NIJMEGEN voortreffelijk gastheer van luchtmacht Prins Bernhard arriveert per helicopter Ziekenfondsen moeten het onderling eens worden D-day van Bond Zonder Naam in Rotterdam TweeHaaksbergse wethouders als K.V.P.-leden geroyeerd „APOLLO'' op Scheveningen Moord in de lift Opdat wij niet vergeten w Nationaal Danstheater van Griekenland naar ons land A Waarschuwing van minister Suurhoff Pater dr. L. Buijs t Toonkunst55 vormt districten Overtreding der reglementen Roeske en zijn koor nog eenmaal in heel hun kracht Kennis en prestatie doorslaggevend MAANDAG 29 JUNI 1953 PAGINA 3 Voorzitter Ver. directeuren Gemeentewerken Nieuwe gala-uniformen voor Luchtmachtkapel Generaal der Redemptoristen Jaarvergadering in Den Bosch Zeer veel smeden hebben te laag inkomen Samenwerking ten behoeve van de industrie Last van zenuwen? Bevordering Landmacht door NCAIO MARSH (Van onze correspondent) Nijmegen heeft zich Zaterdag een voortreffelijk gastheer getoond voor de jongste loot van de Nederlandse krijgsmacht: de Koninklijke Luchtmacht. Aan de voor avond van de veertigste verjaardag van dit wapen vond in de fleurig uitgedoste Keizer Karelstad een aantal feestelijke gebeurtenissen plaats, welke een waardige inzet vormden van de plechtigheden, welke de volgend maand op Soesterberg dit jubileum zullen omlijsten. Hoogtepunten in de festiviteiten van Zaterdag wa ren de aanbieding van de gala-uniformen aan de Luchtmachtkapel, de opening van de grote luchtmachttentoonstelling en een gala-concert met aansluitend een gala-bal in de avonduren. voorzien van een bijzonder luchtmacht- poststempel terwijl daar tevens de spe ciale jubileum-luchtmachtenveloppen verkrijgbaar zijn. (Van onze correspondent) Tijdens de huishoudelijke vergadering op de tweede dag van het congres van de Nederlandse Vereniging van Direc teuren van Gemeentewerken is als voorzitter gekozen ir. J. de Jong (Til burg) in de plaats van ir. J. P. van Bruggen (Rotterdam), die als zodanig had bedankt. Tot bestuurslid werd go- kozen ir. W. F. Tiemeyer (Rotterdam). Volgend jaar komt het congres ln Amsterdam bijeen. De minister-president, dr. W. Drees, en mevrouw Drees hebben Zaterdag avond, een langdurig bezoek gebracht aan de nationale zuiveltentoonstelling „De Melkweg", te Den Haag. Uit alle delen van het land kwam de luchtmacht Zaterdagmorgen naar Nij megen, waar de chef van de Lucht machtstaf, generaal I. A. Aler, om elf uur op het terrein aan de Nassausingel de grote Luchtmachttentoonstelling opende, waarin de gehele roemruchte geschiedenis van de militaire luchtvaart overzichtelijk is gerangschikt. De ope ning werd bijgewoond door een groot aantal burgerlijke en militaire autori teiten o.w. de secretaris-generaal van het departement van Oorlog, mr. L. C. Riet veld, generaal-majoor S. Mante, com modore J. L. Zegers, het hoofd van de Nederlandse Luchtmissie bij de Shape, kolonel F. J. Molenaar, de commandan ten van de vliegbases Soesterberg, Woensdrecht, Leeuwarden en Volkel en vele anderen. Na de opening door ge neraal Aler, vond op het stadhuis een ontvangst plaats door het gemeentebe stuur van Nijmegen waarbij ook de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranen burg, aanwezig was. In zijn welkomst woord schetste burgemeester Ch. Hus- tinx het belang van een goed begrip tus sen militair en burger. Als geschenk van het gemeentebestuur bij dit jubileum bood de burgemeester generaal Aler een aantal kisten aan voor het opbergen van de gala-uniformen, welk practisch geschenk in dank werd aanvaard. Mr. Kranenburg zei in een toespraak o.m., dat het vertrouwen in het behoud van onze vrijheid en zelfstandigheid aan zienlijk wordt versterkt door het zich gedragen weten door de burgerij. Daar om ook vindt de viering van dit jubi leum in Nijmegen plaats, omdat juist hier de verbondenheid tussen bevolking en luchtmacht zo sterk tot uitdrukking komt. Het Instructie Regiment Luchtmacht uit Nijmegen hield des middags in het Goffertstadion de aandacht van vele duizenden gevangen met een aantal wel verzorgde demonstraties in afwachting van de komst van Z.K.H. Prins Bern hard. Inmiddels kwamen van verschil lende vliegvelden berichten binnen over uitermate slechte weersomstandigheden, die de opstijging van de aan het lucht- défilé deelnemende vliegtuigen beletten Het luchtdéfilé viel dan ook gedeeltelijk in het water. Slechts enkele van de aan gekondigde formaties verschenen boven het stadion, waar het weer niets te wensen overliet. Om ongeveer half vijf kwam de heli copter met de Prins boven het stadion, luide toegejuicht en toegewuifd door de vele duizenden toeschouwers. Precies op het midden van de zonovergoten grasmat zette luit.t.z. 2e klasse Swarts de „Jeze bel" aan de grond. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Luchtmacht werd begroet door generaal Aler, mr. Kranenburg, de garnizoenscommandant van Nijmegen, kolonel M. A. Smeenk en burgemeester Hustinx. Direct nadat de Nijmeegse Politie Harmonie, welke het Wilhelmus had gespeeld, was afgemarcheerd en het comité „Aanbieding Gala-uniformen" was voorgesteld aan de prins, kondigde met een dreunende roffel de Lucht machtkapel zich aan en van onder de marathonpoort marcheerde de kapel, voorafgegaan door de drumband, in haar stralend blauwe gala-uniformen met gouden uitmonstering en witte koppel riemen het middenveld op, begroet door 'n luid en enthousiast applaus. Terwijl de kapel zich tegenover de ere-tribune op stelde en de nieuwe defileermars van de Luchtmacht inzette, defileerde het In structie Regiment Koninklijke Lucht macht op de sintelbaan voor zijn hoogste chef. Bij de overdracht door burgemeester Hustinx als erevoorzitter van het comité, merkte deze op, dat dit jubileum geschenk, waaraan tal van particulieren en bedrijven in den lande hebben bijge dragen, tevens een bewijs van hulde en dank is van het Nederlandse volk aan de Koninklijke Luchtmacht voor de grote krachtsinspanning welke de luchtmacht tijdens de watersnood heeft getoond. De belangstelling1 voor de lucht machttentoonstelling blijkt zo groot, dat reeds gisteren (op de tweede dag van de opening) de tienduizendste bezoeker kon worden begroet. Zoals bekend geeft deze tentoonstelling een volledig overzicht van de ontwikkeling van de militaire luchtvaart in de periode 1913-1953. De tentoonstelling is tot en met Zaterdag 4 Juli dagelijks van 10 tot 22 uur ge opend. Op het tentoonstellingsterrein is een rijdend postkantoor aanwezig waar daar afgegeven poststukken worden Z. K. H. Prins Bernhard inspecteert de nieuwe gala-uniformen, bestaan de uit zwarte kolbakken met witte pluimen, de tunieken van Nassaus blauw met zwarte broeken en witte handschoenen Minister Suurhoff heeft Zaterdag op de jaarlijkse vergadering van de Lande lijke raad van de federatie Verenigde Maatschappij Ziekenfondsen te Utrecht, zijn waardering uitgesproken over het ziekenfondswezen en hieraan vastge knoopt, dat men de verschillen en te genstellingen niet moet overdrijven, want die leven in het geheel niet bij de millioenen verzekerden. De minister noemde het organisatieprobleem moei lijk en ingewikkeld. Toch kan hij ver zekeren, dat bij de werknemers de me ning bestaat, dat er een wettelijke ver zekeringsplicht moet zijn. Blijft intus sen de vraag, wie de fondsen moet be heren en administreren. Moet er een staatsverzekering komen of moeten wij de ziekenfondsen behouden? Welnu, er is gekozen dat de wettelijke verzekering moet worden overgelaten aan de ziekenfondsen. Deze particulie ren zouden dat nl. beter doen. Maar dat zullen ze dus waar moeten maken. Dit zal uiteraard zeer moeilijk zijn door al lerlei tegenstellingen, die in de Zieken fondsraad evenwel tezamen komen. Pater dr. L. Buijs, generaal der Congre gatie van de Allerheiligste Verlosser, ls Zaterdagavond acht uur plotseling overle den in het ziekenhuis te Innsbriick in Oos tenrijk, waar hij 8 Juni een operatie had ondergaan aan de Pancreasklier. Na twee dagen later op eigen verzoek te zijn be diend, trad een periode van herstel in. Za terdagavond echter verergerde plotseling de toestand. Rij is 56 jaar oud geworden. Pater Buijs vertoefde te Gars in het Stu diehuis van de Beierse Provincie der Pa ters Redemptoristen in verband met het honderdjarig bestaan er van. Pater Buijs werd in het jaar 1896 te Middelharnis ge boren. Hij maakte zijn gymnasiale studies aan het klein-seminarie der Redemptoris ten te Roermond. Na zijn priesterwijding te Wittem in 1921 vertrok hij naar Rome, waar hij in de Schola Major van de Con gregatie philosophic en theologie studeer de. Aan het Angelicum behaalde hij in 1928 de doctorstitel in beide faculteiten. Van 1928 tot 1947 was hij professor in de mo- raal-theologie aan het Theoiogicum der Redemptoristen te Wittem. In deze functie werkte hij met pater C. Damen C.ss.R. aan diverse edities van de over de gehele we reld verspreide Theologia Moralis, een handboek voor moraal-theologie voor se minaries. Hij was tevens redacteur van de Nederlandse Katholieke Stemmen. Tijdens het generaal-kapittel der Redemptoristen van 1947 te Rome werd pater Buijs tot generaal gekozen. In deze functie heeft hij talrijke wereldreizen gemaakt. De Bond zonder Naam heeft Zondag de traditionele D-day gehouden. In tegen stelling echter met vorige malen werden de plechtigheden en het feestelijk mid dagprogramma dit jaar niet in 's-Hertogenbosch maar in de Rotterdamse Ahoy- hallen gehouden. De dag werd geopend met een plechtige gezongen Hoogmis, wel ke werd gecelebreerd door pater W. Loop S.M.M. met assistentie van de Mont- fortaner paters A. v. Heusden en J. de Kever. De vaste gezangen werden uitge voerd door de gelovigen, terwijl de wisselende gezangen werden uitgevoerd door het kathedrale knapenkoor uit Haarlem onder leiding van dr. Kat. Btf deze plech tigheid, die werd bijgewoond door ruim 6000 promotoren en promotrices van de Bond, waren o.m. aanwezig de deken van Rotterdam, mgr. H. Niekel, en wet houder v. d. Brule. Het middagprogramma werd geopend door pater Loop, die in zijn toespraak o.a. mededeelde, dat de Bond thans 260.000 leden telt. Elke maand worden 280.000 spreukkaarten verstuurd, waar voor telkens 25.000 kg. papier nodig is. Vervolgens memoreerde pater Loop de acties van de afgelopen werkperiode. De poppententoonstelling heeft ruim een millioen bezoekers getrokken. Dit grote succes heeft tot gevolg, dat deze tentoon stelling thans ook een tournée door Bel gië zal gaan maken. Ook de Kerstactie kan niet anders dan als geslaagd wor den beschouwd: in drie weken tijds wer den 1.300.000 kaarsjes verkocht. Van de 5800 aan de Bond gerichte aanvragen voor materiële hulp kon in 664 gevallen zelf hulp worden verleend. De overige zaken werden aanhangig gemaakt bij de bevoegde instanties. Het verzoek aan juristen in een der Lichtbakens geuit, om juridische hulp te verstrekken aan noodlijdenden, heeft tot gevolg gehad dat vijftig advocaten geheel belangeloos deze medewerking verlenen. Hierna zette pater Loop het verschil uiteen tussen christelijke en humanis tische naastenliefde. De Bond zonder Naam moet een propagandainstituut zijn voor de werkelijke naastenliefde, niet door woorden maar door daden. In het laatste deel van zijn toespraak kondigde Pater Loop enkele activiteiten aan die in de volgende werkperiode door de Bond zullen worden uitgevoerd. Dit zijn o.a. een grote actie met de Kerstda gen. een nieuwe sterrit, een grote actie tegen het roddelen, maatregelen ten be hoeve van de 90.000 kinderen in de Jeugdbond en tenslotte een poging om een oplossing te vinden voor het pro bleem van hulp aan overspannen huis moeders en huisvaders. Hierna werd een aanvang gemaakt met een feestelijk middagprogramma, dat werd verzorgd door de Koninklijke Harmonie uit 's Hertogenbosch en het Showorkest Accordeola. (Van onze correspondent) Op de 119e jaarvergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, die Zaterdag in Den Bosch werd gehouden, werd besloten, aan het K. N. Z. V. bij gelegenheid van zijn honderd jarig bestaan de grote legpenning van de Maatschappij uit te reiken. De voor zitter van het K. N. Z. V., aan wie de zeldzame onderscheiding werd over handigd, bood daarna aan het bestuur het documentatieboek van het K. N. Z. V.-eeuwfeest aan. Ter uitbreiding van het hoofdbestuur werd daarin als nieuw lid gekozen mr. C. Beekhuis. Volgend jaar zal de Maatschappij te Rotterdam haar 125-jarig bestaan vieren. Bij gelegenheid van dit jubi leum zal een uitvoerig gedenkboek worden uitgegeven. Een voorstel tot samenvoeging van afdelingen in dis tricten werd met algemene stemmen aangenomen. Men hoopt daarmee on der meer te kunnen komen tot een coördinatie van uitvoeringen in de gewesten en het organiseren van ge westelijke muziekfeesten. Besloten werd tot het nemen van bijzondere maatregelen voor de muzikale scho ling van de jeugd en de onderwij zers. Na afloop van de vergadering werd het gezelschap officieel op het stadhuis ontvangen. Het zal moeilijk zijn daarvan een ge heel te maken en toch zal dit moeten- Dit schept grote verplichting. Slaagt men niet dan zal de regering haars on danks moeten ingrijpen en de knoop doorhakken met alle gevolgen van dien. Daarom zullen de fondsen onderling het uiterste moeten doen om het eens te worden. De regering heeft geen neiging het Engelse voorbeeld te volgen, maar dan moeten de fondsen er ook het beste van maken. De minister noemde deze waarschuwing geen gebrek aan waar dering. Het gaat alleen om een zo goed mogelijke zorg voor de volksgezondheid. De voorzitter, de heer A. J. van Leu- sen, heeft de hoop uitgesproken, dat de bezieling en richting gevende invloed van de minister zou leiden tot de tot standkoming van de Ziekenfondswet. „U kunt op ons rekenen als er gestreefd wordt naar de noodzakelijke eenheid", zei spreker, „wij aanvaarden gaarne lei ding en stimulering." Tevoren had de heer van Leusen ge zegd, dat de federatie bereid is te ver dwijnen als hiervoor een grotere een heid in de plaats komt. Maar de fede ratie zal harder dan in het verleden vechten voor haar plaats indien men de scheidslijnen, die ons volk verdeeld hou den, ook in de ziekenfondswereld wil doortrekken en verscherpen of als men de hartelijke samenwerking tussen me dewerkers en verzekerden, die wij, al dus spreker, nastreven, in de weg komt. Bijna zestig percent van de Neder landse smederijen werkt met één of twee man. De kleine patroons leiden een moeilijk bestaan. Zeer veel smeden moe ten genoegen nemen met een inkomen, dat lager is dan het gemiddeld arbeids loon. Dit deelde dr. P. Scheltema, direc teur van het economisch instituut voor de Middenstand tijdens een te Venlo ge houden congres van de Ned. R.K. Bond van smedenpatroons en werkgevers in in staalverwerkende bedrijven mede. Hij wierp de vraag op, hoe de toekomst voor het metaalverwerkingsbedrijf zal worden. Z.i. wordt het ambachtsbedrijf steeds meer door de industrie verdron gen. Een middel tot verbetering ziet hij in samenwerking tussen verschillende ambachtsbedrijven, waardoor deze in staat zouden zijn onderdelen voor de industrie te gaan vervaardigen. Voorts ziet hij heil in een sanering der bedrij ven. De werkplaatsen zijn veelal ver ouderd. De apparatuur dient gemoderni seerd te worden en tenslotte zullen velen moeten afstappen van de gewoonte om met jaarrekeningen te werken alsook om door meer doelmatige bedrijfsvoering aan voldoende liquide middelen te ko men. Prins Albert van België, de broer van Koning Boudewijn, is eind vorige week aan boord van een Belgisch marineschip uit Ostende vertrokken voor een trai- ningstocht van een maand, nadat hij enkele weken tevoren cadet was geworden. Voor zijn vertrek kwam de Belgische koninklijke familie afscheid van hem ne men. Tweede van links Koning Boudewijn, rechts daarnaast Prins Albert, voor hem zijn stiefbroer, Prins Alexander, en Prinses Liliane. Ex-koning Leopold was eveneens aanwezig. De beide Haaksbergse wethouders de heren G. A. B. Leferink en J. R. Bouw meesters (KVP), die onlangs tijdens een raadsvergadering plotseling hun ontslag indienden en daarna de raadzaal ver lieten, hebben thans medegedeeld op hun besluit, dat zij nooit schriftelijk bevestigden, te zijn teruggekomen. In middels zijn beide heren echter op an dere gronden door het bestuur van de afdeling Haaksbergen van de KVr als lid van de KVP geroyeerd. Beide heren waren door de in de KVP georganiseerde kiezers candidaat gesteld volgens de hiervoor geldende KVP-re- glementen en hebben tegenover het be stuur van de plaatselijke afdeling van de KVP de verklaring afgelegd en on dertekend, „dat zij genegen waren een candidatuur te aanvaarden, genoegen zouden nemen met de plaats waarop zij de officiële lijst zouden worden geplaatst en dat zij een benoeming als lid van de gemeenteraad niet zouden aanvaarden indien zij bij de wettelijke gemeente raadsverkiezing door voorkeurstemmen zouden worden gekozen" In strijd met deze verklaring, aldus een mededeling van de KVP te Haaksbergen, heeft de „Apollo" was gisteravond op Schevenin gen, maar de „highbrow" van het Holland Festival liet verstek gaan. Mannenzang wordt nu eenmaal geen hoge kunst geacht. Nochtans is „Apollo" een der allerbeste mannenkoren, die men ter wereld horen kan. Het heeft die kwaliteit nu al tiental len jaren constant bewaard. Er lag intussen iets van weemoed over dit concert, dat door Theo van der Pas met pianostukken van Debussy en Chopin werd opgeluisterd. Fred Roeske is, zoals men weet, eindelijk aan het slot van zijn lange loopbaan gekomen. Voor degenen, die weten wat „Apollo" en Roeske samen zijn, was het een onvergetelijke gebeur tenis Roeske en zijn koor nog eenmaal in heel hun kracht, in hun grandioze be heersing van de kunst van de mannen- zang mee te maken. Roeske is wel stram geworden, maar de dwingende kracht van zijn zeer sober gebaar is magie: alles zit Advertentie Mqnhsrdt's Ztoawiiblttu* helpen O ct overheen. onwankelbaar, alles is markant, gespan nen en eindeloos buigzaam. Dit is nu mannenzang van het allerbeste soort. Maar goed, deze pure musiceervreugde is dus niets voor mensen, die het fijne van de kunst zoeken. Voor degenen, die er niet het fijne van zoeken, maar wel de ware liefhebberij, overal waar die zich voordoet, is het een avond van loutere vreugde geworden, waarop menig goed stuk klonk. Daartoe is zeker te rekenen Sem Dresden's „Beatus Vir", stoere en rijk geschakeerde compositie, die tot de sterk ste stukken van het repertoire behoort. Er waren voorts werken van Pijper, Van Delden, Flothuis, Willem Landré's „Het hazegrauwt", Roeske's brede en uiterst dankbare „Groot is de Heer" tot besluit. En naarmate de avond vorderde, werd het steeds genoeglijker. Iedereen zat met een glimlach van voldoening. En toen kwamen de fameuze toegiften los: „De Zilvervloot", „Ik heb mijn wagen vol geladen", „Dat heeft de muziek gedaan". En de oude heer boog telkens wat stijfjes, verdween en kwam weer eens terug en liet dan nog maar weer een nummer inzetten. Het was goed dit alles nog eens van het unieke „Apollo" te horen. Maar intussen ver dween zo stilaan en zonder plichtplegingen een onzer beste kunstenaars van het po dium. L. H heer Leferink, die bij genoemde verkie zing met voorkeurstemmen werd geko zen, de benoeming als lid van de ge meenteraad toch aangenomen, waardoor hij zich schuldig maakte aan een in het KVP-reglement omschreven „ernstige overtreding van een krachtens het alge meen reglement van de Katholieke Volkspartij vastgesteld bijzonder regle ment". Aan een zodanige overtreding maakte zich ook de heer Bouwmeesters schuldig, doordat deze zelf heeft deelgeno men aan verspreiding van modelstem biljetten met een opwekking om voor keurstemmen om hem uit te brengen. Op grond van bovenstaande overtreding zijn dan ook beide heren door het afde lingsbestuur geroyeerd als lid van de KVP en kunnen zij niet meer beschouwd worden de KVP in de gemeenteraad van Haaksbergen te vertegenwoordigen. Het nieuwe bevorderingsvoorschrift voor de Koninklijke Landmacht, dat, zoals be kend, met ingang van 1 Juni van kracht is geworden, geldt voor de ongeveer 15.000 beroepsonderofficieren van dit onderdeel der krijgsmacht. De dienstplichtige onder officieren vallen er niet onder. Zoals bekend, worden volgens dit voor schrift de factoren kennis en prestatie als doorslaggevend voor bevordering be schouwd en niet meer in hoge mate de diensttijd. 1 Weggevallen is voorts de bepaling, dat sergeanten majoor-instructeur en -admini strateur minstens zes jaar in deze rang moeten hebben gediend om tot adjudant te worden bevorderd. Voorts hebben muzi kanten, die tot dusverre slechts titulair de rang van adjudant-onderofficier konden bekleden, thans de gelegenheid een effec tieve aanstelling als zodanig te krijgen. Tambours, die het volgens het oude voor schrift niet verder dan sergeant konden brengen, kunnen thans stijgen tot sergeant majoor. Voor koks tenslotte is in beperkte mate de gelegenheid geschapen op te klim men tot adjudant-onderofficier. ze op dat moment erg „Ikik ben bang dat de verklaring de belediging nog maar erger zal ma ken. Ikziet u „Het was om mij," zei Lady Charles overtuigd. De spanning was uit haar stem verdwenen. „De mensen lachen nu eenmaal om me- Maar wat heb ik ge zegd? Meneer Alleyn, ik wil weten wat het was." „Het was niets. Er zijn mensen, die een zenuwlach niet kunnen onderdruk ken als ze over iemands dood horen. De hemel weet, dat een detective zo niet is, maar ik vrees, dat ik, wanneer ik iets sinisters of iets dramatisch met grote nadruk hoor verkondigen, er soms 64 „Leek vreemd?' „Ik kan u niet zeggen hoe raar en toch wel last van krijg. Het was de ma- dreigend ze er uitzag. Ik had mijn hand nier, waarop u Lady Wutherwood be- uitgestoken om haar door de gang te schreef, zoals zij daar achter u aan liep. leiden, maar ze trok zich terug alsof ik Nee ik geef het op. Het is afschuwe- haar geslagen had en liep achter me lijk." aan. Ik was zelf bijna bang. Ik maakte „U bent toch niet op de een of andere zo vlug mogelijk dat ik buiten haar be- manier familie van ons?", vroeg Lady reik kwam. Maar ze mompelde me nog Charles nadenkend, iets achterna. Het was juist alsof er een „Dat geloof ik niet twijfelachtige hond achter je aan liep. >;je kunt nooit weten. Alle Lampreys Ieder ogenblik verwachtte ik dat ze lachen bij het horen van ontstellende zou beginnen te grommen en toehap- tijdingen en daarom dacht ik het. We peJ?'moeten het toch eens nagaan. Ik ben Er volgde een pauze. Alleyn had zich zejf 00k nog een verre Lamprey. Nee, omgedraaid en was naar een van d- niet zo dat ^et tegen de hygiëne in- vensters gelopen. Fox keek verwonderd druist Hoe was de eigennaam van uw moeder?" „Blandish," zei Alleyn hulpeloos. „Ik zal het eens aan Charlie vragen. Blandish. Maar konden we in de tussen tijd ons maar niet beter weer met Vio let bezighouden?" „Alstublieft." „Veel valt er niet meer te zeggen. Alleen, dat ze het gedaan zou kunnen hebben, inplaats van naar het toilet te gaan of terwijl ik in de zitkamer was, ofschoon ze dan vrij kwiek had moeten zijn om het klaar te kunnen spelen." „Ja." op. „Meneer Alleyn," zei Lady Charles, „wat doet u? U u lacht toch niet?" Alleyn keerde zich om. Zijn gezicht was paars. Hij stond met uitgestrekte handen voor haar. „Lady Charles," zei hij, „ik verdien ten volle dat u me rap porteert en me uit het corps laat zet ten. Ik heb iets onvergeeflijks gedaan, er is geen excuus voor, maar ik bied u mijn meest oprechte verontschuldi gingen aan." „Ik wil u helemaal niet uit een of ander corps laten zetten. Maar waarom lachte u?" „Is dat alles?" „Nog één vraag. Kunt u me de naam van de dokter opgeven, die Lady Wu therwood behandeld heeft vóór ze naar dat rusthuis gegaan is?" „Goede genade, nee! Het is jaren ge leden!" „Of het rusthuis?" „Dat was in Devonshire. Kan het Dartmoor geweest zijn of denk ik nu ergens anders aan?" „Hoe heb je het er afgebracht, mams?" vroeg Frid in het Frans. „Niet zo gek," antwoordde haar moe der in dezelfde taal. „Ik heb hem laten lachen tenminste." „Lachen!" riep Lord Charles uit. „Mon Dieu, waarom?" „Ik moest er wel mijn best voor doen." zei Chariot vermoeid. „Hij denkt dat ik een oud soort enfant terrible ben. Hij denkt, dat hij de meest formidabele blunder gemaakt heeft door om mij te lachen. Hij bood op de charmanste ma nier zijn excuses aan." „Ik hoop, dat je niet overdreven hebt, Immy." „Heus niet schat. Hij heeft niet het flauwste idee van wat ik wilde. Maak je niet ongerust. Wees gerust." „Soyez tranquil," schreef agent Mar tin getrouw op de laatste bladzijde van zijn aantekenboek en haalde met een zucht een nieuw uit de zak van zijn tuniek te voorschijn. „De duivel hale dat mens!" zei Al leyn in de eetkamer. „Ze was vastbeslo ten om mij van mijn stuk te krijgen en dat is haar verdomme nog gelukt ook. Ik hoop dat ze denkt, dat wij het niet gemerkt hebben." „Uw verontschuldiging was voortref felijk, meneer Alleyn," zei Fox. „Ik denk wel dat ze dat denkt." „We zullen nu de tweelingen nemen, Gibson," zei Alleyn. HOOFDSTUK XIV Roberta's meineed „Ziet u," zei Alleyn, terwijl hij de twee aandachtig aankeek, „u bent niet abso luut identiek met elkaar. Bij bijna iedereen is de afstand tussen de buiten hoek van het linkeroog en de linker mondhoek niet even groot als de af stand van de buitenhoek van het rech teroog tot de rechtermondhoek. Wanneer je een lijn door beide ogen trekt en die verlengt is hij bijna nooit parallel met een lijn, getrokken langs de lippen en eveneens verlengd. De ene zijde van een gezicht zit altijd meer naar het hoekpunt van die lijnen dan de andere zijde. Daarom is een spiegelbeeld ook zo misleidend. Op allebei uw gezichten is de kleinste afstand aan de linker kant. Maar bij Lord Stephen is de hoek iets geprononceerd. „Is dit het B-B-Bertillon-systeem?" vroeg Stephen. „Portrait p-parlé?" „Een variant daarop" zei Alleyn. Bertillon besteedde grote aandacht aan de oren. Hij verdeelde het oor in twaalf secties en kon daarop een groot aantal onderverdelingen aanbrengen. De uwe zijn ook niet geheel gelijk aan die van uw broer. En dan is er tenslotte nog die moedervlek achter in uw hals. La dy Wutherwood zag het in de lift." Hij wendde zich tot Colin. „U ziet, dat het dus nogal dwaas zou zijn om er bij te blijven, dat u met de lift meegegaan zou zijn. Het zou een valse verklaring zijn en de wet is niet gecharmeerd op valse verklaringen." „Een strop, Col," zei Stephen met een beverig lachje- „Je hangt eraan." „Ik geloof, dat u ons voor de gek zit te houden, meneer Alleyn," zei Collin. at ook de betekenis moge zijn van. de mildere politiek, die Moskou door zijn Oost-Duitse Quisling-regering heeft laten afkon digen en welke ook de uitwerking moge worden van het accoord, dat Grotewohl inzonderheid met de Evangelische Kerk van Duitsland heeft gesloten, een niet te loochenen feit is, dat in alle andere satellietlan- den van een verzachting der Kerk vervolging geen sprake is. Integen deel, zij verscherpt zich eerder, gelijk men uit de symptomen in de bericht geving kan afleiden. Een van die vele aanwijzingen is de rede, die kardinaal Wyszinski, Po- lens primaat, op Sacramentsdag op de kansel van de kathedraal van Warschau gehouden heeft, een rede, die de gelovigen waarschuwde voor het aanbreken van het uiterste sta dium, waarin menigeen met zijn leven voor de verdediging van de vrijheid van geweten en geloof moet betalen. Een rede, die in haar scherp protest de felheid van de Kerkstrijd duidelijk markeerde. Terwijl Grotewohl in Oost-Duits- land instructie krijgt een bloemzoete overeenkomst met het hoofd van de Evangelische Kerk, dr. Dibelius te sluiten, zitten in Polen zes bisschop pen en meer dan duizend priesters gevangen, zijn meer dan honderd en vijftig priesters spoorloos verdwenen of ter dood gebracht. En in de ove rige landen achter het IJzeren Gor dijn is het niet anders gesteld. De Katholieke Kerk deelt er hetzelfde lot met de Protestantse Kerken: de Kerk in de satellietlanden is niet vrij, zij wordt vervolgd. De gewetensvrij heid is daar een aanfluiting. De Kerk viert vandaag het feest van haar patroonheiligen. Petrus en Paulus en er is reden te over om op deze dag de strijdende en lijdende Kerk in Oost-Europa te gedenken. Er is reden te over om indachtig te zijn die sterke figuur, die ten onder gegaan is in de eenzaamheid van een Hongaarse gevangenis: kardinaal Mindszenty, die, door zijn onverzette lijkheid in de strijd om de handha ving der rechten van Katholieke en Protestantse Kerk van zijn vader land samen, het symbool is geworden van de strijd, die alle christelijke Kerken van de satellietlanden te voeren hebben. De westelijke wereld, de mensen van deze vrije landen vergeten te snel in hun betrekkelijke veiligheid, hun rust en hun gemak. Dat is pre cies wat de communisten wensten te bereiken, toen zij kardinaal Mindszen ty na zijn proces in de kerker stop ten: de zo compleet mogelijke verge telheid voor hun slachtoffer, die zo lang hij in vrijheid was niet ophield zijn gelovigen en de wereld te manen en te herinneren aan de onderdruk king, waaraan de Kerk is bloot ge steld. Op dezelfde wijze, waarop wij zo gemakkelijk vergeten, zijn wij ook dagelijks in staat ons onaangename werkelijkheden te ontveinzen. Dat régime van uitbuiting, terreur en al dan niet gerechtelijke moord heerst reeds op luttele honderden kilome ters van onze grens. De handlangers en voortrekkers van dat régime leven onder ons. Wij moeten de ogen niet sluiten voor deze werkelijkheid. Wij moeten kardinaal Mindszenty niet vergeten, zoals wij indachtig moeten zijn de Kerk der Oost-Europese lan den, die thans reeds lijdt wat de Kerk in ons vaderland te lijden zal krijgen, indien de dag der commu nisten hier ooit mocht aanbreken. In de valse maar nochtans verlei delijke schijn van vredelievendheid die thans van Moskou uitgaat en in de verwarring, die de zwakke men selijke geest dientengevolge onder vindt, is er meer dan ooit reden om op de feestdag der machtige be schermheren der Kerk te denken aan kardinaal Mindszenty en zijn lotge noten, die naar de mens sterfelijk zijn, maar niet naar hun geest, die onverwoestbaar gebleken is onder de bijstand van de vorsten der aposte len, aan wie de bescherming van de strijdende Kerk inzonderheid is toe vertrouwd. De vijanden der Kerk mogen weten, dat de gehele christen heid zich wel herinnert en zich niet in slaap zal laten wiegen door loze politieke manoeuvres. En niet zal op houden te bidden en te strijden vóór de Kerk in alle oostelijke landen in haar heerlijkheid hersteld is. m Woensdag 1 Juli zal het Nationaal Dans theater van Griekenland zijn eerste opvoe ring in Nederland geven en wel in het Zui derpark in Den Haag. Dat is dan het begin naar België, Frankrijk en Engeland, waar zij optreedt onder auspiciën van het Sadd lers Wells Ballet. De dansen toorden in authentieke costumes van Griekenland, van een tournée door ons land, die bijna een Kreta, Cyprus en de andere eilanden ge maand zal duren. De komst van deze dan sers belooft een uitermate groot evenement te zijn. Wij hebben Zaterdag kennis ge danst, terwijl de begeleiding geschiedt met oude en heel merkwaardige instrumenten- De dansers zullen ook een week lang in de (Wordt vervolgd). maakt met mevr. Dora Straton, de leidster Stadsschouwburg te Amsterdam optreden, van het ballet. Zij is een bijna klassieke waar het orkest vóór en na de voorstelling Griekse vrouw met zeer veel esprit en hu- in de hall van het gebouw muziek ten beste mor en deed bijzonder veel voor het behoud zal geven. Deze muziek zal via geluidver- van de Griekse dans, volkszang en muziek. Zij heeft op alle mogelijke gebieden voor dit sterkers over het Leidseplein te horen zijn- Tevens zal een serie voorstellingen ge- doel gewerkt en begint thans met haar troep geven worden in het openluchttheater te van 22 dansers voor het eerst een tournée naar West-Europa. Na Nederland gaat zij Bloemendaal, waarvan de eerste op Don derdag 9 Juli a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3