Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend SALARISVERBETERING burgerlijk Rijkspersoneel Gerrit Voor ting eerste Overval op de BEGUM voor de Franse rechter Mukarto niet geslaagd Toi hoofd en hart „En dat we toffe jongens zijn Overbruggingstoelage bij wedden van f 305 en hoger vervangen door verhoging met 10 pet. van salaris in 1945 Lonen vaklieden verhoogd Nieuwe Himalaya- top overwonnen Moskou vervangt Pavlov in Parijs fi T De kabinetscrisis in Indonesië Hoofdschuldige nog „op de eenden jacht Kwestie Sues komt ter sprake Nieuw onderzoek in de zaak-Evans T extielgoederen op afbetaling Het weer T sjechoslowakije bindt ook in Franse voorstellen aan Indo-Chma: DINSDAG 7 JULI 1953 77ste JAARCANC No. 25/ - DuitsOostenrij kse expeditie Bus met voetballers door trein gegrepen Twintig doden, zestien gewonden Kind door bus gegrepen en gedood Nieuwe man: Vinogradov Laokoön McCarthy J1ET PROCES VAN DEZE EEUW v Paul Leca Juwelen komen terug Ministerconferentie Opwinding in Dieppe en Haarlem Wordt executie van Christie uitgesteld? Poging tot oplichting Gasvergiftiging Bejaard echtpaar om het leven gekomen TWEKA BADKLEDING Arbeidsdwang verzacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De regering heeft besloten het tot stand komen te bevorderen van een niet on belangrijke verbetering van de financiële positie van het burgerlijk Rijksperso neel, waaromtrent medio Juni met de vijf erker«le centrales van overheidsper soneel, tezamen vormende de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, overeenstemming is bereikt. Het daarvoor benodigde bedrag Wordt geraamd op f 23.600.000. Aldus ontlenen wij aan het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting 1953 van Binnenlandse Zaken. vervanging van de in 1945 verleende overbruggingstoelage door een verho ging met 10 pet. van de in 1945 geldende salarissen. In aanmerking nemende dat de aan wezige nivellering zich thans vooral nog manifesteert in de salarissen van de middelbare en hogere ambtenaren, ligt bet voor de hand, een zodanig percen tage te kiezen, dat de salarissen van de feenoemde categorieën een redelijke ver betering ondergaan De regering is van mening, dat dit boel zal worden bereikt, indien in de huidige opbouw van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren de °verbruggingstoelage wordt vervangen door een percentage van 10. De salaris ten volgens het bezoldigingsbesluit bur gerlijke Rijksambtenaren zijn n.l. aj- Oeziere van afrondingsverschillen als volgt opgebouwd: basissalaris 1948 (basissalaris 1936 plus-25 pet. plus f240) Plus 10 pet. Verwezenlijking van het bo venstaande leidt tot de formule: basis- 8ularis 1953 [(basissalaris 1936 plus 25 ^ct-) plus 10 pet.] plus 10 pet. Ambtenaren-werklieden De onderscheidene na 1945 ten aan zien van de ambtenaren-werklieden getroffen maatregelen hebben met kunnen voorkomen, dat de lonen van 011 in de Rijksdienst te laag onSesch.V?i"gelijkine met die van RhWociLt en en geoefenden in de ru iKssector enerzijds en anderzijds met die van de vaklieden in de parti culiere sector. In het Georganiseerd Overleg is over eenstemming bereikt omtrent het hier onder volgende complex van maatrege len. Gerekend van 1 Januari 1953 wor den: De lonen van de vaklieden, bijzondere vaklieden en voorlieden-vaklieden, als mede van de met hen in bezoldiging ge lijkstaande ambtenaren op weekloon <de loongroepen 4 t/m 6e van het be zoldigingsbesluit burgerlijke Rijksamb- ^naren) verhoogd met f 1.44 per week U 6.24 per maand). De lonen van de halfvaklieden en oe daarmee gelijkgestelden (loongroepen 3 en 3a) verhoogd met f0.76 per week (14.16 per maand). De lonen van de ongeschoolden en Eeroutineerden 'loongroepen 1 t/m 2a) verhoogd met f 0.48 per week (f2.08 per maand). a,Pe looptijd van de loonschalen voor Je hierboven genoemde groepen inge kort van 6 tot 4 jaar. Als gevolg van de eerder ver melde maatregelen de basiswedden van °e laagste en lagere ambtenaren ver hoogd met: f 2.08 per maand voor wed- ben van f 120 t/m f 200, f 4.16 per maand voor wedden van f201 t/m f240 en met D.24 per maand voor wedden van f241 l/m f304. De basiswedden van f 305 en hoger erhoogd conform het resultaat van de Opnieuw is een top van de Himalaya "verwonnen. Op 4 Juli Is een Duits- Oostenrijkse expeditie er in geslaagd be top te bereiken van de op drie na hoogste berg ter wereld, de 8120 meter hoge Nanga Parbat. De leider van de expeditie was de 52-jarige Oostenrijker Reter Aschenbrenner. De Nanga Parbat staat bekend als de •.Duitse berg" omdat vooral Duitsers Setracht hebben de top te bereiken. In 1895 werd een eerste poging gewaagd ö°or de Brit Mummery. Hij werd door een lawine bedolven. In totaal zijn zes expedities mislukt. Panga Parbat bete kent „Naakte Berg". Vanwege de vele Slachtoffers die hij heeft geëist wordt hij ook wel „Berg des Doods" ge- hoemd. De leider van de expeditie, Peter Aschenbrenner, is een veteraan uit Wee vorige expedities. In 1934 over- eefde hij samen met nog een- blanke en sneeuwstorm, waardoor de andere ogen leden van de expeditie de dood 'onden. Men was toen slechts 40 meter yan de top verwijderd. Deze expeditie door slecht weer gehinderd geweest. De Oostenrijker Hermann Buhl bereikte °P 4 Juli de top van de berg. Hij Plantte er de vlaggen van Oostenrijk, west-Duitsland en Pakistan. De expe nse was uitgerust door dr. Karl Herr- hgkoffer, een gynaecoloog uit München bie nog nooit een berg beklommen heeft. Herrligkoffer wilde „wraak ne- Sl?,n" voor de dood van zijn stiefbroer, Willi Merkl, die de expeditie van 1934 leidde. De verhogingen gelden voor de vol- icassen ambtenaren en de in bezoldi gingsopzicht met hen gelijkgestelde ar- beidscontractanten. De genoemde be dragen worden nog beïnvloed door het toelagebesluit 1951. Het totale verho gingsbedrag is mede bedoeld als een verhoging van de pensioengrondslagen. Het complex der hierboven genoemde maatregelen moet leiden tot een her ziening van de salaris- en loonschalen ln dier voege, dat de verhogingen, tezamen met de toelagen ingevolge het Toelage- besluit 1951 in de schalen van het be zoldigingsbesluit burgerlijke Rijksamb tenaren 1948 worden geïncorporeerd. Dit voornemen is thans evenwel nog niet voor uitvoering vatbaar, omdat het doorkruist wordt door een aantal nog te verwachten maatregelen, met name door een eventuele loom en salariscom pensatie in verband met de tegen 1 Ja nuari te verwachten verhoging van de woninghuren en door het vraagstuk van de gemeenteclassificatie, dat minister Beel zich voorstelt binnenkort in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde te doen stellen. Daarom stelt de regering zich voor de te nemen maatregelen een tijdelijk ka rakter te doen dragen in de vorm van een wijziging van het Toelagebesluit 1951. Echter zullen de loonschalen, waarin de werklieden zijn ingedeeld, in verband met de voorgenomen inkorting van de looptijd van het periodiek-stelsel reeds terstond moeten worden herzien. (Vervolg op oag 3) Aan de route van de Pan-Amerikaanse spoorweg, vier kilometer van het plaats je Trujillo in Peru, heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan, toen bij een spoorwegovergang een autobus werd ge grepen door een trein, die uit de rich ting Ascope kwam. In de bus bevond zich het voetbalelftal van de club „Juan Aurich" uit Lambatecano en een aan tal supporters. Twintig personen wer den bij dit ongeval gedood; zestien lie pen verwondingen op. (Van onze correspondent) Te Marrum in het Noorden van Friesland is Maandagochtend het drie jarig zoontje van de familie B. Roden huis door een bus gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, doordat het knaapje plotseling de weg over- Het presidium van de opperste Sov jet heeft Serge Vinogradov benoemd tot Russisch ambassadeur in Parijs. Vinogradov werd geboren in 1907 en is specialist op het gebied van Europese zaken, in het bijzonder Oost- en Zuid- Oost-Europa betreffende. Hij werd in 1940 benoemd tot ambas sadeur in Ankara. Zijn terugroeping in 1946 tekende het hoogtepunt van de spanning in de na-oorlogse jaren tussen de Sovjet-Unie en Turkije. Vinogradovs voorganger te Parijs, Pavlov, is vrijge maakt voor ander werk, aldus de be kendmaking van het presidium. Pavlov reisde verleden week naar Moskou, evenals de Russische ambassadeurs in Londen en Washington. Bij zijn ver trek uit Parijs was nog met bekend, dat Pavlov niet zou terugkeren. Ieder heeft zo zijn eigen denkbeel den over het begrip heldenverering. Men plaatst het onderwerp van zijn achting op een voetstuk en maakt het onsterfelijk. Dergelijke gevoe lens hebben ongetwijfeld ook de autohandelaar uit Baltimore be zield, die voor zijn deur een drie meter hoog beeld van Amerika's beruchte communistenjager, senator Joseph McCarthy heeft opgericht. Zaterdag, de dag van Amerika's onafhankelijkheid, heeft hij het met veel vertoon onthuld. Op het monument komt een bas-reliëf voor, waarop de senator als een moderne Laokoön te zien is, in ge vecht met een aantal slangen. v: Voorting met het lint van de overwinnaar. Zo gauw Tv out Wagtmans door de finish was gekomen, ging hij zijn ploeggenoot feliciteren. Met zichtbaar genoegen raakt de Begum de staven goud aan, die in de Bank van Pakistan in kluizen liggen opgeslagen. Mukarto, die de opdracht had ont vangen een nationaal zakenkabinet te vormen, is er niet in geslaagd een nieu we regering samen te stellen. Maandag avond heeft hij zijn mandaat aan Su karno teruggegeven. Hij faalde op het laatste ogenblik in het bereiken van overeenstemming met de Masjumi over de samenstelling van het kabinet en de keuze van ministers. Sukarno heeft de pers medegedeeld, dat hij een diepgaande studie van de situatie zal maken. Hij hoopt spoedig een of meer nieuwe formateurs te kunnen aanwijzen. De vierde kabinetscrisis in Indonesië heeft nu 35 dagen geduurd. Achtereen volgens faalden Rum, Mangunsarkoro en Mukarto in het samenstellen van een Gisteren is te Aix-en-Provence voor het Assisenhof na vier jaar het pro ces begonnen tegen twaalf beklaagden, die er van beschuldigd worden in 1949 de Aga Khan en zijn echtgenote bij klaarlichte dag te hebben beroofd van juwelen ter waarde van 220 millioen Franse francs. Niet helemaal ten onrechte wordt hier gesproken van „het proces van deze eeuw". Een uitgelezen staf van Franse advocaten neemt de verdediging waar. De voornaamste beklaagde, Paul Leca, is voortvluchtig en een ander, bijgenaamd „Dikke René", is al jaren spoor loos verdwenen. Allerlei spanningen binnen de Franse politie en de Franse justi tie bereiken in dit proces hun hoogtepunt. De Londense assurantiemaatschap pij Lloyds, vertegenwoordigd door de advocaten Launais en Juvenel, is civiele partij. Een van de belangrijkste getuigen zat op een balkon achter in de rechts zaal: de Begum, gekleed in een zwarte japon met witte hoed, dubbel parelsnoer en diamanten oorringen. Het proces zal waarschijnlijk een dag of tien duren. Op 3 Augustus 1949 om 12 uur 's mid dags verlieten de Aga Khan en zijn echt genote in een gehuurde Cadillac hun buitengoed „Yakimour" te Le Cannet in de Alpes Maritimes. Ze waren op weg naar de luchthaven van Nice, waar een vliegtuig klaar stond om hen naar de badplaats Deauville te brengen. Op 500 meter van het landhuis werd de auto in gehaald door een geheel in het wit ge klede wielrijder. Een zware wagen ver sperde de weg. Drie mannen kwamen er uit, die onmiddellijk revolvers en machinepistolen te voorschijn haalden. Ze beloofden de inzittenden geen kwaad te doen. Alleen pakte een van de drie het kleine koffertje uit de Cadillac, dat tussen de voeten van de Begum stond Ondertussen onderzochten de twee an deren de portefeuilles en de handtasjes. Het hele drama duurde twee minuten. De gansters schoten vervolgens de ban den van de Cadillac lek en verdwenen met een verzameling juwelen ter waarde van 220 millioen francs. Onmiddellijk stelde de Franse politie alles in het werk om de rovers op te sporen, maar zonder resultaat. Later zou men ontdekken, dat de volledige buit toen begraven was in de tuin van een villa, die nauwelijks 500 meter van de plaats van de mis daad gelegen was. Dank zij de beschrijving, die de Aga Khan en de Begum wisten te geven van de auto der gangsters, ontdekte de poli tie na verloop van tijd, dat één van de rovers een bekende „zware jongen" uit Marseille moest zijn: Roger Senanedi, ook wel „Dikke René" geheten. Maar ofschoon de politie alle plaatsen in de buurt uitkamde, vond zij geen enkel spoor van Senanedj, Pas op 17 Januari 1950, dus precies 4% maand na de overval, gelukte het de politie van Marseille om de hand te leg gen op vier van haar oude bekenden, die allemaal op de een of andere manier met de overval te maken hadden. Bar- thélémy Ruberti was de fietser in het wit. Francois Sanna was degene die de banden lek schoot. Tot de groep rovers, die onder leiding stond van Senanedj, behoorden verder nog Paul Mondoloni en Jacques Benedetti. Maar wie was de geestelijke vader van dit alles? Tot grote verbazing van de politie gaf Ruberti antwoord op die vraag. Hij ver keerde n.l. in de mening, dat de recher che van het hele complot al op de hoogte was. Hijzelf en zijn medegevangenen hadden maar een ondergeschikte rol ge speeld. De drie grote organisatoren wa ren: Paul Leca, Charles en „de comman dant". Charles was niemand anders dan Charles Vinceleoni, eigenaar van een be rucht restaurant in Marseille „La Dau- rade". Eigenlijk hoort hier ook nog de naam bij van Georges Jollivet, eigenaar van de villa waar de juwelen werden nationaal kabinet met voldoende steun in het parlement. Mukarto is ook niet geslaagd in het vormen van een zaken kabinet. De politieke correspondent van Aneta schrijft, dat de Masjumi aanspraak maakte op het vice-premierschap en de portefeuilles van Binnenlandse Zaken Economische Zaken en Justitie. Ook de P. N. I. zou de portefeuille van Binnenlandse Zaken verlangd heb ben, hoewel volgens andere berichten de P. N. I. bereid zou zijn deze por tefeuille aan een derde partij af te staan. Behalve deze geschillen over de ver deling van de portefeuilles kon de P. N. I. het merendeel van de door de Mas jumi aangewezen personen niet aan vaarden. j Zon en kleur mantiek en een snufje ro versieren het leven. begraven. De commandant was Lindsay Watson, een merkwaardige figuur. Hij houdt het midden tussen een wer kelijke held en een avonturier. Een on gelooflijke hoeveelheid Engelse, Franse en Amerikaanse onderscheidingen en eervolle vermeldingen is hem verleend. HÜ bezit een uitgelezen collectie foto's van grote leiders uit de jongste wereld oorlog, voorzien van vleiende opdrach ten. Hij heeft behoort tot de staf van Ge neraal Giraud. Generaal Leclere heeft hem „de pacifator van Laos" genoemd. Hij werd gearresteerd in Straatsburg, maar ontkende alle schuld. Het zwarte schaap was volgens hem Paul Leca, de man met hersens. Leca was zeer bekend in Marseille. Hij bezat een aanzienlijk fortuin, verdiend ill de sigarettensmokkel, en bewoonde een weelderige flat op de Place Délibes, waar van tijd tot tijd ook sommige poli tici zijn gesignaleerd. Omstreeks 1934 werd zijn naam genoemd in verband met de overval op een goudtrein, maar hij wist zich een keurig alibi te verschaf fen. Op het ogenblik van die misdaad lag hij onder de hoogtezon. En eigenlijk was zijn alibi deze keer nóg sterker. Lange tijd woonde hij sa men met Caroline Mère, dochter van een toneelschrijver en vrouw met een vlekkeloos, maar tamelijk rossig verle den. Welnu, op de dag en het uur van de overval op de Aga Khan en de Begum, bevond hij zich samen met Caroline on der het oog van de magistratuur op het stadhuis van Marseille: om zich in de echt te laten verbindenToch oor deelde hij de grond blijkbaar een beetje te warm onder zijn voeten, want toen de politie bij hem thuis kwam, vertelde Ca roline, dat Paul op de eendenjacht was in de Camargue, net als Vinceleoni trou wens. Vinceleoni keerde twee jaar later te rug in Marseille. Leca is nog steeds on vindbaar. Wel meende men hem soms te hebben gevonden, maar dan verdween hij toch nog op het laatste moment. Zo doende ontstond het gerucht, dat hij relaties onderhield met hooggeplaatste personen uit de gerechtelijke wereld. Op 25 Januari 1950 deed zich een on verwachte ontwikkeling voor. Een onbe kende belde het hoofd van de Marseillaan- se afdeling van de 9e Politiebrigade uit Pa- rils op. Hij vertelde, dat op het binnenplein van het „Hotel de l'Evéché" in Marseille, waar de mobiele brigade haar hoofdkwar tier heeft, een pakje gelegd was met de juwelen van de Begum. Twee inspecteurs werden er op afgestuurd en inderdaad von den zij een pakket met echte juwelen. Al leen ontbrak er voor ongeveer 119 mil lioen frs. Hoe waren die juwelen daar ge komen? Wie had ze er neergelegd en met welk doel? Was dit het aandeel van de gearresteerde gangsters? Deed Leca een fi nanciële concessie om zélf buiten schot te blijven? Hoe dan ook, er ontstond onenigheid in de boezem van de Franse politie. Het hoofd van de Veiligheidspolitie in Parijs, Valen tin, beschuldigde zijn chef, hoofdcommis saris Bertaux van de Süretë Nationale, er van ill relatie te staan met Leca. Bertaux en Leca waren in 1942 door de regering van Vichy in het interneringskamp van Mauzac ondergebracht. Na de oorlog zagen zij elkaar dikwijls terug in Toulouse en in Marseille hebben zij nog eens samen ge dineerd. Bertaux verdedigde zich en zei, dat hij part noch deel had aan de juwelen- diefstal. Hij deed al het mogelijke om Leca te arresteren. Een onderzoek werd inge steld en Bertaux Werd op pensioen ge steld. Valentin werd eerst uit zijn ambt ontheven, maar kort geleden riep de mi nister van Binnenlandse Zaken hem in po litiedienst terug. Generaal Robertson, de Britse bevel hebber in het Midden-Oosten, zal als adviseur van Lord Salisbury de minis terconferentie in Washington bijwonen. Dit duidt er op dat de kwestie van het BritsEgyptische geschil over de Suez-kanaalzone ter sprake zal komen. In Dieppe, in Haarlem en in heel wat Nederlandse huiskamers heerste gister avond opwinding. Gerrit Voorting had omstreeks vijf uur namelijk voor de eerste Nederlandse overwinning in de Tour de France gezorgd. In Dieppe werd dit voor de nationale wielerwereid zo heuglijke feit gevierd met bloemen, het lint-van-de-overwinnaar en een feestelijke reünie van de kleine Neder landse schare. In Haarlem, waar Gerrit Voorting's vrouw aan de radio zat te luisteren, moest de P.T.T. onmid dellijk in het geweer komen. Kort na het einde van de rit had Voorting in Dieppe dan ook al een gelukstelegram van zijn echtgenote in zijn bezit. Ook de overige Nederlanders hebben de goede indruk van de eerste drie dagen nog eens bevestigd. Nederland won, dank zij de zesde plaats van Jan Nolten en het feit, dat alle overige ploeggenoten in het grote peloton arri veerden, voor de derde maal het ploe- genklassement. Het spreekt vanzelf, dat een en ander niet ongunstige financiële consequenties heeft. Op pagina 4 vertellen onze speciale verslaggevers uitvoerig over de etappe van gisteren. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft gisteren een nieuw onderzoek gelast in de zaak van Timothy Evans, die in 1950 wegens moord op zijn veertien maanden oude dochtertje ter dood is veroordeeld en opgehangen. De belangrijkste getuige bij het nieuwe onderzoek is ongetwijfeld John Chris tie. Men verwacht te Londen dan ook, dat zijn executie, die was vastgesteld op 15 Juli, zal worden uitgesteld om hem te kunnen horen. De koningin heeft nog geen uitspraak gedaan naar aanleiding van Christie's gratie-ver zoek. De heer J. T., een van de directeuren van de firma Plurifort, te Sittard, is in verzekerde bewaring gesteld ver dacht van poging tot oplichting. Deze firma hield zich bezig met de verkoop van textielgoederen op afbeta ling. Er zouden manipulaties met wis sels zijn verricht en klanten van de firma zouden door de kantonrechters te Sittard en Maastricht tot betaling van deze wissels zijn veroordeeld, orn aat zij daartoe wettelijk verplicht wa ren. De justitie zou aanvankelijk op het standpunt hebben gestaan dat het hier een civielrechtelijke aangelegenheid be trof. Toen Zondagmorgen de heer Buist, landbouwer te Tjamsweer, het echtpaar Wiersma wilde afhalen voor de kerk gang, zag hij de oudjes in een stoel zit ten. Hij vermoedde dat zij in slaap wa ren gevallen, maar ontdekte daarop een scherpe gaslucht. Bij nader onder zoek bleek, dat het echtpaar, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, was overleden door een gasvergiftiging. Een kraantje van een gaskomfoortje had waarschijnlijk de gehele avond en nacht opengestaan. Reeds eerder heeft zich bij dit echtpaar een geval van gas vergiftiging voorgedaan. Beiden kon den toen tot bewustzijn worden ge bracht. Onze lezers zullen zich mèt ons zo niet verbaasd dan toch ver ontrust hebben over de berich ten ten aanzien van de minzame ma nieren, die vele Nederlanders in het buitenland aan de dag plegen te leg gen. Het is al zover gekomen, dat of ficiële functionarissen naar ons land zijn gekomen om met de autoriteiten te overleggen, wat er gedaan kan worden aan de bijzonder slechte re putatie, die de Nederlandse levens stijl in andere landen geniet. Het beeld van de hossende troep in Parijs onder het zingen van „En van je héla...." is niet nieuw. De ge woonte van sommige Nederlanders om in een vreemd taalgebied hardop onbehoorlijke critiek op de omgeving uit te oefenen.en dan dikwijls door zich schamende landgenoten worden gehoord, is eveneens alge meen bekend. De voortdurende en hinderlijk gedemonstreerde achter docht, waarmede deze of gene zich gedraagt tegenover het personeel ban hotels, restaurants en winkels.... het is allemaal geen nieuws meer. We zijn er aan gewend geraakt. Maar: dat een Luxemburgs hotel zich ge noopt voelt, alle Nederlanders, de goede en de kwade, te weren, is wel een nieuw beeld, dat tot nadenken stemt. Een hoteldirectie, die, uit zake lijke overwegingen, heel wat door de vingers ziet en moet zien, komt er niet spoedig toe zulke maatregelen te nemen. Daar moet een en ander voor gebeurd zijn. Dat is dan blijkbaar ook het geval geweest: men betaalde voor twee en logeerde met z'n vieren, men kookte op kamers waar niet gekookt mocht worden, men deponeerde aardappelen op het toilet enz. enz. Geef die directie ongelijk, als ze zulke ervaringen bij herhaling opdoet bij Nederlanders en dus de conclusie trekt, dat zulke manieren Nederland se manieren zijn. Wat is er aan te doen? Men moet zich verheugen over het feit, dat enige organisaties bezig zijn zich met de situatie te bemoeien, hoe triest de oorzaak van die bemoeienis ook is. Maar het staat te vrezen, dat al die ergerlijke gedragingen een gevolg zijn van een mentaliteit, en begin daar maar eens aan! Niettemin: er zal iets gedaan moeten worden. Men zal het reizend publiek moeten wij zen op het verschil in manieren tus sen de gasten die ons land bezoeken en de Nederlanders die het buiten land „de eer" aan doen. Men zou kunnen afspreken, dat iedere Neder lander die dan wèl prijs stelt op goe de manieren, de ongemanierde land genoten in het buitenland bij waar genomen wangedrag op hun nummer zet, op gevaar af, dat hij er zelf de dupe van zal worden. Zo iets is na melijk meer dan eens voorgekomen. En wellicht, dat een nadrukkelijke campagne het Nederlandse volk er toe brengen kan representanten af te leveren, die de naam van ons land eer aan doen. Want het is toch niet waar, dat wij een volk zijn van smok kelaars, chicaneurs, biefstuk-met- gebakken-aar.dappelen-eters, straat- liederen-lallers, afdingers, profiteurs, zuinigaards en parvenu's? Welnu dan! Advertentie (tot Woensdagavond) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen, in hoofdzaak vanavond en vannacht. Matige tót vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 4.30-21.00. Maan: 1.28-19.21. Naar radio-Praag vandaag heeft be kend gemaakt, is de onlangs aangeno men wet, op grond waarvaan arbeiders werden gestraft, die een andere betrek king hadden gekozen of zonder toestem ming van hun werk waren weggebleven, ingetrokken. Het bestuur van het Tsje- choslowaakse vakverbond had de rege ring om deze maatregel verzocht. Volgens radio-Praag heeft de Tsjecho- slowaakse regering gisteren in een bui tengewone vergadering besloten de wet geheel op te heffen. Zij voorzag in straf fen variërend van scherpe terechtwij zing voor één keer wegblijven tot ver volging ingeval de betrokkene vier keer zonder toestemming niet op zijn werk was verschenen. Het bestuur van de vakbond heeft de regering dank gezegd en haar verzekerd, daW de arbeiders al het mogelijke zullen doen om ongeoorloofd arbeidsverzuim te voorkomen. Vietnam en Laos hebben gunstig ge reageerd op de voorstellen van de nieuwe Franse regering om op basis van de bestaande overeenkomsten te gaan spreken over zelfstandigheid van de drie Indo-Chinese staten. Cambodja heeft de voorstellen onvoldoende ge noemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1