Recruten voor de Palatijnse garde Bromfietsen beneden 50 naar de rijwielpaden VenJtcuJe HUISRAADSCHADE bij watersnood wordt volledig vergoed Uitkeringen aan weduwen en wesen Hoogst teleurstellend Nieuw pak KLACHTEN over Nederlandse touristen in het buitenland Moord- in de lift Uitsondering bij overbelaste paden Min. Kernkamp in Melbourne 1000 chèques per dag Engelse Melange Douwe Egberts IIM Helicopters naar Maastricht? aldus Ned. Kath. Middenstandsbond CC. VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA 3 0mt Bij nieuwe regeling Beatrix en Irene in Madurodam De belastingaftrek bij giften voor de watersnood Uitbreiding niet gewenst Geen grote infiltratie in Nieuw-Guinea MODE IN NAJAAR GELIJK Toast 'op z'n best' PRINS BERNHARD KONDIGT AAN: Geniet van een echte Sabena vraagt een landingsplaats Zeepost voor Oost en West Huurverhogingbelastingverlaging Schillen en dozen door NCAIO MARSH (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt is te verwachten, dat bij de kort geleden door minister Algera aangekondigde beslissing inzake het vraagstuk der bromfietsen, practisch alle bromfietsen, die beneden de grens van 50 cc. blijven, naar de rijwielpaden zullen worden ver wezen. Zowel door wielrijders als brom fietsberijders zal dan een zekere ver draagzaamheid voor elkaar moeten worden opgebracht. Op de lange duur echter zal de bromfietser wel moeten kiezen of hij zich aan de beperkingen, welke het rijwielpad hem oplegt, wil houden, dan wel over wil gaan tot de status van motorrijder op de grote weg met alle consequenties van dien. Aan te nemen is, dat de nieuwe rege ling zal voorzien in een toestemming voor bromfietsers de rijbaan te berijden op bepaalde uren, daar waar de ver plichte rijwielpaden overbelast zouden raken wanneer de bromfietsen nog naast de gewone fietsen op deze paden zouden komen. Men zal dit dan met aparte aanduiding en op bedoelde rij wielpaden aangeven. Nieuwe en mettertijd ook de bestaan de rijwielpaden zullen met het oog op de bromfietsen breder moeten worden De dépendance van het Baarns Ly ceum heeft met alle leerlingen, onder wie ook de Prinsessen Beatrix en Irene, en een aantal leraressen en leraren vanochtend een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam. Met de le raren en leraressen en het gemeentebe stuur van Madurodam gebruikten zij daarna gemeenschappelijk de koffie maaltijd. gemaakt dan thans het geval is. Enkele speciale paden, aangeduid met de zwar te bordjes, blijven ook in de toekomst voor de bromfiets, tenzij de motor wordt uitgeschakeld, verboden terrein. De nieuwe regeling in niet bepaald ideaal, doch zij schijnt wel het beste te bieden wat er van dit moeilijke vraag stuk te maken valt, nadat door gebrek aan beleid de behandeling van de brom fietsen een chaotische geschiedenis is geworden. In het beginstadium zou de bromfietser, .die zijn keus moest bepa len tussen bromfietsfietsrijwielpad of bromfietsmotorrijwielgrote weg gemakkelijker kleur bekend hebben, waardoor een natuurlijke scheiding tus sen de echte, voor rijwielpaden bestem de bromfiets, en het ultra lichte voor de weg geëigende motorrijwiel met zijn grote snelheid en daarop afgestemde constructie tot stand zou zijn gekomen. Thans zijn er echter vele duizenden bromfietsen in gebruik met in feite voor de rijwielpaden te hoge snelheid; deze zullen niettemin noodgedwongen onder de categorie fietsen moeten wor den gerekend. Op de Belvedère-hof van het Vaticaan hebben dezer dagen nieuwe recruten van de Palatijnse garde de eed van trouw aan de Paus afgelegd. Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Financien op het wetsontwerp „fiscale tegemoetkoming in verband met de watersnoodramp" is ontleend: Met betrekking tot de door enkele leden geuite wens de aftrek niet te beperken tot giften aan in het wets ontwerp genoemde instellingen, merkt de minister op, dat reeds de noodzaak van een praktische en eenvoudige uit voering van een exceptionele regeling, die, voor eenmaal, in een zeer groot aantal gevallen toepassing moet vin den, zich verzet tegen het scheppen van bijzondere faciliteiten voor giften, waarvan niet aanstonds vaststaat of zij wel uitsluitend het karakter dragen van algemene steun aan de slachtof fers 'van de watersnood. De minister acht het niet wenselijk de faciliteiten uit te breiden tot giften, welke buiten het Nationale Rampen fonds of het Nederlandse Rode Kruis om aan personen of instellingen zijn gedaan. Voor giften van landbouwers en vakverenigingen kan hierbij geen uitzondering worden gemaakt. De Nederlandse minister van Overzeese Rijksdelen, prof. W. J. A. Kernkamp, heeft zich thans in Melbourne bij zijn collega mr. Luns gevoegd, om deel te nemen aan de besprekingen over de toe komst van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea, die reeds in Australië zijn begonnen. Bij zijn aankomst in Sydney deelde prof. Kernkamp mede dat er geen be wijs is, dat de jongste „infiltratie" in Nederlands Nieuw-Guinea geïnspireerd zou zijn door de Indonesische 'regering. Hij noemde de infiltratie een „zaak op zeer laag niveau'. Slechts twintig In donesiërs waren per prauw van de Mo- lukken overgestoken en het is niet zeker, dat zij. orders van hogerhand hadden, aldus prof. Kernkamp. Hij voegde daar aan toe, dat er geen aanwijzingen zijn voor een algeheel Indonesisch plan tot infiltratie in Nieuw-Guinea. Waar Austraië en Nederland hetzelfde gebied tot ontwikkeling moeten brengen, behoren naar de mening van de minis ter de beiae regeringen uun ervaring en gegevens uit te wisselen. Minister Luns heeft medegedeeld, dat hij de ontwikkeling der inheemse bevol king, de visserij en de industriële uit breiding in Nieuw-Guinea reeds met de Australische regering heeft besproken. De bond van maatkledingbedrijven In Nederland heeft gisteren in hotel Ham- dorff te Laren haar zomervergadering gehouden. De leden waren van mening dat de mode dit najaar niet zal veran deren. Een afgevaardigde van de Fédéra- tion Internationale des Maitres Tailleurs onderstreepte deze mening. Over het vraagstuk of tot een bedrijfschap over gegaan zal worden, bestonden diep gaande meningsverschillen tussen werknemers en werkgevers en er werd geen beslissing genomen. Ook werd op gemerkt dat de werkloosheids- en wachtgeldregeling, die het vorige jaar werd genomen, veel te grote lasten op het bedrijf legt. Advertentie Grote Verkade toast 10 stuks 24 cent. Kleine Verkade toast 30 stuks 26 cent. Gisteravond heeft Z.K.H. Prins Bern- hard in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Rampenfonds een ra diotoespraak gehouden, waaraan we het volgende ontlenen: „Ik wil u dan in de eerste plaats zeg gen, dat er een uitkeringsregeling komt voor de weduwen en wezen van hen, die omgekomen zijn als slachtoffer van de watersnood, alsmede voor hen, die door of tengevolge van de ramp invalide zijn geworden. Deze regeling zal ook gelden voor de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het reddingswerk de dood hebben gevonden. Over de hoogte van de uitkeringen kan ik u nog geen mededelingen doen, omdat deze o.a. afhankelijk zijn van het vroegere le venspeil en van eventuele andere in komsten en pensioenen. Ook over de vergoeding van de huis- raadschade heb ik u iets té vertellen. Vele getroffenen hebben al de eerste uitkering ontvangen, terwijl anderen, hij wie de schade misschien nog niet is opgenomen, voorschotten op deze eer ste uitkering hebben gekregen. Die eer ste uitkering is vanwege de noodzake lijke spoed, berekend volgens een sche ma, dat in het kort hierop neerkomt, dat van de goederen, die verloren zijn gegaan, alleen datgene vergoed wordt. Wat als noodzakelijk wordt beschouwd en dat voor elk artikel een vaste prijs Wordt betaald. Wij hebben in de afgelopen maan den op dit systeem nog al wat critiek gehad. Die critiek zou gerechtvaardigd zijn, wanneer wij van plan waren ge weest het hierbij te laten en geen ver dere uitkeringen meer te doen. Maar dat heeft nooit in de bedoeling gele gen. Wij hebben dit stelsel alleen aan vaard, omdat het ons in staat stelde snel tot een voorlopige berekening van de elementaire behoefte en daarmee van een eerste uitkering te komen. En dat is gelukt. Wij hebben intussen wel degelijk re kening willen houden met milieu-ver schillen, die meestal in een kostbaarder inboedel tot uitdrukking komen en we hebben ons ook steeds ten doel ge steld binnen redelijke grenzen het woon- milieu te herstellen. In de regeling, die we nu ontworpen hebben, is dit voor nemen verwezenlijkt. Wij hebben nu besloten dat de getroffenen voor het totaal van wat verloren ging een ver goeding krijgen. Om de verschillen in woonmilieu tot hun recht te laten komen, hebben wij een stelsel ontworpen, waarbij de inboedels in prijsklassen worden inge deeld. In elk van deze klassen wordt een bepaald opslagpercentage boven de prijzen van de oude regeling uitge keerd. Wij hebben er dus van afge zien ieder artikel, dat verloren is ge gaan, naar zijn vervangingswaarde te schatten; men krijgt de prijs terug, die in de klasse, waarin de inboedel ge; plaatst is, voor dat artikel geldt Wij hebben daarvoor prijslijsten vastgesteld, in overleg met de Nederlandse Huis- houdraad, die heeft aangegeven welke prijzen voor elk milieu redelijk moeten worden geacht. Wij geven de uitkeringen in chèques en niet in de vorm van waardebonnen. Men kan op deze chèques bij ieder postkantoor en elke bank baar geld op nemen. Men kan echter ook voorlopig dit geld op een spaarbankboekje of een bank- of girorekening plaatsen. In de meeste gevallen zal dat verstandig zijn, want velen krijgen nu opeens een som geld in handen, die groter is dan ze misschien ooit bij elkaar hebben gezien. Niet iedereen kan dan de verleiding weerstaan om iets te kopen, waarnaar hij altijd heeft verlangd. Bedenkt u. voordat u zoiets doet, dat u alleen een vergoeding hebt gekregen voor de goe deren, die verloren zijn gegaan, dus dat u dan iets anders niet vervangen kunt. Wij kunnen per dag 1000 chèques ver zenden en er zijn ongeveer 45.000 getrof fen gezinnen, ledereen, die een schade- opgave heeft ingediend en die weer zelfstandig woont, kan dus uitrekenen, dat hij binnen niet te lange tijd zijn uitkering tot 100% volgens de oude re geling kan tegemoet zien. Wij doen ons best om, indien er nog aanspraak kan worden gemaakt op een derde uitkering, deze zo spoedig mogelijk te laten vol gen," Advertentie Vooral in de zomer Voedzaam en rijk aan vitaminen Dr. W Drees overhandigt Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie in Nederland, de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nas- sau, een onderscheiding, hem toege- kent als blijk van erkentelijkheid voor al hetgeen hij voor Nederland heeft ge daan. De overhandiging geschiedde tij dens het afscheidsdiner, dat de regering de heer Hunter in Oegstgeest heeft aan geboden. Advertentie Douwe Egberts' Pickwick thee munt uit door zijn typisch-Ijngelse, kernachtige smaak en zijn diepkleurige, rijke afschenk. Engelse melange (groen etiket) 74 cent. Ceylon melange (geel etiket) 88 cent. (Van onze correspondent) Het gemeentebestuur van Maastricht heeft van de Belgische luchtvaartmij. Sabena het verzoek ontvangen mede werking te verlenen aan het tot stand brengen van een landingsplaats voor helicopters ten behoeve van post- en passagiersvervoer. De Sabena heeft het voornemen, in gaande 9 Augustus o.a. de volgende lij nen. te gaan exploiteren: Brussel-Luik- Maastricht v.v., Brussel-Luik-Aken-Bonn -Keulen, welke op de terugweg gevlo gen zal worden Bonn-Keulen-Aken- Maastricht-Luik-Brussel. Maastricht zal tevens ingeschakeld worden bij de lijn dienst die Rotterdam, Antwerpen en Rij- sel zal aandoen. Uiteraard heeft het gemeentebestuur van Maastricht dit verzoek, dat ver strekkende gevolgen heeft, in ernstige studie genomen. In verband hiermede zullen waarschijnlijk in de raadsverga dering van 7 Juli reeds de nodige voor stellen worden gedaan. Voorlopig zal de Sabena helicopters van het type Si korsky, plaats biedend aan zeven per sonen. in bedrijf nemen. In Brussel zal directe aansluiting be staan met de internationale luchtvaart- lijnen. Me de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- er de naam van het schip vermeld; Indonesië: m.s. „Karimata" (8 Juli), Ned. N.-Guinea: m.s. „Perseus" (11 Ju li), Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (7 Juli), Suriname: m.s. „Bonaire' (8 Juli), Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (4 Juli), Cana da: m.s. „Prins Philip Willem" (4 Juli). Zuid-Amerikt, s.s. „Eva Peron" (4 Juli), Australië: m.s. „Maloja"" (4 Juli), Nieuw-Zeeland: via Engeland (4 Juli). De chef van de luchtmachtstaf, de luite- nant-generaal-vlieger I. A. Aler, heeft Z.K.H. Prins Bernhard op diens verjaardag namens de Koninklijke Luchtmacht een herdenkingsbord aangeboden, dat ter ere van het veertig jarig bestaan van de lucht macht is vervaardigd. Van dit bord bestaat slechts één exemplaar. Voorts heeft de chef van de luchtmachtstaf 1 Juli, de geboorte dag van de luchtmacht, aan Z. E. de mi nister van Oorlog en de staatssecretaris eveneens een herdenkingsbord overhandigd. In een Donderdagochtend gehouden spoedeisende vergadering heeft de Vak- raad van de Ned. Katholieke Midden standsbond zich uitgesproken over het complex van regeringsvoorstellen ten aanzien van de huurverhoging en de belastingverlaging. Aan de hand van de door het Economisch Instituut voor de Middenstand verschafte gegevens werd geconstateerd, dat het complex in zijn geheel zowel in de privé-sfeer als in de zakelijke sfeer een wezenlijke achter uitgang betekent voor het middengroot en kleinbedrijf, terwijl toch door de re gering beoogd wordt een verlichting van de fiscale druk te verschaffen in het kader van het werkgelegenheidsbe leid. In feite verschaffen de voorgestel de verlichtingen niet eens compen satie voor de lastenverhoging, wel ke uit het complex van maatregelen voortvloeit. Dit betekent een ern stige en ongemotiveerde onderwaar dering voor de middenstand als werkgeven, terwijl toch uit de pre mie-afdracht aan het algemeen Werkloosheidsfonds blijkt, dat de middenstand ongeveer een derde van de werknemers in dienst heeft. Het gehele complex wetsvoorstellen werd hoogst teleurstellend geacht. De Vakraad van de N.R.K.M. heeft derhalve besloten bij de desbetreffende instanties er op aan te dringen, dat in het complex van maatregelen die aan vullingen en veranderingen worden aangebracht, waardoor niet alleen de komende lasten gecompenseerd zullen worden, maar tevens, volgens het aan de regering aangeboden belastingprogram voor het midden en kleinbedrijf een basis wordt gelegd voor een gezond financieel beleid binnen de midden standsonderneming, hetgeen van grote betekenis zal zijn voor de verruiming van de werkgelegenheid. Het kopen van een nieuw pak is een onderneming, die ik altijd zo lang mogelijk uitstel Maar gisteren zei ineens iedereen dat het zo echt niet meer kon. En aangezien ik in uiterste in stantie toch wel prijs stel op een enigszins geregeld maatschappelijk verkeer, heb ik het toen maar gedaan. Dat wil zeggen; eigenlijk heeft Piet, de ober van het café waar ik soms de mij toekomende ontspanning zoek, het ge daan. Toen hij hoorde van mijn voor nemen tot vernieuwing van mijn uit rusting zei hij spontaan: „Gaat u maar met mij mee". Van dat moment af ben ik nauwelijks meer aan het woord ge weest. Piet voerde mij naar een kle- dingpaleis, waar hij onmiddellijk in een bijzonder levendige conversatie verviel met een heer die daar de lakens en de pakken uitdeelde en die naar hij mij onderweg had toevertrouwd zijn „vismakker" was. Daarna begon nen beide heren mij met koele en schattende blikken te monsteren. En even later stak ik in een schitterend nieuw groen pak. Nu raakten mijn metgezel en de textielman onder elkaar aan het mompelen', zonder dat zij ver der enigszins acht op mij sloegen. Toen zij hun discussie hadden beëindigd, trad Piet op mij toe, trok even aan de mouwen van mijn colbertje en aan mijn broekspijpen en zei bars: „Uit trekken". Ik haastte mij aan zijn bevel te vol doen en inmiddels droeg de' bevriende verkoper bedrijvig een nieuw costuum aan; een blauw. Aarzelend en beducht voor het critische oordeel .van Piet trad ik uit het kleedhokje; nauwelijks ech ter had hij mij in het oog of hij riep met grote beslistheid: „Dat is 'm. Meteen aanhouden". En dat heb ik toen gedaan met een gevoel van onmete lijke opluchting. Want ik ben er zeker van dat, wanneer dit tweede pak ook niet aan Piet's verwachtingen had vol daan, hij mij allerlei verwijten naar het hoofd zou hebben geslingerd. Nu loop ik door de wereld als iemand die plotseling tot heer is geslagen. Ik ontlok iedereen kreten van ver- en be wondering. En sommige mensen die mij goed hebben gekend in mijn ietwat vervallen staat, beginnen zelfs te blo zen of zenuwachtig te giechelen. Ik be gin er een meerderwaardigheidscom- plex van te krijgen en reeds rijpt in mij het voornemen om de regering te gaan ontslaan en minister Drees ergens portier te maken. Werkelijk, de kleren hebben mij de man gemaakt. En dat zal ik blijven. Totdat de vouw uit mijn pantalon is. Het rijmpje over de schillen en de dozen is, geloven wij, al erg oud. want in onze jeugd werd het ons reeds ver manend voorgehou- houden. Wij hebben het ook later bij elk uitstapje te ho ren gekregenHet heeft dus waar schijnlijk zijn nuttig werk wel gedaan. Een prijsvraag van de A.N.W.B. heeft nu een nieuw affi che met hetzelfde schone doel te voor schijn gebracht, van de hand van Reyn Dirksen, die er dui zend gulden mee gewonnen heeft. Hij is trouwens een suc cesvol affiche-ont werper, want in 1950 heeft hij ook de in ternationale prijs vraag voor een Marshall-affiche ge wonnen. (Van onze Haagse redacteur) Enige weken geleden zijn te Amster dam leidende functionarissen uit het buitenland in een bespreking met Ne derlandse reisdeskundigen hun bezwa ren komen uiten tegen het gedrag van Nederlandse toeristen in den vreemde. Gebleken is namelijk, dat de laatste tijd meer dan enkele jaren geleden vele Nederlanders op reis zich weinig goede representanten van ons land to nen. 68 „Ik vond het magnifiek van Frid," zei Nigel, Bathgate. „Hallo Charles het spijt me verschrikkelijk vanenfin, van wat het dan ook allemaal is." „Beroerd, vind je niet?" zei Lord Charles zachtjes. „Ga zitten. Wil je iets drinken?" „Robin," zei Henry, „jij hebt Nigel nog niet ontmoet, is het wel? Meneer Bathgate, juffrouw Grey." Terwijl Roberta hem een hand gaf. had ze tijd om zich te verheugen over het feit, dat Henry niet scheen te ver geten dat zij er was. Zodra Henry aan Roberta gedacht had, deden alle andere Lampreys het ook. „Arme Robin," zei Chariot. „Ze is pas een paar seconden geleden van de andere kant van de we reld gekomen om in een familiemoord betrokken te worden. Pak vlug een glas, Nigel en luister naar ons verschrik kelijke verhaal. We zitten er afgrijselijk mee in, maar we dachten, dat als we nu toch een cause célèbre hadden, jij net zo goed de primeur kon hebben." „En misschien de journalisten van ons afhouden," voegde Frid eraan toe. ,,Dat wil je toch wel, is het niet, Nigel? Het is toch inderdaad een prachtkans voor je." „Ja maar, wat eigenlijk?" vroeg Nigel Bathgate. „Ik heb jullie boodschap pas tien minuten geleden gekregen en ik ben direct hierheen gekomen. Waarom zwerven Alleyn en zijn mannen door het hele huis? Wat is er gebeurd?" De Lampreys begonnen een gezamen lijk verhaal. Roberta kwam erg onder de indruk van de handige wijze waar op Nigel Bathgate de feiten wist te Ont doen van een overvloed van Lamprey- verfraaiingen. Zijn ronde rode gezicht werd ernstiger naarmate het verhaal verder ging- Hij keek met ontzetting van de ene Lamprey naar de andere en wees tenslotte, met een veelbetekenende grijns, met zijn hoofd in de richting van de agent. „O, dat hebben we al opgegeven," zei Frid. „In het begin spraken we Frans, maar er valt niets meer te verbergen. Tante Kit heeft meneer Alleyn van de financiële crisis verteld en paps moest opbiechten van de deurwaarder." „Wat!" „Ja, Nigel," zei Lord Charles. „Een deurwaarder heeft beslag gelegd. Het kon er niet beroerder uitzien." „En de tweelingen!" zei Frid. „Je vriendje heeft hen binnenste buiten gekeerd en ze toen te drogen gehan gen." „Mag ik je er aan h-herinneren, Frid," zei Stephen, „dat hij precies weet, wat v/ij in de eetkamer deden. Jij moest n-natüurlijk die geverfde mond van jou aan het tapijt afvegen, is het niet?" „Grote goden!" riep Henry uit en hij smeet twee kussens op de grond voor de verborgen deur „Waarom hebben we daar verduiveld niet eerder aan ge dacht?" „O," zei Stephen, „hij zei dat hij het de moeite niet waard vond om te luis teren. Ik denk dat we ons al veel te veel in de kaart hebben laten kijken." „Maar wat is dat allemaal?" vroeg Lord Charles. „Wat deden jullie in de eetkamer?" Nogal verlegen vertelden zijn kinde ren het hem. „Niet erg leuk," zei Lord Charles. „Wat moet hij wel van jullie denken?" Er volgde een korte stilte. „Niet veel bijzonders, denk ik," zei Henry ten slotte. „Je kunt beterLord Charles maakte een moedeloos gebaar en keer de zich af. Frid sprak snel in het Frans. Roberta dacht, dat ze zei, dat hun niet gevraagd was om een verslag van hei onderhoud te geven. „Maar alles wat wij hem niet ver teld hebben, zal hem zonder enige twij fel door tante V. medegedeeld zijn. Dus daar moeten we nog voorzichtig mee zijn?" zei Collin. „Maar," onderbrak Nigel ferm, „waar is jullie tante Violet. Waar is Lady Wu- therwood?" „Slaapt in mijn bed," zei Chariot, met een verpleegster aan de ene kant en die kamenier van haar, die niet van plan schijnt om haar in de steek te la ten, aan de andere kant. Waar Charlie en ik de nacht moeten doorbrengen is nog een geheim. We weten het niet. We moeten ook nog een bed verzinnen voor een chauffeur, Giggle genaamd, en bovendien nog voor meneer Grumball." „Ja, maar, luister eens, dit is heel ernstig," begon Nigel. „Natuurlijk Nigel. We weten dat het ernstig is- We zijn geschokt tot in onze grondvesten," zei Frid. „Dat is gedeel telijk de reden, dat we jou gevraagd hebben om te komen." „Ja, maar jullie doenbegon Nigel weer en keek toevallig naar het gezicht van Chariot. „Ach, dat spijt me," zei hij. „Maar je hoeft er niet over in te zit ten. Alleyn „Nigel," zei Chariot, „wat is hij eigen lijk voor iemand? Je hebt met ons zo dikwijls over je vriend gesproken en we hebben altijd gezegd dat het zo leuk zou zijn om hem eens te ontmoeten. We konden toen moeilijk weten, hoe dat nog eens zou plaats hebben. Ik heb daar in mijn eetkamer gezeten en geprobeerd of ik iets in hem kon zien. Ik dacht dat het onderhoud op mijn manier zou verlopen. En wanneer ik er nu aan te rugdenk ben ik er niet zo zeker van." „Beste Imogen,' zei Nigel, „ik weet dat je een geniale aanleg voor diploma tie hebt, maar ik zou het bij Alleyn toch maar niet proberen. Heus niet." „Hij heeft om me gelachen," zei Char iot afwerend. „Weet u zeker, mams," vroeg Frid, „dat het geen sinister lachen was? Hè- hè-hèl" „Er was niets sinisters aan. Hij gie chelde." „Ik wou dat hij mij liet komen," mompelde Frid. „Ik veronderstel, dat jij denkt," be gon Henry, „dat je een pracht van een dramatische scène zult hebben, die ein digt met een Alleyn die het onderzoek opgeeft omdat jij trop troublante bent. Beste kind, die toneelcapriolen van jou „Ik zal absoluut geen toneelcapriolen uithalen, schat. Ik zal heel stil en waar dig zijn en nogal bleek en heel snoe zig." „Als Alleyn daar niet misselijk van wordt, dat heeft hij een sterkere maag dan ik." Frid liet een muzikaal lachje horen De agent ging de deur open doen om dat er geklopt werd. „Dit is mijn wachtwoord," zei Frid „Wedden?" (Wordt vervolgd). Er zijn gevallen bekend van kam peerders, die zich op kampterreinen in België niet naar de aanwijzingen van de kampleiding gedragen. Hotelkamers voor twee personen werden door meer deren betrokken; men kookte op een hotelkamer, waarbij de electriciteits- stoppen doorsprongen zonder dat de schuldigen zich hieraan veel gelegen lieten liggen; aardappelschillen werden gedeponeerd op het toilet etc. Reislei ders van bonafide toeringcarbedrijven rapporteren soortgelijke gebeurtenis sen. Een hotel in Luxemburg weigert nog Nederlandse toeristen te ontvan gen. Op een bespreking van deze aangele genheid met het bestuur van de A. N. W. B. werd gisteren te Den Haag ge constateerd, dat Nederland zelf ook wel klachten heeft over buitenlanders, die hier verblijven zo heeft men bijvoor beeld ervaren, dat een Deense kam peerder op een kampterrein een enor me hoeveelheid rommel achterliet en het nog bestond daar zijn nationale vlag over uit te spreiden; dit neemt echter niet weg, dat er ons alles aan gelegen moet zijn het onbehoorlijk gedrag van landgenoten in den vreemde te voorko men. Wellicht zijn er veel klachten over Nederlanders, omdat zij in zo gro ten getale uit brede bevolkingslagen naar het buitenland op vacantie gaan, doch de van verschillende kanten bin nenstromende critiek dwingt dan toch hieraan bijzondere aandacht te schen ken. Men realiseert zich inmiddels, dat verbetering in deze situatie een stuk sociale paedagogie betekent. In verband hiermee zal in het komend najaar on der auspiciën van jeugdbeweging, on derwijsorganisaties en de toeristenwe reld een congres worden gehouden, waarop men onder ogen wil zien hoe de verschillende activiteiten om het publiek tot een beter gedrag te bren gen, het best gecoördineerd kunnen worden. Zoals bekend gaat de A. N. W. B. binnenkort een nieuwe campagne in zetten tegen de verontreiniging van na tuur en landschap. Hiertoe zal o.m. een nieuw affiche van Reyn Dirksen ver spreid worden met de tekst: „Een slor dig gezicht, waar het ook ligt", welke slagzin bekroond is als opvolgster van de bekende slogan „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen, aan d'eigenaar van het bos de schillen en de dozen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3