Vierhonderd jongelui snuiven de sfeer in van de Tromp GROTE BEDRIJVIGHEID OP GOEREE - OVERFLAKKEE ^ed°°kmf4: spoor van het zwaarcL Nieuwe ontwikkeling in de zaak-Fonteijn Ruim 500 landgenoten rusten in Bremen en Hamburg Natuur en techniek, inspanning en ontspanning op een vacantiedag Rancuneuze Basken hebben de Finaly verborgen gehouden Succesvol experiment aan slot van de vlootschouw 1800 arbeiders aan het werk Ridgway gaat al op 11 Juli heen Wordt Gibraltar een NATO-basis? Tragische dood van motorrijder Clarence E. Hunter treedt af 92ste DODENLIJST Officiële stukken vernietigd door Departement van Marine Erevelden ingewijd Gevangenen wedden op paardenrennen Spaanse regering durfde niet actief ingrijpen KHAKI, SMIT VAN RIJSBERGEN Militairmatroos en jongens verdronken ANIMO VOOR DE RODE KRAAG Overdracht vervroegd Initiatief van Churchill Koningin kolonel van Brits regiment Als hoofd E.G.A.-missie Meermalen per maand naar Duitsland? IN IJMUIDEN IS HEEL WAT TE ZIEN De Kerk treft geen blaam WOENSDAG 1 JULI 1953 PAGINA 4 Texel Botsing maakt einde aan voorgenomen huwelijk Dan toch visum nodig Technisch vernuft in Dartmoor de ideale dracht voor week-ends en vacantie. Uitsluitend de betere kwaliteiten. Wasecht en krimpvrij. MARKTBERICHTEN (Van onze speciale verslaggever) Meer dan 400 jongelui uit geheel het land hadden gevolg gegeven aan de oproep in de dagbladen om gisteren morgen de gast te zijn van de Ko ninklijke Marine en op de lichte krui ser „Tromp", welke ter gelegenheid van de Vlootschouw te Amsterdam op het IJ lag gemeerd. Zij verzamelden zich tegen half tien aan een der stei gers voor het Centraal Station, van waar Marinebootjes een pendeldienst onderhielden en hen groepsgewijs aan boord van de oorlogsbodem brach ten. Hier werden zij toevertrouwd aan de zorg van de op de „Tromp" aanwezige adelborsten, die hun het gehele schip lieten zien en alle in lichtingen gaven over studie, levens atmosfeer en de perspectieven van 's lands dienst. De jeugdige gasten voeren om twaalf uur met de „Tromp" op tot IJmuiden, waarbij hun onderweg de traditionele Marine- snertmaaltijd werd aangeboden, on danks de hitte van de dag volop ge waardeerd. In IJmuiden, waar men tot slot nog even de zee mocht rui ken, lagen Marine-sleepboten gereed om het gezelschap naar Amsterdam terug te brengen. Het is geen geheim, dat de animo voor het beroep van Marine-officier de laatste jaren verminderd is, een ver schijnsel, dat zich trouwens ook bij het leger en de luchtmacht voordoet. Dit Meer dan vierhonderd jongelui,met hun H.B.S.-diploma in de zak of in het nabij verschiet, hebben gister ochtend op vertoon van hun school agenda als gast van de Marine de sfeer gesnoven van de „Tromp". Adelborsten leidden hun aspirant collega's aan boord rond. Op Goeree Overflakkee moeten als gevolg van de watersnood in totaal 40 km buitendijk en 70 km binnendijk worden hernieuwd of hersteld. De klei, die voor het herstel van de dijken nodig is, wordt uit de uiter waarden gehaald. Om de grote hoeveel heden zand en klei te vervoeren, zijn Generaal Ridgway heeft vandaag be kend gemaakt, dat htf al op IX Juli het opperbevel over de N. A. T. O.-strüd- krachten in Europa zal overdragen aan generaal Gruenther en dat hij dezelfde dag naar de Verenigde Staten zal ver trekken. Eerder was meegedeeld, dat het com mando op 17 Juli zou worden overge dragen, doch de overdracht is ver vroegd om Ridgway in staat te stellen deel te nemen aan besprekingen alvo rens zijn nieuwe functie van stafchef van het Amerikaanse leger te aanvaar den. Volgens een bericht van de Ameri kaanse journalist Drew Pearson heeft premier Sir Winston Churchill aange boden Gibraltar ter beschikking van de Noordatlantische verdragsorganisatie (N.A.T.O.) te stellen ter versterking van de Europese verdediging. Churchill zou deze kwestie reeds met Amerikaanse functionarissen hebben be sproken en van plan zijn geweest op de Bermuda-conferentie officieel het aan bod naar voren te brengen. Volgens Pear son meent men, dat andere Britse lei ders dit aanbod steunen, gezien het Britse misnoegen over Amerikaanse ba ses in het Spanje van Franco. Als Gi braltar een N.A.T.O.-basis zou worden, zouden Spaanse bases niet nodig zijn, zo voegde hij hieraan toe. behalve schepen, ook vrachtwagens no dig. Een wagenpark van 150 zware vrachtwagens, die per dag gezamenlijk 25.000 km afleggen, is in bedrijf gesteld. Aan dit dijkherstel werken thans 1800 arbeiders van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. Zij zijn in woonarken onderge bracht. De gaten achter de bressen in de dijken, die soms een middellijn van ongeveer 40 meter en een diepte van 10 meter hebben, vragen voor het dich ten eveneens grote hoeveelheden zand en klei. Hoewel het thans reeds droog gevallen gebied een troosteloze aanblik biedt, is het al veilig voor de zomer- vloeden. Men hoopt aan het einde van de zomer met het herstel van de dijken zover gevorderd te zijn gevorderd, dat zij de najaarsstormen zullen kunnen doorstaan. In de Texelse zeedijk moesten als ge volg van de stormvloed van 1 Februari niet minder dan 116 gaten worden ge dicht. welk omvangrijk werk in de loop van Juni klaar is gekomen. Ook de door braak in de dijk van de Eendrachtpol der, die de overstroming van de gehele polder tengevolge had. is gedicht. Blijkens een mededeling van het Brit. se ministerie van Oorlog heeft koningin Elizabeth koningin Juliana benoemd tot kolonel van het „Royal Sussex regi ment." Koningin Juliana is de vierde buiten landse vorst, die een hoge rang in het Britse leger bekleedt. De andere zijn koning Haakon van Noorwegen, koning Frederik van Denemarken en koning Tribhoevana bir Bikramjoeng van Nepal. De 37-jarige tuinbouwer. P. K. uit Ha renkarspel heeft Dinsdagmorgen bij een botsing het leven verloren. Hij was per motor op weg naar Noordscharwoude. Voor hem reed met matige snelheid een vrachtauto. Deze sloeg linksaf. Daarop was K. niet verdacht. Met volle vaart reed hij tegen de auto op. Met zware verwondingen werd de motorrijder naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Een tragische bijzonderheid is, dat K. I 's middags in het huwelijk zou treden heeft verschillende oorzaken. De hang naar de zee en de animo voor de dienst zijn zeker met minder, maar veel meer dan voorheen houdt de jeugd van van daag rekening met de materiële om standigheden. Zij vraagt reeds bij de keuze van haar beroep naar uiteinde lijk tractement en pensioen. En nu is het een feit, dat in tegenstelling tot het lagere personeel de Nederlandse Mari ne-officieren gij de gehele N.A.T.O. de slechts betaalden zijn. Om een voor beeld te noemen. Bij de internationale opleiding in Amerika bleek onlangs, dat b.v. een Braziliaans zee-officier maan delijks 700 dollar ontving, zijn Indone sische confrater 350 dollar, terwijl de Nederlanders geheel onderaan het lijst je prijkten met 245 dollar. Maar on danks de verhoudingsgewijs veel bete re betaling doet zich toch ook in lan den als Engeland en Amerika het ver schijnsel voor, dat de animo voor de Marine terugloopt, omdat de jongelui in het particuliere bedrijfsleven een betere toekomst zien. Natuurlijk zijn er nog andere oor zaken, zoals het verlies van Indië en de geringer wordende kans op varen en avontuur. In dit opzicht heeft het feit, dat de Nederlandse vloot met haar jongste spectaculaire aanwin sten weer volop in opbouw is, ge lukkig meer optimisme gebracht. En een grote opkomst van jongelui als hedenmorgen zou als een gelukkig symptoom mogen gelden: de manhafte jongensdroom van het roodgekraagde baadje en de blinkende ponjaard, de wereld van schepen en zee en de va derlandse driekleur langs een verre kust, nog niet geheel uitgedroomd, zo veel jongelui, los van- allereerst mate riële overwegingen, bereid om de zee en 's lands vlag te dienen. Want be halve de 400, die gistermorgen het schip bezochten, waren er nog even zoveel schriftelijke aanvragen uit ge heel het land om nadere inlichtingen De „Tromp", die gistermorgen met 'n record aantal gasten, want behalve de aspirant-jonkers, was ook een groot ge zelschap verwanten en vrienden van de bemanning aan boord, het IJ en do historische haven van Nederland ver liet, heeft niet alleen in Amsterdam een goede herinnering achtergelaten, maar ook in deze dagen, en deze laatste och tenden vooral, het contact vernieuwd tussen de jeugd van Nederland en onze vlag ter zee. Als zodanig mocht dit nieuwe experiment aan het slot van de Vlootschouw volop geslaagd heten. Clarence E. Huntler legt vandaag zijn functie van hoofd van de speciale mis sie in Nederland voor economische sa menwerking van het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (M.S.A.) neer. Charles P. Fossum, „executive and agriculture officer" van de M.S.A„ is benoemd tot waarnemend hoofd van de missie, totdat een opvolger voor de heer Hunter zal zijn aangewezen. Ook Richard P. Aikin, de assistent van de heer Hunter, zal de M.S.A.-mis- sie in Den Haag per 1 Juli verlaten. De heer Hunter is in Juli 1949 als hoofd van de missie in Nederland van de toenmalige „Economie Cooperation Administration" in Nederland gearri veerd. Toen hjj in 1949 de functie van hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland aan vaardde, was hjj vice-president van ,,The New York Trust Company". Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 92ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de „watersnood" uitgegeven. Zij luidt als volgt: KRUININGEN: Jansen, Jan, geb. 11.3.1894 te Kruiningen, laatste adres: Polderweg 4, Kruingen; Jansen geb. Komejan, Jacoba, geb. 3.10.1896 te Kruiningen, laatste adres Polderweg 4, Kruiningen. NIEUWERKERK: Van Strien, Adriaantje, geb. 22.3.1933 te Ouwerkerk, laatste adres: Loenseweg 435, Nieuwerkerk. OUDE TONGE: Van Wijk, Abraham Adrianus. geb. 6.6.1949 te Oude Tonge, laat ste adres: Stationsweg 79, Oude Tonge. OUWERKERK: Boot, Jacob, geb. 14.1.1886 te Kerkwerve, laatste adres: Ouwerkerk nr. 158; Hage geb. Pannekoek, Pieternella, geb. 256.1920 te Ouwerkerk, laatste adres: Stel- weg 200, Ouwerkerk; Padmos geb. Dorst, Gieltje, geb. 19.6.1907 te Oosterland, laatste adres: Stelweg 201, Ouwerkerk. STELLENDAM: Bilkes, Tannetje Jacoba, geb. 28.5.1951 te Stellendam, laatste adres: Voorstraa tll3, Stellendam; Boshoven, Tan netje Maria, geb. 26.11.1947 te. Stellendam, laatste adres: Meidoomstraat 5, Stellendam; Breederveld, Adrianus, geb. 12.5.1942 te Stel lendam, laatste adres: Pr. Wilhelminastraat 5. Stellendam; Van der Voort, Jacob, geb. 16.4.1952 te Brampton (Ont.), laatste adres: Jonkstreet, Georgetown (Canada). 128. Hardhandig wordt Eric losgemaakt van de martelpaal en omringd door de Nomaden gaat hij naar een met kleine houten paaltjes afgebakende kampplaats. Chu Ghandra gooit haastig een berenmantel om Eric's verkleumde schouders en de Noorman beloont het meisje met een dankbare glimlach. De Nomaden scharen zich in een grote kring rond de twee kemphanen. Halfra en Orm blijven tierend achter op de folterplaats. Om Rorik bekommert zich niemand. Op een teken van Bor Khan komt een Nomade haastig toegelopen met de wapens. Een dolkmes en een grote strijdbijl. Er is bij Eric geen twijfel meer over de aard van dit gevecht. Hij, die met het dolkmes strijden moetj is ten dode opgeschreven. „Zie toe, Noorman," lispelt Tsacha, terwijl hij een klein benen plaatje omhoog houdt. „Voor u de strijdbijl als de witte zijde bovenvalt. Dat het lot beslisse En met een snelle handbeweging werpt hij het plaatje in de lucht. Met brandende ogen volgt de Noorman de wentelende val van het kleine schijfje, en dan maakt een doffe wanhoop zich van hem meester. Want uit de sneeuw grijnst de rode zijde hem tegen. Als de twee kemphanen even later in het strijdperk treden, valt er een doodse stilte. De Noorman heeft zijn warme berenmantel, die hem slechts hindert in zijn bewegingen, afgeworpen en met het dolkmes stijf in zijn verkleumde hand, wacht hij Tsacha's aanval af. Zijn bewegingen zijn traag en onzeker vanwege de ijzige koude. Zoekend als een kat draait de Nomade om zijn gevangene heen, tot hij de zon in de rug heeft, zodat deze recht in Eric's gelaat schijnt. Dan springt hij bliksemsnel toe. Hoewel de Noorman de uitputting nabij is, reageert hij, gestaald door zijn ervaring in talloze gevechten, met een haast mechanische zekerheid. Hij wendt zich een halve slag om en de vlijmscherpe bijl mist hem op een haarbreedte. Een verward gemompel stijgt op uit de kring der Nomaden en nauwelijks merk baar nijgt'Bor Khan goedkeurend het hoofd. Tsacha trekt, blazend als een kat, de bovenlip op en hernieuwt zijn aanval met een woedend gegrauw. De toeschouwers rekken hun halzen en de spanning is haast tastbaar. Plots poogt Eric het fonkelende staal te ontwijken, doch dan glijdt zijn voet uit op de gladde, hard aangestampte sneeuw en ruggelings slaat de Noorman tegen de grond. Chu Ghandra slaakt een gil van ontzetting en terwijl zij bleek als een dode haar hoofd afwendtheft Tsacha de bijl en springt grijnzend op zijn weerloze tegenstander toe. Het Departement van Marine te Den Haag heeft de rechter-commissaris. mr. Winkel te Amsterdam, desgevraagd telefonisch geantwoord, dat personeel van dit departement het vorig jaar officiële stukken heeft vernietigd, die betrekking hadden op de nog steeds niet beëindigde zaak-Fonteijn en die dus in het dossier van deze zaak aan wezig dienden te zijn. Als verklaring werd voorts medege deeld, dat dit geschied was, daar de stukken 15 jaar oud waren. Hardnekkig voortstrijdfend voor wat hij als rechtvaardige zaak ziet heeft de 53-Jrtrige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine, A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, wiens zaak wegens ge pleegd smaadschrift nu al jaren loopt en reeds tweemaal door de Hoge Raad der Nederlanden is verwezen voor een nader onderzoek, thans de officier van justitie te Den Haag verzocht een on derzoek in deze te gelasten en de op drachtgever (autoriteit van het depar tement van Marine), die verantwoor delijk is voor het vernietigen dezer stukken, te doen vervolgen. Het betreft hier originele stukken, die naar Fonteijn yieent van het grootste belang zijn voor hem zelf: medische rapporten van Mei 1933 van de C.B.Z. te Soerabaja, waaruit blijkt, dat hij aan nervositeit en niet aan asthma leed, rapporten van keurings commissies uit Den Helder, daterend van 1934 en 1935, waaruit zou blijken, dat bepaalde door Fonteijn later in zijn pamflet beledigde artsen wél samen in één keuringscommissie hebben gezeten (de artsen ontkenden dit voor het Haagse gerechtshof, toen zij als getui- gen werden gehoord), alsmede uitspra ken van de Centrale Raad van Beroep, bij wie Fonteijn na zijn ontslag uit de marine wegens asthma protesteerde, omdat hij van mening was en is, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Aangezien Fonteijn van mening is, dat vernietiging van documenten, die in een strafzaak van belang zijn, niet dient te geschieden, terwijl die straf zaak juist aan de gang is, zelfs niet al zijn ze dan 15 jaar oud, heeft hij de klacht ingediend bij de officier van justitie te Den Haag. De st.'af zaak is immers ingesteld naar aanleiding van zijn beweringen, in een openbaar pam flet, dat 15 jaar geleden marine-artsen valsheid in geschrifte hadden gepleegd door hem ten onrechte wegens asthma af te keuren. Bij zijn pogingen te be wijzen, dat zijn beschuldigingen waar zijn, zegt waren deze stukken naar van vitaal belang. hij „Woorden krijgen meer inhoud, als er een bewijs tegenover staat". Dit zei mevr. H. G. van Anrooyde Kampe- naer, presidente van de Oorlogsgraven stichting Dinsdag op de begraafplaats Osterholtzt te Bremen, ter gelegenheid van de inwijding van een ereveld, waar 169 Nederlanders, tijdens de oorlog ge vallen, hun rustplaats hebben gevonden. Dit ereveld, en het ereveld op het kerk hof Ohldorf te Hamburg, dat eveneens werd ingewijd, vormen het bewijs waar op mevr. van Anrooy doelde. Ongeveer 150 nabestaanden van deze in de oorlog gevallenen waren per autobus naar Bre men en Hamburg gegaan om deze in wijding bij te wonen. Het waren korte sobere plechtigheden. De toespraken die werden gehouden, waren kort maar spontaan. Duidelijk bleek dat de offers die waren gebracht niet zijn vergeten. Nadat de presidente had gesproken, zegende de aalmoezenier P. G. M. Schoo- nebeek, plaatsvervangend lid van de raad van bestuur van de Oorlogsgraven stichting, het ereveld en sprak ds. P. Swagerman, leger-predikant en even eens plaatsvervangend lid van de stich ting een gebed uit. Er werden o.m. kran- In de vergadering van de Maastrichtse Kamer van Koophandel heeft de secre taris nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat de aangekondigde afschaffing van visa op paspoorten voor reizen naar Duitsland alleen geldt voor hen, die slechts eenmaal per maand zo'n reis maken. Practisch profiteren hiervan dus alleen touristen en personen, die een particulier bezoek willen afleggen. Za kenmensen, die meer dan eens per maand naar Duitsland moeten, blijven echter verplicht een visum aan te vra gen. sen gelegd namens de Oorlogsgraven stichting en de Nederlandse kolonie te Bremen. Op het ereveld te Hamburg rusten nu ruim 350 Nederlanders. Aalmoezenier Schoonebeek en ds. Swagerman spraken ook hier elk naar hun geloof een zegen uit over de Stichting. De directie van de Britse strafgevan genis in Dartmoor is er Maandag einde lijk achter gekomen, hoe de gevangenen toch elke dag weer aan de uitslagen van de paardenrennen kwamen. Kranten worden er niet bezorgd en toch sloten de sportieve elementen onder de 600 ge vangenen regelmatig weddenschappen af tegen sigaretten. De oplossing was nogal verbluffend: een paar zware jongens met een technische knobbel hebben uit de vuilnisbakken van de inwonende cipiers allerlei nuttige voorwerpen gegaard en daarvan een radio in elkaar gesoldeerd. In andere cellen hadden ze verbin dingslijnen aangelegd. Er was een hele „radiodienst". Wie daar bij hoorde, lag 's avonds in bed met een koptelefoon opHet hele geval kwam aan het licht, toen er zes beitels werden ver mist uit een werkplaats. Een verslag gever van de Daily Express hoorde een cipier zeggen: „Behalve een luisterver gunning hadden ze alles!" Het gemeentebestuur van Velsen staat met de V.V.V. „IJmuiden's Bloei" op de bres om landgenoot en vreemdeling naar de nieuwe stad te trekken, om eens te zien hoeveel gezellige mogelijkheden er zijn om één of twee vacantiedagen aan het Kanaal, op het strand, in Duin en Kruidberg, op de pier, In de Vishallen en op dozijnen andere plekjes door te brengen. •Wij zijn onder goede geleide op stap geweest, bezichtigden vol bewondering de fantastische tunnelbouw, wandelden kort daarop in het park Velserbeek met zijn lieflijk hertenkamp, voeren met een motorbootje door de havens en langs de zware industrieën en de grootste sluis ter wereld. Klauterden langs een grieze lig glad stenen trapje van de boot op de pier, begrepen het geduld van de veie vissers niet en vulden onze schoenen met zand op weg naar de vuurtoren. Op die vuurtoren staat een antenne mast ten behoeve van de luchtvaart. Dag en nacht wordt via deze antenne het morse-teken IJ-IJ de aether inge zonden en de piloot, die dit sein op vangt, weet daardoor boven IJmuiden te vliegen en kan daarop zijn bestek van en naar Schiphol bepalen. Het rusteloos wentelende licht van de grote vuurtoren heeft een sterkte van 3.800.000 kaars, wel even meer dus dan in de huiskamer gebruikt pleegt te wor den. De zeeman ziet in het nachtelijk duister van deze vuurtoren iedere vijf seconden een schittering van 0.3 secon den. Dat licht is normaal te zien over een afstand van 20 zeemijl, dat is 37.7 km. ver. Soms is het zelfs wel tot 50 of 60 zeemijlen ver waarneembaar, name lijk, wanneer het licht tegen de wolken weerkaatst wordt. De semaphore, de „verkeersagent" voor de scheepvaart, sedert 1 November 1951 uitgerust met een prachtig werken de radar-installatie, geeft aan hoe hoog het water staat, of het vallend tij is, dan wel dat de vloed opkomt, in welke sluis een schip geschut kan worden, of de waterstand het schutten wel toelaat, of er storm verwacht wordt en wat al niet meer. En de antenne-mast, die er even ten Zuiden van staat? Dat is het radiobaken, waarop de zeeman zijn po sitie op zee kan bepalen. Door middel van een draaibare antenne kient de mar conist op zee uit, uit welke richting hij de seinen van deze antenne het sterkst J-SsaBaOTWBWj» Uniform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 TEL. 16963 Pater Chaillet die namens de Primaat van Frankrijk, kardinaal Gerlier, zich heiast heeft met de behandeling van de moeilijkheden rond het verdwijnen der kinderen Finaly, en de heer André Weill, die als vertegenwoordiger van het Franse Opperrabbinaat optrad, hebben onlangs een en ander verteld over het leven van de kleine Robert en Gerald in Spanje. Het schijnt dat het onderzoek vooral is bemoeilijkt door de obstinate houding van de Basken, die naar men in Frankrijk wist de kinderen verborgen hielden. tegenover het Spaanse gezag maakte een actieve medewerking van de Spaanse regering volledig onmogelijk. Deze wil de dan ook niet verder gaan dan schrif telijk te beloven de kinderen ongehin derd de grens te laten passeren wan neer ze gevonden zouden worden. Pater Chaillet en de heer Weill heb ben toen geprobeerd om via Mejuffrouw Ribière contact te zoeken met een Bask. Robert en Gerald zijn al die vier maanden de gedwongen gasten geweest van een Baskische religieus, pater Roque Osoro, die de kinderen op zijn pastorie hield in het gehucht Azcoitia, ongeveer 20 km. ten Zuid-Westen van San Se bastian. Hij heeft de jongens verzorgd en ze laten studeren. Ook heeft hij lan ge wandelingen met ze gemaakt door de Pyreneeën. Het was de Joods-katholieke onderzoekingscommissie in Parijs bekend, dat de Finaly's ergens in Baskenland moesten zijn, maar men kon niet nagaan, waar ze precies verborgen werden ge houden. Men. moest bij dit onderzoek verschrikkelijk voorzichtig te werk gaan, omdat de Basken er heel bijzon dere opvattingen op na houden wat het recht betreft. Hun rancuneuze houding jongens in San Sebastian gaan halen om ze terug te brengen naar Parijs. Op het ogenblik wonen ze in een buitenhuis van de heer Weill in de om geving van St. Leonard, ongeveer vijf kilometer ten Westen van Senlis. Het is echter mogelijk dat ze spoedig naar Israël zullen gaan. Mevrouw Rossner, die door de rechter met de opvoeding is belast, is vandaag per vliegtuig uit Tel Aviv in Frankrijk aangekomen. Ze woont met haar man, die een functie heeft bij de Israëlische Vakcentrale, in Gedera, even ten Zuiden van Tel Aviv. Het Franse Nationale Opvoedingsin stituut heeft in een communiqué be treurd, dat men tijdens het onderzoek de Katholieke Kerk hoeft beschuldigd van onwil. De heer Weill heeft trouwens zelf verklaard, dat de Kerk in deze af faire helemaal geen blaam treft. De Joods-katholieke onderzoekingscommis sie heeft geheel buiten de politie moe ten werken. De po1 itie kon niet anders doen dan de officiële wegen bewande- len en die leidden naar de Spaanse auto riteiten. Deze waren bang om de toch Zij vonden de priester en ex-gedepor teerde pater Belloc bereid hen te hel pen. Pater Belloc trok er met een auto op uit en kwam terecht in Guetaria. Binnen betrekkelijk korte tijd had hij ontdekt waar de kinderen waren en bracht ze naar de Gouverneur van Bas kenland in San Sebastian. Tevoren had den pater Chaillet en de heer Weill te vergeefs gedurende een hele week Bas- o kenland doorkruist. Vorige week Vrij-1 al gespannen verhoudingen "in Baskën- dag tenslotte is mejuffrouw Ribière de land opnieuw te vertroebelen. hoort. Hij zet dan een lijn op zijn kaart en gaat dan precies hetzelfde doen met een sein, dat van Hoek van Holland wordt ontvangen. Ook deze richting wordt nauwkeurig bepaald en op de kaart uitgezet. Daar waar de lijnen op de kaart elkaar snijden, bevindt zich het schip. De Noordersluis, in 1929 officieel in gebruik genomen, trekt bijna dag aan dag vele vreemdelingen. Toeristen, die dit gigantische bouwwerk komen be wonderen, verwanten, die hun familie of vrienden aan boord van de zeeschepen komen verwelkomen of een laatste af- scheid'Toeroepen. De sluiskolk heeft een inhoud van 300.000 rr.3, dat is 300 mil- lioen liter. En telkens wanneer een schip door deze sluis wordt geschut, dringt het zwaardere zeewater, dat per liter 7 gram zout bevat, het zoetere water weg. Bij elke „schutting" komt op deze manier 2.100.000 kg. zoot via de Noordersluis in het Noordzeekanaal terecht. Ziedaar het probleem van de verzilting van onze polders. Grote schepen hebben reeds van deze sluis gebruik gemaakt. De Pasteur, het Franse troepenschip met duizenden militairen, het Amerikaanse troepen schip General Sturgiss. De grootste tot nu toe was de Nieuw-Amsterdam van de Holland Amerika Lijn, groot 36.667 bruto register ton, die nog niet zo lang geleden naar Amsterdam kwam, omdat de toegang tot de Nieuwe Waterweg versperd was door de gezonken Faustus. Velsen, en inzonderheid IJmuiden, heeft de toerist veel te bieden. Indus trieën langs het Noordzeekanaal en bij de havens. Hoogovens, Breedband. Pa pierfabriek, walserijen, kalkzandsteen fabriek. De visserij, waar overheen toch altiid nog een waas van romantiek ligt. vult de havens met schepen van allerlei herkomst. Voor de .kust patrouilleert de loodsboot om aan elk zeeschip, dat wenst binnen te lopen, een deskundige over te geven, bekend met de situatie in IJmui- dens haven, zodat het schip zonder sehadevaring het doel van zijn reis kan bereiken. Op warme dagen, men denke slechts aan de afgelopen Zondag, trekt het strand duizenden bezoekers, van heinde en verre. De wandelnieren, 1500 meter in zee uitgestrekt, zijn uniek voor Ne derland. En zij. die nimmer de zee tij dens een woeste storm in beroering za gen, kunnen iets beseffen van de tome loze kracht van het water, wanneer zij de beschermende betonblokken zien liggen, elk 10 tot 15 ton zwaar. Als luci ferdoosjes worden zij door de huizen hoge golven opgenomen en aan de an dere kant van de pier neergesmeten, zoals een kind een bouwwerk uit zijn blokkendoos met één slag kan vernielen. Parken en plantsoenen, het onover troffen duinlandschap, de bossen, maar ook de wijde verten van het polder landschap. zij maken Velsen tot een va- cantieoord vol variatie, tot „een land in één hand". Bij het zwemmen in de Waal te Nij megen is de dpi. sergeant H. Kusters uit Limbricht verdronken. Na enige tijd dreggen heeft men het stoffelijk overschot gevonden. K. was in de Waal gaan zwemmen, ondanks een juist gisterochtend door zijn commandant uitgevaardigd verbod. Een 18-jarige matroos ter koopvaardij uit Arnhem is over de leuning van de Damrakbrug te Amsterdam geslagen, vermoedelijk omdat hij te ver voorover leunde. Voorbijgangers doken de drenkeling achterna en een agent van politie slaag de erin de Arnhemmer boven water te brengen. De (^.G. en G.D. heeft nog ge durende een uur kunstmatige adem haling 'toegepast, maar zonder succes. Maandagmiddag werd de Rotterdamse politie meegedeeld, dat er vermoedelijk een jongen in de Delfhavense Schie verdronken zou zijn. Op de kant lag een bundeltje kleren, dat bij onderzoek van de elfjarige Bep Jansen uit de Genestetstraat bleek te zijn. De politie heeft gedregd en de brandweer heeft met Davis-apparaten de bodem afge zocht. Verscheidene zwemmers namen ook aan de reddingspogingen deel, doch in de omgeving, waar de kleding lag, werd de jongen niet gevonden. Dinsdagmiddag half zes is te Diemen de negenjarige Peter Graas verdronken. De jongen was in de Verbindingsvaart aan het oefenen met een autoband daar hij niet zwemmen kon en gleed op een gegeven moment naar beneden. Toen enkele ogenblikken later een omstander naar hem dook en boven wist te bren gen. waren de levensgeesten reeds ge weken. VEILING POELDIJK, 30 Juni. Tomaten A 8.60—9.60, B 8.00—8.90, C 8.50—9.50, CC 6.807.80 per bak van 12V2 kg., Netme- loenen (6) 1.50, (8) 1.10, Bloemkool 0.08, al les per stuk. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 30 Juni. Aanvoer 322 st. Prijzen: zware f 1.91 —1.89, lichte 1.85—1.88, zeugen 1.65—1.70, alles p. kg. lev. gew. KAASMARKT BODEGRAVEN 30 Juni. Aanvoer 138 park, notering: le kwal. f 2.14 —2.20, 2e kwalit. f 2.06—2.13, extra f 2.45. Handel kalm:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4