Wisselend. beleid_in satellietstaten OOST-EUROPA IN BEROERING Naast harde maatregelen ook concessies Bij zwemmen verdronken Drie mannen overvallen A'damse taxichauffeur Koninklijke ruiter Aartsluiaard houdt het DRIE jaar uit in bed 1 Tot hoofd eo hart Familiedrama te Hilversum GEBREK AAN VASTE LEIDING IN HET KREMLIN ZELF Wervelstorm boven Formosa en China Sprinkhanen boven India 's hoofdstad Drie slachtoffers Nazi's eisen schade vergoeding Waarschijnlijk pseudo-militairen Buit vijf gulden Geval van chronische inertie Truman geeft vrijaf Twee doden, twee zwaargewonden Het weer Vrouw slaat haar buurman dood J MAANDAC 6 JULI 1953 o 77sfe JAARGANG No. 25726 Hongarije Polen Malta plant geen eikje in Windsor Castle Dominionstatus geëist Oost-Duitsland Roemenië Bulgarije T sjechoslowakije Minstens 80 doden Kolenproductie in de E.K.S.G.-landen hoger V.S. geven veiligheids instructies voor lijn- vliegtuigen Prinsessen in dansgroep Om aangebrand vlees Wegens internering en onderduiken iillili - - -- - Verkeersongevallen Scholieren op excursie Winnaars van prijsvraag „Nederlands Fabrikaat Falcon Regenjassen f 49.75 Ruzie tijdens koffiedrinken Eerste helft 1953 Reeds 5000 Nederlanders naar Australië DE HIMALAYA-RUZIE Voor een Lexi - van America s Best Tobaccos-klimmen we allemaal naar boven, de Yankees voorop. bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vrijwel gelijktijdig met de berichten over de wijziging van het bestuursappa- raat in Hongarije, komen berichten over onlusten in Polen, voortdurende ar beidsonrust in Oost-Duitsland, nieuwe veiligheidsmaatregelen in Bulgarije, nieu we sociale en economische maatregelen in Roemenië en verklaringen over on geregeldheden in Tsjechoslowakije. Het schijnt dat sedert gisteren ook een aan- 'al Baltische radio-stations uit de aether verdwenen zijn. Het is nog te vroeg om te beoordelen in hoever deze berichten duiden op een algemeen effectief verzet tegen de Sovjet-dictatuur. Westerse diplomaten in Tienen zijn geneigd te geloven, dat de communisten de toestand nog wel in de band hebben, maar dat zij door de houding der bevolking gedwongen zijn concessies te doen, hoewel zij anderzijds, waar het tot gewapend verzet komt, *r niet voor terugschrikken om hard toe te slaan. In Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho- alovakije zijn rake klappen uitgedeeld, biaar anderzijds zijn er een aantal maat delen afgekondigd, die het leven weer '6ts menswaardiger maken. In Hongarije beeft de nieuwe premier eveneens een bieer verdraagzame houding aangekon digd, terwijl in Roemenië dit weekend de rantsoenen op een aantal elementaire levensmiddelen zijn verhoogd. Waar dij nlijk hebben deze maatregelen in de laatste landen juist op het critieke °genblik een gewapend verzet kunnen doorkomen. In genoemd diplomatiek milieu in We- neemt men aan dat de ongeregeld heden op de eerste vlaats te wijten zijn het gebrek aan vaste leiding in het *reml zelf. Men heeft een periode van fust nodig om zich in te werken. Moge- hik ts een machtsstrijd in MoskQu er ook "jet vreemd aan. Men ruil de herinne- dp aan de wrede dictatuur van Stalin ditioissen. Ook is de slechte economische bestand in de satellietstaten niet vreemd ttn roerige situatie, In Hongarije is Zaterdag een nieuwe egering gekoben. Premier Rakosi heeft blaats moeten maken voor de landbouw- ?Pecialist Imre Nagy, die bereids heeft i?egezegd meer aandacht te zullen be dden aan de landbouw en minder aan ontwikkeling van de zware indus- .ple. Kleine boeren zullen uit de col lectieve boerderijen mogen treden en Voor - ïkhwlf beginnen. Concentratie kampen zullen worden afgeschaft en er is een amnestie in het vooruitzicht ge steld. Op buitenlands-politiek gebied Zal ook Hongarije streven naar een Vreedzaam samenleven met niet-com- tnunistische staten. Rakosi blijft als lid van het secreta riaat der communistische partij onge twijfeld grote invloed behouden. Maar hij is van het openbare toneel terug geroepen, omdat evenals die van Stalin in Rusland zijn naam ver bonden blijft met alle ellende van een communistische dictatuur. Volgens de West-Berlijnse „Telegraf" *ou in de industriegebieden van War schau, Krakau en Silezië de staat van beleg zijn afgekondigd door de opper bevelhebber van de Poolse strijdkrach ten. Het zou tot gewapende opstand ge komen zijn in deze gebieden. Spoor lijnen werden opgeblazen en de arbei ders zouden tanks hebben aangevallen, Gevangenissen hebben bestormd en com munistische functionarissen hebben op- Sehangen. In Stockholm verklaarden deskundigen, dat deze berichten rijke lijk overdreven waren. Ook andere goed-geïnformeerde personen bleken Van mening, dat berichten over een ?taat van beleg zeker via de radio be kend zouden zijn geworden. - De Poolse pers maakt melding van Ontevredenheid onder de arbeiders en Verklaart, dat het volk vreest dat er te weinig voedsel in het land is. Men is ook bevreesd voor de toenemende invloed van Russische functionarissen, terwijl men bang is dat de Sovjets, om de Oost-Duitsers voor zich te win- hen, de vroegere Duitse gebieden die ha de oorlog aan Polen werden toe- Tijdens een plechtigheid in de tuinen Van Windsor Castle waarbij koningin Elizabeth en vertegenwoordigers van de Verschillende Gemenebest-landen boom pjes hebben geplant, heeft de vertegen woordiger van Malta zich op het laatste tooment teruggetrokken uit protest te gen het feit, dat hfj niet tegelijk met de Vertegenwoordigers der Dominions aan de koningin werd voorgesteld. Alfred Salome, de Maltezer commis saris-generaal in Londen, verklaarde la ter in Londen, dat de Engelsen hem de Toezegging hadden gedaan, dat de ver schillende vertegenwoordigers niet aan de vorstin voorgesteld zouden worden. Cater werden deze plannen echter gewij- z'gd en werd Malta niet gerangschikt ouder de Dominions. Het is de tweede ifcer dat Malta hiertegen protesteert, herder had de premier van het eiland P.livier, geprotesteerd tegen het feit, dat "ij een mindere plaats in Westminster Abbey kreeg toegewezen bij de kroning, phurchill heeft toen bemiddeld. Intussen "fieft Malta in Londen een memorandum Overhandigd waarbij voor het land de "ominionstatus wordt geëist. Het res sorteert nog altijd onder het ministerie Van Koloniën. In de tuin van Windsor Castle heeft vorstin een jonge eik geplant. Ver bolgens werden eikjes geplant door fcins Philip en de vertegenwoordigers .van de landen van het Gemenebest. Deze 'aatsten plantten hun boompjes op af panden die verhoudingsgewijs overeen komen met de afstanden tussen hun land Engeland. Het boompje van Malta drd door een der parkwachters geplant. gewezen, aan Duitsland terug willen geven. De arbeidsvrede in Oost-Duitsland is nog altijd niet teruggekeerd. In Eisleben zijn de mijnwerkers kortelings in sta king gegaan, evenals de Zeiss-arbeiders in Jena. Zij eisen de vrijlating van de ongeveer 2000 a 3000 arbeiders die de 17e Juni zijn gearresteerd. Volgens „Der Abend" is in Erfurt op 27 Juni een Rus sische tank op een mijn gelopen, terwijl een andere tank in een fabriek in Nie- dersedlitz explodeerde. Vice-premier Otto Nuschke schrijft in zijn „Neue Zeit", dat de Oost-Duitse arbeiders nu blij zijn dat de Russen ingegrepen hebben, omdat de vrede daardoor is gered. De gebeurtenissen van de 17e Juni hebben volgens hem de deur geopend voor een viermogendhe- dengesprek over de Duitse eenheid. Intussen hebben de Oost-Duitse autori teiten in Berlijn gisteren 5 nieuwe grensovergangen tussen Oost en West opengesteld. De staat van beleg is echter nog steeds niet opgeheven. De Roemeense regering heeft gisteren de rantsoenen van brood, groenten, olie en suiker verhoogd. Vanaf 11 Juli zullen grotere hoeveelheden levensmiddelen op de markt komen. In Hongarije is een soortgelijke maatregel vooraf gegaan aan een regeringswijziging. Volgens vluchtelingen die in Joegoslavië ziin aangekomen heerste er onrust onder de Roemeense bevolking en zouden er de laatste tijd geregeld overvallen zijn ge pleegd op collectieve boerderijen. De Bulgaarse regering heeft een wet goedgekeurd waarbij dwangarbeid bij de wet wordt toegestaan. Het Bulgaarse persbureau meldt, dat de juridische adviescommissie van de regering zich hevig tegen het aannemen van de wet heeft verzet omdat deze de fundamen tele rechten van de arbeiders zou aan tasten. Vice-premier Yugov heeft daar echter tegenover gesteld, dat de arbei der behalve rechten ook plich ten heeft. De wet verbiedt arbei ders om zonder toestemming van hun werk weg te blijven, terwijl de werkge ver verplicht is de afwezigheid van de arbeider te melden. Ondanks de geldhervormingen van enige tijd geleden blijft volgens het communistische partijblad Rude Pravo het brood schaars. President Zapotocky heeft gisteren tijdens een rede de jeugd aangespoord om de overblijfselen van het Slanskyïsme uitte roeien en te wer ken aan verbetering der productie. Ei moeten meer machines worden gemaakt tegen goedkopere prijs. Er zijn ook meer landbouwproducten nodig, aldus de pre sident. Formosa is Vrijdagavond geteisterd door een wervelstorm, die 71 slachtof fers heeft geëist. Zaterdag bereikte de storm de kust van China. Daar werden zeven personen gedood en 65 gewond. De wervelstorm had een snelheid van 225 km. per uur. De Formosaanse stad Hoeatien werd ernstig getroffen. 334 huizen werden In deze havenstad ver woest. De storm trof ook het Japanse eiland Honsjoe- Overal werd de stroomvoorziening en het verkeer ver broken. Met de storm ging een hevige regenval gepaard. In het gebied van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.) zijn in de eerste 24 weken van dit jaar 110.656.000 ton kolen geproduceerd. Dit is 852.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Deze toe neming komt overeen met een produc tievergroting van ongeveer 2 millioen ton kolen per jaar. De productiviteit is het sterkst toegenomen in Frankrijk en het Saargebied. Dit laatste gebied heeft de plaats van Nederland ingenomen als productiegebied met de grootste produc tiviteit. Een gelukkig huwelijk bouwt men niet op een basis van schijnweelde. De nieuwe Hongaarse premier, Imre Nagy die Zaterdag jongsleden Matijas Rakosi is opgevolgd. De thans 57-jarige Nagy, die vrijwel zijn hele leven in Rus sische invloedsferen heeft doorgebracht, bevond zich op 21-jarige leeftijd al in de Sovjet-Unie. Dat was in 1917, bij het uitbreken van de revolutie, toen hij in Rusland heeft gevochten. Een zwerm sprinkhanen van ongeveer zeven vierkante kilometer omvang, is gisteren over New Delhi getrokken. Ge durende drie uren was de stad in een volkomen duister gehuld. Daarna be woog de zwerm zich voorwaarts in de richting van de staat Uttar Pradesj. Volgens regeringsautoriteiten komt de zwerm uit de richting van Pakistan en trokken de sprinkhanen vier dagen ge leden over de grens. Er wordt aan toegevoegd dat, hoewel 1953 een van de ergste sprinkhaanjaren zal worden, de dieren toch niet veel schade aan de oogst kunnen toebrengen, omdat bijna alles reeds geborgen is, De Verenigde Staten hebben een nieuwe reeks maatregelen getroffen om de mogelijkheden van een plotse linge aanval op Amerika uit de lucht te voorkomen. De luchtvaartmaatschap pijen die op Amerika vliegen nemen op basis van vrijwilligheid deel aan dit veiligheidssysteem. Gezagvoerders van lijntoestellen, die naar Amerika vliegen, krijgen voor hun vertrek een verzegelde enveloppe mee van Amerikaanse autoriteiten. Deze mag pas halverwege de Oceaah worden geopend. In de enveloppe be vinden zich nauwkeurige instructies over de te volgen route en een wacht woord waarmee de toestellen zich moe ten identificeren. Amerikaanse jagers zien toe op de naleving der nieuwe maatregelen. De nieuwe instructies maken deel uit van een groot veiligheidssysteem, dat Amerika tegen een tweede Pearl Harbour moet beveiligen. Volgens dit systeem is Amerika omgeven met een net van radarstations en jachtbases. De identificatie-maatregelen zijn tot stand gekomen in samenwerking met de Canadese luchtmacht. Evenals het vorig jaar hebben de leerlingen van de dansgroep Soestdijk, waartoe ook de Prinsessen Irene, Mar griet en Marijke behoren, als besluit van het seizoen Zaterdagmiddag een geslaagde uitvoering gegeven in het openluchttheater in het Bos van Bre- dius te Naarden. De leiding berustte wederom bij mevr. Hans Snoek, dit maal geassisteerd door mevr. Kit Hoy- tingh. Na de pauze voerden „De Plan keniers" het kindersprookje „De Prin ses en de gouden bal" op. De opbrengst was ditmaal bestemd voor de inrichting van een jeugdhuis Op de Vinkeveense plassen niet ver van Abcoude is Zondagmiddag om streeks twee uur de zeilexcursie van een groep vrijzinnig christelijke jonge ren tot een droevig einde gekomen door de dood van de zesentwintigjarige J. van Zomeren uit Amsterdam. Zijn tocht genoten, die hem het laatst hadden ge zien toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken toen zijn afwezigheid begon op te vallen. Men vond hem drijvende aan de walkant. Onder de gemeente Beek en Donk is Zondagmiddag de veertienjarige jongen A. v. R. uit die gemeente bij het zwem men in het kanaal de Zuidwillemsvaart verdronken. De vierentwintigjarige landbouwers zoon, M. Voets uit Rosmalen, is bij het zwemmend oversteken van een wete ring in een diepe kolk terecht gekomen en verdronken, aangezien hij de zwem kunst niet voldoende meester was. Omdat het vlees in de keuken aan brandde, is de zestigjarige A. T. in zijn woning te Hilversum dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een mes te halen, waarmee hij de zoon te lijf ging. Op het moment dat hij toe stak, wierp de moeder zich tussen het tweetal. Het gevolg was, dat zij een die pe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau gebracht en daar inge sloten. Duizenden voormalige Duitse natio- naal-sociaiisten hebben schadevergoe ding geëist voor de tijd die zU in gealli eerde kampen hebben moeten doorbren gen na de oorlog. Zelfs werd schadever goeding geëist voor hen die hadden moe ten onderduiken voor de geallieerde politie. Deze eisen waren geformuleerd in een aantal resoluties welke gisteren tijdens een massa-meeting van ex-nazi's in hst vroegere interneringskamp örpke bij Hannover werden aangenomen. Deze „slachtoffers" van de geallieerde bezet ting eisten eenzelfde schaderegeling voor hen op als deze week door de Bondsdag is aanvaard voor de onder de oorlog ge vangen genomen Joden. Ze gingen alleen nog een stapje verder en eisten ook scha devergoeding wegens verlies van kost bare tijd voor hen die voor de geallieer den onder hadden moeten duiken. In Schwarzenbron bij Kassei wérd een soortgelijke massa-bijeenkomst gehou den. «W* I De Britse troepen in de Kanaalzone hebben een aantal voorzorgsmaatregelen getroffen, om hun gezag te handhaven; één daarvan is, dat zij het burgerverkeer van de Nijldelta naar Kantara grondig controleren. Men ziet hier een aantal manschappen van het eerste bataljon Goldstream Guards tijdens de controle. Soms trachten de Egyptenaren voorbij de post te slippen: een achtervolging in het zand met een „brencarrier" is daarvan het gevolg en slechts weinigen weten de achtervolgers te ontlopen. Vrijdagavond is de 64-jarige Amster damse taxichauffeur H. Olij door drie in militair uniform gestoken mannen bij de Hoofdweg in de Haarlemmermeer overvallen, zwaar verwond en van zijn nortemonnaie met een inhoud van vijf gulden, beroofd. Zijn portefeuille is on aangeroerd gelaten. De drie mannen waren op het Rokin te Amsterdam in de taxi gestapt en had den bevel gegeven naar Schiphol te rij den. Zij voerden in de Engelse taal gesprek ken en waren in militaire uniformen De verschijning van Prins Bernhard geeft aan elk rui terfeest een feeste lijk cachet. Onge dwongen begeeft de Prins zich onder de ruiters, die hij tot zijn vrienden re kent. Graag wil hij zich met hen meten en wie de uitdaging van de Prins aan vaardt, moet reke nen op een inspan nende wedstrijd. In het kader van het een en twintigste lustrum van het Delfts Studenten Corps organiseerde de „Studenten Ca- roussel-Vereniging" een Concours Hip- pique. Reeds vroeg verscheen Prins Bernhard, verge zeld van Prinses Beatrix en Prinses Armgard, op het D. H. C.-terrein. De Prins droeg een donkerblauw jac quet en gele rij broek. Met het tem peramentvolle en sierlijke paard „Ar- quebuse" nam hij aan de dressuurproef deel. Luid applaus viel hem ten deel. Een fraaie derde prijs, achter mevr. SiemRoderwald en mej. E. Planten ivas voor de Prins. Het springconcours, dat volgde, was voor J. de Nerée tot Babberich op „Skymaster". A. v. Woerden won met „Hassan" het con cours eenspannen voor tweewielige rijtuigen. De spring concoursen voor studenten en klasse M.'A. waren voor mevr. G. Boese kenRoelofsen en voor Pasman op „Ernica". Op een dag in 1950 zei de 15-jarige Kenneth V. Wherrat uit Gloucester in Engeland, dat hij er genoeg van had. Sinds de lagere school had hij vier ver schillende betrekkingen gehad en nu nam hij het niet meer. Hij zei tegen zijn moeder, dat hij naar bed ging en daar bleef hij, drie jaar lang. Elke mor gen riep zijn moeder na het ontbijt: „Kenneth, sta je op?" en onveranderlijk luidde het antwoord: „Laat me met rust." Een dezer dagen lieten buren de politie komen. Deze vond de nu 18-jari- ge jongen tussen de lakens, verdiept in een grappig boek. Hij had een soort muts op met gaten en daar groeide een overvloed van strogeel haar doorheen. De politie plukte Kenneth uit zijn bed en bracht hem naar een ziekenhuis. Moeder Wherrat, de 50-jarige vrouw 75 van een arbeider, zei, dat zij niet de indruk had, dat haar zoon iets mankeer de. Hij wilde alleen niet uit zijn bed komen. De voorlopige diagnose van de dokter luidde: „Volkomen gezond, maar behept met een chronische inertie." Dat laatste zou men kunnen vertalen als „door en door lui." Zijn moeder ver telde, dat Kenneth lui geweest is van de dag, waarop hij geboren werd. Tot hij twee en een half jaar oud was, wil dé hij zelfs niet lopen. „Ik kon hem niet uit zijn kinderstoel krijgen. Ik bracht hem naar een kinderziekenhuis maar daar werd me verteld, dat hem niets mankeerde en dat hij alleen maar lui was." Hoopvol voegde zij hieraan toe: „Over een paar maanden moet hij in dienst Ik hoop dat ze daar een man van hem zullen maken. Als ze de reveille blazen zal hij er wel uit moeten komen." De doktoren van het ziekenhuis heb ben inmiddels besloten Kenneth een poosje in observatie te houden. De vroegere president van de Ver enigde Staten, Harry S. Truman, die op het ogenblik met vacantie is in New York, wordt regelmatig gevolgd door een heel leger verslaggevers. Al zijn uitlatingen komen punctueel in de krant; hij wordt op zijn ochtend wandelingen op de voet door hen gevolgd en zelfs het bedrag van zijn fooien wordt zorgvuldig genoteerd. Zaterdag was het in Ameriika een nationale feestdag: „Indep endance Day". Truman heeft toen zijn trouwe metgezellen van de pers vrij-af gege ven. ENGELAND. Een Engelse Swift- straaljager heeft gisteren in 19 minu ten en 18 seconden van Londen naar Parijs gevlogen en daarmee het record van 1949 gebroken. ZWEDEN. De paratyphus-epidemie in Zweden heeft tot nu toe aan 49 per sonen het leven gekost. De epidemie is veroorzaakt door besmet vlees, dat in het abattoir van Alvest verwerkt werd. AMERIKA. Independence day in de V.S. heeft dit jaar aan 234 personen het leven gekost door verkeersonge vallen, verdrinking, verkeerd ontploft vuurwerk enz. gekleed. Het bleek, dat ze in Haarlem mermeer (zeer goed bekend waren. Derhalve vermoedt de politie, dat hier pseudo-militairen aan het werk zijn ge weest. Toen de chauffeur de Schiphol- weg in de richting van de luchthaven wilde inslaan gaf een van hen bevel rechtsaf te slaan. Bij de Hoofdvaart gaven zij de taxichauffeur opdracht de Noordelijke zijde van de Hoofdweg in te rijden. Zij gaven te kennen daar een meisje te willen bezoeken. Plotseling vlak voor een boerderij gaf een van de Dassagiers Olij opdracht halt te houden. Twee mannen stapten uit en vielen daarna onmiddellijk de chauffeur aan. De drie mannen sloegen hem op hoofd en lichaam, zodat Olij op straat viel, haalden zijn portemonnaie met vijf gul den uit zijn colbertjasje en zetten daar na met de wagen koers in de richting Hoofddorp. Olij bleef alleen op het weggedeel te tussen Schipholweg en Vijfhuizerweg achter. Hij kon moeilijk lopen en vroeg hulp bij een caféhouder. Deze hechtte weinig waarde aan het verhaal van de taxichauffeur en weigerde de deur voor hem te openen. Later beraadde hu zich, ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de zwaar verwonde man. De politie werd toen direct gewaarschuwd. D» chauffeur heeft, naar hij later verklaar de, geen argwaan gekoesterd tijdens de ze vreemde rit Hij kon de politie geer signalement van zijn passagiers verstrek ken. De wagen is Zaterdagmorgen licht beschadigd aangetroffen aan de Schip holdijk nabij de Fokkerfabriek, verbor gen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos Zaterdagavond is de veertienjarige Hennie de Lange uit Amsterdam op de Rozengracht te Amsterdam bij het pas seren van enkele fietsers onder de aan hangwagen van een vrachtauto terecht gekomen. De wielen van de zware wagen reden precies over het hoofd van het slachtoffer. Zij is direct naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Na aankomst bleek ze reeds te zijn overleden. Een 34-jarige, motorrijder moest in de Linnaeusstraat te Amsterdam plotseling remmen voor een overstekende wiel rijder, waardoor hij over de kop sloeg. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het O. L. Vrouwegasthuis overge bracht, waar hij later is overleden. De ongeveer vijftig-jarige concierge bij de rechtbank te Zutphen de heer Zonneveld en diens dochter, zijn Zater dagmiddag te Doetinchem zwaar gewond bij een verkeersongeval. Tussen Doetinchem en Doesburg haalde een bus van de N.V. Gelderse Tram wegen een vrachtwagen met hooi in, die juist stopte. Uit de tegenovergestelde richting kwam de heer Z. aangereden met zijn motor en als duopassagiere zijn dochter. De bus kwam in botsing met de motor. Vader en dochter werden van het motor rijwiel geslingerd en zwaar gewond. De toestand van de heer Z. is levens gevaarlijk. Zijn dochter is er eveneens ernstig aan toe. De twaalf eerste prijswinnaars vijf meisjes en zeven jongens van de prijsvraag „Nederlands Fabrikaat" zijn vandaag gestart voor een vijf-daagse trip langs Nederlandse industrieën, De priis hebben zij gewonnen, omdat hun opstel len uit de ruim vierhonderd inzendin gen als de beste werden bekroond. De prijswinnaars allen leerlingen van derde of vierde klassen van de middel bare scholen zullen op deze tocht, die in Groningen begint, via een zuivelbe drijf in Bedum naar Amsterdam reizen, waar Dinsdag Werkspoor wordt be zocht. Woensdag is de beurt aan de pii- penfabriek in Gouda. Donderdag aan de maatschappij „De Schelde" in Vlissin- gen en Vrijdag aan een wolfabriek in Tilburg. Daar tussendoor staan allerlei tochten op het programma. De tocht ein digt Vrijdagmiddag in Utrecht, waar men aanzit aan een gezamenlijk diner met de 21 tweede prijswinnaars, die dan een twee-daagse tocht achter de rug hebben, de 34 derde prijswinnaars en de winnende klas, die een dagtrip heb ben gemaakt. De winnende klas was de vierde van de Gemeentelijke Handels dagschool in Den Haag. i Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen, maar tijdelijk ook enkele opklaringen. Matige en morgen in de kustprovincies af en toe vrij krach tige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.29-21.00. Maan: 0.50-18.14. De 36-jarige mevr. E. J. v. d. H. te Weesperkarspel heeft haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treeftje doodgeslagen. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man. De twist liep zo hoog, dat zij het treeftje van een petroleumstel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De slag kwam zo hard aan, dat v. d. R. aan de gevolgen is overleden. De vrouw verstopte het stoffelijk over schot in haar huis. Toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. Deze heeft toen aangifte bij de Rijkspolitie van Weesperkarspel gedaan. De vrouw, die bekend heeft, is in verzekerde bewa ring gesteld. Wanneer de „Johan van Oldenbarne- velt" in Australië zal zijn aangekomen, zal het totale aantal Nederlanders, dat dit jaar tot nu toe naar Australië is geëmigreerd ruim 5000 bedragen. In de tweede helft van dit jaar liggen er nog mogelijkheden voor 10.000 Nederlandse emigranten. Tussen 1946 en 1952 zijn uit ons land 143.000 personen geëmigreerd. Het groot ste aantal ging naar Canada (62.000), vervolgens Australië (38.000), terwijl de overigen naar Z.-Afrika, de Verenigde Staten, Nieuw Zeeland en enkele andere landen trokken. Wat de godsdienstige verhoudingen betreft behoorde 24 pet. tot de hervormde kerk, 16.9 pet. tot de R.K. kerk, 26 pet. was gereformeerd en van bijna 29 pet. was geen kerkelijke gezindte bekend. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1