Boven Gelderland en ONWEER MET HEVIGE REGEN Bliksem veroorzaakt vele branden; één dode Per punter door de vaarten van Giethoorn HISTORIE HERLEEFT Zwitserland geeft de stoot voor een nieuwe hobby Ook SEMJONOV naar Moskou vertrokken Tunesische troonopvolger aan gevolgen van aanslag overleden Ex-koningin Alexandra krijgt haar lingerie terug 'lijk Tot hoofd en hart VEE IN HET VUUR OMGEKOMEN Geluidsjagers en geluidsdieven Voorspel tot Twee Thunder jets neergestort Brengt „Russisch Bermuda een nieuwe ontwikkeling in Sovjet-politiek Beloning voor de dader: frs 200.000 Mechanisch hart maakt hachelijke operaties mogeli Echtgenoot schreef ongedekte chèque uit i KINDEREN UIT HET RAMP GEBIED NAAR ITALIË Vijf weken in Toscane Bij reddingspoging in zee verdronken Het weer DONDERDAG 2 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 25723 MISLUKT AANZOEK OP DE GELUIDSBAND DE TOUR Beide piloten gedood Bomaanslag op spoor weg in Ierland i-v'; Lerarensalarissen Datum interpellatie nog niet bepaald Twee gedetineerden uit Norg ontsnapt Apparaten staan in hun kinderschoenen „KWESTIE VAN HOFFELIJKHEID" Falcon Regenjassen f 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 2. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ui -r i -nlimrinininiMn- -rr----rw UI, lllll UT—1—1 in de drie jaar wordt in Landshut, een karakteristiek Beiers plaatsje de historie tot werkelijkheid gemaakt. Bijna de gehele bevolking steekt zich in middeleeuwse kleding om het Landshutter Koninklijke Huwelijk" te vieren. Het 1.....ïi. 7/ivoTrtvi iinn hof rl'.ioffint feest houdt de herinnering wakker aan de twee laatste vorsten van het dlistrict. Hertog Ludwig en Hertog George, die beiden om. hun grote rijkdom de „rijke werden genoemd. In het jaar 1475 huwelijkte de rijke Ludwig zijn zoon, George de Rijke uit aan Prinses Hedwiga, de dochter van de Poolse Koning Kasimir IV. Dit huwelijk was een buitengewone gebeurtenis in Europa, door de statie, die er werd tentoongespreid. Zelfs de Duitse Keizer, Maximiliaan, ontbrak niet op het feest. En nog steeds vieren de inwoners van Landshut „hun'' feest, waarbij zij zoveel mógelijk het „echte" nabij trachten te komen. Prinses Hedwiga. de 18- jarige Maria Weiss, dochter van de plaatselijke kaarsenmaker, en Hertog George ontmoetten elkaar op de dag van hun bruiloft. Hertog George is de 24-jarige ver zekeringsagent Klaus Kurzmann, die zijn rol niet overtuiging speelde. In Zwitserland is een merkwaardige liefhebberij opgekomen, die zich in snel tempo uitbreidt over de aangrenzende landen. Bezitters van bandopnemers ma ken er een sport van allerlei geluiden op de band vast te leggen: vreemde stem men, bijzondere kreten, uitzonderlijke cadenzcn en toevallig rumoer. Dat heet dan „geluid jagen". Men kan de opnamen ook door elkaar goochelen en dan ontstaan „geluidsscheppingen". De Zwitserse secretaris van de „Internationale Federatie van Geluidenjagers", Fredy Weber, meent, dat deze nieuwe hobby bin nenkort even populair zal worden als fotograferen en het verzamelen van post zegels. Maar wel doen zich nu al tal van onverwachte complicaties voor. Behalve geluidsjagers zijn er namelijk ook „geluidsdieven". Een hevig onweder heeft gisteravond omstreeks zes uur boven de streek ten Noordoosten van Deventer gewoed. De bliksem sloeg in in de grote boerderij van H. Huis in 't Veld te Lettele in de gemeente Diepenveen. Men vond nog tijd enig meubilair te redden. Een paar varkens vonden in het vuur de dood. De brandweer uit het naburige dorp Bathmen kon slechts voor nablussing zorgen, want de boerderij is in een half uru tijd geheel in de as gelegd. In Weurt bij Nijmegen sloeg de bliksem in in de boerderij van de landbouwer Romviel, in de buurtschap De Reek. Hier werd een 29-jarige zoon op slag gedood. De overige gezinsleden werden tegen de grond gesla gen, doch bekwamen geen letsel van betekenis. Er brak geen brand uit. Te Wesepe in de gemeente Olst sloeg de bliksem in in een grote var- kensschuur van de slager-veehande laar H. Wonink aan de Provinciale Weg Deventer-Raalte. Er konden nog snel een auto, enige fietsen en een voorraad benzine uit het gebouw worden ge haald, doch de verdere inhoud ging in een ommezien geheel verloren. De brandweren van Olst en Deventer ver leenden hulp bij het omhalen van de muren. In beide gevallen dekt verze kering de, naar het zich laat aanzien zeer grote, schade. In Vorden ontlastte zich een on weersbui die met een hevige regenval gepaard ging. De bliksem sloeg in in de boerderij van G. Sloetjes. De schuur, waarin zich o.a. twee varkens en een hond bevonden, brandde geheel af. De brandweer wist de woning zelve te behouden. Ook is de bliksem in Voorst (Gld) ingeslagen in de boerderij van de heer K. Nolsen. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets uitrichten, want binnen vijf minuten sloegen de vlam men aan alle zijden uit de gebouwen. Zo goed als de gehele inboedel ging verloren. De goederen waren verze kerd. Tijdens de pogingen de brand te beperken, kreeg de brandmeester, de heer H. Smit, de dakgoot op zijn voet. Hij liep inwendige kneuzingen op en moest zich door een dokter laten be handelen. Ongeveer een uur duurde het on weer in de dorpen Beuningen, Weurt iiiiiiiiiiiiiiMimiimiiiiHiiiiiiiiiitiiiimiiiiimin minimum Weber deelde mede, dat in Europa sommige amateur-geluiden jagers „pro gramma's" produceren, die werkelijk zo goed en ongewoon zijn, dat radiostations om hun banden smeken. „Onze ama teurs," vertelde Weber .komen op plaat sen en pikken dingen op, die voor radio stations onbereikbaar zijn". Hoog in de Alpen maakte kort geleden een amateur een opname van een eigenaardig muziek corps. Hij vlocht er een poëtisch verhaal van eigen vinding in en produceerde zo een band, die door tal van radiostations in Europa is uitgezonden. Een andere amateur verknipte een bandopname van het hondengeblaf op een hondententoonstelling, rangschikte de stukken opnieuw en produceerde een originele „symphonie" waarover een ra dio-station te Wenen, dat de band ais curiositeit had uitgezonden, tal van brieven ontving, waarin gevraago werd, hoe zoiets mogelijk was. Weber deelde mede, dat verzame laars soms in het bezit komen van kostbare juweeltjes door wat zij toe vallig opvangen. Zo hing een amateur eens op een maanverlichte nacht een zeer gevoelige microfoon aan zijn balcon. Hij verwachtte slechts het gezang der krekels te zullen horen, maar merkte de volgende morgen, dat zijn band iets heel bijzonders be vatte hoe een onbekende jongeman zijn geliefde ten huwelijk vroeg en zij hem afwees. Zij hadden blijkbaar op een bank in liet park op onge veer 200 meter afstand gezeten. „Maar", zo zeide Weber, „door dit soort dingen steekt men feitelijk zijn neus in andermans persoonlijke aange legenheden en zij worden daarom door onze federatie ontraden." Hier zou de wet zich met de zaak kunnen gaan be moeien. Het recht van particuliere per sonen met bandopnemers om op te ne men wat anderen zeggen is een vraag teken in Europa. Bij het Westduitse parlement bijv. is kort geleden een wetsontwerp inge diend strekkende tot het strafbaar ma ken van „geluidsdieven", d.w.z. lieden, die rondlopen met bandopnemers in zakformaat, zoals die thans in Duits land en Zwitserland worden gemaakt en particuliere gesprekken opnemen, welke zij dan voor het plegen van chan tage misbruiken. Degenen, die dit wets ontwerp hebben ingediend, betogen, dat wat iemand zegt zijn eigendom is, maar men heeft nog geen beslissing ten aanzien van dit wetsontwerp genomen, omdat ook de vraag rijst, hoe staat het met het recht van de politie om par ticuliere gesprekken te beluisteren. De geluidenjagers hebben, naar We ber vertelde, bij sommige gelegenheden de politie geholpen. Zo had een amateur te Parijs het ge zang van de vogels in het Bois de Bou logne opgenomen. Toen hij zijn band thuis afdraaide, hoorde hij het gefluis ter van twee mannen, die een misdaad beraamden. Hij gaf de band aan de Parijse politie en toen de misdadigers hun plan wilden uitvoeren, liepen zij in de armen van de agenten. „Bovendien", aldus Weber, „bewijzen de geluidenjagers in Zwitserland lief dediensten aan de blinden. Zij hebben 500 uur voorlezen van populaire ro mans opgenomen, en de opnamen ter beschikking van de blindeninstituten gesteld. Het is n.l. gemakkelijker te luis teren, dan braille te lezen." Het voorspel tot de Tour de France nadert zijn einde. In Straatsburg, waar het vertreksignaal voor de eerste etappe wordt gegeven, zijn vrij wel alle deelnemers, de ploegleiders, de officials, de journalisten, fotogra fen en camera-mensen aanwezig. Rond de permanence gonst het van de gissingen en verwachtingen over de einduitslag, de kracht van de ploegen. Er doet zich het merkwaar dige feit voor, dat de kracht van de Nederlandse ploeg door de buiten landers hoger wordt aangeslagen dan in ons land. Maar hoe dan ook, de realiteit van de Tour zelf komt steeds naderbij. Onze speciale verslaggevers geven op pagina vijf hun eerste indrukken van hetgeen er zich in de renners kwartieren en de permanence af speelt. Zij spreken ook van de diepe verslagenheid, die de plotselinge dood van Joris van den Bergh èn bij de Nederlanders èn bij alle buiten landers heeft teweeg gebracht. Op deze pagina treft men voorts aan de routekaart van deze „gouden" Tour, de kaart van de eerste etappe, foto's van het vertrek van de Neder landers en van de wijze waarop men het feit, dat in 1903 de eerste Tour de France is gehouden, heeft her dacht. en Ewijk. De bliksem is op verschei dene plaatsen ingeslagen. Tal van licht installaties werden vernield. In Ewijk brandde tengevolge van blikseminslag een schuur van de landbouwer Boek horst af. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Boven Nijmegen en het Land van Maas en Waal heeft het onweer bijna anderhalf uur aangehouden. In de Jacob Canisstraat werd een stuk van een gevel van een huis weg geslagen door de bliksem, er werd geen brand of verder onheil veroor zaakt. In de Ooij bij Nijmegen is een koe doodgeslagen. Slagregens brachten veel schade aan, in het bijzonder aan de kersen. Tengevolge van het noodweer kon het sluitingsfeest van de luchtmacht jubileumfeesten niet doorgaan. Daar door moesten de taptoe en de muzikale rondgang door de stad worden' afge last. Bij het formatievliegen tijdens de rondvlucht zijn gistermiddag omstreeks kwart voor vijf boven Belgisch grond gebied twee „Thunderjets" van ae vliegbasis Volkel met elkaar in botsing gekomen en neergestort in de buurt van Maasdijk, nabij het militaire vliegveld Klein Breugel. Beide vliegers kwamen hierbij om het leven. De slachtoffers zijn de 28-jarige ge huwde eerste luitenant vlieger G. Voer- mans uit Amsterdam en de 25-jarige on gehuwde tweede luitenant vlieger J Lemstra uit Witmarsum (Fr.). De voornaamste spoorwegverbinding tussen Dublin en Belfast isvanmorgen vroeg te Kilnasagart aan de grens van Noord-Ierland en Eire door een ontplof fing beschadigd. Op dit punt zouden de extra-treinen uit Dublin passeren, die bezoekers naar Belfast vervoeren ter ge legenheid van het officiële bezoek van Koningin Elizabeth aan Noord-Ierland. Behalve de Sovjet-ambassadeurs in Parijs, Londen en Washington, blijkt ook de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, vergezeld van een kleine staf militaire en burgerlijke des kundigen naar Moskou te zijn vertrok ken voor het voeren van besprekingen met minister Molotov. Men is in Wes telijke kringen geneigd te geloven, dat dit „Russisch Bermuda" een nieuwe ontwikkeling teweeg zou kunnen bren gen in de Sovjet-politiek ten aanzien van Duitsland en de satellietstaten. Het feit, dat de Russische ambassa deurs in de hoofdsteden der drie Wes telijke geallieerden, als ook de Russi sche Hoge Commissaris in Duitsland plotseling naar Moskou zijn vertrokken, kort nadat bekend was geworden dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Engeland en Amerika op 10 Juli in Washington bijeen zouden ko men om een aantal belangrijke actuele vraagstukken te bespreken, heeft in Westerse kringen uiteraard de aandacht getrokken. Men neemt aan, dat de jong ste ontwikkelingen in Oost-Duitsland de Sovjet-leiders bevreesd heeft ge maakt voor soortgelijke gebeurtenissen elders in Oost-Europa. Het schijnt, dat in Polen en Tsjechoslowakije reeds bot singen zijn voorgekomen tussen de ar beiders en de bezetter. Het is bekend dat de Russen Oost-Duitsland als een sleutelstelling in hun satellietsysteem beschouwen. Een verzwakking van hun positie daar betekent onmiddellijk een verzwakking van hun positie in de wereldpolitiek. Sommigen gaan zelfs zover, dat zij een strijd om de macht in het Krem] zelf voorzien als gevolg van de gebeurtenissen in Oost-Duits land. Malenkov is steeds een voorstan der geweest van uitbuiting der satellie ten ten bate van Rusland en zal nu zich moeten verantwoorden over de gevol gen van deze politiek, zo redeneert men in deze kringen. Beria is als hoofd van de veiligheidspolitie mede aansprake lijk voor de onlusten. Een idyllische tocht heeft H. M. de Koningin gisteren per punter door de vaarten en sloten van Giethoorn gemaakt. Statige zwanen vormden de feestelijke entourage op deze tocht, die een der hoogtepunten vormde van het werkbezoek dat H. M. de Koningin gisteren aan de Noord-West-hoek van Overijsel heeft gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren op voorstel van dr. Kortenhorst besloten de interpellatie van de heer Roosjen over de lerarensalarissen nog voor het zomer reces aan de orde te stellen. De datum is echter nog niet bepaald. De parlementaire commissie, die een bezoek aan Nieuw Guinea zal brengen, zal 9 Augustus vertrekken. lllllllllllilll lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uit het strafgesticht Norg (Veenhui- zen) zijn twee gedetineerden ontvlucht. Zij slaagden er in tijdens het werk aan de bewakers te ontvluchten. Zodra hun afwezigheid bekend werd, is er op uit gebreide schaal een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. De bossen werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar dit onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Twee weken geleden, zo vernemen wij, schijnen ook twee gevan genen te zijn gevlucht uit het strafge sticht Veenhuizen. Een daarvan is la/--:' gearresteerd. Een „tweemotorig hart" heeft met succes beide helften van het menselijk hart tegelijkertijd vervangen. Dr. Dodrill uit Detroit in Amerika heeft het ex periment geleid. Het mechanische hart ving het naar het echte hart stromende bloed op, pompte het naar de longen, nam het opnieuw op, toen het uit de longen kwam en verving de andere helft van het hart om het in de lichaamsslagade ren te pompen, aldus een rapport van een Amerikaans medisch genootschap. Het apparaat is geconstrueerd door chirurgen van Harper Hospital en inge nieurs van General Motors. De vorige zomer heeft het met succes de linker helft van het hart van een man ver vangen en in de herfst van het vorige jaar verving het de rechterzijde van het hart van een jongen, zodat een gebrek kige hartklep kon worden gerepareerd Beide patiënten zijn in leven en in hun toestand is aanmerkelijke verbetering ingetreden. Kort geleden is, met behulp van het apparaat, het bloed buiten de beide zijden van het hart van een 18-jarig meisje omgeleid, vertelde dr. Dodrill, Haar longen deden hun normale werk nog, maar het hart was stilgezet. Het hart werd geopend om een defecte klep te herstellen, maar er bestond nog een andere beschadiging, die niet hersteld kon worden en het meisje stierf vier dagen na de operatie. De vorige maand hebben chirurgen van het Jefferson-ziekenhuis te Phila delphia, onder leiding van dr. John Gibbon, bü een 18-jarig meisje met goed gevolg gebruik gemaakt van een hart-longen-apparaat. Dit apparaat pompte haar bloed en zorgde voor haar ademhaling, terwijl het aange dane hart werd gerepareerd. Dr. Dodrill deelde mee, dat op vier patiënten met behulp van het hart van Detroit een geslaagde operatie is ver richt en hij voegde hieraan toe: „De mechanische harten staan nog maar in hun kinderschoenen". Ex-koningin Alexandra van Joegoslavië protesteerde eergisteren te Parijs in kort geding tegen de inbeslagneming van kleren en juwelen, die bestemd waren voor haar persoonlijk gebruik. Vorig jaar heeft haar echtgenoot, ex-koning Peter, namelijk een ongedekte chèque afgegeven, en in verband daarmee was de deur waarder gekomen om beslag te leggen op de garderobe van ex-koningin Alexan dra. Rechter Ausset besliste nu, dat zij o.a. haar lingerie terugkrijgt. „Dat is een kwestie van hoffelijkheid',, zei hij. In 1952 schreef ex-koning Peter een chèque uit ten bedrage van ruim 3500 pond, betaalbaar in New York. Maar degene, die het waardepapier daar wilde verzilveren, kwam tot de pijnlijke ge- waarwording, dat er niet voldoende dekking aanwezig was. Hij wendde zien tot de justitie en wist gedaan te krijgen, dat hij alle bezittingen van de ex-koning in Frankrijk in beslag mocht nemen. De deurwaarder ging zeer grondig te werk. Behalve de eigendommen van Peter con fisqueerde hij ook allerlei onderdelen uit Ex-koningin Alexandra en ex-koning Peter in beter dagen. de garderobe van Alexandra. Het werd een hele rel. Alexandra besloot een kort geding aanhangig te maken om in ieder geval haar eigen kleren en juwelen te rug te krijgen. De hoffelijke Franse rechter gaf haar niet alleen haar lingerie terug, maar ook een mink jas, een mink stola, 28 jurken en een hoeveelheid ju welen. Prins Azzedine Bey, de bejaarde Tunesische troonopvolger, die bij een moordaanslag om het leven is gekomen. De Tunesische troonopvolger, Azze dine Bey, die gisteren door een man tweemaal in het onderlichaam werd ge schoten, is tijdens de operatie waarbij men trachtte de kogels te verwijderen aan een hartverlamming overleden. Azzedine Bey stond bekend om zijn pro-Franse houding. Hij is Ti jaar oud geworden. Azzedine Bey was een neef van de huidige Bey van Tunis. De aanslag vond plaats in zijn paleistuin te La Marsa. De politie heeft de dader ge grepen. De man had 200.000 francs ge kregen voor het plegen van de moord. Men vermoedt dat hij zal weigeren zijn opdrachtgevers te noemen. Na de dood van Azzedine Bey wordt prins Mohammed Sadok, de 63-jarige broeder van de vermoorde, waarschijn lijk troonopvolger in Tunis. Prins Sadok staat eveneens bekend om zijn uitgesproken pro-Franse gezindheid. Dinsdag vertrekt uit Eindhoven een groep van ongeveer honderd kinderen van 9 tot 14 jaar, allen afkomstig uit het rampgebied, naar Italië. Zij zullen ge durende vijf weken de gasten zijn van het Italiaanse Jeugd-Rode Kruis. De kin deren zullen worden ondergebracht in Bij een poging, een dertienjarig meis je dat door een onderstroom was ge grepen, te redden, is gistermiddag tegen half vijf in zee ter hoogte van de boule vard te Scheveningen verdronken de 22- jarige messroom-bediende C. M. S. uit Den Haag. Het meisje werd door twee agenten van politie gered. Het stoffelijk overschot van S. is kort nadien op het strand aangespoeld. "Woensdagmiddag is het zeven-jarig zoontje van de familie Huismans. wo nende aan de Venneperweg in de Haar lemmermeer, in de Ringvaart verdron ken. Hij was met een aantal andere kin deren gaan zwemmen. De avond des levens brengt zijn I lamp mee.J de vacantiekolonie van het Italiaanse Rode Kruis voor de kinderen van de watersnood uit Italië en Noord-Europa. Sinds de watersnood in de Povlakte organiseert het Italiaanse Jeugd-Rode Kruis zesweekse zomerkampen voor kin deren van de getroffenen. Dit jaar zijn via de Liga van Rode Kruisverenigingen 250 plaatsen in deze kampen beschikbaar gesteld aan België, Nederland en Enge land. Aangezien Engeland van de uitno diging geen gebruik heeft gemaakt, zal Nederland een groter contingent waters nood-slachtoffertjes kunnen uitzenden. De deelnemertjes zijn allen uit gezin nen die door de watersnood werden ge troffen. De reis uit Nederland tot de Italiaanse grens wordt gefinancierd door het Nationaal Rampenfonds. De vacantiekolonie van het Italiaanse Rode Kruis is een groot kamp, gelegen op de Mont Amiata (820 meter hoog). Deze plaats bevindt zich in Toscane. AavertenUe (tot Vrijdagavond) Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide regenbuienen kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies uit Noor delijke richtingen, elders verander lijk. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zon: 4.25—21.02, Maan: 12.41—23.43.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1