Engelse^koningin en DEMONSTRATIE VAN IERSE NATIONALISTEN O Tegen bezoek van Koningin Elizabeth II Emigrant verlaat in IJmuiden haastig de „Oldenbarnevelt" Zestien Russen geëxecuteerd Truman vindt een kwartje WATERSNOOD IN JAPAN GIGANTISCHE AUTOWEG door onherbergzaam Afrika Moerassen en muskieten Tot hoofd en hart "J Duitse oplichter leek al te veel op hertog van Windsor Mogelijk uitstel voor Christie jPlakbroek Hongaarse regering afgetreden Bondsdag komt tot bezinning Brand in fabriek te Pernis QJei MORRIS iefmwuimi! Het weer VRIJDAG 3 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 25724 Als het Hof nieuw onderzoek in proces-Evans gelast Ex-koning Talal heeft auto-ongeluk V eiligheidsmaatregelen In Oost-Duitsland Geweigerd op Duitsers te schieten Op instructie van het Kremlin EX-PRESIDENT MET VACANT IE Met een chimpansee op de televisie - j -r? IliliililiAl® r BULLDOZERS WEKKEN SLUIMERENDE REUS Oerwoud-basis 4 Schuldenregeling met Parijs in tweede lesing aanvaard Aantal huizen tijdelijk ontruimd Van Oldenbarnevelt. met defect, terug TWEKA BADKLEDING Londens toneelspeler in de boeien SLAAPMIDDEL IN DE WHISKY? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Britse onderstaatssecretaris van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Christie mogelijk in aanmerkng komt voor uit stel van executie. Wanneer het Hof een opinie-onderzoek zou gelasten naar aan leiding van het proces tegen Evans die in 1950 gehangen werd wegens moord op zijn dochtertje, moet Christie als getui ge beschikbaar worden gehouden. Er is de laatste tijd twijfel gerezen over de juistheid van dit vonnis. Ex-koning Talal van Jordanië is gis teren het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Met een hersenschudding is hij opgenomen in een ziekenhuis in Caïro. Het ongeval vond plaats op de weg van Alexandrië naar de Egyptische hoofdstad. De wagen reed met grote snelheid en sloeg toen plotseling over de kop. De adjudant van de ex-koning kwam om het leven. Een Amerikaanse journalist, te Moskou gestationneerd, is sinds jaren getrouwd met een Russische jongedame. Op het ogenblik vertoeven zij met hun twee doch- ers van drie en een half en negen jaar op weg naar Amerika in Stockholm. Na mÜ9 }iriye besprekingen tussen de Russische minister van Buitenlandse Zaken en Ambassadeur van de V. S. in Moskou is namelijk bepaald, dat mnJïl vrouwen, gehuwd met Amerikaanse onderdanen, vrijelijk de USSR gen verlaten. Het gezin van de journalist is het eerste, dat daarvan profiteert. Kort voor het officiële bezoek van koningin Elizabeth en haar echtgenoot aan de Noord-Ierse hoofdstad Belfast is de stroom in de stad uitgevallen. Ierse nationa listen hebben een bomaanslag gepleegd op een spoorbrug, terwijl anderen een door veertien parlementsleden ondertekende proclamatie hebben aangeplakt, waar in koningin Elizabeth het recht wordt ontzegd over welk deel van Ierland ook-te heersen. De oorzaak van de stagnatie in de stroomvoorziening in Belfast is niet of ficiéél meegedeeld, maar men neemt aan, dat extremisten de breuk in één der dynamo's hebben veroorzaakt Meer dan twee uur is de stroomvoorziening ge stoord geweest. Er heerste grote verwar ring in de stad. Grote bedrijven waren lamgelegd en midden op straat stonden trolleybussen en trams. Korte tijd daar na reed de koningin de stad binnen. Zij had de nacht doorgebracht in een rege ringsgebouw op 24 kilometer van de hoofdstad. In Belfast zelf meende men dat er een bom was ontploft Door het uitvallen van de stroom slaagde de hoofdstedelijke politie er aanvankelijk niet in mobilofonisch contact te krijgen met het escorte van de koninklijke stoet. Bijna een kwar tier lang waren koningin on prins „zoek". In de keukens van het ge meentehuis zat men ook met de han den in het haar, aangezien de offi ciële lunch bereid werd op electrische fornuizen. Noodgedwongen moest men overschakelen op gasfornuizen. De stroom viel uit een uur voor de lunch moest worden opgediend. In het graafschap Down in het Zuiden van Noord-Ierland hebben extremisten nabij het plaatsje Newly een bomaan slag gepleegd op een spoorbrug. De ex plosie werd op zeven kilometer afstand gehoord. De sails waren totaal verbogen en vijf zware granietblokken werden vernield. De aanslag vond plaats in de nacht vóór het koninklijk bezoek. On middellijk is men met het herstel be gonnen en de reizigers die enige tijd later uit Eire kwamen om in Belfast OP,^ allerlaatste ogenblik, in alle letterlijkheid op de valreep, is gister avond een van de 1440 emigranten, die in Amsterdam aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met be stemming Australië scheep waren ge gaan, van gedachten veranderd. Toen de Oldenbarnevelt omstreeks half acht m de sluizen van IJmuiden meerde en vanuit een van de ruimen een korte loopplank werd uitgelegd om het laat ste personeel van boord te laten gaan, e?n van (ie passagiers, de 25-ja- -ge A. J. Hofman uit Utrecht, haastig van de gelegenheid gebruik om het schip te verlaten. HÜ holde de kade op, liep pardoes +.SL l°ngen omver en verdween iussen de honderden belangstellen- hfvó ie op kade van familieleden en afscheid kwamen nemen. Hij rende voort alsof hij bang was toch nog op zijn besluit terug te zullen komen of aat men zou trachten hem tegen te houden. Dat laatste was inderdaad het geval, want in de haven heeft de dou ane met alleen post gevat om tegen te gaan dat er iets op de schepen gesmok keld wordt, maar ook om te voopkomen dat er iets afgaat. Een moment stonden de douane-beambten verbouwereerd de vluchtende jongeman na te kijken, maar toen zetten zij, dwars door het publiek heen, de achtervolging in, die spoedig met succes werd bekroond. Maar daarmee waren de problemen nog geenszins opgelost. De jeugdige emigrant hield voet bij stuk en wei gerde weer aan boord te gaan. En om dat de douane de emigrant-in-spé moeilijk naar Australië kon ontvoe ren, kreeg hij tenslotte verlof weer naar Nederland te „immigreren". Even later gingen ook zijn actentas en koffers van boord, zodat hij met het grootste deel van zijn bezittingen en met geleend geld voor een trein kaartje naar het hoofdkantoor van de Maatschappij „Nederland" in Am sterdam kon terugreizen om over de verdere gang van zaken te beraad slagen. De twintig-jarige mejuffrouw Bran denburg uit Oirschot, die met haar fa milie naar Australië zou emigreren, doch enige dagen geleden spoorloos ver dween, heeft eveneens voet bij stuk ge houden en is' ook bij de inscheping niet verschenen. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat zij zich met haar verloofde m België schuil houdt. Met de 1439 emigranten, die tussen al deze verwarrende gebeurtenissen door gisteravond de pieren van IJmuiden zijn uitgevaren, vanmorgen weer met de Oldenbarnevelt zijn teruggekeerd en na het herstel van het schip spoe dig ten tweede male zee zullen kiezen, zün er dit jaar nu al in totaal on geveer 5000 Nederlanders geweest, die een nieuwe toekomst in Aus tralië hebben gezocht. Aan boord van d« Oldenbarnevelt bevond zich o.a. het echtpaar De Vocht uit Gemert met dertien kinderen. Van de opvarenden had zich reeds de helft van een betrek king in Australië verzekerd. Ongeveer vijfhonderd anderen zullen door de Ne derlandse emigratiedienst in Australië, volgens het zogenaamde Pater Maas schema tewerk worden gesteld. Opmer kelijk is de toename van het aanjal landbouwers van 10 tot 15 procent. Volgens de VVest-Berlijnse „Telegraf" zjjn tijdens de onlusten in Maagdenburg 16 Russische soldaten door hun eigen vuurpeletons geëxecuteerd omdat zij ge weigerd hadden op Duitsers te schieten. De Duitsers hadden hen ervan over tuigd, dat de opstand niet tegen de Rus sen, maar tegen de Oost-Duitse rege ring was gericht. Andere bladen brach ten het bericht niet en het kon ook niet officiëel worden bevestigd. In Oost-Berlijn worden nog 1300 per sonen vastgehouden in het slachthuis dat normaal slechts aan 500 personen plaats biedt. De geïnterneerden mogen hun stro-matras niet verlaten en bij het mmste of geringste schieten de be wakers over de hoofden der gevangenen. Ei zijn reeds twee personen door ver dwaalde kogels zwaar gewond. Twee an deren zijn krankzinnig geworden. getuige te zijn van het bezoek van de koningin, konden normaal passeren. Men neemt aan, dat de nationalisten ge poogd hebben deze reizigers te verhin deren bij het bezoek aanwezig te zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat de aan slag bedoeld was tegen de vorstin, want het dichtstbij gelegen punt, dat zij bezoeken zal, ligt 65 km daar vandaan. Langs de hele route die de vorstin van daag door het land zal afleggen zijn bijzondere veiligheidsmaatregelen gene- Men kan het warm hebben. Men kan het ook overdrijven. In Zweden liep het kwik dezer dagen zo hoog op, dat een zeeman aan de haven van Stock holm er helemaal loom van werd en indutte. Het tragische van dit verhaal was evenwel, dat de man voor deze overigens alleszins respectabele en begrijpelijke bezigheid domicilie had gekozen op een vat, dat gevuld was met asphalt. Dit nu, zijn natuur vol gende, begon door de hitte te smel ten en toen onze zeeman wakker werd, bleek hij onlosmakelijk ver bonden te zijn aan zijn zitplaats. Twee agenten probeerden de man te bevrijden, maar zagen geen andere oplossing dan man en ton naar het politiebureau te vervoeren, waar een en ander deskundig werd gescheiden. De Hongaarse regering is afgetreden. Zij blijft de lopende zaken behartigen tot de Nationale Vergadering zich van daag heeft uitgesproken over de samen stelling van een nieuw kabinet. Radio-Boedapest, die het ontslag van de regering, meldde, deelde mee, dat een en ander geschiedde overeenkom stig de grondwet. In deskundige krin gen in Wenen wijst men er op, dat de regeringswijziging in de lijn der ver wachting lag, sedert Dinsdag de leiding van de communistische partij ingrij pend was veranderd. De functie van secretaris-generaal der partij was toen opgeheven en er werd een secretariaat van vier leden ingesteld, waarin de pre mier, die ook secretaris-generaal was geweest, zitting had. Het ledenaantal van het politbureau werd van 21 terug gebracht tot 11, terwijl enige vooraan staande figuren uit het leger en de ge heime politie van hun posten werden ontheven. Men neemt aan, dat een en ander het gevolg is van instructies, die premier Mattyas Rakosi onlangs uit Moskou heeft meegebracht. Rakosi zelf schijnt trouwens door deze veranderin gen het meest benadeeld te zijn. Engeland: Minister Sandys, Chur chill's schoonzoon, is het rijtje van zie ke Britse ministers gaan versterken. Hij moet een operatie aan zijn hand onder gaan. Twee beroemdheden kwamen gisteren op het Amerikaanse televisiescherm. De een was Fred Muggs, een chimpansee, die bekendheid kreeg, doordat hij voor de Amerikaanse televisie verscheen tussen de opnamen door van de kroning van Koningin Elizabeth II. En de ander was Harry S. Truman, laat stelijk president der Verenigde Staten. Het is in New York heel gewoon, dat televisie-omroepers de straat op gaan om voorbijgangers te interviewen. Truman was in de stad om zijn dochter Margaret op te zoeken en toevallig was hij het, die deze keer werd gestrikt. Een goede week geleden werden de Trumans voor het eerst weer „ontdekt" bij een benzine-station in Decatur (Illinois). Harry en Bess waren van plan om „mcogmto" een vacantiereis te maken naar Washington, Philadelphia en New York. Maar journalisten herkenden het tweetal en sindsdien waren ze weer, bijna als van ouds, in het nieuws. D» kleinste bijzonderheden bereikten de wereld via telegraaf en telefoon. Daar l*1Decatur aten ze met zijn tweeën voor 1.72 en ook de fooi, die Truman gaf, werd zorgvuldig genoteerd: 35 dollar cent. Vervolgens bracht de ex-presi dent met zijn vrouw een paar dagen door in het oude landhuis van een kennis in North Indianapolis. Daar aten ze meloen, kippenborst met ham, asper ges, gevulde sinaasappelen, zwarte bes sen compote en aardbeienpudding. Het was de eerste keer sinds 20 Januari j.l. dat de Trumans terugkeerden in Wash ington, waar ze bijna negen jaar op het Witte Huis hebben gewoond. Ging Truman nog een bezoek bren gen aan president Eisenhower? vroe gen de verslaggevers. „Neen", zei Harry, „hij heeft het veel te druk om Jan, Piet of Klaas te ontvangen, als die toevallig in de stad zijn". In New York bleef Truman vasthou den aan zijn gewoonte om 's morgens vroeg een wandeling te maken. Een heel leger reporters moest weer voor dag en dauw uit zim bed, om alle uit latingen van de ex-president op te tekenen. Een paar minuten voor zeven was Truman te voorschijn gekomen uit het Waldorf Astoria Hotel. Er heerste diepe rust in de suite van ex-president Herhert Hoover op de vierde en van generaal Mac-Arthur op de vijfde etage. Truman zag er bijzonder wakker uit. Hij droeg een brede Panama-hoed met een marine-blauw lint, een licht tropical-pak, wit overhemd met licht blauwe das en zwart-witte sport schoenen. „JulUe krijgen veel te weinig slaap", sprak hü minzaam tot het personeel in de hall. Buiten werd hem geestdriftig toe geroepen door een stelietje taxi-chauf feurs, dat ze nog steeds op hem zouden stemmen: „En je zou nog winnen ook, Harryl" Truman scheen aangenaam getroffen „Jullie maken me gewoon verlegen", antwoordde hij. Op de E iitn Avenue gekomen begroette Truman een verkeersagent en een dame, die in 1943 op hem gestemd had, mevrouw Thomp son. „Ik ga juist naar de kerk", zei mevrouw Thompson. „Brave vrouw", antwoordde Harry. Onderweg vond een van Truman's begeleiders een zilveren kwartje van 1943. Dat betekent geluk", zei de ex- president, „ik doe het hij mijn verza meling'' Een nieuwe groep taxi-chauffeurs kwam aangereden: „Hoe gaat-ie? En met de vrouw? Je hebt hier een massa vrienden, Harry, en ze zouden elk ogenblik weer op je stemmen". Later op de dag liet Truman zich op zijn New Yorks knippen met massage en TRUMAN friction. Hij gaf de kapper een dollar. Gisteren werd hij op zijn ochtend wandeling aangeschoten door een tele visie-omroeper. „Zou meneer Truman mee willen doen aan een programma van 7 tot 9 uur met de heer Fred Muggs?" Truman zeh „Dat is best" Hij hoefde alleen maar langs een grote matglas-ruit naar binnen te gaan. De camera's gingen heen en weer tussen Truman en de chimpansee. De ex-pre sident zei: „Wat is dat voor een baby?" Muggs antwoordde met een grimas. Truman vertelde de kijkers wat over de ochtendwandelingen, die hij maakt, en over de gezondheid, die hij daarbij opdoet. Toen wandelde hij de studio weer uit v>K..; b *>- "x-X Japan is geteisterd door overstromingen, de ergste uit zijn geschiedenis. Het aantal doden op het eiland Kioesjioe bedraagt bijna 500. Er zijn meer dan 800 gewonden, bijna 600 vermisten. Een millioen men »>n zijn dakloos. De schade wordt geraamd op 280.000.000 dollars. Het Amerikaanse leger biedt hulp. Honderden Amerikaanse mi litairen zijn bezig met het herstel van doorgebroken dijken van de rivier Ongagawa. Hefschroefvliegtuigen speuren naar mensen, die door het water zijn geïsoleerd. Op de foto iemand, die naar het dak van zijn huis was uitgeweken en door middel van een hefschroefvliegtuig in veiligheid wordt gebracht. In een verstikkende atmosfeer leveren bulldozers op het ogenblik een zware strijd met het Afrikaanse oerwoud. Elke dag graven zij zich een paar duizend meters verder door de groene wildernis. Elke dag vórderen zij op hun weg naar de ontsluiting van een gans werelddeel. Afrika is een sluimerende reus. Alleen de Congo-rivier kan 20 millioen pk méér energie leveren dan alle Ameri kaanse rivieren bij elkaar. Afrika bezit ongeveer de helft van de gehele wereld capaciteit aan waterkracht. Het brengt 50% voort van al het chroom ter wereld Maar de meeste schatten van dit wereld deel liggen nog in zijn groene schoot verborgen. Wat in de eerste plaats ont breekt, dat zijn goede verbindingen. En daarom zwoegen de bulldozers van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Engelsen, Fransen, Belgen en Zuid- Afrikanen bouwen aan een autoweg, die over een lengte van niet minder dan 14.000 km, dwars door woestijnen, moe rassen en oerwouden, leidt van de Afri kaanse Noordkust naar het uiterste Zuiden. Dat over dit ontzaglijke stuk werk zo weinig bekend is, vindt zijn oorzaak m het feit, dat het in gedeelten wordt uit gevoerd. Het traject van Algiers naar Ford Lamy bestaat al geruime tijd. Een geregelde busdienst brengt de passa giers in zes dagen door de gloeiende hitte van de Sahara (4600 km). Het ls hier zó heet, dat de voorraden benzine, die naar de busstations worden ge bracht, onderweg voor een kwart ver dampen! De aanleg van deze weg schoot per dag ongeveer 5 km op. Van Ford Lamy gaat een nog wel zéér voorlopige verbinding naar Stanleyville in de Bel gische Congo. Hier hebben de Belgen ware pioniersarbeid verricht. Moerassen en muskieten zijn maar een paar van de moeilijkheden, die zij moesten over winnen. Bij Stanleyville splitst de weg zich tot Broken Hill, enkele duizenden kilome ters verder naar het Zuiden. Bij Kaap stad mondt dan de verbinding uit, die eens de slagader zal worden van het Afrika der toekomst. De spoorlijnen zijn ook één van de zwakke punten van Afrika. Nog steeds is het onmogelijk om van Kaapstad in Zuid-Afrika naar Caïro in Egypte te sporen. Ieder land of gebied m Afrika heeft n.l. zijn eigen spoorbreedte. Dit le vert natuurlijk grote moeilijkheden op, Nederland op gelijke scn&a Algiers 5 A Hl A R A 0Fr. Lamy \^Sranlevv'Me Nairobi Kam.f»a0^dft«r «Salaam Lobirti QBrowenHill -ATLANTISCHE OCEAAN INDISCHE Q L EAAN =Kaaps)adQ Transafrika- verpmding H400km Spoorlijn v.d.ANanrische oceaan n.de Indische oceaan vooral voor het vrachtvervoer, maar om politieke reden werden bepaalde spoorlijnen niet met elkaar verbonden. Trouwens, alle spoorlijnen van Afrika bij elkaar, bezitten nog niet de helft van de lengte van het net van Engeland! Daarom is het zo belangrijk dat de militaire strategie de noodzaak heeft ge schapen voor een spoorlijn dwars door Afrika, van de Atlantische 'naar de In dische Oceaan. In Kamina wordt n.l. een grote legerbasis aangelegd. Midden in het oerwoud liggen daar startbanen en enorme gebouwen. Straal jagers gieren door de Afrikaanse hitte. Een dergelijke basis (ongeveer zo groot als de provincie Utrecht) vraagt enor me voorraden. De noodzaak van een goede verbinding was dus aanwezig. Het grootste gedeelte van deze trans- oceanische verbinding bestaat reeds, daar men gebruik maakt van bestaande spoorlijnen. Er ontbreekt echter een stuk van 440 km. Aan dit stuk wordt thans gewerkt en de trans-Afrika-ver- hinding per spoor maakt snelle vorde ringen. Dit is van groot belang, want ais het Suez-kanaal verloren gaat zal deze spoorlijn de kortste verbinding zijn tus sen Europa en Azië. Het West-Duitse parlement is van daag teruggekomen op een besluit van gisteren, om de schulden die het aan Frankrijk moet voldoen wegens ver leende economische hulp na de oorlog, niet te betalen. Met 190 tegen 147 stemmen en elf onthoudingen keurde de Bundestag de resolutie goed, waarin bepaald wordt, dat West-Duitsland in gevolge de Londense schuldenovereen komst aan Frankrijk een bedrag van 11.840.000 dollar moet terugbetalen, dat tussen 1945 en 1948 in de Franse bezet tingszone beschikbaar werd gesteld wegens economische hulp. Gisteren stemde de Bundestag met 148 tegen 135 stemmen tegen terug betaling. Wel werd gisteren goedkeuring gehecht aan de terugbetaling aan achttien landen van soortgelijke schulden, daterende uit de eerste wereldoorlog en eveneens op genomen in de Londense schuldenover eenkomst. Vandaag deelde de voorzitter van de Bondsdag. Hermann Ahlers, mee. dat de afgevaardigden gisteren niet goed begrepen hadden waarover zij stemden. De stemming vanmorgen was in een paar minuten gebeurd. Er ging geen debat aan vooraf. Gisteren was aan de stemming een verhit debat over de oude kwestie van het Saargebied voorafgegaan. Frankrijk werd ervan beschuldigd Duits gebied te hebben geannexeerd. Kanselier Konrad Adenauer was tijdens de zitting van gis teren niet aanwezig. Vanmorgen tegen 9 uur werd brand ontdekt in een hoeveelheid kalisalpeter, die was opgeslagen in de hoek van een loods op het terrein van de N.V. Alba tros Superphosfaatfabrieken te Pernis bij Rotterdam. De brand die in het be gin met veel rookontwikkeling gepaard ging, is vermoedelijk door broeiing ont staan. Na de ontdekking van de brand begon de bedrijfsbrandweer meteen te blussen, weldra geassisteerd door de brandweer uit Rotterdam, die met groot materieel uitrukte, en de brandweer van het in de nabijheid gelegen bedrijf van de B.P.M. De dampen, die door de brand werden ontwikkeld, zijn schadelijk voor de ge zondheid en daar er stikstof-zuurstofgas sen in de richting van een aantal woon huizen waaiden, werden de bewoners ge adviseerd tijdelijk te ontruimen. Bii het blussingswerk stapte de 44- jariee beroepsbrandweerman W. Props- ma in een put die met water was gevuld, doch daar dit bluswater kokend was liep de brandweerman verwondingen op aan zijn rechterbeen. De brand, die in een hoek van een naar schatting 100 bij 300 meter metende stenen met asbest af gedekte loods woedde, kon door de brandweer sooedig worden geloealiseerd. Het bedrijf ondervindt door de brand geen enkele stagnatie. De omvang van de schade is nog niet bekend. De „Johan van Oldenbarnevelt", die vannacht op de Noordzee voer, is we gens een defect aan de vriesinstallatie naar de haven van IJmuiden terugge keerd, waar hij vanmorgen elf uur is aangekomen. Hier is met de reparatie werkzaamheden direct een begin gt- maakt. Advert entte BaRTELÓORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Ha f tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regen- of .onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Noord en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 4.26-21.02. Maan: 0.00-14.06. Phillip Dale, de hoofdrolspeler in het stuk „Talk of the night", dat op het ogenblik in Londen gaat, draagt in de eerste acte een paar handboeien. Gister avond deed hij de dingen achteloos aan enprecies, u hebt het geraden. Zo dra hij het toneel af was, rende hij naar een brandweerpost in de buurt om de dingen te laten doorzagen. Een achterdochtige brandweerman bracht hem echter bij de politie, enkele straten verder. Deze geloofde tenslotte, dat hij geen misdadiger was en bevrijd de hem. Dale op een ren terug naar de Irvine schouwburg, maar het was te laat, De directie had de voorstelling afge last en het publiek toegangsbewijzen ver- strekt voor een andere avond. ouderdom velt het over het leven. oordeel Zjjn buitengewone gelijkenis met de hertog van Windsor is een Duitse op lichter in Parjjs noodlottig geworden. Twee Amerikaanse toeristen nodigden twee Duitsers uit met hen op Mont- martre een glaasje te drinken. Na één enkele whiskey vielen de Amerikanen in een diepe slaap en tpen zij wakker werden, misten ze hun geld, hun hor loges en hun reischèques. Het enige wat ze aan de politie konden vertel len was, dat een van de Duitsers als twee druppels water leek op de hertog van Windsor. Precies 24 uur later kwam de Parijse politie bij een klein hotel in het Quartier- Latin en arresteerde daar de 31-jarige Kurt Hardmann. Zelfs in Parijs zijn dubbelgangers van Engelse hertogen tamelijk schaars, In hetzelfde hotel werd de andere Duitser gepakt, de 23- jarige Fred Rasiniewski. Van de hor loges was er nog één over. Maar de politie vond nog twee nylon-shirts en een foto-toestel, dat de Amerikanen nog helemaal niet gemist hadden. Het geld en de reischèques was schoon op, alles bij elkaar 6300 dollar. De beide Yanks waren niet alleen kwaad over het feit, dat ze bestolen waren. Ze kunnen zich Waarschijnlijk, zo denken ze, hebbende niet voorstellen, dat ze na één glas Duitsers een sterk slaapmiddel in de whiskey al onder de tafel zijn geraakt, whiskey gedaan. De echte hertog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1