V.S. bieden Rusland voedsel aan voor Oost-Duitse bevolking D Het spoor van het zwaarcL Aanvullingen op radar? ZEEBENEN TE KOOP! H Scheveningse Pier weer in het brandpunt der belangstelling D Een vraag, een antwoord WONDERLIJKE SOUVENIRS OP VERKOPING TE BIRMINGHAM i V Westelijke commandanten in Berlijn vragen invrijheidstelling voor arbeiders Hevige overstro ming in N.-Italië Ministers bespreken Oost-Europa Verkiezingen op 6 September Nieuw systeem voor peilingen Éénmaal, andermaal Het vraagstuk der eenheid nEm Diverse ontwerpen 6 ZATERDAG 11 JULI 1953 PAGINA 7 Reeds 22 personen omgekomen In Washington In West-Duitsland Dieselvrachtwagens voor rampgebied Ontslag commissie van toezicht Rijksacademie Beraad in partij bestuur K.Y.P. Triest einde van strand- vreugde Tocht over Middellandse Zee openbaarde on plezierige geheimen der zeeziekte Sr5 - Plannen voor een kolossaal pierhoofd van 44 meter hoogte met een diepzee-aquarium; tot een zeepaviljoen in de vorm van een schip; 800 meter uit de kust Watersnood Japan Nederlandse goederen voor slachtoffers Liturgische weekkalender Amerika heeft de Sovjet-Unie aan geboden levensmiddelen tot een waarde van 15 millioen dollar ter beschikking te stellen voor de hongerende bevolking Van Oost-Duitsland. De V.S. hebben Rusland verzocht zo spoedig mogelijk op dit aanbod te antwoorden. De Westelijke commandanten in Berlijn hebben intus sen gisteren de Sovjet-commandant van Berlijn verzocht de vrijlating te bespoe digen van de arbeiders die tijdens het oproer van 17 Juni waren gearresteerd. De Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou heeft gisteren namens President Eisenhower een nota overhandigd aan de Russische onderminister van Buiten landse Zaken, Andreï Vishinsky. Hierin wordt verklaard dat Amerika als mede bezetter in Duitsland bezorgd is over de berichten van de Amerikaanse Hoge Commissaris en van de West-Duitse (Vervolg van pagina 1) Welnu, er wordt een hoger loon uit betaald al naar gelang de maatschappe lijke prestatie een andere en meer be langrijke, een meer zeldzame is. Dit is geen uitvinding, geen kunstmatig pp- schroeven van mensen en van menselij ke verhoudingen. Dit is het consequent doorwerken van een natuurwet waar mee wij nog blij moeten zijn ook. Zou geen extra beloning worden gesteld op het leveren van een extra prestatie, hetzij deze prestatie een qualititatieve of qualitatieve is, dan zou het er maar gek uitzien. Iedere arbeider eist terecht doorbetaling van overuren met een ex tra bijslagprestatie Dit is de beloning voor een quantitatief extra pres tatie. Iemand die door grote geestelijke gave bijzondere leidinggevende arbeid kan verrichten, wordt terecht voor deze ualitatief hogere arbeidsprestatie hoger b-'oond. aar is een tijd geweest, waarin het verkrijgen van een hogere beloning voor een hogere presta tie geheel vanzelfsprekend was. In de oertijd kregen de beste jager en de handigste visser de grootste stukken. De pater familias, die met overleg een wintervoorraad vormde, had de beste garanties tegen honger en koude. We hebben ook een tijd gekend, waarin die vrijheid zwaar misbruikt werd. De „vrijheid" die toen werd gepredikt, be tekende in feite ongebondenheid voor een zeer kleine groep en slavernij voor wat de Paus noemde een onafzienbare massa proletariërs. Dit vrijheidsmisbruik noopte tot reglementering. In deze re glementering is eveneens een groei vast te stellen. Eerst waren er uitsluitend de beschermende wetten, daarna de re gelende en ten slotte de verzekerende wetten. Het complex noemen we de so ciale wetten. In dit geheel past onder de huidige omstandigheden, ook een re glementering van het inkomen. Verbind nu deze reglementering met de beloning naar prestatie. Vooral onze arbeiders tonen veelal een groot gevoel voor bil lijkheid en recht. Wanneer iemand een loon heeft van f 50 per week, dan betekent dit, dat hij 30 pet van zijn loon als toeslag ontvangt. Wij nemen daarnij aan, dat dat loon van f 50 hem in staat stelt aan redelijke eisen overeenkom stig zijn maatschappelijke functie en maatschappelijk stand te voldoen. (Men zie dit los van tegenwoordige loon- en prijsverhoudingen. Als nu daar naast een andere arbeid presterende f 100 per week toekomt, omdat de kwa liteit van de door hem gepresteerde ar beid dit waard is, is het dan billijk hem voor een gelijk aantal kinderen, in pro centen uitgedrukt slechts de helft van de kinderbijslag te verlenen als de eer ste arbeider? Indien hij immers even eens voor vijf kinderen f 15 ontvangt, krijgt hij geen dertig maar slechts vijf tien procent. Ten slotte nog een enkel woord over de misvatting, dat een kind uit een ge zin met minder verdiensten evenveel „kost" als dat uit een gezin waarvan de vader een hoger beloonde arbeids prestatie levert. En ook hier zullen wij wel weer om bestreden worden. Zoals onze briefschrijver N. uit Haarlem reeds doet als hij zegt: „Ik zie het dagelijks om me heen, dat lui, de het beter gaat dan een arbeider, zich van alles gaan aanmatigen. Zoals dure sigaren, een mo tor, een auto of zeilboot zelfs en een werkman negeren ze gewoon als zijnde beneden hun stand. „In alle oprecht heid gezegd, dit is een zeer oppervlak kig standpunt. Of we het nu look vin den of niet, er is milieuverschil, er is standsverschil. En in elke stand leeft men anders. We zeggen helemaal met beter of slechter, maar wel anders. Er v/orden andere eisen gesteld aan kle ding, aan schoolopleiding, aan culturele vorming. Er is toch geen zinnig mens, die wil trachten dit te ontkennen. Wil men misschien een volledige gelijkheid voor allen? Elke poging, die in de loop van de wereldhistorie daartoe is onder nomen, en neem ze van „Les Pauvres de Lion" in de middeleeuwen tot de moderne communisten in Rusland, is volledig mislukt. En dat kon niet an ders, omdat al die pogingen in strijd waren met de natuur. Rest nog de vraag die de heer J. B H- te Bloemendaal stelt over de kin derbijslag voor middenstanders en an dere zelfstandigen. In principe zijn we het met deze briefschrijver eens. Maar dit is een aangelegenheid, die zich niet in een paar volzinnen laat behandelen. We komen daar te zijner tijd nader op terug. Bondskanselier, als zou een deel van het Duitse volk ernstig gebrek lijden. De V.S. bieden daarom hun tradities ge trouw hulp aan in de vorm van een levensmiddelenzending ter waarde van 15 millioen dollar, voornamelijk graan, suiker, spek, soya-olie en enkele andere producten. De Hoge Commissaris in Duitsland heeft bevel gekregen de le vensmiddelen aan de sector- en zone- grenzen gereed te houden. Amerika verzoekt de Sovjet-Unie zo spoedig mo gelijk te antwoorden opdat het voedsel tekort in Oost-Duitsland „dat een be langrijke rol heeft gespeeld bij de re cente demonstraties tegen de plaatse lijke autoriteiten" spoedig kan worden opgeheven. Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, had President Eisenhower schriftelijk verzocht voedsel ter be schikking te stellen. De Bondsrepu bliek is zelf ook voornemens voedsel te sturen naar Oost-Duitsland. D» Amerikaanse President heeft ook andere naties uitgenodigd hulp aan Oost-Duitsland te verlenen. De Westelijke commandanten in Ber lijn hebben hun Russische collega, ge neraal Dibrova, schriftelijk verzocht de tijdens de opstand gearresteerde arbei ders in vrijheid te stellen. Het schrijven is opgesteld na het bezoek van de onderzoekingscommissie van het Inter- Hevige overstromingen in Noord-Ita- lië in de omgeving van Milaan hebben tot nu toe aan minstens 22 personen het leven gekost. Het dorpje Marone aan het Iseo-meer werd gedeeltelijk met de grond gelijk gemaakt door het overstromingswater dat van de Alpen afstortte. Zeven arbeiders werden gedood toen een pakhuis door het water instortte. Een meisje werd op het land door de bliksem getroffen. Elf personen wor den vermist. Men is begonnen met de evacuatie der bevolking uit het nood- gebied. i nationaal Verbond van Vrije Vakbewe gingen aan de Westelijke bevelhebbers. In Saksen hebben de communstische autoriteiten intussen alle autoriteiten van de Evangelische Kerk die in hech tenis waren genomen, in vrijheid ge steld. De straffen uer veroordeelden zijn kwijtgescholden. De organisatie voor burgermilitie in Oost-Duitsland, de „Vereniging voor Sport en Techniek" heeft haar militaire trainingsprogram uitgesteld. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Engeland en Amerika zijn gistereii te Washington hun overleg begonnen met een bespreking van de situatie in Rusland en Oost-Europa Vooral de betekenis van de val van Beria is onderwerp van gesprek ge weest. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, die met vacan- tie in Frankrijk was, is naar Washing ton ontboden om verslag uit te brengen over „het incident-Beria." Voor de conferentie begon hield de Amerikaanse minister John Foster Dul les een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat de gebeurtenissen rond de figuur van Beria de zwakte tonen van het Sovjetregiem. Voor millioenen was Beria de personificatie van de bru te, totalitaire macht, aldus Dulles. Zijn val heeft de mensen in het Sovjet-bloc nieuwe hoop gegeven. Tegenover deze gebeurtenissen moeten wij onze politiek coördineren, aldus de minister. Wij ko men op een uiterst gunstig tijdstip sa men. De vrijheid zit achter het ijzeren gordijn weer In de lucht. Ook Lord Salisbury en minister Bi dault legden voor het begin van de conferentie verklaringen af. Bidault sprak met zulk een zwaar accent, dat de verslaggevers hem moesten vragen zijn verklaring in het Frans te willen herhalen. Vandaag komen de minister* weer bijeen. De West-Duitse president, dr. Theodor Heuss heeft gisteren vastgesteld, dat de algemene verkiezingen voor de West- Duitse Bondsdag dit jaar gehouden zul len worden op Zondag 6 September. Er zullen in totaal 484 nieuwe leden wor den gekozen. De eerste assistent-observator van de filiaal-inrichting Rotterdam van het K.N.M.I., de heer F. de Ronde, heeft in het Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart te Rotterdam voor een aantal deskundigen een uit eenzetting gegeven van een door hem uitgedacht systeem voor navi gatie van schepen, dat hij wil zien als aanvulling op de radarnavigatie aan boord van schepen en langs de wal. In zijn uiteenzetting vertelde spr., dat indien een schip in een nauw en/of boch tig vaarwater door mist wordt overval len, de radar te hulp wordt geroepen, indien het schip dit middel heeft. Als oud-gezagvoerder was de heer De Ronde van oordeel, dat radar en andere elec- tronische systemen echter niet nauw keurig genoeg zouden zijn. De tegen woordige electronische hulpmiddelen, zo was spr.'s idee, bieden de gezagvoer der niet wat hij nodig heeft. Als aanvul ling ziet hij de oplossing in een met drie centimeter werkende zend- en ontvang- installatie, die in korte tijd kan worden vervaardigd door de N.V. Hollandse Signaalapparaten-fabriek. Men plaatse reflectoren, die gebundelde golven uit zenden in bochten van nauwe rivieren of kanalen e.d. Het schip, dat de golven via zijn installatie eveneens gebundeld ontvangt, moet in de richter van de zen der varen, de zender zendt afwisselend b.v. een kort en een lang geluid uit. Het vaartuig, dat de goede koers vaart, zal nu een aaneengesloten geluid horen. Wijkt het van de vastgestelde lijn af, dus naar links of rechts, dan wordt of de korte uitgezonden geluidsstoot of de Op het goederenemplacement van Van Gend en Loos te Breda zijn Vrijdag middag negen Dieselvrachtwagens aan geboden aan negen Zeeuwse vervoer ders, die door de watersnoodramp zijn gedupeerd. Deze wagens, die een waar de vertegenwoordigen van ongeveer f 200.000 zijn bijeengebracht door de „Verein, Oesterreichische Industriellen en werden aangeboden door mr. R. M. J. Holla, rijkshoofdinspecteur van het verkeer in de drie Zuidelijke provin cies. Mr. Holla noemde dit een bewijs van hulp, dat hoopgevend is. Oosten rijk, zelf kreunend onder de gevolgen van de tweede wereldoorlog, vergeet zijn eigen moeilijkheden en helpt Ne derland, dat een watersnoodramp te keren heeft, aldus spreker. Hierna wer den de contactsleuteltjes uitgereikt, waarna de heer Van Paasschen uitKrui- ningen in enkele eenvoudige woorden dankte voor deze aanbieding. lange uitgezonden geluidsstoot ontvan gen, zodat de gezagvoerder dan weet, dat hij moet manoeuvreren, tot hij we derom een aaneengesloten geluid hoort. Dan vaart hij weer de goede koers. Bij bochten overlappen de geluidsgolven el kaar en daar deze de kapitein bekend zijn, kan hij de volgende uitgezonden signalen opzoeken. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 September 1953 aan prof. dr. J Q. van Regteren Altena, mr. A. J. d'Ailly, Jhr. D. C. Röeli, Jhr. J. Six en mr. B. Kist op hun verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de commissie van toezicht op de rjjksakademie van beel dende kunsten, met dankbetuiging voor de door hen als zodanig bewezen dien sten. 137. Bor Khan is bezig de arenden te voeren, die naast zijn tent op hun rustpalen zitten, als Eric met Orm en Halfra op hem toetreden. De steppenhoofdman neemt zijn gasten onderzoekend op. Alweer op jacht, Noorman?" zegt hij met lichte spot. „Op jacht naar eh kreupele paarden?" De Noorman glimlacht. De wetenschap, dat boodschappers nu onderweg zijn naar zijn vrouw in het verre Noorwegen, heeft hem weliswaar van een zware zorg bevrijd, doch de vage onrust, die hem bekroop op het moment, dat hij het hoefspoor van het kreupele paard ontdekte, kan hij maar niet van zich afschudden. Hij weet, dat de Nomaden hem hierom heimelijk uitlachen. Bor Khan schudt medelijdend het hoofd. „Wat wilt ge toch, Noorman? Als Tsacha zich in de omgeving ophield, zouden mijn jagers zijn sporen reeds lang gevonden heb ben." Eric haalt de schouders op. „Wellicht hebt gij gelijk, o Khan. Wellicht bedriegt mijn voorgevoel mij, doch een wandeling kan stellig geen kwaad, nietwaar?" En met een korte groet vervolgt de Noorman zijn weg. „Ik kan die landhaai niet uitstaan", gromt Orm duister. „Het is aan alles te merken, dat hij stiekum op dat zwaard loert en vroeg of laat slingert hij ons overboord. Maar ja, ik wil niemand ongerust maken natuurlijk. Ik ben echt blij, dat ik nog leef. Hoe wel dat ook maar een kwestie van tijd is. Maar door al dat hoffelijke gedoe laat ik me niet uit de koers slaan." Hij gluurt tersluiks naar Halfra. „Welke krombenige roer ganger kan zich een oordeel over hoffelijkheid aanmatigen", snuift de zwierige edel man gekrenkt. „Deze Nomaden mogen enigszins ruw zijn in hun gebruiken, ze hebben een ingebouwde eh ingeboren beschaving, dat ziet iemand van verfijnde geest zoals ik, direct. En in alle eenvoud gesproken, geloof ik, dat deze simpele lieden drommels verheugd zijn, twee vermaarde zwaardvechters als Heer Eric en ik in hun midden te hebben. Nietwaar, Heer Koning?" De Noorman lacht fijntjes, doch in zijn hart weet hij, dat Orm gelijk heeft... Voor- zichtig zoeken de mannen hun weg door de beboste vallei. Doch eensklaps staat Orm, die achteraan sloft, met een ruk stil. „Hé, wacht eens even," gromt hij. Arg wanend loopt hij terug en terwijl ook zijn twee metgezellen haastig op hun schreden terugkeren, maakt hij voorzichtig een dikke pluk wollig bont los van een lage tak. „Groeit hier het bont soms aan de struiken?" „Dat is van de muts van een Nomade", stoot Eric uit en eensklaps weet hij, dat zijn voorgevoelens juist zijn geweest. Hij bukt zich snel en onderzoekt de grond tussen het dichte struikgewas nauwkeurig. De nog verse sporen, tonen duidelijk, dat hier iemand op handen en knieën voortgekropen is in de richting van het kamp. „Snel!" beveelt Eric, terwijl hij opspringt. „Terug! Iemand, die op zijn buik door de struiken sluipt heeft niet veel goeds in de zin. We zullen Wolf Op hetzelfde moment verstijft hij. Uit het kamp dringt een zwak doch fel geblaf van de wolfshond tot hem door, even later overgaande in een hees gejank. Dan het rumoer van opgewonden kreten en daar bovenuit een kort ogenblik slechts de wan hopige stem van Erwin: „Fadir! FadirFadir!" Naar het K.N.P. verneemt zal het par tijbestuur van de Katholieke Volks partij 18 Juli bijeenkomen om zich te beraden over het vraagstuk van de een- beid onder de Katholieken. Dat tot op heden nog geen medede ling van het partijbestuur verschenen is over het vraagstuk der eenheid in het licht van de jongste uitlatingen van de heren Weiter en Ruygers, wordt als volgt verklaard in de, Opmars: „Zowel van de zijde van de heer Wei ter als van de kant van de heer Ruy gers, in het maandblad van de Katho lieken in de Partij van de Arbeid, zijn verklaringen afgelegd met betrekking tot het probleem van de politieke eenheid der Katholieken in Nederland. De Opmars zal op dit ogenblik geen commentaar geven op de uitlatingen van de heer Weiter en ook niet op die van de heer Ruygers, welke thans min of meer uit naam van zijn medestan ders werden gepubliceerd. Immers, de leiding der partij beraadt zich nog over de wijze waarop zij haar beleid ten op zichte van het herstel der eenheid zal voeren. Dit beraad is thans in een acuut stadium gekomen, zodat spoedig mede delingen daaromtrent kunnen worden verwacht. Uiteraard zal het beleid van het bestuur der K.V.P. gebaseerd zijn op de woorden, door Z.Em. de Kardi naal ten opzichte van de eenheid ge sproken tot alle Katholieken van Ne derland". De familie Snelders uit Amsterdam, die in een huisje aan het strand te IJmuiden gekampeerd heeft en zijn vacantie Vrijdag besloot met het weer huistoe brengen van de inventaris, heeft een triest einde aan zijn vacantie-genoe- gens gevonden. Temidden van het huis raad op het Plateau viel hun 2-jarig zoontje met een stoel achterover. Het knaapje is met een lichte hersenschud ding in het Antonius-ziekenhuis opgeno men. (Van onze medische medewerker) et is weer vacantietijd en de uitverkorenen onder ons zul len per auto, per boot of per vliegtuig uitzwermen naar alle wind streken. Het kleine gele tabletje, dat de mannen der wetenschap be reid hebben tegen zee-, lucht- en wagenziekte, „bewegingsziekte" zo als men in Engeland en Amerika zegt, zal weer voor velen een uit komst blijken. Wat Is nu zeeziekte? U wordt er natuurlijk nog niet veel wijzer van, als ik begin met te zeggen, dat zee ziekte waarschijnlijk toegeschreven moet worden aan de voortdurende onregelmatige bewegingen, waarin ons lichaam gedwongen wordt ten- de schrijver dezer regelen het gerui me tijd moeten doen, totdat hij aan boord van een Spaans vrachtschip, eens het twijfelachtige genoegen heeft gesmaakt, op de om haar kalme water bekend staande Middellandse Zee, een fikse Novemberstorm mee te maken. Van de aanwezige passa giers bleken er maar drie bestand te zijn tegen zeeziekte, de rest voelde zich al even beroerd als ondergete kende. De atmosfeer aan boord van het stampende en slingerende scheep je, waar de stank van machine- en olijfolie zich mengde met de lijf- en knoflookgeuren der bemanning en waar overal in het rond onpasselijke lieden lagen te kreunen, was rondweg ondraaglijk en demoraliserend. gevolge van de deining van het schip op de golfslag. Vanzelfsprekend geldt dit niet alleen voor zeeziekte, ook bij lange autotochten en bij luchtreizen zijn het weer die ge dwongen aanhoudende bewegingen, die de oorzaak van alle ellende zijn. Deze onregelmatige lichaamsbewe gingen prikkelen het evenwichtsor gaan, dat zetelt in het inwendige gehoororgaan, zo hardhandig dat er als het ware een mechanische be schadiging van dit zintuig optreedt met de bekende gevolgen, die wij zeeziekte noemen. Na een poosje kan het evenwichtsorgaan zich aan deze nieuwe situatie aanpassen, en ver schijnen deszelfs bezitters ondanks het slingeren van het schip weer aan de maaltijden en 's avonds weer in muzieksalon en bar. Niet iedereen is gevoelig voor de plagerijen, die Neptunus op winderi ge dagen in voorraad heeft voor de genen, die zijn domein bevaren. Toch kan men rustig aannemen, dat het aantal dergenen, die vatbaar zijn voor zeeziekte, veel groter is dan dat van de lieden, die zich tijdens een storm in de Golf van Biscaye kip lekker voelen. Behalve de prikkeling van het evenwichtsorgaan schijnt ook het kijken naar het rijzen en dalen van de horizon op gevoelige naturen een fatale invloed te hebben. Met deze kennis van zaken heeft Sinds die gedenkwaardige nacht op de Middellandse Zee, kan ik het volkomen begrijpen, dat een van de eerste zorgen van het geallieerd opperbevel, dat de invasie voorbe reidde, uitging naar de vervaardiging van een werkelijk betrouwbaar mid del tegen zeeziekte voor de soldaten, die aan de verschillende lajidingsope- raties zouden moeten deelnemen. Immers, de gevechtswaarde van een zeezieke soldaat is volkomen nihil. Uit het gecombineerde Anglo Amerikaanse onderzoek, dat hier het gevolg van was, bleek dat de vroe gere opvatting omtrent de oorzaak van zeeziekte gewijzigd moest wor den, of liever aangevuld, in die zin, dat wij bij onze verklaring, niet de nadruk moeten leggen op de mecha nische beschadiging van het even wichtsorgaan, die wij tot dan verant woordelijk meenden te moeten stel len voor de bekende verschijnselen van misselijkheid en braken en zich in allerhoogste mate ellendig en van God en de mensen verlaten voelen, maar dat, zoals er nu aan het licht gekomen was, de (tengevolge van de voortdurende prikkeling van het evenwichtsorgaan) in grote hoeveel heden gevormde histamine hiervan de oorzaak was. Met andere woorden, men had ontdekt, dat zeeziekte een soort histamine-vergiftiging was. En met deze wetenschap gewapend «CMEMATI8CNE DOOaSNEoe VAM HET A»uAttlUM MkAMETAEuJM Een zeer merkwaardige verkoping Wordt op het ogenblik gehouden in Birmingham. In de eerste plaats ligt daar Hitler's persoonlijk exemplaar van zün boek „Mein Kampf", in leer gebonden en goud op snee. Het is be vlekt met het bloed van Nazi-officie ren, die in de laatste dagen van het a hun eed van trouw aan Attoif Hitier hernieuwden en die deze ceremonie met hun bloed bezegelden. Na de val van Berlijn zou het boek door een Brits officier uit de ruïnes Van de Rijkskanselarij zijn gehaald en Baar Engeland gesmokkeld. In een andere woelige tijd, n.l. tijdens de Bolsjewistische revolutie in 1918, Werd uit de kathedraal van het toen- ®aalige St. Petersburg de beroemde „Zwarte Maagd van Kazan" wegge voerd naar het buitenland. Het is een religieus kunstwerk, uitgevoerd in goud - en versierd met diamanten, eme- ralden, robijnen en parels. Het hoogste bod in Birmingham bedroeg f 15.000. „Nee", sprak de eigenaar van al deze vreemde stukken, Arthur Hillman, „als ik het particulier verkoop krijg ik er meer voor". Meer geluk had hij met het zwaard van de Turkse Sultan, be zet met 225 diamanten, zeven grote emeralden en vier grote saffieren en gestoken in een gouden schede. Het ging van de hand voor f 10.250. Drie portretten van geallieerde oorlogslei ders, geschilderd door een onbekende kunstenaar, brachten het volgende op: Churchill f 60, Roosevelt f 27 en Stalin f 10.... Tenslotte, en dat is misschien wel het kostbaarste stuk uit de collec tie, is er het zwaard van de Russische Tsaren. Daar zitten 1391 diamanten aan, 529 emeralden en vier bijzondere emeralden, die elk zes karaat wegen. (Van onze Haagse redactie) e badplaats Scheveningen verheugt zich in een immer stijgend aantal bad gasten. De hotels zijn overvol en als de zon maar even een paar stralen over het strand laat schijnen, komen er prompt duizenden mensen uit alle delen van de wereld om zich in de genoegens van het strandleven onder te dom pelen. Maar voor velen, zowel Nederlanders als buitenlanders, heeft de bad plaats nog één onvolkomenheid en dat is dan de afwezigheid van de pier. Over dit bouwwerk wordt de laatste tijd weer heel wat overleg gepleegd, zelfs op „hoog niveau". Want de maatschappij Zeebad koestert als een dierbare wens, dat de pier op de een of andere manier weer terug moet komen in het Sche veningse strandbeeld. Een verzoek om verlenging van de concessie voor het oude bouwwerk, dat door de Duitsers in de bezettingstijd werd verwoest welke in 1958 afloopt, is reeds geruime tijd geleden in zee gegaan. Antwoord is hierop nog niet ontvangen, maar men heeft toch de goede hoop, dat de ver lenging spoedig zal loskomen en dan zal het niet lang duren, of Scheveningen heeft weer een pier. Tenminste, ais men het over de diverse ontwerpen, die in de loop van de jaren voor een nieuwe pier zijn gemaakt, kan eens worden. Er zijn namelijk een aantal voorontwerpen gemaakt, waarvan sommige geen enkele kans van slagen hebben, door hun al te fantastische opzet, terwijl an dere, door de hoge bouwkosten die er mee zijn gemoeid, als te duur zuller. moeten worden verworpen. Een van deze ontwerpen, is het plan van ir. E. G. Boissevain uit Den Haag. Reeds enkele jaren geleden heeft de heer Boissevain, in samenwerking met prof. G. Zeegers uit Wassenaar, een schets gemaakt voor een pier, aan het eind waarvan een groots opgezet aqua rium en planetarium zou komen, in de plaats van de promenade op de oude pier. Dit gebouw zou dan moeten be staan uit elf verdiepingen, waarvan een aantal onder de zeespiegel. De kelder verdieping is ontworpen als een groot bassin, waarin één of meer zeer grote vissen kunnen worden ondergebracht De ontwerpers hebben hierbij gedacht aan haaien of bruinvissen. Hierboven zouden dan een aantal kleinere aquaria kunnen worden ingericht. Wandelgan gen langs de bassins stellen de bezoekers van de pier in de gelegenheid de vissen zonnebaders, terwijl een groots opge zette koepel het majestueuze bouwwerk zal moeten voltooien. Deze koepel kan, volgens de ontwerpers, worden gebruikt als planetarium, sterrenwacht, of iets dergelijks. De bovenverdiepingen bevat ten voorts nog congreszalen, kleine ver gaderzalen, ontvangsthallen, etc. De aquaria in het lager gelegen ge deelte van het bouwwerk kunnen voorts interessante studie-objecten vormen voor wetenschappelijk onderzoek. Om dit onderzoek te bevorderen is in een van deze verdiepingen een labora torium geprojecteerd. Getuigt het eerste gedeelte van dit plan al van een grootse opzet, ditzelfde blijkt bij het ontwerp voor de toegang tot dit machtige bouwwerk, de pier zelf van dichtbij te beschouwen. Boven dit aquariumgedeelte komt dan als eerste verdieping een promenade-dek. Achter eenvolgens zouden daarboven verschij nen een etage met een café-restaurant van bescheiden afmetingen met een dancing, een verdieping met een groot restaurant met bar en een uitbouw, die de bezoekers de illusie moet geven, zich vrij diep op de zee te bevinden, de vol gende etage is speciaal bestemd voor de dus. Deze is namelijk eveneens gesplitst in verdiepingen. Alleen hebben de ont werpers zich hier beperkt tot twee ni- veaux. De bovenste is het normale wan- deldek, waarover men zich naar het bouwwerk kan begeven, juist als dit bij de oude pier het geval was. Maar ook bij slecht weer kan men het aquarium en wat dies meer zij bezoeken, want onder dit wandeldek, loopt een enorme holle balk, waarin een treintje een re- tourdienst onderhoudt tussen de boule vard en het gebouw. Het gehele com plex komt 25 meter verder zee-inwaarts te liggen, dan bij de oude pier het geval was. Het eindgebouw heeft een hoogte van in totaal 44 meter. De bouwkosten, die e.e.a. met zich meebrengen, zijn uiteraard zeer hoog. Toen de ontwerpers hun plan maakten, dat was in 1948, be droegen deze kosten ongeveer acht mil lioen gulden. Door de stijging van ma- teriaalprijzen, etc. is dit thans opgelopen tot 15 20 millioen gulden. Over de plaats, waar de nieuwe pier zou moeten verrijzen, is men het nog niet geheel eens. Gedacht was aan een plaats aan het Noordelnde van de boulevard, zodat het strand dan besloten zou komen te liggen tussen de haven en de nieuwe pier. Eveneens interessant is het ontwerp van de Rotterdamse architect D. J. Dijk, die in zijn plan voorstelt, de pier te bouwen als een hangbrug, die zich ver over het strand en de zee uit strekt naar een paviljoen, dat op een grote driehoekige klip van beton is ge projecteerd. De brug zou driehonderd meter lang moeten worden, en zowel vanaf de boulevard als vanaf het strand via trappen te bereiken zijn. Op het strand staan twee zuilen, elk 45 meter hoog, die de spankabels van de brug zullen moeten dragen. Het paviljoen, dat de heer Dijk heeft ontworpen, kan men het best vergelijken met twee borden omgekeerd op elkaar geplaatst. Hierin zou dan een restaurant, bar, etc. gevestigd kunnen worden. Het voor deel van dit ontwerp is, dat noch het strand, noch de zee, door deze pier worden gebroken, door de luchtigheid van het ontwerp, dat desondanks van een zeer grote allure is. ligt de bestrijding en het geneesmid del voor de hand: antihistaminica. Dat is een groep van stoffen met on uitsprekelijke namen en niet te ont houden chemische formules, die in de laatste jaren ook' op allerlei an dere gebieden zeer waardevol zijn gebleken en die, in elk geval een histaminevergiftiging ongedaan ma ken. Opmerkelijk is echter, dat niet alle antihistaminica tegen zeeziekte werkzaam zijn, maar alleen Drama mine, zoals de Amerikaanse of Amo- syt, zoals de Deense naam voor deze stof luidt. Dat zit er dan in het be roemde gele tabletje, in welke vorm thans voor een ieder, die daar lust toe gevoelt, bij drogist of apotheker zeebenen te koop zijn. 's Ochtends een tabletje voor het opstaan en eventueel 's middags en 's avonds nog een half is ruim voldoende om geen last meer te hebben van deze vervelende kwaal, die in staat is iemand het genoegen van zijn reis totaal te vergallen. Er bestaat geen reden, om, zoals de gebruiksaanwij zing bij de tabletten vermeldt elke vier uur een tablet in te nemen. Dat is rijkelijk te veel en misschien zelfs niet helemaal onschadelijk. Met de toediening aan kinderen zij men zeer voorzichtig! Gelukkig dat kinderen over het algemeen niet erg gevoelig zijn voor zeeziekte. Dat juist in tegenstelling tot wa genziekte, waarvoor kinderen juist bijzonder gevoelig blijken te zijn. Hoe graag wij hier dus dramamine zouden willen geven, wij zijn met deze stof bij kinderen liever uiterst voorzichtig. Vaak helpt het echter al als men de kinderen voor in de auto laat zitten en hen vooruit laat rijden. Overbodig te zeggen dat een beetje frisse lucht wonderen kan doen en dat het natuurlijk niet heel erg ver standig is kinderen vlak voor het vertrek nog iets te laten eten of ze onderweg met allerlei snoepgoed vol te stoppen. VAN S. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voor de slachtoffers van de watersnood in Japan een partij goederen verzon den. bestaande uit: 2400 witte jurken, 1200 katoenen pakken en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melkproducten. De KLM, die voor de watersnood in Nederland voor meer dan een millioen gulden goederen naar Nederland ver voerde, heeft aangeboden deze partij gratis over te vliegen naar Japan. Zondag 12 Juli: 7e Zondag na Pinkste ren; Mis v. d. dag; 2 H. Joannes Gual- bertus; 3 H.H. Nabor en Felix; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. (Haarlem: 3 kerkwijding; 4 H.H. Nabor en Felix). Maandag: H. Anacletus. paus, marte laar; Mis diligis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Haarlem: Octaafdag v. kerkwijding; Mis Terribilis; 2 H. Anacletus; Credo; gewo ne prefatie; wit. Dinsdag: H. Bonaventura, bisschop, belijder, kerkleraar; eigen Mis; Credo; gewone prefatie; wit. Utrecht, Haar lem: H. Marcellinus, belijder; Mis Os justi; 2 H. Bonaventura; Credo; gewone prefatie; wit. Woensdag; H. Henricus, belijder; Mis Os justi; 2 tot alle heiligen; 3 naar keu ze; gewone prefatie; wit. Utrecht: 2 H. Plechelmus; 3 tot alle heiligen; Den Bosch, Roermond: H. Plechelmus, bis schop, belijder: Mis Statuit; 2 H. Hen ricus; gewone prefatie; wit. Donderdag: O.L. Vrouw v. d. Berg Carmel; eigen Mis; Credo; prefatie v. O.L. Vrouw; wit. Vrijdag: H. Alexius, belijder; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit. Zaterdag: H. Camillus de Leilis, be lijder; eigen Mis; 2 H.H. Symphorosa en gezellen; gewone prefatie; wit. Utrecht: H. Fredericus. bisschop, mar telaar; Mis Sacerdotes Dei; 2 H. Camil lus; 3 H.H. Symphorosa en gezellen; ge wone prefatie; rood. Zondag 19 Juli: 8ste Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Vincentius; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; (Utrecht: 2 H. Bernulphus; 3 H. Vin- centius); groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7