Hoop op een spoedig bestand in Korea aanzienlijk gedaald Veiligheidspact tussen VS. en Zuid-Korea kan nieuwe onderhandelingen nodig maken Opnieuw toestand voormalige Gaullisten in Frankrijks nieuwe kabinet Wordt E.D.G.-verdrag op de lange baan geschoven? herstel van de normale in Oost-Duitsland geëist Duitsland op Hereniging van basis van vroegere voorstellen Nieuwe onderhandelingen met de West Klok van Echternach plechtig overgedragen Meer herbouw mogelijk hulp voor Extra priesteropleiding Sovjet-Unie laat 600 gevangenen vrij Hevige brand in haven van Beira Voorstellen verzonden Geen wijziging bouwprogramma 1953 MAANDAG 29 JUNI 1953 Nieuwe aanvallen der Noordelijken De zaak-Finaly Basken bemoeilijkten terugkeer der kinderen Min. Luns in Australië Een minister voor Europese Zaken In Japan Overstroming eist ruim 400 slachtoffers Bijna l millioen daklozen Toestand in O.-Duitsland verbetert thans Minstens 30 inheemse arbeiders gedood Geen geldzuivering in Sovjet-Unie Journalisten herdenken St. Franciscus MARKTBERICHTEN rAuiiNA i De onderhandelingen tussen President Syngman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robertson hebben nog niet tot positieve resultaten geleid. Gisteren nam men aan, dat zij vrijwel overeen stemming hadden bereikt over een wederzijds veiligheidspact tussen Amerika en Zuid-Korea. Andere berichten wijzen er echter op, dat zelfs wanneer dit juist zou zijn, een wapenstilstand op Korea niet op korte termijn tot stand zou kunnen komen, aangezien er dan nieuwe onderhandelingen zullen moeten volgen met de Noordelijken. hierdoor volgens dit telegram, de Ame rikaanse soldaten aan zijn wankelte militaire wagentje binden om Noord en Zuid-Korea gewapenderhand te kunnen herenigen. De radio noemde dit veiligheidspact een tijdbom voor de bestandscrisis. Gistermorgen zijn Rhee en Robertson opnieuw te Seoel bijeen geweest. Gene raal Clark, de U. N. O.-bevelhebber en zijn politieke adviseur Murphy, hebben Zaterdagavond samen met Robertson aangezeten aan een door Syngman Rhee aangeboden diner. Een regeringswoord voerder van Zuid-Korea verklaarde, dat er bijna overeenstemming was bereikt over een wederzijds veiligheidspact. Dit zou echter eerst door de Amerikaanse senaat moeten worden goedgekeurd. Een vooraanstaande Zuid-Koreaanse persoonlijkheid in Tokio wees er giste ren op, dat Syngman Rhee mogelijk zijn verzet tegen het sluiten van een bestand zal opgeven, wanneer Amerika zich in een hecht verdedigingspact met Zuid-Korea verbindt. Hij zou dan be reid zijn zijn eisen te laten vallen en zelfs toestaan dat een dergelijke over eenkomst pas na het sluiten van een bestand wordt getekend. Rhee zou er echter op staan, dat hij hechte garan ties kreeg tegen nieuw agressies. Van •ndere Zuid-Koreaanse zijde werd ech ter gewaarschuwd tegen een te groot •optimisme. Men gelooft in deze krin gen, dat Robertson concessies heeft ge daan aan Syngman Rhee om de wapen- atilstandsovereenkomst met de Noor delijken er door te krijgen. Het is ech ter goed mogelijk dat deze concessies juist nieuwe onderhandelingen noodza kelijk maken, die langdurig kunnen zijn. De communistische radio-omroep van Peking riep Zaterdag een telegram *>m uit het vooruitgeschoven hoofd kwartier in Kaesong. Hierin wordt ge zegd, dat de bestandscrisis door een wederzijds veiligheidspact tussen Ame rika en Zuid-Korea wordt verergerd in plaats van verminderd. Rhee wil De communisten blijven intussen zo wel aan het Oostelijk als aan het Wes telijk front hevig aanvallen. Ondanks het verschrikkelijk slechte weer, de re gen en de modder slaagden zij er in om ten Westen van Jontsjon twee heuvel stellingen te veroveren op de Zuid- Koreanen. In een radiorede ter herdenking van de ondertekening van het Handvest der Uno op 26 Juni 1945. heeft de secretaris generaal Dag Hammerskjöld verklaard, dat men moet leren rekening te houden «net het feit. dat een oorlog op een andere wijze kan worden gewonnen dan door het bevechten van een totale over winning. Hij drong er bij de leiders van de UNO op aan af te zien van dergelijke doelstellingen. Premier Nehroe van In dia heeft gisteren opnieuw aangedrongen op het bijeenkomen van de UNO-assem- blée. Hij verklaarde, dat dit evengoed en heropening zou kunnen zijn van de onlangs gesloten vergadering. In de herfst komt trouwens de Assemblée toch weer bijeen. Er is volgens Nehroe geen sprake van dat Amerika tegen het bij eenkomen van de UNO is. Voorts deelde hij mee. dat de Indiase soldaten naar Korea zullen gaan om toezicht te houden op de niet-repatriërende krijgsgevange nen, wanneer de toestand daar toeliet om in vrede te werken. De terugkeer van de kinderen Finely naar Frankrijk is vooral bemoeilijkt door het geheimzinnig optreden van de Basken, die de kinderen voor de ker kelijke autoriteiten zowel als voor de Spaanse regering verborgen hebben ge houden. Gedurende de laatste twee maanden is de terugkeer wel drie keer voorbereid, maar steeds is er op het laatste moment iets tussen gekomen. Deze mededelingen zijn afkomstig van pater Chaillet, die zich namens de Fran se Primaat, kardinaal Gerlier met de zaak-Finaly heeft beziggehouden. Hij vertelde nog dat mej. Ribière in twee weken tijds driemaal naar Spanje is geweest om de kinderen te zoeken. Zij wist in welke stad de kinderen verble ven, maar niet in welk huis ze verbor gen werden gehouden. Mevrouw Hedwig Rosner, die door het Franse Hooggerechtshof deze week is belast met de voogdij over de kinderen, komt Woensdag uit Israël naar Parijs om te praten over de toekomst van de klei ne Robert en Gerald. Zij woont in Gede- rah, een kustplaatsje in Israël. De feestdag van de H. Petrus, de Prins der Apostelen en Patroon van het uiterst belang rijke Genootschap „St. Petrus Liefdewerk", biedt een ongezochte gelegenheid nog eens de aandacht te vestigen op dit Pauselijke Genootschap, dat zo'n belangrijke steun ver leent aan de priesteropleiding in de missie landen. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in Home van nationale directeuren van dit Pauselijk Liefdewerk heeft zowel de Prefect van de H. Congregatie de Propaganda Fide, Z. Em. kardinaal Fumasoni Biondi, als de algemeen secretaris van het Liefdewerk een dringend beroep gedaan om meer hulp voor de pries teropleiding in de missielanden. ,,Het is eenieder bekend" aldus de kar dinaal ,,dat de tijd van de inlandse clerus is aangebroken en dat het zonder seminaries niet mogelijk is aan de Kerk voldoende in heemse priesters te schenken, waarvan de noodzakelijkheid meer en meer blijkt". Het algemeen secretariaat deelde mede, dat het aantal inheemse priesters nu be draagt 8232, uit wier midden reeds 87 bis schoppen voortkwamen, dat er zich nu 3870 studenten bevinden op de 101 groot-semina ries en 11.841 leerlingen op 245 klein-semi- naries. Voor het onderhoud der studenten is jaarlijks een bedrag vereist van minstens 2.00.000.ofwel f 7.600.000.Voor de bouw, uitbreiding of herstel van seminaries is minstens nodig 2.500.000.— ofwel f 9.500.000.77 aanvragen van bisschoppen om hulp moeten onbeantwoord blijven. Deze cijfers stemmen tot nadenken. Zij zijn vreugdevol voor wat betreft de enorme bedragen, die nodig zijn voor de opleiding De vorming van een inheemse clerus is nu eenmaal de hoeksteen van de opbouw der Kerk in de missielanden. De vorming van een inheemse clerus moet ook volwaardig zijn, want deze mag niet beschouwd worden als een hulp van de buitenlandse missiona rissen, maar hij moet in staat zijn om het werk van de missionarissen over te nemen en tot voltooiing te brengen. Dit laatste klemt des te meer in deze tijd van opdrin gend communisme, van de drang naar zelf standigheid van zovele volkeren. Als Katholiek, als lid van Christus' Kerk, hebben wij de plicht tot medewerking aan de uitbreiding van het H. Geloof, maar be grijpen wij ook, dat alles in het werk gesteld moet worden om het Geloof te behouden in de gebieden, waar de missionnering reeds werkzaam was. Als de Mohammedanen hun Arabische missionarissen zenden, het Pro testantisme de opleiding van inlandse do- miné's versnelt, het communisme zijn in landse activisten verspreidt kunnen wij, Katholieken, ons dan afzijdig houden bij het grote gevaar, dat de Kerk in de missielan den bedreigt? Moeten wij dan niet veel groter steun ge ven aan de priesteropleiding, omdat alleen door eigen priesters en bisschoppen de Kerk definitief ook in de missielanden gevestigd kan worden? Allereerst de steun van ons gebed, opdat God vele jongelingen tot het priesterschap moge roepen, en daarnaast de steun van onze giften om de opleiding mo gelijk te maken Gaarne wordt deze steun aanvaard door het Liefdewerk van de Paus zelf: het Sint Petrus Liefdewerk (S.P.L.), bij velen goed bekend, bi] velen helaas nog een niet-ge- kende. De Nederlandse afdeling van het S. P. L. telt reeds 1.400 beschermelingen, die de H. Priesterwijding ontvingen; vier van hen zijn bisschop en één daarvan is kardi naal. Help dan seminaristen te ondersteu nen in hun opgang naar het priesterschap, help mede aan het bouwen van seminaries. Vraag inlichtingen hieromtrent aan uw pa rochiegeestelijkheid 0f aan het Nationaal Bureau van S.P.L., Laan Copes van Catten- burch 127 te s-Gravenhage. Mgr. H. J. j VAN HUSSEN Nat. Dir." v. S. PL. Zondagavond is minister Luns in de Australische haven Darwin aangekomen. Hij zal acht dagen in Australië verblij ven. De Nederlandse minister herhaalde, dat er geen besprekingen op militair ge bied zuilen worden gevoerd, wel zal er, zoals bekend, worden gesproken over samenwerking op technisch gebied op N ieuw-Guinea. Robert en Gerald Finaly, de twee jon gens res p. van 12 en 10 jaar die, nadat hun ouders tijdens de oorlog wer den weggevoerd, door een Frangaise werden opgevoed en katholiek werden gedoopt, zijn uit Spanje teruggekeerd in Frankrijk. Gerald en Robert Finaly be geven zich naar de auto in gezelschap van Pater Jean Pierre Inda en hun ver zorgster, mej. Germaine Ribière. Frankrijks nieuwe premier, de Onafhankelijke Joseph Laniel, heeft gistermorgen de samenstelling bekend gemaakt van zijn regering. In het nieuwe kabinet, dat in hoofdzaak rechts georiënteerd is, hebben voor het eerst sinds de oorlog aanhan gers zitting van de vroegere party van De Gaulle. Merkwaardigerwijs is er geen aparte portefeuille voor de geassocieerde staten (Franse Unie-staten in Indo- China). De Onafhankelijken en de katholieke M.R.P. hebben ieder vijf portefeuilles gekregen in de nieuwe regering. De Ra dicalen kregen er vier en de voormali ge Gaullisten drie. De Verzetsunie en de Boeren ieder twee en de voormalige Gaullistische dissidenten kregen één portefeuille. George Bidault, de ere voorzitter van de M.R.P., bleef aan Bui tenlandse Zaken, terwijl de voorzitter van deze partij, Pierre-Henri Teitgen, als vice-premier toetrad tot het kabinet. Tot nu toe zijn reeds 457 men sen om het leven gekomen bij de grote overstromingsramp op het Japanse eiland Kioesjoe. Tal van dorpen zijn overspoeld en het schijnt dat daar geen overlevenden zijn. De Noordelijke helft van het eiland staat blank. De dijken van de rivier de Ongagawa zijn op 1448 plaatsen doorgebroken. De regen, die Vrijdagavond ophield, is Zaterdag weer begonnen. Amerikaanse troepen bieden overal hulp. Met hefschroefvliegtuigen wordt het rampgebied afgezocht naar overlevenden. Er zijn reeds 934 perso nen gewond, terwijl er bijna 1100 ver mist worden. Het aantal daklozen wordt geschat op 800.000, de schade op meer dan 500.000.000 gulden. Paul Reynaud en Henri Queuille wer den eveneens vice-premier. René Ple ven bleef aan Defensie en Edgar Faure zal de Financiën op orde moeten bren gen. Het ministerie voor de Geassocieerde Staten komt waarschijnlijk onder lei ding van een staatssecretaris, die recht streeks onder premier Laniel zal moe ten werken. Er werd de laatste tijd vrij veel druk uitgeoefend op de minister, die deze portefeuille beheerde (Jean Letourneau), omdat er steeds meer stemmen opgingen om de oorlog in In- do-China te beëindigen. De ministeries van Financiën, Economische Zaken en Begrotingszaken heeft Laniel samenge voegd. Ze komen nu onder de Radicaal Edgar Faure. Voorts heeft Laniel weer een afzonderlijke minister belast met Europese aangelegenheden. Frangois Mittérand van de Verzetsunie zal als minister van Staat met deze taak wor den belast. Een andere minister van Staat, Edmond Barrachin, die eveneens lid is van de Verzetsunie, wordt spe ciaal belast met vraagstukken rond een eventuele grondwetshervorming. Men zal zich herinneren, dat van ver schillende zijden is aangedrongen op een zodanige wijziging van de grond wet, dat de regering een langere le vensduur zal zijn beschoren. In de nieuwe regering van Laniel treft men zowel vóór- als tegenstanders aan van het Europese Leger. Weliswaar blijft Pléven (de vader van de E.D.G.) het departement van Landsverdediging besturen, maar het is algemeen bekend, dat de voormalige aanhangers van De Gaulle fel tegen dit project gekant zijn. Drie hunner zijn in dit kabinet verte genwoordigd. Onder hen bevindt zich generaal Edouard Corniglion-Molinier, die zich herhaaldelijk in heftige be woordingen tegen het verdrag in zijn huidige vorm heeft uitgesproken. Laniel zelf was in zijn investituurrede zeer voorzichtig toen hij de kwestie van de E.D.G. besprak. Hij verklaarde wel voornemens te zijn het verdrag aan de Assemblée voor te leggen, maar hieraan niet de vertrouwenskwestie te verbin den, zoals vroegere bewindslieden had den voorgesteld. Voorts zou de Assem blée over deze kwestie geen beslissing behoeven te nemen, eer de Saarkwestie zou zijn geregeld, de aanvullende pro tocollen zouden zijn goedgekeurd en garantie-overeenkomsten met Engeland gesloten zouden zijn. De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Zaterdag te Berlijn hun honderdste vergadering gehouden. Zy hebben de onlusten in Oost-Duitsland be sproken en schriftelijk opnieuw van de Russen geëist, dat de uitzonderingstoe stand zou worden opgeheven. De Russische Hoge Commissaris Semjonov is niet ter vergadering verschenen en heeft dus ook niet, zoals men min of meer ver wacht had, zijn geloofsbrieven aan de Hoge Commissie overhandigd. De Hoge Commissarissen kwamen bij een in het f ranse hoofdkwartier te Ber lijn, waar zij ca. vijftig minuten in ge heime zitting vergaderden. In een com muniqué wordt gewezen op de nood zakelijkheid! van de hereniging van Duitsland, zoals gebleken is bij de re cente velletjes in Oost-Duitsland. De Westelijke Drie houden echter vast aan de geallieerde nota's over de eenheid van Duitsland van 23 September 1952 en. de verdragen van Bonn. Ook werd bekend gemaakt, dat de Hoge Commis sarissen ieder een gelijkluidende brief hebben verzonden aan hun Russische ambtsgenoot Semjonov. waarin geëist wordt, dat onmiddellijk alle maatrege len genomen worden om in Berlijn te komen tot een normale toestand. Ook wordt verlangd dat alle willekeurig op geworpen barrières tussen Oost- en West-Duitsland zullen worden wegge nomen. Intussen schijnen de Russen voor nemens te zijn nog deze week de staat van beleg op te heffen in Oost- Berlijn. In verschillende steden is dit reeds gebeurd en de Russische tanks in het centrum van Berlijn worden successievelijk naar de voorsteden te ruggetrokken. In het centrum zelf wordt nog slechts door de volkspolitie gepatrouilleerd. De PTT in Oost- Duitsland schijnt een begin te heb ben gemaakt met het herstellen van de ruim een jaar geleden afgesneden te lefoonleidingen tussen het Oosten en het Westen van de stad. Honderden boeren die hun landerijen hadden ver loren wegens het niet voldoen van hun leveringsplicht, hebben die in de afgelopen dagen teruggekregen. Vice- president Walter Ulbricht heeft de boeren aangespoord hun leveranties van melk en boter te hervatten. Men De Russische regering heeft besloten 600 Oostenrijkse burger- en krijgsgevan genen, die wegens oorlogsmisdaden wa ren veroordeeld, vrij te laten. Op 1 Juli zal de eerste groep worden gerepatri eerd. Pemter Raab van Oostenrijk is voor nemens de nieuwe Russische ambassa deur in zijn land, Ilitsjev, voor deze am nestie dank te brengen. Het aantal thans vrij te laten gevangenen vormt ruim een derde van het totaal aantal dat- in de Sovjet-Unie gevangen wordt gehouden. In de haven van Beira in Portugees Oost-Afrika zyn Zaterdag vijf schepen in brand gevlogen als gevolg van het in brand raken van op het water drijven de petroleum. Minstens dertig inlandse arbeiders kwamen hierbij om het leven en er werden er ruim veertig gewond. Ook een viertal Britten liep verwondin gen op. Men neemt aan dat een tanker olie verloren heeft uit een lekke leiding. De olie zou door de eb-stroom de ha ven zijn binnengekomen en brand heb ben gevat. De Noorse tanker „Fanheim" explodeerde, terwijl een Belgisch schip en drie Britse boten in brand raakten. Vlak voor zyn vertrek naar Australië heeft de minister van Overzeese Ryks- delen, prof. dr. W. J. Kernkamp, Zon dag op Schiphol medegedeeld dat Ne derland het door de commissie van drie ministers opgestelde voorstel voor nieuwe onderhandelingen met de West Zater dag naar de overzeese rijksdelen in de West heeft doen uitgaan. Men hoopt dat dit voorstel in de West een gunstige ontvangst te beurt zal val len en dat het een eerste stap zal zijn naar de voortzetting van de besprekin gen, die destijds in een impasse ein digden. De minister kon op Schiphol over de inhoud van het voorstel nog niets mede delen, aangezien men het in de West nog niet ontvangen heeft. Dezer dagen zal het publiek door een perscommuniqué van de inhoud van het voorstel op de hoogte worden gesteld. Het is oorspronkelijk opgesteld door de ministers Beel, Kernkamp en Don ker. Daarna werd het voorgelegd aan en ter goedkeuring door het kabinet, waarna het besproken werd met de Nederlandse delegatie. Nadat deze er enige wijzigingen in had aangebracht werd het opnieuw voorgelegd aan het kabinet, dat er zijn goedkeuring aan hechtte. Tot slot werd het besproken en doorgenomen met de West-Indische commissie uit de Tweede Kamer en de commissie voor Overzeese Rijksdelen uit de Eerste Kamer. .A.---VX „Wij hopen met dit voorstel een nieuwe basis voor voortgezet overleg te hebben gebouwd", aldus minister Kern kamp. „Indien Suriname en de Ned. An tillen daarmee instemmen kan het over leg naar de Nederlandse regering zich voorstelt omstreeks October in de z.g. kleine commissie worden hervat. De Russische minister van Financiën, Sverev, heeft verklaard, dat de Sovjet unie momenteel geen geldzuivering voorbereidt en dit ook niet hoeft te doen, omdat de socialistische economie thans gezonder is dan ooit. De koop kracht van de Roebel is de laatste ja ren verdubbeld. kan hieruit dus afleiden, dat de boe ren veelal geheel niet meer voldeden aan hun leve-ringsplicht. De laatste 48 uur zijn er 36 particuliere fabrieken ateliers e.d. aan hun voormalige eige naars teruggegeven. De staatsbank zal particuliere firma's credieten ver strekken. In Leipzig belopen deze credieten al een bedrag van meer dan 12 millioen Mark. Vice-premier Otto Nuschke heeft op een vergadering van zijn „christelijke" partij verklaard, dat zijn partij eveneens schudig is aan de onlusten. Hij verklaart dat de rege ring voortaan zou streven naar „boter in plaats van kanonnen", hiermee doe lend op de jongste maatregelen om te bezuinigen op de uitgaven voor het leger en de bewapening. De Russen zullen voedselvoorraden sturen om de noodtoestand voorlopig enigszins te verlichten. Dat de communistische SED niet meer de onverdeelde belangstelling ,van zijn leden wegdraagt zou men kunnen lezen uit een bericht, dat verschillende groe pen uit de partij zijn getreden. De lei ding van de partij zou een onderzoek zijn begonnen in die streken waar dit uittreden het meest is voorgekomen. Door de executie van een drietal com munistische politie-functionnarissen, die tijdens het oproer de zijde van de ar beiders hebben gekozen, zou -het totaal aantal ter dood gebrachte Oost-Duitsers thans op 32 zijn gekomen. Mgr. Alfrink wijdt de klok van Echternach Echternach, Zondag (Van onze verslaggever) De plechtige ontvangst en overdracht van de klok van Echternach is een grootse en schone katholieke manifes tatie geworden, waaraan zowel van Ne derlandse als van Luxemburgse zijde is deelgenomen. Ongeveer tweehonderd Nederlandse pelgrims zijn per autocar Zaterdagavond aan de grens van Ech ternach aangekomen, waar de bede vaart werd verwelkomd door mgr. L. Lommei, bisschop-coadjutor van Luxemburg. In processie met de klok voorop is men daarop door de stad ge reden tot voor de basiliek, waar inmid dels doqr de firma Ejsbouts uit Asten een klokkéstóel was opgericht, "waarin de grote klok nadien provisorisch zou worden opgehangen. Voor de basiliek was intussen per auto uit Nederland gearriveerd mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor, in gezelschap van zijn secretaris, de zeereerw. heer Geurts. In Echternach hingen vrijwel overal de vlaggen uit, dezelfde kleur als die van Nederland: rood-wit-blauw. Bij de be groeting waren eveneens aanwezig ka nunnik Ernst Biermann, deken van Echternach, en burgemeester Jos Rel ies. Van Nederlandse zijde was aan wezig Harer Majesteits gezant in Luxemburg, Z. Exc. H. A. Hooft. Gisterochtend half tien begon het feest op officiële wijze met een ponti ficale Hoogmis in de gerestaureerde basiliek, opgedragen door mgr. Alfrink met assistentie van mgr. prof. dr. Post en mgr. Eras, pastoor te Vught. Het kerkkoor van de parochie van het H. Hart te Boxtel voerde de meerstemmige Missa van Clemens non Papa uit. Tijdens de H. Mis werd een predi cate gehouden in het Nederlands, waar in werd herinnerd aan het erfdeel van Sint Willibrord. dat vooral tijdens de Reformatie werd aangetast, maar dat toch behouden is gebleven en dat nu is doorgegeven aan de heidense landen ver van hier waar het geloof wordt ver kondigd. In het Duits werd aan de be woners van Echternach de verzekering gegeven van verbondenheid door het zelfde geloof dat Sint Willibrord eens heeft gebracht. Mgr. Alfrink verleende aan de aanwezigen in de basiliek een aflaat van tweehonderd dagen. Uit naam van mgr. dr. Philippe, bisschop van Luxemburg, heeft mgr. Lommei een toespraak gehouden, waarin hij er op wees, dat Sint Willibrord evenals in Nederland ook in Luxemburg reeds staat aan het begin van de Kerkgeschie denis van het land. En nu is er een edele wedstrijd ontstaan tussen het volk van Nederland en dat van Luxemburg in de behartiging van wat deze grote Heilige ons heeft gebracht. Tot mgr. Alfrink zeide de bisschop-coadjutor dat hy dankbaar was voor het prachtige geschenk uit Nederland, dat hij noem de een levendig bewijs van erkentelijk heid ten opzichte van de grote geloof.S' verkondiger. Mgr. Lommei hoopte dat Sint Willibrord de pelgrims en alle Ne derlandse katholieken van deze graf kerk uit in de rijkste mate zal bij staan. Deze toespraak werd, vertaald in het Nederlands, ten gerieve van de pel grims herhaald. Mgr. Alfrink heeft de groeten over gebracht van Kardinaal De Jong, die wegens zijn gezondheidstoestand helaas niet aanwezig kon zijn, doch van harte De regering is voornemens dit jaar tweeduizend herbouwwoningen meer te financieren. Het totaal aantal her bouwwoningen, dat in 1953 gefinancierd zal kunnen worden, wordt daardoor gebracht op zevenduizend. Het bouw programma 1953 zal tengevolge hier van nagenoeg geen wijziging onder gaan, aangezien de tweeduizend her bouwwoningen grotendeels uit de be staande provinciale contingenten zullen moeten komen. Zy zullen voornameiyk worden toegewezen aan enkele ernstig getroffen provincies. Bij de verdeling zal voorts rekening worden gehouden met de situatie op de arbeidsmarkt. Sinds geruime tijd zijn velen, die tot herbouw van hun door oorlogshande lingen verwoest huis wensen over te gaan, verplicht vrij lange tijd te wach ten op de financiële medewerking van het rijk, waarop zij krachtens de Wet op de materiële oorlogsschaden aan spraak kunnen maken. De oorzaak daarvan ligt in de omstandigheid, dat het aantal vragen voor herbouwfinan- ciering ver uitgaat boven het aantal, dat met het oog op de voor dit jaar ter be schikking staande geldmiddelen, ver werkt kan worden (5.000). Hoewel door de mogelijkheid om voor nog tweeduizend woningen herbouwfi- nanciering toe te zeggen de moeilijkhe den wel enigszins zullen worden ver licht, zullen veie belanghebbenden er toch niet op mogen rekenen, dat hun de door hen aangevraagde herbouwfi- nanciering binnen zeer korte tijd zal worden toegezegd. De toezeggingen tot financiering zullen namelijk niet alle tegelijkertijd, maar in ongeveer gelijke gedeelten over de resterende maanden van dit jaar verdeeld, worden uitgege ven. deze plechtigheid vanuit de verte volgt. Verder heeft monseigneur in de Franse en Duitse taal enkele gedachten ontwikkeld die de klokaanbieding bege leidden. Sint Willibrord, aldus de bis schop, heeft in Echternach een rust punt gevonden waar hij kracht opdeed ten bate van de geloofsverkondiging in Nederland. De band tussen Neder land en Luxemburg is sindsdien geble ven en versterkt nog door het bezoek dat mgr. Lommei tijdens het Kromstaf- feest aan Utrecht heeft gebracht. Het Episcopaat en de katholieken van Ne derland, aldus mgr. Alfrink, dragen thans de bourdon over als een teken van dankbaarheid, dat in lengte van jaren moge „worden aangenomen. -In Bet Ne derlands zei monseigneur tot de pel grims en de vele vacantiegangers, die bij de plechtigheid mede aanwezig wa ren, dat zij steeds dankbaar moeten zijn voor de gave van het geloof en de verkondiging ervan door Sint Willi brord. Na afloop van de pontificale Mis werd in het stadhuis een receptie ge houden, gegeven door „L'Oeuvre Saint Willibrord", tijdens welke receptie de stedelijke harmonie een concert heeft gegeven. Daarna waren vele officiële genodigden geïnviteerd in de abdy om er met de bisschoppen de lunch te ge bruiken. Bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken in Luxemburg, Z. Exc. Beek, werd medegedeeld, dat de aanwezige mgr. W. Nolet en de heer Simons, respectievelijk voorzitter en secretaris van het comité klok van Ech ternach, waren benoemd de eerste tot officier, de andere tot ridder in de Luxemburgse Orde van de Eikenkroon. Zondagnamiddag omstreeks drie uur heeft mgr. Alfrink de plechtigheid be sloten met de liturgische klokwijding. Daarna heeft hy zelf de eerste slag op de klok gegeven, waarbij de zes in de toren aanwezige klokken zich aansloten. Zondag zijn op initiatief van de Pa ters Oblaten van de H. Franciscus van Sales de Nederlandse katholieke jour nalisten in het Missiehuis Ave Maria te Tilburg in congres bijeen geweest Deze bijeenkomst werd georganiseerd ter her denking van het feit dat Paus Pius XI dertig jaar geleden St. Franciscus aan stelde tot Patroon van de katholieke schrijvers en journalisten en ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het Missiehuis Ave Maria. Ruim vyftig journalisten, onder wie enige Belgen en Duitsers, alsook de proost van de katholieke pers in Bel gië, hebben aan dit congres deelgeno men. Het werd een feestelijke dag, waarop de deelnemers genoten hebben van enige voortreffelijke inleidingen over de Patroon der katholieke schrij vers, die ook de Patroon is der paters Oblaten. Prof. dr. W. Asselbergs be lichtte de figuur van Sint Franciscus als schrijver, mr. Jan Derks sprak over de katholieke journalistiek in de geest van de H. Franciscus van Sales. De dag was begonnen met een abba- tiale Mis, opgedragen door de oud-jour nalist Dom Willibrordus van Dijk S.O. Cist met assistentie van pater rector Vermeer en pater Jos. van Sint Feijth. De aalmoezenier van de pers, pater M. Bogaartz S.J. hield een predicatie. Het parochieel zangkoor van de Sacraments kerk te Breda voerde o.l.v. Louis Toe bosch de Missa Pange Lingua van Jos- quin des Prez uit. De muzikale opluistering van het con gres werd verzorgd door de begaafde jonge pianist Gerard van Blerk, die werken van Beethoven en Debussy uit voerde. De spontane gastvrijheid van de paters Oblaten zorgde verder voor het welslagen van dit eerste joumalisten- ccngres, dat door de deelnemers una niem geprezen werd als een groot suc ces. VEEMARKT UTRECHT, 27 Juni. Aange voerd in totaal 2746 stuks: 467 runderen, t.b.e.-vrij: 310, 96 graskalveren, 503 nuchte re kalveren, 110 schapen en lammeren, 243 zeugen, 264 varkens, 448 biggen, 35 bok ken en geiten. De prijzen varieerden voor: stieren van f 300—600, kalfvaarzen van t 700900. pin ken van f 350500, melkkoeien van f 700 975. kalfkoeien van f 700—1000, graskalveren van f 230360, nuchtere kalveren van f 42 53, schapen van f 85176, lammeren van f 50—51, zeugen van f 220—389, biggen van f 35—52, bokken en geiten van f 1035, vaarzen van f 475r—725, varkens van 175 —100.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7