De dolle fantasie van een dictator in vrede gerealiseerd Duel der Senatoren... Marine stuntteam op vliegfeest Soesterberg Een week lichte muziek Jt&ppw Moord in de lift Half millioenste Volkswagen van lopende band Monster-persconferentie Twee gevallen van oplichting voor Rotterdamse rechtbank -sas- «^.«sss» k KAB. groeit sterk Derde Amerikaan gearresteerd Eerst in Mei van dit jaar opgericht Een isotoop zoek 93ste dodenlijst WOENSDAG 8 JULI 1953 PAGINA 3 55 pet. der arbeiders nog ongeorganiseerd Overval op taxichauffeur Pools schip gestrand bij Den Helder Pater dr. J. Voogt 25 jaar priester Provinciaal Oblaten van Maria „De Ommelanden" Technisch adviseur ontslagen Eau de Cologne f 60.000 verduisterd van ziekenhuis en landbouwer f 50.000 lichter gemaakt door NGAIO MARSH HÉ Gevaarlijke radio actieve stof (Van onze speciale verslaggever) In de Volkswagenfabrieken in het West-Duitse stadje Wolfsburg is dezer da- fTfJ\ YJJ pi III) TYt f\fi gen de 500.000ste na-oorloese auto van de loDende band eereden. De fabriek il~J± 1 /tttlttl IVJLlxjl gen de 500.000ste na-oorlogse auto van de lopende band gereden. De fabriek vierde feest en dus vierde het ganse stadje feest. Want, zoals Eindhoven door Philips bestaat, zoals de Amerikaanse stad Dearborn door Ford bestaat, heeft ook Wolfsburg zijn ontstaan te danken aan het feit dat daar, op last van de dictators van het Derde Rijk in 1938 de Volkswagenfabrieken zijn gebouwd. Voordien was Wolfsburg op geen landkaart te vinden. Op de plaats, waar nu een moderne stad is verrezen met meer dan dertigduizend inwoners, woonden Voor 1938 slechts enkele boeren. Ergens in de vlakte tussen de Aller en de Oker, temidde» van weiden en graanvelden, lag het slot Wolfsburg, geheten naar de oude Wulpesborch, dat daar bijna duizend jaar geleden werd gesticht. In 1938 het weinig meer dan een ruïne. Het werd gestut door honderden palen. Aiemand zou verwacht hebben dat juist daar de Volkswagenfabriek, waarover in Duitsland reeds sedert 1934 werd gepraat, zou verrijzen. Maar door „Berlijn", «oor Hitiers rechterhand Speer, was dat zo „bevolen" en dus nestelden duizenden arbeiders zich rond het slot, langs de oevers van het Mittellandkanaal en bouw den daar in goed één jaar tijcis een enorme fabriek, van meer dan 1300 meter lengte en zij bouwden tevens een stad voor tienduizenden mensen. Een van Hit- Iers ideeën, die hij met een ziekelijke hartstocht en gebrek aan zakelijk inzicht had beleden, was gerealiseerd; de bouw van „de wagen voor het volk" kon be ginnen. Die wagen is echter nooit gebouwd, voordat het Nationaal Socialisme ten onder was gegaan. Onder invloed van de marktontwikke ling wordt sedert jaren aan de Volkswa genfabriek de vraag voorgelegd een gro tere wagen te gaan maken. Met klem heeft Ir. Nordhoff, president-directeur van de Volkswagenwerke, verzekerd, dat het in geen geval de bedoeling is, dat de Volkswagen in de eerste jaren een grotere wagen zal bouwen. Alle krachten energie zal geconcentreerd worden op de vervolmaking van de klasse en het type dat thans wordt geproduceerd. Er schui len in de V.W. nog grote mogelijkheden. Het komende jaar is een verbeterde uit gave van de motor te verwachten. Als een muur langs het Mittellandkanaal sluit de 1.3 kilometer lange Volkswa genfabriek Wolfburg af. Het is een krachtig en stijlvol bouwwerk, in 193S door de toen slechts dertigjarige architect Roller gebouwd. Deze fabriek wordt tot de fraaiste in West-Duxtsland gerekend. Want toen in 1939 de Volkswagen- fabriek klaar was brak de oorlog uit. De fabriek, die na een uitgebreide pro- Paganda-actie was gebouwd met bijeen- gespaarde marken van honderdduizen den die van een eigen auto droomden, Werd ingezet voor de „Kriegseinsatz". Er werden slechts lelijke „biscuitblik- ken-op-wielen" gebouwd voor het le ger. Men vond de „Volkswagen" in de ■woestijnen van Afrika en in de steppen. Van Rusland, maar niet bij de gewone Jhan in Duitsland, die er zijn geld voor had gegeven. De fabriek werd voor meer dan zes tig procent in puin gegooid. In de hal- jen die overgebleven waren, werd op bevel van de geallieerden in 1945 het Werk hervat. Uit oud, slecht materiaal Werden in dat jaar 1264 auto's gemaakt. Het jaar daarop waren dat er tiendui zend en in 1947 slechts negenduizend. De wagens waren niet wat zij wezen Hoesten. Het materiaal was slecht en hiemand geloofde meer in succes. ties toepassen. Evenwel worden in de komende dagen de eerste volkswagens naar Engeland geëxporteerd. Dr. Nord hoff is geen voorstander van de vesti ging van montagebedrijven in andere landen van West-Europa. Wel zal hij binnenkort naar Brazilië vertrekken om de vestiging van een nevenbedrijf daar voor te bereiden. In 1953 zuilen 73.000 V.W.'s worden geëxporteerd, waarvan 6.000 naar Ne derland. Afgaande cp de vraag, zo heeft dr. Nordhoff ons meegedeeld, zou de export naar ons land verdubbeld kun nen worden, indien slechts de invoer- bepalingen lichter zouden zijn. In West- Duitsland bestaat de helft van alle wagens onder de 1500 cc. cylinder-in- houd die daar rijden, uit Volkswagens. Dr. Nordhoff is niet van mening dat de Europese automarkt verzadigd is. Bij een verdere opleving van de Europese industrie zal de vraag naar kleine per sonenauto's nog aanzienlijk stijgen. Men kan nu eenmaal de motorisering van Europa niet tegenhouden. Totdat in 1948 de besrijfsverhoudin- Sen werden genormaliseerd en dr. ing. H. Nordhoff, een man die bij General Rotors een vijf en twintig-jarige erva ring had opgedaan, tot president-direc teur werd benoemd. Hij bouwde de ver- Woeste fabriek weer op en in vijf jaar i'ijds wist hij de productie op te voe ten van veertig wagens per dag tot Heer dan 700. Binnen twee jaar zullen flit er duizend zijn. Wat echter in deze fabriek is ge- ?E°1u,:eerd' is n°g niet zo belangrijk gGen in Wolfsburg tot stand is gekomen. Wolfsburg werd na de oor log een goudgraversstad genoemd, waar echter geen goud meer te vin den was. De arbeiders woonden In ba rakken en daar de verwoeste Volks wagenfabriek de enige industrie was die de stad kende, leefden de arbei ders in kommervolle omstandigheden. In 1945 hadden de geallieerden moeite om deze stad te bezetten, niet van wege sterke tegenstand, maar louter en alleen om het feit, dat zij toen nog niet op de kaart stond. Thans is he% weer een bewoonbare stad. Een derde van de inwoners is nog geen vijftien jaar oud en de gemiddelde leeftijd van de arbeiders is hooguit vijf en dertig jaar. aJ?eablKe\cVanw eze Mtan geeft reljëf s-e- 6C.-uCWC aan de half millioen Volkswagens, die nrilW +a„v,tip- kilometer raer er in vijf jaar tijds zijn geproduceerd. nlet onder de tachtlg kllometer Per In verhouding tot de wereldproductie van auto's is dat een klein getal. De ge zamenlijke Ford-fabrieken maken er alleen al bijna twee en een half mil lioen per jaar. Voor Europese verhou dingen is dit cijfer echter bijzonder hoog. Men zal lang moeten zoeken naar een ander type Europese wagen die dat aantal heeft gehaald. Het is vreemd te bedenken dat de Volkswagen, die thans geldt als een Van de modernste auto's feitelijk al Zeer oud is. Wanneer men dr. Porsche, de ontwerper van deze wagen vroeg, Wanneer hij op het idee kwam die Volkswagen te maken, dan liet hij een tekening zien, waarop een wagen stond afgebeeld van ongeveer hetzelfde mo del als die van thans. Die tekening da teert uit 1909! Dat is bijna vijf en veer- t'g jaar geleden en nog is dat idee mo dern: ~t~\ e Volkswagenfabrieken hebben dezer dagen waarschijnlijk de grootste persconferentie, die ooit op Europese bodem is gehouden, bijeengeroepen. Bijna 250 journalisten uit dertien Europese landen, uit BrazUlië, Canada en de Verenigde Staten waren naar Wolfsburg uit genodigd. Er warenBelgen, Denen, Engelsen, Finnen, Fransen, Grieken, Nederlanders, Ieren, Italianen, Luxemburgers, Oostenrijkers, Zweden en Zwitsers. De conferentie dreigde een bijna Babylonische spraakverwarring teweeg te brengen. Al deze mensen waren per speciale vliegtuigen naar het vliegveld van Hannover gebracht. In een stoet van dertig autobusjes, voorafgegaan door motorpolitie met loeiende sirenes, werden zy naar het 85 kilometer verder gelegen Wolfsburg gebracht. Alles was „Deutsch- gründlich" voorbereid. Het grootste hotel van Hannover was afgehuurd, de halve wijnoogst van het Rijn- en Moezelgebied was opgekocht, alle van de winter overgebleven zuurkool werd geserveerd, alle filmoperateurs van West-Duitsland waren gerequireerd en bezetten alle viaducten van de lAutobahn, waarlangs de karavaan busjes kwam en de electnsche V.W.- centrale was extra opgestookt, om de ganse fabriek m verblindend licht te zetten. Het geheel was niet meer binnen redelijke proporties. Die indruk kregen wij reeds op Schiphol bij ons vertrek. Het werden twee dagen, tijdens welke wij overstelpt werden met ontvangsten, feestelijke bijeen komsten en diners. Zeshonderd journalisten uit alle hoeken van'Duitsland waren door een extra trein, bestaande uit uitsluitend slaapwagens en restauratierijtuigen, opgehaald en naar Wolfsburg gereden, waar deze luxe sleep direct de fabriek inreed. Het was allemaal erg wonderlijk, deze monster-persconfe rentie, die in een broeihitte van meer dan 37 graden plaats vond. Iedereen vroeg zich af, hoe groot het gezelschap journalisten zou zijn, dat zal wor den uitgenodigd, wanneer over twee en een half jaar de millioenste V.W. van stapel looptIn ieder geval was het geheel bijzonder indrukwek kend. De machtige fabriek, waar volgens een tot in de kleinste details uitgewerkt geraffineerd productieproces wordt gewerkt, imponeerde alle bezoekers. Iedereen was verbaasd te zien, hoe bijna de ganse carosserie in één klap door een monsterachtig grote pers werd geslagen. Iedereen stond verwonderd te kijken, hoe een arbeider in nauwelijks een minuut de motor op het chassis monteerde en hoe een ander in dezelfde tijd de carosserie op het chassis vastzette. Een vijftal handelingen later reden de V.W.'s op eigen kracht van de lopende band af. Een zonderling schouw spel deze bedrijvigheid, waarin slecht geklede arbeiders in een bijzonder hoog tempo werken. Een zonderlinge gewaarwording ook een persconfe rentie bij te wonen, tezamen met meer dan achthonderd collega's, die in alle talen van dit werelddeel over een en hetzelfde onderwerp praatten. Hij gelegenheid van het gereed komen van de 500.000ste Volkswa gen. is in het nieuwe stadion van Wolfsburg een groot feest voor alle inwoners gevierd. Daarbij teerden vijf volkswagens, vijf en dertig motoren en zeshonderd fiet sen onder de 20.000 man perso neel verloot. Die verloting ge schiedde met een reusachtige rou lette. Een witgeschilderde „Volks wagen-croupier" schoot telkenma le een bal op de draaiende rou lette, waarop de nummers werden geformeerd door rode en groene volkswagens. Ondanks de hitte werd het een groot feest. Tenslotte ging een der arbeiders met een gloednieuwe volkswagen naar huis. Op het dak had hij een ge wonnen motorfiets gebonden. In 1934 kreeg de toen reeds grijze dr. Porsche opdracht van Hitier om een wagen te ontwerpen die door iedere Duitser gekocht zou kunnen worden. Er moesten vier zitplaatsen en bagage ruimte in zijn. De carrosserie moest van staal en de motor moest luchtge- koeld zijn, want niet iedereen had een garage. De gemiddelde snelheid mocht uur liggen bij een benzineverbruik van zeven liter op honderd kilometer. De prijs mocht volgens Hitler, die van deze zaken werkelijk niet zo heel veel verstand had, nooit hoger zijn dan duizend Mark! Porsche kreeg tien maanden om deze opdracht uit te wer ken. Toen die tien maanden voorbij waren was hij niet klaar, zeer tot vreugde van de Duitse automobiel-in dustrie, die een enorme concurrentie vreesde. Ondanks de tegenstand van die industrie reden er in 1937 een der tigtal proefwagens over de Duitse wegen en dr. Porsche zegevierde. Ondanks de feestelijkheid, waar mede de 500.000ste Volkswagen is binnengehaald, kent de fabriek in Wolfsburg grote problemen. Een der meest spectaculaire daarvan is, dat men feitelijk niet weet van wie de Volkswagenfabriek is- De „Volks wagenwerke G.M.B.H." heeft het fa brieksgebouw slechts in huur van een beheersinstituut. Indertijd is het bouwwerk gebouwd met geld van duizenden kleine spaarders, met geld van de Herman Göringwerke en van Kraft durch Freude, terwijl verschil lende banken er kapitaal in gestoken hebben. Er zijn candidaten genoeg die het bezit thans opeisen, maar nie mand kan die eis voldoende staven. Een andere moeilijkheid is de zware belastingdruk, die niet alleen de prijs van de wagen hoog houdt, maar het bovendien aan slechts tien procent van de verbruikers mogelijk maakt om de wagen uit eigen middelen te bekosti gen. Een belangrijk deel van de belas ting-opbrengst uit het Duitse autopark vloeit toe aan de Bundesbahn, die in zorgelijke omstandigheden verkeert. De buitenlandse markt kent nog vele on zekerheden, terwijl vele landen restric- Dinsdagmorgen hebben manschappen van de Amerikaanse militaire poiitie in Frankfort de Amerikaanse soldaat N. gearresteerd, die er van wordt verdacht met twee zijner landgenoten de aanslag te hebben gepleegd op de Amsterdamse taxichauffeur Olij. Reeds eerder zijn, zoals gemeld twee andere Amerikanen, verdacht van de overval, gearresteerd. De drie militairen waren sinds ver leden week Woensdag in ons land. Ze waren zonder toestemming met verlof gegaan en verbleven ongeoorloofd in Nederland. Ze zullen, indien ze door de Nederlandse autoriteiten naar Duits land worden overgebracht, door een Amerikaanse krijgsraad worden be recht, in de eerste plaats wegens deser tie. De militairen zijn gewoon soldaat en komen uit de staat Texas. Ze beho ren tot de tankdivisie „Heil on wheels", gelegerd in Mainz, van de Amerikaanse bezettingstroepen. De K.A.B. is in het eerste kwartaal van 1953 met 1.61 pet. toegenomen en staat nu in groeikracht aan de tojf der arbeiderscentrales in ons land. Vorig jaar nam zij nog de tweede plaats in. toen zij over het gehele jaar genomen met 3,8 pet toenam. Het totaal aanta! leden bedroeg 1 April 345.568 leden, maar heeft thans vermoedelijk reeds d. 350.000 bereikt. Daarmee volgt de K.A.B het N.V.V. dat ruim 400.000 leden telt. op de voet. Het ideaal van de Katholieke Arbei ders Beweging is op dit ogenblik de 400.000 te bereiken, waarmede echter wel enige jaren gemoeid kunnen zijn. omdat het grootste accres vorig jaar geboekt 13.000 bedraagt. Het onderbrengen van de werknemers in de Katholieke Arbeidersbeweging be schouwt men als een grote taak voor de naaste toekomst. Daarom is nu 'n com missie belast met 'het onderzoek, hoe men de niet-georganiseerden het best kan bereiken. Deze commissie is ervan overtuigd, dat zij waardevolle adviezen zal kunnen geven, omdat het aantal ge- organiseerden in ons land ongeveer 45 pet. bedraagt en dus een groot werk terrein open ligt. Overigens is men er in K.A.B.-kringen wel van overtuigd, dat de propaganda steeds moeilijker wordt naar mate het aantal ongeorganiseerden slinkt. Het Poolse gouvernementsvaartuig „Pititor" (490 brutoregisterton) is Dins dagavond laat gestrand op de Razende Bol bij Den Helder. Het schip is afkom stig uit Stettin. De reddingboot „Prins Hendrik", die aanvankelijk vergeefs was uitgevaren en weer in de haven van Den Helder teruggekeerd was, heeft later voor de tweede maal zee gekozen en het Poolse vaartuig bereikt. In het kader van de Delftse studentenfeesten zijn gisteren zeer bijzondere zeil wedstrijden gehouden. Parapluies dienden als fok en grootzeil en lustig deinend gingen de leden van de Senaten op de finish af. Natuurlijk hebben alle deel nemers de grote prijs gewonnen. Vandaag viert pater dr. J. Voogt o.m.i., provinciaal van de Paters Obla ten van Maria, in het Provincialaat Gro testraat 41 te Cuyk zijn zilveren pries terfeest. Pater dr. Voogt o.m.i. is 10 Septem ber 1903 te Weert geboren. Na zijn gymnasiale studies aan het bisschoppe lijk college trad hij in België in bij de Paters Oblaten. Zijn phiiosophie en theologie maakte hij te Rome, waar hij op 8 Juli 1928 de H. Priesterwijding ont ving. Daarna is hij gedurende enkele jaren professor geweest in de moraal theologie aan het groot-seminarie van de Congregatie in België, vervolgens gedurende negen jaar novicenmeester van de Belgisch-Nederlandse provincie. In 1940 werd hij gedwongen uit te wijken naar Nederland met de overige in België verblijvende Nederlandse Oblaten, daar werd hij weer professor in moraal In 1945 werd de zelfstandige Neder landse Oblaten provincie gesticht. Pater Voogt o.m.i. werd in 1946 benoemd tot provinciaal hiervan. Van 1951 af is zijn zetel definitief gevestigd te Cuyk, Gro testraat 41. Onder het bestuur van pater Voogt kwam o.a. de Nederlandse Oblatenmis- sie in Suriname tot stand. In het begin van dit jaar maakte hij nog gedurende enkele maanden een visitatiereis in dit gebied. Het nieuwe bestuur van „De Omme landen" heeft onlangs besprekingen ge voerd over de positie van de enkele maanden geleden aangestelde techni sche adviseur bij de fabriek, de heer S. Jelsma, nu de heer F. de Boer weer als waarnemend beheerder van „De Ommelanden" is aangesteld. Het be stuur heeft de heer Jelsma enkele voorwaarden gesteld, waarover hij zich tot vandaag kon beraden. Naar wij ver nemen heeft de heer Jelsma deze voor waarden niet geaccepteerd. Van de zijde van „De Ommelanden" vernemen wij dat aan de heer J. ontslag zal wor den verleend. Op het vliegfeest dat Zaterdag 18 Juli des middags op het vliegveld Soesterberg wordt gegeven, zullen de duizenden toeschouwers de „860 Aerobats" kunnen zien, het stunt team van de Marine Luchtvaartdienst. Dit team is pas in Mei opgericht. Het staat on der leiding van de luitenant ter zee vlie ger eerste klasse C. J. Idzerda uit 's-Gra- venhage, de dertigjarige commandant van het 860 squadron. De heer Idzerda vliegt met de 24-jarige adelborst vlieger le klasse T. Mulder uit Haarlem, de 28-jarige luitenant ter zee vlie ger tweede klasse H. E. J. M. Goossens uit Noordwijk (afkomstig uit Venlo) en de 24-jarige adelborst vlieger eerste klasse F. L. A. Harte uit 's-Gravenhage. Zij vliegen in een-persoons een-motorige Hawker „Seafury" deklandingsjagers. De „860 Aerobats" zullen op Soesterberg de eerste publieke voorstelling geven. Zij zijn van plan te laten zien dat ook zeer jonge vliegers dit precisie-werk kunnen. Zij menen dat dit vakwerk niet alleen pro pagandistische waarde heeft, maar boven dien de vliegvaardigheid op hoop peil brengt en het moreel verhoogt. Mocht U in de week van 19 tot en met 25 Juli toevallig in Knokke (België) vertoeven, dan moet U toch eens naar het Casino Communal gaan. U zult daar met muziek worden ontvangen. Met muziek en zang. En alsof dat nog niet genoeg is: met muziek en liedjes die U nog nooit tevoren gehoord kunt hebben. Die week zal er namelijk een Inter national festival voor mo derne amusementsmuziek gehouden worden, waar aan Frankrijk, Engeland, de Scandinavische landen, België, Luxemburg en Ne derland deel zullen nemen. Niet minder dan 200.000 Belgische francs aan prij zen zullen er beschikbaar worden gesteldOp de eer ste plaats voor de compo sities, die nog niet eerder uitgevoerd mogen zijn, en voor de dames en heren zangers, die ze naar beste vermogen de wereld in zullen zingen. ANS HEIDENDAAL Nederland zal op dit festival vertegenwoordigd zijn door Ans Heidendaal, Jetty Paerl en Sonja Oos terman. Martin Bomers, Cornelis Kalkman en Ka- rel van der Velden. Namen die voor de liefhebbers geen nadere introductie behoeven. De Stichting „Onze Lichte Muziek", die er steeds voor ijvert dat er in de Nederlandse amuse mentsmuziekwereld geen wanklanken worden ver nomen, is de organisatrice voor wat betreft het Neder- CORNELIS KALKMAN SONJA OOSTERMAN landse aandeel in dit festi val. Zij heeft Nederlandse componisten en tekstdich ters aangespoord werk in te zenden. De ingezonden werkjes zullen door een internationale commissie worden geselecteerd en dan in overleg met de vo calisten worden verdeeld. Waarna de zangeressen en zangers, althans, de Nederlandse, op 20 Juli voor het voetlicht zullen verschijnen, teneinde om de prijzen te knokken. In Knokke. Advertentie Een paar druppels Boldoot en... weer fit voor de vol gende étappe! Zo'n fles vol geurige verkwikking hoort in iedere fietstas. Flacon» vanaf 95 cL „Er was een meer dan slechte controle van de Vereniging en van de gemeente Ylaardingen. De sfeer in het ziekenhuis deugde niet. Bij normale controle op korte termijn zou de verduistering direct geble ken zijn", zo beschreef het rapport van een Rijksaccountant de toestand in het zieken huis te Vlaardingen, die er toe geleid heeft, dat de 32-jarige administrateur-econoom W. G. van H. uit Wageningen zich ten na dele van de Vereniging voor Ziekenver pleging te Vlaardingen vergrepen zou heb ben aan diverse bedragen tot een totaal van ongeveer f 60.000. Dinsdag had hij zich voor de Rotterdam se rechtbank te verantwoorden. Ter recht zitting bleek, dat Van H., die in 1946 in dienst was gekomen, aanvankelijk f 200. netto per maand verdiende, getrouwd was en toen hij in financiële moeilijkheden kwam, cheques inde, die hij in het bank- boek ten name van een gefingeerde crediteur verantwoordde. Later camoufleerde hij echter zijn verduisteringen niet meer. Zijn salaris liep tenslotte op tot f 4800 bruto per jaar. De Officier eiste een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Landbouwer opgelicht De volgVnde zaak betrof de oplichting van de 69-jarige landbouwer A. S. uit Maassluis tot een bedrag van vijftig mil- ie. S. was in 1946 in contact gekomen met de 45-jarige vertegenwoordiger A. van der B. uit Maassluis, die voor f 5000.een „warenhuis" kon kopen. Daar er winst inzat en Van der B. geen geld had, leende de landbouwer - Ji 72 „Die doet een beetje geheimzinnig- Hij zegt niet veel. Hier is een, losse op merking; Met betrekking tot tante Kit. O! Hij zegt dat gezien wat tante Kit ons waarschijnlijk verteld heeft, wij waarschijnlijk wel niet zullen veronder stellen dat ze de financiële moeilijk heden te boven waren. Zeer waar. Zeer waar! Lady Charles vraagt dan wat Ga briel tijdens het gesprek gezegd heeft en Lord Charles antwoordt, dat hij het beter vindt als hij zijn gezin naar waar heid kan zeggen dat ze het niet weten. Ik stel me voor, dat er toen onaange name stilte heerste bij de tapijtgroep. Fox ging dus naar de keuken en de agent ging Henry halen. Alleyn ging direct op het doel af en vroeg hem of zijn oom beloofd had om zijn vader geld te lenen. Onmiddellijk zei Henry dat het waar was. „Dus de financiële crisis was voor bij?" „Ja." „Waarom heeft memand me dit ge zegd?" „Waarom zouden we?" vroeg Henry koel. „Het kwam niet ter sprake." „De kwestie van schuld of»,, onschuld van ieder van u is hier ter sprake," zei Alleyn. „Zoals u zich ongetwijfeld zult realiseren, heeft Lady Katherine ons verteld van uw financiële moeilijkhe den. Lord Charles heeft ons verteld, dat er een deurwaarder in de flat is. Men vermoordt niet iemand, die op het punt staat om je van een bankroet te redden." „Nu," zei Henry, we hebben oom G. niet vermoord." „Wie heeft hem dan volgens uw me ning wèl vermoord?" „Daar heb ik geen mening over." „Deelt u niet de overtuiging van uw hand wel verteld hebben over dat ta pijtspelletje en dat wij het in de gaten hebben. Dat is alles wat ze over het gesprek tussen de beide broers gezegd schijnen te hebben. Je kunt beter de bedienden nog maar eens proberen, Fox." „Ik denk niet, dat die butler iets zal loslaten, meneer. Dat is een rustige oude knaap en hij schijnt van de familie te houden. Als dat kamermeisje iets gehoord heeft, kan zij misschien overge haald worden om het te vertellen." „Praat dan maar eens met haar. Ge bruik al je charmes-.In de tussentijd zal ik meneer Henry eens onderhanden nemen." dadig-krankzinnig is?' „Is mijn moeder daarvan overtuigd?" „Dat zei ze." Henry zei niets. „Met andere woorden," zei Alleyn, „denkt u dat Lady Wutherwood krankzinnig is en haar man vermoord heeft?" „Ik zie niet, hoe men dat mogelijker wijs kan weten," zei Henry langzaam „Ik denk dat ze jjek is". „Dat is oprecht gesproken," zei Alleyn onverwacht. Henry keek snel op. „Ik denk ook dat ze gek is," zei Alleyn, maar evenals u weet ik niet of ze haar echtgenoot vermoord heeft. Ik vraag me af of we om dezelfde reden aarze len. Het lijkt me vreemd dat een vrouw, die haar man vermoord heeft, om zijn lijk zou vragen." „Ja," zei Henry vlug, „maar als ze gek is?" „Daarmee is natuurlijk alles te ver klaren. Maar voor mij past het toch niet goed in elkaar- Voor u ook niet, geloof ik?" „Voor mij past niets" zei Henry onge duldig. „De hele geschiedenis is één nachtmerrie. Ik weet, dat niemand van ons het gedaan heeft en dat is alles wat ik weet. Ik kan ook niet geloven dat een van de bedienden het gedaan zou hebben. Giggle is al bij hen sinds hij nog een kleine jongen was. Hij is pen vriendelijke stommerd en spéélt met Mike met zijn spoortreintjes. Tinkerton is afschuwelijk op de algemene gronden dat ze een gezicht heeft als een dode schelvis en naar uitgevallen haar ruikt. Misschien heeft ze hem vermoord." „We zouden heel wat sneller opschie ten," mompelde Alleyn, „als iedereen de simpele waarheid sprak." „Gelooft u niet, dat we de waarheid spreken?" „Bijna niemand van u, met uitzonde ring van uw broertje Michael. We moe ten natuurlijk beleefd blijven en mee voelende, lichtgelovige geluiden maken, maar goed beschouwd is het je reinste dwaasheid. Vroeg of laat verraadt u zich toch en dat is alles waarop we kunnen hopen." „Praat u dikwijls zo met uw verdach ten? Het komt me erg onofficieel voor," zei Henry luchtig. „We variëren onze methoden nogal- Waarom bent u niét direct naar de zit kamer gegaan met uw broers?" Henry sprong op, scheen zich snel onder bedwang te krijgen en zei: „Ik begreep eerst niet, wat u bedoelde. Overrompelingstactiek, merk ik. Ik ben naar de deur van de hal gegaan om te kijken of ze weg waren." „Was er iemand in de hal?" Henry schudde zijn hoofd. „Of op de overloop7" „Nee." „In de gang?" „Nee." „Hoe lang deed u erover?" „Niet lang genoeg om een vleespen op te zoeken en mijn oom te ver moorden." „Waar was de vleespen?" „Ik weet het niet," zei Henry. „We hebben hem gebruikt in onze charade. Ik denk, dat hij óf „Ja?" „Hij moet in de hal gelegen hebben met alle andere spullen." „Was u van plan om te zeggen óf in de zitkamer óf in de hal?" „Was ik dat?' vroeg Henry. „Ik vraag het maar," zei Alleyn. „Was het zo?" „Ja, maar ik hield op omdat ik be sefte, dat hij niet in de zitkamer ge weest kon zijn. Als iemand hem van daaruit had meegenomen, hadden we dat moeten zien." „Ik zie in mijn aantekeningen, dat Charles enige tijd alleen in de zitka mer geweest is." „Dan moet hij ook gezien hebben of er iemand de kamer is binnengekomen en de vleespen heeft meegenomen," zei Hënry boudweg. „Hebt u ook op het haltafeltje ge keken?" „Ja. Ik keek of zijn hoed en jas al weg waren. Natuurlijk waren die weg. Hij zat toen al in de lift, denk ik." Alleyn legde zijn handen gevouwen op tafel en scheen ze te bekijken. Toen hief hij zijn hoofd op en keek Henry aan. „Kunt u zich herinneren wat er op die tafel lag?" (Wordt vervolgd). i hem de vijt mille. Dat was het begin van een historie, die de 69-jarige f 50.000.heeft gekost. Van der B. wist daarna te vertellen dat hij geld in de glashandel kon verdienen. Aan een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat kon hij golfplaten leveren voor de Zuiderzeewer ken en tenslotte eindigde de geschiedenis met het ten tonele voeren van de 42-ja- rige P. C. uit Massluis die als chef-inko per van de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam werd gepresenteerd. Door te spreken over ijzer-aankopen bij de Hoog ovens schoof de landbouwer nog eens f 10.000.af. Daarna barstte de bom, de politie greep in 1953 in, doch S. was al zijn geld, f 50.000.kwijt. De vertegenwoordiger vertelde het groot ste gedeelte van het geld verdobbeld en in Den Haag vergokt te hebben. Hij zei al les te willen terugbetalen, want na zijn straf wil hij een tuindersbedrijf oprich ten. De officier eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Tegen P. C. eiste de Officier zes maan den met aftrek, waarvan vier maanden voorw, met twee jaar proeftijd. Uitspraak ook in deze zaak 18 Juli. Enige dagen geleden is bij het con troleren van aardgasleidingen in de omgeving van Steenwijk een z.g. iso toop verloren gegaan. Isotopen zijn kleine korrels ter grootte van een vuursteentje, die een zeer sterke en ge vaarlijke radioactieve' uitstraling heb ben. Zij worden gebruikt voor het meest moderne systeem om lassen op deugdelijkheid te onderzoeken. Alle pogingen van leden van de tech nische controledienst om het verloren geraakte korreltje op te sporen zijn tot dusverre zonder resultaat gebleven. Al het personeel dat bij de leidingen werkt is onderzocht, want iemand die enkele weken een isotoop bij zich zou dragen, kan daarvan fatale gevolgen ondervinden. Verschenen is de 93ste lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood. Nieuwerkerk: Van der Bijl, Nicolaas Adrianus Johannes, geb. 18.11.1937 te Noordwelle, laatste adres: Gouweveer- seweg 42. Meijering,Elisabeth Cornelia Jacoba, geb. 25.4.1951 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stoofweg 149a. Nikerk, Jan, geb. 29.12.1877 te Nieu werkerk. laatste adres Stoofweg 154. Pol, Hiltje, geb. 14.2.1950 te Eikerzee, laatste adres; Velddamseweg 405. Pol, Johannes, geb. 7.10.1947 te Eiker zee, laatste adres: Velddamseweg 405. Wandel, Maria, geb. 7.9.1895 te Nieu werkerk, laatste adres: Ooststraat 196. Van der WeijdeJonker, Johanna Cornelia,geb. 22.9.1917 te Noordgouwe, laatste adres: Stationsstraat A 368. Ouwerkerk: GoudzwaardBoogaard, Lena, geb. 21.11.1881 te Oosterland, laat ste adres: no'. 192 te Ouwerkerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3