Duke, Haas en van de Asser Lorenzetti T.T. 1953 winnaars Drobny bedwingt Hartwig na anderhalf uur spelen WERNER HAAS (NSU) WINT IN 125 EN 250 c.c.-KLASSE Reconstructie vertrek eerste Tour de France Klingers kano-kampioen op de korte baan dftal Fonkelnieuwe Guzzi verbreekt hege- monie van 350 c.c. Norton Weer dubbele zege voor Puck Brouwer Records vanHuiskes enBroekman erkend Oefenwedstrijd Fifa- in ons land Nielsen schakelt Mulloy uit Erkende wereld records MAANDAG 29 JUNI 1953 PAGINA 4 De Boer zweefvliegkam- pioen van Nederland r» r» In verband met gouden jubileum Renners op zware fietsen met dikke banden Farina wint Grote Prijs van Rouaan Van der Meulen springt 1,90 meter hoog Tournooi te Wimbledon Athletiek België wint landenprijs te Spa Nederland op derde plaats (Van onze sportredacteur) ASSEN, Zaterdagavond. Geoffry Duke heeft op het circuit van Drente op grootse wijze een met grote stelligheid geponeerde theo rie alle waarde ontnomen. Hij heeft op een 500 cc. Gi- lera met tientallen seconden voorsprong gewonnen. Dat is voorlopig onmogelijk, had men tevoren steeds be weerd. Duke zou niet ongestraft de „éénpitter" Norton kunnen verwisselen voor een 4 cylinder-Gilera. Hij zou in elk geval een jaar lang geen overwinning aan zijn indrukwekkende lijst van triomphen kunnen toevoegen. Eén factor heeft men in deze theorie echter over het hoofd gezien. Geoffrey Duke is namelijk, zoals dat heet, een groot doureur. Hij heeft dat in Assen bewezen. De T.T.-races zijn jaarlijks een sportief evenement van de eerste orde. Zij boeien de tienduizenden toe schouwers telkens weer. De X.T.-1953 is hoogstwaar schijnlijk de mooiste en belangrijkste geweest van de 27 wedstrijden, die thans op het circuit van Drente zijn gehouden. Niet slechts vanwege de prestatie van Duke. Er heeft zich namelijk het sensationele feit voorgedaan, dat Norton ?n A.J.S. zijn verslagen in de 350 cc.-klasse. Dat is in meer dan twintig jaar niet meer voorgekomen. De Italiaan Enrico Lorenzetti heeft deze prestatie op een fonkelnieuwe Guzzi verricht. En om de reeks ver rassingen compleet te maken heeft de Duitser Werner Haas, beide malen op NSU, een einde gemaakt aan de hegemonie van de Italiaanse renstallen in de lichte klassen. Dat dit alles gepaard is gegaan met een aaneenscha keling van recordverbeteringen spreekt voor zich. De nieuwe records kwamen op naam van Haas-NSU (125 cc.: 128.685 km/h en 250 cc.: 148.740 km/h), Anderson- Guzzi (350 cc.: 153.430 km/h), Ray Amm-Norton (500 cc.: 162.503 km/h). Enrico Lorenzetti, die de Norton- stal een nieuwe teleurstelling heeft bezorgd Eén ronde slechts is er onzekerheid geweest over de strijdvraag of Werner Haas er in zou slagen twee overwin ningen te behalen. Hij had in de éerste race van de dag reeds be slag gelegd op de eerste plaats bij de kwartliters. Toen had hij van het be gin af de leiding genomen. In de 125 cc-klasse echter vertrok hij uit min der gunstige positie. Bij de doorkomst te Oude Tol lag hij op de vierde plaats. Wereldkampioen Carlo Ubbiali had met zijn MV de leiding. Emilio Mendogni zat met een Morini op de tweede plaats, terwijl Cecil Sandford, ook op een MV, in derde positie lag Niets verontrus tends voor Haas uiteraard. Toen echter Hooghalen twee M.V.'s als eersten bij de doortocht meldde Copeta én Ubbiali begon het er reeds be denkelijker uit te zien. Temeer, daar de situatie hoegenaamd niet veranderd bleek na de eerste ronde en in de tweede ronde te Hooghalen. Toen hij voor Laaghalerveen echter vor de tweede koer gepasseerd werd, sloeg Haas zijn slag. Even slechts voerde hij zijn N.S.U. op tot topsnelheid. Meteen veranderde de situatie volkomen. Haas passeerde met een zijn tegenstanders en nam de lei ding. Ubbiali en Sandford gingen on middellijk het hun M.V.'s mee, maar hadden na de tweede ronde toch nog hun 350cc Norton. Zij waanden zich in het veilige gevoel, dat er niets kon ge beuren. Jarenlang immers was Norton de snelste. Zjj maakten hun laatste trai ningsronden. Even nog zouden zg hun machines testen om dan zonder enige angst de strijd tegemoet te zien. Toen echter kwam de verrassing. Aan het vernuftige brein van dc Ita lianen is al meermalen iets van wonder lijk goed gehalte ontsproten. Men denke slechts aan de MV's. Mondials, Morini's Gilera"s en Guzzl's. Verwonderiyk is het dus niet als een nieuwe Italiaanse ver rassing wacht. Maar Guzzi had ditmaal alles angstvallig geheim gehouden. Op het allerlaatste moment. Vrijdagmorgen tijdens de laatste trainingsuren, kwam het: Guzzi bracht een geheel nieuwe machine in de baan. Niet de 320cc-er, die tot dusverre aan de races had deelgeno men. Het Was een echte 350cc-er. En nog was Norton zich van het naderend onheil onbewust. De 320cc-er en de 350cc- er geleken op elkaar als twee druppels water. Toen werden Vrijdag laat de trai ningstijden bekend. De Guzzi's hadden een onwaarschijnlijk hoge snelheid be reikt. En tenslotte de race. Reeds na de eer ste ronden hadden Andersen en Loren zetti, de berijders van dc twee Guzzi's, de leiding genomen. Daarachter kwa- een kleine achterstand. Mendogni en Copeta werden volkomen verrast. In een vertwijfelde poging om toch nog mee te komen draaiden zij hun kostbare machines stuk. Voor Haas lag de weg naar de zege vrij. Hij behoefde slechts af te rekenen met de M.V.'s achter hem. In de derde ronde vergrootte hij de voorsprong tot ruim vier seconden en toen was de strijd beslecht. Want in ere volgende ronde ging de gaskraan van de N.S.U. zover open als het cir cuit maar toeliet. Toen bracht Haas hef ronderecord op zijn naam. De drie volgende ronden waren nog slechts een formaliteit. In die zelfde drie ronden streden Drikus Veer en Lo Simons om de eer, de bestgeplaatste Nederlanders te zijn. Veer was met zijn Morini uit eindelijk sneller dan Simons op Mondial. In ongunstige positie begonnen was de strijd in de allerlichtste klasse dus in een vrij gemakkelijke zege voor Wer ner Haas geëindigd. De race in de 250 cc-klasse verliep juist tegenovergesteld. Haas kondigde zich in de eerste ronde het eerste aan in Hooghalen met Lo renzetti en Fergus Anderson (Guzzi) ,op de tweede en derde plaats. Armstrong, die tijdens de training met een NSU de snelste tijd had gemaakt, was minder gelukkig gestart. In de tweede ronde nestelde hij zich echter tussen de twee Guzzi's. Anderson ward naar de vierde plaats verdreven. En toen in de vol gende ronde ook Lorenzetti door Arm strong werd gepasseerd leek het pleit beslecht. Vooral toen Lorenzetti in de vijfde ronde bij de pits stopte om een gebroken klepveer te verwisselen. Hij verspeelde er een minuut mee. Haas bleef rustig zijn rondjes draaien, behield zijn voorsprong op Armstrong, die op zijn beurt alle mogelijke moeite deed om de Guzzi van Anderson op veilige afstand te houden. Maar dat gelukte niet. Wereldkampioen Anderson, die op Man reeds de zege had behaald, passeer de Armstrong en vormde een felle be dreiging voor Haas. Na de achtste ronde lag hij nog 2.4 seconde achter Haas, na de negende ronde slechts 25 meter en 'n de laatste ronde lagen èn Haas èn An derson èn Armstrong bij Hooghalen gelijk in de bocht. In de laatste bocht voor de finish had Haas een kleine voorsprong. Hij ging inderdaad als eer ste over de eindstreep met Anderson twee meter achter hem en weer twee meter verder lag Armstrong. Een fraaie overwinning na een felle Strijd in de laatste ronden. Te meer als men bedenkt, dat Haas nog geen jaar geleden slechts alg invaller voor NSU mocht uitkomen op de Solitude. Moto Guzzi heeft in Assen een ge durfd, maar ook een spectaculair spel letje gespeeld. Het heeft èn Norton en AJ8 op zfjn zachtst gezegd bij de neus genomen. Tot Vrijdagmiddag vermoedde niemand iets. 's Morgens waren Kava- nagh en Aimn in de baan gekomen met men Amm en Kavanagh. En na de twee de ronde hadden Lorenzetti en Ander son, broederlijk achter elkaar rijdend, reeds een voorsprong van 8'/i seconde op Norton. Er moest iets bijzonders ge beuren, wilde Guzzi nog nog de zege ontgaan. Dat scheen inderdaad nog te komen. Want de strijd werd plotseling weer open, toen Anderson aan de pit stopte met moeilijkheden aan de koppe ling. Kort er na kwam hij hele maal niet meer door. De Guzzi stond kapot gereden langs het circuit tus sen het Jodenkerkhof en de nieuwe bocht bij Bartels. Zou Lorenzetti ook zoiets overkomen? Lorenzetti snelde echter voort, alsof er niets gebeurd was. De achterstand van de Norton's werd eerder groter dan kleiner. En toen Kavanagh 27 seconden verspeelde met een pit-stop was de strijd inderdaad beslecht. Een machine die veertien dagen geleden nog niet be stond, had een bres geslagen in een he gemonie van jaren. Het was pijnlijk voor Norton en ook voor AJS, die nu hele maal niets presteerd. Bruno Taruffi, ingenieur aan de Gilera-fabrieken, zal zich na afloop van de race van de halve liters ge lukkig geprezen hebben, dat drie van de zes vlammend rode Girera's, die hij in elkaar gesleuteld had voor de start, door flegmatieke Engelsen be stuurd werden. Met verbolgen gebaren maakte hij zijn pupil Milani duidelijk, dat hij voortaan wat voorzichtiger met dit kostbare speelgoed moest om- Duke neemt met fabuleuze techniek de bochten springen. Na de tweede ronde ver dween Milani's Gilera reeds achter de pits. aen defect. Dicky Dale was toen al niet meer doorgekomen. En kele ronden later verdween wereld kampioen Umberto Masetti van het strijdtoneel. Intussen had Duke .zijn eerste proeven van meesterschap reeds getoond. Hij was eerste na de eerste ronde en behield de leiding. Hij neemt de bochten, zoals geen ander ze durft te nemen. Zoals geen ander ze ook kan nemen. Want Duke reed niet als zijn Italiaanse stalgenoten. Hij forceerde zijn machine niet. Hij spoot niet over het asphalt als een dwaze dolleman. Duke had de lei ding. Hij reed constant in hetzelfde in hetzelfde tempo en vergrootte elke tempo en vergrootte elke ronde zijn voorsprong. Concurrenten had hij niet. De strijd om de overige plaatsen was er een van eer enprestige, Norton had zich bij een zege van Duke neer gelegd. Fel was echter de strijd om iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiii Tijdens de TT-races is in de s-bocht te tie Haar een gedeelte van een tri bune ingestort, waarop naar schatting ongeveer 250 mensen een plaats had den gevonden. Dertig van hen liepen min of meer ernstige verwondingen op en vijf personen werden met her senschuddingen of beenbreuken naar het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen vervoerd. De tribune klapte als een boek in elkaar, waarbij vooral zij, die bovenaan zaten, lelijk in de knel kwamen. milium minimin ii nullum ii hui iiitiiini min minimum de tweede plaats. Amm en Kavanagh gaven duidelijk te kennen, dat zij de rol van Norton nog niet uitgespeeld achtt- ten. Zij nestelden zich op de tweede en derde plaats. Daarachter kwam Reg Armstrong op een Gilera. Dat bleef zo voortduren. Rondenlang met slechts een tijdelijke plaatsverwis seling in de zesde, zevende en acht ste ronde. Tot Armstrong, vier ronden voor het einde, zich tussen Amm, die tweede was, en Kavanagh nestelde. Hij maakte zijn adspiraties duidelijk ken baar, Er kwam echter een abrupt einde aan het duel Amm-Armstrong, of, zo als men wil, Norton-Gilera. In de laat ste ronde moest Amm de strijd staken. Zijn benzinetank was leegGilera had ook de tweede plaats. De start in alle klassen brengt dezelfde reacties. Want hoe dikwijls niet weigert de motor aan te slaan. Bij de 500 cc-ers kwamen alle rijders tijdig weg. De laatste dag van de wedtrijd om het zweefvliegkampioenschap van Ne derland heeft een grote verrassing ge bracht: de Amsterdammer De Boer, die derde stond, is er door een sensationele vlucht naar Turnhout in geslaagd de eerste plaats te veroveren. Hiermee is De Boer dus zweefvlieg- kampioen 1953 van Nederland, waar voor hem tijdens een feestelijke bijeen komst op Teriet de plaquette van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart werd overhandigd. De Boer won tevens de „Grote prijs van Twenthe", een zilveren wisselprijs in de vorm van een zweefvliegtuig, die dit jaar voor het eerst sinds 1937 weer was uitgeloofd, tie prijs werd verleend voor het hoogste gemiddeld kilometertal per wedstrijd vlucht. Uit de zes wedstrijd- vluchten haalde De Boer het zeer hoge gemiddelde van 112,7 km per vlucht. Sgt. Van Noorden met 110,3 km en Koch met 105,2 km gemiddelde afstand gaven hem slechts weinig toe. Puck Brouwer heeft Zondag weer een dubbele zege behaald. Bij de In het Oosterpark te Groningen (grasbaan) gehouden Internationale athletiekwed- strijden won zij de 100 meter in 12,3 sec. en de 200 meter in 26,2 sec. Op de 100 meter wees zij Willy Lust (Zaan land) met 0,1 sec. verschil terug. Op de 200 meter konden de Noorde lijke vertegenwoordigsters Jaltema en Tillema het bij lange na niet tegen de Celebes-athlete bolwerken en werden met vele meters geslagen, tie Duitse Inge Schierloh, die zich voor de 100 meter teruggetrokken had om in de 80 meter horden zo fit mogelijk van start te gaan, kon in dit nummer desondanks niet de overwinning behalen. Met 11,9 sec. kwam zij precies 0,2 seconden te kort op Willy Lust die eerste werd. Diny Hobers (DOL) kwam in 12,6 op de derde plaats. Bij de heren leverden Griek (A.A.C.) en Holst (Pegasus) op de 100 meter een spannende strijd, waaruit Griek in 10,8 sec. als overwinnaar te voorschijn kwam. Op de 1500 meter kregen de vele toeschouwers als grote verrassing voor gezet, dat de Duitser Kluge, die lange tijd onbedreigd op de zege scheen af te gaan, kort voor de finish door Van den Wildenberg (PSV) werd ingelopen, om tenslotte op de streep door de Eindho- venaar te worden geklopt. De Tour de France viert dit jaar zijn gouden jubileum. In verband hiermede heeft Zaterdagmiddag te Montgeron voor de herberg „Reveil Matin" een re constructie plaats gehad van het vertrek voor de eerste Tour, precies op de plek waar een halve eeuw geleden het start sein werd gegeven. De beide organiserende dagbladen, de Equipe en de Parisien Libere, hadden er voor gezorgd dat een talrijk publiek, voor een deel geklëed volgens de mode van omstreeks 1900, hierbij aanwezig was. Veldwachters en een bereden gen darme, het hoofd gedekt met een drie kante steek, zorgden voor de afzetting van de straat, en militairen in de be kende rode broeken flaneerden langs de herberg, vergezeld van dames in wijde rokken. De renners zaten op zware fietsen met dikke banden. Een groot gejuich ging op toen Maurice Garin. winnaar van de eerste Tour, en Lucien Pothier, die tweede werd, in een ouder wetse auto arriveerden. Ook Geo Le- fevre, de eerste wedstrijdleider, en de veteraan Eugène Christophe, de held van verschillende Tours ofschoon hij er door pech nooit een heeft kunnen winnen, werden hartelijk toegejuicht. Zevenenzeventig renners, bij wie de Limburger Jan Nolten, zijn Zon dag te Montlhery gestart voor de eerste Grote Prijs van Frankrijk verreden over 200 kilometer of 16 ronden van het wegcircuit. Winnaar werd de Fransman Robert Varnajo, in 5 uur 43 sec., voor Audaire (Fr.) in dezelfde tijd. Jan Nolten wérd 31e in 5 uur 4 min. 13 sec. In het Pare des Princes te Parijs zijn de Franse kampioenschappen achtervol ging en sprint voor profs en het stayers kampioenschap gehouden. In de achter volging behield Andrieux zijn titel; hij haalde in de finale Rioland in na 4525 meter (tijd 5 min. 50.2 sec.). Henri Le- moine won de titel bij de stayers voor de zesde maal, voor Queugnet en So- lente. In de finale van de sprint kwamen Gerardin, Senfftleben en Bellenger tegen elkaar uit. Bellenger werd eerste, voor Senfftleben en Gerardin. Na de tweede etappe van de Ronde der Twaalf Kantons leidt Schmitz (Lux) in het algemeen klassement met een totaaltijd van 8 uur 11 min. 20 sec. Tweede is Van Cauter (België) met 8.11.50 en derde Van den Brekel (Ned.) met dezelfde tijd als Van Cauter. Op het 5,1 km lange circuit van Rou aan is Zondag over een afstand van 306 km de grote automobiel prijs van Rou aan gereden. Erg interessant is de strijd niet geweest, althans niet aan de kop, waar Farina alleen nog maar door panne dc eerste plaats kon kwijtraken. Achter de Italiaan bleven de schermutselingen voortduren, zonder dat de tweede posi tie van Hawthorn werd aangetast De uitslag luidt: 1. Farina (It.) met Ferrari 2 uur 15 min. 5,8 sec. (gemid delde snelheid 135.902 km per uur). 2. Hawthorn (Gr. Br.) met Ferrari 2.15.07. 3. Etancelin (Fr.) met Talbot op 3 ron den. 4. Schell (Ver St.) met Gordim op 3 ronden. 5. Levegh (F.) met Talbot op 4 ronden. 6. Grignard (Fr.) met Talbot op 4 ronden. 7. Rosier (Fr.) met Ferra ri op 4 ronden. 8. Gérard (Gr. Br.) met Cooper 5 ronden. Uit verscheidene details, afkomstig van het congres van de International Skating Union, onlangs te Stresa in Ita lië gehouden, blijkt, dat een belangrijk aantal wereldrecords is erkend. pier- onder bevinden zich een aantal tijden, welke genoteerd zijn tijdens wedstrijden op de baan te Alma Ata in Sowjet-Rus- land. De volgende prestaties, daterend van de seizoenen 1952 en 1953 zijn door de ISU thans als wereldrecord gehomolo geerd: Heren: 500 meter 41,7 sec. Juri Serg- jiev (Rusland) Alma Ata 6/1/52. 41,2 sec. dezelfde rijder Alma Ata 20/1/53. 1000 meter 1 min. 27,3 sec. Boris Be- resin (Rusland) Alma Ata 6/1/52; 1 min. 28,4 sec. Ievgenie Grishin (Rusland) Al ma Ata 6/1/52 slechts enkele minuten later gemaakt dan het record van Be- resln. Niet erkend werd de tijd van 1 minuut 25 sec. gemaakt door Juri Serg- jiev (Rusland) genoteerd op 24/1/52 te Alma Ata. 1500 meter 2 min. 12,9 sec. Valentin Tsjajkin (Rusland) Alma Ata 24/1/52. 3000 meter 4 min. 40.2 sec. Anton Huis- hes (Nederland) Davos op 24/1/53. Niet erkend werd de tijd van Pavel Belyaev (Rusland) met de tijd van 4 min, 42,1 sec. gemaakt op 24/1/52 te Alma Ata. 5000 meter 8 minuten 6,6 sec. Kees Broekman (Nederland) Davos 21/1/53. Niet erkend werd de tijd van 8 min. 3.7 sec. gemaakt door Nikolai Mamonov (Rusland) op 24/1/52. 10.000 meter 16 min. 32,6 sec. Hjalmar Andersen (Noorwegen) Hamar 10/2/52. De veel omstreden tijd van Andersen is dus door de ISU als wereldrecord er kend. Uit deze lijst blijkt, dat de 500 en de 1500 meter-wereldrecords op naam van Russische rijders staan, de 3000 en de 5000 meter-wereldrecords op naam van Nederlanders en het 10.000 meterrecord op naam van een Noor. De loting voor de Diamond Sculls van de Royal Regatta te Henley, die Woensdag begint, heeft tot resultaat gehad, dat Van Mesdag (Cornells Tromp) zal uitkomen te gen R. D. Waterer van het Sydney Sussex College. Voor het eerst na de oorlog is te Bremen de traditionele steden-voetbalwedstrijd BremenGroningen gespeeld. Bremen won met 7—1. Onder gunstige weersomstandigheden zijn op de Amslel te Amsterdam kano- wedstrijden gehouden om de nationale titels op de 1000 meter KI en K2. Uit een tweetal series hadden zich voor de finale in de KI klasse geplaatst, Van Koersel (Spaarnevogels), Gravesteijn (Zwetplassers), Van Zandvoort (Gentte- per Molen), Klingers (De Geuzen), Van Bunschoten (Quo Vadis), Van de Kroft (HKV) van de Lingen (Zwetplassers) en Kwast (De Geuzen). Na een span nende race, waarin de kanovaarders dicht op elkaar zaten, ging Klinger? tenslotte als eerste door de finish in een tijd van 4 min. 24 sec. Van de Krott. die op de laatste 100 meter nog tracht te Klingers van de eerste plaats af te dringen, werd tweede. In de K2 klasse was het wederom Klingers, de met zijn partner Koch de nationale titel voor zijn vereniging in de wacht sleepte vóór het koppel Bo- beldijkBunschoten De tijd van de eersten over de 1000 meter was: 4 min. 0-3 sec. De uitslagen KI senioren 1000 meter: 1. Van der Kroft alIKV) 4 min. 29-6 sec. 2 Van de Lingen (Zwetplassers) 4 min. 31.1 sec. 3. Kwast (De Geuzen) 4 min. 31.2 sec. 4. Bobeldijk (Quo Vadis) 4 min. 33-l« 2e serie KI senioren 1000 meter. 1. Klingers 4 min. 24 sec. 2. Gravesteyn Bij de door Thor Zondag te Roo sendaal (op een grasbaan) georgani seerde nationale athletiekwedstrijden heeft Van der Meulen van Parthenon de beste prestatie geleverd. Bij het hoogspringen bracht hij het tot een fraaie sprong van 1.90 meter, het beste resultaat tot nu toe in dit seizoen door een Nederlandse athleet op dit nummer bereikt. (Zwetplassers) 4 min. 27.1 séc. 3. Van Koersel (Spaarnevogels) 4 min. 29 sec. 4 Van Zandvoort (Genneper Molen) 4 min. 31 sec. 5- Bunschoten (Quo Vadis) 4 min. 31.6 sec. Finale senioren 1000 meter: 1. Klin gers 4 min. 24 sec. 2. Van de Kroft 4 min. 25.2 sec. 3. Van Zandvoort 4 min. 26.2 sec. 4- Van Koersel 4 min. 27.4 sec. 5 Bunschoten 4 min. 28 sec. K2 senioren 1000 meter: 1. Klingers— Koch (De Geuzen) 4 min. 0.3 sec. 2. BobeldijkBunschoten (Quo Vadis) 4 min. 2 sec. 3. Gravesteyn—Van de Lin gen (Zwetplassers) 4 min. 3.2 sec. Ter gelegenheid van het negentig-jarig bestaan van de Football Association (F.A.) zal Woensdag 21 October a.s. in het Wembleystadion te Londen een wed strijd worden gespeeld tussen Engeland en een elftal, dat door de FIFA zal wor den samengesteld. De FIFA heeft thans een voorstel goedgekeurd om de oefen wedstrijd tussen het FIFA-elftal en een nog nader aan te wijzen sparringpartner In Nederland te laten spelen. Deze oefenmatch is vastgesteld op 30 Septem ber a.s. Besprekingen tussen de heer Lotsy en de K.N.V.B. zullen een beslis sing moeten brengen of de ontmoeting in het Olympisch Stadion te Amsterdam dan wel in het Feyenoordstadion te Rot terdam wordt gespeeld. Van de zijde van de FIFA is nog de conditie gesteld, dat een regeling inzake de deviezen met de betrokken Nederlandse Instanties tot stand zal worden gebracht. De heer Lotsy zal volgende maand met de heren Natisch (Oostenrijk) en Barreau (Frankrijk) besprekingen voeren inzake deze oefenwedstrijd, het aanwijzen van een sparringpartner en de keuze van spelers voor het FIFA-elftal. Advertentie Jaroslav Drobny heef Zaterdag ander half uur nodig gehad om de Australiër Rex Hartwig tot capituleren te dwingen. Hij won met 63 75 75, maar het bleek toch dat hij de vermoeidheid van zijn partij tegen Budge Patty nog niet te boven was gekomen. Tegen het eind van de wedstrijd had hij last van kramp in zijn benen, en toen hij bij zijn tweede matchpunt de bal liet vallen bij het ser veren riep hij een jongen om een andere bal, daar het bukken te veel inspanning eiste. Na de eerste twee sets verloren te hebben liep de jonge Australiër uit tot 41 in dc derde. Drobny, die besefte dat een lange partij gevaarlijk voor hem zou worden, verhoogde de druk en kwam na een serie knalharde services, volley's en smashes op 44. In de elfde game doorbrak hij Hartwig's ser vice, waarna hij de zijne won en de partij. Gardner Mulloy, nummer vijf geplaatst, werd met 108 63 75 uitgeschakeld door de Deen Kurt Nielsen. De Ameri kaan had last van een verrekte dijspier, opgelopen in zijn partij tegen Stocken burg in de vorige ronde. Maar Nielsen toonde zich een sterk speler, met ver vaarlijke services en haarscherpe pas- seerslagen. Hij was te snel en te behen dig voor de 39-jarige Mulloy. In de zesde game van de derde set gaf Mulloy blijk van sportiviteit, toen een harde service van Nielsen ten onrechte „uit'' werd gegeven. De Amerikaan sloeg toen Nielsen's volgende bal opzettelijk bui ten de lijnen. Mervyn Rose, de Australische links handige speler, plaatste zich bij de laat- ste acht met een 64 64 86 overwin ning op de agressieve Belg Brichant, zonder een grote indruk te maken. Sven Davidson bereikte de kwartfinales dank zij een fraaie 63 6—4 64-zege over dt Australiër Ian Ayre, die een off-day had en niet minder dan zeven double faults sloeg. Voor de kwartfinales is de paring als volgt: SelxasLewis Hoad, Mervyn Rose—Art Larsen, Davidson—Drobny en NielsenRosewall. Bij de dame* Komen tegen elkaar uit: Doris Hart— Suzy Koermoczki, Dorothy Knode-mej. A. Mortimer of mevr. M. C. Cheadle, Julie SampsonShirley Fry en Erika VollmerMaureen Connolly. Twee geplaatste speelsters, beiden linkshandig, werden Zaterdag uitgescha keld, t.w. Nelly Adamson en Helen Fletcher. Mevr. Adamson werd met 4—0 63 63 geklopt door de Amerikaanse jeugdkampioene Juli Sampson, en mej. iletcher ging met 63 64 onder tegen Kongarije's nummer één Suzy Koer moczki. Maureen Connolly heeft zich bij de laatste acht geplaatst na in totaal slechts drie games verloren te hebben. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel waren Fenny ten Bosch en Dehnert niet opgewassen tegen de gerou- tineered combinatie Rigollet—Sko- necki. Hun teamwerk liet weer veel te wensen, en het serveren bleef beneden de maat, Skonecki was de held van deze partij. De uitslagen Heren-enkelspel vierde ronde: K. Niel sen (Denem.) sl. Mulloy (V.S.) 108 6—3 7—5, Drobny (Egypte) sl. Hartwig (Austr.) 6—3 75 75, Rose (Austr.) sl. Brichant (Belg.) 6—4 6—4 8—6, David son (Zweden) sl. Ayre (Austr.) 3 6—4 64, Seixas (V.S.) sl. Worthington (N- Zeel.) 10—8 7—5 6—3. Heren-dubbelspel tweede ronde: Ku mar en Nath (India) sl. Asboth en Buj- tor (Hong.) 6—1 7—5 3—6 6—1, Skonecki en Stockenberg (Polen/Zweden) sl. Hannam en Pickard (G.-B.) 6—4 6—3 57 64, Grinda (Fr.) en Hopman (Austr.) sl. Abdesselam en Borotra (Fr.) 6—2 5—7 7—5 7—5. Heren-dubbelspei derde ronde: Bri chant en Washer (Belg.) sl. Drobny (Egypte) en Patty (V.S.) w.o., Hartwig en Rose (Austr.) sl. Morea (Argentinië) en Worthington (N.-Zeel.) 7—6 64 64. Dames-enkelspel vierde ronde: mevr. Z. Koermoczki (Hong.) sl. mej. H. Flet cher (G.-B.) 63 64, mej. E. Vollmer (Öld.) sl. mevr. W. Brewer (Bermuda) 6—2 61, mevr. Knóde (V.S.) sl. mevr E. Dawson—Scott (G.-B.) 6—2 6—1, mej. J. Sampson tV.S.) sl. mevr. N. Adamson (Fr.) 46 63 63, Maureen Connolly (V.S.) sl. mej. J. Shilcock (G.-Br.) 6—o 61, Shirley Fry (V.S sl. mevr. B. Le wis (V.S.) 6—1 6—3, Doris Hart (V.S.) sl. mej. A. Buxton (G.-Br.) 6—3 6—1. Damesdubbelspel tweede ronde: Shir ley Fry en Doris Hart (V.S.) sl. Joan Curry en mevr. J. Drobny (G.-Br.) w.o., mevr. N. Blair (G.-Br.) en mevr. H. Hopman (Australië) sl. mevr. M. Dow ney en mej. E. Lombard (Ierland) 61 62, mej. M. Eyre en mej. V. White (G. Br.) sl. mevr. B. Davidson en mevr. D. Knode (V.S.) 6—4 5—7 6—3, mevr. Jean Rinkel en Pasih (G.-B.) sl. mej. E. Wat son en Horn (G.-B.) 64 63. Gemengd dubbelspel eerste ronde: mej. B. Knapp (G.-B.) en Mahtadi (Iran) sl. mevr. W. Bain en Gotto (G.- B. en Ierland) 63 62, mej. M. Bour- bonnais (Fr.) en Nath (India) sl. mevr. J. White (G.-Br.) en Brown 6—4 6—1. Gemengd dubbelspel tweede ronde: mej. E. Lombard en Kemp (Ierl.) sl. mej. M. Eyre en Scharenguivel (G.-B./ Ceylon) 64 26 64, mej. V. White en Becker (G.-B) sl. mej. R. Woodgate en Green (G.-B/Austr. 64 75, mej. E. Watson en Horn (G.-B.) sl. mej. A. Bilse en Peten (Z.-Afr./België) 75 64, mej. J. Petchell en Ager (G.-B./V.S.) sl. mej. G. Woodgate en Thorn (G.-B.) 2—6 6—3 60, mevr. M. Peterdi en Jansco (Hong.) sl. mevr. H. Proudfoot en Campbell (G.-B.) 63 86 mevr. B. Davidson (V.S.) en Woodroffe (Z.-Afr.) sl. mevr. G. Walter (G.-Br.) en Spychala (Polen) 6—2 64, mej. V. Rigollet (Zwitserland) en Skonecki (Polen) sl. Fenny ten Bosch en Dehnert (Nederland) 63 63, mej. R. Bentley (G.-Br.) en Mezzi (België) sl. mej. J. Bloomer (G.-B.) en Vermaak (Z.-Afr.) 9—7 6—0, mej. J. Scott (Z.- Afr.) en Michaelmore (B.-Br.) sl. mej. V. Lewis (G.-Br.) en Fox (V.S.) 64 64, mej. J. de Riba en Ferrer (Spanje) sl. mej. G. Hoahing (Gr.-Br.) en Wil- derspin (Austr.) 75 9—7, mevr. Z. Koermoczki en Asboth (Hong) sl. heer en mevr. Billington (G.-B.) 64 64. De recordcommissie van de IAAF (Internationale Athletiek Federatie) heeft de volgende records erkend: Heren: 15 mijl: l uur 16 min. 26.4 sec. Emil Zatopek (Tsj.-Sl.) Bolislav, gemaakt 1/ 26.10.1952. 25 km: 1 uur 19 min. 11,8 sec Emil Zatopek (Tsj. Sl.) Bolislav, gemaakt 26.100.52. 30 km: 1 uur 35 min. 23,8 sec. Emil Zatopek (Tsj. 51.) Bolislav, gemaakt 26.10.52. 30 km snelwandelen: 2 uur 27 min. 42 sec. Ljungren (Zweden). 20 mijl snelwan delen: 2 Uur 39 min. 22 sec. Ljungren (Zweden) Varnamo, gemaakt 10.8.52. Dames: 100 meter: 11,4 sec.: Marjorie Jackson (Australië) Gifu, gemaakt 3.10. 52. Discuswerpen: 57.04 meter: Nina Dumbadze (USSR) Tiflis. gemaakt 19. 10.52. Op de derde dag van het internatio nale concours hippique te Spa, stond als eerste nummer de prijs van Spa-Mono- pole op het program, een wedstrijd a TAmericame waarbij de deelnemers uit geschakeld werden bij de eerste gemiste hindernis. Slechts één ruiter, de Belg Lombard, slaagde er in alle elf voorge schreven hindernissen van 1.25 hoogte foutloos te nemen. Onze landgenoot B. J. J. Arts werd met „Rosette" derde. Het belangrijkste nummer was de landenprijs of prijs van de stad Spa, waarin voor Nederland startten B. J. T Arts met „Tatiana", J. J. L. baron van Lynden met „Romanichel", J E. A. van Vilsteren met „Wodan" en W. G. Hen- drickx met „Byou". Het parcours van 775 meter was zeer zwaar, met 14 hin dernissen en een brede sloot. Alleen de Belg Do Seiliers de Moranville wist met „Cambridge" foutloos rond te ko men. De einduitslag werd: 1. België (De Seiliers de Moranville met „Cambridge", Neve de Mevergnies met „Samba", Poffe met „Hicamboy" en maj. van der Ton met „Roland') '51pnt.; 2. Frankrijk 103 pnt.; 3. Nederland 107 pnt. Voor de prijs van de „Coupe des ha- bits rouges" moest Zaterdag een bar rage plaats vinden om de winnaars aan te wijzen. Het parcours had een lengte van 550 meter en 14 hindernissen met een maximum van 1.40 meter, de toege stane rijtijd bedroeg 95 sec. Van de 20 deelnemers kwamen er vier foutloos rond, onder wie zich onze landgenoot B. J. J. Arts bevond met „Ttajana". De Belgische majoor Van der Ton klasseer de zich na de barrage eerste, door als enige zonder fouten rond te komen in een tijd van 41.7 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4