25 bejaarden verschalken visjes uit het Spacrne Eerste plechtige H. Mis van de weleerw. heer J. Warmer m Liefdewerken voor het kind het best geslaagd Kajotters hebben de Lavigerie- studenten verslagen Feesten in Huize St. Bavo te Heemstede ten einde Voor wie? 'I Trage bezigheid met weifelende dobbers en geurige pijp tabak Spijskokerij werkte niet op volle capaciteit Voortreffelijke marionettenopvoering HERINGA WUTHRICH A« C* MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 2 electrische installaties LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Is een Middenstands diploma nog nodig? Burgerlijke Stand Voor zendingen BLOEMENDAAL DE FLATS AAN DE ZUIDLAAN Hartenlustschool bloeit WONINGBOUW IN VOGELENZANG Overgangsexamen Sancta Maria Vier jubilerende onderwijzeressen Successen voor Haarlem te Verviers J. Hamelinkstraat WASSERIJ DUYN Haarlemse St. Vincentiusvereniging GAPRIOLOLA Vrolijk programma in Marionettentheater SANTPOOR'l Machinist mishandelde zijn vrouw R.K. Ver. Kinder bescherming Haarlem 1 Januari 1954 beginnen haar werkzaamheden Eén maand voor smokkelaar Smokkelcomplot in Haarlem? Dokter Tjebbo Franken gehuldigd Aluminium drijvers voor reddïngsvlotteurs R.K. Harmonie „Euphonia" GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Toelating Weijers aan de orde ZANDVOORT CONCERT Clubgebouw Conducteur aangehouden NED. RODE KRUIS Oefening te Aalsmeer Hengelaars zijn, althans wanneer zij *-n liefhebberij beoefenen, gewoonlijk >eaaarde, zwijgzame mensen, die ge- jieel in hun bezigheden opgaan. Wel licht behoort het ook tot uw ervarin gen, evenals tot de onze, dat deze lie den tijdens hun verrichtingen be lang stelling van leken maar matig waarde ren. Van lieverlee bekruipt ons dan het gevoel, dat het onbenul als het ware uit onze houding straalt, zodat wij niet slechts totaal genegeerd, maar boven- dien om onze onkunde geminacht wor den. Meestal trekken wij ons daarom beschaamd en zo onopvallend mogelijk terug, als blijkt, dat onze aanwezigheid de hengelaar verveelt. Dezelfde gewaarwording ondergingen wij Zaterdagmiddag, toen wij aan de boorden van het Spaame langs de Schalkwijkerweg ons begaven temidden van een 25-tal bejaarden, die daar be drijvig hun uitrusting om zich heen stalden, hun hengels controleerden en velerlei raadselachtige toebereidingen verrichtten. De ouden van dagen wa ren de deelnemers aan de hengelwed- strijd, welke speciaal voor hen georga niseerd was door de jeugdafdeling van de Haarlemse Hengelaars Bond. Het was rijk viswater (zoals insiders ons ver zekerden) er heerste een prettige stemming (zoals wij zelf constateerden) en de weersomstandigheden waren ide aal (aldus de insiders); drie belangrij ke voorwaarden om het plan te doen slagen. Een blaas op de hoorndaar tjoepten 25 snoeren tegelijk in het water en verscheen op de gezichten der edelnemers een gespannen blik, vast ge richt op het weifelende dobbertje. Nau welijks had een der snoeren het water beroerd of de hengel veerde al weer omhoog; het eerste voorntje was ge vangen. Deze visser had wel bijzonder veel geluk, want binnen enkele minu ten had hij 5 exemplaren aan de haak geslagen. De visjes werden alle weer teruggegooid naar waar ze thuishoorden. Leden van de jeugdafdeling o.l.v. de heer Strijbosch waren de oudjes be hulpzaam bij het bevestigen van het aas, het bevrijden van de visjes en het juist inwerpen van het snoer: bezig heden. die de bejaarden wel konden waarderen, maar welke zij toch merk baar ongaarne uit handen gaven. Maar ja. het was tenslotte een wedstrijd en alles moest een beetje vlug gebeuren. Het erelid van de H.H.B., de heer W. A. Keulen, stond zowaar een beetje te brommen, dat hij het niet zo best ge troffen had met zijn plaatsje. Ookdaar- Aavertenlte HAARLEM Nog steeds geldt de Vestigingswet Klein-bedrijf 1937; de overheid acht hex dus nog steeds gewenst de bonafide middenstander te bechermen tegen beunhazerij in het vak en te waken te gen overbezetting in het middenstands- bedrijf waardoor kapitaal en energie niet doelmatig gebruikt zouden worden. De Kamer van Koophandel verleent als men niet in het bezit is van een be wijs diploma van vakbekwaamheid, eer bewijs van credietwaardigheid en een bewijs (diploma )van algemene han delskennis. Dit laatste bewijs behoeft geen offi cieel middenstandsdiploma te zijn. Ook een diploma van een drie- of van een vijfjarige Handelsavondschool geldt voor de Kamer van Koophandel als een bewijs, dat men voldoende algemene handelskennis bezit om een zaak te kunnen beginnen. Dit geldt althans voor de diploma's van Handelsavond scholen dei een examen afnemen, dat geregeld is volgens het Rijksreglement, Sedert 1951 neemt men op die voor geschreven wijze de examens af op de R.K. Handelsavondschool aan de Ged. Oude Gracht 120, zodat alle diploma's van deze school, naast hun verdere waarde, ook de waarde van een mid- denstandsdplioma bezitten. Deze moge lijkheden van de handelsavondscholen is een van de oorzaken, dat het aantal deelnemers aan de officiële midden stands-examens de laatste jaren regel matig met enige duizenden afneemt. Steeds meer jongelui wachten niet meer totdat ze hun lagere school-ken- nis kwijt zijn, om dan pas te trachten in één jaar het middenstandsdiploma te behalen. Ge en wonder dat dit laatste slechts teleurstellende resultaten kan opleve ren. Geen wonder ook, dat er op die manier voor de officiële middenstands examens meer dan de helft wordt afge wezen wordt Zij die slagen doen later meestal de pijnlijke ervaring op dat het aanleren van systeempjes op een zoge naamde spoedcursus voor de practijk van het zaken-leven geen of vrijwel geen waarde heeft. Bovendien komt beunhazerij, zelfs misleiding bij de par ticuliere opleidingen zeer veel voor, daar een wettelijke regeling van het particuliere onderwijs practisch niet mo gelijk is. Jaarlijks moeten nog duizen den jonge mensen ervaren, ondanks de gegev enwaarschuwingen. dat zij door voorspigeling van minder les-geld en mmder les-uren, zich „appelen voor ci troenen" hebben doen verkopen. Steeds meer oudes kiezen althans voor hun jongens en meisjes de betere en meer zekere weg tot slagen door hen na de lagere school of na het "tULO-examen naar de Handelsavond school te sturen. Daar kunnen ze in drie of vijf jaren méér dan alleen maar wat systeempjes leren; ze krijgèn er een de gelijke ondergrond en een meer alge mene knnis. om later zelfstandig zaken te kunnen doen. Bovendien leidt de school op voor de practijk-examens boekhouden, Nederlandse en Engelse handelscorrespondentie. (Ongecorrigeerd). GEBOREN: F. W. de Boer—Loois, z.; N. Isbrucker—Spier, z.; R. Kragt— Blok, z.; M. C. Mannaert—Neeskens, d.; C. H. A. Hiemstra—Van Wieringen, d.; H. J. BosveldWezenbeek, d.; W. K. L. van der Vlugt—Wicher, d.; H. A. SchonewilleNijzing, d. ONDERTROUWD: F. P. van der Zande en J. Th. Vader. GETROUWD: L. J. Kion en E. van Vliet; H. J. Kuipers en H. Voorhagen; G. J. Neder-Helman en M. C. Lex. OVERLEDEN: C. Knegjes. 82 Jr., Leidsevaart; J. M. de Jong, 2 d.. Van Riebeecklaan; H. P. Schipper, 55 jr., Gasthuislaan, A. M. J. de Rijk- Verkerk, 68 jr., Minahassastraat. voor was echter gezorgd. Na een uur verwisselden allen van standplaats en beproefden nogmaals een uur hun ge luk. De meeste oudjes zagen niet zo op tegen een paar uren staan, maar som migen hadden zich verzekerd van een vouwstoeltje, waarop zij, intens genie tend van een bijbehorende pijp, geheel verzonken zaten in hun trage bezigheid. Af en toe wierpen wij een meelevende blik op het dobbertje, maar "alweer bleek, dat onze belangstelling niet uit zonderlijk op prijs werd gesteld. Maar wij voelden wel, dat hier serieus het vak werd beoefend en het animo was zó, dat het bestuur van de jeugdafde ling heeft besloten om de wedstrijd be gin September nog eens te herhalen. Op 22 Juli zal bovendien een jeugdwedstrijd worden gehouden, terwijl op 2 Augustus de jeugdafdeling van de H.H.B. haar geluk zal meten met de jeugdafdeling van de Schiedamse Club. 25 jeugdige Haarlemse vissers zullen aan de wed strijd deelnemen, welke gehouden wordt aan de Bennebroekervaart. Om op de ouden van dagen terug te komen:' Met de eerste prijs ging strijken de heer Klomp, die de grootste vis uit het Spaarne wist te halen ter lengte van 26 cm. Hij ontving twee gerookte palingen. Voor de meeste vissen, namelijk 29 stuks, kreeg de heer Legmans, een ge routineerde hengelaar, een prijs. Doch ook de overige deelnemers keerden niet met lege handen naar huis, want er waren door verschillende winkeliers in totaal 30 prijzen ter beschikking ge steld, zodat allen hun pogingen zagen beloond. Het is een bijzonder dagje ge weest in het leven van 25 Haarlemse bejaarden. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Die Försterchristl", a, 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,De lokkende wildernis". Boven 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", a. 1. Tijden: 2 en 8 u. Frans Hals: „Het uur der wrake". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido: „Meisjes in 't wit". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", a. 1. Tijden: 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quantaro's". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Dinsdag: „Don Ca- millo", a. 1. Tijden: Maandag 8.15 uur. Dins dag 8.15 uur. Maandag 13 Juli Concertgebouw: Eindconcert van Diri gentencursus N.R.U. Rdaio Fhilharmonisch orkest, 20 uur. Botermarkt: Openlucht-filmvoorstelling, 21.30 uur. Dinsdag 14 Juli Concertgebouw: Leerlingenuitvoering door Haarlems Muziek Instituut, 19.30 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 20—21 uur TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 1017 en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. - Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelijks geopend van 105 uur (t.m, 30 Juli). Grote Kerk, Grote Markt. In de Brou werskapel: Expositie, gewijd aan de Neder landse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Minerva, Binnenweg 30, Heemstede. „Ne- miso". Miniatuurspoorweg. Dagelijks ge opend van 13.3017.30 en van 1921.30 u. DIVERSEN Grote Kerk: In de Brouwerskapel iedere middag van 4—5 uur bespeling van het Flentrop-orgel (behalve Zaterdag en Dins dag a.s.). Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voor stellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. Zn de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat is gisteren met veel luister het priester feest gevierd van de weleerw. heer J. Warmer, die op het feest van Sint Pe trus en Paulus de H. Priesterwijding had ontvangen uit handen van mgr. Jean-Marcel Rodié. Deze wijding ge schiedde in de kathedraal Saint Caprais te Agen in Frankrijk, maar uiteraard concentreerde het feest voor de parochie zich op de dag van gisteren. Door assistenten, bruidjes en acoly- then werd de neomist gisterochtend 9 uur zijn vroegere parochiekerk binnen geleid en daarna droeg hij in aanweeig- heid van vele belangstellenden zijn eer ste plechtige H. Mis op. Hij werd daar bij geassisteerd door pastoor A. W. J. Lühn (presbyter-assistens), pater F. Neomagus W.P. (diaken), pater A. Buters Norb. (subdiaken) en kapelaan L. Beugelsdijk (ceremoniarius) Het heren- en jongenskoor zong on der leiding van kapelaan J. H. M. van Ingen ere wisselende gezangen uit de mis van Kerkwijding en de vaste gezan gen uit de Missa in G-dur van Casali. Na liet Evangelie hield pater Neoma gus dé feestpredikatie, waarbij hij. uit ging van de woorden: „Zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend Ik u." Hij wees op de grote gebeurtenis, die van daag weer plaats vond, een schoon ge beuren voor de jonge priester, zijn ouders, familie en vrienden en voor pas toor Lühn. die destijds als kapelaan nog het huwelijk van de ouders had inge zegend. De taak van de neomist, aldus pater Neomagus, ligt in het eens zo bevoor rechte. thans zo arme Frankrijk. Dui- Advertentie groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren BARREVOLTESTRAAT 2 - Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 B. en W. van Bloemendaal bieden ter voorlopige vaststelling aan het uit breidingsplan Zuidlaan. De percelen zijn direct aan de Zuidlaan gelegen en de flatgebouwen zijn ontworpen met de toegang aan de doorgetrokken Grenslaan. Het aantal gebouwen is be perkt tot twee met een gezamenlijke capaciteit van 72 woningen. In verband met het toenemen van het leerlingental der Harténlustschool zal de gemeente bij de aanvang van de nieuwe cursus aanspraak kunnen ma ken op vergoeding door het Rijk der wedden van tenminste acht onderwij zers. Thans zijn er zeven, zodat een voordracht is ingediend van een acht ste leerkracht. Het toenemende aantal leerlingen op andere openbare scholen maakt het splitsen van klassen noodzakelijk. Voor nieuwe schoolmeubelen is op de begro ting f 12.000 uitgetrokken, maar er is f 13.500 nodig, zodat een aanvullend crediet aan de raad gevraagd wordt. Het gemeentebestuur van Bloemen daal heeft bij de raad een plan inge diend voor de voltooiing van de buurt schap „Vogelenzang". Min of meer evenwijdig aan de Vogelenzangse weg is een weg ontworpen, die in de toe komst in Noordelijke richting zal door lopen en uitmonden op de Kerkweg. Op twee plaatsen is deze verbonden met de Vogelenzangseweg en de Bartenweg onder Hillegom. Hij scheidt de voor bebouwing bestemde gronden van die, welke in verband met de behoefte aan een sport- en speelterrein voor recrea tieve doeleinden bedoeld zijn. Ter be vordering van het landschaps- en dorpsschoon zijn de rooilijnen zodanig geprojecteerd, dat variërende voortuin- diepten ontstaan, waardoor langs de wegen in de behoefte aan groen wordt voorzien. Er zijn woningen geprojec teerd zowel voor grote gezinnen als voor kleine, eventueel voor ouden van dagen. zenden zielen verkwijnen daar, omdat er geen of te weinig priesters zijn. Wij kennen geen verlaten kerken, lege ta bernakels of uitgedoofde godslampen. Hij ging daarna dieper in op Gods be sluit om door de menswording van Christus de mensen weer gelukkig te maken en het Verlosserschap op de priesters over te dragen. Na de predicatie werd het H. Mispf- fed- voortgezet, tot slot waarvan het koor het Priesterlied zong van Guido Gezelle, getoonzet door Jan Laarveld. In zijn ouderlijk huis recipieerde de neomist 's middags en velen, vooral uit d'e kringen van de middenstand, kwamen hem feliciteren. Met een plechtig dank- lof werd de kerkelijke viering van dit priesterfeest besloten. In de lijst van overgangsexamen van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" moet een kleine, maar voor de betrok kenen waardevolle rectificatie worden aangebracht. Achter de naam L. Hoff- scholte en I. Fischer was opgegeven „v.w.", piaar deze meisjes zijn niet „v.w.", maar „e.v." overgegaan, het geen wil zeggen met een eervolle ver melding. Het hoofd van de St. Jozefschool aan de Heerensingel mej. C. C. C. Stavenui- ter, alsook het hoofd van de kleuter school, mej. C. M. Dekker, zullen op 15 Juli haar zilveren jubileum vieren, te gelijk met mej. A. van Raay en mej. A. Hulskamp. De leerlingen van de St. Jo zefschool zullen des middags in het ge bouw St. Bavo een operette opvoeren onder de titel „Prinses Rozelijn". Te Verviers werden zwemwedstrijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door de zwemclub Haarlem. Bob Bon te won de 200 meter schoolslag in 255.6 voor de Belg Kozma, die 3.01.9 noteerde. De Haarlemmer Hofman werd derde in 3.05.4, Gerrit Bijlsma zegevierde, op de 100 meter vrije siag in een matige tijd van 1.03.0. De Belg Collard werd twee de in 1-04.9. Bonte won ook de 100 meter rugslag in 1.22.2 voor zijn clubgenoot Huei (1.25.0). Het waterpolozevental van Haarlem won van BSC (Brussel) met 115. B. en W. stellen voor aan de woning bouwvereniging „Bloemenhof" een voorschot te verlenen van f 571.469 voor de bouw van 58 woningen (26 be neden, 26 boven en 6 voor bejaarden) op een terrein, gelegen aan de J. J. Hamelinkstraat. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. Haarlem. in Woubrugge A. Zeugner uit Advertentie "V MSTK.KI) AMSE VAART 20 Tlt 110)5 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Het adoptiecomité Oudenhoorn heeft Zaterdag ruim 90 ouden van dagen uit Oudenhoorn in Bloemendaal ontvangen. Des middags bezocht het gezelschap, waaronder zich ook de heer J. L. Wentholt, burgemeester van Abbenbroek en Oudenhoorn bevond, het Openluchttheater, waar een voorstelling van het Nationaal Danstheater van Griekenland werd bijgewoond. Bij aankomst in Bloemendaal werden de ouden van dagen door mevrouw Den Tex ontvangen. In het gebouw aan de Nieuwe Groen markt heeft de bijzondere raad der St. Vincentiusvereniging Zondagmorgen om half tien de algemene jaarvergadering gehouden. Daaraan ging vooraf een H. Mis in de St. Franciscuskapel aan de Zoetestraat. Nadat de president, de heer Th. Ver hoeven, een kort openingswoord gespro ken had, bracht de heer P- Muringer een verslag uit van de activiteiten der ver eniging in haar geheel en van de con ferenties en liefdewerken ieder afzon derlijk. Het vraagstuk van de financiële steun voor Gezinszorg werd interparochieel op gelost. De bijdragen van Katholiek Haar lem werden over de negen paorchies om geslagen. In hoeverre de conferenties de in dit verband op haar schouders komende last kunnen opbrengen, zal grotendeels af hangen van de samenwerking in het parochieel charitatief verband. De be noeming van pater Duynstee O.F.M. tot aalmoezenier bij de Katholieke Sociale Jeugdzorg had tot gevolg, dat in het gebouw aan de Zoetestraat ingrijpende veranderingen plaats moesten vinden. Rondom een speelzaal van liefst 10 bij 13 meter kwamen zes kleine clubzalen, elk van ruim 20 M2 oppervlakte. De ver slaggever hoopt, dat het jeugdwerk nu binnenkort weer op volle toeren zal kunnen draaien. Het aantal leden van de herenconferentie bedroeg 204 (209) van de enige damesconferentie 4 (4). Gemid deld 67 pet. der leden bezochten dé wekelijkse vergaderingen. De totale ont- Het weerzien met de leutige mario netten in de Poesjenellenkelder van het Haarlemse stadhuis is ons Zaterdagmid dag best bevallen. De terugkomst vond wel reden in het grote succés, dat met de poppen tijdens Haarlem-Lichtstad be haald werd, maar men mocht zich toch afvragen of Don en Lie Vermeire de blijvende belangstelling van het publiek zouden kunnen trekken. Met het pro gramma, dat de komende veertien dagen vertoond zal worden, moet dit zeker het geval zijn, want jong. en oud zal zich met het zomerse spel onder de feeste lijke titel „Capriolola" best vermaken. Als het doek vaneen gaat herkennen we de koning met het hoge stemmetje en de bolle wangen; hij zweeft weer op zijn statie-mantel, valt en deelt mede zich te vervelen. Zijn page weet wel goede raad en daarom gaan ze samen naar het variété op de kermis. Het is bijna ongelofel k wat Vermeire dan met zijn potsierlijke poppen bereikt. Een kunstwielrijder en 'n kleurige papegaai op 'n hoge fiets, 'n fakir die op de to nen van z'n fluit een slang uit 'n mand tovert, er vervolgens in klimt om er gens in het stadhuis te verdwijnen. Kos telijk is ook de zwarte tapdancer, zich kronkelend in allerlei figuren op de to nen van 'n echt aanwezig draaiorgel met daarbij behorende orgeldraaier. Drie schonen dansen sierlijk voor de koning, die niet op z'n zetel stil kan blijven zit ten en met alle figuren „meespeelt." Aan het eind der voorstelling filosofeert de oubollige vorst, dat zijn leven maar aan een zijden draadje hangt, op welk moment hij mét zetel en page over het toneel zweeft om tenslotte de weg van de fakir te kiezen. Voor men er erg in heeft is ruim een half uur verstreken, een half uur van intens plezier, verwon dering en bewondering. Het is dan ook te hopen, dat wederom honderden naar de stadhuisgewelven zullen trekken om deze bijzondere kunst, tevens amuse ment van hoog gehalte, waar te nemen. De voorstellingen zijn iedere middag en avond om 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. v. W. B. en W. van Bloemendaal vragen een crediet van f 66.800 voor het verbou wen van de Christelijke Lager Onder- wijsschool aan de Bos en Duinlaan. Er zal een nieuwe ULO-school gebouwd worden, terwijl de lagere school, die thans is ondergebracht in een gedeelte van de Hartenlustschool, zal terugkeren naar de Bos en Duinlaan. Op het terrein van het Lavigerie-Col- lege der Witte Paters aan de Wüstelaan hebben de Kajotters van Santpoort in 'n spannende en sportieve wedstrijd op het voetbalveld hun krachten gemeten met de studenten van dit College. Vooraf maakte de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" een muzikale wandeling door het dorp en om half drie kon scheids rechter P. P. Smit bij gunstig weer en met enkele honderden toeschouwers langs de lijn het eerste fluitsignaal ge ven. Bij de Kajotters was het de eerste mi nuten even een zoeken, maar spoedig kwam er meer samenspel en daaruit werd toen het eerste doelpunt geboren. De studenten, hierdoor wakker gewor den, beten feller toe en vooral de rech tervleugel kwam gevaarlijk opzetten. Stevig verdedigen van de Kajotters kon de verwachting van de studenten de bo dem niet doen inslaap, Enkele malen kroop de KAJ door het oog van de naald, maar tenslotte kwam de gelijkmaker. Met 1-1 ging de rust in. Na de hervatting kreeg het spel een geheel ander aanzien. De studenten had den kennelijk in de eerste helft te veel van hun reserves gebruikt. De KAJ maakte 1-2 en ondanks goed werk van de Lavigerie-keeper moest hij daarna nog vijfmaal de bal uit het net halen. Van de 7 KAJ-doelpunten nam de mid- voor er vijf voor zijn rekening. Maar in tussen zaten de studenten niet stil. De rechtervleugel schoot soms gevaarlijk uit en tweemaal gelukte het de rechtsbinnen van Lavigerie het KAJ-net te vinden, zodat met 3-7 een einde kwam aan deze aardige wedstrijd. Entree was voor deze wedstrijd niet gevraagd, doch wel werden steunbonnen verkocht ten bate van het „Lourdes- fonds". Bij elkaar leverde dat deze mid dag een bedrag op van f 58,80. Zondag gaat de rijpere jeugd van Santpoort, jongens en meisjes van 14 jaar af naar Wassenaar om daar een be zoek te brengen aan de oud-aalmoeze nier van de KAJ in Santpoort, kapelaan Jos. Plantinga, sedert enkele maanden onder de rook van 's-Gravenhage werk zaam. vangsten van de dertien conferenties dekten ongeveer de uitgaven. Tot een bedrag van ruim f 24.000 werd onder steuning in natura gegeven en f 11.500 in geld. Het aantal bezochte gezinnen bedroeg 339 (335). In het jaarverslag wordt verder nauwkeurig opgegeven welke gevolgen de bezoeken der Vincen- tianen voor het bekeringswerk en an derszins hadden. De prachtige resultaten lenen zich echter minder voor publicatie. Begin 1953 stonden 95 pupillen onder voogdij der algemene, commissie voor kinderverpleging en kinderbescherming. Hiervan waren 65 in gezinnen en 30 in gestichten. Van het ministerie van Jus titie werd alle medewerking ondervon den, wanneer in bijzondere omstandig heden extra subsidie nodig was. De katholieke uitleenbibiiotheken no teerden een toename van lezers, n.l. van 981 tot 1249. Er werden 97578 (74025) boeken uitgeleend en aan leesgelden werd ontvangen f 6253.12 (f 5337.99). Van de gelegenheid, die er bestaat boeken van de katholieke leeszaal te betrekken wordt slechts op bescheiden wijze ge bruik gemaakt. Grotere bekendheid moet er aan worden gegeven. Goede hulp is een uitermate belangrijke factor, zodat de huidige medewerkers en assistenten met aandrang verzocht wordt hun hulp niet lichtvaardig te staken. De spijskokerij werkte van Januari tot omstreeks Pasen. Van 9971 verstrekte porties ging het leeuwenaandeel naar de drie Noordelijke conferenties met als grootste afnemer Bavo-Noord met 3545 porties. De conferentie van St. Antonius nam 1400 porties voor haar rekening, die van St. Jozef, O. L. Vrouw Rozenkrans en St. Jan ieder ongeveer 950. De kathe draal en de Paterskerk vallen in dit ge val niet op. Het aantal afnemers is constant ge bleven, waaruit geconcludeerd kan wor den, dat hier en daar in de stad nog wel behoefte bestaat aan een behoorlijke portie voedsel, echter te weinig voor de capaciteit van de keuken. De ontvang sten, speciaal wat de vrijwillige bijdra gen betreft, gingen enorm achteruit. Al eerder is de vraag gesteld of dit liefde werk nog gehandhaafd moet worden. De heer Hesselman trad af als president van dit liefdewerk. In de loop van 1952 betrokken de con- ferenies en andere instellingen verschil lende goederen van het algemeen maga zijn, o.a. 110 dekens, bedden, schoenen, ondergoed etc. De commissie voor kinderuitzending kon niet minder dan 300 kinderen voor vier weken naar buiten sturen. Een vijf en twintigtal automobilisten brach ten en haalden de kinderen. Verschil lende pleegouders verstrekten vreem de kinderen geheel belangeloos huis vesting, voeding en dikwijls nog kle ding. Vooral dit liefdewerk is uitste kend geslaagd. De commissie „De Vrije Tijd" heeft niet te klagen gehad over de opkomst van de gezinnen. Wij hebben daarover in het afgelopen seizoen regelmatig ge schreven. Ten slotte verleende de commissie „Stille Armen" aan 7 gezinnen geregeld ondersteuning en 19 kregen losse giften om uit de moeilijkheden te komen. Zondag even na middernacht kwam de 46-jarige machinist, P, K., die zich die avond rijkelijk te goed had gedaan aan sterke drank, nogal aangeschoten thuis en trof zijn echtgenote, de 47-ja- rige H. J. S., aan in de slaapkamer, waar zij zich reeds ter ruste had be geven. Zonder aanwijsbare reden begon de man plotseling met een spaak van een handwagenwiel op haar los te slaan. Zijn vrouw wist toen het bed te verla ten en kroop ten einde raad maar on der het ledikant om zich enigszins tegen de onverlaat te beveiligen. Het baatte haar echter niet, want de man brak eenvoudig het bed af en viel met nieuwe woede op haar aan. Zijn hul peloos slachtoffer liep hierbij een wond over de schedel op van 25 cm. lengte en 1 cm. diepte. Tenslotte wist de vrouw te ontsnappen en haar huis aan de Rozemarijnsteeg te verlaten. Zij stelde zich in het Grote Gasthuis onder geneeskundige behandeling. De woesteling is gistermorgen op de Botermarkt aangehouden en voorlopig ingesloten. Zijn echtgenote kon, na verbonden te zijn, weer naar huis te rugkeren. Dezer dagen werd een vergadering belegd tussen de afdeling Kinderbe scherming van de St. Vincentius-ver- eniging en de voogdijafdeling van de St. Martha-Vereniging. Tijdens deze vergadering werd besloten tot fusie van de beide verenigingen over te gaan. De nieuwe vereniging zal 1 Januari 1954 haar werkzaamheden onder de naam R.K. Vereniging voor Kinderbe scherming aanvangen. De vergadering werd gepresideerd door deken J. Kuil man. Nadat. Zondagmiddag in de kapel van het jubilerende St. Bavogesticht een plechtig danklof was gecelebreerd met een Te Deum tot besluit, kwamen om half acht de zusters en de inwonenden in de tuin bijeen om het slot van dit prachtige feest, een voorstelling van het Marionettentheater van Henk Zou tendijk bij te wonen. Helaas was reeds in de namiddag niet slechts de lucht gaan betrekken, maar de temperatuur ook vrij aanzienlijk gedaald, zodat er heel wat moed en zelfoverwinning no dig waren, in de tuin op een stoel plaats te nemen. Niettemin waren allen dip Voor de economische politierechter verscheen vanmorgen de 30-jarige chauf feur J. F. H. uit Haarlem, verdacht van smokkelarij. Met een auto was hij op 2 Mei j.l. naar Duitsland gereden. Bij Ven- lo werd zijn wagen door de douane on derzocht en daarbij ontdekten de beamb ten ruim vijftig kilo koffie op verschil lende plaatsen in het voertuig verstopt. De Officier, mr. Wiarda, vermoedde dat verdachte het instrument was geweest van een uitgebreid smokkelcomplot in Haarlem. Hij eiste een maand gevange nisstraf. De verdediger, mr. De Leeuw, achtte de veronderstelling van de Offi cier onjuist en wees op de moeilijke omstandigheden, waarin H. al maanden lang verkeerde. Hij bepleitte tenslotte een voorwaardelijke veroordeling. De politierechter, mr. Bletz, achtte een en ander bewezen en veroordeelde de smokkelaar conform de eis: één maand gevangenisstraf. Gistermiddag heeft het bestuur van het comité van patiënten de bekende Haarlemse arts dokter Tjebbo Franken gehuldigd bij gelegenheid van diens 70ste verjaardag. De secretaris, de heer M. J. Dixon, memoreerde de vriend schap die er steeds tussen de dokter en de patiënten is geweest. Voorts hoopte hij dat de jubilaris nog lange tijd zijn praktijk kon uitoefenen. Daarna mocht dokter Tjebbo Franken een fototoestel, een kist sigaren en een album, waarin de handtekeningen van alle patiënten, in ontvangst nemen. Met dit laatste ge schenk was de 70-jarige bijzonder in zijn schik. Iets nieuws voor de vlotteurs, die de reddingsbrigade langs onze kust gebrui ken bij het patrouilleren op zee en het redden van drenkelingen zijn de alumi nium drijvers. Tot nog toe waren deze van hout. De Bloemendaalse reddingsbrigade heeft Zaterdagmiddag als eerste kustbrigade haar met aluminium drijvers vernieuwde vlotteur in gebruik genomen. De drie drijvers hebben een gewicht van elk 14 kilogram, de oude houten drijvers wa ren wel driemaal zo zwaar. De uitvpe- ring geschiedde bij een Alumimum- scheepsbouwindustrie in Aalsmeer. Bij de proefvaart is gebleken, dat de reddingsvlotteur gemakkelijk handteer- baar was en een veel grotere snelheid kon bereiken dan vroeger. Door het bedanken van de heer Le- feber als dirigent van de R. K. Har monie „Euphonia" is op de laatst gehou den repetitie benoemd tot diens opvolger de heer Wildschut uit Haarlem. De heer Lefeber heeft 32 jaar lang met de dirigeerstok gezwaaid. Niet alleen elke patiënt, ook de gezonde mens heeft belang bü een krachtdadige bestrijding van de tuberculose Steunt milddadig de Speldjesdag van Herwonnen Levenskracht en Santos a.s. Zaterdag 17 en 18 Juni a.s. vindt weer de jaar lijkse collecte plaats voor Herwonnen Levenskracht enook ditmaal weer in samenwerking met Santos de Katho lieke Middenstandsbond. In het algemeen hebben straatcollec tes en bloempjesdagen niet die steun, welke zij in hoge mate verdienen of waard zijn, het kan ook wel eens ver velend worden, doch wanneer men zich realiseert, wat voor nut en zegen beide charitatieve instellingen hebben, dan redeneert men geheel anders, b.v. wan neer hulp en licht gebracht is in eigen omgeving, dan pas beseft u dat collec tes noodzakelijk zijn en loopt men de collectanten, maar niet zonder meer voorbij. Het moet toch niet zo zijn: „Ieder voor zich en Goed voor ons allen" of „Ben ik mijns broeders hoeder?" De armen en gebrekkigen zijn ons gegeven om voor hen te zorgen, mede als dank voor onze blakende gezondheid en als antwoord: „Wat gij aan de minsten der mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan". Onze verwachting is zeer groot en vraag niet vo orwie, maar het is drin gend nodig, om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. L. VAN BERKEL, voorz. R.K. Middenstandsbond P.S. Collectrices kunen wij natuurlijk nog gebruiken. HELPT TOCH ALLEN MEE! Releverende aan bovenstaand arti keltje doen de besturen der gezamen lijke t.b.c-verenigingen nog eenmaal een dringend beroep om hulp te verlenen bij de grote openbare collecte op Za terdag 18 Juli a.s. ter bestrijding der tuberculose. Wie a.s. Zaterdag wil helpen, al is het maar een uur of twee uur, die bewijst daarmede een grote dienst, want vele kleintjes maken toch een kapitaal. Wacht nu niet, maar geeft u direct op aan onderstaande adressen. Kathedraal, Th. Uiterdijk, Leidsestr, 24 zw.; Anthonius, J. v. d. Veld, Sme- destraat 5; St. Jan, J. Willemse, Van Zeggelenplein 3; H. Jozef, J. v Schooten, L Wijngaardstr. 28 rood; H. Elizabeth en Barbara, J. de Vetter, Kritzingerstr. 17; H. Lidwina, G. Donker Haitsma, Mu- lierstr. 44 en L. Schoonebeek, Rijksstr.- weg 77; O. L.; Vrouwe van Zeven Smar ten, J. Hol, Jan Gijzenkade 229: O. L. Vrouw Rozenkrans, J. Groeneveld, Bad huisstraat 54. Verder nog bij de pi. besturen van Herwonnen Levenskracht en Santos: B. Reynders, Zomerstraat 134, tel. 18735; L. J. Overtoom, Maisstr. 127, tel. 24629: W. van Leeuwen, Rijks straatweg 8, tel. 12036, L. Buys, Voor helmstraat 23, tel 16331 en de firma van Reyzen, Groote Houstraat 89, tel. 11456. hun benen konden gebruiken, in de tuin aanwezig, want men wilde toch het slot niet missen. Zelfs toen het vrij hard be gon te regenen, vluchtte niemand naar binnen en dat was te danken aan de meer dan uitstekende opvoering van Marieke van Nimwegen, die door Henk Zoutendijk en Marja ten Berghe werd gegeven. Vooraf had Henk Zoutendijk een boeiende inleiding gehouden over de inhoud van dit spel dat reeds 400 jaar oud is, maar nog zo actueel en modern dat het ook voor de dag van heden geldt, omdat het de eeuwenoude strijd tussen goed en kwaad is. Henk Zouten dijk heeft in Marja ten Berghe een zeer goede tegenspeelster en beiden beschik ken over prachtig gesneden poppen, in keurige costumes. Beiden weten een meesterlijk gebruik van hun stem te ma ken en volledig aan te passen aan het karakter van de rol die uitgebeeld moet worden. De dictie was voortreffelijk, zodat deze opvoering in alle opzichten een groot succes werd. De inhoud van het spel zal wel bekend zijn: Marieke wordt door haar oom, de priester Gies- breght, naar Nimwegen gestuurd om voedsel op de markt te kopen. Mocht het te laat worden, dan kan zij over nachten bij haar moeie, een zuster van de priester. Jammer genoeg heeft deze pas ruzie met de buurvrouwen gehad en nu krijgt de onschuldige Marieke de volle laag; zij wordt niet binnengelaten. Mieke zwerft door de stad en maakt kennis met Moene, een duivel, waarme de zij gedurende zeven jaar een schan delijk leven leidt. Dan komt zij weer terug in Nimwegen, ziet een wagenspel tussen de advocaat van Lucifer, Masje- roen en God en dank zij vooral het vol hardend bidden van de priester Gies- breght en zijn onverpoosd zoeken, komt zij tot inkeer. Maar zij moet tot de PauS gaan om absolutie te verkrijgen, geen andere priester durft het aan. Tot peni tentie krijgt zij drie ijzeren ringen om de hals en om elke hand eveneens een ring en wanneer God haar alles verge ven heeft, zullen deze ringen verbroken worden. Marieke neemt haar intrek in een klooster voor zondaressen en na twee jaar komt een engel de ringen ver breken. En dat is het einde van dit schone en boeiende spel. Na dit spel werd een korte pauze ge houden en daarna werd het overbekende blijspelletje „Hoe Peerke d'n duvel te slim af was", met evenveel succes ver toond. Henk Zoutendijk en Marja ten Berghe klapten Vlaams op een sappige en smakelijke wijze en het publiek ge noot van de geestige situaties, ondanks koude en regen. Aan het slot van deze toch mooie avond bracht de voorzitter van het college van regenten, de heer J. H. M. Peeperkorn, die met een hartelijk woord van welkom de avond had ge opend, dank aan allen die zich zo had den ingespannen om deze feesten op zulk een voortreffelijke wijze te doen slagen en zijn dank ging allereerst uit naar de heer Jos. Jonckbloedt en zijn staf van medewerkers die met elkaar de feestcommissie hebben gevormd. Ook de zusters kregen woorden van dank te ho ren voor haar grote medewerking en moeder-overste, zuster Longina die nog maar kort te Heemstede Is, werd een blijvende herinnering aan dit feest ge schonken. De moeder overste op haar beurt dankte allen voor dit feest, het mooiste dat zij ooit had meegemaakt, en zij be loofde uit naam van alle zusters dat zij niet slechts blijvend voor alle inwonen den zouden zorgen, maar ook veel voor allen bidden die aan dit schone feest hun beste krachten hadden gegeven. En daarmede behoorden de feestelijk heden ter ere van het honderdjarig be staan van het St. Bavogesticht weer tot het verleden en zochten allen zo snel mogelijk de veilige beslotenheid van de huiskamer op. De raad van de gemeente Heemstede komt Woensdag 15 Juli, des middags om 5 uur bijeen. De agenda vermeldt slechts één punt; de behandeling van de beschikking van Ged. Staten tot toe lating van de heer M. Weijers als raadslid. „Touring Zandvoort" opende de reeks zomeravondconcerten Zaterdagavond met een concert van de Zandvoortse Mu ziekkapel. Onder leiding van de diri gent, de heer Wildschut, voerde de ka pel een aantal pittige muzieknummers op uitstekende wijze uit, zeer tot genoe gen van het talrijke publiek. Zo bleef de gezellige drukte in het dorp, na afloop van de Zandvoort-estafette, de gehele avond bestendigd. Een goede inzet van het hoogseizoen. De bouw van een clubgebouw met woning bij het Kennemer Sportpark te Zandvoort is opgedragen aan de firma D. Berkhout te Zandvoort. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse recherche in het kantoor van de N.Z.H.V.M. de hand gelegd op de 26- jarige T. A. v. d. H., een conducteur in dienst van deze maatschappij. Hij wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking, n.l. van de ontvangst op 10 Juli, zijnde een bedrag van ruim f 130. Bovendien heeft hij een porte feuille, welke 7 Juli gevonden was en aan hem ter hand gesteld met de be doeling dat v. d. H. ze af zou geven aan de afdeling gevonden voorwerpen, in Amsterdam in het water gegooid, na te voren de bankbiljetten ten bedrage van f 38 er uit gehaald en ten eigen bate aangewend te hebben. Van beide verduisteringen heeft de man een vol ledige bekentenis afgelegd. De politie vermoedt, dat hij zich aan meer mis drijven heeft schuldig gemaakt. Zaterdagmiddag waren van Aalsmeer uit de Rode Kruiscolonnes van Haarlem. IJ muiden, Zandvoort en Haarlemmer meer voor een oefening opgeroepen ter assistentie bij een vermeende ramp, die Aalsmeer zou hebben getroffen. Op vijf eilanden in de Westeinder- plassen waren vijftig zogenaamde slacht offers neergelegd, die opgehaald moes ten worden. Voor dit afhalen konden zij gebruik maken van boten, voorzien van draadloze telefonie. De slachtoffers moes ten vakkundig vervoerd worden naar het inmiddels ingerichte noodziekenhuis te Aalsmeer. Bij de gehele oefening heeft men alles aan de omstandigheden over gelaten, precies als bij een echte ramp- Over het transport en de noodverbin- dingen der slachtoffers waren de con trolerende artsen uiterst tevreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2