Eerste tunnelmoten in Yelsen zijn gelegd Tunnelbouw in cijfers— Moord in de lift Spoorwegen in ljmuiden gaan een ommetje maken Reeds volgend jaar begin aan Noordkant? Derde Dinsdag in September een magische datum N.S. krijgen Wie een kuil graaft voor een ander.... oogst bij de Velserpont dankbaarheid 2 kilometer „ondergrondse" ZATERDAG 27 JUNI 1953 PAGINA 5 Audiëntie door NGAIO MARSH HISTORIE EN TECHNIEK DAG EN NACHT STRIJD TEGEN HET WATER De aanleg van een spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal door brengt voor het railverkeer in de gemeente Velsen ingrijpende veranderingen met zich mee. Het station VelsenIJmui- den-Oost, nu de schakel tussen Zuid en Noord, is gedoemd tot degradatie en zal hooguit als halte zijn betekenis houden. Want de Velser-spoorbrug gaat verdwijnen, zal niet langer de verbinding tussen de kanaaloevers vormen. De scheepvaart zal dit ver dwijnen met vreugde begroeten omdat dan een obstakel van deze waterweg wordt weggenomen. De spoorwegen gaan een ommetje maken, laten IJmui- den links liggen en bij „Beeckensteyn" zal de trein de grond induiken om by het nieuwe station van Beverwijk weer in het volle licht te komen. Tussen Santpoort en IJmuiden-West zal een pendeldienst onderhouden worden en de IJmuidenaar, die straks per trein naar Beverwijk wil, moet dan eerst een eind Zuidwaarts reizen tot Sant poort om daar over te stappen in de „ondergrondse". De spoorwegtunnel wordt in totaal ruim 3.200 meter lang, waarvan ruim 2.000 meter overdekt. Deze tunnel is dus aanzienlijk langer dan de auto-tun nel, wat zijn oorzaak vindt in de veel steilere helling van de laatste. Zou de spoorwegtunnel ook een helling van 1 op 28'4 krijgen, dan zou de trein prac- tisch zeker breken en zoiets kunnen de Spoorwegen zich niet veroorloven. Een helling van 1 op 60 is volkomen ver antwoord, maar voor de Spoorwegen betekent het wel, dat hier geen zwaar dere goederentreinen zullen rijden dan tot 600 ton. Anders zou de locomotief misschien niet tegen de hoogte op kun nen komen. Dit heeft tot gevolg, dat zware ko- lentreinen voor de Hoogovens de tun nel niet zullen kunnen passeren. Deze gaan ook nu reeds via de Zaanstreek, omdat deze route voor de Spoorwegen meer geschikt is. En als er in de toe komst ook bij de Hembrug een tunnel komt, dan zullen de Spoorwegen daar een helling moeten krijgen van 1 op honderd, wil Noord-Holland ten Noor den van het Noordzeekanaal niet voor goed gesloten worden voor zware goe derentreinen. Het verkeer in de richting Alkmaar Geen doorgaand verkeer" staat er met grote letters waar eens het begin was van de betonweg naar Amsterdam. Het verkeer, komende van het Pontplein in Velsen, maakt een ommetje en rijdt in een wijde boog door het polderlandschap om pas enkele kilometers verder op de met het Noord zeekanaal meebuigende betonweg uit te komen. Er wordt gebouwd, maar het enige, dat de voorbijganger ziet zijn wat houten optrekjes, een enorme berg grond en op een dag in de week af en aan rijdende auto's en wat arbeiders. Bijna in stilte wordt hier een gigantisch project uitgevoerd, waarmee jaren gemoeid zijn, dat tientallen millioenen guldens kost, maar dat straks, hopelijk in 1958, een einde zal maken aan het oponthoud van wegverkeer en scheepvaart beide. Hier wordt de Velser tunnel gemaakt, in een open bouwput, en in de kolossale kuil, die hiervoor gegraven is en nog verder gegraven wordt, is de arbeidende mens slechts een nietig wezen. Er wordt met spoed gewerkt omdat allen, die hieraan hun krachten ge ven, er van overtuigd zijn, dat met smart op de voltooiing van deze onder neming wordt gewacht. En al zal het tot 1958 duren, voordat auto's en trei nen onder het Noordzeekanaal door kunnen duiken, er komt reeds tekening in de bouw. De stalen bouwkuip op de plaats, die straks het midden van het Noordzeekanaal zal zijn, en die voor de vooroorlogse tunnelplannen werd gemaakt, is weggebroken en vervangen door een met grotere diameter. Op de bodem van de nieuwe kuip, zowat 27 meter beneden Normaal Amster dams Peil, ziet men de resten van de vroegere stalen damwand. motief?" „Ze leefden al jaren op gespannen voet. Een paar keer zijn ze uit elkaar gegaan. Niet wettelijk. Gabriel zou nooit over een echtscheiding gedacht hebben, dat weet ik zeker. Hij zou er niets voor gevoeld hebben om een van zijn mislukkingen zo publiekelijk te demonstreren; hij zou nooit willen toe geven, dat hij ooit een fout gemaakt kon hebben. En ik denk, dat Violet nooit normaal genoeg geweest is om op het idee te komen om hem kwijt te ra ken. Ze scheen erin berust te hebben, herri alleen maar te haten. En als ze er ooit aan gedacht heeft, dan zou ze het idee toch niet zo prachtig gevonden hebben. Er zijn nogal wat compensaties: Deepacres en het huis in Londen en de rest. Zij had gemakkelijk een eis tot echtscheiding kunnen indienen natuur lijk. Hij heeft nogal wat gevallen ge had, die iedereen wist en waar nie mand over sprak. Ze hadden al jaren een soort afschuw van elkaar op een beetje triestige manier, maar vanmid dag zat er iets heel anders in de atmos feer. Ik bedoel, dat Viloet rechtuit ve nijnig was. Het leek erop, alsof ze al haar afkeer van alle mogelijke mensen en dingen nu geconcentreerd had in één enorme haat tegen Gabriel. Dat was het precies." „Ik begrijp het. Wanneer zou ze het gedaan kunnen hebben, denkt u?" „Daar heb ik over zitten denken. Ziet u, ze liet tante Kit en mij in de slaap kamer achter, zo ongeveer op de tijd, dat Gabriel voor de eerste keer riep. Ze kwam toen pas terug nadat hij voor de tweede keer geroepen had en toen zijn we samen naar de overloop gegaan en ik ben toen doorgegaan naar de zit kamer. Er was toen niemand anders op de overloop of in de hal." (Wordt vervolgd). uitgezonderd, de tunnels in 1958 gereed te hebben. Vooral dit jaar zal belangstellend uit gezien worden naar wat er uit het kof fertje van de minister van Financiën komt. Is er voldoende voor de Velser tunnel uitgetrokken, dan is het zeer waarschijnlijk, dat reeds het volgend jaar een begin wordt gemaakt met de volgende fase, de aanleg van het tunnel gedeelte aan de noordkant van het Noordzeekanaal. Dan kan dus aan beide oevers tegelijk gewerkt worden en schiet men dus eens zo vlug op. En is dan het werk aan de Zuidkant klaar, dan kan aansluiting gezocht worden met het werk op de Noordelijke oever. Hoewel het nog wel enige jaren zal duren, voordat die aansluiting verwezen lijkt moet worden, weet men nu al pre cies, hoe het te doen. In de stalen bouw kuip wordt dan grond gebracht op de tunnelmoot onderin, schuin oplopend te gen de Noordelijke kuipwand. Dan kan de Zuidwand weggebroken worden en kan de losse moot verbonden worden met de moten aan de Zuidkant land inwaarts. Daarna wordt ten Zuiden van deze kuip een kistdam aangebracht en verbonden met de Noordelijke oever. Het opgesloten water wordt weggepompt en dan heeft men aan de Noordkant een zelfde soort bouwput te graven als nu aan de Zuidkant. Met dien verstande, dat de scheepvaart, die nu ten Noorden van de bouwkuip passeert, dan langs de andere kant gaat. Kleine mensjes hebben met behulp van sterke graafmachines een kuil ge graven, een kuil voor een ander. In die kuil leggen zij moten, die tezamen een gang zullen vormen. Straks leggen zij Op 16 meter beneden Normaal Am sterdams Peil worden zgn. bronnen ge slagen, die nog weer 23 meter de grond ingaan, om de bouwput droog te houden. weer zand over die moten, laten het wa ter stromen, waar nu nog land is en leg gen ander land droog om daar hun gang verder te kunnen leggen. Het is een werk van jaren, het is een werk van tientallen millioenen. En intussen varen de ponten nog van de ene kanaaloever naar de andere, in steeds eendere gang. En de automobilist staat zich te verbijten als hij kostbare tijd verliest met wach ten. over een jaar of vijf zal dat wachten niet meer nodig zijn. En heel kort daar na zal de ponten-misère, nu het onder werp van menig gesprek, vergeten zijn. Dan zal men zich zelfs nauwelijks meer herinneren, hoe hier door knappe water staatsmensen een tunnel werd gebouwd, die een zegen zal blijken te zön voor het verkeer te land en te water. In diezelfde kuip werken ijzervlechters en lassers aan een ingewikkeld raam. Een torenhoge kraan steekt zijn arm over de rand van de kuip, waar arbei ders een „bosje" betonijzer in de strop pen bevestigen. De arm zwenkt weer binnen de kuip en de kraandrijver laat zijn vrachtje zakken, precies op de Plaats, waar de betonvlechters het ijzer nodig hebben, ruim 25 meter diep. Dui delijk is reeds te zien, dat hier straks de vloer komt van de tunnel, of beter van de tunnels, want de spoorwegtunnel en de dubbele autotunnel komen wel naast elkaar te liggen, maar blijven toch van elkaar gescheiden. De „tunnelmoot", waarvoor hier de basis ge legd wordt, is 24 meter lang, in tegen stelling tot de andere moten, die allen 18 meter lang worden, uitgezonderd dan de stukken, die onder de ventilatiege bouwen komen te liggen, daarvan een wezenlijk onderdeel vormen en daarom ook andere afmetingen krijgen. De moot, die in de kuip wordt gebouwd, is in feite de eerste na de helft, want deze heeft reeds een hellend vloeroppervlak in Noordelijke richting. Later zal de tun nelbouw om deze moot een halve slag gedraaid worden, doch daarover straks meer. Er wordt niet alleen in de kuip ge bouwd. Ten Zuiden van deze stalen „ton" is namelijk een diepe put gegraven, die thans aanzienlijk wordt uitgebreid in Zuidelijke richting. Wij staan op wat eens het rijwielpad was van dit stuk Amsterdamse weg en zien voor ons een diepe kuil. waarvan wij als leken de af standen niet durven schatten. Vracht auto's rijden er hun spiralen naar bene den en een dragline schept met regel matige happen kubieke meters zand in de laadbakken. Langs slingerende wegen komen de wagens weer naar boven en storten hun lading op een terrein ten Westen van de tankgracht uit de oorlogs jaren. De bouwput wordt uitgebreid, want de tunnelmoten vragen ruim baan. De eerste tunnelmoot is reeds uit de be kisting, nummer twee is gestort, van nummer drie is de vloer reeds gelegd en nummer vier staat reeds uitgezet in het afgevlakte terrein. We dalen een reeks van trappen af en belanden tenslotte op de bodem van de Put. Niets wijst er op, dat we op een diepte van 25 meter zijn. Slechts hier en daar ligt wat water, maar dat mag geen naam hebben. Van de wind merken we niets en dan plotseling realiseren wij ons 25 meter beneden de waterspie gel te staan als hoog boven ons hoofd een scheepswand voorbijschuift. Een krans van pompen rond de bouw put, houdt deze droog. Afzonderlijke Pompen voor het bovenwater en voor het spanningswater. Van het laatste wordt namelijk de spanning weggenomen en zo is het te verklaren, dat het zwem bad de Heerenduinen zijn pomp-in- stallatie verder in de grond moest laten zakken om water te kunnen krijgen, om dat de spanning, die het water in de buisleiding omhoogstuwde, verminderd is. Rijdende bekisting Voor de bouw van de verschillende tunnelmoten wordt gebruik gemaakt van een stalen bekisting. Daarop is plastic verf aangebracht, die de anders ge bruikelijke bekistings-olie vervangt om vastplakken van het beton aan de be kisting te voorkomen. Is een tunnelmoot verhard, dan kan men de bekisting, waar in enkele Engelse patenten zijn ver- Werkt. laten inkrimpen, waardoor deze aan alle kanten vrijkomt. Door hem bo vendien van de klossen op wielen te laten zakken, kan hij weggereden wor den en dienst doen voor de volgende moot, eenvoudig door hem weer te laten Uitzetten tot normale afmetingen. Op deze manier kan in een vlot tempo gewerkt worden. Thans komt ongeveer een tunnelmoot gereed in 2 maanden en 'n de toekomst hoopt men dit te kun nen opvoeren tot een moot per maand. Het is voor 'n leek telkens verrassend te boren hoe eigenlijk met alles rekening is gehouden. Beziet men de voorzijde van een tunnelmoot, dan steekt daaruit een soort kraag van asfalt, zomaar uit het beton, helemaal rond de tunnelopening. Daaromheen sluit straks het beton van de volgende moot en op deze wijze is dus op de randen van de segmenten een eerste isolatie voor binnendringend wa- „P®.aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, zal in komende week geen audiëntie verle- ter verkregen. Maar bovendien krijgt de tunnel een bekleding van asfalt van een centimeter dikte en daarop komt dan nog eens, ter bescherming van de asfalt- laag, een laag beton van 10 cm. dikte. Geen knal-effecten In de Rotterdamse tunnel blijft het geluid hangen. In Velsen zal dat niet het geval zijn. Daarvoor zijn de wanden van de beide autotunnels er zijn n.l. twee afzonderlijke kokers, die ieder éénrich- tingverkeer krijgen in een enigszins schuine stand naar buiten gezet. Het geluid, dat tegen deze wanden kaatst, wordt op de tegenoverliggende wand dus hoger teruggekaatst en zal spoedig het plafond bereiken en daar door een absorberende laag voor een groot deel verdwijnen. Hoe de wanden bekleed zullen wor den is een kwestie van later zorg. Wie weet welke vindingen er op dit ge bied nog gedaan zullen worden. Het plafond zal donker gehouden worden, wat een ruimtelijke werking heeft. En zoals Rotterdam het doet met natrium- lampen, zal ln Velsen de verlichting geschieden door middel van TL-buizen, die in het plafond aangebracht zullen worden. Er is op nog veel meer gerekend. Er zou een ongeluk in de tunnel kunnen gebeuren. In de wanden zijn ruimten uitgespaard voor kasten, waarin mate riaal geborgen kan worden. De beide autokokers zijn van elkaar gescheiden door een smalle koker, ter wijl zich soortgelijke smalle kokers be vinden aan de buitenkant van de auto banen. Deze kokers zijn bestemd voor de regeling van de ventilatie, dus voor het afzuigen van verwerkte en het toevoeren van verse lucht. Voorts worden deze ko- Ook de buitenstaander ziet nu de tunnelbouw 'in Velsen concrete vorm krijgen. De eerste moten zijn nu gelegd. Links ziet mem de dubbele autotunnel, geflankeerd door ven- tilatiekokers. Door deze kokers zullen ook verschillende leidingen gevoerd worden, o.a. die voor de watervoorziening vanuit de Lek. Rechts de spoorwegtunnel, waarin twee spoorbanen komen te liggen. kers benut voor het doorvoeren van dienstleidingen, terwijl in een dezer ko kers een plaats is gereserveerd voor een leiding van 1.40 m. doorsnede, bestemd voor de infiltratie van de duinen met Lekwater. De spoorwegen krijgen een geheel afzonderlijke tunnel, een enkele koker met dubbelspoor. Daar de treinen geen grote helling kunnen nemen, heeft deze spoorwegtunnel een verloop van 1 op 60, dat wil dus zeggen, dat de tunnel over een afstand van zestig meter precies een meter hoogte verschil heeft. Dit in tegenstelling tot de autotunnel, die een verloop heeft van 1 op 2814. De autotun nel komt dus veel eerder uit de grond dan de spoorwegtunnel. Om de automobilist bij het ingaan van de tunnel tijdig aan het duister te doen wennen, wordt de open afrit voorzien van 'n soort jalouzieën, betonnen platen, die van zijwand tot zijwand reiken en het licht als het ware filteren. Bovendien worden de wanden van de open tunnel- delen door deze platen beton „afgestem peld", wat zoveel wil zeggen als op de juiste afstand van elkaar gehouden. Voor de tunnelbouw in Velsen is Prinsjesdag, de derde Dinsdag in Sep tember, wanneer de Staten-Generaal de begroting voor het nieuwe jaar aange boden krijgt, van zeer groot belang. Want in het bekende koffertje, dat thans door minister Kieft wordt gedragen, be vindt zich ook de begroting van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. En het zal van de post voor de tunnelbouw in Velsen afhangen, in welk tempo er gewerkt kan worden. Wanneer er maar voldoende middelen afkomen voor dit tientallen millioen guldens vergend ob ject, zal het mogelijk zijn, calamiteiten Waar thans de tunnel te Velsen „gegraven" wordt, een driehonderd meter ten oosten van het huidige pontveer, is in de dertiger jaren de verbreding van het Noordzeekanaal met opzet achterwege ge laten. Vandaar, dat thans aan de tunnel gebouwd kan worden op een plaats, die in de toekomst het midden van het Noordzeekanaal zal worden. De scheepvaart moet hier dus door een flessenhals en zal met dit euvel blijven kampen tot de tunnel nagenoeg voltooid is. Want wanneer het werk aan de zuidkant gereed is, wordt een „puist" gemaakt aan de noor delijke oever, die reikt tot waar nu op de zuidelijke oever de bouwkuip staat, het hart van het kanaal. Dan varen de schepen boven het reeds gereed gekomen deel van de tunnel en pas wanneer aan de andere kant het tunneldeel klaar is, kan de „puist" verwijderd worden en krijgt de scheepvaart ook hier ruim baan. In 1941 werd met de tunnelbouw begonnen, tot het werk in 1942 ge staakt moest worden. De bouwput kwam onder water te staan en toen, ja ren na de bevrijding, de put weer drooggemalen werd, wisten de in genieurs reeds, dat de eerste aanleg van de tunnel opgeruimd moest worden. Het verkeer was zo snel in intensiteit toegenomen, de ervarin gen op andere plaatsen vormden duidelijke vingerwijzingen, dat, als de tunnel in zijn oorspronkelijke vorm afgebouwd zou worden, reeds bij de openstelling zou blijken, dat hij in de toekomst te klein was. De dubbele autotunnel krijgt een totale lengte van 1.644 meter, waarvan 768 meter gesloten. De spoorwegtunnel wordt totaal ruim 3200 meter lang en hiervan zit 2.000 meter geheel onder de grond. De autotunnel wordt in 40 moten gelegd, voor de spoorwegtunnel zullen 100 moten nodig zijn, in beide gevallen voor zover het 't gesloten deel van de tunnel betreft. Uitwendig gemeten heeft de spoorwegtunnel een b'asisbreedte van 12.22 meter, de autotunnel een van 32.87 meter. De autokokers krijgen een breedte van 9.50 meter, waarvan de rijbreedte 7 meter bedraagt. Auto's zullen elkaar dus ook in de tunnel kunnen in halen. In de spoorwegtunnel komen 2 paar rails naast elkaar met aan de kanten een smal „trottoir", zoals dat ook in de autotunnel gemaakt zal worden. Elk punt van de tunnel zal dus bereikbaar zijn, zonder dat men over de rijbaan behoeft te lopen. De spoorwegtunnel krijgt geen ventilatiekokers, de autotunnel krijgt er in totaal drie, welke echter gedeeltelijk ook voor andere doeleinden be stemd zijn. De kokers aan de buitenkant worden door een nog aan te bren gen in te metselen vloer in 2 etages verdeeld, de koker tussen de beide autokokers krijgt op soortgelijke wijze zelfs 3 etages, waarvan de onder ste en de bovenste door een tussenmuur nog weer in 2 helften gesplitst zullen worden. Voor het gehele werk is 350.000 kubieke meter beton nodig en om dat te kunnen maken is ongeveer 130.000 ton cement nodig, wat ruwweg neer komt op de productie van een half jaar van de Cemij te IJmuiden. Voor de wapening van het beton is 35.000 ton staal nodig. In de bouwput staat een verrijdbare kraan, die helblauw afsteekt tegen de lucht. Ondanks een arm van rond 42 meter lengte kan deze kraan nog gemakkelijk 1000 kg. materiaal tillen van de ,,wal in de put". Het is moeilijk precies te zeggen, hoe duur deze tunnel ons land komt te staan. Evenmin is. te zeggen hoeveel nu voor de eigenlijke tunnel no dig is en welke de kosten bedragen van hulpvoorzieningen, zoals dam- wanden, kistdammen, bouwkuip, grondverzet e.d. Het in het verleden veel genoemde bedrag van f 30 millioen zal echter wel verre van voldoende blijken te zijn. En dat ondanks het feit, dat aan deze tunnel niet meer dan een kleine vierhonderd mensen werken. Luchtfoto van het gigantisch project, dat bij Velsen in uitvoering is. Boven de grote bouwput, onder het begin van de drie tunnels. 63 „Hoezo?" „Wel, heel dikwijls gaf ze geen ant woord, wanneer je haar iets vroeg en wanneer ze al iets zei. was het telkens over die belachelijke bovennatuurlijke nonsens, ongeziene machten en de hele rest. Het gekste was nog dat „Ja?" vroeg Alleyn toen zij aarzelde. „Ik moet dit misschien niet vertellen." „We zijn u zeer dankbaar voor alles wat u zou kunnen mededelen. Ik ge loof," voegde Alleyn er zonder nadruk aan toe, „dat ik u wel kan beloven, dat we ons gevoel voor proporties niet zul len verliezen." Ze keek naar Fox, die rustig op zijn aantekeningen zat te turen „Ik weet zeker, dat u dat niet zult doen", zei ze. „Ik ben alleen bang dat ik het mijne verlies. Juist omdat het nu zo vreemd lijkt, wat Violet tot me zei „Wat was dat?" „Het gebeurde toen we in mijn slaap kamer waren. Gabriel had nogal zuur gedaan over die zwarte kunst van Violet of wat het dan is en blijkbaar had zij er nogal het land over dat hij zo scham per deed. Ze zat op mijn bed en staar de naar de tegenoverliggende muur tot dat ik haar door elkaar had kunnen schudden; ze keek zo somber en vreemd en toen zei ze opeens met een erg rare verdraaide stem: Gabriel verkeert in gevaar. Het was zo melodramatisch, dat je er verlegen onder werd. Ze ging er op door, heel snel en had het. over iemand, die de toekomst voorspelde en gezegd had, dat Gabriel's levensdraad oijna afgesponnen was. Ik dacht, dat ze in waarzeggerij liefhebberde bij wijze van verzetje na de hekserij. Het klinkt allemaal zo onbenullig, maar zij was zo wild-onsamenhangend, dat ik eerlijk dacht, dat ze volslagen geschift was." Ladv Charles wachtte even en keek naar Alleyn. Hij was niet naar zijn stoel teruggegaan maar stond met de handen in de zakken van zijn jasje te luisteren. Misschien las ze op zijn ge zicht iets, dat ze niet verwacht had te zien een vleugje van medelijden of van spijt. Geheel haar houding veran derde. Ze brak los in een stroom van woorden. „Waarom kijkt u zo?" riep Lady Char les uit „U zoudt eruit moeten zien als een stenen beeld. Kijk niet alsof u me delijden met iemand hebt. IkZe hield even plotseling op als ze begon nen was, sloeg twee keer met haar vuisten op de armleuningen van haar stoel en boog zich toen naar hem toe. „Het spijt me," zei ze. „Ik ben bang dat u gelijk had over de zenuwen van de mensen in zo'n zaak als deze. Me neer Alleyn, het heeft geen zin voor me om erom heen te draaien, terwijl u naar mijn capriolen staat te kijken. Ik ben helemaal geen slimme of bedacht zame vrouw. Mijn tong is altijd vlug ger dan mijn verstand en ik ben al aar dig bezig om me aan te stellen als een gek. Ik geloof, dat ik er maar beter aan doe met verschrikkelijk oprecht te zijn." „Dat geloof ik ook," zei Alleyn. „Ja. Ik weet zeker dat u mijn ge zichtspunt in deze zaak al geraden hebt Alles wat ik u verteld heb, is volko men waar. Ik overdrijf soms wel eens. dat weet ik. maar niet in belangrijke dingen en alles wat ik u over Viole* verteld heb, was niet overdreven of opgeschroefd. Ik denk dat ze volslagen gek is. En ik geloof eveneens dat ze haar man vermoord heeft." De punt van het potlood van Fox brak met een tik plotseling af. Hij keek er gelaten naar en haalde een ander uit zijn zak- „U zult wel denken," zei Lady Char les, „dat ik nu zit te praten terwillo van mijn man en kinderen. Ik weet, dat tante Kitty u verteld heeft dat we aan de grond zaten en Gabriel om geld ge vraagd hadden. Ik weet, dat dit een vrij krachtig motief lijkt. Ik weet dat de tweelingen zich idioot gedragen heb ben. Ik verwacht zelfs niet, dat u me geloven zult, als ik u vertel, dat ze zich altijd op die manier gedragen, wan neer een van hen in moeilijkheden zit. Ik realiseer me dat al deze dingen u een beetje achterdochtig moeten maken voor alles wat ik zeg en ik mag dan ook niet verwachten, dat u erg onder de indruk zult komen, wanneer ik u zeg, dat ik zeker weet, even zeker als ik ademhaal, dat geen van mijn kinde ren, zelfs onder omstandigheden die duizend keer erger zouden zijn, een le vend schepsel pijn zouden kunnen doen. Maar als het niet mijn kinderen waren en ik slechts een toeschouwer geweest was, zoals Robin Grey, alleen minder geïnteresseerd, minder deelgenoot dan Robin, dan zou ik er nog zeker van zijn, dat Gabriel door zijn vrouw vermoord werd". „Het is een volkomen houdbare theo rie," zei Alleyn. Kunt u me nog iets an ders vertellen dan haar toestand en haar gesprek in de slaapkamer? Haar zal in de toekomst reeds even ten Noorden van het station Santpoort van de thans gebruikelijke route afbuigen. Daar, op goed een kilometer ten Zui den van de halte DriehuisWesterveld, zal een nieuw station gebouwd worden, bij de Kruidbergerweg. Reizigers, ko mende van Haarlem, zullen hier dus voor de richting IJmuiden moeten overstappen. De nieuwe verbinding met het Noorden krijgt ter hoogte van de dan verlengde Vondellaan een halte Driehuis-Oost. Voor het wegverkeer zal deze omleg ging slechts tijdelijk enige moeilijkhe den geven. Er komen namelijk geen overwegen, maar de autowegen worden ondergraven en de treinen gaan er straks rustig onderdoor. Ter hoogte van Beeckensteyn begint de trein dan aan het nemen van een helling van to taal 26 meter, waarvoor hem naar be neden en weer naar boven in totaal 3.200 meter lengte wordt gelaten. Waar de tunnel weer boven de grond komt. ten Oosten van Beverwijk, zal ten Zuid-Oosten van het huidige sta tion, een nieuw station Beverwijk ge bouwd worden, dat ook in een andere richting zal staan dan het huidige ge bouw. Het Stationsplein zal verruimd kunnen worden en ook de afvoer van goederen zal in betere banen geleid kunnen worden. De bouw van een tunnel in Velsen heeft de aarde op grote diepte blootge legd en de archeologen zouden geen goede snuffelaars zijn, wanneer zij deze unieke gelegenheid niet met beide handen hadden aangegrepen om te speuren in onze vaderlandse bodem, om te zoeken naar schelpen, fossielen, scherven in gronden, die eeuwen oud, ja meer dan 10.000 jaar oud zgn. Er is dan ook een prettige samenwerking tussen de ingenieurs van Waterstaat en de mensen van het Oudheidkundig Bodem-onderzoek, die hier op verschil lend wetenschappelijk terrein, elkaar de hand reiken. Deze samenwerking heeft reeds tot verrassende resultaten geleid. Niet al leen heeft men in de meer dan 25 me ter diepe bouwput een duidelijk beeld gekregen van de verschillende grond lagen in de bodem, van de wadklei, waaruit men, staande in de put. het water ruiselend hoort sijpelen, kron kelgangen uitslijpend in de onderlig gende lossere gpond, het veen op gro tere diepte, veehspoortjes in zandlagen, die wijzen op vroegere kleine dalle tjes, waarin wat humus onderstoof, nieuwe humus gevormd werd en weer onderstoof, enz. Er zijn vorst-spleten gevonden in de wanden van de bouw put en daaruit kunnen de deskundigen weer hun conclusies trekken ten aan zien van temperatuur en vochtigheid, die hier duizenden jaren geleden gere geerd moeten hebben. De tunnels in Velsen worden ge bouwd in een open bouwput, zogenaam de droge bouw, waar dus de verschil lende segmenten van de tunnels ..in het werk" worden gestort. Zij worden dus op de plaats zelve geheel gemaakt en dat betekent, dat tot grote diepte ge graven moest worden. Nu is dat gra ven op zich nog niet zo'n heksentoer. Moderne machines helpen de mens. Met twee, drie happen vult de drag-line de bak van een 5-tons vrachtwagen. De machinist kan puffen in zijn cabine, waar alles trilt van energie en kracht. Vrachtauto's rijden af en aan. de chauf feurs gebruind door de zon. alleen maar een camisole over het bezwete lijf, het stuurrad in de hand achter een gloeiend hete motor. Tijd voor het draaien van een „sjekkie" is er nau welijks, want de gulzige drag-line graaft zich de grond onder de voeten weg. De helling is steil, waartegen de auto's met hun ladingen, zand of klei, moeten klimmen uit de bouwput. De motoren scheuren de wagens toch naar boven. Vraag niet wat het kost en hoe lang deze wagens mee kunnen. Maar al dit graafwerk zou vruchte loos zijn, wanneer er geen pompen ge slagen werden, kransen van pompen rond en in de bouwput. Het slaan van pompen was een van de eerste karwei s en nog steeds worden nieuwe bronnen geslagen, nu op grotere diepte. Op zes tien meter min hebben wij ze bezig ge zien. Dat is dus zestien meter beneden normaal Amsterdams Peil. En daar werden bronnen geslagen, die nog eens 23 meter diep de grond ingaan. Het water wordt dus weggehaald tot op bijna veertig meter beneden maaiveld hoogte. Niet alle water, want op gro tere diepte wordt alleen de spanning verminderd. Een reeks van pompen, die hun wa ter lozen in het Noordzeekanaal, hou den zo dag en nacht de wacht bij de tunnelbouw. Zij zorgen er voor, dat zelfs op een diepte van meer dan 25 meter practisch geen water wordt aan getroffen, dat er gebouwd kan worden. 2.000 m3 water per uur. Dag en nacht strijd tegen het water om straks onder het water door te kunnen rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5