Uiteenlopende karakters fleuren Straatsburgs laatste dag op Licentie circuit van Zandvoort ingetrokken m RANG „Md" Connolly en Doris Hart in finale dames-enkelspel STRAATSBURG, STAD VAN DE DUIZEND D v.. EHC3 r •De Tour-karavaan is compleet Wim van Est en Jan Nolten als aas geklassificeerd Wegdek onveilig CV Petsnapei/na. tm Ondergedompeld in carnavaleske reclame-parade StffirsS»"uLu" ÜMÏÏKSS m. esaa-js.««ss istssnzArssssrttwTChBusSs VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA 4 Kobletlaatkomer HZ en PC en De Robben leiden in polocompetitie Wedstrijden van Trekvogels voorlopig uitgesteld Opzienbarend besluit KNAC en KNMV Sportflitsen Athletiekploeg tegen Zwitserland Grote belangstelling voor Laura-vierdaagse Rinteenpaa loopt snelste tijd op 3000 m. steeple in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" Heren-dubbel: louter Australiërs Examens Royal Regatta Van Mesdag plaatst zich in halve finales (Van onze Speciale verslaggevers) STRAATSBURG, Donderdag. Zo uiteenlopend als de karakters van de renners zyn, zo verschillend zijn ook de wijzen, waarop zij de laatste dagen voor de start doorbrengen. Sommigen doen niet veel anders dan eten, drinken, slapen en prentbriefkaarten schrijven aan vrienden en kennissen thuis. Over fietsen spreken zü liefst zo weinig mogelijk. Hun voorbereiding was voltooid, zodra zij te Straatsburg arriveerden. Sommigen kunnen zich de Tour geen moment uit het hoofd zetten. Nauwelijks aangekomen eisen zij een reservefiets om zich de spieren wat los te trappen en de eerste etappe wat te gaan verkennen. Zo zijn Donderdagmiddag al vijf of zes Franse nationalen, bij wie Dotto. Gauthier en Lauredi, de weg op geweest in de richting van Saverne, waar een klein colletje, met een hoogteverschil van nauwelijks 200 meter, de eerste moeilijkheid was, welke de renners moeten overwinnen. Er zijn er ook, die er prijs op stellen persoonlijk tegenwoordig te zijn bij het in orde brengen van hun fietsen. Louison Bobet en „Bicquet" Robic, de stijfkoppige Breton, die samen in een jeep arriveerden, en zo grote drommen handtekeningenjagers in koortsachtige opwinding brachten, gingen bijvoor beeld dadelijk met de mecaniciens aan het werk. Bobet zag er nu niet bepaald patent uit. Hij maakte een vermoeide en nogal nerveuze indruk. Maar als het renners betreft moet men niet te haas tig zijn met het trekken van conclusies. Niet iedereen is een Wim van Est, wiens blakende gezondheid zich op een tiental meters afstand pleegt te adverte- teren. De gehele dag is men in de grote hal van het jaarmarktgebouw doorge gaan met het uitreiken van truien, petten en ander materiaal voor de renners. Voor wie in cijfers belang stelt, delen wij mede, dat de Tour karavaan ditmaal ongeveer 1500 per sonen zal omvatten, van wie 119 ren ners de Luxemburger Gillen mag van de dokter niet mee 400 jour nalisten, fotografen en hun helpers, Omstreeks 16.34 zal de VARA, via Hilversum II, Zaterdagmiddag een directe reportage geven van de aan komst van de tweede etappe van de Tour de France. Des avonds om 21.55 uur volgt over dezelfde zender een nabeschouwing. 100 chauffeurs, 80 motorrijders en 30 agenten van de motorbrigade. Het budget van de Tour bedraagt volgens de ene schatting 120 millioen francs en volgens een andere 150 millioen francs, waarmee naar het schijnt alle records zijn gebroken. Dit voortdurende va et vient van renners en volgers in de permanenco aan de vooravond van het vertrek biedt altijd een interessant schouwspel. Ei valt nu wel niet zo heel veel te bele ven, maar men mag zich er niet al zijdig van houden, omdat het gelegen heid geeft vast te wennen aan het bijzondere „klimaat" van de Tour. Van daar dat zulke oude ervaren journalis ten als Gaston Benac, die dit jaar zijn 29ste reportage van de Tour gaat ma ken, Karei van vVjjnendaele, die er misschien nog meer dan Benac „versla gen" heeft en nog tal van andere be kende Franse, Belgische en Italiaanse journalisten, die zich urenlang in de permanence ophouden en al pratend en rondkijkend de indrukken opdoen, die zij later in hun verhalen zullen verwer ken. Nederlandse „azen" Er wordt natuurlijk druk gesproken over de tactiek, die de verschillende ploegen zullen volgen en over de kan sen van de deelnemers. Vermoedelijk zullen de meeste ploegleiders, althans in de eerste etappes, wel de tactiek vol- gen, die ook Pellenaars zal toepassen: de renners zoveel mogelijk vrij laten om de kans te grijpen, zodra die zich voordoet. Pas over een dag of wat zal de eigenlijke tactiek, gericht op de zege voor de beste man van de ploeg, zich gaan aftekenen. En dan nog zal die tactiek waarschijnlijk niet al te stug kunnen zijn, maar soepel moeten blijven en zich aanpassen aan onvoorzie ne mogelijkheden, welke zich tijdens de wedstrijden kunnen openen. Wat de kansen van de renners aan gaat, komt men geheel in het gebied van de speculatie terecht. Bijna ieder een heeft daar zo zijn eigen gedachten over, welke hij met kracht van argu menten min of meer aannemelijk kan maken. Interessant is de verdeling, waar Jean Leulliot, ook een groot man in de Franse wielerwereld. zich aan ge- In de zomercompetitie waterpolo van de K.N.Z.B. zien de standen van de hoogste klassen er als volgt uit: HZ en PC GZC Merwede Meeuwen HVGB Haarlem Hoofdklasse: 6 4 2 4 5 6 5 4 0 10 AZ en PC Robben UZSC Nereus Rotterdam HPC y SVH Neptunus (Am) Neptunus (Arnh.) ZIAN Zwemlust Eerste klasse A: Eerste klasse B: 6 3 2 1 4 4 3 4 3 Robben ZIAN HZC Merwede HDZ Eerste klasse dames: 3 3 0 0 6 31—14 21—9 16—38 43—42 22—26 16—20 18—11 11—3 10—12 7—12 6—8 4—10 25—16 16—9 13—11 9—12 10—14 5—16 16—2 13—9 12—12 14—16 9—16 De internationale athletiekwedstrijden. die de Haagse Trekvogels op Woensdag 8 Juli op „Duinhorst", Wassenaar, zouden houden en waarvoor o.m. de Tsjech Emil Zatopek is uitgenodigd, zijn voorlopig uitgesteld. Op dezelfde datum wordt in Oslo een internationale ontmoeting die oorspronkelijk niet op de internatio nale kalender voorkwam gehouden, waaraan verschillende athleten, die aan vankelijk te Wassenaar zouden starten, deelnemen. waagd heeft. Hij tipt als „supercrack" en logisch favoriet natuurlijk Hugo Ko blet, en wij geloven niet dat hij zich hiermede op glad ijs waagt. Vervolgens brengt Leulliot 12 renners onder in een categorie van „azen", die hij in staat acht onder bepaalde omstandigheden Ko blet te bedreigen en de Tour te winnen. Dat zijn: Magni, Geminiani, Schaer, Im- panis, Teisseire, Dotto, Robic, Anzile, Bartali, Louison Bobet en twee Neder landers: Wim van Est en Jan Nolten. Daarna komt er een groep van 40 renners, van wie men goede prestaties ®LU,K Moulin jfe Rtq 560» DVrrsLAND OMtiKh -J.~..saargebed\ WETZ fRANKRUK ,V Vrtjdtg ATS! 195 km STRAATSBURG Wagtmans en Gerrit Voorting zijn daar bij. Tenslotte noemt hij 12 renners, die voor grote verrassingen zouden kun nen zorgen en zelfs voor sensaties. De tijd zal leren in hoeverre Leulliot goed gezien heeft. Om kwart over zes in de avond arri veerde Hugo Koblet, gekleed in een naar onze smaak foeilelijk „Truman- hemd" in de grote hal van de jaarmarkt. Natuurlijk werd hij onmiddellijk om stuwd door een drom juichende bewon deraars en autogrammen-jagers, die hij tevreden stelde tot het hem begon te vervelen. Toen stapte hij naar de mag verwachten volgens Leulliot en die i Zwitserse afdeling en schudde en pas hij tot de eerste categorie rekent. Wout sant Wim van Est de hand. De sportcommissie van de K.N.A.C. en de K.N.M.V. hebben het wegdek van het circuit van Zandvoort ongeschikt ver klaard voor het houden van de motor en sportwagenraces, die er door beide organisaties op Zondag 26 Juli gehouden dus geen doorgang vinden. Aan het schrijven, waarin de sport commissie van de K.N.A.C. de Stichting Touring Zandvoort van het besluit op de hoogte stelt en waarin verzocht wordt de voor 1953 verleende baanlicentie te rug te zenden, ontlenen wij het volgende: De ervaringen, opgedaan tijdens de Grote Prijs van Nederland, gehouden op 7 Juni j.l., hebben ertoe geleid, dat de K.N.A.C., na afloop van deze wedstrijd erop heeft gewezen, dat alles in het werk gesteld dient te worden om het circuit wederom in een staat te brengen, die aan de hoogste eisen van veiligheid voldoet. In verband met de organisatie van de nationale sportwagenrace, in combinatie met een junioren-race van de K.N.M.V. voor motorrijders, welke wedstrijd voor 26 Juli a.s. op de sportkalender is ge plaatst, heeft de sportcommissie met be langstelling de maatregelen gevolgd, welke sedert de datum van 7 Juni j.l. zijn genomen. De leden van de sportcommissie, de heren ir. J. Kniphorst en J. H. van Haaren, respectievelijk voorzitter en sportcommissaris, hebben Vrijdag 26 Juni de baan bezocht en aan een gron dig onderzoek onderworpen. Een tweede onderzoek had plaats op Maandag 29 Juni, door de baankeurmeester van de K.N.M.V., de heer B. J. Majoor, waarbij ook de heer Van Haaren voor de K.N. A.C. tegenwoordig was. Geconstateerd werd dat de baan niet aan de te stellen eisen voldoet. Ook niet op de twee korte vakken, waarop sinds genoemde Grand Prix-datum, proefne mingen zijn verricht Gevolg van dit onderzoek is dan ook, dat de sportcommissie van de K.N.A.C. de baan, voor het daarop doen verrijden van nationale snelheidswedstrijden en proeven, in haar huidige toestand heeft moeten afkeuren. De sportcommissie van de K.N.A.C. zegt verder erop te vertrouwen, dat alles in het werk zal worden gesteld en niets zal worden nagelaten, om de baan weer in een staat te brengen, waardoor zij, terecht, als een der veiligste in Europa, geroemd werd. Zandvoort verontwaardigd De heer M. Deutekom, directeur van de Dienst der Publieke, Werken van de gemeente Zandvoort, welke het circuit onderhoudt, noemde desgevraagd het be sluit „verbazingwekkend". Hij vroeg zich af, waarom men op 7 Juni j.l. op hetzelfde circuit en met hetzelfde weg dek de internationale races met rijders als Ascari, Fangio, Gonzales, enz. wel had laten doorgaan. Ongevallen deden zich tijdens deze strijd over een afstand van 360 km niet voor en zelfs werden enkele baanrecords gebroken. De heer Deutekom gaf toe, dat het baanvak (nog) niet geheel onberispelijk is, maar het zal vanzelfsprekend in orde worden gemaakt. In de halve finale van het Tournooi om de Davis Cup (Europese zone) tus sen België en Italië, welke wedstrijd op 10, 11 en 12 Juli a.s. te Brussel wordt gespeeld, zullen de Belgische kleuren worden verdedigd door Washer, Bri- chant, Mezzi en Geelhand. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van het wa- terpolotournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 tot en met 22 Augustus te Nij megen zal worden gehouden. De Nederlandse athletiekploeg, die op Zondag 12 Juli a.s. te Rotterdam tegen Zwitserland uitkomt, is als volgt samen gesteld: 100 meter: Rulander (V en L), Griek (AAC); 200 meter: Rulander (V en L), Aret (DOS): 400 meter: Smildiger (V en L), Hofmeester (V en L); 800 meter: Ver- wey (Trekvogels), Rem (Lycurgus); 1500 meter: Slijkhuis (Trekvogels), Van den Wildenberg (PSV); 5000 meter: Malie paard (Thor), Van den Veerdonk (Kim- bria); 10.000 meter: Adriaanse (DJA), Van der Linden (Holland); 3000 meter steeple chase: Jonkers (V en L); 110 me ter horden: Nederhand (ALO), Broeken (Kunst en Kracht); verspringen: Visser (AAC), Wessels (AV '23); hoogspringen: Van der Meulen (Parthenon), Van Dru- ten (V en L); hinkstapsprong: Van Egmond (DEM), Van Oosten (Trekvo gels) polsstokhoogspringen: Lamoree (Haarlem), Hofmeester (Pro Patria); speerwerpen: Lutkeveld (APGS), Fikkert (SISÜ); discuswerpen: Derichs (Swift), Fikkert (SISU); kogelstoten: Derichs (Swift), Kluft (Haarlem); kogelslinge ren: Houtzager (V en L),DeBruyn (V en L); 4x100 meter estafette: Aret (DOS), Griek (AAC), Lammers (AV '23), Ru lander (V en L); 4x400 meter estafette: Hofmeester (V en L), Schmitz (AV '23), Schreuder (Pro Patria), Smildiger (V en L). Het ziet er naar uit, dat de jaarlijkse Rijwielvierdaagse, welke volgende week verreden wordt, een record aantal in schrijvingen te boeken krijgt. Nog da gelijks komen vele inschrijvingen bin nen, reden waarom het bestuur be sloten heeft de termijn van inschrijvin- ving te verlengen tot Zaterdag a.s. De opening zal Maandagavond a.s. ten gemeentehuize weer met het gebruike lijke ceremonieel geschieden, waarbij vertegenwoordigd of zelfs aanwezig zullen zijn de burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, Leiden, Utrecht en Alphen, alsmede de commissarissen der Koningin van Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland. Door de plaatselijke gymnastiekver enigingen Hou-Vast, de R. K. Vereni ging Wilskracht en de Chr. Vereniging D.O.S. zullen op het grasveld voor het gemeentehuis demonstraties gegeven worden. De Fin Olavi Rinteenpaa heeft op de tweede dag van de te Helsinki gehou den internationale athletiekwedstrijden op de 3000 meter steeple chase de snelste tijd, tot nu toe ooit op dit num mer door een athleet gemaakt, voor zich laten afdrukken. Hij noteerde 8 min. 44,4 sec. De beste prestatie op dit nummer, waarvoor geen officieel wereldrecord bestaat, stond op naam van de Amerikaan Ashenfelter, die op de Olympische Spelen te Helsinki in 8 min. 45,4 sec. de overwinning be haalde. Advertentie Doris Hart, de kampioene van 1951 en Maureen Connolly, winnares van het vorig jaar, zullen Zaterdag het beslissen de duel om de titel damesenkelspel van Wimbledon voeren. Beide speelsters plaatsten zich met groot machtsvertoon in de finale. Doris Hart sloeg Dorothy Knode-Head met 6—2, 6—2. Maureen Connolly zette Shirley Fry met nog meer gemak op zij: 6—1, 61. In het herendubbelspel is men ook aan de eindstrijd toe. Het is een volkomen Australische aangelegenheid, want Rose en Hartwig enerzijds en Rosewall en Hoad anderzijds zullen elkaar het kam pioenschap betwisten. Verleden jaar had Shirley Fry in de halve finale tegen Maureen Connolly haar landgenote nog 7 games afhandig kunnen maken. Dit keer was dit aantal tot 2 gereduceerd. Een duidelijk teken, dat „little Mo", wier naam door velen intussen overigens reeds in „big Mo" is omgezet, niet, de minste moeite met Shirley Fry heeft gehad. Deze begon de eerste set goed, door haar service te winnen: 10. Maar de zes volgende games gingen achter elkaar naar Mau reen Connolly. Shirley Fry kreeg geen schijn van kans tegen de afgemeten drives naar de hoeken. En in de tweede set van hetzelfde laken een pak. De eerste game won Shirley Fry, om daar op de overige zes aan haar tegenstand ster te moeten laten. Binnen een half uur konden beiden weer de kleedkamer opzoeken. Doris Hart, die in de finale van de Italiaanse open kampioenschap pen Maureen Connolly heeft weten te kloppen, won van Dorothy Knode even- Gino Bartali en de Franse kampioen Raphael Geminiani konden de verleiding niet weerstaan om in het rennerskwartier toch nog even naar hun fietsen te kijken. Een geschikte gelegenheid om de kennismaking te hernieuwen. II geweest....". Of: „Bartali gaf eer- gatatag met het truitje als punt van STRAATSBURG, Donderdag lijk toe dat hij naar mij had moeten QIfn tenslotte omdat het geestdriftig ""SS"»"» vi».» in troeb.1 ffibUeb VTSSt aar zijn we dan, rijdend door een handvol zomerschone Ardennen in hun rijpe luister, midden in al het lawaai van de wereld verzeild ge raakt. Want Straatsburg is vandaag de dag niet de stad van kolen of staal van de Europese gedachte, de paté, van de Zeven of van de Zestien, maar van de Duizend. De duizend die als renner, chef d'équipe, mecanicien, chauffeur, soigneur, kwartiermaker, wedstrijdlei der of wedstrijdcommissaris, kranten verkoper of krantenschrijver, radiotech nicus dan wel radioreporter, zijn geroe pen en uitverkoren om de Tour de France tot meerdere eer en glorie van de heer Henri Desgrange, diens nage water en men heeft er niet eens een niet meer" baas kan klink* akte voor nodig. Elk jaar opnieuw bie- van e<P°P duizend echo's te- den vele bewoners van de start- of aan- snapte kreet omhoog. Za) komstplaatsen van de Tour de France gen de gevel van net noxei we] komstplaatsen van de Tour de France 0f" misschien wei zich aan als gewillige slachtoffers en halcon verschijnen n2en- als contribuanten van de mannen in de °P zlJn öaicon verscnijnen, een ogen blik de koelte prijsgevend van zijn ge- gekleurde truien met de naam van een b ndeerde kamer waar hij rustend en of ander rijwielmerk dwars over de "èrzTch on dT groUi ttrijd voorbereid? smalle of brede, maar steeds trotse j toeschouwers daar beneden borst. Bij honderden verdringen talloze Zal htf de toes opheffen om het tot bewondering altijd bereid zijn- ^bek te groe en? Zal hij misschien, zich voor het station en P_ Jr.A,stilte eerbiedig, zonder in hun boekje te kijken en zonder feilen de Arm Li,n4. rra. AMC V» O D plek! 2 monsterlijk opgetuigde wagens, te zitten verwerken. De reclamekaravaan heeft zich dus ge meld! Bakbeesten van voertuigen, praal wagens in hout en plastic ten bate van apéritiefs, schoensmeer, tandpasta, sport hemden, kaas, sigarettenpapier, brillan tine, hoofdpijnpoeders, wasmiddelen en badpakken. De microfoons in de holle buik van de vehikels opgesteld, laten u omtrent het doel van deze carnavaleske parade niets te raden over. Het is alle maal van het beste, het mooiste, het stevigste, het doeltreffendste en het charmantste; een in woord en beeld levende reclamezuil. Verschrikt en verstoord, met beurte lings links en rechts scheef gehouden de luiden mompelen boekje te kijken en zonder tenen ae - -- hardnekkigen, j«=- namen van tlentall«n renners op een vanavond weer verzameld vinden voor kopjes zitten de duiven op de tinnen van dachtenis (en. diens erfenis), tot de rijtje. En wanneer de verschijning van restaurant van het hotel, waar hij de ka.thedraal dit alles aan te zien en grootste „affaire" van het hedendaagse zon jonge, gebruinde kerel hun heel ploeggenoten aan tafel zit, ge- te horen. Op zoveel lawaai moet onge- sportleven te helpen maken. Ge kunt erf imponeert, groeit het pieus _geno sportpantalon en truj. En wan- twijfeld een natuurramp volgen mat in- vandaag de dag in Straatsburg met nóg P®I Ronhael"' of Bravo l!ucien'"" ter- neer we geen plaatsje meer kunnen krij- stortende gebouwen en vluchtende be- zulke belangrijke politieke documenten vo RaPhael of -Bravo Luc X het stampvolle terras, waar zwoe- toners Maar de gebouwen storten met wapperen en nog zulke gewichtige staat- «J1 üe pravenapnaei en ue u kellners met loodzware lasten aan m en de bewoners vluchten met. Inte- kundige geloofsbrieven overleggen men den mets miders doien"tlLfn ^lanc^rend tussen de gendeel ze snellen, naderbij. Ze laten de zal u er zo medelijdend om aankijken, dat ge u de haren uit het hoofd zoudt willen trekken, omdat ge niet als Gino Bartali, Apo Lazarides of anders ten minste als Thijs Roks op de wereld zijt gekomen. En als de geruchten waar zijn maar dat kunt ge helaas van een gerucht nooit met zekerheid zeg gen is de Franse regeringscrisis alleen maar zo snel opgelost, omdat de Tour de France in zicht kwam en nieuwe vertragingen minstens een maand uit- het station of uit een auto stappen, flessen en glazen balancerend waarvoor men óns nog nooit met een tafeltjes heen en weer lopen en waar ^en^ach^ we de duizenden voorbijg g rs niaatsov. mnvmfio bandjir van geluid verrukt over zich heentuimelen en tillen hun kinderen naar de grijnzende koppen en miniatuuruit stalkasten op de zijkanten van de gigan tische bouwsels-op-wielen. Ze werpen zich onvervaard over elkaar heen wan neer er pakjes sigarettenpapier, tubetjes tandpasta of zonnekleppen worden rond- bravo" heeft gehonoreerd. De belangstelling groeit tot een rage stel zouden hebben betekend, aangezien ue Deiangsiemi g ook de Franse politici in de dagen van voor de vele hotels van °5? en de Grand Bouclé liever de dagbladen "r"rrT."Z'L„i, Beven dat ren in alle plaatsen waar deze ronkende, schien wel de mdruk kunnen^geven, dat bruUende gtof gn geschenken rond. met het relaas van de ronde, dan het politiek program van wéér een candi daat-president bestuderen. Hoe jnn oruueiiue, aiui en gescnenxen rona- zmieri we toch niet rusten aleer wij een strooiende braniekaravaan als het rijdend weïf™ nn hun tafel. voorspel van de renherskaravaan zelve Want we zullen toch wel mogen weten haar P°sitiea °P de pleinen van de étap- nietwaar wii van Straatsburg wat men nepUatsen heeft ingenomen. „La vache regimenten kji ui- onze mannen in onze eigen dierbare stad 4ui rit" voor de,kaas> -''Eau quit fait visies en de divisies tot legioenen. Uren- aan Epljzen en dranken voor zet? Ze Pssscht.... voor het bronwater befaamde en roemrijke stad. Daar ge dijen in de loop van de dag, en vooral gedurende de avonduren de bataljons tot regimenten, de regimenten tot di visies en de divisies tot legioenen. Uren het ook zij, Straatsburg blijkt lang staan de honderden, die er weldra moete"n- er immers wel by varen> ónze het als een glorieuse variatie op zijn rol als politiek centrum te beschouwen, dat het is uitverkoren om als start- duizenden zullen zijn, met een brok in de keel naar het gekleurde renners- Hif iAr truitje te staren, dat ergens over de gekomen dit jaa^. dat ze naar Straatsburg zijn plaats te fungeren van en uitgeleide te ijzeren balie^van een hotelraam hangt doen aan dat wonderlijk en grotesk ge zeischap beroemde en bekende man nen en al wat zich aan wezens met nooit te definiëren functies maar altijd en tegen iedereen gemeenzaam („Hoe gaat het toch beste kerel!") in hun gezelschap pleegt op te houden. Parasieten van een klatergouden wereld, die zich 's avonds op de terras sen laten gelden als de wereldreizigers met de boeiende verhalen en zich ge nadig een „rouge" laten offreren door een braaf en goedgelovig burger, die zij niet weinig imponeren met hun glad de smoesjes en hun stereotiep gebaar: „En toen zei ik tegen Louison (Bo bet)...." Of: „Als ik chef d'équipe was te luchten. Dat truitje.... wat zal hit Wie er allerminst wel bij varen dat beleven en wie gaat dat dragen? Wie zal Mjn de duiven die de domeinen bew-onen er mee naar het sprookjesparadijs van ïond de rijzige kathediaal. Elke de azurenkust rijden; wie zal het, hij- wanneer ze aarzelend omlaag kom /j; £rlm£e. verschrikt ^chzelf meo'z^t ïoultfeen van'de gru Het is een wedstrijd op zich. Een wed strijd in lawaai, vorm en kleur, in groot spraak en (soms charmante) bluf. Een van de zakelijke bases voor een sport evenement dat zakelijk is opgezet omdat het een sportdagblad moest pousseren; een van de attracties voor het publiek langs de weg, dat er in afwachting van de rennerskaravaan zijn kinderen en welen voor renners en volgers die er drie en een halve week aan vast zitten. Izoard op dragen; wie zal er de he- du Chateau, klapwieken ze mei weet het! zegevierend mee over weer omhoog naar hun nissen en torens den die je moeilijk voor jezelf kunt orauwen en gefronst voorhoofd, al dat houden als je daar zo'n truitje op en lawaai, dat heen en weer gerij op top- neer ziet wiegen in een zacht briesje, snelheid met de witte jeeps van de gen; aan dat opscheppen over de kaas van de lachende koe en over het spuit- neer Ziet wiegen lil een lauu uucojc. suauciu mei ue wiue jeejjo vuu „..„etui „„„i Langzamerhand groeit de verzamelde ploegleiders, dat pronkend flaneren met T JE „psscht zegt, wanneer men menigte voor Hotel Maison Rouge, voor Bugatti's en Alfa Romeo's, met Delahayes, Le Nouvel en voor alle andere hotels Simca Sports en Lancia's van de volgers Vein Straatsburg, tot een soort volksver- en vooral dat brullen via microfoons uit de fles open maakt. Carnaval en cabaret. JAN COTTAAR. eens zoals zij wilde. Haar gevarieerde spel, waarin vele punten met vlak over het net vallende dropshots werden ge scoord, stelde Dorothy Knode keer op keer voor problemen, die deze bij lange na niet vermocht op te lossen. De cijfers zeggen daarover voldoende. Vic Seixas, die vandaag in de finale van het herenenkelspel Kurt Nielsen tegenover zich vindt, stond twee uur lang op het centre court om tezamen met Gardner Mulloy te trachten ook de eindstrijd voor het herendubbelspel te halen. Het liep echter op een nederlaag uit, want Mervyn Rose en Hartwig zegevierden na spannende strijd met 1416, 63, 64, 64. De Australiërs hadden de partij veel sneller in hun voordeel kunnen beslissen. Indien zij in de eerste set beter op hun tellen hadden gepast en niet tot liefst negen maal een wedstrijdpunt verloren hadden laten gaan, om tenslotte deze set met 1416 te verliezen. Daarna pakten ze de zaken echter steviger aan en met harde drives over het midden haalden zij de drie vol gende sets binnen. Ken Rosewall en Lewis Hoad, als nummer I voor het dubbelspel geplaatst, moesten alle ener gie in de strijd gooien om zich Washer en Brichant van het lijf te houden. De Belgische combinatie kwam uitstekend voor de dag. Beide spelers volleerden als in hun beste dagen en eerst nadat Rose wall en Hoad in de laatste set door de service van hun tegenstanders waren heengebroken en met 20 de leiding na men, gaven Washer en Brichant zich gewonnen. De uitslagen luiden: Damesenkelspel, halve finales: Mau reen Connolly (V.S.) si. Shirley Fry (V.S.) 6—1, 61; Doris Hart (V.S.) sl. Dorothy Knode-Head (V.S.) 62. 62. Damesdubbelspel, derde ronde: mej. A. Mortimer en mej. J. Shilcock (G.B.) sl. mevr. G. Erdoedi-Baard en mevr. Z. Kormoczi (Hong.) 64, 64. Kwart finales: mej. H. Fletcher en mevr. J. Rin- kel-Quertier (G.B.) sl. mej. R. Bennett en mej. J. Petchell (G.B.) 7—5, 6—0; mej. A. Mortimer en mej. J. Shilcock (G.B.) sl. mej. M. Eyre en mej. V. White (G.B.) 64, 6—4. Herendubbelspel, kwartfinales: Hart wig en Rose (Austr.) sl. Seixas en Mul loy (V.S.) 14—16, 6—3, 6—3, 6—4; Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Brichant en Washer (Belg.) 46, 60, 64, 36,61. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: mej. J. Scott (Z.-Afr.) en Michelmore (G.B.) sl. het echtpaar Dawes (G.B.) (j3. 8—6. Kwartfinales: mej. P. Ward (G.B.) en Worthington (Nw.-Zeel.) sl. mevr. Z. Kormoczi en Asboth (Hong.) 62, 4—6, 61; Shirley Fry (V.S.) en Morea (Arg.) sl. mej. J. Scott (Z.-Afr.) en Michelmore (G.B.) 61, 6 3; Doris Hart en Seixas (V.S.) sl. mevr. V. Al- vensleben (Zwits.) en Skcoecki (staten- loos) 6—2, 6—1; Julie Sampson (V.S.) en Hoad (Austr.) sl. mevr. J. Rinkel en Paish (G.B.) 63, 63. AMSTERDAM (G.U.) Doctoraal rechten mej. C. Weiss (Amsterdam) mej. N. Snijders, (Naarden) T. Koop- mans, C. H. van Vulpen (Amsterdam), P. Peters (Hilversum) en F. C. B. Geer- ling (Bloemendaal); cand. rechten mej. W. Slotemaker de Bruine, mej C. Boersma, H. Bergerink, C. C. A. Vos kuil en D. van Engelenburg (Amster dam); doctoraal Engels mej. A. H. Ma chielsen en mej. W. A. Jongma (Am sterdam) cand. Engels mej. C. v. d. Meer (Amsterdam), mej. F. Kramer (Utrecht) en N. Spook (Amsterdam), doctoraal Frans mej. H. I. Th. Buyten- dijk (Amsterdam) en cand. Frans mej. M. A. C. Sinnige (Amsterdam)- AMSTERDAM bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Considérations sur le problème de re- nouvellement" P. J. A. Kanters (Am sterdam). Doctoraal rechten mej. B. E. Kool; H. de Haas; J. v. Heest en G. H. Veenhoven (Amsterdam). Cand. rechten mej. A. A. Wolterbeek Muller; mej. E. v.d. Bergh; B. Arp en F. Th. J. Harm (Amsterdam). Doctoraal biologie N. Graafland (Amsterdam). Cand. wis- en natuurk. mej. B. Koch: mej. M. A. As sies. mevr. M. T. Poelma—Sybrandy; W C. Smithuysen, E. Seutter; L. v.d. Brom, C. de Vries; C. B. H. H. Schindler (Am sterdam); A. H. M. Levelt (Heemstede) en A de'Vries Robbé (Blaricum). Doc toraal Engels mej. J. W. Hoogendoom; S. F. Roes (Amsterdam) en mej. M. A. Kan (Amsterdam). Doctoraal Frans cum laude mej. M. I. Th. Buytendijk. AMSTERDAM. Vrije universiteit: Cand. examen Economie: J. Wildt Meyboom en G. Mensinga te Amster dam. Rob van Mesdag is erin geslaagd in de Royal Regatta roei wedstrijden te Henley tot de halve finales van de Diamond Sculls (SKIF) door te dringen. In de kwartfinales sloeg hij de Belg van Sti- chel met vijf lengten een tijd van 8 minuten 19 sec. noterend. Van Stichel, een tempo van 34 roeiend, nam kort na de start met miniem ver schil de leiding, maar bij de barrière had Van Mesdag (33) zijn achterstand weggewerkt. Daarna liep Van Mesdag langzaam van zijn tegenstander weg en bij Mile Post lag hij ongeveer drie kwart lengte voor, voornamelijk dank zij slecht sturen van zijn tegenstander. Toen even voorbij Mile Post Van Sti chel uit de baan raakte, waardoor Van Mesdag twee lengten kon uitlopen, twij felde niemand meer aan de zege van onze landgenoot. In de halve finales zal Van Mesdag de Engelsman Tony Fox ontmoeten, die in acht minuten 4 sec. 15 sec. sneller dus dan de Hilversum mer over de Zwitser Paul Meyer met anderhalve lengte zegevierde. De vier zonder stuurman van Willem III heeft het in de strijd om de Steward cup niet ver kunnen brengen. De A- ploeg van de London Rowing Club, die 7 min. 19 sec. noteerde, liet de Amster dammers in de eerste heats een lengte achter zich. Het werd een voor Willem III min of meer dramatische race. Op een kwart mijl lagen de Nederlanders (tempo 36) een kwart lengte op de Ro wing Club voor, op de helft van de baan was deze voorsprong tot een halve lengte uitgegroeid, maar bij Mile Post waren de Engelsen, dank zij een tem poverhoging tot 37 slagen, tot op een taftlengte teruggekomen. De strijd werd nek aan nek voortgezet, met Willem III iets in het voordeel. Maar toen op een gegeven ogenblik twee riemen een der drijvende boeien, die als afscheiding van de baan dienen, raakten, was het met de volkomen uit balans gehaalde Amsterdamse ploeg gebeurd. Arts: F. Claessen; F. Wibaut; M. van Son; H. Heyermans; G. Elzenga; H. Mendelaar (Amsterdam) en J. Roele (Diemen). Artsexamen le deel: mej. A. Enks (Alkmaar) en de heren K. Liem, W. Tumbelaka, K. Noordhoff (Amster dam); C. van Gelderen (Haarlem) en R. v. d. Giessen (Tilburg). LEIDEN Doet. sterrekunde: M. Schmidt. Leiden. Doet. geologie: A. C. Tobi, Leiden. G. de Koning, Leiden. Doctoraal Ned. recht: R. K. de Groot, Noordwijk, F. de Koning, Voorburg en mej. J. M. C. Carriot, Heemstede. Doet. psychol.: M. P. M. Heenen, Heerlen. TILBURG Conservatorium, theoretisch gedeelte piano LO: mej. Gerhards, Den Bosch; mej R. Teunissen, Tilburg; G. Heys, Boxmeer; J. Moors, Den Bosch; A. v. Rooy, Eindhoven; A. Tijs. Tilburg. Fluit LO: C. van Rooij, Tilburg. Theorie LO: B. Ligthart, Made. Piano MO: H. Scheepers, Milheeze; P. Sorel, Tilburg. UTRECHT Voor het cand. Slavi sche talen: pater C. A. van den Berk te Boxtel (cum laude). Doctoraal Sla vische talen: B. G. Karpiak, Rotterdam. Cand. rechten: W. baron van Dedem te Utrecht. Cand. veeartsenijk.: J. E. Ga- jentaan, Amsterdam. R. T. Haalstra, Grijpskerk en F. E. van Tilburg, Asten. Tandarts ex.: H. R. Germs, Groningen en J. Geesink te Harlingen. Cand. psy chol.: D. E. de Jong, Utrecht. R. H. R. Dresen, Zeist. Doet. psychol.: B. v. d. Haer, Utrecht. Cand. geneesk.: W. M. Oosterwijk, Zwolle (cum laude). J. Bast, Amersfoort, S. Baum, Utrecht. J. A. van Beeck, Venlo. M. Berkowitz, Utrecht. H. M. Berntsen, Almelo. G. H. B. Broeders, Wagenburg. R. H. de Bruyckere. Sluis (Z.). F. P. F. M. de Bruyn, Den Bosch. N L. Cohen te Utrecht, O. A. van Dobbenburgh. Hou ten. G. H. Dorsman. Rotterdam. B. Q- A. Enneking. Tilburg. Mej. A. Fenijn, Rotterdam. C. van Gastel, Noordgouwe (Z). W. Th. C. Gitzeis, Nijmegen. J. J. van de Griendt, Eindhoven. Ph. B. M. Hamers, Spekholzerheide. A. P. Hart man, Aalten. C. M. van Heesbeen, Waalwijk. Th W. J. Hustinx, Maas tricht. iF. A. M. Janssens. Venlo. H. J. M. Joosten, Arnhem. J. H. Kurstjens, Venlo. H. J. A. van Lith, Wychen. Mej. J. M. C. van Meeuwen, Utrecht. J. Th. K. Nievelsteyn, Eygelshoven. M. A. J. Pardoel. Rotterdam. W. J. van Put ten. Apeldoorn. L. E. M. Pijnenburg, Den Bosch. Th. J. G. van Rens. Weert. Mej. A. H. M. Rondagh. Maastricht. S. E. Strum, Utrecht. Mej. T. E. Sie- burgh, Utrecht. Mej. F. M. van der Schee, Zeist. Mej. P. A. M. van der Vegt, Dongen. M. van Zoeren. Elburg. G. H. Wienen, Zuilen en J. Wildschut, Utrecht. HEERLEN (Kweekschool v. vroedvrou wen) Examens vroedvrouw eerste ge deelte,: mej Zr. B. Adriaens (met lof), Schaesberg: mej. M. v. d. Brandt, Lottum; E. Brünings, Willemstad (Curag.)C. Derks, Wehl; M. Drossaert, Kerkrade: A. Frusch, Sittard, H. Fijneman, Katwijk a. d. Maas: H. Koot, Schermerhorn: Zr. J. van Haaften (Zr. Venantia) (met lof), Tegelen; mej. M. van Leeuwen, Amsterdam: Zr. F. Levinson, Breda, mej. C. Mulder, Rijswijk: J. de Mun- nik. Klazienaveen; W. Offermans. Hoens- broek; L. Pannekeet, Amsterdam: A. Pronk, Weesp: L. van Riel. Bavei: J. van Saase, Stompetoren: A. Simons. Tilburg: L. v. d Stap. Scheveningen: Zr. B. L. N. Tjia (Zr. M Agnes) (met lof), Tilburg; mej. C. Vermeulen. Eindhoven: W. Wiggers, Deven ter; C. Zielinski. Curasao. NIJMEGEN St. Dominicus-coUege, afd. gymn. A: J. J. M. Feitz, Hilversum: C. J. Ch. M. van der Heijden. Oisterwijk; J. A. G M. Neesen, Valkenburg; J. H M. Peters, Schiedam; A. M. A. Niesen, Nij'megen: U. W. H. M. Ypinga, Nijmegen. Na verlengd examen: G. Th. B. M. van Veen, Alkmaar: H. G. M, A. Visscher, Amsterdam. Afd. B: J. H. M. Barnas, Den Haag: Ph. O. J. Ber- gan, Oslo; A. Damman, Amsterdam. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 koorzang, 7,45 morgengebed en lit. kal., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram.. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 mannenkoor en sol.. 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en Kath. nieuws, 13.20 amus.- muz., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.40 ge- var. muz., 15.00 kron. v. letteren en kunsten, 15.40 gevar. muz., 16.05 sopr. en orgel, 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 id.. 18.15 journal, weekoverz., 18.25 Hammond orgel, 18.45 buitenl. corresp., 19.00 nieuws. 19.10 intern, tenniskamp. Wim bledon, 19.20 pari. overz., 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram.. 21.00 gevar. muz., 21.35 act., 21.45 Metropole-ork., koor en sol., 22.30 wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in Esperanto, f23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.30 id., 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.30 orgel, 8.55 vrouw. 9.10 gram.: VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, 10.05 morgenwijding; VARA- 10.20 arb. in de continubedrijven, 11.35 piano. 12.00 gram., 12.33 gram.. 1300 nieuws, 13.15 accordeonork., 13.50 week- journ., 14.20 lichte muz.. 14.45 muz caus., 15.05 streekuitz.. 15.30 van de wieg tot het graf, 15.45 kamerork. en soliste. 16.30 sport, 16.45 jazzmuz., 17.15 coöperatiedag. 17.40 gram.. 18.00 nieuws. 18.20 mandoline-ork., 18.40 Zoeklicht op de Westerse defensie, 19.00 artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Nederlanders in den vreemde, 19.55 Deze week; VARA: 20.00 nieuws, 20.05 De Hoop moet varen, de Hoop zal varen!, 20.20 Amor verdwaalt. 21.15 soc. comm., 21.30 Promenade-ork. en klein koor, 21.55 Ronde van Frankrijk, 22.05 Dodenhuis, 22.35 Weense muz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.14.00 fabrieksfanfare, 18.30 gevar. muz. BBC light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 14.00 ork.conc., 15.15 mil. ork., 16.15 jazzmuzz., 20.30 ork. conc., 22.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.25 lichte muz., 14.00 gevar. muz., 15.00 ork.conc., 18.00 lichte muz., 20.00 gevar. muz., 22.10 symph.ork., 22.35 dansmuziek, 0.15 dans muz., 1.00 filmmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 22.06 piano. BRUSSEL, 324 m.: 14.14 Vlaamse muz., 15.15 Ethnische muz., 16.30 accordeon- muz., 17.10 accordeonmuz., 21.00 lichte muz., 22.15 solistencone. 484 m.: 14.30 koorconc., 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 20.00 omr.ork.. 22.10 lichte muz., 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Neder], 17.00 Eng. les voor beginnelingen (op 224, 42, 31 en 25 m.l. 22.00 Nieuws Spiegel v. d. week. Sport journaal (op 224 en 49 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4