Overstromingen in Japan doen denken aan ramp in ons land Duizenden door Amerikanen gered Arbeids- en rusttijden moeten worden geregeld €%%oq*aN: Het spooi^van het zwaarcL Middenstand: Regeringsmaatregelen een wezenlijke achteruitgang Motie over pensioenen op ARKA-congres Tussen neus en lippen Chefarme 4 E Wamonnt r Mensen op de daken van de huizen Herstel zal ruim vijf jaar vergen De fiscale tegemoetkomingen onbevredigend en onbegrijpelijk Adres aan de Tweede Kamer Met klem op verwezenlijking van voorstellen aangedrongen S.E.R. adviseert over Arbeidswet 1919 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! K.. Sterftecijfer t.b.c. in ons land daalt ("sCHEIPYAAKTBERICHIIN WOENSDAG 8 JULI 1953 PAGINA 5 jêm Misdienaarsdag te Rotterdam Felix de Nobel jurylid in Wales Wanneer li zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. jm BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4ïjè doet wonderen Examens /-//meriesn (s Cigarettes (Van een bijzondere correspondent) TOKIO, 2 Juli Zo juist ben ik teruggekeerd in Tokio van een blik- semreis door de rampgebieden in Zuid-Japan. Dit was dan de tweede maal binnen vijf maanden, dat ik de ellende van een overstromingsramp van nabij meemaakte: eerst in Februari in Zeeland en Zuid-Hol land, nu aan het andere eind van de wereld in Kioesjoe en Zuid-Honsjoe. De overeenkomst tussen beide ca tastrophes is zo groot, dat ik de artikelen, die ik in Fe bruari schreef, thans vrijwel letterlijk zou kunnen co- piëren alleen met wijziging van plaatsnamen als Veere, Oude Tonge en 's Gravendeel in Fukuoka, Kurume en Moji. Het zijn dezelfde gruwelijke tafere len, dezelfde verschrikkelijke verha len, die wij in Holland hebben gezien en gehoord. En ook de vlakten van Kioesjoe bieden nu een beeld, dat lijkt op de Nederlandse polders in Febru ari: weggeslagen dijken, in elkaar ge zakte huizen, vernielde bruggen, drij vend huisraad, cadavers van vee en Water, water, waterDit is de voor lopige balans van vijf dagen onafge broken stortregens, waarin 36 milliard ton water op Zuid-Japan neerstortte: Doden 509 Vermisten 693 Gewonden 1164 Daklozen 1.170.879 Rivier-dijkbreuken 3000 Aardverschuivingen 8710 Materiële schade 100.000.000.000 yen. Het is de grootste overstromings ramp, die het moderne Japan ooit heeft gekend en men verwacht, dat het min stens vyf jaren zal duren voordat de schade, toegebracht aan wegen, spoor banen, huizen en landerijen, is her steld. De zee-tunnel tussen Shimoneseki en Moji, die Kioesjoe met het hoofd eiland Honsjoe verbindt, is volgelo pen en het getroffen eiland is thans alleen door de lucht of per boot te bereiken. Niet minder dan 58 kolen mijnen zijn geïnundeerd. Het water, dat door de gaten in de dijken langs de Onga-, Chikogu en Yabenvier soms met een kracht van 80 tot 100 kilometer per uur over het land stroomde, bracht enorme schade toe aan dorpen en steden, die grotendeels uit zwakke, houten huizen beston den In de bergen en heuvels ont stonden aardverschuivingen, die tien tallen woningen verpletterden, de be woners levend begravend. „Yankee go home!" werd in deze dagen niet geroepen, want het waren de Amerikanen, die tezamen met 7.000 man van de Japanse Nationale Veilig heidsmacht het grootste deel van het reddingswerk verrichtten. Amerikaan se hefschroefvliegtuigen en „swamp gliders" redden duizenden het leven. In Amerikaanse veldkeukens werden tienduizenden gevoed, die tevens een onderdak vonden in Amerikaanse le- Ook hier in Japan hebben mensen dagenlang ge ïsoleerd op de daken van de huizen gezeten in een on afzienbare watervlakte en ook hier kwamen militairen in helicoptères en landingsboten hen te hulp. In Kuru me loeiden, zoals in zo veel Nederlandse plaatsen, de sirenes om de mensen voor het dreigend gevaar te waar schuwen en ook hier was voor velen het alarm te laat. In Moji zag ik militairen de eerste van de meer dan honderd doden bergen en in Nirajomura vertelde men mij hoe veertig mannen, vrouwen en kinderen zich twee dagen en nachten hadden vastgeklampt aan de takken van wilgenbomen. Slechts tien van hen konden worden gered. V - Pk®* Ss Het gearceerde gedeelte op jdeze kaart van Zuid-Japan is door de overstro mingen geteisterd. gertenten. Amerikaanse soldaten werk ten dag en nacht aan het herstel van de dijken en riskeerden in kleine rub berboten en vaak zwemmend door de woeste stromingen hun leven om Ja panse burgers naar veiliger plaatsen over te brengen. Alle Amerikaanse leger- en luchtmachteenheden op Kioes joe werden onmiddellijk in de rampge bieden ingeschakeld, terwijl legervlieg tuigen van Honsjoe voedsel, kleding, medicamenten en gereedschappen aan voerden. 0' Amerikaanse burgers en militairen in Japan hebben een grote actie geor ganiseerd om geld, kleding en voedsel voor de getroffenen in te zamelen. Ook de Nederlanders hier laten zich niet onbetuigd. Ambassadeur Jhr. O. Reuch- lin betuigde namens de Nederlandse regering zijn deelneming en overhan digde een gift van de Nederlandse ko lonie. De Nationale Handelsbank schonk 25.000 yen aan het Japanse Rode Kruis. Uit Australië, Siam, Nationalistisch China, Frankrijk, Joegoslavië, kortom uit alle delen der wereld stromen de giften binnen. De Sohyo, het grootste verbond van vakverenigingen in Japan, overweegt om de stakingen, die voor het begin van deze maand waren aan gekondigd, voorlopig uit te stellen en maakte van de gelegenheid gebruik om (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft advies uitgebracht over een voorontwerp van wet tot nadere wijziging der Arbeidswet 1919, betreffende de regeling van landbouwarbeid en aanverwante arbeid. In dit voorontwerp gaat de regering van het standpunt uit, dat regeling van de arbeids- en rusttijden in de landbouw niet noodzakelijk door de re gering behoeft te geschieden. Eerst zullen pogingen moeten worden gedaan door de komende bedrijfslichamen om bij autonome Verordening tot een regeling van deze ma terie te komen. Mochten deze pogingen ech ter niet slagen, dan behoudt de regering zich de bevoegdheid voor, een en ander te regelen bij algemene maatregel van bestuur. Het voorontwerp verbiedt vervolgens kin derarbeid, op gelijke voet als dit in overige sectoren van het bedrijfsleven is geschied, terwijl het tevens voor de Regering de ver plichting inhoudt, bij algemene maatregel Van bestuur regelen te stellen betreffende het tegengaan van gevaar voor de gezond heid, de zedelijkheid of het leven der ar beiders. De Sociaal-Economische Raad spreekt m *ijn advies de wenselijkheid uit voor het tot stand komen van een duurzame pu bliekrechtelijke regeling van de arbeids- en Rusttijden. Hierbij verdient de regeling bij autonome verordening van een bedrijfsli- chaam de voorkeur boven regeling bij algemene maatregel van bestuur. Over de vraag, of het gewenst is, reeds thans een ontwerp van wet bij de Staten- ^eneraal aanhangig te maken, dat de mo gelijkheid opent, de materie bij algemene Maatregel van bestuur te regelen, indien betrokken bedrijfslichamen binnen re delijke tijd niet tot een verordening ko- ^en, spreekt de meerderheid van de Raad *lch in bevestigende zin uit. Voorts kan de S.E.R. met uitzondering van één lid zich verenigen met het voor gestelde verbod van kinderarbeid. Slechts een uitzondering van beperkte strekking v°or kinderen van bedrijfshoofden wordt 5*et het oog op de bijzondere omstandig heden in de landbouw bepleit. Over het wettelijk kader van de arbeids- Vrijdag 31 Juli zal te Rotterdam een grote bijeenkomst worden gehouden voor misdienaars en jonge koorzangers. Dit is één van de vijf misdienaarsdagen, welke dü jaar wederom in ons land worden georganiseerd door het Centrum voor Acolythen-Actie te Brakkenstein-Nijme gen. Mgr. J. Niekel, deken van Rotter dam, zal een plechtige H. Mis met assis tentie opdragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Na de H. Mis zingen allen tezamen het „Serviam-lied", het officiële lied van de hiisdienaars en koorzangers, tekst pater Jac. Schreurs M.S.C., muziek Herman Strategies Vervolgens heeft een feeste lijke bijeenkomst plaats in het Open luchttheater „Dijkzigt". De andere vier misdienaarsdagen zijn: Woensdag 22 Juli Deventer; Maandag 3 Augustus Steinerbos (L.); Maandag 10 Augustus Tilburg en Woensdag 19 Aug. 'ïijmegen. Inlichtingen en opgaven uit buitend te richten aan het Centrum voor Acolythen-Actie. Brakkenstein-Nijme- sen. en rusttijden, zoals die in het voorontwerp is opgenomen, bestaat in de Raad verschil van gevoelen. De meerderheid kan zich met het gestelde in het voorontwerp, dat niets anders beoogt dan handhaving van de huidige toestand, verenigen. De minderheid daarentegen wenst een geleidelijke aanpas sing van de arbeidstijden in de landbouw aan die van andere sectoren, met name van de industrie. Deze minderheid wenst dan ook na een overgangsperiode de normale arbeidstijd te brengen op 2400 uur per jaar, zijnde het equivalent van 50 werkweken van 48 uur. Deze minderheid wenst voorts, dat jaarlijks de spreiding van de arbeid over zomer en winter wordt geregeld. er bij de regering op aan te dringen minder geld te besteden aan bewape ning nu Zuid-Japan zo zwaar getrof fen is. De keizer heeft, naar officieel verluidt, „een speciale boodschapper naar het rampgebied gezonden om de vluchtelingen te troosten", maar blijft zelf in zijn paleis te Tokio. Intussen zakt het water in de over stroomde gebieden snel nu de regens zijn opgehouden. Evacuatie op grote schaal is niet nodig; de mensen keren geleidelijk terug naar hun verwoeste dorpen en beginnen aan de wederop bouw. En dat is goed, want in de vluchtelingencentra dreigt een dysen- terie-epidemie. De doden worden begraven, de rijst velden worden opnieuw beplant. Maar met spanning wacht men de berichten van het Meteorologisch Instituut at, immers, nog meer rampen bedreigen het getroffen Kioesjoe. Dit is het sei zoen van de typhoons, waarvan één juist rakelings het eitend is gepasseerd. En de Aso-vulkaan in het centrum van het eiland vertoont onrustbarende te kenen van verhoogde werking. Er wor den vele gebeden opgezonden naar de Shinto-goden. W. KIELICH 134. Op aandringen van Eric wordt het gebied, waar het Nomadenkamp zou ver rijzen, nader verkend. Doch hoewel er niet het geringste spoor van menselijk leven valt te bespeuren, is de Noorman toch niet geheel gerustgesteld, als zij de tocht terug aanvaarden. „Gij hebt de vrees voor Tsacha in Uw aderen, Noorman", gromt de steppenhoofdman geringschattend, wanneer zij aan de rand van de vallei staan en uitzien over het wijde land. „Siddert gij bij de aanblik van een spoor van een kreupel paard?" Ook een goed paard kan kreupel worden", antwoordt de Noorman rustig. „Een scherpe steen is reeds voldoende en een eenzame ruiter zou liever doorrijden op een mank paard, dan te voet verder gaan, wanneer de haast hem voortdrijft." Bor Khan haalt de schouders op en wenkt zijn krijgers naderbij. Ver weg op de steppen duidt een smalle donkere streep het naderen van de hoofdmacht aan. Bor Khan geeft enkele korte beveleiuen in vliegende galop stuiven de Nomaden vooruit om de anderen tot gids te dienen. „Ge verbeidt het ogenblik, waarop de tenten staan, nietwaar Noorman?" wendt de grijze aanvoerder zich met een flauwe glimlach tot Eric. Deze knikt. „Eerst wanneer de boodschappers vertrokken zijn om mijn gade over mijn uitblijven in te lichten zal ik gerust zijn, Bor Khan. Ik hoop U nog eens te kunnen belonen voor de grote dienst, die gij mij bewijst, hiervoor enkele van Uw krijgers af te staan, want ik vrees dat de Koningin weer in onrust verkeert over mijn lange afwezigheid." Doch hoe snel de krijgers van Khan ook rijden, zij zullen met hun boodschap te laat komen, want op hetzelfde moment klieven een tweetal zware Vikingschepen de golven van de Oostelijke zee. s Het zijn stoere, sterke oorlogsvaartuigen, bemand met tientallen van s Komngs beste krijgers Uit de blikken, welke de mannen hun aanvoerder in de leidende Drakkar toe werpen' kan men afleiden, dat zij voor deze door het vuur zullen gaan, want hun aanvoerder is een vrouw, en niemand anders dan Winonah, Koningin van Noorwegen, die, nog vóór de eerste voorjaarsstormen geluwd warenin zee gestoken was, om haar man en koning te hulp te snellen. (Van onze Haagse redacteur) Nadat vorige week reeds de Vakraad van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond te kennen had gegeven, (Van onze Utrechtse correspondent) t betuigt volledige instemming met het Zoals gisteren reeds in een deel van °P initiatief van het Hoofdbestuur sa- Utrecht gehouden congres van deARKA met algemene stemmen de door het hoofdbestuur ondersteunde motie- Utrecht waarin met nadruk een verbe tering der ambtenaren pensoenen wordt geëist aangenomen. De motie luidt: De Alg. R. K. Ambtenarenvereniging in vergadering bijeen te Utrecht op 6 en 7 Juli 1953; constateert, dat het peil der Overheids- pensioenen ook na de verhoging met een toeslag krachtens de wetten van 5 Nov. 1948 Stbl. I 498 en 9 Nov. 1950 Stbl. 502 verre ten achter is gebleven bij de gestegen kosten van het nood zakelijk levensonderhoud; dat zulks niet alleen geldt voor de eigen pensioenen, doch vooral ook voor die der weduwen en wezen, als gevolg waarvan zelfs gezinnen van hen, die Aen lande op de allerhoogste posten hebben gediend in kommervolle omstandigheden z(jn komen te verkeren; spreekt haar teleurstelling er over uit dat de regering nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan het onder dagtekening van Augustus 1952 door de Staatscom missie voor de pensioenwetgeving aan geboden interim-rapport; nodigt het hoofdbestuur uit om via de R.K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel bij de regering met de meeste klem aan te dringen op een spoedige verwezenlijking van de door deze Staatscommissie ingediende voor stellen met de noodzakelijke verbeterin gen, zulks als een eerste stap tot ver betering der pensioenwetgeving; Voorschot In Santa Monica (Cali- fornië) stapte een heer een voorschotbank bin nen en zeide, dat hij een lening wenste. Om zijn verzoek kracht bij te zet ten, trok hij een revolver en eiste, dat de directeur de saje zou openen. Deze wist hem er echter van te overtuigen, dat hij de sleutel niet had. Daarop nam de revolverheld de en'ige dollar, die hij in de zak van de directeur vond, en sloot de ban kier met z'n employe's in een kamer op. Bij het weggaan ontdekte hij op het bureau van de direc teur echter een tas met 1100 dollar. Door een kier van de deur gaf hij de directeur zijn dollar te rug en maakte zich daar na met zijn onverwachte buit ijlings uit de voe ten. Beer Een groep mijnwer kers, die in de buurt van Kramore in Ontario (Ca nada) diamantboringen verdichtten, ondervonden veel last van een grote zwarte beer. De beer kwam zich dagelijks te goed doen in de provisie kast van de mijnwer kers. Al begroeven de mijnwerkers hun pro viand. ook in de grond, wanneer zij hun kamp verlieten om te gaan werken, de beer wist de lekkere hapjes te vinden alsof hij de betekenis kende van de stok, die zij als kenmerk op de plaats in de grond hadden gesto ken. De beer schieten was niet mogelijk, omdat gaande maatregelen tot verbetering der pensioenen, en waardeert gaarne alle pogingen om tot verwezenlijking daar van te geraken". In de ochtendzitting van het congres sprak de heer J. P- H. Körner, voorzit ter van de R.K. Politiebond1 „St. Mi- chaël", een propagandistisch woord, waarin hij de grote activiteit van het Arka-bestuur en zijn warme waarde ring betuigde over de rapporten „De Weg naar Herstel" en „De Weg naar Rechtvaardigheid". De heer Körner wees er op, dat niet minder dan 98 pet van de katholieke politiemannen aan gesloten is bij de Katholieke Politie bond. Moge de ARKA erin slagen - zo besloot spr. in de naaste toekomst een gelijk percentage van de katholieke ambtenaren onder zijn vaan te vereni- £611. Bij de behandeling van de afdelings- en groepsvoorstellen werd o.m- medege deeld, dat in de loop van September zal worden overgegaan tot oprichting van de groep „gepensionneerden uit het ARKA"-verband. De huidige so- lidariteitsbinding met de K.A.B. zal worden voortgezet, daar zij naar het oordeel van het hoofdbestuur bij wederzijds begrip tot zeer vruchtbare resultaten kan leiden. Op verzoek van de afd. Kampen zal het hoofdbestuur» van de ARKA t.z.t. een nadere toelich ting geven over de voordelen, aan deze binding verbonden. Blijkens het jaarverslag van de secre taris telde de A.R.K.A. per 31 Decem ber 1952 in totaal 15.144 leden, verdeeld over 83 afdelingen. Ten aanzien van het vraagstuk der be noemingen van katholieken in openbare functies werd besloten, dat de A.R.K.A., die in 1938 terzake een gedetailleerd rapport publiceerde, deze materie op nieuw in studie zal nemen en t.z.t. met de nodige gegevens ter tafel zal komen. Eén der afgevaardigden wees er in dit verband nog op, dat het passeren van de katholieken vooral voorkomt bij benoe mingen voor centrale instanties en in departementale commissies. De dirigent van Het Nederlands Ka merkoor, Felix de Nobel, is uitgenodigd zitting te nemen in de jury van het „In ternational Eistedfodd" van 6 t/m 12 Juli. Dit is een grote, internationale ko renwedstrijd, die ieder jaar in Wales ge houden wordt. dat het complex regeringsmaatregelen t.a.v. huurverhoging en belastingverla ging hoogst teleurstellend is, hebben thans de drie samenwerkende Midden standsbonden in een adres aan de leden van de Tweede Kamer onder uitvoe rige toelichting eenzelfde opvatting kenbaar gemaakt. De Middenstand is zeer teleurgesteld, omdat de voorge stelde maatregelen geenszins die ver lichting van fiscale druk brengen, wel ke het bedrijfsleven reeds meermalen in het vooruitzicht is gesteld, doch in tegendeel een vermeerdering van las ten zowel in de privé- als in de zake lijke sfeer. De voorgestelde maatregelen op hun waarde onderzoekend zien de midden standers in de privésfeer naast de huur verhoging een stijging van kosten voor het levensonderhoud en in de zakelijke sfeer een geringer inkomen door de stij ging van lasten. Als compensatie staan daar dan tegenover belastingverlagingen, welke bedoeld zijn voor een tegemoet koming in de consumptieve sfeer, en ver laging der schoolgelden. Deze maatrege len zullen echter nog niet de helft der nieuwe lasten in de privé-sfeer compen seren. Voorts is het nog een vraag in hoeverre voor de ondernemers een in komstenverhoging gerealiseerd zal wor den door omzetstijging in het kader van de komende loonsverhoging. Deze om- zetverhoging zou wel zeer aanzienlijk moeten zijn, wil daaruit een winst resul teren, evenwaardig aan de loonsverho ging, die de werknemers zullen ontvan gen ter vervollediging van de compen satie voor de huurverhoging. Naast de lastenvermeerdering in de zakelijke sfeer, welke in de laatste jaren heeft plaatsgevonden, vloeien uit het complex van maatregelen voort: huur verhoging voor de bedrijfspanden, loons verhoging, stijging van de bedrijfskosten en verhoging van de sociale lasten. Hiertegenover plaatst de regering een aantal fiscale maatregelen, welke wel voor kapitaalintensieve bedrijven van belang zijn, maar die voor het midden groot- en kleinbedrijf slechts geringe betekenis hebben. Zo zet de mogelijk heid van vervroegde afschrijving voor deze bedrijven geen zoden aan de dijk, evenmin als de verlaging van de ven nootschapsbelasting. Voor de grotere middenstandsondernemingen is de af schaffing van de extra-inkomstenbelas ting stellig wel van belang, maar voor de kleinere brengt deze wijziging geen verlichting. Verder zal van de aftrek ten laste van de winst ten bedrage van 4 pet. van de aanschaffingskosten van nieuwe bedrijfs middelen het midden- en kleinbedrijf in het algemeen niet profiteren, omdat in vesteringen beneden f 10.000 buiten deze faciliteit vallen en de middenstander daar zelden bovenuit komt. Gewaardeerd Advertentie het in deze tijd van het jaar ten strengste verbo den is in de bossen van Ontario vuurwapens te gebruiken. Daarom stel den zij zich des nachts met een bijl op, maar de beer was hun te vlug af en liet zich niet tot ge hakt maken. Toen be dacht de kok een list. 's Avonds legde hij een stuk vlees klaar, waarin hij een pijp dynamiet had verstopt. Maar de volgende morgen waren het vlees, het dynamiet en de beer nergens te vinden. De kok gaf het niet op, al bleek de beer een maag harder dan een rotsblok te hebben. De mijnwerkers begonnen een bijgelovige angst voor het onverwoestbare zwarte monster te krij gen. De derde pijp dyna miet werd echter de beer blijkbaar toch te mach tig, want de volgende nacht schrokken de kampbewoners wakker van een doffe knal. De beer bleek eindelijk in de letterlijke zin geploft van het hartige eten. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 „Als de ziele luistert", caus., 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 pianospel, 13.35 Omr.ork. en soliste. NCRV: 14.00 gram.. 14.45 vrouw, 15.15 Promenade-ork., 15.45 gram., 16.30 gram., 17.00 Jeugd, 17.30 gram., 18.00 idem, 19.00 nieuws,, 19.30 gram., 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio vossenjacht, 21.15 „Over grachten, wal len en kantelen", klankbeeld, 21.45 Me- tropole-ork. en sol., 22.15 pianorecital, 22.35 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 id„ 9.15 koorzang, 9.30 vrouw. 9.35 waterst., 9.40 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gevar. mus., 12.00 zang en piano, 12.25 In 't spionnetje, 12.30 Land- en tuinbouwmeded., 12.33 orgelspel, 12.50 Uit het Bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.15 meded. of gram., 13.20 dansmuz., 14.00 gevar. progr., 14.30 pianorecital. 15.00 zieken, 16.00 gram., 16.45 jeugd, 17.30 mil. caus., 17.40 gram., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 mil. ork., 18.55 Ronde van Frankrijk, 19.05 gespr. brief uit Londen, 19.10 lichte mui., 19.40 rep., 19.50 gram.. 20.00 nieuws, 20.05 Omr.ork., 21.10 caba ret 21.50 amus.muz., 22.20 Disco-causerie, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. Home Service, 330 20.30 pianorecital. ENGELAND, BBC, m.: 14.00 ork.cone., 21 55 rccitsl BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 ork.conc., 15.45 lichte muz 16.45 ork.conc., 19.30 gevar. muz., 22.20 dans muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12 00 gevar. muz., 13.25 lichte muz., 14.15 gevar. muz., 15.50 dansmuz.. 19.30 operettemuz., 23.10 ork.conc 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 14.05 pianorecital. 17.10 orgelcon cert, 19.00 balletmuz., 20.02 nationaal ork. en solist BRUSSEL, 324 m.: 12.34 operettemuz., 13.15 klass. muz., 15.45 verz.progr., 19.40 Italiaanse liederen, 20.00 orkestconc.. 22 15 operettemuziek. 484 m.: 16.00 lichte muz., 17.15 verz. progr., 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland: 22.0022.30 nieuws.Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 49 m.) worden de verlenging van de termijn voor verliescompensatie van vier tot zes jaar en de bevoegdheid voor nieuwe ondernemingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt af te schrijven; de afschaffing van de Inkom stenbelasting bij vervreemding van on roerend goed, effecten, enz. binnen een bepaalde termijn heeft echter voor de middenstand weer geen practische be tekenis. Het adres stelt, dat de aanhangig gemaakte wetsontwerpen voor de mid denstand een wezenlijke achteruitgang betekenen, zowel in de privé- als in de zakelijke sfeer, deze uitspraak is geba seerd op berekeningen, gemaakt door het Economisch Instituut voor de Mid denstand. Zeker betekenen de voorge stelde maatregelen geen fiscale tege moetkomingen als onderdeel van een politiek, gericht op verruiming van de werkgelegenheid; zij getuigen van een ongemotieeerde onderwaardering voor het middengroot- en kleinbedrijf als werkgever. Het complex van fiscale tegemoetko mingen zal dan ook aanzienlijk verder moeten gaan dan thans is voorgesteld. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft de Nederlandse centrale vereniging tol bestrijding der tuberculose gisteren haar algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. M. R. Heynsius van den Berg uit Amsterdam, die er in zijn openingswoord o.a. op wees dat terwijl in 1951 de sterfte aan tuberculose in ons land nog 16 per 100.000 inwoners bedroeg, dit getal In 1952 was gedaald tot 12. In de laatste halve eeuw heeft dit ge tal een enorme val gemaakt Omstreeks 1900 bedroeg het nog pl.m. 200 en vlak na de tweede wereldoorlog was het, na een behoorlijke daling, weer opgelopen tot 85. Maar toch hebben wij in Neder land nog niet het laagste sterftecijfer ter wereld, want in Denemarken bedraagt de sterkte aan tuberculose slechts 11 (1952). Er komen in ons land elk jaar nog weer ongeveer 14.000 nieuwe geval len bij, waarvan het merendeel besmet is. Deels is dit aanzienlijk aantal nieu we gevallen ook natuurlijk een uitvloei sel van het zeer intensieve bevolkings onderzoek. AMSTERDAM (G. U.) Cand. rechten: mej. A. M. Boer, mej. L. A. M. Alten burg, mej. A. W. C. Thien, J. J. Lind, J. A. van Hasselt en J. C. van Beek (Amsterdam); doctoraal economie: J. H. Bolland (Zeist); doctoraal Ned.; mej. F. Smit Duyzentkunst en mej. J. E. Bazuin (Amsterdam); cand. Ned.: mevr. M. A. ButerLezer, mej. R. E. Veenstra (Am sterdam) en D. W. Fokkema (Overveen); doctoraal geschiedenis: mej. J. Buzeman (Amsterdam); cand. geschiedenis: mej. M. J. P. Harmsen, mej J. Domisse (Am sterdam) en A. W. M. Wiarda (Alkmaar), cand. Engels: mevr. E. C. Kortenbout v. d. Sluijs, R. de Melker, H. Meijer (Amsterdam) en M. Buning (Hilver sum); prop. theologie: W. van Dooren, T. Bijlsma (Amsterdam), J. Ponne (Bus- sum), C. J. Oostenrijk (Heemstede) en J. C. Krajenbrink .(Mijdrecht). DEN HAAG Staatsex. muziek. Viool B: H. Stalpers, Bergen op Zoom. Orgel A: N. Tijhuis, Amsterdam. Piano A: mej. A. Adam, Den Haag, mej. C. Ie Cavelier, Haarlem, mej. R. van Dijk, Amsterdam, mej. G. Korf, Amsterdam, mej. L. Marzoeki, Amsterdam; W. Mees, Den Haag, P. Sorel, Tilburg. Solo zang A: mej. A. Ellens, Den Haag, H. Jager, Leeuwarden, mevr. J. Letitre, Den Haag, mevr, Q. Mechanicus—Klomp, Driehuis (ge meente Velsen), mej. G. Oudenampsen, Utrecht, mej. E. de Vries, Amsterdam. WAGENINGEN Cand. Nederl. bosbouw H. Kraft, Haarlem, cand. tropische bosb.: A. Boerboom, Amersfoort, A. Vink, Den Haag; ingenieursex. Nederl. bosbouw: A. Gerritsen, Hoog Keppel. H. van der Mey- den, Emmen. Ingenieursex. tropische bos bouw: J. Boerboom, Den Haag, H. Dost, Wageningen, H. Heybroek, Naarden, C. Lekkerkerker, Oegstgeest, H. Oosterhuis, Hooghalen, C. Stefels, Amsterdam. H. Voll- mar, Den Haag. DEN HAAG Staatsexamen muziek. Piano A: mej. A. Bakker, Haarlem, mej. A. Bonset, Haarlem, mevr. M. Brillenburg Wurth, Kampen, J. van der Brugge, Rot terdam, mej. A. Hemkes, Nijmegen, mej. H. Jansen in de Wal, Utrecht, P. Kok, Laren (N.H.), H Scheepers, Amsterdam, F. Sehaapveld, Zutphen, mej. I. van Staa, Hilversum, mej. M. Zuuring, Amsterdam. Solozang A: mej. R. Frenkel, Amsterdam, mej. E. Spekman, Amsterdam en mej. E. van Woerden, Arnhem. Viool A: mej. E. Rutz, Amsterdam. Orgel A: J. de Koning, Eibergen. Altviool (orkestspel)H. Wieg- mans, Amsterdam. LEIDEN Doctoraal Indisch recht: J. So- ripada, Leiderdorp, E. Kilian, Den Haag en H. de Munk, Leiden. Doctoraal Ned. recht: mej. G. Klomp, Leiden en D. Nooitgecfacht, Den Haag. Prop. Godgel.: J. Schooneveld, Leiden, J. Barnhoorn, Sassenheim en J. Del beek, Leiden. ROTTERDAM Econ. wetenseh.: J. Ba- rendregt, Oegstgeest, F. Draaisma, Rotter dam, A. de Smit, Rotterdam, J. Doornbos, Den Haag, P. Bolhuis, Rotterdam. Doctoraal econ. wetenseh. G. Beusker, Rotterdam, M. de Lange, Utrecht, M. Bijleveld, Heemstede, J. de Ruiter, Veenendaal, A. Kaanen, Vier lingsbeek, H. Duker, Den Haag, O. Beau- jon, Utrecht. AMSTERDAM (V. V.) Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proef schrift „The emissivity of Tungsten rib bon, the Tungsten striplamp as a standard source of radiation" J. de Vos, geb. te Tholen. LEIDEN Cand. Rom. taal- en letter kunde A. de Cock, Rotterdam en mej. J. Kerst, Waalwijk. ABBEKERK 8 te Hamburg. ALBIREO 8 te Rio Grande do Sul. ALBLASSERDIJK 8 te Havana. ALDABI 8 te Hamburg. ALGENIB 8 te Rotterdam. ALNATI 8 te Santos. ALPHERAT p. 8 nm. Madeira n. Rio. ALWAKI 7 te Vitoria. AMOR p. 7 Malta n. Alexandrië. AMSTELLAND p. 8 Wight, 9 te Amsterd. AENNENKERK 8 te Kaapstad. BREDA 8 te Curasao. CERÓNIA 7 te Trinidad. CORILLA 8 te Suez. COTTICA 8 te Paramaribo. EOS 8 te Rotterdam. GAASTERKERK p. 8 Sabang n. Aden. GROTE BEER p. 8 Kp. Clear, 10 te R'dam. HATHOR 7 te Izmir. JAVA 8 te Surabaja. HEEMSKERK 8 te Marseille. JOH. v. OLDENB. p. 8 Kp. Gata n. Sydn. JUPITER 8 te Volos. KOTA BAROE p. 8 Kp. St. Vine. n. R'd. LAAGKERK 8 te Karachi. LANGKOEAS p. 8 Krakatau n. Padang. LAWAK 8 te Los Angeles. LUNA 7 te Amsterdam. MELISKERK p. 8 Minicoy n. Aden. MENTOR p. 8 Gibr., 9 te Oran. MITRA 8 nm.9 te Rotterdam. MURENA 8 te Madras. MYONIA 7 te Malta. NIEUW AMSTERDAM 11 te R'dam verw. OVULA (t.) 8 te Durban. PAPENDR. p. 8 Kp. Roca n. Isle Grain. PR. FRED. WILL. 7 te Rotterdam. PR. MAURITS 8 nm. te Montreal. PR. PHIL. WILLEM 7 te Hamburg. ROEBIAH 6 van Honolulu n. San Franc. ROEPAT 8 te Singapore. RONDO 8 van Aden n. Colombo. SALATIGA8 te Ilo Ilo. SALAWATI p. 8 Ouesst. 9 te Havre. SCHIE 8 nm. te Hamburg. SIBAJAK 910 verw. te Aden. SLAMAT p. 8 Gibr. n. Marseille. SOESTDIJK p. 8 Dover n. Bremen. STENTOR p. 7 Azoren n. Amsterdam. STR. MAKASS. 8 van Manilla n. Hongk TIB A 7 van Necochea n. Rotterdam. VEENDAM p. 8 Scillys n. N. Y. WATERMAN p. 8 Kp. Race n. Halifax. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 7 Ju- li. Aanvoer 389 stuks, zware van f 193188, lichte van f 186—180, zeugen van f 178 160. handel tamelijk, afloop minder. KAASMARKT BODEGRAVEN, 7 Juli. - Aanvoer 238 part., Ie srt. f 2.082.15. 2e srt. f 2.002.07, extra f 2.32; handel flauw. Advertentie Plezierige Paramonnt praatjes Wij houden van gcpensionncerde officieren, dat mag u gerust weten. De diepe glans van hun laarzen is ongeëvenaard. De égards en stijlvolle zwier waarmee ze op hun oude dag het zwakke geslacht tegemoet treden, over troeft de etiquette van de boogie-woogie. En wat zo'n grijze vechtjas al niet heeft meegemaaktGeschiedde het niet, dat een majoor in de voorste linies midden in het ratelend mitrailleurvuur een manschap bevend zag weggedoken in een eenmansgat? Geschiedde het niet dat de majoor explo deerde in de vorm v'an een krachtterm en bulderde: „Kom er uit!!"? En geschiedde het niet, dat deze minschap toen zeide: „Dat is onrecht, majoor, ik zat hier het eerst."* Wij dachten niet dat het mogelijk was, maar onze. zachtaardige kijk op oudgediende officieren nam vorige week nog toe. naar dien wij eengepensionneerde overste spraken, de heer v. T. te 's-Gr. Na verlof zijn mar kante kop op het papier te mogen werpen, sprak hij letterlijk: „Paramount? Een on- neembare vesting van kwaliteit! Toen jaren geleden deze sigaret in mijn schootsveld kwam, had ik het geschoten. Eindelijk een sigaret, zo zeldzaam van fijne geur en heer lijke smaak, dat hij steeds lekkerder wordt inplaats van'te gaan vervelen En dat wil wat zeggen voor een sigaret! Geen wonder, dat je onkwetsbaar wordt in het spervum van andere merken. Van Paramount deser teert niemand. Paramount is een opmac naar .het werkelijke rookplezier, ha PARAMOUNT PLEZIER." (De overste zei niet: „het karakteristieke intense Paramount Plezier", maar dat bedoek dc hij wel, want dat IS het).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5