Ballet Recital in het Openluchttheater m m Molentje aan Binnen-Liede trok vele Haerlem fietsers Caravan-kamp te Zandvoort opnieuw ontruimd Bloemen en gelukwensen op receptie Haarl. Redd. Brigade Groot zangfestival bij 85-jarig jubileum GEDENKSTEEN OP GRAF VAN LUCIEN LOUMAN Regenten Grote Gasthuis namen er officieel bezit van K. VP-lid Siegers sal B. en W. morgen interpelleren Een avond van gemengde gevoelens „jBrigade heeft in 40 jaar veel en goed werk verricht HERINGA WUTHRICH Locomotief Gisteren aan familie overgedragen op St. Barbara-kerkhof V erkeerssituatie Voor zendingen A.B.C. ÏKfw-8*L?«i Balletschool Maud Kool HAARLEMS ZANGGENOT" Sfeervol concert in de „Stompetoren" Tybb verliest van Schoten II Nico van Schagen Zonen MAANDAG 29 JUNI 1953 PAGINA 2 Brandje in fabriek Burgerlijke Stand r Bespeling Flentrop-orgel WASSERIJ DUYN Gemeenschappelijke maal tijd en feestavond De avonduitvoering ZANDVOORT BADPLAATS FOTOWEDSTRIJD HEEMSTEDE Vereniging „Haerlem" Die Haerlemse Musyck earner JAN LAARVELD Waterstanden H.C.B. XIFlamingo's Werknemende Middenstand Botsing tussen bus en peronenauto Na de dood van de sympathieke Haarlemse zanger Lucien Louman had zich destijds een comité gevormdbe staande uit Hubert Cuypers, Paul Broer- sen, Marcel Dirieckx en Olivier Koop, om te komen tot de oprichting van een gedenksteen op het graf van Lucien Louman, die op het Sint Barbarakerkhof begraven werd. Collega's, leerlingen, dirigenten en andere vrienden van Lou man maakten het plan financieel uit voerbaar en aan de gebr. Swaalf kon opdracht worden gegeven om in over eenstemming met de wensen van de fa milie Louman een gedenksteen te ver vaardigen. Vorige week kwam deze steen, waarin een borst-relief in brons van Lucien Louman werd aangebracht, gereed en gistermiddag kon de ge denksteen officieel aan de familie Lou man worden overgedragen. Het werd op die prachtige zomermid dag een korte maar betekenisvolle plechtigheid, welke behalve door mevr. Louman en de kinderen, ook door vele vrienden werd bijgewoond. Helaas moest Olivier Koop wegens ziekte ver stek laten gaan. Vertegenwoordigd wa ren nog het kerkkoor van de H. Hart parochie, waarvan de overledene lid is geweest, en het kerkkoor van Aerden- hout, waarvan hij ere-lid was. Hubert Cuypers sprak een hartelijjc woord en herinnerde er aan, hoe hij Lucien Louman vanaf diens jongelings jaren gekend had. En hij kon van hem getuigen als van een trouw zanger met een mooie stem, die een' natuurlijke be schaafdheid bezat. Een van zijn mooiste eigenschappen en dat in de wereld In de metaalwarenfabriek van de fa. Heybroek en Zélander N.V. in de Trans- vaalstraat brak Zaterdagmiddag om streeks kwart over twee een klein brandje uit, vermoedelijk ontstaan door de vonk van een sigaret, die op de met carton afgedekte wc is gevallen. Een gedeelte van de trap en een raamkozijn werden een prooi van de vlammen. De bedrijfsleider van de fabriek wist met een snelblusser het vuur te bedwingen, zodat de brandweer slechts wat nablus- singswerk behoefte te verrichten. Op Zaterdag 13 Juni is in dit blad een brief van mij gepubliceerd, waarin ik een m.i. uitstekend plan naar voren heb gebracht voor verbetering van de ver keerspunten Soenda- en Kennemer- plein. Dit plan heeft de verkeerspolitie zonder meer naast zich neergelegd. De gemeente schijnt zich niets te willen laten voorschrijven. Dit meen ik reeds eerder bij andere gelegenheden opge merkt te hebben. Bij een dier gevallen verklaarde mij een hooggeplaatste ge meentefunctionaris onomwonden: „De gemeente laat niets voorschrijven". Ook in dit geval moet ik hetzelfde veronder stellen. In het onder mijn brief geplaatste bijschrift van de redactie deelt deze mede, dat volgens de verkeerspolitie de commissie reeds lang klaargekomen is met haar ontwerp verkeersverbete- ring. Dus eindelijk na lang (minstens 1 jaar) zwoegen is dit gelukt. Nu moet maar verder worden afgewacht, wat hiervan terecht zal komen. Thans heeft echter Openbare Werken het plan nog in handen, welke instantie het ook nog van alle kanten moet bekijken. Intussen blijft het lopende publiek nog steeds, wie weet hoe lang nog, blootgesteld aan het gevaar om overreden te worden, zonder dat er iets aan gedaan wordt. Over de door mij aangeduide 2 ver- keersfouten praat de verkeerspolitie maar helemaal niet. Wordt het nu niet eens tijd, dat er iets afdoende gedaan wordt? Hier ligt m.i. een taak voor de gemeenteraads leden. Wie van deze raadsleden wil zich hier eens voorspannen en de kwestie in de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering ter sprake brengen? Hij zal de dank oogsten van menige inwoner van Haarlem. Ook andere Haarlemmers wek ik op om actie te gaan voeren. Mis schien kan op deze wijze iets positiefs bereikt worden. H. W. H. S. Getrouwd: N. ten Wolde en L. J. Boer, G. Smit en J. M. Huisman, A. A. B. AUebes er M. Timmer. Geboren: C. J. KarsHouweling, z.; H. M. ZwartDuwel, z.; H. P. J. RuigrokVier- veijzer, z.; M. A. HunterHeeres, z.; C. G. VerhagenAalders, z. H. Gilhuijs—Mos, d.; M. E. te WelscherJoosten, d.; C. v. Mars bergenKlumper, d.; M. van Reesvan Nimwegen, d.; J. C. VosVrenegoor, d. Overleden: H. R. Watzema, 83 j„ Heren singel; L. Brouwer, 64 j., Frederik Hendrik laan. der zangers noemde hij wel Louman s vriendschappelijkheid, welke nimmer besmet werd met kleine critiek op col lega's. Had Louman critiek, dan was het immer in opbouwende zin. „Voor de familie" aldus Cuypers „moet deze wijde belangstelling een grote vol doening zijn", en hij hoopte, dat de kin deren in hun overleden vader altijd een lichtend voorbeeld zouden blijven zien. Een zoon van Lucien Louman bracht mede namens zijn moeder en familie de dank over aan alle vrienden, die met dat monument, gewijd aan zijn vader, getuigenis hadden afgelegd van hun innige vriendschap en waardering. Met gebed voor de zielerust van Lu cien Louman werd daarna de plechtig heid besloten. Het zonnige weer van Zaterdagmiddag bracht ons er toe onze regenjas te laten hangen, waar zij hing en zonder dit nut tige (zoals later toch bleek) kledingstuk ons per fiets te spoeden naar de Am sterdamse Poort, tvaar bij aankomst reeds enkele tientallen leden van de ver eniging „Haerlem" met hun huisgenoten zich hadden verzameld. Het bestuur van deze vereniging had namelijk het plan opgevat om aan de overdracht van het weidemolentje aan de Binnen-Liede een plezierige en tegelijk leerzame fietstocht te verbinden. Toen het gezelschap was aangegroeid tot een vijftigtal personen, bestegen we onze peddelmachines en nam de tocht, onder leiding van de heer H. B. E. Warnaars, bestuurslid van „Haerlem", die als gids optrad, een aanvang over de Oude Weg, de vroege re verbinding tussen Haarlem en Am sterdam. Langs het besmookte gasfabriekcom plex bereikten ae deelnemers het lan delijk poldergebied, slechts ontsierd door een autobelt, welke sans gêne haar rommelige inventaris voor de toe schouwer uitstalde. De boerderij van de heer Bijnsdorp bood een onderko men voor onze fietsen en wij begaven ons te voet verder naar het molentje aan de Binnen-Liede. Dit molentje is tijdens de oorlog de weg gegaan van veel hout, maar met medewerking van „De Hollandscne Molen" en „Haerlem" is na de oorlog het gebouwtje weer hersteld door de heer jongejans en zijn zoon. Het weidegemaaitje is gemaakt van groen Catalaans eikenhout en dient om het overtollige water van de Veer- polder in de Binnen-Liede uit te slaan. Het terrein waar het molentje op staat is eigendom van het Grote of St. Elisa beths Gasthuis. De president-regent van het zieken huis, burgemeester mr. P. O. E. M. Cre- mers, was met de auto naar, de Liede gereden, vanwaar hij met zijn echtge note per roeiboot naar het drassig ter rein van het molentje vervoerd werd. Na een vlotte debarcatie werden Haar lems eerste burger en burgeres ver welkomd door de heer Warnaars, die, nadat de overige regenten op dezelfde wijze gearriveerd waren, het wapen van het gasthuis, in smeedijzer uitge voerd, de burgemeester aanbood. Het wapen, bestaande uit ürie kronen met als azuurblauwe achtergrond het lucht ruim, is vervaardigd door leerlingen van de Ir. Maas Geesteranus-am- bachtsschool te Amsterdam. Eigenhan dig bevestigde burgem. Cremers het sieraad aan het molentje, door Ce eerste schroef aan te draaien. Hij verzekerde, dat het terrein met het molentje door de regenten ongerept zou bewaard blij ven. Wij keerden terug naar onze fietsen en zetten de tocht voort langs het fort Penningsveer in de richting van Spaarn- Advertentie groot of klein is BESTELDIENST A.B.C. niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810-14155 woude. De Spaamdammerdijk, opge worpen tegen links de Haarlemmer meer, rechts het IJ, dat zich vroeger veel wijder uitstrekte, is beroemd ge worden, toen in de Spaanse bezettings tijd een afdeling van 150 Spaanse rui ters in de pan gehakt werd door enige groepen Geuzen, die aan weerszijden van de diik in roeibootjes genaderd wa ren en plotseling de Spanjaarden aan vielen onder hun leider 't Oude Hoen. Een eerzame es houdt de herinnering hieraan nog levendig. De rood-wit-blau- we band om de stam is vermoedelijk aangebracht in ö'e Franse tijd. Nabij Spaarndam werd onze stoet vrij plot seling overvallen door een korte, doch hevige stortbui, die van onze pantalon en jack weinig droog liet. De meeste deelnemers waren zo gelukkig een re genjas bij zich te hebben, die goede diensten bewees. De bui was tevens oorzaak, dat de stoet verspreid werd; sommigen zochten toevlucht in een ca fé in Spaarndam, anderen fietsten vlug terug naar de oude es voor beschut ting. Het onverwachte bad vermocht echter niet de tevredenheid over het geslaag de uitstapje te verminderen. Gistermiddag werd tijdens een korte plechtigheid de gedenksteen, gewijd aan Lucien Louman, door Hubert Cuypers aan de familie Louman overgedragen. Het Flentrop-orgel in de Brouwers kapel van de Grote Kerk zal van 45 uur worden bespeeld: Dinsdag 30 Juni door Jaap Dragt, or ganist te Amsterdam. Gespeeld worden werken van J. S. Bach, J. P. Sweelinck, G.Frescobaldi, Fr. Couperin, v. Lübeck en D. Buxtehude. Woensdag 1 Juli door Kees Borne- wasser, organist te Bloemendaal. Ge speeld worden werken van J. S. Bach, S. Scheidt, J. Pachelbel en Albert de Klerk. Donderdag 2 Juli wordt geen concert gegeven in verband met de wekelijkse bespeling van het Müller-orgel. Vrijdag 3 Juli door P. Rippen, orga nist te Amsterdam. Gespeeld worden werken van D. Buxtehude, J. S. Bach, M. Reger en Jacob Bijster. Zaterdag 4 Juli door Hendrik Las- schuit, organist van de Noorderkerk te Haarlem. Gespeeld worden werken van J. Kuhnau, D. Buxtehude, J. S. Bach, G. F. Handel,' G. Frescobaldi, Th. Arne en Th. Muffat. Advertentie A MS T E RI>A MS E V A,\ RT 20 TEL. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Toch wel met gemengde gevoelens; moet de toeschouwer gisteravond het openluchttheater verlaten hebben, waai' het Ballet Recital van Sonia Gaskell vier balletten presenteerde, die hem niet bepaald in de uiterste vervoering kon den brengen. Hij was natuurlijk gul met applaus gelukkig niet alleen uit con ventie maar beging wellicht de fout om van deze groep nog meer te ver wachten dan hij redelijkerwijs mocht doen. Vorige voorstellingen bewezen overduidelijk, dat de troep over uitste kende krachten beschikt, die met de techniek op verrassende wijze kunnen omspringen, maar daar is nog altijd net iets meer nodig om de artistieke top te bereiken. Die laatste stap is nog niet gezet en met dat onvolmaakte zal de toeschouwer zich voorlopig nog tevreden moeten stellen. Nu bracht het programma gisteravond twee balletten, die niet zo eenvoudig hanteerbaar bleken te zijn, n.l. „Le festin de l'araignée'' en „Luctor et Emergo". Het eerste op muziek van Roussel was niet de gelukkigste vondst van Sonia Gaskell. van wie de choreografie was. Tot in details was alles haarfijn uiteengerafeld, iedereen volbracht zijn taak serieus en met een grondige ken nis van zaken, en vooral Louki Oven weerde zich volmaakt spinnig. Maar meer kan er toch feitelijk niet van ge zegd worden. Wij kunnen ons voorts voorstellen, dat het sobere decor op een zaaltoneel een armoedig effect krijgt, maar in de natuurlijke omgeving van gisteravond was het toch wel voldoen de. Diezelfde entourage gaf ook de mu ziek van Roussel een wonderlijk reliëf, zodat wat de sfeer betreft, reëele kansen voor het grijpen lagen. En wat te zeggen van „Luctor et Emer go Het is vermoedelijk meer de actu aliteit van dit ballet de stormramp Dezer dagen berichtten wij, dat de heer Molenaar te Zandvoort bij arrest van de Hoge Raad is veroordeeld we gens overtreding van de Zandvoortse Politieverordening bij de exploitatie van een caravankamp aan de Verleng de Haltestraat. Dit was een overtreding, in de zomer van 1952 gepleegd. Inmid dels had de heer Molenaar ook dit seizoen weer caravans op zijn terrein geplaatst, zonder daarvoor de vereiste vergunning van B. en W. te hebben ontvangen. Hedenmorgen heeft de Zandvoortse politie deze caravans van het terrein verwijderd en overgebracht naar het gemeentelijk caravanterrein aan de v. Lennepweg. Van de heer Siegers (KVP) verna men wij, dat deze, mede namens ande re raadsleden, vanmorgen de burge meester telegrafisch heeft verzocht deze maatregel uit te stellen, totdat daar over in de raadsvergadering van mor genavond zal zijn gesproken. Met de ontruiming was toen reeds begonnen. De heer Siegers zal nu over deze zaak B. en W. interpelleren. Vaders en moeders, ooms en tantes, neefjes en nichtjes, vrienden en geburen, kortom een uitgebreide schare vulde Zaterdagavond het Bioemenüaals Open luchttheater om de balletschool van Maud Kool aan het werk te zien. Voor zover al die mensen gekomen waren om meer pieizieng dan artistiek bezig ge houden te worden, zijn zij natuurlijk volkomen aan hun trekken gekomen. Dat betrof vooral het gedeelte voor de pauze, toen het kleingoed meer spelend dan üanzend vrij en ongedwongen zijn aan- deel leverde in het programma. Het wer den met recht „Scènes Pittoresque waarin de groteren, die kennelijk serieus probeerden te dansen, het zich moesten laten welgevallen, dat het accent op dat kleingoed viel. Wat ernstiger ging het er toe in het „Tehuis voor kinderen", een uit bepaald paedagogisch gegeven, waar in een door haar ouaers veriaten meisje zich in *n kinderttehuis als een gevangene voelt. In dit geromantiseerde drama viel nog een strakke lijn te ontdekken, welke door het parmantige „meisje" hups ge broken werd. Na de pauze kregen de groteren een kans, zij gebruikten die niet onverdien stelijk, maar men zou toch wel wensen, dat er meer aandacht wordt besteed aan de finishing touch. Maud Kool zelf omringd door een uitgebreide groep gloriëerde natuurlijk in de „Invitation a la Valse een betrekkelijk conventio neel ballet van Bob Nijhuis op de beken de muziek van Von Weber. Dat slot deed de bijval, die iedere dans mocht oogsten, uitgroeien tot een langdurige ovatie. W. H. schouwer weet te grijpen. beschouwd is er heel veel cliche-werk jn te vinden, dat met routine afgedraaid kan worden. Op die manier wordt het natuurlijk wel wat goedkoop, waarbij de muziek van Geza Frid zorgt voor een duur etiquet, dat in zijn uitwerking af en toe bedenkelijk het banale benadert. De avond werd geopend met de be kende Ballet-suite op muziek van Von Gluck, een licht verteerbaar geval, ge volgd door de Ragtime, waarvoor Stra- winsky's muziek alleen maar aanleiding kan geven tot veel acrobatiek. De muzi kale begeleiding was uitstekend bezorgd bij de H.O.V., onder leiding van Anton Kersjes. Een woord dus van „gemengde gevoelens", waaruit overigens niet de conclusie getrokken mag worden, dat het niet veel gedaan was. Het wachten is alleen maar op „de verrassing". En die komt zonder twijfel. In „Dreefzicht" is Zaterdag met een druk bezochte receptie,, een gezellige maaltijd en een goed geslaagde feestavond de viering van het 40-jarig bestaan der Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen be sloten. Reeds eerder waren in het kader van dit jubileum de nationale kampioen schappen zwemmend redden van de K.N. B.R.D. en nationale E.H.B.O.-wedstrijden gehouden en vormden de feestelijkheden van Zaterdag een waardig sluitstuk van het ge heel. Omgeven door een aantal prachtige bloem stukken heeft het Brigadebestuur vele harte lijke gelukwensen, al of niet vergezeld van een stoffelijk blijk, in ontvangst mogen ne men. De heer H. Hessels kwam als voorzitter van de Heemsteedse Brigade de gelukwen sen aanbieden; dr. W. B. Smit en de heer Ligtvoet respectievelijk als voorzitter en se cretaris van de Haarlemse Ongevallendienst, waarbij dr. Smit wees op de prettige sa menwerking in de meer dan 25 jaren van het bestaan van de O.D. Kapitein Gerrits als waarnemend Garnizoenscommandant wees er in een hartelijke toespraak op, dat het werk van de Brigade de volle interesse van de commandant had. Namens het Gar nizoen bracht hij de gelukwensen over. Dr. v. d. Toorn en de heer G. J. Timmermans boden namens de IJmuider Reddingsbrigade oefenverband aan. De heer J. L. Katte- staart vertegenwoordigde het bestuur van het district Noord-Holland van de K.N.B. R.D. De heer J. W. van Gemen, ere-voor- zitter van de K.N.B.R.D., memoreerde, dat de Haarlemse Brigade eigenlijk moeder en dochter waren van de K.N.B.R.D., omdat de bakermat van deze Bond in Haarlem lag. Het bestuur van de Delftse Brigade liet haar gelukwensen vergezeld gaan door het aan bieden van een deken. De heer A. H. de Bruyn, als vertegenwoordiger van D.W.R., bracht in herinnering dat zijn vereniging was ontsproten uit de Haarlemse Brigade. Dr. van Rensen en de heer De Vries maak ten hun opwachting namens de Bloemen- daalse Reddingsbrigade. Kring Haarlem van de K.N.Z.B. was vertegenwoordigd door de heer P. Wapstra en P. van Goor, die op de prettige verstandhouding, die er heerst tus sen de zwemverenigingen en Brigade, wees. Hij deed verder zijn gelukwensen namens de kring vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De heer J. P. Weyburg, voor zitter van de K.N.R.B.. merkte op, dat de geschiedenis van de K.N.B.R.D. die van de Haarlemse Brigade was en memoreerde hierbij het vele werk door de heer Joh. M. Schmidt als propagandist in het belang van de Bond verricht. Commissaris W. J. Gorter kwam namens de politie de Brigade com plimenteren en de heer J. H. W. Scholte namens het gemeentelijke havenwezen. Ver der merkten we op vertegenwoordigers van de Politie Sportvereniging. Vele telegrafi sche en schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen en zagen we onder meer bloemstukken, van: D.W.T., D.W.R., Haar lemse Watervrienden, E.H.B.O.-verenigingen St. Bernardus en Snelverband, burgemees ter Cremers, Heemsteedse Reddingsbrigade, enz. Bij de schriftelijke gelukwensen was onder meer een schrijven van het gemeente bestuur van Haarlem. Na afloop van de receptie verenigden be stuur en leden zich aan een gemeenschap pelijke maaitiid, waaraan o.m. aanzaten burgemeester Cremers, J. W. van Gemen, J. p. Weyburg en afgevaardigden van zuster- brigades. Tijdens deze maaltijd bracht de burgemeester in herinnering, dat 40 jaar ge leden de Haarlemse Brigade uit naasten liefde was opgericht en dat zij, evenals de Vrijwillige Brandweer en de E.H.B.O.-ver enigingen, in Haarlem goed werk heeft ver richt, waarvoor hij namens de gemeente gank bracht. -Tevens sprak. btL de wens uit., at -'de Brigade nog..vele -jaren-haar «uU»«- 'Werk in het belang van- de hyWnv voortzetten. -Beheer Joh, M. Schmidt maakte hierna van de gelegenheid gebruik om namens de Brigade de dank over te brengen aan het gemeentebestuur voor de financiële steun en de. medewerking, welke de Brigade in de afgelopen veertig Jaar heeft mogen ondervinden. De heer J. P. Weyburg sprak woorden van dank namens de K.N.B.R.D. voor de Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Zweden Een paratyphus-epidemie in Zweden heeft reeds 17 slachtoffers ge- eist. Er lijden thans ruim 4.000 patiën- en aan de gevreesde ziekte. V.S. De defensie-commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de begroting van Defensie opnieuw met 1,3 milliard besnoeid. Er zal vooral op het luchtmacht-budget moeten wor den bezuinigd. Zondagmiddag werd in het Concertge bouw te Haarlem het grote zangfestival, ter gelegenheid van het 85-jarig jubi leum van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot", geopend met een korte toe spraak van de voorzitter dezer vereni ging, de heer P. Geerlings. Spreker rqe- moreerde allereerst de overleden leden der vereniging, o.w. met name de twee oud-dirigenten N. H. Andriessen en L. C. Keereweer. Hij gewaagde verder o.m! van de grote offers die speciaal de oud leden voor de 85-jarige gebracht heb ben. Na vervolgens een welkom aan al len,-en in het bijzonder tot de hêer Wil lem Andriessen, gericht te hebben, wees spr. nog even op de grote deelneming aan dit zangfestijn, hierbij memorerend de grote steun van de zusterverenigin gen. Dan betrad de jubilerende vereniging het podium om met 't Wilheimus het vo cale gedeelte van dit festival te openen. In „Middernacht" van de oud-dirigent N. H. Andriessen, bewees Haarlems Zanggenot, dat het met het bescheiden materiaal toch nog iets zeer behoorlijks weet te bereiken. De tegenwoordige di rigent P. J. Potgiesër. heeft zeker geen gemakkelijke taak, maar het resultaat was zeer behoorlijk te noemen. Het Be- verwijks Gemengd Koor zong enthou siast, echter wel eens met een dergelijk élan, dat er grote klankexplosies ont stonden. Iets grotere afwisseling in dyna miek zou het geheel zeker ten goede zijn gekomen. Een welkome afwisseling bood het optreden van het R.K. kinderkoor „St. Ceacilia" onder leiding van G. Bar- banson, Deze kinderen zongen fris en vlot. Speciaal het werkje van Hendrik C. van Oort „Ons landje" genoot een goede vertolking. Hierna trad het dameskoor Z.I.G.E.A. uit Haarlem op. De dirigente, Rie Schouten, laat haar zangeressen mu zikaal zingen, waarbij in het bijzonder de verzorgde uitspraak opvalt. De kleine technische storing bij het begin van „Driezang" van H. J. den Hertog, werd op verstandige wijze, door eenvoudig op nieuw te beginnen, opgelost. Voor de tweede keer verscheen diri gent Barbanson op het podium met het R.K. Gemengd Koor „St. Ceacilia". Dit koor verraste door een goede uitvoering van het motet „O Jesu Christe" van J. v. Berchem. Ook het 17e eeuws Vasten avondlied, getoonzet door Alb. de Klerk, voldeed zeer door de spontaneïteit waar mede het gezongen werd. Het nummeriek klein bezette koor van „De Stem des Volks" uit Beverwijk zong met pianobegeleiding van de dirigent Grandick het bekende zigeunerkoor van Guiseppe Verdi en „Tollite Hostias" van Camille Saint-Saëns. De kleine bezetting in aanmerking genomen, was de uitvoe ring hiervan bevredigend, hoewel het laatste stuk iets ingetogener van sfeer had kunnen zijn. De middaguitvoermg werd besloten met het optreden van „Ons Genoegen" uit Haarlem o.l.v. Jan Hensen. De koor klank hiervan was goed. De dirigent dient zich te hoeden voor ongemoti veerde effectwerkingen als op het einde van het „Ave Maria" van Ascadelt op het woordje „Amen". „O bone Jesu" van de dirigent bezat goede eigenschappen evenals het Avondlied van Jos de Klerk, da' uitmuntte door dynamische afwer king. Als eerste in de rij der avonduitvoe ringen trad op Spaarndams Gemengd Koor o.l.v. Henk Arisz, die E. van t Kaar als dirigent verving. De uitvoering geschiedde met veel élan hetgeen echter een zekere onbeheerstheid in klank ten gevolge had „Sie ist mir Lieb" van M. Praetorius werd door het Gemengd Koor „De Nach tegaal" A'dam. met muzikaal begrip ge zongen. Ook het „Ave Maria" van Vit- toria bezat goede kwaliteiten. Iets te dikke toonvorming deed afbreuk aan deze overigens te waarderen zang. Nico Zwager verving E. van t Kaar als dirigent van „Zang Veredelt uit Haarlem. Hij liet dit koor flot en fris zingen. Hier en daar was de klank wat vlak; overigens goede kwaliteiten aan gaande koorzang. Mannenkoor „Zanglust uit Beverwijk vormde helaas een niet al te gunstige afsluiting vóór de pauze. Het koor deto neerde bedenkelijk en van ensemble zang kwam niets terecht. „West End" uit Amsterdam miste een warme koorklank. De vier koorwerkjes werden overigens correct gezongen, en met goede voordracht. Met kennelijk veel toewijding werd gezongen door „Ceacillia" uit A dam. Het motet van Fevin miste echter nog de soepelheid, nodig voor de polyphome. Het choral uit cantate 147 van Bach werd gezongen door Doopsgezind Zang koor uit Haarlem, ó.l.v. en begeleid door Hans de Jong. Beschaafde en.goede koor zang, die weldadig aandeed. In een koor gedeelte uit het Requiem van Brahms werden deze gunstige indrukken groten deels bevestigd, op enkele onzuiverhe den na in de mannenzang. Tenslotte besloot het mannenkoor „Proza en Poëzie" deze eerste festivals dag met het priesterkoor lied uit de „Zauberföte" van. Mozart, en „Scheeps praat" van Jac. Bonset. Goede, degelijke koorklank was wel de voornaamste eigenschap van dit .koor, in beide uit voeringen. JAN LAAARVELD voortreffelijke organisatie van de kampioen schappen en hief verder een driewerf hoera aan voor de beschermheer van de Bond: Z.K.H. Prins Bernhard. Alvorens met de afwerking van het feest programma werd begonnen, bracht de heer Joh. M. Schmidt als voorzitter van de H.R.B. dank aan de verschillende commissies. Dc heer Joh. G. van Gennip werd benoemd tot lid van verdienste. Voorts greep de voor zitter deze gelegenheid aan om dr. D. Hey- mans, medisch leider van de H.R.B.dank te brengen en hem het ere-lidmaatschap aan te bieden, dat hij vergezeld deed gaan van een gebrandschilderd glas-in-lood- vignet, ontworpen en vervaardigd in het Haarlemse atelier „Onder de Toren"; aan mevr. Heymans werden bloemen aangebo den. Hierna kwam het cabaret „Mascotte" voor het voetlicht, dat op voortreffelijke en amusante wijze wat „leven in de brou werij" heeft gebracht. De feestavond werd besloten met een dansje op muziek van „The Juno's." Zaterdagmiddag werd in Dreefzicht een receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Haarlemse Reddingsbrigade. Rechts: dr. W. B. Smit, directeur van de G.G.D., feliciteert de voorzitter van de Haarlemse Reddings Brigade, de heer Schmidt. Touring Zandvoort organiseert wederom met ingang van 5 Juli a.s. haar jaarlijkse Badplaats-fotowedstrijd, die vorig jaar zulk een succes was. Elke week kunnen inwoners en badgtsten mededingen naar een prijs van f 10.voor de foto van de week. De wed strijd loopt van 5 Juli tot 14 Augustus en zal door een tentoonstelling van de inge zonden foto's gevolgd worden. Deze wordt gehouden van 1826 Augustus. Bij de plaat selijke fotozaken in Zandvoort en bij Tou ring Zandvoort zijn deelname-formulieren te verkrijgen. Elke week wordt de bekroonde foto tentoongesteld. De wedstrijd duurt 6 weken en aan het einde wordt de foto van het seizoen bekroond. Op Vrijdag 3 Juli wordt des avonds om 19.30 in „de Vleeschhal" de algemene ver gadering van de vereniging „Haerlem" ge houden. Degene, die ter vergadering komen wordt de gelegenheid geboden de tentoon stelling van de N.V. Joh. Enschedé en Zo nen, welke bij gelegenheid van het 250-ja- rig bestaan van dit Haarlemse bedrijl in „de Vleeschhal" is ingericht, te bezichtigen. De agenda vermeldt de verkiezing van twee bestuursleden, wegens het periodiek aftre den van de heren, dr. C. Spoelder en H. B. E. Warnaars. In de bovenzaal van het Minerva-theatel in Heemstede wordt van 4 tot en met 25 Juli de Nederlandse Miniatuur Spoorwegten- toonstelling „Nemiso" gehouden. Dat ae „Haeriemsche Mucyckcamer" onaer leiding van haar airigent Anaré Kaart niet stil zit, werd Zateraagavond weer bewezen op het concert, uat oit keer in het cultuurcentrum ae Stompe toren plaats vond. De Musyckcamer gaat zo langzamerhand een vaste piaats in Haarlem innemen. Dit blijkt uit Oe belangstelling cue. ue mtvoennsentel kenmale trékken. Gok ditmaal was: nét kerkje overt oi. /.oom er beslist geen een piaats meer bij gezet .kon worden. Dit is natuurlijk iri zeker opzicnt voor de muziekkamer een verhlijOend teken. Aan de andere kant eenter Dracht oit voor ae uitvoering in üe Stompetoren een nadeel mee. Door het overvol zijn van oe toch ai niet grote ruimté zonaer ventilatie, werd ae temperatuur op deze warme zomeravond aan hét slot bijna ondragelijk. Natuurlijk had dit invloed op het spel van de strijkers en clave- cymbel. voorai dit laatste instrument was vóór de pauze niet bepaald zuiver te noeiqen, hoewel men toen 's middags geruime tijd met de stemming was be zig geweest. Het was jammer, speciaal in het prachtige concert voor fiuit en strijkorkest in D gr. terts van George Phinpp Telemann. De solist Frans Ves- ter bewees hierin,- evenais na de pauze in Boccherini's Concert in D, dal Ne derland in hem een groot fluitist bezit, met een uitzonderlijk schone toon en grote muzikaliteit. Van grote ontroering was het wonderlijk mooie Adagio uit Telemann's concert. Hetzelfde kan ge zegd worden van zijn muzikale repro ductie in het concert van Boccherini. Nu en dan leverden schoonheid en virtuosi teit een tweestrijd zonder echter elkaar afbreuk te doen. André Kaart sloot zich stylistisch uitstekend bij dit spel aan, zodat we in het geheel van veel schoons konden genieten. Het concert werd ge opend met de Lustige Suite voor strijk orkest in C gr. terst van Telemann, waarbij het goed verzorgde rhythmische spel opviel, terwijl de dynamiek fijn af gewogen was. Speciaal de pianissimo's muntten uit, waarbij het toongehalte toch bleef dragen. Een bijzonder mooi klinkende Pastourelle sluit dit werk af, waarbij de uitstekende aangewende dy namische contrasten genoemd moeten worden. Gertrude Maclaine was de cla- vecymbel-soliste in het Concerto voor cembalo en strijkorkest in c. kl. terts van Wilhelm Fr. Bach. Buiten het hier boven reeds vermelde detonatie-proces, hetwelk hierin heiaas meer aan de op pervlakte kwam dan in de andere wer ken, bevestigde deze soliste de van ar tisticiteit en de gelijk technisch inzicht getuigende indrukken van een vorig op treden. Na het concert van Boccherini werd het programma besloten met zes Contra dansen van Mozart, juweeltjes van mu ziek die men eigenlijk te weinig hoort op de concerten. Wij mogen André Kaart en zijn Musyckcamer wederom dankbaar zijn voor de keuze dezer wer ken. Zo reeds gezegd, de publieke be langstelling bewijst, dat het werken van dit orkest en haar ondernemende dirigent op hoge prijs wordt gesteld. Een reden om onvermoeid voort te gaan op de ingeslagen weg, die, ofschoon dik wijls moeilijk, op deze manier ongetwij feld voldoening schenkt. Het is wel zeer teleurstellend van TYBB om met 5—4 van Schoten 2 te verliezen. Reeds in de eerste innings scoorde Schoten toen Werper Hartgers zwak begon. Het bleek weldra dat de Schotenaren over een ploeg beschikten die een foutloos spelletje kan spelen en ->t scoren kwamen de TYBB-ers niet toe- Zelfs werd het nog 40 toen in de zesde innings Hartgers de steun van i velders miste en de Schotenaren enige honkslagen plaatsten. Hopeloos leek het, maar de redding kwam toch in de achtste innings toen de Schoter werper vermoeid raakte en TYBB de stand gelijk kon maken. Een kostbare fout in de laatste innings bracht Scho'en toch nog de zege en het verlies van twee punten voor TYBB dat evenwel toch nog aan de kop gaat. A.s. Zaterdag gaat TYBB naar DOS en wij rekenen niet -meer op een misstap. IJMUIDEN Dinsdag 30 Juni Hoog water: 5.42 u. en 18.11 u. Laag water: 1.28 u. en 13.49 u. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Lovely to look at". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau Zedenpolitie", volwas senen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het 4e masker". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Luchtslag om Japan Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30. I en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Een Koningin wordt gekroond (geprolongeerd), a.l. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Montana Belle". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten". Boven 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tol .en ree.t Maandag: „Opera- 'tft* '©i'CtFd'',ïrt* LTtrt'V'f l J'l'jrrvsfc'TT'rT**»»-* Wg Ü"15 uur Dinsdag' „Een 'ófïvërgételljke melodie", a. 1., 8.15 hoi*: Maandag 29 Juni Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Ro- kato" in „Polly Perkins". 8 uur. Grote Kerk: Bespeling van het Flentropor- gel door Johan v. Dommele, 45 uur. Dinsdag 30 Juni Concertgebouw: Haarlems Muziekinsti tuut. Leeriingenavond 19.30 uur (tuinzaal). Grote Kerk: Bespeling van het Flentrop- óigel 4—5 uur. Orgelbespeling door George Robert 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals. Verspronck. De Bray en anderen. Geopend: 10—17 uur. Zondag 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25 Grote Kerk: Expositie, gewijd aan de Ne derlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcuituur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Iedere middag orgelbespeling. rijwielen in elke uitvoering bij: GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 1776Ï De wedstrijd- tussen het Haarlemse Cricketbond elftal en de Flamingo's is een overwinning voor de Flamingos geworden. Het HCB-elftal scoorde pre cies ruim 100 runs waarvan van Loenen 19, Engelenberg 16, Zeeuwe 15, Grup- ping 17, Pliester 10. Bowlingcijfers Flamingo's: Kummer 316, v. Benthem 111, Wagenvoort 317, HCA v. Benthem 122, van Baas- bank 10. De Flamingo's scoorden 103 runs voor het verlies van 5 wickets. Mr. H. C. A. van Benthem 21, Kummer 12, Roorda 16, Bijleveld 19, Wagenvoort 22 n.o. 1x6 en 3x4)- Bowlingcijfers HCB—Elftal: Zeeuwe 2- 32, Pliester 1—20, Nijhuis 1—23. Vrijdag werd de jaarvergadering van de Haarlemse W.M. gehouden in „De Leeuwerik". Na de behandeling van de diverse jaarverslagen werd de vergade ring zeer interessant, daar toen de ton gen los kwamen over het komende win- ter-seizoen. De afgelopen winter is er te weinig gehoord van de W.M., maar nt staan er plannen cp stapel, plannen di' in de komende winter zullen doer weten, dat er in Haarlem ook een afde ling van de WM. is. Het bestuur rekeni dan t.z.t. ook op veler medewerking De heer Beemsterboer werd met alge mene stemmen als secretaris herkozen Zaterdagmiddag om half zes reeds een personenauto met aan het stuur de 24- jarige D. de B. uit Nederhorst den. Berg, op de Kruisweg in Noordelijke richting Bij de Korte Herenstraat sloeg de wagen links-af, waarbij hij een van rechts ko mende autobus van de NZHVM geen voorrang verleende. De botsing, die hierdoor onvermijdelijk was, eiste geer. persoonlijke ongevallen, maar richtte aanzienlijke materiële schade aan. De personenauto moest worden weggesleepl en werd gebracht naar de P0111*6??1'3?:® De bus kon op eigen gelegenheid zijn tocht vervolgen. Het rijbewijs van ae h werd ingehouden, aangezien de ponuf vermoed, dat hij onder sterke verkeerde tijdens zijn rit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2