Kroeglov zijn opvolger Malenkov brengt verslag uit ENORME TURFBRANDEN in Zuid-Oosthoek van Drente Woestijn verbergt een praehistorisch meer i: Beschuldigd van staatsvijandige houding OVER DE GRENS GEZET Tegenstander verdrongen Dossier van zijn misdaden zal worden voorgelegd aan Opperste Gerechtshof Regeringscentrum langs Malieveld en Koekamp Tot hoofd en hart Enige millioenen turven in vlammen Atlasgebergte houdt stand op peil Door trein gegrepen en gedood Koningin Salote wuift vaarwel Vergemakkelijking grensverkeer Het weer Gentleman VRIJDAG 10 JULI 1953 77sfe JAARCANC No. 25730 Lavrenli Beria, de gevreesde chef van de Russische ge heime politie en minister van Binnenlandse Zaken in de Sovjet-Unie, is als vijand van de communistische partij en van het Sovjet-volk uit al zijn functies ontslagen. Het dos sier van zijn misdaden zal aan het Opperste Gerechtshof worden voorgelegd. Als opvolger is benoemd Serge Niki- forovitch Kroeglov. Baby in slaap gestikt SAHARA KEERT TOT LEVEN TERUG Op onbewaakte overweg: Opnieuw lugubere vondst in Engeland Skeletten van vijf babies in huis te Harwich gevonden Wielrijdster gedood Prinses Margaret onder breekt de reis Marken en francs reeds in Nederland verkrijgbaar PLAN VAN Ir. FRIEDHOFF O Beria vormde tezamen met Malenkov en Molotov het driemanschap, dat na de dood van Stalin met de hoogste macht in de Sovjet-Unie werd bekleed. Aanvankelijk leek het of zij alle drie een even grote invloed hadden in het Kreml. De laatste tijd echter werd de naam van Beria steeds minder ge noemd en toen onlangs in Moskou de première werd gegeven van een nieuwe opera, bleken Malenkov en Molotov wel, maar Beria niet aanwezig te zijn geweest. Beria's opvolger, Kroeglov, was voor de reorganisatie van het regeringsapparaat, welke volgde op Stalin's dood, reeds minister van Binnenlandse Zaken. Na de reorganisatie werd zijn naam niet meer genoemd. De berichten over de val van Beria werden verspreid door het Russische nieuwsagentschap Tass, dat over radio- Moskou een communiqué publiceerde van het centrale comité van de Russi sche communistische partij. Hierin wordt medegedeeld, dat liet centrale comité in plenaire zitting bij een is geweest om te luisteren naar het verslag dat premier Malenkov namens het Presidium van het centrale comité uitbracht over de misdadige, tegen de partij en de staat gerichte activiteiten van L. F. Beria. Beria zou ten gunste van buitenlandse kapitalisten getracht hebben de slaat te ondermijnen door te proberen het ministerie van Binnen landse Zaken boven de regering en de communistische partij van de Sovjet unie te stellen. Na dit verslag van Ma lenkov te hebben aanhoord en bespro ken heeft het centrale comité Beria van zijn post in het centrale comité onthe ven en hem als vijand van de commu nistische partij en van het Sovjetvolk uit de paitjj gestoten. Het persagentschap deelde nog mede, dat de besluiten met eenstemmigheid waren genomen en met applaus waren begroet. Malenkov en de andere spre kers legden er de nadruk op, dat het besluit van buitengewoon gewicht was voor de partij en de gehele Sovjet-Unie. Daarop besloot het centrale comité Beria te ontslaan als eerste vice-premier en als minister van Binnenlandse Zaken. Nadat het centrale comité van de partij gisteravond bijeen was geweest, heeft het bestuur van de afdeling Moskou en omgeving vergaderd, waarbij alle „activisten" uit dit ge bied aanwezig waren. De aanwezigen betoonden spontaan en oprecht hun aanhankelijkheid aan het centrale comité en waren eenstemmig van mening, dat de door dit comité in de eerste vier maanden na Stalin's dood gevoerde politiek juist was. Er werd de nadruk op gelegd, dat het comité zulk een groot werk had verricht bij het versterken van de eenheid der partij en van het volk. De ruim twee duizend aanwezigen juichten luid ruchtig en eenstemmig het besluit van het centrale comité toe om Beria uit zijn functies te ontzetten. Alle sprekers lieten zich aldus Tass in toornige verontwaardiging uit over de internationale, imperialistische agent Beria. De „Pravda" deelde vanochtend in een lang hoofdartikel mee, dat Beria heeft opgehouden communist te zijn Beria was overgelopen naar de burger lijke klasse en was een agent geworden van het internationale imperialisme. Hij had volgens de Pravda getracht zich van de leiding in de partij en in de staat meester te maken om de partij politiek te vervangen door een politiek van overgave die op de duur geleid zou hebben tot herstel van het kapi talisme. Het blad beschuldigt Beria ervan onder valse voorwendsels de uitvoering te hebben geremd van besluiten der leidende partij-organen inzake de ont wikkeling der landbouweconomie. Hier door wilde hij de collectieve boerderijen ondermijnen en de bevoorrading van het land bemoeilijken. Ook zou hij ge tracht hebben onenigheid te zaaien tus sen de volkeren van de Sovjet-Unie. Hij moedigde de nationalistische, burger lijke elementen aan en bemoeilijkte voortdurend de uitvoering van de wet. De kracht van de partij schuilt in haar collectieve aard en in haar eenheid, zo vervolgt de Pravda. Zij spreekt zich dan ook uit tegen „ontoelaatbare per soonsverering", die ook door Marx en Engels werd gelaakt. „Slechts de col lectieve nolitieke wetenschap, de collec tieve wijsheid van het centrale comité die steunt op de wetenschappelijke basis van Marx en Lepin, verzekert een goede leiding van nartii en land". Het blad neot bier dus nergens over de werken van Stalin. Het is natuurlijk nooit nauwkeurig na te gaan welke omstandigheden pre cies geleid hebben tot de val van Be ria. Maar er is reden om te geloven dat de gebeurtenissen van de laatste tijd in Oost-Europa niet vreemd zijn geweest aan het besluit van het cen trale comité. Als hoofd van de N.K.V.D. was Beria aansprakelijk voor de hand having van orde en rust. Het besluit van het centrale comité komt vrijwel onmiddellijk nadat de Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, Semjo- nov, naar Moskou is komen vliegen om in aanwezigheid van de Russische am bassadeurs in Parijs, Londen en Washington verslag uiit te brengen over wat er zich sinds 17 Juni in Oost- Duitsland heeft afgespeeld. In dat ge val zou dus de minister van Buiten landse Zaken, Molotov, de meest di recte stoot hebben gegeven tot de val van Beria. De algemene beschuldi- gingeh in de „Pravda" daarentegen be treffen vooral binnenlandse aangele genheden. Hier is dus waarschijnlijk premier Malenkov zelf aan het woord geweest. Hjj was het trouwens ook, die tegenover het centrale comité rapport uitbracht. Hoe het ook zij, één van de drie, die Stalin's macht moesten delen na diens dood, is uit het Kremlin ver dwenen. (Vervolg op pag. 3) (Van onze Haagse redactie) In het laatst verschenen nummer van „Forum", het maandblad voor architec tuur en gebonden kunsten, publiceert ir. G. Friedhoff een plan voor de bouw van een regeringscentrum in Den Haag. Deze kwestie is in verband met de be richten over de situering van een aan tal rijksgebouwen weer actueel gewor den en in dit verband is de suggestie van ir. Friedhoff zeker niet onbelang rijk. Het aangewezen terrein om de regeringsgebouwen te bevatten, is vol gens ir. Friedhoff het Malieveld en de Koekamp. Hier liggen namelijk, volgens het artikel in „Forum", ongekende mo gelijkheden voor een voorname en royale aanleg van verspreide gebouwen in een schoon en groots verband met het groen. De oude kern van de regeringsgebou wen is een combinatie van een stede lijke kern met weidse avenues en groengebieden. De stedelijke kern is gedeeltelijk een besloten regeringscom plex (Binnenhof), gedeeltelijk gecom bineerd met bebouwing voor burger lijke doeleinden (Plein) en daaromheen de Vijverberg en het Lange Voorhout als avenues en groengebieden. Wil de nieuwe kern een even grote waarde krijgen als de oude, dan is het logisch, dat ook de ruimtelijke werking, die van het Binnenhof uitgaat, zich gelei delijk aan vergroot, wederom grootser van houding moet worden ontworpen. Deze geleidelijk weidser wordende aanleg van het Binnenhof uit zal moe ten culmineren in het nieuw te projec teren complex. Het Malieveld moet ongewijzigd in het uitbreidingsplan worden opgeno men, terwijl de romantische aanleg van de Koekamp zal moeten worden gewij zigd en in strenger architectonischer vormen met de op grote afstand van elkaar te projecteren gebouwen langs de Bezuidenhoutseweg tot een harmo nisch geheel worden opgelost. Door de veel ruimere ligging kunnen de gebou wen een zelfstandige werking krijgen, terwijl het verkeer er heen en er langs gemakkelijk via verschillende wegen naar de uiteenlopende wijken van de stad geleid kan worden. Van het Rijks wegennet zou b.v. de v. d. Boschstraat als verbindingsallee moeten worden behandeld. Men zou van deze weg een grandioze entrée van Den Haag kunnen maken. Ir. Friedhoff noemt het in zijn artikel noodzakelijk dat een rege ringscomplex representatief moet zijn voor het culturele peil van ons volk t.o.v. onze eigen landgenoten en zeer zeker ook t.o.v. het bui tenland. Het oude centrum vormt het fraaiste deel van Den Haag en moet als zodanig ongerept intact worden gehouden. Te IJmuiden-Oost is een jongetje van zes weken gestikt. Het kind had zich in de slaap omgedraaid en lag met het ge zicht op het kussentje. Op weg naar het ziekenhuis is de baby overleden. Twee Deense vliegers, Morgan Holck (26 jaar) en Jaaren Aasted (23 jaar), rr.oesten met hun sportvliegtuigje een noodlanding maken in de Sovjetzone van Duitsland, toen ze onderweg waren van Denemarken naar Sleeswijk. De Sovjet autoriteiten verleenden toestemming om het vliegtuigje over te brengen naar de Westelijke zone en de Duitse Volkspolitie verleende alle medewerking, om de overbrenging, die niet via de lucht, maar langs de grond moest gebeuren, to snel mogelijk te doen geschieden, zodat de ongewenste gasten met veel vrien delijkheid zo gauw mogelijk de „deur" werden uitgewerkt. De Oost-Duitse Volkspolitie, bezig met de „verhuizing". De Denen werden nabij Lübeck weer over de grens gezet. De rode haan steekt in de Zuidoost hoek van Drente de kop weer op. Fel ler dan ooit hebben grote turfbranden in het smeulveen gewoed. De felle Zuid westenwind heeft het vuur tot over af standen van soms een kilometer voort gejaagd. Woensdag zjjn tenminste twee millioen turven in vlammen opgegaan. Gisteren stonden nog tenminste een millioen turven in brand. Melding na melding kwam bij de Emmer brand weer binnen, die door materieeltekort sommige branden niet kon bestrijden. Woensdagmiddag half drie begon de reeks met een veenbrandje in het smeul veen. Om vijf uur kwamen meldingen Familieleden en vrienden bereidden de manschappen van het Engelse vliegtuigmoederschip „Glory" een glorieus wel kom, toen het schip arriveerde in Portsmouth, na een verblijf m de Koreaanse wateren. De „Glory", die 13.190 ton meet, bleef langer in de wateren om Korea dan enig ander oorlogsschip van de V. N. Twee en een half jaar zijn deze „Engelse Jantjes" van huis geweest. Tijdens deze trip steeg 12.500 maal een vliegtuig van de dekken op. Eeuwenlang heeft de Sahara hekend gestaan als het onherbergzame ryk van droogte en uitputting. Wee de woestijn-reiziger, die met e®n karige hoe veelheid water het rulle pad bijster werd. Hjj stierf meestal een langzame dood en de zon blakerde zün gebeente. Maar dat wordt nu anders. In tien jaren tijds hoopt men deze barre woestenij te herscheppen tot een. vruchtbaar en wel varend gebied. Niet minder dan 1500 dorpen en oasen zullen, als een eerste be gin, worden aangelegd, en zij zullen onderling in verbinding staan door een uit gestrekt wegennet. Scholen», ziekenhuizen en zwembaden zal men vinden in het hart van de Sahara. De woestijn keert tot het leven terug. Hoe kan dat? Dit is mogelijk door de ontdekking van een reusachtig zoetwatermeer, zo groot als heel Frankrijk, onder de oppervlakte van de Sahara. Ongeveer 25 millioen jaren geleden lagen grote delen van Europa en Afrika geheel onder water. De Sahara was toen een zoetwatermeer vol vissen en reptielen. De fossielen van deze dieren kan men heden ten dage in het woestijn zand aantreffen. Toen de aarde zich begon te wijzigen, kwamen grote berg ruggen en plateaux omhoog. Het meer (of beter gezegd, de zee) verdween onder de oppervlakte. Deze watermassa is onder de grond blijven bestaan en men heeft zelfs de omvang ervan kun nen vaststellen. Het is ongeveer zo groot als Frankrijk en loopt van het Atlasgebergte tot de Libyse woestijn. Bij Libyë ligt de zee ongeveer een 1200 meter onder de grond! In 1937 werd voor de eerste maal deze ondergrondse zee aangetoond door middel van borin gen. Verdere onderzoekingen volgden, maar de oorlog onderbrak de werk zaamheden. In 1948 werden de boringen hervat, die resulteerden in het 10-jaren- plan, dat de Sahara met behulp van dit ondergrondse waterbekken vruchtbaar moet maken. Vruchtbaar, zoals de Sa hara eens geweest is, want dat blijkt uit de historische grotschilderingen. Hoe heeft deze ondergrondse zee zich door de eeuwen heen kunnen handha ven? Prof. Savomin, de eigenlijke ontdek ker van deze zee, zegt, „Het water rust op een bijna ondoordringbare bedding van kiezel en steen. Een verbinding naar de Middellandse Zee is er niet. Maar het ondergrondse waterbekken verliest, waar het nabij de oppervlakte is gelegen, jaarlijks ettelijke milliarden kubieke meters water, door de hitte van de zon. Dit verlies wordt echter geheel gecompenseerd door de regen, die door het Atlasgebergte wordt opgevangen en waardoor deze ondergrondse zee voort durend wordt gevoed." Op deze wijze kan dus zelfs bji het meest intensieve watergebruik het ondergrondse water bekken niet opdrogen. De hoeveelheid water die in het kader van het 10-jaren- plan zal worden gebruikt, is veel min der dan de toevoer uit het Atlasgebergte bedraagt. Midden in de dorpen zal nu het leven wekkende water worden opgepompt en gebruikt voor de bevloeiing van de om liggende streken. Iedere familie ver krijgt één hectare grond met een flinke hoeveelheid dadelpalmen. Ook heeft men een plan voor de electrificatie klaar dat echter slechts in zéér kleine ge deelten uitgevoerd kan worden. Met dit fantastische programma is reeds een begin gemaakt. Een streek van 300 km lang en ca. 10 km breed is bewoonbaar gemaakt. Bij El Fayan is een nieuw dorp practisch gereed. Hier zullen geselec teerde inheemsen worden opgeleid tot technisch adviseur voor de komende dorpen. Met het oog op de geprojecteer de spoorlijn, dwars door de Sahara, zijn de dorpen in een lange rechte lijn ge bouwd. Om verwaarlozing van de nieuw verworven vruchtbare gronden te ver hinderen zal de uit te geven grond uit sluitend worden verpacht. Zorgvuldig slijpen maakt van ons karakter een edelsteen. as binnen van enorme branden, die zich zeer snel uitbreidden. Een verstikkende rook heeft de brandweerlieden te Kla- zienaveen genoodzaakt met achterlating van de slangen te vluchten. Een man ligt met rookvergiftiging te bed. In een half uur tijd joeg een felle Zuidwesten wind het vuur tot over een afstand van een kilometer naar de wilde be bossing op het bovenveen. Door een grote omtrekkende beweging te maken heeft mren het vuur in de bossen tot staan weten te brengen. (Van onze correspondent) Nabij Blesse is gistermorgen de 58- jarige ongehuwde landbouwer D. Oost uit Willemsoord op de onbewaakte over' weg door de electrische trein uit LeeU' warden aangereden en enkele tientallen meters meegesleurd. Het slachtoffer daw op slag dood moet zijn geweest kwam van het melken terug. Zijn rijwiel, dat totaal vernield werd, is ongeveer een kilometer verder langs de spoorbaan gevonden. Opnieuw heeft men in Engeland een lugubere vondst gedaan. In een huis in het havengebied van Harwich heeft men de skeletten aangetroffen van vijf babies. Arbeiders, die overstromings- schade aan het huis aan het herstellen waren, ontdekten er aanvankelijk twee. De politie, die daarop onmiddellijk werd gewaarschuwd, vond daarna nog drie andere stoffelijke resten. Een der skeletten was in een jas gewikkeld, een ander was in een stuk zeil genaaid. Op de kruising van de weg Marssum Harlingerstraatweg te Leeuwarden is gistermorgen een wielrijdster, die de weg wilde oversteken, door een perso nenauto aangereden en zo ernstig ge wond, dat zjj kort na aankomst in het ziekenhuis i$ overleden. De wielrijdster, mevr. Nauta uit Leeuwarden, schijnt de naderende autö te laat opgemerkt te hebben door de zware bui, die op dat ogenblik het zicht belemmerde. Een twijfeling op het laat ste moment werd haar noodlottig. Zij werd door de auto gegrepen en door de motorkap opgetild. Met een gebroken been en een hoofdwonde werd zij opge nomen en naar het Bonifacius-zieken- huis overgebracht. Bij aankomst was zij reeds stervende. De twee jongste broertjes uit het ge zin van de heer J. van Boekei uit Her pen reden Donderdagavond op één fiets van Herpen naar Ravenstein. Ter hoogte van de fruitkwekerij v. Gruns- ven in Huisseling kwam het tweetal te vallen juist op het moment, dat een vrachtauto passeerde. De oudste van de knapen ((11 jaar) viel voor de wie len en werd vrijwel op slag gedood. Zijn broertje viel de andere kant uit en bleef ongedeerd. Prinses Margaret, die met haar moe der, Elizabeth, een reis door Zuid- Rhodesië maakt, heeft een verkoudheid opgelopen. Zij zou heden per vliegtuig uit Oemtali naar Salisbury, de hoofd stad, terugkeren. De koningin-moeder zet de reis alleen volgens programma voort. i Koningin Salote pan Tonga, het eilan denrijk in Polynesië, die een van de populairste Kroningsgasten in de Britse hoofdstad was, heeft Londen verlaten. Zij begaf zich per vliegtuig naar Parijs, van waaruit zij een reis door Europa zal maken, voordat zij naar haar volk terugkeert. Zij zal in September op de „Vriendschapseilanden" terugkeren en dan zal zij beginnen met het treffen van maatregelen voor de ontvangst van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die hebben toegezegd haar rijk in December a.s. te zullen bezoeken. Koningin Salote, die ruim 1.90 meter long is. arriveerde op 18 Mei j.l. in Engeland; na de kroning heeft zij het eiland bezichtigd. De Londenaren, die stonden samengepakt, voor het Rem brandt Hotel, de verblijfplaats van de Koningin, werden door haar voor het laatst toegewuifd. De deviezenverstrekking aan Neder landse ingezetenen, die in het bezit zijn van een pas voor grensverkeer, en die Nederland verlaten voor een bezoek aan België of Duitsland, is thans verbeterd. Zij kunnen thans nX by de daartoe ge machtigde instellingen (banken e.d.) Belgische of Duitse betaalmiddelen ver kregen tot de tegenwaarde van ten hoogste f 50 per reis. De vergemakkelijking bestaat hierin, dat niet meer de Nederlandse guldens, welke tot een maximum van f 50 moch ten worden uitgevoerd, in Duitsland of België behoeven te worden omgewisseld, doch dat dit nu ook in ons land reeds kan geschieden. Men kan dus nu bij het grensverkeer óf f 50 in Marken of francs, óf gedeelten daarvan, eventueel gemengd, doch alles tezamen slechts tot een totaal van 50 gulden. De geldende bepalingen voor wat betreft het beschik ken in het buitenland over deze betaal middelen en inlevering van niet ge bruikte gelden, blijven kracht. Advertentie (tot Zaterdagavond) Aanvankeiyk flinke opklaringen, maar later weer meer bewolking. Byna overal droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Koude nacht, mbrgen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Zon 4.33-20.57. Maan 4.36-21.20. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. BERIA IN ONGENADE LAVRENTI BERIA Dat er sedert de dood van Stalin een heftige strijd om de macht gevoerd is binnen de muren van het Kremlin werd al enige tijd veron dersteld, maar dat dit conflict al zo spoedig tot een zo sensationele ontkno ping zou leiden als die waarvan wij nu getuige zijn heeft niemand kunnen ver moeden. Beria, tort inog 'toe waartschijnlijk de meest gevreesde en gehate man in de Sovjet-Unie, is ten val gebracht. Hii. die ontelbaren voor de rechter heeft la ten slepen, zal nu zelf gevonnist wor den. Beria, die vier maanden geleden bij de dood van Stalin het hoogtepunt van zijn carrière bereikt had, is nu plotseling van zijn voetstuk gestoten. Reeds onmiddellijk na het overlijden van de Russische dictator waren er aanwijzingen dat Beria bevorderd was in de Sovjet-hiërarchie. Toen op 7 Maart de samenstelling bekend gemaakt werd van de nieuwe Russische regering stond in de niet-alphabetisch opgestelde lijst van vice-premiers de naam van Beria voorop, zodat Beria dus direct na Malenkov zelf genoemd werd. Ook in de bekendmaking betreffende het nieu we Presidium van de partij nam de tweede plaats in. (In het Politburo, dat vorig jaar door het Pre sidium werd vervangen, kwamen na Stalin eerst Molotov en Malenkov vóór BeriaBijzonder opvallend was wel de voorname rol die Beria bij de begra fenis van Stalin vervulde: Toen de au toriteiten achtereenvolgens de trappen bestegen van het mausoleum op het Rode Plein werd Malenkov op de voet gevolgd door Beria, achter Beria kwam de Chinese premier Chou En-Lai, toen de vice-premier maarschalk Bulganin en eerst op de vijfde plaats Molotov. Ook in de officiële aankondigingen ?n plech tigheden die daarna plaats vonden werd voortdurend Beria als tweede genoemd, na premier Malenkov zelf. Dat echter achter deze fagade wellicht een contlict schuil ging tussen Beria en Malenkov is indertijd geopperd naar aanleiding van het „doktorencomplot" Toen in het begin van dit jaar met veel ophef in Moskou werd bekend gemaakt dat een samenzwering ontdekt was van een groep vooraanstaande artsen, die in 3948 Zhdanov uit de weg geruimd zou den hebben, werd deze „ontmaskering" wel gezien als een aanval op Beria, die immers als hoofd van de geheime poli tie het complot veel eerder ontdekt had moeten hebben. De bekende deskundige in communistische zaken, prof. Borke- nau heeft indertijd beweerd, dat Malen kov wellicht de geestelijke vader is ge weest van deze manoeuvre om de lijf artsen van Stalin in discrediet te bren gen en aldus zijn eigen medische ver trouwelingen in het Kremlin te krijgen. Maar op 6 April werd plotseling offi cieel in de Russische hoofdstad afge kondigd dat er nooit een complot van medici had bestaan. In het schaakspel op leven en dood tussen Malenkov en Beria scheen de laatstgenoemde een te genzet gedaan te hebben. Een gunste ling van de premier, de oud-minister van Staatsveiligheid, Ignatiev, werd door Beria in staat van beschuldiging gesteld. Beria had, toen hij na de dood van Stalin zowel minister van Binnen landse Zaken als minister van Staats veiligheid werd, Ignatiev al naar het tweede plan verdrongen. De balans is nu definitief naar de andere zijde doorgeslagen: Malenkov heeft Beria schaakmat gezet. Hoe moeilijk de situatie in de hoogste Sovjet-regionen te doorgronden is, en hoe weinig men op de uitingen van de gewetenloze communistische leiders kan afgaan, wordt wel heel duidelijk als men nog eens naleest wat Beria gezegd heeft in zijn rede bij de begrafenis van Sta lin. Hij noemde bij deze gelegenheid Malenkov „een talentvol leerling van Lenin en een trouwe wapenbroeder van Stalin" wiens benoeming tot premier gezien moest worden als een „sprekend bewijs van de volledige eensgezindheid in de leiding van de partij en de staat Deze woorden sprak Beria op 9 Maart; vanmorgen, vier maanden later, heeft men kunnen vernemen wat die „eensge zindheid in de leiding" te betekenen heeft gehad. Malenkov, die waarschijnlijk de hand heeft gehad ir. het overlijden van zijn grote rivaal Zhdanov en die wellicht ook de dood van Staiin verhaast heeft, is er nu in geslaagd de machtige Beria te doen verdwijnen. Het is niet eenvoudig om werkelijk een héér te zijn. En zelfs al brengt men het zo ver, dan is het soms nog een kostbare geschiedenis om zijn uiterlijk met deze nieuwe staat in overeenstemming te brengen. Nieu we mogelijkheden werden evenwel geopend door de volgende adver tentie in de Lonclense „Times": „Heer wenst goed maar gratis te worden gekleed dooi een kleerma ker van Savile-row, in ruil voor recommandaties". GERAAKT minuiminimimmmmmmmmmimmmmmmmii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1