DE GELUIDSBARRIÈRE hoeft geen illusies te zich maken Sombere toekomst voor Perzië Chef-catechist met winterjas aan in brandende tropenzon Geen interesse voor een fiets volgens catalogus-model C Echtgenoot keert na een halve eeuw terug Daverende sonische klappen boven Soesterberg Vier Nederlandse stunt-teams Clara bleef haar liefde trouw Waar hadden we weer ruzie over c 3 IMi!® Examens Luchtmacht-fraudezaak Tenlastelegging nietig verklaard MOSSADEQ, een machtig man DE WONDERLIJKE PSYCHE VAN DE NEGER P. v. d. Akker te Vught onderscheiden Franse bisschop in ons land ZATERDAG 11 JULI 1953 PAGINA 5 Tijd is bij een vliegfeest een al- lesbeslissende factor. Precies om drie ui\r volgende week Zaterdag Viordt dan ook onverbiddellijk een begin gemaakt met, het eerste pro grammapunt, een vlaggenparade door een formatie van veertien Pi- Per Cubs, voorzien van de vlaggen der NATO-landen. Er wordt begon nen. ondanks de drommen belang stellenden, die dan nog ongetwijfeld voor de verschillende loketten zul len staan om een plaatsbewijs te bemachtigen. Het verdient daarom aanbeveling in de voorverkoop (o.a bij alle agentschappen van de K. L. M.) kaarten te nemen, waarbij men dan tevens korting krijgt op de prij zen, die voor staanplaatsen f 1.— bedragen (kinderen beneden de twaalf jaar uitsluitend in de voor verkoop een kwartje), zfitbanken f 2.—, zijtribune f 2.50, fronttribune f 3.50 en autopiaatsen in paddock f 7.50. Het volledige programma is opgenomen in een tachtig pagina's tellende interessante jubileumuit gave van de luchtmacht, die vrijwel overal verkrijgbaar is. De opbrengst van het vliegfeest komt ten goede aan het Van Weerden Poelman fonds. Een vliegdemon- stratie als deze, waarbij rond een kleine basis een dergelijke lucht vloot van meer dan vierhonderd vlieg tuigen wordt sa- Ntilllll Mllllllll Milium ll ll llllllilllllllllllllllllltll lllll mill mill mengetrokken, is wat „timing" en (Van onze speciale verslaggever) n de van louter bedrijvigheid bijkans als een bijenkorf 1 zoemende Neptunus-flat was majoor-vlieger J. L. Flin terman een ware oase van kalmte, toen we hem deze week opzochten bp de Luchtmachtstaf in Scheveningec- Temidden van druk cijferende staf-officieren, af en aan hollende ordonnansen en rinkelende telefoontoestellen in de afdeling „Operations" leunde hij, rustig trekkend aan zijn pijp, achteloos achterover in zijn bureaustoel. En toch is hij het, die volgende week Zaterdag het commando voert over de rijk geschakeerde internationale luchtvloot, die ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht boven de Soesterbergse vlieghei zal opereren. En het is deze 34-jarige vlieger-officier, die de zo talrijke onderdelen van het komende NATO-vlieg- feest het grootste dat West-Europa ooit gezien heeft tot een gecompliceerd en indrukwekkend mozaïek nauw sluitend in elkaar zal moeten passen. Ondanks zijn drukke werkzaamheden ziet Jan Flinter man kans een paar minuten uit te trekken om ons iets te vertellen over de geweldige organisatie, die er aan het vliegfeest vast zit. Maar nog voor het gesprek begonnen is wordt het alweer onderbroken. Parijs aan de telefoon: de Franse luchtmachtstaf biedt duizend maal zijn excuses aan, maar het lichte Franse straal-lesvliegtuig de Fouga Magis ter kan plotseling niet komen. Even glijdt de blik van ma joor Flinterman over het programma, dat gedrukt en wel voor hem ligt en waar de Fouga als nummer zes op voor komt. „Bel de Schelde in Dordrecht even en vraag of ze met een Safir komen", beslist hij dan. En even later is het al in orde: de bekende Nederlandse invlieger Daan Lam- bermond zal met een van deze in ons land in licentie ver vaardigde Zweedse toestellen present zijn. Majoor Flinter man neemt geen LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift „Jezus en Johannes de Doper" P. D. v. Royen, geb. te Amsterdam, wonende Drieber gen; idem op proefschrift „Jewish her- hieneutics in the synoptic gospels and acts" J. W. Doeve, geb. te Den Haag; tot doctor in de lett. en wijsbeg. op proef schrift ..Uit de wordingsgeschiedenis der Hollandse doop- en familienamen" J. v- d. Schaar te Vlaardingen (cum laude). Cand. godgel. A. J. Lamping, Rotterdam; O. Oliemans, Rotterdam en J. H. van Walsum, Leiden. Cand. Ned. recht mej. H. Óvermars, Den Haag; G. H. Ch. Harloff, Den Haag; L. F. D. ter Kuile, Hengelo; M. I. Rese, Den Haag; C. J. Slager, Schoonhoven; J. J. Tuijt, Sche- Veningen, J. R. Dinger, Wassenaar; Chr. Tromp Meesters, Arnhem; P. N. A. v. Dijk, Den Haag; P. D. den Bruigom, Vlaardingen; J. P. Kaland, Den Haag; H. M. v. Drooge, Heemstede; J. Ek, Eindhoven en J. C. Koomans, Dordrecht. Bevorderd tot apotheker de dames B. Bertels, Oegstgeest; C. A. de Groot, Rot terdam; E. N. Luijendijk, Den Haag en de heer A. M. G. Rutten, Voorburg. DELFT cand. electrotechn. ing.: E. J. Abels, Zutphen; J. G. Brannenborg, Roermond; P. v. d. Berg. R. J. Oord, S. de Boer, Leeuwarden; H. Bosma (met lof), Grootegast; J. H. Braams, Schie dam; P. Bultman, Bilthoven; J. Corne- Hssen, Utrecht; B. Oorts, Zeist; C. W. v. Es, Rotterdam; E. H. Ie Fever, Rot terdam; J. T. de Jager, Diepenveen; H. Hok. Amsterdam; J. Krebbers, Deventer; E. D. Looman, Apeldoorn; H. J. Lorenz, Scheveningen; H. v. Meines, Rijswijk tZ.-H.); KA. L. Piceni, Amsterdam; G. H. Plantinga, Bolsward; Y, F. v. Popta, Rloemendaal; R. de Roos, Amsterdam; B Sanders, Oegstgeest; K. H. Schle- »um, Schiedam; A. B. Schotanus, A. Jtmnga Idzerda, 's-Gravenhage; K. JOeters, 's-Gravenhage; S. H. Stenfert, Heist- T. N. Tjwan Bie, Amsterdam; C. T. Wester, Beverwijk; R. v. Wettum, S-Gravenhage; p. R. Wind, Delft; P. Wijn, Eindhoven. Ingenieursexamen v. electrot. ing.; H. Allaries, Wassenaar; F. W. Arnoldus, Middelburg; E. Asmus- sen 's-Gravenhage; H. L. Asser, Laren (N -H.)K. J. H. Bonekamp, Maastricht; H W. Brooshooft, Dirksland; A. W. de la Court, Wassenaar; J. Davidse (met lof) Rotterdam; W. M. Hoekstra, Utrecht- E. Hofmijer, 's-Gravenhage; J. Houtsmuller, 's-Gravenhage; F. D. Hu- ber Heemstede; E. T. H. Hustmx, Eind hoven; C. Knijnenburg, 's-Gravenhage; H. Kok, Eindhoven; P. W. de Leede, 's-Gravenhage; J. Mak, 's-Gravenhage; A. G. v. Nie, 's-Graveniand; M. J. v. d. Oever, Harlingen; E. Olsen, 's-Graven hage; J. M. Peters, Heerlen; J. v. d. Plas (met lof), Alkmaar; J. A. v. d. Reijden, Katwijk; C. Rodenburg, Delft; G. T. Rodenhuis, Wassenaar; J. de Ruijter, 's-Gravenhage; T. A. Schenk, Oegst geest; J. Sluiter, Hilversum; W. Stoor vogel, Dordrecht; Tjiong Joe Bing, Delft; J. A. H. v. Voorthuizen, Rijswijk (Z.-H.)E. Vroegop, Eindhoven; M. de Wit, Hilversum. Hllll IIIMIIIMfMIIMMIIMMMIMMIIMMIIMIIIMIIMIKIIIIIIMIIIMIIIIIl' (Van onze speciale verslaggever) Onder de tien stunt-teams uit zes landen, die aan de vli egdemon- straties zullen deelnemen, bevinden zich vier Nederlandse, naast een Frans, een Italiaans, een Ameri kaans, een Belgisch en twee Engel se. De Nederlanders vliegen met een formatie van drie Harvard-les- vliegtuigen van de Luchtmacht, de „860 Aerobats", in een formatie van vier Seafury-jagers van de Marine Luchtvaartdienst, het reeds be roemde Meteor-stunt-team „Ruiten Vier" en tenslotte een formatie van vier Thunderjet-straaljagers. De Britten zullen een demonstra tie formatie-stunten geven met vier Supermarine-straaljagers en met drie Sea Hawk marine-straaljagers. Verder is er een Italiaans en een Amerikaans Thunderjetstunt-team, ieder met vier straaljagers, een Belgisch stunt-team, bestaande uil vier Gloster-Meteors, en een Frans met vier Ouragan-straaljagers. coördinatie betreft eigenlijk eenlucht- manoeuvre op zich zelf. En tijd is daar bij een allesbeslis- sende factor, vertelt majoor Flinterman. ^Iedere deelnemer moet zich stipt aan het tijdschema hou den, want bij een luchtshow gaat het om seconden. Een stunt-team, dat on dersteboven in de lucht hangt, moet het veilige gevoel hebben, dat het luchtruim aan alle zijden voor hem vrij is. Zo op het eerste gezicht lijkt dat een vrij eenvoudi ge opgave: je veegt de lucht boven het vliegveld schoon en via de verkeersto ren zorg je dat er niemand in komt, die er niets te ma ken heeft. Maar zo simpel gaat dat niet. De program mapunten moeten goed in elkaar overvloeien, waar door het nodig wordt dat er reeds een vliegtuig op stijgt als het vorige nog in de lucht zit. En een straaljager, die de geluidsbar rière in een gieren de duikvlucht wil doorbreken,- moet daarvoor eerst naar een grote hoogte stijgen. Weliswaar doet een super-sonische jager daar slechts enkele minuten over, maar on dertussen zal in lagere regionen het vliegfeest doorgang moeten vinden. En de geluidsbarrière hoeft zich vol gende week Zaterdag geen illusies te maken, zegt Flinterman glimlachend. In het afgelopen weekeinde zijn in Parijs een paar ramen gesneuveld, toen boven het vliegveld Le Bourget aan het slot van de Franse luchtshow een Ameri kaanse „Sabre", een Franse „Mystère" en een „Hunter" en een „Swift" van Engeland met daverende sonische klap pen de geluidsgrens overschreden. En deze vier vliegtuigtypen komen volgen de week allen op het programma voor, zodat ook boven Soesterberg de geluids barrière ongetwijfeld meer dan eens doorbroken zal worden. Bij twee of drie toestellen die zich tegelijkertijd in de lucht bevinden zal het overigens niet kunnen blijven. Ve le vliegtuigen komen van andere vlieg velden in ons land en daarbuiten. Boven Nederland krijgt iedere groep een ver zamelpunt aangewezen, waar men zijn beurt moet afwachten om boven de vliegbasis te verschijnen. En daarbij moet weer met allerlei omstandigheden rekening worden gehouden. De vliegtui gen, die uit België de tweehonderd pa rachutisten zullen aanvoeren, vliegen bijvoorbeeld langzaam vergeleken bij de twaalf Canberra-straalbommenwer- pers die uit Engeland komen en zullen daarom ongeveer twee uur eerder naar hun verzamelpunt moeten vertrekken. Een straaljager kan natuurlijk in een ogenblik tijds op de aangegeven plaats zijn, maar is daarentegen te snel door zijn brandstof heen om lang op zijn beurt te kunnen blijven wachten. Verschillende srtaaljagers zullen volgende week op Soesterberg gevlogen worden door piloten, die in de hichtvaartwereld een grote faam bezitten. Zo zal bijvoorbeeld de Vickers Supermarine Svnft-straaljager worden ge demonstreerd door de fabriekspiloot Lithgou. Deze Britse invlieger, die bij zijn collega's als „Lucky Mike" bekend staat, heeft in het afgelopen weekeinde zijn „Swift" in de recordtijd van negentien minuten van Lon den naar Parijs gevlogen. En met al deze factoren van tijd, snelheid en vliegbereik moet terdege en nauwkeurig rekening worden gehouden, vooral voor het laatste programmapunt, de grote luchtparade, waaraan ruim driehonderd NATO-straalvliegtuigen deelnemen. Majoor Flinterman wuift alle moeilijkheden met een handgebaar weg: „Je werkt eenvoudig volgens het lopen- deband-systeem", zegt hij glimlachend. „Je zorgt dat alles er van alle kanten op tijd inschuift en er is geen vuiltje aan de lucht". dag a.s. gaat er een zogenaamde „no- tam" uit van de verkeersleiding op Schiphol, waarbij het luchtgebied rond Soesterberg voor het burger luchtverkeer wordt gesloten en van tijd tot tijd zal het miS' schien zelfs nodig zijn een paar zoge naamde „luchtwe gen" boven ons land voor het burger- vliegverkeer te blokkeren, om er hoog in de lucht een paar deelne mers aan het vlieg feest in te kunnen „parkeren". On danks al deze maat regelen zal het pu bliek op Soester berg om wille van de veiligheid toch nog wel een enkele keer met één, mis schien twee minu ten pauze genoegen moeten nemen, waarin er dan even niets spectaculairs te zien zal zijn in de lucht. En dit alles is nog slechts een on derdeel van het vliegtechnische ge deelte, waarvoor majoor Flinterman verantwoordelij k is. Na lang puzzlen heeft hij ontdekt, dat er op de ver schillende bases waarvan gestart wordt, voor de zo zeer uiteenlopende machines vier soor ten brandstof aan wezig moeten zijn en een nog groter aantal varianten in olie. En hoewel Engels reeds geruime tijd dc voertaal is bij de luchtmachten van de NATO-landen, heeft hij zich toch maar voor alle zekerheid de moeite getroost uit te vinden of alle deelne mende piloten deze taal wel voldoende beheersen. En merkwaardig genoeg bleek dat niet overbodig, want voor een aantal Franse vliegers zal het no dig zijn, dat zich ook Frans sprekend personeel in de verkeerstoren van Soes terberg bevindt De Luchtmacht heeft ook verder met alle eventualiteiten rekening gehouden. Er kan zich geen situatie voordoen, of majoor Flinterman heeft er al onmid dellijk een oplossing voor bij de hand. Het landelijke dorpje Soesterberg, dat tientallen jaren geleden de Luchtmacht r open reeds in haar prilste stadium heeft gehuisvest en tot op de dag van vandaag is i vftcr- trouw gebleven, demonstreert op niet te miskennen wijze zijn verheugenis over enkel risico, z.a veertigjarig jubileum. Soesterberg heeft zich in feesttooi gestoken en huis vest nu in alle letterlijkheid de Luchtmacht. In de dorpsplantsoenen en zoals hier zo maar ergens op een weilandje zijn vliegtuigen geplaatst. De Spitfire op de foto is vergezeld van de onvermijdelijke marechaussee. Voor de Rotterdamse rechtbank zou gisteren een begin worden gemaakt met de eerste van een aantal zaken, die men de burgerlijke kant van de z.g. Luchtmachtaffaire zou kunnen noe men. Enige tijd geleden zijn de beide officieren, die bij deze fraudezaak wa ren betrokken, reeds door de Krijgs raad veroordeeld. Vandaag zou in Rot terdam terecht staan de 56-jarige E. G., voorheen adjunct-directeur van een Rotterdamse N.V., die volgens de ten lastelegging het Rijk zou hebben be nadeeld voor f 15.000 door het innen van deze gelden voor goederen, die in werkelijkheid niet waren geleverd. De raadsman van verdachte, mgr. J. van Meurs, had een bezwaarschrift tegen deze tenlastelegging ingediend, welke echter door de rechtbank ongegrond was verklaard. Tijdens de zitting vroeg de officier van Justitie, dr. M. S. van Oosten, toe stemming om een wijziging in de ten lastelegging aan te brengen. Nadat de rechtbank in raadskamer was geweest, verklaarde de president, mr. J. v. Vol lenhoven, de tenlastelegging nietig, daar op de wijze, waarop deze was ge redigeerd, geen veroordeling kon vol gen. De zitting werd hierop gesloten. De officier van Justitie zal, naar wij vernemen, van deze beslissing van de rechtbank in beroep gaan bij het Ge rechtshof in Den Haag. Mullah Kashani, aanhanger van de Sjah, en tegenstander van Mossadeq, die vorige week zijn invloedrijke func tie verloor van voorzitter van de Maj lis, de Tweede Kamer. ossadeq is nog altijd de machtig ste man in Perzië en sinds het begin van dit jaar heeft hij zijn positie zelfs aanzienlijk weten te ver sterken. In Januari werden zijn dictato riale bevoegdheden met een jaar ver lengd; ondanks heftig verzet van een be langrijk deel van de Majlis, de Tweede Kamer. In Februari zag hij kans de Sjah beperkingen op te leggen, en intus sen had hij het leger en de politie laten zuiveren van elementen die hem niet aanstonden. Vorige week heeft hij ten slotte een invloedrijke tegenstander ver drongen: Mullah Kashani, die als voorzitter van de Majlis Mossadeq de laatste tijd heftig heeft gedwarsboomd. Mullah Kashani is even Anti-Brits ge zind als. de Perzische premier, en Mos sadeq heeft veel steun van hem gehad toen in .1951 de Anglo-Iraanse Oliemaat- Een. van de vier Nederlandse stunt teams, die Zaterdag samen met Franse, Italiaanse, Engelse, Belgische en Ame rikaanse collega's boven Soesterberg een demonstratie zullen geven van kunstig formatie- vliegen. Van links naar rechts: adju dant-vlieger Hen drik Hartkoren, ka- piteimvlieger-xoaar- nemer Simon van der Pol en lui tenant-vlieger Min- jon. Op de foto hierboven hangt het drietal in hun Harvards onderste boven in de lucht op het moment, dat zij uit een looping komen. hef-Catechist José is een van de wonderlijkste mensen, die ik ooit heb ontmoet, vertelt ons de heer Rein J. Vogels, Public Relations Offi cer van de K.L.M. Dat wil heel wat zeggen, want uit hoofde van zijn beroep heeft de heer Rein J. Vogels in de loop der jaren nog al wat mensen leren kennen. De heer Rein J. Vogels is een benijdenswaardig man; volgende maand gaat hij weer eens naar Johannesburg en begin September moet hij nog éven naar Japan. Wat er aan de hand is? Och, een paar kleine akkevietjes. Even de lucht zuiveren. Voor iemand als de heer Rein J. Vogels is het dan ook niets bijzonders om te zeggen: Wat doen we dit jaar met onze vacantie. Kom, laten wij onze zwager eens op gaan zoeken, Heeroom de Missionaris. Dat zullen niet veel hem na doen als men weet, dat Heeroom zijn zielenplantage be heert in het hartje van Portugees West- Afrika, in Angola. Toch valt het best mee, zegt de heer Vogels. Van Amster dam ben je op de ZuidAfrika-route in een wip in Kano. Van daar is het, eveneens per K.L.M., maar een rukje naar Brazzaville en hier staat weer de Air France klaar, die in twee uur tijds naar Loanda vliegt. Het laatste en zwaarste traject is de 360 km. binnen land in, dat per air conditioned Auto rail tenslotte ook nog gaat. In Caluso stapt men uit en dan is men vlak bij de missiepost, waar Pater Cornelio van Zijl uit Utrecht, van de Congregatie van de Paters van de H. Geest, sinds 16 jaar werkzaam is. Pater Cornelio van Zijl is in zijn vrije tijd architect. Hij bouwde in zijn eigen statie een prachtige kerK met twee imposante torens, alsmede een woonhuis met eigen water en eigen licht. De zielenplantage, die hieronder ressorteert, is zo groot als Nederland. Pater van Zijl heeft als assistent een negerpriester, een roeping uit zijn eigen missieschooltje, en verder op verschillende punten leken als filiaal houders. Een van hen, de meest specta culaire, is Chef-Catechist José. Toen de heer Vogels met hem kennis maakte, droeg hij een voor de tropen al zeer onwaarschijnlijke, lange zwarte win terjas van een verouderd fatsoen. Een andere Chef-Catechist bleek gekleed in een paarsachtige uniformjas met kope ren knopen en gouden epauletten en op de donkerblauwe revers: Waldorf Astoria. De jeugdige boy van Heeroom verscheen in een smokingjasje met glanzend zijden omslagen over niets' anders dan de boy zelf. Het leek chi- merisch. maar de oplossing was vrij eenvoudig: in dankbare ruil voor de Jazzmuziek leveren de States aan Afrika enorme voorraden tweede hands kleding. Die Amerikaanse exporteurs geven daarmee blijk van betere kijk op de psychologie van de neger dan een Nederlandse rijwielfabrikant, die in de gelegenheid was een geweldige order fietsen te plaatsen voor Midden- Afrika. Maar dan fietsen, zoals de neger die wenst: in alle kleuren van de regenboog, met vier remmen en zeg bellen en aan elke kant van het stuur een spiegel. De firma antwoordde: het spijt ons, maar wij kunnen wel model IIB van de catalogus leveren. Model IIW van de catalogus, ideaal voor Neder land, ligt echter buiten de interesse sfeer der negers en de order ging niet door. Met dat al aanvaarden de neger» met plezier de gemakken en attracties van de Westerse beschaving. Tot in de hutten van de afgelegenste dorpen vindt men het fraaiste aluminium kookgerei en de kleine, dikbuikige bloterikjes spelen met plastic auto'tjes en vliegtuigen, zoals bij de Hema in de etalage staan. Overigens zijn tal van Nederlandse firma's in Angola op hun qui vive: blikartikelen van Tieleman Dros, van Zwanenberg Oss en van Van Melle vindt men tot diep in de rimboe om zo te zeggen tussen de leeuwen en luipaarden, de apen en alligators in. Waar de negers het allemaal van betalen? Wel, Angola heeft uitvoer van koffie en sisal en de mijnen leveren mangaan-erts. Elke neger, die op de plantage's of in de mijnen werkt, ver bouwt daarnaast zijn eigen bananen, papaya's en zelfs koffie en heeft wel een kleine veestapel, in hoofdzaak geiten. Er woont een vrij sterk contin gent blanken, 120.000 op de drie en half millioen, en de meesten van hen hebben zich hier van generatie op generatie blijvend gevestigd. Alle in heemsen leren Portugees en bezitten volwaardig het Portugees staatsburger schap. Van iets als een Mau Mau is in deze contreien geen sprake. De verhoudingen liggen dan ook iets gunstiger dan in de Belgische Congo. Chef-catechist José met in de tropen. winterjas Van Brazzaville voer de heer Vogels per pont over de brede Congo-rivier naar Leopoldstad, de enige mogelijk heid, want de K.L.M. mist hier com merciële rechten. Hij kwam er midden in een grote consternatie en wel als ge volg van het bezoek van de Antwerpse voetbalclub Beerschot. Dit was uitge lopen op een drama, want de Beer schot-mannekens sloegen, zoals te ver wachten viel, de plaatselijke blanke elftallen met grote cijfers, in Leo, zoals Leopoldstad in de Congo genoemd wordt, zelfs met 70. Maar van een gemengd zwart-blank elftal wonnen zij slechts op het nippertje met 54. Dit nu is psychologisch een grote fout ge bleken, ook in de Congolese pers ach teraf ernstig betreurd, zodat de heer Rein J. Vogels het nut van zijn me tier hier grandioos zag aangetoond. Want wat gebeurde er. De slecht voorgelichte zwarte bevolking van de Congo geraakte in een vreugderoes, zij zag haar idéé fixe bevestigd, dat de blanken van de Congo maar sufferds zijn, vergeleken met de blanken van België zelf en zij liet er geen twijfel aan bestaan, dat een elftal van louter inheemsen zeker van Beerschot gewon nen had. De brave Congolese Belgen zijn op straat uitgelachen en nage jouwd, zelfs oprechte Walen hoorden zich voor „sales flamins" uitmaken, en dat heeft dagenlang zo geduurd. Dit nu zou in Portugees West-Afrika ondenk baar zijn, al zegt natuurlijk Chef-Cate chist José tot zijn jeugdige leerlingen: Denk er aan, kinderen, als je schappij genationaliseerd werd. Maar toen Mossadeq zich dit jaar tegen de Sjah verzette raakte hij met Kashani in conflict. Mossadeq had in Maart de Majlis een wetsontwerp voorgelegd waarin be paald werd dat het bevel over het Iraanse leger het Hof ontnomen zou worden en aan de premier zou worden toegewezen. De voorzitter van de Kamer stelde alles in het werk om te voorko men dat het voorstel zou worden aan genomen. Toen vorige week Woensdag de ambtstermijn van Kashani, die zich herkiesbaar had gesteld, afliep werd er een geheime stemming gehouden in het parlement. De aanhangers van Mossa deq behaalden een meerderheid. Kasha ni werd verslagen en tot voorzitter werd benoemd: Abdullah Moazami, een rijke jurist en grootgrondbezitter, die geheel aan de kant staat van de premier. Kashani reageerde onmiddellijk met een heftige aanval op Mossadeq en hij ver klaarde letterlijk dat mensen als de pre mier opgehangen zouden moeten wor den. Hij noemde Mossadeq een dictator. De bittere strijd tussen de 79-jarige Per zische machthebber en de 80-jarige oud kamervoorzitter is nu dus geëindigd met een nederlaag voor de laatste. Mossadeq is sterker dan ooit, maar zijn volk heeft niet veel baat gevonden bij zijn alleen heerschappij. Toen Mossadeq in het begin van dit jaar de Majlis verlof vroeg om eigen machtig op te treden lichtte hij dit ver zoek toe met de verklaring, dat hij al dus vrijer zou zijn in de netelige onder handelingen met Engeland en Amerika over de olie-kwestie. Maar toen de twee Westerse mogendheden op 20 Februari nieuwe voorstellen deden kwam Mossa deq weer met de oude argumenten aan en toonde zich niet in het minst bereid tot overleg. Sindsdien is men dan ook geen stap verder gekomen. De Perzische olie-industrie is nog steeds niet op gang. Er wordt wel wat olie verkocht, maar de hoeveelheid heeft geen betekenis voor de nationale economie. Het land is er slecht aan -toe. Van verscheidene kanten wordt Mos sadeq nu bedreigd. Mullah Kashani heeft vele en fanatieke aanhangers in het land, die de nederlaag van hun lei der niet licht opnemen, zoals de zer dagen, al bleek uit een artikel in een Perzisch weekblad, waarin de dood van de premier geëist werd. Voorts is enige maanden geleden nog eens gebleken, dat de Sjah in vele kringen zeer popu lair is. Maar Mossadcdj dient vooral op zijn hoede te zijn voor de Perzische communisten. De communistische Tu- deh-partij is bijzonder sterk en leden van deze partij schijnen zich in ver schillende belangrijke ministeries te hebben ingedrongen. De regering treedt niet erg krachtig op tegen de communis ten, wat waarschijnlijk verband houdt met de recente verbetering van de Per zischRussische betrekkingen. De Per zen hebben met de Sovjet-Unie de laat ste tijd goede zaken gedaan, voorts is er sprake van spoedige besprekingen over de grensgeschillen tussen de beide landen en tenslotte heerst er grote di plomatieke bedrijvigheid tussen Tehe ran en Moskou. Mossadeq is nu ook in moeilijkheden geraakt met de Verenigde Staten. De premier schijnt de vorige maand een brief te hebben geschreven aan Eisen- Mossadeq, de premier van Perzië, die op het ogenblik over dictatoriale be- voegdheden beschikt. hower, waarin hij om financiële steun verzocht om de Perzische begroting te redden. Maar de president heeft Mos sadeq geantwoord dat hij het Ameri kaanse volk niet kon vragen gelden be schikbaar te stellen voor een land dat over zulke rijke olie-bronnen beschikt. De hulp die de Perzen ontvangen in het kader van het Amerikaanse programma voor de onontwikkelde gebieden is reeds niet gering en bovendien verle nen de V.S. het land militaire steun. Eisenhower heeft in zijn antwoord op het schrijven van Mossadeq overigens ook gewezen op de ongerustheid die er in Washington bestaat over de toene mende invloed van de Tudeh-partij. Mossadeq bevindt zich in een hache lijke situatie, al zal hij dit zelf niet wil len toegeven, en de toekomst van Perzië ziet er somber uit. Heden, Zaterdag, herdenkt de heer P. v. d. Akker te Vught de dag, dat hij voor veertig jaren als kok in dienst trad van „Loyala". Bij het feestelijk ontbijt hedenmorgen, deelde pater Superior dr. De Graaff mee, dat Z.H. de Paus de ju bilaris heeft onderscheiden met het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Op de receptie had burgemeester jhr. mr. F. van Rijckevorsel ook een ver rassende mededeling, n.l. dat de Konin gin de jubilaris heeft begiftigd met de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oronje Nassau, wegens 40- jarige trouwe dienst. kwaad doet, krijg je vlekken op je zieltje. blanke Het is feest in de kleine woning van de familie Stickel te Queens, een voor stadje van New York. Op zekere dag had de heer des huizes, Sam, nogal koeltjes afscheid genomen van zijn vrouw en vier kinderen. Er was een huiselijke onenigheid geweest en daar om ging hij op 21 November 1903 een poosje op reis. Vijftig jaar lang bleef hij weg. maar dc laatste tijd kon hij het niet langer uithouden. Als een kaal, grijnzend mannetje van 86 jaar keerde Sam van de weck in de echtelijke wo ning terug. Zijn eveneens 86-jarige vrouw Clara vergat alle zorg en al het lijden dat ze in die halve eeuw had moeten doormaken en verwelkomde haar man met een ferme zoen. Waar die ruzie destijds over ging? Hand in hand hebben de beide oudjes gepro beerd om het zich te herinneren, maar geen van beiden wist er het fijne meer van Sam dacht eerst dat het gezicht hem niet beviel van de kostganger, die Clara destijds op kamers had genomen om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar toen Clara meende dat Sam's fa milie niet veel op had met het „meisje zonder geld" dat hij had getrouwd, was Sam niet meer zo zeker van zijn zaak. Clara heeft het in die vijftig jaar niet gemakkelijk gehad. Eerst ging ze uit wassen en daarna werd ze huis houdster. Een van haar beide zoontjes stierf toen het twaalf jaar oud was en het jongste dochtertje korte tijd later. Maar nooit gaf Clara de hoop op dat Sam nog eens zou terugkomen. Ze bleef van hem houden en zij heeft al tijd geweigerd toe te stemmen in een scheiding. Sam is eerst zes jaar op reis geweest en daarna opende hij een hor logezaakje in Detroit. Hoe langer hij weg was, hoe meer Sam de moed ont zonk om nog ooit naar Queens terug te keren. Zijn oudste dochter is altijd naar hem blijven zoeken en het is voor een belangrijk deel aan haar te danken dat Sam zich vermande. Hij had nog gedacht dat de ontvangst wel niet zó daverend zou wezen en dat hij weer gauw in Detroit terug zou zijn. Maar de sfeer in de familie was zó hartelijk, dat hij besloot te blijven. Clara is kortgeleden hersteld van een zware ziekte. Ze zei: „Nu heb ik de beste dokter van de wereld. Nu kan mij niets meer gebeuren". De Franse bisschop mgr. Amable Chassaigne uit Tulle (provincie Cor- reze) is Vrijdagavond te Groesbeek aangekomen. Hij zal Zaterdagmorgen in de Groes- beekse parochiekerk een zoon van het dorp tot priester wijden. De grijze bis schop was in gezelschap van zijn vica ris mgr. Moneger, de overste van het groot seminarie in Tulle, de heer Man- gematin en de neomist P. Kuyltjes, die in het Franse bisdom zijn studies heeft volbracht en nu in zijn geboorteplaats de H. Priesterwijding zal ontvangen. Namens de gemeente Groesbeek werd de hoge gast verwelkomd door de heer H. J. van de Veer, chef der secretarie. De Groesbeekse bevolking was enthousiast in haar begroeting. De bisschop begaf zich tussen de mensenmenigte, waarbij hij zich vooral tot de jeugd richtte. Mgr. Chassaigne zal na enkele dagen weer naar zijn diocees in midden-Frankrijk terugke ren. m- m- '■ag zx-. ast ir- F. ai- 1 s-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5