Continuïteit van Enschedé gebaseerd door de Eerste Johannes Een „dure" sigaret voor drie kwa rtjes Veelzijdig man met typisch Hollandse kwaliteiten E.H.B.O.-ers IN VIEREN HEEMSTEDE FEEST TINHOLT-COLLECTIE WORDT GERED Min. Staf onthult artillerie monument te Oldebroek Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Visserijgolf Steeds een voor treffelijke geest GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Zomeravondvoetbal in Haarlem Spoedeisende raadsvergadering op 2 Juli Brand van een dag Processie in Lemberg Sovjets milder jegens Heilige Stoel? Aanvoer en export van vis gestegen in 1952 Ernstig ongeval op Breedband De kabinetsformatie in Indonesië Benoemingen bij de Redemptoristen DINSDAG 30 JUNI 1953 PAGINA 2 P.T.T.-ers SCHAKEN Kampioenschap voor Haarlem Verkeersdag voor kinderen R.K. Openare Leeszaal en Bibliotheek Voor een goede BRIL naar een goede opticien FEDERMANN OPTIEK Sinds 1850 Gr. Houtstr. 37 - Rijksstr.weg 246B Ook voor een goede zonnebril Burgerlijke Stand Culturele commissie Noord-Holland Orgelbespeling Teylers Museum UITSPRAKEN Eindexamens BLOEMENDAAL „POLLY PERKINS" Orgelbespeling Waterstanden SANTPOORT Concert in Burg. Rijkens- park Turndemonstraties T.V.S. Overleg met de Masjumi Kolonel H. J. Schmidt b.d. overleden Beurs van Amsterdam Beurs van New York T T et jubileum van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen is tege- lijkertijd het jubileum van het drukkersgeslacht Enschedé. -*■ Immers ononderbroken heeft deze familie 250 jaar lang in rechtlijnige op volging de krachten kunnen opleveren om leiding te geven aan dit spoedig tot brede werkzaamheid uitgroeiende bedrijfBovendien werd de naam Johannes van vader op zoon gedragen door 6 opeenvolgende generaties, aanvangend in 1708, totdat de laatste in de aansluitende reeks stierf in 1938. Hoewel het voortreffelijk zakenmanschap der Enschedé's het bedrijf heeft opgestuwd tot de omvang van het gebouwencomplex in de stad van Coster en de vermaardheid in de gehele wereldzou men er een vraag van kunnen maken of deze reputatie mogelijk geweest warezonder de culturele belangstelling even ononderbroken en gespannen te blijven erkennen als evenwaardig met de comTnerciële zin. Kennelijk heeft niet het zoeken naar een exploiteerbare goudmijn de En schedé's geïnspireerd maar op het maken van een alleszins volwaardig product, en het bijeenbrengen van de factoren daartoe, heeft hun handelingen bepaald. En op dit product nu is de internationale reputatie gefundeerd, en eveneens hieruit is de omvang van het bedrijf gegroeid. De wapenspreuk „Ne trop haut, ne trop bas" („niet te hoog, niet te laag") heeft hen ais een streng devies ge diend, hetgeen resulteerde in de stugge continuïteit die in alles gehandhaafd is: het redelijk vasthouden aan de tra ditie, het even redelijk aanvaarden en ontwikkelen der toepassingen van de zich snel ontwikkelende techniek in het drukkersvak, tot op heden. Als drukkers van de Bijbel in staten vertaling, in compagnie met de nu 210 jaar oude Brandt en Zoon te Amster dam, heeft Enschedé een zodanige kwa liteit, dat (anecdotisch!) haar naam op het titelblad als zegel wordt aangevuld op de rechtzinnigheid van de inhoud. De typisch Hollandse mentaliteit die de 17e eeuw gemaakt heeft tot de gou den eeuw,, ervaart men wel heel typisch geïncarneerd in het gedrag van het Huis Enschedé. Als men dan ook de zoon van oprichter Izaak, de eerste Johannes, leert kennen uit de memoralia, dan is met hem het gehele Huis getekend tot op deze dag. Deze „oude Johannes" was een man van even veelzijdige als uitzonder lijke kwaliteiten. Hij was naar de eis van die tijd allereerst gildebroeder, dus eigenhandig vakman. In de ten toonstelling zijn van hem dan ook enige in hout gesneden vignetten opgenomen. Hij is het geweest die, toen hij bij va der Izaak in de zaak werkte, de druk kerij van aanzien veranderde door er een nieuwe tak van bedrijf aan toe te voegen: hij kocht de lettergieterij aan De Haarlemse PTT schaakclub De Torens, uitkomende in de le klasse van de PTT-schaakcompetitie heeft met haar eerste zestal een belangrijk succes behaald, door in deze vrij zware compe titie (met Rotterdam, Den Haag, Utrecht Leiden en Leeuwarden) als nr. 1 te ein digen en daarmee beslag te leggen op het PTT-schaakkampioenschap van Ne- derland. Dit resultaat werd bereikt na een be slissingswedstrijd teg%n het sterke team van het Centraal Girokantoor te Den Haag, omdat Haarlem en Den Haag met een gelijk aantal punten waren geëin- digd. Hierdoor heeft De Torens de Schaakbokaal naar Haarlem gebracht, welke gisteravond onder grote belang stelling ook van de zijde van de ver schillende Haarlemse PTT-directies. door een hoofdbestuurslid van het NVPTT aan de schaakclub De Torens werd uitgereikt. De leden van De Torens en belang stellenden, allen met hun dames, hebben deze gelegenheid aangegrepen om er een gezellige avond van te maken, waar bij tevens voor de nodige attracties werd gezorgd, met verdienstelijke me dewerking van het PTT-Hawaiian- ensemble o.l.v. Dick Hartman. De St. Adelbertusschool te Bloemen- daal en de St. Josephschool te Haarlem waren met een aantal kinderen verte genwoordigd op de verkeersdag, welke Zaterdag j.l. gehouden werd. De ver keersdag, die uitgeschreven was door een Brabantse uitgeverij, is een groot succes geworden, waaraan de ongeveer honderd kinderen een hoogst plezierige herinnering zullen bewaren. O.m. werd een bezoek gebracht aan Amsterdam en aan de KRO-studio in Hilversum, waar de jeugdige gasten een kinderuitzending bijwoonden. AANWINSTEN Dr. A. J. Bronkhorst: Rondom 1853. De in voering der Rooms-katholieke hiërarchie, De Aprilbeweging. Filosofie en geloof. Publicatie no. 7 van het Nederlands Gesprek Centrum. Dr. Armand Fiolet O.F.M.: Een kerk in on rust om haar belijdenis. Een phaenomeno- logische studie over het ontstaan van de richtingenstrijd in de Nederlandse her vormde kerk. J. de Fraine S.J.: De Bijbel en het ontstaan van de mens. (Logos-reeks; no. 9). Genade en kerk. Studies ten dienste van het gesprek Rome-Reformatie. Ida Friederike GörresCoudenhove: De last Gods; id. De last der anderen. Catherine De Hueck Doherty: Post voor het seminarie. Het religieuze leven van de leek (Universitas schriften; no. 1). J. van Renswoude: Katholieke levensstijl, (Logos-reeks, no. 10). Mgr. L. J. SuenensTheologie van het apostolaat van het Maria-legioen. Dom Ambrosius Verheul O. S. B De taak van de liturgische beweging in onze tijd. Advertentie GEBOREN: M. C. Th. Brouwer—van Stijn, z.; J. Pies—Veenstra, z.; H. A. G W. de GrootBos, z.; J. van Beest Meijer, z.; S. WeberHekkelman, z., J. A. Dreijervan Dijk; G. G. T. SchutteEhrhardt, z.; M. C. Bijman Lucas; T. Feringa—Broekhuis, d.; E. Kroeze—Hofstede, d.; H. Visser—Dek ker, d.; A. RomeijnSchultheiss, d.; J. C. Groenenberg—van Eis, d'.; B. Tes- kevan der Heide, d. ONDERTROUWD: J. P. H. Kluft en E. M. van 't Hooft. GETROUWD: P. Zwart en A. Schab- bing. M. Luikinga en W. van Pellecom. W. J. Murenbeeld en A. G. Hoomng. OVERLEDEN: W. Klomp, 27 j., Ha- zepaterslaan; P. C. Schönhage—Mole naar 60 j., Allard Piersonstraat; A. J. G. Jansen—Lund, 73 Paul Kruger- straat; H. van der Kaa—van der Rest, 86 j., Wolstraat; B. C. Picavet—Lansue, 53 j„ Taanplaats; L. Staal, 55 j., Park laan: G. KortekaasLoos, 80 j., Zuid polderstraat. van de gebroeders Wetstein. Dc firma naam veranderde in dit zelfde jaar 1743 in „Izaak en Johannes E." en reeds in 1774 ontstond de wijziging in „Joh. E. en Zonen", welke sindsdien gehand haafd is. De combinatie van drukkerij en letter gieterij in onderling verband is nog steeds enig in de wereld. In de loop der jaren zijn nog tientallen lettergieterij collecties opgekocht, bevattende zeer fraaie letters, ook van buitenlandse hand. En hiervan is nimmer meer iets verkocht. Dit exclusief bezit van de stempels bleek later van groot belang, toen Enschede zich ging toeleggen op het drukken van geldswaardige papie ren, daar zij het daarin gebruikte typo grafische materiaal in uitsluitend bezit had, hetgeen een waarborg vormde te gen vervalsing. De oude Johannes was naast vol leerd vakman en vooruitziend zaken man. ook intellectueel zeer geïnteres seerd, hetgeen blijken moge uit zijn lidmaatschap van de Maatschappij van Wetenschappen. Hij heeft met zijn medewerkers be langrijke onderzoekingen gedaan naar de authenticiteit van het uitvinder schap der boekdrukkunst door Lau rens Jansz. Coster. De verzameling Costeriana in het Frans Halsmuseum is door hem bijeen gebracht. Zijn in teresse in de beeldende kunst hij bouwde een zeldzame collectie schilde rijen op richtte hij uiteraard naar zijn vak. Met de ontwerper van de prent-te- kening, Cornells Ploos van Amstel, was hij hartelijk bevriend. Deze, van beroep houthandelaar en oprichter van de thans nog bestaande houthan del Bontekoning en Aukes, liefhebber de aanvankelijk in het reproduceren van tekeningen uit zijn omvangrijke en zeer belangrijke collectie oude te keningen en gravures. Toen het hem gelukt was een gra fisch procédé van nauwkeurige materi aal-nabootsing van het origineel te vinden, zelfs in meerkleurigheid, heeft hij een atelier opgericht waar deze prent-tekeningen vervaardigd werden, die momenteel zeer gezocht zijn, en ge rekend worden tot de fraaiste voort brengselen van de 18e eeuw. Ook de „Barbara" van Jan van Eyck, toen in het bezit van Johannes Enschedé, heeft PI. van A. gereproduceerd. Hij was ge huwd met een dochter van de schilder Cornelis Troost. Het is een directe verdienste geweest van de eerste Johannes, dat hij de zeer beroemde graveur Fleischman aan de zaak heeft verbonden. In de bekende letterproef van 1768 geeft Johannes aan zijn lettersnijder Fleischman de volle eer voor diens werk, hetgeen oris een blik gunt op zijn karakter, zoals trou wens de voorrede tot deze letter-cata- loog ons meer gegevens verschaft over de innerlijke eigenschappen van de schrijver. Fleischman heeft naast zijn lettersnij- den ook het in boekdruk te gebruiken Ss4»- T.MSCBKÖE, Portret van Johannes I Enschedé, naar de gravure van Cornelis van Moorde, ge maakt voor de beroemde letterproef van 1768 notenschrift voor pianomuziek samen gesteld, dat echter later toepassing heeft gevonden in de niet vervalsbare sier randen van de obligatie der Bataafse Republiek (1795) en de eerste bankbil jetten (1814). Een andere relatie, door Johan I. aan getrokken, is de graveur Cornelis van Moorde, die, minder typografisch dan Fleischman, meer de beeldende grafiek verzorgde. Nu het Huis Enschedé zijn opmerke lijk jubileum viert in een periode van grote bloei, met wederom een kern van culturele medewerkers, waarvan Van Krimpen en Hartz het best met name bekende exponenten vormen, maar waarachter een team van aesthetisch gevoelige artisans en vakbekwame ty pografen en gespecialiseerde weten schapsmensen staan (o.a. de natuurkun dige Guinaud. die alom gewaardeerd wordt om zijn publicaties over kleuren- le'er en fotografie, en ir. De Weerd, de chemicus, die onderzoekingen verricht op het gebied van geldswaardig papier) is het zeker tjjd om eer te brengen aan de oude stadgenoot Johannes I. Ensche de, die in de 18e eeuw de richtlijnen heeft aangegeven waarnaar een bedrijf in de 20e eeuw zich nog met interna tionale belangstelling kan ontwikkelen. In feite geschiedt dit in de expositie „Documentatie en Productie" die tot 5 Juli duurt, en waarvoor publiek en vak man verheugende belangstelling toont. L. X. Op voorstel van een. commissie uit Prov. Staten, die het gewenst acht, de instelling van een culturele commissie bij reglement vast te stellen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland een dergelijk reglement ontworpen. Zij zijn er van uitgegaan, dat de leden van die commissie op haar aanbeveling door de vergadering zullen worden benoemd. De benoeming zal echter tot de na jaarszitting moeten worden uitgesteld, daar het Ged. Staten niet mogelijk is geweest, de aanbevelingen voor twaalf leden, van wie vijf niet-Staterileden, tij dig' aan te bieden. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Misschien was de temperatuur Zater dagavond in de toneelzaal van „Het Wapen van Heemstede" te vergelijken met een broeikast waarin de verwar ming op volle kracht gestookt wordt, doch het bleek voor de leden van de beide E.H.B.O.-verenigingen uit Heem stede, Bennebroek en Vogelenzang, als mede van het Rode Kruis afd. Haarlem, geen bezwaar, aTs sluitstuk van de ver leende hulp tijdens de „Flora 1953" een feest te vieren dat nog lang in de her innering van de aanwezigen za] byjven voortleven. Het daverend succes van deze avond mag wel in de voornaamste plaats worden toegeschreven aan de Haarlemse Hawaiianvereniging, kortaf H.H.V. genoemd, die met een voor ama teurs ongekend élan maar daarom niet minder beschaafd, een aantal zeer goede nummers heeft gebracht. Om 8 uur werd de avond geopend met een welkomstwoord van de voorzitter van de afdeling Heemstede Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O., dr. A. G. Degenaar, die allereerst de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard met zijn echtgenote verwel komde, alsmede de heer en mevrouw Vermeulen. Hij memoreerde verder de uitstekende wijze waarop door allen die een post op de Flora hebben vervuld, hulp is verleend. Tijdens de periode welke door het Rode Kruis dienst werd gedaan, dus de eerste maand, werd in i30 gevallen van de meest uiteenlopende aard de eerste hulp geboden, in de tweede maand werd in 376 gevallen hulp verstrekt. Een speciaal woord van dank werd gericht tot de heer W. Jles- sels, die achter de schermen alles zo goed heeft voorbereid. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Vermeulen, directeur van de Flora, die er zijn vreugde over uit sprak dat in deze tijd, waarin men zich schijnt te specialiseren op het uitvinden van de meest doeltreffende machines om zoveel mogelijk mensenlevens te vernie tigen, er nog zoveel mensen worden ge vonden die bij grote en kleine ongeluk ken en ongevallen de helpende hand willen bieden. Mede namens de voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor Bloembollencultuur, jhr. mr. O. v. Nispen tot Pannerden die helaas wegens ziekte verhinderd was. bracht hij dank aan alle leden van Rode Kruis en beide afdelingen E.H.B.O. voor het prachtige werk, door hen verricht, waarmede niet slechts de slachtoffers, gelukkig was er geen enkele bij van ernstige aard, maar ook de tentoonstelling zelf, de Flora, zeer gediend is geweest. Daarna was het woord aan de H.H.W. met haar onderafdeling, de Spaarnespat- ters, die voor de rest van deze zo ge slaagde avond zorgden. Piet Soeverein toonde zich een zeer goed zanger, en het echtpaar Prinsen liet horen dat het eveneens over goede stembanden en veel muzikaal gevoel beschikte. Voor de pauze zorgde de heer Ko Galjaard, onder de leden van E.H.B.O. bekend als „Ome Ko" voor een daverend succes door op rijm de wederwaardigheden te verhalen van de dames en heren die op de Flora hebben gepost. Na de pauze bleek dat de H.H.W. over een eigen koor en orkest beschikte er was hier slechts een gedeelte aan wezig dat onder de bezielende leiding van de heer Prinsen zeer verdienstelijk musiceerde. Deze muziek werd afgewis seld door enkele aardige schetsjes en de avond werd met een grandioos slot, n.l. „Kermisvieren" dat door de gehele zaal volop werd beleefd, gesloten. Dr. De genaar sprak een woord van dank dat hij voor de medewerkende dames ver gezeld liet gaan'van bloemen. De heer N. Out, voorzitter van de afdeling Heemstede R.K.E.H.B.O. hield nog een toespraak, waarin hij zijn vreugde kenbaar maakte over de uit stekende samenwerking die tussen beide groepen bestaat en waarvan hij hoopte, dat deze nog in lengte van jaren zal olijven voortduren. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Lovely to look at". Boven 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau Zedenpolitie", volwas senen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Het 4e masker". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Luchtslag om Japan". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Een Koningin wordt gekroond", (geprolongeerd), a.l. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Montana Belle". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten". Boven 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva. Dinsdag: „Een onvergetelijke me lodie", a. 1„ 8.15 uur. Dinsdag 30 Juni Concertgebouw: Haarlems Muziekinsti tuut. Leerlingenavond 19.30 uur (tuinzaal). Grote Kerk: Bespeling van het Flentrop- orgel 4—5 uur. Orgelbespeling door George Robert 2021 uur. Woensdag 1 Juli Grote Kerk: Bespeling van het Flentrop- orgel door Kees Bornewasser, 45 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—5 uOr. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. Grote Kerk: Expositie, gewijd aan de Ne derlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Iedere middag orgelbespeling. Advertentie BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Het programma voor de bespeling van het 31 toons-orgei in het Teylers Museum op Zondag 5 Juli, des middags tussen 15 en 16 uur, door de heer An ton de Beer, luidt als volgt: 1. a) Toccata, b) Canzona, G. Fresco- baldi; 2. Dialogo, A Banchieri; 3. a) Sonata d'Intavolatura, b) Pastorale, D. Zipoli; 4. a) Magnificat, b) Quia res- pexit, c) Gloria Patri, J. Titelouze; 5. Noël suisse, L. C. d'Aquin; 6. Prelude and four Chorales: a) Prelude, b) Christ lag in Todesbanden, c) Nun danket alle Gott, d) Ein feste Burg, e) Es ist genug, John Buckland; 7. Preludium en Fuga (1952), Henk Badings; 8. Toccata (1951), Jan van Dijk. Nr 6 werd gecomponeerd voor het orgel in de middentoonstemming van wijlen dr. A. Mac Clure, thans in de musicologische afdeling der Universiteit van Edinburgh, Schotland. Nr. 7 en nr. 8 werden gecomponeerd voor het 31-toons-orgel. Deze werken worden op het 31-toons-klavier ge speeld. De uitslagen van vorige week luiden: Afd. A.: HSM IVermaat I 62. Holl. NauticNederland I 28. MHSV SVOW 11 Afd. B.: Vermaat II HSM II 31. Nederland IIHeeremans -0 Haak—HAC 3—18. Ranglijsten over 27 Juni Vj Afd. A.: MHSV 5 7 HSM I 4 6 SVOW 4 5 Vermaat I 3 3 't Westen 4 3 Holl. Nautic 4 2 Nederland I 4 2 Afd. B HAC 5 7 Hark 5 7 Noderlanu II 5 5 Heeremans 4 4 HSM II 5 3 Vermaat II 4 2 De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de Zutphenaar H. d. 1. M. een kleermaker,, die enige maanden geleden door middel van braak zich een electrisch scheerapparaat had toege ëigend, conform de eis tot 1% jaar ge vangenisstraf. De 53-jarige los-werkman C. G. H. uit Amsterdam zal wegens diefstal van f 275 uit een kassalade van een biblio theek alhier 1 jaar moeten zitten. E. J. S. en M. J. S. tenslotte, een twee ling, die hun werkgeefsters hadden be stolen. zagen zich veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 voorwaardelijk. Daarna zul len zij nog geruime tijd in een verbete ringsinrichting moeten doorbrengen. HAARLEM. Aan het Lorentz Lyceum, Santpoorterplein 28, zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A: J. S. J. van Dijk en Sj. de Vries. Voor het eindexamen Gymnasium B.: D. C Smit. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. De burgemeester van Bloemendaal heeft de raad medegedeeld, dat door een zestal raadsleden met gebruikmaking van artikel 46 der Gemeentewet schrif telijk verzocht is een raadsvergadering te beleggen. De verzoekers willen in deze vergadering voorstellen het raads besluit van 18 Juni j.l., inzake de bouw van een openbare kleuterschool op de plaats waar thans het Tinholthuis staat met afbreking van dat huis, in te trek ken en te besluiten de school te doen bouwen op het terrein aan de Vrijburg laan. waarop zich thans een zandbak be vindt. Deze spoedeisende zitting zal plaats vinden op Donderdag 2 Juli, des namiddags te 4.15 uur. In het adres, ondertekend door drie leden van de V.V.D.-fractie, de heer de Jong Schouwenburg (C.H.) en J. Pinxter (K.V.P.) wordt o.a. gezegd: De adviescommissie van de Tinholt- collectie, door het raadsbesluit hevig geschokt, heeft o.a. tot de leden van de raad het verzoek gericht om Zaterdag 27 dezer de Tinholtverzameling alsmede het „Huis" waarin een en ander zich bevindt te bezichtigen. Na bezichtiging is bij verschillende raadsleden de vraag gerezen of met bo venbedoeld besluit wel voldoende reke ning is gehouden met de funeste gevol gen welke het slopen van de z.g. bollen schuur zal hebben voor de Tinholtcol- lectie, afgezien van "het feit, dat aan dit gebouw in de loop van de jaren zeer grote bedragen zijn ten laste gelegd en het zich thans in zodanige staat bevindt, dat de collectie daarin nog talrijke jaren kan blijven gehuisvest. Verwijdering van het gebouw zou tengevolge hebben dat de collectie moet worden ingepakt en opgeslagen, met alle nadelige gevol gen voor die voorwerpen, terwijl daar door tevens aan het publiek de mogelijk heid wordt ontnomen een en ander te bezichtigen. In verband met dit laatste wordt er de aandacht op gevestigd dat in de eerste helft van 1953 bijna 1000 bezoekers wer den geteld. Door de raadsleden werd tevens be zichtigd het terrein aan de Vrijburglaan waarop B. en '.V. bij hun voorstel van 11 Juni j.l. de kleuterschool gaarne zagen gebouwd, een terrein dat voor het be oogde doel alleszins geschikt is. Gezien de zeer grote geldelijke gevol gen voor de gemeente Bloemendaal wan neer het raadsbesluit wordt uitgevoerd zoals thans bepaald en waar tevens ver wacht kan worden dat B. en W. op zeer korte termijn opdracht zullen geven tot het slopen en opbergen van resp. het gebouw en de Tinholtcollectie komt het noodzakelijk voor bovenstaande aange legenheid zo spoedig mogelijk in de raad opnieuw te behandelen. Wij verheugen ons van harte over dit spoedige optreden. In ons blad van Za terdag hebben wij uitvoerig over de kwestie geschreven en onze verwonde ring geuit over het raadsbesluit, dat wij als ondoordacht kwalificeerden. Advertentie w >7. V* X v- Bij een temperatuur, die in een schouwburg niet meer menselijk ge noemd kan worden, heeft „Rokato" gis teravond het seizoen afgesloten. Geluk kig had men het ditmaal aan de luchti ge kant gezocht, zodat de donateurs een spelletje voorgezet kregen, dat gemak kelijk te verteren was. Voor het overige was dat spel letje Polly Perkins", bewerkt dcor Gerard Nielen geen openbaring. Het verhaal draaide om een toch wel lieve weduwe, die een oude vrijgezel de bons heeft gegeven. De minnaar komt een jaar later te sterven en neemt op de weduwe in zijn testament alsnog wraak, door haar een flink legaat na le laten op voorwaarde, dat zij met zijn neef zal trouwen. De dode wil kennelijk nog het pleizier hebben, dat zijn liefde tenminste in de familie blijft. Weduwe en neef kennen elkaar niet eens en wanneer de tweede bij de eerste op be zoek komt, geeft zij zich uit als het Ka mermeisje. Een oud thema dus, dat kluchtspelschrijvers alle kansen geeft om de meest dwaze situaties te schep pen. Goedkoop maar blijkbaar nogal doeltreffend. De mensen van „Rokato" brachten deze Polly met de beste bedoeling op de planken, doch het was toch feitelijk al leen Wim Hartog, de neef, die boven de middelmaat uitkwam. Ans v. d. Erf bieek beter met het kamermeisje over weg te kunnen dan met de weduwe en van Theo Krouwels moeten wij zeggen, dat hij zijn nonchalance zover door dreef, dat ook de articulatie er bij in schoot. Daar was verder nog de mili- kante oom van Ferd. van Zijp en ln Gerda de Mol troffen we een wat al te schuw dienstmeisje. Daarmede hebben wij wel het belangrijkste verteld. Na tuurlijk hebben de donateurs veel ple zier gehad, waarvoor zij zich nog war mer klapten. W. H. Het Bach-prog'ramma voor de orgel bespeling, welke vanavond van 8 tot 9 uur in de Grote of St. Bavokerk zal plaatsvinden luidt als volgt: 1. Preludium Es gr. t.; 2. a. Kyrie, Gott vater in Ewigkeit, b Christe, aller Welt Trost, c. Kyrei, Gott Heiliger Geist; 3. a. Allein Gott in der Höh Sei Ehr, b. O Heil'ger Geist, Du höchtes Gut; 4. Wir glauben all'an einen Gott; 5. Vater un- ser im Himmelreich; 6. Christ unser Herr zum Jordan kam; 7. Tripelruga Es gr. t. (uit het 3de deel van de „Clavier- übung" 1739). Organist is de heer George Robert. Het was een vermoeide heer, die Zondagavond tegen zeven uur de deur van zijn woning te Groningen opende om de brandweer binnen te laten. De gehele dag had hij doorgebracht met het beklimmen van trappen, teneinde een in de bedstede woekerende vuur haard te doven, 's Morgens vroeg staken zijn kinderen een stuk papier in brand, waardoor ook een kapokmatras vlam vatte. De vader haalde een emmer wa ter en doofde het vuur. Niet lang daarna echter, werd hij opnieuw ge alarmeerd door een scherpe brand lucht. Het vuur bleek niet voldoende gedoofd en wéér moest een emmer water uitkomst brengen. Voldaan daal de de heer M. de trap af, om deze na enige tijd wederom te bestijgen. De matras stond weer in brand. Dit her haalde zich in de loop van de dag ver schillende malen, totdat het hoofd van het gezin het besluit nam de beroeps brandweer in de arm te nemen. Het vuur werd toen grondig geblust en de heer M. kon opgelucht dc ramen openen, teneinde de laatste rookwolken te verdrijven. Volgens een bericht van het Sovjet- Russische persbureau Tass is te Lem berg (Lwow), vroeger Pools, thans Rus sisch gebied, een Sacramentsprocessie gehouden. De Rooms-Katholieke gelo vigen, zo deelt Tass mee, trokken rond de oude kathedraal onder het zingen van godsdienstige liederen. Dat bericht is daarom zo merkwaar dig, omdat het Kremlin bijzonder af wijzend staat ten opzichte van' de katho lieken van de Griekse ritus. Hoewel ook uit Lemberg verscheidene prelaten zijn gedeporteerd, worden in de omgeving van de stad verscheidene katholieke priesters van de Latijnse ritus geduld. Men brengt dat in verband met hard nekkige geruchten, als zouden de Sov jet-Unie en communistisch China over wegen diplomatieke betrekkingen aan te knopen met het Vaticaan. Nagenoeg alle groothandelaren, die Maan dagmorgen de telefoon ter hand namen om te vernemen, wat hun afnemers ln het binnenland zouden kunnen gebruiken, kre gen te horen, dat de vraag practisch nihil was en dat er dus maar weinig afgezon den moest worden. Op deze zomerse Maan dagmorgen betekende dit een tegenvaller voor alle partijen. Want de prijzen moesten laag blijven wilde men althans nog iets kunnen verkopen. De kleine schol werd dan ook zonder meer naar de vismeel- industrie verwezen en de iets grovere soor ten hadden moeite om tot 13.per kist te komen. Tong werd gedeeltelijk gekocht voor export, deels voor de binnenlandse handel, maar de prijzen bleven aan de lage kant. Met 1.35 tot 1.25 per lcild" was het op. Makreel en verse haring stonden nog het gunstigst aangeschreven en gingen voor resp. 15.en 22.per kist van de hand. Overigens was de handel traag en de besommingen van trawlers en log gers waren dan ook niet hoog. Voor de Dinsdagmarkt kwam van de trawlervloot alleen de Eli Chenevière IJM 32 aan de afslag met een vangst van 150 kisten schelvis en piepers, 10 kisten ma kreel, 100 kisten blanke koolvis en gul, 50 kisten zwarte koolvis, 60 kisten wijting, 10 kisten radio, 20 kisten diversen, 70 kleine kistjes haring en 260 stuks stijve kabeljauwen. Voor de Woensdagmarkt worden weer drie trawlers verwacht, n.l. de Gelria IJM 21, de Schoorl IJM 39 en de Herman IJM 2. De laatste meldde Zondag aan boord te hebben 100 kisten schelvis en piepers, 400 kisten zware koolvis, 300 kisten diversen, 300 kleine kistjes haring en 150 stuks stijve kabeljauwen. De stoomtrawler Norma Maria IJM 6 heeft Maandag de laatste zandstraal op zijn huid gehad, zodat nu de meniekwast er over kan. De Cornelis KW 24 en de Eveline IJM 116 gingen voor reparatie op de helling. Drie Nederlandse coasters ko zen ligplaats in de Haringhaven om een lading kalkzandsteen aan boord te nemen, bestemd voor Engeland. IJMUIDEN Dinsdag 30 Juni Hoog water: 5.42 u. en 18.11 u. Laag water: 1.28 u. en 13.49 u. Woensdag 1 Juli Hoog water: 6.29 u. en 18.56 u. Laag water: 2.11 u. en 14.33 u. In 1952 werd door de vissersvloot 275 tnillioen kg. visserijproducten (in 1951: 257 millioen kg.) met een waarde van 90 (84) miUioen gulden in Nederlandse havens aan land gezet, zo deelt het CBS mede. De aanvoer van haring, zowel vers als gezouten, beliep bijna 135 (124) miUioen kg., waarvoor ruim 38 (35) millioen gld. werd besomd. De trawlvisserij bracht 21 millioen kg. rondvis en eveneens 21 mii- lioen kg. platvis aan. Aan visserijproducten werd voor ruim 95 (78) millioen gld. geëxporteerd. Be langrijke exportproducten waren: verse zeevis met een waarde van 15 millioen gld., pekel- en steurharing, waarvan voor 27 millioen gld werd uitgevoerd en visconserven (export 18 millioen gld). In de afwerkhal van Breedband worden op een schaarbaan de randen van de koud- gewalste banden afgeknipt. Dit zogenaam de zijschrot wordt in lange linten in een haspel geleid en opgewikkeld. Hierbij heeft zich gisteren een ernstig ongeval voorge daan toen de 33-jarige schrotwikkelaar A. D. van Loon uit IJmuiden zich te dicht bij de haspel waagde en in de machine bekneld raakte. Hij verloor hierbij een been en is in zorgwekkende toestand in het Rode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Hij is afkomstig uit Noord- Brabant, waar zijn vrouw en twee kinde ren woonachtig zijn. Heden, Dinsdagavond 8 uur wordt in het Burg. Rijkenspark te Santpoort een open lucht-concert gegeven door het Ned. Herv. Kapelkoor, het Kinderkoor en de Moncfac- cordeonvereniging ..De Monica's". Het vol gende programa werd hiervoor samenge steld: Kapelkoor: 1. Gods lof in de natuur. 2. Op het meer. 3. O lieflijke lente. Kinderkoor: 1. Nu vlagt er de lente. 2. Op mars. 3. Als de boer wil dansen gaan. De Monica's: 1. Alte Kameraden. 2. Kleu terdans. 3. Wien bleibt Wien. Kapelkoor: 1. Stug. 2. Oost, West. 3. Avondzang. Kinderkoor: 1. Deinend glijdt de ranke boot. 2. Wie zingt er mee. 3. Dichter bij de bossen. De Monica's: 1. Monica Wals. 2. Mars potpourri. 3. Vineta Klokken. Het concert, dat 2 Juli in Velserbeek ge geven zou worden door de Mandolineclub Excelsior, het Velser Dameskoor en het Mannenkoor De Eendracht, is verschoven naar Vrijdag 3 Juli. De Harmoniekapel De Eendracht komt op Donderdag 2 Juli des avonds een extra concert geven in het Burg. Rijkenspark. De Turnvereniging „Santpoort" geeft Za terdagavond in het Burg. Rijkenspark een openlucht-demonstratie, waaraan de vel schillende afdelingen van deze vereniging medewerking verlenen. De demonstratie, die om 7 uur begint, wordt besloten met ven- delzwaaien. Mocht het Zaterdagavond on gunstig weer zijn. dan wordt de uitvoering een week uitgesteld. Gisteravond werd op het R.C.H.-terrein in Heemstede een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van de Heemsteedse politie en militairen uit de Kou- denhornkazerne in Haarlem. De opbrengst van de wedstrijd, die eindigde in een 20 overwinning voor de militairen, is bestemd voor het adoptiecomité Putters- hoek: een bedrag van f 300. De opkomst was boven verwachting; ongeveer 1500 personen vulden de pribunes. X£oor de wedstrijd werd door de kapel „St. Michael" het Wilhelmus gespééld. De burgemeester van Heemstede, mr. a. o. A. v. rta-ppard, bood mevr. Fafinie BlankersKoen, die men op deze foto de aftrap ziet ver- richten, een bloemstuk aan. Kick Smit heeft de wedstrijd gefloten. Vanmorgen is te Oldebroek het artilleriemonument, dat hier is opge richt ter nagedachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog en bij de gevechtshandelingen in Indonesië en Korea gesneuvelde artilleristen, onthuld. De onthulling is geschied door de minister van Oorlog, ir. C. Staf. De minister heeft er in een rede op gewezen, dat de artilleristen overal hun plicht hebben gedaan in dienst van Koningin en vaderland. Het kan niet anders zijn dan dat de prestaties en de offers mogelijk geweest zijn door een voortreffelijke geest en wij, aldus de minister, kunnen slechts vaststellen, dat door de jaren heen de artillerie zich heeft gekenmerkt door een goede geest. Ik acht het, aldus de minister, een goede gedachte om hier op Oldebroek dit monument op te stellen en ik meen, dat het goed zal zijn als vooral de jonge artilleristen bij hun eerste verblijf op de schietterreinen hier een ogenblik zullen vertoeven om bezield te worden door het voorbeeld van zovele dapperen en zich te bezinnen op de offers, welke bij een nauwgezette plichtsvervulling wor den gevraagd. Ik twijfel er niet aan, dat ook al degenen, die thans behoren tot de artillerie, niet anders zullen handelen, wanneer zij daartoe geroepen zouden worden, overeenkomstig de woorden, die staan op de lopen van de kanonnen, op- De Indonesische kabinetsformateur Mu- karto heeft de Masjumi uitgenodigd be sprekingen te voeren over de den van vorming van een zakenkabinet. De demissionnaire minister van Binnen landse Zaken Roem en de oud-mimster Wibisono zijn door de Masjumi aangewe zen om dit overleg te plegen. Volgens P. I. Aneta zou de kabinetsfor mateur wijzigingen in het Pr°graI™Tla overwegen, en wel wat betreft de vesti ging van een Indonesische ambassade in Moskou de kwestie der grondverdeling m Noord-Sumatra, de olievelden in Noord- Sumatra en het verdrag van San Fran- C'indien Mukarto ditmaal slaagt, lijkt het waarschijnlijk, dat de Indonesische am bassadeur in de Verenigde Staten, Ali Sastroamidjojo. of de zaakgelastigde ini Ne derland, Susanto Tirtoprodjo, die thans beiden in Djakarta vertoeven, voor het premierschap zullen worden aangezocht. In Den Haag is op 74-jarige leeftijd over leden kolonel H. J. Schmidt, gepensionneerd kolonel titulair K.N.I.L. Kol. Schmidt was sedert 1931 adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Hij was ridder 3e klas Militaire Willemsorde, ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden, officier in de Kroonorde van België en be giftigd met het eresabel. Kolonel Schmidt was oud-resident van Menado. gesteld bij dit monument, luidende: „Den. vaderlant ghetrouwe blijf ick tot in den doet". De brigade-generaal der artillerie, J. F. M. Steenmetser, inspecteur der artillerie en voorzitter van de commissie tot oprichting van het monument, heeft allen, die aan de totstandkoming er van hebben medegewerkt, van harte dank gebracht. Het monumen wil, aldus spr., univer seel alle gevallen wapenbroeders eren zonder onderscheid van rang of stand. Zo symboliseert dit monument onder de bekroning van het kanon de eenheid in het veelzijdige wapen der artillerie. De Provinciaal van de Redemptoristen heeft benoemd tot rector te Amsterdam, Keizersgracht 218, pater W. v. d. Driït; rector te Wittem pater H. Boddeke; rec tor te Den Bosch, St. Jozefstraat, pater A. van Moorsel; rector te Roermond, Kapel in 't Zand, pater J. Kluijskens: rector te Roosendaal, Kade 23, pater A. Carlier; rector te Rotterdam, Goudsche Rijweg, pater J. v. d. Berg; rector te Nijmegen, Nebo, pater J. v. Rijnsoever, superior te Zenderen, retraitehuis, pater G. Sengers; superior te Noordwijker- hout retraitehuis, pater WRandag, su perior te Amersfoort, retraitehuis, pater G Delteijk; superior te Seppe, retraite huis, pater H. Heijdeman; superior te Bergen, retraitehuis, pater W. Veeger; superior te 's-Gravenhage, L. lopes van Cattenburgh, pater P. Witbroek. Vorig Opening slot 30/6 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 314 pet. Ned. 1950 3-3 Nederland 1WJ 3 Ned. 62-64 bei -fac. Inschr GrtbK. 46 3PCt, Ned. Handel Mil cgrt Van Berkels Patent Calvê-Delft eert- Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam Rubber Holl Amerika Uin Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Dell Mij. Cert. t ex div. 9 PCt. tt 10211 99 98% 97V2 99% 96% 165 166% 106% 123)8 152% 16514 188% 214 16414 317% 90% 134"'2 128% 134% 109% 98% ex div. 10,2 10214 97% 158%t 188% 164% 316% 92% 128% 125tt 111 100 pCt. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil herp Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel Nieuwe aandelen 26/6 29/6 35% 35 51 50% 72% 72% 71 71 59% 60 12% 12% 64% 64% 59 58% 19% 20 24% 24% 47 47% 70 69% 45 44% 46%" 46 22% 22% 38% 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2