Verschillend belasting tarief voor winsten Martelaren van Gorcum ■6 HENGELAARS LIEF EN LEED mm m mm SCHBEPVAARIBERICMEN Adres aan Tweede Kamer Regeringsoffer 50 millioen V uldig NOG IETS OVER BIJEN Bossprookje r ermemgv Met welk aas worden de grootste snoeken gevangen? 'WJrAb. ing ZATERDAG 4 JULI 1953 PAGINA 9 Wens van Kamers van Koophandel Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag DROCHEFORTQ boegdmdsuez EEReAARDMEE ASQVL I ERORE U 0 S I 0 L 0 A L 0 R I O O L 0 I V'OOR A0POBSBYS0U I N0LATYN0SG naphfeldalg girodeddrie Amerik. olieindustrie bereikte in 1952 nieuwe records Examens Op zijn elf en dertigst Haan als windwijzer t Damrubriek Schaakrubriek f Vsr/, vj 'é&//A W/a WA 22W/,_ MARKTBERICHTEN v samenwerkende Kamers van Koop- «andel^ en Fabrieken van Noord-Holland, en de Ka- 7, j v 1 t aui ïesen van inooj Uid-Holland, Noord-Brabant •ner van Koophandel en Fabrieken voor Tj. - p„'echt hebben aan de Tweede Kamer Va ®°res gezonden inzake het Ontwerp pp? betreffende fiscale voorzienin- j, ln het belang van de werkgelegen- tir 0P lanSere termijn. Va brengen in herinnering, dat veel cai deze .verlangens, welke zij op fis- spki ^erre'n hebben nog onvervuld zijn seoieyen. Eén der belangrijkste is een e incipiële verlaging van de hoge en te int- Progressieve belastingen op het *<?men. waardoor zowel de werklust pet vormen van voor investering be- kapitaal ernstig wordt be- Jehimerd. tic Kamers vragen nu een verschillend elastingtarief in te stellen voor win- >en welke in het bedrijf worden gehou- en en voor winsten welke aan het be ll f worden onttrokken. Naar de mening van de Kamers zal aet door haar bepleite systeem vooral Psychologisch een gunstiger belasting- ^hrnaat doen ontstaan, wat in verband *P®t het aantrekken van buitenlands ka- Phaal van groot belang moet worden Seacht. X X X X X XXX 7 x x x x 7 x x x x x x x 7 x X X X X x XXX X X 4 2 8 Indien elk kruisje van deze ver menigvuldiging een cijfer voorstelt, erwiji vermenigvuldigtal en vermenig vuldiger de tien verschillende cijfers P®vatten, hoe luidt dan deze vermenig- uidiging in cijfers? Oplossingen uitsluitend op briefkaart U te zenden tot en met 13 Juli aan >.t>e Tijd" (afd. Prijsraadsel), N.Z. "Oorburgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver rolden of men ouder of jonger is dan 18 Jaar. Oplossing 20 Juni horizontaal: j 1- Meerveldhoven 2. Unie rei errie nu 3. Nikker meid tal S.G. esdoorn aera 5. tol jen git kin 6. ergo graan e - ad 7. riek Ob dr. glans 8. °U kleed pa lev 9. enorm vjP'u goi 10. Leeuw Oester jjyN- 11. eenkennig look 12. Est of ode re 13. Nieuweramstel ^efticaal: i Munstergeleen 2. enig Orion ff r~ ,elkel ge do en 4. rekstok kruk nu 5. vredig oim we nu 6 eer Qer beton te 7. limonade re nor 8. dier garde si fa 9. heining pit gom 10. omdat flanel Us. 11. vete kaal groet 12. en aria neon ore 13. Nulandsvinkel. De prijzen werden geworden door: Mej. J. Voorn, Naarderstraat 66, hUlZEN (N.-H.); E. Jacobs, Tuinwijk en 30, HAARLEM; H. Bouwens, Westzaanstraat 1, AMSTERDAM. QMOLENBEEKQ Zij besluiten aan art. 27 van het be sluit op de vennootschapsbelasting de volgende bepalingen toe te voegen: (1) De volgens dé tabel berekende belasting wordt verminderd met ten honderd van het bedrag, waarmede in enig boekjaar de Winst met inbegrip van de vrijgestelde winstbestanddelen, doch zonder toevoegingen uit de onbe laste reserve als bedoeld zijn in artikel 4 van de wet belastingherziening 1950, overtreft de som van: le de op het jaar betrekking hebbende onttrekkingen als bedoeld zijn in onder deel d van hoofdstuk 2 met uitzondering van vennootschapsbelasting, en 2e de vennootschapsbelasting, welke zonder deze vermindering verschuldigd zou zijn. Het bedrag waarover de ver mindering wordt berekend, wordt niet hoger gesteld dan het belastbare bedrag, verminderd met de daarin begrepen be standdelen ten aanzien waarvan een verlichting ter voorkoming van dubbele belasting van toepassing is. (2) Het in lid (1) bedoelde bedrag waarover de vermindering wordt be rekend, vormt, dan wel wordt toege voegd aan, een gedeeltelijk belaste re serve. Deze wordt niet beschouwd als een toelaatbare reserve in de zin van art. 4. lid 2, van de wet belastingher ziening 1950. (3) de volgens de tabel berekende be lasting wordt vermeerderd met ten honderd van het bedrag, waarmede in enig boekjaar de winst met inbegrip van de vrijgestelde winstbestanddelen, doch zonder toevoegingen uit de onbe laste reserve als bedoeld zijn in artikel 4 van de wet belastingherziening 1950. wordt overtroffen door de som van: le de op het jaar betrekking hebbende onttrekkingen als bedoeld zijn in onder deel d van hoofdstuk 2 met uitzonde ring van vennootschapsbelasting, en 2e de vennootschapsbelasting, welke zonder deze vermeerdering verschuldigd zou zijn. Het bedrag waarover de vermeerde ring wordt berekend, wordt niet hoger gesteld dan de in de vorige volzin be doelde som. noch hoger dan het bedrag van de gedeeltelijk belaste reserve. (4) het in lid (3) bedoelde bedrag waarover de vermeerdering wordt bere kend. komt in mindering van de ge deeltelijk belaste reserve. De Kamers menen, dat het hierbo ven in het midden gelaten percentage op 20 zou kunnen worden gesteld. De vennootschapsbelasting over het ge deelte van de gereserveerde winst waar voor de vermindering van toepassing is wordt dan maximaal 46%20% 26%. De Kamers nemen aan, dat toevoeging van de door haar voorgestelde maatregel aan de regeringsvoorstellen geen groter budgetair offer dan ongeveer f 50 mil lioen zou eisen. Zij ziin van mening, dat de voordelen van dit zo uitermate pri maire doel van het wetsvoorstel gerichte svsteem zulk een offer zeker rechtvaar digen. Het behoeft weinig betoog, dat vrij wel alle argumenten, welke hiervoren zijn aangevoerd, ook gelden voor de be drijven, waarvan de opbrengsten door inkomstenbelasting worden getroffen. Naar de mening van de Kamers zou ook voor deze bedrijven een soortgelijke regeling moeten worden getroffen. Ge zien de bestaande regeling voor de on belaste reserve moet het niet moeilijk worden geacht zodanige aanpassende regelingen te formuleren. Volgens een door de Chase National Bank samengesteld overzicht heeft de Ame rikaanse olieindustrie in 1952 nieuwe re cords bereikt. Dit overzicht omvat 30 Ame rikaanse olieondernemingen, welke teza men 58 procent produceerden en 68 procent verwerkten van het totale wereld-aanbod van ruwe olie. De productie van ruwe olie, welke in 1952 61 procent groter was dan in 1945, bereikte een hoogterecord van 11.2 mil lioen vaten per dag of 4 pet. meer dan in 1951. De vraag naar olieproducten bedroeg in 1952 11.7 millioen vaten per dag. AMSTERDAM Ned. Inst, van Ac countants Slotexamen accountantsdi ploma: W. F. Erhart, C. van Utteren en J. Willems te Amsterdam, A. K. Ham burger, J. F. d'Hondt, J. Huisman, E. B. Leënheer, J. van Thuyl en J. Th. v. d. Valk te Den Haag; F. M. A. Ka- relse, F. Kemp, G. Kersten, E. Lutgert, M. Nederveen en R. Ponsen te Rotter dam; H. H. Castermans Almelo; C. Quispel, Barendrecht; J. Brandhof, Bussum; W. Kerkhof, Delft; T. P. Cley, Groningen; P. Koning, Haarlem; J, van Gelder, 's-Hertogenbosch; Th. J. P. Snijders, 's-Hertogenbosch; P. C. Kuy- per, Hilversum; J. F. de Vin, Stock holm; C. Rietveld Jr., Utrecht. DELFT ('iechn. Hogeschool): natuurkun dig ingenieur: J. Asyee, Amersfoort, W. v. Beek, Den Haag, S. Boersma, Arnhem, J. Coehoorn, Zeist, P. Croockewit, Wassenaar, C. van Dijk, Barneveld, F. van Eek, Delft, B. Erdtsieck, Haarlem, E. Ferguson, Den Haag, G. Henneberke, Amsterdam, J. Hen nephof, Rotterdam, B. Kuiper, Den Haag, P. Kuipers, Eindhoven, B. de Raad, Schie dam, B Rauwenhof, Rotterdam, J. Rhijns- burger, Delft, G. Scheffer, Den Haag, C. Schnabel, Maastricht, T. van der Sterre, Den Haag, J. de Swart, Dordrecht, A. Wil- lekens, Den Haag, J. Wolsky, Voorschoten. Ingenieurs-examen v. scheepsbouwk. ingen.: R. de Bock, Den Haag, H. Homman, Schie dam. Ingenieursexamen vliegtuigbouwk. ingen.: A. Bossehaart, Amsterdam, A. Gar- nier, ben Haag, R. Kempers, Den Haag. In- genieursex. scheikundig ingen.: J. Bruijn, Den Haag, J. Eigeman (met lof) Delft, N. Faasen, Voorburg, C. van de Fliert, Ede, A. Gottschal, Amersfoort, E. Harthoorn, ben Haag, J. Hasselo, Enschede, L. Hessel, ben Haag, E. Houwink, Wassenaar, T. van der Keijl, Bussum, J. Klinkenberg, Vlaardin- gen, L. de Leeuw, Amsterdam, R. Litan, Den Haag. C. Madlener, Dordrecht, R. v. Marwijk Kooij, De Bilt, A. Nilsson, Rotter dam, Ong Tjing Gie, Delft, M. Oosting, Rot terdam, mej. L. Roos, De Bilt, C. Sablerol- le, Rijswijk Z.H., Tan Tjhan Lin, Delft, C. Vermeulen, Den Haag, G. Vermeulen, Schie dam, s. Visser, Den Haag, A. Vunderink, Delft. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap C. Rietdijk, Bergen op Zoom, op proefschrift: Lattice-theoretical problems, en M. Hyman, Baltimore (U.S.A.) met lof op een proefschrift: on the numerical solu tion of partial-differential equation. Geslaagd voor het prop, examen werk tuigkundig ingenieur: J. van der Beek, Am stelveen, P. Bom, Santpoort, P. van Bom mel, Velp, B. Bonga, Rotterdam, J. Bot- tram, Eersél, G. Brands, Haarlem, P. Broe- re, Den Haag, B. van der Chfjs, Amster dam, P. Corzilius, Amsterdam, J. Dictc- hoff, Rotterdam, J. Diederen, Leeuwarden, W. Dierx, Heerlen, D. van Dort, Den Haag, C. Egelie, Maastricht, S. Euser, Rotterdam, Goei Swan Joe, Leidschendam, H. de Groot, Den Haag, J. Heijting, Maastricht, A. Hol- tus, Eindhoven, T. van den Honert, Lei den, A. Ingen-Housz, Beverwijk, W. Inni- kel, De Bilt, H. Kappelhof, Groningen, P. Kleyn, Bilthaven, J. Klomp, Voorburg, J. Klootwijk, Rotterdam, A. Kool, Amsterdam, Kwee Kiem Toen, Delft, Jhr. W. Laman Trip, Eindhoven, A. van Leunen, Heem stede, J Linssen, Hoensbroek, L. Louwers, Venlo, M, le Mahier, Arnhem, E. Miggelen- brink, Dieren, A. Miltenburg, Jutphaas, J. Montauban van Swijndregt, Wassenaar, R. Nagel, Amsterdam, C. van Nes, Tilburg. Oei Tiang Khing, Delft, H. van Oort, Den Helder, K. van Overhagen, Oud-Beijerland, H. Pennink, Amsterdam, F. Peper, Arnhem, L. Provoost, Terneuzen, H. Roos, Heerlen, C. Sadee, Breda, T. Schippers, Maassluis, F, Staudt, Leeuwarden, Tan Wie Goan, Delft, J Terpstra, Wijtgaerd (Fr The Gwan Hien, Delft, R. Timmerman, Heiloo, Tio Tjong Kie, Delft, C. Veenemans, Bussum, W Veldman, Hoogeveen, G. van der Vlies, Schiedam, C. van Vugt, Delft, F. Zelis, Den Haag. Prop. vliegtuigboukw. inge.: E. Dijkshoorn, Schiedam, G. Escher, Baarn, J. van Goor, Bodegraven, H. van Grol Den Haag, Han Bing Siang, Delft, H. Heisper, Venlo, Kho Siem Wat, Delft, Raden Mas Margono, Delft, G. Nieuwland, Ridderkerk. Prop. scheepsbouwk. ing.: Azhari Teukoe, Delft, R. de Groot, Den Haag, J. Kools, Wagenmgen, W. Pangalila, Delft, W. Thijs- sen, Overveen. Ingenieursex. natuurk. In genieur: P. Barten, Amsterdam, B. Ber- kepeis, Arnhem, J. Dekker, Rotterdam, J. Dumore, Den Haag, E. Eijkman, Nijmegen, F. van Groningen, Deventer, R. Heijboer, Delft, C. Honig, Vught, C. Hoogendoom, Den Haag, J. Houtman, Vlaardingen, C. v. d. Kle, Den Haag, C. Knoester, Schevenin gen, G. de Kruiff, Eindhoven, P. Mans, Middelharnis, R. Plomp, Zeist, H. Tober, Oegstgeest, A. Willekens, Den Haag, J. Zo merdijk, Delft. 's GRAVENHAGE. (Ned. genootschap van accountants), fin. rekenkunde: drs. L. Barau, Noordwijk; org. en techniek van de handel: J. T. A. Ophof, 's Gra- venhage; K. Edzes, Alkmaar en S. Straatsma, Amsterdam; privaatrecht: R. L. Stijl, 's Gravenhage; K. Edzes, Alk maar en H. Smits, Dordrecht; soc. ver zekeringswetten; K. Edzes, Alkmaar; soc. economie: H. Martijns, 's Gravenhage, bedrijfseconomie; J. Tops, 's Gravenha ge; statistiek: J. Tops, 's Gravenhage en H. M. Thonus, Weesp; controleleer (di ploma accountant) T. Verbeek, Lunteren en G. R. Seinstra, De Bilt. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Stro mingsdubbelbreking van elastisch-vis- ceuze oleaatsysteem", H. J. v. d. Berg, ge boren Lange Luigeweide won. te Leiden. Godgeleerdheid: F. Rosingh, Leiden; J. P, H. G. Kien. Rotterdam. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de lett. en wijsb. G. Hendriks, gebo ren te Tiel op proefschrift: „Een stad en haar boeren'; en mr. W. A. L. Vreeken op proefschrift: „De lege quadam sacra coorum". W'V'W.W.W (Ingezonden door Max L. te Amsterdam) I Met een gerend geluid draai de de jeep de bocht in en ging op de snelweg rijden. Hij kwam uit de richting van Amsterdam, waarvan men de huizen nog kon waarnemen. Het was een oude Amerikaanse leger-jeep, mooi opgeschilderd in blauw grijze kleuren. Er werd gas ge geven en met een schok schoot de jeep naar voren. De reis was begonnen. De reis van Jack Verheul en David Swierstra, twee Amsterdamse jongens, die op negentienjarige leeftijd een avontuurlijke tocht gingen aan vangen, dwars door Europa. Jack zat aan het stuur en tuur de op de mooie, brede geasfal teerde auto-weg. Hij was een lange, roodharige jongen en had sproeten in het gezicht. David daarentegen was kort en dik en droeg een bril met een breed montuur. Zij waren vrienden en hadden samen do H.B.S. doorlopen. Bij het Noordzeekanaal min derde Jack vaart en reed lang- ging het met een vaart van tachtig kilometer op Alkmaar aan. Hier wordt Vrijdags de wereldberoemde kaasmarkt ge houden. Zij reden door vele kleine gehuchten en de mensen staarden met verschrikte ogen naar de voorbij snellende jeep. In het dorpje Wieringen stoven de kippen kakelend opzij, toen Jack stopte om de tank van de jeep bij een benzinepomp te laten vullen. Nadat hij met de garagehouder afgerekend had, zetten zij de reis voort en gingen nu de dertig kilometer lange Afsluitdijk op. „Zal ik de radio aanzetten?" vroeg David en zijn vriend antwoord de: „Ja, doe dat. Een gezellig stukje muziek zal ons goed doen." David draaide de. knop om en het geluid van een orkest vulde de jeep met vrolijke klanken. Jack floot het deuntje mee. Door de krachtige, zuigen, de wind werd het enigszins ver waaide muziek. „Wat een werk zal dat geweest zijn om deze zeedijk dwars door de vroegere Zuiderzee aan te leggen", zei David. „Ja, vervolgde Jack, „en wij maken er nu dankbaar ge bruik van." Hij voerde het tem po op en de jeep snelde voort... (Wordt vervolgd). grote eerbied-zijn heiligen her denkt en hun hulp afsmeekt voor de bekering van Neder land. De Afsluitdijk zaam de pont op. Met kracht trok hij de handrem aan. De jongens sprongen uit de jeep en keken naar een kustvaarder, die voorbij stoomde. Zij maak ten een praatje met de pont wachter en weldra was de overkant van het kanaal be reikt. Jack startte de motor. Via Zaandam, een stad waar handel in hout, rijst, meel en peulvruchten gedreven wordt, 9 Juli van het jaar 1572 zijn negentien mannen de martel dood gestorven. Ze zijn die dood vrijwillig ingegaan. Een voorstel was hun gedaan: „Ver zaak alleen maar aan de Paus van Rome en ge zijt vrij!" „Ontken de tegenwoordigheid van Christus in het sacrament des Altaars en ge behoudt het leven!" Maar uit aller naam klonk de stem van Leonardus van Veghel: „Nooit verzaken wij de Paus. Ge kunt uw moeite sparen. Wij zullen onze Opperherder altijd trouw blijven." En Nicolaas Pieck getuigde even later: „Voor de werkelijke tegenwoordigheid van Jezus Christus in het H. Sacrament zullen wij gaarne de dood on dergaan!" Slechts tegen een grote som gelds kregen enkele zeer dap pere katholieken verlof de li chamen van deze martelaren te begraven. Van enige verering kon toen natuurlijk geen sprake zijn, want a»ie uitoefening van de katholieke godsdienst was verboden. Toch begrepen de katholieken, dat het van belang zou zijn, de lichamen der mar telaren te bewaren. Met veel moeite gelukte het veertig jaar later in alle stilte het gebeente op te graven en naar het katho lieke Zuiden te vervoeren. In de grote Sint Goedelekerk te Brussel, in andere kerken en in enkele kloosters van België werden de overblijfselen van onze martelaren ondergebracht en weldra vereerd. Slechts een klein gedeelte van het gebeente van onze hei ligen is ten slotte in ons land (ingezonden door Benita Solari) Diep in het bos, In een hut van mos, Daar woont Pleuntje, Met Japie haar zeuntje. Het nachtegaaltje wiedewiet Vanuit zijn nestje door 't raampje alles ziet. En wat hij ziet vertelt hij in zijn vogeltaal Aan de andere dieren allemaal. Zingt hij wiedewiet, Dan is Pleun er niet. Zingt hij tsjiep tsjiep, Dan heeft die arme Pleun de griep. Dan floddert Japie zo wat rond, Van tjoep dat hier, en klodder maar. De pot is zout en heel niet gaar, Maar zingt het nachtegaaltje t j oeket j oeketj oek, Dan bakt ons Pleuntje pannekoek. Van roere roere 't lijkt wel boerebrij, Sucade, krentjes en wat meer erbij. Het vuurtje knistert, en sissen dat het doet in de pan, En het is zo gezellig en leuk als het maar kan Rondom het huisje ruist het bos. 'k Hoor zachte voetjes in het mos. Klop klop, doe open Pleuntje. Klop klop, doe open Japie zeuntje. terecht gekomen en wel op de Dora het hertje en Wimpeltje Onze lezer P. uit Amsterdam verzoekt mij te willen zeg- gen, welk aas volgens de sta rtreken het meest succesvolle snoek- as r. Hij bedoelt hier kennelijk mijn ordeel over het levende visje of het z.g. kunst-aas. ik kan onze geachte collega allereerst wel mededelen, dat m Nederland voor zover mij bekend, pen statistieken worden bijgehouden op dit gebied. Wel kan ik mijn mening zeggen, die gebaseerd is op de prak tijk van vele jaren geregeld vissen. Mijn oordeel behoeft door niemand te Worden aangenomen als het enigst „know-how", doch men diene daarbij toch voor ogen te houden, dat ik mij zeer wel kan toetsen aan experts en professionals in het buitenland. Hoewel de „spin-hengelaar" in Ne derland nog een betrekkelijk nieuwe verschijning is, is het spinnen in ver schillende andere landen reeds ver scheidene tientallen jaren oud. Doch pk hier is komen vast te staan, dat de man met de spinner of lepel of Pmg of hoe al die dingetjes heten, 'deer snoek vangt dan de doorsnee dengelaar met levend-aas. Niet dat deze laatste niet zou weten hoe hij ®en snoekje dient te verschalken, P>ch het is maar de methode van vis- fsn die door de meeste hengelaars wordt toegepast. En dat is om te be- sinnen; een paar voorntjes vangen, de noekhengel optuigen, visje aanslaan het geheel te water plonzen met pi brede zwaai. Waarna hij verder saat met aasvisjes vangen en waar door de snoekhengel aan waarde ver- best. Beter gezegd, waardoor de snoekhengel hoogstens een enkel snoekje zal vangen, hetgeen u zeker yolkomen met mij eens zult zijn. yiteraard bestaat er wel degelijk de snoeker, die zijn sport serieus neemt, doch hij is zeer in de minderheid. Niet aldus de spinner, die onver moeibaar moet doorgaan met spinnen, wil hij een kansje hebben. Nimmer *an hij ook met meer dan één hengel vissen en dus is hij ten volle gecon centreerd op zijn eigen manier van sooeken. Dat is wel in hoofdzaak de ddrzaak dat hij op de duur meer snoek zal vangen. Er komen nog din gen bij, zoals de oppervlakte van het water die bestreken wordt met een spinnertje, dat door middel van een werpmolen door de lucht suist, doch daartegenover heb je de snoek waar voor de spinner te snel voorbij gaat en zich liever een kwartier bedenkt. Om dan het aasvisje te pakken, wat daar nog altijd rondzwemt aan de traditionele snoekhengel. Als eerder gezegd bestaat het verschil hierin, dat de levend-aas visser de zaak wat ge makkelijker gaat opnemen door de wijze waarop hij op zijn beurt snoek tracht te verschalken. Een ander punt is, waarmede de grootste snoeken doorgaans wor- den gevangen. Over het algemeen ge sproken denk ik, dat ook hier de ba lans zal doorslaan ten gunste van de fel of spinner. Echter niet in ons land, daar de spinner hier kennelijk Devreesd is voor een behoorlijke lepel van tien centimeter lang. Nu gebeurt net inderdaad wel eens, dat een twin- tig-ponder een klein spinnertje pakt, doch ik ben er zeker van dat er heel wat meer twintig-ponders zouden sneuvelen, indien men wat meer zou overgaan tot in verhouding steviger en groter kunstaas. Dit echter geldt evenzeer voor het levende visje. Ik heb snoeken gezien van een pond of acht met een brasem of karper van drie pond in hun buik! En dan heb je daar de visser, die vindt dat zijn aasvisjes van nog geen twintig cm. wat aan de grote kant zijn. Maar wij dienen ons aas, om het even wat het is, in verhouding te kiezen naar de omstandigheden. In water waar wij grote snoek zouden verwachten, bij voorbeeld een meer of grote plas, is een kokkert van een lepel maar am per groot genoeg, en een voorn van meer dan de maat niets te groot voor een werkelijke knaap. Wie zou den ken, dat ik hier abuis ben, moet zich maar eens een snoek voor de geest halen van goed twintig pond met twee talingen in zijn ingewanden. En dan nog een lepel grijpen ook! De beschei denheid van de hengelaar is alom be kend, mede door zijn verhalen zo stel ik mij voor, doch op het punt van aaskeuze mag hij gerust een weinigje driester worden. Het is natuurlijk maar een soort van behelpen, doch indien onze spinner tot de ontdekking komt, dat hij in zijn tas geen grote lepel of spinner heeft, of indien na af trek van alle kosten zijn zakgeld te veel is ingekrompen om nog te inves teren in meer en groter kunstaas, dan kan hij altijd nog twee spinners ach ter elkaar bevestigen en zo trachten de snoek voor de gek te houden. Daar de gehele kunst-aas visserij op een „voor-de-gek-houderij" berust behoeft niemand zich een bedrieger te vinden, indien hij door middel van zo'n geïm proviseerde tandem 'n aartsvader op de wal weet te leggen. Ik heb bovendien het sterke vermoeden dat het slechts weinige hengelaars ook maar iets zou kunnen schelen hoe zij zouden wor den genoemd met een meter snoek als „ruggegraat". Denkt u echter niet dat „mossnoeken" wat je noemt dik gezaaid liggen. Dat je bij wijze van spreken maar een monster-voorn als aasvis hebt aan te pikken om twee of drie knotsen van snoeken te ver schalken. Laat ook niemand u vertel len, dat je met een spinner altijd vangt, of zij die dag bijten of niet. Ik ken lieden, hunne namen zal ik verzwijgen, die menen, dat elk water is leeg te vissen met zulk kunstaas. Hun onwetendheid spreekt juist door hunne beweringen. Ik heb dagen gehad, dat ik geen kwaad kon doen en werkelijk heel goed ving, om het even met welk spinnertje ik het pro beerde. Maar ik heb ook dagen ge kend, dat ik van wanhoop niet meer wist iets anders te doen dan inpakken. In water waar goed vis zit en waar ik anders goed had gevangen. En dat na acht uur van gedurig vissen in bekend water. Ervaring op het.gebied van de hen gelsport krijgen slechts heel weini gen. Zonder de minste snoeverij kan ik dat beweren. Het is heel logisch, omdat 100% van de hengelaars moeten werken voor hun broiije en pas dan kunnen denken aan h»i hob by. Slechts een uitzonderlijke sterve ling kan ervaring op doen en wel om de eenvoudige reden dat hij wellicht niet behoeft te werken voor genoemd broodje. Om eventuele misverstanden te voorkomen kan ik nog wel even vaststellen, dat ook ik mijn broodje graag belegd heb. Vandaar dat ik zo veel vis. De Waag te Alkmaar Natuurlijk heb je deze uit drukking gehoord en je weet dan ook dat dit langzaam of lui betekent. Dit gezegde is afkomstig uit de middeleeuwen en van Friese oorsprong. Dat komt, omdat toen de elf steden van Friesland en dertig dor pen hun vertegenwoordigers naar de landdag (vergadering) stuurden. Deze elf en dertig waren dus de afgevaardigden en de vergadering duurde meestal erg lang, omdat men met zoveel mensen het niet zo gauw eens werd over ean of ander onderwerp. De elf en dertig schoten dus niet hard op, zouden we kunnen zeggen, vandaar nu nog het gezegde op zijn elf en dertigst." Stel je voor, dat je een win kel kon binnengaan en 1 kg. bijen bestellen kon. Schrik niet, want dan zou je tienduizend bijen krijgen. Werkbijen ten minste! Eén zo'n werkbij weegt maar 0.1 gr. De darren zijn een beetje zwaarder; die wegen 0.19 gram per stuk, terwijl de koninginnen 0.25 gram wegen. Het duurt dan ook een hele tijd voor die kleine lichte dier tjes een merkbare hoeveelheid honing verzameld hebben. Veel tegelijk kunnen ze niet vervoe ren, want de honingmaag van de werkbij is niet groter dan een speldenknop. En toch moe ten deze hardwerkende diertjes 1000 a 1500 bloemen afvliegen om hun honingmaag te vullen. Om een vingerhoed vol honing te verzamelen, moeten door de bijen liefst maar 60.000 a 90.000 vluchten gemaakt worden. Als je het zo eens bekijkt, dan sta je toch wel verbaasd over de enorme arbeid, die door deze kleine diertjes verricht wordt. Nog een paar getallen. De nesten van de bijen wor den van was gemaakt. Die was scheiden de werkbijen af; dat komt door de poriën van hun lichaam naar buiten. Van tien gram van die was kunnen ze een vierkante decimeter raat maken; een hoeveelheid vol doende voor ongeveer 800 cel len. Een heel nest nu bevat on geveer 50 vierkante decimeter raat en dus 40 duizend cellen. In die cellen moeten de eitjes gelegd worden. Dat gebeurt al leen door de koningin. Die legt er dan ook geweldig veel. Liefst maar 2000 per dag. Er zijn niet altijd voldoende cellen voorra dig, zodat ze niet het hele jaar door iedere ,dag zoveel eieren leggen kan. Maar men heeft toch berekend, dat ze per jaar ruim een goeie 150 duizend eitjes legt. Nu snap je ook, dat bijen volken zo groot kunnen zijn. Je zou haast bang worden, dat we op den duur geen raad met al die bijen weten. Maar wacht even. De meeste bijen is geen lang leven toebedeeld. De leef tijd van de werkbijen is 5 6 weken. De darren houden het een maand of drie vol, terwijl de koningin de kroon spant met een mogelijke leeftijd van drie jaar. Maar...... heel veel bijen worden door vogels en vleer muizen opgepeuzeld. De eitjes, die de koningin legt, zijn natuurlijk maar zeer klein: niet langer dan ander halve millimeter. Reeds na drie dagen komen de jongen, larven of maden genoemd, er uit en worden dan door de werkbijen van voedsel voorzien: een heei klein druppeltje tegelijk. Maar Een bijenkorf wordt deskundig bekeken daar groeien die larven dan zo van, dat ze na zes dagen het hele celletje vullen. Dan begint de gedaanteverwisseling al: de eerste plaats op het martelveld in Den Briel en verder in de enkele kerken van ons land, die de heilige martelaren van Gorcum tot patroon hebben. Een van de mooiste van die kerken staat in Amsterdam en wel in de voormalige Water graafsmeer. Als je daar in de buurt komt, moet je beslist eens gaan kijken. Langs de midden- beuk zijn aan weerszijden, in kleine gebrandschilderde ra men, de afbeeldingen van de negentien martelaren aange bracht. Je ziet daar een Leonardus van Veghel van 's-Hertogen bosch; een Nicolaas Pieck van Gorcum; een Hieronymus van Weert en een Theodorus van der Eem uit Amersfoort. Als je al die namen leest, zul je merken, dat de zogenaamde Martelaren van Gorcum uit tal van plaatsen in ons land afkom stig zijn. Daar heb je nog een Joannes van Oosterwijk en een Adrianus van Hilvarenbeek. En zo kun je doorgaan- Het spreekt dan ook wel van zelf, dat heel Katholiek Neder land op de negende Juli met de eekhoorn en Pietje de vos komen schuchter binnen. Ze vegen verlegen hun pootjes en weten zo gauw geen smoesje te verzinnen. Maar Pleuntje roept: „AUemaal aan tafel." En als het op is bak ik tot slot voor elk nog een wafeL Ze zingen een liedje van faldera hoezee. Ons Pleuntje slaat de maat met de pollepel mee. Dan wordt het donker en moe ten de gastjes naar huis, Want weet je als het donker is, is het in het grote bos niet pluis. Dora en Wimpeltje en Pietje geven elkander stijf een pootje. Zo kunnen ze tegen een stootje Ze slapen nu in hun bedje en dromen van 't plezier. Het nachtegaaltje zingt nog zacht van tierelierelier. En Pleun en Japie zeggen hun gebed nu samen. En gaan dan slapen amen Hoog boven de hei en de bossen staat stralend de sterrenwacht. Slaap Pleuntje en Japie en Dora en Wimpeltje en Pietje en nachtegaaltje, slaap zacht. God zelf gaat over uw hei en door uw bossen heen. Zeker, in de grote nacht, gij zijt niet alleen. larven spinnen zich in en wor- windwijzer dateert, is niet met den dus een zogenaamde pop. Juistheid bekend; intussen is Weer drie dagen later breekt het gebleken, dat dit voorwerp het spinsel open en nog enkele niet, alle?n in ,de .^iende eeuw dagen later komt de volwassen ^e®ds Xee! ln gebruik was, maar bij uit de cel te voorschijn. Bij 00 ^oen» evenals nu nog, de koninginnen gaat die ont hn w hpplH van Van welke tijd de eerste wikkeling het snelst. In 15 da gen tijd komt uit de koningin necel hare majesteit te voor schijn. Bij de werkbijen duurt de hele ontwikkeling 21 dagen, terwijl de darren er 24 dagen over doen. Je ziet: er zijn heel wat inte ressante getallen over deze ijverige diertjes te geven. Het heeft onze grote dierkun digen heel wat moeite gekost, deze wondere dingen in Gods schepping te ontdekken. bij voorkeur het beeld van een haan voor de windwijzer gebe zigd werd. Waarom men juist de keuze op dit dier liet vallen, is daar door te verklaren, dat de haan in de middeleeuwen als het zinnebeeld der christelijke waakzaamheid werd beschouwd. Vorige week gaven wij als tekenvoorbeeld Johnny Appel zaad, een van de figuren uit de nieuwe Walt Disney-tekenfilm. Hier zien we, hoe Johnny (links op de afbeelding) voor gehouden wordt, wat men zoal met appels kan doen: appelbol len bakken, appeltaart, appels op sap enz. Op het kleine teke ningetje zie je Johnny in de appelboomgaard aan het werk. Probleem No. 2024 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland; voor geoefenden. Zwart 14 st. op 1. 3, 6, 7, 10, 11, 19, 20, 24, 25, 26, 30, 36, 38. Wit 13 st. op 12, 17, 18, 21, 22, 28, 29, 39, 44, 45, 47, 48, 49. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Aug. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2016 van L. Dassen te Bussum. Wit speelt naar; 37, 34, 18, 4, 2 en wint. Een heel eenvoudig vraagstukje, waarmede men niet veel moeilijkheden heeft. VOOR BEGINNERS No. 264 van D. M. Nijland te Amsterdam. losse stuk op 23 de gehele zwarte familie van het bord vaagt. Eenvoudig, doch men moet het maar „zien"l Juli-opgave 1. PRIJSPROBLEEM. Probleem van J. A. W. Swane, opgedragen aan Broeder Gilbertus. V/r, YA y///. V///s 't?- VY, yy '/A Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 263 en 264 kunnen tegelijk inge zonden worden tot 15 Juli a.s. aan boven genoemd adres. Oplossing van No. 260 van F. Raman. Deze zeer aardige peuter is snel opge lost door 2621! Er is nu een leuke stand ontstaan; zwart kan met 17 op twee ma nieren 3 slaan, met 28 op drie manieren 2 en op één wijze 1 slaan, doch hij moet met 16 5 stukken slaan, waarna wit met het Wit: Kgl Dfl Lh6 Pf2 Pf5 pionnen e4 h3. Zwart: Kf3 Td2 pionnen d3 f6. Wit geeft in 2 zetten mat. De maandprijs wordt beschikbaar ge steld voor bovenstaand prijsprobleem; op lossingen aan A. Perquin, binnen 14 dagen. Oplossing van Juni-opgave 4: 1. Kf5! Kb6 (indien 1. - Ka6, dan 2. Ke6 Ka7 3. Ke7 en verdër als in de hoofdvariant no 5. Ke7) 2. Kf6! Kb7 (op 2. - Kc7? zou 3. Ke7 vol gen) 3. Kf7 Kb8 4. Ke6! (beslister dan 4. Kf8, dat de oplossing slechts zou ver tragen) 4. - Ka7 5. Ke7 Ka6 (op 5. - Kb8, Kb7 of Kb6 zou respectievelijk volgen: 6. Kd8, Kd7 of Kd6) 6. Kd8! Kb7 7. Kd7 Kb6 8. Kc8 en wint. In deze stelling was de agressieve stand van de witte Koning de enigste voorwaar de om de partij te winnen. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Mamixkade 104 te Amsterdam. ABBEKERK 4 te Antwerpen. AGATHA 3 van Sorong n. Pladju. ALAMAK p. 3 Gibraltar n. Genua. AMSTELDIJK 2 te Newport News. AMERSKERK 4 van Colombo n. Yokohama AMSTELTOREN 3 van Suez n. Port Sudan. AMSTELVEEN 3 te Montera. ARENÖSKERK 6 te Hongkong. BINTANG 4 te Singapore. BLOMMERSDIJK 3 te Antwerpen. BONAIRE 4 te Amsterdam. DONGEDIJK 3 te Antwerpen. ETREMA p. 3 Aden n. Port Olha. GRAVELAND 2 te Sao Francisco do Sul. HECTOR 3 te Algiers. HELENA 4 te Rotterdam. HOOGKERK p. 4 Wight n. Marseille. KIELDRECHT 3 van Hongk. n. Manilla. KOTA BAROE p. 4 Malta n. R'dam. KOTA GEDE 3 van Saigon n. Tj. Priok. LAERTES 4 te Tjilatjap. LIEVE VROUWEKERK 4 te Bombay. MAAS 3 van Tunis n. Algiers. MOLENKERK 3 van Colombo n. Madras NESTOR 3 van Madeira n. Barbados. NIEUW ADAM 3 van N. Y. n. R'dam. ORANJE p. 3 Minikoi n. Suez. RADJA 4 te Tj. Priok. ROEPAT 3 van Calcutta n. Java. SALAWATI p. 4 Teneriffe. n. Le Havre. SALLAND p. 3 Paul's Rock n. Santos. SAPAROEA 3 van Dakar n. Conakry. SCHIE p. 3 Ouessant n. R'dam. SCHIEDIJK p. 4—5 Madeira n. Halifax. SLIEDRECHT p. 3 Dakar n. Kaapstad. SOESTDIJK 4 te Le Havre. STAD ARNHEM p. 3 Wrath n. St. Laurens. STAD DORDRECHT 3 v. R'dam n. Palermo STAD LEIDEN 2 te Campbell Rivier. STRAAT MAKASAR 3 van Singapore naar SUMATRA 4 te Singapore. TEUCER 3 van Bintang n. Balikpapan. THALATTA p. 3 Ceylon n. Mena-al-Ahm. WATERMAN p. 3 Start Point n. Halifax. WESTERDAM 5 te Rotterdam. WILLEM RUYS p. 3 Daedalusrif n. Colombo ZAAN 3 nm. van Haparanda n. A'dam. PASSAGIERSSCHEPEN ALpABI vtr. 17 v. R'dam n. B. Aires. ALHENA 6 te Vittoria. ALNATI 6 te Rio de Janeiro. BONAIRE vtr. 10 van Adam n. Geofget, BOSKOOP 4 te Curasao, 9 te Marac'bo. COTTICA 6 te Georgetown. GROOTE BEER 10 te R'dam verw. INDRAPOERA 4 te Cheribon. JAGERSFONT. vtr. 12 van Durban n. A'd. JOH. v. OLDENBARNEV. p. 4 Dover naar Sydney. MAASDAM 10 te Southampt., 11 te Rottèrd. NW. AMSTERDAM 10 te Southampt.. 11 te Rotterdam. NOORDAM 6 te New York. ORANJE 9 te Suez verw. ORANJEFONT. 5 te Southampt., 6 te A'd. ORANJESTAD vtr. 9 van A'dam n. Cristob. RIJNDAM 11 te Halifax, 23 te N. York. SIBAJAK 11 te Aden veiw. VEENDAM 6 van R'dam n. New York. WATERMAN 10 te Halifax 12 te N. Y. vw. WESTERDAM 6 te Rotterdam. WILLEM RUYS 9 te Colombo verw. WILLEMSTAD 5 te Cristobal. LEEUWARDEN, 3 Juli. Vee: 88 stieren 2.562.81 p. kg si.; 40 vette koeien, resp. 2.65—2.95; 2.59—2.64; 2.35—2.58; 634 melk en kalfkoeien 6001110; 30 pinken 250— 530; 352 nuchtere kalv. 3057; 325 scha pen 60105; 605 lammeren 3059; 253 vette varkens 1.501.62; vette biggen 1.73—1.78; zouters 1.73—1.77; 225 biggen en lopers, resp. 2045 en 46—80; 61 paar den 450925. Totaal 2732 stuks. Kaas: Gouda volvet 1.90—1.91; Edammer 40 pL 1.701.71; Broodkaas 40 pl. 1.701.7L Stemming flauw. AMSTERDAMSE RUBBERMARKT, 3 Ju- Ili. Stemming: kalm. Omzet: geen dag en geen weekomzet. Alle noteringen: 1.92.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9