Vaticaanse kunstschatten Mgr. Paolo Giobhe opent bijsonder waardevolle tentoonstelling in Haags Gemeentemuseum Betoverende danskunst Niets doen Artillerie-monument in Oldenbroek K.A.V. in bisdom Haarlem telt thans 11000 leden Binnen de kerk hebben alle rassen gelijke rechten Moord- m Eisenhower mag Klein Europa hulp onthouden De droom verwezenlijkt De zagende pijnen Adsp.-emigrante ondergedoken Bloemencorso te Aalsmeer Zijn gewicht in zuivel waard Financiering van gezinshulp op verzekeringsbasis BISSCHOP VAN (VS.): WOENSDAG 1 JULI 1953 ii Indien EDG niet wordt geratificeerd De subsidie voor de Ned. Opera Pater B. Welling herkozen als provinciaal H. Familie Corps de ballet gegroeid Minister Luns niet door Soekarno ontvangen Ondeugdelijke potten geleverd Brusselse glasfabriek contra Westlandse conservenfabriek Dit jaar 12 September Honderdduizendste op De Melkweg' Katholieke Vrouwenbeweging door NCAIO MARSH yA-jii A 3 25 cent per pak Dubbel pak 45 cent Na de opening der tentoonstelling van Vaticaanse kunstschatten be kijken (v.r.n.l.) de Pauselijke In ternuntius Mgr. Paolo Giobbe, de burgemeester van Den Haag mr. Schokking en de vertegenwoordiger van HM. de Koningin mr. J. H. L. baron Sweerts de Landas Wyborgh het beeld van de Goede Herder. J an het begin van de tentoonstelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad die A gisteravond door Mgr. Paolo Giobbe in aanwezigheid van vele hoge gasten ■si Zoals een vertegenwoordiger van H. M. de koningin, mr J. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, de minister van O., K. en W. mr J. M Cals, leden van het Corps diplomatique en vele anderen werd geopend, staat ,,De goede Herder. Het is een der oudste afbeeldingen van Christus en werd in de derde eeuw mer gehakt. Sindsdien verbleef het in Rome en hethefrP voor de reis naar Neder land slechts voor zover bekend éénmaal de Heilige Stad verlaten. Dat was kort na de laatste oorlogtoen het als dank voor de bevrijding van Rome door de Amerikaanse troepen, uitgeleend werd aan het Metropolitan Museum te New York. De aoede Herder" werd bij aankomst in Amerika door met stenguns gewapende 'soldaten naar het Museum overgebracht en weinigen zullen beseft hebben hoe re- dicuul en navrant de contradictie eigenlijk was. Het marmeren beeld staat temidden van een serie sarcophagen reliëfs uit de eerste eeuwen. Het grootst is de stenen plaat met tal van figuren ver lucht en in het midden in een cirkel het echtpaar tonend, voor wie het graf werd vervaardigd. Het is nog helemaal als een der profane sarcopha gen zoals de rijke Romeinen ze lieten vervaardigen, hoewel details uit het Bijbels verhaal er uitvoerig op zijn afgebeeld. Maar anderzijds ziet men hier reeds de geest ontluiken, die later waren zou over de intiemste ivoren boekomslagen of de mooiste Romaanse kapitelen. De afdeling van vroeg-chnstelijke kunst is nog uitgebreid met een aantal De Amerikaanse Senaat heeft Presi dent Eisenhower de bevoegdheid gege ven om de zes landen van het ^„Kleine Europa" een milliard aan militaire hulp te onthouden, als zij het E.D.G.-verdrag niet ratificeren. Het betreffende amendement op de wet die de toewijzingen van buiten landse militaire hulp vaststelt, werd ingediend door de senatoren Taft en Tohnson Het is bedoeld als substituut voor een door het Huis van Afgevaar diaden voorgesteld wetsontwerp, waar bij de President verplicht werd gesteld Klein-Europa een milliard aan militaire hulp te onthouden, wanneer het Euro pese legerverdrag niet zou worden ge ratificeerd. Senator Johnson verklaarde, meer te voelen voor het ontwerp van het Huis. maar was van mening, dat men de President niet tevoren aan banden kon leggen, omdat deze dan geen mogelijk heid meer had om met West-Europa te onderhandelen. Dit zou mogelijk de Amerikaanse belangen schaden en er zou misschien dan toch een wijziging van de wet nodig zijn, wellicht juist op een moment, dat het Congress juist op reces is. Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld 630.000 gld. gemeentesubsi die te geven aan de Ned. Opera voor het a.s. seizoen, een gelijk bedrag als voor het afgelopen seizoen is gegeven. Verwacht mag worden, dat ook het Rijk de provincie Noord-Holland en de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Utrecht dezelfde subsidies zullen geven als voor het afgelopen seizoen is toege staan. De Ned. Opera had eerst een be groting ingediend met een exploitatie tekort van 1.597.800 gld. maar dit tekort is later teruggebracht tot dat van het afgelopen seizoen, n.i. 1.377.000 gld. Op het provinciaal kapittel van de Missionarissen van de H. familie, ge houden te Oudenbosch, werd de hoog- eerw. pater B. Welling opnieuw gekozen tot provinciaal overste van de paters van de H. Familie. bijzonder unieke stukken, zoals de bronzen wijwateremmer met gegra veerde versieringen voorzien^ uit de vierde eeuw, de vroegst bekende gego ten bronzen klok, als een fantastisch gevormde helm, de prachtig versierde lampen met de eerste nog geheime te kens der in catacomben verscholen christenen en een Pyxtus, afkomstig uit Syrië, met ongelooflijk fraaie ivoor-re liëfs versierd. De minnaars van edelsmeedkunst vin den er koper- en zilverdrijfwerk en email cloisonné, haast schoner dan dat van de beroemde school van Limoges en via de voortbrengselen van de vroege middeleeuwen komt men aan enkele panelen uit het Quattrocento, met als hoogtepunten de Madonna van Duc- cio di Buomsegna en de Verkondiging van Fra Angelico, die wij reeds enige weken geleden in ons blad gereprodu ceerd hebben. Een zaal met ërote wand tapijten naar ontwerp van Rafael en vervaardigd op een der befaamde Brus selse ateliers besluit de tentoonstelling. Bijzonder omvangrijk is deze expositie niet. De tentoonstelling van West-Duitse vroege Religieuze kunst b.v., enige ja- ren geleden in het Rijksmuseum te Am- sterdam, was veel groter. Maar het voor deel is dat men niet overladen wordt en de stukken allicht wat grondiger en intenser gaat bezien. Bijzondere dank moet er gebracht worden aan Dra Bea trice Jansen, die jarenlang met de sa menstelling van de expositie is geoccu peerd geweest en Jhr. mr M. van Wee- de onze gezant bij het Vaticaan, die door zijn tactvol en diplomatiek optre den de deuren der musea geopend heeft. Men moet deze tentoonstelling ook zien als een pauselijk gebaar naar aanleiding van het Honderd-jarig Herstel der Hië rarchie in Nederland, want men kan het gerust als een zeer hoge gunst beschou wen, dat de Vaticaanse musea deze schatten voor ons land hebben afge staan. M. Amsterdam zag gisteravond in Carré tijdens de tweede voorstelling van het Ballet van de Mar quis de Cuevas Marjorie Tallchief terug, met George Skibine de grote pas de deux uit „Don Qui- chote" dansend, en het heeft er gedreund van de geest drift. Marjorie Tallchief is toch wel de uitverkorene onder al deze lievelingen der balletomanen en zij had de zaal terstond weer in de ban van haar hartverove- rende jonge vrouwelijke gratie. Had zjj misschien een NMiNNGNNél tikje minder balans, was zij een zweempje minder ge- /l&mÊÊteSntF' acheveerd? Ach, dat komt wel terug. Zij heeft een jaar geleden een tweeling ter wereld gebracht, uiterst ver heugende maar moeilijke gebeurtenis voor een balle rina. Wij waren allen zeer tevreden, omdat wij die grote stijl van Marjorie Tal - chief weer terugzagen, een stijl die door haar vrouwelijkheid wordt verzacht en menselijk gemaakt. Een van de dingen, die ik het liefst doe in deze tril- lend-warme dagen is be paaldelijk: niets doen. Maar welk een moeilijke kunst is dat. Gisteren dacht ik, vandaag ga ik het nou eens doen, niets doen. En ik in stalleerde mij op een ter rasje met een glaasje limo nade met ijs; want alcohol, dat is al gemeen bekend, inspireert een mens tot enigerlei activiteit. Ik sloot mijn ogen en besloot nergens aan te den ken. Maar nergens aan denkende schoot het mij te binnen, dat ik over een nieuw stukje voor deze rubriek behoorde te denken. En denkende over dat nieuwe stukje, werd ik er mii pijnlijk bewust van, dat ik mijn voornemen om niets te doen geweld aandeed. Innerlijk verscheurd en uiterlijk transpirerend nam ik ten slotte potlood en papier om tot rust te komen. Want ik besefte, dat ik aan mijn bezig nietsdoen ten gronde zou gaan- ~;j Toen kwam er een kennis naast mij op het terrasje zitten. „Wie werkt er nou met dit weer, zei hij beschuldigend. „Ik," zei ik. „Als ik niet werk, werk ik nog harder." Hij keek mij onderzoekend aan, ais vermoedde hij, dat ik door een zon nesteek was getroffen. Daarna begon hij een zeer uitgerekte anecdote te vertellen, want hij behoorde tot die soort mensen, die als door het lot tot alsmaar praten worden gedreven. Toen de mop uit was, sneed hij aanstonds een nieuwe aan. Aanvankelijk pro beerde ik te luisteren. Maar spoedig hoorde ik alleen nog maar vaag zijn stemgeluid. Denken deed ik nergens aan. En het drong zalig tot mijn be wustzijn door, dat ik eindelijk niets deed. Tenslotte zei hij: „Ik ga maar weer eens verder." „Hé, wat jammer", zei ik. „Ik zat nau net zo lekker niks te doen." Beledigd verwijderde hij zich. Maar ik weet het nu: de enige mo- lelijkheid tot niets doen is er in ge- egen anderen te laten doen. Maar ook Rosella Hightower was op deze avond betoverend. Ik herinner mij niet haar ooit zo prachtig te hebben ge zien als in deze „Sylphides", waar zij een ijle gratie bereikt, die menigeen de tranen in de ogen brengt, tranen van ontroering om de herkenning van het grote moment, waar de kunst van de dans heerst. Hier was dus uitzonderlijk grote dans kunst aan de orde, maar dit dan mede dank zij tal van andere factoren, die deze „Sylphides" tot een feest maakten. Ook het „corps de ballet" is in de loop der jaren getraind en gedisciplineerd geraakt en boven de materie uitgeko men. En van de andere solisten viel in zonderheid Jacqueline Moreau op, jong, gedecideerd en spiritueel, alsmede de niet overmatig sterke, maar zeer gevoe lige Helga Monson, die veel sfeer heeft. Het zwakst, want wat traag en onpre cies leek mij George Zoritsch, maar wat hiervan zij, het was een „Sylphides", die ons lang zal heugen. Wat de overige nummers betreft, kreeg men wel definitief de overtuiging, dat de troep het in ieder geval in het ge dramatiseerde sprookjesballet wil zoeken en ons over het algemeen niet wil ver ontrusten met de problemen der abstrac te balletkunst en nog veel minder met het surrealisme, dat in het buitenland en vogue is. Dit heeft het bezwaar, dat men zich uit dit repertoire toch maar een eenzijdig beeld van de verrichtingen van het Ballet van de Marquis de Cuevas kan vormen. Het doet wat denken aan programma's voor de provincie: het moet vooral niet schokkend zijn. Intussen werken die gedramatiseerde sprookjes niet bijster overtuigend. Op deze avond zag men in dit genre ,,L'Ai grette" van Birger Bartolin, kruising van „Vuurvogel" en „Lac des cygnes" en nog een stuk of wat van dergelijke beroem de balletgegevens. Hier dan een witte reiger, die tevergeefs in het moeras wordt nagejaagd door 'n jager. De jager sterft, de reiger blijft onbereikbaar. Daartussenin zijn allerlei scènes met fantastische figuren, zoals een koning der moerassen, dieren, insecten, nevels, koortsen, dwaallichtjes en gewone mon sters. Dit geheel, in suggestief decor van Rina Rosselli gezet, werkt weinig over tuigend en conventioneel, terwijl het minder aanleiding tot dansen geeft dan men denkt. Er is weer zoveel geloop en overbekende pantomime in, doch er zijn enkele dankbare rollen. Die van Rosella Hightower als de witte reiger is onge meen mooi, nerveus en frêle en uiterst virtuoos. Irt ,.La Tertulia" kregen wij zowaar alweer een spektakelballet van Ana Ricarda, veel minder pretentieus dan haar „Dona Inès" van de vorige avond, Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. maar wel onderhoudender. Er wordt veel meer in gedanst, en dit behalve door Ana Ricarda zelf, die een mid delmatige danseres is, met grote vir tuositeit door Jacqueline Moreau en Scouratoff en bovendien door nog vele anderen. Het ballet geeft name lijk een voorstelling weer in een Ma- drileens variété-theater uit de goede oude tijd, hetgeen natuurlijk aanlei ding geeft tot hele series danspartijen. Zeer genoeglijk ongetwijfeld, doch men zou er zich met zoveel meer vreugde aan overgegeven hebben, wanneer de nieuwe aanwinsten van het repertoire belangrijker waren ge bleken. Het was dus wel weer een zeer onder houdende avond, doch hij leerde één ding: aan belangrijke choreografen heeft de troep gebrek. De individuele dans- kunstige hoogtepunten vergoedden ove rigens alles. President Soekarno en Moh. Hatta hebben, volgens het Indonesische blad „Merdeka", geweigerd de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die vorige week op doorreis naar Australië in Djakarta ar riveerde, in audiëntie te ontvangen. Het blad schrijft hierover o.m.: „Deze houding weerspiegelt de gevoelens van Indonesië ten aanzien van Nederland en is een duidelijk bewijs van de verslech tering van de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië." Het twintigjarige meisje Anna Maria Brandenburg uit Oirschot is sinds Maan- dagavond spoorloos verdwenen. Haar ouders vertrekken Donderdag a.s. uit Amsterdam met de „Johan van Olden- barnevelt" naar Australië. Vermoedelijk heeft het minderjarige meisje zich aan deze emigratie willen onttrekken. Zij is vermoedelijk in gezelschap van een der tigjarige man, Albert Klaassen uit Eind hoven, met wie zij reeds enige tijd om gang had. De burgemeester van Oirschot heeft om aanhouding en terugbrenging van het meisje verzocht. Maandagavond heeft Klaasen mej. Brandenburg van haar woning afgehaald. De politie heeft hem die nacht niet in zijn woning te Eindhoven aangetroffen. Mej. Brandenburg had in een gesprek met haar moeder reeds laten blijken dat zij niet veel voelde voor de emigratie plannen van haar ouders. Waarschijnlijk heeft Klaasen haar bewogen hier te blij ven en onder te duiken. Ruim een maand geleden is conserva toir beslag gelegd op het banksaldo van de N. V. Zuid-Hollandse Conservenfa briek te 's Gravenzande. Dit als een ge volg van een procedure, welke reeds bijna een jaar loopt en aanhangig werd gemaakt door een Belgische glasfirma, het Belgische Consortium des Verreries te Brussel. De conservenfabriek heeft een bankgarantie aangeboden voor het volle bedrag, waarvoor beslag werd ge legd plus kosten, ten bedrage van f 57.000 ter opheffing van het beslag. De Belgische firma heeft deze proce dure aanhangig gemaakt omdat de con servenfabriek niet bereid was het ge vraagde bedrag te betalen voor de feve ring van ettelijke honderdduizenden V°t- ten. De fabriek grondde deze weigering op haar mening, dat de potten ondeug delijk zouden zijn gebleken. De Belgische firma eiste aanvankelijk een bedrag van f 52.000, later verlaagd tot f 45.000 (de conservenfabriek verklaarde zich bereid tot betqling van f 35.000) zodat het ge- schil in feite liep over een bedrag van f 10.000. Partijen behouden zich thans hun rechten voor. Het Belgische consor tium baseert zich bij zijn eis mede op het feit, dat de conservenfabriek de pot ten heeft gebruikt en met conserven in circulatie gebrast. Naar wij vernemen, zal het Aalsmeer- se bloemencorso dit jaar niet 5 Septem ber, maar 12 September naar Amster dam trekken. De stoet wordt samenge steld onder het motto „Juliana Regina" en zal 28 praalwagens en 25 luxe wagens tellen. In tegenstelling tot vorige jaren zullen de bloemen zodanig gekozen wor den, dat de dag tevoren dus 11 Sep tember in Aalsmeer zelf een tentoon stelling van alle wagens wordt gehou den. 4 September wordt in de Centrale Aalsmeerse Veiling een internationale dahlia-tentoonstelling geopend, die tot en met 6 September zal duren. Ruim 100 deelnemers zullen met versierde fietsen en aanhangwagentjes het jeugd-bloe- mencorso verzorgen, dat in de middag van 5 September door Aalsmeer trekt. Vele festiviteiten staan in deze periode tevens op het programma. Het Artillerie-Monument ter nage dachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog en bij de gevechts handelingen in Indonesië en Korea gesneuvelde artilleristen, dat werd ontworpen door de architect Ys- brand Kok en de beeldhouwer Georges A. Graff, is Dinsdagmiddag te Oldebroek onthuld Naméns HM. de Koningin en Z. K. H. Prins Bem- hard werd een krans gelegd door Lt.-Kol. der Artillerie Jhr. D. J. A. A. Lawrck van Pabst. „Wat moet die man met al die boter en kaas?'' dat was een vraag, die velen Dinsdagavond in de Haagse Houtrust- hallen bezig hield, toen een vrolijk en blozend man met een grijze krullebol boven een rooddoorstoofd hoofd, niet minder dan 97 kg boter, kaas en melk kon opvorderen, omdat hij de 100.000ste bezoeker van de nationale zuivelten; toonstelling „De Melkweg" was. 'Deze gelukkige, de verzekeringsagent H. van Rijn uit Scheveningen, werd aan de poorten van Houtrust met een enor me struik bloemen begroet, waarna hij en zijn vier logeergasten uit Den Helder naar de Alkmaarse kaasmarkt op „De Melkweg" werden geleid. Zijn zuivere zuivelgewicht gewaar merkt door echte Alkmaarse kaasdra gers, bestond uit zeven enorme Goudse kazen, zeven forse Edammers, een vaat je van 25 kg boter, twaalf flessen melk en als toegift 20 pakken boter. Het ge wicht werd volgemaakt met een lunch- kaasje. Toen waren de 97 kilogram be reikt. (Van onze correspondent) In het Hillegomse „Treslong" hield de Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging (bisdom Haarlem) Dinsdag haar diocesane jaarvergadering. Het Gilde en de K.A.V. kwamen in de voor middag afzonderlijk bijeen om een eigen agenda af te werken. Bij het Gilde presideerde mevr. B. KortekaasDen Haen, die in haar openingswoord de suggestie deed om de komende winter een actie te ontplooien, waarbij ieder lid een nieuw lid voor het Gilde zal proberen te winnen. Zij wees in dit verband op het succes, dat de afdeling Haarlem wist te boeken met de folders, n.l. 75 nieuwe leden binnen enkele maanden. Zij bepleitte voorts, dat verschillende afdelingen eert kring zouden vormen. De ervaring in enkele gevalleq had reeds geleerd, dat het onderling uitwis- helen van gedachten en bevindingen veel nut had afgeworpen. De presidente wees er vervolgens op, dat ook de middenstandsvrouwen in het werk betrokken moeten worden. Daar toe bestaat er sinds kort contact met de R.K. Middenstandsvereniging en in September zullen er streekmiddagen ge houden worden in Delft, Haarlem, Lei den en Zaandam. Het is derhalve niet De luchtstrijdkrachten van Amerika, Canada en zeven NATO-landen, waar onder Nederland, zullen van 23 tot 31 Juli een grote luchtmanoeuvre boven West-Europa en Engeland houden. De oefening heeft de code-naam „Coronet" Afgelopen Zondag werd er tijdens de MH.H. Missen in het Amerikaanse bisdom Raleigh (Noord-Carolina) niet gepreekt. Alle priesters lazen een brief voor van mgr. Vincent S. Waters, waarin deze bisschop opnieuw van leer trekt tegen het rassenonderscheid in zjjn diocees, „Zelf kom ik uit de Zuidelijke staat Vir ginia," schreef mgr. Waters, „en ik weet dus, hoe krachtig daar en hier het ver gif is van het blanke vooroordeel. Maar ik weet ook, dat daar genezing voor bestaat en dat is ons geloof." De eerste maatregel in dit opzicht nam de bisschop in Mei. Hij bracht toen een fusie tot stand tussen de Congre gaties van de twee katholieke kerken van Newton Grove (N.C.). De ene kerk W. wordt hoofdzakelijk bezocht door blan- 1\ ken en de andere door negers. Beide 1 j|L congregaties hebben samen 440 leden a maar sinds de fusie zijn er nooit meer JÊSpM-'/M'''* dan 84 komen opdagen. De bisschop blijft echter vol goede moed: „Er kan ■ft geen sprake zijn van rassenonderscheid in welke katholieke kerk dan ook. De geestelijkheid is belast met de uitvoe ring hiervan en zij zal geen enkele af wijking toestaan. Elk ras krijgt gelijke rechten en binnen het kerkgebouw mag elke gelovige zitten of knielen, waar hij Mgr. Vincent Waters maar wil." Advertentie 66 „Mijn moeder vroeg of iemand de 1-lift wilde bedienen," zei Stephen. „Toen ben ik gegaan." „Naar de lift?" „Wie was er in de lift?" „Hij. Hij zat erin." „Met de deuren dicht?" „Ja." „Wie maakte ze open?' „Ik. Tante V. stond nog zon beetje op de overloop te dralen. Toen ik de deuren eenmaal open had, laveerde ze er op af en zeilde naar binnen." „En toen? Ging u direct achter haat aan?" „Ik bleef nog even staan om tegen mijn moeder te knipogen en ging toen naar b-binnen en liet gewoon de 1-lut zdkl^Gn „Eén moment. Welke plaatsen en hou dingen namen Lord en Lady Wuther- wood in de lift in?" „Hij zat in de hoek. Hij had ztjn hoed op en zijn sjaal om en zijn kraag omhoog. Ik d-dacht, dat hij sliep." „Sliep? Maar een minuut tevoren had hij nog zo hard als hij kon geroe pen." „In slaap, of hij zat te mokken. Ik dacht eigenlijk dat hij zat te mokken." „Waarom zou hij dat gedaan hebben?" „Hij was een stuk chagrijn. Tante V had hem laten wachten." „Hebt u op zijn hoed gelet?" „Het was een afschuwelijke hoed." ',',Was er iets bijzonders aan?" „Hij zag er zo gewoontjes mee uit. Ik kon hem eigenlijk niet zo goed zien. Tante Violet stond t-tussen ons in er het licht was niet aan." „Stond ze tegenover hem?" „N-nee. Met haar gezicht naar de deur." „Goed. En toen?" „Toen drukte ik op de k-knop en gingen we naar b-beneden." „Wat gebeurde er toen?" .'.Toen we zowat halverwege waren begon zij te gillen. Ik had hen geen van beiden aangekeken. Ik hoorde de gil en sprong omhoog van schrik en drukte bijna automatisch op de knop HALT. We bleven dus staan. We waren bijna beneden. Juist onder de eerste étage." Ja?" „Ik keerde me natuurlijk om. Oom G zag ik niet, want zij stond ervoor met haar rug naar me toe en gilde afstote lijk. Het was beestachtig. Even plotse ling als de fluit van een locomotief. Daar heb ik altijd al het land aan gehad. Ze ging een beetje opzij en ik k-keek en toen z-zag ik hem." „Wat zag u?" „U weet hoe het was." „Niet precies. Ik zou graag een nauw keurige beschrijving hebben." Stephen bevochtigde zijn lippen en streek met zijn hand over zijn gezicht. „Nou," zei hij, „hij zat daar. Ik herin ner me nu, dat er een deuk in zijn hoed was. Zij had hem vast en ze schudde zo'n beetje en toen v-viel hij zo'n beetje voorover. Zijn hoofd hing tussen zijn knieën en zijn hoed viel af. Zij trok hem weer overeind. En toen z-zag ik het." „Wat zag u?" vroeg Alleyn. „Het spijt me, maar het is echt belangrijk en de beschrijving van Lady Wutherwood was niet erg duidelijk. Ik wil me een klaar beeld vormen." „Ik wou," zei Stephen heftig, „dat ik dat niet had. Ik k-kan n-niet, Col, zeg hem dat ik n-niethet was te beestachtig." „Weet u," zei Alleyn, „er zit iets in de theorie, die zegt, dat het niet goed is om onaangename ervaringen te begra ven- Wanneer je iets onaangenaams moet beschrijven, is er al een deel van de onaangenaamheid verdwenen." „Onaangenaam! Mijn God, die pen stak uit zijn oog en er liep bloed over zijn gezicht en in zijn mond. Hij maak te geluiden als een dier." „Had hij nog andere verwondingen aan zijn hoofd?" vroeg Alleyn. Stephen verborg zijn gezicht in zijn handen. Zijn stem klonk omfloerst. „Ja. Aan de kant van zijn hoofd. Iets. Ik zag dat toen toen ik hem zag!" Zijn vin gers gingen naar zijn eigen slaap. „Daar." „Juist. Wat deed u toen?" „Ik had mijn hand bij dat d-ding, het schakelbord- Ik moet op de b-bovenste k-knop gedrukt hebben. Ik geloof niet dat ik het bewust deed. Ik weet het niet. We gingen naar boven. Zij bleef maar gillen. Toen ik de deuren open deed, viel zij zo'n beetje naar buiten. Dat is alles. Stephen greep de rand van de tafel en keek Alleyn voor de eerste keer strak aan. „Het spijt me, dat ik niet duidelijker kan zijn," zei hij. „Ik weet niet waarom ik zo ben. Tot nu toe ben ik heel goed geweest. Ik heb me zelfs afgevraagd waarom ik zo goed was." „Bij sommige mensen schijnt een schok een soort incubatietijd te heb ben," zei Alleyn. „Toen u met de lift naar beneden ging, stond u toen tegen over het schakelbord?" Ja l'.Al die tijd?" „Ja." „Hoorde u iets achter u?" „Ik herinner me niet dat ik iets ge hoord heb. Het duurt ook niet zo lang. wel?" „Tot beneden duurt precies dertig se conden," zei Alleyn. „U bent niet zo ver gegaan. Hebt u niet een soort bons ge hoord?" „Mogelijk, maar ik herinner het me niet." „Goed. Om nog even terug te gaan. Toen uw vader met Lord Wutherwood sprak, was u allemaal hier en lag op het tapijt in de hoek daar." Stephen en Collin wisselden een blik. Collin vormde zwijgend met zijn lippen het woord „Patch". „Nee," zei Alleyn. „Lady Patricia heeft ons alleen verteld dat u op de grond lag. Ze zei, dat het een soort spelletje was, We hebben zelf ontdekt, dat het in die hoek geweest moet zijn, waar een deur gecamoufleerd is. Er is een spoor van lippenstift op het karpet dichtbij de spleet onder de deur en een beetje schoensmeer een eindje verder. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat uw spelletje met zich meebracht om de gesprekken aan de andere kant van de deur af te luisteren." „Zeg," zei Stephen plotseling, „spreekt u Frans? Ja, ik veronderstel van wel. Natuurlijk doet u dat." „Houd je mond," zei Collin. „Ik heb niet op het tapijt gelegen," zei Alleyn. „En meneer Fox alleen maar lang genoeg om één zin op te vangen, die naar ik meen door u gezegd werd: Taisez-vous done!" (Wordt vervolgd). de bedoeling, dat de middenstandsvrou wen in een eigen organisatie worden opgenomen, maar in het Gilde. Mevr. Kortekaas nam daarna nog diverse ac tiviteiten onder de loupe en herinner de er aan, dat een afdeling een activi teiten moet bedrijven (b.v. zuiver cha ritatief werk), welke door een bestaan de groep gedaan worden. Op die manier loopt men andem in de weg en het beste is altijd nog contact opnemen met de ander. Nadat spr. het ideaal van de vrouw, dat zijn vorm vindt in de dienende lief de, nog eens had belicht, gaf mevr. E. de Vette verslag van de financiële si tuatie. De presidente sprak daarna een woord van afscheid aan het adres van mej. G. Konijn, die voor de plattelands vrouwen zitting had m het bestuur. Bloemen en een meer blijvend geschenk bleven niet uit Mej. Konijn memo reerde zo terloops, dat er nog veel ge daan zal moeten worden om de platte landsvrouwen allen binnen het verband van de beweging te brengen. Een goed contact met de L.T.B. zal gunstig kun nen werken. De secretaresse, mevr. A. Popma, gaf een vlot jaaroverzicht, verschillende kwesties kwamen nog ter sprake en pater dr. B. Naaykens M.S.C. sloot de- ze bijeenkomst af met een kort woord, geïnspireerd door de gedachten van St. Franciscus van Sales. Hij merkte daarbij op, dat er geen standaard-heiligheid bestaat, waaraan men moed werken. De heiligheid is iets persoonlijks, welke ook door de vrouw bereikt kan worden, mits zij uitgaat van het standpunt, dat voor haar de hei ligheid geen kwestie is van wereldver zaking, maar van wereld-aanvaarding. Intussen had ook de K.A.V. een uit gebreide agenda afgewerkt. Daar be rustte de leiding bij mej. C. Stringa, die tot haar voldoening kon mededelen, dat de K.A.V. in het Haarlemse bis dom thans 11.000 leden telt. Verschillen de groepen hebben paramenten ver vaardigd voor parochies in het rampge bied en een deputatie hoopte die binnen kort aan mgr. Huibers aan te bieden. Uit de afdelingen was een groot aantal voorstellen binnengekomen, die daarna werden afgehandeld. Daarbij kwam ook de kwestie van de gezinshulpen ter sprake. Mede gedeeld werd, dat de K.A.B. plan nen heeft tot vorming van een fonds, dat de gezinshulp wil finan cieren op verzekeringsbasis. In Bra bant en Limburg werkt dat systeem reeds en thans is men van het bis dom Haarlem met een rapport over dit punt bezig. Dat rapport wordt in November aan de wetgevende ver gadering van de K.A.B. voorgelegd. De K.A.V. zal zich daarbij aanslui ten. Daar was verder nog een voorstel uit Amsterdam om in plaats van studie dagen, waar per afdeling feitelijk maar drie afgevaardigden van genieten, een landdag te houden, waarop alle leden aanwezig kunnen zijn. Het bestuur bleek wel van de propagandistische waarde overtuigd, maar achtte een landdag niet geschikt om bepaalde onderwerpen diepgaand te behandelen. Overigens wilde men wel een nationale landdag in beraad houden. Ter vergadering bleek, dat de grote meerderheid daarmede accoord ging. Vermelden wij tenslotte nog, dat in het bestuur gekozen werd mevr. v. d. Kamp uit Zaandam. 's Middags vergaderden het Gilde en de K.A.V. als diocesane vrouwenbewe ging samen onder leiding van mevr. S. NiewenhuysVan der Rijst. Deze bracht het Christus Koning-fonds ter sprake en hoopte, dat er van de een of andere kant nog een legaat uit de bus zou ko men, zodat de zorg voor rustbehoeven- de vrouwen met meer kracht zou kun nen worden aangepakt. Dit punt kwam ook aan de orde in het jaarverslag van de secretaresse, mevr. H. Baronesse TestaEverard. Deze moest vaststellen, dat een eigen rusthuis nog geen wer kelijkheid was geworden. Wel heeft men kamers van een bestaand huis kunnen huren. Verder wees zij erop, dat de Bond voor Bejaarden meermalen een punt van bespreking was geweest ln verband met de sociëteiten, die de Bond zelf onder beheer wil krijgen. Het valt dus te bezien, of Gilde en K.A.V. dit sociëteitswerk zullen kunnen voort zetten. De oprichting van een diocesane com missie voor beroeps-oriëntering bleek afgestuit te zijn op financiële proble men. Toch hoopt men daar binnenkort een bescheiden begin mee te maken. Bij accclamatie werd mevr. Nuwen- huys als presidente herkozen. Mej. Stringa besprak nog het werk op internationaal plan, dat zij nuttig en nodig oordeelde. Jaarlijks moet een bedrag voor dat werk gereserveerd worden, zodat Nederlandse deelname verzekerd is. Tot slot sprak pater A. van Rixtel S.C.J. over het onderwerp „Humanisme in opmars", waarbij hij allereerst het wezeo van het humanisme tekende. In een gedocumenteerd betoog zette hij uiteen, hoe het humanisme rechtstreeks voert naar ontkerstening van alle le vensgebieden, waar dan geen plaats meer is voor God. Hij zag ook voor de Katholieke Vrouwenbeweging een nood zakelijke taak weggelegd om de be strijding van het humanisme mede ter hand te nemen. Het Japanse Lagerhuis heeft Dinsdag de onlangs gesloten luchtvaartovereen komsten met Nederland, Zweden, Noor wegen, Denemarken en Thailand goed gekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3