RHEE is bereid het drie maanden aan te zien Tegenstrijdige gezamenlijke van uitleg verklaring Duizenden gelovigen bij priesterwijdingen in Londen €RfijooB^: Het spoor het zwaarcL 3 a Eerste steen gelegd voor missiehuis te Deume VmiGLEYj „DE EFTELING'. uniek recreatie oord voor groot en klein Kerk geniet in Indonesië volledige vrijheid Conferentie tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea Robertson onthutst Situatie verward Atoomkanon voor Britse marine? M2 Negen jaar na de verwoesting 12 Nederlandse ordinarissen Indonesiër geworden Doodgestoken bij vechtpartij (SCHEEPVAARIBERICHTEN Mr. Susanto terug in Nederland MAANDAG 13 JULI 1953 PAGINA 7 Nieuw Frans geldstuk Nederlandse namen klinken door Olyrhpiahal Ned. meisje vermoord in de Ver. Staten mm. Reünie oud-illegalen op Het Loo - Mgr. De Jonghe d'Ardoye Vrijlating handel in broodgranen Herdenkingspostzegel „Fort Beekenberg" Examens President Syngman Rhee van Zuid-Korea en de speciale vertegenwoordiger Van president Eisenhower, Walter Robertson, hebben gisteren een tamelijk vaag communiqué uitgegeven over de besprekingen, die zij zestien dagen lang met e'kaar hebben gevoerd. Zij zeggen, dat ze „veel voortgang hebben gemaakt naar overeenstemming over vraagstukken in verband met een wapenstilstand, de uit wisseling van krijgsgevangenen en de politieke conferentie na een bestand." Na c'e publicatie van het communiqué zei Robertson: „Wij hadden nooit zo'n ver klaring kunnen afleggen, als wij niet de verzekering hadden, dat president Rhee z'jn medewerking aan een bestand zou geven." Maar Rhee verklaarde zelf aan de journalist Jim Lucas van het Scripps-Howard-concern, dat Zuid-Korea de Wapenstilstand niet zou erkennen. Het zou er zich alleen gedurende een periode van drie maanden niet tegen verzetten. Als de Amerikanen mochten geloven, dat zij Korea binnen drie maanden met vreedzame middelen kunnen verenigen en de Chinezen kunnen bewegen het land te verlaten, zei Rhee wel bereid te zijn hun een kans te geven, maar zelf geloofde hij daar niet aan. Op het vliegveld van Seoel, vanwaar hjj vertrok om via Tokio naar de Ver. Staten terug te keren, vernam Robert son, wat Rhee in het interview had ge zegd. Hij toonde zich geschrokken en verstoord, maar weigerde commentaar te leveren. Allerlei waarnemers en encommentaren trachten vast te stellen, welke conces sies over en weer zijn gedaan. Een ge rucht, als zouden Rhee en Robertson zijn overeengekomen, dat de Verenigde Naties de communisten te Pan Moen Jon zullen vragen India, Polen en Tjse- choslowakije te weren uit de neutrale commissie voor toezicht op de krijgsge vangenen, werd door functionarissen te Washington snel tegengesproken. Op die manier zou de hele repartiërings- overeenkomst met de Noordelijken cp losse schroeven komen te staan en de Verenigde Naties streven juist naar een spoedig bestand, aldus werd verklaard. Verder zou aan de communisten worden gevraagd toe te stemmen in de terug trekking van alle buitenlandse land- Het Britse blad „News Chronicle" heeft vandaag gemeld, dat Britse ge werden bezig zijn met een atoomkanon voor oorlogsschepen. Volgens de vloot- correspondent van het blad zijn er gro te vorderingen gemaakt met het moei lijke probleem van de plaatsing van een dergelijk kanon op een schip. De geleerden zouden streven naar een ka- hon met een grotere draagwijdte dan hie van het onlangs door het Ameri kaanse leger geprobeerde atoomkanon. Het Amerikaanse kanon draagt, naar Wordt gezegd, 32 kilometer. Ook zouden he Britse geleerden trachten het nieuwe £tuk trefzekerder te maken dan het Amerikaanse. Het Franse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat er binnen kort geldstukken van 100 francs in om loop zullen worden gebracht. De be staande nikkelen munten van 10 francs tullen op 1 Augustus a.s. uit de circu latie worden genomen. Frankrijk had tot husverre geen geldstukken met een ho- ëere waarde dan 5z francs. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De omgeving van het complex ten- •""onstellingsgebouwen dat Olympia heet en dat gelegen is op de grens yan e Lonaense gemeenten Hammersmith en Kensington, vertoonde gisterochtend een ongewoon beeld. Op Zondagoch tend plegen deze anders drukke buur ten vrijwel uitgestorven te zijn. Doch gisteren om acht uur in de morgen had zich buiten de hoofdingang een enorme file gevormd van duizenden Engelsen die, ondanks de regen, geduldig ston den te wachten tot de deuren zouden Worden geopend. Het waren katholie ken die de plechtige Hoogmis kwamen hijwonen tijdens welke Kardinaal Griffin de priesterwijding zou toedie- hen aan dertig paters van de Engels Nederlandse congregatie van St. Jo seph, beter bekend onder de naam „de Paters van Mill-Hill". Terwijl de regen bleef stromen, reden onophoudelijk bussen aan met gelovi gen. Wij zagen zelfs autobussen uit Liverpool en andere steden in de Mid lands. Om half negen werden de deu ren geopend en de duizenden stroom den naar binnen. Kort na de plechtige hinnentreding van Kardinaal Griffin bevonden zich ruim dertienduizend katholieken op de galerijen en de be gane vloer van het grootste tentoon stellingsgebouw in Engeland, en de Hoogmis begon. Voor ons, evenals voor talrijke an dere Nederlanders, die zich in de Olvmpiahal bevonden, was ongetwij feld het meest roerende ogenblik toen de eigenlijke wijdingsplechtig- tigheden begonnen na het Graduale met het „Accedant" waarin een voor een de namen werden afgeroepen van de wijdelingen. De geestelijke commentator, die via het luidspreker- stelsel van de enorme hal de gelovi gen voorlichtte, las eveneens de namen af van de wijdelingen en zo hoorden wij in deze Engelse omge ving de namen afroepen van onmis kenbare landgenoten, afgeroepen met voornaam en achternaam: Gerard Ballering, Piet Boerbooms, Jan Burg man Willem Hoendersboom, Lambert van Hout, Jan Kelder, Piet Kok. Siebe van der Meer, Simon Panne- keet, Jan Riknof, Bernard Stukart, Antoon Vaneman en Jan de Woll. De plechtigheden van gisteren vorm den de climax van een merkwaardige katholieke tentoonstelling welke tot boel had de werkzaamheden en speciale taken te demonstreren van alle orders en congregaties die huizen hebben en 'Werkzaam zijn in de zes diocesen beho rende tot de katholieke kerkprovincie Van Westminster. Evenals elders is er in Engeland een groot tekort aan roe- Pingen, en men hoopte door middel van beze tentoonstelling de vorming van nieuwe roepingen te bevorderen, zulk CP grond van de ervaringen opgedaan na kleinere tentoonstelling van eendere aard in het Noorden des lands. De toe komst zal moeten uitwijzen in hoever re het eigenlijke doel van de tentoon stelling is bereikt. Voorlopig kan slechts Worden gezegd dat de belangstelling Overweldigend is geweest. Tot en met Zaterdagavond hadden J50.000 belangstellenden de tentoonstel ling bezocht. En gisteren na de hoogmis en de priesterwijding stroomden dui zenden het gebouw binnen om, voordat be tentoonstelling in de avond sloot, rond te gaan langs de tweehonderd stands. 150 orden en congregaties waren er vertegenwoordigd, en de methoden Waarvan zich priesters, broeders er: Zusters bedienden om de belangstelling io wekken voor de werkzaamheden van kun orders en congregaties waren dik wijls zeer oorspronkelijk. Onze eerste Prijs gaat naar een pater van Mill-Hill. een bekwaam goochelaar bleek te z'in en grote scharen van jonge lieden Paar zijn stand lokte door met benij- denswaardige vaardigheid een zwarte Pop om te toveren in een witte. De katholieken van de Westminster Provincie kunnen trots zijn op de pres- i l« van deze tentoonstelling. Doch 'eze trots heeft, naar wij ontdekten, een Jerkwaardig aspect dat vermelding ver- en'. Ondanks hevige ambities is na melijk nooit een politieke partij of een kerkgemeenschap in Engeland in staat gebleken niet slechts de Olympiahal te huren, doch haar ook te vullen met aan hangers of gelovigen. Wij kunnen dan ook best de tevredenheid begrijpen van een van de ordebewaarders, die ons gis teren vertelde: „Mijnheer, wij zijn de eersten die dit hebben klaargespeeld." strijdkrachten uit Korea binnen drie maanden, nadat de politieke conferentie na het bestand zal zijn begonnen. Als de Chinezen niet in deze bepaling die dus geen betrekking heeft op de Amerikaanse vloot en de Amerikaanse luchtmacht zouden toestemmen, dan was Rhee volgens kringen, die in nauw contact met hem staan, toch van plan zijn „mars naar het Noorden" te begin nen. In ruil voor deze concessies, die de Verenigde Staten gedaan zouden heb ben zonder overleg met hun bondgeno ten zou president Rhee beloofd hebben een bestand niet te saboteren, zolang een politieke conferentie niet „geheel en al onaanvaardbaar wordt". In het ge meenschappelijk communique wordJ nog gezegd, dat Rhee en Robertson overeen zijn gekomen een verdrag voor wederzijdse verdediging te sluiten, en dat de onderhandelingen daarover al gaande zijn. Robertson lichtte deze pas sage toe met te zeggen, dat Rhee en hij al ontwerpen voor een dergelijk verdrag hebben uitgewisseld en dat het uiteindelijk resultaat ongeveer gelijk zal zijn aan het verdrag met de Philip- pijnen. De onderhandelingen zijn dus reeds begonnen vóór het sluiten van een bestand, maar de ondertekening kan eventueel daarna geschieden. Verder zou Rhee erin hebben toegestemd de f.655 Noord-Koreaanse gevangenen, die nog in kampen verblijven, over te dra gen aan de neutrale commissie van toe zicht. De Amerikaanse economische en militaire hulp aan Zuid-Korea zou on afhankelijk van het wederzijdse verde digingspact worden verleend. Ambtelijke kringen in Washington waren van mening, dat het nu, voor zover het aan de Verenigde Naties ligt, mogelijk is om nog deze week een be stand op Korea te sluiten. Het is alleen zeer de vraag, of de communisten in het resultaat van de onderhandelingen tussen Rhee en Robertson voldoende aanleiding zien om tot een wapenstil stand over te gaan. Zij hadden name lijk sterke garanties gevraagd tegen mogelijke inbreuk op de wapenstilstand door Zuid-Korea. Volgens de corres pondent te Kaesong van het communis tische persbureau „Nieuw China" was Robertson er niet in geslaagd uit Rhee de verzekering te persen, dat hij zich aan de bestandsovereenkomst zou hou den." Daarom geven deze besprekingen weinig hoop op een spoedig bestand, aldus de correspondent. De communisti sche radio van Pjonjang noemt het ge meenschappelijk communiqué van Rhee en Robertson „dubbelzinnig" en ont daan van alle garanties, die Noord-Ko- rea had gevraagd. Gisteren zijn de be standsdelegaties in Pan Moen Jon twee maal gedurende korte tijd bij elkaar geweest. Vandaag komen de delegaties om 11 uur plaatselijke tijd bijeen. Naar A.P. uit Salt Lake City (V.S.) bericht is een Nederlands meisje, Riek Slierendregt, dat werkzaam was als dienstbode bij een tandarts aldaar, Zater dag in de achtertuin van het huis waar zij werkte vermoord. Zij is met een mes doodgestoken. Twee en een half jaar geleden is het meisje uit Nederland in de Ver. Staten aangekomen. Zij is uit Delft afkomstig. —ri -j-_ ii i-**—• i38. Op vleugelen van angst snelt Eric terug naar het kamp, op de voet gevolgd door zijn twee metgezellen. Het angstige vermoeden, dat de Noor man reeds dagen koesterde, drijft hem tot steeds groter spoed aan, „Hela, kan dat niet wat kalmer? Hé daar!" jammert de roerganger in de achter hoede, maar niemand trekt zich iets van zijn protesten aan. Met zijn korte, kromme beentjes kan hij de anderen onmogelijk bijhouden. De afstand wordt steeds groter en dat gevoel van machteloosheid maakt hem razend, juist omdat hij zo graag de eerste had willen zijn. „We lijken wel een troep herten", steunt hij. „Dat kunnen ze een rond zeeman niet aandoen. En het geeft eigenlijk niets dat geren, want het is met die jongen toch al ge beurd, dat staat vast". Tegen wil en dank moet hij langzamer lopen. En daaraan dankt hij het, dat hij de flauwe bewegingen in het duistere struikgewas opmerkt. Met een ruk staat hij stil; zijn oogjes gluren argwa nend door het gebladerte. „Daar koerst wat tegen de stroom op!" gromt hij, nadenkend in zijn snor woelend. Maar het volgende moment duikt hij in elkaar van schrik en slaakt een hese gil. Daar gaat de Nomade en het tegenspartelende mensenkind, dat hij nu meesleurt, is niemand anders dan Erwin. De jongen worstelt als een bezetene om te ontkomen aan de ijzeren greep van de vreemde krijger. „Daar, hij heeft uw zoon. Grijpt de schurk", krijst de roerganger met overslaande stem. Met woeste gebaren danst hij naderbij en stompt van opwinding zijn vorst in de rug. Deze is met Halfra op de alarmkreet van Orm onmiddellijk teruggestormd en staart nu ver bijsterd, buiten adem, naar het silhouet van de Nomade en zijn gevangen zoon. Een fractie van een seconde slechts, dan richt hij zijn boog en bul dert: „Sta, schurk!" „Ja, geef je over, dwarskrab", tiert Orm dapper. Even aarzelt de Nomade, dan komt hij bruusk uit het struikgewas naar voren. Als een beschermend schild klemt hij met één hand Erwin tegen zich aan. In de andere blikkert een mes. Het vlijmscherpe metaal is slechts enkele millimeters van Erwin's keel verwijderd. „Schiet, Noorse hond. Schiet, en wij sterven samen, je zoon en ik", snauwt de Nomade fel. Een ogenblik staat de Noorman roerloos, dan laat hij zijn boog zakken en machteloos moet hij toezien, hoe de Nomade zich achterwaarts in de struiken terug trekt. Advertentie (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van talrijke gees telijke en wereldlijke autoriteiten heeft Z. H. Exc. Mgr. F Hoowaarts S.V.D., de verbannen bejaarde bisschop van Tsaochowfoe in China, Zondagmiddag de eerste-steenlegging verricht van het in aanbouw zijnde missiehuis „St. Wil- libord" te Deurne van de missionaris sen van het Goddelijk Woord. Behalve door de kloosters in eigen land was ook de Duitse provincie der Congrega tie S.V.D. door een deputatie vertegen woordigd. Bij de plechtige inzegening van ge denksteen en fundamenten der kapel werd Mgr. Hoowaarts geassisteerd door pater provinciaal Bouwmans uit Tete- ringen en pater rector J. de Hosson van het nieuwe missiehuis. Na de tekening der oorkonde door de aanwezige auto riteiten, o.w. zich ook de burgemeesters van Deurne, Uden en Helden, pastoor Van Abeelen en dr. Hub. van Doorne bevonden, sprak de hoogeerw. heer Bouwmans zijn voldoening erover uit, dat negen jaar na de verwoesting van het missiehuis te Uden een nieuw kloos ter en studiehuis in nog doelmatiger en monumentaler vorm in Deurne kon her rijzen. Dank zij grote edelmoedigheid en veler samenwerking kan het werk der op leiding van nieuwe missionarissen in deze streek, waar eens de H. Willibrord persoonlijk arbeidde, worden hervat, fepr. bracht uitvoerig dank aan vele in stanties, waarvan medewerking was on dervonden en heel speciaal aan het ge meentebestuur van Deume en aan de Duitse provinciaal, die bij deze bouw zo royaal had gesteund. Burgemeester L. Roefs van Deurne juichte de vestiging van het nieuwe mis siehuis in zijn gemeente om geestelijke en zakelijke redenen toe en verwachtte er speciaal een tegenwicht van vervlak king en massificatie van Udens burge meester, de heer Van Kimmenade, be treurde het definitieve heengaan der missionarissen van Steyl uit zijn ge meente. maar wenste de congregatie gaarne "geluk met de nieuwbouw en Deume met de vestiging der „fijne Paters", wier werk ook de bevolking ten zegen zal strekken. Met een bezichtiging van het flink vorderende bouwwerk in September 1954 hoopt men de eerste studenten te kunnen ontvangen werd de plechtig heid besloten. Op het paleis Het Loo is Zondag wederom een gezelschap dames en he ren bijeen geweest, dat na de oorlog in dit paleis, dat toen als herstellings oord voor oud-illegalen dienst deed, verblijf heeft gehouden. Ook deze reünie droeg weer het ka rakter van het versterken van de on derlinge vriendschapsbanden. H.M. de Koningin, die het gezelschap deze gast vrijheid op Het Loo verleende, bood het een lunch aan, welke in de open lucht werd opgediend. Het park was voor de gasten voor wandelingen vrijgegeven. H.M. de Koningin is namens de reü nisten telegrafisch dank voor een en ander betuigd. (Van onze Brabantse redactie) Sinds nu ruim drie jaar geleden de eerste spade in de grond ging, is het sportpark „De Efteling" te Kaatsheuvel uitgegroeid tot een recreatieoord van de eerste orde. Hoewel het park nog steeds niet geheel is voltooid en ook de begroeiing in enkele jaren tijds in Machine 9. schoonheid nog aanzienlijk zal winnen, heeft burgemeester mr. R. van -der Heij den toch Zaterdag de officiële opening verricht. Nu het café-restaurant gereed gc-komen is, de 6 ha. grote kanovijver in gebruik genomen en over een week ook het riante zwembad zijn poorten zal openstellen, achtte men in Kaatsheuvel daartoe de tijd gekomen. De gedachte aan een dergelijk recre atie-oord, waarin op dit ogenblik reeds een millioen gulden is geïnvesteerd, vond zijn oorsprong in de noodzaak tot het verbreken van de eenzijdigheid van de industrie in deze streek. Vol komen logisch drong zich hier, in de onmiddellijke nabijheid van Loonse en Drunense duinen, de gedachte aan „vreemdelingenindustrie" op. Men voel de echter, dat een bijzondere trek pleister nodig zou zijn om de touris- ten naar dit aan natuurschoon rijke, maar nog vrij onbekende gebied te trekken. Naast een groot aantal sportvelden, kreeg de „Efteling" een unieke kinder speeltuin met een kleuterbad en' een sprookjesbos, product van de gezamen lijke fantasie en vindingrijkheid van Anton Pieck en Peter Reynders. Over dit sprookjesbos hebben wij u reeds eerder verteld. Het is geen statisch ge heel, geen vergroot prentenboek, maar een levende wereld, waarin men de Schone Slaapster ziet ademen in haar slaap, de dienaar zijn meterslange hals ziet rekken om over de bossen heen te kijken, de bloemen opengaan op de zang van de nachtegaal en een grappig ka boutertje met een hoog stemmetje de jeugdige bezoekers de weg wijst voor een „kleine boodschap". Maar niet alleen de jeugd kan haar hart ophalen in „De Efteling". Het prachtige nieuwe café-restaurant, dat ongeveer 800 gasten tegelijk kan ont vangen, biedt vanaf twee uitgelezen terrassen een grandioos uitzicht op het park, dat totaal 60 ha groot is. Aan de voet van het restaurant ligt de 5 ha grote siervijver met zwanen, eenden en vissen en een klaterend watervalletje op het eilandje midden in de vijver. Deze siervijver staat via een sluis in verbinding met een. kanovijver, waar 70 kano's, een vijftiental roeiboten en enige waterfietsen op de watersportlief hebbers liggen te wachten. Het zwem bad, dat ook buiten het park om te be reiken is, gaat volgende week open. De Heidemaatschappij, die de aanleg van dit recreatie-centrum heeft verzorgd, heeft zoveel mogelijk de natuurlijke ve getatie gehandhaafd, waardoor het ge heel gelukkig het karakter van bos heeft behouden en niets parkachtigs heeft. Burgemeester Van dier Heijden sprak zijn dank uit voor wat de Heide maatschappij hier heeft gepresteerd, evenals voor het vertrouwen, dat het gemeentebestuur en Gedeputeerde Sta ten, die de uitgave van de gevoteerde gelden hebben goedgekeurd, in het stichtingsbestuur hebben gesteld. Prof. dr. J. E. de Quay commissaris der Koningin in N.-Brabant, prees het inititief van het stichtingsbestuur, waar in de parochies en de gemeente beide vertegenwoordigd zijn. Kerkelijke en wereldlijke overheid hebben hier sa mengewerkt en prof. De Quay sprak de hoop uit, dat hier bereikt zal worden, wat men heeft beoogd, in het belang van de gehele streek. „In Indonesië heerst over het al gemeen vrijheid op het gebied van onderwijs; de wedden der onderwij zers en professoren (leken of reli gieuzen) worden door de Staat uitbe taald. Wij hebben een militair ordi nariaat voor de katholieken van het Indonesische leger met aan het hoofd een Javaans bisschop; de ka tholieke hoofdaalmoezenier bekleedt de rang van luitenant-kolonel. De andere aalmoezeniers zijn majoor of kapitein. De clerus, die in hoofdzaak uit Nederlanders bestaat, geassis teerd door inlandse geestelijken, is uitstekend te noemen. Van de 2R ordinarissen over het gehele land hebben 12 Nederlanders de Indone sische nationaliteit aangenomen; tal rijke missionarissen, missiebroeders en -zusters hebben dit voorbeeld ge volgd". Dit zei mgr. De Jonghe d'Ardoye, apostolisch internuntius in Indonesië, dezer dagen bij zijn aan komst te Brussel. De diplomatieke vertegenwoordiger van de H. Stoel zal korte tijd in België doorbrengen. Tijdens een onderhoud, dat hij toe stond aan het K.N.P., legde mgr. De Jonghe d'Ardoye vooral de nadruk op het feit, dat de „Kerk in Indonesië" vol ledige vrijheid geniet en de sympathie der Indonesische regering bezit. Het aantal katholieken in Indonesië heeft het millioen overschreden en is dus nog een klein percentage van de 77 millioen in meerderheid Muze! Het betoverde kasteel, waar de schone slaapster slaapt in het sprookjesbos; een van de feeërieke bouwsels op „De Efteling", Bij een vechtparty in de nacht van Zaterdag op Zondag werd in Breda ni de Van Meterenstraat de 27-jarige C. A. dodelijk gewond. De 21-jarige militair J. L. had hem met een mes in het hoofd gestoken. Het slachtoffer overleede Zondagmorgen in het St. Ignatiuszie- kenhuis. Vier personen, komend uit het cen trum van de stad waar zy enkele café's hadden bezocht, kregen het in de Van Meterenstraat met elkaar aan de stok. De gebroeders A. uit de Rietmaker straat in Breda maakten in het gevecht dat ontstond gebruik van een honden zweep, waartegenover de in burger ge klede militair L. en zijn maat B. een mes stelden. C. A. werd dusdanig ern stig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De militair L. werd licht gewond en werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Naar de juiste toedracht stelt de Bredase re cherche, in samenwerking met de Ko ninklijke Marechaussee, een onderzoek in. L. was gelegerd in Arnhem en met verlof in Breda. Hij zal voor de audi teur-militair worden geleid. Het gebeu ren verwekte grote opschudding. Het voornemen om de handel in brood granen vrii te laten is in betrokken be- drijfskringen met ijistemming begroet. Reeds zijn te Den Haag voorbereidende besprekingen gaande om deze terugkeer naar normale handelsverhoudingen te ef fectueren. Het is echter, blijkens opvatting van de betrokkenen, zeer de vraag, of reeds bin nen drie of vier maanden alle thans be staande voorschriften en restricties zullen kunnen verdwijnen. Deze termijn wordt wel wat kort geacht. Naar veler mening zou het nog wel eens een half jaar tot hoogstens een jaar kunnen duren, alvorens het gestelde doel geheel bereikt zal zijn. De postadministratie van de Neder landse Antillen heeft ter herdenking van het Fort Beekenberg aan de Carra- casbaai een bijzondere postzegel uitge geven. Deze zegel, waarvan de frankeer- waarde in Antillaanse courant 22.5 et. bedraagt, en waarvan de verkoopsprijs hier te lande 45 ct. is, zal verkrijgbaar worden gesteld aan de philatelistische loketten der postkantoren. inwoners, die mannen zyn". Terwijl de vriendelijke internuntius zijn gegevens voor de dag haalde om ons over de actuele toestanden in de Kerk in Indonesië in te lichten, zei hij: „Wij beschikken thans over 5 groot seminaries en 20 klein-seminaries, die zeer goede resultaten boeken en onge veer 1.000 studenten tellen. Wat het lager onderwijs betreft telt men in Indonesië 1.337 katholieke scholen met 228.176 leerlingen; er zijn 164 middel bare scholen met 23.448 leerlingen en 37 normaalscholen met 3.639 studenten Verder zijn er 81 katholieke vakscholen met 5.682 leerlingen, 52 ziekenhuizen 103 dispensaria en 49 weeshuizen. Wij publiceren thans 21 katholieke tijd schriften (week- en maandbladen). In gevolge de oorlogsomstandigheden wer den enkele katholieke drukkerijen ver woest; thans beschikken wij nog over drie drukkerijen. Indonesië telt 28 katholieke vakbon den. In talrijke centra wordt door de Indonesische radio een tot tweemaal per week een godsdienstig programma uitgezonden. In 1954 zullen wij een ka tholieke encyclopaedie. in de Indonesi sche taal uitgeven. Dit zal onze eerste „rondreizende universiteit" zijn in af wachting dat wij spoedig over een instituut voor hogere studies beschik ken, dat thans in voorbereiding is. In 1951' vervolgde mgr. De Jonghe d'Ardoye, „werd in Indonesië met het Maria-Legioen van wal gestoken; deze beweging geeft ons de beste hoop voor de toekomst. Naar mijn mening is dit wel de ideale formule voor Katholieke Actie. De kroon op al deze katholieke wer ken en organisaties vormt thans het contemplatieve leven, dat reeds over 5 kloosters beschikt voor Carmelitessen en Franciscanen. Onlangs werd op het eland Java een klooster voor Trappisten geopend. Dit alles kon worden bereikt dank zy de geweldige arbeid der Neder landse missionarissen en de grote edel moedigheid der katholieken in Neder land. De Internuntius drukte nogmaals zyn diepe bewondering uit voor Indonesië, dat hy „een der schoonste en rykste landen ter wereld" noemde. AMSTERDAM (V. U.) Doctoraal rechten C. Bramer, Den Ham, A. Muurling, Gouda, A. van Galen, Arnhem, H. Hommees en P. Mees, Rotterdam. AMSTERDAM (G. U.) Cand. klass. lett. met lof Th. Huurdeman, Amsterdam; docto raal klass. lett. met lof C. Ruijgh, Haarlem; odctoraal economie J. Cramer, H. Amanuel, W. Bussink, R. van Schaik en F. van Bork, Amsterdam. TILBURG Doctoraal economische wetenschappen: C. Stassen Venlo, G. Bos Den Bosch, P. Hazenberg Amsterdam, M. Smeekes Bussum, M. Weve Utrecht. AAGTEDIJK 12 te Santos. AAGTEKERK 12 te Hamburg. AALSDIJK 12 te Lake Charles. AARDIJK 13 te Le Havre. AGAMEMNON 12 te Philadelphia. AGATHA p. 13 Priok, 15 te Surab. ALAMAK 13 nm. te Pt. Said. ALBLASSERDIJK 12 nm. te Vera Cruz. ALDEGONDA 13 te Pladju. ALETTA 12 van Bangkok n. Pulu Sambu. ALIOTH 13 nm.—14 te Santos. ALKAID 13 te Vittoria. ALPHERAT p. 12 St. Vincent n. Rio. ALTAIR 12 te Las Palmas n. Rott. ALUDRA 13 te Dubai. AMOR 12 te Beyrouth. AMPENAN 12 nm. te Casablanca. ANNENKERK 13 nm.—14 te Port Elizabeth. ARENDSDIJK 13 te Paranagua. ARGOS 13 te Tel Aviv. ARKELDIJK p. 13 Lizard n. New York. ARNEDIJK 12 te Antwerpen. BAARN 12 te Bremen. BALI p. 12 Sabang n. Colombo. BENNEKOM 12 van Paita n. Cristobal. BILLITON 12 van Manilla n. San Pedro. BLOEMFONTEIN p. 11 Dakar n. Kaapstau BONAIRE p. 12 Ouessant n. Madeira. BOSCHFONT. 12 van Mombasa n. Aden. BOSKOOP 13 te Barranquilla. CASTOR 13 te Pt. au Prince. CERONIA 12 te Curacao. CLAVELLA (t.) 12 te Liverpool. CONGOSTROOM 12 te Dakar. CORILLA 13 nm.—14 te Spezia. CORYDA 12 te Balikpapan. COTTICA 12 van Paramaribo n. Plymouth. DELFSHAVEN 12 te Rotterdam. DELFT 12 te San Antonio. DRENTE 13 te Tj. Priok. DUIVENDR. p. 12 Las Palmas n. Dakar. EEMDIJK p. 12 Fayal n. Havana. ELM1NA 12 te Amsterdam. ENGGANO 13 van Aden n. Bahrein. ERINNA 12 te Nordenham. ESSO HAAG p. 12 Azoren n. Aruba. ETREMA 12 te Bombay. FRIESLAND p. 12 Kp. Dondra n. Belawan. GAASTERLAND 12 van Las Palm. n. A'dam. GOOILAND 12 te Bahia. GRAVELAND 12 te Rio de Janeiro. HAARLEM 13 te Antwerpen. riATHOR p. 13 Kp. Bon, 16 te Lissabon. HAULERWIJK p. 13 Lizard n. V.S.': HILVERSUM p. 13 Finisterre n. Pt. Said. HOOGKERK p. 13 Napels n. Pt. Said. INDRAPOERA 13 te Palembang. JAGERSFONTEIN 13 te East London. JOH. VAN OLDENB. 13 van Suez n. Priol;. KERTOSONO 12 te Mena al Ahmadi. KOTA BAROE 13 te Rotterdam. KOTA INTEN 12 te New Orleans. LEOPOLDSKERK 1 2te Khorramshar. LIMBURG 13 te Tj. Priok. LOOSDRECHT 12 te Rotterdam. LUTTERKERK 12 te Basrah. MAASLAND 13 te Rio Grande do Sul. MACUBA 12 nm. te Pladju. MADOERA p. 12 Minicoy n. Djeddah. MARKEN p. 12—13 Ouessant n. Bona. MELISKERK p. 13 Guardafui n. Aden. MENTOR 12 te Malta. MERWEDE p. 13 Bahamas n. Houston. MITRA (t.) 12 te Avonmouth. MUIDERKERK 12 te Fremantle. MURENA 13 te Chittagong. MYONIA 12 te Larnaca. NESTOR 13 te Port of Spain. NIGERSTROOM 13 te Takoradi. NOORDAM p. 13 Sable-eil. n. R'dam. ONDINA 12 nm. te Pladju. ORANJE p. 13 Gibr. n. Southampton. ORANJESTAD p. 13 Kp. St. Vinct. n. Crist. OVULA 11 van Durban n. Curacao. PAPENDRECHT 12 te Isle of Grain. POLYDORUS 13 te' Balikpapan. PRINS ALEXANDER 12 nm. te Havre. PR. FRED. WILL. 13 nm. te Hamb. PR. JOH. WILL. FRISO 12 nm. te Quebec. PR. PHIL. WILL. p. 13 Ierland n. Can. PR. WILLEM IV 13 nm.—14 te Monteral. PYGMALION 12 te Maracaibo. RIOUW 12 nm. n. Bombay. RITA p. 13 Sabang n. Bangkok. RONDO 13 nm. te Colombo. RIJNDAM 13 te New York. RIJNLAND p. 13 Lissabon n. B. Aires. SAPAROEA 11 nm. te Accra. SCHERPENDR. p. 13 St. Paulsrock n. Trin. SCHIE 12 nm. te A'dam. SCHIEDIJK 12 te Boston. SIBAJAK p. 13 Djeddah n. Suez. SINGKEP 13 van Suez n. Indonesië. SIRRAH 12 te Sydney. SLAMAT 12 te Genua. STAD ARNHEM 13 nm.14 te Montreal. STENTOR 13 te A'dam. STR. MAKASAR 11 van Hongk. n. Kobe. TABINTA 12 te Genua. TAMO en TARA 12 te R'dam. TARIA p, 12 Sabang n. Colombo. TAWALI 12 te Panarukan. TERN ATE 12 nm. te Londen. THALATTA 12 van Mena n. Suez. TIBA p. 12 Kp. Frio n. Rotterdam. TOMORI 12 te Tarakan. VAN LINSCHOTEN 12 te Lobito. VAN SPILB. p. 13 Kp. Blanco n. Havre. WATERLAND 12 te Bahia. WESTERDAM p. 13 Wight n. N. York. WESTLAND 12 te Monteviedo WILLEM RUYS 13 te Singapore. WILLEMSTAD 13 nm. te Pt. of Spain. ZEELAND KRL. 13 nm.—14 te Madras. ZUIDERKRUIS 13 te Rotterdam. VEILING POELDIJK, 11 Juli 1953. To maten (export) A 4.404.70, B 3.90—4.30, C 3.70—4.20, CC 2.50—3.30, idem (binnen land) A 2 2.80—3.20, B 2.90, C2 2.60—2.90, Bonken 2.702.80, alles per bak van 12! 2 kg. Netmeloenen (6 0.80, (8) 0.650.75, p. stuk. Druiven: Alicante 2.702.80, Golden Champion 2.90—3.40, Frankenthaler 1.85 2.15, alles per kg. De waarnemende Indonesische M«ge Commissaris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo, die ruim twee weken ge leden naar Djakarta vertrok in verband met de Indonesische kabinetscrisis, is Zaterdagavond per KLM-vliegtuig in Nederland teruggekeerd. De waarnemend Indonesische Hoge Commissaris deelde mede de vorige maand naar Djakarta te zijn vertrok ken om kabinetsformateur Mukarto van advies te dienen. Mr. Susanto zou mnis- ter-president zijn geworden, indien Mu karto zou zijn geslaagd. Nu deze poging is mislukt, zal mr. Susanto geen zitting hebben in de te vormen regering. Ten aanzien van de berichten over een na het totstandkomen, van een. nieu we Indonesische regering te houden conferentie tussen Nederland en Indo nesië in Den Haag over de Nederlands- Indonesische Unie en Nieuw-Guinea zei mr. Susanto, dat het houden van be sprekingen over deze onderwerpen een punt van het regeringsprogramma zal zijn, waarover geen verschil van mening bestaat tussen de PNI en de Masjumi. Aangezien er nog geen nieuwe rege ring is gevormd, is de Nederlandse re gering inzake deze kwestie uiteraard nog niet benaderd. Mr. Susanto had Vrijdagavond in Ka- rachie verklaard, dat er voor Indonesië „een terugweg" is in de kwestie van het opnemen van Nieuw-Guinea in zijn grondgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7