Zelfbeschikking zonder het recht van secessie Voorstellen aan Suriname en Antillen ter voortsetting R.T.C. Min. Cals opent jeugdherberg voor meisjes in Voorschot mogelijk voor de herbouw in het rampgebied Pi/»? RHEUMIN/^/ Boeiend schouwspel maar te weinig vervoering 1 Katholieken in de P. v. d. A. bereid tot samenwerking Moord in de lift Tref Eerste eigen huis der K.V.C. Zilveren souvenirs voor Churchill Prins Bernhard naar de Antillen Een spookhuis in Enschede Basis te vinden in de KA. IEDERE DAG CASTELLA-DAG! DINSDAG 30 JUNI 1953 PAGINA 3 Herziening Statuut gemakkelijker Nachtvorstschade tuinbouw Financiële hulp voor de getroffenen f 20 tabl. Tijdens bezetting verborgen in Nederland Nederlanders terug uit Russische gevangenschap Overschrijding Nederl.- Belgische grens Anders dan langs een doorlaatpost BALLET DU MARQUIS DE CUEVAS Mgr. van Nuffel overleden Stichter van beroemde Mechelse Romboutskoor Begin Augustus Accountant te Eindhoven gearresteerd Landbouwers gelden afhandig gemaakt Wethouder van Hengelo is te laat Thans keus uit drie soorten Heerlijke toiletzeep in ieders bereik door NCAIO MARSH „De Ommelanden" Wnd. beheerder wenst af te treden Faillissementsaanvrage afgewezen Aanvaring Nieuwe Waterweg Nederlands stoomschip „Batavier II" schuldig Na botsing overleden Katholieke Illustratie Officieel wordt het volgende mede gedeeld: Nadat duidelijk was geworden, dat tegen de door Suriname gehuldigde op vatting omtrent de interpretatie van het New-Yorkse memorandum bij de landsregering van de Ned. Antillen ern stige bezwaren bestonden, terwijl deze opvatting ook in de Kamers onvoldoen de instemming vond, heeft het kabinet drie ministers, de heren Beel, Donker en Kernkamp opgedragen, eer. voor alle drie rijksdelen aanvaardbare oplossing voor de moeilijkheden te ontwerpen. Aan de landsregeringen van Suriname en van de Ned. Antillen heeft de Ne derlandse regering nu het volgende voorstel toegezonden: Het principe van het zelfbeschikkings recht wordt opgenomen in de preambu le van het Statuut dat de staatkun dige verhouding zal regelen tussen Ne derland, Suriname en de Ned. Antillen, Hiermede is voldaan aan het ter confe rentie zowel door de Surinaamse als door de Antillaanse delegatie krachtig voorgestane desideratum. Daaruit blijkt, dat de drie landen het Statuut vrijwil lig aanvaarden. Het recht van secessie is volgens het voorstel in het begrip zelfbeschikkings recht niet inbegrepen. In het voorstel wordt echter de nadruk gelegd op de uitwerking van punt 4 van het New- Yorkse memorandum. Herziening van het Statuut op niet te moeilijke wijze is te verkrijgen door combinatie van drie maatregelen: 1) een voorstel tot wijziging van het Statuut komt tot stand bij Rijkswet, welke door de Koning niet wordt goed gekeurd alvorens het voorstel door Su riname en de Ned. Antillen bij lands verordening is aanvaard. De beslissing over de Rijkswet en de landsverorde ningen geschiedt met gewone meerder heid van stemmen, als zij geen afwij king van de grondwet inhoudt. 2) Indien het voorstel tot wijziging van het Statuut afwijkt van de Grond wet, is in Nederland het volgen van de procedure voor Grondwetsherziening vereist, met dien verstande, dat in tweede lezing niet twee derde, maar gewone meerderheid van stemmen wordt voorgeschreven. 3) Om de kans op afwijking van de Grondwet te verminderen, zegt de rege ring toe bij de eerstvolgende voorstel len tot wijziging van de grondwet na tot standkoming van het Statuut, te zul len opnemen een voorstel om de artike len 62—64 (welke nog altijd aan de staatkundige verhouding ten grondslag liggen) en het veertiende hoofdstuk van de Grondwet (betreffende de overgang naar de nieuwe verhoudingen) voor wat betreft Suriname en de Ned. Antillen te doen vervallen. Dit laatste in de geest van punt 3 van het memorandum van New-York, Indien Suriname en de Ned. Antillen met deze uitwerking van de punten 35 van het memorandum kun nen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse regering zich voorstelt, omstreeks October worden hervat in de z.g. kleine commissie. De regering neemt aan, dat daarbij zal worden uitgegaan van het ontwerp-statuut van 13 Mei 1952, waaromtrent ter conferentie reeds een grote mate van overeenstemming was verkregen. Tot goed begrip van het bovenstaande volgen hieronder nogmaals de punten 3, 4 en 5 van het memorandum van New York. 3. In aansluiting op het reeds gepleegd overleg heeft het statuut hoofdstuk XIV van de Grondwet in acht te nemen. Het moet dus uitgaan van de verbondenheid der drie rijksdelen. Daarmede is even wel niet gezegd, dat dit statuut het eind- Adverten tie punt van de ontwikkeling der verhou ding tussen de drie rijksdelen behoeft te zijn. 4. Wanneer het statuut tot stand is geko men, is daarmede het bestaande hoofd stuk XIV van de Grondwet uitgewerkt. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie rijksdelen kunnen daarna worden aangebracht door herziening van het statuut, welke in onderling overleg op niet te moeilijke wijze zal moeten kun nen tot standkomen. 5 In de preambule van het statuut zal het zelfbeschikkingsrecht tot uitdruk king komen. De persdienst van de Stichting voor de Landbouw deelt ons mede, dat op advies van de commissie „Fruitteelt" de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stich ting voor de Landbouw zich bezig ge houden heeft met de moeilijkheden, welke zijn veroorzaakt door de nacht- vorstschade. Het is gebleken, dat in tal van gebieden vooral de fruitteelt zeer ernstig is getroffen. Er is contact opge nomen met de Tuinbouwadviescommis- sie van het Borgstellingsfonds. In 1952, toen tal van fruittelers door hagelschade werden getroffen, heeft het bestuur van dit fonds het standpunt ingenomen, dat credietwaardige land- en tuinbouwers, die buiten hun wil tijdelijk in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt, een aanvrage kunnen indienen ter verkrij ging van een borgstelling. Naar ons werd verzekerd, vallen degenen, die in hun bedrijf door nachtvorst zijn getrof fen, ook hieronder. Getroffen fruittelers en tuinders dienen zich te richten tot de directeur voor de Tuinbouw, Benoor- denhoutseweg 30 te Den Haag. 'i - Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de minister van O., K. en W„ mr. J. Cals, te Hilvarenbeek de katholieke jeugdherberg „De Hilver' officieel geopend. Te voren had de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mutsaerts het gebouw ingezegend. De voorzitter van de katholieke Va- cantiehuizen en Jeugdherbergen Cen trale, de heer Th. Loerakker sprak een welkomstwoord. Hij gaf uitdrukking aan zijn vregude, dat de KVC met dit huis haar eerste jeugdherberg in eigen be heer heeft gekregen. De ruim 10.000 le den zal dit ten goede komen. Spr. bracht bijzonder dank aan mgr. Mutsaerts, die de KVC dit geschenk heeft gegeven. Ook minister Cals, die hij de „peetoom" 55 ets Hoewel de Wet op de watersnoodscha- de nog niet tot stand gekomen is en dus nog niet definitief vaststaat hoe de schadevergoedingsregelingen voor ge bouwd onroerend goed er uit zullen zien, behoeven zij, die met de voorbe reidingen tot herbouw van hun ver woeste panden willen beginnen, daar mede niet op de wet te wachten. Ten aanzien van de schadevergoeding zal Ergens in Nederland ligt een pakje zilveren souvenirs, die aan Sir. Winston Churchill toebehoren, zegt de man, die beweert de enige te zijn, die weet waar ze verborgen zijn, de heer Richard Pape, schrijver van een oorlogsboek, getiteld „Boldness be my friend". (Dapperheid wees mijn vriend)- „Dat pakje zou elf jaar geleden zijn afgeleverd, indien ver raders mijn verzetsgroep niet aan de Gestapo hadden overgeleverd", vertelde de heer Pape, die op het ogenblik te Durban (Z-Afrika) vertoeft. „Ik werd in 1941 neergeschoten bij een aanval boven Berlijn. Ik wist te ont snappen en sloot mij aan bij de Neder landse ondergrondse. Via deze werden door de Engelsen schikkingen getroffen voor mijn terugkeer naar Engeland, waarbij ik zekere documenten zou mede brengen. Enkele zilversmeden, die deel uitmaakten van de ondergrondse, lieten wat penningen en andere dingen met de beeldenaar van Churchill maken en verzochten mij deze mede te nemen. De avond vóór ik door een onderzeeboot zou worden afgehaald, werd ik door de Ge stapo gearresteerd met zes anderen, met wie ik samenwoonde. Drie leden van de beweging hadden het hele plan voor 1000 gulden aan de Gestapo verraden. Mijn zes vrienden werden doodgeschoten Ik verborg het pakje en ik zal het terug vinden. Ik zal het gedenkteken voor deze zes vrienden bezoeken, dat kort geleden door Koningin Juliana is onthuld''. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt, heeft de regering van de Sovjet-Unie aan Hr Ms. ambassade te Moskou medegedeeld, dat een groep van vier-en-dertig personen van Nederland se herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sovjet-Unie bevon den als gevangenen of geïnterneerden tussen 1 en 10 Juli in Berlijn zal aan- komen. In verband met medisch onder zoek en administratieve formaliteiten kan de groep eerst enige dagen later in Nederland worden verwacht. De familie is verwittigd. De repatriërenden z'jn: Johan de Blaauw, 23.5.24; Arend Boer 3.3.24; Johannes Steven de Groot, 5.10.11 Hans Robert Willem Grebel, 1.9.20; Se- verien Hamer, 2.3.24; Bernardus Idink 4.7.23; Jan Willem Reken, 16.5.21; Cor nells Marie Jacobs, 1-9-22; Hendrik Th Ketels, 28.2.20; Kees van Keulen, 1.9.24-' Willem Jan Klaassen, 5.12.20; Dick van der Klooster, 28.11 22; Joh. Hendrik Koelman, 28.8.20; Adrianus Joh. Kok, 24 9.27; Petrus KooymaPs. 1.10.06; Joh! Kuppen, 16.1.24; HeMd Jac. van der Kuyl, 6.9.14; Lamb. Maf- Linthorst, 4.2.20- Hendrikus A. H. Lucassen, 28.11.13; Cor- nelis P. van Sint Maartensdijk, 20.1.21- Heinrich Peter Mauel 13.7.26; Piet Mer- tens 27.3.20; Albert Middelhof, 24.5.25; Joh. H. Mosterd, 21.1.23; Gerardus Joh. Mulder, 6.911; Dammes d£ Neef, 18.8.22; Jacob van Ojik, 12.8.20; vVillem A. Po- pyus, 28.4.98; Reinder Reumerman 15.9. 23; Jan Pieter Staartjes, 19.7.22; Ch. Joh. F. Wagner, 24.9.22; Anne Westra, 6.3.19; Frangois Levinus de Zomer, 20.6.19. Op grond van de door de Nederlandse en Belgische regeringen gesloten overeenkomst, mogen Nederlanders, die houder zijn van een geldig Nederlands paspoort, dan wel van een Nederlands paspoort, waarvan de geldig heidsduur ten hoogste sedert vijf jaar is verstreken of van een geldig bewijs van Ne derlanderschap (tevens geldig voor het rei zen naar België en Luxemburg) de Neder lands-Belgische grens ook anders dan langs een doorlaatpost overschrijden, mits de grens-overschrijding plaats vindt op een tijdstip, gelegen tussen zonsopgang en zons ondergang. Gelijke faciliteit is toegekend aan Bel gische onderdanen, mits zij houder zijn van een Belgisch paspoort, dat nog geldig is of waarvan de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaar is verstreken, dan wel van een geldige Belgische „carte d'identité". Het Ballet du Marquis de Cuevas is er weer, wederom in Carré, maar nu voor een practisch uitverkocht huis. En balietomaan Amsterdam ziet zijn lievelingen terug: Hightower en Skibine, ook de jonge Golovine, die meer en meer op de voorgrond treedt. Men betreurt eens te meer, dat Eglevsky piet meer in dit milieu verschijnt, en haar bewonderaars merken met spijt op, dat Marjorie Tallchief zo weinig danst en zich op deze openingsavond van de Nederlandse tournée in het geheel niet laat zien. Dit neemt niet weg, dat Amsterdam zijn favorieten stormachtig begroet met gaandeweg stijgende geestdrift, open doekjes zonder tal, met gejuich en gestamp. Die vreugde is misschien voor deze avond belangrijker dan de dingen, die men op de keper beschouwd ziet. Want wat men eigenlijk zag, was niet zo heel veel nieuws van belang. Het voornaam ste stuk moest zeker voorstellen Ana Ricarda's ballet „Dona Inès de Castro", doch het blijkt op zijn gunstigst be schouwd een kruising van dramatische dans en shownummer te zijn, met dien verstande dat het accent wel zwaar op de show ligt. Rosella Higthower heeft er feitelijk maar één dans van betekenis in en die komt niet al te ver tot ontwikkeling. Skibine heeft de dramatische rol, de enige van betekenis in het hele stuk. Hij doet dat met grote vehementie, prachtige sprongen, bizarre plastiek en een indrukwekkende mimiek. Toch blijft hij wat koel en afwezig. Hij wordt niet helemaal wie hij zijn moet. Het is nochtans een schouwspel, dat boeit doch het bezwaar is nu juist, dat het een schouwspel is en te weinig de dansgebeurtenis wordt waarop men v.acht. ?uJk een gebeurtenis was ook niet tv. "®cherzo" van balletmeester John Taras op muziek van Tschaikows- kv, waarmee de avond opent. Het is een grote suite van absoluut ballet, knap uitgedacht, maar hypernerveus en springerig, bijna schel in zijn drukke cerebrale mouvement. Serge Golovine dan is de aanwinst van de avond. Hij heeft zich ontwik keld tot een verblindend virtuoos een fenomenale springer, hetgeen des te meer opvalt, omdat hij tamelijk klein is. een jonge danser, die de verbluf- fendste toeren in een handomdraai verricht en nog onuitputtelijke reser ves schijnt over te houden. Het is een lust zulk vreugdevol en perfect dansen te zien. Maar is*hij daarom de „dan seur noble", die men zic| droomt, of liever die men ten tijde van Eglevsky voor ogen heeft gezien in „Le cygne noir"? Men ziet Rosella Hightower daar in haar grootste stijl, volmaakt en mis schien nog beter dan zij ooit was. Maar men verbeeldt zich, dat men haar terug ziet treden in de kristalharde koelheid, cue zij van nature heeft, doch die zij leek tot op zekere hoogte te overwinnen, toen zij haar grote partner Eglevsky nog had. wiens muzikaliteit zij zelf geprezen heeft. Zo zat men op deze avond voortdurend te keuren en te vergelijken en ging ten slotte in een afwachtende houding naar huis. Men had een zeer onderhoudende voorstelling gezien en vuurwerkstukken bij dozijnen uit de benen zien schieten. Maar heeft men een ogenblik de vervoe ring van de danskunst ondergaan? Dat men zich dit moet afvragen is al voldoende bewijs van het tegendeel. Maar wachten we af, wat de volgende avonden zullen brengen. In de ouderdom van 70 jaar is te Wil rijk in België overleden Mgr. van Nuf fel, directeur van het Lemmensinsti- tuut en stichter van het beroemde Sint Romboutskoor van de kathedraal te Mechelen, De foto van het jaar, tenzij het de foto van de maand blijkt te zijn: het nieuwe Franse kabinet. Eerste rij van links naar rechts: George Bidault, Buitenlandse Zaken, Pierre-Henri Teitgen. vice-premier, Joseph Laniel, premier President Vincent Auriol, Paul Reynaud, vice-premier, Henri Queuille, vice-premier. Tweede rij van links naar rechts: Edgar Faure, Fi nanciën, Jean-Marie hou vel, Handel en Industrie, Jacques Chastellain, Publieke Werken en Transport, Paul Corte-Floret, Volksgezondheid, en André Marie, Opvoeding. Rosella Higthower en Skibine in het ballet „Dona Inès de Castro het Rijk namelijk ook bij herbouw han dplen, alsof de in het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 voorge stelde regeling reeds bestaat, met dien verstande uiteraard, dat de toe te zeg gen en later uit te keren schadevergoe dingsbedragen het karakter van een voorschot zullen dragen. De te verlenen voorschotten zullen bij herbouw berekend worden op grond van de in het ontwerp van wei- voorge stelde regeling. Voor woningen geldt in deze regeling, dat bij herbouw een scha devergoeding zal worden uitgekeerd ten bedrage van de goedgekeurde bouw kosten van de nieuwe woning onder af trek van één pet. voor elk jaar, dat de verwoeste woning oud was. De maxi mum aftrek is 40 pet. Voor boerderijen zal de herbouwfinaneiering alsnog zijn. De voorschotten zullen, evenals de uit keringen bij de herbouw-oorlogsschade, in termijnen afhankelijk van de vorde ringen van de bouw worden uitbe taald. In Willemstad is officieel bekend ge maakt, dat Prins Bernhard in de peri ode van 3 tot 8 Augustus een kort be zoek aan de Nederlandse Antillen zal brengen. De Prins zal dan o.a. het beeld- onthullen, dat door Nederland aan de Antillen is geschonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de Antillen aan Nederland is verleend. Honderden mensen waren gisteravond in Enschede bijeen voor de woning Roomweg 214, waarin twee jonge gezin nen samenwonen en waar het volgens de geruchten reeds maandenlang spook achtig zou toegaan. Maandagavond was de belangstelling extra groot, omdat zich rondom deze woning in de nacht van Zondag op Maandag vreemde din gen voordeden. Op de zolder zouden zo dra het electrisch licht uitgeschakeld werd vreemde geluiden hoorbaar zijn. Maandagnacht stapte een agent naar de zolder. Na ongeveer twee minuten wachten begon het geklop inderdaad. Intussen viel in de woonkamer ae vrouw van een der beide gezinnen, die het perceel bewonen, flauw. Een buur vrouw in de woning naast het spook huis schrok van het plotseling weer op dagend geklop zo erg, dat een dokter gewaarschuwd moest worden. Latei- kreeg ook de man van de reeds flauw gevallen vrouw het met zijn zenuwen te kwaad, zodat de politie de knoop maar doorhakte en het gezin naar de woning van de ouders van de man overbracht. Het andere inwonende gezin had reeds eerder op de avond het huis verlaten. Het „spook" werd niet ontdekt, maar niettemin was ook gisteravond de be langstelling weer zeer groot. van de KVC noemde, dankte hij voor diens aanwezigheid. Vervolgens hees minister Cals de vlag voor „De Hilver". Namens de regering getuigde hij van zijn waardering en bewondering voor wat de KVC doet voor een goede en zinvolle vacantie voor de jeugd. Bijzon der prees spr. de bijdrage die de Cen trale levert aan de versterking der per soonlijkheid door een vacantiebesteding in eigen katholieke stijl. Mg?. Mutsaerts wees de dank, die hem voor het verkrijgen van „De Hil ver" was toegezwaaid, terug naar het kerkbestuur van Hilvarenbeek, dat tot dit doel de voormalige pastorie had be schikbaar gesteld. Pastoor dr. E. Koeken, burgemeester J. Meuwese en de heer mr. H. Middel- weerd van de katholieke jeugdraad spraken hun vreugde uit over de tot standkoming van deze meisjesjeugdher berg uit. Met een woord van de aalmoezenier van de KVC, dr. H. Fortmann, werd de plechtigheid besloten. De gemeentepolitie van Eindhoven is overgegaan tot arrestatie van de 50-ja- rige accountant Van D. te Eindhoven, die kans heeft gezien een groot aantal landbouwers in Bergeijk, Valkenswaard en Luyksgestel duizenden guldens af handig te maken. Hij verleende de land bouwers zijn hulp bij het betalen van belasting, doch ook de gelden verdwe nen in zijn eigen zakken. Ook maakte hij valse verklaringen op, waarin hij ge machtigd werd tot het in ontvangst ne men van belastinggelden, welke geresti tueerd zouden worden. Voorts knoeide hij met girostrookjes, door middel waar van hij de betrokkenen suggereerde, dat deze aan hun belastingplicht hadden voldaan. Van D. is reeds meermalen voor soortgelijke feiten met de rechter in aanraking geweest. Hij zal opnieuw ter beschikking van de officier van jus titie worden gesteld. De bij de gemeenteraadsverkiezingen van 27 Mei gekozen candidaten moesten vóór 27 Juni aan het hoofd-stembureau mededelen, of zij hun benoeming aan vaardden. De wethouder van Financiën en Sociale Zaken te Hengelo (O.), de heer F. J. Robers, met een groot aantal voorkeursstemmen tot raadslid gekozen, verzuimde hieraan gevolg te geven. Pas Zaterdagmorgen deelde hij mee het raadslidschap op zich te willen nemen. Uitgemaakt zal moeten worden of met de Kieswet in de hand deze gang van zaken aanvaard kan worden of dat de wethouder zal moeten afzien van het raadslidmaatschap. In het hoofdbestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft een diepgaande beraadsla ging plaats gehad over het vraagstuk van de katholieke eenheid. Deze kwestie is opnieuw actueel geworden na de ver klaringen van hoge kerkelijke zijde afgelegd ter gelegenheid van 100 Jaar Kromstaf. Evenals de K.N.P. verklaren ook de katholieken in de Partij van de Arbeid zich bereid tot een gesprek over de eenheid, waarvan Geert Ruygers omvang en voorwaarden omschrijft in het jongste nummer van „De katholiek in de P.v.d.A." „Het vraagstuk, dat ons hier bezig houdt, is dat van de politieke eenheid der katholieken", zo schrijft de heer Ruygers, en vervolgt dan: „Niettemin is het zonneklaar, dat, als onze bisschoppen ons aansporen tot eenheid, dit, juist krachtens het karakter van deze aan sporing, heel wat meer, en in de eerste plaats zelfs iets wezenlijkers, raakt dan de eenheid op politiek gebied." Prof. Romme schrijft in zijn commen taar op deze uitspraken, dat het de kar dinaal geweest is, die expliciet het staat kundig terrein aanwees als het terrein, waarop de eenheid het eerst en het meest gevaar loopt. In tegenstelling hiermede betoogt de heer Ruygers: Geen enkel punt in de traditionele leer der Kerk vergt, dat katholieken in één eigen partij georganiseerd moeten zijn. Een partij-politieke eenheid der katholieken is niet het normale, maar een absoluut abnormaal verschijnsel. Een partij politieke eenheid der katholieken is niet wenselijk, wijl ze niet reëel is. „Maar", zo vervolgt de heer Ruygers letterlijk, „een volledig gescheiden óp- marcheren, zonder enige vorm van on derling contact,.is een ander uiterste, dat op zichzelf evenmin wenselijk is. Van het ene uiterste vóór de oorlog zijn we na de oorlog in een ander uiterste ver vallen. De juiste verhouding tussen een heid en verscheidenheid hebben de katholieken op dit gebied nog steeds niet weten te vinden. Als de bisschoppen daarover bezorgd zijn, dan begrijpen we dat niet alleen, doch dan zijn we het daarmee volkomen eens." Alvorens in te gaan op een nadere precisering van hetgeen hij zou wensen als grondslag voor samenwerking op politiek gebied tussen de katholieken, verwijt hij de K.V.P., het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg en het Staatkundig Centrum, het gesprek met de katholieken in de Partij van de Arbeid steeds te hebben ontlopen. Hij vervolgt dan: „De katho lieken in de P.v.d.A. zijn steeds bereid geweest in een open gesprek de vraag omtrent de eenheid der katholieken onder ogen te zien. Zij aanvaarden, dat er ook ten aanzien van de politiek onder Advertentie IEDERE vrouw kan nu mooi zijn, want er is Castella voor iedere huid en voor iedere beurs. Geniet juist in de zomer maanden eens een keertje extra van de geurige Castella. Houdt U het meest van zeep, die Uw huid koestert met overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 cent). Houdt U zich liever aan de bekende klassieke Castella schoonheidszeep (32 cent), laat Uw huid daar dan ook dagelijks de wel dadige werking van ondergaan. Om de voortreffelijke kwaliteit van deze zeep nog méér onder de aandacht te brengen, levert Uw winkelier U tij delijk twee stukken voor slechts 50 cent- Neem deze kans nog gauw waar.' En wilt U voor een bescheiden prijs tóch een echte Castella-zeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onver pakte Bloemenzeep (20 cent) met de rijke geuren en kleuren. U kunt thans de heerlijke frisse Bloemenzeep met de volle garantie van de Castella kwaliteitsproducten onver pakt in de winkel krijgen in vier zachte kleuren voor de zéér beschei den prijs van 20 cent per stuk. 65 „U hebt tenslotte vijftig procent kans. Ik geloof, dat tante V. nog geen steen puist, laat staan een moedervlek, in iemands hals zou opmerken. Ze is veel te getikt. Ik blijf bij mijn verklaring Ik kan precies vertellen wat er ge - beurd is." „Dat denk ik ook," zei Alleyn be leefd. „Maar weet u, ik geloof niet, dat we dat willen horen. U hebt massa's tijd gehad om de koppen bij elkaar te steken vóór de politie kwam. Ik weet zeker, dat uw verhalen nauwkeurig met elkaar overeen zouden stemmen, maar ik geloof, dat we u er maar niet lastig om zullen vallen. Ik vraag u niet om een verklaring. Ik geloof, dat we u niet langer hoeven op te houden. Welterus ten." „Dat is een valstrik," zei Collin lang zaam. „Ik ga niet. U zult een verklaring van mij horen, of u wilt of niet." „We mogen geen valstrikken gebrui ken, dat kan ik u verzekeren," zei Al leyn. „Ik zou een valstrik zetten, wan neer ik net deed alsof ik niet wist wie van u tweeën de lift bediende en u daardoor zou aanmoedigen om deze Comedie van Vergissingen voort te zet ten." „Schei er m-maar mee uit, Collin," zei Stephen snel „Het gaat niet. Ik wilde toch al niet, dat je het deed. Meneer Al leyn u hebt gelijk. Ik heb oom G. niet vermoord, maar op mijn erewoord: ik heb de lift bediend en Collin is in de zit kamer gebleven. Ga niet nog meer m- meineden plegen, Col, om je groot te houden." De tweelingen, volslagen bleek, staar den elkaar aan. Het was alsof ieder van hen de pose van de ander nauwkeurig imiteerde tot de houding van het hoofd toe. De indruk, die identieke tweelin gen op vreemdelingen maken is altijd verbijsterend. Het komt ons altijd voor dat de physieke overeenkomst een te ken moet zijn van een inwendige een heid. Men gelooft gemakkelijk, dat tweelingen weten wat de ander denkt; en men kan zich moeilijk voorstellen dat zij het oneens zijn. Alleyn vroeg zich juist af of deze tweelingen het eens wa ren, toen Collin plotseling zei: „Laat mij hier blijven als u met Stephen praat, alstublieft. Het spijt me dat ik u zo'n last veroorzaakt heb. Maar ik zou graag willen blijven." Alleyn antwoordde niet en Collin voegde eraan toe: „Ik zal niet tussen beide komen. Ik zou er alleen maar bij willen zijn dat is alles." „Hij weet er alles van," zei Stephen. „Ik h-heb het hem verteld." „Als hij ons eerst zegt, wat hij deed toen u in de lift was," zei Alleyn, „dan mag hij blijven." „Doe het alsjeblieft, Col," zei Ste phen. „Goed," zei Collin langzaam, „ik zal het uitleggen." „Prachtig," zei Alleyn. „Als u er alle twee eens bij ging zitten." Ze gingen aan weerskanten van de tafel zitten, tegenover elkaar. „Ik kan het beste beginnen met te zeg gen, dat dit geen nieuw trucje van ons is om allebei hetzelfde verhaal te ver tellen. Het is een soort afspraak, die we altijd al gehad hebben. We hebben dat uitgevonden toen we nog kleine jon gens waren. Het zal wel erg kinderach tig lijken, maar wij vinden dat niet Het is gewoon een afspraak. Niet bij alles, maar wanneer er iets ernstigs bo ven ons hoofd hangt. Dat betekent niet dat ik denk, dat Stephen oom G. om zeep geholpen heeft. Ik weet, dat hij dat niet gedaan heeft, want hij heeft me gezegd, dat hij het niet gedaan heeft. Dus weet ik dat." Collin zei dit alles op rustige, verze kerde toon. Stephen keek hem effen aan „Ik heb het ook niet gedaan," zei hij. „Ik weet het- Ik ben het alleen maar aan het uitleggen. „We zullen later wel kijken of we iets kunnen vinden, dat meer lijkt op bewijsmateriaal voor een politierechter, maar ga door! Wat hebt u gedaan?" „Ik?" vroeg Collin. „O, ik bleef in de zitkamer met Henry en mijn vader." „Waar hebt u over gepraat?" „Nergens over. Ik zat in Punch te kijken." „Waar hebben zij over gepraat?" „Henry zei: Zijn ze weg? en mijn va der zei: Ja, en Henry zei: Drie hoera's. Ik geloof dat er verder niemand wat zei, tot tante V. begon te gillen en toen zei Henry: Is dat de brandweer of lui den ze de klok? en mijn vader zei: Het is een vrouw, en Henry zei: Wat af- en Frid en ik geloof ook Patch waren op de overloop en de lift was boven. Stephen deed de deuren open en kwam eruit. Hij hield de deuren vast- Tante V. kwam gillend naar buiten. De rest is nogal verward en dat zult u al wel gehoord hebben." „Ik zou willen weten wanneer uw broer u aan uw afspraak wilde hou den." „Ik wilde nietbegon Stephen. „Houd je mond," zei Collin. „Toen iedereen ronddraafde en opbelde om dokters en politie-agenten, zei Stephen: Ik word misselijk, en ik ging met hem mee en hij werd het ook. En toen zijn we naar mijn kamer gegaan en daar heeft hij me alles verteld. En toen zei ik, dat als er zich zoiets mocht voor doen als nu, de afspraak ,van kracht zou worden. Stephen zei tóen, dat hij niet wilde, dat ik me ermee ging be moeien, maar dat heb ik toch gedaan zoals u weet. Dat is alles „Dank u," zei Alleyn. Collin stak een sigaret op. „Ik veronderstel dat ik nu moet ver tellen wat er in de lift gebeurde?" zei Stephen. „Graag," zei Alleyn, „vanaf het mo ment dat Lady Charles de zitkamer bin nenkwam." Stephen trommelde met zijn vingers op tafel- Zijn bewegingen zowel als zijn spraak waren veel meer staccato dan van zijn tweelingbroer. Collin had ge schuwelijk, en mijn vader zei: Het komt sproken met een bedachtzaamheid, die i,«. 1-1 u~* wel ingestudeerd scheen. Hij had Alleyn onbevangen aangekeken door zijn lich te wimpers. Stephen sprak met horten, zijn stotteren werd duidelijker, hij bleef vluchtige blikken naar Alleyn werpen. De aantekeningen van Fox schenen hem te irriteren. uit de lift, en Henry zei: Dan moet het tante V. zijn, die terugkomt. Het was toen al een heleboel dichterbij geko men. Ik geloof dat Henry weer zei: Wat afschuwelijk, en dat toen mijn vader zei: Er is iets gebeurd, en de kamer uitging. Henry zei: Ze is nu volslagen knots geworden, schijnt het. Kom mee. Hij ging ook naar buiten. Mijn moeder de katholieken ergens een gemeenschap pelijkheid bestaat, die haar brandpunt in het bovennatuurlijke heeft en die be langrijk genoeg is om in een of andere uitwendige vorm te worden vastgelegd, over alle „rechtmatig verschil van in zicht" heen. Wanneer in Nederland de Katholieke Actie eens waarlijk ten leven zou kunnen worden gemaakt, dan lag wellicht daar de aangewezen organisatie vorm." De heer Ruygers weigert om met prof. Romme te spreken over de eenheid, die neerkomt op „eerst capituleren en dan voor de dag komen met grieven over meningsonderdrukking". De katholieken in de P.v.d.A. hebben niet voor veran derd inzicht gekozen uit rebellie zoals Weiter, maar uit diepe principiële over. tuiging, zegt hij. „De katholieken in de P.v.d.A. vertegenwoordigen een aparte stroming in het politieke denken van de Nederlandse katholieken. Hun politieke samenwerking met mensen van andere^ levensovertuiging vertegenwoordigt inw Nederland een stuk nationale saamho righeid, ook een stukje van de oecu mene, waarvan de betekenis door de katholieken-van-het-isolement nog steeds te laag wordt aangeslagen." Met een diepbewogen epiloog, waarin de heer Ruygers zijn bezorgdheid uit drukt over het conservatisme van de K.V.P. en van heel katholiek Nederland, doet hij een beroep op de Christenen, moedig nieuwe wegen in te slaan. Zei de ene vriend tegen de andere: „Wanneer scheer jij je eigenlijk?" Antwoordde de andere: „Nou, zo te hooi en te gras." Zei de ene: „Dan tref ik zeker altijd te gras." (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, zal de heer J. T. Wieringa, wnd.-beheerder van de coöp. fabriek van melkproducten „De Omme landen" te Groningen, als zodanig aftre den, zodra hem décharge wordt ver leend. De Groningse rechtbank heeft de fail- lissements-aanvrage van De Ommelanden inmiddels afgewezen. Deze aanvrage was zoals bekend ingediend door de Semarangse Administratie Maatschap pij. Het Zeegerecht te Hamburg heeft Maandag het 1726 ton metende Neder- lanse stoomschip „Batavier II" verant woordelijk gesteld voor de aanvaring met het Duitse motorschip „Mülheim- Ruhr" (3.696 ton), 15 Februari op de Nieuwe Waterweg. Het Duitse schip, dat wegens de dichte mist voor anker was gegaan, werd zwaar, en de Nederlander licht beschadigd. Het Zeegerecht was van mening, dat de Batavier II niet tij dig had geankerd of gestopt. (Van onze correspondent) Maandagmorgen is de 69-jarige land bouwer M. C. v. d. Hof uit Heteren te Eist met zijn bromfiets tegen een vracht auto opgebotst. Met een gapende hoofd wonde en inwendige bloedingen werd hij naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Deze week brengt de K. I. een foto reportage van Madurodam, de miniatuur stad in Den Haag, die niet alleen de jeugd maar ook volwassenen trekt. Kees Hana schrijft over Overijsels Noordwesthoek te weinig gekend bij de Nederlandse vacantie- gangers. Fred Thomas heeft de proefvaart van de nieuwe kruiser De Ruyter naar de Noordelijke wateren meegemaakt en ver telt er onderhoudend over. Er is voorts een reportage van een Belgische curiosi teit, de zogenaamde „huwelijksmarkt van Ecaussines", die dit jaar voor de vijftigste maal gehouden is: beter gezegd, een gele genheid waar trouwlustigen elkaar kunnen ontmoeten en waaruit volgens de burge meester van het dorp honderden gelukkige huwelijken moeten zijn voortgekomen! In de grote jeugdserie wordt een schets gegeven van het leven van een meisje, dat werkt op het politiebureau te Mün- chen. Interessant is de beschrijving van een jaarlijkse processie in een vissersdorp van Noord-Spanje, waarin herstelde zie ken, voor wie de lijkkist reeds vervaardigd was, dankbaar achter de lege kist aanlo pen. Jan Cottaar schrijft over de Neder landse kansen in de Ronde van Frankrijk. De karakteristiek van deze week is gewijd aan Ezra Taft Benson, de Amerikaanse mi nister van Landbouw, die van huis uit een Mormonenapostel is. Het korte verhaal is van de hand van de Nederlandse missiona ris pater B. Eerden S.M.A. en heeft be trekking op een huiveringwekkend heidens gebruik bjj de negers van de Goudkust,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3