Vincentianen herdenken Frédéric Ozanam Het spoor van het zwaaroL HIT DOMEIN DER VROUW VACANTIE en AVONTUUR YOGHURT i makkelijk f SCHEEPYAARÏBERIGHÏEN Veel te weinig plaatsruimte in de strafgestichten Architecten en bouwbedrijf contra overheidsdiensten Internationaal congres over Ziekenfondswezen m Luisterrijke plechtigheden in Utrecht Spaarbankauto in Maastricht Gevaren van bureaucratie en massaliteit VRIJDAG 3 JULI 1953 PAGINA 7 Vuil-afvoer 9 mill, voor bedrijven in Nuenen en Stroe Afscheidswedstrijd van Gerrit Boeyen Kardinaal Feltin pauselijk legaat Bij eeuwfeestviering van Frédéric Ozanam Landdag Neder-Saksen Vragen over Bredase vluchteling Indon. parlementslid over De positie van de Indische Nederlander Gouden feest Kanunnikessen Geen 2 gedetineerden in één cel Overheid bepale zich tot j het bestuur Slijkhuis niet naar België Radio Noordwijk Marine- ontvangststation Telegrammen van Z.H. de Paus en prinses Wilhelmina Pax Christi-werkkamp in noodgebied Bouwmeesterrevue „On Ice" Bevordering Nationale bedevaart Lourdes Aanbesteding bouw R.K. medische faculteit MARKTBERICHTEN (Van onze Utrechtse correspondent) Honderden Vincentianen uit alle delen van het land hebben gisteren te Utrecht hun stichter Frédéric Ozanam herdacht, die honderd jaar geleden te Marseille is gestorven. Het hoogtepunt van deze plechtige eeuwfeestviering vormde 's middags de bijeenkomst in Tivoli, waar prof. mr. J. J. M. v. d. Ven, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink en minister F. J. van Thiel het congres hebben toegesproken. Onder de aanwezigen bevond zich de Pauselijke Internuntius mgr. Palo Giobbe. De grote zaal, die bijna geheel was bezet, bood een feestelijk aanzien. Het podium was omzoomd met een brede rand van rose azalea's. Rechts stond, tegen een zil verwitte achtergrond, een bronzen borstbeeld van Frédéric Ozanam, van de bal kons hingen tapijten neer. Toen, nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen, de geestelijke en burgerlijke autoriteiten de zaal betraden, klonk de Sonata Pian fort van Gabrieli, uitgevoerd door het Gelders Orkest, dat, onder leiding van Hein Zomerdijk, veel luister aan deze plechtigheid heeft verleend. Niet minder kan gezegd worden van het mannen- en jongenskoor St. Gregorius Magnus van de Kathedrale kerk te Utrecht, dat onder leiding van dezelfde dirigent werken van Mozart, César Franck en Jurriaan Andriessen gezongen heeft. Na een kort begroetingswoord van mr. H. G. J. Morshuis, president van de Hoofdraad, die Ozanam minder als doc tor in de rechten en letteren en wijsbe geerte heeft gehuldigd dan als goed christen, heeft prof. v. d. Ven een her denkingsrede uitgesproken, die spreker betitelde als een bezinning op het voor beeldige van diens innerlijk. Prof. v. d. Ven besprak Ozanam's geestelijke ver schijningsvorm, die hij typeerde ais ui terlijk zichtbaar, totaal, altijd actueel en in bijzondere mate nederig. Spreker schetste hem als de typische lekenapos tel. Zijne Exc. mr. van Thiel heeft ge sproken niet in zijn hoedanigheid van minister van Maatschappelijk "Werk, maar als Vincentiaan. Hij benadrukte de centrale plaats van de liefde, die echter gepaard moet gaan aan een zekere des kundigheid, die zich heeft aangepast aan de eigen tijd. De aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink heeft alle werkers van de St. Vincentiusvereniging de dank ge bracht van het Episcopaat, en de wens uitgesproken dat Ozanam, die gedreven was door menselijke deernis en door het Goddelijk Woord, steeds een inspireren de kracht moge zijn voor alle leden van de St. Vincentiusvereniging. Het feest is begonnen in de feestelijk versierde O L. Vrouwekerk met een pontificale Heilige Mis, opgedragen door mgr. Alfrink, die hierbij werd geassis teerd door de hoogeerw. heren mgr. dr. J. A. Geerdinck, diaken en mgr. A. W. Wiegerink, subdiaken. Presbyter-assis- tens was de hoogeerw. heer mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom, terwijl als troondiakens fungeerden de hoogeerw. heren mgr. G. C. Hartmann, president van het Groot- Seminarie te Rijsenbuvg en mgr. A. M. Jansen, Üirecteur van de K.A. Het parochieel zangkoor zong onder leiding van de heer W. Wakelkamp de meer stemmige Missa Brevis van Gabrieli. Na de H. Mis zijn de leden van de Hoofd raad, de presidenten van de bijzondere raden, en afgevaardigden van dames-, jongeren- en bedrijfsconferenties en Liefdewerken officieel door het ge meentebestuur van Utrecht ontvangen in de Michaelskapel van de Domtoren. Hier heeft loco-burgemeester H. Ploeg Jr. een toespraak gehouden, waarin hij namens het gemeentebestuur getuigde van de waardering van de overheid voor het werk van barmhartigheid en liefde, dat de St. Vincentiusvereniging verricht. Het particuliere initiatief zal, naast de overheidszorg, altijd moeten blijven bestaan, vooral in verband met de te verlenen „geestelijke zorg", aldus de loco-burgemeester. De stijlvolle ont vangst in de historische Michaelskapel wei-a verrijkt door de medewerking- van de violiste Philia Sengers, die het lang zame deel van het Vioolconcert van Tar- tini heeft uitgevoerd, en door het Lau- date Dominum van Mozart, gezongen door Henriette Sengers. op het ciave- cymbel begeleid door Hein Zomerdijk. Als het huisvuil van ongeveer zeven millioen inwoners beschikbaar zou ko men zou dit een kwantum van onge veer een millioen ton compost opleveren. Men mag echter niet verwachten, dat het huisvuil van de allerkleinste ge meenten voor verwerking tot compost vrijkomt. Aldus deelt minister Mans- hoit aan de Tweede Kamer mede in een nota inzake de Vuilafvoermaatschappij. Met de vestiging van de beide gepro jecteerde bedrijven in Nuenen en Stroe zal, inclusief de wagons, meer dan negen millioen zijn gemoeid. (Van onze correspondent) Op de wielerbaan te Oss nam Gerrit Boeyen Donderdagavond afscheid van de wielersport. Het hoogtepunt van het programma zou een 60 minuten koppel- course hebben moeten vormen, maar "Wegens de regen werd deze na twintig minuten gestaakt. Er waren toen 2 klas sementen verreden en de stand was: 1. Van Vliet-Bijster 10 pt; 2. Lakeman- Oerksen 4 pt; 3. Peters-De Best 4 pt; 4. Schulte-Boeyen 4 pt; 5. Kunst (al leen). De H. Vader heeft als blijk van Zijn levendige belangstelling voor het grote werk van de St. Vincentius vereniging Kardinaal Maurice Feltin aangewezen als Pauselijk Legaat bij de viering van het eeuwfeest van Frédéric Ozanam, dat in Parijs centraal zal wor den herdacht. Een omvangrijke delegatie uit Italië zal vermoedelijk op de Parijse herdenking tegenwoordig zijn, juist om dat Ozanam Milanees van geboorte is en vaak in zijn leven Italië bezocht, vooral tijdens de laatste jaren van zijn leven, toen hij enige tijd in Toscane door bracht. In de landdag van Neder-Saksen in Hannover is de minister van Justitie door een afgevaardigde der liberale par tij geïnterpelleerd over zijn voornemen inzake een eventuele uitlevering van de Bredase vluchteling Willem Polak. De liberale afgevaardigde vroeg of maat regelen waren getroffen om te verhin deren dat Polak evenals de vluchteling De Jonge door de Engelse bezettings autoriteiten over de grens zou worden gezet. De minister zei in zijn antwoord, dat de Britse bezettingsautoriteiten heb ben toegezegd, dat zij eerst het resul taat van het Duitse onderzoek zullen af wachten. Polak kon volgens hem echter slechts zo lang in een Duitse gevangenis blijven als er een Duits bevel tot in hechtenisneming bestond. De minister gaf de verzekering, dat Duitse beambten niet hadden meegewerkt om de vluchte ling De Jonge na zijn vrijspraak door een Duitse rechter in Britse handen over te geven. Naar aanleiding van de verklaring van minister Luns over de Indische Nederlan ders n.l. dat zij beter een „living" kun nen vinden in hun geboorteland, al zal niemand hen weerhouden naar Nederland te gaan heeft het lid van het Indonesi sche parlement Mayor Polak verklaard, dat, indien dit de houding der Nederlandse re gering is, het wel bevreemdend mag heten, dat door hoofdambtenaren op het Hoge Commissariaat en de verschillende commis sariaten door middel van directe en in directe maatregelen een politiek wordt ge voerd, welke er systematisch op is ge richt de Indische Nederlanders van de keuze van het Indonesische staatsburger schap af te houden. De heer Mayor Polak noemde daarvan enige voorbeelden en vroeg zich af, waarom dergelijke lieden niet van hun posten worden verwijderd, indien het de Nederlandse regering ernst is met de boven aangegeven politiek. De commandant van de MARVA, kapitein ter Zee A. M. Valkenburg, te Den Haag heeft het commando overgedragen aan officier MARVA luit, ter zee 1, Mr. E. G. van DiemenMekking. CO», IOONOEB STUDIO' 130. De onverwachte verschijning van Kohorr vervult niet alleen Tsacha, maar ook de overige Nomaden met ontsteltenis, zij het dan om geheel verschillende redenen. Afgaande op Tsacha's beweringen, dat Kohorr door de Noorman vermoord werd, menen de bijgelovige Nomaden hier met een geestverschijning te doen te hebben en ïn de ontstane verwarring weten slechts Bor Khan en Tsacha hun gedachten bij elkaar te houden. De steppenhoofdman rijst bliksemsnel uit zijn zetel, doch Tsacha is sneller. Voor iemand er op verdacht is, springt hij temidden van de krijgers, die zijn vlucht naar de paardenkraal in de weg staan. De bijl maait zoevend rond en het kost de Nomade weinig moeite, zich een doortocht te banen door de verbijs terde mannen. Een gestalte duikt eensklaps naast hem op en een doffe, wanhopige stem zegt schor: „Neem mij mee, HeerNeem mij mee. Uw vijanden zijn thans de mijne." Met een snelle blik herkent de Nomade Rorik. De Nomade antwoordt niet en terwijl de afvallige Noorman hem als een schaduw volgt, stormt hij naar de paardenkraal. Alles is zo snel en overrompelend in zijn werk gegaan, dat zij de poort reeds uit'zijn, als de Nomaden nog luid gillend en zonder eigenlijk te weten wat er aan de hand is, door elkaar rennen. Aan een achtervolging denkt niemand. Niemand? „Die vervloekte wolfshond van de Noorman volgt ons," hijgt Rorik en er is angst in zijn stem. Tsacha werpt een snelle blik over zijn schouder en hoewel hij geen lafaard is, kan hij een huivering niet onderdrukken, wanneer hij de kleine zwarte stip ontwaart, die geluidloos langs hun spoor voortjakkert. Indien hij ergens vrees voor koestert, is het wel voor deze monsterachtige wolfshond. Sneller en sneller jaagt hij zijn paardje voort, doch de hond kleeft onwrikbaar aan het spoorMet laaghangende kop snelt het dier voort, iedere spier, iedere vezel in zijn lichaam tot het uiterste gespannen. Doch hoede trouwe hond zich ook inspant, het gelukt hem niet, de man, wiens lucht hij van het eerste ogenblik af haatte, in te halen. Ook op de hond hebben de ontberingen van de laatste tijd hun uitwerking niet gemist en tegen de sterke, taaie steppenpaardjes is hij op de duur niet opgewassen. Verder en verder raakt Wolf achter en eindelijk moet hij de strijd opgeven. Zijn flanken trillen. De tong hangt hem uit de bek en hij hijgt met piepende adem stoten. Dan heft hij de machtige kop en terwijl de twee vluchtelingen snel uit het oog verdwijnen, schalt over de witte oneindigheid van het landschap een huilende kreet. De kreet van een woedende, wanhopige, verslagen wolfshond, die treurt om zijn meester (Van onze correspondent) 14 Juli zal voor de Gemeente Spaar bank van Maastricht en evenzeer voor de gehele stad Maastricht een gedenk waardige dag worden. Met ingang van die datum zal namelijk de Gemeente Spaarbank haar spaarbankauto in dienst stellen. De auto, waarin dezelfde spaar- handelingen kunnen worden verricht ais op het hoofdkantoor der spaarbank, is sober van uitvoering doch dusdanig van inrichting dat de uiterste discretie bij het sparen in acht kan worden geno men. Het in dienst stellen van dit rij dend bijkantoor wordt door het bestuur der spaarbank gezien als een sociale noodzaak. De afstanden van de buiten wijken der stad naar het hoofdkantoor op de markt zijn van die aard dat het vele spaarders moeilijk valt de weg naar de spaarbank regelmatig af te leg gen. Het ligt in de bedoeling het bij kantoor zoveel mogelijk dienst te laten doen in de buitenwijken van de stad zoals Caberg, Limmel, Heugemerveld, Wittevrouweveld, Sint Pieter, Blauwe- dorp, Wolder, enz. 1 Januari 1903 bedroeg de capaciteit van de strafgestichten voor mannen (huizen van bewaring, strafgevangenis sen en Rijkswerkinrichtingen) ongeveer 8600 plaatsen op een bevolking van 5.347.190 zielen. 29 December 1952 be droeg de totale capaciteit 6239 plaatsen by een bevolkingsgrootte van 10.435.631. Hieruit blijkt duidelijk dat de plaats ruimte in de gestichten gedurende de laatste decennia geen gelijke tred heeft gehouden met de bevolkingsaanwas. Al dus merkt de minister van Justitie op, in een nota aan de Tweede Kamer, over het wetsontwerp betreffende de instel ling van een studiecommisie bouwkun dige voorzieningen gevangenissen. Daarnaast dient te worden bedacht, dat van de thans beschikbare 6239 plaat sen in de strafgestichten nog een deel aan zijn eigenlijke bestemming is ont trokken ten behoeve van de voorziening in het ernstige tekort aan verpleegruim- te voor ter beschikking van de regering gestelde psychopaten, terwijl een ander deel dezer plaatsruimte, hoewel nog in gebruik, voor definitieve bestemming als strafgesticht is afgekeurd. De minister is de mening toegedaan dat, wanneer het plaatsen van meer dan een gedetineerde in een cel onvermijde lijk is, aan drie gedetineerden in een cel de voorkeur dient te worden gege ven boven twee. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat het De Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf en de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandse Ar chitecten B.N.A. hebben een brief gezon den aan de Nederlandse gemeenteraden. Waarin zij aandacht vragen voor het vraag stuk, dat wordt geschapen door het op treden van overheidsdiensten voor het ontwerpen en uitvoeren van bouwobjecten. De schrijvers nemen als punt van uit- Sang, dat in het economisch leven de pro ductie (waarmede ook de verrichting van diensten wordt bedoeld) primair behoort tot het arbeidsterrein van de particuliere Personen en instellingen. De overheid be- Pale zich tot het bestuur, d.w.z. de bevor dering, bescherming, ordening of beper king van de particuliere werkzaamheid. Op het terrein van de productie zelf begeve kij zich echter alleen daar, waar het par ticulier initiatief tekort schiet in de ver hulling van een taak, die van algemeen belang is. Wat de werkzaamheden van de architec ten betreft, menen de adressanten, dat er Jan de zijde van de particuliere architec ten als groep geen tekortkomingen zijn. He nationale technische commissie Van de K.N.A.U. heeft besloten Wim Slijkhuis Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli "tet te laten deelnemen aan de inter- hationale athletiekwedstrijden in Ant werpen, aangezien zijn blessure nog niet voldoende genezen is om met succes te kunnen uitkomen. m die gemeentelijk optreden als architect zouden kunnen wettigen. Voor zover bekend, is ook nog niet aan getoond, dat het een gemeente inderdaad minder kost het ontwerpen en het voeren van directie in eigen hand te houden dan daarvoor opdrachten aan particuliere ar chitecten te verlenen. Zolang het bewijs niet geleverd is, dat particuliere architec ten duurder zouden zijn dan gemeentelijke diensten, blijven de briefschrijvers het on juist achten, dat hier ambtelijk gebeurt. In besloten kring is Woensdag het radiostation Noordwijk aan de Marine verbindingsdienst overgedragen. Dit radiostation was eertijds als „No- ra" in dienst van de PTT, die echter enige tijd geleden naar Nederhorst den Berg verhuisde. Sindsdien zijn de te Oegstgeest gevestigde marine electro- nische bedrijven, het electronische ze nuwstelsel van de marine, doende ge weest met het inrichten van het Noord- wijkse station, dat een zeer moderne ontvangstapparatuur verkreeg. Het ra dioontvangststation van de Kon. Marine was tot dusver gevestigd in de marine- electronische bedrijven te Oegstgeest, dat vooralsnog wel als marinezendsta tion gehandhaafd blijft. In het complex van radio Noordwijk is sinds enige tijd ook het ontvangst centrum van de Rijksluchtvaartdienst gehuisvest. onderbrengen van drie gedetineerden in één cel in de meeste gevallen niet moge lijk is, wanneer men niet in s*rijd wil komen met de meest elementaire ei sen van de hyiëne. Bij een gehouden enquête is gebleken dat 25 Juni 1953 slechts in één van de gevangenissen en dan nog in zeer be perkte mate meer dan één gedeti neerde in één cel was geplaatst. Reeds vele gedetineerden werken in de open lucht, de minister wil deze mo gelijkheid handhaven. Op het gouden feest van de Reguliere Kanunnikessen te Ubbergen heeft ook Z.H. de Paus blijk van Zijn belangstel ling en waardering voor het werk van de zusters gegeven in de vorm van een gelukwenstelegram dat tijdens de recep tie- door Z.H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts werd voorgelezen. Het tele gram luidde aldus: „Bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Pensionaat Notre Dames dek Anges zendt de H. Vader u zijn Vaderlijke geluk wensen en verleent aan de leiding en leerlingen als onvergankelijk blijk voor hun vruchtbare werkzaamheid Zijn Apos tolische Zegen", (w.g. Montini, prosecre taris). Ook van H. K. H. prinses Wilhelmina kwam een felicitatie-telegram binnen. Gisteren werd het feest in eigen kring gevierd, terwijl Zondag de bevolking van Ubbergen de zusters zal huldigen, waarby o.m. een luidklok zal worden aangeboden. Het Landelijk Secretariaat van de Pax Christi-beweging opent in de maand Augustus een Werkkamp in het nood gebied. Het kamp zal gevestigd zijn in de voormalige schippersschool Maria- oord te Hansweert op Zuid-Beveland. Eind Juli wordt de polder Kruiningen leeggemalen en dan wacht er een enor me hoeveelheid werk. Jongens en meis jes van de Pax Christi-beweging zullen hierbij hulp vèrlenen. Het kamp biedt plaats voor ten hoogste 40 personen, waarbij gerekend wordt op de aanwe zigheid van Pax Christi-vrienden uit het buitenland. Nu de vergunningen van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn verkregen en de con tracten getekend, zal de Bouwmees terrevue „On Ice" Zaterdagavond 11 Juli haar premiere in het Scalatheater te 's Gravenhage beleven. De bedoeling is, dat acht weken lang in Den Haag deze revue zal draaien en daarna hoopt men nog naar Amsterdam te gaan. De artistieke leiding van de iceshow is geheel in handen van mevrouw Bouwmeester. De revue wordt gegeven op een ijs vloer van ruim honderd vierkante me ter en de machine om het ijs te ma ken, staat in een auto achter het thea ter zodat de bezoekers in het geheel geen last zullen hebben van het ge brom der motoren. De revue heeft geen bepaalde lijn, maar bestaat hoofdzakelijk sieke balletten en komische uit klas nummers. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau C. J. de Jong te St. Ni- colaasga, gem. Doniawerstal, president commissaris van Douwe Egberts' ta baksfabriek-koffiebranderijen-theehan del N.V. te Joure en Utrecht. Het Nationaal Bureau tot Samenstel ling van Nederlandse Bedevaarten deelt mede: De Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke 4 Augustus vertrekt en tot 10 Augustus zal duren, is volgeboekt, zodat daarvoor geen pelgrims meer kun nen worden geboekt. Deze bedevaart zal staan onder leiding van de bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Voor de grote nationale bedevaart, wel ke van 10 tot 17 September gaat, staat in schrijving nog steeds open en wel tot 16 Juli. Z. H. Exc. Mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal deze bedevaart vergezellen. (Van onze speciale verslaggever) Ongeveer honderd vertegenwoordigers van ziekenfondsen uit België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Italië en Nederland hebben gisteravond in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel in Amsterdam de opening bij gewoond van de derde algemene vergadering van de Association Internationale de la Mutualité, de organisatie waarby vrywel alle ziekenfondsen in West-Europa zyn aangesloten. Tijdens dit congres willen de deelnemers van gedachten wisselen over de wijze, waarop de ziekenfondsen in de verschillende landen zijn georgani seerd, teneinde daaruit lering te trekken. De ziekenfonds-organisaties komen steeds meer in de belangstelling te staan als onderdeel van de sociale wetgeving in de verschillende landen met de verhoging van de volksgezondheid als doel. Dit congres wil daar een bydrage toe zijn en het belang daarvan bleek reeds gister avond by de opening uit de inleidende woorden van de heer J. Hendriks, voor zitter van de Bond van R.K. Ziekenfondsen en van dr. P. Muntendam, Staats secretaris van Volksgezondheid. In zijn openingswoord belichtte de heer J. Hendriks het belang van de op richting van de internationale vereniging van de mutualiteit. Het mutualistiscne streven, het streven tot verzekering van de mensheid tegen al\e gevaren en pro blemen die de mensheid in haar gezond heid aantasten, dient gericht te zijn op de mens zelf, op zijn persoonlijke waar digheid en waarde. De heer Hendriks wees op de gevaren die de mutualistische instituties in onze moderne samenleving bedreigen. Met nadruk wees hij op het gevaar van het bureaucratisme. dat wel iswaar in lijnrechte tegenstelling tot het mutualisme staat, maar dat helaas deze instellingen dreigt binnen te sluipen. Het mutualisme is gericht op de menselijke persoonlijkheid. De bureaucratie maakt van die persoonlijkheid een nummer in de kaartenbak. Bij de enorme groei van de ziekenfondsorganisaties ligt de bu reaucratie op de loer. Een ander gevaar bergt de ontwik keling van het medisch weten in zich. De curatieve zorg is onmiddellijk op de individuele mens, op de persoon gericht. De praeventieve zorg richt zich meer op de groepen, waarbij het individuele, het persoonlijke, op de achtergrond dreigt te geraken. Door deze ontwikkeling bestaat het gevaar, dat de massaliteit wordt binnenge haald. In de massaliteit dreigt het re spect voor de menselijke waardigheid ten onder te gaan. Dit zijn problemen, waarmede dit congres zich dient bezig te houden, zij zijn ernstig en de heer Hendriks heeft er met nadruk op gewe zen. Dr. P. Muntendam, Staatssecretaris voor de Volksgezondheid wees in zijn korte toespraak op de band tussen so- Advertentie Dubbel pak Soms vraagt men zich af, of vele ouders werkelijk ge loven, dat de verantwoorde lijkheid voor hun kinderen bij de huisdeur eindigt. „Wat de kinderen op schooi uithalen, daar moet de onderwijzer zich maar mee bemoeien." Wat ze op straat doen of hoe ze zich daar gedragen, interesseert hen maar ma tig, zolang er geen bijzon dere klachten binnenkomen of men de politie niet aan de bel krijgt. Precies zo gaat het met de vacantie. Als de kinderen onder goede leiding in groepsverband gaan kampe ren, zijn de ouders natuur lijk ten volle verantwoord. Maar hoeveel jongens en meisjes van 14, 15, 16 jaar trekken er tegenwoordig op eigen gelegenheid op uit, overnachten, wie weet waar, en komen pas weer naar huis als het geld op is? Dikwijls zijn de ouders dan nog trots ook op hun kinderen, die al zo zelfstandig zijn en die zichzelf zo goed weten te redden. Het lijkt wel of ze zich helemaal niet realiseren, aan welke gevaren, meer nog naar ziel dan naar li chaam, deze kinderen zich bloot stellen. Natuurlijk hoeven vader en moeder niet altijd als poli- tie-agenten op hun kinderen te passen. Natuurlijk moet men enig vertrouwen heb ben in zijn kinderen en ze op een bepaald ogenblik vrij laten, maar dat wil niet zeg gen, dat men geen enkele verantwoordelijkheid heeft voor wat er gebeurt, als ze onder de ogen van de ouders uit zijn. Een goede hulp bij dit va- cantieprobleem voor de jeugd biedt de Katholieke Vacan- tiehuizen en Jeugdherbergen Centrale. Ze is opgericht, omdat in katholieke kring sterk de behoefte gevoeld werd aan eigen katholieke jeugdherbergen onder katho lieke leiding, waarvan men dus verzekerd kan zijn, dat ze een veilig onderdak bie den aan de katholieke jeugd. De K. V. C„ zoals de Cen trale bij afkorting wordt ge noemd, beschikt thans over 44 huizen in ons land. Daar onder zijn zeer mooie, een voudige en romantische. Zo vindt men bijv. te Oister- wijk een oude molen, die tot dit doel is ingericht. Met dit net van katholieke jeugd herbergen, dat zeker nog uitbreiding behoeft en ook krijgen zal, is het mogelijk meerdaagse tochten uit te stippelen, die lopen door de mooiste streken van ons land. Via een speciaal systeem ia het bovendien mogelijk, dat de ouders da gelijks op de hoogte worden gehouden of hun kinderen goed en wel zijn aangeko men en weer vertrokken. Op deze manier is een va- cantietocht ongetwijfeld min der avontuurlijk dan dat men b.v. probeert liftend naar Zuid-Frankrijk te ko men. Het is echter ook vei liger en fatsoenlijker, want hoe men het ook bekijkt, liften is een vorm van klap- loperij en, de praktijk heeft het bewezen, een niet onge vaarlijke vorm. Geen ouder, die zich zijn verantwoorde lijkheid bewust is, zal aan dat avontuur zijn kinderen wagen. Yoghurt is in de zomer een van de meest dankbare gerechten, vooropgesteld dat men van de smaak houdt. Het is fris, licht verteerbaar, verveelt niet spoedig en uitermate makkelijk te be reiden. Wie het er voor over heeft, maakt de substantie lekker romig, door de inhoud van de fles in een doek te gieten, die men in het ver giet legt, zodat het water uitlekt, en de overblijvende massa op te kloppen met wat melk of room. Yoghurt kan men op dp volgende wijzen geven: Als pap 1 liter yoghurt, ongeveer 60 g. (4 eetlepels) bruine suiker, 2 kopjes gebrokkelde be schuit, of andere bindmidde len, die niet gekookt behoe ven te worden, bijv. gepofte gort, cornflakes, speciale griesmeelproducten. De beschuiten, vlokken enz. kort voor het gebruik over gieten met de yoghurt en op smaak afmaken met de sui ker. Met rijst of havermout 60 g. (bijna een kopje) rijst of havermout, 2 kopjes water of melk, liter yoghurt, 60 g. (4 eetlepels) suiker. Het water of de melk aan de kook brengen. De rijst of havermout er in strooien en zachtjes gaar koken. De brij laten afkoelen. De yoghurt door de rijst of havermout roeren en op smaak afmaken met de suiker. Beschuit met yoghurt 4 beschuiten, jam of mar melade, y2 liter yoghurt, 30 g. (2 eetlepels) suiker (ge- confijte vruchtjes). De beschuiten dik met jam bestrijken en op schoteltjes leggen. De yoghurt met de suiker vermengen. Kort voor het gebruik de yoghurt over cte beschuiten schenken en versieren met stukjes gecon- fijte vruchtjes. Yoghurt met vruchten 250 gi zacht fruit (aard beien, kersen, bessen enz.), 1 a 3 eetlepels suiker, liter yoghurt, 60 g. (4 eetlepels) suiker, (koekkruimels of pa neermeel). De vruchten schoonmaken, grote exemplaren doorsnijden. De vruchten met suiker be strooien en enige tijd afge dekt laten staan. Wanneer zij veel sap hebben losgelaten, koekkruimels of paneermeel hierin strooien.. Een paai vruchten als garnering ach terhouden. De yoghurt op smaak ma ken met de suiker en over de vruchten schenken. De bovenkant versieren met de achtergehouden vruchten. L Door het architectenbureau Ir. J. van der LaanIr. J. B. Hermans is aanbesteed de bouw van de Praeklinistische Instituten en het centraal ketelhuis voor de medische fa culteit der R.K. Universiteit op Heij endaal "bij Nijmegen. De laagste inschrijver was de N.V. Berntsen en Braam te Nijmegen met 1.726.800, de hoogste was J. H. Hei- merink te Utrecht met f 1.805.000. Het werk zal binnenkort aan de laagste inschrijver worden gegund. ciale wetgeving en volksgezondheid, twee afzonderlijke begrippen, die echter ten nauwste met elkaar verbonden zy>i. De verzorging van de zieken in de meest ruime zin is een van de pijlers waarop het gebouw van de sociale zekerheid rust. Het is niet alleen zoals door Beveridge in zijn stelsel werd ontwik keld zo dat de geneeskundige ver zorging in het stelsel der sociale zeker heid dient om het arbeidsverzuim door ziekte en invaliditeit zo kort mogelijk te doen zijn. Het ideaal is het volk te vrijwaren voor gebrek en voor de angst. Aansluitend op de historische ontwik keling heeft ons land het stelsel van de verplichte verzekering van de arbeiders die in loondienst werken, gekozen. In dien men regelmatig de internationale literatuur over het ziekenfondswezen bestudeert, leert men bescheiden zijn over wat in eigen land in dit opzicht is bereikt. Ons land, zal nog kunnen leren van het buitenland. Dr. Muntendam riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Dr. A. J. van Leusen, voorzitter van de „Verenigde Maatschappij-Zieken fondsen", wees er op dat de belangrijk heid van dit congres groter is dan de interesse die men in de wereld voor het oi.derwerp ontmoet. Hij heette de bui tenlandse gasten welkom. Hij betuigde de gevoelens van vriendschap die het Nederlandse volk tegenover de verschil lende landen gevoelt, ondanks de pro blemen die in het verleden deze landen en het onze gescheiden hebben gehouden. In de hulp, die na de ramp van de eerste Februari alom is geboden, zag hij die vriendschap gesymboliseerd. „Dat was een lichtstraal in de donkere en bedreig de wereld van onze dagen. Tenslotte is het woord gevoerd door de voorzitter van de Association Inter nationale, de' Zwitser dr. O. Schmid. „Holland kan met recht trots zjjn op zijn ziekenfondsen", zo zeide hij. Hij achtte in Amsterdam alle condities voor een goed congres aanwezig. Later op de avond zijn de deelnemers aan dit congres door het Amsterdamse ge meentebestuur in het Stedelijk Mu seum ontvangen. Tijdens het congres, dat tot 5 Juli duurt, zal o.a. door de heer C. J. van Lienden een verhandeling worden ge houden over de positie van het zieken fondswezen in ons land. VEEMARKT DELFT, 2 Juli Notering: vare koeien f 600—900, nucht. kalveren 45— 55. biggen 38—47, lopers 65—105, dr. zeugen 250—330, runderen 2.50—2.60 per kg. slacht- gew. (Ie kw. boven not.), magere varkens 1.75—1.85 per kg lev. gew. KAASMARKT GOUDA, 2 Juli Aanvoer: 252 part. Ie srt. f 2.10—2.19, 2e srt. f 2.00— 2.09, extra tot f 2.42: handel flauw. VEILING POELDIJK, 2 Juli. Tomaten A 9.10—9.60, B 8.40—9.40, C 8.30—9.30, CC 6.60 —7.50 per bak van 12>/2 kg. Druiven: Fran- kenthaler 1.952.35 per kg VARKENSMARKT BARNEVELD 2 Juli. - Aanvoer ca. 130 stuks. Handel redelijk. Prij zen: biggen f 44—55, drachtige zeugen f 275 f 340 alles per stuk. KAASMARKT BARNEVELD, 2 Juli. Aan voer 6 partijen boerenkaas. Handel traag. Prijzen f 2.04—2.08 per kg. AAGTEDIJK p. 3 Paramaribo n. Rio. ALAMAK p. 3 Gibr. n. Genua. ALCYONE p. 2 Madeira n. Antw. ALHENA 3 te Rio Janeiro. ALMDIJK p. 2 Azoren n. New Orl. ALNATI 3 Bahia, n. Rio Jan. ALTAIR 2 van Salvador n. R'dam. AMOR 3 te Algiers. AMSTELDIEP p. 3 Pt. Sudan n. Suez. AMSTELLAND p. 3 Madeira n. Amst. AMSTELVAART p. 3 Cape Race n. 3-Riv. ANDIJK p. 3 Key West n. Antwerpen. ARIADNE 3 te Ciüdad Trujillo. ARNEDIJK 3 te New York. BILLITON 2 van Singap. n. Zamboanga. BLITAR p. 3 Ouesant n. Marseille. BLOMMERSDIJK 3 te Antwerpen. BONAIRE 3 te Plymouth, 4 te Amst. BREDA 3 van Paramaribo n. Pt. of Spain. CALT. UTRECHT 2 te Sidon, S n. R'dam. CERONIA p. 3 Fortaleza n. Curacao. CLAVELLA 2 van Rotterdam 4 te Kopenh. CLEODORA 3 te Rotterdam. CONGOSTROOM 3 te Antwerpen. CORILLA p. 3 Aden n. Spezia. EENDRACHT 3 te Bremen. ENGGANO p. 3 Kp. del Arml n. Calcutta. ETREMA p. 3 Aden n. Pt. Okha. FRIESLAND p. 3 Perim n. Colombo. GAASTERLAND 3 te Cabadelo. HEEMSKERK p. 3 Kreta n. Genua. ITTERSUM 3 van Newcastle Austr. n. Bomb. JAPARA K.R.L. 3 te Mena Ahmadi. KOTA INTEN p. 3 Keywest n. Houston. LARENBERG p. 3 Algiers n. Brindisi. LEERSUM p. 3 Lands End, 45 te Amst. LISSEKERK p. 3 Ras Madraka n. R'dam. LUNA p. 3 Finisterre n. Rotterdam. LUTTERKERK 3 te Khorramshar. MAAS 2 nm. te Tunis. MAASDAM 2 van New York n. R'dam. MACUBA (t.) 2 nm. te Soerabaja. MALEA p. 3 Wight, 4 te Rotterdam. MANOERAN p. 3 Kp. St. Vine. n. Genua. MARKELO 2 te Londen. MATARAM p. 3 Ouessant n. R'dam. MELISKERK 3 te Colombo. MITRA 3 nm. te Solsvaer. MURENA 2 van Singapore n. Madras. NIEUW HOLLAND 3 nm. te Singap. NIGERSTROOM 3 te Lagos. ORANJE p. 3 Minicoy n. Suez. ORANJEFONT. p. 3 Kp. St. Vlnct. ORION 2 van Malta n. Alexandria. OVULA p. 2 Madagascar n. Beira. POLYDORUS 3 te Cheribon. PR. FRED. WILL. p. 3 Kp. Clear n. Havre. PR. JOH. WILL. FRISO 2 van Hamb. naar PR, WILL. IV 2 van Rotterd. n. Chic. PR WILL. V 30 van Montreal n. Chicago. RADJA 2 van Singap. 4 te Priok. RAFAELA p. 2 Singkep n. Woodlands. RONDO 3 te Pt. Said. RIJNDAM 3 van Rotterdam n. N. York. SALLAND p. 3 St. Faulsrock n. Santos. SAMAINDA 29 te Los Angeles. SIBAJAK 3 dwars Padang n. Aden. SLIEDRECHT p. 3 Dakar n. Kaapstad. ST. R'DAM p. 2 Dublin n. Newport. SUMATRA p. 2 Sabang, 3—4 te Singap. TABIAN p. 3 Kaap Bon n. Amst. TABINTA p. 3 Massawah n. Amst. TAMO p. 3 nm. Ouessant n. Londen. TEGELBERG 30 te Rio de Janeiro. TEIRESIAS 3 te Tdj. Priok. THEMISTO p. 2 Kp. Clear n. Ned. TJIBANTJET p. 2 Manilla n. Kobe. TJIPANAS 3 te Surabaja. TJIPONDOK 3 te Tsukumi. TJWANGI 2 van Hongk. n. Singap. VAN LINSCHOTEN 2 nm. te Lagos. WATERMAN p. 3 Wight n. Halifax. WILL. RUYS p. 3 Brothers n. Priok. WILLEMSTAD 3 te Port Limon. WOENSDRECHT 3 te Purfleet. ZEELAND p. 3 Bahrein n. Bombay.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7