BOSSCHE OMMEGANG, evenement van indrukwekkende allure Kleur en indringende fantasie 56 k 1 DOMINICAAN ONTDEKT VERGETEN PAROCHIE Zilveren Anjers uitgereikt Moord in de lift SCHEVENINGER stichtte op Curasao een visserijbedrijf - 1 Cadenafabrieken te Culemborg verkocht Ch CÜrf Israël legt beslag op Jeruzalem Anderhalve eeuw in isolement Prins Bernhardfonds onderscheidt o.m. rector L. W. Linssen Motorrijder ernstig gewond na botsing Thans uitbreiding noodzakelijk MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 3 -1 tmwm Fascistisch vonnis in Rome herzien Ned. journalist in het gelijk gesteld Jongetje te Volendam verdronken Gircus-artist maakt dodelijke val Want in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SLOW-SMOKE "VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA „H.H. Plaatsen blijven veilig als voorheen" m Wie sag scooter vallen bij Zaltbommel? Benzineprijs gestegen Andere aardolieproducten eveneens duurder In de Stille Oceaan: door NGAIO MARSH Winkelbrand in Diever r- s- plXl Ï.S- fis ft ::<r- |#i- (Van onze speciale verslaggever) 's Hertogenbosch was gisteren, op de laatste dag van het Maria-congres, bevolkt met tienduizenden en nog eens Van de plechtige Omgang met de Bosschenaren zelf samen- tienduizenden vreemdelingen; zij had zich tegen het uur geperst in de overwegend vrij nauwe straten. Maar noch tans heerste er een intense stilte in de stad tijderjs de uren dat de stoet langs de bidweg trok. De toeschouwers sche ien geslagen met bewondering en bijna onthutste verbazing. En terecht. Deze plechtige Omgang is een evenement van indrukwekkende allure geworden. Marius de Leeuw en Luc. van Hoek, die verantwoordelijk waren voor de costuums en de samenstelling van de verschillende groepen, bleken heel hun kennelijk niet gering artistiek vermogen ingezet 'e hebben. En het resultaat daarvan was een waarlijk magistrale Processie, waarin de kleur een functionele rol vervulde en °P sommige momenten op zich een grote bewogenheid uit drukte. Deze stoet getuigde overvloedig van een indringen de maar niettemin beheerste fantasie. En men mag hierbij niet vergeten het aandeel te noemen, dat Jan Hoes pr. en Harrie Beex pr., in het overtuigende welslagen hadden. Zij ontwierpen de indeling van deze plechtige Omgang, die mede tot een inderdaad religieus gebeuren van bete kenis werd. Gezeten op voor het Bisschoppelijk Paleis op gestelde zetels sloegen Mgr. L. J. Suenens, vertegenwoor diger van Joseph Ernest Kardinaal van Roey, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Mgr. J. F. M. Pessers en Mgr. G. v. d. Westen het voorbijtrekken van de stoet gade. En toen het beeld van de Zoete Moeder, dat in het liturgische gedeelte van de processie werd meegedragen, was genaderd, voeg den zij zich met de wereldlijke autoriteiten, prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W., prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de Koningin, en mr. H. J. M. Loeff, bur gemeester van 's Hertogenbosch, in de rp van biddende en zingende gelovigen. Zoals deze Plechtige Omgang thans is ontworpen en opgezet behoort hij, en verdient hij zeker, een traditie voor jaren en jaren te worden. derwerp had. Zeven draagsters, het ge laat verhuld met zwarte doeken, torsten afbeeldingen van de lijdenswerktuigen: de doornenkroon en de geesel. Twee jongens in Romeins tenue droegen de opschriften INRI en SPQR. En dan volg den veertien vaandels, waarop naar ontwerpen van Marius de Leeuw, tegen een achtergrond van licht paars bijzon der schone voorstellingen van de ver schillende staties waren afgebeeld. Ach ter elk doek liep een kruisdrager, die korte teksten opzei. Het klaaglijk ge zang van het Stabat Mater en het ele gische geluid van ratels begeleidden dit alles. De „verrijzenis des Heren" was een feest van lichte kleuren. Een bijna ver bijsterende afbeelding van de legenda rische vogel Fenix was het meest op vallende in deze groep. Wij zeiden het reeds: wij kunnen slechts een greep doen. In het tweede deel van de stoet had Luc. van Hoek, misschien op iets min der exuberante wijze dan zijn voorgan ger, de geschiedenis van het Wonder beeld der Zoete Moeder aanschouwelijk Advertentie voorgesteld. Opvallend door verbeel dingskracht was hier de groep van de Miraculeus genezenen: de genezen blin- Het is nauwelijks of in het geheel niet ,jen, de 'n grote glinsterende glazen bol mogelijk in woorden een duidelijk beeld meevoerden om hun vreugde over het op te roepen van de verzameling levend herkregen licht uit te drukken, genezen geworden schilderijen, die deze Omgang doofstommen, gongen en tamboerijnen was. Reeds bij de aanvang van de stoet meevoerend, genezen lammen, spelena werd men getroffen door de aanblik roet een bal en ten leven gewekte kin van een allerbeminnelijkste groep „reis- deren, in lichtgroene en blauwe, met heiligen" beschermers van de deel- glazen lovertjes afgezette costuums ge- nemers aan de Omgang onder wie een stoken dansende kleinen. Een exquise riant-„echte" Christoffel met het legen- groep vormde ook Isabella van Spanje d arische kind op de schouder. En wij met haar gevolg, edellieden en edel- kunnen slechts een greep doen uit de vrouwen in rijke gewaden: fel rood, schat van soms werkelijk verrukkelijke weelderig rose en diep zwart. En ten- taferelen die zich voor onze ogen ont- slotte de terugkeer van het beeld. Een rolden De zes scheppingsdagen, een tafreel van blijde innigheid; alle heili- kleurrijke allegorie, vol van een in alle gen, van wie men afbeeldingen tegen opzichten verantwoorde symboliek. „Ma- de pilaren in de St. Jan en onder de ria in het Oude Verbond" werd een bogen kan zien staan, liepen er in mee. groep van een bijna barbaarse pracht En oo kin de stoet verschenen zij „om Men zag de profeten die voorzeggingen der de bogen", die werden gevormd deden betreffende Maria en de vrouwen, door een weelde van rode en witte die een voorafbeelding van de H. Maagd bloemen. Het complete schip van de waren. Sara. de vrouw van Abraham, de kathedraal, gedragen door in grijsgroen profeet Balaam. Debora, de profetes die gestoken ruitertjes. de Filistijnen versloeg, Ruth, de stam moeder van Christus, Ezechiël, Judith, Esther en Salomon. De ark van Noë, ge dragen door diens zonen en schoondoch ters; en een vorstelijk geklede Bruid van het Hooglied, die fragmenten uit dat poëem opzet, schreed aan het slot van deze groep. De verschillende glorietitels van de Moeder Gods werden in het eerste deel van de stoet uitgebeeld. Men zag in het kader daarvan een bijzonder poëti sche „verloving van Maria"; de H. Maagd hand in hand met St. Jozef voortschrijdend, voorafgegaan door een wonderlijke figuur met een bloeiende staf; het bezoek van Maria aan Elisa- Deze plechtige Omgang was, zoals gezegd, een evenement. De processie wekte de stille verrukking op van elkeen die haar zag voorbijtrekken. Zij was ook tot in alle onderdelen voortreffelijk georganiseerd. Een over tuigend exempel daarvan mocht het wel heten, dat men aan het begin van de route, vlak bij de St. Jan, door een geluidsversterker het getik van een metroxoon kon horen, dat het tempo van de voortschrijdende stoet bepaal de. En elkeen hield zich daaraan stipt. De liturgische processie gaf een staal- Het Genadebeeld van de Zoete Lieve Moeder van Den Bosch, zoals het gisteren 'l de plechtige Omgang werd meegedragen. Het rondtrekken van de stoet bete kende een stralend efinde van het Diocesane Mariacongres 1953. beth, een groep waarin zestien, rhyth- kaart te zien van heel het rijk-gescha- mische dansen uitvoerende meisjes was keerde katholieke Brabantse leven, opgenomen en een achttal muzikanten Daar waren vertegenwoordigers van die op hun blaasinstrumenten een zeer vele kloosterorden, die in hun ha- vreemde muziek met het „Magnifi- bijten een ongezocht feest van kleuren cat" als grondmotief aanhieven. „De ontketenden, daar waren vendel geboorte van Jezus in Bethlehem" was zwaaiers en deputaties van over-oude een tafereel van kostelijke en aandoen- gildes mitsgaders afvaardigingen van lijke poëzie. Twaalf engelen in heftig meer moderne, sociale en culturele or- blauw droegen de kerstklokjes; zij gin- ganisaties. gen Maria en St. Jozef, het kind dra- Nadat de processie door de stad was lende vooraf. Daar waren ook de her- getrokken, ceiebrcerde^ mgr. Mutsaerts ders en herderinnen met verbluffende °P onder heetwelk zjjne Hoogwaardige echte schapen en zelfs een ezeltje, en Excellentie ten aanhoren van duizenden de Drie Wijzen mét hun kamelen be- Brabander Zijn Bisdom plechtig laden met geschenken; een tafereel van toewi;dde aan de Zoete Moeder. Het barokke pracht. Bossche Diocesane Mariacongres 1953 Van een bijna tastbare schoonheid heeft gisteren zijn waarlijk stralend was de groep die het H. Lijden tot on- einde gevonden. De Ver. Hollandse Sigarenfabrieken te Den Haag hebben de voormalige Cadenafabrieken te Culemborg, met kantoorgebouw en 114 woningen, ver kocht aan een bouwbureau te Amster dam. Het betreft hier een voorlopig koopcontract. Het is de bedoeling, het complex te verkavelen en via de Am sterdamse makelaar Recourt, die ook in deze transactie heeft bemiddeld, verder te verkopen. Het schijnt dat de ge meente Culemborg aanvankelijk be langstelling heeft gehad voor aankoop Van het complex, maar dat onderhan delingen daarover niet tot resultaat hebben geleid. Zoals bekend hebben de Ver, Holl. Sigarenfabrieken in Febr. J.l. de pro ductie van Cadenasigaren in Culem borg gestaakt en overgebracht naar Den Bosch. Het complex in Culemborg is daarna gedurende enige maanden in huur geweest bij van Schuppen te Veenendaal, voor de vervaardiging van Ritmeestersigaren. Dit bedrijf heeft de productie inmiddels weer naar Veenen daal overgebracht, waar Culemborgse sigarenmakers nu als forens werken. Een speciaal fascistisch tribunaal in Italië veroordeelde in 1942 de Neder landse journalist A. Luydjens, die sinds Vele jaren als correspondent in Italië tverkzaam was, tot vijf jaar gevangenis straf wegens „politiek defaitisme". Hij had de hoop uitgesproken dat Italië hooit aan de zijde van Duitsland aan de oorlog zou deelnemen en rampzalige gevolgen voorspeld indien het dat wel zou doen. Vorig jaar weigerde het Hof van appèl dat vonnis te herzien, zoals Duydjens verzocht had. Hij ging tegen deze beslissing in beroep bij het Hoog gerechtshof te Rome, dat de journalist thans in het gelijk heeft gesteld en het Vonnis heeft geannuleerd. Het bijna 4 jaar oud zijnde zoontje Wim van de fam. Jan Kwakman (Bal lap) werd vermist. Daar men het niet hitgesloten achtte, dat het ventje bij het spelen in de haven terecht was geko men in de omgeving van de afslag is hien aldaar gaan dreggen. Toen men hiermede geen resultaat behaalde, gin gen twee jongelieden te water om te trachten door middel van duiken iets 'e bereiken. Al vrij gauw vond een aer duikers het ontzielde lichaampje. In het kinderrijke Volendam was de deelne ming met de getroffen familie alge meen. De equilibrist Wilhelm Kanter is in een circus te Blackpool (Engeland) ver ongelukt. Hij had een hoogstand op zijn hoofd gemaakt boven op een perche van meter hoogte. Toen hij zich langs de Perche naar beneden liet glijden, raakte hij los, viel op zijn partner en sloeg toen met het hoofd tegen de grond. Hij werd de arena uitgedragen zonder dat het Publiek besefte, dat hij een ernstige val had gemaakt. Toen hij in het ziekenhuis aankwam, bleek hij te zijn overleden. Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken is gisteren van Tel Aviv overgeplaatst naar Jeruzalem. Ten ge rieve van de diplomatieke vertegenwoor digers zal voorlopig nog één afdeling in Tel Aviv blijven. De gehele regering van Israël zetelt thans te Jeruzalem. Reeds op 4 Mei 1952 had de Israëlische rege ring haar voornemen hiertoe aangekon digd, maar eerst wachtte zij kennelijk de reactie van de Verenigde Naties af. Nu ook de zevende Algemene Vergade ring van deze organisatie is gehouden, zonder dat het besluit tot internationa lisering van Jeruzalem ter sprake kwam, besloot Israël niet langer te wachten. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft inmiddels al pro test aangetekend tegen de overplaatsing. Amerika is niet van plan zijn ambas sade van Tel Aviv naar Jeruzalem over te brengen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sharet, geeft in een officiële mededeling aan de diplo maten wel de hoop te kennen, dat de buitenlandse missies binnen niet al te lange tijd eveneens naar Jeruzalem zul len verhuizen. Het overbrengen van het ministerie van Buitenlandse Zaken brengt geen wijziging in de status der H.H. plaatsen, aldus de brief. De rege ring zal haar verplichtingen nu zelfs ge makkelijker kunnen nakomen. „De regering van Israël", zo wordt in de brief gezegd, „is zich ten volle van de grote betekenis der H.H. Plaatsen bewust; zij zal steeds alle maatregelen nemen, nodig voor de bescherming der vrije toegang tot en de vrije uitoefening der godsdienstige plechtigheden in deze H.H. Plaatsen. Zouden de Verenig de Naties het in de toekomst voor noodzakelijk en doelmatighouden een internationaal toezicht voor de H.H. Plaatsen in Jeruzalem in te stellen, dan zal de regering van Israël daarmee ac- coord gaan en haar hulp bij de uitvoe ring daarvan bieden". 1 Juli te omstreeks 14.45 is te Zalt bommel op de Rijksweg UtrechtDen Bosch bij hotel Noord-Zuid, waar her stelwerkzaamheden gaande waren, een Engelsman met zijn vrouw, die op hun scooter de honderd meter wegversmal ling wilden passeren, zodanig in de berm komen te vallen, dat beiden in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch moesten worden opgenomen. De be stuurders van de lichtblauwe open per sonenauto en van de vrachtauto die tij dens het ongeval voorbijreden worden verzocht zich bij de Rijkspolitie te Zalt bommel te melden. (Van onze Haagse redacteur) Tengevolge van een staging van de wereldmarktprijzen zijn met ingang van vandaag benzine en andere aardoliepro ducten duurder geworden. De prijs van benzine stijgt met 70 cent per 100 liter, die van petroleum met 75 cent per 100 liter, van gas-, diesel- en huisbrandolie met 70 cent en van de tractorpetroieum en dunne stookolie met 60 cent. Wat de benzine betreft kan nog wor den medegedeeld, dat de een half jaar geleden ingevoerde kwaliteitsverbete ring door verhoging van het octaange halte gehandhaafd blijft. Deze verbete ring was zonder prijsverhoging mogelijk door de gedaalde vrachtprijzen in de tankvaart. De prijsontwikkeling op de wereldmarkt heeft de verkoopmaat schappijen echter genoopt tot de ge melde prijsverhoging van het eindpro duct. De Dominicaan Fiorentino Castanon heeft op het Philippijnse eiland Pa- buyan, dat in de volksmond de naam draagt van „het eiland der geheimen", een katholieke gemeenschap ontdekt, die meer dan 150 jaar volkomen van de buitenwereld was afgesloten. Dit eiland, waarop 117 mannen en 116 vrouwen leven, ligt in de Pahuyaanse Archipel. Tot nu toe was van het „eiland der ge heimen" slechts bekend, dat de Spaanse missionaris Gonzales in 1680 de oor spronkelijke bevolking naar de Philip- pijnen heeft doen emigreren. Rond het jaar 1800 zijn op het eiland bewoners van de Bananen-eilanden komen wonen, die zich vermoedelijk wilden onttrekken aan de gerechtelijke macht in hun va derland en die op de vlucht schipbreuk leden. Toen pater Castanon enige maanden terug op het eiland landde, nam hij aan, dat de mensen, die hier zouden leven, halve wilden waren. Groot was echter zijn verbazing, toen hij rijk aangelegde rijst- en maïsplantages waarnam, even als schuren en stapels bewerkt hout. De bewoners van het „eiland der geheimen" gaan zo deelde pater Castanon mee armoedig gekleed. Iedere bewoner Een van de aangrijpendste groepen uit de Bossche pro cessie beeldde het H. Lijden uit. Op de foto ziet men een van de door Marius de Leeuw ontworpen en op een licht-paarse doek geborduurde Kruiswegstaties. Op de achtergrond een kruisdrager, geflankeerd door twee figu ren, die een ratel hanteren. Anna van Hambroek en haar gezellinnen, die het Beeld van de Zoete Moeder in 1629, bij het naderen van de beeldenstorm, per koffer in veiligheid brachten naar Brussel. Een tafereel, zoals het gisteren tijdens de plech tige Omgang in Den Bosch was te Zien. Z. K. H. Prins Bernhard heeft van morgen de Zilveren Anjer bijzondere onderscheiding van het Prins Bernhard fonds voor hen, die zich voor de Neder landse cultuur verdiensten hebben ver worven uitgereikt. De onderscheiding is te beurt gevallen aan rector Leo Willem Linssen, geboren 2 Januari 1884 te Grubbenvorst in Lim burg, voorzitter van de Jan van Eyck- academie te Maastricht, wegens „de bij zonder grote stimulerende en organise rende arbeid op artistiek terrein in de ruimste zin in Zuid—Limburg, waaron der vooral ook de versterking van de band tussen kunstenaar en gemeen schap; de belangrijke arbeid voor het aesthetisch onderwijs op de middelbare scholen te Maastricht; en bovenal de met zo groot succes bekroonde stichting van de Jan van Eyck-academie, bij het tot stand brengen, waarvan hij de cen trale stuwkracht is geweest en tot op 76 „Eigenlijk zou ik nog wat willen vra gen, Alleyn," zei hij. „Zo juist kwam Tinkerton, dat is de kamenier van mijn schoonzuster, opgewonden de zitkamer binnen met het verhaal, dat mijn schoon zuster, waarvan we allemaal dachten, dat ze rustig in het bed van mijn vrouw lag te slapen, wakker is en in een abo minabele toestand verkeert. Ze zegt, dat ze beslist iets moet hebben uit hun huis in Brummell Street ên dat Tinker ton en Tinkerton alleen dat maar kan vinden. Een of ander patent-geneesmid del of zoiets. Uw mensen willen nie mand uit het huis laten. Ik heb dat al lemaal aan Tinkerton uitgelegd en ze ging weg om kort daarna terug te ko men met de mededeling dat Violet uit haar bed was en probeerde zich aan te kleden en dat de verpleegster haar zelfs niet baas kon. Die verpleegster zegt dat ze het alleen niet af kan. We hebben een tweede verpleegster opge beld en nu schijnt Tinkerton, ofschoon ze wel van plan is met die twee ver pleegsters samen te werken, de schrik om het hart geslagen te zijn. Het is al lemaal reusachtig vervelend en Imogen en ik weten niet wat we moeten doen- Ik zal niet zeggen, dat we niet enorm opgelucht zouden zijn, indien wp Vio let voor het laatst vandaag gezien zou den hebben, maar we menen toch dat, wanneer ze van jou het 'huis zou mogen verlaten, ze nog iemand anders bij zich zou moeten hebben dan een vreemde verpleegster of een dienstbode in dat mausoleum van een huis. Imogen zegt, dat zij wel mee wil gaan, maar dat wil ik niet hebben. Ze is absoluut dood-op en waar ze moet slapen als Violet de rest van de nacht hier blijft weet geen mens. De hele geschiedenis wordt een beetje meer dan redelijkerwijs van ons verwacht kan worden. Zou jij ons niet kunnen helpen?" „Dat denk ik wel," zei Alleyn. „We kunnen het zo arrangeren dat Lady Wu- therwood naar haar eigen huis gaat. W® zullen natuurlijk iemand moeten mee sturen, die daar op post blijft, maar dat kan gemakkelijk. Ik zou een van de mensen van hier kunnen nemen." „Dat is een hele opluchting voor me!" „Over die iemand anders, die mee moet. gaan wie had u gedacht?" „Wel," Lord Charles streek met de hand over zijn achterhoofd, „wel, Ro bin Grey, Roberta Grey weet je, heeft vriendelijk aangeboden om te gaan." „Nogal een jeugdige bewaakster," zei Alleyn met een opgetrokken wenk brauw. „Ja, ja, dat is ook zo. Maar ze is nogal vindingrijk en kalm en ze zegt, dat ze het niet erg vindt. Mijn vrouw stelt voor, dat Nanny haar gezelschap zal houden. Ik bedoel, dat ze het best af kan. Twee geroutineerde verpleeg sters en Tinkerton, die ondanks haar schrik beweert dat Violet helemaal rus tig zal worden wanneer ze die medicijn van haar gehad zal hebben. Zie je, Frid, mijn oudste dochter, is een beetje ont daan en Patch Patricia is veel te jong. En we geloven, dat het toch een vrouw moet zijn, ik bedoel ook van wege het decorum. De eerste verpleeg ster beweert namelijk, dat ze naast Tin kerton nog iemand anders wil hebben om de verantwoordelijkheid te dragen tot die tweede verpleegster komt. Daar om dachten we aan Robin, ik bedoel natuurlijk, als jij het goedvindt." Alleyn herinnerde zich een ferm ge zichtje, hartvormig en bleek met grote grijze ogen. Zijn eigen opmerking van „dappere kleine leugenaarster" kwam hem weer voor de geest. Maar hij had er niets mee te maken, wie de Lampreys naar Brummell Street wilden sturen. Misschien was het wél zo goed, als die kleine Nieuw-Zee'am.se maar ging, die toch alleen maar m deze tcagi-comedie als vertrouwelinge dn overtuigde be wonderaarster van de familie fungeerde. Met een zwak gevoel van onbehagen gaf Alleyn toestemming, dat Roberta en Nanny met een taxi naar Brummell Street zouden gaan; dat Lady Wuther- wood, Tinkerton en de verpleegsters door Giggle gereden zouden worden met Gibson als politie-escorte. Lord Charles verdween haastig om deze ex peditie te organiseren. Nigel wierp een weifelende blik op Alleyn, mompelde iets van direct te zullen komen en glip te achter Lord Charles de deur uit. Al leyn, alleen gelaten, ijsbeerde door de zitkamer. Toen Fox terugkwam duwde Alleyn hem onmiddellijk de aanteke ningen van het verhoor van Lord Char les onder de neus. „Kijk eens!" zei hij „Of liever kijk maar niet. Ik zal het je wel vertellen. Hij zei, dat toen ze aan de andere kant van de zitkamer ston den, zijn broer hem beloofde, mompe lend en wel, om hem te helpen. Hij zei. dat niemand van zijn lieve kroost dat gehoord kon hebben. Hij zat in de klem. Hij wist niet, wat ze mij gezegd had den. Ik heb hem te pakken, Fox." „Mooi," zei Fox en bladerde de aan tekening door. Ja, maar, verdomme, het zou nog waar kunnen zijn. Zij hebben misschien gelogen, maar hij zou de waarheid ge zegd kunnen hebben. Hoewel ik er een eed op zou durven doen, dat hij zat te liegen" „Hij zat te liegen," zei Fox. „Hoe weet je dat?" „Van het kamermeisje." „Als het op kamermeisjes aankomt, gaat er niets boven jou, Fox. Wat zei ze?" „Ze was toen, op dat moment, in de bijkeuken", zei Fox, die zijn bril en zijn notitieboek te voorschijn haalde. „De deur daarvan stond open en ze kon bij na alles horen wat de broers tegen el kaar zeiden. Ik kreeg haar zo ver, dat ze toegaf, dat ze de gang in gegaan is en haar hart eens heeft opgehaald. Ik heb haar ook gevraagd, waarom geen van de andere bedienden gehoord had wat zij gehoord had en haar antwoord was, dat die allemaal als klitten aan de familie hingen. Zij had haar congé ai gekregen en het kan haar niet schelen, wat ze zegt. Een nogal wraakgierig type met keurig-nette benen." „Dat is prachtig," zei Alleyn, „ga door. Hoe heet ze?" „Blackmore, Voornaam: Cora. Ze zegt, dat de twee heren nogal wild op elkaar werden en er werden heel wat woor den over vuilgemaakt, dat de overlede ne zijn broer zoveel mogelijk zou ont erven. Blackmore zegt, dat hij verschrik kelijk te keer ging. Schold Lord Char les uit voor alles en nog wat, van klap loper tot oplichter, en vatte het relaas samen met te zeggen, dat hij hem nog liever in de goot zag liggen, dan dat hij hem nog ooit een stuiver zou betalen. (Wordt vervolgd). de dag van heden als voorzitter van het bestuur nog is". De heer Isaac de Bruyn, geb. 8 Mei 1872 te Zwolleskerspel, wegens „het met zeer grote liefde, bekwaamheid en ijver bijeenbrengen van een uitzonderlijk rijke verzameling schilderijen, etsen en tekeningen van 17e eeuwse Nederlandse meesters, in het bijzonder van Rem brandt" en wegens „de vele belangrijke schenkingen gedaan aan het Rijksmu seum te Amsterdam." Dr, Bastiaan de Gaay Fortman, geb. 17 September 1884 te Amsterdam, we gens zijn belangrijke aandeel in stich ting en bestuur van het „Reveil-archief", belangrijk voor de kennis van het Ne derlandse geestesleven in de negen tiende eeuw, en ook wegens zijn be langrijke arbeid ten behoeve van de band met de overzeese gebiedsdelen. De heer Auguste Marie Joseph Gre- goire, geb. 3 April 1888 te 's-Graven- hage, wegens het bijeenbrengen van een zeer omvangrijke collectie foto's, die een unieke collectie documentatiemate riaal vormt betreffende de technische en artistieke ontwikkeling van de foto grafie van het begin af tot heden; een collectie die hij ter beschikking heeft gesteld van het Rijksprentenkabinet te Leiden. bezit echter een zelfgemaakt feestge waad, het z.g. kerkkleed, dat zij aan trekken, wanneer zij zich voor het ge bed verenigen in de kleine kapel, die is opgericht ter ere van de H. Dionysius. Het katholieke geloof heeft zich gedu rende 150 jaar op dit eiland ongeschon den gehandhaafd, ofschoon er gedurende deze hele tijd geen enkele priester het eiland heeft bezocht. De inwoners noe men in hun taal de Paus „Tadi nu apo Dios", hetgeen „vertegenwoordiger van God" betekent. Van de 15 geheimen van de Rozenkrans zijn de huidige bewo ners er in de loop van de tijd enige verge ten. Alleen de glorievolle geheimen en enige litanieën kennen zij nog. De pasgeboren kinderen worden in aanwezigheid van alle bewoners door de oudsten van de clan gedoopt. Pater Castanon, die als eerste priester na 150 jaren het „eiland der geheimen" betrad, wil zich het lot van deze be woners bijzonder aantrekken. Hij deelde na afloop van zijn bezoek aan het hoofd van de prefectuur mede, dat hij gedu rende de 61 dagen, die hij op het eiland had doorgebracht, niet minder dan 35 huwelijken had ingezegend. 56 doopsels had toegediend en 172 eerste H. Com munies had uitgereikt. Gistermiddag is te Diever door tot nog toe onbekende oorzaak brand ont staan in het winkelpand annex woon huis van de groentehandelaar J. Kamp, wonende in de Kruisstraat 8. Omwo nenden zagen plotseling vlammen uit het dak slaan. Door de straffe wind greep het vuur zo snel om zich heen dat er practisch niets meer te redden viel. De bewoners waren op familiebezoek. Slechts een dochter van de heer Kamp bevond zich in de woning. In de belen dende percelen zijn tal van ruiten door de hitte gesprongen. Na een uur was de brandweer de situatie meester. Omtrent het bedrag der schade is niets bekend. Het pand brandde geheel uit. Verzeke ring dekt de schade. Gisteravond omstreeks half acht reed de 20-jarige motorrijder C. Hoog straten uit Ter Aar op het gevaarlijke kruispunt ProvincialewegVerlengde Aarkade in Alphen aan de Rijn met on verminderde snelhed tegen een perso nenauto. De motorrijder werd over de auto heen geslingerd en kwam ongeveer twintig meter verder in de graskant terecht, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Na verbonden te zijn werd het slachtoffer in zeer ernstige toestand naar het Leidsch Academisch Ziekenjmis vervoerd. De motorrijder, die vanuit de richting Ter Aar kwam, had aan de auto, ko mende uit de richting Amsterdam, geen voorrang verleend. Zijn motor werd vrijwel geheel vernield, terwijl ook de auto zware schade opliep. In Augustus 1951 vertrok de heer T. Blok uit Scheveningen met zes man op de Sch 177 naar Curasao, om te trach ten daar een visserijbedrijf op te bou wen. De mogelijkheden waren daar zeer zeker aanwezig, want Curacao heeft slechts zeer weinig visserü, ter wijl er rijke visgronden te vinden zijn op niet al te verre afstand. Dat de heer Blok deze mogelijkheden heeft weten uit te buiten, blijkt wel uit het feit, dat hjj zijn bedrijf nu gaat uitbrei den met een tweede schip. Daartoe heeft hij de kotter Sch 178 gekocht en laten verbouwen. Met vijf man beman ning hoopt hij dezer dagen met dit schip van Scheveningen uit opnieuw de verre reis naar Curacao te onderne men, ditmaal rechtstreeks, op ongeveer 300 rnjjl ten Zuiden van de Azoren. Het is de bedoeling van de heer Blok, zoveel mogelijk met de Sch 177 te blijven vissen en het nieuwe schip voornamelijk voor het jagen te gebrui ken, opdat hij vaker met verse vis op de markt kan komen. Er bestaat een vrij grote behoefte aan vis op Curacao Een typische bijzonderheid is, dat de vis daar aan de kade regelrecht van de schuit af wordt verkocht. De bevolking wil er namelijk niet erg aan vis die in koelhuizen is opgeslagen geweest. De heer Blok heeft een eigen methode om de bevolking te gewennen aan vissoor ten die zij nog niet kent. Als hij na melijk een nieuwe soort vangt, pro beert hij die eerst zelf. Wanneer deze goed is bevallen, geeft hij de eerste maal aan ieder die vis bij hem koopt een exemplaar van de nieuwe soort cadeau. De volgende maal kan hij ze dan verkopen, zo is zijn ervaring. Voor deze vrijwel onbekende vis soorten blijkt ook van andere zijde be langstelling te bestaan: het Zoölogisch Laboratorium te Leiden heeft de heer Blok namelijk gevraagd, van alle vis soorten die hij aantreft, enkele exem plaren voor het laboratorium te ver zamelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3