Geen gunstige stemming t.a.v. subsidie aan toneel coördinatie Sted. Gymnasium wordt verbouwd Avondlyceum krijgt zijn kans FLAT TE HUUR" AANGEBODEN Door en doqr Chrislie-aans Ingebruikstelling Breedband CONSECRATIE YAN KAPEL OP DE TILTENBERG Katholieke zang en muziek in Burg. Rijkenspark SUCCESVOLLE SPORTDAG VAN PROV. ZIEKENHUIS Geleidelijk zal sport als therapie worden toegepast GEMEENTERAAD VAN HAARLEM GEIN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S „St. Genesius" besloot zijn seizoen Eerste valpartij op circuit in Assen DONDERDAG 25 JUNI 1953 PAGINA 2 Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 „Die Haerlemsche Musyckcamer" Avondlyceum Burgerlijke Stand Examens Voor een goede BRIL naar een goede opiiciën rEDERMANN OPTIEK Sinds 1850 Gr. Houtstr. 37 - Rijksstr.weg 246B Ook voor een goede zonnebril SANTPOORT ZANDVOORT Slijtlaag op circuit zogoed als in orde Gids van N.Z.H. en „Touring Zandvoort" In het kort HEEMSTEDE Feestelijke samenwerking DAMMEN Blindpartijen P. Roozenburg K.J.M.V. Culemborgs kersentournooi H. OYENS EN ZN. HAARLEMSE RECHT- BANK Beiaardbespeling Balletvoorstelling voor schoolgaande jeugd Aanrijding Wai LINCOL doei, doei geen enkele andere wrijfwas EXAMENS Werkende Middenstand Twee fathers van Mill Hill in het zilver Cabaretavond voor het Adoptie-comtié Tybb (honkbal) stevig aan de kop Haarlem 1HZPC 1 34 De Haarlemse gemeenteraad maakte zich gisteren niet druk over de ingeko men stukken en de eerste woorden wer den benut bij het voorstel tot stichting van een hulpschool ten westen van de zweminrichting aan de Houtvaart. De heer v. d. Giesen (Arb.) verzocht B. en W. bij de plannen rekening te houden met de mogelijkheid om de school ook te laten dienen als sociaal centrum. Daaraan blijkt behoefte te bestaan. De heer Wensing (C.H.) en later mej. Bol- sius (K.V.P.) wilden toch wel een ze ker voorbehoud maken omtrent de plaats van de school. Beiden zouden de mogelijkheid willen openlaten om de hulplokalen eventueel dienstbaar te ma ken aan het bijzonder onderwijs. Mej. Bolsius wees er nog op, dat zij geijh be zwaar had tegen een sociaal centrum, maar dat zij dat niet graag zo nauw gekoppeld zag aan een school, zoals de heer v. d. Giesen voorstaat. Wethouder Geluk antwoordde, dat als de aangifte van „openbare" leerlingen het grootst is, de school ook voor het openbaar onderwijs gebruikt zal wor den. Hij deelde verder mede, dat B. en W. de plaats van de school nog niet be paald hebben. Ten aanzien van het so ciaal centrum merkte de wethouder op, dat hij ook liever een apart gebouw had. maar zulks zal voorlopig niet mo gelijk zijn. Combinatie zal derhalve ge wenst blijken. Daarna kwamen de raadsleden on danks de benauwde temperatuur pas goed op hun praatstoel. Over niet min der dan 14 van de 22 punten werd naar behoefte gediscussieerd en de heer Hennevelt (comm.) begon met zijn be kende opmerkingen ten aanzien van het verlengen van de ontruimingstermijn voor onbewoonbaar verklaarde wonin gen. Wethouder Happé verklaarde, dat B. en W. alle aandacht geven aan de gedupeerden, die in dergelijke huizen nog moeten wonen. Zekerheid kon hij niet geven, dat deze mensen binnen de gestelde termijn geholpen zouden kun nen worden. Het voorstel tot verbouwing en ver betering van het stedelijk gymnasium, waarover wij reeds uitvoerig schreven, kreeg geen aanmerkingen van de heer Bokdijk (Arb.) Hij bleek ontsteld te zijn over de situatie, waarin het gym nasium verkeert, en vroeg zich af, of het met andere openbare gebouwen ook zo gesteld was. De heer Blokdijk was wel van mening, dat de restauratie het onderwijs ernstig zou verstoren, zo niet onmogelijk zou maken. Hij vroeg dan ook om zo tijdig mogelijk met de res tauratie te beginnen, zodat de grote va- cantie geheel benut kan worden. De heer Wensing (C.H.) miste een advies van curatoren, maar noemde overigens de restauratie een mooie cul tuurdaad. Ook deze spreker herinnerde aan andere scholen en bepleitte, dat daarvoor eyeneens naar een verbete ring gestreefd wordt. De heer Stoffels (V.V.D.) had veel lof voor de verbouwing en bleek over een enkel klein bezwaar reeds te zijn heengestapt. Wellicht zou er enige ver betering gebracht kunnen worden in het materiaal, waarmee de lessen geïn strueerd werden. Mej. Bolsius (K.V.P.) had veel waar dering voor het plan en herinnerde er aan, dat het gymnasium steeds een eer volle plaats heeft ingenomen. Zij meen de echter, dat men te lang op een repu tatie had geteerd met voorbijzien aan de practische eisen. Daarom is het goed, dat nu een algehele verbetering wordt aangebracht. De heer Voogd (A.R.) bepleitte even eens een onderzoek in andere middel bare scholen en in zijn antwoord ver klaarde wethouder Geluk, dat zulks in derdaad hard nodig was. De gemeente kan echter geen al te grote sprongen maken, maar dit punt heeft de aandacht van B. en W. De wethouder was het volkomen eens met mej. Bolsius en deelde haar mening, dat het gebouw niet met het onderwijs klassiek moet worden. Het voorstel werd daarna aangeno men. Wethouder Angenent had voordien reeds medegedeeld, dat het project niet openbaar maar ondershands aanbesteed zal worden. Daarmee ging de raad ac- coord, Coster-monument Zo eenvoudig ging dat niet met het voorstel om het Coster-monument in De Hout te laten restaureren. De heer Proppr (comm.) was daar falikant tegen en noemde die steenklomp de naam van Coster onwaardig. Wethouder Angenent kwam op be kend typografisch terrein maar wil de zich niet verdiepen in de vraag, wie de boekdrukkunst heeft uitge vonden. De Haarlemmer weet toch, dat hij gelijk heeft. Inzake die stenen klomp, die inderdaad niet fraai is, blijken toch talloze Haarlemmers op behoud gesteld te zijn. Daarom maar restaureren, zei de wethouder. De meerderheid van de raad dacht daar ook zo over. Bij het voorstel om de rente en af lossing te garanderen van een door het verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen aan te gane geldlening, be vreemdde het de heer Hennevelt (comm.) dat de gemeente niet bereid bleek ge weest te zijn om een renteloos voor schot te geven. Wethouder Bakker ant woordde echter, dat B. en W. gehandeld hebben naar de mening, die herhaalde lijk in de raad opgeld doet. Met deze Advertenttt Mede omadl op het laatste concert ik de grote zaal van hotel „Duin en Kruid- berg" te Sanpoort velen wegens plaats gebrek teleurgesteld moesten worden, zal „Die Haerlemsche Musyckcamer wederom een concert van werken van oude meesters geven, ditmaal in het uit de 12e eeuw daterende kerkje te Spaarnwoude, door de familie De Raaf te Heemstede ingericht tot het cultuur centrum „Stompetoren". In de oorspronkelijke stijl en bezet ting zullen werken worden uitgevoerd van Wilhelm Friedemann Bach, Bocche- rini Mozart en Telemann, waarbij Ger trude Maclaine (clavecimbel) en Frans Vester (fluit) solistische medewerking zullen verlenen. Het concert zal plaats vinden Zater dag 27 Juni 's avonds 8.15 uur. Een ex tra N.Z.H.-bus, uitsluitend toegankelijk voor houders van tevoren gekochte bus retours vertrekt 7.30 uur van het sta tionsplein te Haarlem. garantie wordt het Verbond toch in ieder geval geholpen door de gemeente. Mevr. Scheltema (V.V.D.) had er bij een volgend voorstel geen bezwaar te gen. dat een bedrag werd uitgetrokken ten behoeve van de propaganda voor het Frans Halsmuseum. Zij wilde echter wel weten, wat er over is van het bedrag, dat op de begroting was uitgetrokken, en hoe de openstelling tijdens de Flora financieel is uitgevallen. De heer v. d. Giesen (Arb.) bepleitte de „aanmaak" van nieuwe catalogi. Wethouder Geluk gaf ten antwoord, dat een nieuwe catalogus in bewerking is. Van het begrotingsbedrag is niets meer over (f 750.maar van de avondopen stelling zijn ongeveer 3 a 4000 gulden overgebleven. Precies wist de wethou der het niet. Bij het voorsttel om f 17.000.beschikbaar te stellen tot her stel en vernieuwing van de afrasterin gen van het E.D.O.-terrein wees mevr. Kerkhof (Arb.) er op, dat het onderhoud tijdig moet geschieden om zo'n grote uitgaaf te voorkomen. Bovendien is de toegang naar het E.D.O.-terrein onoog lijk. Ten aanzien van het eerste merkte wethouder Angenent op, dat inderdaad het onderhoud bijgehouden moet wor den. De toegang naar het terrein wordt verbeterd. De voorgestelde toekenning van het toneelsubsidie voor 1953/1954 aan de Stichting Toneelcoördinatie werd niet bepaald prettig door de raadsleden ont vangen. De heer Spek (A.R.) noemde het zelf afsluiten van contracten het beste. De autonomiie gaat nu steeds meer verloren. Eerst kreeg Haarlem een bepaald gezelschap toegewezen, nu ge beurt ook dat niet meer. Alles komt zo in rijkshanden. Verdere gegevens ont breken en de heer Spek kon met deze vorm moeilijk ace oord gaan. Zo gaat het van kwaad tot erger. Hij maakte aan ook het voorbehoud om het volgend jaar tegen te stemmen. De heer Voogd (Arb.) wilde zich in dit geval ook niet vastleggen aan een bepaald subsidiesysteem. Ook bij zijn fractie voorbehoud. De Schreurs (KVP) was evenmin met deze gang van zaken ingenomen. Er was wel geen andere weg door het instabiele karakter van 't to neel en hij wilde dit jaar toch nadruk- /£¥rT^ Proef zien' Mevr- Scheltema •;Y dacht daar ook zo over en wilde wel eens weten, wat er zou ge beuren, als Haarlem niet aan deze rege ling meedeed. Wethouder Geluk antwoordde, dat de schouwburg toch wel bespeeld zou wor den, als ook andere gemeenten in dit geval weigerden. Maar dat zou niet so ciaal zijn tegenover de toneelspelers, die dan een deel van het seizoen op straat zouden komen te staan. Voor het overige achtte hij de situa tie precair. Het rijk behoort feitelijk te toneel distribueren. Tot die taak komt zij echter niet, omdat zij de rijkssubsidie moet suppleren. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wat het avondlyceum betreft: de heer Weusing (P.C.) opperde enkfle be zwaren ten aanzien van de voorwaarden die aan het geven van de subsidie ver bonden zijn. Ook de ingestelde school geldregeling kon hij niet toejuichen, daar dit een precedent kan scheppen ten opzichte van de bijzondere onderwijsin stellingen. De heer Van Boekhoven (P.v.d.A.) had grote waardering voor de bereikte resultaten, evenals mej. Bolsius (KVP), die de schadeloosstelling ten aanzien van enkele leerkrachten liever wilds zien als een soort goodwill. Zij pleitte voorts, dat van de mogelijkheid van re ductie een soepel gebruik zou worden gemaakt. Mevr. Scheltema (WD) vroeg de wethouder van onderwijs, of er nog meerdere avondlycea in den lande zijn, waar de cursisten opgeleid kunnen worden voor onderwijzer, zoals in Utrecht het geval is. Wethouder Geluk zelde, dat het col lege van B. en W. in 2ekere mate ge bonden was geweest aan de morele ver plichting om besprekingen met de stich ting te voeren en tevens ook uit een ze kere mate vvan erkentelijkheid. Hij was het met mej. Bolsius eens: de uitkering moet niet gezien worden als wachtgeld. De ULO-opleiding zal men als on derbouw moeten zien, doch daarnaast Is toch de mogelijkheid open gelaten om na deze opleiding het ULO-diploma in ontvangst te nemen. Mocht echter in de toekomst blijken, dat andere MULO- avondscholen subsidie nodig hebben, dan staan B. en W. op het standpunt, dat zulks ook zal geschieden. De moge lijkheid om reductie te geven zal nog nader worden onderzocht; dit gold ook voor de vraag van mevr. ^Scheltema, waarbij de wethouder opmerkte, dat een dergelijke opleiding niet toe te jui chen is in verband met een gemis aan de vorming van de toekomstige onder wijzer in de praktijk. Volgens de heer Weusing waren zijn vragen, gesteld naar aanleiding van het faillissement van de „Moulin Rouge" niet bevredigend beantwoord. Hij kreeg de indruk, dat het college een rechtstreeks antwoord niet had gegeven. De bedoeling van zijn vragen was ge weest aan te tonen, dat een onderne ming was gesteund, waarvan de opzet op een te smalle financiële basis rustte. De opzet heeft tal van middenstanders in geldelijke moeilijkheden gebracht. Wethouder Geluk antwoordde hierop, dat aan alle voorwaarden was voldaan. De tegenslag moest volgens hem gewe ten worden aan de lange tijdsduur, die men aan de onderhandelingen heeft be steed, vooraleer tot opzetten van de „Moulin Rouge" kon worden overge gaan. Op een mededeling van hetzelfde raadslid, als zou de „Moulin Rouge' een onderdeel geweest zijn van de actie „Haarlem-Lichtstad", verklaarde de heer Geluk, dat de commissie geen enkele nauwe samen- of medewerking heeft ge boden. In volle zomer maar met een stuk om op de gebruikelijke manier koud van te worden heeft „St. Genesius" gis teravond in de Stadsschouwburg zijn seizoen afgesloten. Allesf bij elkaar was het wel griezelig actueel, omdat de hoofdfiguur zo'n type was met John Christie-allures, een krankzinnige pro leet, die reeds vier rouwen had ver moord, maar die bij nummer vijf zelf het loodje moest leggen. En bedenk daarbij dan. dat het verhaal ontsproten is aan het brein van Agatha Christie. Nu heeft het stuk, dat onder betere vlag vaart met de Engelse titel „Love from a stranger" dan met dat onnozele „Flat te huur", in fëite nietzo heel veel om het lijf. Een meisje, dat reeds vijf jaar verloofd is, breekt vlak voor haar huwelijk de verloving af en zoekt haar heil bij een soort Amerikaan, die ze maar -nauwelijks een half uur kent. Daar komt ook nog een huwelijk van en terwijl iedereen in de zaal vanaf de eerste minuut weet, dat die vent voor geen cent deugt, wandelt de jonge vrouw in alle argeloosheid bijna zes ta ferelen lang met haar liefhebbende echtgenoot mee. Voor de zaal is het dus opgelegd pandoer, niet zo voor de vrouw, die tenslotte tot de ontdekking moet komen, dat haar man een krank zinnige bij vlagen is, die niemand an ders kan zijn dan de beruchte vrouwen moordenaar, die overal wordt gezocht. Ze is echter nog wel zo bijdehand, dat zij op het ogenblik, dat zij het vijfde slachtoffer dreigt te worden, haar man uil zelfverdediging vergiftigt. Dat in de allerlaatste seconden d'e vroegere ver loofde nog op de proppen komt, was uiteraard geen verrassing. Intussen zorgde „St. Genesius" wel voor de verrassing, dat deze thriller met veel bravour gespeeld werd. Regis seur Kraay bleek bijzonder gelukkig te zijn met effecten, waardoor zelfs angst kreten uit d'e zaal niet achterwege ble- ONDERTROUWD: H. W. Timmers en B. J. Mol J- A. Schoonderbeek en G. M. Rusman J. H. Timmers en I. E. Fentener van Vlissingen P de Keizer en A. A. Stals H. J. Ruis en J. H. Lubbers J. H. Lourens en C. A. Nooitgedagt H. L. Moonen en H. G. Tholen J. Bakker en H. N. Warme- link M. Vliek en J- M. van Egmond G. J. NederHelman en M. C. Lex W. J. van Batenburg en H. Miché E. van Reeden en Th. A. V. Ullreich J. C. A. de Regt en M. C. de Koning W. F. Serné en M. Möhringer P J. Redeker en A. A. M. Rutte W. B Cnossen en G. H. Lammers. GEHUWD: A. M. A. W. P. Petit en M. J. C. Bos J. P- Kelbling en F. Giling Th. A. H. Creemers en H. Th. Mulder Chr. Kuppens en M. Eerhart G Hencsel en H. J. M. Mattaar D. J. van Dijk en P. L. Valk J. Verkaalk en H. Bloemink J. de Regt en J. M. de Wolf H. Franse en H. Fijlstra W. Koeleveld en A. M. Bosch J. P. W. Lodewijk en A. Visser J. A. Kuijk en J. Wijtvliet F. C. Blok en A J. Roder A. A. van den Ham en A. Burggraaf Th. J. C. Houtkamp en P. Versteegen. GEBOREN: G. M. Dam—Jansen, z. C. J. S. Witkamp—Hamstra, z. E. H. van Gulik—Kelder, z. J. Rekman- Snoek, z. J. M. Bouman—Braak, z. D. van NordenBoots, d. J. H Timmermansde Jong, d. P. C. J. M. Hogeboom van Buggenum—Barnhoorn. d. C. M. J. Hoogendoorn—Vergeer, d. A. C. van WensveenVelder, d A. V. Lingg—Verboom, d. OVERLEDEN: J. H. Tesselaar, 49 j.. Maerten van Heemskerkstraat CF Verkooij, 80 j., Hasselaersplein. ven. Dat alles was zonder twijfel ook te danken aan het eenvoudige, maar doortastende spel van Elly Koning, die de echtgenote zonder al te veel pathos voor het voetlicht bracht. Zij vond een geroutineerde partner in Piet Kooiman, die wij nu eens in een andere creatie als „een vreemde bezoeker" zagen. He laas moest hij zich van een overbodig accent bedienen, maar hoe meer hij dat liet varen, des te meer won zijn spel aan kracht. Vooral na de pauze wist hij de sfeer op te roepen, die voor echt-griezelen nu eenmaal nodig is. Om de zenuwen niet al te gespannen te houden was daar nog een bedillerige maar goed bedoelende tante Loo-Loo. die door Dora van der Spek vierkant en zonder pardon op de planken gezet werd. Lenie Zuyd'erland deed het heel bescheiden met Mavis Wilson evenals Willy-Jansen dat deed met Ethel. Har ry v§h Stijgtt had het niet zo moeilijk als Nigel, maar wat losser spel zou geen kwaad doen. Ton Elferink kwera met een alleszins bezadigde dr. Gribble en tenslotte noemen wij de simpele tuinman, die Jan de Goede ons op zo'n plezierige wijze liet zien. De vrienden van „St. Genesius" lie ten zich na afloop niet onbetuigd. En terecht. W. H- Bii de in gebruik stelling van Breed band heeft ir. Ingen Housz de hoop uit gesproken, dat de Koningin een goed keurende blik op het werk zou laten rusten, waarin de directie en der wer kers een aansporing zouden zien om zich ook in de toekomst ten volle te geven. Het buitenland kan nu weer een gewaarworden, dat wij geen land van alleen bloemen, kaas, windmolens en klompen zijn, maar ook in de zware industrie op de wereldmarkt een plaats weten in te nemen. De fabriek heeft haar groeikracht bewezen. Volledige toewijding voor verdere uitbouw yan allen zij thans toegezegd. Prof. dr. P. B. Kreukniet, voorzitter van de raad van commissarissen, bracht hulde aan de scheppers van het bedrijf en hoopte dat de welvaart van ons land met de prestaties gediend zou zijn. Tenslotte wees minister prof. dr. J. Zijlstra óp het belang van de werkge legenheid, de beperking van de invoer er: de mogelijkheid tot export. Een be drag van 130 millioen gulden is in het bedrijf geïnvesteerd. In geheel Neder land is na de oorlog 10 K milliard voor de industrie gevoteerd, waarvan 5 mil liard aan uitbreidingen. Ongeveer 200.000 nieuwe arbeidskrachten vonden daarbij een taak. Met dankbaarheid bracht spreker hulde aan allen, die de industrie vn ons land ter hand namen en hij hoopte, dat met blijvende offers en inspanningen steeds grotere resulta ten bereikt zullen worden. Geslaagd de heren, K. J. Heijmans, H. Hovius, J. Prosée, allen te Haarlem; D, J. de Vries, Velsen. Advertentie Mgr. Huibers tijdens de consacratie van de sobere, maar indrukwekkend schone kapel op de Tutenberg. Op deze fraaie Junlmorgen heeft Haarlems bisschop Mgr. J. P. Huibers de sobere maar indrukwekkend schone kapel geconsacreerd op de Tiltenberg te Vogelenzang, het internationale cen trum van de Vrouwen van Nazareth. Enkele uren lang werden de aloude en rijke ceremoniën verricht, waarbij de liturgie zo treffend de betekenis van kerk en kapel tekent. De kapel werd ontworpen door ir. Nico van der Laan uit 's Hertogenbosch en de bouw werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf J. Veenman en Vink uit Hillegom. Mgr. Huibers werd bij de plechtigheid De R.K. harmonie Soli Deo Gloria en het R.K. gemengd koor Da Pacem heb ben Woensdagavond in het Burg. Rij kenspark een openlucht-concert gege ven in het kader van de cyclus-concer ten, welke door de sectie Zang en Mu ziek van de stichting De Velser Ge meenschap werd georganiseerd. Een heerlijke zomeravond in een prachtige omgeving. En toch was er slechts een handjevol publiek. Maar dat kwam mis- scihen wel, omdat de geelblauwe vlag, in tegenstelling tot de gemaakte af spraak. niet wapperde vanaf de politie post, zodat het concert eigenlijk niet was aangekondigd. Van een van de or kestleden vernamen wij, dat bij infor matie gezegd was, dat de vlag juist die dag gewassen moest worden. Onder leiding van Lou Tervoort heeft Da Pacem ons deze avond doen genieten van wonderschone koorzang. De bezet ting van tenor- en baspartijen was wel iswaar niet royaal, maar het stemmen- materiaal is tenminste om mee te wer ken. En dat Lou Tervoort een koor in een goede richting weet te stuwen heeft hij deze avond weer eens bewezen. De opening met net devote Da Pacem Do- mine van Jos de Klerk was op zichzelf een juweeltje van zuiver en doorleefd zingen. Het Heilig drama van Golgotha inspi reerde Ch. Gounod voor zijn Le Ven- dredi-Saint 'Goede Vrijdag). Het is of de toehoorder uitgenodigd wordt nader bij te komen en te zien, hoe de God-Mens stierf, pour sauver le monde, om de wereld te redden. Bij het beluisteren trekt men onwillekeurig een parallel met Gounod's Super Flumina Babylonis, maar Le Vendredi-Saint is nog moeilij ker om te zingen en wordt daarom niet vaak uitgevoerd. Da Pacem heeft de moed gehad het in studie te nemen en dat deze eerste uitvoering (in de open lucht) volkomen zuiver en op toon ge houden kon worden, is een extra com pliment waard. Bij een concours had dit een eerste prijs met lof van de jury opgeleverd. Na de pauze liet Da Pacem horen ook het luchtiger genre te beheersen. Dartel en speels klonk Boedijn's „Onder de Linde" en de quasi-dramatische uitvoe ring van „Den Uil" moet Alphons Die- penbrock voor ogen hebben gestaan, toen hij dit lied toonzette. In de R.K. harmonie Soli Deo Gloria In spanning hebben de organisatoren van de Sportdag 1953, welke gisteren op het eigen terrein van het Provinciaal Ziekenhuis bti Santpoort gehouden werd, door de radio naar de weerbe richten geluisterd; de grillen van de weergoden zouden immers in laatste instantie de doorslag geven, of het jaarlijkse feest al of niet zou plaats vinden. Maar gelukkig waren de om standigheden ideaal voor een vlot ver loop van het uitgebreide programma. Behalve deelnemers van het Provinciaal Ziekenhuis, waren ook afgevaardigden van vier andere psychiatrische inrich tingen aanwezig, namelijk van het Willibrordusgesticht uit Heiloo, van de Willem Arnzhoeve uit Den Dolder en van de inrichtingen te Bakkum en Me- demblik. De viif ziekenhuizen tellen te zamen ruim 5000 verpleegden. De ontsDanningsvereniging „Viribis Unitis" (met vereende krachten) van de Santpoortse inrichting, fungeerde als gastvrouwe. Deze vereniging, met als voorzitter de heer L, Warmerdam, is eigenlijk opgebouwd uit een aantal clubs, zoals een kaartclub, een schaak club, een biljartclub, enz. De gymnas- tiek-afdeling van de vereniging had voor deze dag een groep deelnemers af gevaardigd, die de kleuren van Sant poort zou verdedigen. In aanwezigheid van talrijke patiën ten, die deze dag vrijaf hadden gekre gen en de leden van de commissie van bestuur, alsmede de directies van de andere inrichtingen, opende dr. W Ploegsma. eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, de Sportdag 1953, met de wens, dat allen prettige herinneringen zouden bewa ren aan het feest. De vlag was intus sen gehesen en de deelnemers en -sters konden beginnen. Het programma vermeldde onder meer hardlopen voor dames en heren, hoog- en verspringen, eveneens voor dames en heren, hindernis- en esta fette-wedstrijden. Enthousiast en vol overgave werden alle nummers afge werkt; het publiek op de taluds langs de mooi onderhouden grasmat, leefde intens mee met de prestaties en (ook wel) de pech van de in totaal 250 sportlieden. Zeer fraaie resultaten werden ge boekt, waarvan we noemen: 100 me ter hardlopen voor heren in 12.6 sec., 80 m. hardlopen voor dames: 11 sec. (gewonnen door Santpoort) en 4x110 meter estafette voor heren in 54.8 t Een warm applaus steeg telkens op uit de toeschouwers, die tevens kon den genieten van de prachtige om geving rond het sportterrein ,-,Jagt- iust". Het ligt in de bedoeling van de di rectie van het ziekenhuis, geleidelijk de sport als therapie te gaan toepassen, zodat dus naast de arheidstherapie de geneeswijze door ontspanning een plaats krijgt. In dit licht moet ook deze sport dag beschouwd worden, niet als doel derhalve, maar als middel. Des middags vonden nog demonstra ties plaats door deelnemers van de vijf inrichtingen, onder de vrolijke tonen van de piano, bespeeld door een patiënte. „Met een zucht van voldoening", be sloot de heer L. Warmerdam, voorzit ter van Viribis Unitis, het geslaagde festijn Ook de heer R. Verbeek, econo misch directeur, sprak bij plotselinge afwezigheid van dr Ploegsma, woorden van dank aan deelnemers en belang stellenden. De viering werd verder binnenshuis voortgezet met een diner, dat aan alle deelnemers(sters) werd aangeboden, waarna de prijsuitreiking volgde, heeft katholiek Velsen een corps van vele toegewijde muzikanten. Daar zijn er bij, die al heel wat jaartjes meelopen en die men in dit ensemble waarlijk niet zou kunnen missen. Het enthousiasme vergoed hier veel van het gemis van een grondige muzikale opleiding. Vooral in de marsen, wanneer een strak tempo wordt aangehouden, blijkt Soli tot goe de dingen in staat. Deze avond werd wel heel bijzonder zuiver gemusiceerd. Het missen van enkele belangrijke in strumenten, een tenor-sax en een tuba, maakten het Soli deze avond bij een overigens goede bezetting niet gemak kelijk. Vooral in de middenpartijen was het nogal eens rommelig en met alle respect voor de enorme prestaties van een dirigent als de heer C. Oudendijk, geloven wij, dat een strakkere directie, een bewuster aangeven van de verschil lende partijen, tot aanzienlijke verbete ringen zal kunnen leiden. Overigens moet men alle waardering hebben voor de wijze, waarop de dirigent zijn orkest liet musiceren. Naar aanleiding van de klachten, wel ke werden geuit over de toestand van het wegdek van het circuit van Zandr voort tijdens de auto-wedstrijaen op 7 Juni j.l. deelde de heer Hugenhoitz di recteur van het circuit, ons mede dat de nieuwe slijtlaag, zodra de weergsesteld- heid dat toeliet, is aangebracht. Dit soort wegbedekking heeft een pe riode nodig om te kunnen besterven en het verkeer verricht dan ook de nuttige functie om de steenslag en asphaltmen- ging „in te rijden". Dit kon vóór de auto-races niet voldoende geschieden en daarom is op sommige plaatsen wat steenslag los gekomen. Inmiddels heeft men. dit euvel grotendeels onder de knie. Vóór de wielerwedstrijden op 5 Juli zal de baan weer geheel in orde zijn. De Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Mij. en de stichting „Touring Zandvoort" verspreiden in meer dan iü.OOU exem plaren een reisgids voor Zandvoort. Na een voorwoord van de heer Hugenhaitz, directeur van „Touring Zandvoort" volgt een opsomming van de bezienswaardig heden en attracties van Zandvoort, De gids bevat voorts een beknopte dienst regeling van de trams en de autobus diensten van de N.Z.H. en van de spoor wegen. De Zandvoortse reddingsboot „C. A. A. Dudok de Wit" is na een oefening op zee via IJmuid'en naar Amsterdam gevaren voor een noodzakelijke repara tie. Tijdens het reddingswerk in het rampgebied is namelijk de neus an het schip beschadigd. Voor het aanbrengen van een slijt laag op de Zandvoortse laan en de par keerterreinen langs de Noord-Boulevard te Zandvoort is het laagst ingeschreven door de firma Van Vemde en te Beest te Heemskerk voor f 38 850. Het hoogst werd ingeschreven door de firma Ooms en Zonen te Avenhorn vor f 41.300. De algemene en de R.K.-E.H.B.O., aie het hier best met eikaar kunnen vinden, geven a.s. Zaterdagavond een feestavonu in „Het Wapen van Heemstede". De to neelvereniging „De Spaarnespatters zorgt voor de rest. De onlangs opgerichte nieuwe dam club Het Oosten, die haar clublokaal heeft gevestigd in het gebouw van de bekende speeltuinveren. Oosterkwar tier aan de Zomervaari, organiseert daar op Woensdag 1 Juli a.s., des avonds om acht uur een grote propaganda-avond, waaraan de wereldkampioen P. Roozen burg zijn medewerking zal verlenen door het spelen van twee blindpartijen. Verder zal de oud-kampioen van Noord holland IJme de Jong een simultaan- wedfirijd spelen tegi-n een zo groot mo gelijk aantal deelnemers. Voor deze wedstrijd, waaraan enkele prijsjes zijn verbonden, nodigt het bestuur van de damclub in het bijzonder de z.g. thuis- dammers uit, de damliefhebbers dus, die niet in enig clubverband spelen. Ver zocht wordt een bord en schijven mee te brengen. vanmorgen geassisteerd door rector L. Wolf uit Bloemendaal en dr. B. Naay- kens M.S.C. uit Den Haag als troon- diakens. Diaken was prof. J. van der Linden uit Heemstede, subdiaken de vroegere Graaldirecteur in Nederland, pastoor A. Vollaerts uit Velsen-Noord. Verder verleenden assistentie prof. dr. M. Wenners uit Warmond, deken J. Brinkman uit Noordwijk, pastoor H. van der Burg uit Vogelenzang, pastoor H. Kouwenhoven uit Amsterdam. Father G. Fogarty uit New York, Father J. McCris- tai O.F.M. ut Sidney, pater J. van der Poel S.J. uit Delft, dr. O. van der Vat 0.F.M. uit Weert en dr. M. Arts O.Carm. uit Amsterdam. Talrijke autoriteiten hebben de plech tigheid bijgewoond, o.m. de echtgenote van de Japanse gezant en haar dochter, miss Okamoto. Omdat door de afgelopen warme da gen het seizoen voor kersen aanmerke lijk is vervroegd, hebben de Culem- borgse organisatoren van het KJMV- Kersentournooi 1953 nu besloten het tournooi reeds Zondag 28 Juni te hou den. De gezamenlijke besturen van de KJMV „H. Monica" en „St. Augusti- degenen, die Zondag nog met de bus nus" vestigen de aandacht er op, dat (liefst vanavond nog) telefonisch of mee willen, zich zo spoedig mogelijk mondeling dienen op te geven aan on derstaande adressen: Mej. Trees van der Wiel, Saenredamstraat 122, telef. 11618 en bij Ad. Geukers, Amsterdam straat 23, telef. 16403. De bus vertrekt Zondagochtend om half tien vanaf de Vleeshal op de Grote Markt Brood meenemen. Wij vernemen van,- H. Oyens Zo nen N.V., dat zij besloten heeft met ingang van 1 Jtiii 1953 cte leiding van Kaar Bijkantoor te Haarlem, Kruisweg 70, uit te breiden. De heer C. P. Nonnekes zal zichm.i.v. die datum gezamenlijk met de tegen woordige beheerder van het Kantoor, de heer P. Ingwersen, met de dagelijkse leiding belasten. De 35-jarige G. H., wiens zaak reeds eerder behandeld was, stond vanmorgen, nadat een psychiatrisch rapport over hem was uitgebracht, weer terecht voor de Haarlemse rechtbank. Deze man, die procuratiehouder in Amsterdam was, werd er van verdacht f 1500 te hebben verduisterd uit de kas van de firma, waar hij werkzaam was. Hij vestigde de aandacht op zich, toen hij een schuld van f 1000 plotseling afloste. H. ontken de aanvankelijk het geld verduisterd te hebben, kwam later tot andere gedach ten, maar beweerde vanmorgen met stel ligheid, dat hij aan het misdrijf onschul- den gevangenisstraf, waarvan 4 mnd. sisteerde bij zijn vorige eis i.e. 10 maan- aóen gevangenisstraf, waarvan 4 mnd. voorwaardelijk. De raadsman, mr. Junge, adviseerde met klem onmiddellijke invrijheidstel ling, waarop de rechtbank na beraad niet inging. Uitspraak 9 Juli. De programma's voor de beiaardbe speling, resp. vanavond van 20—21 uur en morgenochtend van 11.3012.30 uur, luiden ais volgt: Donderdag: 1. Concerto (Allegro) A. Vivaldi. 2. Liederen: a. Vlaanderen boven al F. Duyse b. Vlaamse kermis E. Hullebroeck c. De hei J. Vranken d. Hollands liedje S. Abrams e. Deuntje van de Hop Fr. Andelhof 3. Walzer, Mozart 4. Sonatina voor beiaard P. Gilson 5. Negro-spirituals: a. Go down Moses b. Swing low c. Were you there 6. a. Moment musical, Schubert b. Das Wandern, c. Du bist die Ruh', d. Standchen 7. Die Zufrieaenheit, Mozart b. Wiegelied 8. Improvisatie. Vrijdag: 1. Pactvindermars, Rubens 2. Vier oude Nederlandse liedjes 3. a. Intrada, Jan Wagenaar b. Pastorale c. Carillon 4. Dansen van Haydn 5. Vier Drielse volksliedjes 6. Rondo, J. Bonset 7. Twee Mazurka's (no. 46 en 47, Chopin 8. Improvisatie. De beiaard zal bespeeld worden door de stadsbeiaardier, de heer Arie Peters. De commissie yoor culturele vorming van de schoolgaande jeugd organiseert op Zaterdag 11 Juli, des middags in het openlucht-theater, te Bloemendaal, een balletvoorstelling. Het Nationaal Danstheater van Griekenland zal dan optreden. De voorstelling is toeganke lijk voor leerlingen van alle scholen, lycea, H.B.S., gymnasia, nijverheids scholen e.d. te Haarlem, Velsen, Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort, Gisteren stak in de Kennemerstraat de 4-jarige Jaapje W„ wonende aan de Schotersingel, plotseling de weg over zonder op het verkeer te letten. Een bromfietser reed hem aan en de jon gen kwam te vallen, waarbij hij zijn linkerbeen brak. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Zó zijn we niet getrouwd". Boifcn 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Eliza beth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd" (geprolon geerd). Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alles op één kaart", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond" (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 11, 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". Boven 14 jaar. Tfiden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland". Vooraf „Bevolverduivels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 25 Juni Concertgebouw: Holland Festival 1953. Concert door Radio Philharmonjsch Orkest en Groot Omroepkoor, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. Vrijdag 26 Juni Concertgebouw: Leerlingenavond Haar lems Muziekinstituut, 19.30 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. 11.3012.30 u. Muziektent achter „Dreefzicht": Concert door Harmonie „Crescendo" m.m.v. „Zang Veredelt", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—5 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. Advertentie Bij de gehouden eindexamens van de afdeling HBS B slaagden de volgende candidaten: R. Comans, G. Haver, G. Koster, P. van de Laarschot, J. van Raaphorst, J. Schols, G. Spanhoff, B. Spee, S. Toen- breker, J. van der Weiden, L. Bosse, Th. Diekmann, W. van Eyndhoven, J. Hap- pel, C. van Holk, F. Holzhaus, A. Lan- geler, H. de Nijs, P. Schoorl, C. Smit, G. Verheem, alien te Haarlem; G. Bus Nieuw Vennep; H. van Dam. R. Raats, J. Schoutens, Heemstede; A. Donker, Halfweg; C. Nolte, Bloemendaal; H. Bosman, Driehuis; G. Hirs, Santpoort; P. Portegies en F. Post, Beverwijk; J. Uiilenbroek en W. Vollaerts, Velsen. Afgewezen werden 5 candidaten. De R. K. Werkende Middenstand zal hedenavond 8 uur zijn jaarvergadering houden in hotel „De Leeuwerik". Op 15 Juli zullen twee fathers van Mill Hill, afkomstig uit onze omgeving htm zilveren priesterfeest vieren. Father R, Heyboer uit Haarlem, die van 1928 tot 1937 in het Missiehuis doceerde en sindsdien missionaris in de Belgische Congo is. Verder P- Schouten uit Over- veen, oud-missionaris van Kisumu, die sinds 1938 in Nederland verblijft en zijn jubileum viert in „Vrijland" te Arnhem. Op Woensdag 1 Juli zal het Adoptie comité dat de belangen van de geadop teerde gemeenten zo goed behartigt, een cabaretavond aangeboden krijgen dooi de gezamenlijke Heemsteedse winkeliers. Het blijft hier niet bij deze aanbieding, want er zal ook nog een cheque, groot f 4000 worden aangeboden, een bedrag, dat destijds door de winkeliers is bijeen gebracht. Door de 5-3 overwinning op The Cat chers heeft TYBB zijn positie aan de kop gehandhaafd. Het is echter geen ge makkelijke zege geweest al leek het er in het begin wel op. In de eerste in nings kreeg Bakker 4 wijd en Smit kwam ook op He honken door een fout in het Catchers-veld. Toen De Wildt een honkslag plaatste, kwamen beiden thuis. Maar ook de Amsterdammers scoorden twee runs door evenveel honkslagen. De vreugde was echter van korte duur want een innings later scoorde TYBB weder om twee runs, profiterend van onzuiver veldspel. Zelfs verd het in de derde in nings 5-2 toen De Wildt weer een honk slag plaatste en thuis kwam op korte slagen. Het was aan werper Bakker wel toevertrouwd om The Catchers-slagploeg verder in bedwang te houden. Maar toen bij Catchers De Graaf op de plaat kwam was het met de TYBB-slagploeg ook ge daan en in de laatste innings wisten de Amsterdammers nog een run te scoren toen het TYBB-veld wat slordig werkte. Zaterdag a.s. spelen de geel-zwarten tegen Schoten 2, dat de laatste weken er steeds beter in schijnt te komen, do stand luidt: TYBB DEC HCK Schoten 2 8 14 8 11 10 8 HFC H'lem DOS Catchers Zeeburgia In Stoop's bad werd Dinsdagavond voor de Hoofdklasse waterpolo compe titie gespeeld de wedstrijd Haarlem i HZPC 1. Nadat de Hagenaars, na ee overtreding van de Haarlemmers B® man en Bijlsma, die kort na elkaar he water werden uitgezonden, een speiei» meerderheid had verkregen, was he Stam die hun de leiding bezorgde. Nie tegenstaande ook Haarlem regelmatig t" de aanval overging mocht het hun W gelukken de bal in de Haagse touwen werken. Het was aan de andere ka" Stam die de eerste speelhelft deed ei digen met 2—0 voor de Hagenaars, i de hervatting boekte Haarlem me succes. Een vrije worp toegewezen Paanakker werd geplaatst naar Bijlsm die meteen het Haagse doel inschoo Kort hierna werd het 22 na een fraa boogbal van Bijlsma. Hierna zag n eruit dat Haarlem het initiatief m nai den zou nemen, maar een doelpunt v Bijlsma werd niet toegekend, waar het spel zich wederom verplaatste Stam en Ruimschotel, kort na elr? n. de Haagse voorsprong op 42 bracht Nog gaf Haarlem zich niet gewonnen Bijlsma scoorde nog eenmaal. De el stand was 3—4. j-trij- De uitslagen van de overige wecis den zijn: reserve tweede klasse dan Haarlem 2-DWT 3 1—5; reserve eer^ klasse heren: Haarlem 2Robben s &ns Voor de kringcompetitie afd. zijn gespeeld: Haarlem C—VVZ HZVHaarlem B 6-1; HVGB-DWR —5. Vanmorgen omstreeks kwart over is de Nederlander W. Schouten t„ Triumph 500 cc tijdens de training ten voor de TT in Assen op het ter hoogte van het Joodse kerkhoi slipt en gevallen. Het wegdek was De coureur is met een beenfractuur het ziekenhuis te Assen opgenom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2