De botsing der meningen EINDE FRANSE REGERINGSCRISIS Zeer grote meerderheid voor Lamel Partijen sluiten met formateur wapenstilstandsovereenkomst Eerste Nederlandse vlootschouw op het IJ E Nieuwe instructies voor Semjonov? mm. TEGEN DWANGARBEID Kinderen Finaly zijn terug Een vraag een antwoord c4"M0RRIS"tt Tot hoofd en hart De lonen per 1 Jan. 1954 Specula ties in Bonn Het weer y ZATERDAG 27 JUNI 1953 77sfe JAARGANG No. 25719 Geen politieke vernieuwing Waarom Pinay niet en Laniel wel? Eerste bespreking van Stichting v. d. Arbeid DE VLOOT BEZOEKT HET VOLK Eisenhower antwoordt Adenauer Weemoedige liedjes en feestelijke lichtjes in de nacht Mukarto In moeilijkheden Masjumi en Katholieken verwerpen deelneming FIELDJACKETS - SWEATERS Dank zij Baskische clerus BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrïgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Er begint zich de laatste tijd eni ge ongerustheid te ontwikkelen over de rijkdom van rapporten en publicaties van katholieke zijde. Wij hebben in een week tijds een lij vig rapport over de ambtenarenpen- sioenen gepubliceerd, voorafgegaan door een belangrijk stuk over de sociale voorzieningen van kleine zelf standigen. Nauwelijks zijn de conclu sies daarvan tot het publiek doorge drongen, of er komt al weer een nieuw gezichtspunt in wetenschappe lijke vorm gegoten, ditmaal van de commissie-Aalberse over de kinder bijslag naar verhouding van het loon. Het merkwaardige is, dat de beide eerstgenoemde rapporten nogal ver schil van waardering hebben ont moet, zelfs in katholieke kring, zodat men wel de mening hoort verkondi gen, dat katholieken het dikwijls over eigen theorieën niet eens zijn. In deze conclusie steekt iets on waars en onredelijks, tenminste wan neer men daarmee wil zeggen dat katholieken het over veel zaken niet eens kunnen worden. De juiste weg om het eens te worden is dat men een zaak zoveel mogelijk van verschillend standpunt leert bekijken. De moge lijkheid daartoe bestaat juist bij ka tholieken in hoge mate. Er zou dan ook meer reden tot vreugde dan tot ongerustheid moeten zijn over het verschijnsel, dat de katholieken op het gecompliceerde sociaal-econo misch terrein de laatste tijd zo actief zijn en met diverse wetenschappe lijke braintrusts tot publicaties ko men, die de objectiviteit slechts kun nen dienen. Dat daarbij het risico wordt genomen van meningen te verkondigen, die niet in alle straat jes passen, is een consequentie die men moet aanvaarden. Een van de laatste redenen tot kri tiek is het ARKA-rapport over de ambtenarenpensioenen. Ditmaal een rapport dat niet door politici besteld was en dat dus op een eigen fornuis, dat der betreffende vakorganisatie, is gaar gestoomd. Vandaar dat het een geheel eigen kokshand verraadt en typische ingrediënten bevat, die an deren wat scherp op de tong liggen. Maar hebben de critici nu gelijk, die zeggen, dat het beter niet had kun nen verschijnen, omdat het niet ge coördineerd is in het grote geheel? Er zijn er zelfs die beweren, dat het in een klein geheel niet voldoende gecoördineerd is geweest, wat niet klopt met de waarheid, want het ARKA-bestuur heeft het veertien dagen voor de publicatie toegezonden aan de Katholieke Centrale van Overheidsorganisaties, zodat alle zus terinstellingen in de plannen van de ARKA gekend waren. Afgezien daarvan menen wij dat het niet alleen het goed recht moet blijven van onze vak- en standsorga n,saties om de belangen van hun leden ook do-.c het publiceren van rapporten mar voren te brengen, maar dat het juist de charme van cnze katholieke organisaties is, dat zij zo actief zijn. Dat de resultaten van die activiteit, als men ze naast elkaar legt, wel eens wat buiten de rooilijn Van de partijpolitiek uitgaan, is o.i. alleen maar een voordeel, zolang al thans dergelijke rapporten een des kundige hand van samenstellen ver raden. Even weinig reden tot ongerust heid hoeft men te hebben voor pu blicaties, die elkaar op zuiver we tenschappelijk gebied wel eens te genspreken. Een voorbeeld daarvan is geweest het rapport Platenburg en de correctie die het Kaski daarop heeft menen te moeten aanbrengen. Ook hierover is een zekere onrust ontstaan, maar wat kan er op tegen zijn, dat twee wetenschappelijke schrijvers over een zaak andere op vattingen hebben? Wanneer men uit het meningsverschil in het onderha vige geval enige politieke consequen tie zou willen trekken is er beslist Van een vergissing sprake. De zaak Waar het om ging het gemiddelde kindertal in Nederlandse gezinnen kan hoogstens zijdelings ooit iets met Politiek te maken krijgen. Voorlopig blijft het geheel in de wetenschappe lijke sfeer. En als dit alles gezegd is, kunnen Wij toch ook begrip hebben voor de ongerustheid diergenen, die, bij alle erkenning van de waarde van vrije discussie, een coördinatie van alle ineningen en vooral een coördinatie Van alle wensen node zien ontbreken. Vrije discussie immers is in katho lieke kring nuttig, en zelfs noodzake lijk, doch een zekere vastbeslotenheid Is in de katholieke partij hetgeen een nauwer begrip is dan katholieke kring eveneens onontbeerlijk. De vrijheid van discussie in katholieke bring is slechts dan een voordeel voor de katholieke politiek, wanneer deze laatste van het werk, bij de vrije discussie verricht, een profijtelijk ge bruik weet te maken en een vastbe raden keuze weet te doen. Het gevaar immers bestaat, dat de differentiatie Van meningen en wensen in katho lieke kring wordt aangezien voor on derlinge verdeeldheid en besluite loosheid van de katholieke partij. En dit geschiedt terecht, wanneer de Partij toelaat, dat op haar naam ^leningen worden verkondigd, die el- baar onderling niet verdragen en pensen worden geuit, die bij voor baat niet verwezenlijkbaar zijn in Combinatie met andere, eveneens uit katholieke kring ontsproten wensen. ®veneens geschiedt dit terecht, als bet de schijn zou hebben, dat uit de bieningen en wensen de partij sys teemloos en lukraak sommige zou aanvaarden, andere verwaarlozen. Uit de wenselijkheid van vrije dis cussie in katholieke kring kan niet geconcludeerd worden tot toelaat- i ;®,®rbeid van slordigheid of onduide- ■Ukheid in de partij. «■MM "NT -^4-«— I v- A J t I 1 "V. /-»H rt r, 1 r, V* lp (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond De Franse grootindustrieel de heer Laniel heeft vandaag de opdracht ge kregen om een regering te vormen met de overweldigende meerderheid van 398 stemmen voor en 206 tegen (socialisten en communisten). Na 36 crisisdagen is de heer Laniel op Caesariaanse wijze gekomen, heeft hij gezien en overwonnen. Hoewel de producten van zijn bedrijf tot ver buiten Frankrijks grenzen be kend zijn en de lakens van Laniel zelfs de eer genieten de bedden in het huis van de president van de Franse republiek te mogen bedekken, is de heer La niel zelf tot nu toe in de Franse politiek een stille figuur geweest. Met bescheidenheid heeft hij zich, zoals hij het zelf genoemd heeft, aan zijn taak gezet om niettemin een soort van blikseminvestituur voor elkaar te krijgen. Hoewel hij geen enkele neiging heeft recordmaker te willen zijn, heeft hij vandaag niettemin een hele serie records op zijn naam geplaatst. Heden morgen slechts vijftig minuten om zijn regeringsprogram voor te lezen en een klein proceduredebat te laten ver lopen; hedenmiddag nauwelijks meer dan vijftig minuten om de stemming tot een goed einde te brengen. Het tot nu toe kleinste aantal sprekers is tegen hem in het krijt getreden en het hoog ste aantal voorstemmers staat op zijn naam. En misschien zou men er nog een ander record aan kunnen toevoe gen, namelijk het maximum aan wel willende lusteloosheid van de Kamer. De strijd tussen de partijen is natuur lijk niet geëindigd, maar met de heer Laniel is een wapenstilstandsovereen komst gesloten. Niet het programma heeft hierbij een rol gespeeld, maar vooral de persoon. Veertien dagen vóór de conferentie op de Bermuda-eilanden kon het ook haast niet anders. De gedachten die de laatste maanden in de Franse politiek leefden inzake een politieke vernieuwing, gedragen door een nieuwe en brede meerderheid zich uitstrekkende over een democrati sche en sociale hergroepering, heeft men thans niet kunnen verwezenlijken. De M.R.P. en de oud-Gaullisten, daarbij geholpen door enige radicalen en onaf- hankelijken, hebben hiermede hun po gingen de socialisten los te weken uit hun oppositie zien mislukken. Mis schien kan men beter zeggen: hebben zij zich voor de noodzaak geplaatst ge zien deze uit te stellen. Binnen enkele weken komt er een congres van de socialistische partij, waarvan men hoopt dat er de grondslagen gelegd zullen worden voor een werkelijk nieuwe meerderheid die dan dit najaar op stapel gezet zou moeten worden. De snelheid waarmee de nieuwe pre mier zijn programma had opgemaakt is geenszins verwonderlijk daar immers de vorige week de president van de republiek, de heer Auriol, aan de Raad der Ouden, de achttien vorige ministers presidenten en leiders van de politieke partijen, heeft gevraagd om samen een programma te maken. De regeringsver klaring van Laniel kon niet anders dan op dit programma geïnspireerd zijn. De vraag waarom de heer Pinay niet kon slagen op dit programma en de heer Laniel wel, hoewel beiden uit dezelfde onafhankelijke politieke sfeer komen, kan slechts verklaard worden door het oorlogsverleden: de heer Laniel was voorzitter van de nationale raad van het verzet en van de heer Pinay is bekend dat hij aan vankelijk warme sympathieën had voor Vichy. De welwillendheid van de Kamer hield gelijke tred met de bescheiden heid van de nieuwe premier, van wie een Frans avondblad, dat in allerijl zijn correspondent naar Lisieux gestuurd had, wist te vertellen dat deze burge meester van het 600 zielen tellende Notre Dame de Courson zeer gezien is in zijn gemeente, omdat hij ieder jaar op 26 Juli, op het feest van de patroon heilige van het dorp, St. Christophoor, het vuurwerk voor het dorp uit eigen zak betaalt. Als de heer Laniel er in slaagt zon der al te veel moeilijkheden dezer dagen een kabinet te vormen, waarvan beweerd wordt dat hij het op zijn Engels zal doen weinig ministers maar veel staatssecretarissen zal hij ongetwijfeld de hulp van de patroon heilige van zijn dorp nog wél eens wil-' len inroepen om Frankrijk te helpen dragen door de maalstroom der huidige verwikkelingen. De Stichting van de Arbeid heeft een eerste bespreking gewijd aan de maatregelen, die per 1 Januari 1954 op het gebied van de lonen zullen moeten worden genomen. Deze besprekingen zullen binnenkort worden voortgezet. Intussen zullen enkele deskundigen de statistische vraagstukken bezien welke zich bij deze materie voordoen. Na Churchill hebben nu ook de Amerikaanse president en de aftredende premier van Frankrijk, René Mayer, hun instemming betuigd met de bood schap, die zij hebben ontvangen van de Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer. Daarin werd gezegd, dat de betogingen in Oost-Duitsland een aan sporing vormen om alles te doen, dat kan leiden tot herstel van de mense lijke waardigheid in dat gebied en tot de eenmaking van Duitsland. President Eisenhower sprak in z(jn antwoord de hoop uit, dat de recente gebeurtenissen in Oost-Duitsland voor de Russen aanleiding zullen zijn om in dat gebied vrije verkiezingen te houden. Dr. Adenauer verklaarde zich „zeer tevreden" over de antwoorden van de Westelijke „Grote Drie" en hoopte, dat zij ertoe kunnen bijdragen, dat het initiatief tot hereniging van Duitsland in Westerse handen blijft. Terwijl men zich alom verdiept in speculaties over mogelijke nieuwe stappen van het Russische bestuur, komen vanmiddag in Berlijn de drie Wes telijke Hoge Commissarissen, van wie men verwacht, dat zij spoedig de titel van ambassadeur zullen krijgen, in vergadering bijeen. Voorzitter is de Frans man André Francois-Poncet. De Oost-Duitse radio heeft vannacht bekendgemaakt, dat haar drie program ma's vandaag zouden samenvallen en dat deze programma's ieder kwartier door nieuwsuitzendingen zouden worden onderbroken. In West-Berlijn geloofde men, dat dit een teken was, dat belang rijk nieuws verwacht kon worden. Algemeen wordt aangenomen, dat de Russische Hoge Commissaris, Semjonov, nieuwe instructies heeft ontvangen uit Moskou. Te Bonn is men van oordeel, dat hij zijn politiek van ontspanning zal blijven volgen. Dat wordt afgeleid uit het, voor hun doen, gematigde optreden van de Russische troepen tijdens de op stand. De bevolking van Oost-Duitsland erkent dit wel enigermate, want allerlei petities en resoluties tot vrijlating van gevangenen worden rechtstreeks gericht tot de Russische autoriteiten met voor bijgaan van de regering-Grotewohl. Waarnemers in Bonn blijven er bij, dat Semjonov een grondige reorganisatie van deze regering op het oog heeft. Niet alleen om in Oost-Duitsland zelf een ontspanning teweeg te brengen, maar ook met het oog op de eenma king van geheel Duitsland. Misschien zullen de Sovjets daartoe willen terug grijpen op politieke figuren, die al ge ruime tijd geleden door de commu nistische machthebbers van het toneel zijn gedrongen. Men noemt in Bonn de namen van de liberale professor Her mann Kastener, die nog steeds op goede voet staat met Semjonov, de oude professor Hickmann uit Dresden, die om principiële redenen nit de C.D.U. is getreden, maar die vooral bij de bevolking groot aanzien geniet, en tenslotte de onlangs naar West-Berlijn gedreven Otto Nuschke. De socialistische eenheidspartij In Oost-Berlijn heeft gisteren onder zwaar onweer een demonstratie van arbeiders georganiseerd, die moest laten zien, dat Oost-Berlijn vertrouwen blijft koesteren in de regering-Grotewohl. In totaal na men 7000 arbeiders aan de betoging deel. van wie de helft in opdracht. Van te voren waren 16 verzamelpunten aange geven en de marsroute was zorgvuldig uitgestippeld. De Oost-Duitse regering heeft gisteren bepaald, dat de stakers voor de tijd, waarin zij niet gewerkt hefoben,, geen loon zullen ontvangen. Arbeiders, die actief hebben deelgeno- Dwangarbeid, in de uraniummijnen in de Sovjet-zone van Oost-Duitsland. Als men het woord slavernij hoort is men aanvankelijk geneigd aan lang vervlogen tijden te denken. Maar ook in het midden van de twin tigste eeuw kan men in verscheidene landen nog slaven aantreffen; al worden zij dan niet meer zo genoemd. Men spreekt nu van dwangarbeid. Die dwangarbeid wordt opgelegd, hetzij om de denkbeelden van opstandige onder danen te beïnvloeden, hetzij om econo mische redenen, hetzij om beide motie ven tegelijk. In de Sovjet-Unie en in de satellipt-landen wordt deze laatste vorm van dwangarbeid op grote schaal toege past. Verschillende grote na-oorlogse projecten, waarop de Russen zo trots zijn, zouden nooit tot stand zijn geko men als de zware arbeid, die daaraan ten grondslag lag, niet door dwangar beiders verricht was. Voor de macht hebbers in het Kremlin werpt de dwangarbeid dus een tweevoudig nut af: Staatsgevaarlijke elementen wor den onschadelijk gemaakt, terwijl te vens de materiële welvaart door het systeem wordt bevorderd. De dwangarbeid vormt een afschu welijk verschijnsel, waartegen niet krachtig genoeg opgetreden kan wor den. De Verenigde Naties en de Inter nationale Arbeidersorganisatie hebben dan ook indertijd een commissie ge vormd, die over de hele wereld een onderzoek moest instellen naar de mo derne vormen van slavernij. Het ini tiatief daartoe was genomen door een der grote Amerikaanse vakbonden, die onmiddellijk in dit streven gesteund werd door de Internationale Bond van Vrije Vakverenigingen. Deze commis sie heeft dezer dagen rapport uitge bracht over haar bevindingen. Dit rap port bevestigt voor een belangrijk deel de bekende informaties betreffende de wantoestanden in de landen achter het IJzeren Gordijn. Deze naties, en uiter aard vooral Rusland, worden het meest schuldig geacht aan de toepassing van dwangarbeid. Ofschoon het oordeel over de aan Moskou onderhorige staten al bijzonder scherp is, zou het ongetwijfeld veel krachtiger en beter gedocumenteerd zijn geweest als de ieden van het comité zich ter plaatse op de hoogte hadden kunnen stellen. Men heeft zich namelijk bepaald tot de studie van wetten en regeringsbesluiten. De teksten van die officiële stukken hebben voldoende aanleiding gegeven om heftig te pro testeren tegen de in Oost-Europa be staande slavernij. Maar de interpretatie van de reeds wrede bepalingen is wel bijzonder onmenselijk, zo heeft men in de loop der jaren in het Westen van ooggetuigen kunnen vernemen. Het honderd pagina's omvattende boekdeel, dat alleen over Rusland gaat, geeft dus bijvoorbeeld nog een tè gunstig beeld van de werkelijkheid, ofschoon dit beeld al heel afschrikwekkend is. De Russische autoriteiten hebben de com missie van de Verenigde Naties, bij welke organisatie de Sovjet-Unie ten slotte nog steeds is aangesloten, volledig genegeerd en het Kremlin heeft zelfs geen pogingen gedaan om de toegezon den beschuldigingen te weerleggen. Daarmee hebben de Sovjets op ondub belzinnige wijze hun schuld erkend. De communistische landen worden in het rapport op de eerste plaats berispt; maar het is wel zeer beschamend dat de commissie zich ook genoodzaakt ziet de aandacht te vestigen op het bestaan van dwangarbeid in «lige Westerse naties. Het enige land in West-Europa waar „de wet dwangarbeid om politieke re denen mogelijk maakt" is volgens de rapporteurs Spanje. Weliswaar garan deert de Spaanse wet de vrijheid van meningsuiting, maar alleen „wanneer de fundamentele beginselen van de Staat niet aangetast worden". Ook Zuid- Afrika wordt beschuldigd van het toe passen van een vorm van dwangarbeid. De Zuid-Afrikaanse wetgeving maakt een scherpe scheiding tussen de in boorlingen en de bewoners van Euro pese afkomst, aldus het rapport, waarin voorts verklaard wordt dat als indirect gevolg van deze wetten de inboorlingen gedoemd blijven ongeschoolde arbeid te verrichten en aldus goedkope werk krachten te vormen. In zekere zin is in Zuid-Afrika, volgens de rapporteurs, dus sprake van dwangarbeid om econo mische motieven. Ook het bewind in de Portugese en Belgische koloniën wordt veroordeeld. Hetgeen vooral zo pijnlijk is omdat Portugal en België immers beide Nato-landen zijn, dus leden van een internationale organisatie die voor de verdediging van de vrijheid in het Westen is opgericht. De conclusie van het rapport is dat de fundamentele rechten van de mens en de vrijheid van de arbeider nog in tal van landen, ondanks de bepalingen van het Charter van de Verenigde Na ties, worden geschonden. De commissie pleit dan ook met de meeste aandrang voor afschaffing van de dwangarbeid In Oost-Europa zal dit kwaad wel blij ven bestaan zolang er communisten aan het bewind zijn; maar de Westerse na ties die er zich op enigerlei wijze aan schuldig maken kunnen en moeten hun „slaven" de vrijheid schenken. (Van onze speciale verslaggever) en oud spreekwoord zegt: „Als Mohammed niet naar de berg komt, komt de berg naar Mohammed". Deze zegswijze is sedert gisteren ongeveer realiteit geworden in het Amsterdamse IJ, waar de gehele trots van de vaderlandse Marine tussen Stenen Hoofd en Centraal Station ligt gemeerd, ten aanschouwe van het ganse volk. Misschien is het zonderling onze vloot met zoiets „aards" als een berg te vergelijken. Een trefpunt vindt men echter in het feit dat zij beide onaantastbaar zijn (wij zijn nu eenmaal chauvinist). En omdat de Mohammeds van ons volk, die zich bijzonder voor de Marine interesseren moeilijk helemaal naar Den Helder kunnen komen, is de Marine naar Amster dam gevaren en heeft haar schepen daar gemeerd voor de vismarkt, voor de benzinehaven, voor het Stenen Hoofd en hoe al die steigers aan de Westelijke zijde van het Cerjtraal Station dan ook mogen heten. Tot en met Maandag wordt eenieder in de gelegenheid gesteld die schepen daar te zien liggen en zelfs een of meer er van onder deskundige leiding aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Zo heeft het Amsterdamse IJ iets van Den Helder gekregen, het is er zelfs een „verbeterde" uitgave van. De eerste grote Nederlandse vloot schouw is een feit geworden. Dat is zonder veel plichtplegingen gisteren gebeurd. In de loop van Vrijdag arri veerden de schepen een voor een in het Amsterdamse IJ. Een oud. ver trouwd gezicht, de Marine op het IJ, helaas ziet men het niet al te vaak meer. Honderden Amsterdammers keken op de kaden hun ogen uit. Groot en trots voer daar Hr. Ms. „Tromp, ge- cscorteerd door de ondevzecbootjager H Ms. „Queen Wilhelmina", een ge schenk van President Roosévelt aan Koningin Wilhelmina, de Amsterdam se wateren binnen. Deze lichte kruiser, Pièce de Resistance van deze vloot schouw, was slechts kortgeleden gear riveerd uit Spithead, waar zij ons land vertegenwoordigde op de grote parade van de wereldvloten voor Koningin Elizabeth. Wij vermeldden het reeds eerder, een serie feestelijkheden zal deze vloot schouw begeleiden. Vanmiddag, kort voor de avondklokken luiden, zal Ad miraal Michiel Adriaansz. de Ruijter, persoonlijk en in vol ornaat, gezeten in een zeventiende eeuwse roeisloep, de vloot inspecteren. Gisteravond trok een Marineralley door de straten van de hoofdstad. Tientallen auto's met „scheepsbemanningen" raasden langs vele bekende historische punten in de stad en de inzittenden werden getest op hun kennis van zaken, die de Ma rineman beroepshalve moet weten, maar waar iedere Nederlander het zijne van dient te hebben. De Charlottenburgerchaussee, de Champs Elysées van Berlijnis omgedoopt tot de „straat van de 17e Juni", in opdracht van de West-Berlijnse Senaat. men aan de strijd tegen de stakers, krij gen hun loon volledig uitbetaald. Een chauffeur van de Oost-Duitse volks- politie, die gisteren bij vergissing met zijn wagen de Franse sector van Berlijn binnenreed, is door schoten van zijn collega's ernstig gewond. Hij werd in een ziekenhuis in de Franse sector op genomen. Eergisteren zijn 46 leden van de volkspolitie naar het Westen gevlucht en gisteren 41. Bij betogingen' in Halle op 17 Juni j.l. is een communistische functionaris, Schmidt, door „fascisten en provocateurs" doodgeschoten, omdat hij het niet eens was met de demon- straties Generaal-majoor Dibrova, de Russi sche bevelhebber van Oost-Berlijn, heeft het uitgaansverbod met twee uren beperkt. Met ingang van vandaag be draagt het uitgaansverbod nog vier uur. namelijk van elf uur 's avonds tot drie uur 's ochtends. De Masjumi en de Katholieken heb ben een deelnemen aan het kabinet, dat minister Mukarto thans poogt te vormen, verworpen. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat de vandaag geconsulteerde socialisten eveneens zullen weigeren, terwijl het nog de vraag is, of de democratische fractie en de Nahdatul Ulama zullen deelnemen. Advertentie (tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het binnenland enkele verspreide regen- of onweersbuien. In de kustgebieden van Zuid-Hol land en Zeeland plaatselijk van zee binnendrijvende mist- of laaghan gende wolkenvelden. Matige tot zwakke Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zondag: Zon 4.2221.04, Maan: 22.17—5.29. Maandag: Zon 4.2321.04. Maan: 22.40—6.56. PARIJS, Vrijdagavond Met een zucht van verlichting heeft het Franse publiek in de avondbladen kunnen lezen, dat de beide kinderen Finaly hedenmiddag in Frankrijk zijn te ruggekeerd. Zij werden over de Frans-Spaanse grens gebracht door mej. Ger- maine Ribière, speciaal afgevaardigd door Kardinaal Gerlier om de kinderen in Spanje te zoeken. De kinderen zullen nu gebracht worden naar het dorpje Saint Leonard, dicht bij Senlis, waar de heer Weil, een van de Joodse onder tekenaren van het accoord van 6 Maart tussen het Franse opperrabbinaat en katholieke autoriteiten, voor hen een étage heeft ingericht. De kinderen schij nen in uitstekende gezondheidstoestand te verkeren. Volgens een verklaring van pater Chaillet heeft men de kinderen terug kunnen vinden, dank zij de nauwe sa menwerking met de Baskische clerus. In het huis van de heer Weil zullen de kinderen worden verzorgd door hun tan te en voogdes, mevr. Rosner, die zal worden bijgestaan door een sociale assis tente welke in onderling overleg tussen het rabbinaat en katholieke autoriteiten zal worden gekozen. Alle beslissingen In ieder uur en op iedere plaats \^la.at men iets van zichzelf achter. ts betreffende deze kinderen zullen even eens genomen worden in onderling over leg. Het rabbinaat heeft de kerkelijke overheid verzekerd dat de beide wezen hun katholicisme kunnen beleven als zij dit wensen. Na een overgangsperiode van vier maanden zullen de beide kin deren Finaly naar Israël worden over gebracht, waar zij op een Franse school in eerbied voor de christelijke godsdienst zullen worden onderwezen. Intussen zul len mevr. Rosner en de heer Weil de kinderen laten weten wie hun ouders waren en welke hun godsdienst was. Zodra zij meerderjarig zijn, kunnen zij zelf beslissen of zij de Franse nationa liteit willen hebben of die van Israël. Een klein menselijk drama is daarmee geëindigd. De beide kinderen zullen ech ter nog dramatische gewetensconflicten wachten. Diezelfde avond lagen de schepen feestelijk verlicht te deinen op de lich te golfslag in het IJ. De contouren van de „Tromp" waren afgezet met honder den lampjes. Het schip had daardoor niets dreigends meer. Integendeel, het had iets lieflijks, iets van een giganti sche suikertaart, die door een bakker ter gelegenheid van deze vlootschouw gebakken kon zijn. Op het voordek van een der vijf mijnenvegers zaten een aantal matrozen weemoedige liedjes te zingen en honderden verdrongen zich op de smalle steigers om naar de ver lichte schepen te kijken en dit gezang te aanhoren. Alle boordlichten waren ontstoken en daardoor kregen de stoere oorlogsbodems iets van kerstbomen en het IJ iets van een heel grote huiska mer. Inderdaad, deze vlootschouw heeft iets intiems. Men voelt zich thuis tus sen al die schepen en de schepen voe len zich thuis op het IJ. Wij zijn en blijven een zeevarende natie. (Van een bijzondere medewerker» Geachte Heer, Op de laatste vergadering van onze Kader-Credo-Pugnoclub hadden we ge discussieerd over de kinderbijslag. Ón der meer kwam aan de orde dé z.g. dub bele progressie. Voor de meeste leden was niet duidelijk wat hiermede precies bedoeld wordt. We beschikten die avond niet over een inleider en we hadden er ook geen lectuur over. Tenslotte meenden we dat hiermee werd bedoeld: le. Hoe meer kinderen, hoe meer kin derbijslag; 2e. Hoe hoger loon, hoe hogere kin derbijslag. Tegen het eerste hadden onze leden helemaal geen bezwaar. Integendeel, dat vonden ze redelijk, want de grote ge zinnen zitten het meest in de kr.eL Maar niemand van ons was het duide lijk, waarom iemand, die meer dan een arbeider verdient, bovendien ook nog meer kinderbijslag moet hebben. Wat is Uw mening hierover? Hoogachtend, enz. In bovenstaand briefje, een van de vele, die we over deze aangelegen heid hebben ontvangen, wordt een moeilijkheid tegen dubbele progressie naar voren gebracht, die we uit het ge zichtspunt van de man met het gerin gere inkomen begrijpelijk achten. Maar een standpunt dat we begrijpen, behoeven we nog niet juist te vinden. En aangzien het hier een kwestie be treft, die in brede lagen, vooral van de loontrekkenden in de lagere loonklas- sen op een psychologisch verzet stuit, menen we goed te doen, hierop in te gaan. Hiertoe is des te meer reden te meer, omdat juist dezer dagen het cen trum voor Staatkundige Vorming met een rapport is uitgekomen, waarin even eens de kinderbijslag naar verhouding tot het loon wordt bepleit. Het is trou wens bekend, dat in katholieke kring reeds vanaf het eerste moment, dat be wust is gestreefd naar een regeling voor de kinderbijslag, het vraagstuk van de dubbele progressie een rol heeft ge speeld (aan het adres van onze brief schrijvers moge worden opgemej-kt, dat hun zienswijze en formulering van duo- bele progressie juist is» Toen oud-minister Romme destijds met zijn kinderbijslagwet In de Kamer kwam, heeft hij aanvankelijk gepleit voor de nu vooral in arbeiderskringen vaak bestreden dubbele progressie. Wij stonden ook toen reeds aan de kant van minister Romme. En op tal van debat avonden hebben we getracht de rede lijkheid van dit standpunt te verdedi gen. Minister Romme heeft destijds het pleidooi verloren althans ten aanzien van de dubbele progressie Het is onze stellige overtuiging, dat hiermee geweld is aangedaan aan de verdelende recht vaardigheid. De kinderbijslag op zich is gebaseerd op de overweging, dat de si rikte toepassing van een absoluut fa- milieloon het kinderrijke gezin niet de vereiste bestaansmogelijkheid biedt. Prof- dr. N. de Volder zegt in zijn ..Ar beid en Economische Orde": „Het kin derrijke gezin bezit het natuurlijke en onvervreemdbare recht op het bestaan en op alle sfoffelijke goederen, die daar voor vereist worden, niet omdat de arbeid van de huisvader een grote in nerlijke waarde bezit, maar omdat het gezin zelf een bijzonders waarde verte genwoordigt in de gemeenschap.'' En verder zegt hij: „Het kroostrijk gezin hoeft geen berorp te doen op de liefdadigheid, maar kan een recht van verdelende rechtvaardigheid doen gel den. De gez'nstoeslag is geen aalmoes, maar het vereffenen van een c-nver- v reembare rechtsasmsm aak krachtens de uitmuntende sociale taak van *»ct kroostrijk gezin. (Vervolg op pag. fit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1