Winstdeling „In Oost-Duitsland wordt MOSKOU WIJST AANBOD VAN VOEDSEL BRUUSK AF Grotewohl spreekt van nieuwe provocatie Alarmtoestand in Egypte afgekondigd Brits ultimatum afgewezen Nederlandse reisbus in botsing met Duitse koelauto Ongebreidelde sensatiezucht in Britse Zondagspers Tot hoofd en hart O.-Berlijn niet meer in staat van beleg Gemotoriseerde mens Jacht op pyromaan Dieseltrein grijpt vrachtauto F rans commissaris wordt geschorst Britse militair vermist Op kruispunt in Keulen—Ehrenfeld Tien Nederlanders in het ziekenhuis Duitse chauffeur in levensgevaar 0 Weerzinwekkende autobiografie van Christie Rakosi's rol nog niet uitgespeeld Volkspolitie houdt Stevenson aan Motor dwars door een huis Duizenden uit brandkast gestolen cfee MORRIS iefmycu iïwj! Het weer ?p Hat MAANDAG 13 JULI 1953 77ste JAARGANG No. 25732 Een millioen dollar schade De juwelen van de Begum De Townsend-affaire Arrestaties onder de Hongaarse boeren Chinese communisten in Birma? Filmrolletjes in beslag genomen Proefrit van adspirant- koper 22-jarige werkster in Zwolle aangehouden Falcon Regenjassen f 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. iJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Katten. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. het Wat maakt gij u bezorgd, als iemand in propagandistische overdrij ving als verplicht systeem voor telt, wat ook naar uw opvatting toch in ieder geval een goed en gewenst systeem mag heten? Deze opmerking, ons Setnaakt naar aanleiding van ons com mentaar op zekere propaganda voor het denkbeeld van winstdeling, vertolkt mis schien de denkwijze van een ruimer kring. .Twintig eeuwen ervaring met kette ren zouden ons voorzichtig moeten Hebben gemaakt met overdrijvingen van waarheden. Tussen „goed en ge wenst" en „verplicht" ligt een marge, }v=ar de Vrijheid haar précaire leven 'eidt. Wat zoudt gij ervan zeggen, als de evangelische raden (goed en gewenst) Verplicht werden gesteld, of als de hei- J'ge armoede, in het kloosterleven om- Helsd, u door Malenkov nu maar op de Hals werd geschoven als ongevraagd luk? Sinds Rerum Novarum en vroeger T" zijn wij vertrouwd met de gedachte uat de arbeider in het voortbrengings- Proces geen middel is, maar subject, Heelnemer aan de productie. Wij zijn ®°k vertrouwd met de gedachte aan He onderneming als voortbrengings- Semeenschap en wel als gemeenschap van mensen. Op 27 April j.l. meldden *8, dat de Paus bij een toespraak tot arbeiders had gezegd: „Wij hebben ook Pezegd, dat de arbeiders moeten delen ln de verantwoordelijkheid bij de ont wikkeling van de nationale economie. ~6 arbeiders mogen zich geen vreem- uen voelen in de bedrijven, waar zij perken. Zij zijn medeproducenten." Er Is dus in een onderneming saamhorig- Hcid bij de uitvoering van een gemeen- Schappelijke taak en het is dan ook met. °bbillijk dat alle medewerkers op een andere wijze delen in de opbrengst yan dit werk. De Vastenbrief 1949 van Pet Nederlandse Episcopaat zegt: „Het loonsysteem, dat tot nu toe de arbeids verhouding beheerst, zal aangevuld moe* Ten worden door een zeker deelgenoot schap in de winst. Dan zal de opbrengst Van de productie niet meer zo ten goede komen aan enkelen: dan ontstaat de mo gelijkheid van verwerving van eigendom y.oor zeer velen, zo niet voor allen." Hier ?'en wij dus winstdeling en verspreide Hezitsvorming aan elkaar gekoppeld in een gezaghebbend stuk. Vanwaar dan Onze bezorgdheid, als iemand de winst- jjeling propageert als d e oplossing voor vraagstuk van de bezitsvorming? zijn hoogst kan het gevolg toch zijn -»v er iets gebeurt, dat in ieder geval Heeds goed en wenselijk was? Het antwoord wordt gegeven uit Ro- *He. „Wie de sociale politiek in diezelfde richting wil voortzetten, stoot op een ®rens, d.w.z. daar waar het gevaar op- Puikt, dat de arbeidende klasse op haar Peurt zou vervallen in de dwalingen van °1 kapitaal, die er in bestonden de ba tyhikking over de productiemiddelen coral in de grote ondernemingen te ^trekken aan de persoonlijke verant woordelijkheid van de privaateigenaar tNividu of maatschappij), om ze onder Verantwoordelijkheid te brengen van b hieme collectieve vormen." Aldus pius XII op 3 Juli 14)50. Volgens i. interpretatie, welke volgens Katho- i U -^rchief van 23 Maart 1951 „in ge- Zagnebbende kringen van het Vaticaan Wordt toegejuicht", zijn met die anonie me collectieve vormen enerzijds trusts, kartels en holding companies bedoeld, anderzijds arbeiderssyndicaten. Er is ergens een grens. In het Vraagstuk van de winstdeling is de grens tussen waarheid en overdrijving duide lijk aangegeven in pauselijke uitspra ken. „Om te beginnen is de bewering. Hat het looncontract als zodanig onrecht vaardig is, en dus moet worden vervan gen door een contract van maatschap, stellig onhoudbaar en een smadelijke Helediging voor Onzen Voorganger, in tviens encycliek het stelsel niet alleen tvordt aanvaard, maar ook de regeling ®rvan volgens de eisen van de recht vaardigheid uitvoerig wordt bespro ken." (Quadragesimo Anno, 64). i „Evenmin kan men naar waarheid beweren, dat iedere particuliere onder neming een gemeenschap is in deze zin, Hat de betrekkingen tussen de deelge noten er bepaald worden door de regels van de verdelende rechtvaardigheid, k?Hat allen zonder onderscheid al dan P'et eigenaren van de productiemidde len recht zouden hebben op hun deel H de eigendom of tenminste in de winst yan de onderneming." (Toespraak van \aus Pius XII op 7 Mei 1949, Kath. Ar- cHief, 10 Juni 1949). .Derhalve, het looncontract is in zich niet onrechtvaardig; de stelling, dat de W'nsten moeten toevallen aan de wer- en dat loon dus slechts een voor- Schot is, is vals. De verhoudingen in de ?bderneming zijn niet van publiekrech telijke aard, beheerst door de verdelende lichtvaardigheid, doch zijn van privaat rechtelijke aard, beheerst door de ruil- jbchtvaardigheid. Het eigendomsrecht uit hier niet uit te schakelen. Wel moedigt Quadragesimo Anno (65) \H voorzichtige termen een soort winst- Heling aan: „Toch achten wij het raad- jUftier, gezien de huidige verhoudingen |H de menselijke samenleving, dat, voor Ipver mogelijk, het looncontract aan merkelijk verzacht worde door elemen- |®h uit het maatschapscontract, waar mede reeds in verschillende vormen een H®gin is gemaakt, tot niet gering voor- Heel van arbeidende en bezittende klas f6- Daardoor krijgen de werklieden en Het overige personeel aandeel in het Jugendom of het beheer, of delen eniger mate in de behaalde winst." De Neder- :-»aCe in de behaalde winst." De Neder k*ndse Vastenbrief 1949 sluit hierbij aan. Een zekere vorm van winstdeling, voor ®ver mogelijk, is in de huidige om- handigheden derhalve goed en ge wenst. Maar het stelsel van winstdeling «is een verplicht systeem, af te leiden de katholieke maatschappelijke be- k'bselen, is vals en verderfelijk in zijn cotisequenties. Nu wij gelukkig in Nederland ?agenoeg de grens hebben bereikt, die ?e Paus in zijn toespraak van 3 Juli 1950 Hoeft bedoeld, moeten wij in onze pro- pganda voor het stelsel van winstde- i'Hg afzien van het gebruik van gemak kelijke leuzen, maar zijn wij integendeel yerpücht tot een nauwkeurigheid van H'tdrukken. die ons bij het toespreken volksvergaderingen wel eens kan Hinderen. Besluiten wij met een laatste ;anhaling uit een pauselijke toespraak, CL uit de radio-boodschap, die Paus f'üs XII op 14 September 1952 gericht Heeft tot de Katholiekendag in Wenen: (■Daarom komt de katholieke leer o.a. zo yewust op voor het recht van de en keling op eigendom. Hier liggen ook de H'epere gronden, waarom de Pausen van F® sociale encyclieken en Wijzelf ont kend hebben een mede-eigendoms- f®cht van de arbeider op het be- Hfijfskapitaal en daaruit voortvloeiend ?en recht op medezeggenschap, dat, zij ?et direct, zij het indirect, uit de natuur an het arheirisrnntract zou ziin af to - uirect, zij nel- maireci, uit ae natuur a.n het arbeidscontract zou zijn af to eiden. Het moest ontkend worden, om- nat daarachter dat grotere probleem op- ,?erntWij voelen ons gedrongen u n alle katholieken opnieuw te verma- uyan het begin van de nieuwe uit zetting af aan de duidelijk getrokken In een nota, ondertekend door de minister van Buitenlandse Zaken* Molotov, heeft de Sovjet-Unie Zaterdag het aanbod verworpen, dat daags tevoren door president Eisenhower was gedaan om voor een waarde van 15 millioen dollar aan levensmiddelen naar Oost-Duitsland te zenden. In het Russische antwoord wordt gezegd, dat er in Oost-Duitsland geen sprake is van voedseltekort, omdat de Sovjet-Unie zo overvloedig zou helpen. Verder wordt het onjuist genoemd, dat het Amerikaanse aanbod was gericht tot Moskou en niet tot „de wettige en democratische regering van het Duitse volk". Door een dergelijke handelwijze, aldus de nota, zou tegenwoordig zelfs een kolonie zich beledigd voelen. Het Witte Huis heeft hierop laten weten, dat het aanbod van de president van de Ver enigde Staten ondanks de Russische weigering, van kracht blijft. ■bevolking voor haar regering door het gebeurde niet zal worden vergroot. De Amerikaanse Hoge Commissie acht de volgende manieren om de le vensmiddelen alsnog in het bezit van de Oost-Duitsers te stellen, de beste: het opslaan van voorraden langs de grens van Oost- en West-Duitsland en in West-Berlijn. De Oost-Duitsers zouden het voedsel dan zelf moeten halen. De levensmiddelen zouden ook aan Duitse kerkelijke liefdadigheids organisaties kunnen worden overge dragen, die ze aan Oost-Duitsers zou den moeten zenden door middel van een „pakkettenactie". De Russische commandant van Oost- Berlijn, generaal Dibrova, heeft Za terdag de staat van beleg in zijn res sort met ingang van middernacht op geheven. ïn zijn bekendmaking werd niet gezegd, of de staat van beleg ook in andere steden van Oost-Duitsland is opgeheven. Voor Oost-Berlijn werd de staat van beleg van kracht na de ^ge regeldheden van 17 Juni. Vluchtelingen meldden toen, dat b.v. ook in Maagden burg en Leipzig de staat van beleg was afgekondigd, maar de Sovjet-autoritei ten hebben daar nimmer melding van gemaakt. Volgens berichten van vluch telingen was de staat van beleg in an dere steden reeds enige tijd terug op geheven. Autoriteiten van de Evangelisch Lu therse Kerk in West-Berlijn, meldden Zaterdag, dat de Oost-Duitse regering voortgaat met het vrijlaten van Luther se predikanten en personen, die op kerkelijk terrein werken. De minister van Justitie in Oost-Duitsland, Max Fechner, verklaarde, gisteren, dat de laatste processen tegen arbeiders, be trokken bij de gebeurtenissen van 17 Juni, zijn afgelopen. Volgens Fechner waren de rechters zeer „lankmoedig" geweest in hun vonnissen. Uit Saksen wordt nog vernomen, dat 20 Juni in de stad Apolda, de 17-jarige Axel Schaefer door een Russisch vuurpeleton is geëxe cuteerd. In totaal zouden daarmee 63 personen zijn terechtgesteld. Zesduizend arbeiders van de autofabrieken te Eisenach, in Thüringen, hebben Zater dag door stakingen de veiligheidspoli tie gedwongen 48 arbeiders vrij te laten, die zich sinds de opstand in arrest be vonden. swiff»1» De Oostenrijkse ingenieur Bruno Magiër is de man, die het hierboven afgebeelde eigenaardige werktuig op zijn geweten heeft. Sinds 1928 wijdt deze technicus zich aan het perfection- neren van helicopters, thans echter heeft hij een „heliglider" ontworpen, die zoals de helicopter loodrecht stijgt, en daarna langzaam neerglijdt, zoals de oude autogiro dat deed. Het eigenaardig uitziende vliegwerktuig, dat wordt aangegespt als een parachu te, een met de hand bestuurbaar roer en een flinke propeller heeft, wordt voortgedreven door een raketmotor. Hij is op het ogenblik 'in gebruik op het Westchester County-vliegveld (V. S.). Hier ziet u de journaliste Chris Comminel, die een motorloze heliglider „past". lijnen van de katholieke sociale leer te houden, zonder naar rechts of naar links af te wijken. Een afwijking van die lijn-, ook al is deze nog zo gering, zou in het begin misschien van niet het geringste belang schijnen. Breder gezien echter zou een afwijking van de rechte lijn ge vaarlijk worden en ernstige gevolgen met zich meebrengen." Dat de laatste zinnen van dit citaat hier te pas worden aangehaald, zal nie mand betwisten. Dat ook de veroordeling van het absolute „Mitbestimmungs- recht", waarop het begin van dit citaat slaat, eveneens met de zaak van de winst deling samenhangt, is bij enig naden ken toch ook wel duidelijk. Het is de zelfde misvatting over het publiekrech telijk karakter van de onderneming, wel ke de eis van winstdeling en de eis van medezeggenschap in de economi sche leiding van de onderneming doet geboren worden. Bovendien, als er een strikt recht op winstdeling zou bestaan, zou dit recht toch kwantificeerbaar moeten zijn: op hoevéél heeft de werker dan recht? Het „Mitbestimmungsrecht" (in de economische leiding van de onderne ming) wordt dan het noodzakelijk corre laat van het strikte recht op aandeel in de winst, te meer, wanneer dit zou wor den afgedwongen door de macht van werknemersorganisaties. En gij, consument? Nog vóór ae bekendmaking van de Russische nota had de Oost-Duitse rege ring het aanbod al een „nieuwe provo catie en beledigend voor het Oost- Duitse volk" genoemd. Als Amerika werkelijk wil helpen, aldus het com muniqué van de Oost-Duitse regering, moet het een eind maken aan het plan Schuman, de vrije handel tussen Oost en West toestaan, zich niet met de buitenlandse handel van Duitsland be moeien, het E.D.G.-verdrag en de con venties van Bonn ongedaan maken^ en viermogendhedenbesprekingen organise ren over de eenheid van Duitsland. Waarom Oost-Duitsland geen Ameri kaanse hulp nodig heeft? Omdat het behoort tot „de democratische wereld markt" en gunstige handelsverdragen heeft afgesloten met de Sovjet-Unie, China, Polen en de andere communis tische landen. Bovendien gouden op het ogenblik besprekingen worden gevoerd over extra leveranties van de Sovjet unie. Molotov knoopt hier In zijn nota bij aan en noemt de Amerikaanse stap een „propaganda-manoeuvre, die niets te maken heeft met de ware belangen van de Duitse bevolking De Amerikaanse regering zou ver keerd zijn ingelicht over de toestand in Oost-Duitsland, maar dat is geen wonder, aldus de Russische nota, want zij laat zich inlichten door figuren, zoals de Amerikaanse Hoge Commis saris en bondskanselier Adenauer, die „in hoofdzaak verantwoorde lijk zijn voor de schending van de openbare orde in het Oostelijk deel van Berlijn". Bondskanselier Adenauer noemde de weigering van Möskou en de be woordingen, waarin deze vervat was, „in hoge mate betreurenswaardig' Hij deed een beroep op de bevolking van West-Duitsland om te trachten haar particuliere voedselpakketten naar Oost-Duitsland te verdubbelen. Een woordvoerder van de Amerikaan se Hoge Commissaris, dlie de Russi sche argumentatie „belachelijk" noem de, zeide de weigering ook daarom te betreuren, omdat al veel van de be loofde voedingsmiddelen onderweg was. De burgemeester van West- Duitsland, professor Reuter, meende, dat de sympathie van de Oost-Duitse In Washington wordt thans jacht ge maakt op een maniak, die Vrijdag twaalf branden in het centrum van de stad heeft gesticht. De branden, die naar schatting een millioen dollar schade aan hotels en grote gebouwen aanrichtten, hebben de gemeente-autoriteiten genoodzaakt tot het afkondigen van een uitzonderings toestand. (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen werd de vrachtauto van de firma Werneke uit Alphen aan den Rijn op de onbewaakte overweg in het Rietveld (Alphen a. d. Rijn) door een dieseltrein uit de richting Gouda gegrepen en zwaar beschadigd langs de spoorbaan geworpen. De bestuurder, de heer A. Werneke, kwam er met enige schrammen goed af. De auto werd to taal vernield. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Deplat, heeft het vroegere hoofd van de Nationale Veiligheidsdienst Pier re Bertheaux geschorst als prefect. Bertheaux had zich reeds uit zijn functie bij de politie teruggetrokken, toen zijn naam enige tijd geleden in verband met de diefstal genoemd werd. In geheel Egypte is vandaag de alarm- toestand afgekondigd en vooral in de Suezkanaalzone heerst weer een ge spannen situatie. Britse troepen hebben vanmorgen wegversperringen opgericht op alle wegen, die toegang verlenen tot Isamilia. Alle verkeer van en naar deze stad wordt nu zeer stre» g gecontro leerd, nadat Egypte een ultimatum van het Britse leger had verworpen, waarin voor hedenmorgen negen uur de uit levering werd geëist van een Britse soldaat. Ridgen, die sedert Donderdag in dit gebied wordt vermist. Bij Tel EI Een grote ravage werd aangericht, toen Zondagochtend bij Keulen een bus van de Nederlandse Reis- vereniging in botsing kwam met een Duitse vrachtauto. 29 van de 35 inzittenden van de bus werden min of meer ernstig gewond. Negen en twintig van de zes en der tig inzittenden van een Nederlandse reisbus, die op weg was van Tyrol naar Nederland, zijn Zondagochtend gewond als gevolg van een botsing met een Duitse koelauto op een kruispunt in KeulenEhrenfeld. Tien personen zijn voor geneeskundige behandeling in Keulse ziekenhuizen opgenomen. De overigen konden, nadat hun eerste hulp was verleend, met een andere bus de reis naar Nederland voortzetten. De Duitse bestuurder van de koel auto werd zeer ernstig gewond. Volgens de laatste berichten waren de doktoren er nog niet zeker van, dat hjj het onge luk zal overleven. Een naast hem zit tende Duitser werd eveneens gewond. De materiële schade is aanzienlijk. Het is nog niet bekend, wie de schuld draagt voor het ongeluk. De Nederlandse reisbus keerde terug uit Tyrol en verliet juist Keulen op weg naar huis. De reisbus bevond zich op een voorrangsweg en werd van links aangereden door een Duitse koel auto met aanhangwagen, die geladen was met vlees uit het slachthuis. De reisbus sloeg om. Door de botsing werd een mast van de electrische bovenlei ding geramd. De aanhangwagen van de koelauto geraakte daardoor in brand. De portieren van de reisbus werden geheel ontzet. De inzittenden van de bus konden niet onmiddellijk door het dak de bus verlaten, daar zich de dra den van de electrische bovenleiding over de bus bevonden. Volgens de Duitse politie zouden beide voertuigen met een snelheid van 58 a 60 Hm- hebben gereden. Van over vermoeidheid der chauffeurs zou geen sprake zijn geweest. Omtrent de oor zaak van de botsing tast men nog vol ledig in het duister. De namen van de tien personen, die in Keulse ziekenhuizen moesten achter blijven, zijn: Mevr. A. Kloet-Doorbos uit Hoorn; mej. P. C. de Reus uit Capelle aan de IJssel; mevr. C. Muller-Groenevelt uit Amsterdam; mevr. H. Paesi uit Am sterdam; mej. A. G. J. Burgmans uit Arnhem; mej. J. Vink uit Den Haag; mej. C. Ploeger uit Amsterdam, mej. C- H. Alink uit Delft en de heren J. P. Heins uit Amsterdam (één der reis leiders) en H. Verhesen uit Roermond (chauffeur). (Van onze Londense correspondent) De Britse Zondagspers, die voor een groot deel van allerlaagst allooi is overtrof gisteren zichzelf door de on gebreidelde sensatiezucht, welke verant woordelijk was voor het feit dat ko lommen en kolommen waren gevuld met Christie-verhalen en bespiegelingen over de laatste sensatie, de liefde wel ke heet te bestaan tussen Prinses Mar garet en Peter Townsend. de Koninklij ke Stalmeester in tijdelijke dienst, die plotseling van het Hof verwijderd is door een benoeming tot luchtvaartatta ché bij de Britse ambassade te Brussel. De Sunday Pictorial bracht gisteren het tweede deel van Christi's autobiografie. Hierin vermeldt deze massamoordenaar met onmiskenbaar welbehagen, dat zijn tweede moord met zoveel meer bekwaamheid werd uitge voerd dan de eerste. In een ander Zon dagsblad verhaalt een dame, die drie maanden lang een kamer bewoonde in het huis van Christie, onsmakelijke bij zonderheden over Christie's leven. En in een derde Zondagsblad weidt een voor malige gevangene uit over het gedrag van Christie tijdens diens voorlopige hechtenis in de gevangenis van Brixton. Er is reden aan te nemen dat de publi catie van Christie's weerzinwekkende autobiografie in de Pictorial zal leiden tot een onderzoek naar het antwoord op de vraag hoe het manuscript in han den is gekomen van de redactie. Er gaan hieromtrent sensationele geruchten. De Townsend-affaire bleek eveneens vele kolommen waard te zijn. In de po pulaire pers aijn alle goede manieren en alle goede smaak zoek. Hedenmor gen werd een nieuw hoogtepunt bereikt doordat het dagblad de Daily Mirror, 't ochtendblad met de grootste oplaag ter wereld, op de voorpagina een stem biljet publiceerde, waarop de lezers werden verzocht in te vullen of naar hun mening aan Prinses Margaret moet worden toegestaan te huwen met Peter Townsend. Afgezien evenwel van de onaangena me sensatielust, die tot uiting komt ten aanzien van dit onderwerp in de popu laire pers, heeft men, indien de berich ten juist zijn (en er is weinig reden meer om aan deze juistheid te twijfe len) te doen met een zeer ernstige si tuatie. Er dreigt zich opnieuw een ern stig co?iflict voor te doen tussen de staatskerk, die officieel gekant blijft te gen het opnieuw huwen van gescheiden personen (Peter Townsend is gescheiden van zijn eerste vrouw en is vader van twee kinderen) en wellicht de meerder heid van het Britse volk. Reeds stromen in de populaire pers de brieven binnen van lezers die uiting geven aan hun verontwaardiging over de houding van de staatskerk. In poli tiek opzicht dreigen er eveneens ernsti ge verwikkelingen. De Bevanianen in hun weekblad Tribune hebben zich reeds opgeworpen als voorvechters van de Prinses, indien zou blijken dat zij Town send wenst te huwen. De regering maakt kans, in een zeer moeilijke of zelfs gevaarlijke situatie te geraken, in dien de Koningin zich gedwongen zou zien zich tot het kabinet te wenden om advies indien Prinses Margaret, derde in de rij van opvolgers tot de troon, de wens te kennen zou geven in het huwe lijk te treden met Townsend. Zelfkennis is voor de ziel ivat t^ecti koud bad voor het lichaa mis ml ,is. J Matyas Rakosi, die vorige maand als premier van Hongarije vervangen is, heeft Zaterdag op een vergadering van communistische activisten in Boeda pest gezegd, dat de partij ernstige fou ten heeft gemaakt. Vooral het voorrang geven aan de zware industrie ten koste van de lichte industrie en de productie van voedingsmiddelen, was een grote fout geweest, waardoor de levensstan daard was gedaald. Dat was een fla grante schending van de socialistische principes. Alles moest worden gedaan om de arbeidsdiscipline te verbeteren. Er zouden bepaalde verminderingen op de van de coöperaties geëiste leve ranties worden bekendgemaakt. Opzeg ging van het lidmaatschap van collec tieve boerderijen was thans mogelijk, maar niet eerder dan na de oogst van dit jaar. Rakosi zei, dat deze oogst „de beste sinds de bevrijding" beloofde te worden. De politiek ten aanzien van de collectieve boerderijen was niet gewij zigd. Ofschoon de onafhankelijke boe ren gesteund zouden worden, zouden de collectieve nog krachtiger steun ge nieten. De laatste dagen waren vele koelak ken gearresteerd omdat zij getracht hadden hun oude land terug te krijgen. Radio Boedapest heeft Zondag de door Rakosi beloofde concessies op het punt van leveranties aan de staat door co- operatieve en collectieve boerderijen be kendgemaakt Achterstallige leveranties van melk en eieren tot en met Decem ber 1952 zullen niet behoeven te wor den verricht. Het Birmese ministerie van Buiten landse Zaken heeft plaatselijke comman danten in Noord-Birma gevraagd om bevestiging of tegenspraak van berich ten, volgens welke Chinese communis tische troepen de grens overschreden hebben. Deze berichten, volgens bladen in Rangoon afkomstig van reizigers uit het grensgebied, meldden dat vijf Chi nese eenheden de Noord-Birmese staat waren binnengetrokken en vijf dorpen op 250 kilometer ten Oosten van Las- jio hadden bezet. De reizigers verklaar den, dat de communisten de grens had den overschreden, om „Chinees-natio nalistische plunderaars te weerstaan." Kebir, buiten de Westelijke rand van de Britse militaire zone, hebben Egyptische troepen een wegversperring opgericht. Gewapende Egyptische jongelui hebben Egyptische arbeiders verhinderd de Britse kampen te bereiken. voor het verrichten van hun dagelijkse werk. Generaal Naguib heeft geweigerd Ro bert Hankey te ontvangen, de Britse zaakgelastigde, die om een onderhoud verzocht had. Volgens een gisteren door de Egyp tische minister van Voorlichting, majoor Salem, afgelegde verklaring werd in het door brigade-generaal Gorden onder tekende Britse ultimatum gezegd, dat de commandant van de Britse troepen in de zone van het Suezkanaal, luite nant-generaal Feeting hedenmorgen om negen uur „de noodzakelijke maatrege len" zou nemen, indien de vermiste mi litair niet zou zijn teruggekeerd. Salem zeide, dat Egypte slechts een vijand heeft: „de bezetter van ons land". Geen enkel land. zo ging Salem voort, heeft zijn vrijheid zonder bloedvergie ten verkregen. „Wij zijn bereid en ver langen er naar om dit bloed te zien", zo verklaarde minister Salem. Adlai Stevenson, de democratische candidaat bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1952, is Zaterdag in Oost-Berlijn 20 minuten door de volkspolitie vastbehouden. Hij brengt op zijn wereldtoumée twee dagen te Berlijn door. Bij de voormalige „Hitler-bunker" van de Rijkskanselarij, in Oost-Berlijn gelegen,, was hij met enkele anderen van zijn gezelschap uit zijn wagen gestapt om de overblijfselen van de bunked van dichtbij te bekij ken. oen men weer bij de auto terug kwam, verbood de volkspolitie, die niet wist met wie zij te maken had, verder te rijden. Na 20 minuten heen en weer gepraat gaf de politie de weg vrij. Toestemming om verder te rijden werd tenslotte gegeven, nadat de films uit de fototoestellen van twee metgezel len van Sevenson, die foto's haden ge maakt bij de ruïnes, aan de politie wa ren overhandigd. Een motorrijwiel is Zaterdagmiddag in Sittard dwars door een huis heenge- vlogen. Drie personen raakten daarbij gewond en een grote ravage werd in het huis aangericht. De eigenaar wilde de motor verkopen en de adspirant-koper zou een proefritje maken, met de eigenaar als duopassa gier. De adspirant-koper raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor over een vluchtheu vel en over de weg heen het trottoir opschoot. De eigenaar viel van de duo af en bleef op de weg liggen. De motor met bestuurder reed door. vernielde de gesloten voordeur van een woning en ging dwars door de gang en de keuken van dit huis om tenslotte voor de keu ken-buitendeur tot staan te komen. Een oude man, die in de keuken aan tafel zat, werd gewond. Een fiets, die in de gang stond, werd vernield en ook in de keuken werden verwoestingen aange richt. De eigenaar en adspirant-koper moes ten naar een ziekenhuis worden over gebracht, de oude man kon thuis worden verpleegd. De politie in Zwolle heeft aangehou den het 22-jarige meisje H. S., dat b(j een N.V. ter plaatse kans heeft gezien in één jaar tijds een bedrag van ver scheidene duizenden guldens te stelen. Volgens de N.V. bedraagt het kastekort f 16.000. Het meisje, dat bij de N.V. schoon- maakwerkzaamheden verricht, kon ge regeld in de brandkast komen. Het kwam wel voor, dat zij verscheidene keren per week in de brandkast kwam. Van het gestolen geld kon f 2400 worden teruggevonden, evenals een aantal goe deren, die het meisje van het geld had gekocht. Het geld en de goederen zijn door de politie in beslag genomen. Voorts is een man, S.M., wegens heling aangehouden Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tjjdeljjk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Koel weer- Zon 4.36-20.55. Maan 8.19-22.10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1