ENIGE ONTSPANNING IN OOST-D UITSLAND Radio: Voortaan gullen wij de waarheid s spreken Tussen neus en lippen Bepalingen van staat van beleg opgeheven help m BEGUM HERKENT BEROEMDE „MARKIEZIN"-DIAMANT Rustend fabrikant stichtte een millioenen-collectie Brit volbrengt solovaart over Atlantische Oceaan Aanmatigend Ondeugdelijk gietwerk bij de kruisers heeft niets uitstaande met reeds gesuggereerde fouten Slechte salarissen en communisme ,5Offshore'-orders voor ons land Hein van Breenen bij de eersten Rivaliteit onder Franse politie Flij zocht een hobby Tot 31 Juli geen strafport? Langs de route van Columbus Nooit te voren een schip bestuurd Tot hoofd en hart (Jee MORRIS iejmifca vw/! Het weer DONDERDAG 9 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 25729 Spaanse aartsbisschop: Ten bedrage van 712.000 dollar Nederland weer in de slag Militairen nemen steek penningen aan Eeroordeeld tot één jaar en twee maanden Het proces te Aix-en-Provence Twee doden bij auto botsing te Weert Europa's grootste atoom- splijtoven voltooid DODELIJK ONGEVAL IN GASFABRIEK Falcon Regenjassen f 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «nd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Oost-Duitse radio heeft de berichten van gisteren over nieuwe stakingen en "blusten in Oost-Duitsland ontkend en aangekondigd, dat de laatste beperken de maatregelen van de staat van beleg met ingang van vandaag zouden wor den opgeheven. De West-Duitse regering heeft intussen medegedeeld, dat zij haar voedsel- •endingen naar Oost-Duitsland zal uitbreiden. De radio noemde de berichten over de onlusten „verzinsels van buitenlandse *n Duitse monopolis'en." De treinen en de ondergrondse hervatten vandaag hun diensten. Ook heeft "e radio melding gemaakt van het feit, dat het merendeel der gevangenen van |.e 17e Juni in vriiheid is gesteld. Hiermee zijn in feite alle beperkende bepa- 'jbgen van de staat van beleg, die de Russische bevelhebber op 17 Juni afkon- d'gde, opgeheven. De opheffing van de staat van beleg is echter nog niet of- "cieel bekend gemaakt. In het Spaanse bisdom Valencia heb- "en zes verschillende commissies, be gaande uit deskundigen en vertegen woordigers van katholieke organisaties, ten onderzoek ingesteld naar de mini male hoogte, die de lonen in dat gebied "boeten hebben. In hun rapporten zeg- Kon deze commissies, dat geen enkele "cbeider minder mag verdienen dan 50 Peseta's (f 4 a f 5) per dag. De aartsbisschop van Valencia, mgr. "Tarcellino Olaechea Loizaga, die bekend staat om zijn diepgaande kennis van Joeiale problemen, zei naar aanleiding I "iervan: ,.De Spaanse werkgever, die zijn arbeiders met opzet te weinig laat I v®rdienen, is een groot helper van het "ommunisme en verantwoordelijk voor I ahti-godsdienstige gevoelens als gevolg j van dat sociale onrecht." (Van onze Haagse redacteur) Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Heidelberg heeft giste ren bekend gemaakt, dat Nederland een z.g. offshore order krijgt ter grootte van 712.500 dollar (rond 2.700.000 gul den) voor onderdelen van bewapenings uitrusting. Het desbetreffende contract is reeds door staatssecretaris mr, F. J. Kranenburg getekend. Ook in andere landen zijn of worden dergelijke orders geplaatst; voor de Ne derlandse industrie gaat het om een le verantie van onderdelen voor wapens ter waarde van 300.000 dollar en van onderdelen voor voertuigen ter waarde van 412.500 dollar. Welke bedrijven biervan zullen profiteren is nog niet bekend. Hein van Breenen heeft het gisteren *h de zesde etappe van de Tour de Fran je tot de vijfde plaats kunnen brengen, "ét een behoorlijke voorsprong op het Peleton. Hij was overigens niet de enige Pederlander, die bepaald in de slag "ft gezeten. Onze ploeg rehabiliteerde ?jch voor de gebeurtenissen van de vo- Dge dag. En ware het niet, dat de Belg V»n Geneugden als etappewinnaar een fh'nuut tijd cadeau kreeg, wel, dan had •\ederland zjjn vierde zege in het dag- Ploegenklassement behaald. Ondertussen heeft Jan Nolten terdege gemerkt, dat hij de vorige dag te veel Van zijn krachten had gevergd. En onze P'oeg is niet compleet meer, want ben- :'amin Henk Stevens zit op dit moment vermoedelijk al in de trein naar huis. Op pagina 5 kunt U lezen, wat onze "Peeiale verslaggevers over de etappe van gisteren te vertellen hebben. De krijgsraad te velde „West" te s-Gravenhage heeft de 44-jarige serge ant-majoor K. van der S. veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en verlaging tot de stand Van soldaat, en ontslag uit de militaire dienst zonder ontheffing van de bevoegd- beid om te dienen bij de gewapende bracht. Van der S. had in zijn hoedanigheid van chef van een afdeling electra bij ten L.S.K.-kamp te Soestduinen en later hl Soesterberg geld aangenomen van de Vertegenwoordiger van een Amsterdam ss firma, waardoor deze de reparatie van "ecu's te verzorgen kreeg. Voor elke te Repareren accu ontving S. één gulden. Kijksaccountants hadden berekend dat de Amsterdamse firma f 1033 in dit kamp ais omkoopsom had betaald. Van oer S. Verklaarde echter dat dit niet meer dan I 400 tot f 500 had bedragen. De 63-jarige adjudant-onderofficier A. f; M., thans gepensionneerd, maar vóór Van der S. chef van deze electrische "(deling te Soestduinen, had in Febru ari 1951 van deze firma, drie weken voor hij met pensioen ging, na een uit rekende staat van di'enst, f 30 aangeno men. M. werd door de krijgsraad ver oordeeld tot twee maanden gevangenis- 'raf met aftrek van voorarrest. De Oost-Duitse radio heeft zichzelf er voorts van beschuldigd, dat ze zo vervelend is en tot nu toe alle berich ten betreffende de regering en de be zetting door een rose bril zag. „Als de mensen niet naar de radio luisteren dan is dat de schuld van de radio zelf", verklaarde een woordvoerder. Er zul len in de toekomst meer attractieve programma's worden uitgezonden. Dit bericht komt tegelijkertijd met soort gelijke meldingen uit Hongarije en Tsjechoslowakije, waar de propaganda sedert gisteren vrijwel uit de uitzen dingen is verdwenen. In plaats daar van werden Westelijke klassieken ten gehore gebracht, terwijl men in de avonduren Franse en Amerikaanse dansmuziek kon beluisteren. Herbert Gessner, eerste commentator van de Oost-Duitse radio, verklaarde, dat zeer ernstige fouten waren ge maakt. Maar al deze dingen zouden veranderd worden. Ook brieven van luisteraars, tuaarin criti'ek op de re gering wordt geleverd, zouden voor taan vermeld worden. „Als vele luis teraars hun radio afzetten, is dat niet de schuld van de luisteraars, maar van de radio. Voortaan zullen wij de waarheid spreken", aldus Gessner. De regering in Bonn heeft aange kondigd dat zij haar voedselzendin- gen aan Oost-Duitsland zal uitbrei den. Er is langdurig overleg geweest met de communistische autoriteiten en daarbij is bepaald dat de West- Duitsers geen melding zouden maken van de omvang der leveranties om de Oost-Duitse regering niet in de verlegenheid te brengen. Men stond in Bonn dan ook nogal sceptisch te genover de aankondiging van de Amerikaanse regering om overtollige voedselvoorraden naar Oost-Duits land te sturen „om Rusland m de verlegenheid te brengen en de pro- Westerse stemming in de Russische zone aan te wakkeren". De Ameri kaanse regering heeft de Duitse Volksrepubliek niet erkend, zo rede neert men in Bonn. Voor voedselzen- dingen is dus toestemming van de Russen nodig en die zal in dit geval niet gemakkelijk verkregen worden na de ophef waarmee de leveranties zijn aangekondigd. De Amerikaanse Hoge Commissaris, James Conant, bestudeert momenteel het plan voor de voedselzendingen. In West-Duitse regeringskringen is men van mening, dat de V.S. hun overtollige voorra den beter aan de regering m Bonn ter hand kunnen stellen. Die zal dan wel voor verdere verzending zorgen. Bovendien helpt men daarmee Ade nauer een beetje om de verkiezingen te winnen. Gisteren kwam in Aix-en-Provence het moment, waarop aan Begum werd ge vraagd of ztf een diamant van 15 karaat herkende als behorende tot de haar ont stolen collectie. Henri Waffelman, een 53-jarige Parijse diamantklover had daags tevoren gezegd, dat hij dit juweel op last van Jule's Battistelli, een van zijn mede-beklaagden, die beweert, dat de diamant van hem is, in 1950 had ver kleind van 22.75 tot 15.45 karaat. De ele gante Begum bekeek de diamant, die in een eenvoudig kartonnen doosje lag, bij het licht van een raam in de recht zaal. Toen verklaarde zij, dat dit de be roemde Golconda-diamant was, de „Mar kiezin", die de Aga Khan destijds aan zijn bruid heeft geschonken. Bij een diamantklover in Bombay had WmmmtMmmi Slechts het leven hebben deze Koreaanse vluchtelingen uit de oorlogshei weten te redden; met een ongewisse toekomst zijn zij gevlucht naar het veilige Zui den, doch' in de overbevolkte steden is geen woonruimte meer beschikbaar Velen van hen vinden, evenals deze familie in Poesan, niet eens een dak, waar onder zij zich te slapen kunnen leggen. Bijna een. kwart eeuw geleden trok Lesley Wright zich terug uit zijn fabriek in Warwick bij Birmingham. Hij was toen 67 jaar en het was langzamerhand mooi geweest, vond hij. Alleen zocht hij nu nog een liefhebberij om zijn vrije tijd te doden. Na enig beraad ging hij over tot het verzamelen van tekeningen en pastellen door grote Engelse kunste naars. Gisteren verscheen Lesley Wright, als een 91-jarige man, in de gemeente raad van Birmingham en presenteerde de Lord Mayor een collectie van 400 werken met een officiële waarde vari een millioen. Er zijn ruim 30 stukken bij van Gainsborough, en verder een aantal prachtige werken van J. M. W. Turmer, Peter de Wint, Thomas Rowlandson. John Robert Cozens en Thomas Girtin. Maar Birmingham moet nog even geduld heb ben, want Wright houdt de verzameling in huis tot zijn dood. „Ik heb Sir Alfred Munnings, vroeger voorzitter van de Royal Academy, be loofd, dat mijn collectie in haar geheel bewaard blijft. Nu ik haar cadeau heb gedaan aan de stad Birmingham, waai ik altijd gewoond en gewerkt heb, zal dat ook gebeuren, maar zo lang ik leef, wil ik de verzameling in huis houden. Ik heb er veel plezier aan en ik geloof niet, dat ik er meer buiten kan", zei de oude heer. De Lord Mayor noemde de schenknig van Wright de grootste, die Birmingham ooit van een particulier heeft ontvangen. Kenners storen zich niet aan de officiële schatting en achten de collectie onbetaalbaar. Wright heeft met zijn hobby ook zijn vitaliteit weten te bewaren. Aan zijn liuis Haseley House heeft hij een speciale schilderijen-galerij laten bij bouwen, die, behalve hemzelf, ook voor zijn familieleden een voorwerp van gro te trots is. Behalve fabrikant in ruste en kunstverzamelaar is Lesley Wright ook ngo steeds een vooraanstaand figuur in het bestuur van zijn graafschap. zij er de vorm van een ovaal aan gege ven. „Het is dezelfde blanke glans met rose-blauwe weerschijn", zei de Begum. „Voordat ik de Markiezin liet kloven woog ze 25 karaat en naderhand bleek er een bijna onwaarneembare fout te zijn achtergebleven". Dat moet dan de witte stip zijn, waarover de deskundigen van mening verschillen. Zowel Bani- stelli als Waffelman bleven bij hun oor spronkelijke verklaringen. Het getuige nis van de Begum in de kleine volge propte rechtzaal duurde een kwartier. Zij herkende de 48-jarige Corsicaan Francisco Sanna officieel als een der deelnemers aan de beroving, maar was niet in staat twee andere mannen, die van medeplichtigheid worden beschul digd, de 42-jarige Jacques Benedetti en de 38-jarige Barthélémy Ruberti, te identificeren. Zij vertelde, dat ze bij de overval op 3 Augustus 1949 tegen de gangster, die het dichtst bij haar stond, zei-: „Doe ons niets, we geven u alles, wat u wilt". De president vroeg: -..Waar om zei u dat?" Het antwoord luidde: Hij had een machinepistool in zijn hand ën daar ging hij erg zenuwachtig mee om". De beklaagden hebben gezegd, dat hun revolvers en pistolen slechts houten imitatie-wapens zouden zijn geweest. Eén van de advocaten vroeg de Begum: „Hebt u wel eens een machinepistool gezien?" Zij antwoordde met een glim lach: „Zeker, jammer genoeg heeft iedereen wel eens een machinepistool gezien". Tot slot van de zitting kwam nog een politieman uit Cannes voor de groene tafel, commissaris Eqlenne. Eén van de moeilijkste kwesties in dit proces wordt gevormd door de gespannen verhouding, waarin verschillende politiemannen tot elkaar staan. Commissaris Eqlenne ver klaarde, dat een paar dagen na de over val commissaris Hughes uit Parijs arri veerde. Die sprak toen: „Wie de gang sters zijn, kan ons voorlopig niet schelen. We moeten eerst zorgen, dat de juwelen terugkomen". Commissaris Eqlenne vond dat vreemd, evenals trouwens commis saris Valantin. (Van onze correspondent) Woensdagavond heeft te Weert op de weg naar Eindhvoen een autobotsing het leven gekost aan de 20-jarige H. J. Boels uit Sittard en de 44-jarige mevr. J. C. Blok uit Rotterdam. Uit de richting Eindhoven komende wilde de heer B. uit Sittard met zijn wagen een boerenkar passeren. Hij be merkte daarbij de uit de richting Weert komende auto van de heer B. uit Rot terdam te laat; met het gevolg dat de wagens met een hevige slag tegen el kaar reden. De wagen van de heer B. uit Sittard werd geheel vernield en de bestuurder op slag gedood, evenals de passagiere van de andere auto, mevr. B. De bestuurder van deze wagen, de echt genoot van het slachtoffer, liep zeer zware inwendige verwondingen op en is in zorgwekkende toestand in het zieken huis te Weert opgenomen In de universiteit van Birmingham is Europa's grootste synchrotron met suc ces beproefd. Met de bouw van deze machine zijn zeven jaar heengegaan. Prof. P. B. Moon, hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit, zei, dat de installatie een protonen-syn- chrotron gebruikt zou worden voor de studie van de kernphysica en wel in het bijzonder voor de weergave in het laboratorium van enkele processen der cosmische straling. „Ons speurwerk beweegt zich op het gebied van de zuivere wetenschap en heeft niets met de atoombom te maken. De resultaten zullen voor iedereen be schikbaar zijn en het enige wat wij an deren niet zullen kunnen vertellen is wat wij zelf niet weten." De synchrotron te Birmingham, met welks bouw een bedrag van 250.000 pond heengegaan is, is na die van het nationale laboratorium te Brookhaven (Long Island) de grootste ter wereld. Is het waar, dat de PTT in verband met de jongste tariefswijzigingen van de porti tot 31 Juli géén strafport in rekening zal brengen? Is niet vóór 1 Juli op onvoldoende wijze aan de ko mende tariefswijzigingen bekendheid gegeven? Aldus heeft het Eerste Kamer lid baron de Vos van Steenwijk aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd. Het Vogelreservaat, dat gelegen is op het eiland Scharhörn in de monding van de Elbe, is tijdens een grote brand geheel verwoest. Vele kostbare inrichtingen voor het be schermen van de vogels, ontel bare nesten en jonge vogels wer den door het vuur verteerd. Meer dan 1/3 deel van de aanplant ging verloren. De brandmeester van het naburige eilandje Neuwerk meent, dat de brand is te wijten aan het gebruik van reukpoeder tegen de insecten. De schade wordt op enige duizenden marken ge- ischat. Op de foto: de brandende zgn. „senatoren-barakken". De 32-jarige Engelsman Colin Fox, ts met zijn jacht van zeven meter, de De- ben Peace, de Atlantische Oceaan over gestoken. Twee jaar geleden vertrok hij met een vriend, Anthony Broom, uit Lymington in Zuid-Engeland voor een tocht van 7.000 mijl naar New York. In de oorlog was Fox bij de koopvaar dij geweest, maar daarna was hij book maker geworden en een schip had hij nog nooit in zijn leven bestuurd. Op de een of andere manier kwam het tweetal via Frankrijk, Spanje en Por tugal in Tanger. Daar had Broom er genoeg van, omdat hij vrijwel de hele reis zeeziek was geweest. Fox besloot toen de reis alleen voort te zetten. I De vrijheid van een volk is liet I I houden van zijn geest. J Fox voelde geen snars voor zeekaar ten en navigatieboeken. Daar had Broom altijd voor gezorgd. Zonder ver dere hulpmiddelen kwam hij in Casa blanca, waar hij een jaar bleef wer ken om het geld' voor de overtocht te verdienen. Toen kocht hij voor een prikje twee goede navigatieboeken, een chronometer en een paar kaarten en voer naar de Canarische Eilanden. Hij koos een oude route, dezelfde die Co lumbus in 1492 volgde. Eindelijk, op 7 November, ging hij onder zeil naar Nassau op de Bahama's. Deze reis duur de 47 dagen en onderweg las Fox boe ken van Joseph Conrad en Somerset Maugham, ter afwisseling van zijn zee vaartkundige lectuur. Na een verblijf van twee maanden in Nassau vertrok hij eind Juni voor de laatste etappe. Zon dag j.l. dreef zijn jacht tengevolge var. windstilte op de kust. Hij werct met open mond aangestaard door een groep je kinderen. Fox raadpleegde zijn kaarten en zijn boeken en ontdekte, dat hii vlak bij Ocean City was, in ere Amerikaanse staat Maryland, op 100 mijl van New York. Leden van de kustwacht hielpen hem om zijn jacht de haven in te slepen. Vandaag of mor gen wil Fox zijn reis voortzetten. In New York wil hii voor radio en tele visie zijn ervaringen vertellen en hii is ook van plan ziin jacht te ruilen voor een auto, waarmee hij een tocht door de Verenigde Staten wil maken. Op de vergadering van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jo seph, die dezer dagen in Am sterdam gehouden is, heeft de econo mische adviseur van deze bond, drs. J. M. Loeffen, een pleidooi gehouden voor het stelsel van winstdeling, waar bij hij „vaststelde", dat de baten van de onderneming moeten toevloeien aan al degenen, die een aandeel in deze onderneming hebben. Het loon, dat in de bouwvakken wordt vastgesteld, voordat het werk 'is afgeleverd, kan dan ook slechts gez'ien worden als een voorschot. Wanneer het werk klaar is, dient een nadere verrekening tot stand te komen. Hier hebben wij weer een voor beeld, waarbij op stellige wijze als een katholieke stelling een mening wordt voorgedragen, die in katholieke kring nog lang niet algemeen aanvaard is en op goede gronden door vele onpar tijdige deskundigen wordt bestreden. In dit blad is enlige maanden geleden aan dit vraagstuk uitvoerig aandacht gewijd, waarbij de conclusie was, dat het stelsel van winstdeling in geen ge val gezien kan worden als een alge meen middel tot bezitsvorming bij de arbeiders en dat de praktijk in het buitenland doet verwachten, dat van het stelsel van de winstdeling eerder een loondrukkende werking te ver wachten is dan een loonverhogende. Indien de heer Loeffen van andere mening is, is het zijn goed recht deze mening te verkondigen, als hij dan maar zo verstandig is deze mening als een particuliere mening voor te dragen Door het voor te stellen alsof het stel sel van de ivinstdeling de jongste ver worvenheid is van de katholieke maat schappijleer, bevordert hij bepaald niet de katholieke eenheid. Het is nuttig, dat katholieken met elkander over onder werpen als deze discussiëren, maar daar bij is- dan een vereiste, dat deze zichzelf de beperking opleggen de eigen mening te geven voor wat zij waard is. Wanneer men zijn betoog aanvangt met exclama ties, dat de weg naar een christelijke maatschappij nog lang niet is afgelegd, de ondernemingen nog steeds zeer indi vidueel zijn georiënteerd en dat in het be drijfsleven technische en economische problemen boven de sociale worden ge steld, dan matigt men zich aan de rol van officiële tolk van de katholieke maatschappij-opvattingen en voldoet men niet aan de bovengenoemde eis van zelfbeperking. Door het springen van een kleine luchtketel in de gasfabriek te Franeker is Woensdagmiddag de arbeider A. Beuken om het leven gekomen. B.. was met nog drie arbeiders bezig met het nazien van een luchtketel, waarmede een bepaald cement in de retorten wordt gespoten om deze te dichten. Tijdens deze werkzaamheden ontplofte plotseling de ketel. Het bovenstuk vloog er af en trof B. tegen de kin. Hij was op slag dood. B. was 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinde ren achter. Op het Texelse strand is een potvis aangespoeld van vijftien meter lengte. Het dier, dat ongeveer dertig ton weegt, verkeert in verregaande staat van ont binding. De conservator van het Texel se museum zal het dier ontleden. (Van onze Haagse redacteur) Het summiere communiqué, waarin van Marinezijde bekend is gemaakt, dat de indienststelling van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" eni ge tijd moet worden uitgesteld als ge volg van het feit. dat men aan deze schepen ondeugdelijk gietwerk heeft aangetroffen, heeft de vraag doen rij zen of hier toch enig verband ligt met de zo nadrukkelijk bestreden verhalen Reisbiljet De heer Milles wilde een zakenreis naar 37 sieaen in het Caraïbische gebied en Midden- en Zuid- Amerika maken. De Mexicaanse Luchtvaart maatschappij verkocht de Amerikaan een „kaartje" van bijna drie meter lang. Het kaartje kostte meer dan 60.000 gulden. Studiehoofd Stillasano Rocco uit Locri op Sicilië heeft met goed succes de lessen van de Lagere School te Len- tu di Portigliola gevolgd en daarvi jr een getuig schrift gekregen. Hij muntte vooral uit in ge schiedenis, verklaarde de onderwijzer. Geen won der, want Stillasano is een boer van 93 jaar. Of hij zich nog aan het Mid delbaar of Voorbereidend Hoger Onderwijs zal wa gen, is echter niet be kend. Vermisten Volgens een rapport van de „T~acers Com pany of America", een organisatie, die Zich be last met, het opsporen van vermiste personen, ver dwijnen er elk jaar bijna een millioen mensen met de Noorderzon. Zij kie zen veelal deze geheim zinnige reisgelegenheid met onbekende bestem ming, omdat de sleur van het dagelijkse leven voor hen een obsessie is ge worden, of omdat hun verantwoordelijkheden hen te zwaar drukken, of omdat zij dreigen dood te gaan van verveling en van alles weg willen. Zichzelf raken zij echter nooit kwijt. Er zijn er, van wie men nooit meer iets verneemt, maar de grote meerderheid keert na kortere of langere tijd en niet zelden met han gende pootjes naar huis terug, maar al te blij als zij weer in genade wor den aangeno,.ien en het oude gareel weer mogen aantrekken. Als redenen, waarom allerlei mensen er tussenu't trekken zon der zelfs maar „goede dag" te zeggen, noemt het rapport: geldgebrek, moeilijkheden met schoon moeders, strubbelingen in het huwelijk en het ver langen van de jeugd tus sen de twaalf en twintig, om onder de druk van vader en moeder uit te komen. Verder zijn er nog lieden, die alleen maar de plaat poetsenom met rust te worden gelaten. Blijkens de statistische specificatie lopen er veertien maal meer man nen dan vrouwen weg. Meer dan een vierde van alle weglopers liepen weg voor de beren, die zij niet konden of wilden betalen. Slechts een klein gedeelte, n.l. nog geen één procent, bleef langer dan 25 jaar weg. De meesten kwamen binnen enkele maanden weer te rug, opnieuw overtuigd van de waarheid: Oost West, thuis best. over tekortkomingen, welke bij de proefvaart van de „De Ruyter" ontdekt zouden zijn. Enkele maanden geleden antwoordde de minister van Marine op vragen uit de Kamer over de verrpeende fouten bij de bouw van de „De Ruyter", dat de dienaangaande gelanceerde berichten ten enenmale onjuist waren. Naar wij van de zijde van de Marine vernemen behoeft hiervan geen woord te worden teruggenomen. De thans ge constateerde /out aan de achtersteven van de twee kruisers, ter plaatse, waar de roerkoning buiten boord treedt, heb ben namelijk niets uitstaande met de „fouten", waar destijds enkele bladen melding van maakten, doch die geen fouten waren. Dat zich aan de achter stevens van de twee kruisers onder de waterlijn ondeugdelijk gietwerk bevond is ook niet bij de proefvaart ontdekt, doch eerst daarna, bij het dokken. Het geen men nu geconstateerd heeft was zelfs nogal verrassend, omdat bij de proeftochten de bestuurbaarheid van de schepen prima in orde was. De mededeling, dat het ondeugdelijke gietwerk van buitenlandse oorsprong is, maakt duidelijk, dat de fout niet voor Nederlandse rekening komt; inmiddels acht de Marine het echter niet nodig de nationaliteit van de leveranciers te onthullen. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid Vermeer (Arb.) de minister van Mari ne gevraagd of hij kan mededelen op welke wijze dit gietwerk vóór dat het werd aangebracht is beproefd en waar om van de thans geconstateerde on deugdelijkheid op dat moment niets is gebleken. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Koel weer en plaatselijk buien met een kans op onweer. Matige, af en toe krachtige wind, ruimend van Zuid-West naar West tot Noord-West. Zon 4.32-20.58. Maan 3.24-20.52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1