Delft, H. de Boer, Overveen, J. van Dijck, Rotterdam, E. Ferandes, Amsterdam, F. Kohl, Weert en J. Wynia, Scheveningen. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 91e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Zij luidt als volgt: NIEUWERKERK: Van de Berg, Cor nelia Janna, geb.: 22.5.1941 te Nieuwer- kerk, laatste adres: Molenstraat 135 B; Folmer, Jacobus, geb.: 30.1.1944 te Oos- terland, laatste adres: Stationsstraat 371; Folmer, Maximiliaan, geb.: 27.8.1949 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stations straat 371; Timmerman, Adriana Cor nelia, geb.: 10.11.1946 te Nieuwerkerk, laatste adres: Weststraat 41; Van de VeldeEveraert, Magdadelna Stephanie Aloysia, geb.: 18.2.1913 te Amsterdam, laatste adres: Kempensweg 381; Van de Velde, Nicolaas, geb.: 13.11.1947 te Nieu werkerk, laatste adres: Kempensweg 381; Van de Velde, Petronella Paulina, geb. 9.3.1946 te Nieuwerkerk, laatste adres: Kempensweg 381; Van de Velde, Rosalia, geb.: 8.3.1952 te Nieuwerkerk, laatste adres: Kempensweg 381. OUWERKERK: Van de Velde—De Vin, Maria Cornelia, geb.: 20.3.1910 te Oosterland, laatste adres: no 181. STRIJEN: Engels, Elisabeth, geb.: 31.8.1951 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 52. helft zou dan moeten komen van een loonsverhoging van 2!4 a 3 pet. De heer Blommers betwijfelde echter sterk of de indirecte maatregelen wel het door de regering verwadhte resultaat zullen heb ben. Over het algemeen zijn ze voor de werkende arbeiders van weinig belang en voor de gepensionneerden uiteraard nog minder. De bona-fide vakbeweging ziet de re medie anders: zij wenst een loonsverho ging van 5 a 6 pet., waarbij niet alleen rekening wordt gehouden met compen satie van de huurverhoging, maar ook met de te verwachten prijsstijging na dien en mede met de opheffing van het consumptie-offer. Hoe het zij besloot spreker los van de algemene positie van de gepen sionneerden, is het minste, dat wij van de Overheid vragen: dat ook voor de gepensionneerden de huurverhoging volledig gecompenseerd wordt; dat wanneer tot opheffing van het consump tie-offer wordt overgegaan, ook voor de gepensionneerden en rentetrekkers soortgelijke maatregelen als voor de loontrekkenden tot verhoging van het inkomen worden genomen. Anders ge zegd: wij zullen er op aansturen, dat voor de gepensionneerden in deze rela tief dezelfde maatregelen worden getrof fen als ten aanzien van de werkende mensen. Spr. besloot met de verzekering, dat zowel de Kath. Bond van Vervoers- -ïcrsoneel als de K.A.B. en de Raad van Vakcentralen achter deze eisen staan. Bij de gedachtenwisseling, volgend op de rede van de heer Blommers, kwam ook nog het recente rapport van de ARKA ter sprake. De bondsvoorzitter van „St. Raphael" betreurde de publi catie van dit stuk zonder dat ook de andere organisaties zijn geraadpleegd. Bovendien achtte hij de onderhavige materie in dit rapport veel te opper vlakkig behandeld. AARDIJK 24 te Tampa. AAGTEKERK 24 te Rotterdam. ABBEKERK 24 te Cadiz. ALBIREO 23 van Bahia n. Rio de Jan. ALBLASSERDIJK 23 van Antw. n. Lissab. ALETTA 23 van Bangkok n. Pladju. AMSTELLAND p. 23 Fernando Noronha n. St. Vincent. ANDIJK 23 te Houston. ANN EN KERK p. 23 Ouessant n. Kaapstad. ANNENKERK p. 24 Finisterre n. Teneriffe. AMSTELLAND p. 24 St. Pauls Rock naar St. Vincent. AVERDIJK p. 24 Bermuda n. New Orleans. AMSTELKROON p. 24 Cocos eil. n. Bombay. ATLAS 23 te Ferrol. ALBLASSERDIJK p. 24 Vlissingen n. Liss ALDABI 25 te Antwerpen. ALPHACCA 23 te Vittoria. AMSTELDIJK 24 te Philadelphia. AXELDIJK 24 te Bremen. AMSTELVAART 23 van R'dam n. St. Laur. ARNEDIJK 23 van New York n. Phiiad. BENNEKOM 23 van San Antonia n. Bahia BLOMMERSDIJK 23 te Antwerpen. BALI 24 te Singapore. BREDA 24 te Madeira. BOREAS 23 te Amsterdam. CORYDA 24 te Poelau Boekom. CASTOR 24 te Amsterdam. CORILLA 24 te Mena-al-Ahmadi. DUIVENDRECHT 23 van Lond. n. Hamb. DELFT 24 te Talara. EENDRACHT p. 24 Ouessant n. R'dam. ESSO AMSTERDAM 24 te Rotterdam. ETREMA p. 23 Sardinië n. Port Okha. FRIESLAND p. 24 Finisterre n. Algiers. GAASTERKERK 23 van Yokohama naar Manilla. GAROET 23 van Semarang n. Tj. Priok. GAASTERLAND 24 van Rio de Janeiro te Ilheos. it RAVE LAND 23 van Porto Alegre naar Rio Grande do Sul. HEEMSKERK 23 van Mombasa n. Aden. HELDER 24 te Belize. HECTOR 23 te Stratoni. HECTOR 23 te Stratoni. HERMES 22 van Cienfuegos n. Amst. HATHOR 24 te Istanbul. HEEMSKERK p. 24 Evenaar n. Aden HERA p. 23 Kp. Maysi n. Baltimore HOOGKERK 25 te Antwerpen. ILOS 24 te Santiago de Cuba. INDRAPOERA 24 te Penang. TT TA^ 94 fp Mpr«:in INDRAPOERA 23 van Belawan n. Penang. JUPITER p. 23 Finisterre n. Lissabon. JAVA 23 van Singapore n. Tj. Pandan. KOTA BAROE 24 te Aden. Mena-al-Ahmadi. KOTA GEDE 24 te Belawan. LEUVEKERK p. 24 Finisterre n. R'dam. LEOPOLDSKERK 23 van Ras Tanura n. LEKKERKERK p. 23 Ras Madraka n. Bahr LINDEKERK 23 te Abadan. MAAS 23 te Izmir. MACUBA p. 24 Townsville. MATARAM 26 te Genua. MERWEDE 24 te Antwerpen. MUIDER KERK p. 23 Socotra n. Cochin. MANTO 23 te Rotterdam. MERWEDE 24 te Antwerpen. MAASHAVEN p. 23 Kp. Race. NIEUW AMSTERDAM 24 te Le Havre. NESTOR 24 te Rotterdam. OMALA 24 te Piraeus. PRINS WILLEM III p. 23 Ierland n. Montr. PRINS ALEXANDER 24 te Quebec. PRINS WILLEM V 25 te Quebec. PHRONTIS 23 te Swansea. POELAU LAUT 24 te Genua. ROEBIAH 23 van Manilla n. Honolulu. RIJNDAM p. 22 Kp. Race n. Southampton. RIOUW 23 te Kuwait. REMPANG p. 23 Daedalus Rif n. Bahrein- RIJNKERK 23 te Antwerpen. RIJNLAND 23 van Amst. n. Hamburg. RONDO p. 24 Finisterre n. Marseille. STRABO 23 van Algiers n. Antwerpen. STAD ARNHEM p. 24 Cape Clear n. Ned. SLOTERDIJK 22 te Havanna STAD MAASTRICHT 25 te Lulea. SCHIEDIJK p. 23 Jebel Teir n. Suez. SALAWATI 23 van Abidjan n. Monrovia. STAD DORDRECHT 24 te Setubal. SUMATRA 23 te Aden. SOESTDIJK 23 van Havanna n. Le Havre. STAD ALKMAAR 24 te New Orleans. STAD BREDA p. 24 Kp. Race n. R'dam. STRAAT MALAKKA 22 van Penang naar Belawan. TABIAN p. 23 Aden n. Djeddah. TARA 23 te Ilheos. TARIA 23 te Miri. TEIRESIAS 24 te Makassar. THALATTA 23 te Singapore. TIBERIUS 24 te Paramaribo. TRITON 24 te Curasao. VAN LINSCHOTEN 23 van Monrovia n. Abidjan. WAAL 24 te Hamburg. WILLEM RUYS 24 van R'dam n. Tj. Priok. WONOSARI 23 van Tj. Priok n. Singap. IJSSEL 24 te Napels. ZUIDERKRUIS p. 23 Start Point n. Halif. Verschenen is een door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en de Geneeskundige inspectie uitgegeven rapport omtrent de pokkenepidemie te Tilburg in 1951. Het werk, dat aah de Kamers wordt aangeboden, bevat een inleiding van dr. C Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en dr. P. J. V. van Wesemael, geneeskundige inspecteur voor Noord-Brabant, voorts een verslag van E. M. Ausems, arts, toenmalig directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Tilburg. Het rapport is voorts ingedeeld in een chronologisch verslag, een opsomming van cïe maatrege len, genomen ter beteugeling van de epi demie, de verspreiding der epidemie en de sociaal-economische gevolgen. Het rapport geeft ten slotte een beschrijving van een methode voor direct microscopisch onder zoek van varolia, door prof. dr. R. Gispen, een laboratorium-diagnostiek van pokken door prof. dr. J. D. Verlinde en dr. H. A. C. van Tongeren en bevat tal van bijla gen. Dr. Banning zegt in zijn inleiding o. m.: De les, cfie Tilburg ons heeft geleerd, is, dat de vaccinatietoestand van Nederland onvoldoende is te noemen. Men kan veilig aannemen, dat die groep van de bevolking, geboren tussen Februari 1928 (bij de wet van 11 Februari 1928 werd namelijk de in directe verplichting tot inenting tegen pok ken opgeschort) en 1 Januari 1940 (de da tum van inwerkingtreding der Inentingswet 1939) voor het allergrootste deel nooit is gevaccineerd. Het overige deel der bevol king bleek nooit gerevaccineerd te zijn. Daar de door de vaccinatie eenmaal ver kregen immuniteit na verloop van enige ja ren vermindert, is het dringend gewenst maatregelen voor te schrijven, die revac- De ministers van Oorlog, van Marine en van Sociale Zaken en Volksgezond heid geven in de memorie van ant woord over het wetsontwerp „Wet im munisatie militairen" gaarne de verze kering, dot met grote voorzichtigheid en behoedzaamheid zal worden opgetreden bij het opleggen van de verplichting tot primovaccinatie en immunisatie. De regering acht het echter niet juist, gevolg te geven aan de suggestie, dat de uitzondering, neergelegd in artikel 5 van het wetsontwerp, zou moeten worden uitgebreid tot gewetensbezwaren van de ouders van minderjarige militairen aangezien deze militairen de consequen ties van de militaire dienst persoonlijk in hun volle omvang moeten dragen. Ook de Dienstweigeringswet is op deze grondslag gebaseerd. De regering acht het voorts niet nood zakelijk in de wet de mogelijkheid op te nemen, dat ouders van minderjarige militairen op geneeskundige gronden rechtstreeks blijvend of tijdelijk onthef fing van één of meer immunisatiemaat- regelen kunnen vragen, nu in het wets ontwerp aan de medische zijde zoveel aandacht is besteed. Het oordeel der overheid zal bij me dische bezwaren worden bepaald door de verantwoordelijke militaire genees kundige instantie. Indien medische be zwaren bestaan, wordt niet geïmmuni seerd. De ministers verklaren nadrukkelijk, dat geenszins de militair als proefobject zal worden gebruikt om op grote schaal nieuwe vaccins te kunnen beoordelen. Tenslotte wordt aangevoerd, dat de bevelsbevoegdheid van de militaire overheid zich in beginsel ook uitstrekt over aangelegenheden, verband houden de met de gezondheid en de lichame lijke integriteit van de militairen. cinatie op bepaalde leeftijden verplicht stel len. Zolang dit nog niet het geval is, wor de voor de revaecinatie krachtige propa ganda gevoerd. Slechts wanneer een be hoorlijke vaccinatie-toestand in ons land is bereikt door systematische vaccinatie en revaecinatie, kan me., met een gerust hart de toekomst tegemoet zien. Het gevaar van encephalitis posovaccinalis is bijna nihil, indien een geslaagde vaccinatie niet al te lange tijd geleden werd verricht. De gevallen van encephalitis bij hen, die vroeger gevaccineerd werden, betreffen personen op oudere leeftijd. Deze gevallen behoorden in het algemeen tot de lichte ge vallen, die zonder blijvende verschijnselen genazen. Men mag aannemen, dat bij hen de vroeger verkregen immuniteit ln de loop der jaren aanmerkelijk was gedaald. In de conclusie wordt o.m. gezegd: Ook ln Tilburg is gebleken, dat conse quente isolatie van patiënten en contacten de pokken tot verdwijnen brengt. Massale vaccinatie werpt een beschermende wal op rond de nooltgevaccineerden. Maakt een aantal individuen onvatbaar en biedt des wege de isolatie de kans de epidemie defi nitief te beëindigen. In de loop van de vorige week is een bedrag van f 700.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het totale bedrag, waarover het fonds kan beschikken is gestegen tot f 116.8 millioen. Z. H. de Paus heeft vandaag twintig motorscooters ingezegend, die als gift van de Katholieken in het aartsbisdom Turijn, naar de noodgebieden in Neder land zullen worden gezonden. De Hoge Commissaris van Nieuw- Zeeland te Londen, sir Frederick Doidge, heeft aan de Nederlandse ambassadeur aldaar, mr. D. U. Stikker, een cheque van 659 pond (ongeveer 6600 gulden) overhandigd, bestemd voor de slacht offers van de watersnood. Dit bedrag is bijeengebracht door de Nieuw-Zee landse bevolking. De regering van dit land heeft reeds ruim een millioen gulden geschonken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5