Veertien landen met 5000 deelnemers naar Rotterdam Een rustige dag maar. Verslapte waakzaamheid kost ons land leiding in ploegenklassement Ambitieuze jonge Fransman Hassenforder neemt Fritz Schaer gele trui uit handen EIGEN HUIS IN BRAND GESTOKEN MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP Min. De Bruyn: winstdeling binden aan bezitsvorming Teleurstelling over uitblijven C.A.O. en /classificatie Wagtmans en Van Est zakken één plaats in rangschikking Komst der Zweden nu definitief Zes maanden tegen vrouw geëist Drieste poging van Nolten mislukt De komende „Gymnaestrada" Zes maanden voor dronken motorrijder Zweedse fabriek in Amsterdam Vijfde etappe Haantje de Voorste! Sjf R.K. Bouwvakarbeiders bijeen Ondeugdelijk gietwerk bij nieuwe kruisers WOENSDAG 8 JULI 1953 PAGINA 4 Cheques vervalst Verkoop effecten Kroonprins Akihito van Japan naar Nederland - 4 flinke borden pure kippenbouillon met /'volgens S Zwitsers II goudgele vermicelliGetrokken van jonge recept Jf kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. yg Héél even gekruid èn... in 5 minuten klaar! ÜSW Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Kapitein ter zee Boegborn overleden Onderscheiden DieppeCaen (200 km) 1 Mallejac (Frankrijk West) 5.38.35, 2 Hassenforder (Fr. N.-O. Centr.) 5.38.48, 3 De Bruyne (Belg.), 4 Diot (lie de France), 5 Morvan (Fr. West), 6 Querinel (Fr. West), 7 Molineris (Fr. Zuid-Oost) allen in dezelfde tijd als Hassenforder, 8 Walkowiak (Fr. N.-O. Centr.) 5.40.03, 9 Koblet (Zwits.) 5.48.18, 10 Magni (It.) z. t., 11 Darrigade (Fr. Zuid-West) z. t., 12 Robic (Fr. West) z. t., 13 ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep bevonden zich Janssen, Nolten, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagtmans, Adri Voorting en Gerrit Voorting, Voorts GeminiSni (Fr.), Teisseire (Fr.), Bartali (It.), Schaer (Zwits.), 103 Stevens 5.50.19. zal dan o.m. de veertien verschillende volksliederen ten gehore brengen. Hierna is er een ontvangst in de Bur gerzaal. De genodigden begeven zich vervolgens naar Den Haag, alwaar in de Ridderzaal de Nederlandse regering een receptie houdt. Het hoogtepunt van de feestelijkhe den, die vijf dagen zullen duren, is on getwijfeld het avondspel op Woensdag en Zaterdagavond op het Sparta-ter- rein, georganiseerd door de Rotter damse Turnbond. Hiervoor zijn, naar de organisatoren ons mededeelden, kosten noch "moeiten gespaard. In het geheel staan zeven en twintig demon straties op het programma; o.a. zal een groep Noorse veteranen van veertig tot vijf en zeventig jaar laten, zien, dat men ook op meer gevorderde leeftijd nog behoorlijk aan gymnastiek kan doen. De huisvrouwen treden eveneens op en wel een groep van Nederlandse en Zweedse deelneemsters van ongeveer driehonderd personen in totaal. De moeilijkheden van de huisvesting zijn nu geheel overwonnen, daar het regelingscomité beslag heeft weten te leggen op zes scholen, die als slaapver blijf zullen worden ingericht. Gelukkig maar, want hotelruimte was niet meer beschikbaar. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat B. en W. van Rotterdam een subsidie van ten hoogste f 25.000 beschikbaar heeft gesteld onder de bepaling, dat niet méér zal worden uitgekeerd dan nodig is, om het eventuele tekort te dekken, en tevens onder de voorwaar de, dat zo spoedig mogelijk rekening en verantwoording bij B. en W. wordt ingediend. Rotterdam kan dus, met deze steun van de overheid, feestelijke dagen te gemoet gaan! (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Aan de grote Gym- naestrada, die van 1519 Juli a.s. te Rotterdam wordt gehouden, zullen liefst veertien landen met een totaal aantal van vijfduizend gymnasten deel nemen, n.l. Nederland, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen, Zwe den. Finland, Engeland, Portugal, West-Duitsland, Zwitserland, Oosten rijk, Hongarije en Italië; Joegoslavië heeft zich op het laatste moment te ruggetrokken. Dit werd medegedeeld op een gisteren in de Maasstad gehou den persconferentie. De komst van de bijna duizend Zwe den is nu definitief. De paratyphus, welke momenteel in dat land heerst, en waardoor b.v. in Stockholm de zwem baden reeds gesloten zijn, liet aanvan kelijk aanzien, dat de Gymnaestrada hierdoor ernstig zou worden getroffen. Gelukkig is zulks niet het geval: de Zweden komen naar ons land, al is in de samenstelling van enkele groepen een kleine verandering moeten worden aangebracht. Vanwege de Inspectie van de Volksgezondheid werd in dit ver band nadrukkelijk medegedeeld, dat de Nederlandse bevolking met gerust hart de Zweedse „invasie" kan tege moet zien: de vereiste voorzorgs maatregelen zijn reeds genomen. De officiële opening van het grote internationale gymnastiekfestijn ge schiedt Woensdag 15 Juli, des middags om twaalf uur. Daartoe züllen alle deel nemers zich vóór het Raadhuis te Rot terdam opstellen. De Marinierskapel 7e étappe Donderdag 9 Juli LE MANS-NANTES 181 km UWd» Ancems Ingrandes 'Oucton CAEN, Dinsdagavond. (Van onze speciale verslaggevers) De spanning is nóg groter geworden. Tegen de harde Zuidwester wind van Dieppe naar Caen is Schaer zijn trotse bezit, de gele trui. kwijtgeraakt. En dat nog wel mede dank zij de activiteiten van zijn landge noot Hugo Koblet, die in het prille begin van deze ru moerige etappe dapper meehielp aan een achtervolging van de gele trui-drager. De felomstreden trophee is, dat kunnen we u verzekeren, in goede handen terecht ge komen. De Franse regionaal Hassenforder draagt hem rond zijn jonge schouders. U heeft misschien nog nooit van Hassenforder gehoord. Maar wij hebben hem zien rijden, vier dagen lang, waakzaam en agressief, telkens aan de kop v^n het peleton en lang niet afkerig van een krachtsinspanning, waarvoor zijn berekende oudere collega's het voorhoofd fronsei*. Maar de Nederlanders?.., Heeft Wagtmans niet van de gunstige gelegenheid gebruik gemaakt om zijn luttele achterstand op Schaer weg te werken? We moeten tot onze spijt bekennen, dat het meer dan rustig is geweest, vandaag in de Nederlandse gelederen. Geen eerste plaats in het ploegenklassement. geen strijdlustigste renner, geen ereplaats aan de finish te Caen. De weerslag van de everwinning-van-gisteren? Geen sprake van. Het moest vandaag wat kalmer aan, zal Pellenaars met zijn mannen afgesproken hebben. Maar déze ontwikkeling van de strijd had onze kundige ploegleider niet voorzien. Meer dan honderd kilometer voor de finish ging een ploegje van acht man er tussenuit. Hassenforder, fel be lust op roem en eer, had er vinnig het sein toe gegeven. Zeven coureurs snelden onmiddellijk achter de brutaal pedalerende nieuweling in Frankrijks rennerscorps aan. Wagtmans was er niet bij. Ook geen andere Nederlander. Nu kan men misschien zeggen, dat de uitlopers er on middellijk het bijltje bij neergelegd zouden hebben, wan neer Wagtmans hen gezelschap was komen houden. Maar Hassenforder na een paar dagen een beetje kennende, weigeren we dat te geloven. En dan zijn er nog altijd de Wetten der Waakzaamheid, waarmee van Nederlandse zijde vandaag waarlijk de spot is gedreven. De schade is niet al te groot. Wagtmans en Roks zijn elk één plaats in het klassement gezakt, Voorting is twee plaatsen ach teruit gegaan. Minder prettig is het verspelen van de eer ste plaats in het landenklassement. „Maar dat halen we weer in", heeft de Nederlandse ploeg ons vanavond gul beloofd. Later, we daarom maar zeggen, dat het een goede les is geweest. Tenzij Nolten er nadelige invloeden van heeft ondervonden. NANTES Algemeen klassement 1 Hassenforder (Fr. N.-O. Centr.) 28.41.21, 2 Schaer (Zwits.) 28.42.09 op 48 sec., 3 Wagtmans (Ned.) 28.43.11 op 1.50, 4 Renaud (lie de France) 28.45.39 op 4.18, 5 Roks (Ned.) 28.46.04 op 4.43, 6 Meunier (Fr. N.-O. Cent.) 28.46.52 op 5.31, 7 Van Est (Ned.) 28.47.35 op 6.14, 8 Close (Belg.) 28.47.48 op 6.27, 9 Astrua (It:) 28.48.09 op 6.48, 10 Robic (Fr. West) z. t., 11 Anzile (Fr. N.-O. Centr.) z.t., 12 Ernzer (Lux.) 28.48.14, 13 Gerrit Voorting (Ned.) 28.48.17, 14 Diot (lie de France) 28.49.16, 15 Lauredi (Fr.) 28.49.57, 16 Impanis (Belg.) 28.50.14, .17 Serra (Sp.) 28.50.33, 18 De Bruyne (Belg.) 28.50.42, 19 Bauvin (Fr. N.-O. Centr.) 28.51.02, 20 Rolland (Fr.) 28.51.28, 27 Bobet (Fr.) 28.54.45, 28 Magni (It.) z.t., 29 Koblet (Zwits.) z.t., 30 Bartali (It.) z.t., 33 Mallejac (Fr. West) 28.55.22, 48 Nolten (Ned.) 29.01.10, 51 Janssen (Ned.) 29.02.07, 55 Van Breenen (Ned.) 29.03.47, 65 Adri Voorting (Ned.) 29.08.03, 71 Suyker buyk (Ned.) 29.11.33, 90 Stevens (Ned.) 29.23.45. Ploegenklassement 1 Frankrijk West (Mallejac, Mor van, Querinel) 16.55.11, 2 Frankrijk Noord Oost Centraal (Hassenforder, Walkowiak, Anzile) 17.06.39, 3 Frank rijk Zuid Oost (Molineris, Baffert, Lazarides) 17.15.24, België (De Bruy ne, Adrieaenssens, Close) z. t., Ile de France (Diot, Caput, Renaud) z. t., 6 Spanje (Iturbat. Lerono, Massi) 17.24.54, Frankrijk Zuid West (Dar rigade, Bares. Bastianelli) z. t., Luxemburg (Diederich, Dierkens, Ernzer) z. t., Zwitserland (Koblet, Huber, Pianezzi) z. t., Italië (Magni, Astrua, Baroni) z. t„ Frankrijk Natio naal (Bobet, Deledda, Geminiani) z. t„ Nederland (Jansen, Roks, Nol ten) z. t. Algemeen ploegenklassement 1 Frankrijk Noord Oost Centraal 85.57.10, 2 Nederland 86.02.42, 3 Frank rijk West 86.06.03, 4 Ile de France 86.11.47, 5 Frankrijk Nationaal 86.17.33, 6 België 86.17.49, 7 Italië 86.24.06, 8 Zwitserland 86.29.37, 9 Luxemburg 86.34.33, 10 Frankrijk Zuid West 86.43.53, 11 Spanje 86.54.33, 12 Frankrijk Zuid Oost 86.56.24. Strijdlustigste renner: Hassenfor der. >t Phil bert La Roche- I sur-Yoo La Rochelle 8e étappe Vrijdag 10JuU NANTES-BORDEAUX 345 km .Rochefort hCaéignac St.lnM-dg.Oimt Taterdag 12 Juli RUST ie BOROEAUX BORDEAUX ren zagen even later een tengere renner moeizaam vechten tegen de wind en te gen het peleton, dat drie minuten achter hem stevig aantrapte: Jan Nolten, voor de tweede maal in twee dagen op jacht naar winst. De vreugde in Caen kende waarlijk geen grenzen. Mallejac won de eind sprint, Hassenforder werd even later in de gele trui gehesen en de samengepakte massa op het bijna drieduizend meter lange circuit danste en omhelsde elkaar van pure sportieve vervoering. Tien minuten later dan Mallejac kwam Nolten het circuit op. Hij drukte zwaar op zijn pendalen; driehonderd meter (Van onze verslaggever) Luid snikkend en vrijwel niet tot spreken in staat zat vanmorgen een 39- jarige gehuwde vrouw uit Huizen in de verdachtenbank van de Amsterdamse rechtbank. Ze heeft op 20 April haar woning aan de Valkenaarsweg te Huizen in brand gestoken door de inboedel met petroleum te doordrenken en er een brandende lucifer bij te houden. Het huisje brandde vrijwel geheel uit. De vrouw gaf het feit toe. Haar wo ning beviel haar helemaal niet en ze dacht dat ze wel een ander zou krijgen als het uitgebrand was. Bovendien was de inboedel voor f 6000 verzekerd. De officier van Justitie wees erop dat er ernstig gevaar is ontstaan voor de aangrenzende woningen. Hij wilde echter met de omstandigheden rekening houden en eiste zes maanden gevange nisstraf. De verdediger zei dat de verdachte ziek is tengevolge van de verpleging van haar schoonouders en dat het huisje eigenlijk onbewoonbaar was want het was veel te vochtig. Hij verzocht een straf gelijk aan het voorarrest. Uitspraak 14 Juli. Onder de invloed van een vrouw heeft een 33-jarlge Bussumse kantoor bediende grote bedragen verduisterd ten nadele van de Hilversumse rijwiel- fabriek, waarbij hij in dienst was. Hij heeft chèques vervalst door valse hand tekeningen te plaatsen of het geldcijfer te veranderen, b.v. van 160 in 460 gld„ betalingen niet geboekt en geknoeid in de boekhouding. Aldus kreeg hij ruim f 18.000 in handen, die aan zijn werk gever toebehoorde. Er is vrijwel niets van over. De jongeman is bij een con- tróle van de boeken gevlucht maar later bij terugkeer aan de grens aangehouden. Hij la nimmer -veroordeeld. De officier van Justitie noemde hem een avonturier, die tijdens de oorlog bij de z.g. Ned. amb. voor het Oostfront dienst nam en in een SS-uniform door Europa zwierf. Het psychiatrisch rapport meent dat hij ietwat minder toereke ningsvatbaar is maar de officier vond het gepleegde feit te ernstig voor een voorwaardelijke veroordeling en eiste daarom anderhalf jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De verdediger herinnerde er aan, dat er veel te weinig contróle op de jonge man is uitgeoefend en verzocht een ge deeltelijke voorwaardelijke veroorde ling. Een 27-jarige Hilversumse chauffeur, al drie maal veroordeeld, had nogal wat materiaal, alsmede een gereedschap- kist gestolen uit de Hilversumse tapijt- fabriek, waar hij als electriciën werkte. Hij schreef zelf bonnen uit voor maga zijngoederen en verduisterde electrisch materiaal, transformatoren en dergelijke gedurende een lange tijd. De officier van Justitie eiste een jaar gevangenis straf. De verdachte loopt nog in de proeftijd van een voorwaardelijke ver oordeling, die hij nu wel zal moeten uitzitten. Conform de eis heeft het Amsterdams# gerechtshof vanochtend het vonnis van de rechtbank bevestigd (6 mnd.), dat ge ruime tijd geleden wegens een tien jaar geleden gepleegd delict is opgelegd aan een inwoner van Laren. Deze verdachte had n.l. in 1943 zijn be middeling verleend bij de verkoop van gevonden effecten. Een tuinman trof ze in Huizen, verstopt in een bus onder de grond aan bij de tuin van de familie F. Hij bracht de bus naar zijn broer, die ze op zijn beurt doorgaf aan verdachte. De laatste overhandigde ze aan een inmid dels overleden journalist, die ze tenslotte voor ettelijke tienduizenden guldens van de hand deed. Voor zijn bemiddeling ontving verdachte f 1000. De verduistering der effecten kwam na de oorlog bij de effectenregistratie aan het licht. De tuinman heeft inmid dels reeds zijn straf van een jaar. zijn broer vier maanden, ondergaan. De Utrechtse rechtbank heeft, over eenkomstig de eis, tot zes maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor twee jaar veroordeeld de Bussumse koopman M. B., wegens het veroorzaken van dood door schuld en het rijden met een motorfiets over de openbare weg, terwijl hij zodanig Onder de invloed van alcohol verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht die motorfiets naar behoren te besturen. De Japanse kroonprins Akihito zal 2T Juli voor een vijfdaags bezoek aan Ne derland in Den Haag arriveren. Hij zal logeren in het hotel „Kasteel oud-Was senaar" en 28 Juli door Koningin JUliana op Soestdijk worden ontvangen. Voorts zal hij o.m. een bezoek brengen aan het Vredespaleis, en enige tentoonstellingen en bedrijven in Amsterdam. Tevens zal hij ontvangen worden door de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam. Opgericht is de Manus (Holland) N.V. te Amsterdam, ten doel hebbend het importeren en vervaardigen van en het handeldrijven in melkmachines, als mede onderdelen en toebehoren daar van. Het kapitaal bedraagt f 250.000, waarvan zijn geplaatst 50 aandelen f 1.000. De Atiebolaget Manus te Norrkoeping in Zweden participeert voor 49 aandelen. Donderdagmiddag omstreeks 16.30 uur zal de AVRO, Hilversum II, een directe reportage geven van de aankomst van de zevende etappe. Om 18.55 uur volgt in hetzelfde programma een nabeschouwing. achter hem was het peleton al. In de resterende drie kilometer kon hij de sprintende groep niet voorblijven en 1|| ietwat gedesillusionneerd eindigde hij middenin het peleton. In ieder geval is de Nederlandse ploeg terdege uitgerust. Dat betekent de mo- gelijkheid om tussen Caen en Le Mans de verloren eerste plaats in het landen- klassement terug te winnen. Misschien betekent het nog meer. Wij weten het had. De boeren langs de stoffige weg niet. Kees Pellenaars hangt zijn plannen naar Caen werden zijnerzijds dan ook niet aan de grote klok. Én dat is maar beminnelijk toegelachen. Diezelfde boe- j goed ook Hassenforder, Deb ruyne, Gueri- nel, Mallejac, Diot, Morvan, Mo lineris en Walkowiah tijdens hun geslaagde uitlooppoging. Advertentie er een eindsprint mee gemoeid was en de volgersKaravaan schrok er werkelijk even van. Vooral het Franse deel van de volgers, want hun Louison Bobet kon Koblet's explosie op geen stukken na bijbenen. Alleen Astrua ging in het kielzog van Zwitserlands wi elerhope mee. In een minimum van tijd was ook dit tweetal uit het gezichtsveld ver dwenen. De Franse ploegleider trok naar voren om de situatie eens nader te be kijken en even later werden de trico lores er vriendelijk, doch dringend aan herinnerd, dat Koblet toch werkelijk te hard van stapel liep. En of de heren maar aan de achtervolging wilden be ginnen. Bobet begon prompt aan de dol ste jacht, die we tot nog toe in de ju bileum-Tour. hebben meegemaakt. Robic en Schaer gooiden er nog een schepje bovenop en tachtig kilometer van de start reed het ganse peleton, de vier uitlopers incluis, als een kleurig lint door belangstellend Frankrijk. Dat duurde twintig kilometer, want ieidereen, tot Koblet toe, moest ruim schoots de tijd hebben om enigszins uit te blazen. Hassenforder bleek de ver moeidheid het eerst te boven. Hij sprong dus prompt opnieuw naar vo ren en sleurde nu in zijn vlucht de Fransen Querinel, Diot, Walkowiak, Mo lineris, Mallejac en Morvan plus de Belg De Bruyne met zich mee. Tachtig kilo meter voor de finish, bij de bevoorra ding van Bemay, had het achttal al drie-en-een-halve minuut voorsprong. Schaer kon op zijn klassementslijstje zien, dat Hassenforder zo langzamerhand zijn gele trui ging bedreigen. Maar hij verkoos toch liever de luwte van het peleton boven een achtervolging in de Over Nolten willen we het namelijk eerst even met u heb ben. We mogen het als bekend veronderstellen, dat de jonge, blonde Limburger door de grote deskun digen van de Tour regelrecht als één der favorieten is gebrandmerkt. Dat hij die voorspelling nog niet waar maakt, is op zich helemaal niet erg. Nolten houdt er een vreemde tactiek op na. Een on juiste tactiek, om het precies te zeggen. Zowel gisteren als vandaag is hij er alleen tussenuit gegaan, toen het onheil al geschied was. Na een inspannende rit kwam hij in Dieppe nog juist voor het peleton binnen. In Caen lukte dit, aan het einde van tachtig kilometer zwoegen tegen de bijna Hollands-sterke wind, zelfs helemaal niet. En in beide gevallen heeft het hem geen winst opgeleverd. Wanneer er een uitlooppoging wordt on dernomen, is Nolten er zelden bij. Ner vositeit? Het is mogelijk, want Nolten kan zich niet permitteren de bergen met een te grote achterstand in te gaan. Ondertussen was Nolten in de twee honderd kilometer tussen Dieppe en Caen de enige Nederlander, die niet tussen de wielen is blijven rijden. Aan de finish verklaarde hij: „Er waren acht man weg en er was geen Neder lander bij. Ik moest dus wel gaan". Nolten had dus wel degelijk in de ga- Bjj het dokken van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" voor onderzoek na afloop van de proef tochten, is gebleken, dat zich aan de achterstevens onder de waterlijn, on deugdelijk gietwerk van buitenlandse oorsprong bevindt. Dit zal moeten wor den vervangen. De in dienststeUiüg zal niettemin vóór het einde van J953 kun nen geschieden. In verband hiermede kan worden me degedeeld, dat het bezoek van H. M. de Koningin aan Schiedam ter gelegenheid van het in dienst stellen van de „De Ruyter", hetwelk in September zou ge schieden, is uitgesteld tot het einde van het jaar. Het zal dus vermoedelijk pas in December worden gebracht. Als practische argumenten voerde spreker aan dat de winstdeling tot een verhoging van de productiviteit zal leiden. Bovendien kan men er eén verlaging van de kosten van verwach ten en een grotere binding van de arbeiders aan het bedrijf. Op de vraag of winstdeling betekent dat de arbeiders ook in het verlies moe ten delen, antwoordde drs. Loeffen, dat de arbeider niet' mede-ondernemer en dus niet mede-risicodrager is. Indien hij dat wel zou zijn, zou het arbeidscon tract moeten worden afgeschaft en zou een dusdanig loon moeten worden uit betaald dat de arbeider ook risicodra gend kan zijn. Winstdeling mag ook slechts dan plaats hebben nadat door de ondernemer voldoende voor dekking van eventuele verliezen is gereserveerd. Er 2ullen vele practische problemen tot een oplossing moeten worden ge bracht, alvorens tot winstdeling kan worden overgegaan. Een dergelijke op lossing kan slechts worden gevonden in overleg tussen arbeiders en onderne mers. Tenslotte meende drs. Loeffen te mo gen aannemen, dat in kringen van de ondernemers de bereidheid bestaat, om over bovenstaande kwesties te onder handelen. In de aanvang van zijn rede wees minister De Bruijn op het feit, iat zijn huidige positie van gans andere aard is dan die van voorzitter van de K. A. B. Het kan voorkomen, aldus de bewinds man, dat ik thans besluiten zal moe ten nemen, voortspruitend uit compro missen, die in strijd zijn met even tuele afspraken, die ik indertijd met mijn arbeidersvrienden heb gemaakt. Sprekend over de P. B. O. en de wet op de ondernemingsraden zeide de mi nister, dat de arbeiders wel invloed op de bedrijfsvoering moeten hebben, maar dat de beslissing uiteindelijk niet uit handen van de ondernemer geno men mag worden. ,Als we over winstverdeling spreken" aldus de minister, „kunnen we ons moeilijk losmaken van bezitsvorming. I Wanneer het een niet aan het ander I gekoppeld wordt, dan vraag ik mij af, (Van onze speciale verslaggever) „Door de banden, die mij aan de Katholieke Arbeiders Beweging gebon den hebben en nog binden, is het voor mij niet moeilijk om vergaderingen als deze te bezoeken. Bovendien zijn de onderwerpen die hier ter sprake zijn gekomen, min of meer dezelfde als die welke mij ook nu nog dage lijks bezighouden." Aldus richtte Z.Excellentie Minister A. C. de Bruijn zich tot de Bondsraadvergadering van de R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, -die Dinsdag in Krasnapolsky in Amsterdam bijeen was. Tij dens deze vergadering is door de Bondsvoorzitter G. A. Collignon uiting gegeven aan de teleurstelling die onder de bouwvakarbeiders leeft over het uitblijven van de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het hoofdbedrijf en de schilders. s. De Economische Adviseur van „St. Jozef", Drs. J. M. Loeffen, heeft van morgen een uiteenzetting gegeven over het bouwbedrijf en de gemeen schapsgedachte in de onderneming. Deze laatste inleiding bleek een de gelijke studie over het probleem der winstdeling, een probleem dat thans in het middelpunt van de belangstelling staat. Er was tijdens deze bondsraad zelfs christelijke maatschappij nog lang niet sprake van onrust over dit uitblijven is afgelegd. De ondernemingen zijn nog van de C.A.O. en bovendien over het steeds zeer individualistisch georiën- feit dat de regering nog steeds niet teerd. Nog te veel worden in het b«v haar standpunt inzake de gemeente- drijfsleven de technische en economi- classifipatie heeft kenbaar gemaakt. De- sche problemen boven de sociale ge- ze laatste kwestie is voor de bouwvak- steld. Om tot een doelmatige oplossing ken van ingrijpende aard, daar tussen van dit probleem te komen, is samen- de hoogste en de laaagste van de vijf werking tussen werknemers en werk- gemeenteklassen een loonverschil van gevers nodig, is het creëren van een zestien cent per uur bestaat. Wat de hechte arbeidsgemeenschap noodza- P.B.O. betreft kon de heer Collignon kelijk. In het kader van die gemeen- mededelen, dat er drie aanvragen tot schap vragen vele zaken om een be- instelling van een bedrijfschap in de nandeling. bouwnijverheid op een beslissing van de regering wachten. Reeds is een eerste bespreking met de werkgevers tot stand gekomen over de oprichting van een publiekrechtelijk lichaam, ook voor het hoofdbedrijf. De heer Collig non zeide het standpunt van de Ver bondsraad van de K.A.B. te steunen inzake de huurverhoging, waarbij wordt vastgesteld dat deze gepaard dient te gaan met gelijktijdige loonsverhoging. In zijn inleiding stelde drs. Loeffen vanmorgen vast dat de weg naar een 9 tot 14 September zullen H.M. de koningin en Prins Bernhard der Ne derlanden een officieel bezoek bren gen aan Amsterdam. In verband met het koninklijk bezoek zal het paleis op de Dam tot 1 September in plaats van tot 15 September a.s. voor bezichtiging voor het publiek opengesteld zijn. In het hospitaal te Halifax (Can.) is overleden kapitein ter zee G. A. Boeg born, die op studiereis naar de V.S. was in verband met zijn toekomstige functie van onderhoofd der afdeling hydrografie van de Koninklijke Marine. Ongeveer een maand geleden werd hij ziek aan boord van het ss „Dongedijk", waarna zijn opneming in het hospitaal te Hali fax noodzakelijk bleek. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau W. A. J. Liebert te Hil versum, directeur van Radio-Holland. Een der meest spectaculaire is die der winstdeling. Drs. Loeffen stelde vast dat de baten van de onderneming aan al degenen die een aandeel in die onderneming hébben, naar rato van dat aandeel moeten toevloeien. In dit ver band kan men het loon dat in de bouw vakken wordt vastgesteld voordat het werk is opgeleverd, dan ook slechts zien als een voorschot. Wanneer het werk klaar is dient een nadere verre kening tot stand te komen. of in economisch, sociaal en ethisch opzicht de winstdeling wel zo alle machtig belangrijk is". In het kader van de P. B. O. is een terugkeer naar het verleden onmoge lijk. Er dient in dit opzicht iets te ge beuren. Minister De Bruijn hoopte, dal deze vergadering mede tot die oplos sing zal bijdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4