Tribune ingestort bij T.T.-races Engelse premier moet een maand rust houden CHURCHILL IS OVERWERKT Bermuda-conferentie wederom uitgesteld Michiel Adriaenszoon de Ruyter brengt een staatsiebezoek aan de Tromp55 Drie personen verdronken Confrontatie van het heden met een groots verleden Hittegolven en overstromingen Tot hoofd en hart Het weer Finse regering afgetreden Kind in vlammen omgekomen Door afgedwaalde pijl gedood Dodelijk ongeval na processie Een perfecte Aen-spraecke imIPMi iTRAN D-BAD KLEDIN G 77ste JAARGANG No. 25720 Kapitale boerderij afgebrand Vacantietoeslag onder wijzend personeel EEN WIJZE RAAD Bij zwemmen en zeilen 1 ijdens brand in tuinders keet Door auto aangereden en gedood Na aanrijding overleden Generaal Clark vraagt hervatting der bestands besprekingen Juni bewogen maand in Europa Scheepvaart gestremd spoorlijnen verzakt Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 MAAINUAU /y JUINI lyOO BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vlaggenparade op Zondagmorgen in de Amsterdamse haven, die voor enkele dagen het aspect hkeft gekregen van een marinehaven (tot Dinsdagavond) Warm en overwegend zonnig, maar een kans op onweer behalve in het Noordoosten van het land. Matige en af en toe vrij krachtige Noordooste lijke wind. Zon: 4.23-21.04. Maan: 8.24-22.58. De Finse regering heeft vandaag zijn ontslag aangeboden aan President Paasi- kivi, die hiervoor speciaal zijn vacan- tie heeft onderbroken. Premier Urho Kekkonen zag zich hiertoe genoodzaakt omdat zijn Agrariërs het met de socia listen niet eens konden worden over het economisch program. Vanmorgen is een kapitale boerderij te Blauwhuis, gemeente Wymbritsera- deel, eigendom van Y. B. Yntsema te Bolsward uitgebrand. De oorzaak van de brand, die ontstond in een schuur, is onbekend. Het vuur werd aangewakkerd door de straffe Oostenwind, waardoor spoe dig ook de boerderij een prooi der vlam men werd. Vijf kinderen, die nog te bed lagen, konden ternauwernood wor den gered. Slechts weinig huisraad kon in veiligheid worden gebracht. Er be vond zich geen levend vee in de boer derij. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de gemeen te- en schoolbesturen medegedeeld dat aan het onderwijzend personeel der la gere scholen de vacantie-toeslag voor 1953 bij wijze van voorschot kan wor den uitbetaald. Er zal een Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij de gratifi catie wordt gesteld op 2% van de jaar wedde. Aanspraak hierop bestaat slechts voor de op 1 Juli 1953 in dienst zijnde hoofden en onderwijzers, die van 1 Januari tot 1 Juli 1953 onafgebroken in overheidsdienst of aan een bijzondere school werkzaam waren. Advertentie Minister-President sir Winston Churchill moet rust houden op advies van zijn artsen. Zaterdagmiddag werd in Londen bekend gemaakt, dat sir Winston over werkt is en zeker een maand niet zijn normale werkzaamheden zal mogen ver vullen. De conferentie der Westelijke drie is in verband hiermee, na overleg met President Eisenhower en Premier Laniel van Frankryk uitgesteld. Dit uitstel heeft geen enkele politieke betekenis, volgens het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. Zaterdagochtend omstreeks half twaalf voer een tweetal studenten op het IJsel- meer met de zeil- en motorbotter „De Jonge Jaap". Ze kwamen uit Kampen en waren op weg naar Muiden. Onge veer ter hoogte van fort Pampus sloeg de 26-jarige L. de Wit, wonende te Amsterdam, door het plotseling omslaan van het zeil overboord. Hoewel De Wit de zwemkunst machtig was, doch een kunstarm had. is hij jammerlijk ver dronken. De Rijkspolitie te water uit Amsterdam heeft nog geruime tijd ge dregd, doch tot op heden zonder resul taat. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is bij het zwemmen in de Rijn de 22-jarige N. Vlückiger, woonachtig in Strengel- bach in Zwitserland, verdronken. Zondagmiddag is aan het strand van Noordwijk de achttienjarige A. H. v d Meij uit Hillegom verdronken. Met twee vriendinnen en een vriend had hij zich in zee begeven, die gisteren, volgens verkla ring der politie, zeer gevaarlijk was. Op het strand" bemerkte men dat de zwemmers, die ver in zee waren gegaan, in nood ver keerden. Pogingen werden aangewend om hen te redden, doch, terwijl men er in slaagde de anderen uit hun benarde positie te halen, verdronk v. d. Meij, die de zwem kunst niet machtig was. Vanmorgen is het stoffelijk overschot aangespoeld. Gistermiddag is bij het uitbranden van een tuinderskeet te Venlo het vier jarig zoontje van de familie Th. in de vlammen om het leven gekomen. Toen het door de buurtbewoners ge waarschuwde brandweerkorps vlak bij de brandende keet een autoped aantrof, rees het vermoeden dat zich wellicht een kind in de keet kon bevinden. Tij dens nasporingen in een verstikkende rook werd het levenloze lichaam van de vierjarige jongen gevonden. De brand ontstond toen enkele kinderen, onder wie Th., bij het zoeken naar een vogel nestje in de donkere keet een stuk pa pier in brand staken. Op de rijksstraatweg te Well (Zuid- Limburg) is Zondag de heer G. uit Hel mond, die bij zijn dochter te Well op bezoek was, door een Belgische perso nenauto aangereden en gedood. De bestuurder van de auto poogde nog de heer G. te ontwijken, doch zijn auto slipte tengevoge van het krachti ge remmen en geraakte, na tegen een boom te zijn gereden, in brand. Voorbij gangers wisten de bestuurder, die licht gewond was, uit de auto te halen en het vuur te blussen. De heer G. wilde per fiets de weg oversteken en liet eerst een motorrij der passeren. De auto, die van de an der kant naderde, schijnt hij echter niet te hebben opgemerkt. Nu Churchill rust moet houden en Eden in Boston in een ziekenhuis ligt, is de minister van Financiën, Richard Butler, aangewezen als voorzitter van de ministerraad. De minister van Staat, Selwyn Lloyd zal voorlopig de porte feuille van Buitenlandse Zaken behe ren, maar de belangrijke vraagstukken op het gebied van de buitenlandse po litiek zal Churchill zelf behandelen. De Markies van Salisbury zal zo nodig Selwyn Lloyd ter zijde staan in het beheer van de portefeuille van Buiten landse Zaken. Churchill brengt zijn gedwongen rustkuur door op zijn landgoed Chart- well. Donderdagmiddag was hij er heen gegaan, naar men zei om zich voor te bereiden op de Bermuda conferentie die op 8 Juli zou begin nen. Morgen zou hij daarheen ver trekken met het slagschip „Van guard". Sir Winston hoeft niet het bed te houden. Hij zal zich met de belangrijkste politieke vraagstuk ken blijven bezighouden. Zijn artsen, Lord Moran en Dr. Brain, een ze nuwspecialist, hebben hem aangera den minstens een maand goed rust te nemen. Churchill heeft sinds lan ge tijd geen vacantie meer genomen. Sinds de ziekte van Anthony Eden beheerde hij ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken en het schijnt dat ook de kroningsplechtigheden veel van de 78-jarige premier hebben ge- eist. President Eisenhower werd Zaterdag avond telefonisch door Foster Dulles in kennis gesteld van deze onverwach te wending der gebeurtenissen. Hij heeft daarop een telegram gezonden, waarin hij het uitstel der Bermuda-con ferentie betreurt en de hoop uitspreekt, dat Churchill spoedig zal herstellen. Ook premier de Gasperi, die deze week nog bij Churchill te gast was. heeft de premier telegrafisch beterschap ge wenst. Senator Taft heeft tegenover journalisten verklaard, het uitstel van (Van onze correspondent) De 43-jarige Venlonaar B. werd Zon dagmiddag tijdens onderlinge schiet wedstrijden van de Venlose Handboog schutterij Diana levensgevaarlijk door een afdwalende pijl aan de slaap ver wond. Na naar het ziekenhuis'overge bracht te zijn overleed B., voorzien van de HH. Sacramenten, vrijwel onmid dellijk. Het ongeluk op de schietbanen van Diana aan de Geldenseweg te Venlo ge beurde toen een der handboogschutters het doel miste. B., die op een der banen juist zijn pijl uit het doel trok, werd door deze afdwalende pijl dodelijk aan het hoofd getroffen. (Van onze correspondent) De zestien-jarige A. de Vries, wo nende te Weesperkarspel, stak Zater dagmiddag omstreeks half zes het Wees- perzandpad over en daar zij vermoede lijk niet op het verkeer lette, werd zij door een .uit de richting Amsterdam ko mende personenauto, bestuurd door de heer W. uit Hilversum, gegrepen. De auto kwam in de sloot terecht. Het meisje werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis aan haar bekomen verwondingen is overleden. de Bermuda-conferentie niet te betreu ren. Er was toch weinig hoop, aldus de senator, op een succesvolle bijeenkomst met de Sovjet Unie. Hij was van me ning, dat beter eerst de toestand in Korea tot klaarheid kon worden ge bracht. In de Britse kranten van vanmorgen werd er op aangedrongen, dat de werk zaamheden van de eerste minister wor den verlicht. De liberale „Manchester Guardian" meent, dat uitstel, van de conferentie van Bermuda een groot ge vaar kan betekenen, omdat hierdoor eventuele vier mogendheden-besprekin- gen misschien wel maanden worden vertraagd. De „Daily Mirror" spreekt zich, in een artikel op de voorpagina, zelfs uit voor een aftreden van de premier. In een tijd, dat een krachtig leiderschap op het gebied van de buitenlandse za ken vereist is, wordt Engeland verte genwoordigd door een zieke eerste mi nister, die optreedt als plaatsvervan ger van een minister van Buitenlandse Zaken, die al ziek is sinds April. Churchill, aldus het blad, is aan zich zelf, zijn gezin en het land verplicht het premierschap op te geven. Verscheidene andere bladen vinden uitstel van de conferentie van Bermuda niet erg, omdat verschillende kwesties, zoals de toestand op Korea en in Oost- Duitsland nog verdere opheldering be hoeven. (Van onze correspondent) Gistermiddag is de jaarlijkse proces sie van Valkenswaard naar het Maria- oord Handel door een ernstig ongeluk verstoord. De 60-jarige mevr. L. H.-W., die tezamen met haar echtgenoot, ieder op een bromfiets, van de bedevaart huis waarts keerde, werd onder de gemeen te Gemert, toen zij onverwachts de weg overstak, door een Volkswagen aange reden. Zij werd zo ernstig gewond dat zij tien minuten later overleed. De auto ramde na de botsing enkele jonge boompjes langs de weg en vloog vervolgens in op enige bedevaartgan gers te voet, alle leden van de E.H.B.O.- groep te Valkenswaard, die de proces sie ter assistentie vergezelde. Vijf hun ner werden zo ernstig gewond dat zij naar het ziekenhuis te Helmond moes ten worden overgebracht. Daarheen is ook het stoffelijk overschot van mevr. L. H. vervoerd. (Van onze speciale verslaggevers) Een langgerekt hoornsignaal. Officieren en manschappen aan boord van Hr. Ms. „Tromp" springen in de houding. En terwijl z(j het saluut brengen, beklimt Luyte- nant-Admirael-Generael Michiel Adriaensz. de Ruyter de staatsietrap, om een ogen blik later, na een sierlijke buiging, de commandant van de „Tromp" de hand te reiken. Ter rechterzijde van Kapitein t. Z. J. Baron van Boetzelaer begeeft de vlootvoogd zich naar het achterschip, waar tientallen binnen- en buitenlandse viootofficieren, alsmede een aantal genodigden staan opgesteld. Dan neemt de admiraal het woord. Een gespierde, lichtelijk schorre stem die on magistrale wijze in onberispelijk 17e-eeuws zijn boodschap richt tot de vloot van het Nederland van thans. Verleden en heden staan hier tegenover elkaar. De korte, gedrongen figuur van de Ruyter, gekleed in de zwart-fluwelen admiraalsuniform der Repu bliek, kapitein van Boetzelaer, rijzig en slank in de uniform der koninklijke ma rine. Een confrontatie, die door de marine niet wordt beschouwd ais een farce, maar als een terugblik op een groots en waardig verleden. Admiraal de Ruyter en kapitein ter Zee C. W. Th. van Boetzelaer, com mandant van de „Tromp" drinken op elkanders welzijn. Tijdens de zevende ronde van de laatste wedstrijd van de T.T.-races, de 500 cc, tiaar ingestort. Uit de brokstukken verwijderde men in allerijl de gewonden. voor is een tribune bij de S-bocht te De Ernstige ongevallen deden zich niet Generaal Mark Clarck, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft van daag in een schrijven aan de communis ten voorgesteld de bestandsdelegaties onmiddellijk te laten bijeenkomen ter bepaling van een datum, waarop de neutrale bestandscommissie met haar werk zou kunnen beginnen en ter vaststelling van een datum voor een be stand. Om even over zes verscheen de 17e- eeuwse admiraalssloep aan de voorma lige Buitenkant, thans de Prins Hen drikkade, waar op nr. 131 Michiel de Ruyter gewoond heeft. De adjudant van de vlootvoogd begeeft zich aan wal, klopt op de deur van de admi raalswoning en vraagt: „Is de admiraal thuis?" Daarop verschijnt de admiraal om aan boord van zijn sloep de op het IJ gemeerde vloot te inspecteren. Een zwart-fluwelen baret bedekt de lange haren. In zijn hand draagt hij de ad miraalsstaf, het teken van zijn waar digheid. Wanneer hij aan boord komt brengen de veertien roeiers het ere-sa- luut, de riemen recht naar de hemel geheven. De bootsman geeft het signaal en gelijktijdig plonsen de riemen in het water. In een ogenblik tijds is alles voorbij. Het lijkt of het talrijke pu bliek langs de kade volkomen ver trouwd is met dit beeld. Er klinkt een applaus op uit de menigte. De admi raal nijgt even het hoofd met onmis kenbare grandezza. Amsterdam kent, herkent zijn admiraal. Men voelt zich vereerd, gevleid door zijn aanwezig heid. Men speelt dit alles mee en wan neer wij een ogenblik later de admi raalssloep over het IJ zien kruisen, langs de eenheden van de vloot, dan valt dat niet uit de toon. Het hoort er, niet het minst door de volkomen na tuurlijkheid waarmee Michiel de Ruy ter zich vertoont. Aan boord van de „Tromp" heeft de admiraal de aanwezigen versteld doen staan door zijn perfecte „Aen spraecke", een volkomen in 17e- eeuwse stijl en spraak voorgedragen rede tot het personeel van de vloot. Een herinnering aan de talloze zee helden, oude kameraden van De Ruyter, die de driekleur over de oceanen hebben gedragen. Een medi- Terwijj gisteren in Scandinavië de hitte golf voortduurde en in Engeland, Neder land en Frankrijk de zon de overhand kreeg, deden zich in West.Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk overstromingen voor tengevolge van zware regenval. In ver scheidene delen van West-Duitsland werd door het hoge water ernstige schade aan gericht. Op sommige plaatsen is de Rijn in 24 uur tijds 1.20 meter gestegen en op het Neckar- kanaal bij Heilbronn moest in verband met het hoge water de scheepvaart worden ge staakt. Uit^Essen, Soest, Keulen en uit Oos telijk Hessen en Neder-Saksen zijn plaat selijke overstromingen gemeld. Bij Bruns- wijk is vermoedelijk een arbeider bedolven door een aardverschuiving. In Oostenrijk deden zich plaatselijk overstromin gen voor in de provincies Salz burg, Stiermarken en Beneden_Oostenrij»<. Ook in Noordelijk en Oostelijk Zwitserland dreigen overstromingen door de zware re genval. In verband hiermee zijn in ver scheidene plaatsen alle weerbare mannen opgeroepen. Op de lijn Zürich-Wir.terthur- St. Gallen ontspoorde een trein door een aardverschuiving. Bij Winterthur staan uit gestrekte gebieden onder water. Bij Bazel, waar van Donderdag op Vrijdag het peil van de Rijn een meter steeg, is de scheep vaart gestremd. In Noorwegen, Zweden en Denemarken echter houdt de hitte aan. Lulea in Noord- Zweden beleefde Donderdag de warmste dag in zestig jaar. In Zuid- en Midden- Zweden steeg het kwik gisteren tot boven 32 graden Celsius, in Kopenhagen werd een temperatuur van 28 graden gemeten, even als in Oslo. In geheel Frankrijk was het warm en voor de Rivièra was het ..vacantieweer bij uit stek". In Noordwest-Italië viel sneeuw; in Zuid-Italië, op Sicilië, overleden twee per sonen tengevolge van een zonnesteek. De Italiaanse premier, Alcide de Gas peri, heeft vandaag aan president Einaudi het ontsla» van zijn regering aangeboden in verband met de jongste verkiezingen. j De waarde van de liefde wordt I \^bepaald door de moeilijkhedeiuj tatie op wat in drie eeuwen anders werd, de schepen, de uitmonstering en de aard van het zeevolk, maar ook op wat hetzelfde bleef, het ver trouwen in de bekwaamheid van de officieren, de gehoorzaamheid en de vaste wil om de vlag te verdedigen. Hoe nuchter en zakelijk klonk daar op het antwoord van de commandant van de „Tromp"! De erewijn ver zoette evenwel alle tegenstellingen en men moet diezelfde commandant prijzen om het hoffelijke gebaar tegenover de admiraal om deze een speciale Algerijnse wijn te offreren, die, naar de historie vermeldt, de lievelingsdrank van de vlootvoogd is geweest. Na deze ceremonie bleek De Ruyter eerst recht zijn taak tot in de perfec tie te hebben voorbereid. Volkomen onkundig uiteraard van al die „wonder - lycke en constighe werken" waarmee een moderne oorlogsbodem is toege rust, liet hij zich inlichten en vertelde op zijn beurt aan de belangstellenden hoe het in zijn tijd wel toeging. En na tuurlijk liet hij de moderne piraat van het witte doek, Tyrone Power en diens Nederlandse echtgenote, aan zich voor stellen. Mevrouw Power heeft tijdens de toespraak van de admiraal haar man in Shakespeareaans Engels ver slag gedaan van de woorden van de vlootvoogd. De tijd van De Ruyter was uiteraard beperkt. Opnieuw weerklonk het signaal, eenzelfde ceremonie, waar bij de admiraalseer werd bewezen. Dan volgt de vaart door oud-Amster dam, het Kolkje, waar de roeiers hun riemen niet konden gebruiken en de sloep moest worden voortge„prikt", de grachten met het publiek langs de ka den en op de bruggen. Een kort bezoek aan het Prinsenhof, waar de vlootvoogd zijn sierlijke signatuur plaatst in het gastenboek van de gemeente, waar de roeiers op de cour in een kringetje zich te buiten gaan aan een glas bier. En dan terug naar het marine-établis sement, de tijdelijke residentie van de admiraal. Het bezoek van Michiel Adriaensz. de Ruyter vraagt om een herhaling en gezien de belangstelling waarmee Amsterdam dit alles heeft ge volgd, is men geneigd zich af te vra gen of dit bezoek niet jaarlijks kan worden herhaald. Het bezoek van Zaterdagmiddag is zeker een hechte grondslag voor een eventuele traditie. In de avonduren heeft Amsterdam de vloot bestormd. De rederijen van de rondvaartboten konden de drukte niet meer verwerken. Eindeloos leken de rijen van hen die langs de feestelijk verlichte vloot wilden varen, die het sprookje van het avondlijk IJ wilden beleven of herbeleven. De stad voer er wel bij. Het was er druk en gezellig. Zelfs de regenbui, die later op de avond de vreugde trachtte te verstoren, zag geen kans om veel indruk te maken. En verder was het heet, broeiend heet. Vanochtend heeft de marine de ver jaardag van de Prins ingeluid met een feestelijke vlaggenparade aan boord van Hr. Ms. „Tromp", waar de Marine kapel stond opgesteld. Op het achter schip, tegenover het muziekkorps, de gewapende wacht der mariniers. En terwijl de plechtige klank van het Wil helmus over het water galmt wordt op alle bodems de driekleur gehesen. Vóór klimt de geus, de „Zon- en feestdag- wimpel" naar de top en ter gelegen heid van de verjaardag van een lid van het Koninklijk Huis wordt bovendien de „Topvlag" gehesen, een nationale vlag van 2% kleeds. Een korte plech tigheid. Commando's weerklinken. De wachtofficier brengt rapport uit. Een saluut. Dan is het voorbij. Een ceremo nie die getuigt van de stijl en de dis cipline die onze marine eigen zijn. Vlug een lading Lexington ciga rettes van America's best tobaccos naar Zuid-Korea. Dat houdt de moed er in - en de vrede is zó getekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1