750 reünisten op feesten in Breda ie Toepassing van industriële kernenergie wordt mogelijk Tweede T.H. komt in Eindhoven Geen Amerikaanse hulp meer aan Perzië Moord in de lift Haven-radar in IJmuiden krijgt nu ook „Raplot'' HUIS EN HAARD Verkeerd verbonden Onderhoud met de leider van de Nederlandse équipe te Kjeller Helft van aantal leraren als vaste docenten Tot overeenstemming is bereikt in Brits—Perzisch oliegeschil Mm DONDERDAG 9 JULI 1953 PAGINA 3 Van Dalsrnn als Don Camillo De Melkwegnaar Rome Terugkeer naar Indonesië onaanvaardbaar Afgelopen winter werd met succes gewerkt Zaligverklaringsproces kard. Merry del Val Mgr. van Lierde ver zamelt documenten Bejaarde dame gedood op onbewaakte overweg SPECIALE PRIJZEN vanal Zaterdag 11 Juli WETERINGSCHANS 165 Nijmegen jarenlang in overtreding St. Stevenstoren gebouwd zonder vergunning HEEMSTEDE voer wel bij de Flora door NCAIO MARSH De militaire K.M.A.-feesten op 20, 21 en 22 Juli a.s. zullen ongeveer 750 reünisten samenbrengen binnen de oude kasteelmuren. Reeds de aankomst van deze reünisten belooft een evene ment van belang te worden. Maandag 20 Juli om 12 uur zullen de reünisten de wandeling va*n het station naar het Kasteel maken. Daarbij verlenen muzi kale medewerking: de Koninklijke Luchtmacht Kapel, het muziekkorps van het regiment Infanterie Jan Wil lem Friso, de tamboers en klaroenbla zers van het garderegiment Grenadiers, de drumband van het regiment Ver bindingstroepen en de drumband der Artillerieschool. Om half drie wordt op de binnenplaats de plaquette, aangebo den door oud-cadetten, onthuld, waar- ha een receptie volgt. De Dinsdag wordt doorgebracht in het cadettenkamp, waar door de diver se cadetten-schietverenigingen schiet wedstrijden zijn georganiseerd. 's Avonds volgt een galaconcert door de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. de kapitein der Grenadiers, R. van Yperen. Het programma vermeldt o.a. twee feestmarsen, gecomponeerd bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der K.M.A. in 1878, een Kadettendefi- leermars uit 1878 en een uit 1866. Woensdag 22 Juli om half twaalf wordt in de Grote Kerk een herdenkings samenkomst gehouden. Na een inlei dend woord van de Gouverneur der K.M.A., brigade-generaal K. F. Puffius, zal de chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, de herdenkingsrede uitspreken. Deze bijeenkomst wordt opgeluisterd door zang van het Cadettenkoor met bege leiding van de Koninklijke Militaire Kapel. Om 2 uur volgt een parade van de Cadetten en om 3 uur een groot tuinfeest in het Valkenberg. H.M. de Koningin en Z.K. Hoogheid Prins Bernhard zullen die dag de K.M.A. bezoeken en een deel der fees telijkheden bijwonen. 's Avonds geeft het Rotterdams Bal let op de Parade van het Kasteel een uitvoering van L'Estro Armonico op muziek van Vivaldi en van de Petite Suite, muziek van Debussy. De militaire feesten worden besloten met een galabal in de zalen van het Kasteel. In het Valkenberg, het fraa'ie Bredase stadspark, zal een fantastische Dolfijn des avonds tijdens de Academiefeesten een vuurmassa uitspuwen, die door een vernuftige installatie, waardoor brandend gas tegelijk met het water de Dolfijn- mond zal verlaten, een bijzondere aanblik opleveren. De heer G. L. W. Sliepen, directeur V.V.V. en secretaris van de Stichting 125 jaar KMA, boven op de Dolfijn. De bekende acteur Albert van Dal- sum zal de titelrol spelen in het toneel stuk over Don Camillo, dat in het najaar door het Oost-Nederlands Toneel te Arnhem in première wordt gebracht. Het is nog niet bekend, wie de figuur van Peppone, de communistische bur gemeester, zal vertolken.' Voor dit toneelwerk is het eerste deel van de uitgave van Den Fontein geko zen. Het is zodanig bewerkt, dat de vele fragmenten tot één groot verhaal wor den verbonden, hetgeen mogelijk is door het inbrengen van enkele figuren. Het tweede deel. dat in September a s. in Nederlandse bewerking zal verschij nen, draait reeds als film in Parijs en Rome. Naar verluidt, is moeilijkheid gerezen tussen de auteur Guareschi en de film regisseur Duvivier. Deze laatste zou de tekst van beide boeken van de schrij ver hebben aangetast. „De Melkweg", de grote internationale zuiveltentoonstelling, die Dinsdag haar poorten op Houtrust, Den Haag, sloot, gaat waarschijnlijk verhuizen. In de loop van de week zal een delegatie te Rome onderhandelingen afsluiten over deelname aan de internationale agrari sche tentoonstelling, die 26 Juli te Rome geopend zal worden. Het bestuur van de „Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan" (een der orga- nisaties van Ambonese ex-militairen in Nederland) heeft tot de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, een brief gericht naar aan leiding van de door de minister in de Eerste Kamer uitgesproken wenselijk heid van een terugkeer der Ambonese militairen in Nederland naar Indonesië. De B.P.R.M.S. acht zulk een terug keer onaanvaardbaar Advertentie fesC*»' De havenradar in IJmuiden, in be drijf gesteld 1 November 1951 bij de viering van het 75-jarig bestaan, heeft, na een periode van „inspelen", waarbij de mensen van de Kustwacht vertrouwd werden gemaakt met deze geheel nieu we apparatuur, voortreffelijk gewerkt en het gebruik van dit middel door de schepen om bij slecht zicht „binnen- gepraat" te worden, is veel ruimer ge weest dan verwacht werd. Sedert No vember van het vorig jaar was de ra dar bijna voortdurend in de weer, gin gen de loodsen met walkie-talkie's op stap en menig schip heeft uren rente loos wachten buitengaats kunnen bespa ren. Nu is de radar tot eind Augustus buiten werking gesteld voor revisie en verdere modernisering van de appara tuur, waarbij de radar zal worden uit gebreid met „Raplot". Raplot is eigenlijk een juiste plaats- Drs. M. Boogaardt, chef d'équipe van de groep Nederlanders die te Kjeller bij Oslo werkt in de Noors-Nederlandse coöperatie op het gebied van de kern- physiea, vertoeft op het ogenblik in Nederland: vanmiddag promoveert hij in Utrecht op een proefschrift, dat aan de atoomenergie gewijd is. In een inter view heeft hij een aantal interessante mededelingen gedaan over stroomop wekking met behulp van kernenergie en over de vooruitzichten op industriële toepassing daarvan. In Nederland bestaat, zeide hij, voor stroomopwekking met behulp van kern energie zeer veel belangstelling. Er zijn plannen opgesteld om binnen niet al te lange tijd te komen tot de bouw van een 30 k.w. reactor. Het staat nog niet vast, of deze reactor in Nederland dan wel in Noorwegen zal verrijzen. Bij het maken van de plannen heeft ook de bedoeling voorgezeten een reactor te bouwen, Waarmede plutonium wordt verkregen. De productie van plutonium zal naar schatting van de heer Bogaardt 50 kg. kunnen bedragen, een hoeveelheid Waaraan Nederland voorlopig ruim schoots voldoende zal hebben voor het Verder onderzoek van industriële kern energie. Een volgende stap zou dan zijn de' bouw van een werkelijk economisch verantwoorde industriële reactor, met 'n capaciteit van enige honderdduizen den k.w. Deze stap zou twee of drie jaar later gedaan moeten worden. Nederland heeft, meent de heer Bo gaardt, een zeer behoorlijke kans de 30.000 kw.-reactor, waarvoor reeds prin cipiële, min of meer omlijnde plannen bestaan, binnen zijn grenzen te verwer ven. De industriële belangstelling is ont waakt en verwacht mag worden, dat de Nederlandse industrie gaarne deskundi gen op verschillend gebied ter verwezen lijking van de plannen zal uitleveren. In die kringen beseft men n.l. volkomen, dat men moet trachten op dit terrein niet bij het buitenland achter te raken. Want men moet niet vergeten, zo zeide de heer Bogaardt, dat men in de Ver enigde Staten reeds van oordeel is, dat men daar over een jaar of vijf kern energie zal kunnen verkopen tegen een economisch verantwoorde prijs. De En gelsen, die in dit opzicht misschien nog iets verder zijn, hebben zelfs reeds be paalde gedachten omtrent de prijs per kwh, die dan ongeveer anderhalve dol larcent zou bedragen, waarbij men in het oog kan houden dat de stroomprijs in een moderne Nederlandse centrale Van 100.000/300.000 kw 5,6 cent per kwh bedraagt. De heer Bogaardt meent, dat men in Nederland bij de industriële planning nu reeds rekening moet gaan houden met de bouw van een centrale, die een capaciteit van bijvoorbeeld minstens 100.000/250.000 kw zou moeten hebben om economisch verantwoord te zijn. De 30.000 kw reactor zal immers nog een be paald experimenteel karakter dragen. In ieder geval, zo meent de heer Bogaardt, moet men er in Nederland voor zorgen, dat men bijv. over niet later dan ip jaar voldoende behoorlijk onderlegde krachten ter beschikking heeft. En een haven als die te Rotter dam, die zich nog uitbreidt, moet :r ïich nu reeds rekenschap van geven, dat er dan schepen zullen zijn, die met atoomenergie worden voortbewogen. Ir. M. Bogaardt, deskundige op het ge bied van het atoomonderzoek, leider van de Nederlandse groep, die werkzaam is in het Noors-Nederlandse Instituut voor Atoomonderzoek te Kjeller in Noorwegen De heer Bogaardt is van mening, dat alle tot dusverre gepubliceerde kosten berekeningen voor industriële kern energie irreëel zijn op grond van het ontbreken van betrouwbare gegevens omtrent uraan-metallurgie. In wezen weet men nog- heel weinig omtrent uraan.. Daarom ook heeft men voor de berekening der economische rentabili teit van de reactoren nog maar een zeer wankele basis. In Amerika past men thans een z.g. „snelle" reactie toe, die zonder zwaar water werkt. Dat opent b.v. de mogelijkheid niet één. maar honderd procent van de brand stof te gebruiken. Daarnaast moet men er rekening mee houden, dat ook de prijs van uraan de neiging vertoont lager te worden. Daardoor wordt de mogelijkheid van toepassing van kern energie aanzienlijk beter dan de oor spronkelijke berekeningen aangaven. Als voorbeeld noemde de heer Bogaardt de kosten van de brandstof voor een atoomonderzeeër. Deze zijn 150 maal zo hoog als voor een normaal schip. Indien echter inderdaad de mo gelijkheid is ontstaan om alle uraan volledig te gebruiken, dan mag er op gerekend worden, dat de brandstofkos ten 500 maal zo laag zullen worden of maar een derde zullen bedragen van die op een normaal scnip. En er zijn nog wel andere mogelijkheden, die deze kosten zelfs zullen kunnen doen dalen tot een vijftiende van die voor een normaal schip. „Men mag dus aannemen, dat derge lijke factoren ook een rol zullen spelen ten aanzien van de te ramen exploita tiekosten van een electrische centrale?" zo luidde een vraag. „Natuurlijk", was het antwoord. En dat is ook noodzakelijk, want een elec trische centrale met kernenergie eist een hoge investering. Indien het inder daad zo zal worden, dat voor zo'n cen trale de brandstofprijs practisch geen rol zal spelen, dan kan de investering veel groter zijn, zonder de productie prijs per kwh omhoog te brengen. Bü een normale centrale in Amerika bedra gen de investeringskosten ca. 77 dollar per kw-vermogen. Bij een atoomcentra le kan de investering stijgen tot 227 dollar per kw. indien men de prijs van de atoombrandstof verwaarloost of tot 200 dollar als men de uraanprijs op 20 dollar per kg stelt (d.i. de huidige prijs). De heer Bogaardt meent, dat de eco nomische ontwikkeling in sterke mate afhankelijk is van het al dan niet mono polistische karakter van de opzet er van. In Amerika zijn vele millioenen gesto ken in het monopolistische onderzoek, dat dus in handen van de staat was. Ook in Groot-Brittannië is het onder zoek in staatshanden. Maar met dat onderzoek is het tenslotte toch niet zo vlot gegaan, als men zou mogen ver onderstellen. De heer Bogaardt is dan ook van mening, dat het onderzoek in handen moet zijn van het particulier initiatief. Uit al deze feiten en overwegingen concludeert de heer Bogaardt, dat de industriële toepassing van de kern energie thans ook de realiteit begint te naderen. Daarom acht hij het gewenst, dat hiermede in industriële kringen volkomen rekening wordt gehouden. bepaling van een object, in dit geval een schip, door middel van radar. Op de thans in IJmuiden in gebruik zijnde radarschermen was dat reeds door be rekening te bepalen, maar Raplot maakt het mogelijk op het scherm een lichtlijn te brengen. In dit geval zal de lijn ge trokken worden vanuit het hart van de haven naar hpt betreffende schip. En door een vernuftige apparatuur is het dan mogelijk rechtstreeks in cijfers af te lezen de peiling van het schip, de afstand tot het hart van de haven. Raplot maakt dus alleen maar een voudiger, wat in het verleden reeds mogelijk was. Het is echter wel een modernisering van de apparatuur. Men moet het precies eender zien als de aanschaffing van een rekenmachine op een kantoor, waar men het vroeger al tijd heeft kunnen redden met sommetjes op papier maken. Juist de maanden Juil en Augustus zijn voor deze revisie en modernisering gekozen, omdat in deze periode de minst langdurige mist verwacht kan worden, terwijl slecht zicht als gevolg van sneeuwstormen in Juli en Augustus niet pleegt voor te komen. De scheepvaart zal in deze maanden de rader dus niet zo missen, wat in de winter wel het ge val is. Want in scheepvaartkringen heeft IJmuiden reeds een grote faam verworven juist door zijn radar. Sedert November van het vorig jaar is een groot aantal schepen dank zij de radar vlot verwerkt kunnen worden. Hierdoor konden niet alleen schepen tiidens slecht, zicht binnengeloodst wor den, maar ook konden de loodsen bui tengaats van de loodsboot naar de wachtende schepen worden gedirigeerd. Vroeger kon het gebeuren dat tijdens mist minstens zo'n stuk of tien schepen buitengaats lagen te wachten en als het zicht dan beter werd. dan had de loodsboot wel een uurtje werk, voordat alle gegadigden een loods aan boord hadden. Die vertraging bestaat nu niet meer. Het contact tussen de loods aan boord en de man aan de radar-apparatuur wordt onderhouden met walkie-tal kie's, die werken op een golflengte in de buurt van 2 m. Scheveningen-Radio behoeft hierbij dus radio-telefonisch geen assistentie te verlenen. Alleen is het in het verleden wel eens gebeurd, dat een vissersvaartuig zich via zijn radio-telefonie-installatie aan boord, door de radar-man liet binnenpraten, wat evenzeer tot voortreffelijke resul taten leidde. Naar de directeur van het Loodswe zen, de heer H. Tichelman, ons mede deelde, is de Raplot wel de voornaam ste modernisering van de IJmuidense radar-apparatuur, welke eigenlijk ge heel op laboratorium-grondslag werd gebouwd. Pas in IJmuiden kon met haven-radar ervaring worden opgedaan en deze ervaring zal nu in de revisie periode leiden tot verdere modernise ring op details, welke alle minder in grijpend zijn dan de Raplot. Het proces tot zaligverklaring van Kardinaal Merry del Val, de bekenae staatssecretaris van de Zalige Pius X, heeft reeds aanzienlijke voortgang ge maakt. De Vicaris-Generaal van de Paus voor Vaticaanstad, de Nederlander Mgr. Van Lierde, heeft thans tot de Kardinaal-Vicaris van Rome het ver zoek gericht, alle geschriften van de Dienaar Gods bijeen te brengendie in het bezit zijn van de seculiere en regu liere geestelijkheid of van de gelovi gen, welke ten voor- of nadele van de zaligverklaring kunnen strekken. Dege nen, die de geschriften in hun bezit willen houden, kunnen volstaan met het toezenden van fotocopieën. Een gelijkluidend verzoek is gericht tot de bisdommen van Westminster Birmingham en Southwark en tot ver scheidene diocesen van Spanje, waar Kardinaai Merry del Val tijdens zijn leven verbleven heeft. Woensdagmorgen is op de onbéwaak- te overweg op de Oude Telgterweg in Ermelo de 77-jarige mevr. GeurtsVan de Pol uit Putten door een trein ge grepen en overreden. Zij was op slag dood. Advertentie Diverse eetkamers, zitkamers, slaapkamers, tafels, fauteuils, boekenkasten, bed banken, enz. vindt U van Zaterdag af VOORBIJZONDER LAGE PRIJZEN in onze magazijnen en eta lages. Eveneens coupons gordijnstoffen, vitrage, tapijt, lopers en karpetten. INTERIEURVERZORGING Amsterdam (Van onze redacteur) De tweede Technische Hogeschool zal in Eindhoven komen. Dit is het resultaat van het debat, dat Dinsdag en Woensdag in de Eerste Kamer is gevoerd over het wetsont werp, dat beoogt de voorbereiding voor een tweede instituut voor technisch hoger on derwijs mogelijk te maken. Het uitgangspunt van de voorbereidings commissie was immers dat het instituut ge vestigd zou zijn te Eindhoven. Wel waren enige Kamerleden geporteerd voor een an dere plaats van vestiging, doch minister Cals heeft de bezwaren tegen Eindhoven, met de duidelijke uitspraak van de Tweede Kamer achter zich, gemakkelijk kunnen overwinnen. Het debat is voornamelijk gegaan tussen de heer Schermerhorn (P. v. d. A.) en de minister. De P. v. d. A.-woordvoerder had gewezen op de moeilijkheden die zich kun nen voordoen bij de verwezenlijking van de plannen. Hij vreest, dat de bezetting van de leerstoelen niet gemakkelijk zal zijn. Het is voor spr. een open vraag of men in ons land twee T. H.'s kan bezetten met men sen van kaliber. Minister Cals deed de toe zegging, dat hij er voor zal ijveren, dat de helft van het aantal hoogleraren als vaste docenten aan de Hogeschool verbonden zal zijn. Dit was de minimum-eis van de heer Schermerhorn geweest. Over de noodzaak van de tweede T.H. waren alle senatoren het wel eens. Minister Cals kon meegaan met de mening van de heer Schermerhorn, dat er geen rechtstreeks causaal verband bestaat tussen het aanbod van ingenieurs en de opname-capaciteit van de industrie. De minister zegde voorts toe, dat een ruimere toewijzing van beurzen, ook voor de T.H., op de komende begroting tot uit drukking zal komen. De heer Schermerhorn had voorgesteld een basis-opleiding van twee jaar, waarna de richtingen naar studieduur uiteen zouden lopen. De minister kon hierop niet ingaan, maar hij zegde toe dit probleem te zullen bestuderen. De P v. d. A.-afgevaardigde heeft er nog voor gewaarschuwd de opleiding aan de tweede T. H. inferieur te maken aan die van Delft. Eindhoven mag geen T. H. van het tweede plan krijgen. De minister, die niet veel moeite had het wetsontwerp er door te krijgen, zegde alle aandacht toe. Tenslotte: de communisten waren weer eens tegen. Architect Jansz, de man die de Nij meegse St. Stevenstoren tot nieuwe luister verhief, heeft vanmorgen een pak van z'n hart voelen vallen. Er is geen man zo wars van alle publiciteit ge weest de laatste jaren als deze grijze torenbouwer. Want feitelijk is architect Jansz vele jaren in overtreding geweest, zij het dan ook in „commissie" met het Nijmeegs gemeentebestuur. Iedere jour nalist die tot de werkkamer van archi tect Jansz wist door te dringen kreeg hetzelfde bescheid: „Asjeblieft, schrijf er geen woord over. Er mogen geen to rens gebouwd worden, maar wanneer de toren eenmaal klaar is, zullen ze hem wel niet weer afbrekenIedere let ter die er over geschreven wordt kan de toren in gevaar brengen." Vanmorgen is burgemeester Hustinx eerlijk te biecht gegaan bij de twee excellenties onder zijn gehoor. De bur gemeester zei: „Het Rijk stelde zich zeer begrijpelijk op het standpunt, dat torens in het kader van de wederopbouw nog maar even moesten wachten. Ik zal het nu maar zeggen: de gemeente Nijmegen is rustig haar gang gegaan en zij heeft aan architect Jansz de opdracht gegeven, nadat de eerste f 40.000.—, die voor con solidatie verwerkt mochten worden, wa ren verbruikt, geleidelijk de toren te voltooien. We hadden het vermetele vertrouwen, dat de welig tierende amb telijke instanties, die op alle mogelijke terreinen toezicht hielden en vergun ningen moesten geven, de herbouw van de St. Stevenstoren wel met rust zou den laten. Dat vertrouwen is gelukkig niet beschaamd en zo staat hier dus thans de geheel herstelde St. Stevens toren, als een monument van de her bouw van Nijmegen, dat de N ijmegena- ren een hart onder de riem zal steken." Heemstede heeft f 90.000 meer ontvan gen aan vermakelijkheidsbelasting dan op de gemeentebegroting voor dit jaar was geraamd. Dit is een rechtstreeks gevolg van het succes van de Flora 1953. Er was op de begroting een extra be drag aan inkomsten geraamd van f 50.000, maar in werkelijkheid bedroegen de ontvangsten uit de vermakelijkheidsbe lasting f 140.000 gulden. Normaliter ont vangt de gemeente f 25 tot f 30.000 uit die bron van inkomsten. Het ligt in de bedoeling het batig saldo te gebruiken voor een blijvende herin nering in de gemeente aan de Flora 1953 Sinds enkele dagen heb ik, dank zij de beminne lijke medewerking van de P.T.T., telefoon in huis. De eerste avond zat ik vol feestelijke gevoelens naast het glanzend nieuwe toestel Niet ten onrechte overi gens, want juist had ik post gevat of het mechanisme begon te rinkelen. „Is meneer Japikse ook bij u?" vroeg een afgemeten damesstem. „Nee, mevrouw", zei ik, „die ken ik helemaal niet". Nauwelijks had ik de hoorn neergelegd of het belletje werd opnieuw actief. „Met ome Toon hier", riep een opge wekte bas, „geef Nelis effe, wil je?" „Ik ken geen Nelis", zei ik naar waar heid. „Hoor hem nou, hij kan Nelis niet", riep de man ironisch. „Al slaat u me dood", zei ik, „ik hei) niet de eer". „Mooie boel", mopperde de man en brak af. Hoeveel mensen ik aie avond heb moeten teleurstellen omdat ik de door hen gewenste relatie niet tot stand kon brengen, weet ik niet. maar tenslotte be gon ik het mij ernstig kwalijk te nemen dat ik wat mijn kennissenkring betreft niet up to date bleek te zijn. De volgende morgen was ik nog nau welijks tot bewustzijn gekomen, of het zwarte ding kwam weer in werking. „Mot er nog Cola weze?" vroeg een ruwe mannenstem. „Nee", zei ik onbewimpeld, „als het nou nog Pils was". „Hoeveel?" vroeg de vent. „Eén glas lijkt mij om deze tijd van de dag genoeg", antwoordde ik. „Nou geen gijntjes", zei de andere kant bestraffend, „wat mot ik brenge?" „Niks", zei ik, „u bent verkeerd ver bonden". „Kan niet", brandde de man, „ik bel 67891". „Maar u spreekt met 68891", zei ik, „goedenmorgen". Toen even later een heer telefonisch informeerde of ik nog behoefte had aan enige kistjes bier, heb ik de storingsdienst opgebeld. Want ik laat mij per slot van rekening niet beledigen. „Tja", zei de P.T.T., „u verschilt maar één cijfer van een nummer dat tot voor kort aan een café heeft toebehoord". Waarmee ik maar zeggen wil, dat het soms niet zo heel gek is als een mens aan de drank raakt. President Eisenhower heeft premier Mossadeq van Perzië schriftelijk mede gedeeld, dat Amerika de economische hulp aan zijn land stop zal zetten tot er overeenstemming zal zijn bereikt in het Brits-Perzische oliegeschil. Voorts ver klaart de President dat hij zich ernstig ongerust maakt over de frrijheid die leden van de communistische Tudeh- partij in Perzië genieten. Eisenhower deelt in zijn brief mee, dat de Amerikaanse belastingbetaler niet óp hoeft te komen voor een land 73 „Ik herinner me heel goed, dat et niets anders op stond dan sen vaas met bloemen." „Niets? Bent u daar zeker van?" „Heel zeker. Ik herinner me heel goed hoe die tafel er uitzag. Hij weer kaatste het licht van het raam- Iemand moet tegen die vaas gestoten hebben, want er lag water op tafel. Mijn vader is er nogal dol op en ik herinner me, dat ik eraan dacht, dat dat water op genomen moest worden. Ik probeerdc- het met mijn zakdoek maar dat hielp niet veel. Verder deed ik er niets aan Ik was bang, dat tante V. te voorschijn zou komen en daar had ik al genoeg van. Ik ging naar de zitkamer. Maar daar lag niets op tafel." „Zoudt u daarop zweren? Ik bedoel, wettelijk een eed afleggen?" „Ja," zei Henry, „beslist." „Waarover sprak u, toen u in de zit kamer kwam?" Voor de eerste keer tijdens het on derhoud scheen Henry een beetje in de war te raken. Zijn ogen werden niets zeggend. Hij herhaalde: .Spreken" op een toon die een overdreven hulpe loosheid inhield. „Ja- Wat zei u tegen uw vader of te gen uw broers en wat zeiden ze tegen u?" „Ik weet het niet meer. Ik0 ja, ik vroeg of de Gabriels weg waren." „Nog iets anders?" „Nee. Ik geloof, dat niemand iets zei." „En toch," zei Alleyn, „moet u zich allemaal buitengewoon uitgelaten ge voeld hebben." „Wijja, natuurlijk." „Alles was weer in orde. Lord Wu- therwood had beloofd u uit de brand te helpen. Crisis afgewend." „Ja. Vanzelf. Het was prachtig," zei Henry- „En toch zat u daar maar bij elkaar en het enige wat er gevraagd werd, was of de weldoener al opgehoepeld was. Uw jongste zuster zegt, dat zij en Lady Friede, die op dat ogenblik naar flat 26 gingen, ook al niets tegen elkaar te zeg gen hadden. Een zeer merkwaardige reactie." „Misschien waren onze harten te vol voor woorden" zei Henry, die zijn hou ding weer een beetje begon terug te vinden. „Misschien wel," zei Alleyn. „Ik ge loof dat dit alles is. Dank u zeer." Henry keek nogal verschrikt en ging naar de deur. Daar bleef hij staan en na enige aarzeling wendde hij zich tot Alleyn. „Wij hebben het niet gedaan, meneer Alleyn," zei hij. „Eerlijk. Niemand van ons- We komen niet uit een moordlus tige familie." „Daar ben ik blij om," zei Alleyn on bewogen. Henry staarde hem aan en haalde toen zijn schouders op. „Geen indruk wekkende poging van mijn kant, zie ik," zei hij. „Bent lu eerlijk geweest tegenover ons?" Henry antwoordde niet. Zijn gezicht was totaal kleurloos., „Enfin, welterus ten," zei hij en gedreven door een duis tere impuls stak hij zijn hand uit. II Fox was nog niet terug. Alleyn keek op zijn horloge. Bijna middernacht. Ze hadden het er nog niet zo slecht afge bracht in die vier uur. Hij voegde nog een nieuwe kolom toe aan zijn tabella risch overzicht van ieders bewegingen van het moment dat Lord Wutherwood voor de eerste keer riep tot de terug komst van de lift. Agent Gibson, die bij de deur stond, kuchte. „Ja," zei Alleyn zonder op te kijken, „ik ga direct verder. Heb je de ver klaringen gevolgd?" „Ja meneer." „En hoe denk jij erover?" vroeg Alleyn en keek met afschuw naar zijn aantekeningen. „Ik voor mij houd het op de oude dame, meneer." „Ja, en dat denkt iedereen. Maar waarom, waarom, waarom wil dat mens het lijk hebben? Kun je me dat uitleg gen, Gibson?" „Omdat ze gek is, meneer?" opperde Gibson. „Daarmee kun je niet alles verklaren Ze schreeuwde of het dak eraf moest, toen ze de verwonding ontdekte. Ze wou niet naar hem gaan kijken, toen hij stierf- Als ze hem vermoord heeft, gek of niet gek, waarom wil ze hem dan thuis halen? De begrafenis zou toch wel zo geregeld kunnen worden, dat van het huis vertrokken werd met al het officiële ceremonieel, als ze dat be doelt. Het kan zijn, en tochvolgens mij past het niet in de gesteldheid van een moordlustige krankzinnige, maar ik ben geen psychiater. Ik geloof niet, dat ik die douairière helemaal door heb. Wel, vooruit Gibson. Mijn compli menten aan Lord Charles en dat ik het op prijs zou stellen als hij bij me zou willen komen. De anderen kunnen na tuurlijk naar bed gaan." „Zeker, meneer, Martin vroeg me u te zeggen dat meneer Bathgate gekomen is en nu bij de familie zit. Hij heeft ge vraagd of hij u kon spreken." „Dus ze hebben hem toch opgebeld," mompelde Alleyn. „Ongelofelijk! Dan kan ik hem beter eerst spreken, Gib son, vóór Lord Charles." „Goed, meneer." Nigel liet er geen gras over groeien. Alleyn hoorde hem door de gang hollen en even later stormde hij de eetkamer binnen. „Zeg, Alleyn," riep hij, „ik moet met je praten." „Praat dan maar," zei Alleyn, „maar niet zo hard als je kunt en, als je nog enig gevoel bezit, ook niet zo lang als je kunt. Ik heb dienst." „Ik kan het niet helpen alsNi- gel hield op en keek naar Gibson. „Het isik zou je graag alleen spreken." Alleyn knikte welgemoed naar Gib- son. „En, wat is er?" vroeg Alleyn. „Wou je me vertellen, dat ik niet tegen je vrienden mag praten alsof er een moord in hun flat heeft plaats gehad?" „Ik wilde je alleen maar zeggen, dat het volslagen uitgesloten is, dat een van hen er iets mee te maken zou hebben. Luister Alleyn, ik heb de Lampreys mijn hele leven gekend. Goed gekend. (Wordt vervolgd). dat zelf zeer goede inkomsten kan halen uit zijn oliewinning. Overigens schijnt het besluit van de President slechts de economische hulp te betreffen, zodat de technische en militaire hulp waarschijn lijk zal worden voortgezet. Het is de eerste keer dat Eisenhower zich actief bemoeit met het Brits-Iraanse oliege schil. De opmerking van Eisenhower over de Tudehpartij komt tegelijk met een aantal min of meer verontrustende berichten over de toenemende invloed van-de leden der partij in het staats apparaat en de verbetering der be trekkingen tussen Iran en de Sovjet- Unie. Het is bekend, dat de leden van de Tudeh de laatste tijd steeds meer op belangrijke posten plaats nemen in de ministeries van Justitie, Defensie en 'Onderwijs. Tijdens straatrelletjes hebben leden van de partij de zijde van Mossadeq gekozen, hoewel de leden van Mossadeq's partij zich ver der niet met hen ophielden. Gisteren heeft de Openbare Aanklager juist medegedeeld, dat het lidmaatschap van de Tudehpartij geen onwettige daad is, aangezien de doelstellingen der partij destijds door het Hof zijn geaccepteerd. De regering heeft ech ter onmiddellijk laten weten, dat de uitspraak van de Openbare Aanklager nog niet officieel is. In de Iraanse kranten, die nog niets hebben gepubliceerd over de brief van Eisenhower aan Mossadeq, wordt gewe zen op verbetering van de betrekkingen tussen Iran en Rusland. Het schijnt, dat de totale jaarproductie kaviaar en an dere vis in het gebied van de Kaspische Zee aan de Sovjet-Unie is verkocht. De Iraanse ambassadeur in Moskou heeft de Sovjet-regering laten weten, dat zijn land bereid is met Rusland van gedach ten te wisselen over de bestaande grens- en andere geschillen. Er is de laatste twee maanden een druk diplomatiek verkeer gaande geweest tussen Moskou en Teheran. De Sovjet-ambassadeur in Teheran is tot driemaal toe naar Mos kou geweest om zijn regering te raad plegen. Gisteren meldde het oppositie blad Attash, dat er de laatste dagen be langrijke ontwikkelingen waren geweest in de Amerikaans-Perzische betrekkin gen en dat deze ontwikkelingen voor de Verenigde Staten niet gunstig waren. Het blad wijst op de vrees van Amerika, dat Perzië en Rusland een nonragressie- paet zullen kluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3