T.Y.B.B. komt er niet helemaal zonder kleerscheuren af De Melkweg Gemeenteraad betreurt het optreden van het college van B. en W. Te weinig soepelheid leidde tot sensatie Veertig jaar luchtmacht GRIFFIE-AMBTENAAR TOT EEN JAAR VEROORDEELD BLIKSEMAFLEIDERS Watersnood uitgebeeld in Cruquius- Museum bij Heemstede Amsterdamse O. VVO. gevaarlijk over gehele linie Verzegelde enveloppe met 7900 gld. verdwenen De raadhuiskwestie te Velsen Joris van den Bergh overleden STOFZUIGERS De lekkerste t m ijssoorten 3 Bakker's Cafetaria De Zijl I-DWT I 1-3 heemstede i HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 1 JULI 1953 PAGINA 2 Waar de dijken doorbraken en de ramp begon Nil Desperandum T.B.C.-BESTRIJDING IN HAARLEM Nieuw gebouw laat op zich wachten Zilveren jubileum Schaken Eindexamens Burgerlijke Stand HAARLEMS MUZIEK INSTITUUT RECEPTIE A. BOS Vermoedelijke oplichting Concert door St. Michael Programma Beiaard bespeling Dokter van Haeringen overleden V 3 RIJKSSTRAATWEG 238 Jaarvergadering St. Vin- centiusvereniging Waterpolo Waterstanden Ouden van dagen vierden feest EERSTE HELFT SOFTBALLCOMPETITIE Afscheid B. Mense BLOEMENDAAL Gemeenteraad mar Verlengd ioi en met 7 Juli! De caravan-kwestie in Zandvoort Massale rondvlucht Eervol ontslag voor waterschout Verdiende overwinning voor H.V.G.B. Waterpolo-uitslagen Ouden van dagen in Noord AUTOTOCHT NAAR AMERSFOORT Beurs van Amsterdam Na de overstromingsramp van de le Februari is de vraag gerezen hoe land genoten en vreemdelingen, die de ge bieden niet bezoeken aanschouwelijk zou kunnen worden getoond welke om vang deze catastrophe had en hoe de ligging van de dijken ten opzichte van het betrokken land is. Een unieke op lossing heeft het bestuur van de Stichting „De Cruquius" gevonden met behulp van de zeer interessante ma quette, in 1939 van Nederland gemaakt om op de wereldtentoonstelling in New Vork te tonen hoe de lage landen aan de zee ontworsteld werden. Het mu seum aan de rand van Heemstede, dat al zoveel bezienswaardigs heeft, is door deze aan de toestand aangepaste maquette, waarop het zeewater door een ingenieus mechaniek stijgt, over stroomt en weer zakt, even historisch als actueel geworden. Op de maquette is goed zichtbaar in kleuren aangegeven welke gronden in Februari onder water liepen en op welke plaatsen de dijken doorbraken. Wanneer de kunstmatige golven de kust belagen en de zwakke plekken in de verdediging worden aangetast, ziet men hoe Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden het eerst 't kind van de reke ning worden. Het lichtje bij het bord met verklaringen in vier talen staat op rood: zo zou het gaan als Nederland geen dijken had gebouwd. Achter de duinen, ook op de Waddeneilanden, zou het droog blijven, maar verder zou het land ten Westen van de Noordelijke provincies zee worden, 't Gooi zou een eiland zijn en alleen Gelderland (het hogere deel), Oost-Brabant en Limburg zouden buiten gevaar blijven. Het wa ter loopt terug. En dan ziet de bezoe ker hoe het bij dijkdoorbraken op de critieke punten zou gaan zoals het helaas gegaan is- Sinds kort is het museum geheel her ingericht. Op 10 Juni 1933 werd het stoomgemaal, dat een derde aandeel had in de droogmaking van het Haar lemmermeer, stilgelegd. De Stichting nam het beheer over en de installatie werd in geconserveerde toestand ge houden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Haarlemmermeer droegen „De Cruquius" voor 75 jaar in erfpacht aan de Stichting over. De stoomketels, die geen historische waarde hadden, wer den verkocht en het ketelhuis werd in gericht tot een museum van machines en modellen, voornamelijk op het ge bied der polderbemaling. Advertentie Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12162, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG In het jaarverslag van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding van de tuber culose deelt de secretaris mede, dat er een verschuiving heeft plaats gehad in de verhouding tussen de Haarlemse ver eniging en de Noord-Hollandse. De bouw van een nieuw consultatie-bureau in Haarlem zal door de laatstgenoemde vereniging ter hand worden genomen, waarbij Haarlem haar huisvesting in dat gebouw zal behouden. Door de goede onderlinge verstandhiuding, feo gaat de secretaris voort, zullen daar uit geen moeilijkheden ontstaan. De Noord-Hollandse Vereniging heeft op dracht gegeven voor het vervaardigen van een schetsontwerp van een nieuw gebouw, waarvoor grond beschikbaar is aan de Orionweg. Het ziet er naar uit, dat het wel 1955 zal worden, vooraleer de opening plaats zal kunnen vinden. Het consultatiebureau werd bezocht door 4381 (5390) inwoners van Haar lem. Daarvan kwamen 2265 voor de eerste maal, van wie 136 aan actieve tubercuplose leden. Op 1 Januari j.L kregen 1239 gezinnen huisbezoek. De woningtoestand van deze gezinnen was in 645 gevallen goed, in 485 voldoende, in 96 onvoldoende en in 13 slecht. In Brederodeduin werden 46 patiënten met 8456 verpleegdagen verpleegd.' Vandaag herdenkt de heer H. J. Kloos, Diepenbrockstraat 9, Haarlem, de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. H. J. Lamp aan de Bartel- jorisstraat, waar hij werkzaam is als emballeur. Op 17-jarige leeftijd trad hij in dienst bij die firma. Voor c?e .,de Tello-Beker" speelde Heem stede tegen H.W.P. H.W.P. verloor met 20% tegen 9:2, doch behaalde tot dusver nog het beste resultaat tegen de bekerhouders. Geslaagd aan de HBS voor meisjes te Haarlem, afdeling Middelbare School voor Meisjes, de dames: B. van Andel, L. Burghout, C. van Dantzich, C. Ann Dodd, A. van Dijk. A. Hooft, I. Klaje, M. Kropholler, I. Laguna,' E. Mande- makers, L. van der Meulen, E. Eomun- de, J. Verduyn Lunel, G. Vincent, E. Vingerhoets, M. Wagenfeld, E. Weber, I. Zuurendonk. Afgewezen 2 candidaten. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd de heren: J, Monteiro, Am sterdam; G. Sipkes, Haarlem; R. Ver- cruijsse, id.; J. van Wees, id.; C. Weij, IJmuiden. HAARLEM (Rijkskweekschool). Ge slaagd de dames: J. de Boer, IJmuiden; L Boon, Wieringen; Tr, Driesen, Haar lem; R. Dumont, Heemstede; J. van Gils, id.: M. Kettman, Driehuis; R. Meijer, Heemstede; A. Reinalda, Aerdenhout. Ondertrouwd: P. de Moor en C. 't Hoen, F. J. Schaper en G. Dijkstra, R. F. Stuif zand en R. Lolkus. J. Weesing en H. J. Schornagel, J, van Tiggelen en G. Voorting. Getrouwd: H. Paulsen en N. van Pelt, F. J, de Reus en C. C, Engel. Geboren: M. S. de WildePerret, z.; S. J. J. C. Aardewijn—de Koning, z.\ C. H. Mit- tendori'fvan Waarde, z.; E. J. van het Ne- derendBuurman, z.; F. H. Kuiper—Hoek stra, z.; J. P. de WolfBijster, d.; M. A. SteenJonker, d. Overleden: M. A. AldersSneeboer, 46 j„ Kamoerlaan; J. van Cittert, 81 j., Schoter singel: E. F. Dürr, 61 j.. Maerten van Heems kerkstraat; J. C. Chabot, .28 j.. Oost Indië- straat; J. I. R. de KoninkTeeven. 51 j„ Nicolaas van der Laanstraat; A. J. Voorbij 48 j„ Kamperlaan. Omdat ook de Hollandse windmolens een cultuur-monument vormen is in een der vertrekken een verzameling van modellen bijeen gebracht, voorna melijk uit Zuid-Holland, maar ook uit Perzië, waar de wind altijd van één richting komt. De verzameling wordt binnenkort aangevuld met een vijzel windmolen uit Gouda. Aan een der muren is ook een kaart gehangen, die de Engelsen samenstelden om de ge volgen voor hun Westkust na de ramp nacht te registreren. Daar staat precies op dat er 8.999 schapen omkwamen. Hoe hebben ze die geteld? Er liep in Engeland 64.180 ha. land onder water, maar bij ons 175.800. En het aantal slachtoffers aan de overkant was slechts twee. De voorzitter der Stichting hoopte dat men op de vraag: „Waar is het Cruquiusmuseum?" niet meer zou ant woorden: „Dat Is dat ding waar je langs komt als je door de Meer naar Haarlem rijdt". Het sterk toenemende bezoek wijst in de goede richting en het bestuur heeft gelijk gehad vol te houden onder de spreuk, die nu op de maquette bjj Zeeland staat: „Nil Des perandum". Ofschoon het programma van de 110e Muziekschool-uitvoering van het Haar lems Muziek-Instituut dit keer wel wat erg lang en overladen was, bood het toch in diverse onderdelen aantrekke lijke muzikale prestaties. Vóór de pauze waren het nog de instrumentalisten, hoofdzakelijk pianisten, die de toon aan gaven. Over het algemeen was bijna iedere vertolking goed te noemen, en zoals gewoonlijk gaven de meeste ge vorderde leerlingen muzikaal spel ten beste. Om enkele onderdelen te noemen: het Scherzo in Bes van Schubert en de Impromptu in As van dezelfde compo nist verkregen muzikale reproducties. Verder moeten wat vertolking aangaat o.a. genoemd worden een sonate van Handel, de variaties „Hel cor piü" van Beethoven en de variaties in C dur van Haydn. Met een virtuose wedergave van het „Allegro appassionata" van Saint- Saëns besloot een jonge cellist het deel voor de pauze. Hierna waren het de vocalisten uit zangklassen van Wlm van Santé en Ol- ga Ongena, die optraden. Uit het gebo- dene kon men constateren dat de zang techniek aan Haarlems Muziek-Insti tuut op serieuze wijze onderwezen wordt. Bovendien bezaten de optreden den over het algemeen goed stemma- teriaal. Met uitzondering van de soliste, die een recitatief en aria uit „die Lus tige Weiber von Windsor" op uitsteken de wijze zong, moet men bij de anderen wel aandacht aan de hoogte blijven be steden. Jammer was verder de onder ling onzuivere harmonische samenklank in de beide Palestrina-werkjes, uitge voerd door 4 vrouwenstemmen uit de ensembleklas van Olga Ongena. Rest ons nog de muzikale begeleidin gen te vermelden, die ditmaal aan de vleugel verzorgd werden door Anton de Beer. J. L. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de machinefabriek A. Bos, heeft de directie gistermiddag in eer; met vele bloemstukken versierde kroon zaal van Brinkmann een receptie ge houden, welke door vele zakenrelaties werd bezocht. Onder de aanwezige bemerkten wij dr. ir. H. J. A. de Goey, directeur van „De Spaarnestad", als ook verschillende af delingschefs van dit bedrijf. Namens do Haarlemse Kamer van Koophandel kwam de secretaris, jhr. Mollerus, de jubilerende directie complimenteren. Ook het dagelijks bestuur van de BSCM bood zijn gelukwensen aan. Des morgens was de directie door het personeel gehuldigd, dat een Delfts- blauw-wandbord voorstellende een smederij-interieur aanbood. Een bewoonster van de Zomerkade, mevr. Z„ kreeg vorige week bezoek van een 35-jarige man, die pentekeningen te koop aanbod a f 10.per stuk. Toen mevr. Z. niet op het aanbod in wilde gaan, vertelde de man, dat hij een op dracht van de gemeente Amsterdam had ontvangen tot het vervaardigen van een schilderstuk, doch dat hem het geld ont brak om linnen te kopen. Daarop liet de vrouw zich overhalen hem f 10.— te lenen, doch onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het geld binnen 8 we ken moest worden terugbetaald. De naam, die hij opgaf, luidde: „Den Vrede." De vrouw vertrouwde de zaak echter niet en lichtte later de politie in, welke tot de ontdekking kwam, dat het adres, hetgeen door de schilder aan mevr. Z. was verstrekt, onjuist was. Mevrouw Z. is derhalve slachtoffer ge worden van vermoedelijke oplichting. De R.K. Harmonie St. Michaël zal Zondag 5 Juli een concert geven in het wandelbos Groenendaal van 3 tot 5 uur. Het programma van de beiaardbe speling door de stadsbeiaardier Arie Peters op Donderdag 2 Juli van 20-21 uur luidt: 1. a. Thema met variaties, W. Créman. b. Andante, Fiocco. 2. Oud Ned. Liede ren. 3. a. Dansje, Jos de Klerk. b. Kwar ten en kwintenspel, F. Hasselaar, c. Rondius, H. P. Steenhuis. 4. Van 't maseurken, E. Hullebroeck. Ik ken een lied, De Mol. Gute Abend, Joh, Brahms. 5. a. Rondeau, Boutmij. b. La Badine. Leblau. c. Le Bavolet flottant, F. Cou- perin. 6. Variaties op het Hernhutters Avondlied, Jac. Bonset. 7. Improvisatie, Gisteravond omstreeks half 10 Is op het feestterrein te Nieuw-Vennep dokter A. van Haeringen, huisarts in Nieuw- Vennep, plotseling overleden in de ouderdom van 59 jaar. Traditiegetrouw zou hij de opening van de oranjefecste- lijkheden verrichten, doch enige ogen blikken voor de officiële opening over leed hU. Het gebeuren verwekte grote consternatie op het veld; direct werden alle feestelijkheden afgelast. Dokter Van Haeringen, die 25 Decem ber 1893 werd geboren, vestigde zich 28 Maart 1922 in Nieuw-Vennep en was een zeer geziene figuur. In tal van ver enigingen bekleedde hij vooraanstaande functies. Hij was algemeen voorzitter van de afdeling Haarlemmermeer van het Witte Kruis, voorts voorzitter van de oranjevereniging Beatrix, terwijl hij eenzelfde functie bekleedde in de Christelijke Nationale Schoolvereniging te Nieuw-Vennep. Meermalen heeft hij zitting gehad in de Kerkeraad, terwijl hij daarnaast lang voorzitter is geweest van de Boaz-bank. Het -stoffelijk overschot zal Zaterdag middag om half 3 op de algemene be graafplaats te Nieuw-Vennep ter aarde worden besteld. Dokter E. v, d. Weg neemt voorlopig de praktijk waar. Advertentie \kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkl 3 van geheel Haarlem en omstreken 2 m. zuivere vruchtensappen worden in verkocht (bereid in onze hyper- •^1 moderne Amerik. vriesmachine). Extra voordelig is onze L.-verpakking v. slechts 80 ct. Wat Bakker bakt, bakt r*akker best! t.o. Haarlem-terrein, M WIJ HEBBEN GEEN FILIALEN, fr- HTTYTTTYYYYYYYYTYYTYYVYVY1 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Lovely to look at". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace„Bureau Zedenpolitie", volwas senen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het 4e masker". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Luchtslag- om Japan". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 1 en 9.15 uur. Lido: „Een Koningin wordt gekroond", (geprolongeerd), a.l. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Montana Belle". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie piraten". Boven 13 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Donderdag: „Het balboekje". Bo ven 18 jaar, 8.15 uur. Woensdag 1 Juli Grote Kerk: Bespeling van het Flentrop- orgel door Kees Bornewasser, 4—5 uur. Donderdag 2 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. TENTO ONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. Grote Kerk: Expositie, gewijd aan de Ne derlandse en in bet bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Iedere middag orgelbespeling. De St. Vincentiusvereniging zal Zon dag haar algemene jaarvergadering hou den in het Vincentiusgebouw aan de Nieuwe Groenmarkt. De vergadering, welke om half 10 zal beginnen, wordt voorafgegaan door een H. Mis in de St. Franciscuskapel, Zoetestraat 11. Zaterdagmiddag 4 Juli zal de Jan Gij- zensehool officieel in gebruik worden genomen. Tussen 16.30 uur en 18.00 uur is er voor belangstellenden gelegenheid deze school te bezichtigen. Dinsdagavond werd in Leiden onder voor waterpolo zeer grote belangstelling zeker 5000 toeschouwers de com petitiewedstrijd voor de 2e klasse K.N. Z.B. gespeeld tussen DE ZIJL en DWT heren, welke de Haarlemmers met 31 wonnen. Vorig jaar was de Leidse ploeg afdelingskampioen geworden met DWT op de 2e plaats. De wedstrijden tussen deze beide ploegen welke eindigden in een gelijk spel en een 54 overwin ning voor De Zijl waren doorslagge vend voor het kampioenschap. Voor DWT was de uitwedstrijd tegen De Zijl daar om uitermate belangrijk. Nu deze gewon nen werd staan zij er zeer gunstig voor: eerste van hun afdeling. De stand luidt: DWT 1 4 2 2 0 6 17—12 DAW 1 3 2 0 1 4 10—8 De ZIJL I 3 1113 78 DWR 1 3 0 2 1 2 11—15 DJK 1 3 0 12 1 4—6 De wedstrijd zelf werd nogal hard ge speeld, waartoe het publiek op de kant niet weinig bijdroeg. Voor de rust doel puntte Fons Roozekrans tweemaal, beide malen na handig goochelen op de mid- voorplaats. Kort na de rust mocht een der DWT-achterspelers het water ver laten, de aan De Zijl toegewezen straf- worp werd door keeper Melchior cor ner geslagen. Ondanks de spelersminder heid was DWT regelmatig in de aanval, door zeer snel overnemen gaven zij vele minuten lang De Zijl geen gelegenheid van haar man meer te profiteren. Door Prevoo werd het uiteindelijk 21, waar na een hevige druk op het DWT-doel volgde. De DWT-verdediging was echter niet te vermurwen. De beslissing viel toen Fons Roozekrans bij een der aan vallen een vrije worp toegewezen kreeg, deze snel naar de vrij liggende Molenaar plaatste, die hard inschoot (3—1). Aan beide zijden werden nog énkele fraaie kansen om zeep geholpen voordat het eindsignaal van de scheidsrechter klonk. Woensdag 1 Juli Hoog water: 6.29 u. en 18.56 u Laag water: 2.11 u. en 14.33 u Donderdag 2 Juli Hoog water: 7.14 u. en 29.39 u. Fleei dan 154 ouden van dagen de jongste 67 en de oudste 93, hebben gis teren hun jaarlijkse uitstapje gemaakt, f? ZP P.e', CQmité „Auto-tocht" en de offervaardigheid van vele Heemstede naren. 's Morgens vroeg werden 2000 broodjes in het volkskoffiehuis klaar ge maakt. Tien touringcars werden onder gejuich uitgeleide gedaan, waarna de tocht naar Bergen aan Zee begon. Het heeft de oudjes aan ontspanning en lek kernijen geenszins ontbroken. Via Zand voort arriveerde het gezelschap zonder uitvallers om kwart over zes in Groe- nèndaal, waar een goed diner geserveerd werd met aardbeien en slagroom als klap op de vuurpijl. De R.K. Harmonie „Sint Michaël" concerteerde in Groenen daal op deze prachtige zomeravond. Een aardig moment was het dansje van een 92-jarige deelneemster met een zustertje van het Sint Bavo-gesticht. Nu de eerste helft der Softball-eom- petitie reeds gespeeld is, lijkt het nuttig een overzicht te geven van de stand in alle afdelingen. In de eerste klasse heeft het Schoten negental de leiding genomen, thans op de voet gevolgd door het kampioens team van Nederland 1952, het Haar lemse H.H.C., In de tweede klasse A heeft het Haarlemse team van D.S.B. de leiding terwijl het Amsterdamse O.V.V.O. on geslagen de leiding heeft in de tweede klasse B, echter op de voet gevolgd door het gedegradeerde D.E.C.-team. Het Amsterdamse O.V.V.O. doet het toch heel goed, want zowel in de derde klasse A als C staan teams van deze vereniging bovenaan, n.l. O.V.V.O. Ill en II. H.C.K. III heeft in de derde klasse B helaas het eerste negental van T.Y.B.B- van de leiding verdrongen, doch wij vertrouwen dat dit slechts tijdelijk zal zijn. Het reserve T.Y.B.B.- negental blijft het goed doen en heeft dan ook nog steeds ongeslagen de lei ding behouden, hetgeen een prachtige prestatie is. Helaas staat het derde team er slecht voor en staat in de derde klasse C on der aan de ranglijst, hoewel dit team Na 34 jaar in dienst van de gemeente Heemstede, afdeling Openbare Werken, te hebben gewerkt, heeft de voorman B. Mense wiens taak voornamelijk gold het aanleggen van rioleringen, afscheid ge nomen van gemeentebestuur, directie en collega's in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd op hartelijke wijze toegesproken door burgemeester van Rappard, door ir. E. A. Bierdrager, adjunct-directeur van Openbare Werken, die namens alle col lega's en ambtenaren een enveloppe met inhoud aanbood, bestemd voor de aan koop van een kruiwagen wel een be wijs hoe vitaal de scheidende voorman nog is en door de heer J. Bloemen- daal, voorzitter van het Jubileumfonds, die fraaie bloemen aanbood. De heer Mense dankte voor de ont vangen geschenken en de vriendelijke woorden en vertelde daarna een aantal bijzonderheden uit zijn loopbaan; iets wat hem wel is toevertrouwd, want hij heeft de gemeente zien groeien. Op verzoek van de wethouder van Onderwijs heeft de burgemeester het aanvangsuur van de raadsvergadering op 2 Juli nader vastgesteld op 5.15 uur. Advertentie HOUTRUST j. DEN HAAG Geopend v. 10-23 u.-a.s. Zondag 14-23 u Entree f l.-j Militairen ert kinderen 10.50. 's Avonds in de gezellige Zuiveltuin- J Donderdag: VRIJ en BLIJ Vrijdag: TIROLER HOLZHACKER BUB'N Zaterdag: EDDY CHRISTIAN! Maandag: DE BIETENBOUWERS De Zandvoortse raad kwam Dins dagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Niette genstaande het fraaie zomerweer was de publieke tribune tot de laatste plaats bezet. De burgemeester was verheugd over deze blijk van belangstelling van de burgerij en de badgasten voor het werk van de raad. Bij de wijziging van het uitbreidingsplan pleitte de heer Sie gers (K.V.P.) voor ruimere beschikbaar stelling van gronden voor woningbouw; momenteel is het uiterst moeilijk om grond voor dat doel te kopen. De garan tie van rente en aflossing van een door het r.k. schoolbestuur te bouwen kleu terschool werden verhoogd van f 100.009 tot f 115.000. Medewerking werd ver leend voor de stichting van een rijwiel stalling op de nieuwe speelplaats van de Mariaschool. De verplichte va- cantieregeling voor de slagers ontlokte de heer Weber (A.Z.B.) de opmerking, dat als de slagers achtereenvolgens een week vacantie nemen, op de tussenlig gende Zondag Zandvoort wel eens zon der vlees zou kunnen zitten. De heer Siegers (K.V.P.) wilde geen „Schaftuur" invoeren omdat dit wellicht niet toe laatbaar is, de slagers kunnen onver plicht hun winkels 's middags sluiten. De interpellatie van de heer Siegers (K.V.P.) vormde de hoofdschotel van deze vergadering. De heer Siegers had verwacht, dat na het arrest van de Hoge Raad inzake de kwestie-Molenaar, de raad door B. en W. zou worden ingelicht omtrent hetgeen nu zou gebeuren. Een particulier heeft een caravan-kamp ge sticht, dat aan de eisen voldoet, en nu moet men zich niet op een standpunt stellen; men moet de man de gelegen heid geven zijn bedrijf voort te zetten. Spr. vroeg aan B. en W. of het kamp soms niet voldoet aan de eisen; het ad vies van de kampeerraad is de raad onthouden. Als het college prijs stelt op goede samenwerking met de raad, moet het rekening houden met het gevoelen van de raad. De voorzitter waardeerde de rustige wijze waarop de heer Siegers zijn inter pellatie had gehouden: de ontruiming is rustig verlopen en de heer Molenaar heeft zich daarbij neergelegd Enkele raadsleden hebben spr. telegrafisch ver zocht de ontruiming te staken. Spr. is daarop niet ingegaan omdat de ontrui ming een gevolg is van het arrest van de Hoge Raad. Het optreden van de politie strekte alleen om de overtreding van de politie-verordening te beëindigen. Onbe woonde wagens heeft men laten staan. De eerste phase van de affaire-Molenaar is hiermede beëindigd. Er is nu een schone lei. Het college van B. en W. heeft geenszins de bedoeling de heer Molenaar van zijn broodwinning te be roven. Hef kamp voldoet niet aan de eisen, gesteld door de Inspectie van de Volks gezondheid; ook de brandweer had be denkingen. Het college en de politie treft geen blaam. In sommige persor ganen is nodeloze sensatie gewekt. B en W. hebben gisteren reeds, n.a.v. een verzoek van de heer Molenaar, aan Publieke Werken, gemeentegeneesheer en politie advies gevraagd omtrent de voorwaarden waaronder de heer Mole naar een vergunning kan worden ver leend tot het plaatsen van een beperkt aantal caravans. Er zullen eisen wor den gesteld uit oogpunt van volksge zondheid, brandgevaar e.d. Het advies van de Nederlandse kampeerraad is in Sept 1952 gevraagd, in April kwam een onbevredigend rapport binnen en dat was voor B. en W. aanleiding een na der advies te vragen;, want de kam peerraad stelde voor, dat de gemeente voor de heer Molenaar een nieuw ter rein in orde zou maken. Hier werden de kool en de geit gespaard! De verordening bedoelde regelend op te treden omdat een choatische toe stand dreigde te ontstaan; de Hoge Raad heeft deze bepaling verbindend geacht. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) memoreerde nog dat in Sept. 1952 de heer Molenaar namens burgemeester en wethouders in overweging is gegeven tijdig bij de kampeerraad advies te vragen omtrent de eisen, aan zijn kamp te stellen. De heer Molenaar is daar niet op in gegaan, blijk baar in het vertrouwen op een voor hem gunstige uitspraak van de Hoge Raad. De ontruiming is een zaak van de poli tie, niet van B. en W. De heer v. d. Werff (C.H.) herinner de er aan, dat bij de vaststelling van de verordening door de raad uitdrukkelijk is gevraagd soepelheid te betrachten ten aanzien van Molenaar. De heer Gosen (A.R.) diende een motie in, waarin het optreden van de burgemeester wordt betreurd en besloten wordt nog heden aan Molenaar een vergunning te ver lenen. De heer Tates (VVD) betreur de het, dat het college geen rekening heeft gehouden met de wensen van de raad'. Men had in dit voorjaar Mole naar aan een vergunning moeten hel pen. Spr. achtte het ernstig, dat de voorzitter zich verschuilt achter het ar rest van de H. R. Als B. en W. los V£m de voor de H.R. lopende strafzaak Molenaar een vergunning hadden ge geven, hadden zij sensaties kunnen voorkomen. Ook op het telegrafisch ver zoek van vijf raadsfracties heeft de bur gemeester niet gereageerd. Dergelijke dingen zijn ongunstig voor de verhou ding tussen burgemeester en de raad. De heer Siegers (KVP) was niet ten volle bevredigd door het antwoord van de voorzitter; spr. hoopte dat de aan de vergunning te verbinden eisen niet over dreven zullen zijn. Spr. vroeg daarom trent een toezegging. De motie-Gosen achtte spr. te scherp gesteld; deze moet niet over de burgemeester, maar over het optreden van B. en W. een v spraak doen. De heer Weber (AZB) wilde gezien het aangebroken, seizoen nu Mole naar een vergunning geven en de voor waarden voor het volgend seizoen na der preciseren. Ir. van Kuyk (P.v.d.A.) meende dat de ondernemer aan redelij ke eisen moet voldoen; in die geest moet de toezegging van soepelheid, destijds door B-. en W. gedaan, worden bezien. De gebreken, welke aan dit kamp ble ken te kleven, zijn aanleiding geweest tot deze moeilijkheden. De heer Mol (CPN) betreurde het dat deze hard1 wer kende man in zijn broodwinning wordt gehinderd; men kan niet volstaan met reclame te maken voor nieuwe hotels. De voorzitter achtte het onaanvaard baar om nu een vergunning te verle nen en later de voorwaarden te formu leren, welke uit oogpunt van volksge zondheid moesten worden gesteld; spr. betreurde het, dat de heer Gosen in een motie de actie van de burgemeester afkeurt. Spr. heeft gehandeld in over leg met justitiële autoriteiten; een der gelijke motie werd- zij aangenomen zal spr. naast zich neerleggen. De toe gezegde soepelheid kan alleen waarde hebben als aan redelijke eisen wordt voldaan. Bij het verlenen van een ver gunning moeten B. en W. de belangen van de gehele gemeenschap In het oog houden. De eerste ontruiming heeft in 1952 plaat-s gevonden omdat het kamp niet aan de eisen voldeed. De heer Mo lenaar heeft zijn kamp later niet in or de gebracht maar gegokt op de uit spraak van de H. R. Toen die uitspraak voor Molenaar ongustig was, werd het kamp ten tweede male ontruimd-. Het telegram van de raadsleden tast spr.'s bevoegdheid en verantwoordelijkheid niet aan. Bij de binnenkort te verlenen vergunning kunnen enkele primaire eisen gesteld worden, later kan men dan nadere voorwaarden stellen. De heer Gosen (AR) had niet de bedoeling de burgemeester onaangenaam te zijn, maar wilde uitdrukking geven aan zijn ontstemming over deze gang van za ken. Spr. trok later zijn motie in. De heer v. d. Werff (CH) wilde deze zaak aan het beleid van B. en W. over laten. De heer Siegers (KVP) wilde zijn stem aan een motie van afkeuring ont houden nu het college een loyale toe passing van de verordening binnen en kele dagen heeft toegezegd'. De heer Tates diende een motie in waarbij het beleid t-a.v. het caravan-kamp wordt be treurd en het vertrouwen wordt uitge sproken, dat de vergunning zo spoe dig mogelijk wordt verleend. De voorzitter noemde de motie-Tates zakelijk van niet meer betekenis dan het voorstel-v. d. Werff, de motie is alleen sensationeler. Het voorstel-v. d. Werff wordt met 84 stemmen aangenomen (weth. Slagveld onthield zich van stem ming). De motie-Tates wordt met de zelfde stemmenverhouding verworpen. Bij de rondvraag vroeg de heer We ber (AZB) wie de schade draagt van de gebreken van de nieuwe slijtlaag van het circuit; is het advies van de direc teur van P.W. gevraagd? De voorzitter deelde mede dat een "deskundig rapport is aangevraagd. ook ingedeeld is in de zware afdeling van het Amsterdamse O.V.V.O.-reser- veteam en het eerste negental van T.I.W. Wellicht ziet het derde toch nog kans om de- rode lantaarn over te dragen! Stand derde klasse B: H.C.K. III 6—11 T.Y.B.B. I 6—10 Rooswijk I 68 S.C. Haarlem III 6— 7 Gymnasion V 63 E.D.O. III 6— 2 D.S.B. II 6— 1 Stand derde klasse C: O.V.V.O. II T.I.W. I R.C.H. II Gymnasion IV Schoten III T.Y.B.B. III Stand derde klasse D: T.Y.B.B. II 5—10 6—10 5— 6 5— 4 5— 2 6— 0 6—12 5— 6 6— 6 6— 6 6— 4 4— 2 5— 2 T.H.B. I H.H.C. III H.C.K. V Gymnasion VI R.C.H. III H.C.K. IV De uitslagen van deze week in de derde klasse waren: A.B.C.—V.V.G.A. III 7— 0 T.I.W.—O.V.V.O. IV 9— 7 O.V.V.O. IV—O.V.V.O. III 3— 5 S.C. Haarlem IIIGymnasion V 94 H.C.K. Ill—E.D.O. III 15— 0 Gymnasion IVO.V.V.O. II 116 Gymnasion VIT.Y.B.B. II 211 Het programma voor deze week luidt: O.V.V.O. II—T.Y.B.B. III Schoten III—T.Y.B.B. III Rooswijk—T.Y.B.B. T.Y.B.B. II—H.H.C. III T.Y.B.B. II—T.H.B. Het eerste T.Y.B.B.-negental zal zich geducht moeten inspannen om de pun ten tegen Rooswijk te veroveren; het reserve-team kan ook deze week weer enige winstpunten rijker worden, ter wijl T.Y.B.B. III geen illusies behoeft te hebben van het uitstapje naar Am sterdam tegen O.V.V.O. II. Ook deze week dus weer een aan trekkelijk programma. Advertentie HAARLEM Heel Nederland en meer in het bijzon der alle provinciale hoofdsteden, zijn er vandaag op luidruchtige wijze aan herinnerd, dat het heden veertig jaar ge leden is, dat de militaire luchtvaart in ons land werd opgericht. Drie groepen van in totaal meer dan honderd vlieg tuigen voor het merendeel straalja gers maakten onder een strakke, blauwe lucht een massale rondvlucht boven ons land. Tussen negen en tien uur werden de bewoners van Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam opgeschrikt door het gierend overkomen van een formatie Thunder jet- en Gloster Meteor- straaljagers, tegelijkertijd werden Mid delburg, Den Bosch door een groep Thunderjets „aangedaan", terwijl de bewoners van Utrecht eerst een for matie Thunderjets en ongeveer een kwartier later nog een formatie Mete ors zagen overkomen. In de middaguren kwamen boven Arn hem en Maastricht een groep Thunder jets over, terwijl de meest Noord-Oos telijke provincies, met de hoofdsteden Leeuwarden, Groningen,Assen en Zwolle, zowel door Thunderjets als Me teors aan het jubileum van de sinds kort „Koninklijke" Luchtmacht werden herinnerd. Tussen al deze indrukwek kende bedrijvigheid- in de lucht door bewoog zich lnagzaam een formatie van zes en twintig Harvard-toestellen, die in het getal-figuur „40" een rond vlucht boven ons land maakten. Na al deze vluchten zijn vanmid dag kransen gelegd door burgers en militairen bij het monument voor ge vallen vliegers op de vliegbasis Soes- terberg. Het hoogtepunt van de viering van het veertigjarig bestaan van de Lucht macht moet echter nog komen; dat is als op Zaterdag 18 Juli boven het vliegveld Soesterberg een Nato-vlieg- demonstratie wordt gegeven, die alle vroegere in Europa gehouden lucht machtshows zal overtrefren. Bij Kon. Besluit is aan L. J. Quant, Vice-Admiraal b.d. bij de Zeemacht, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als waterschout te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. Hoewel de Officier van Justitie vrij spraak wegens gebrek aan bewijs had geëist, heeft de Amsterdamse rechtbank, die Dinsdag uitspraak deed, een 52- jarige ambtenaar van de griffie dezer rechtbank, de vroegere chef van de in middels geliquideerde griffie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam wegens verduistering van f 7900, die hij als ambtenaar in zijn kas had, tot een, jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte bevindt zich niet in voorar rest. Zijn raadsman, mr. Th. Muller Mas- sis, tekende onmiddellijk na de uit spraak hoger beroep aan. Dit proces draait om een verzegelde enveloppe met f 7900, waarvan vermoed wordt, dat zij in 1946 door een voorma- In de plaatselijke ontmoeting HVGB 1 •Haarlem 1, welke voor de hoofdklas se waterpolo competitie in Stoop's bad werd gespeeld, heeft Haarlem 1 met 74 het onderspit moeten delven. Al direct toonde HVGB zich de meerdere van Haarlem door ruim drie minuten, met Haarlemaanvallen af te slaan. Nadat béi de ploegen voltallig waren, werden al spoedig een HVGBer en een Haarlem speler de kant opgezonden, waarna een HVGB-aanval tot corner werd verwerkt. Nadat de corner genomen was, wist Fe lix HVGB de leiding te bezorgen. Een strafschop toegewezen aan Hoge- land werd veranderd in een HVGB-doel- punt. Maar kort hierna kreeg Frans Paanakker een srafworp toegewezen, die ook in een doelpunt resulteerde. Na een goede combinatie van Hogeland en Felix ging met 3-1 de rust in. Kort na de hervatting was het Felix die er 41 van maakte. Haarlem wist direct hierna een HVGB-aanval af te slaan, waarbij de Haarlemmidachter de bal naar Bijls- ma speelde die de bal meteen het HVGB-doel inschoot, waarna Paanakker de Haarlemachterstand verkleinde tot ■3. Nadat Hoekstra na een vrije worp van Felix de stand op 53 had gebracht ging Haarlem wederom op het HVGB- doel af, 5—4. Hierna wist HVGB op overtuigende wijze de overwinning, door Hoekstr en Felix, veilig te stellen, zodat met 74 het einde kwam. DAMES: tweede klasse A: HVGB 1 VZV 1 6—0; VZV 1—DWT 1 2—8. Reserve tweede klasse: HVGB 2Haar lem 2 4—0; DWT 2—ADZ 2 6—1; DWT 3—DWR 2 3—3. HEREN: reserve eerste klasse A: HVGB 2Rotterdam 2 32; Haarlem 2Rotterdam 2 28. Reserve tweede klasse C: HVGB 3LZC 2 50. Reserve derde klasse E: DWT 2 Haarlem 4 21; Nereus 4DWT 2 33. Kringcompetitie meisjes: DWTHVGB 3—3. Heren: HVGB 5DWR 3 22. Jongens A; DWTHaarlem A 43; Jongens B: Haarlem B—VZV 2—1. Tijdens de gisteravond in een warme raadzaal gehouden vergadering van Velsen's gemeenteraad heeft wethouder W. F. Visser onthuld, dat het nog niet zeker is, dat de gemeente toestemming krijgt een nieuw raadhuis te bouwen. De wethouder ging zelfs zo ver, dat hij veronderstelde, dat hiervoor nog wel een „vechtpartijtje" geleverd zal moe ten worden. Aanleiding hiertoe was het voorstel om het bedrijf Openbare Wer ken, dat met ruimte gebrek te kampen heeft, uit de moeilijkheden te helpen door het plaatsen van een tijdelijk ge bouw, waarmee een bedrag van f 33.600 gemoeid is. lige P.R.A.-rechercheur uit Alkmaar, thans textielkoopman te Bergen op Zoom, op de griffie van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof is gedepo neerd. Dit blijkt echter uitsluitend uit de gegevens te Alkmaar, niet uit die van de griffie te Amsterdam. Wel ver klaarde ter zitting op 16 Juni de als getuige gehoorde P.R.A.-rechercheur, dat hij vele malen goederen bij de grif fie had afgeleverd, doch hij kon zich onmogelijk herinneren of hij ook de f 7900 daar had gebracht. Dit nu leverde een grote moeilijkheid voor het bewijs op, want juist op de plek, waar de ontvangst van de ver zegelde enveloppe in het registratieboek ter griffie was ingeschreven, vertoonde de betrokken bladzijde een gat. Ook overigens was deze bladzijde ernstig be schadigd. Ter zitting verklaarde de verdachte onschuldig te zijn. Hij zeide niet te we ten, wie deze bladzijde beschadigd had. Een jaar geleden hoorde de wettige erfgenaam door een toeval in Alkmaar dat in Amsterdam voor hem destijds f 7900 was gedeponeerd. Toen hij dit geld kwam opeisen bleek het te zijn verdwenen. Om 1 uur precies vertrok Dinsdagmiddag uit Haarlem een stoet van 49 auto's, waar in ruim honderd ouden van dagen zich be haaglijk hadden neergezet. De autotocht, die jaarlijks plaats vindt, was georganiseerd door de winkeliersvereniging van de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark. De stoet, welke begeleid werd door een zestal motor rijders om het verkeer te regelen, maakte eerst een rondrit in de omgeving van Haar lem en reed daarna over Hilversum naar Amersfoort. Het dierenpark werd bezichtigd en het bestuur van de vereniging bood de oudjes een koffietafel aan. Een accordeon- nist en een jodelmeisje verschaften hun het nodige vermaak met wijsjes uit de oude tijd. Om 11 uur 's avonds arriveerden de wa gens weer in onze stad, waarna de oudjes ieder afzondrelijk door de winkeliers, die zich deze dag geheel vrijwillig beschikbaar hadden gesteld, thuis werden gebracht. De ouden van dagen en hun weldoeners kunnen aan deze dag prettige herinneringen bewa ren. In zijn woning te Den Haag is Woensdagmorgen op 71-jarige leeftijd ten gevolge van een hartverlamming overleden de heer Joris van den Bergh. De thans overledene was vooral bekend als sportjournalist met de wielersport als zijn specialiteit. Hij schreef het be kende boek „Te midden der kampioe nen", samen met K. J. J. Lotsy, „Myste rieuze krachten in de sport" en „Cir cusleven". De heer Van den Bergh is voor de oorlog en er na, in 1947 en 1948. als ploegleider opgetreden van de Neder landse renners in de Tour de France. 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac, Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel MIJ. csrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika H1c Kon N. Stoomb. M Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. ex-div. 6 Vorig Opening slot 1/7 102 Al. 99b 08% 97% 99% 97 164% 15954 12244 152% 166 189% 213% 163% 317% 9444 13444 128-,; 12614 113% 103 102 A 9711 159% 190 164% 317% 93 128% 126 104%' 100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2