Deskundigen ontvangen zeer hoge salarissen Een zomer in Kromdorp Titel damesenkelspel komt in Amerikaanse handen Nederl. speedivayploeg verliest opnieuw van Engeland Eerste etappe van het LAATSTE AVONTUUR 41 r Voor onteigeningszaken hij de Amsterdamse rechtbank Deugdelijk verpleegstershuis voor Berg en Bos" noodzakelijk Maureen Connolly de beste kansen fsCHEEPVAARIBERICBTENj J WOENSDAG 1 JULI 1953 PAGINA 5 TWEEDE KAMERLID STELT VRAGEN Examens Koppel Schulte-Boeyen nog éénmaal in actie Op wielerbaan te Oss Sportflitsen Fanny Blankers wint te Nijmegen Ook een zege voor Puck Brouwer Cricket EngelandAustralië eindigt in draw Tournooi te Wimbledon Verbondsraad K.A.B.: A._ Intern, roeiwedstrijden op de Bosbaan Competitie-indeling Ned. Schaakbond Nederlaag van 40—44 te Amsterdam Cauter wint Ronde der twaalf kantons Van de Brekel derde in eindklassement Het Tweede Kamerlid, de heer Rit meester heeft aan de minister van Justi tie de volgende vragen schriftelijk ge- gesteld: 1. Kan de minister mededelen in hoe verre de feiten juist zün, welke tot grondslag dienden voor het tot de be windsman onder dagtekening van 5 Juni gericht schrijven van dr. Th. S. Oude mans, te Putten, waarin deze betoogt, dat bü de rechtbank te Amsterdam in onteigeningszaken geen voldoende zorg bestaat voor de juiste besteding van pu blieke gelden? 2. Is het juist, dat voor deze recht bank vijf deskundigen vooir onteige ningszaken werkzaam zijn, die een ge sloten kring vormen, en dat voor iedere onteigeningszaak uit dat vijftal er drie worden aangewezen? 3. Is het voorts juist, dat een van deze drie deskundigen steeds dezelfde jurist is, die als voorzitter fungeert? 4. Is het ook juist, dat de salariëring dezer deskundigen geschiedt naar een geheime schaal en verband houdt met de grootte van de schadevergoeding? 5. Is het daardoor mogelijk, dat het salaris van de jurist-deskundige in een zaak meer dan f 10.000 heeft bedragen en in 17 van de ongeveer 30 onteige ningszaken in de reeks „Tuinstad Slo- termeer" niet minder dan f 56.000, ter wijl de andere vier daarbij betrokken deskundigen in totaal f 36.000 toucheer- den? 6. Moet een dergelijke salariëring van de jurist-deskundige niet beschouwd worden als te staan buiten alle verhou ding tot het gepresteerde? 7. Is het juist, dat door de jurist-des kundige bovendien in de bovenbedoelde 17 zaken nog ruim f 18.000 als verschot ten is gedeclareerd, waarbij geen speci ficatie werd overgelegd? 8 Zo dit inderdaad het geval mocht zijn kan de minister dan mededelen waarom de president van de onteige ningskamer een dergelijke declaratie zonder meer voor accoord heeft gete kend? 9. Is het juist, dat de salarisbereke- ning volgens de „geheime schaal" ge- DELFT (Tech. Hogesch.) Prop. bouwk. ingenieur: F. Amesz, Enschede, W. Beek- hol. Zeist, A. v. d. Beuken, Maasbree, H. Blok, Eindhoven, J. Boelhouwer, 's-Graven- hage, A. Bouwensch, Delft, J. Brand, Heer len, A. Buddingh, 's-Gravenhage, F. Cou- mans, Nijmegen, A. v. Duivendijk Amster dam, J. de Groof, Geldrop, J. de Haan, Velsen. P. Haffmans. Nijmegen, R. Flmter- man Delft, E. Jelles, Overveen, F. Knols, Utrecht, J. Kramer, Dordrecht, P. Offrmga. Groningen, R. Ouendag, Amsterdam, M. Po lak Wassenaar, R. Schampers, Helmond, O. Schortemeijer, Voorburg, M. Slikker, Haar lem C Smink, Breda, C. Spreeuwenberg, Hoogvliet, A. Stam, Rotterdam, A. Starre- veld, Amsterdam, H. Thomassen, Eindho ven H. Velthuyzen, Rotterdam, A. Velt- metier, Rijswijk (Z.H.), H van der Wiel, Arnhem en J. Witteveen, Heerelen. Prop. mijningenieur: I. Brahim, Delft, D. Bronk- horst, Schiedam, Az. Bijman, Spanbroek, H. Crolla, Heemstede, M. Crijns, Heerlen, J. Deélder, Bloemendaal, G. Elias, Delft, M. Gelijns, Voorburg, R. v. Ginkel, Den Haag, J. Holtrop, Den Haag, M. Houtzager, Delft, J, Kaptein, Delft, C. Kwantes, Den Haag, R. Martel. Delft, Sie Swan Liep, Delft, E. Smit Sibinga, Amsterdam, C. Steenbergh, Voor burg, Tan Axel Siang Tjoen, Voorburg, W. Thieme, Amsterdam en W. v. d. Waals, Overschie. Prop. scheikundig ingenieur: D. Araten, Delft, W. van Asselt, IJsselmuiden, L. V. d. Berg, Sluiskil. A. v. d. Bergh, La ren N.H., H. Boer, Apeldoorn, Za. Boeren. Rotterdam, E. Brinkman, Delft, J. Bruyns, Rotterdam, K. Cleerdin, Den Bosch, P. Da- vidse, Den Haag, A. v. d. Drift, Vlaardin- gen, z. v. d. Giessen, Vlaardingen, W. de Graaf, Rotterdam, H. v. 't Haaff, Zierikzee, J\ de Haas, Rotterdam, H. Hoogendoorn, Rotterdam, D. Huibers. Arnhem, F. de Jong, Rotterdam, H. Jongenburger, Den Haag, J. Kempes, Rotterdam, G. Kerstjens Voor burg, M. Klemjan, Rotterdam, J. Knegtel, Oegstgeest, L. Kok, Rotterdam, J. Kraayveld, Gorinchem, P. Aamh. Kremer, Den Haag, G. v. d. Leden, Schoonhoven, P. Levert, Aer- denhout, R- Lopes Cardozo, Amsterdam, M. Marcan, Naarden, M. v. Mens, Hilversum, G. Moolhuizen, Arnhem, J. Mulderink, Over schie, K. Nater. Den Haag, Raden Padmojo Moehamed, Delft, J. Passchier, Hilversum, p, v. d. Poel, Barendrecht, J. v .d. Pol, Boe- kelo, J. Potze, Ter Apel, R. Roest, Haarlem, A. Rorsch, Rotterdam, F. Rots, Ruurlo H. de Ruiter, Den Haag, L. Savelkoul, Roermond, Siem Tjing Djien, Delft, E. v. d. Slooten, Den Haag, Raden Soedamo Marto Sewojo, Delft, G. Tromp, Nijmegen, H. Vegter, Dor drecht, C. Verbraak, Delft, M. Veth, Haar lem, E. Vies, Amsterdam, T. Vogel, Delft, G. v. Welie, Den Haag en P. Wolvs, Eijsden. LEIDEN Prop. Godgel.: J. G. Grieve, Voorschoten en H. D. de Loor, Oegstgeest. DEN HAAG (Notarieel examen): j. Bos, Wehe (Gr.) tweede gedeelte, A. Stalpers, Haarlem, le gedeelte. UTRECHT (Rijks Univ.) Doet. ex. Theologie: A. Jonkers, Rouveen (O.); Se- mi-arts ex.: Th. Ex, Venlo, G. Muller, Nij megen J. Dewez, Bennekom, mei. J. Aghi- na, Amersfoort, P. Reijkers, Utrecht. Arts- examenmej. S. v. d. Haar, Zeist, H. van Andel, Utrecht, J. Lantink, Zeist, J. Borg- stein, Kesteren. Cand. Tandheelkunde: J. van Ekeren, Hilversum, J. de Fouw, Arnhem, S. Gelders, Utrecht, J. Glas, Heemstede, N. ten Horn, Nijmegen, H. Hornstra, Utrecht, B. Houwink, Amsterdam, J. Lith, Hilver sum, J. van Meel, Breda, J. Oosting, Utrecht, H. Rolink, Venlo, J. van Slooten, Den Haag, mej. H. Visser, Heelsum, E. de Wal, Amsterdam, A. Wiersma, Utrecht. Cand. sociologie: L. Bak, Utrecht. Cand, rechten: R. Mulder, Den Haag. Prop. theo logie: Chr. Verwoert, Rhenen, K. Kunne, Utrecht, I. van 't Hof, Den Haag. Sand, theologie W. Verhoef, Utrecht, A. Schoot, Utrecht, D. van Wijk, Arnhem, P. Poot, Delft, A. Meijeringh, Utrecht, J. Bos, Nij megen, Th. Drunen, Valburg, P. de Ruiter, Utrecht. Doet. geneesk.: T. Beijer, Zwol le, J. Bugter, Arnhem, mej. L. Gruenwald, Breda, A. Holla, Siebengewald, Th. Lutters, Weert, L. van Meenen, Arnhem, C. Woer den, Akkrum, P. Beekman, Boxmeer, mej. T. Boschloo, Utrecht, H. Jansen, Winters wijk, J. Mar jot, Den Bosch, G. Rijken, Utrecht, J. Weber, Nijmegen, P. van 't Woud, Hilversum. schiedt naar de onteigeningsvergoeding inclusief de verschuldigde rente? 10. Is het eveneens juist, dat in Am sterdam onteigeningszaken wel 9 jaren liepen en dus 45 pet. rente bij het te vergoeden bedrag moest worden geteld, waarnaar ook weer het salaris van de jurist-deskundige werd geregeld? 11. Wil de minister de „geheime schaal" ter kennis van de Tweede Ka mer brengen en tevens mededelen, waar om deze schaal geheim moet zijn? 12. Kan de minister ook mededelen hoe de regeling met betrekking tot de salariëring van deskundigen in onteige ningszaken bij de andere rechtbanken is? 13. Kan de minister zich verenigen met het antwoord van zijn ambtsvoor ganger, ingezonden 17 Maart 1952 naar aanleiding van vragen van het toenma lige Tweede Kamerlid, mr. G. Vonk, welk antwoord o.a. inhield, dat zelfs al zou vaststaan, dat het in Amsterdam gevolgde systeem in strijd is met de wet, de minister van Justitie geen mid delen bezit om daartegen op te treden? 14. Zo dit inderdaad het geval mocht zijn, acht de minister het dan niet ge boden om over te gaan tot het vaststel len van die wettelijke maatregelen, wel ke uitwassen, zoals hier zijn gesigna leerd en waarvan reeds de ambtsvoor ganger van de bewindsman het bestaan niet ontkende, een einde zouden maken? De Osse favoriet Gerrit Boeyen, die in binnen- en buitenland zoveel triom fen behaald heeft als „zesdaagsen koning" zal Donderdagavond op de wielerbaan te Oss afscheid nemen van de wieler sport. Gerrit Schulte, met wie hij jaren lang een gevreesd „koningskoppel" ge vormd heeft, zal de partner van Boeyen zijn in de zestig minuten koppelcourse. Ook de sprinters Arie van Vliet en Jan Derksen komen Donderdagavond uit, evenals Bakker en Bijster. Bij de amateurs zijn o.a. Jan Hijzelendoorn en Piet van Heusden vertegenwoordigd. Tijdens egn weekend in Wassenaar zullen op 29 en 30 Augustus de volley balkampioenschappen voor katholieke verenigingen uit het bisdom Haarlem „Om de diocesane wimpels", worden ge houden en wel voor dames en heren. Te Haarlem is voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. de waterpoloweastrild HVGBHaarlem (hoofdklasse heren) ge speeld. HVGB won met 74. Vijfduizend toeschouwers hebben Dins dagavond in het Goffertstadion te Nij megen Fanny Blankers-Koen op de 80 meter horden, ondanks gebrek aan wer kelijke strjjd een fraaie overwinning zien behalen. In 11,3 sec. eindigde zij op de eerste plaats vóór Willy Lust in 11.8 sec. en Loes van der Meyden in 12.3 sec. De 100 meter was voor Puck Brouwer, die eveneens weinig moeite had om in 12,3 sec. te zegevieren. Willy Lust werd tweede in 12.9 sec en Gre de Jongh der de in dezelfde tijd. Rulander nam de 100 meter heren na een spannend duel met Griek, die hij op de streep sloeg, in 11 sec, rond voor zijn rekening. Griek noteerde dezelfde tijd en Sleeuwenhoek kwam in 11.1 sec. op de derde plaats. Deze drie invitatienummers werden in de rust van de voetbalwedstrijd tussen de luchtmachtelftallen van Nederland en België, welke ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht werd georganiseerd, gelo pen. De ontmoeting eindigde in een 2-1 zege voor onze landgenoten, die met rust met 1-0 hadden achter gestaan. Engeland is er in geslaagd in de twee de testmatch tegen Australië, welke op Lords werd gespeeld, een draw te beha len, nadat de situatie er aan het begin van de laatste dag vrij hopeloos had uitgezien. Toen de tijd was verstreken had Engeland in de tweede b innings 282 runs gescoord voor het verlies van 7 wickets. De Engelsen hadden 343 runs nodig om op de laatste dag de overwin ning te behalen. Toen de lunchpauze was aangebroken wees het scoringbord 116 voor 4 aan. Denis Compton en Watson brachten de vierde wicketstand op 61 voor Compton tegenover Johnston voor 33 runs leg before ging. Bij de thee had Engeland nog 160 runs nodig met op vijf minuten na twee uur te spelen. Het zag er toen al naar uit. dat Engeland zo ver niet zou komen, maar na de slechte start was er toch een dui delijke verbetering in het spel der bats- lieden gekomen, zodat de hoop op een draw alleszins gerechtvaardigd was. Watson en Bailey handhaafden zich aan het vijfde wicket vier uur en tien minu ten, een totaal van 163 runs scorend. Hierna vielen het zesde enzevende wic ket vrij snel. maar de tijd bracht red ding voor Engeland. Watson had vijf uur en 45 minuten aan bat gestaan en in zijn 109, zijn eerste century in testcric- kèt, had hij zestien vieren genoteerd. Brown ging drie minuten voor tijd voor 28 naar de kant. In de laatste over wer den toen nog vier ballen gebowled. Zo eindigde Engeland met een achterstand van 60 runs doch met nog drie 'wickets in handen. 41. Toen Pimpel een kijkje in de cockpit ging ne men zei Stockedief: „Pas op dat je de bestuurder niet afleidt." Koos deed net alsof hij het met hoorde. „Waar gaan we heen", vroeg hij aan de piloot. De gehelmde man antwoordde niet, maar hij wees met zijn vinger naar voren. Toen zag Pimpel inde verte een glanzend ijzeren gordijn. „Hou je vast, hij vliegt tegen het ijzeren gordijn op", schreeuwde hij zyn metgezellen toe. „Is-ie bedonderd", riep Stockedief uit. Maar er gebeurden geen ongelukken. Want net toen zij bij het metalen obstakel waren trok een Sovjet-Rus een luik in het gordijn open. „Een handig mannetje", zei Pimpel bewonderend. „Heb jullie ge noeg deviezen bij je?" schreeuwde de man bij het luik hen achterna. „Die vent scheldt ons uit", zei Stockedief verontwaardigd. Maar even later haal de hij een verrekijker te voorschijn en tuurde nauw gezet over de onder hem wegglijdende Sovjet-Unie. „Ik zie allerlei militaire geheimen", zei de veld wachter. Toen keerde de piloot zich om en zei: „Niet doen nou. Donder op met die kijker. Die kerels be neden zijn nu net zo schappelijk. Maar zo maak je de zaak kapot, dat snapt een kind." Stockedief zag de redelijkheid van dat betoog in en borg de verrekijker weer op. Op dat moment begon Pimpel te zingen van: „We gaan naar Moskou, we gaan naar Moskou." En in gedachten vroeg hij zich af hoe wodka eigen lijk zou smaken. 5? (van onze Utrechtse correspondent). De Dinsdag voortgezette Verbondfs- raadvergadering van de K.A.B. be sloot tot uitbreiding van het aantal gesalarieerde verbondsbestuurders met één, als hoedanig werd. benoemd de heer J. Mertensvoorzitter var. de K.A.B. in het bisdom Breda. De aftre dende Verbondsbestuurders J. Gras- so en P. Vr'iens werden herkozen, ter wijl in de vacature Lelieveld werd voorzien door de verkiezing van de heer H. B. Vink, voorzitter van de Kath. Fabrieksarbeidersbond. Het grootste gedeelte van de ver gadering werd gevuld met een rede van de heer A. Vanistendael, secreta- taris-generaal van het Christelijk Vakverbond), over de aspecten van de Internationale organisatie. Spre ker concludeerde dat men - gezien de huidige groei naar eenheid over de grenzen heen - op de duur zal moeten komen tot een Europese fe deratie van vakbonden. Ten slotte kwam de positie van het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven aan de orde. Tot zijn genoegen kon dr. J. Hirdes, geneesheer-directeur van het K.A.B.-sanatorium, meedelen dat de tijd der chronische expoitatie tekorten sinds 1951 is geëindigd door een vrij rigoureuse verhoging van de verpleegkosten tot het reële kosten- peil. Hierdoor is een sluitende ex ploitatie mogelijk geworden. Dank zij de intensivering van de geneeskundige behandeling is over het algemeen de tijdsduur van de ziekteprocessen aanmerkelijk verkort. Een en ander met gevolg, dat... ^et aantal jaarlijks behandelde patiënten van 900 tot 1000 is gestegen Dit achtte spreker van grote sociale be tekenis. Twee grote zorgen drukken thans het sanatoriumbestuur, nl. die van de opleiding van leerlingverpleeg sters en de huisvesting van de leken krachten. Het K.B., dat de minimum leeftijd voor leerling-verpleegsters tot 18 jaar verlaagde, heeft tot gevolg gehad, dat deze groep van meisjes nu meer tot de ziekenhuizen wordt ge trokken, omdat zij via deze instellin gen binnen drie jaar hun diploma kunnen behalen. Tevoren echter trok het sanatorium juist uit de groep van 18- tot 20-jarigen leerlingverpleeg sters aan en de animo was groot, om dat deze meisjes aldus een gedeelte van hun opleiding konden doormaken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 vlaggenparade. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis, 9.45 gram.; NCRV: 10.00 gram., 10.30 morgendienst; KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram.. 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws_ en Kath. nieuws, 13,20 sopr. en bas-bariton, 13.45 gram.; NCRV: 14.00 bondsdag, 14.45 gram.. 15.00 vrouw, 15.30 gram., 16.00 bijbel, 16.30 voc.ens., 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 voordr., 18.00 Metropole ork„ 18.35 Op de stelling, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord, 19,30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 radio vossenjacht, 21,15 jeugd, 21.45 Prome- nade-ork„ 22.15 piano, 22.45 avondover denking. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 morgenwijding, 9.15 liederen, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.10 operette, 12.00 zang en piano, 12.25 in 't spionnetje, 12.33 gram., 12,50 uit het bedrijfsleven, 13,00 nieuws, 13.15 meded. en gram., 13.25 Metropole ork., 13.55 cabaret, 14.25 zang en clave- cimbel, 15.00 zieken, 16,00 cult, progr., 16.45 jeugd, 17.30 mil. act., 17.40 Ronde v. Frankrijk, 17.45 Het concordante on derwijs in Indonesië, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 lichte muz., 18.55 intern, tenmskamp. te Wimbledon, 19.05 lichte muz., 19.30 amus.muz., 2 0.00 nieuws, 20.05 symph.-ork., 22.10 orgel, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23 30 gram. ENGELAND, BB, Home Service, 330 m.: 19.30 concert, 21.45 licht ork. BBC, light progr., 1500 en 247 m 12.15 dansmuz., 12.45 ork.conc., 15 00 gevar. mnuz., 15.45 lichte muz., 16.45 gevar. muz., 17.15 lichte muz., 21.00 ge- var. muz., 22.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 walsen. 13.25 lichte muz., 15.50 dansmuz., 19.50 gevar. muz., 22.10 operettemuz., 23.15 moderne muz., 0.30 lichte muz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 13.20 ork.conc., 17.10 orgelconc., 18.30 Am. uitz., 20.02 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 omr.ork., 18.15 dameskoor, 19.40 piano. 484 m.: 15.00 groot symph. ork., 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. voor Nederl., 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Eng. literatuurgeschiedenis. voor zij de minimum leeftijd hadden bereikt. Het gevolg van een en ander is, dat de sanatoria thans de tweede keus verkrijgen. De huisvesting der lekenkrachten op Berg en Bos is nog zeer gebrekkig. Een deugdelijk verpleegstershuis zal daarom noodzakelijk zijn. Als streef datum van de verwezenlijking van een desbetreffend plan noemde dr. Hirdes 1958, het jaar, waarin Berg en Bos zijn zilveren jub'ileum zal vieren. De stichting van dit gebouw zou, naar dr. Hirdes zeide, een welkom ge schenk zijn bij het jubileren win deze moderne medische inrichting, een der grootste van ons land. de halve finales. De in Turkije woon achtige Dorothy Knode sloeg Angela Mortimer in een weinig interessant ba seline duel, waarin de harde, vaste sla gen van de Amerikaanse de 21-jarige Angela Mortimer volkomen uit balans haalden en deze fout op fout lieten ma ken. De uitslagen De Wimbledon-titel in het dames- enkelspel komt ook dit jaar in ieder geval in Amerikaanse handen terecht. Maureen Connolly, Shirley Fry, Doris Hart en Dorothy Knode-Head hebben in de kwartfinales geen twijfel over de Amerikaanse superioriteit bij het da mestennis laten bestaan en sloegen zich allen in straight sets in de halve eind strijden. Wie zal het kampioenschap voor de zoveelste maal sinds 1938 is de titel zonder onderbreking naar de Verenigde Staten gegaan naar de overzijde van de Atlantische Oceaan brengen? De 18-jarige Maureen Con nolly, de winnares van vorig jaar, houd ster van de Amerikaanse, de Australi sche en de Franse titel, zal volgens de verwachtingen die eer voor zich opeisen. Maar verrassingen zijn, zoals de afge lopen dagen weer heel duidelijk geble ken is, op Wimbledon nooit uitgesloten. De Hertog van Edinburgh en de Her togin van Kent bevonden zich onder de honderden toeschouwers, die op het Centre Court Maureen Connolly met heel weinig moeite de Duitse kampioene Erika Völlmer zagen slaan. Voor Erika Völlmer heeft het duel slechts dit ge noegen opgeleverd, dat de drie games, die zij in. de eerste set op haar naam wist te brengen, een zelfde aantal was als dat, wat „little mo" in alle drie voor gaande ronden had verloren. In de hal ve finales zal Maureen Connolly de de gens kruisen met Shirley Fry, die haar landgenote en junior-kampioene van de Verenigde Staten Julie Sampson even eens gemakkelijk de baas bleef: 64 62. In acht en dertig minuten had Shirley Fry, die overigens beneden haar normale vorm speelde, over de uiterste nerveuze Julie Sampson het vonnis vol trokken. Doris Hart, Wimbledon-win- nares in 1951, had in Suzie Koermodzi een lastiger tegenstandster. De Hon gaarse beet zeer fel van zich af, vocht voor ieder punt, maar op belangrijke momenten faalde zij met haar service. In de tiende game van de eerste set De te Hilversum in de eerste klasse verloor zij drie set-points op haar eigen dames gespeelde waterpolowedstrijd service en ook in de tweede set liet zij voor de zomercompetitie KNZB tussen een wedstrijdpunt verloren gaan. .Met De Robben en HZC is door De Bobben 75 75 kwam Doris Hart tenslotte in I met 4-1 gewonnen. Kwartfinales, damesenkelspelShirley Fry (V.S.) si. Julie Sampson (V.S.) 6—4, 62; Doris Hart (V.S.) sl. mevr. Z. Kor- moczi (Hong.) 75, 75; Dorothy Knode- Head (V.S.) sl. mej. A. Mortimer (G.B.) 64. 63; Maureen Connolly (V.S.) sl. Eri ka Völlmer (Duitsl.) 63, 60. Gemengd dubbelspel, derde ronde: mevr. B. Davidson (V.S.) en Woodroffe (Z.-Afr.) sl. mevr. E. Dawson-Scott en Baxter (G.B.) 6—3, 64; echtpaar Dawes (G.B.) sl. mej. J. Macleod en Anderson (G.B.) w.o.; Julie Sampson (V.S.) en Hoad (Austr.) winnen van mej. B. Knapp (G.B.) en M. Mohtadi (Iran) w.o.; mej. J. de Riba en C. Ferrer (Sp.) sl. mej. V. White en R. Becker (G.B.) 6—2, 46, 64; mej. L. van der Westhui zen en Kupferberg (Z.-Afr.) sl. mej. M. Reeves (Z.-Alr.) en Tan (Indonesië) 64, 64; mevr. W. Brewer (Bermuda) en Tsai (Hongkong) sl. mevr. M. Peterdi en Jancso (Hong.) 6—4, 3—6, 6—2. Vierde ronde: Julie Sampson (V.S.) en Hoad (Austr.) sl. mevr. B. Davidson (V.S.) en Woodroffe (Z.-Afr.) 6—3, 64. Damesdubbelspel, tweede ronde: mej. J. de Riba (Spanje) en mej. V. Rigollet (Zwits.) sl. mevr. S. Hammersley en mevr. M. King (G.B.) 61, 64; mevr. N. Adam- son en mej. S. Schmitt (Fr.) verl. van mej. R. Bennett en mei. J. Petchell (G.B.) 3—6, 46, 57; mevr. E. Erdoedi-Baard en mevr. Z. Kormoczi (Hong.) sl. mevr. W. Brewer (Bermuda) en mevr. M. Cheadle (G.B.) 6—3, 6—8, 7—5. Derde ronde: mevr. R. Bulleid en mej. P. Ward (G.B.) sl. mevr. P. Gardner en mej. J. Morgan (G.B.) 61, 64; mej. Meyre en mej. W. White (G.B.) sl. mej. S. Bloomer en mej. M. Harrison (G.B.) 64, 97; mej. D. Kilian en mej. L. van der Westhuizen (Z.-Afr.) sl. mej. J. de Ridder en mej. C. Mercelis (Belg.) 68. 86, 62. Heren dubbelspel, kwart finales: Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Huber en Redl (Oost) 63. 62, 57, 6—4; Seixas en Mulloy (V.S.) sl. Nath en Kumar (India) 6—2, 6—1, 108; Hartwig en Rose (Austr.) sl. Ste wart (V.S.) en Vieira (Braz.) 61, 63, 3—6, 7—5. Voor de internationale wedstrijden, die de Amsterdamse Roeibond Zondag 5 Juli a s. op de Bosbaan houdt, zijn een groot aantal Belgische ploegen ingeschreven. Een interessante strijd is te verwachten op de vier zonder stuurman, nu Willem III niet aan de start komt, tussen Anversoise en Nereus. Met belangstelling wordt ook tegemoet gezien het duel tussen de skif- feurs Neumeijer en Draayer. De laatste, zeeman van beroep, is nu een paar maan den aan de wal en heeft zijn oude lief hebberij weer opgenomen. Draayer was het vorige jaar op Hollandia de grootste concurrent van Neumeijer en zal zeer waarschijnlijk in de komende nationale kampioenschappen uitkomen De Amsterdamse Roeibond heeft ook de organisatie van de Nederlandse jeugd kampioenschappen op zich genomen. De ze worden Zaterdag 4 Juli eveneens op de Bosbaan gehouden. Voor het seizoen 1953-1954 ziet de com petitie-indeling van de Kon. Ned. Schaakbond er als volgt uit: Hoofdklas se: LSG (Leiden), Max Euwe (A'dam), DD (Den Haag), ASC (A'dam), Kralin- gen (Rotterdam), Philidor (Leeuwar den), VAS (A'dam), H.Chr.S.V. (Den Haag). Eerste klasse A: VVGA (A'dam), De Pion (A'dam), BSG (Bussum), Staunton (Groningen), Unitas (Groningen), HSG (Haarlem), De Dom (Utrecht), HSG (Hilversum). Tweede klasse B: Het Westen (A'dam), Haarlem, Watergraafsmeer (A'dam), Tuindorp (Utrecht), WV (Alkmaar), ASC II (A'dam), UD (A'dam), VAS II (A'dam) (Van een verslaggever) De Engelse speedwayploeg heeft het bestaan om binnen een tijdsbestek van slechts een paar dagen tweemaal het Nederlandse speedwayteam een neder laag toe te brengen. Nadat de Engelse rijders Zondagmiddag te Rotterdam hun Nederlandse collega's een 41—43 neder laag hadden toegebracht, waren onze landgenoten er fel op gebrand om Dins dag in het Olympisch Stadion te Am sterdam revanche te kunnen nemen. Dit is hun echter niet gelukt. Ook nu weer moesten zij in de Engel se rijders hun meerderen erkennen; de gasten slaagden er ditmaal in de Ne derlanders met 4044 te kloppen. In het eerste gedeelte van de wedstrijd wisten de bezoekers zelfs een zeer grote voorsprong te behalen, na de zesde serie was de stand 1224. Geleidelijk aan echter slaagden de Nederlanders er in wat meer puntjes in de wacht te slepen en zo wisten zij de achterstand nog zover in te lopen, dat een eindstand van 4044 werd bereikt. De finale van de sterrenrace leverde een overwinning op voor onze landge noot H. Dammers: de Engelsen Lloyd Goffe en Wilf Plant werden hier resp. tweede en derde. A. Kroeze had in deze MAASTRICHT, Dinsdag. Fransen leren kennen in een nieuwe Omdat het avontuur hen pakte. Henters uit te drukken, te wachten op de Dit is dan de eerste etanne van het gedaante. Ge zult hen er aantreffen in pakte, zoals het dit jaar, vijftig jaar verbinding met de vaderlandse steno- laatste avontuur Het avontuur een dergelijke, met de dag groeiende later, een bekend Amsterdams chirurg graaf. Maar het gebeurt wel dat wij in- dat ook in de (sDort)iournalistiek staat van opwinding, dat zelfs geen heeft gegrepen, die zichzelf en zijn plaats van het staccato onzer zo dier- niet meer zo dik is eeziaid sedert het kabinet-met-tien-jaar-garantie, hun tie- auto ter beschikking heeft gesteld om bare moedertaal, tengevolge van een of hartverscheurend lawaai van de telex ™ge belangstelling zou kunnen los- een paar Nederlandse journalisten over ander abuis, het allegretto apassionato en de vondst van twee respectabele maken van het pandemonium, dat zij de wegen en langs de ravijnen van de moeten aanhoren van Franse, Italiaanse vaderlandse journalisten verbonden aan elk jaar ter gelegenheid van hun Tour Tour de France te rijden. Zoals het of Spaanse stenografistes, die echt niet nog respectabeler bladen die in een de France plegen aan te richten. bijna iedereen te pakken heeft gekre- weten wat ze met ons moeten beginnen, antiekekast kropen om zo voor hun En schrijf dit nu eens niet op de gen wielerenthousiast <?f niet die Dan overleggen en discussiëren wij met kranten het verslag te kunnen makpn rekening van onze vervlakte, verwater- in deze, wonderlijke, kermisachtige at- de lieftallige telefonisten,.welke de Tour van een in hetzelfde vertrek gphnnrion de, be-boppende en ontaarde tijd. Ook mosfeer, deze vagebondie, terecht is ge- en de Franse PTT ons ter beschikking strikt geheime, belangrijke ver<*aHpHnf/ vijftig jaar geleden immers was het al komen en er het avontuur heeft ge- heeft gesteld, om dergelijke puzzles in ener al even belangrijke sportorSf' zo ver met Uw brave Fransen. Ook proefd. gemoede op te lossen. Dan prijzen we tie. In de tegenwoordige vereadfrzaTen vijftig jaar geleden, in de tijd dus van Want de organisatie van de Tour de haar en we prijzen haar nog meer wan- staan geen antieke kasten meer en de pleureuse, het gaskousje, de chape- France kan zo modern en zo perfect neer we haar hoffelijk trachten te be- journalisten, die op het idee komln ronne en al wat U verder maar kan niet zijn, of de heer Elie Wermelinger, Tenslotte komt. de ri.reotenr zei daar in te kruipen, vindt ge ook niet herinneren aan de poëzie en de waar- voormalig officier van een Noord-Afri- zo gemakkelijk. Het avontuur is gede- dige statie van toen, stonden in het kaans kamelenregiment, thans chef- valueerd. Wanneer ge een voetbalwed strijd gaat verslaan te Kopenhagen of Glasgow, athletiekkampioenschappen te Rome of een waterpolotournooi te Bar celona, vindt ge alles keurig netjes ge regeld en gereserveerd: uw coupé, uw hut op de boot, uw bed in het hotel, uw maaltijden, ja zelfs uw divertisse ment. Ge zijt omgeven, door een batal jon kellners, kruiers, taxi-chauffeurs, portiers, conducteurs, stewards, hostes- sen, gidsen en wie al niet meer. Op de permanence of in Uw hotelkamer vindt ge, mét een hartelijk welkom en we hopen dat ge U in onze mooie stad zult amuseren...."), uw perskaart, het nummer van tram, bus of metro van het hotel naar de arena, het foldertje van de VVV, het insigne, het program ma, de invitatie voor de rijtoer door de stad, voor de ontvangst bij de burge meester en voor de lunch, aangeboden door de verenigde.... (In te vullen naar keuze). Te Melbourne, in 1956, zullen wij zonder twijfel naar de douane ?jS\ T schrijden met een kangoeroe als koffer- drager in ons vaarwater. Zover zijn we - f dan wel, daar niet van. Maar het echte rispen. Tenslotte komt de directeur zelf erbij en uiteindelijk is het dan nog de vraag of ze aan de andere kant van de zwakke telefoonlijn wel begrijpen wat wij daar in Luchon, in Gap of Beziers allemaal voor onzin staan uit te kramen. Een avontuur, elke dag opnieuw. En tenslotte is er dat grote, altijd boeiende avontuur zo ge tenminste het goede der aarde op gepaste wijze kunt waarderen van uw Tour de France gastronomique. Honni soit qui mal y pense, maar wanneer ge een daglang dat doldrieste gerij en gedrang hebt meegemaakt langs bergen en dalen en wanneer ge verstikkende dorst hebt geleden in de verdorde dreven van de Midi, wanneer ge met uw ogen dicht en vol vertrouwen op de vaardigheid en de zenuwen van uw chauffeur door een akeligheid van een hairpin bent geschoven en onder een verkwikkende douche het stof en de smerigheid van die zoveel honderd kilometers van U hebt afgewassen, dan wacht Uw belo ning. Het schemerdonkere, koele res taurant, of ergens een smetteloos ge dekte tafel op een terrasje onder de palmen en een fluwelen hemel met sterren. En dan al die goede gaven van koks en botteliers, de kreeft, de escar- got, de grenouilles, het medaillon de avontuur? Voorbij. Onzekerheid, onge- Wrankriik dresseur van de Franse hoteliers tijdens fruits de rrrer. En daarnaast, fonkelend rief, improvisatie? Weggeorganiseerd Zuiden van uw dierbaar Frankrijk France heeft in een of an- in het helder glas de Chateau Latour, door het reisbureau en het comité van !^gekl ln NN op- dere kleine stad wel zóveel moeilijk- de Jurangon, de statige Chateauneuf, de ontvangst. En door de dressuur. windine hetMbiina Snaanse accent heden gehad met zijn reserveringen, volle Pommard, de kwieke Beaujolais, Maar vandaag beëindigen we in deze hunner streektaal te demonstreren. Ach- dat zelfs hij niet meer kamers en bed- de ^habUs^ de e tingerd stad naar ons hart, Maastricht oud ter hen, achteloos tegen de grond ge- den u:it de giond t n e mp wanneer ae deze gelegenheid niet té en nieuw tegelijk, rijk aan atmosfeer en gooid, de hooivorken die ze, gehjk^be- SHSi?" Wel, wij zullen stellig niet ondank dat vijftig jaar geleden door de fantast pen te bewegen en hen uit te nodigen ®"chveln^°uYo"ggweze^6^™^ ^et^du- onze tenten reeds opgeslagen te Straats- Henri Desgrange werd gecreëerd. Dat liever een handje toe te steken, dan in hotelletje van het scharminke- burS> waar straks het spel begint, en óók is gemoderniseerd en georganiseerd, vijf etappes zoiets dwaas te doen a s heredomie niet toevallig het oefen- waal' wi) wellicht zullen preludieren maar dat in redelijk veel opzichten nog twee _en een half duizend kilom^er ige bergdorp e met toevallig het oefen simpele rosé d,Alsace of mis_ VÜ finale het ongeluk uit de bocht te vlie gen; hoewel hij een behoorlijke val maakte aan de rand van de betonbaan, kwam hij er toch zonder letsel af. Een extra wedstrijd om een premie van f 100 Zondag te Rotterdam gewon nen door A. Kroeze werd nu een overwinning voor de Engelsman Phil Bishop; Kroeze weitf tweede, Dammers derde. De verdere uitslagen luiden: Gecom bineerde-race: 1. Pete Lansdale, 2. Stall Clark, 3. G. Kops; Overigen-race: 1. Dave Collins, 2. N. v. Gorcum, 3. Johnny O'Conner. De vierde en laatste etappe van deRon de van de twaalf kantons van Limburg naar Esch sur Alzette over een ^stand vMi 138 km. is gewonnen door de Belg van ca ter in 4 uur 44 min. 58 sec. altijd boeiend met een zekere ge- kend gemaakt in een gezamenlijk schrij r;mboe in regelrecht het spannen verwachting, onze eerste etappe ven aan de heer Desgrange, hadden wil- in, reg e ht he naar het laatste avontuur. Het avontuur, len gebruiken om de_renners^tot afstap- ^at het ons tenslotte baar zijn-" Als ge dit leest hebben wij het du- onze tenten Jj" irminke- burë> waar et oefen- waar wij maai uai ju xeueujK veel opzicnten nog xwee en ecu <*an ujïilrpn te viin van de legiop- met een Sin altijd een avontuur is gebleven. Moge- door Frankrijkte fietsen. Zonder twij- nllnaispsJ., Van wier bevollungs- schien met een Niersteiner-van-het- óók is gemoderniseerd en georganiseerd, vijf etappes zoiets dwaas wellicht zullen preludiëren lijk zijt ge francofiel als wij. Zo ja, fel hadden ze gelijk, onze aanwas men zulke bevredigende sta- dan zult ge als wii elke gelegen- boeren. Maar waarom lagen hun wapens aanwas men zuiKe Dcvreaigenae sia aan zuil ge ais wij eiKe gelegen Doereu. mee moedig- tistieken zou kunnen aanleggen, heid te baat nemen om op een nieuwe nu in de berm van ae weg eu uiucaig zwerftocht door dat paradijs tussen de den ze de renners aan met vruchten, 4„lpfr.nnl,„ntnnr Noord-en de Middellandse "Zee, de ken- wijn, applaus en andere uitingen van arnotïe temene nismakine met land en volk te gaan hun onbedaarlijk enthousiasme instede van de Tour met de giootste gemene ES»wkmWel op ed«r toch.-f.». 1-™ van da «M te .lauren c» aai, tat dalar v,« la d,. Ia, jtavard, «„d avontuur zult ge Uw Frankrijk en Uw werk te zetten. en van ons vermogen om zulks goede-jaar, die hier ook niet ver van daan tot wasdom is gekomen en waar mee wij dank zullen brengen aan wie wij voor dit laatste avontuur dank ver schuldigd zijn. Op Uw gezondheid, Henri Desgrange. JAN COTTAAR ?NecL) z.t': 11. Schoenmaker (Ned.) 3.51.45; 12. Van der Weyde (Ne<L) z.t Het eindklassement luidt. 1. Va" f®"'!! (Belg.) 15.50.03; 2. Gelhausen (Lux.) 15.52.45. 3 Van den Brekel (Ned.) 15.54.13. 4. L. Stevens (Ned.) 15.55.11: 8. Van der Weyde (Ned.) 16.03.08; 11. Schoenmaker (Nederl) 16.11.11. Onze landgenoot Fooy staakte ae S'lndhet eindklassement der ploegen bezeL te Maastricht de eerste plaats met 47.52.32 voor Luxemburg I (48.08.36) en Luxemburg II (48.26.25). ADINDA 1 te Tjilatjap. ALAMAK p. 1 Finisterre n. Genua. ALCYONE p. 1 Teneriffe n. Antw. ALGENIB 2 Juli te Bremen. ALNATI p. 1 Fernando Nor. n. Rio. ALTAIR 1 te Bahia. j AMERSKERK p. 1 Minicoi, 2 te Colombo AMOR p. 1 Kp. St. Vinct. 2 te Oran. AMSTELDIEP p. 1 Perim n. Amst. AMSTELSTAD 30 te Brisbane. AMSTELTOREN 1 te Port Said. ANNENKERK p. 1 Kp. Palmas n. Kpst. ATLAS 1 te Savona. BAARN pass. 1 Ouessant, n. Amst. BALI INDONE 30 rede Belawan. BINTANG p. 1 Sabang n. Vancouver. CALTEX HAGUE 1 van Sidon n. Rott. CERONIA p. 1 Fernando Nor. n. Curag. CORILLA p. 1 Malta n. Spezia. DONGEDIJK 1 te Bremen. DOURO 1 te Ryeka. DRACO 1 te Bilbao. DRENTE p. 1 Minicoi, 2 te Colombo. ESSO A'DAM p. 1 Azoren n. Aruba. ESSO ROTTERDAM 30 te Rotterdam. FRIESLAND 1 van Port Said n. Priok. GORDIAS p. 1 Finisterre n. Antw. GROOTE KERK 1 nm.—2 te Kaapstad. HEEMSKERK 1 te Suez. HELENA 1 te Antwerpen. HERSILIA 1 te Kingston (J.). ILIAS 30 van Izmir, 2 te Haifa. ITTERSUM 30 te Newcastle N.S.M. JUPITER 1 te Malta. KARIMATA 1 te Londen. KERTOSONO 30 Juni te Damman. KOTA AGOENG p. 1 Malta n. R'dam. KOTA BAROE p. 1 Kreta n. Rotterdam. LAERTES 1 te Balikpapan. LARENBERG p. 1 Gibr. n. Brindisi. LEOPOLDSKERK 1 te Bandar Shapur. LEUVEKERK 1 te Bremen. LISETA 1 te Bangkok. LOENERKERK 1 te Cochin. LOPPERSUM p. 1 Father Pt. n. Sorel. LUNA 1 van Malaga n. Amst. MAASHAVEN p. 1 Lizard, 2 te Antw. MAPIA p. 1 Key West n. Houston. MARKELO p. 30 Brunsbuttel n. Londen. MATARAM p. 1 Kp. St. Vine. n. Rott. MELISKERK p. 1 Sabang n. Colombo. MERWEDE 30 van Lapallice n. Houston. MIDAS 1 te Bremen. OMALA 1 te Piraeus. ONDINA 1 te Calcutta. ORANJEFONT. 1 van Teneriffe n. Amst. ORION 30 Juni te Malta. OVULA 1 dwars Seychellen, n. Beira. PLATO 30 van Ntpels n. Bilbao. POELAU LAUT p. 1 Ouessant n. Amst. PRINSENGR. 30 van Antw. n. Helsinki. PR. JOH. WILL. FRISO 1 te Hamburg. PR. WILLEM IV 30 van Hamb., 2 te Rott. ONDINA 1 te Calcutta. OOTMARSUM 1 te Bremen. RADJA 1 nm.—2 te Singapore. RODAS 1 te Kingston (J.). RONDO p. 1 Kp. del Armi n. Priok. RIJNKERK 30 van Hamb. 2 te R'dam. SCHIE p. 1 Funisterre n. R'dam. S1BAJAK 30 van Priok n. R'dam. SLIEDRECHT p. 1 Las Palm. n. Kpst. STAD BREDA 1 nam. te Rotterdam. TARIA 1 te Miri. TEUCER 1 nm. te Bintang. THALATTA p. 30 Sabang n. Mena A. TJIKAMPEK p. 1 Diego Garcia n. Maurit. TJILUWAH 30 van Makass. 2 te Priok. TJIMENTENG 1 nm.—2 te Montevideo. TOMORI 1 nm.—2 te Menado. WILLEM RUYS 1 nm. te Pt. Said.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5