Schaer herovert de gele trui Magni wint de eindsprint in Pau van groep van vijf en twintig uitlopers Sonja Hennen wint tweede prijs in dressuurproef TOUR IN CIJFERS ACC-HBS en eindigen HCC II-HCCI in draw Rustdag in Bordeaux in feite slechts trait d union tussen wat is en komt E 3 NOG VIER NEDERLANDERS BIJ DE EERSTE TIEN Excelsior slaat Hermes-DVS TOURNOOI VAN DE „GROTEN" BEGINT IN DE BERGEN r MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 4 pr üm ft HnKffi*f* 1 Negende etappe Concours Hippique te Aken Cricket-competitie Fangio wint de race van „Vue des Alpes" Dubbele zege voor Amm te Neurenberg Om de Daviscup Italië en Denemarken staan op winst door JAN COTTAAR Vergissing van Gerrit Voorting staat nieuw succes in de (Van onze speciale verslaggevers) PAU, Zondagavond. Op de Place de Verdun van het door hevige slagregens geteisterde stadje Pau hebben de harten der Neder landse kolonie in de Tour de France wéér sneller ge klopt. Enkele meters voor de grote groep uitlopers sprintte Gerrit Voorting over de eindstreep. Nog leek het einde van de reeks glorieuze resultaten van de Nederlanders niet ten einde. En dat mag dan onder de omstandigheden waarin wjj momenteel de Tour „doen" niet verrassend meer zijn. het doet het vaderlandse hart toch altijd weer goed. Het kón bovendien ook nog: van Bordeaux naar Pau, een vlak ke etappe; met bovendien een dag rust in de benen. De reuzendoders van de Pyreneeën zouden eerst na Pau in het geweer geroepen worden om aan het klassement meer lijn te geven, om de selectie wat strenger toe te pas sen. Maar bergetappes of niet, ook nn zou een overwinning van een der Nederlanders een wapenfeit van de eerste orde zijn. Want onder de uitlopers bevonden zich niemand min der dan de „grote heren" zelf: Koblet, Bartali, Magni, Ro- bic, Schaer, Bobet, Geminiani en dat wordt reeds als vanzelfsprekend aangenomen Wim van Est. Gerrit Voorting heeft zich echter deerlijk vergist. HU stormde weliswaar als eerste over de witte kalkstreep, maar vergat, dat hö nog eenmaal rond moest eer de ne gende etappe geheel ten einde was. Voor hjj er erg in had weg ging heel de groep bijna voorbij. Toen was het te laat om zich andermaal In de voorste gelederen te werken. Zijn kans op een overwinning was meteen onmogelijk geworden. Een kleine tegenslag dus. Maar daar tegenover staat het verheugende, dat onder de vijf er. twintig uitlopers zich liefst vijf Nederlanders bevonden. Zij allen moesten Magni en Koblet de eer van de eerste twee plaatsen laten. Het waren Wim van Est, Gerrit Voorting, Wagtmans. Suyker buyk en Roks. En in het grote peleton bevonden zich de drie overigen: Nolten, Van Breenen en Adri Voorting. Ver daarachter arriveerde, volkomen stukgereden, de drager van de gele trui Hassenforder. Hij moest zijn onderschei dingsteken weer afstaan aan de Zwitser Schaer. En in het algemeen klassement is de situatie zo, dat van de eerste tien plaatsen de tweede (Wagtmans), de vierde (Roks), de zesde (van Est) en de zevende (Gerrit Voorting) door Ne derlanders wordt bezet. Ook in de negende etappe hebber, de Nederlanders dus weer een voorname rol gespeeld. Alleen Nolten heeft zich volkomen afzijdig gehouden van het strijdgewoel. Hij kreeg de besliste opdracht mee om zich in het geheel niet in te spannen. Hij moest zich sparen voor de bergen. Logi scherwijs kan hjj alleen de goede naam die de Nederlan ders hebben weten te veroveren alle eer aan doen. Suy- kerbuyk daarentegen was de meest agressieve in de Ne derlandse ploeg. Dinsdagmiddag omstreeks 16.20 uur zal de K.R.O., Hilversum I, een di recte reportage geven van de aan komst van de elfde etappe. Om 20 uur volgt in hetzelfde program ma een nabeschouwing. fy. ÉMÉLa-ji V Fiorenzi Magni op de Eindstreep in verwoed duel met Ko biet om de eer en de vette buit van de etappe-zege. Geheel links (met witte pet) Wim van Est. Hij ging mee met een gboepje, dat uiteindelijk toch weer terug viel in het grote peloton. Hij was het bovendien, die de beslissende aan val heeft gelanceerd. Dat Hassenforder de gele trui weer kwijt is, heeft eigenlijk niemand ver wonderd. Hij was zeer vermoeid in Bordeaux aangekomen, heeft tijdens de rustdag als een zieke op bed gelegen en heeft vrijwel vanaf de start de groot ste moeite gehad om met de karavaan mee te kunnen komen. Zelfs met be hulp van drie en soms vier ploeggeno ten. Hij heeft het uiteindelijk niet kun nen bolwerken en eindigde ongeveer zeven minuten na de winnaar, Magni, deze negende etappe. Had men vrij algemeen verwacht, dat de renners zonder uitzondering hun krachten zouden sparen voor de beide bergetappes, die thans op het programma staan, en is dit globaal ge sproken ook gebeurd, dit neemt niet weg, dat de rit allerminst een wan deling is geworden. Het uurgemiddel de steeg weer boven de 38 kilometer. Wanneer men ook nog weet, dat het weer ongewoon slecht was voor het Zuiden van Frankrijk, dan krijgt een dergelijk hoog moyenne een bijzondere betekenis. Naar de toeschouwers langs de weg vertelden, had het al ongeveer 14 dagen aan een stuk door geregend. Bij het vertrek motregende het, hal verwege het parcours regende het pij- pestelen en aan de finish vielen plas regens neer, die een uurtje later een landschap, dat eigenlijk niets ver schilde van dat in Twenthe of op de Veluwe reed de karavaan in straf tem po in Zuid-Oostelijke richting. Telkens waren er korte, felle demarrages, die het peleton verbrokkelden, in groepjes viel het uiteen, maar steeds weer kwam na korte of lange tijd de fusie tot stand. Hassenforder zat te zwoegen. Hij zat af en toe „dood", zoals dat heet. Welis waar kreeg hij steun van zijn ploeg maats, maar het feit dat in de tweede helft van de rit Forestier, ook een man van zijn ploeg, er even alleen van door ging, zal zijn moreel niet hebben ver beterd. Beslissende demarrage Toen er ongeveer 130 van de 197 km. waren afgelegd, leidde een der talrijke demarrages tot een uitlooppoging, die een wat ernstiger aanzien kreeg. Redol- fi, Suykerbuyk, Corrieri, Gueguen, Kemp, Darrigade en nog enkele ande ren liepen 300 meter uit. Toen zette het overgingen in stortbuien.. Op dat ogenblik gingen de toppen van de Pyreneeën geheel schuil in laaghangen de wolken en waren de valleien als het ware toegedekt met dichte nevels. Het begin van de etappe werd ge kenmerkt door een groot aantal lekke banden, een eigenaardig feit, want het wegdek verkeerde in goede staat. Door BORDEAUX! Fbrtets 9e étappe Zondag 12 Juli BORDEAUX-RAU 197 km Mont-de-Mars; Aubagnan 10e étappe Maandag 13 Juli PAU-CAUTERÊTS 100 km Barzac Langon Beaulac Captieux be Poteau Roquefort Le Caloy St.Sévè eerst alleen weg, kreeg toen gezelschap van een paar Fransen en een Span jaard, die echter spoedig terugviel en kon zich na een achtervolging van 5 km., gereden in een tempo dat boven de 40 km. lag, bij de kopgroep voegen. De finish naderde, en in grote lijnen bleef de thans verkregen positie de zelfde. Wel probeerde Koblet, een etappe-zege ruikend, er door middel van een flitsende demarrage tussenuit te trekken en kwam eerst inderdaad even los, maar de Italianen hadden hem in de gaten en Astrua, Magni en Isotti gingen als hazewinden achter hem aan en brachten meester Hugo tot rede. Op het circuit van de ruime Place de Verdun arriveerde, zoals gememoreerd, Gerrit Voorting, die zich kort voor Pau zeer handig naar voren had gewerkt aan de kop van het eerste peleton, met een meter of twintig voorsprong. Toen volgde echter de fatale vergissing. Het was zeer jammer, want al is het .twij felachtig of Gerrit Voorting de etappe peleton onder leiding van Molineris de achtervolging in en de aanval werd bedwongen. Het was Suykerbuyk die, vijftig kilometer voor de finish, andermaal wegliep en de stoot gaf tot een strijd, die het peleton spoedig in twee grote groepen splitste. In de eerste zaten be halve Suykerbuyk, Wout Wagtmans, Roks en Voorting en verder alle „grote azen", Koblet, Bartali, Bobet, Magni, Schaer, in totaal een dertig man. In de tweede zagen we Nolten, Van Breenen, Adri Voorting en Van Est. Van Est voelde zich echter in het twee de peleton niet op zijn plaats. Hij ging had gewonnen, hij zou zich toch zeer waarschijnlijk bij de eerste vijf of zes hebben geplaatst. Nu werd het voor de zoveelste maal een duel tussen Koblet en Magni, dat op overtuigende wijze door de Italiaan werd gewonnen. Ro bic werd derde, Schaer vierde, Bartali vijfde en Van Est zesde. Gerrit Voor ting moest genoegen nemen met de twaalfde plaats. Van Breenen, die op het circuit dezelfde fout maakte als Gerrit Voorting, werd 36ste op ruim 2 minuten en Nolten en Adri Voorting zaten in het peleton, waarvoor dezelfde tijd als voor Van Breenen werd geno teerd. ^-JttAubisque LouvieQ 1Z04m Argelês Eaux- Oaiost 5 PA N JE ®°nn*f Oouretla TffiRt- l^-CAUTERETS De Nederlandse amazone Sonja Hen nen (Heerlen) heeft met „Saskia" ln de dressuurproef „S" voor amateurs de tweede prijs gewonnen in het interna tionaal concours hippique te Aken, ach ter de Duitse mevr. Franken met „Un- ternehmer'. De Zweedse luitenant-kolo nel Berge legde met „Fineman" beslag op de derde plaats, terwijl onze landge noot L. H. M. van Loon (Tilburg) zich met „Saraceen" vierde klasseerde. In de sprintnummers héd de Neder landse equipe minder succes. In het zogenaamde „kanonenspringen", klasse SB, waarin 23 combinaties 8 hindernis sen met een maximum hoogte van 1.60 meter moesten nemen, reed voor Ne derland B. Uytendaal (Breda) met „Er- nica II" en met „Maiglocke". Met het eerste paard werden 16 fouten geno teerd en met het tweede 20. Hierdoor viel onze landgenoot buiten de prijzen. Winnaar in dit onderdeer werd de Duit ser Thiedemann met „Diamant", die het 475 meter lange parcours foutloos reed. In het estafette jachtspringen voor equipes, klasse M„ waarvoor een 615 meter lang parcours was uitgezet met 10 hindernissen, eindigde de Duitse equipe op de eerste plaats met 4 fouten en een tijd van 242.2 sec. Onze ruiters hadden pech. Mr. F. Albers Pistorius, die met „Maaike" als eerste van de equipe startte, werd gediskwalificeerd wegens driemaal weigering van het paard. J. Hensen (Tilburg) nam als re serve met „Pontius Pilatus" het nog te rijden parcours van Pistorius over- daarna volgden L. H. M. van Loon met „Ampere" en B. Uutendaal met „Ernica II". In totaal werd evenwel voor het Nederlandse team 25 fouten genoteerd en een tijd van 303 sec., waarmede het als laatste werd geklasseerd. 35.000 toeschouwers brachten op de laatste dag de winnaar van de „gro te dressuurprijs". de Zweedse ma joor H. St. Cyr met zijn dertien jarige volbloed Julie" een harte lijke ovatie. BordeauxPau (197 km): 1. Magni (It.) 5 uur 9 min. 58 sec.; 2. Koblet (Zwits.) z.t.; 3. Robic (Fr. West) z.t.; 4. Schaer (Zwits.) z.t.; 5. Bartali (It.) z.t.; 6. Van Est (Ned.); 7. Impanis (B.) 8. Dupont (Fr. Z.W.); 9. Geminiani (Fr.); 10. Rolland (Fr.); 11. Bauvin (Fr N.O.C.); 12. Gerrit Voorting (Ned.); 13. Mirando (Fr. Z.O.); 14. Audaire (Fr. W.); 15. Darrigade (Fr. Z.W.); 16. Fontet (Fr. W.); 17. Gau- thier (Fr.); 18. Mallejac (Fr. W.); 19. Wagtmans (Ned.); 20. Suykerbuyk (Ned.); 21. Renaud (lie de Fr); 22. Bobet (Fr.); 23. Astrua (It.); 24. Roks (Ned.); 25. Lauredi (Fr.) allen in de zelfde tijd als Magni 5.09.58; 32. Een grote groep ex aequo onder leiding van de Italiaan Corrieri, in 5.12.07. In deze groep bevonden zich onze land genoten Van Breenen, Nolten en Adri Voorting. De gele truidrager Hassenforder eindigde op de 89e plaats in een groepje ex aequo in -3.16.51 met een achterstand dus van 6.53. Klassementen Het algemeen klassement luidt thans: 1. Schaer (Zwits.) 54.04.04; 2. Wagtmans (Ned.) 54.05.06 op 1.02; 3. Renaud (lie de France) 54.07.34 op 3.30; 4. Roks (Ned.) 54.07.59 op 3.55; 5. Bauvin (Fr. N.O.C.) 54.08.44 op 4.40; 6. Van Est (Ned.) 54.09.30 op 5.26; 7. Gerrit Voorting (Ned.) 54.09.49 op 5.45; 8. Mahé (Fr. W.) 54.09.50; 9. Robic (Fr. W.) 54.10.04; 10. Astrua z.t.; 11. Hassenforder (Fr. N.O.C.) 54.10.09; 12. Meunier (Fr. N.O.C.) 55.10.56; 13. Close (Belg.) 54.11.52; 14. Lauredi (Fr.) 54.11.54; 15. Impanis (Belg.) 54.12.09; 16. Anzile (Fr. N.O. C.) 54.12.13; 17. Ernzer (Lux.) 54.12.18; 18. Diot (lie de France) 54.43.20; 19. Serra (Sp.) 54.14.05; 20. Caput (lie de France) 54.14.15; 25. Magni (It.) 54.15.41; 26. Koblet (Zwits.) 54.16.11; 29. Bobet (Fr.) 54.16.1; 30. Bartali (It.) z.t.; 46. Van Breenen (Ned.) 54.23.38; 58 Adri Voorting (Ned.) 54.3T.56; 63. Suykerbuyk (Ned.) 54.33.28; 64. Nolten (Ned.) 54.34.11. Het ploegenklassement van de ne gende etappe luidt: 1. Italië (Magni, Bartali, Astrua) 15.28.54; 2. Frankrijk W (Robic, Audaire, Pontet) 15.29.54; 3. Nederland (Van Est, Gerrit Voor ting, Wagtmans) z.t.; 4. Frankrijk Nationaal (Geminiani, Rolland, Gau- thier) z.t.; 5. Frankrijk Noord Oost Centraal (Bauvin, Forestier, Walko- wiak) 15.31.28; 6. Zwitserland (Koblet, Schaer, Schellenberg) 15.31.33; 7. Frankrijk Zuid West (Dupont, Darri gade, Bastianelli) 15.32.03 8. Ile de France (Renaud, Tonello, Caput) 15.34.12; 9. België (Impanis, Adriaens- sens. Close) z.t.; 10. Luxemburg (Kemp, Diederich, Ernzer) z.t.; 11. Spanje (Trobat, Massip, Gelabert) 15.35.46; 12. Frankrijk Zuid Oost (Mi rando, Lazarides, Vitetta) 15.45.03. Het algemeen ploegenklassement luidt thans- 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 161.40.31; 2. Nederland 161.56.43; 3. Frankrijk West 162.01.59; 4. Ile de France 162.08.31; 5 Frankrijk Nationaal 162.10.59; 6. België 162.17.38; 7. Italië 162.19.45; 8. Zwitserland 162.36.33; 9. Luxemburg 162.47.28; 10. Frankrijk Zuid West 162.51.47; li- Frankrijk Zuid Oost 163.04.59; 12. Spanje 163.05.38. (Van onze cricketmedewerker) In de eerste klas cricket-competitie eindigden de beide belangrijke ontmoe tingen in een draw. Zowel ACC tegen HBS, als HCC 2 tegen HCC 1, moesten met een verdeling der punten genoegen nemen. Het gevolg hiervan is dat ACC en HCC 2 thans met een gelijk gemid delde van 1.55 aan het hoofd gaan m de eerste klasse A, HBS neemt de derde plaats in met een gemiddelde van 1.20, gevolgd door HCC 1, dat een gemiddel de van 1.12 heeft. HermesDVS, dat vandaag van Excelsior verloor, staat nu weer op de onderste plaats met 0.55; Rood en Wit is vijfde met 0.62 gemid delde. Quick (N.) haalde een fraaie overwin ning op het Rotterdamse Sparta. Met 65 runs bleef de club van D. Ingelse in de meerderheid. Quick maakte 173 runs, voor het verlies vari 8 wickets (D. In gelse 52 en A, Phyffer 66); Sparta kon het niet verder dan 108 brengen iL Borrani 34). Bowlde L. de Bruyn voor Sparta 5 voor 45, J. Hagen had voor Quick nog fraaiere cijfers, daar hij 6 voor 21 nam. Excelsior maakte tegen Hermes-DVS het hoge totaal van 185 runs, waarvan J. Oosterholt met 49 als hoogste uit de bus kwam (H. van Meurs 5 voor 37). Hermes-DVS kon op het goede bowlen van Excelsior (H. ter Braak 4 voor 27, J. Dries 3 voor 44 en J. Oosterholt 3 voor 24) niet hoger dan 140 komen, C. Tettelaar met 'n hardgeslagen 40 (1 X 6, 5X4) topscorer. A. Melief nog 30 en H. van Meurs 22 n. o. Intussen een góe de prestatie van de B-klasser Excelsior, om van de A-klasser; Hermes-DVS te winnen! Haarlem, dat tegen Quick, Den Haag, eerst een totaal van 153 runs maakte (M. Maas 26, Grupping 34), gooide Quick hierna voor het schamele totaal van 30 runs uit. P. Maas de zeer fraaie cij fers van 7 voor 14. Voor Quick verover de P. Marseille eveneens 7 wickets, ech ter ten koste van 58 runs. VVV tegen VOC was een spel van kat en muis. VOC was twee keer voor lage totalen uit: 51 en 59. Alders eerst 6 voor 22 en in de 2e innings 3 voor 16, VW scoorde een totaal van 217 (C. J. Slag ter 60) en won derhalve met innings en 107 runs. Voor VOC had J. Stroo nog de toonbare cijfers van 5 voor 45. Van VOC's zijde echter een zwakke battingdemon stratie! In de ontmoeting tussen HCC 2 en HCC 1, wist Jhr. L. C. de Villeneuve een century voor HCC 2 te scoren, zijn tweede al in dit seizoen. Zijn 105, echter niet geheel kansloos, bevatte 1x8,1x5 en voorts 15 vieren. R. Colthoff nog een snelle 50 (8 x 4). HCC 2 sloot de innings op een totaal van 238 runs voor het verlies van 7 wickets, na drie uur gebat te hebben. Toen de tijd verstreken was had HCC 1 een totaal van 186 runs op het bord staan voor het verlies van 8* wickets, waarvan P. van Arkel een goede, echter niet geheel kansloze 80 (10 X 4). Hij werd op 34 en op 70 ge mist. E. Vriens bowlde 7 voor 69 en ving de 8e man bovendien nog uit! In de wedstrijd tussen ACC en HBS, die eveneens onbeslist eindigde, heeft HBS in de tijd van vier uur een totaal van 217 runs bijeengeslagen, waarvan P. van Katwijk een fraaie 50 en R. Bruynesteyn 40. Het bowlen en fielden van ACC bleef een heel stuk onder de eerste klas maat. D. Disselkoen met 3 voor.23 nog de beste cijfers. ACC maak te in de beschikbare tijd een totaal van 180 voor 9, probeerde halverwege de innings nog de runs te halen, doch de beschikbare tijd (2t4 uur) bleek toch te kort. W. van Weelde een magistrale 75. Op 180 voor 9 kwam het einde. R. Del- low 4 voor 82. In de Zwitserse Jura bij Neuchatel is een autorace gehouden, welke bekend staat als de race van de „Vue des Al pes". Fangio (Argentinië) bereikte met zijn 2 liter Maserati over de twee man ches een gemiddelde snelheid van 125.698 km per uur. In de eerste manche moest hij de eerste plaats delen met de Britse ERA-rijder Ken Wharton. Fangio won de tweede manche. In het klasse ment werd Wharton tweede met een gemiddelde van 125.436 km per uur. De derde plaats was voor de Zwitserse cou reur Boran de Graffenried met Masera ti. Tijdens motorraces te Neurenberg boekte Amm een dubbele overwinning; hij werd nl. eerste zowel in de 350cc klasse als in de 500 cc klasse. Italië heeft te Brussel in de halve eindstrijd van de Europese zone Davis cup tegen België de ieiding genomen met 21. Denemarken nam tegen Frankrijk te Parijs eveneens de leiding (12). Amerika versloeg Japan met 50. Te Santiago heeft het Spaanse voet balelftal een 21 overwinning behaald op Chili. Te Hürth bij Keulen is voor 2500 toe schouwers een stayerwedstrijd, verdeeld over drie manches, gehouden, waaraan onze landgenoten Wierstra en Van de Kamp deelnamen. Het eindklassement luidt: 1 Zims 69.998 km; 2. Wierstra 69.705 km; 3. Bintner 69.540 km; 4. Van de Kamp; 5. Westerhold. BORDEAUX, Zaterdag Slechts een speelse dan wel een valse geest kan voor een dag zoals we die vandaag te Bordeaux hebben beleefd, de naam „rustdag" hebben uitge vonden. Wanneer ge immers de bedrijvigheid ziet in alle hoofdkwartieren van de Tourploegen, wanneer ge het gerU af en aan gade slaat van jeeps en automobielen van alle vorm, soort en grootte omdat ze vóór de tocht door de bergen nog eens een goede beurt moeten hebben, wanneer ge voorts het aantal kilometers optelt dat vele journalisten vandaag hebben afgelegd tussen Hotel de Normandie en Hotel des Pyrenées, om nieuws te verzamelen, dan zult ge, menen wU, gaarne willen toegeven dat de rust die men de vermoeide karavaan na acht dagen fietsen en autorijden, acht dagen demarrages en reportages, acht dagen stof slikken en lekke banden, heet te gunnen, toch wel enigszins aan de betrekkelijke kant is. De zogenaamde rustdag die we van daag in de hoofdstad van de Gironde beleven, is eigenlijk alleen maar een trait d'union tussen het deel van de Tour de France, dat we achter de rug hebben en dat wat nu komen gaat. De ploegleiders hebben hun lijfwachten voor de deur van hun suites op wacht gezet en de stafkaarten op hun tafels open ge vouwen. Op die stafkaarten staan vier rode stippen en zij geven vier bergen aan: de 1700 meter hoge Col d'AubiSque die we Maandag voor de lezer dus vandaag zullen gaan bestormen, de Col du Tourmalet (2100 meter), de Col d'Aspin (1500 meter) en de Col de Pey- resourde, een kinderachtigheid je van 1563 meter, dat we Dinsdag te lijf gaan. En ge kunt er van verzekerd zijn dat die rust in de kamers van de ploeglei ders tijdens de pleisterdagen van de Tour de France de mensheid op het idee van de betrekkelijkheid zou hebben ge bracht, wanneer niet de heer Einstein de Tour de France juist nog een slag voor was geweest. Potloden en centime ters glijden over de kaarten van de ploegstrategen. Er worden theorieën op gebouwd en plannen gemaakt waar Na poleon noch Eisenhower zich in hun beste dagen voor hadden behoeven te schamen. Minuten en kilometers wor den genoeglijk dooreen geklutst ert het profiel van de etappes hangt levensgroot aan de muur. We zijn nu aangeland op het terrein van de „groten", de Bartali's, de Koblets, de Robics en de Geminiani's, misschien ook van de Bobets, de Noltens en de Le Guilly's. In deze tot woestenij wor dende indrukwekkende schoonheid van het landschap, boven de grens waar de natuur ophoudt zich te tooien met bo men en planten, onder de verzengende stralen van de zon of op de vochtige paden in de grauwe wolken, komen al leen de besten voor het front. Hier ver liest Schaer zijn laatste aanspraken op de aandacht van zijn ploegleider, wan neer hij niet gelijk op gaat; hier ver speelt Hassenforder practisch of daad werkelijk zijn gele trui, wanneer hij ook in de bergen niet een deel weet op te brengen van de verrassende, aan suc cessen zo rijke vechtlust, welke hij op de vlakke wegen heeft getoond te bezit ten; hier gaat Nederland een deel van zijn mooie plaatsen verliezen, omdat m de lage landen aan de zee de Koblets en de Bartali's nu eenmaal niet dik zijn gezaaid. Dit zijn de etappes van de realiteit; verrassingen zijn er uitgesloten, of het moest zijn dat zich nieuwe matadoren van dit steekspel der courage komen presenteren, zoals het vorig jaar Nol ten en Le Guilly. Voor deze etappes hebben de journalisten hun beste ad jectieven en hun vlammendste epitheta bewaard en de opmaakredacteuren hun vetste koppen. Ge zult lezen over de „adelaar van de bergen", de „overwin naars van het ontoegankelijke", de „be heersers van het schier ontembare". Fors meeslepend, theatraal proza dat U rillingen bezorgt en U niet helemaal ten onrechte de verzuchting doet slaken, dat ge dan toch maar liever in Uw tuintje zit in Overschie of op Uw derde étage* waar dan ook. De zaak is deze, dat ln die twee etappes de grondslag wordt ge legd voor de beslissing in deze Tour de France. Het vorig jaar viel de hadden we de Tour de France 1953 nog altijd een zekere prooi voor deze Coppi gevonden en ook met een Koblet op toppunt van zijn vorm zouden we haar in een van ons gevraagde prognose aan Koblet hebben toegewezen. Maar juist nu Koblet slechts bij tijd en wijle kan herinneren aan de grote mogelijkheden welke hij in 1951 étaleerde, zullen wij geboeide toeschouwers zijn bij de grote strijd welke zich in dit domein afspeelt. Zo even hebben we dat het domein van de groten genoemd. Maar altijd wanneer wij met die zwoegende, hijgen- beslissing in de eerste de beste berg etappe van de ronde, toen Coppi bij het overschrijden van de witte streep Op de 1800 meter hoge Alpe d'Huez, de gele trui veroverde en haar met al die bergetappes nog in het zicht, eenvoudig niet meer kon verliezen, zozeer over heerste hij op dit terrein al zijn tegen standers. Maar nu liggen de kaarten an ders. De prognoses over de zekere tri omfen van Koblet zijn veel voorzichti ger geworden. We hebben U al geschre ven dat Bartali weer een belangrijke rol speelt in de gissingen en voorspellingen waaraan men zich hier in Frankrijk zo grif en zo gemakkelijk van de ene theo- die in de andere vallend, te buiten gaat. En dan is er Robic, de kleine lichtgewicht en Magni, de roekeloze da ler en Geminiani de Franse hope en misschien maar waarschijnlijk niet Bobet. De Tour de France van 1953 is erop gemaakt, de allround renner een kans te geven en niet alle troeven in de schoot te werpen van de geboren klim mer. Het vorig jaar heette dat óók het geval en het was geen overdrijving toen men schreef dat deze Tour tégen Cop pi was geformeerd en vóórniet zo zeer voor de allrounders, als wel voor de Fransen, die toch óók weer eens aan bod moesten komen. Deze jubileum ronde, de cinquantenaire, is nog een stap verder op die weg en ln de Pyre neeën moet straks blijken of men nü dan eindelijk op weg is eten ronde te creëren, waarin de grote en beslissen de slag niet in de bergen valt. Laat ons er het klassement eens bij nemen. Van de favorieten bezet Robic de beste plaats, met nog geen zeven minuten achterstand op de gele trui, Geminiani ligt vier en een halve mi nuut verder terug en nog meer dan twee minuten daarachter volgen broe derlijk met dezelfde tijd Bartali, Koblet, Magni en Bobet, die elkaar tot nu toe nog geen ogenblik onbewaakt hebben gelaten. In de bergen telt geen bewa king. Dan komen de wieltjesplakkers, die zich zo heerlijk kunnen laten „mee zuigen" in de luwte van een harde werker, op de koffie. Dan is de ploeg als ploeg van geen betekenis, dan is het ieder voor zich en tegen de ander als rnan tegen man, bij wijze van spreken met de blote vuist. r zal in de twee dagen dat we door de Pyreneeën kruisen, geen be slissing vallen over het resultaat van de ronde. Dat gebeurt pas wanneer straks de Alpen, ruwer, imponerender en zwaarder voor de renners met hun Col de Vars, hun Izoard en hun Lauta- ret voor de draad komen. Maar het zal interessant zijn om te zien of de klim mers bij uitstek in deze „aangelengde" bergetappes werkelijk niet meer vol doende winst kunnen behalen om er de strijd van de ganse ronde in te be slissen. Met een Coppi op zijn best de, naar adem en naar verfrissing snak kende karavaan naar de toppen van de bergen kruipen, zien wij voor onze ogen die matadoren, die campionissimi, die adelaars van de bergen, ineen schrom pelen tot kleine nietige wezentjes tegen de achtergrond van een huiveringwek kend rotswand of naast de leegte van een gapende, eindeloze diepte. Wij hebben al eerder de naam van Bartali genoemd. Eén ding zal de strijd in de Pyreneeën in ieder geval uit wijzen en wel of de bijna veertigjarige Italiaan nog in staat zal blijken de strijd met sterke jonge mensen van dertig jaar of minder vol te houden. Of die duizenden kilometers die hij zwoegend langs alle wegen en over alle begaanbare bergpassen van Europa heeft afgelegd, hem nu tenslotte tóch niet in de benen zijn gaan zitten en of het venijn van zijn houding tegenover Coppi hem nu werkelijk zó kan inspireren, dat de kleine Robic met zijn wraakgevoelens tegenover de Franse nationalen die hem hebben gepasseerd en de grote Koblet met zijn air van ik-win-het-toch-wel, ervoor op da knieën moeten. We zijn nog niet zover, dat in dit spel op de ruggen van de Pyre neeën en straks op die van üe Alpen, onze landgenoten als gelijkwaar dige partners van de buitenlandse klim- specialisten tevoorschijn treden. Er is er op dit ogenblik één, Nolten, en wat zich Vrijdagavond op de laatste zestig kilometer voor Bordeaux heeft afge speeld, rechtvaardigt de hoop dat hij zich vrijwel heeft hersteld van de „bet- tises" welke hij heeft uitgehaald tussen Rijssel en Dieppe en tussen Dieppe en Caen en waarvoor hij de dag daarna met een verlies van 21 minuten zo'n zware boete heeft betaald. Van die achterstand heeft hij er nu zeven teruggewonnen door een derde demarrage, maar nu een verantwoorde omdat hij er mee naar Nederlands tweede overwinning tracht te te grijpen en niet naar een zevende of achtste plaats zonder betekenis. En omdat hij nu bovendien niet als een uitgeput en naar adem snakkende ren ner over de streep ging, maar fris en weinig vermoeid het relaas kon vertel len van hetgeen hem tot deze demar rage had gedreven. Zonder die onge disciplineerde doorzetterij tussen Rijssel en Caen, zou hij de strijd in de bergen minstens gelijk op met Bartali, Koblet en anderen zijn begonnen. Anderzijds is het misschien wel zo dat de zucht om zich op zichzelf te wreken hem over het punt van slapheid en halfslachtigheid heeft heengeholpen, waar hij dit seizoen min of meer mee te kampen heeft ge had. Directeur-generaal Goddet van de Tour de France zei ons op de eindstreep te Bordeaux, dat Nolten, zonder zijn krachtsverkwisting in de reeds genoem de etappes, de enige zou zijn geweest die Koblet werkelijk in de bergen had kunnen verslaan. Wij zijn zo optimis tisch niet, maar mogelijk kan Nolten uit zijn jongste succes de kracht en inspiratie putten, welke hem het vorig jaar de etappe naar Monte Carlo deed winnen en hem vooral zo op het voor plan hebben gebracht in de bestijging van de moeilijke Puy de Dóme, waar hij Bartali en Geminiani royaal uit zijn wielen reed. Zijn wij dus vooral nieuwsgierig naar hetgeen Nolten in de Pyreneeën gaat opvoeren, ook Wagtmans heeft bij vo rige gelegenheden in de bergetappes verdienstelijk werk gedaan. De derde plaats die hij thans bezet zal hem ongetwijfeld inspireren, evenals dit het geval zal zijn met Voorting, die dit jaar sterker rijdt dan ooit. Roks zal wel niet meer met één voet uit het pedaalriemp- je, overmeesterd door een begrijpelijk ontzag voor het landschap om hem heen en de ravijnen naast hem, naar beneden rijden. Maar zijn positie op.de ranglijst zal hij toch wel niet kunnen verdedigen. Voor het overige kunnen we niets an ders doen dan afwachten en onze land genoten een „goede vaart" toewensen. Het spel in de bergen is een spel van dien aard, dat we hen deze heilwens niet willon onthouden. Jan Cottaar interviewt Gerrit Voorting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4