DIPLOMA-UITREIKING R.K. Handels avondschool Uw bijdrage voor een belangrijke zaak Invaliden-week in Haarlem Slotuitvoering van Haarlem s Muziek-Instituut ot&lm BLIKSEMAFLEIDERS C De heer Molenaar zal de stad Haarlem verlaten Officiële huldiging Olivier Koop HERINGA WUTHRICH WASMACHINES Films, tentoonstelling, bazar en demonstraties De Blokkendoos op de Grote Markt Figée tot in1955van opdrachten voorzien m IKf f - Medewerking van de Orkestklasse T.Y.B.B. (SOFTBALL) STELT TELEUR HHC. I en D.S.B. kans op kampioenschap COUPONS Brieven van lezers WOENSDAG 15 JULI 1953 PAGINA 2 Vroeger van kantoor... Als de avondschool roept AEG - ERRES - HOOVER EXPERIMENT VOOR NEDERLAND Volgend jaar sal veel lelijks weggenomen worden Missionaris Th. L. M, Geukers f Particuliere woningbouw in Bloemendaal DE ZWITSERSE KLEUREN SHAMPOO Profielbalken ontvreemd Hr - Broeder Heraclius Zilveren professiefeest MET EEN BON OP DE BON R.K. OPENBARE LEESZAAL Nieuwe directrice benoemd Aanwinsten R.K. Leeszaal Bespeling Flentrop-orgel Burgerlijke Stand HEEMSTEDE 425 kinderen werden natuurwachters Benoeming ZANDVOORT Tiroler concert Bronzen plaquette watertoren Vergroting speelplaats Mariaschool begonnen Waterstanden Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM Speciale aanbiedingen in alle afdelingen. Tevens Wie betaalt de nieuwe vuilnisbak? In restaurant Brinkmann vond gister avond de sluitingsavond met diploma uitreiking van de R. K. Handelsavond school plaats. Van de Rijksgecommit teerden waren aanwezig de heren Blank, Leeuwenberg, Smit en dr. Jacobs. Ir. Ro senthal, de voorzitter van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs, had bericht van verhindering ge stuurd. Tegenwoordig waren ook de ge committeerden voor de middenstands cursus, de heren Reijnders en Boiler- man, alsmede de heer Oly als afgevaar digde van de Haarlemse Kamer van Koophandel. De voorzitter van de vergadering, rec tor A. de Wit, liet in zijn openingswoor den duidelijk uitkomen, dat de heden daagse jongeren hun rechten erkend wil len zien. Om dit doel te bereiken moe ten zij zich echter dieper bewust wor den van hun zending en iets presteren, waardoor die rechten kunnen worden veroverd. Als christenen moeten zij bovendien bij hun werken en handelen verwarmd worden door het vuur der liefde; het Christendom moet uit hen spreken. Rector de Wit wenste alle leer lingen Gods beste zegen en sprak tot slot de wens uit, dat de stad Haarlem zou merken, dat zij een R. K. Middel bare Handelsavondschool bezit. Vervolgens was het woord aan de di recteur van het R. K. Avondonderwijs, drs. M. Weijers, die allereerst dank bracht aan de secretaris en de penning meester voor de door hen in het afge lopen jaar verrichte werkzaamheden. Terloops bracht de directeur zijn ont stemming tot uiting omtrent de door de regering te nemen maatregelen t.a.z. van het handelsavondonderwijs, waardoor dit steeds meer aan banden wordt gelegd. De heer Weijers sprak bovendien en kele woorden van afscheid aan het adres van de heer Molenaar, die na vier jaar zijn krachten aan de avondschool gegeven te hebben, besloten heeft te emigreren en zich binnenkort op Cura cao te vestigen. Daarna werden de leerlingen door hem in het zonnetje gezet. „Ik neem miin petje voor jullie af", aldus de directeur. Hij wees er met nadruk op, dat een di ploma slechts een bewijs is van de pa rate kennis der leerling en geen pa 1 an ti e inhoudt voor succes in de toekom stige loopbaan. Doch wel mag gezegd, dat de avondschool eveneens aan de ka raktervorming van de leerling heeft medegeholpen. De heer Weijers gaf zijn cursisten tot slot een goede raad: „Ge draag je steeds zo, dat de jullie toe komende plaats je wordt gegeven, zon der dat je deze behoeft op te eisen." Als afscheidsgeschenk van het bestuur ontving de heer Molenaar daarna een Bos, atlas en een doos goede sigaren. De heer Reijnders, gecommitteerde van de middenstandscursus qualificeerde zichzelf als de waarborg voor de waar- Op 1819 Juli a.s. zal de jaarlijkse collecte gehouden worden, georganiseerd door Herwonnen Levenskracht en San tos, waarvan de opbrengst moet dienen ter bestrijding der tuberculose. De saamhorigheid, de liefde tot elkan der. het medeleven met het leed van anderen zal de opbrengst dezer collecte bepalen. Hoe meer de mensen zich los kunnen maken van hun eigen, dikwijls enge kring, en zij zich één voelen met hun medemensen, des te groter zal de som zijn welke bijeengebracht wordt om daarmede de mensheid te kunnen dienen. Er is een zekere onverschilligheid te constateren ten aanzien van huis-aan- huls- en straatcollecten, die z'n oorzaak wel zal vinden in het feit dat er zovele collecten gehouden worden en de veel heid der doelstellingen veroorzaken dik wijls een vaag begrip over de belang rijkheid van het doel van bepaalde col lecten. Een collecte ter bestrijding der tuber culose spreekt van oudsher nog steeds tot ons, maar velen zijn met dit begrip zo vertrouwd geraakt dat het hun volle interesse niet meer heeft. Daarbij komt nog dat de medische wetenschap op dit gebied zo ver gevorderd is dat de ergste scherpe kanten dezer kwaal kunnen wor den opgevangen en daardoor bij som migen de veronderstelling hebben gewekt dat tuberculose niet zo heel erg meer zou zijn. Een dergelijke mentaliteit is op zich gevaarlijk te noemen. Nog altijd zijn er vele tbc-patiënten. Er komen steeds nieuwe patiënten bij en de be strijding van deze ziekte is en blijft een kostbare zaak. Het is een volksbelang van de eerste orde, dat met alle kracht die wij ge zamenlijk kunnen opbrengen de tuber culose blijft bestreden worden. Daarom wordt bij deze een dringend beroep op een ieder gedaan de a.s. collecte op royale wijze te steunen. Geeft bij deze gelegenheid zoveel als maar even in uw vermogen is. Ge zult daarbij verzekert kunnen zijn, allereerst van de dank der patiënten zelf, maar evenzeer van de dank van een ieder die het goed menen met de ge zondheid en kracht van ons volk. Maar bovendien zal het u een voldoening ge ven bijgedragen te hebben aan een goede en zeer belangrijke zaak. Helpt dus mee tot het welslagen van deze collecte. A. J. M. ANGENENT Brengt zon in het leven der tuberculozen. Steunt de Speldjesdag van Her wonnen Levenskracht en Santos. Gebruik makend van de aanwezigheid van de heer Oly namens de Kamer van Koophandel, uitte de heer Weyers de suggestie om de cursisten van de. Han delsavondscholen in de toekomst toe te staan reeds om half vijf hun kantoren, en werkplaatsen te verlaten, teneinde hen aldus in de gelegenheid te stellen, zich beter op hun avondwerk te prepa reren. In zijn antwoord verklaarde de heer Oly, dat een soortgelijk plan bij de Ka mer van Koophandel reedS in de maak is. miiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimii de van het diploma. Hij memoreerde de tijd van de laagconjunctuur van vóór de oorlog, waardoor velen failliet gingen en de instelling van het middenstands diploma noodzakelijk werd. Het diploma is tevens een garantie van de wilskracht, die de geslaagde blijkt op te hebben kunnen brengen. De afgevaardigde van de Kamer van Koophandel, de heer Oly, wees op de allerhoogste bekwaamheid, welke tegen woordig van de jeugd gevraagd wordt in het bedrijfsleven. Ga voort U te be kwamen, zo luidde zijn advies. De heer Leeuwenberg, rijksgecommit teerde, ontkende, dat het afnemen van examens een taaie bezigheid zou zijn Een moment van vreugde was het voor al, toen hij aan een candidate het cijfer tien kon toekennen. De heer Molenaar dankte in enkele geestige woorden de sprekers, die hem hun goede wensen hadden overge bracht; nadat tenslotte nog enkele leer lingen hun dank aan de leraren en leraressen betuigd hadden, kondigde rec tor de Wit, die voortreffelijk het voor zitterschap van de bijeenkomst had vervuld, de langverwachte diploma uitreiking aan. Hieronder volgen de namen der gelukkigen: Het diploma van de 3-jarige Handels avondschool werd uitgereikt aan: Afd. Middenstandsopleiding: Bep v. Sinderen, Jan v. d. Beek, Sjef Braak huis, Theo v. d. Geest, Joop Maas, Jan Mekenkamp. Jacob v. Oerle, Reinier Pannekeet, Kees v. Roode. Kees Sinte- nie, Lucas Sintenie, Nico Sintenie, Han Vasen, Lex Woudenberg. (Een candidaat zal, wegens ziekte, later nog worden geëxamineerd). Afd. Kantoor- en Handelsopleiding: Bep Eldering, Willie v. d. Heuvel, Lous Hoogland, Jeanne de Jong, Jo Kaasen brood, Lida Kaptein, Leny v. d. Mey, Corrie Meyer, Vera v. d. Putten, Hanny Schouten, Ria v. d. Geest, Bep Zonne veld en Cobie Hoogzaad; Kees Boeree, Ton Driessen (H'stede), Leo Duiven voorden (H'stede), Theo Mes, Joop Möll- mann, Jan v. Riet (Bennebroek). Het einddiploma van de 5-jarige Han delsavondschool werd uitgereikt aan: Jopie v. d. Aar (H'stede),* Jeanne Ha- braken, Hannie v. Honschoten, Corrie v. d. Linden, Ans Paauw, Annie v. d. Reep, Ineke de Rooy, Marijke Santen (H'stede), Henny Schabbing, Thea Thoolen, Ma- ranne v. d. Voort (H'stede), Jopie Weijers (H'stede), Trees v. d. Wiel, Nico Alles, Willie de Bie (IJmuiden). Wim v. Boxtel, Piet v. d. Burgt, Eef Bijnsdorp, Han Geuke, Jan v. d. Gees (H'stede), Bram Haak, Charles Hoedeman, Kees Hoenderdos, Ton Kaandorp, Piet Knijff, Martien Metzelaar, Wim Povel, Piet Ruigrok, Herman Rutte, Wim Steenbeek, Piet Veldt, Piet Vermunt, Wim Versteeg, Jos. v. d. Weiden, A. v. Wieringen. De uitslag van de praktijk-examen wordt eerst Zaterdag bekend. Bevorderd naar klasse 2: Ellie v. Ba ke! (m. 1.), Ali v. Bakkum, Betty v. Berckel, Greetje Blokker (m. l.j, Corrie Blom (m. 1.), Agnes Bröcker, Annie Dames, Ria v. d. Geest (m. Tiny Gie- belds, Hannie Groenewoud, Thea Hoe deman, Jo Janzen, Riet Kaandorp (m.l.), Ali Langendijk (m. 1.), Corrie v. d. Meer, Ria Nelissen, Ria Oude Aarnink- hof, Truus Pennaarts. Ineke Platei im. Ria Rees, Lientje Reinhart, Greetje Schutte, Ria Smit, Greet Uiter- mark, Riet Verzijlbergen, Greet Veld- Het gouden jubileum van Olivier Koop als toonkunstenaar zal thans officieel gevierd worden 28 Juli in 's-Hertogen- bosch. Om te komen tot een grootse hul diging hebben velen zich bereid ver klaard zitting te nemen in een ere- comité, terwijl zich daarnaast een uit voerend comité heeft gevormd onder voorzitterschap van dr. A. I. M. Kat, directeur van de Haarlemse Koorschool. Het erevoorzitterschap is aanvaard door de heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, voor zitter van de Nederlandse Toonkunste- naarsraad. De voorzitter van het ere- comité is mr. P. O. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem. Op 28 Juli zal om half elf een plech tige H. Mis tot intentie van de jubilaris worden opgedragen in de basiliek van St. Jan te Den Bosch. Daarna zal in het Oranjehotel de officiële huldiging vol gen. 2 Augustus zal de jubilaris in da St. Antonius-parochie te Aerdenhout Bentveld, waar hij directeur-organist van het parochieel koor is, gehuldigd worden. Aansluitend daarop recipieert de heer Koop in de pastorie. Over de verdiensten van de heer Koop hebben wij enkele maanden geleden reeds uitvoerig geschreven in verband met het feit, dat hij tevens 25 jaar als muziekrecensent aan de Nieuwe Haar lemse Courant verbonden was. Advertentie HAARLEM huizen, Riny Westerveld. Voorts Jacob v. Beek, Gerard Blesgraaf, Jan Blom, Han Bos. Han Coesel (m. l.j, Adri Draijer, Herman Drontman, Johan Eek hout, Joop Kruiver, Jan Meyer, Gerard Moerkerk. Ton Nolet, Tiet v. Oerle (m. Gerard Peperkamp (m. 1.), Gerard Roekens, Ton Teeuwen, Albert v. d, Veldt, Aad v. Zeist, Kees Zonneveld, Sjaak Zwager. Bevorderd naar klasse 3: Ellie v. d. Berg. Atie Boersen, Beppie Habraken, Anneke Hartoch, Jo Kroft, Gerda Ma thot, Ria Nieuwenhuizen, Milie Paauw, Ina Pijnacker, Adelheid v. Rooien, Ria v. Stein (m. Toos Veldhoven, Lyda v. d. Wakker. Voorts: Peter Alles, Peter Beelen, Mees v. Bentem, Piet Bergkamp, Henk Boesmans, Hannie Divendal, Her man Goedemans, Adri v. Gooi, Bernh. v. d. Ham, Bart Heemskerk, Jaap Huls bosch, Martien Janssen, Nico v. Leuven, Carel v. d. Linden (m. 1.), Frans Koks (m. Hennie Rees, Ton Roekens, Jan Rutte, Sjaak v. Sanbeek, Herman San ten, K. v. Schie, Herman Schumacher, Wim Slicht, Gerard Strik, Nico v. d. Velden (m. 1.), Henk Veldhuizen, Ge rard Veldhuyzen, Bertie Zethof en Ar nold Zoon. Bevorderd naar klasse 5: Agnes v. d. Aardweg, Nel Bierman, Marieke Luyckx, Ria Molenkamp, Joke Sanders, Toos Schoor! Nellie Schouw, Betty Stavenuiter, Nellie Stokman, Lies van Warmerdam (m. Voorts: Gé v. Berc kel, Theo Bloem, Ad Geukers, Cor Ha ver, Hennie Hofstee (voorw.), Frans Hollander, Gerard Jonker, Harry Kem per, Wim Kiebert, Henk Kleene, Rikus Kool, Albert Kossen, Hans Meyer, Rudi Meylaert, Gerard Neve, Jan v. Paradijs, Jan v. Ravensberg (m. Adriaan Pe perkamp, Kees v. Riel, Hans Rutte, Piet Rutte, Jan Albert Rijkes (m. 1.), Gerard Schoor! Carel Stut, Henk Tromp, Wim Vreenegoor, Ton v. d. Wijden. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de kerk - Telefoon 12762 Betaling eventueel in overleg. Het bestuur der afd. Haarlem van de Alg. Neder! Invaliden Bond heeft het plan opgevat om naast de Bloemenweek en de Sportweek, thans ook een „Inva liden-week" in het leven te roepen. Geïnspireerd door een soortgelijke actie in Amerika zal getracht worden het probleem der minder-validen recht streeks onder de aandacht van de Haar lemmers te brengen. Haarlem heeft daarvan de primeur in den lande, daar iets dergelijks tot op heden nog niet in een dergelijk ver band heeft plaats gehad. Het hoofdbe stuur en alle afdelingen zijn op de hoogte en wachten met onverholen be langstelling op de voltooiing van het werk. Indien deze actie, een experiment uniek voor geheel Nederland, zal sla gen, ligt het voor de hand dat deze straks, centraal georganiseerd, in het gehele land op een vaste datum zal plaats vinden. Gelijk „Moederdag" een begrip is ge worden, zo zal dit ook met „Dè Invali den-week" het geval moeten worden. De actie vindt plaats van Maandag 20 tot en met Zaterdag 25 Juli. Maan- De kantoren van de Nederlandse Han delmaatschappij zullen waarschijnlijk eind van dit jaar worden overgebracht van de Grote Markthoek Grote Houtstraat naar het verbouwde pand aan het Spaarne 54, waar vroeger de Nederlandsche Bank gevestigd was. De blokkendoos aan de Grote Markt is eigendom van de gemeente Haarlem en het zal wel niemand onbekend zijn, dat dit gebouw, eens geplaatst als zetel van de sociëteit „Trouw moet blijeken". een doorn in het oog is van ieder, die is ingenomen met het historisch aspect van de Grote Markt. Naast de Vleeshal en het kleine souvenirshuisje, staat deze foeilelijke kolos te kijk als een aesthetische misgreep van de verant woordelijke Haarlemmers aan het eind van de vorige eeuw. Zoals bekend, zal de gemeente enkele overheidsdiensten op de bovenverdie pingen overbrengen. Maar gelukkig zal dit niet zonder meer geschieden. Er wordt thans gedokterd aan een verbou wing, die veel van het onaesthetische zal wegnemen. Het zou financieel niet verantwoord zijn om het gebouw tot de grond toe af te breken en bovendien bestaan er nog contracten met degenen, die op de benedenverdieping winkels exploiteren. Toch kan een oplossing ge vonden worden, die een aanvaardbare verbetering zal geven, waarbij gedacht wordt aan twee schuine daken en een wijziging van de bovengeve! Te zijner tijd hoopt het gemeentebestuur de teke ningen te publiceren. Na een langdurige ziekte is te Ventu ra in Californië overleden de missiona ris Th. L. M. Geukers, afkomstig uit Haarlem. dag 20 Juli rijdt een geluidswagen door de stad ter. propagering van het doel Hierbij worden plaatsbewijzen en loten verkocht. De plaatsbewijzen geven recht van toegang tot de Revalidatiefilmavond, welke Dinsdag 21 Juli wordt gegeven in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. Naast een tweetal revalidatiefilms, waarvan de één speciaal amputatie-ge vallen en de ander behandeling en oefening van een patiënt met een breuk van de ruggegraat laat zien, worden nog enkele culturele kleurenfilms vertoont. Woensdag 22 Juli wordt vanaf 10 uur 's ochtends in „Die Raekse" een tentoon stelling-demonstratie gegeven betreffen de werkstukken van geamputeerden, blinden en verlamden. Zowel de film als de tentoonstelling confronteren de bezoeker met het feit, dat zij, die over het algemeen nog als stakkers worden beschouwd, dit in het geheel niet behoeven te zijn. Hier wordt het b'ewijs geleverd dat, ondanks licha melijke beperkingen, volwaardige pres taties geleverd worden, die respect af dwingen. De resultaten van het voorbe reidend werk waren van dien aard, dat zelfs de organisatoren soms stil werden van het ongedachte en ongelofelijk mooie werk dat deze mensen leveren. Vrijdag en Zaterdag 24 en 25 Juli wordt als sluitstuk een bazar gehouden ln „De Vishal", welke Vrijdag om 2 uur wordt geopend door de heer E. P. Schuijt, hoofd gemeentelijke Nazorg, Haarlem. Op deze bazar is een veelheid van diverse goederen aanwezig o.a. zelf vervaardigde producten (zie tentoonstel ling), levensmiddelen, rookwaar, textiel enz. Verder zijn er tal van attracties, een prima verzorgde theeschenker ij enz. De opbrengst komt ten goede aan de „Haarlemse Loopschool voor Geampu teerden en Verlamden." De Heemsteedse aannemer W. Thu- nissen zal op het terrein hoek Bloemen- daalsewegDompvloedslaan een com plex van vijf woonhuizen met garage bouwen, aldus een voorstel van B. en W. van Bloemendaal aan de raad. Voorts komen er op de Bloemendaal- seweg nog drie van dergelijke woningen en op de Dompvloedslaan twee, elk van vijfhonderd kubieke meter inhoud. Rembrandt: „Die Försterchristl", al. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,De lokkende wildernis". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", a. Tijden: 2 en 8 u. Frans Hals: „Het uur der wrake". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes in 't wit". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", a. Tijden: 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quantaro's". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmann's vertellingen". Bo ven 14 jaar. Tijd: 8.15 uur. Donderdag 16 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert 1516 uur. Grote Kerk: 3e Internationale Orgel concours Haarlem 1953. Improvisatiewed strijd, 20 uur. Zandvoort: Raadhuisplein. Concert Tiro- ler Kapel, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 1017 en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorrain, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 1117 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1317 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelijks geopend van 105 uur (t.m.'30 Juli). Grote Kerk, Grote Markt. In de Brou werskapel: Expositie, gewijd aan de Neder landse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Minerva, Binnenweg 30, Heemstede. „Ne- miso". Miniatuurspoorweg. Dagelijks ge opend van 13.3017.30 en van 1921.30 u. DIVERSEN Grote Kerk: In de Brouwerskapel iedere middag van 45 uur bespeling van het Flentrop-orgel. Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voor stellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. Advertentie wast en kleurt tegelijk In 12 kleuren verkrijgbaar. Importeur: Handelsonderneming IMPAREX, Leiden. Telef. 0.1710 - 31696. In aansluiting op hetgeen wij reeds gisteren berichtten over de uitgifte van nieuwe aandelen door de Haarl. Ma chinefabriek Figée, ontlenen wij aan het thans verschenen emissie-prospec tus nog het volgende. In de jaren 1946 t/m 1952 werd een bedrag van f 1.949.217,15 in gebouwen, machines enz. geïnvesteerd, hetwelk geheel uit zelffinanciering werd ver kregen Een verdere rationalisatie van het interne transport, een belangrijke kostenfactor, wordt thans uitgevoerd. Het programma van uitbreiding en modernisering, der fabrieksruimten, kon voorlopig als afgesloten worden beschouwd. Ten einde de productiviteit van het bedrijf te verhogen, zijn even wel in de naaste toekomst nog additio nele aanschaffingen van kapitale me taalbewerkingsmachines noodzakelijk. Daarnaast menen wij er rekening mee te moeten houden, aldus de directie, dat voor de financiering van belangrijke opdrachten in de toekomst, meer dan voorheen, een beroep op eigen middelen der Venn, zal moeten worden gedaan.. Op grond van deze beide overwegin gen, acht de directie het juist de eigen middelen der venn. door onderhavige uitgifte te versterken. Zij verwacht ook dit vergrote kapitaal behoorlijk renda bel te kunnen maken. De resultaten van de eerste helft van het lopende boekjaar zijn wederom gunstig, zodat over 1953 wederom een bevredigend dividend zal kunnen wor den uitgekeerd. Met de huidige order portefeuille is de bezetting van de fa briek reeds tot medio 1955 verzekerd en de directie ziet dan ook de toekomst met vertrouwen tegemoet. De winst over het eerste halfjaar 1953 beliep f 75.400 tegen f 128.500 over ge heel 1952. De 39-jarige metselaar L. W. G. uit Haarlem werd gisteren op de Spanjaards laan aangetroffen met drie profielbal ken, welke hij had weggenomen van een bouwwerk aan de Joh. de Wittlaan. Een nader onderzoek in zijn woning wees verder nog uit, dat zich daarin nog 4 profielbalken en 26 planken van twee meter lengte bevonden, welke eveneens afkomstig bleken te zijn van bouwwer ken aan de Joh. de Wittlaan. De man is Ingesloten. -y Tijdens een proefvaart op de Noordzee is de eerste Nederlandse „vestzak trawler", de 1JM. 99 „Job Gouda", door de directie van een scheepswerf aan de Visserij Mij. „Batavia" te IJmuiden overgedragen. Foto: De nieuwe trawler tijdens haar proefvaart. De serie muziekschooluitvoeringen van het Haarlem's Muziekinstituut, directeur Nico Hoogerwerf Sr., werd zoals ge bruikelijk met het optreden van de or kestklasse afgesloten. De leiding van de ze klasse berustte ditmaal bij twee di rigenten, Jan Laarveld en Toon Verhey. Er was namelijk een fusie tot stand ge komen tussen genoemde orkestklasse en het symphonic-orkest „Euterpe", dat onder leiding vat eerstgenoemde stond Daar het dirigent Verhey vanwege zijn drukke werkkring wel eens aan vol doende gelegenheid tot regelmatig repe teren ontbreekt, vroeg men vanzelfspre kend Laarveld om nevens Verhey de leiding in handen te nemen. Verhey leidde nu concertwerken voor pianosolo en orkest, Laarveld orkestwerken. Door de fusie heeft de orkestklasse een be tere bezetting verkregen. Ze beschikt thans over een aantal violisten en cel listen en de voor de gekozen werken benodigde blazers. Alleen de contrabas en fagotpartijen moesten worden aange vuld. Het blijft echter niet bij een zo volledig mogelijke bezetting. Er mag stellig worden beweerd, dat het orkest- spel, zowel technisch als muzikaal gro te voldoening schonk. Men heeft blijk baar langdurig en intens gestudeerd op de gekozen werken, die wel niet ver bo ven de krachten van goed geoefende amateurs gaan, maar dan ook schier vol maakt tot uitvoering kwamen. Reeds direct bij de inzet van Gluck's „iphigenie en Aulide"-ouverture werd een voorname, zuivere sfeer aange bracht. Men kon ogenblikkelijk een echt- Broeder Heraclius O.F.M. Gap. uit IJmuiden-Oost, kleermaker by de Paters Capucünen, ziekenverpleger in het klooster en daarnaast als termijn broeder ook bekend in de wijde omge ving van de gemeente Velsen, vierde gisteren zijn zilveren processie-feest. Donderdagmorgen kwart voor acht zal tot zijn intentie een plechtige ge zongen H. Mis van dankbaarheid in de Paterskerk worden opgedragen. Geboren in Smilde kreeg hij zijn op leiding in Didam, waar hij ook nog enige tijd als kleermakersgezel werk zaam was. Op 23-jarige leeftijd, in 1928, trad hij in het klooster der paters Capucijnen en op 14 Juli 1928 deed hij in Udenhout zijn kleine professie, drie jaar later gevolgd door de plechtige professie. Broeder Heraclius heeft ach tereenvolgens gewoond in Langeweg, Tilburg, Den Bosch, Rotterdam, Eind hoven, Udenhout en sedert 1948 in IJmuiden-Oost. Een 16-jarige jongen J. v. H. uit Haar lem bood gistermiddag in een parfume riezaak in de Grote Houtstraat een te goed-bon voor parfum aan. Tevoren reeds was de eigenaar op de hoogte ge steld van het feit, dat een dame een tas rrret een tegoed-bon verloren had. Toen de jongeman, die onder reclasse ring staat, de bon overhandigde, stelde de eigenaar zich in verbinding met de politie. Op het bureau vertelde de knaap, dat hij de, bon in de Zijlstraat gevonden had. Veel geloof werd aan dit verhaal niet gehecht en bij fouillering bleek dan ook, dat hij in het bezit was van de portemonnaie, welke zich in de handtas had bevonden. Uiteindelijk bekende hij de tas gevonden te hebben; in een bosje aan het Staten Bolwerk had hij deze verstopt. De jongen is na onderzoek aan zijn pleegvader teruggegeven. Na de vele goede resultaten die de diverse TYBB-negentallen in de soft- ballcompetitie behaalden in de afgelopen weken, vallen de prestaties van deze week toch wel bijzonder tegen. Het eerste negental speelde een uit wedstrijd tegen medecandidaat Rooswijk en verloor deze wedstrijd zeer overtui gend met 73, waardoor de kans van dit team op de eerste plaats in haar af deling wel danig gezakt is. De grootste teleurstellingen kwamen echter van het reserve TYBB-team, want na geen enkele wedstrijd te heb ben verloren, komen zij thans met de onaangename verrassing van twee ne derlagen, n.l. tegen THB, welk laatste team door deze overwinning nog een kansje heeft behouden, en RCH II! Bij al deze teleurstellende berichten, was toch ook nog een bijzonder aange name verrassing, want het derde team zag kans om een grote overwinning te behalen tegen het derde team van Scho ten. Een goede prestatie van de meisjes van TYBB III en wie weet welke resul taten volgen na de eerste. De volledige uitslagen in deze klas sen zijn: OVVO IIITIW II 7—0; Rooswijk- TYBB 7—3; HCK III—Gymnasion V 20—3; Schoten III—TYBB III 1—28: RCH II—Gymnasion IV 7—5; TYBB II —THB 11—15; HHC III—Gymnasion VI 4—11; HCK IV—HHC III 3—18; HCK V —HCK IV 15—15; RCH III—TYBB II 10—9; Schoten III—OVVO II 6—8. Het programma in de derde klassen luidt: VVGA III—DEC II; TIW II— ABC; DEC II—OVVO III; TYBB III— RCH II; Gymnasion IV—TIW; OWO II —RCH II; HCK III—Gymnasion V; DSB II—TYBB I; S.C.Haarlem III— HCK HI; HCK V—THB; RCH III Gymnasion VI; TYBB IIHCK IV. In de eerste klasse heeft HHC I door enkele bijzonder fraaie overwinningen weer een prachtige kans de titel te pro longeren, terwijl in de tweede klasse A het team van DSB door een overwinning tegen Gymnasion III het kampioen schap kan behalen. In de B-afdeling van de tweede klasse heeft het Amster damse OVVO de leiding. Het team van het Haarlemse HHC, kampioen van Nederland 1952, bewees ook nu weer haar grote kracht door in Amsterdam het door de Vereniging DEC georganiseerde tournooi te winnen. Be kerhoudster HCK werd na een grote overwinning tegen RCH en een zege te gen Schoten door HHC uitgeschakeld, terwijl Schoten behalve tegen HCK ook tegen HHC het onderspit moest delven. De volledige uitslagen waren: HCK RCH 24—0, RCH—DEC 3—4, HHC— Schoten 51, SchotenHCK 2—8, RCH —Schoten 3—8, HHC—DEC 15—2. HHC - HCK 7—2, DEC—SCHOTEN 0—9, HCK —DEC 9—2, RCH—HHC 1—12. De totaal uitslag was: 1. HHC I 48; 2. HCK X 4—6; 3. Schoten I 4—4; 4. I 4—2; 5. RCH I 4—0. DEC elegant musiceren constateren. Een wijze van musiceren, zo hoogst noodza kelijk voor dit programma, dat verder vermeldde: Konzert in A dur voor piano en orkest, Konzert in Es dur voor 2 pia no's en orkest, beide van Mozart en de Symphonie in D dur van Haydn. Te prijzen waren het doorgaans zeer zuivere, correct metrisch en rhythmi- sche spel, goed afgewogen klankvolume tussen de orkestgroepen onderling en bovenal het stijlbegrip, uitermate goed aangevoeld door orkest en solisten. Dit alles is natuurlijk alleen te bereiken door goede directie, inzake de 3 jeug dige pianisten mede door het voortref felijke onderricht van Frieda Hooger werf. Genoemde voorname musiceergeest bleef tot het einde toe behouden. Het fraaie, sterk sprekende Gluck-spel leid de de Mozart-soloconcerten uitstekend in. Van de soliste Lily Lepiet viel bij zonder de mooie, afgeremde toonvor- ming en de uiterst fijne nuancering in het Andante op. Van het duo Ineke BoschAnneke Visser moeten wij wij zen op het prachtige dialogische en zeer goed aaneensluitende samenspel. bo vendien op het heerlijk sprankelend ka rakter van de Rondo-finale. Met het orkest werd een in alle op zichten volkomen eenheid bereikt. Dit Mozart-spel deed voortdurend sierlijk, in-muzikaal (nimmer enige schoolsheid!* en stijlvol aan. Het orkest besloot deze opvallend goe de uitvoering met vermelde Haydn- symphonie. Een waardig besluit, want elk onderdeel werd met grote beheer sing, welluidende klank en vereiste karakteruitbeelding weergegeven. Bij zulk een spel zou het een dwaasheid zijn, de enkele kleine onzuiver- en on gelijkheden te vermelden. Beter en eigenlijk noodzakelijk is het wijzen op de buitengewone geschiktheid van een dergelijk programma voor jeugdcóncerten. Dan menen wij te mo gen en moeten zeggen, dat het dirigeer- gebaar van beide dirigenten geenszins het publiek afleidt van het spel, doch leen de spelers, doch ook de toeschou- len de spelers, doch ook de toeschou wers de inhoud van de muziekwerken volgens hun opvatting verduidelijkt. Iets dat men niet altoos kan constateren. De talrijke aanwezigen gaven op on dubbelzinnige wijze blijken van hun grote ingenomenheid met het verschafte kunstgenot. O. K. Tot opvolgster van mevrouw M. K. Th. Boeren-Versteegh, die met ingang van 1 Augustus a.s. heengaat als direc trice der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, is benoemd mejuffrouw C! Vinkenburg, tot nu toe directrice van de katholieke leeszaal in Sittard. De goede naam, welke mej. Vinkenburg in lees zaal-kringen geniet, wettigt de verwach ting, dat de uitstekende leiding, onder welke de leeszaal tijdens het directoraat van mevr. Boeren heeft gestaan, zal wor den gecontinueerd. Ad den Besten: Stroomgebied. Een bloemlezing uit de poëzie van de na oorlogs dichtergeneratie; Dr. W. H. Beu ken: Heilige dronkenschap. Jan van Ruusbroec, de Godschouwer van het Soniënbos: J. C. Bloem: Verzamelde ge dichten; Ebba Dalin: The Zephyr book of American verse; Pierre H. Dubois: Over F. Bordewijk. Een karakteristiek van zijn schrijversarbeid; Getrud von le Fort: Werk und Bedeutung. „Der Kranz der Engel" im Widerstreit der Meinun- gen; Rolf Italiaander: Ruïnes en visioe nen. Duitse na-oorlogse literatuur; Ka- rel Jonckheere: Bertus Aafjes, de dich ter van de poëzie; Augustin Léonard: Francois Mauriac; ou. La psychologie du pécheur; Francois Mauriac.' Le Roman cier et ses personnages; Gustaf Munthe: De geschiedensi van Axel Munthe, Heer van Michele; Jac. Schreurs: De ballade van het huis; en De zeven kleine ma trozen; Schrijversalmanak voor het jaar 1953. Het Flentrop-orgel in de Brouwers kapel van de grote kerk zal door de na volgende organistenworden bespeeld: Woensdag 15 Juli: door H. van Bol huis, organist te Enschedé met werken van J. P. Sweelinck. D. Buxtehude, L. C. Daquin, J. Pachelbel en J. S. Bach. Vrijdag 17 Juli: door Dick J. Zwart, organist te Delft, met werken van J. P. Sweelinck, J. G. Bastiaans, Hendrik Andriessen, Jacob Bijster, Albert de Klerk en Jan Zwart. Zaterdag 18 Juli: door C. J. Bute, or ganist te Zutphen, met werken van J. Pachelbel, J. S. Bach, M. Regers, W. F. Talken Ball en Flor Peeters. Elk concert heeft plaats des middags van 4 tot 5 uur. ONDERTROUWD: A. Lagerweij en G. de Kok, A. Langbroek en A. Baars. GETROUWD: W. Cnossen en G. Lam- mers, B. Weenink en M. Hekkert. GEBOREN: M. van Koppenvan Beek, z; B. PennekampHoogenstein, z; J. DiepeveenWormsbecher, z; C. v. d. Sijdevan de Weegh, z; J. Borst Stuurman, d; Th. HussaartsSmits, d; M. KaestnerHoogendorp, d; A. Uiter- markHonnebier, d. OVERLEDEN: J. Bosmanvan der Miesen, 77 j„ Woonschepenhaven; S. BruijnVink, 75 j., Bloemfonteinstraat; M .Kuntze, 67 j.. Dahliastraat; M. Gro tenhuisWaalewijn, 90 j„ Veenbergh- plein; N. van Lierop, 72 j„ Kamperlaan. Dinsdagmiddag vond in de grote zaal van het Minerva-theater de installatie plaats van 425 kinderen, die als natuur wachters werden bevestigd en het ge bruikelijke insigne kregen. De heer Sta- venga opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder aan de wethouders Th. Disselkoen en A. v. Houten en hun dames, die met hun te genwoordigheid deze bijeenkomst op luisterden, alsmede aan mevr. van Nis- pen en hoofdinspecteur A. Berentsen en het onderwijzend personeel. Na dit welkomstwoord nam wethouder Dissel koen het woord en omschreef de taak van de natuurwachter, die in het bijzon der moet letten op het behoud van al les wat groeit en bloeit in de plantsoe nen en in „Groenendaal". Spreker sprak de stellige verwachting uit, dat de kinde ren zich van hun taak als natuurwach ter bewust zullen worden en altijd in dit opzicht hun plicht zullen doen door zelf het goede voorbeeld te geven. Uit de handen van inspecteur Berent sen ontvingen van elke klas twee afge vaardigden de insignes om aan hun klasgenoten uit te reiken. Nadat enige aardige filmpjes waren gedraaid en als slot de grote natuur film „Texel, de parel der Wadden eilanden" was vertoond, kregen alle kin deren een vrijkaartje om de miniatuur- spoorweg in de foyer van het Minerva- theater te bezichtigen, welke tentoon stelling zich overigens in een zeer grote belangstelling mag verheugen. Op het ogenblik telt Heemstede 2000 jeugdige natuurwachters. De heer W. L. van Schaick, commies ter secretarie van Heemstede, is be noemd tot hoofdcommies, waarnemend secretaris, van Voorschoten. Donderdagavond zal de bekende Tiro ler kapel, samengesteld uit leden van de Haarlemse Postfanfare, op het Raad huisplein te Zandvoort een concert ge ven, aangeboden door „Touring Zand voort". Aan de buitenzijde van de watertoren te Zandvoort is een door de kunstenaar A. de Brouwer vervaardigde bronzen plaquette aangebracht. De afbraak van de oude toren staat er op afgebeeld. Voorts zijn er bijzonderheden op ver meld omtrent architect en deskundigen die aan dit bouwwerk hebben gewerkt. Ook prijken er op de namen van alle raadsleden die zitting hadden toen het besluit tot herbouw werd genomen. Op het gedeelte van de gesloten alge mene begraafplaats te Zandvoort, dat is bestemd voor vergroting van de speel plaats van de Mariaschool, zijn van ge meentewege de bomen gerooid en andere voorbereidende werkzaamheden verricht. Binnenkort zal men nu met het leggen van tegels e.d. beginnen. De muur, welke nu de kleine speelplaats aan de zijde van de R.K. kerk afsluit, zal worden verwijderd, zodat de beide speelplaatsen met elkaar in verbinding komen. Donderdag 16 Juli. Hoog water: 6.46 u. en 19.16 u. Laag water: 2.31 u. en 14.44 u. Advertentie Hofleverancier Bij bepaalde gelegenheden, als bloe mencorso e.d. maakt de Gemeente Haar lem gaarne reclame met het mooie ma teriaal van de Reinigingsdienst. Vooral de roltrommelauto's maken dan fleu rig opgesierd een goede beurt en de Haarlemmer kan dan trots zijn, dat zijn huisvuil op zo'« hygiënische wijze opge haald en weggevoerd wordt. In de practijk is het echter wel eens anders! Het vorig jaar om precies te zijn Mei 1952 moest ik een nieuwe vuil nisbak kopen a raison van f 10 en nu reeds zit deze bak met deuken, veroor zaakt door het leeg stoten tegen de rand van het stortgat. De kwestie is nu zó: het personeel hangt de bak niet meer aan de haak van het gesloten stort gat om dan de bak te kantelen en daar mee tegelijkertijd de klep van het stort gat te openen, maarde ronde stort- gaten blijven steeds openstaan en iedere vuilnisbak word nu boven het opstaande gat leeggestort! Om de laatste restjes te verwijderen wordt dan flink op de rand gestoten en klaar is kees. M.i. is op die manier zo'n dure rol- trommelauto overbodig. Vuil en stof waaien weer vrijelijk uit en van de zo hoog geroemde hygiëne is geen sprak* meer. Een kwestie van gemakzucht bu een zeker deel van het reinigingsper" soneel? Of het in de gehele stad op dez* heerlijk ouderwetse manier geschiedt i» mij niet bekend, maar in mijn omgeving komt het regelmatig voor! Tenslotte een vraag: Wie betaalt nu nieuwe vuilnisbak als de thans in ge" bruik zijnde stuk gestoten is? Met dan» voor de plaatsing. N. J. A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2