BREEDBAND-IJMUIDEN OFFICIEEL IN GEBRUIK OORVERDOVENDE WALSMELODIE EN VUURDANSEN AAN DE IJ-MOND Expansie van Hoogoven concerns nationaal belang m Zwitserse zangeres in Amsterdam gearresteerd Parijse luchtvaart biedt een serie nieuwe vindingen ONTPLOFFING IN KRUIT FABRIEK TE OUDERKERK i Tot hoofd en hart Eerste fabricage van vertind blik Volkswagen slipt tegen vrachtauto Koningin Juliana en Prins Bernhard enthousiast verwelkomd Parkeergelden Colson verdwenen Hotelswinkels en particulieren opgelicht Laniel aanvaardt formatie-opdracht Eén dodeeen zwaar gewonde Het weer ns QJee MORRIS iejmifcu &uj! DONDERDAG 25 JUNI 1953 77ste JAARGANG No. 25717 Uitbreiding in een sprong Breedband in weinig woorden Bestuurder loopt hersen schudding op Meer dan twee duizend genodigden Wijziging treedt 1 Juli in werking Jongen betrokken bij dood van 16-j. meisje De Franse crisis Triomf van de driehoek Fokker komt met de Friendship Nederlandse bijdrage De vriend Artsen zijn het oneens Is John Christie toe rekeningsvatbaar ZON- EN ZWEMPAKKEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Het zal de vele autoriteiten, die vanmorgen de officiële ingebruikneming van de walserijen der Breedband N.V., door H. M. de Koningin, op het reus achtige complex van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden bijwoonden wel vergaan zijn zoals ons. Na de rondgang van bijna anderhalf uur zochten wij vermoeid een stil plekje in de omgeving van dit rusteloze helse bedrijf. Wij konden moeilijk los komen van het fas cinerende beeld der dikke roodgloeiende staalplaten, die door monsterachtige walsen als deeg werden uitgerold om te eindigen in een lintworm van vuur, overhuifd door dozijnen fonteinen; het doordringende sissen van het water en het krampachtig verweer van het getergde metaal dat steeds weer een nieuwe hevige donder deed losbarsten; het geluid van de boven onze hoofden heen en weer rijdende hefbruggen als electrische luchttreinen en het geklet ter van het spiegelende blik in de ingenieuze machines der vertinnerij. Op vijftien meter afstand van de warmbandwalserij was de hitte niet te verdragen en als de gloeiende platen met een vaart van 35 km. op de band naar de afkoeling snelden, werd het gehoor verdoofd als na het schot uit een kanon. Zoals bekend zijn de Hoogovens uit gebreid met de vergroting van de staal fabriek en de bouw van een blokwal- serij; Breedband eiste een semi-continue warmbandwalserij, een continue koud- bandwalserij en een vertinnerij. Er is nu een harmonisch bedrijfscomplex ver kregen dat een productie met lage kos ten waarborgt, waardoor het concern in IJmuiden op het grote marktgebied van het plan Schumann een concurrerende plaats kan innemen. De productie van dikke plaat is bij de Hoogovens ver hoogd tot ruim 200.000 ton per jaar, terwijl Breedband jaarlijks ca. 210.000 ton dunne plaat en vertind blik zal ver vaardigen. Nederland was sedert de laatste jaren de belangrijkste importmarkt in Europa van walserijproducten. Het binnenlands verbruik bedraagt thans 1.300.000 ton per jaar. Verwacht mag worden, dat Breedband in staat zal zijn in de voor ziening van de Nederlandse markt een groot aandeel te verkrijgen, terwijl de ligging van de fabrieken vlak bij de zee een gemakkelijke toegang tot de wereldmarkt inhoudt. De verwachting is al voor een deel in vervulling gegaan door de aanzienlijke opdrachten, die van Ford in Detroit en van andere bui tenlandse afnemers ontvangen werden. Aangezien de uitbreidingen om tech nische redenen in één sprong moesten worden uitgevoerd, bleek het noodzake lijk voor de financiering er van een be roep te doen op de Staat. Deze zegde zijn medewerking toe, omdat de expan sie ook nationaal-economisch van belang was. Geheel in overeenstemming met de industrialisatie-politiek van de rege ring beoogde de uitbreiding een stimu lerende invloed op de metaalverwer kende industrieën en op die welke t.a.v. de ijzer- en staalindustrie een „verzor gende" functie vervullen. Naast de hier mede samenhangende vergroting van do werkgelegenheid wordt van een en ander voorts een gunstige invloed op de betalingsbalans verwacht. De uitbreidingen van de Hoogovens vergden een investering van meer dan 50 millioen gulden. De Breedband heeft een maatschaopeliik kapitaal van 125 millioen gulden. waarvan 87X mil lioen geplaatst werd. De Staat heeft daarin deelgenomen 80 millioen, Waarvan 65 millioen uit Marshall-hulp. Wanneer de trein met dikke blokken bit de staalfabriek bij de blokwalserij is f' aangekomen en de blokken intussen zijn gestold, worden zij in een van de tien met olie gestookte putovens ge plaatst, voor een verhitting tot 1250 gr. C. Een voor een worden zij dan naar het eigenlijke blokwalstuig getranspor teerd, waar zij vlak en kant gewalst worden. Na iedere doorgang wordt de walsspleet nauwer gesteld, totdat het blok tot een lange strook staal van 10 a 20 cm dikte verkregen is. In een tus- sen-opslagplaats koelen de plakken af en worden gemerkt, waarna zij wachten op de walserij voor zware platen of de breedbandwalserij. In de laatste worden zij weer op temperatuur gebracht in lange met olie verwarmde ovens, waar zij in een 26 meter lange rij worden doorgeschoven. Daarna worden zij uit- gewalst tot lange handen, die op een haspel tot rollen worden gewikkeld. Walshuid en vuil verdwijnen door het water uit hoge-druk sproeiers. Het koudwalsen verandert de struc tuur van het staal, de hardheid is te groot en de rek is te klein geworden. De rollen, waarvan de diameter tot 1,5 meter bedraagt, komen in een stolp- oven terecht en gloeien door tot ca. 650 gr. C. Het gloei- en afkoelproces neemt ongeveer 4 dagen in beslag. Daarna is nog 'n lichte nawalsing nodig. De com binatie van staal-analyse, gloeien en koud-nawalsen bepaalt de hardheid en de verwerkbaarheid bij de blikfabricage. Het tot platen geknipte blik komt dan in de vertinningsmachinerie. (Vervolg op pap. 3) Vermoedelijk tengevolge van het glibberige wegdek vond Woensdagmid dag op de rijksstraatweg te Muiden een ernstig ongeluk plaats, dat betrek kelijk goed is afgelopen. De bestuur der van de Volkswagen, de heer S., uit Alkmaar, zag voor hem een auto de berm inslippen, remde nogal krachtig af met het gevolg, dat de Volkswagen de andere kant opslipte tegen een zware expeditieauto De Volkswagen werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de bestuurder met een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat naar het O. L. Vrouwegasthuis in Amster dam werd vervoerd. Deel van het grote complex van Breedband te IJmuiden. De ge walste platen passeren een bijts- bad van zwavelzuur, om van de oxyde-laag ontdaan te worden. f Overal woeien vanmorgen in IJmuiden de vlaggen ten teken van vreugde voor de officiële ingebruikneming van het Breedbandcomplex en als welkom aan Kó ningin Juliana en Prins Bernhard, die deze plechtigheid met hun tegenwoor-, digheid wilden opluisteren. Meer dan tweeduizend gasten waren genodigd, minis ters, Kamerleden, captains of industry uit binnen- en buitenland en vele ande ren. Misschien was het voor talrijke gasten de sensatie van de morgen dat zij per diesel-electrische trein een rondrit over het enorme Hoogoventerrein maakten om daarna in de grote feesthal te worden binnengereden. Het was inderdaad een feesthal, want elke gedachte aan een fabriek was weg gewerkt door reusachtige vlaggedoeken, bloemen en planten of voorstellingen van het Hoogovencomplex. Een groot podium was opgetrokken met een be schilderd filmdoek daarachter, geflan keerd door twee enorme voorstellingen van arbeiders in het staalbedrijf. Voor een gedeelte van het personeel was een balkon geconstrueerd. De Hoogovenhar monie werd als in een operette op een platte versierde spoorwagen de zaal In- gerangeerd en deze wagen stopte daar. waar op een verhoging het mannenkoor der onderneming was opgesteld. H. M. de Koningin arriveerde om half elf en werd binnengeleid door de president- directeur ir. A. H. Ingen Housz en de voorzitter van de raad van commissaris sen van Breedband prof dr. P. B. Kreuk niet. Na haar volgde Prins Bernhard met de andere directieleden. De Konin gin droeg een witlinnen mantelpakje en een hoedje van oud-rose voile. Nadat het Wilhelmus aanhoord was sprak lr. Ingen Housz een welkomstwoord. Vervolgens hield prof. dr. P. B. Kreukniet, voorzitter van de Raad van Commissarissen, een toespraak. Daarna zei de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra in een rede o.a.: „Het gereedkomen van het Breedbandbedrijf kunnen wij in zekere zin als het sluitstuk van de eerste na oorlogse industrialisatieperiode be schouwen. Het is ongetwijfeld een pas send sluitstuk, gezien de omvang en betekenis van dit project. Het feit, dat met de bouw en de installatie van dit bedrijf in totaal een bedrag van f 130 millioen aan investeringen is gemoeid, zegt reeds genoeg". De bijeenkomst werd besloten met Staatsblad 290 bevat een besluit, vol gens hetwelk de wet tot wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet 1 Juli in werking treedt Ingaande die datum mogen de gemeenten alleen nog parkeer gelden heffen voor speciaal ingerichte parkeerterreinen. Gemeentelijke rege lingen. die hiervan afwijken, behouden nog geldigheid tot en met 31 December 1953. F. A. Colson, één der daders van de overval op luit.-kol. Harjono. is. evenals zijn mede-dader, Meine Pot, verdwenen. C. was veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek. De Hoge Raad heeft Dinsdag het cassatieberoep ver worpen. Hij woonde met zijn vrouw in 's Gravenhage, van waaruit beiden enige dagen terug met onbekende bestemming zi.in vertrokken. het zingen van het forse staalwerkers- lied door Hoogoven-harmonie en -man nenkoor. De Koningin en de Prins bezichtigden daarna eerst de tentoonstelling van pro ducten die van plaat en blik vervaar digd kunnen worden en namen daarna het nieuwe breedbandbedrijf in ogen schouw. De Velsenaren, die reeds lang voor de komst van onze vorstin langs de toe gangswegen wachtten, brachten haar omstreeks twaalf uur ook bij haar ver trek weer een enthousiaste hulde. H. M. de Koningin heeft vanmorgen de N.V. Breedband te Velsen geopend. De openingsplechtigheid geschiedde in de nieuwe hal. In het midden H. M. de Konigin en Z. K. H. Prins Bernhard Geheel links de Amerikaanse ambassa deur Selden Chap in. Verder links Z. Exc. prof. dr. J. Zijlstra, mevr. Kreukniet, prof. dr. P. Kreuknietnaast de Prins mevr. Ingenhousz. In Groenendijke (gem. Hontenisse) is het stoffelijk overschot van het zestien jarige meisje T. D. gevonden. De acht tienjarige zoon van Van M. te Klooster- zande heeft bekend het meisje te heb ben geslagen. Zij zou bewusteloos zijn neergevallen, waarna Van M. haar in het water zou hebben gegooid. Van M. heeft gezegd, dat hij het lichaam met riet had overdekt. Hij is voorgeleid aan de Officier van Justitie te Middelburg. Woensdagmiddag heeft Koningin Ju liana op het paleis Soestdijk een depu tatie van bestuursleden van de Interna tionale Zuivelbond en van het bestuur van het 13e Internationale Zuivelcongres op Soestdijk ontvangen. Voorzien van een paspoort, dat ze nonchalant naast zich placht te leggen en waarop de letters C-D de indruk wekten, dat de houdster ervan behoor de tot het Corps Diplomatique, heeft in de afgelopen maanden een 36-jarige Zwitserse zangeres uit Basel, echtgeno te van een Zwitserse bandleider, zich in Amsterdam uitgegeven voor Molly Maureen McCormick, „dochter van de Amerikaanse NATÓ-admiraal Lynde McCormick". Kort geleden is zij door de Amster damse recherche gearresteerd wegens oplichting van een hotel, enige restau rants, een aantal winkels en diverse particulieren, die tezamen enkele dui zenden guldens vormen. Bij een kapper, waar zij haar rood geverfde haar liet bijhouden, ontmoette zij een journaliste van een groot Ne derlands weekblad, die er in goed ver trouwen toe overging in geuren en kleu ren de door deze vrouw verzonnen le vensloop te publiceren. Met dit artikel, dat zij telkenmale als introductie ge bruikte. wist zij nog meer vertrouwen to winnen. Ze had geen enkel inkomen in ons land, nadat ze in Maart j.l. in Amster dam was aangekomen. Van Maart tot Juni heeft ze echter luxueus in twee grote Amsterdamse hotels gewoond, deels op crediet, deels betalende met geld, dat ze van particulieren wist te „lenen". Molly Maureen McCormick is in feite haar artistennaam, die de politie als zo danig dan ook in haar Zwitserse pas poort aantrof. In het eerste Amsterdamse hotel dien de ze zich aan als de dochter van Ad miraal McCormick en liet de rekening tot bijna f 1000.oplopen. Toen werd haar met enige nadruk deze rekening aangeboden. In een restaurant had ze in die tijd juist kennis gemaakt met een Amster dams zakenman, de heer K., die daar dineerde met zijn echtgenote. Dit echt paar raakte bijzonder geïmponeerd door de rappe tong van deze voorname Ame rikaanse dame en sloot er vriendschap mede. Dikwijls bracht „Mrs. McCormick" daarna een bezoek aan de woning van dit echtpaar. Toen de heer K. op een dag door haar werd opgebeld en ver nam, dat zij in grote moeilijkheden ver- Op de voorgrond het gedeelte van de ketel, dat meters ver door de lucht werd geslingerd en naast de fabriek in het land terecht kwam. De zwaar beschadigde fabriek op de achtergrond. De gematigde conservatief Laniel heeft gisteravond meegedeeld, dat hij de op dracht van president Auriol om een nieuwe Franse regering te vormen, aan vaardt. Hij verklaarde, dat hij morgenochtend in de Nationale Vergadering wil ver schijnen om te trachten de goedkeuring van zijn benoeming tot premier te ver krijgen Laniel zal vandaag zijn bespre kingen met politieke leiders voortzetten. Men verwacht, dat hij zal trachten een regering van „nationale eenheid" te vormen. Op het ogenblik van de explosie stond werkbaas Kruyswijk juist op het punt om naar huis te gaan. Hij werd meters ver weggeslingerd. Hendriksen werd door de luchtdruk opgenomen en tegen een muur geworpen. De ontplofte ketels maken deel uit van een serie van vijf, die samen een ongeveer zeven meter hoge stellage vor- Aan het einde van deze week begint in Parijs de internationale luchtvaartten toonstelling, bij luchtvaartenthousiasten bekend als „salon". Deze expositie is de enige internationale van geheel Europa, maar haar betekenis schijnt iets geringer te zijn geworden, omdat zij na de tweede wereldoorlog naast zich heeft zien ontstaan en uitgroeien de luchtvaarttentoonstelling van de Britse luchtvaartindustrie. Aan de „salon" is verbonden een vliegfeest op 5 en 6 Juli op Le Bourpet. Neville Duke, chef-invlieger van de Hawker vliegtuigfabriek, zal met het eerste productie-model van de Hawker „Hunter" boven Parijs de geluidsbar rière doorbreken en de daarmede ge paard gaande scherpe knallen laten ho ren. Op 18 Juli komt Duke met de „Hunter" op het vliegfeest, dat ter ge legenheid van het veertig-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht op Soesterberg wordt gegeven hetzelfde de monstreren. Verder zal een viermotorig Avro „Shakleton"-vliegtuig van de Engelse kustbewaking laag over de Champs Elysées vliegen en daarna laten zien hoe fantastisch steil dit grote toestel de lucht in kan worden gestuurd. Voor het eerst zal boven het vasteland van Euro pa, boven Parijs dan, te zien zijn een straalvliegtuig met driehoeksvleugel, n.l. „Vulcan" viermotorige straalbommen- werper met driehoeksvleugel. De 707 A zal worden gevlogen door de specialist op het gebied der vliegende driehoeken van de Avro-vliegtuigfabriek Roland Falk. (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmiddag om vijf uur is Ouderkerk aan de Amstel opgeschrikt door een explosie van twee grote ketels op het terrein van de N.V. Koninklijke Neder landse Springstoffenfabriek aldaar. Wegspattende scherven doodden vrijwel on middellijk de 34-jarige werkbaas Willem Kruyswijk, terwijl een ander lid van het ongeveer honderd man sterke personeel, Antoon Hendriksen, zodanig werd gewond, dat hjj in levensgevaarlijke toestand in het Onze Lieve Vrouwegast huis te Amsterdam moest worden opgenomen. Beiden zijn gehuwd en vader van twee kinderen. men. In de twee bovenste ketels is door tot nu toe onbekende oorzaak een ex plosie ontstaan; waarschijnlijk bevon den zich restanten salpeter- en zwavel zuur in de ketels. Terwijl de brokstuk ken metaal alle kanten heen spatten, schoot een zwaar uiteinde van een der ketels op geringe afstand over een aan grenzend weiland, vloog dwars tussen de bomen langs een weg door en be landde op de wallekant van een daar naast lopende sloot. Zo groot was de vaart van het stuk metaal, dat het op ruim tweehonderd meter afstand van het fabrieksterrein in een bouwland is teruggevonden. Een derde ketel van de serie werd door de ontploffing open gescheurd. Het zuurmengsel, dat hierin zat, begon uit te vloeien, waardoor een vuil rood-gele damp zich in wijde omgeving verspreid de. Tot op de Rivierenlaan in Amster dam was de opstijgende walm waar te nemen. Bewoners uit dit stadsdeel alar meerden daarop de Amsterdamse politie en brandweer, die echter, toen zij op de plaats van de explosie arriveerden, daar reeds de brandweer van de fabriek, van de gemeente Nieuwer Amstel en de po litie van deze gemeente aantroffen, die met grote voortvarendheid aan het werk waren om verder onheil te voor komen. De allereerste taak waarvoor men zich gesteld zag was de giftige dampen te verwijderen. Voorts moest men er op bedacht zijn, dat nog meer dere ketels zouden kunnen exploderen. In verband met het gevaar werden de terreinen van de fabriek en de naaste omtrek direct afgezet. Eerst twee uur later kon men deze afzetting opheffen. Van een paniektoestand onder het personeel is geen ogenblik sprake ge weest. Het appèl, dat direct na het on geluk werd gehouden verliep onder de Op het statistische gedeelte van de Franse „Salon" op Le Bourget zal een structiebedrijf van Fokker model te zien zijn van de ontviorpen „Atlantic", het Avro passagiersvlieg- tuig met de driehoeksvleugel dat in vijf stelling te leveren. Andere nevenpro- aangeduide Franse vliegtuig-ontwerpen worden tentoongesteld. De „Vautour" (Gier) heeft zeer wei nig ruimte nodig om op te stijgen en geen lange betonnen landingsbanen. De Trident" (Drietand) moet in horizon tale vlucht gedurende verscheidene mi nuten sneller kunnen vliegen dan de geluidssnelheid. Men zou drie van deze toestellen kunnen aanschaffen voor de zelfde prijs als thans een Amerikaans „Sabre" straalvliegtuig of een Franse „Mystère" straaljager. De Nederlandse Fokker vliegtuig fabriek komt traditiegetrouw op de „Salon" uit met iets nieuws: een groot model van de tweemotorige verkeers- machine F-27, de „Friendship". De af deling van Fokker op de statische show op het vliegveld Le Bourget zal voorts o.m. te zien geven een model van de Fokker „Machtrainer" S. Andere primeurs van Fokker zijn: vliegtuiginstrumenten. Voor de beproe ving van de „Machtrainer" waren n.l. speciale instrumenten nodig die het con- zelf heeft moeten maken. Fokker is thans in staat deze en dergelijke instrumenten op be- uur zal kunnen vliegen van Londen een der beide kleine Avro driehoeken naar New York. Verder zullen er o.a. 707 A, een der voorlopers van de Avro modellen van twee als zeer bijzonder ducten van Fokker die op Le Bourget zullen worden geëxposeerd zijn model len van radarinstallaties. Voor velen weegt de schijn der dingen wel eens zwaarder dan de i werkelijkheid. keerde, aangezien haar geld uit Ameri ka onverwacht op zich liet wachten en ze de hotelrekening moest betalen, schoot hij haar prompt f 1000 voor. Hij heeft ze nimmer teruggezien. Nadat deze rekening betaald was, verhuisde Mrs. McCormick naar een ander bekend hotel in de hoofdstad, waar ze dezelfde rol verder speelde. „Ik ging naar dit hotel", zo heeft ze na haar arrestatie de recherche verteld, „omdat ik wist. dat een Amerikaanse vriend van mij daar spoedig aan zou komen. Deze vriend reist voortdurend door geheel Europa. Hij betaalt altijd alles voor me. Dit heeft er toe geleid, dat ik in rustig vertrouwen op zijn komst inkopen ging doen, o.a. de bontmantel, die u nu in beslag hebt genomen. Ik kreeg die op crediet, nadat vrienden mij bij de bontzaak hadden geïntrodu ceerd" De rekening in het hotel was in April tot bijna f 800 opgelopen, toen de Ame rikaanse vriend, die eveneens door de politie gehoord is, doch het verhaal van de vrouw naar het rijk der fantasie ver wijst inderdaad in het hotel arriveer de. Het tweetal kreeg echter hooglo pende ruzie,nadat de vriend mrs. Mc Cormick in gesprek met een andere hotelgast had aangetroffen. Na haar arrestatie bleek bovendien, dat zij er in geslaagd was nog voor de vriend in Amsterdam gearriveerd was bij een bank te Amsterdam van zijn re kening f 500 op te nemen. Dit geld is echter terugbetaald. De bank kreeg argwaan en spijt en maande haar. Ze bezat nog f 350 en slaagde er zowaar in van een employé van een buiten landse luchtvaartmaatschappij de reste rende f 150 te „lenen". Nadat ze met haar vriend gebrouil leerd was geraakt belde ze een zijner Amerikaanse zakenrelaties op met de vraag of hij haar in haar hotel een be zoek wilde brengen. Ook van deze Amerikaan wist zij f 600 te lenen. Uiteindelijk kreeg echter de Amster damse zakenman K., die zij nog ge regeld zag en die haar herhaaldelijk ge vraagd had de geleende f 1000 terug te betalen, argwaan hij meende abusieve lijk, dat Mrs. McCormick op het punt stond ons land per vliegtuig te verlaten en lichtte primpt de politie in. Toen was het spel uit. Ze werd gear resteerd in een restaurant bij het Leiö- seplein en wacht thans in het Huis van Bewaring op haar berechting of uitzet ting uit ons land als ongewenste vreem delinge. Bij de behandeling van de zaak van de Londense klerk Christie, die heeft toegegeven zeven vrouwen, onder wie zijn echtgenote, te hebben vermoord, is gisteren gebleken, dat drie artsen het oneens zjjn over de geestesgesteldheid van Christie tijdens het plegen van de moorden. Twee artsen zeiden, dat Christie niet krankzinnig, maar hysterisch was. Vol gens de derde leed hij aan een ernstige vorm van hysterie, welke neerkwam op geestesziekte. Christie zeide gisteren met trillende lippen, dat hij zes vrouwen „zonder enige reden" had gedood. Zijn echtgenote had hij van het leven beroofd, omdat zij aan stuipen geleden zou hebben. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 4.21-21.04. Maan: 21.04-3.02. gegeven omstandigheden zeer ordelijk. Uiteraard waren allen zeer onder de indruk van het gebeuren. Nadat bekend was geworden, dat Kruyswijk om het leven gekomen was. werd de verslagen heid onder de arbeiders algemeen. Voor de kleine huisjes, welke zij aan de Am- steldijk-Zuid, naast de fabriek bewonen, werden de blinden dichtgedaan, toen het slachtoffer naar zijn woning werd gedragen. In de fabriek, die ook wel „De Oude Molen" wordt genoemd, wordt onder meer een half-product, schietkatoen, vervaardigd, dat bestemd is voor de kruitfabriek in Muiden. Het gebouw, waarin dat gebeurt, is vrij zwaar be schadigd, evenals het zgn. nitreerge- bouw. Een ogenblik moet de hitte van de explosie zodanig geweest zijn, dat vele ruiten in de omgeving bol zijn gaan staan. Het parket uit Amsterdam en de Of ficier van Justitie mr. H. J. van Nou- huys waren bij het eerste onderzoek ter plaatse. Later op de avond zijn uit Den Haag twee technici van de Crimi nele Voorlichtingsdienst aangekomen, die samen met de hoofdinspecteur van Nieuwer Amstel, J. v. d. Bosch, het on derzoek hebben voortgezet. Een afge ronde verklaring voor het ongeluk heb ben ook zij echter nog niet kunnen ge ven. Reeds eerder hebben zich op deze kruitfabriek dodelijke ongelukken voor gedaan. Het eerste in November 1909, toen de machinist Ooms bij het schoon maken van een nitreerbuis om het leven kwam en in Januari 1944 toen de arbeider K. Verkerk, ook bij een ex plosie het leven liet. Het gebouw, zoals het thans staat, is van omstreeks 1890. Reeds in 1742 werd echter op dezelfde plaats in „De Oude Molen" met de ver vaardiging van kruit begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1