De Noordhollandse zeeweringen Optreden van Jeugdorkest „St. Michaël" bij „St. Bavo in Heemstede Partij cricket brengt ge vangene de vrijheid De STERNA kan nog niet naar Brazilië Veel belangstelling voor in en rond Beverwijk Uitbreiding Hoogovens geen invloed waterstand agrariërs ihhhi h m BLIKSEMAFLEIDERS Prov. Waterstaat heeft in korte tijd uitstekend werk verricht AGENDA Haarlems Muziek Instituut illitoniekranfz Bij een afscheid Tuinconcert bij eeuwfeestviering Wat een graphè?" HERINGA WUTHRICH Twee opvarenden trokken zich terug J)an50 jaar q;elcÖen RADIO WOENSDAG 8 JULI 1953 PAGINA 2 Santos en Herwonnen Levenskracht Ned. Ver. van Suikerzieken Haarlemse manege gaat verdwijnen Zomerretraite voor de leden van de KA.B. K.V. Spaarnevogels Burgerlijke Stand A. D. DE JONG OVERLEDEN Directeur Middenstands- bank Haarlem Waterstanden Excursie Vereniging Oud- Heemstede-Bennebroek Examen brandwacht 2e klasse Tweede ontsnapping Faillissementen van eiland Wight ZANDVOORT Zandvoort-estafette Bouw R.K. kleuterschool Groei van de IJ-mond Uitstekende gronden VANWAAR AL DIE MENSEN? Verlammende invloed SANTPOORT LavigerieK.A.J. Reserve-team van Tybb in goede vorm Programma klokkenspel Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Van Dam exposeert AARDBEIENAANVOER MINDERT BLOEMENDAAL In het kort Beurs van Amsterdam no Beurs van New York In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is aan de orde gekomen het rapport betreffende het herstel van zend beschikt op het verzoek van sub sidie voor 1953 voor de Academie der Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem. De heer De Roos (Pv.d.A.) meende, dat het de Acade- de zeeweringen in de provincie, na de mie niet alleen om een subsidie te doen schade, die in de stormnacht van 31 Januari op 1 Februari werd aange bracht. Verschillende leden brachten hulde aan de Provinciale Waterstaat en de ingenieurs, die in enkele maanden tijds het herstel zo goed als geheel vol bracht hebben. De heer Blaauboer (VVD) was van mening, dat de toestand bij de Honds- bosse Zeewering toch gevaarlijk blijft. Hij vroeg verder of Gedeputeerde Sta ten een proef willen nemen om duin- aanwas te bevorderen en snelle afslag van de duinen tegen te gaan. De heer Lancer (C.P.) was van oordeel, dat Rijk en Provincie financieel moeten bijsprin gen nu het Hoogheemraadschap voor zulke grote kosten staat. De heer Mul (CH) sloot zich bij het laatste betoog aan, want in gevallen waarin het her stel van de dijken een nationaal be lang is moeten de kleine gemeenschap pen niet alleen de lastri dragen. Spre ker is er niet voor alle waterstaatswer ken onder uitvoering en beheer van het Rijk te stellen, maar de zeeweringen vormen dergelijke kardinale punten, dat het Rijk er bij te pas dient te komen. Gedeputeerde De Vries (P.'v.d.A.) bracht ook hulde aan de Waterstaat en deelde mede. dat een nieuw hoofd ge bouwd zal worden tussen het laatste hoofd van de Hondsbosse Zeewering en het eerste hoofd van de Provincie. Na tuurlijk zal de directie van de Water staat elke proefneming, waarin een kans voor het behoud van de duinen gelegen is. Wij kunnen voor de toe komst gerust zijn, verklaarde deze Ge deputeerde. Over de financiering moet met de Regering gesproken worden. Al leen de kosten van herstel en verbete ringen in de rampgebieden worden door het Rijk betaald. Bij ons is dit al leen maar Texel. Tenslotte wilde spre ker zeggen, dat het Noordhollands Noorderkwartier uitstekend zijn taak verstaat, wat o.a. ook tot uiting is ge komen in de stormnacht, toen betrek kelijk weinig schade werd aangericht. Gedeputeerde Staten hadden afwij- is, maar ook om een erkenning van de waarde van het onderwijs door de Over heid. Hij stelde voor, de kwestie aan te houden cm af te wachten of de Acade mie Rijkssubsidie zal krijgen en of zij na stabilisering van voldoende belang voor de Provincie zal zijn. Een overeenkomst werd aangegaan met de Congregatie van Broeders Peni tenten voor het beschikbaar stellen van plaatsen in huize „De Hartenkamp" te Heemstede, instituut voor R.K. zwak zinnigen. De overige punten van de agenda werden zonder meer goedgekeurd. De staten besloten tot instelling van een culturele commissie, welke in de najaarsvergadering aan bepaalde regle menten gebonden zal worden. BIOSCOPEN Rembrandt: „Sommarlek". Streng voorbe houden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bureau Zedenpolitie". Strikt vol wassenen. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verraad". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Manina", Boven 18 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wrede zee". Boven 14 jaar. Tij den: 2, 4.20, 6.50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", a. 1. Tijden: 11, 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Diepzee-duikers". Boven 14 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Night and Day". Boven 18 j„ 8.15 uur. Donderdag 9 Juli Orgelbespeling door George Robert, 2021 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Nationaal Danstheater van Griekenland, 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags vaD 2—5 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Geopend: 10—17 uur. Zondag 1317 uur Grote Kerk: Expositie, gewijd aan de Ne derlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 9—17 uur (tot en met 18 Juli). Iedere middag orgelbespeling. Minerva: „Nemiso", miniatuurspoor weg. Dagelijks van 13.3017.30 en 19— 21.30 uur. Wellicht hebt u wel eens iets gehoord of gelezen over de verenigingen Santos en Herwonnen Levenskracht, die zich de bestrijding der tuberculose ten doel stellen. Genoemde verenigingen houden sinds enkele jaren een gecombineerde huis- aan-huis- en openbare collecte en ook de volgende week zullen een groep ijve rige propagandisten van beide vereni gingen op stap gaan en u een milde bij drage vragen. Wij weten, dat er dikwijls een beroep op uw milddadigheid gedaan wordt, maar wij weten ook, dat het veelal drin gend nodig is en ook thans is dit het geval. Het aantal t.b.c.-patiënten is niet al leen zeer groot, doch iedere dag worden er nog nieuwe gevallen geconstateerd. Deze feiten verplichten ons, met on vermoeide-, ij ver ons werk voort te zet ten en dus uw onmisbare steun te blij ven vragen. Nu het de tijd der vacanties is en ve len er gezond en wel op uittrekken om te genieten van strand, bos en hei, is het misschien goed u te verzoeken, zich een enkel ogenblik de positie in te den ken, waarin vele patiënten verkeren, die dikwijls maanden achtereen te bed lig gen en rijkhalzend uitzien naar de dag, waarop zij gezond en wel in hun gezin nen mogen terugkeren. Geniet van uw vacantie! Wij wensen u prachtig weer toe! Maar.... vergeet uw zieken niet en toont uw milddadig heid, als we u de volgende week een bijdrage voor Santos en Herwonnen Le venskracht komen vragen. 10 Juli des avonds te 8 uur zal dr. J. J. van de Belt in de grote zaal van Restau rant Brinkmann te Haarlem een lezing houden over het onderwerp: Een en ander over het wezen van de suikerziekte. De bijeenkomst is toegankelijk voor le den en belangstellenden. De prestaties op de muziekschool uitvoeringen van Nico Hoogerwerfs mu- ziek-Instituut bewogen zich gaandeweg over een viertal uitvoeringen in stij gende lijn. Dinsdagavond vond dan de vijfde uitvoering plaats, waarin, behalve solisten, ook het jeugdorkest optrad. Van de solisten, die o.m. optraden en werken van Chopin, Beethoven, Schu bert, Mendelssohn en Brahms, noemen wij u speciaal dit keer de pianisten. Men staat verbaasd wat deze jonge kinderen technisch in hun mars hebben. Toege geven eij, dat enkele leerlingen een uiterst gunstige dispositie voor het pia nospel bezitten. Aan de andere kant echter is het de kunst om deze latente, gunstige omstandigheden naarde op pervlakte te doen laten komen. Vooral Frieda Hoogerwerf kan met grote vol doening op de technische resultaten ha- rer leerlingen terugzien. Dat deze gees telijk nog niet altijd aan de gespeelde werken toe zijn, is, gezien de jeugdige leeftijd der kinderen, niet te verwon deren. Dit moet in de loop der jaren groeien, hetgeen ongetwijfeld met deze leerlingen, bij verstandig onderwijs, het geval zal zijn. Ook de optredende zangleerlingen van Olga Ongena maakten geen slecht figuur. Vanzelfsprekend valt er aan de De Kennemer Bouwmaatschappij heeft aangekocht het buitengoed „Wes terhout" aan de Wagenweg, dat vroe ger door mevr. Visser van Hazerswoude werd bewoond. Er is een ontwerp, dat aangeeft „Westerhout" in te richten tot café-restaurant. Aan de Zuidzijde, naar de kant van Spruit en Bosch, -zou ko men een overdekte plantengalerij van 75 meter lang en 25 meter breed, be stemd voor een collectie tropische en andere uitheemse gewassen, met hier en daar rots- en waterpartijen, een wa terval enz., een en ander in de geest van de Parijse Jardin d'Acclimatation. De orangerie zou worden ingericht voor diverse diersoortenaan de be staande volières zal uitbreiding wor den gegeven om ze te doen bewonen door vogels. Gistermorgen droegen de agenten een pet in plaats van een helm, die by de wachtende warme dagen te zwaar zou zijn. Ze hebben lang op zich laten wachten, doch nu ze er eenmaal zijn, zullen de agenten de gemeenteraad dankbaar zijn. In onze stad hebben zich enige perso nen uit de winkelstand verenigd om zonder eigen can didaten te stellen met alle gepaste middelen de socialistische candidaturen te bestrijden. Bij de ontvangst van de Koningin- Moeder beklaagt de toenmalige re dactie zich over de organisatie door op te merken: „Aan het Museum van Kunstnijverheid stonden ter ontvangst gereed de heren Jhr. Ch. v. d. Poll, F. baron van Lynden en Von Saher. Zeer kleinsteeds werd hier de pers niet toegelaten, zodat geen melding kan gemaakt worden wat binnen het gebouw heeft plaats gehad. Met het oog op het bouwen van het nieuwe spoorwegstation, zijn aan de Brouwersvaart de huisjes der spoor wegwachters opgeruimd. Voorzeker mag een gedeelte der Parklaan Z-zijde, tussen Ja ns- en Kruisweg, zeer misdeeld genoemd worden; een onooglijk grasperk, waar nu wat dahlia's zijn geplaatst, ontsiert het geheel; de straat is er vol gaten en kuilen en van een trottoir langs de huizen is geen sprake meer. Dit ge deelte van de Parklaan gelijkt wel een achterbuurt. Het is atlijd moeilijk de wezenlijke schoonheid van een alledaags tafereel te herontdekken. Hoewel een ruiter te paard reeds lang geen dagelijks ver schijnsel meer vormt, roert ons dit beeld toch niet zozeer, als gewenst ware. Om een ruiter te paard in het juiste licht te zien, zou men een ogenblik moeten trachten het beeld, dat het woord „paard' bij ons oproept, te bannen uit onze ver beelding. Eerst dan is het mogelijk dit volstrekt unieke dier onder de dieren te plaatsen op het niveau, dat hem toe komt en dan pas zullen de fraaie lijnen en vormen van het paard ons opnieuw aanspreken. Op dat ogenblik ook zal ons het feit treffen, dat een paard, welks kracht nog steeds, als norm wordt ge bruikt voor het bepalen van het vermo gen van diverse motoren, èen mens toe laat haar te berijden. Natuurlijk zal dit de mens zo maar niet lukken, doch daarvoor wordt van hem enige inspan ning vereist. Het resultaat van zijn po gingen mag er echter zijn: een fiere ruiter op een edel paard; wat is een schoner schouwspel op de wereld? Binnenkort zal een van de instellin gen, waarbij men kon leren om te gaan met deze dieren, verdwijnen, n.l. de oude Haarlemse Manége aan de Lin- naeuslaan. De Haarlemse gemeenteraad heeft besloten een transformatorstation ervoor in de plaats te zetten. Aldus zal derhalve het gezoem van de motoren in de plaats treden van gedempt paarden getrappel, vrolijk gehinnik en vertrouw de commando's. Ach ja, steeds opnieuw zal een brok romantiek ten offer vallen aan de hedendaagse zakelijkheid; het is te begrijpen en te betreuren. Sedert het uitbreken van de tweede wereldoorlog is het met de manége berg afwaarts gegaan, zodat het voor de heer Ad. Klebe, eigenaar van het bedrijf, eigenlijk een opluchting is, dat hij er zo afkomt. In de 40 jaar van haar bestaan heeft de manége zich vele vrienden verworven, die node afscheid zullen ne men van hun dierbare school. Chateur, Chic en Erica zullen zij nimmer verge ten. Maar ook de instructeurs, „Ome Flip", Kok en zijn zoon, Willem van der Werve, de heren Niepoort, van der Zijden, van dér Meer en de huidige in structeur, de heer Hofstede, hebben een plaatsje ingenomen in het hart van de ruiters. Nu de vacantietijd in volle gang is kan het goed zijn voor de leden van de K.A.B., die enige dagen op geestelijke vacantie willen gaan, op de datums te wijzen waarop vooral retraites zijn open gesteld voor leden van de K.A.B Retraitehuis St. Petrus Canisius, Ber gen: 2528 Juli: Bouwvakarbeiders f 11 - 27 Juli—1 Aug.: Heren f 11. St. Clemens, Noord wij kerhout: 25—28 Juli: Heren f 11; 1—4 Aug.: Heren f 11. St. Alphonsus, Amersfoort: 25—28 Juli: Bouwvakarbeiders f 11; 13—16 Aug.: St Christoffel f 14.50; 47 Sept.: Héren f 11' 11—14 Sept.: Heren f 11; 18—21 Sept.! Heren f 11: 10—13 Oct.: Heren f 11; 16— 19 Oct.: Heren f 11. Voor deelname en inlichtingen wende men zich tot de heer B. Reijnders, Zo- mervaart 134, Haarlem. Zondag 12 Juli organiseert de K.V. Spaarnevogels nationale kanowedstrij den op het Zuider Buiten Spaarne, bij het botenhuis Schalkwijkerweg. Aan vang 1 uur. De wedstrijden staan onder auspiciën van de N.K.B. GEBOREN: J. SchulzSchmidt, z; S. van ZonneveldSchiffer, z; E. Linn Muis, z; H. van Excelvan de Nouw- land, d; H. MeijerWesterik, d; K. Booy de Boer, d; B. Spithovenvan Scher- penzeel, d; P. TwigtHack, d; S. Jongs- maKaim, d; E. RijntjesEden, d. GETROUWD: R. Stokvis en G. Been hakker, W. Serné en M. Möhringer. OVERLEDEN: I. J. PeperGoedhart, 80 j., Leidsevaart; J. W. A. J. Goddijn, 71 j.. Jansstraat. technische scholing der stemmen riog wel een en ander te doen. Het voor naamste is echter dat men zich met.de thans reeds bereikte resultaten zeker kan laten horen. Vooraleer na de pauze het jeugdorkest optrad, werd de dirigent hiervan, Jan Hoeben,, door de directeur Nico Hoo gerwerf en enkele familieleden, in ver band met zijn 25-jarige toonkunste naarsloopbaan gehuldigd. Hierna speelde Jannie Visser, teza men met het jeugdorkest, een piano concert van Pfeiffer. Dit jonge meisje bezit een benijdenswaardige aanleg voor pianospel. Technisch reeds uitstekend geschoold (voor de pauze speelde zij Schubert s impromptu in As opus 90 no. 4) en zeker niet van muzikaliteit gespeend. Het jeugdorkest sloot zich goed bij dit spel aan, zodat het geheel het luisteren er naar tot een genoegen maakte. Om tenslotte met de vele zeer jeugdigen tot een prestatie te komen als in de Symphonietta van Jac Bonset, moet men respect hebben op de eerste plaats voor de uitvqerenden, en twee- dens voor de dirigent Jan Hoeben. Het geheel klonk rhythmisch goed, in de or kestklank was hier en daar zelfs zeer goed te noemen. Het stuk oogstte bij de vele aanwe zigen grote bijval. JAN LAARVELD Vanmorgen vroeg is na een korte ziek te in de ouderdom van 52 jaar overleden de heer A. D. de Jong, directeur van de Ned. Middenstandsbank te Haarlem. In 1923 deed hij zijn intrede in de bank wereld, toen hij namelijk te werk gesteld werd bij de Boazbank te Velp. Sinds 1 Juni 1948 was hij in Haarlem werkzaam. Reeds eerder had hij een directionele functie vervuld op de kantoren van de Middenstandsbank in Deventer en Hoogezand. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: o PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ BRAUN Geö. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Alhoewel het weer allesbehalve mede werkte, waren Dinsdagavond toch vrij wel alle zusters, het Regentencollege en een aantal inwoners in de tuin bij de geïmproviseerde muziektent aanwezig om het concert van de R.K. harmonie „St. Michaël" te beluisterep. De heer Jos. Jonckbloedt, opgewekt als altijd, hield een welkomsttoespraak, waarin hij herinnerde aan de schone zang van Zondagavond, toen engelen hun mooiste liederen lieten klinken. Thans zijn het aartsengelen, die als beschermengel ook een aartsengel hebben en wel Michaël. Gelukkig komt er geen vlammend zwaard bij te pas, doch wel zullen de bazuinen van deze aarstengelen door deze Hof van Eden naar de vier wind streken schallen. Spreker wenste allen een mooie avond toe en gaf daarna het woord aan de voorzitter van „St. Mi chaël", de heer W. Luiten, die namens de gehele vereniging zijn gelukwensen aanbood. Hij vond het een eer voor de Woensdag 8 Juli Hoog water: 1.03 u. en 13.40 u. Laag water: 8.56 u. en 21.37 u. Donderdag 9 Juli Hoog water: 2.04 u. en 14.38 u. Laag water: 9.59 u. en 22.37 u. De vereniging „Oud Heemstede-Ben nebroek" onderneemt Zaterdagmiddag met twee touringcars een excursie naar Gouda en Oudewater. In Gouda zal een bezoek worden gebracht aan het geres taureerde Raadhuis, dat onder leiding zal staan van de gemeentesecretaris van Gouda. In een mededeling aan de leden zijn nauwkeurig de vertrektijden van de verschillende punten te Heemstede aangegeven, zodat de organisatie als ge woonlijk weer punctueel is. Dinsdag 7 Juli hebben negen Heem- steedse adspirant-brandwachters deelge nomen aan het examen voor brand wacht 2e klasse. Daartoe hebben zij een cursus gevolgd, welke onder leiding stond van de commandant van de Vrij willige Heemsteedse Brandweer, de heei C Büthker. De geslaagden zijn de heren: I. Bekman. J. Couenberg, P. C. Drayer, J. Dreissen, A. G. Hoenderdos, M. v. Iperen, N. Lammers, J, Trouwen en H Weijers, Het getuigschrift zal op een nader te bepalen datum worden, uitgereikt. vereniging een concert te mogen geven, terwijl hij er aan herinnerde, dat het niet voor de eerste maal was. „St. Mi chaël" heeft altijd een bijzondere be langstelling voor de bewoners van het St. Bavogesticht en deze komt vaak tot uiting bij het brengen van serenades of het houden van muzikale wandelingen. Tot slot van zijn toespraak wenste hij alle aanwezigen een aangename avond. Het concert dat geleid werd door de dirigent, de heer S. Noom, werd geopend met een klinkende Feestmars van J. v. d. Glas, gevolgd door de Ouverture de i'opera Nabuco van Verdi, waarin enige soli voor verschillende instrumen ten zeer de aandacht trokken. Heel goed was ook de vertolking van het Coppelia- Ballet van Delibes, dat uitmuntte -door een strak gehouden rhythme. De Slavi sche Rhapsodie van Friedemann werd goed genuanceerd gespeeld. In de daarop volgende pauze kregen de muzikanten een verfrissing het was anders al fris genoeg. Het con cert werd voortgezet met de mars Sem per Fidelis van de marsenkoning Sousa. Het concert werd besloten met een tri omfantelijk gespeelde Jubileummars van S. Vlessing en daarna formeerden enige leden een boerenkapel in de trant van de Bietenbouwers, echter zonder een Gait Jan Kruutmoes, De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 7 Juli 1953 failliet verklaard: De C.V. Zeep- en Chemische Indus trie „Fanja'-' te IJmuiden, Middenhaven straat 46 en F. C. Wichmann, enig be herend vennoot van de C.V. Fanja voor noemd, te IJmuiden, Breesaapstraat 't. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. A. W. Heliema Sr., IJmui den. H. van den Broek, handelsagent, Haarlem, Nieuwe Gracht 102. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. G. Rietkerk, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op Dinsdag 7 Juli 1953 opgeheven de fail lissementen. van: W. G. Bloemink, vertegenwoordiger to Haarlem. Barendsestraat 32b rood. Rech ter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Cu rator: mr. W. Glastra, Haarlem. D. Dolle, te Haarlem, Prinsen Bolwerk 4 rood. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 17 Juni 1953 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtband te Haarlem van 2 Juni 1953, waarbij C. F. van den Belt. directeur van een N.V.. te Zandvoort, Boulevard Paulus Loot 69, failliet is verklaard, met benoeming van mr. A. Bruch te Haar lem tot curator „Zeg moet je horen", sprak een ko miek mannetje in een veel te groot pak van blauwe serge tot twee recru- ten op het eiland Wight, „ik ben zo juist weggelopen uit Camp Hill. Ik heb d" pak gepikt en 29 shilling. Wat een mop, hè? Mag ik effe tussen jullie in lopen? Er wordt nogal op me gelet". De soldaten liepen op het terrein van de Albany-kazerne en ze waren van plan met verlof te gaan. Eerst wisten ze niet, wat ze van het vreemde man netje moesten denken, maar tenslotte vatten ze zijn verhaal inderdaad op als een crap en loodsien hem naar bui ten. Toen nam de man een taxi en reed naar Ryde, waar hij de boot nam naar het Engelse moedereiland. De 24- jarige William Ormrod was de twee de gevangene, die er in slaagde van het eiland Wight te ontsnappen. De directie van de Camp Hill ge vangenis had een cricketwedstrijd uit geschreven tussen twee ploegen ge vangenen. William Ormrod, de man die gold als de grootste grappenmaker van de gevangenis, had van zijn leven nog nooit cricket gespeeld, maar nu deed hij toch mee. Hij bracht het er verschrikkelijk slecht af. Iedereen ver maakte zich kostelijk en William zelf rolde van puur plezier in het gras aan de kant van het cricketveld. Daar bleef hij wachten totdat hij weer ver der moest spelen. Tenminste, dat dach ten de bewakers. Want William sloop behoedzaam weg tussen de lange hal men. De Albany-kazerne ligt vlak bij het cricketveld en het duurde niet lang, of hij naderde de woning vaneen ser geant. Daar stal hij het Zondagse pak van de sergeant en 29 shilling uit een Advertentie HAARLEM In de Heemsteedse wateren rondom het R.C.H.-terrein ontdekten wij het laatste snufje op het gebied van de pleiziervaart. De heer Apetz heeft van een zgn. pieramagochel een echte raderboot gemaakt volgens eigen constructieprincipes. Vergezeld van echtgenote en hond maakte hij een prettige tocht. Aanstaande Zaterdag vindt te Zand voort weer de Zandvoort-estafette plaats voor vijftallen van voetbalverenigingen. Dit is een sportgebeurtenis welke telken- jare meer deelnemers en grotere pu blieke belangstelling trekt. Het sport comité onder leiding van de initiatief nemer, de heer J. Vissers, heeft weer voor een goede organisatie zorg gedra gen. Hier geen pretentieuze, dik betaal de, sportcommissaris, maar enthousiaste sportliefhebbers als organisatoren. En tree wordt niet geheven. Aanvang half acht precies. De bouw van de R.K. kleuterschool ten Oosten van de Brederodestraat te Zandvoort is gegund aan de firma Hout- huysen te Amsterdam. Dezer dagen zal met het werk een aanvang worden ge maakt. Het vertrek van de motorkotter Sterna IJM 99 naar Brazilië is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het schip, dat half Juli aan de grote oversteek naar Brazilië zou beginnen, is gedwongen nog wel enige weken in IJmuiden te blijven liggen, omdat de stuurman en een ma troos zich te elfder ure hebben terug getrokken. Zij verlangden een vollediger contract, een eis, die, gezien het experi mentele karakter van deze onderneming, niet vervuld kan worden. Van het begin af is door de reder, de heer A. D. Koster uit Wassenaar, alle mogelijke garantie gegeven. Tijdens de proef visserij op de Noordzee werd een In tuinderskringen kan het mogelijk enige opschudding verwekken, wanneer vernomen wordt, dat Hoogovens, bij optimale ontwikkeling van het bedrijf tot in het Heemskerkerduin kunnen doordringen. Men denkt daarbij terstond aan de invloed van de industrie op de zoetwaterstand. Gelukkig kan worden gezegd, dat de uitbreiding van de Hoogovens naar het Noorden afgraven is daarbij niet nodig voor de hydrologische toestand geen bUz°ndere bezwaren oplevert, evenmin als het graven van de kanalen, die in het kader van de uit breidingen moeten worden gemaakt. Doortrekking van het kanaal, hekend als de Staalhavei», op Noordzeckanaalpeil zou echter wel funeste gevolgen hebben. Het op peil houden van de zoetwatervoorraad in de duinen, tot heden reeds sterk verminderd, is van het hoogste belang om verzilting te voorkomen. Vanzelfsprekend zal de onttrekking van water in de toekomst toenemen, om dat grotere hoeveelheden nodig zijn voor de watervoorziening van de bevolking en de industrieën. Vandaar dat nu reeds voorzieningen in deze zijn geprojec teerd: het Lekduinplan met infiltratie ten westen van Castricum. Leeft wel de gedachte, dat de indus trialisatie de belangen van de agrariërs en soms kan het hierop lijken ne geert, opnieuw vonden we een bewijs van bet tegendeel in het rapport van de werkcommissie Westen des Lands omtrent de IJmond. Trouwens, het komt ons voor dat een welbegrepen eigenbe lang geen enkele groep er toe zou kun nen en mogen brengen een spelletje te spelen met de agrarische belangen. Bij de opstelling van het plan IJmond heeft men daarmede dan ook degelijk reke ning gehouden al vallen er individuele slachtoffers en is het verkrijgen van vervangende grond dringende noodzaak ook op morele overwegingen. Zo staat de commissie op het stand punt, dat rekening dient te worden ge houden in de eerste plaats met de po tentiële productiewaarde van de grond en in de tweede plaats met het tegen woordige grondgebruik en de tegen woordige grondgebruikers. De agrarische waarde van de grond wordt voor een groot deel bepaald door de beheersing van de waterstand. In ons gebied is deze waterstand sterk be- invloed door de mens en in de loop van de eeuwen sterk veranderd. Het duin gebied is ten dele verdroogd. Met het oog op de belangrijke hydrologische functie van de duinen is afgraven daar van en veel onttrekken van water in het algemeen af te raden. Behalve van het water is de agrari sche geschiktheid van de grond afhan kelijk van de eigenschappen van de grond: profiel, kalkhoudendheid enz. De agrarisch beste gronden liggen aan de duinvoet, verder ten Noord-Oosten van Beverwijk en langs de Noord oever van het Noordzee-kanaal. Gron den behoren hiertoe, die tot de poten tieel beste van Nederland gerekend moeten worden. Geconstateerd wordt, dat het agra risch gebruik in en rond Beverwijk op een hoge ontwikkelingstrap staat, waar door de soort van gebruik en de inten siteit van gebruik de geschiktheid van Men heeft vernomen uit het rapport omtrent de IJmond, dat bij optimale ontwikkeling van de industrie de totale bevolking 225.000 zal moeten bedragen, waarvan 175.000 benoorden het Noordzeekanaal in Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk. Normale uitgroei van de bestaande kernen biedt 70.000 inwoners ruimte. Voor 105.000 inwoners moet dan verder nog voorzieningen getroffen worden. Vanwaar al die mensen? zal men zich afvragen. Berekend wordt, dat Hoogovens, men schrikke niet zo de optimale bedrijfsontwikkeling wordt bereikt 20.000 man aan het werk zal hebben. Nevenindustrieën en van dit bedrijf losstaande vragen eveneens een belangrijk percentage. Dit alles is berekend op de opti male ontwikkeling van Hoogovens. Met een tweede basisindustrie aan de IJmond is nog geen rekening gehou den in de becijferingen. de grond vrijwel volledig volgen. De agrarische productie van de grond heeft dan ook meer dan regionale be tekenis. Een grote moeilijkheid is, dat de drei ging, die boven de hoofden van de agra riërs hangt, dat grond van agrarisch ge bruik naar ander gebruik overgaat, een verlammende invloed heeft op het agra risch bedrijf zelf. Het was o.m. dit wat er toe geleid heeft, dat burgemeester mr. H. J. J. Scholtens in zijn grote rede duidelijke taal sprak over de toekomst van de stad. Hij heeft daarin precies aangegeven, welke gronden blijvend voor de tuin bouw en het agrarisch gebruik in de toe komst bestemd blijven. De agrariërs weten nu dus vrijwel duidelijk, waar zij aan toe zijn. Zij weten tevens, dat hun problemen de volledige aandacht van de overheid hebben. garantieloon uitbetaald, wat eveneens doorbetaald werd gedurende de tijd, dat het schip stil lag om klaar gemaakt te worden voor de overtocht. Ook gedu rende het eerste half jaar van de visserij op de Braziliaanse kust is de bemanning een vast loon gegarandeerd. En wanneer mocht blijken, dat er geen toekomst in die visserij zit, dan zou de bemanning, op kosten van de rederij, naar het vader land kunnen terugkeren. Dat twee opvarenden zich nu plotse ling hebüen teruggetrokken, heeft niet alleen bij de rederij, maar ook bij de overige leden der bemanning grote ver wondering gewekt. Want al zijn er ge noeg mensen te vinden, die de open ge vallen plaatsen willen innemen, er gaan weken mee heen, voordat alle formali teiten vervuld zijn en de nodige keurin gen en injecties in verband met medisch onderzoek achter de rug zijn. Op zijn vroegst zal de Sterna dan ook pas eind Juli onder commando van kapitein Douwe Stobbe naar Santos kunnen vertrekken. De Kajotters van Santpoort zitten .eigenlijk een beetje met bun handen in het haar. Op Zondag 12 Juli zouden zij een voetbaltournooi spelen op het ter rein van de Witte Paters aan de Wüste- laan te Santpoort. En nu blijken onver wacht de studenten van het Missiehuis te Driehuis en de jongens van oud kapelaan Pronk daar ergens in de Noord geen elftallen in het veld te kunnen brengen. Blijven dus over de Kajotters en de studenten van het Lavigerie- college in Santpoort. Geen tournooi dus, maar in plaats daarvan is besloten een volledige wedstrijd te spelen tussen de toekomstige Witte Paters en de Kajotters van Santpoort. Dat kan op het terrein aan de Wüste- laan een spannende ontmoeting worden. Want de Santpoortse Kajotters mogen de studenten graag, doch als er strijd ge leverd moet worden, zien zij vriend noch vijand. Om 2 uur Zondagmiddag zullen de mannen van de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" zich de wangen bol blazen tijdens een muzikale rondwandeling door het dorp, met als eindpunt natuur lijk het voetbalveld, waarop de ontmoe ting van beide elftallen plaats vindt. De bedoeling van deze wedstrijd is 'niet het bereiken van een promotie of het ontgaan van degradatiegevaar. De Kajotters hebben er eigenlijk een geheel andere bedoeling mee. Zij hebben een Lourdes-fonds en uit deze „pot" zal het volgend jaar een groep Santpoortse jon gens een bedevaart gaan maken naar Lourdes. Maar dat kost scheppen geld en al sparen de jongens zelf en proberen zij door het opkroppen van karweitjes nog een extraatje voor de pot te verdie nen, zonder andere inkomsten redden zij het niet. Toch zal Zondag voor de voetbalwed strijd geen entrée worden geheven. Al leen zullen op het veld Kajotters aan wezig zijn, die steunbonnetjes te koop aanbieden voor één kwartje. En wie verhinderd is om de wedstrijd te bezoe ken, maar toch het sympathieke doel wil steunen door zilverbonnen te ruilen tegen steunbonnen, behoeft slechts een seintje te geven aan Wüstelaan 103 en de zaak komt dik in orde. kinderspaarpot. Aldus toegerust schoot hij op de twee recruten af, die hem in alle onschuld mee naar buiten namen. De eerste gevangene, die erin slaagde van Wight te ontsnappen was Michael Hennesy in 1946. Hij bracht het tot Londen; daar werd hij weer gearres teerd. Ormrod komt uit het mijnwer kersplaatsje Haydock in Lancashire. Hij was veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Ook deze week behaalde het reserve TYBB-negental weer een overwinning, hoewel het een zeer benauwde 1110 zege tegen HHC III is geworden. Door deze overwinning kan de leiding dit team practisch niet meer ontgaan en het ziet er dan ook wel naar uit dat TYBB het volgende seizoen in de twee de klasse zal kunnen uitkomen. Minder tevreden kunnen wij zijn over de resul taten van TYBB IÏI, want deze week werd wederom een grote nederlaag ge leden tegen OVVO II, hoewel deze ne derlaag vanzelfsprekend verwacht mocht worden. De volledige uitslagen in deze klassen waren: Catchers—ABC 3—4 TIW II—DEC II 3—15 OVVO III—VVGA III 12—6 ABC—OVVO IV 5—3 Gymnasion V—DSB II 23—4 DSB II—EDO III 3—3 HCK IIIRooswijk 159 RCH II—Schoten III 14—2 OVVO II—TYBB III 21—1 Gymnasion IVSchoten III 64 RCH III—HCK IV 12—21 THB—RCH III 4—9 HHC III—HCK V 14—11 HCK IV—RCH III 5—13 TYBB II—HHC III 11—10 Het eerste negental van TYBB gaat deze week op bezoek bij Rooswijk en hoewel de tegenpartij niet te onderschat ten is moet dit toch te winnen zijn. Ook het tweede team heeft een uitwedstrijd tegen RCH III en indien ook deze wed strijd gewonnen wordt is men reeds vrij zeker van de bovenste plaats. Voor TYBB III is ook deze week vermoedelijk niet veel eer te behalen tegen de RCH- reserves, hoewel een verrassing nooit uitgesloten is. Het volledige programma in de derde klasse luidt: RooswijkTYBB I S.C. Haarlem III—EDO III DSB IIRooswijk HCK III—Gymnasion V RCH- IIGymnasion IV TIW—OVVO II Schoten III—OVVO II TYBB III—RCH II HHC IIIGymnasion VI HCK V—HCK IV RCH III—TYBB II HCK V—THB Stand derde klasse D: TYBB II 7 7 0 0 14 HHC III 8 4 4 0 8 THB 1 6 3 3 0 6 Het programma, dat de stadsbeiaar- dier A. Peters vanavond van 2021 uur zal uitvoeren, luidt: 1 Prelude, w de Vries; 2 Rhythmenaans, Staf Nees; 3 Danswijzen, Tierie; Heideliedje, J. Win- nubst; Fryk Volksliet; Brechtjebuur; 4 Gavotte, J. S. Bach; 5 Oud-Hollandse Boerendansen, Siep; Drie dansen, W. Byrd; Sarabande, Handel; Gavotte con variagioni, Handel; Klokkenspel suite, Röntgen; Improvisatie. A. den Doolaard (C. Spoelstra): Klei ne mensen in de grote wereld; Hen- riëtte van Eyk: De jacht op de spiegel; Hella S. Haasse: De scharlaken stad; J. W. Hofstra: Engelen van mensen; Valeer van Kerkhove: Dies irae; Kathinka Lannoy: De glazen muur; Dick Ouwen- dijk: Van Job tot Job; S. Vestdijk: De vijf roeiers. Een Ierse roman; M. Wert- heim: Isaac de Fuentes. Een geschiede nis uit het geslacht De Fuentes. De heer C. F. van Dam, propaganda- chef van Hoogovens, zal tot en met I Augustus een tentoonstelling van zijn schilderijen arrangeren in Kunsthandel Leffelaar te Haarlem. Deze tentoonstel ling is dagelijks geopend van 105 uur. Gisteren waren er minder aardbeien dan de vorige marktdagen. De prijs lag ook iets lager dan Maandag. Vooral de aardbeien met dop moesten een veer la ten. Er werd tussen de twee en drie gulden per mand betaald met een en kele uitzondering tot f 3,50. De doosjes waren ook goedkoper en gingen niet boven de zeventig cent. Aardbeien zon der dop bleven op prijs. Hiervoor werd rond f 2.50 per mand betaald. De burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A. den Tex, is Donderdag 9 Juli verhinderd spreekuur te houden. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 8/7 3% Ned. 1953 102J, 102% 314 Nederl. 1948 99 V, 314 pCt. Ned 1950 98 7: 3-3% Nederland 1947 97% 97» 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 99 A Inschr Grtbk, 46 3 pCt, 94% Ned. Handel Mb cert 167 A.K.U. 162% 163% Van Berkels Patent 112 Calvé-Delft cert 119 Van Gelder 154% Kon. Hoogovens cert. 168% Unilever cert. 191% 192 Ned. Kabel 214% 169% Philips 169% Kon. Petroleum 3141,4* 315 „Amsterdam" Rubber 96% 98% Holl. Amerika Lfjn 137 Kon. N. Stoomb. M. 129% 129 Ned. Scheepv Unie 128% 129 H.V_A. 109% Deli Mb. Cert. 100% 100% ex-div. 12 6/7 Anaconda Copper 34% Bethlehem Steel 51% Chrysler Corp 72 General Electric 72% General Motors 60 Hudson Motors 12% Kennecott Copper 64% Montgomery Ward 58% North American Can 20 Radio Corp. 24% Republic Steel 48% Shell C11 71% i-rn Pacific 44% Southern Railway 47% Tidewater 22% U.S. Stegl 38% 7/7 34% 51% 72% 73% 60% 12% 64% 58% 20 24 *3 49 72 44% 48 22 39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2