Een, twee, drie, vier, hoedje van plezier „DE WREDE ZEE", IN LIDO DE WEEK IN STAD EN STREEK RAKOSI in ongenade -Brieven van lezers 45 jaar sieraad op Haarlemse hoofden Eerste Zomerconcert van de H.O.V. SLEUTEL WEG? Imre Nagy premier ZATERDAG 4 JULI 1953 PAGINA 2 an plereuse tot baret SANTPOORT Zondagsdienst Soliste: Philia Sengers HET HOFJE VAN OORSCHOT Rijwieldieven gegrepen Burgerlijke Stand Haarlemse Politierechter Eindexamen „DE SLEÜÏEI-SPECIALIST" Begrafenis oud-insp. H. v. d. Weijer SCHOOLJEUGD EN KUNST NUTSSPAARBANK Hofjesrallye in Haarlem Haarlemse jongeren naar Heiloo Luxor Minerva City SPAARNEBABBELAAR Spaarne Cinema Palace Rembrandt Frans Hals Vergadering „Haerlem" in stijlvolle omgeving St. Odilia met vacantie Uitslag softbal! „Tybb" Bespeling Flentrop-orgel Eindexamens BLOEMENDAAL ZEGENING VAN MOTORVOERTUIGEN HEEMSTEDE Demonstratiewedstrijden voUevbrriy Burgerlijke Stand Prov. Ziekenhuis Santpoort Vragen over de uitbreidingen De goede oude tijd, waarin onze grootouders, lang en veel gerokt, zich tooiden met panama-matelots met fluwelen hand, is door het vele stof der jaren aan het oog onttrokken. Toch kan het plezierig en amusant zijn te praten over die periode, vooral wanneer men in de gelegenheid gesteld wordt zulks te doen met iemand uit het hoe- denvak. De kapothoedjes met de keelbanden mogen misschien bij het moderne meisje de lachlust opwekken, vroeger gaven zij aan de draagster een gewichtige voornaamheid, welke al te vaak oorzaak was, dat deze aangesproken werd met: mevrouw. En wat was het niet heer lijk om een grote zwarte hoed de gelijk van makelij te bezitten met de befaamde plereuses, waarvoor enor me hoedendoos nodig was. Ook de hoge toqs gedraaide torenhoeden vielen bij de dames zeer in de smaak. In de loop der jaren heeft de hoed andere vormen gekregen: van de meest grillige tot de meest simpele en zake lijke. We hebben het deze week alle maal kunnen horen, toen wij bij me vrouw SimonsGoddijn op bezoek wa ren. Deze krasse dame van 70 jaar heeft eens een boekje opengedaan, van wat zij in de loop van ongeveer 45 jaar in het hoedenvak heeft gepresteerd. Reeds 35 jaar staat mevrouw Simons Goddijn in het Haarlemse bevolkings register ingeschreven. Na een verblijf van enkele jaren in de oude stad aan de Rijn, Leiden, kwam zij naar de stad aan het Spaarne, waar zij met behulp van haar dochters een goede zaak ves tigde. Nog maar nauwelijks de schoolban ken ontgroeid, begon onze gastvrouw tezamen met haar zuster een hoeden zaak aan de Oude Singel. Tot diep in de nacht was zij met haar zuster, die m het bezit scheen te zijn van een paar gouden handen, bezig met het maken en garneren van hoeden, die vaak al te lang een doorn in het oog waren ge weest van de echtgenoot van de bezit ter. Later verhuisde zij naar de Mare, maar de Spaarnestad trok meer en zo begon zij in de Kleine Houtstraat een nieuwe zaak, welke enkele jaren na dien voortgezet werd aan de Gedempte Oude Gracht, eerder gedempt dan het ater, waaraan zij vroeger een zaak dreef. Mevrouw Simons, die nog steeds de leiding in handen heeft, is bij de fir ma's van wie zij haar collecties hoeden betrekt, geen onbekende. Men ziet haar raag komen, omdat veel waarde ge- secht wordt aan haar oordeel over een bf andere nieuwe mode in de dames- ïoeden. Beslist en gedurfd in haar op reden is zij op de verschillende maga zijnen van Rotterdam, Amsterdam en Maastricht een markante figuur, de nig overgeblevene van een oude garde, welke veelal bepaalde wat de nieuwe node voor een volgend seizoen brengen ou. Thans reist zij nog alleen in het binnenland, doch vroeger bezocht zij likwijls ook de huizen in Berlijn, Pa- ijs en Londen. Zij is een bijzondere, hartelijke za- envrouw, die matig kan wennen aan le vele verordeningen en wetjes, waar- >p de tegenwoordige middenstand toch naar al te vaak spitsroeden loopt. In róeger dagen was het heel anders, zo egt zij. Met plezier werd er gewerkt; 11e papieren rompslomp was taboe, eps in de week kwam de oude avond- ioekhouder, die de boeken controleerde n na een simpel rekensommetje wist oe of de zaak in zeven dagen gedraaid lad. Een goede sigaar deed hem al /eer naar het volgende bezoek verlan en, want de zaken marcheerden best. )e herinneringen, die zij ophaalt, ver- terken de indruk, dat mevrouw Si- aons de sporen in de zakenwereld ver- iend heeft. Haar oudste dochter is moeders rech terhand. Samen gaan zij op reis en re gelen de zaken, terwijl de jongste de modellen ontwerpt en steeds nieuwe creaties achter het etalage-glas schikt. Het is een driemanschap van een wonderlijke combinatie, dat ook de klan ten verbaast. In het atelier werken bo vendien nog een aantal meisjes, die het vak van hoedenmodiste beoefenen, een vak. dat niet meer die belangstelling bij de meisjes heeft, welke het eigen lijk verdient. En de oude mevrouw laat er dan opvólgen: De oude mode komt weer langzaam terug. De hoeden van de nu gangbare mode zijn veel bewerke lijker dan die van de laatste jaren. Ook hier het spreekwoord: L'histoire se repète? In de lange periode, waarin mevrouw Simons achter de toonbank heeft ge staan is wel een en ander gebeurd. De opkomst en de ontwikkeling van de auto stelde aan de hoed bepaalde „snelheidseisen". Grote linten, keurig langs de oren der dames geplooid, zorg den er voor, dat de hoed niet onver wachts afwaaide. Gebeurde immers zulks, dan was het alleen maar tot groot vermaak van de wandelaars, die niet goed konden begrijpen, wat dames nu eigenlijk in zulk een vreemdsoortig monster zoals de auto uit die dagen betiteld werd moesten doen. De zaak op de Oude Gracht bezit sinds enkele jaren een showkamer, het domein van de jongste dochter van me vrouw Simons, waar allerlei grillige manipulaties worden verricht, die uit eindelijk leiden tot een gewenst resul taat: bruidskapjes en extra-modieuse hoeden worden er tentoongesteld. Allen even zovele bewijzen van vakmanschap. Zaterdag 4 Juli Openluchttheater Bloemen daal: Concert door H.O.V., 20 uur. Zondag 5 Juli Concertgebouw: Zangfestival door lieder tafel „Haarlems Zanggenot" 1417.30 en 19.30—24 uur. Teylers Museum: Bespeling van het 31- toons orgel door Anton de Beer, 1516 u. Openluchttheater: Populaire muziekuit voering, 15 uur. Wandelbos Groenendaal: Concert door R.K. Harmonie St. Michael, 35 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Sommarlek". Streng voorbe houden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau Zedenpolitie". Strikt vol wassenen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verraad". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Manina". Boven 18 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wrede zee". Boven 14 jaar. Tij den: 2, 4.20, 6.50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", a. 1. Tijden: 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Diepzee-duikers. Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Paula". Boven 14 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 10—17 uur. Zondag 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 14—19.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. Grote Kerk: Expositie, gewijd aan de Ne derlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Iedere middag orgelbespeling. Minerva: Vanaf Zaterdag 4 Juli: „Ne- miso", miniatuurspoorweg. Dagelijks van 13.30—17.30 en 19—21.30 uur. APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- aaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181: Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42 Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en Dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tele foon 34606. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst)Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel, K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalse weg 85, Bliemendaal, tel. K 2500—22181. Enige tijd geleden maakte uw blad mel ing van het verzoek van de Regenten an het Hofje van Wouter van Oorschot an B. en W. om een subsidie voor het erstel van het prachtige hek, dat het [ofje van de Kruisstraat scheidt. Inderdaad is de aanblik van het gestutte ek weinig fraai, zulks in tegenstelling )t het Hofje, waarheen men met plezier an kijken. Alleen betreur ik het steeds zeer. dat e wapens in de gevel vanaf de straat ijna niet meer zijn te onderscheiden, om- at de kleuren verfletst zijn. Het betreft Ier de wapens van Jan van Oorschot en usanna de Savery. de ouders van de ichter van het hofje, die er krachtens het ïstament van hun zoon zijn aangebracht Ook van het wapen, dat in de gevel van et Hofje van Staats in de Jansstraat is ingebracht. zijn de kleuren niet meer te nderscheiden, speciaal in het onderste ael van het wapen, hetgeen zeer afsteekt de fraaie, goed onderhouden gevel. Ook bij de achteringang van Beresteyn's ofje in de Lange Herenstraat maakt het apen een verwaarloosde indruk, doordat verf aan het loslaten is, terwijl de kleu- »n verflenst zijn. Daar een herstel van de verschillende apens betrekkelijk weinig kosten met zich iee kan brengen, en de gebouwen, en aarmede het straatbeeld, er veel door >uden winnen, meen ik u aandacht hier- >or te kunnen vragen. Mr. J. DE RIJK 30 Juni zette de heer D. v. d. V. een ets tegen een perceel in de Mr. Cor- elisstraat. Toen hij even later terug kam, bleek de fiets verdwenen te zijn. e volgende dag verwittigde een rij- ielhandelaar de politie er van, dat zee personen bij hem waren geweest een fiets te koop hadden aangebo- :n voor f 20. Toen 's avonds de echt- :note van de koopman een wandeling ior de stad maakte, bemerkte zij plot- ling een der twee mannen, die een 3ts hadden willen verkopen. Zij volg- hem een tijdlang totdat zij een agent genkwam ,die zij er over inlichtte. De ilitie hield de 19-jarige glazenwasser K. aan, die bekende hét rijwiel ge- olen te hebben. Hij noemde tevens de lam van zijn mededader, de 24-jarige ïllner A. L. Deze werd dezelfde avond een logement gearresteerd. GETROUWD: J. E. Snijders en A. J. in den Borg. GEBOREN: M. M. SondaghMoonen M. E. AkkermanKeeman z.; J. Tt\ qrstmanHoenderdos z.; G. van der ïekVeen z.; P. M. HetemRijkbost F. F. NelissenKops d.; S. A. C. :uijsde Wolf d.; W. F. Roosen in der Aar d.; A. R. C. Schreuder sttema d.; A. JonkerBos d.; W. Ar- >ldtvan der Wilt d.; II. P. Dobson— itchell d. OVERLEDEN: H. Vooster, 2 j., Rem- ingstraat; P. G. van Kempen, 76 j., aerten van Heemskerkstraat. De reeks zomerconcerten der HOV werd Vrijdagavond ingezet met de Mi litaire Symphonie in G van Joseph Haydn. De naam „Militaire" Symphonie siaat eigenlijk hoofdzakelijk op het tweede deel van dit opus, waarin enkele slaginstrumenten aangewend worden, die aan oorlogsgeweld doen herinneren. Ook van het marsrhythme maakt Haydn in dit werk veelvuldig gebruik. Marinus Adam, de dirigent van deze avond, liet de symphonie zorgvuldig spelen, alleen het laatste deel, ofschoon met presto aangegeven, had men zich iets minder vluchtig kunnen denken. De jonge vio liste Philia Sengers heeft vooral met haar optreden in Haydn's vioolconcert in C een uitstekend debuut hier ge maakt. Een mooie toon, soepele stok- voering en een grote dosis muzikaliteit waren de belangrijkste eigenschappen van dit gezonde musiceren. Nu en dan vielen er wat ongemotiveerde accele- randi op, die Marinus Adam echter di rect wist op te vangen. In „Poème" van Ernest Chausson was het spel van Phi lia Sengers nog niet van die rijpheid die men als eis bij dit werk gaarne wenst te stellen. Niettemin maakte zij ook hierin een sympathieke indruk, door vele technische en muzikale eigenschap- Een tweetal onverkwikkelijke zaken kwam gisteren bij de Haarlems po litierechter. Allereerst verscheen de landarbeider J. B. uit Jisp. Deze man had in een opwelling van drift de 21- jarige C. V. uit Krommenie, die in een café aldaar aan de bar een borreltje stond te dringen, met het achtereincie van een biljartqueu op het voorhoofd geslagen. De klap kwam flink aan en de officier, mr. B. v. d. Burg, herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat een tijd geleden in een Fries dorpje een derge lijk geval zich had voorgedaan met dodelijke afloop voor de getroffene. De gevolgen waren nu niet zó ernstig, maar niettemin achtte de officier een strenge straf op haar plaats. Hij eiste tegen B een gevangenisstraf van twee weken, waarmee de politierechter zich na enig beraad kon verenigen. Voorts stonden 3 knapen uit de Haar lemmermeer terecht; 2 van 19 en 1 van 18 jaar. In April van dit jaar hadden zij de 15-jarige M. C. v. d. P. uit Haarlem- merliede in een café getracteerd op enkele borreltjes, waar zij zelf om ge vraagd had. Toen zij merkten, dat het kind er kennelijk op uit was om van hun beurzen te profiteren, besloten zij haar dronken te voeren en zij lieten haar daartoe naar hartelust „genieten" van de zweefmolen en een draaiton, die in de speeltuin bij het restaurant aanwezig waren. Het meisje kon weldra niet meer op haar benen staan en werd door bezoekers van het restaurant met de auto thuisgebracht. De officier berispte het jonge kind. dat een en ander door haar houding zelf had uitgelokt, maar kon de handelwijze van de drie jongelui evenmin goedkeu ren. „Zij zijn oud genoeg om beter te weten", aldus zijn oordeel. Zijn eis luid de f 20.boete tegen elk. Conform werden zij veroordeeld. HAARLEM Aan het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-B: de heren G. S van Boetzelaer, E. A. Das, J. de Haai. R. J. van Holthe, A. Tj G. van de Ley, H. J. Post, P. C H. Tinon en de dames M E. de Graaf en H. N. L. var Riemsdijk. pen in haar interpretatie ten toon te spreiden. Met veel genoegen luisterden we naar de gespannen vertolking van César Franck's symphonisch gedicht „Le Chasseur Maudit". Marinus Adam bracht felle dynamische schakeringen aan, er echter tevens zorg voor dragend dat het niet enkel bij een muzikale uit smijter bleef. Een apart compliment voor de heren hoornisten is hier zeker op zijn plaats. Met een eveneens geest driftig gespeelde ouverture „Le Carna val Romain" van Hector Berlioz, zorgde Adam voor een eclatant slot aan dit slechts matig bezochte eerste zomercon cert JAN LAARVELD Advertentie l-ANGF VEERSTRAAT 10 TEL*. 1149H Vanmorgen is de heer A. v. d. Weij er, oud-inspect. van het lager onderwijs in Haarlem, na een gezongen Requiem mis in de Spaarnekerk, welke werd opgedragen door een zoon van de over ledene, pater Alfred van de Weijer, met assistentie van zijn oudste broer, pater Laetantius, als diaken, op het R.K. kerkhof St. Barbara begraven. Naast vele vooraanstaande figuren uit de Haarlemse onderwijswereld wa ren tijdens de H. Mis aanwezig Deken J. Kuilman en em.-pastoor J. de Vlie ger. Op het kerkhof werd de absoute ver richt door pater Laetantius. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de wethouder van Onderwijs D. J. A. Ge luk, de heer W. Schoenmakers, inspec teur van het lager onderwijs en voorts verschillende onderwijskrachten en hoofden van scholen. De hoofdinspec teur van politie van Heemstede, de heer A. Berentsen, alsook de heer I. Brauckman, hoofdinspecteur te Haar lem, gaven blijk van belangstelling. De namiddagvoorstelling, welke het Nationaal Danstheater van Grieken land op 11 Juli in het openluchttheater zal geven, is tegen sterk gereduceerde prijs voor scholieren in Haarlem en omgeving toegankelijk. Dit geldt ook voor hen, die dit jaar eindexamen hebben gedaan. De toegangsbewijzen kunnen aan de school worden aangevraagd. Voorts kunnen de leerlingen tegen sterk gereduceerde prijs de serie zo merconcerten van de H.O.V. biiwonen. Deze worden gegeven in hét Concert gebouw op de Vrijdagen 3, 10 en 24 Juli, 28 Augustus en 4, 11 en 18 September a.s. Aanvang 8 uur. Voor scholieren zijn abonnementen beschikbaar gesteld voor de gehele serie en losse toegangsbewij zen voor elk concert afzonderlijk. De concerten staan onder leiding van de dirigent Marinus Adam. Bekende so listen verlenen medewerking. Aanvra gen om toegangsbewijzen kunnen wor den gericht aan de directeuren en hoof den van scholen. Toegangsbewijzen zijn eventueel ook verkrijgbaar bij het Con certbureau Alphenaar. Hoewel in de maand Juni aanzienlijke bedragen werden opgevraagd, waar schijnlijk voor vacantiedoeleinden, brandstoffen en dergelijke, overtroffen de inlagen in deze maand de terugbeta lingen met een bedrag van f 101.351.49. De inleggingen beliepen f 1.038.118.46 en de terugbetalingen f 936.766.97. In totaal werden 393 nieuwe spaarbank boekjes uitgereikt. Gedurende het eerste halfjaar van 1953 steeg het inleggerstegoed met een bedrag van f 1.425.874.77 tot f 26.354.993.96 Het totaal aantal inleggers bedroeg per ultimo Juni 66.533. De vereniging „Haerlem" heeft onder haar leden een hofjesrallye uitgeschre ven. Vrijdag 10 Juli 's avonds tussen half acht en half tien zullen in een groot aantal hofjes bestuursleden aan wezig zijn. die na het geven van een explicatie op een speciale kaart een stempelzullen zetten. Op deze kaart staan tien hokjes. Degenen, die uiterlijk 11 Juli deze kaart met alle stempels be zorgen dingen mee naar prachtige prij zen. Zondag 5 Juli gaan de Haarlemse ka tholieke jongeren (KJMV en KAJ) ter bedevaart naar O.L.Vr. ter Nood in Hei loo. Rector de Wit roept ook alle atelier- en winkelmeisjes op om op die Zondag morgen half acht naar het Kennemer- plein te trekken (eventueel vergezeld van verloofde), om met de andere jon gelui voor hetzelfde doel naar het Ge nade-oord te gaan. De H. Mis begint om kwart over negen, de kruisweg om half twaalf en het sluitingslof is om één uur. „The cruel sea" van Nicholas Mon- sarrat geeft episodes uit de strijd op de Atlantische Oceaan gedurende de tweede wereldoorlog, de striid vooral tegen de Duitse U-boten. Op de „Com pass Rose" zien we Engelsen uit de meest uiteenlopende kringen onder lei ding van de beroepszeeman Ericson langzaam aan veranderen in verbeten strijders. Heel hun leven wordt beïn vloed door de oorlog, door het schip waarop ze vechten. Zij maken alle el lende van het meedogenloze, moord dadige karwei mee. Hun schip wordt uiteindelijk getorpedeerd en slechts en kelen overleven de ramp. Maar de strijd gaat door, op de „Saltash Castle" vin den sommigen elkaar weer terug om opnieuw het gevaar te trotseren. Van de suggestieve scènes, waarin met bijzonder knappe beeldcombinaties en geluiden respectievelijk de afwezig heid van het geluid gewerkt wordt, noemen we het moment, dat de kapi tein de machines laat stoppen om schipbreukelingen op te nemen. De be klemmende stilte, de koppen van de zeelui, die allen verschillend reageren op het gebeuren, vormen een aangrij pend geheel. Niet minder boeiend is het moment, dat de kapitein zich ge noodzaakt ziet overlevenden van een getorpedeerd Engels schip te overvaren en met bommen te bestoken, omdat zich onder hen een Duitse duikboot be vindt. Enerverend werkt de stilte op de zeelui en op de toeschouwers, die hun angstige reacties zien, wanneer de machines stilgezet worden, om repara ties te verrichten, terwijl hun schip ie- Onder de naam „verraad" de Franse titel is sprekender: „la jeune folie" draait in dit theater een gedramatiseer de episode uit de Ierse verzetsbeweging Kathirine, vertolkt door de talentvolle Danielle Delorme, is een verschopt weeskind, dat in een gesticht met on mogelijk hardvochtige nonnen als dienstmeisje werk verricht. Door een wonderlijk instinct voeli zij, dat haar broer, die in het verzet werkzaam is, in gevaar verkeert. Als zij in Dublin aankomt, is het al te laat: haar broer Kevin is vermoord door zijn collega's, die hem verdachten van ver raad. De tragiek is gelegen in de om standigheid, dat het argeloze meisje gaat houden van de man, die Kevin doodde. De eed, die zij zwoer, zal zij echter gestand doen. Een boeiend pro duct, soms wat te gedramatiseerd. Bo ven 18 jaar. Er is hier sprake van een jong vrouwtje, dat na de dood van haar ba by vernemen moet, dat zij geen kinde ren meer zal kunnen krijgen. Haar man en haar dokter stellen nu alles in het werk, om te voorkomen, dat zij een ze nuwpatiëntje gaat worden, waar kans op is. Maar het toeval komt ter hulp. Mevrouw rijdt een beetje wild in een auto rond en velt een knaapje, dat zij daarna naar het ziekenhuis wil bren gen, hetgeen een vrachtrijder, die haar een dronken tante acht, verhindert. De man brengt het knaapje weg en ver telt, dat het door een dronken sjieke vrouw is aangereden. Zij op haarbeurt weet het ziekenhuis in kwestie te vin den en slaagt er in het knaapje te adopteren. Ze treft het, want het jon getje heeft zijn spraak verloren en nu krijgt zij alle tijd om zich verdienste lijk te maken en de moedercomplexen de volle teugel te vieren. Het ziet er allemaal verrukkelijk uit, maar daar komt de vrachtrijder opda gen, die haar herkent en kabaal gaat maken. Dat is niet alles: ook de knaap heeft ontdekt wie zijn pleegmoeder eigenlijk is. Er dreigt dus van twee kanten een schandaal, dat manlief, zijn de een rector magnificus van een uni versiteit, eenvoudig niet kan hebben. De vrouw gaat inmiddels voort haar beschermeling, die nu haar vijand is geworden, de spraak terug te bezorgen, opdat hij zijn weldoenster aan de po litie zal kunnen verraden. Als het zo ver is en de hele club bij elkaar is gebracht, vliegt de jongeman onder de neus van de politie ziin pleegmoeder hartstochtelijk in de armen. Zodat alles koek en ei wordt Dit theater zet de vertoning voort van de film „Een koningin wordt ge kroond". j mbtshalve moeten burgemees- /i ters soms officieel journalis- -*• ten verwelkomen, bij welke gelegenheid het veelal een vreugde is om naar de speech te luisteren. Deze week was ik onder de hoede van V.V.V. Zuid-Kennemerland in Aalsmeer, of beter gezegd, in Ku- delstaart waar het café-restaurant van de Jachthaven in de volle mid dagzon tintelde in het nauwelijks rimpelende water van de West- einderplassen. Op het terras genoot een klein gezelschap van de traag vooruitkomende zeilboten en van de frisse anjers, die ter verwelko ming op de tafeltjes geplaatst wa ren. De burgemeester van Aals meer, vermaard om zijn eloquentie, sprak ons toe. Weet ge waardoor ons dorp bekend is en waarvan de mensen hier leven? vroeg hij. Wij glimlachten en keken de gastheer aan met een gezicht van: ook 'n vraag! Indien ge de moeite neemt om het eerste deel van de encyclo paedic van Winkler Prins de nieuwste herziene en aangevulde uitgave open te slaan, dan vindt ge onder Aa Aalsmeer met de bij voeging: vermaard om de aard- beienteelt. Nu wil het geval, ging de burgemeester voort, dat hier weliswaar in 1851 niet minder dan 224.000 kop aardbeien werd gepro duceerd, maar dat tegen het eind van die eeuw de teelt zo sterk te rugliep, dat het niemand verwon derde, dat enkele tientallen jaren later geen aardbei meer van de grond kwam. De bloemenkweke- rijen kwamen als paddenstoelen uit de grond en thans tellen we er meer dan duizend. Toen de Sjah van Perzië huwde welk huwe lijk precies wist de gastheer zich niet te herinneren werden de benodigde vele bloemen in Aals meer besteld. Dat stond vermeld in alle couranten, maar niet in de Aalsmeerse Courant, want de dorpsgenoten vonden dit niets bij zonders. Waar had die Sjah dan zijn bloemen vandaan willen halen? redeneerden zij. Als deviezenbron is de export van bloemen zéér be langrijk, maar toch wordt terecht opgemerkt. dat de welvaart van Aalsmeer op een bloemenstengel staat. Alles is op één kaart gezet, met alle gevaren vandiengelijk de historie al enige malen bewezen heeft. Geen aardbeien dvs in Aalsmeer, zoals in de toekomst waarschijnlijk ook niet meer rondom Beverwijk. Maar beseffen onze landgenoten wel wat er op de veilingen om gaat? Een van de zes bezoekers, die in de morgenuren tussen de hon derdduizenden bloemen in de enorme veilinghallen wandelen, spreekt maar Nederlands. En wie het gastenboek in het op de route gelegen Cruquius-museum door bladert, komt tot de ontdekking, dat de Nederlander blijkbaar liever naar een parfumerie-fabriek aan de Cöte d'Azur of naar het befaam de Brusselse manneke gaat, dan naar de bezienswaardigheden van zijn bloedeigen land. j~i r kan toch wat gebeuren in Ti ons dichtbevolkte, maar zo rustige rayon. Hier en daar, deze week in Haarlem, treedt een helderziende op, van wie men zegt, dat hij de dood van Stalin heeft voorspeld, evenals de natuurramp op 1 Februari. Bij het opsporen van de Engelse kroningssteen werd hij te hulp geroepen en zo waren er steeds kleinigheden' voor deze geestelijke geweldenaar. Nu be weert hij, dat President Eisenho wer binnen afzienbare tijd zal ster ven en worden opgevolgd door Stevenson. Die laatste mutatie kan iedereen voorspellen, maar de eer ste zullen we eens in de gaten hou den. Ondanks de narigheid, welke wij kort geleden hebben ondervon den door het. voor waar aanvaarde bericht omtrent een hittegolf, die duizenden slachtoffers in verschil lende delen van ons land zou eisen, heeft deze telepaath niet kunnen nalaten te voorspellen, dat op 11 of 12 Juli wederom een natuur- catastrophe zal plaats vinden, die „de vorige in hevigheid zal over treffen". Nu is voorspellen niet zo moeilijk, als je de juiste bewoor dingen weet te kiezen, waardoor je vele kanten uit kunt. Een verslag gever kan zich bovendien vergissen in het weergeven van het voor spelde, zodat het goed zal zijn grie zelige prognoses op de band of de plaat op te nemen. Of is het mis schien nog beter 'n vrolijk liedje te fluiten en 'n frisse dronk te ne men? /a, gepuft hebben we deze week. De mensen, die aan het strand hun boterham moeten verdienen, zegenden de zon en kus ten de thermometer. Wie vacantie had, voelde zich millionnair en wie de volgende week gaat, houdt z'n hart vast, want hoe dikwijls in de 25 jaar is de zomer een aaneen schakeling van werkelijk zomerse dagen? Ik heb de aloude, beproefde en gedegen Enkhuizer Almanak 1953 voor U geraadpleegd. Volgens deze voorspeller zal het in begin Juli warm zijn (klopt!). Daarna zal na een onwederperiode veel koeler weer volgen. In de derde week is warm weer te verwachten, vooral tussen 18 en 28 Juli en tegen het eind van de maand. De gemid delde temperatuur zal boven .nor maal liggen. En in Augustus. Vrij koel en onstandvastig weer. Zo wel aan het begin als aan het einde van de maand enkele mooie zomer dagen; in het midden nogal wat regen. Kijk, voor mijn vacantietijd ziet het er, volgens de Enkhuizer, best uit. Hele maand mooi weer met hogere temperaturen dan normaal. Zal dit particuliere de Bilt-je gelijk krijgen? Wat Juni betreft is er vrij goed gegokt. Gegokt? De samenstellers van de Enkhuizer werken wetenschappelijk! Hoe konden ze anders verleden jaar November al vaststellen, dat Juni zou eindigen met zeer warme da gen en dat het goede zomerweer begin Juli zou voortduren? Maar nu eens kijken of de voorspelde warmtegolf omstreeks 5 Juli komt! Dat zal dan ook een ijstijdperk worden. der moment een prooi van U-boten kan worden. Wijzen we tenslotte op de so bere dialoog, die nergens de beelden reeksen stagneert, maar hen doeltref fend ondersteunt, dan hebben we slechts enkele facetten aangestipt van deze indrukwekkende Engelse film, die terecht cultureel gekeurd is en die men zeker niet mag missen. (14 jaar). In Spaarne draait de spannende ge schiedenis van een diepzee-duiker, die zijn kameraad gaat wreken. Lugubere boosdoeners, onschuldige en fatale vrouwen, ruige zeelui met een goed hart, kortom een veelheid van typen wordt ten doeke gevoerd. De regisseur heeft de mogelijkheden om spanning op te roepen uitgebuit en een niet bijzon der, maar wel onderhoudend product in elkaar gezet. Speciale vermelding ver dient wel de typering, die hij meegaf aan het vrouwtje in de schipperswin kel. Voor ouderen dan 14 jaar. De film „Bureau Zedenpolitie" is in dit theater geprolongeerd. Strikt vol wassenen. Niet dikwijls worden wij in de gele genheid gesteld om een Zweedse film te zien. Wanneer wij de kwaliteiten van „Sommarlek" beschouwen, kunnen wij dit slechts betreuren, want wat de Zweedse cineasten met licht en schaduw, land schap en beweging in deze film tot stand hebben gebracht doet naar meer verlan gen. In „Sommarlek" maakt men kennis niet een danseres, die op een avond een dagboek bezorgd krijgt en daardoor haar leven, twaalf jaar geleden, weer door maakt. Zij was toen in de puberteits jaren, leerde aan het meer een jongen kennen, beleefde heerlijke dagen, totdat deze wreed verstoord werden door een dodelijk ongeluk van haar geliefde. Zij is weggegaan, maar na ontvangst van het dagboek gaat zij nog éénmaal naar het meer om te herdenken. Daar ont moet zij een andere man, die zij afwijst en nog eens afwijst, totdat de toeschou wer ontdekt, dat zii weer wil léven. De w'ize waarop dit geschiedt is een vor die wij liever niet verklappen. De film is evenwichtig, sober, hier en daar iets te langzaam, maar onweerstaanbaar in teressant. Elk grof element is zorgvul dig vermeden, de dialoog tussen de twee jonge mensen is natuurlijk en waarach tig, zoals alle figuren in dit verhaal levensecht en onopgesmukt zijn. Een film, die volwassenen niet moeten verzuimen te gaan zien. Manina is de lieflijke dochter van een vuurtorenwachter, die maar al te blij is als een student in de rechten haar op haar eenzaam eiland nabij Corsica komt opzoeken. De student is op zoek nam een schat op de zeebodem. Nadat hij door zijn compagnon bedrogen is, ont dekt hij echter in Manina een andere scha\ zodat hij toch niet met lege han den thuiskomt. Een onoovaliend Frans product met een niet bijster boeiende inhoud. Boven 18 jaar. De algemene vergadering van de ver eniging „Haerlem" in de „Vleeshal" werd gisteravond geopend door de voorzitter, dr C. Spoelder. die zich vr-wnndrrd verheugd toonde over het groot aantal leden, dat de vergadering bijwoonde. Het afgelopen jaar kwalificeerde hij als „rustig". De voorzitter ontvouwde in enkele woorden een plan tot restauratie van het gebouw van het „Leger des Heils" aan het Spaarne. De secretaris, de heer P. A. Dijkema, las daarna de notulen van de vorige al gemene vergadering, voor en memoreer de de activiteit in de afgelopen periode. Hij releveerde tevens de plannen tot her opening van de gesloopte molen de „Adriaen", waarvoor al een nieuwe molen is aangekocht. De fundamenten behoeven alleen nog te worden aange legd. Voorts deelde de secretaris mede, dat er onderhandelingen gaande zijn over de restauratie van de percelen Zuiderstraat 25—27. Nadat de heer Spoelder aan de secre taris zijn dank had betuigd, las de pen ningmeester, de heer Enschedé, het fi nancieel jaarverslag voor, waaruit een sluitende balans bleek. Tot leden van de kascommissie werden bij acclamatie benoemd de heren M. J. Bouwer, B. Schnitzer en mej. W. J. Franeken. De aftredende bestuursleden, dr. C. Spoel der en de heer H ,B. E. Wernaars wep- den eveneens bij acclamatie herbenoemd. Bij de bestuursmededelingen deelde dr. Spoelder nog mee, dat dit jaar o.a. op het programma stonden een herfsttocht naar Utrecht en de normale wandeltocht naar Elswout. Na afloop van de vergadering konden de leden onder deskundige leiding de tentoonstelling „documentatie en produc tie" van de fa. Enschedé bezichtigen. De leden van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" rayon Noord-Holland, zul len hun jaarlijkse vacantie op „Draken- burgh" doorbrengen. H.H. autobezitters, toont uw goede hart en veraangenaam de tocht voor de blinden door hen met de wagen te bren gen op Maandag 13 Juli en weer te ha len op Zaterdag 18 Juli. u kunt zich opgeven bij een van de volgende adres sen: H. v. Beek, Kleverparkweg 11. tel. 10987; S. Hoes, Iepenlaan 5, Bloemen daal, tel. 24134, en F. Louman, Ged O Gracht 106. tel. 10990. Voor Beverwijk; 'mej. E. Koelman Prinsesselaan 13, Beverwijk. CVVB 2—TYBB 3 21—1 TYBB 2—HHC 3 11-10 Programma voor de komende week: Maandag 6 Juli: Schoten 3—TYBB 3, terrein: Muiderslotweg; TYBB 2THB TYBB-terrein. Vrijdag 10 Juli: Rooswijk—TYBB 1, terrein Grote Hout of Koningsweg. Vel- sen; RCH 3—TYBB 2, Heemsteedse Sportparken. De volgende organisten zullen het Flentrop-orgel in de Brouwerskapel be spelen: IV aandag 6 Juli: W. v. d. Bon uit Renkum met werken van J. P. Swee- linck, D. Buxtehude, J. S. Bach, H. F. Micheeisen, W. Vogel en Jacob Bijster. Dinsdag 7 Juli: Will Abraham te Den Haag met werken van uitsluitend Ame rikaanse componisten. Woensdag 8 Juli: A. G. M. Nelissen, organist te Heemsteede met werken van J. P. Sweelinck en J. S. Bach. De orgelbespeling heeft plaats, telkens 's middags van 4 tot 5 uur. HAARLEM Geslaagd voor het eindexamen HBS-A van het Lorentz- Lyceum: H. G. van Buuren. J. T. ter Haar, D. van Heest, E. Lauwerens, Chr. G. Schut, G. Stapel, F. G. Tekelen- burg, J. J. Valkhoff, M. de Vries. A. J. Wijtsma. Voor het eindexamen Gymn. alpha: W. C. Bergisch. De exa mens zijn geëindigd. Hierbij benadruk ik nog eens, wat ik reeds bij de le steenlegging van de kerk in Bloemendaal naar voren heb gebracht, dat alles wat de ka tholieken in het dekenaat extra bij eenbrengen voor de bouw van de Bloemendaalse kerk, ten goede komt aan het Fonds voor Kerkenbouw, voor de bouw van andere kerken in de grote steden. Want alles wat be zuinigd wordt op de aan Bloemen daal te verstrekken lening, kan di rect aangewend worden voor de zo dringend noodzakelijke kerken in andere plaatsen. Mgr. J. M. GROOT, Vicaris-Generaal van het bisdom Haarlem. Zij, die morgen gebruik wensen te maken van de zegening van auto's, mo tor- en bromfietsen, na de H. Mis van 7 uur en 11.30 te Bloemendaal, worden verzocht voor te rijden langs de Zomer- zorgerlaan uit de richting Brederode- laan. In Hongarije heeft heden een groot scheepse reconstructie van de regering plaats gevonden. Matyas Rakos, tot nu toe premier, heeft geen zitting in het nieuwe kabinet. De nieuwe regering werd voorgesteld door het presidium en gekozen door het parlement. Premier is Imre Nagy, een 57-jarige communis tische veteraan, die in het laatste kabi net Rakosi een der viif vice-premiers was. De minister van Buitenlandse Za ken, Erik Molnar, is vervangen door de huidige ambassadeur in Praag, Bal- docky. De nieuwe premier, de 57-jarige Nagy, is gedurende de tweede wereldoorlog Hongaars omroepers te Moskou geweest. Hij keerde in 1944 met het Sovjet-leger naar zijn vaderland terug. Hij klom snel omhoog in de nieuwe rode hiërarchie. Achtereenvolgens was hij in 1944 min, van Landbouw, in 1945 min. van Binnen landse Zaken een sleutelpositie met groot gezag ten aanzien van de binnen landse veiligheid en in 1947 voor zitter van Hongaars parlement. Hij is ook professor in de economie aan de universiteit van Boedapest en hoofdredacteur van het communistische blad „Szabad Fold" geweest. Bij het uitbreken van de revolutie in 1917 heeft hij in Rusland gevochten. In 1921 keerde hij naar Hongarije terug en sloot zich, na uit de sociaal-democrati sche partij te zijn gezet, bij de destijds verboden communistische partij aan. De afdeling volleybal van HBC orga niseert in de maand Juli op verschil lende plaatsen in Heemstede demon stratie-wedstrijden teneinde de volley- balsport meej- onder de aandacht van het publiek te brengen. Daarvoor is het volgende programma samengesteld: Donderdag 9 Juli, 19.30 u.: HBCRa- piditas (heren). Terrein Molenwerfslaan .grasperk). Donderdag 16 Juli, 19.30 u.: HBC— PSCB (heren). Vondelbrug bij station. Zondag 19 Juli, Groenendaal: 15.30 u.: HBC—OVRA (dames); 16.30 u.: HBC— VCR (heren). Zondag 26 Juli, Groenendaal: 16.30 u.: HBC II—Rap. II (dames); 17.30 u.: HBC HSV II (heren). Zondag 23 Augustus wordt een groot Volleybal-tournooi gehouden op het ter rein achter het R.K. Verenigingsgebouw, Herenweg, Heemstede. GEBOREN' J. F. Verheijden en J. Th. Pijpers. Ph. W. van Aacken en H. M. C. Breed, d.; P. A. J. Baalbergen en J. R. Nieuwenhuis, z.; H. B. Bunck en S. J. Ch. v. d. Kreft, d.; H. v. d. Wilk en G. Bol. d.; J. F. Turenhout en E. H. H. v. Rooijen, z.; J. Sandtke en J. E. Wil- lemse, d.; L. Loos en W. H. Venema, z.; A. Leuven en W. J. G. Dinderdis, d. GEHUWD: L. den Breejen en W. Meijers, G. W. Flipsen en J. N. L. van Hensbergen, M. W. Blom en A. M. Bo- tellho, J. M. van Schoonhoven en A. H. Veldhuis, A E. F. H. Meijer en A. J. Mantz, H. Kniese en D. Losada Garcia. OVERLEDEN: X. van der Wel, 7 w.; M. van Waarde, 45 j.; A. Huijboom. 51 j wed. M C. AbeelenHandgraaf, 87 j.; J. Wolff—Appelboom, 61 j.; W. Verweij, 74 j.; wed. J. M. van der EemClaassen, 86 j.; A. P. Lanting, 87 j.; H. M. Schut ter—Maurer, 71 j.; N. Duivenvoorden, 80 j.; W. Berrevoets, 54 j. De commissie uit Ged. Staten van Noordholland, welke zich bezig heeft gehouden met uitbreidingen en verbe teringen van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, heeft verschillende vragen gesteld. Een der leden is er niet zeker van, hoeveel de totale kosten wel zullen worden en hij had liever een uitgewerkt plan voor enige jaren ter tafel gezien. Bij de operatie-afdeling zal men zeker de voorzichtigheid moe ten betrachten. Verschillende leden sloten zich bij deze opmerkingen aan. Gevraagd werd voorts of rente en af lossing van de lening van ruim an derhalf millioen zullen drukken op de provinciale begroting of op die van de ziekenhuizen. Ten aanzien van de toestand in Santpoort bekroop een der leden een zekere ongerustheid en hij wilde wat meer weten, over decentrali satie. Waar liggen de grenzen wat het aantal patiënten betreft? Men wenste verder een nadere specificatie van de f 400.000 voor een toneelzaal en vroeg of de anderhalf millioen uit de reserve de laatste noodplank is. Gedeputeerde Staten antwoordden hierop, dat de gedetailleerde rappor ten voor de Statenleden ter visie zijn gelegd. Het oude zusterhuis vraagt dringend om verbetering. Er zijn nog steeds kamers, waarin vier verpleegsters wonen, zonder stromend water. De studie en de plannen voor de opname kliniek moeten nog gemaakt worden. De toneelzaal moet worden vervangen door een van vijfhonderd plaatsen. De kosten zijn gebaseerd op die van een gelijk gebouw in Groot-Schuylenburg. Het personeel in Santpoort is compleet ook al is niet de juiste verhouding tussen gediplomeerden en ongediplo- meerden bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2