V.S. willen geschil voorleggen aan Noord-Koreaanse gevangenen gaan Zuid-Koreaanse dienst met Rhee de Y.N. ^vèd'o°^MAN: Het spoor van Het zwaarcL in Grotere zelfstandigheid voor Indo-China Laniel verklaart zich bereid onderhandelingen 1 I tot Kapteln Ministerie t.a.v. bromfiets in gebreke gebleven Duimzuigen verbieden of niet? u L Economische bevoegdheden voor bedrijfschappen Nabeschouwing „Hulp aan Japan" Churchill gaat goed vooruit Thans alle aandelen Philips geplaatst Eerste tekort in EBU sedert November Minister AP era in Kruiningerpolder Overheid loopt achter de feiten aan ZATERDAG 4 JULI 1953 PAGINA 5 Russisch schip aan de ketting Geen gereglementeerde roulette Gesprek met Rusland op de lange baan? MODELLEN UTILITAIRE STANDAARD LUXE TRANSPORT Deviesenvergunning tot betaling van royalties Voorzitter A.N. W.B. Kindje verdronken Fontein voor Staatsmijnen onthuld Kwestie van ingeboren (nuttig) instinct. Dwang bij bestrijding altijd verkeerd H.H. Wijdingen Priesterwijding in Olympia- Hall te Londen Liturgische Weekkalender Lagere raming van fruitoogst voor 1953 Bedrijfschap steenkool en productschap voor bier Amerika is bereid zijn geschil met president Syngman Rhee van Zuid-Korea juin de Verenigde Naties voor te leggen. De Zuid-Koreancn geven hun verzet tegen een eventueel bestand echter nog niet op en gisteren is officieel bekend gemaakt, dat honderden ontsnapte Noord-Koreaanse krijgsgevangenen dienst hebben genomen in het Zuid-Koreaanse leger. Intussen schijnt premier Nehroe van India de voorzitter van de UNO-Assemblée nogmaals schriftelijk te hebben verzocht de Algemene Vergadering bijeen te roepen om het Koreaanse vraag stuk te bespreken. De voorzitter van de Assemblée, Lester Pearson, heeft thans volgens betrouwbare kringen besloten de vergadering tegen 15 Juli byeen te roepen, tenzij vóór die datum een spoedig sluiten van het bestand met zeker heid kan worden verwacht. De gemeenteraad van Schiedam heeft een voorstel aangenomen, om een eis tot schadevergoeding in te stellen tegen de re ders van het Sovjet-Russische schip „Kor- sakov". Dit heeft in de rampnacht van 1 Februari in de Wilhelminahaven aldaar aanzienlijke schade veroorzaakt, toen het op drift raakte. Vastgesteld kon worden, dat het op onvoldoende wijze gemeerd lag. Het schip werd nadien naar Amsterdam verhaald, waar het voor het vervoer van bevroren vlees zal worden ingericht. Thans is het aan de ketting gelegd. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft besloten een be drag van f 5.000 uit eigen middelen voor eerste hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Japan ter beschikking te stellen. Verdere giften voor dit doel kan men storten op de speciale rekening no. 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis onder vermelding: „Hulp aan Japan". De ministerraad heeft zich dezer da gen naar aanleiding van ingekomen aan vragen opnieuw beraden over de vraag of het al dan niet wenselijk is geregle menteerde speelgelegenheden toe te la ten in enkele, op het buitenlands vreem delingenverkeer ingestelde plaatsen. Daarbij is besloten, niet op de voorstel len aangaande een gereglementeerde V.S. De Amerikaanse procureur- generaal, Herbert Brownell heeft mede gedeeld, dat de tweede Poolse piloot, die onlangs met een „Mig"-straaljager uit Polen is gevlucht, luitenant Jazvinsltl, naar Washington zal komen, als gast van de Amerikaanse luchtmacht. Luite nant Jazvinski zal 11 Juli per vliegtuig in New York aankomen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Walter Robertson, die als speciale vertegenwoordiger van President Eisenhower tracht de Ameri kaansKoreaanse tegenstellingen te overbruggen, heeft gisteren aan Presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea voorgesteld hun geschillen voor te leg gen aan de Algemene Vergadering van de U.N.O. Het heeft er alle schijn van dat Rhee en Robertson over de meeste geschilpunten overeenstemming hebben bereikt en met name over de aard van een eventueel pact van wederzijdse bijstand tussen Ajnerika en Zuid-Ko rea, maar een ernstige hindernis blijft nog, dat Rhee de Koreaanse oorlog wil voortzetten, wanneer de politieke con ferentie, die een maand na het sluiten van een bestand bijeen moet komen, niet binnen negentig dagen overeen komt Noord- en Zuid-Korea te hereni gen. Door zijn voorstel om deze ge schillen aan de U.N.O. voor te leggen, hoopt Robertson dat Syngman Rhee zal inzien dat de Assemblée tegen hem is wanneer hij het bestand blijft sabote ren. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie heeft intussen bekend ge maakt, dat honderden Noord-Kore aanse gevangenen, die enige weken geleden met instemming der Zuid- Koreaanse bewakers uit hun kampen ontsnapt zijn, dienst hebben genomen in het Zuidelijke leger. Driehonderd in Poesan wonende Noord-Koreanen hebben gisteren een aanval gedaan op het hoofdkwartier van de demo cratischnationalistische oppositie partij. Twee leden van het personeel werden gewond. De secretaris-gene raal van de partij zit gevangen om dat hij scherpe critiek had geuit tegen Rhee's weigering om het be stand mee te ondertekenen. Premier Nehroe van India heeft ten tweede male schriftelijk aan de voor zitter van de U.N.O.-Assemblée, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, verzocht om de Algemene Vergadering bijeen te roe pen. Later meldde het Franse persbu reau A.K.P. uit New York dat Pearson besloten had aan deze oproep gehoor te geven en de Assemblée tegen 15 Juli bijeen te roepen ter bespreking van de Koreaanse impasse. Mochten er voor die tijd duidelijke aanwijzingen komen, dat er met spoed een wapenstilstand kan worden verwacht, dan gaat deze bijeenkomst uiteraard niet door. De Assemblée zou dan tien dagen bijeen komen. Volpens kringen, die in nauw contact met de Britse Eerste Minister staan, blijft de toestand van sir Winston goed vooruitgaan. Zijn vrienden beschouwen het als een goed teken, dat de lijfarts van de premier, lord Mor an, die tot dusverre logeerde op het buitenverblijf van de premier te Chartwell, naar Lon den is teruggekeerd en vandaar zijn patiënt dagelijks bezoekt. In Londense diplomatieke kringen is men van mening, dat het uitstel van de conferentie der Westelijke „Grote Drie" op Bermuda betekent, dat een eventuele viermogendhedenconferentie met de Sov jet-Unie voor onbepaalde tijd van de baan is. Men meent te weten, dat de agenda van de „interim"-bij eenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Washington niet het bespreken van de mogelijkheid van een gedachtenwis- seling met Malenkov, zoals in Mei door premier Sir Winston Churchill werd voorgesteld, inhoudt. Alleen door een initiatief van de Sovjet-Unie kan de mogelijkheid van een viermogendheden- bijeenkomst in de komende weken aan de orde worden gebracht, aldus genoem de Londense kringen M*RTEN TQQNPt» STUDIO'S 131. Als Eric de ogen opslaatziet hij zijn trouwe makkers en tot zijn onuitspre kelijke opluchting ook zijn zoon naast zich staan. Zij zijn weer terug in de muffe kerker en in het kort vertelt Halfra de plotselinge wendingdie de gebeurtenissen na Kohorr's komst genomen hebben. Het kan vreemd gaan in de wereld", mompelt de Noorman peinzend. Eigenlijk redde Kohorr dus mijn leven en het Uwe...." „Huh, ik geloof niet eer dat ik gered benvoor ik op een schip zitmidden op zeel", snuift Orm vreugdeloos. „En als iemand mij nu rondweg zou vragen hoe dat komt zou ik zeggen dat de mooie dochter van die vuurvreter, die Khan, dit eindje dek voor ons gezwabberd heeft." De lage deur zwaait knarsend open en argwanend loert de stuurman naar de Nomade, die onhoorbaar de kerker betreedt. „Sta op, hond!", snauwt hij Eric toe. Zwijgend krabbelt de Noorman overeind en met een kort gebaar beduidt de krijger hem mee te gaan. Als de Nomade hem hard handig een vertrek binnenduwt, sluit Eric even de ogen voor het licht der flakkerende vetpotjes. Dan doet een zacht gekuch hem opzien en hij staart recht in het onbewogen gezicht van Bor Khan. „Ge leeft, en dat verwondert U, Noorman", zegt de oude krijgsman na een korte stilte. „Doch een oud gezegde luidt: „De waarheid sterft zelden." En de gebeurtenissen hebben mij geleerd, dat gij de waarheid zijt." De stilte na deze woorden is haast hoorbaar. Dan schuift de Khan de kom met voedsel bruusk terzijde en rijst snel uit zijn zetel op. „Ik bemin de waarheid, doch ik haat vreemdelingen, Noorman. Ziedaar mijn twijfel. Gij kunt deze twijfel weg nemen, indien ge een vraag, één vraag slechts, tot mijn tevredenheid kunt beant- woorden. Het was mijn dochter, die mij overhaalde het feest van vandaag te staken Zij heeft U lief. Noorman. Dit nu is mijn vraag: „Wilt ge de liefde van mijn dochter beantwoorden? Antwoord! Doch bedenk.is dit antwoord mij niet welgevallig, dan de dood aan de paal voor U." Een ogenblik is de Noorman sprakeloos van verbijstering om het onmogelijke van deze bespottelijke, onverwachte vraag. Een donkere blos van verontwaardiging stijgt hem naar het gelaat, doch hij bijt zich op de lippen. „Indien dit voorstel Uw krijgseer niet besmeurt, is het mij om het even", zegt hij scherp. Dan beheerst hij zich en zijn ogen hebben een vreemde, heldere glans als hij ant woord: „Indien ik sterf zal dit, ver weg in Noorwegen, een vrouw ongelukkig maken. Doch indien ik op de door U bedoelde wijze verder zou leven, sterft zij van vernede ring en verdriet en daarom is er maar één antwoord, Khan.... Hoezeer ik Uw dochter ook eerbiedig, hoezeer ik haar ook dank verschuldigd ben, ik houd niet van haar, en nimmer zal ik haar tot mijn vrouw nemen." De N.V. Philips deelt mede, dat het gehele aandelenpakket van de General Electric, groot 11 millioen gulden, thans geplaatst is. Voorts verneemt het A.N.P., dat Philips geen aandelen en geen aandelen gemeenschappelijk bezit meer in portefeuille heeft. De JVederl. Bank deelt mede, dat blij kens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende de maand Juni 1953 heeft geresulteerd in een te kort van ca. f 10 millioen. (Over Mei was er nog een overschot van f 32.4 millioen. Het laatste tekort was over November 1953 ten bedrage van bijna f 7.5 millioen. Advertentie Premier Laniel heeft gisteren aan de Hoge Commissarissen van Vietnam, Laos en Cambodja te Parijs schriftelijk zijn bereidheid te kennen gegeven om op grond van de bestaande overeenkomsten besprekingen te beginnen over het vergroten der zelfstandigheid dezer geassociëerde staten. In betrouwbare kringen wordt ge meld, dat het kabinet heeft besloten geen „krachtige" maatregelen te nemen, indien koning Norodom Sihanoek van Cambodja zou weigeren de Franse voor stellen te aanvaarden. De Franse troepen zouden het land ontruimen en de koning en zijn aanhangers aan zichzelf overlaten, aldus deze kringen. De Nederlandsche Bank verleent vol gens het deviezenbesluit 1953 aan inge zetenen, die met niet-ingezetenen een goedgekeurde overeenkomst hebben aangegaan, waarbij zij octrooien, mer ken, vindingen, dan wei gebruiksrech ten daarop of technische kennis onder bezwarende titel hebben verkregen, een algemene vergunning tot het betalen van de op grond dier overeenkomst pe riodiek verschuldigde royalties. Tevens wordt aan leden van de Orde van Octrooigemachtigden een algemene vergunning verleend tot het betalen van octrooi- en merkenkosten voor reke ning van niet-ingezetenen mits tevoren tenminste het verschuldigde bedrag of de tegenwaarde daarvan naar Neder land is overgemaakt, een en ander tot een maximum van f 1.000. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Kruiningerpol der, Hij noemde de werkzaamheden aan de Veerhaven zeer bevredigend en sprak vol lof over het werk dat door Rijkswaterstaat en de aannemers wordt verricht. Met grote bewondering sprak de minister voorts over het werk van de N.S.. Minister Algera was vergezeld van de directeur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris., de directeur- generaal van het Verkeer, de heer H. Galen Last., de president der N.S., ir. F. G. den Hollander; ir Th. Heyblom, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland., de heer Wansink, di (Van onze Haagse redacteur) In zijn jaarrede op de heden te Sche- veningen gehouden Algemene Vergade ring van de A.N.W.B. heeft de voorzit ter van de Toeristenbond, de heer P. F. Zimmerman, ernstige critiek doen horen op het beleid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat met betrekking tot de bromfietsen. Drie opeenvolgende ministers hebben herhaaldelijk een spoe dige regeling van dit vraagstuk beloofd maar steeds zijn deze beloften onver vuld gebleven. Wanneer er nu tenslotte een regeling komt, dan zal daarmee hopelijk eindelijk een punt worden gezet achter de zonder linge en in een rechtstaat feitelijk on denkbare toestand, dat een ministerie drie jaar lang zijn eigen voorschriften niet uitvoerde, dat enige honderdduizen den bromfietsers met medewerking van de overheid dagelijks de ene overtreding begingen na de andere, dat politie en justitie de wet niet toepasten en de over tredingen negeerden. Dit is een toestand van wetteloosheid, welke in zichzelf in een rechtsstaat niet past en welke bo vendien heeft geleid tot steeds ernstiger consequenties. De fabrikanten hebben in dit tijdperk van wetteloosheid bepaalde typen bromfietsen met hoge snelheid tot Ontwikkeling gebracht, welke grif kopers hebben gevonden omdat er geen rijbe wijs voor nodig is en toch de rijbaan er- recteur van de Spoorwegen en de com- mee bereden mag worden. Bij tijdige missaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. regeling van de positie van de brom de Casembroot. fiets zouden deze typen niet aantrekke- De spanning in Cambodja neemt af, men is voldaan over het nieuws, dat de Franse regering bereid is een nieuw standpunt in te nemen aangaande de onafhankelijkheid van het land. De Cambodjaanse staatssecretaris Sam Sary verklaarde echter te Parijs: „In dien Frankrijk wil onderhandelen op basis van de bestaande overeenkom sten, is een breuk onvermijdelijk. Ko ning Norodom en zijn regering hebben herhaaldelijk gezegd, dat Cambodja slechts dan met Frankrijk wil onder handelen, als dit land aan ons volledige onafhankelijkheid heeft verleend. Aan deze voorwaarde schijnt op het eerste gezicht in de Franse nota niet te zijn Voldaan". De Franse regering heeft Donderdag avond deze beslissing genomen. De „li berale" groep in het kabinet heeft lang voor deze triomf moeten vechten. Gis teren heeft premier Laniel een onder houd gehad met de Franse bevelhebber in Indo-China, generaal Pierre Navarre. Vice-premier Reynaud, staatssecretaris Jacquet van Verbonden Staten en maar schalk Juin, waren hierbij aanwezig. Tot Franse Hoge Commissaris in Vietnam is benoemd de voormalige Franse am bassadeur in Japan, Maurice Dejean. (Van onze correspondent) Te Westerwijtwerd onder de gemeen te Middelstum (Gr.) is het vier-jarig zoontje van de familie Hofman in de vaart tegenover het ouderlijk huis ge raakt en verdronken. De heer H. H. Wemmers. voorzitter van de directie der Staatsmijnen, heeft Vrijdag een fontein onthuld, die in Heerlen is aangebracht in de gevel van het hoofdbureau der staatsmijnen. Deze fontein werd in Mei 1952 bij ge legenheid van het gouden jubileum der Staatsmijnen (op papier) aan de direc tie geschonken door de gezamenlijke aannemersbedrijven welke voor de staatsmijnen werken. Zij bestaat uit twee arbeidersfiguren een mijnwerker en een bouwvakar beider uitgekapt in Belgisch graniet, ■waartussen een schild met het mijnwer- kersemblc^m en waaronder een bronzen hekken. Het geheel is ontworpen door de beeldhouwer Charles Vos uit Maas tricht, (Van onze medische medewerker) it gesprekken met moeders van jonge kinderen op een consul tatiebureau voor zuigelingen en kleuters in een dichtbevolkte buurt van de hoofdstad, is het me gebleken, dat er zoiets bestaat als een duimzuig-probleem. „Dokter, moeten we Petertje of Carla-tje (of hoe de dreumes ook heten mag) maar op zijn duim laten zuigen? Kan dat geen kwaad voor zijn tandjes of voor zijn vingertjes? Krijgt hij er geen krom ruggetje van?" Ik wil hier al meteen op antwoor den, dat tegen het duimzuigen bij gezonde kinderen geen enkel be zwaar bestaat, integendeel, dat er meer gevaar schuilt in het verbie den dan in het toegeven. Om U dit enigszins plausibel te maken is een korte psycho-analytisch gekleurde uitweiding noodzakelijk. Ik waar schuw U van te voren voor een openhartige behandeling van dit vraagstuk, omdat leken nogal gauw, zelfs door een vleugje diepte-psycho- logie, gechoqueerd plegen te worden. Volgens Freud doorloopt de ontwik keling der kinderlijke sexualiteit verschillende stadia, waarvan het eerste de z.g. orale faze is. Men kan met meer of minder recht van me ning verschillen over de importantie van elk dezer stadia of over hun volgorde, voor ons betoog is dat evenwel minder belangrijk. Immers het bestaan van een orale faze, waar in het zuigen met de mond lustbe vrediging geeft, zal niemand looche nen, die ooit de driftmatige en harts tochtelijke manier van doen heeft gadegeslagen van een baby, die ge voed wordt en die het welbehagen, dat hij daarin schept, niet onder stoelen of banken steekt. Hij houdt op met huilen, hij wordt rustig en zelfs de beweginkjes van zijn tenen spreken een taal, die niet misver staan kan worden. Het kind kan niet langs verstandelijke weg er toe komen te drinken, alleen het be haaglijke ervan, de lustbevrediging die het geeft, zetten de baby hiertoe aan. Het gaat hier dus om een drang, een instinct, een instelling ten op zichte van zijn moeder, die het kind ingeschapen is om zijn bestaan te verzekeren. Wij zien nu vaak, en zo ook hier, dat een bepaalde instelling overgedragen kan worden op een ander object, in casu de duim, als symbool voor het oorspronkelijk ob ject. Het is dus, als we hiermee re kening houden, helemaal niet vreemd, dat een baby of een kleuter op zijn duim gaat zuigen, omdat hij daar door als het ware toevlucht zoekt bij zijn moeder. Vandaar dat het duimzuigen veel voorkomt als de kinderen moeilijkheden hebben. Het is duidelijk, dat ik hier al iets oudere kinderen op het oog heb, die al kleine conflictjes kennen, zoals bijvoorbeeld, het zich achtergesteld voelen, na de geboorte van een nieuw broertje of zusje. Er zijn ook volwassenen, die in de moeilijkheden, die het leven brengt, steeds maar weer terugvluchten uit de vijandige wereld, naar de kinder lijke situatie, waarin alles veilig was en moeder „alles opknapte" als er iets mis was. Dat zijn de althans in leeftijd volwassen duimzuigers, die het leven dus eigenlijk nog niet zelf standig aan kunnen, wier integratie, wier harmonische ontwikkeling tot persoonlijkheid nog niet voltooid is. Hoe vaak zien wij overigens ook niet, dat iemand in moeilijkheden een vinger in de mond steekt of op pen of potlood gaat kauwen en zelfs als hij een sigaret in de mond neemt (omdat hij daar zo kalm van wordt!) kunnen we daarin een verkapte uiting zien van het verlangen naar het probleemloze rusten aan de borst van zijn moeder en de symbolische vervulling van deze wens. ange tijd heeft men het duim zuigen als iets afkeurenswaar digs beschouwd en men heeft er dan ook van alles tegen onder nomen. Er waren en er zijn nog moeders, die menen, dat de kinde ren duimzuigen omdat ze niet lang genoeg gedronken zouden hebben. Zij maken daartoe de opening in de speen op de fles heel nauw, opdat het lang duurt eer de fles leeg is. Na wat ik zojuist geschreven heb, hoef ik niet veel woorden meer te gebruiken om op te merken, dat zij helaas van een verkeerde veron derstelling uitgaan, wel moet ik hen er met nadruk op wijzen, dat zij het gevaar lopen, dat hun baby te veel lucht inhaalt, waardoor hij een ko liek of een indigestie kan krijgen. Met de sanctie van opvoedkundi gen zijn de meest rigoreuze maatre gelen genomen tegen de kleine duimzuigers. Hun handjes werden vastgebonden of met iets bitters in gesmeerd. Flinke tikken zijn hun niet bespaard gebleven, terwijl ze voor straf toch eigenlijk nog veel te jong zijn. Dwang is altijd verkeerd en geeft ook hier niets dan narig heid. De kans dat onze kleine duim zuiger rustig verder zuigt is verre weg het grootst. Alleen al vanwege een zekere recalcitrantie, die aan deze leeftijd eigen is! Zodra de klei ne bemerkt, dat zijn duimzuigen be zorgdheid en aandacht opwekt bij zijn ouders, zal hij daar beslist mee doorgaan. Er bestaat niettemin een kleine kans, dat wij met dwang toch iets bereiken, echter ten koste van wat? In het gunstigste geval wordt het kind lastig op andere gebieden. Erger evenwel zijn de gevolgen, die een onbevredigde mond-erotiek voor het later leven kan hebben, in de vorm van neurotische reacties, vrezén en complexen in het onderbewuste van de volwassene. Hoe dient nu onze houding te zijn ten opzichte van het duimzuigen? Wij moeten er ons aan gewennen, het als volkomen normaal te be schouwen dat een kind tot zijn eer ste verjaardag dag en nacht op zijn duim zuigt. Ook na zijn eerste ver jaardag is het heel gewoon als een kind 's nachts nog duimzuigt, blijft het er echter de gehele dag mee doorgaan, dan bestaat de mogelijk heid, dat er niet voldoende aandacht aan de kleine besteed wordt, dat hij niet liefderijk genoeg bejegend wordt ofdat hij zich gewoon verveelt. Wat oudere kinderen trach- te men te bepraten: Je bent daar nu toch veel te groot voor! Alleen in gevallen van duimzuigen na de vijf de of de zesde verjaardag late men zijn onrust zover de overhand krij gen, dat men bij gelegenheid eens raad inwint van de huisarts. (Van onze Haagse redacteur) In dc Vrijdag gehouden vergadering van de Sociaal-Economische Raad heeft de instelling van een Productschap voor Bier geen aanleiding tot bijzon dere discussie gegeven. Bij het advies inzake de instelling van een bedrijfs- schap voor de Steenkolenmijnindustrie ontspon zich echter een debat inzake het ontbreken van economische be voegdheden in de opzet voor dit be drijfschap. Van N.V.V.-zijde werd ge steld, dat men zich wel heel sterk heeft geïnspireerd op het Mijnstatuut en de heer Ruppert van het C.N.V. be treurde het, dat men zich beperkt heeft tot de sociale sfeer. De heer Vermeulen van het N.V.V. voegde hier aan toe, dat men op deze wijze ten achter blijft bij de internationale ontwikkeling, omdat in de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal de economische bevoegd heden wel gerealiseerd worden. Prof. de Vries, die het advies ver dedigde, stelde hier o.m. tegenover, dat men nu eenmaal te maken heeft met de opvattingen, welke leven bij de be- drijfsgenoten. Van de kant van het N.V.V. werd hierop weer geantwoord, dat. bezorgdheid ontstaat voor de ge hele P.B.O. als men niet eens daar, waar reeds zo lang is samengewerkt tot economische bevoegdheden kan komen. Zaterdag 11 Juli zullen in het moe derhuis der St. Joseph-Congregatie te Mill Hill 32 subdiakens worden gewijd. De Nederlanders onder hen zijn: R. van Eyndhoven uit Bergen op Zoom; T. Feldbrugge uit Nijmegen; I. van Goozen uit Apeldoorn; M. Henselmans uit Obdam; F. Hoefnagels uit Haaren; M. v. d. Hulst uit Schermer; G. Jansen uit Hillegom; M. Koopmans uit Har- lingen; A. Kurstjens uit Tegelen; H. v. d. Laan uit Wormerveer; C. de Lange uit Alkmaar; C. Oprins uit Fijnaart; A. Schoone uit Lisse; H. Timmermans uit Ittervoort; L. Versluys uit Amsterdam en B. Welling uit Doesburg. Van 512 Juli wordt in de grote Olympia-Hall te Londen een „ROE- PING"-tentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling gaat uit van het aarts bisdom Westminster en van de vijf suffragaan-bisdommen. Ze wordt geor ganiseerd door de saeculiere geestelij ken van de hele kerkprovincie en on geveer 150 Orden en Congregaties van priesters, broeders en zusters. Tiendui zenden bezoekers worden verwacht. De plechtige opening zal geschieden met een Pontificale Hoogmis. Op de slui tingsdag, Zondag 12 Juli, zal Z.Em. Kardinaal Bernard Griffin, Aartsbis schop van Westminster, in het tentoon stellingsgebouw de priesterwijding toe dienen aan 30 Mill Hillers. Onder deze dertig wijdelingen zijn de volgende Nederlanders: Gerard Ballering uit Den Haag; Piet Boerbooms uit Roosen daal; Jan Burgman uit Hengelo (O.); Willem Hoenderboom uit Zieuwent; Lambert van Hout uit Gennep; Jan Kelder uit Zevenhoven; Piet Kok uit Hoorn; Siebe v. d. Meer uit Den Hel der; Simon Pannekeet uit Schagen; J. Rikhof uit Loenersloot; Bernard Stu- kart uit Rotterdam; Antoon Vaneman uit Zoeterwoude en Jan de Wolf uit VAN S. Rotterdam. Vier N.V.V.-vertegenwoordigers ver klaarden zich dan ook tenslotte tegen. Desgevraagd heeft prof. De Vries nog medegedeeld, dat het hem niet mogelijk was een gefundeerd oordeel te geven over de verhouding tussen regelingen, uitgaande van het onder havige bedrijfsschap en die, welke uit gaan van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Bij de behandeling van het advies betreffende een bedrijfschap voor het schoenherstellersbedrijf ging een an dere kwestie spelen, namelijk die van de representativiteit der organisaties, die het bedrijfschap hebben aange vraagd. Prof. de Gaay Fortman noemde dit bedrijfschap maar een zwak bouw sel, in antwoord waarop prof. de Vries een hooggestemde uiteenzetting gaf over de capaciteiten van de hedendaag se schoenmaker. Hij achtte in tegenstel ling tot enkele leden van de S.E.R. de onderhavige bedrijfstak wel rijp voor publiekrechtelijke ordening. Met name tussen de heren Vermeulen, v. d. Grinten en Ruppert ontwikkelde zich voorts een debat over de regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden. In het ontwerp-Algemene Maatregel van Bestuur was namelijk gesteld, dat aan het bedrijfschap deze materie wordt overgelaten, doch eerst dan wanneer de organisaties zulks zouden wensen. Prof. v. d. Grinten nu had bij amende ment voorgesteld deze beperking de z.g. schildersclausule uit het ontwerp te lichten. Uiteenlopende visies op ditzelfde punt zag men bij de bedrijfschappen voor de detailhandel in sterk alcoholische dran ken en wijnen en voor de slagers. Ook deze 'adviezen werden echter tenslotte, het eerste met 20 14 stemmen en het tweede zonder hoofdelijke stemming, aangenomen. ZONDAG 5 Juli: 6de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Antonius; 3 H.H. Petrus en Paulus; Credo; pre fatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: Octaafdag v. d. H.H. Petrus en Paulus; eigen Mis; Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood. Haarlem: Kerkwij ding v. d. eigen kerk; Mis Terribilis; (in gelezen Missen: 2 H.H. Petrus en Paulus; laatste evangelie v. d. H.H. Petrus en Paulus); Credo; gewone pre fatie; wit. DINSDAG: H.H. Cyrillus en Methodius, bisschoppen, belijders; eigen Mis; (Haar lem: 2 kerkwijding; 3 H. Willibald; Cre do); gewone prefatie; wit. Den Bosch: Zoete Lieve Vrouwe; eigen Mis; (in ge lezen Missen: 2 H.H. Cyrillus en Metho dius); Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. WOENSDAG: H. Elisabeth, weduwe; Mis Cognovi; 2 tot alle heiligen; 3 naar keu ze; gewone prefatie; wit. Haarlem: 2 kerkwijding; 3 tot de H. Maagd; Credo. DONDERDAG: H.H. Martelaren van Gor- cum; Mis Intret; (Haarlem: 2 kerkwij ding; Credo); gewone prefatie; rood. VRIJDAG: H.H. zeven Gebroeders en ge zellen, martelaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; (Haarlem: 2 kerkwijding; 3 tot de H. Maagd; Credo); gewone prefatie; rood. ZATERDAG: Mis v. O. L. Vrouw op Za terdag; 2 H. Pius I; 3 tot de H. Geest; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. Haarlem: Mis v. kerkwijding; 2 H. Pius I; 3 tot de H. Maagd; Credo; gewone prefatie; wit. Breda: zegepraal v. d. H. Norber- tus; eigen Mis; 2 H. Pius I; prefatie v. d. Apostelen; wit. ZONDAG 12 Juli: 7de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Joannes Gu- albertus; 3 H.H. Nabor en Felix; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen (Haarlem: 3 kerkwijding; 4 H.H. Nabor en Felix). lijk geweest zijn, omdat zij, als brom fiets beschouwd, op het rijwielpad deze snelheden niet zouden kunnen ontwikke len en omdat zij als motorrijwiel be schouwd, een rijbewijs nodig zouden hebben. Thans zal de overheid tot grote con cessies gedwongen zijn, wil zij bij de te treffen regeling de duizenden gebrui kers en de betrokken industrieën niet ernstig duperen. Het is dan ook te ver wachten dat de regeling een compromis zal zijn, dat door de omstandigheden is geciteerd. Het heeft de regering niet ontbroken aan deskundige adviseurs en evenmin aan waarschuwingen; onophou delijk heeft de A.N.W.B. de aandacht van de minister gevraagd voor dit probleem. Wij moeten, aldus de heer Zimmerman, tot onze spijt constateren, dat niettemin het ministerie van Verkeer in deze een tempo heeft gevolgd, dat niet in over eenstemming is met de dynamische ont wikkeling van de bromfiets; de overheid liep reeds in 1950 achter de feiten en de technische ontwikkeling aan. Daarvan zal men nog jaren de wrange vruchten plukken. Volgens een bericht van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is de herziene schatting voor de fruitoogst 1953 nog aanzienlijk lager dan aanvankelijk geraamd werd. In 1951 werd in totaal geoogst 513,3 millioen kg fruit en in 1952 712,4 mil lioen kg. De schatting gemaakt in Mei j.l. was 474 millioen kg voor 1953 en de thans opgemaakte schatting 413 mil lioen kg. De appeloogst wordt thans geraamd op 215 mill, kg (1952: 400 mill, kg); pe ren 95 mill, kg (190 mill, kg); pruimen 24 mill, kg (31 mill, kg); kersen 21 milL kg (23 mill, kg), aardbeien 19 mill, kg (22,2 mill, kg) en druiven 13,4 mill, kg 14,1 mill. kg). In een Vrijdag gehouden openbare vergadering van de Sociaal Economische Raad, werden adviezen tot instelling van een productschap voor bier en een bedrijfsschap voor de steenkolenindustrie goedgekeurd. Vier leden (NVV) stem den tegen. (Vervolg van pag. 1) Wij kunnen niet anders dan vurig hopen, dat deze commissie spoe dig met het werk gereed zal zijn en wel op een wijze die inderdaad antwoord geeft op deze en de hiermee samenhangende zo prangende vragen. De zaak wordt met de dag urgenter. Met name herinnerde de voorzitter van de Bond van Administratief Personeel, de heer de Wit aan de z.g. categorale bond van inspecteurs van verzekeringsmaat schappijen „De Buitendienst", welke Bond nog geen erkenning ervoer als representatieve organisatie voor de toe passing van de wet op de Onderne mingsraden. We hebben gemerkt dat voor dit probleem ook bij brede krin gen van arbeiders en bedienden een ruime belangstelling bestaat, maar dat men er eerlijk gezegd niet veel van snapt. Begrip voor dit laatste op te brengen is niet moeilijk. Het vraagstuk is ontzaglijk ingewikkeld. Prof. mr. A. Molenaar wijdde er in het laatste num mer van het Sociaal Maanblad Arbeid een uitvoerige beschouwing aan, waar in hij dit niet erkennen van deze bond een bedenkelijke vakbondspolitiek noemt. We hadden met name deze aan gelegenheid op het oog toen wij doel den op de veranderende taal op een ver gadering als deze. Wij begrijpen, dat grote groepen arbeiders deze taal niet meer direct verstaan en wij zijn van oordeel, dat het daarom in de lijn van ons commentarërend werk ligt, aan deze zaak eens een extra beschouwing te wij den. Een ander punt dat steeds meer in het gesprek van de wetgevende ver gaderingen der K.A.B. aan de orde komt is de kwestie van de internationale ver houdingen. Hoe belangrijk deze zaak is, bleek wel uit het voortreffelijk be toog, zo prachtig voorgedragen door d« secretaris-generaal van het I.C.V., d« heer v. Istendael. Een voortreffelijk be toog, dat vele mogelijkheden wees, maar ook veel vraagpunten openliet. Ook deze zaak is wel zo belangrijk, dat wij ons voorstellen hier nader op terug te komen. Alles bijeen genomen herhalen wij: deze vergadering was mak maar niet mat. Het was een zich rustig en. zakelijk maar daarom niet minder in tens beraden op de vele vraagstukken voor welker oplossing de modem geor ganiseerde arbeider mede verantwoor delijk wordt gesteld. Het was goed zo. Middelhuis leidde op een uitstekende wijze een uitstekende vergadering. De vele lezers, die zo vriendelijk wa ren te reageren op ons artikel „Een vraag, een antwoord", zeggen wij hier voor hartelijk dank. In de loop van de komende week kunnen zij op een ant woord rekenen. (Bijzondere medewer ker).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5