Orgelexpositie in Brouwers kapel geopend 'Javociet Bureau Zedenpolitie id DE WEEK IN STAD EN STREEK D REISDEVIEZEN Oscar Slit's Bank N.V. Haarlem actief op cultureel terrein Deze week Palace AGENDA IJ heemsjfdB 15 korting in SANTPOOjïl ZATERDAG 27 JUNI 1953 PAGINA 2i De expositie De heer Verrijt 25 jaar opzichter R.K. Begraaf plaats Vroeger „binnenvader" in St. Jacobs Godshuis Burgerlijke Stand City Lido Rembrandt 5 QO Spaarne Frans Hals Minerva Luxor Bespeling Flentrop-orgel Jongeren-bedevaart naar Heiloo Verkooplokaal NOTARISHUIS Inbosdelveiling 7/8 Juli 1953 R.K. Athletiekvereniging „Holland" HAARLEMS MUZIEK- INSTITUUT nu tot f 1000.- per reis BALLET-RECITAL Morgenavond in Openlucht theater EXAMENS Amerikaanse bollenkwekers hebben geen kwaad in de zin KERKBERICHTEN Waterpoloprogramma Zondagsdienst j4 Burgerlijke Stand Gistermiddag is de expositie, gewijd aan de Nederlandse Orgelcultuur, in de Grote of St. Bavokerk, geopend door mr. F. P. Th. Rohling, chef van de af deling Oudheidkunde en Natuurbescher ming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Vooraf sprak de voorzitter van de Commissie Internationaal Orgelconcours, wethou der D. J. A. Geluk, een woord van wel kom aan de genodigden. Hij toonde zich verheugd, dat het publiek nu in de ge legenheid werd gesteld, iets meer te weten te komen van wat Nederland in de loop der tijden aan orgelcultuur heeft voortgebraqjit. De wethouder bracht tenslotte dank aan de instellingen en particulieren, die hun collecties tijdelijk voor de expositie hadden afgestaan. Mr. Rohling bekende niet bijster des kundig te zijn op het gebied van or gels en wat daarmede samenhangt, maar was er niettemin van overtuigd, dat vooral bij het begeleiden van het ge bed orgels grote geestelijke invloed op de mens kunnen uitoefenen. De organi satie van de expositie achtte mr. Roh ling van niet geringe betekenis. De stad Haarlem beweegt zich bijzonder actief op cultureel terrein en heeft een zeer goede naam op het gebied van onder wijs, kunsten en wetenschap. De stad heeft vele grote mensen voortgebracht en huisvest nog steeds belangrijke per sonen op deze gebieden. „Het is daar om met bijzonder genoegen, dat ik deze expositie voor geopend verklaar", zo besloot mr. Rohling zijn toespraak. De organist Lejeune gaf daarna een recital van enkele Koraalvariaties. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Engelse consul-generaal uit Amsterdam, een vertegenwoordiger van de Duitse ambassade, de heer M. K. Hensel en de burgemeesters van Haar lem en Bloemendaal, mr. P. O. F. M. Cremers en jhr. mr. C. J. A. den Tex. In het kader van het Haarlemse Inter nat. orgerconcours 1953 heeft men in de Brouwerskapel der Grote Kerk een expositie samengesteld, in rechtstreeks verband staande met de Nederlandse, en speciaal Haarlemse orgelcultuur. Deze ontwikkelingsgang van 't orgel geduren de vroegere eeuwen, zowel als die van de tegenwoordige tijd kan men uit ge schriften, handleidingen, gravures, teke ningen, schilderijen en prenten volgen. Op "het gebied der handschriften wijzen wij op het graduale Romanum, daterend uit het einde der 15e eeuw, en een uit diezelfde tijd stammend handschrift van een Processionale van de Buurkerk uit Utrecht Gaarne wijzen wij ook even op het fraaie Postincunabel van een Gra duale, alle missen van het gehele jaar bevattende. Het dateert uit 1536. Van wege de traditie, de Maagd Caecilia af te beelden, terwijl ze het orgel bespeelde, treft men vele gravures aan op deze expositie, die dit onderwerp ten grond slag hebben. Interessant is het aantal tekeningen betrekking hebbende op bcuw, restauratie en veranderingen van het grote orgel uit de St. Bavo. Belang rijke gegevens over de Haarlemse Rector van het Begijnhof en „Groot mucicus" Jchan Albert Bau vinden wij o.a. in de geschriften van deze oud-Haarlemse priester-musicus, over muziek-theoriën, korte Sangh-Berichten en „Staeltjes van den zinroerenden zangh: met dry stem- mep, En dep Gemeente-Grondstem". Ook zijn stamboom kan men op deze exposi tie vinden. Alleen reeds de bezichtiging vém enkele zeer fraaie huis- en kabinet- orgels uit de 17e en 18e eeuw rechtvaar dig een bezoek aan deze tentoonstel ling. Een z.g. kistpedaal uit omstreeks 1500. afkomstig uit de kerk te Bergeijk is eveneens hier te vinden. Zoals wij reeds meldden heeft de fa. D. A. Flen- trop een nieuw orgel gebouwd dat ge durende deze expositie regelmatig be speeld zal worden. De boekenafdeüng is met vele eerste drukken, vooral uit de 18e eeuw vertegenwoordigd met ver- Advertentie ZATERDAG en MAANDAG op alfe zijden en wollen stoffen. Barteljorisstraat 27 b. d. Grote Markt Haarlem. Zondag viert de heer A. Verrijt, wonende aan het Soendaplein, een dubbel feest: 25 jaar is hij dan opzich ter van de R.K. Begraafplaats, terwijl hij met zijn vrouw die dag ook zijn 25-jarig huwelijksfeest gaat vieren. Na zijn komst in Haarlem werd hij aan het St. Jacobs Godshuis aangesteld als „binnenvader", zoals de officiële titel luidde. Meer vertrouwelijk werd hij door de wezen „vader" genoemd. Een aantal jaren heeft hij deze func tie vervuld; daarna werd hij koster van de kerk in het Kleverpark. Toen hij in 1928 in het huwelijk trad, be noemde men hem tot opzichter van de RK. Begraafplaats, in welke functie de meeste Haarlemmers hem dan ook kennen. Ten tijde van de bezetting werd in verband met de begrafenis van een N.S.B.'er het kerkhof twee maal gevorderd, terwijl de heer Verrijt zich nog goed de angst kan herinneren, toen er twee Joden clandestien begra ven moesten worden. Die tijden zijn echter voorbij. De jongens, die destijds in de Hagestraat onder zijn leiding werden groot gebracht, komen hem en zijn vrouw nog steeds trouw bezoeken. Het is dan wel te begrijpen, dat het Zondag bij dit dubbel feest niet aan belangstelling zal ontbreken van de zijde van zijn vroegere pupillen. ONDERTROUWD: C. F. J. Wempe en D. Chr. van Reeden F. H. de Bruijn en E. van der Meer H. J. Pruis e» J. H. Lubbers. GEHUWD: P. Slagveld en W. Bouw man. GEBOREN: A. M. VermondPost, z G. vanDeusekom—Koster, z. L. B SchepersSteur. z. A. H. Detmar Kruijer, d. G. VermeerKüchler, d. C. M. J. LeetlangEvers, d. J. E. BolBusink. d. A. J. KristelOud huizen, d. A. Havenaar—Uiterwijk, d. E. M. van NieuwlandSelhorst, d. OVERLEDEN: G. H. O. F. Fenyn, 59 j., Stuyvesantstraat C. van Lange laar. 76 j.. Jansstraat C. W. A. Klein SchiphorstKloppers, 71 j., Johan van Vlietstraat. handelingen en „Dispotitiën" der merk waardigste oude „Kerk-orgelen". Tenslotte wijzen wij nog op de vele manuscripten van orgelmuziek, w.o. zich de drie orgelconcerten van Henk Ba- dings, Sem Dresden en Anthon v. d. Horst bevinden Werken van Haarlemse componisten bestaan uit vooreerst: Jacob Bijster's tweede Choral en diens variatie en dubbel-fuga op „Merck toch hoe sterck". Verder Andriessen's Sinfonia (echter niet meer gedurende Andries sen's Haarlemse periode geschreven), Passacaglia van Gé Michels. Variatie en fuga op thema van Purcell door Jac. Bonset, Ricercare en orgelconcert van Alb. de Klerk. Avondmuziek van P. van Westering, Fuga, Fantasia en Praeludia respectievelijk van Maarten Kooy, Bob v. Marken en Hans Bijvanck. Uit deze opsomming blijkt dat er voor de orgel liefhebber op deze expositie veel te ge nieten valt. Het houten weidemolentje aan de Binnen-L'iede wordt morgenmiddag aan de regenten van het Sint Elisabeths Gasthuis overgedragen onder leiding van hun voorzitterburgemeester Cremers. FotoHet houten weidemolentje aan de Binnen-hiede. De vele malen, dat de film in dienst gesteld wordt van de sociale noden, is er voor een filmbeschouwer altijd wel een aanleiding om vriendelijke woor den te spreken, als de wijze, waarop de film zich manifesteert maar even ver antwoord is. Maar van tijd tot tijd doet de film, alsof. Het wil ons voorkomen dat de film Bureau Zedenpolitie zulk een geval is. Niet dat wjj de makers er van zou den willen verdenken, onder het de vies der waarschuwing een doodge wone pikante film te vertonen, maar de film in kwestie komt toch neer op een poging om de gevaren der grote stad uit te beelden, zoals dat in tal van films gebeurt, zonder dat er bij verteld wordt, dat men met een waar schuwing te doen heeft. In het onder havige geval wordt er dat wel bij verteld en zelfs komen een dominee, een politiecommissaris en andere deskundigen ons vooraf vertellen, dat de film Bureau Zedenpolitie een nut tige en sympathieke poging is om de jonge meisjes van buiten te waar schuwen tegen de verschrikkingen der stad. De aanleiding tot deze in leidingen is zeker niet de vorm van de film, die in vele opzichten op een lager niveau gezocht moet worden dan bij de meeste films, die óók de zedelijke gevaren der stad tot onder werp hebben. De aanleiding is uit sluitend te vinden in het gegeven, de geschiedenis van de film, die als mid delpunt heeft een jong meisje, dat door haar vader de deur wordt uitge jaagd na een valse beschuldiging van de snode boer, bij wie zij in dienst is geweest. Hier begint dan tevens de reeks on waarschijnlijkheden, die de film zwak en ten dele zelfs laf maken. De tweede onwaarschijnlijkheid is, dat het min derjarige kind om twee uur in de nacht door een juffrouw van de Jeugdzorg aangetroffen wordt in het station van de stad en niet eens door haar in be scherming wordt genomen en de derde bestaat in het lichtzinnig advies van een politiecommissaris, die haar rustig op eigen gelegenheid een kamer laat zoeken. Wat er verder met de heldin gebeurt, is al even ongeloofwaardig. Zij treft een gewetenloze hospita en een nog gewetenlozer zoon. Beiden zijn bekend bij de politie, die ijveriger op haar hoede had kunnen zijn. En als de schurken eindelijk ontmaskerd zijn, krijgt het zo veelvuldig bedrogen meisje nóg een kans om stom te doen. Zij gaat op verzoek van de jonkman gestolen voorwerpen belenen en komt op die manier van de regen in de drop. Kortom: er is geen kans gemist om het arme kind er in te laten vliegen en dit wil zeggen, dat de film haar doel voor bijschiet. Intussen komt nu en dan een brave commissaris een schuchtere po- De hoofdrolvertolkster in de film „Montana Belle" is niemand minder dan Jane Russell, die aan het hoofd van een dozijn bandieten de streek on veilig maakt. De nodige revolvers moe ten de weg naar het recht effenen en dit valt niet altijd rqee, omdat de bende niet gemakkelijk voor een gat te vangen is. Een film met spanning en romantiek. Voor de liefhebbers in i City. 14 jaar. De directie van dit theater ziet zich genoodzaakt om de film „Een koningin wordt gekroond" voor de derde week te prolongeren. Iedereen kan zijn hart ophalen aan de sprookjesachtige pracht, die overvloedig ten toon wordt gespreid. Aan Mervyn Le Roy's „Lovely to look at" komt vrijwel alles te pas: show, van tijd tot tijd overgaande in een soort operetten muziek tech nicolor, Parijs, Broadway, ballet, mode en uiteraard romantiek; maar mét film heeft dit Hollywood-product weinig uitstaande. Iedereen kan in Rembrandt naar het dikwijls trage en weinig ver rassende filmpje, dat voor liefhebbers toch wel te genieten zal zijn, gaan kijken. 18 jaar. ging doen om in te grijpen in de loop van het lot, maar even dikwijls komt het lot de toeschouwer laten zien, wat er zoal aan pikanterieën in de stad te koop is. Die zonderlinge vermenging nu van waarschuwing en „tractatie" maakt de film tot een doodgewoon pro duct van een bekende soort, een film, die coquetteert met de dingen waar tegen zij heet te waarschuwen. Veel stijl is er dus niet in te vinden, noch in de uitwerking van het gege ven, noch in de formulering daarvan. ,„De drie piraten" is een verhaal van drie gebroeders, die het lot onder gaan om als dwangarbeiders te werken in een van de Spaanse koloniën. Tus sen de dochters van de onderkoning en één van de broers ontwikkelt zich een amourette; voordat het echter zover is, moeten er nog heel wat moeilijkheden overwonnen worden. Een avonturen film met zeerovers, die de liefhebber in spanning houdt. 18 jaar. De film geeft een beeld van het ein de van de oorlog tegen Japan, speciaal de bombardementen van de B-29 bom menwerpers die een belangrijk aandeel hebben gehad in de overwinning. Een van de vele oorlogsfilms, we hebben ze vaak beter gezien en ook wel eens een enkele keer slechter. De ingelaste authentieke opnamen van de luchtsla gen zijn hier en daar interessant. Lief hebbers kunnen deze week in Frans Hals terecht, mits ze 14 jaar of ouder zijn. Het is wel jammer dat de film „Ope ratie Cicero", welke deze week in Mi nerva draait, niet geheel in overeen stemming is met het verhaal, dat Moy- zisch zijn lezers voorhoudt. Men ont komt niet aan de indruk, dat Holly wood in de persoon van regisseur Joseph L. Mankiewicz een rolprent heeft willen vervaardigen, die nog sensationeler is dan het gebeurde zelf. Ondanks dit kwalijke euvel is „Five Fingers" zoals de Engelse titel luidt een spannende thriller, waarin James Mason de hoofdrol vervult. Bijzonder frappant is de gelijkenis, die John Wengraf heeft met de Duitse am bassadeur in Ankara, Franz von Papen. Veertien jaar. De meest volmaakte misdaad is al eens meer in de film vertoond, doch altijd was er een omstandigheid, waar door de boosdoener werd ontmaskerd. Zo ook nu, in „Het vierde masker". De misdaad, een vernuftig uitgedachte bankoverval, wordt uitgevoerd door een man die een ingenieus brein bezit met behulp van drie handlangers, die een masker dragen en elkaar niet ken nen. Na verloop van tijd komen de man nen bijeen op een eenzame plek in Mexico, waar zij allengs op de hoogte komen van eikaars aandeel in de af faire, maar nog steeds de identiteit van hun 'leider niet kennen. Een rechtscha pen man heeft zich intussen bij het gevaarlijke viertal ingedrongen en hij is het die zorgt voor een zeer incon- ventionele ontknoping. De film is vakkundig in elkaar gezet, heeft alleen verdienste vanwege een steeds volgehouden spanning en rake fotografie, maar is verder van een dus danig morbide karakter, dat zij alleen voor volwassenen te zien is. In Luxor. Tijdens de expositie in het kader van het internationaal orgelconcours, zal het in de Grote Kerk opgestelde Flentrop- orgel dagelijks van 45 uur des middags worden bespeeld. De eerste organist is de heer K. Boersma van de Nederlands Hervormde Kerk te Velp, die Zaterdag 27 Juni werken speelt van J. P. Swee- linck, J. S. Bach, Max Reger, A. Guil- mant en Hendrik Andriessen. De organist van de Geref. Kerk te Bennekom, de heer Joh van Dommele, zal Maandag 29 Juni werken ten gehore brengen van Cleramboult, J. P. Swee- linck, J. S. Bach, Joh. Brahms en S. Reda. Op Zondag 5 Juli organiseert de K.A.J. district Haarlem een bedevaart naar Heiloo. Aan deze bedevaart kunnen deel nemen alle jongeren van 16 jaar en ouder, zowel de mannelijke als vrouwe lijke jeugd. De deelnemers van deze bedevaart gaan per fiets. Vertrek om 7.30 uur van af het Kennemerplein. Deel- nemer(sters) uit Haarlem-Noord kunnen aansluiten bij de groep aan de St. Lidui- na-kerk en Jan Gijzenbrug. Om de on kosten enigszins te bestrijden wordt per deelemer 25 cent gevraagd. Aanmelding kan geschieden bij de afdelingsbesturen van de parochiële K.A.J. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Lovely to look at". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau Zedenpolitie", volwas senen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het 4e masker". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Luchtslag om Japan". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 'I en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een Koningin worcft gekroond", (geprolongeerd), ai. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Montana Belle". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten". Boven 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Opera tie Cicero". Boven 14 jaar. Tijden: Maan dag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 27 unl De Stompe Toren (Spaarnwoude)Con cert door „Die Haerlemsche Musyckca- mer", 20.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Uitvoering Balletschool Maud Kool, 20.30 uur. Grote Kerk: Bespeling Frentroporgel uit Doesburg, 4—5 uur. Zondag 28 uni Concertgebouw: Zangfestival door 30 ko ren, georganiseerd door Liedertafel „Haar lems Zanggenot", 1417.30 en 19.30—24 u. Openluchttheater Bloemendaal: Balletre cital o.l.v. Sonia Gaskel m.m.v. H.O.V. APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Fa. Duym en Keur, Keizerstr. 6, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teyler- Apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. TENTOONSTELLINGEN: Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. HEEMSTEDE Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Ge opende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197: Aerdenhout-Apo- theek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. K, L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224 en Dr. J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 38032. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 250016700; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 2560—8249. Aan boord van het Hospitaalkerkschip „De Hoopvond Donderdag in de haven van IJmuiden een korte plechtigheid plaats. De stuurman Floor van den Niewwendijk ontving uit handen van de voorzitter der Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., H. R. Oterdoom, de draagmedaille van de E.H.B.O. voor een kwart eeuw trouwe dienst op het Hospitaalkerkschip. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De wedstrijdploeg van de R. K. Ath letiekvereniging „Holland" neemt Zon dag 28 Juni deel aan de R. K. vereni gingskamp te Leiden. Jaarlijks worden deze athletiekwedstrijden gehouden om de „Evert Casteleynbeker". Reeds vele jaren was deze beker in het bezit van „Holland". Doch vorig jaar moest deze worden afgedaan aan de R. K. V. A. „Estafette" uit Amsterdam. Dat „Hol land" een serieuze poging doet om de beker weer in het bezit te krijgen, blijkt wel uit de sterke ploeg, waar mede men Zondag naar Leiden trekt. Ruim 70 athleten en athletes starten om 10.15 per N.Z.H. van het Stationsplein naar Leiden. Voor belangstellenden ves tigen we er de aandacht op, dat deze wedstrijden beginnen om 12.30 op de sintelbaan van de Leidse Hout. Op de 109e Muziekschool-uitvoering door leerlingen van Hoogerwerf's Mu ziekinstituut bewoog het programma zich, op enkele uitzonderingen na, over het algemeen nog in het beginstadium. Zoals wij echter naar aanleiding van deze leerlingen-uitvoeringen reeds eer der schreven, is dit geen reden om zonder meer aan deze prestaties voor bij te gaan. Al heel gauw herkent men de van nature begaafden en de cate gorie met minder aanleg, waarbij ech ter dikwijls de werklust veel vergoedt. Door omstandigheden maakten wij het eerste deel van de avond niet geheel mee. Van het gedeelte dat wij hoor den, noemen we het Scherzo in Bes dur van Schubert voor piano en het concertino in A-dur van Bréval, door leerlingen respectievelijk van Bertha Bonset en Jan Plas, Na de pauze excelleerden twee jeug dige pianoleerlingetjes van Frieda Hoogerwerf, door hun onbevangen, maar reeds van opmerkelijke begaafd heid getuigende pianospel. Met enig recht vraagt men zich dan af, of dit kinderlijke spel in wezen eigenlijk niet gaver en van hogere pure orde is dan alle gewichtig-doenerij van de groten. Door ziekte van de pianoleraar Mar tin Bruyel trad uit diens pianoklasse deze avond slechts één leerling op met twee menuetten van J. S. Bach, die goed gespeeld werden. Hierna volgde een reprise van Jeux d'enfants van Georges Bizet, uit het programma van vorige week, waarover wij reeds schre ven. Met een serieuze uitvoering van het eerste deel uit het Trio van Hans Sett voor viool, cello en piano werd deze leerlingen-uitvoering dan besloten. J. L. Programma voor de a.s. week: 29 Juni: O VVO 2—Tybb 3, terrein Kruislaan, Amsterdam. 3 Juli; Tybb 2-H.H.C. 3 op het Tybb- terrein. e heer Tinholt, gepension- neerd hoofd van een school te Bloemendaal en schepper van een museum, dat zijn naam draagt, moet de vorige week wel slapeloze nachten gehad hebben, toen hij vernam, dat zijn moeizaam verzamelde collectie in kisten ge pakt zou moeten worden, wijl zijn „museum" op last van de gemeen teraad met fundamenten en al zal verdwijnen. Er moet ter plaatse een kleuterschool komen, maar dat zou ook kunnen geschieden in de nabijheid, waar thans een door een stenen muurtje omheinde zandbak voor de kinderen is. De omwonen den wensen deze bak te behouden ten koste van ruim 100.000 voor een nieuw Tinholt-huis. Wat traag, maar nog niet te laat, want de slopers zijn geenszins te bekennen, is het bestuur van het museum in het geweer gekomen om het te onbekende levenswerk van de bejaarde heer Tinholt te redden. Inderdaad te redden, want wanneer een dergelijke verzame ling opgepakt wordt, wat overi gens een kolossaal werk zal zijn blijft er niet veel van over en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de kisten tot in lengte van dagen op een zolder zullen wegkwijnen. Gisteren was er kijkdag voor de pers en vanmiddag zijn de leden van de gemeenteraad uitgenodigd. Men zou zo zeggen, dat zij allen behoorden te weten op welke gron den zij besloten het museum for meel de nek om te draaien, maar daar blijkt nogal wat aan te man keren. Eerlijkheidshalve dien ik te bekennen, dat ik ook nog nooit in de „bollenschuur" van het museum geweest ben. Ik herinner mij wel De twee concurrenten. Op de voorgrond de zandbak, op de achtergrond het Tinholt-museum. Wat weegt het zwaarst? de verzameling gezien te hebben, toen zij nog bij de Ruïne van Bre- derode in een druivenkas was on dergebracht en die herinnering is al een bewijs van de indruk die zij maakte. Aan de Vrijburghlaan te Bloemendaal, dicht bij Stoop's Bad, zocht ik naar een enigszins bouw vallige houten schuur en daar het regende, meende ik een flinke lek- partij te kunnen meemaken, waar uit de ondergang van de bouwval aanvaardbaar zou blijken. Waar stond ik echter tegenover? Een hecht stenen gebouw met zes keu rig uitziende lokalen, dat zeker nog wel 20 jaar, met behoorlijk onder houd, goede diensten kan bewijzen. En in die lokalen een alleraardigste opstelling van duizend en één din gen, 'n schoolmuseum, dat méér doet dan honderd saaie lessen in de natuurlijke historie. Het moet mij van het hart: hoe is het mogelijk, dat een raad die zichzelf respecteert, dit alleraardig ste, knusse en leerzame van alles en nog wat laat wegvagen om een zandbak te handhaven? Officieel bestaat de Tinholt-ver- zameling uit schelpen, vogels, eie ren, diarama's en oude gebruiks voorwerpen. Ge ziet er o.a. een prachtig exemplaar van een kraan vogel, het gewei van een Icarbauw, een serie kafferpijlen uit Afrika, de stok van de Bloemendaalse veld wachter uit de vorige eeuw, een paling op sterk water, een opgezet te vos en de schedel van een leeuw. Heeft U wel eens haaien-eieren ge zien of een inlandse wesp van 33 millimeter, de eerste papierfabri kant genaamd? Een zeldzaam handwerk, n.l. een Pagode van an derhalve meter? Weet U hoe vlin ders opgezet moeten worden en hoe eigenlijk de waterleiding werkt? Kent U de pracht van de paradijs vogel en de luxe schoollei met grif feldoos, welke omstreeks 1875 ge bruikt werd? Ge kunt het allemaal in dit museum rustig bekijken en overal staat een verklaring bij, zo dat ge ook zonder gids 'n paar in teressante uurtjes in het heiligdom van de heer Tinholt kunt doorbren gen en dat zonder het gevaar te lopen het dak op Uw hoofd te krij gen. Er is echter nog veel meer te be wonderen. De petroleumlamp, waaronder Busken Huët plachtte te schrijven, een kwispedoor zo on misbaar voor onze voorouders, een carbid fietslantaarn (wat weet de jeugd daarvan en waar krijgt ze dit voorwerp te zien?), een harnas uit Frankrijk en een mooie verza meling oude Nederlandse munten. Hoe groot wordt een pinda als deze kunstmatig groeit en hoe zag dat noodkacheltje van de hongerwinter er ook alweer uit? Kijk eens naar de tafel met houtsoorten, fossielen en letters. Geniet van de oude lees machine van Dellebarre, die het R. K. schoolhoofd P. J. Prinseti aan het eind van de 18e eeuw gebruikte om de jeugd wijzer te maken. Hoor de gamelan en de bosnegertrom, bekijk de opiumpijp, de overwin tering op Nova Zembla, de kop van de waterwolf en de boomschors die men in Californië gebruikte voor het maken van deftige kleren. Voorwerpen uit de Romeinse tijd prijken onder een uitgebreid reliëf, dat de Hoogovens speciaal over het bedrijf voor het museum liet ma ken. /k heb zo maar lukraak en met opzet door elkaar elk lokaal heeft natuurlijk enkele afde lingen wat van de rijkdom op gesomd. Er is veel meer te zien, al zou men hier en daar wat kunnen opruimen om het karakter te ver beteren. Moet dit allemaal in kisten worden verpakt? Dat zal duizenden guldens kosten. Is het voor de heer Tinholt al niet erg genoeg geweest, dat zijn verzameling in de oorlog grotendeels werd „weggehaald", waardoor hij practisch opnieuw moest beginnen? In Veisen heeft men veel van zijn oude verzame ling en hoe dat allemaal kan, wil ik hier liever buiten beschou wing laten. Het is van harte te hopen, dat de raad op zijn besluit terugkomt na de excursie. Doet hij dit niet om de verzameling te redden en de ver zamelaar te eren, dan spreekt mis schien het kapitaal 'n woordje mee. Het huidige Tinholthuis is geen bouwvallige schuur, maar 'n nog goed bruikbaar gebouw. Laat men het niet afbreken en de vechters voor de zandbak op een andere wijze schadeloos stellen. De kleu ters van de nieuw te bouwen school zullen dan straks, als grote mensen, een foto van de huidige raad in het museum hangen met als onder schrift: deze vroede vaderen en moederen huldigden in 1953 het spreekwoord: Beter ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald. SPAARNEBABBELAAR Advertentie Kruisstraat 9 - Rijksstraatweg 246 Morgenavond zal 't Ballet-Recital van Sonia GaskeE een voorstelling geven in het Bloemendaalse Openluchttheater. In het programma is o.m. opgenomen Rous- sel's „Le festin de l'Araignée" in de choreografie van Sonia Gaskell. Verder wordt het nieuwe ballet gedanst „Luc- tor et emergo" op muziek van Geza Frid. De choreografie is eveneens van Sonia Gaskell, die zich bij de composi tie .van dit bailet heeft laten inspireren door de stormramp van 1 Februari. De balletliefhebbers zullen deze ge legenheid om kennis te maken met de ze laatste aanwinsten, die het Ballet Recital brengt, ongetwijfeld niet voorbij laten gaan. (Eindexamens „Sancta Maria" afde ling M. M. S.). Geslaagd zijn de dames: M. Arnoldus, A. Bekkers, M. Beren donk, M. Brans, C. Degenhart, A. Ebs- kamp, R. Geerlings, L. Graas, J. Hen- nebier, M. Hooij, L. Hooij, L. Kamoen, E. v. d. Laan, I. v. d. Laan, A. Mathot, C. Mudde, H. Nelis, I. Piët, P. Schlat- mann, M. v. Velsen, T. de Vilder, D. v. Warmerdam, allen uit Haarlem- N. Ba- beliowsky, Santpoort; D. Brouwer, Aer- denhout; M. Bijvoet, M. v. Pampus Overveen; A. Coebergh, R. Hissink' Bentveld; T. Eldering, R. v. d. Horst Sassenheim- M. Liedmeier, J. Pöttker P. v, Zijferden, Heemstede; M. v. Nis pen tot Pannerden, Hillegom. Afgewe zen twee candidaten. HAARLEM. Geslaagd voor het eind examen H.B.S.-A. aan Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum: L. Baggen, H. A Greeuw, M. J. Peyrot, J. A. F. Saar- berg, Mej. E. Filarksi, Mej. M. W. Pol man. N°S geslaagd voor het eindexamen M.M.S.: Mej. A. Bom. HAARLEM Stedelijk Gymnasium, Geslaagd voor het diploma: de dames M. Heering, I. M. v, d. Meulen, J. Chr. v. d. Meulen, D. M. v. Strien, J. H. Wiardi Beekman, de heren W. Chr. Ho- vius, P. H. Lefebvre, J. U. Priesman, J. J. v. Uden, Twee candidaten werden afgewezen; met een' candidaat wordt het examen nog voortgezet. Geslaagd voor het diploma b: mej. A. M. v. Wmgerde, de heren H. W. Andriessen, E. J. Ph. Brommer, J. J. de Bruin, P. H. Dieges, J. R. Hilbrander, IC. J. Huisman, R. R. de Josselin de Jong, J. H. Laeyendecker. F. Melchior, W. Nijenhuis, J. W. D. v. Oldenborgh, F. A. Spaargaren. Drie candidaten werden afgewezen. Tijdens een vergadering van de „Ame rikaanse groep" van de bond van bloem bollenhandelaren, heeft de directeur van deze groep in de Ver. Staten, de heer Gustave Springer, de leden toege sproken. Hij heeft hen uitleg gegeven van de moeilijkheden, waarmede de Ameri kaanse bloembollenkwekers te kampen hebben. De heer Springer zei: „De hoofdzaak voor deze moeilijkheden zijn niet de veelbesproken lage prijzen die door de Hollandse exporteurs worden genoteerd, maar veeleer de verminde ring van de vraag door de bloemisten In Amerika naar iris Wedgewocd. en nar cis King Alfred, die in de V.S. worden gekweekt". De heer Springer noemde een bericht, dat een van de leden van het congres aan de congrescommissie voor buiten^ landse handel om invoerquota verzocht zou hebben, onjuist. Deze vertelde zelf, dat het een verkla ring in het algemeen betrof om de po sitie van de Amerikaanse bloembollen- kwekers aan de Westkust duidelijk to maken aan de commissie voor de buiten landse handel, en dat hij in het geheel niet geprobeerd heeft een voorstel te doen om tot een quota-systeem te ko men. Hij verklaarde voorts, dat genoem de'commissie tot taak heeft het wederr kerig handelsverdrag te vernieuwen en dat men dus bij deze gelegenheid moei lijk een aanvrage voor uota in overwe ging zou kunnen nemen. Vermeld zij voorts, dat minister Mans- holt tijdens zijn reis door de Ver. Staten met leidende figuren uit de groep Ame rikaanse kwekers gesproken heeft. I" principe werd toen afgesproken, dar Nederlandse en Amerikaanse kwekers gezamenlijk propaganda voor bloembol len zouden maken. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal het fanfarecorps „Excelsior" Maandag 29 Juni een con cert geven in het wandelbos „Groenen- daal". Er zal een zeer aantrekkelijk pro gramma worden uitgevoerd. Aanvang 2" uur. St. Bavo Kathedraal: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (hoogmis), 11 en 12 uur. H. Jozef: Zondag H.H. Missen 6.45, 9.15 (hoogmis) en 11 uur. St. Antonius van Padua: Zondag Missen 6.30, 7.30, 8.45 (hoogmis), 10, U e" 12 uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mi» sen 6. 7.30, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.4'- 9. 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Joannes: Zondag H.H. Missen 6.30, 8.30, 9.30 (hoogmis), 11 en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag Missen 6.30, 7.45, 9 (hoogmis) en 11 H. Liduina: Zondag H.H. Missen: 6.30, 7.3 8.30, 9.45 (hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zona*» H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (hoogmis), 1°-15 en 11.30 uur. ,e Paviljoen Westeinde (aan de kop van Zeeweg)Zondag H. Mis om 7.30 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen: Zona»® H.H. Missen 7, 8, 9 (hoogmis) en 10.30 «j H. Antonius van Padua, Aerdenhout: Zo» dag H.H. Missen 7.30, 9 (hoogmis) en 11 H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. sen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur (Hoogmis)- Allerh. Drieëenheid, Bloemendaal: Zonaas H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 11.30 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. W" sen 7.30 en 10.15 (hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. M1 sen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11.30 uaf- O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede: 2-°" dag H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 11.30 uur. Voor de week van 29 Juni tot en 4 Juli luidt het programma van waterpolo competitie wedstrijd KNZB: e Maandag 29 Juni: dames: reser tweede klasse A: DWT 3—DWR 2- serve tweede klasse B: DWT 2ADZ Tweede klasse: VZV 1—DWT 1. e Dinsdag 30 Juni: dames, derde W8® A: Haarlem 1Waterlelie 1. Her? hoofdklasse: HVGB 1Haarlem 1- Jzt, serve eerste klasse A: Haarlem 2--K_ terdam 2. Tweede klasse A: De Zijl 1 DWT 1. Reserve tweede klasse C: lem 3LZC 2. „e Woensdag 1 Juli: dames: reser tweede klasse A: DWR 2Haarlem Heren: reserve hoofdklasse: HPC Robben 2. Reserve eerste klasse B: R?/c ben 3HVGB 2. Tweede klasse 1DJK 1. Reserve derde klasse HPC 4Haarlem 4. _e<je Donderdag 2 Juli: dames, klasse B: ADZ 1—VZV 1. Heren: hool klasse. GZC 1—Haarlem 1. Rcs Re- tweede klasse C: LZC 2HPC 3- serve derde klasse F: VZV 2DAW ,e klasse A: HZPC 2—HVGB 2. ^ede Vrijdag 3 Juli: dames: reserve tw klasse A: HPC 1—Haarlem 1. "f hoofdklasse: HVGB i_Meeuwen Eerste klasse A: HPC 1Robben L pj serve tweede klasse C: HVGB 3-—f" 4. Derde klasse C: Kroosduikers VZV 1. Reserve derde klasse D: ti 4—De Futeji 2. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlsl^a11 Santpoort, tel. K 25608410. cantoO^A Apotheken (ook nachtdienst)^a ^45, se Apotheek, Bloemendaalsestraatv Santpoort, tel. K 2560—8249. ONDERTROUWD: C. J- Moes en C. de Wagt; G. K. Dupker en d, Schwithal- W. P. Kuijken en G- HgS. Voort; N. 'D. Schuitevoerder en l- q, seis; Z. de Wilde en en F. W. fa"jid'0th' Kromhout en C. C. M. de Man L^P L- GETROUWD: M. Ch. Willemse de Ruig; G. Ch. van Dam en J- van der' Craats

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2