Mgr. KÖZI-HOR VATH, strijder tegen de slavernij van de ziel I FRANKRIJK stuurt Chinese nationalisten naar Formosa Neger componeert een Mis in inlandse stijl Tussen neus en lippen Een zomer in Kromdorp 1 1 Wsm MIERLO in het teken van de kersenpluk Itr 43 Gesprek met Hongaars plebaan in ballingschap Liever met een oude fiets in Boedapest dan met 2 Rolls-Royces in Washington a Parijs bereid tot onderhandelen over meer zelfstandigheid barnek schreef met fouten De Valera krijgt vertrouwensvotum Landbouwer door bliksem gedood Emoties te zwaar voor Chileen Broodverbruik neemt steeds meer af Boerderij geheel afgebrand Damesschoen met wijde perspectieven Oogstfeest 5 en 6 Juli VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA 5 In Indo-China Britse regering besluit: Voorlopig geen commer ciële televisie Dag der Duitse eenheid Drie doden bij ongeluk in dok te Surabaja Z. H. de Paus schenkt 10.000 dollar aan Rode Kruis Na driedaags debat over regeringspolitiek Joseph Kiwele gaat nu een symphonie maken BUSSINK'S DEVENTER KOEK ......a Ook boerderij getroffen en afgebrand Amok gemaakt op kade te Harlingen Drie gezinnen dakloos Bij reddingspoging verdronken (Van onze speciale verslaggever) Mgr. dr. Joseph Közi-Horvatb is een Hongaars politicus in ballingschap. Als leider van de Hongaarse christen-democraten heeft hij in zijn land midden in de politieke strijd gestaan. Na de bezetting is hij naar Amerika gegaan om te blijven vechten voor zijn ideaal: de bevrijding van zijn volk, dat in slavernij verkeert. „Spreekt u toch niet van een satellietvolk. Onze natie is een volk in ballingschap. Satelliet is alleen de regering, die men ons heeft opgedrongen," zo corrigeert hij in de loop van het gesprek. De Hongaarse plebaan heeft een vrije en ongedwongen manier van spreken en een grote ervaring als politicus, die nog universeler is geworden door zijn ballingschap. Hij spreekt over de Amerikaanse Politiek, die hij minder bewondert dan het Amerikaanse volk. „Maar zij zijn jong en eerlijk. Zij zien al hun fouten in en zijn ervan overtuigd dat Roose velt zich vergist heeft ten opzichte van de Russen en dat ook de ontwapening een vergissing is geweest. Al zijn hun diplomatieke talenten niet groot, deze instelling van Amerika geeft hoop voor de toekomst. Voor een juist doordron gen raken van de woorden en de daden der Amerikaanse regering moet men goed voor ogen houden dat zij verplich tingen heeft ten opzichte van de yer- enigde Naties. Veel wordt eerst duide lijk als men deze achtergrond goed ziet Een andere factor die in de Verenigde Staten steeds meer invloed heeft, is de> openbare mening. Met een volk, dat per Week gemiddeld vijfduizend persoon lijke brieven en telegrammen stuurt naar zijn regering, moet meer rekening Worden gehouden dan met de Europese Volkeren. Dit zijn de twee polen: de openbare mening wil geen „appease ment", de Verenigde Naties wel. Eisen hower staat achter de mening van het Amerikaanse volk. Dit is in korte trek ken het krachtveld dat de politiek be paalt in AmerikaHet land zonder sociale problemen, het land waar het woord kapitalisme een totaal andere betekenis heeft als in Europa, waar een ongekend hoog levensniveau heerst." „Ziet u dit laatste in sociaal op zicht als een paradijselijke toestand?" „Ik ken geen paradijs op aarde, maar één ding staat mij helder voor ogen: Ik leef liever in Boedapest met een oude fiets dan met twee Rolls- Royces in Washington. Wanneer een buitenlander zijn land, hoe arm dit ook is, zou vergeten, dan zou hij zijn ziel verliezen.... Maar er zijn andere krachten in Amerika. Amerika is een land van de bannelingen geworden. Letten, Littauers, Polen, Tsjechen en Hongaren hebben er hun centrum ge sticht: de christelijk-democratiscfte unie van Centraal Europa te' New York, die de laatste tijd opvallende successen heeft geboekt. Men heeft van de Verenigde Staten hit zelfs in Zuid-Amerika de idee der christelijke democratie een van de Vruchten der Europese politiek vorm gegeven. In Montevideo, in Venezuela, in Chili en in Costa Rica zijn op initia tief van deze unie in New York reeds christelijk-democratische partijen en vakverenigingen opgericht. Op het zui delijk halfrond kende men dit laatste nog niet. Ons werk brengt daar thans verandering in. Ook in de Verenigde Staten worden wij opvallend hartelijk erkend. Op het congres van de unie in Maart waren links van mij een republikeins senator en rechts zijn democratische collega gezeten. Een Amerikaanse bis schop was aanwezig om namens Kardi naal Spellman het congres bij te wo nen. Dit was iets heel bijzonders. Bij na nooit vindt men in Amerika bij deze gelegenheden staatslieden en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders tezamen. De verspreiding van de christelijk- democratische gedachte is dus een van de doeleinden van het werk der unie. Maar het voornaamste blijft om zo luid mogelijk het s.o.s der millioenen te doen klinken, wier stemmen tot zwij gen zijn gebracht. Het gaat daarbij om de zaak van heel Europa, zoals mgr. Fulton Sheen de televisieacteur en de beste acteur van de wereld zegt. Het gaat om de opheffing van de sla vernij van de ziel. Dat is nog wat an ders dan de slavernij van het lichaam in vroeger eeuwen." „Wat denkt u over de mogelijkheid van een bevrijding van de landen achter het ijzeren gordijn zonder dat daarvoor oorlog wordt gevoerd?" „Wanneer men met de Russen gaat praten, dan is er een reële kans op suc ces, mits men maar een macht vertegen woordigt, een reële macht wel te ver staan. Geen woorden en geen show. Die macht zou zeker aanwezig zijn, wanneer de Westelijke wereld tot eenheid zou komen." „Wat is mening over de situatie in Rusland zelf?" „Zoveel is zeker, dat gêen drie dicta tors tegelijk in het Kremlin kunnen le- ven." Er zal zeker strijd komen tussen Ma- lenkov, Beria en Molotov, als die er nog niet is. De opstand in Oost-Duitsland is zeer waardevol: zij heeft twee dingen duidelijk gemaakt, namelijk dat de Euro pese landen in slavernij niet tevreden zijn met hun lot en dat de Russische macht nog geenszins geconsolideerd is „Wat denkt u over de houding van het Westen ten opzichte van Tito?" „De scheiding van Tito en Stalin was destijds een groot succes. Een zaak van heel andere orde zou echter zijn de uit nodiging aan Tito om deel uit te maken van de West-Europese familie der vol keren. Vergeet u niet, dat hij communist is en dat hij wel eens het paard van Troje zou kunnen zijn". De grens tussen Oost- en West-Ber- lijn is één dag open geweest, spe ciaal voor hen, die in het ene stxls- deel wonen en in het andere wer ken. Zij hadden speciale paspoorten nodig, ter verkrijging waarvan zij enig geduld moesten oefenen. Veer tigduizend personen trokken over en weer. Frankrijk heeft besloten 30.000 natio nalistische Chinezen, die sedert het ein de van de Chinese burgeroorlog in Indo-China geïnterneerd zijn geweest, naar Formosa te zenden. Na in drie langdurige zittingen de Indochinese kwestie te hebben besproken heeft het Franse kabinet de verbonden staten in dit gebied laten weten, dat Frankrijk op basis van de bestaande overeen komsten de grieven dier staten wil be spreken. Frankrijk heeft het besluit om de Chinese nationalisten te repatriëren ge nomen naar aanleiding van een resolu tie der Verenigde Naties, waarin Bir ma wordt aangespoord de daar aanwe zige nationalisten te repatriëren. Frank- Tegen de herfst wordt er in Amerika een grote antilopen-jacht gehouden voor senatoren. Voor vier van hen is dat nu aanleiding geweest tot een degelijke, zij het geheime oefening binnenskamers, waarbij zij zich niet slechts van geweren, maar ook van formidabele cowboy-hoeden en knalrode shawls hadden voorzien. het realisme nog verder te drijven hadden zij enige antilopen op de muur doen conterfeiten. De Britse regering heeft besloten de eventuele invoering van commerciële te levisie voorlopig een aantal maanden Uit te stellen. De BBC heeft opdracht gekregen de bouw van nieuwe televisie zenders, die het beeld in het grootste deel van Engeland volgbaar moeten ma ken zo mogelijk binnen anderhalf jaar te voltooien Men kan dit besluit zien als een over winning voor de tegenstanders van com merciële televisie. De regering heeft ook medegedeeld, dat de programma's van commerciële uitzendingen wanneer die worden toegestaan eerst door een raad van toezicht zullen moeten worden goedgekeurd. De meeste nota's die dr. Hafez Afifi als chef van Faroek's kabinet van de koning kreeg, waren ge schreven door Mohammed Hassan el Soliman, zijn kamerdienaar. De ze schreef beter en met minder fouten dan zijn koninklijke meester, aldus dr. Afifi in een geding tegen de voormalige kamerdienaar van Fa- roek. Soliman werd ervan beschul digd zijn invloed bij de koning te hebben aangewend om vrienden aan goede baantjes te helpen „op een wijze waardoor het openbaar belang werd geschaad". Soliman, eertijds kantoorklerk, kwam tien jaar ge leden bij Faroek in dienst en wist zichzelf te maken tot een soort van man achter de troon". Hij werd door het gerecht voor vijftien jaar van politieke en andere rechten be roofd. De Westduitse Bondsdag heeft van daag besloten, dat in het vervolg de 17e Juni de dag van de onlusten in Oost- Duitsland zal worden gevierd als „dag der Duitse eenheid". Alle partijen, uitgezonderd de communisten, verklaar den zich voor dit besluit. rijk meende, dat in Indochina geïnter neerde nationalisten voor een soortge lijke maatregel in aanmerking kwamen. De Chinezen waren geconsigneerd op het eilandje Phoe Quoc in de Golf van Siam. Ongeveer duizend gevangenen hebben geweigerd naar Formosa te gaan. De anderen kunnen waarschijn lijk, dank zij hun regelmatige phy- sieke training, onmiddellijk dienst ne men in het leger van Tsjang KaiTsjek. De Franse regering heeft het Indo chinese vraagstuk vrijwel onmiddel lijk na het einde van de kabinetscri sis ter hand genomen. In twee dagen tijds is het kabinet driemaal bijeen geweest om de kwestie te bespreken en aan het einde daarvan is aan de Verbonden Staten in Indochina, Vietnam, Cambodja en Laos mede gedeeld, dat Frankrijk bereid is op basis van bestaande overeenkomsten de grieven van deze staten te bestu deren. Zoals men weet eisen deze verbonden staten meer zelfstandig heid. Koning Norodom van Cambodja heeft intussen bekend gemaakt dat hij een mobilisatie zal afkondigen om zijn leger te vertienvoudigen. In Parijs merkt men naar aanleiding van dit bericht op, dat dit volkomen In overeenstem ming is met de reeds vaak door Frank rijk geuite wens, dat de Indochinese le gers zullen worden uitgebreid om een actiever aandeel te kunnen hebben in de bestrijding der communistische op standelingen. Bij de Droogdokmaatschappij Sura baja te Surabaja heeft zich een ernstig ongeluk afgespeeld,waarbij drie perso nen het leven hebben verloren en ten gevolge waarvan tien andere personen in bedwelmde toestand naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Hun toestand is niet ernstig. Het onge luk is veroorzaakt door gasvorming in een compartiment van een van de pon tons van het dok. De drie omgekomenen zijn de dokmeester B. B. Lensink en de twee Indonesische arbeiders Saleh en Turi. Paus Plus XII heeft aan het Hoofdbe stuur van het Internationale Rode Kruis te Genève een bedrag van 10.000 dollar 38.000.geschonken. Het Staatssecre tariaat van het Vaticaan deelde in een be geleidend schrijven mede, dat de H. Va der met deze schenking, ondanks zware fi nanciële belasting van eigen charitatieve organisaties en talrijke andere instellingen, zijn sympathie wilde betuigen voor het zegenrijke wefk van het Rode Kruis. Premier de Valera heeft gisteren in de Dail, de Nationale Vergadering van Ierland, met 73 tegen 71 stemmen het vertrouwensvotum gekregen. De Valera had hierom verzocht, omdat de opposi tie nieuwe verkiezingen eiste. De eisen van de oppositie waren ge baseerd op de nederlaag van de pre mier tijdens twee vorige maand gehou den tussentijdse verkiezingen. Er heerst vooral in Zuid-Ierland enige ontevre denheid over het resultaat van de re geringspolitiek. Het prijsniveau en de werkeloosheid stijgen voortdurend. De Valera meende echter, dat zijn regering de gelegenheid moest hebben eerst haar program volledig uit te voeren. Daarom verzocht hij de Dail om een driedaags debat over de regeringspolitiek. Aan het einde van dit debat kreeg de pre mier het votum van vertrouwen. Zijn partij beschikt over 69 zetels in de Dail.1 Dat is juist vier te weinig voor een meerderheid. De onafhankelijken steun den de regering. Woensdag is uit Antwerpen, zo meldt het K.N.P., een aantal vooraanstaande negers uit de Belgische Congo, die enige tjjd in België hebben doorgebracht, naar hun vaderland teruggekeerd. Onder hen bevond zich de zwarte componist van de beroemde Katangamis, Joseph Kiwele. Deze forse neger, over wiens werk musi cologen in Europa uitvoerige en diep gaande discussies hebben ontketend, is tijdens zijn verblijf te Brussel voor het eerst naar een concert geweest. Hij raakte er niet over uitgepraat. Joseph Kiwele was voor het eerst naar Europa gekomen en ontmoette daar vele missio narissen, die hij vroeger in de Belgische Congo had leren kennen. Hij is de zoon van een catechist op de missie van Mpala en werd evenals zijn vader onder wijzer. Joseph is gehuwd en heeft vijf kinderen. Hij vertelde, hoe de missionarissen hem voor het eerst op een orgel lieten spelen. „Dat was iets geweldigs. Zij raadden mij aan om oude volkswijsjes te gaan beluisteren en die op te tekenen. Ik ging dus de dorpen af van de voor mij nog onbekende Katangastreek. Ik liet de ambachtsmensen, de smeden en potten bakkers, de timmerlieden en de schoen makers hun wijsjes zingen en het was Advertentie natuurlijk met natuurhoning Pooluitrusting bij hittegolf Dat sommige buitenlan ders nog steeds denken, dat Scandinavië een zeer koude streek is, blijkt wel uit de kleding van de En gelse toerist, die dezer da gen als slachtoffer van de Deense hittegolf ter afkoe ling werd bezorgd in een ziekenhuis in Elseneur. De goede man bleek onder een dikke winterjas en een costuum met vest nog een trui, lang wollen onder goed en wollen polsmofjes te dragen. Toen hij na enige uren voldoende was opgeknapt om op eigen kracht het ziekenhuis te verlaten, stoorde hij zich niet aan raadgevingen en weersvoorspellingen van de dokters, maar hulde zich opnieuw in zijn Pool uitrusting Geleerde oma De 58-jarige mevr. Ro- sina Preidl heeft aan de universiteit van Graz met goed gevolg haar doctoraal examen rechten gedaan, omdat haar zoon, die in de oorlog om het leven kwam, deze graad had willen behalen. Mevrouw Preidl is reeds grootmoeder. In haar jeugd ontving zij slechts lager onderwijs, maar haar vier kiinderen genoten middel baar onderwijs. Zij kreeg belangstelling voor de studie van haar kinderen en wist in 1944 zelf het diploma van de middelbare school te ha len. Toen een van haar zoons, die na de oorlog rechten wilde gaan stu deren, in 1944 met verlof uit het leger thuis was, had hy bij wijze van grap je gezegd: Moeder, ik zie u ook nog wel eens aan de rechtenstudie beginnen." Kort nadat hij van dit verlof weer naar het front was vertrokken, werd de zoon als vermist opgege ven. Na de oorlog liet me vrouw Preidl zich aan de juridische faculteit als stu dente inschrijven. Nu zij afgestudeerd ts, heeft zij verklaard dat zij geen gebruik van haar ti tel zal maken. „Ik heb het alleen gedaan, omdat ik wilde bereiken, wat mijn zoon zo graag zelf had willen doen." Het raadsel: vrouw Een Canadees zakenman gaf aan de voorzitster van een verbruiksvereniging op de vraag, waarom vrou wen iets kopen, het vol gende antwoord, waarin hij negen redenen opsom de: omdat haar man heeft gezegd dat zij het niet moet doen; omdat niemand zo iets heeft; omdat ieder een het heeft; omdat het slank maakt; omdat het uit het buitenland komt; om dat het schaars zal wor den; omdat het leuk is; omdat het goedkoop is; zo maar. Mocht niet Een winkelier uit Tal linn, de hoofdstad van het door de Russen bezette Estland, kocht, na Stalins overlijden, gramofoonpla- ten op van liederen, waar in de overleden Sovjet- Russische leider werd ge prezen. Deze gramofoon- platen waren namelijk na Stalins dood sterk in prijs gedaald en de winkelier zag hierin een buitenkans je om goedkoop aan kno pen te komen, die hij uit de platen liet vervaardi gen. Zijn vindingrijkheid werd evenwel niet door de Russische autoriteiten ge waardeerd. Zij veroordeel den de Estlander tot 22 jaar gevangenisstraf. 43. Toen alle internationale problemen opgelost en alle beschikbare flessen wodka op waren zei Malen- kov: „Dat is dat. Ik sluit de vergadering. En nou gaan we naar bed. Jullie slapen met z'n drieën op één kamer, dat is gezelliger. En bovendien kunnen jullie nog wat nababbelen. Wel te rusten." Geeuwend liep de Rus de kamer uit. En net had hij de deur achter zich dicht geslagen, toen er een lakei naar binnen kwam. „U bent de Grote Drie?" vroeg hij beleefd. „Ja, we zijn met z'n drieën", antwoordde koster Snui ter. „Dan is het goed", zei de man. Wilt u mij maar volgen?" „Allicht", zei Stockedief. „Ik rol om van de slaap." De Kromdorpers lagen nog geen vijf minuten later met hun respectieve hoofden vredig in de kus sens, waarop in rode letters „Slaap zacht, kameraad" was geborduurd. Zij sliepen zo vast, dat zij in het geheel niet merkten, dat op een gegeven moment de deur open ging en een man met een echte Sovjet-pet op het slaapvertrek binnenkwam. Dat was een spion en hij hield dienovereenkomstig een blocnootje en een potlood in de hand. Met een zaklantaarntje be scheen hij alle aan de drie Westerlingen toebehorende voorwerpen en noteerde vervolgens alles nauwkeurig in zijn opschrijfboekje. Hij verdween even geruisloos als hij was gekomen. De volgende morgen was Pim pel het eerste wakker. Nauwelijks had hij één oog open of hij riep: „Mijn hoed is weg." „Dat kan niet", zei Stockedief. Maar het was toch zo. Trouwens de veldwachter zelf miste zijn bretels en van koster Snuiter was een boordeknoopje zoek. „Wat een smerige dievenbende is het hier" zei Koos terstond. „Ik ga onmiddellijk een onderzoek instellen", zei Stockedief. geen gemakkelijke taak om deze melo dieën, die van dorp tot dorp vaak slechts kleine verschillen vertonen, op te teke nen. Herhaaldelijk keerde ik op mijn schreden terug om te horen of ik het wel goed gedaan had." Over het ontstaan van zijn volksmis zegt hij: „Reeds sedert geruime tijd had ik het plan opgevat om een Mis in inlandse stijl te componeren. Mijn eerste pogingen ondervonden vanzelf-' sprekend heel veel critiek en dat was op zichzelf heel goed, want op die ma nier wist ik mij beter los te maken van de Europese muziek en iets te compo neren. dat geheel in de stijl van de inlanders was." Het probleem, dat de grootste moei lijkheden opleverde, was dat van de harmonie. Tijdens de regering van Leopold II heeft een Belgisch musicoloog van regeringswege een rondreis gemaakt door de Congo. Na een kort verblijf in deze streken verklaarde deze deskun dige, dat de negermuziek in het geheel geen harmonie heeft. Hij heeft dat in zijn boeken neergeschreven en daardoor vele moeilijkheden veroorzaakt, want er is veel echt-traditionele en rhythmische negermuziek, die zeer harmonieus is. Joseph Kiwele is van plan een sym phonie te gaan schrijven. „Ik vrees, dat ik er echter de tijd niet voor heb", zo zei hij, „aangezien ik mij slechts na schooltijd aan de muziek kan wijden. De symphonie zal uit vier delen bestaan: een orkaan, die opsteekt; de inlandse chef wordt door de tornado gedood, de begrafenisplechtigheid van het opper hoofd en tenslotte installatie van het nieuwe dorpshoofd." (Van onze correspondenten) Evenals Woensdagavond is ook gis teravond boven Nijmegen en omgeving een hevig noodweer losgebarsten, dat op verschillende plaatsen aanzienlijke schade aanrichtte. In de Ooypolder werd de boerderij van de heer W. Rey- nen door de bliksem getroffen. De brandweer uit Ubbergen kon niet ver hinderen dat de gehele boerderij tot de grond toe afbrandde. Het vee was ge lukkig in de wei. Het onweer ging ge paard met hevige slagregens, waardoor in de oude stad van Nijmegen (het laag gelegen gedeelte aan de Waal) vele huizen onder water liepen. De brand weer verleende op verschillende plaat sen assistentie bij het droogpompen. Tijdens het onweer dat gisteravond omstreeks zeven uur boven Helmond en omgeving woedde, werd de ruim 50- jarige landbouwer K. te Brouwhuis in het hooiland door de bliksem getroffen en op slag gedood. In Kaatsheuvel is het 15-jarige meisje M. van D. uit Sprangkapelle door de bliksem getroffen en gedood. Zij fietste met haar 19-jarige zus en een vriendin netje naar Kaatsheuvel om voor het onweer te schuilen. Het zusje liep lich te verwondingen op, terwijl het vrien dinnetje ongedeerd bleef. De Harlinger politie kreeg Woensdag avond bericht dat één der opvarenden van het Argentijnse s.s. „San Fernando" amok maakte op de kade van de Wil lemshaven. In een vlaag van razernij smeet de man met zware basaltblok ken en trok met zijn blote handen, de staaldraadomrastering van het ha venterrein stuk. De man, de 42-jarige M., bankbedien de in Valparaiso (Chili), gehuwd met een Duitse vrouw, had een dochtertje dat geopereerd moest worden en in Chili niet geholpen kon worden. Hij verkocht zijn huis en bezittingen en ging met zijn dochtertje per vliegtuig naar Hamburg om het leven van zijn kind te redden. Zijn vrouw bleef in behoeftige omstandigheden achter. De operatie is gelukt en de man zou met de „San Fernando" de terugreis naar Zuid-Amerika maken, maar de emoties waren hem blijkbaar te zwaar ge weest. 's Middags voor het vertrek was hij van boord gelopen en zwierf door de velden in de omgeving van Harlingen. Een visser, die hem op zijn verzoek over de Bolswaraer vaart roeide, waar schuwde de politie, die de man in de omgeving van Achlum, pl.m. zes K.M. van Harlingen oppikte en met een zoet lijntje weer aan boord bracht. Daar de kapitein van het schip weigerde de man aan boord te nemen is hij naar Amsterdam gebracht en vandaar, na be middeling van het Duitse consulaat, via Oldenzaal over de grens vervoerd. Hij wordt voorlopig in Hamburg ter ver pleging opgenomen en zal eerst nog een maand bij zijn dochtertje blijven. Van 6 tot 9 Juli zal in het Kurhaus- Hotel te Scheveningen een internationaal congres worden gehouden van de Union Internationale des Maitres Boulangers. Het vraagstuk van het verminderde broodverbruik zal aan een diepgaande studie worden onderworpen. Sinds 1938 n.L neemt over de gehele wereld het broodverbruik steeds meer af. In sommige landen zelfs tot 25%. In Neder land is het broodverbruik sinds 1938 met 10 h 12 procent verminderd. Over het algemeen is dit te wijten aan een verschuiving naar andere levensmidde len, voornamelijk naar melk en melk producten. Door onbekende oorzaak is gistermid dag onder de gemeente Weerselo een boerderij afgebrand, waardoor drie ge zinnen dakloos werden. Door gebrek aan water kon de brandweer van Hengelo weinig uitrichten. Een blusploeg van het vliegveld Twente was snel ter plaat se, doch kon weinig anders doen, dan water uit een tankauto in de vlammen spuiten. De hoeveelheid was echter te gering om het vuur te doven. Van de in boedels werd weinig gered. Het gezin Kamphuis, dat het achter ste gedeelte van het verbrande pand be woonde, verloor vrijwel al zijn bezit. De gezinnen Pierik en Leusekamp konden een deel van de inventaris redden. De boerderij, eigendom van mevr. K. L. Croonen te Oldenzaal, was niet verze kerd. Een fabrikant van damesschoenen te Kaapstad heeft een schoenmodel ont worpen, dat perspectieven opent voor de dames, die op de dubbeltjes moeten letten en toch van verscheidenheid houden. Het is een schoen met verwisselbaar bovenstuk. Door middel van een rits sluiting, gespen en knoopjes kan men deze schoenen een totaal ander aanzien geven door bovenleer van een andere kleur of model op het onderstel van zool en hak te bevestigen. De uitvin der heeft wereldpatent verkregen. Naar men meent, zal dit schoeisel een nieuwe exportmarkt voor Z.-Afrika scheppen. De 49-jarige fabrieksarbeider W. B M. is gisteravond omstreeks acht uur verdronken, toen hii trachtte een tienja rig jongetje te redden, dat in de Slin gerbeek bij Winterswijk aan het pootje baden was en plotseling in de diepte verdween. M. kon zelf niet zwemmen. Het jongetje zag kans de wal te berei ken. M. was gehuwd en vader van twee kinderen. Heel Mierlo staat op het ogenblik in het teken van de kersenoogst. De be roemde zwarten zijn weer rijp en als geen al te felle regenbuien de plannen in de war komen sturen, zal er Zondag en Maandag 5 en 6 Juli weer groot ker- senfeest zijn. Als we u vertellen, dat in de boom gaard van Meulendijks Manders elke dag 12 tot 15 plukkers per persoon tus sen de 70 en 120 kilo kersen plukken, dan hebt u enig idee van §e bedrijvig heid, die het kersenseizoen in Mierlo te weeg brengt. Tegenwoordig worden de kersen veelal zonder steel geplukt om direct daarna doorgestuurd te wor den naar de conservenfabriek, maar voor de consumptie plukt men met steel en dat betekent ook sorteren van de kersen. Niet op soort, want de 7 of 8 soorten, die in de boomgaard van Meu lendijks groeien, worden natuurlijk al bij het plukken uit elkaar gehouden, maar op kwaliteit. Dat is een karweitje, waar moeder de vrouw de leiding bij heeft en men moet flink aanpakken als men op een dag 800 a 1000 kilo wil sor teren! Het is dus geen wonder, dat de kers in Mierlo een grote rol speelt. Haar ter ere kiest men ieder jaar een kersen koningin, eerlijk om beurten uit de bei de kerkdorpen Mierlo en Mierlo-Hout en afwisselend uit de boeren-, de mid den- en de arbeidersstand. Deze kersenkoningin begint, wel in officieel costuum, maar voor de plech tige installatie, haar regering met een bezoek aan het sanatorium „St. Jozef- heil" te Bakel, waar zij persoonlijk aan alle patiënten een portie kersen uitreikt. Dat dit bezoek door de patiënten, voor al ook door de kinderen, op prijs wordt gesteld, is duidelijk. Het grote feest begint dit jaar Zon dagmiddag om 3 uur met een grote op tocht, waarin een dertigtal wagens, waaronder de bijzonder fraai uitgedoste wagen van H. M. Diana I, kersenkonin gin van Mierlo. De burgemeester van Mierlo zal de koningin plechtig kronen, waarna zij met haar gevolg evenals alle bezoekers zal genieten van een feest- program, verzorgd door de Holzhacker Bub'n. 's Avonds kiest de koningin zich een prins, die haar in haar taak zal bijstaan. Aan het avondprogram zullen de dans groep van mevr. Van Stiphout uit Hel mond en de plaatselijke zangverenigin gen o.l.v. de heer F. v. Vlerken mee werken. Maandagmiddag zal H. M. op het ge meentehuis worden ontvangen, waarna een feestprogramma voor de jeugd r wordt gegeven. Voor de ouderen is er 's avonds wederom een vrolijk program. De koningin is vergezeld van een klein kersenkoninginnetje, Riky van Neerven, die in de nationale schrijfwed strijd uit 15.000 deelnemers de eerste prijs heeft gewonnen. Haar prinsje is Alex v- d. Erenbeemd. Evenals verleden jaar zal de opbrengst van de programma's, die tevens gelden als loten, worden bestemd voor t.b.c.- en kankerbestrijdng, terwijl een deel van deze programma's nog recht geeft op gratis porties kersen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5