Sovjets maken Hongarije tot etalage der tolerantie i Naam Hoofdingenieurs- directeuren verwisselen van standplaats E Tussen neus en lippen B Wool Vier jeugdige delinquenten uit strafgevangenis ontsnapt Prinses in opspraak H YOUR VOTING FORM YES NO. Rode Rasputin achter de schermen Bloedige onlusten de Franse hoofdstad Rode New Look VS. helpen W.-Duits leger op de been Disciplinaire maatregel na luxueuze verbouwing te Haarlem Krokodil verslindt elfjarige jongen Vrijheid was van korte duur PUROL Chefarine „4" doet wonderen! J WOENSDAG 15 JULI 1953 PAGINA 3 Na communistische Bastille- mars Zeven doden, talrijke gewonden In Berlijn Ontbinding geëist van anti-communistische organisaties Hilaire Belloc gewond Londen-Christchurch-race Gezagvoerder Kooper in K.L.M.-machine Rijkswaterstaat H.H. WIJDINGEN Jongens drijven een uur in het water Zeilboot omgeslagen; juist op tijd gered Benoemingen Paters H. Geest Eau de Cologne OrwruS&zaJi Opl tets/ Frater G. van Resteren O.F.M. in Pakistan overleden De Katholieke Kerk in Hongarije "eelt sinds enkele weken op opvallende ■Banier in de spectaculaire mildheid van ue communisten jegens de volkeren ach ter het IJzeren Gordijn. Kardinaal Mindszenty is uit zijn gevangenis naar *en villa overgebracht, zijn vroegere Secretaris, pater Zakar, is in vrijheid Sesteld en heeft met de kardinaal een onderhoud gehad; zelfs zou het ver scheidene Hongaarse bisschoppen zijn toegestaan, de Hongaarse primaat te be- soeken. De verrassende wending in de politiek Van de Hongaarse communistische auto riteiten tegenover de Katholieke Kerk ■Boet, volgens waarnemers, gezien wor den als een onderdeel van het grote kansspel, dat Moskou waagt om de een heid der Westelijke landen te breken, de bewapening tegen te houden en de economische sancties tegen de landen achter het IJzeren Gordijn te doen stop- Setten. Om de verandering in de politiek So sterk mogelijk te accentueren is Hongarije als een soort étalage gekozen, Jvaarin de koopwaren onder het nieuwe handelsmerk „aangename redelijkheid" ten toon worden gesteld. De geestelijke Vader van deze nieuwe tactiek zou Soais men in Londen hier en daar aan- heemt de Engelsman Donald Maclean sijn, de vroegere hoge ambtenaar van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, die een paar jaar geleden op ge heimzinnige manier is verdwenen. Sommige fasen van deze zorgvuldig hitgedachte manoeuvre, die Hongarije in het algemeen en de toestand van de Kerk aldaar bijzonder moet propageren, Sijn als punt één van de communistische «New Look" reeds tot uitvoering ge bracht. Zoals enkele weken geleden bericht tverd, is Kardinaal Mindszenty naar een finder oord overgebracht, waar hij vol gens de nieuwe instructies van Moskou biet de grootste zorg wordt behandeld. Hetzelfde zou met mgr. Grösz, die een tijdlang zijn plaats innam als voorzitter ejer Hongaarse bisschoppenconferentie, het geval zijn. Dat deze de aandacht trekkende ver anderingen niet toevallig zijn, blijkt duidelijk uit de toespraak, welke de bieuwe minister-president van Honga rije, Imre Nagy, die de sluwe en wrede Hongaarse communist Rakosi opvolgt, tot het Hongaarse parlement gehouden heeft. Hij zeide letterlijk: „Wij moeten een grotere verdraag zaamheid in godsdienstzaken aan de dag ■eggen". Hij keurde het aanwenden van de „administratieve methode" af en bedoel de daarmede kennelijk af te willen zien Van arrestaties door de geheime politie, deportatie naar concentratiekampen en Opsluiting zonder vonnis. Deze nieuwe politiek tegenover de Kerk wordt mede gemaakt door de Russische Metropoliet Nicolai van Krutitsky, die in hoge Sovjet-kringen meestal met de naam „Rode Rasputin" wordt aangeduid. Deze zou persoonlijk de nieuwe instructies naar Boedapest hebben overgebracht, toen hij vorige maand een bezoek aan Hongarije bracht ter gelegenheid van de verga dering van de Wereldvredesraad. Vele verlichtende maatregelen zijn afge kondigd, maar het schijnt, dat de in druk in Hongarije niet zo overweldi gend geworden is als men verwacht had. Intussen blijft men afwachten, welke verdere maatregelen zullen vol gen, nu de metropoliet gesproken heeft over „nog grotere gebaren", welke zullen volgen. De Franse politie heeft gisteravond net vuur geopend op een menigte van •heer dan 2.000 Noordafrikanen, die na 0 loop van de traditionele, onder com munistische leiding staande mars ter verdenking van de bestorming van de Bastille demonstreerden op de Place de la Nation in Oost-Parijs. Een groot aan tal personen moest naar ziekenhuizen borden overgebracht, waar zes Noord- afrikanen en één lid van de Franse vak beweging in Parijs aan de bekomen ver konding en overleden. Aan de zijde van betogers vielen ongeveer vijftig ge bonden, onder wie zich vijftien Noord- afrikanen in ernstige toestand bevinden. Voorts werden ongeveer tachtig poli tiemannen gewond, van wie er achttien haar een ziekenhuis werden overge bracht. Op de Place de la Nation wer den twee overvalwagens en een perso- henauto van de politie door brand ver hield. De ongeregeldheden begonnen,, toen he deelnemers aan de optocht zich be gonnen te verspreiden. Op het ogenblik, hat de groep Noordafrikanen, hoofdza kelijk Algerijnen en Marokkanen, uit een ging, begon het hevig te regenen. ue betogers trachtten zo snel mogelijk een goed heenkomen te zoeken, waarbij he politie, die voor de afzetting zorg de, in het gedrang kwam. Toen zij zich fogen de opdringende menigte verzette, ?Wam het spoedig tot gevechten, waar- bJl de demonstranten gebruik maakten 'fin knuppels en stukken meubilair van he caféterrassen en de politiemannen aanvankelijk alleen met gummistokken j*e orde poogden te herstellen. Inder haast aangevoerde politieversterkingen y'erden door de Noordafrikanen met allerlei projectielen bekogeld. Hierop benden de politiemannen het vuur. jDe Russische Hoge Commissaris in "Uitsland, Semjonov, heeft de drie Wes- a hike Hoge Commissarissen verzocht "bti-communistische organisaties in W - erlijn te ontbinden, omdat zij naar zijn {"■fining schuldig zijn aan het veroorza ken van de onlusten in Oost-Duitsland. "e Russische commandant van Berlijn, «eneraal-majoor Dibrova, heeft gewei gerd In te gaan op een verzoek van zijn estelijke collega's om degenen in vrij- onl, te ste,,en die ln verband met de Pstand van 17 Juni zijn gearresteerd. jDe thans 83-jarige essayist en filosoof sik- re Belloc is Zondag in zijn huis in bipiey jn he(- haardvuur gevallen, 0 hhbbij hij ernstige brandwonden heeft het ,0pen' Volgens een mededeling van hee4'vCen*luis' waarin hij is opgenomen. 11 hij „een rustige nacht" gehad. De verzoeningspolitiek van Sov jet-Rusland heeft in Hongarije tot de volgende concessies jegens de Katholieken geleid: 1. Kardinaal Mindszenty wordt met de grootst mogelijke zorg ver pleegd. 2. Mgr. Grösz wordt van de gevan genis overgebracht naar een villa. 3. Pater Andreas Zakar en andere priesters uit de gevangenis ont slagen. 4. Verkoop van religieuze artikelen weer toegestaan. 5. Gevangen prelaten mogen be zoek ontvangen. 6. Ouders mogen hun kinderen weer laten inschrijven voor gods dienstonderricht. 7. Staatsscholen moeten faciliteiten verlenen voor godsdienstlessen. 8. Geen staatsinmenging bij gods dienstige plechtigheden. De Westduitse secretaris voor de De fensie, dr. Blank, heeft gisteren te Wash ington verklaard, dat de V.S. hebben beloofd, hulp te verlenen in de vorm van wapenen aan de twaalf divisies van het Westduitse leger, wanneer de Euro pese Defensie Gemeenschap zal zijn ge vormd. Op een persconferentie zei Blank, dat bondskanselier Adenauer bij zijn onlangs in Washington met Dulles gevoerde besprekingen de verzekering gekregen had, dat militaire leveranties zouden worden gedaan. (Advertentie) Bi j zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten „De Vliegende Hollander" van de K.L.M., die op 8 October zal deelnemen aan de „LondonChristchurch Air Race", zal onder commando staan van gezagvoerder H. A. A. Kooper. Hij trad in Maart 1930 in functie bij de K.L.M., in de dagen, dat deze haar geregelde dienst opende op de befaamd geworden route naar het Verre Oosten. De heer Kooper heeft een groot aan deel gehad in de „verovering' van de Indische Oceaan, in de tijd dat de K.L.M. 's werelds langste non-stop traject in de burgerluchtvaart vloog, n.l. van het eilandje Mauritius naar de Indonesische hoofdstad Djakarta. Ge zagvoerder Kooper voerde o.a. een vlucht CairoMauritius—Djakarta uit in 33 y, vlieguren. Hij heeft vooral ge vlogen naar het Verre Oosten en de laatste jaren ook geregeld de Noord- Atlantische lijnen. De gehele bemanning zal, behalve gezagvoerder Kooper, bestaan uit (nog aan te wijzen) 3 vliegers, 2 telegrafis ten, 2 boordwerktuigkundigen, 2 ste wards en een stewardess. ïvV.;:. (Van onze Haagse redacteur) Enige tijd geleden werd aangekondigd, dat de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Middelburg, ir. Th. Heijblom, zijn post zou verlaten om de zelfde functie te gaan vervullen te Haar lem. Het heeft de aandacht getrokken, dat men juist in het rampgebied in een zo verantwoordelijke waterstaatsfunctie tot een aflossing van de wacht overging. Aanvankelijk werd hiervoor de uitleg gegeven, dat de bedoelde en andere mu taties reeds voor 1 Februari in de pen waren, doch naar thans te Den Haag vernomen wordt is met deze overplaat sing daarenboven de tenuitvoorlegging gemoeid van een disciplinaire maatregel tegen ir. J. H. van der Burgt, tot 30 Maart j.I. hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Haarlem, wiens functie thans wordt waargnomen door prof. ir. T. H. v. Wisselingh van de directie Zuid-Holland. De figuur wordt uiteindelijk, dat de hoofdingenieurs- directeuren van Middelburg en Haarlem van standplaats verwisselen. Tot deze beslissing ismen gekomen na het onderzoek door een commissie, welke de minister van Verkeer en Wa terstaat heeft ingesteld, inzake een eigenmachtige beschikking over over heidsgelden door ir. Van der Burgt, die een nogal uitvoerige verbouwing in zijn kantoor te Haarlem heeft doen ver richten. Het pand in kwestie is een typisch oud overheidsgebouw met hoge gangen en holle kamers, dat de ver bouwing, welke ir. v. d. Burgt in 1951, kort na zijn benoeming, ontwierp, zeker wel kon gebruiken. De bezwaren gaan echter tegen de omstandigheid, dat de hoofdingenieur directeur hiervoor o.m. gelden heeft doen gebruiken, welke bestemd waren voor onderhoudswerken aan het Noord zeekanaal en trouwens in het algemeen ook tegen het feit, dat de hoofd-ambte naar in kwestie buiten de begroting om werkzaamheden heeft doen verrichten, waarmee minstens een bedrag van f 30.000 gemoeid schijnt te zijn. Er is een ingrijpende verbouwing en verfraaiing uitgevoerd van de werkka mer van de hoofdingenieur-directeur. Dat de verlangens daarbij nogal ver Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Fijngevoeld In East Molesey in En geland trad slager Stan Richards 'in het huwelijk. Zijn vrienden van de vakbond, waarvan Stan voorzitter is, hadden een fijngevoeld aardigheidje bedacht. Na afloop van de huwelijksplechtigheid werd het jonge paar bui ten de kerk opgewacht door een erewacht met soepbenen. Als de vlees rantsoenering in Enge land wat ruimer was ge weest, zou de erewacht wellicht een ereboog van rollades hebben gevormd. De zin voor symbolisch ceremonieel blijkt zelfs de Engelse slager aange boren Speelgoed voor de armen In Londen is een speel goedparadijs, waar arme kinderen voor een faithing iets meer dan een Nederlandse cent een stuk speelgoed kun nen kopen. De toegang bestaat uit een poortje, dat ongeveer 1.20 m. hoog is, om te grote kinderen buiten deze goedkope „winkel" te houden. De speelgoedjes worden op Zaterdag verkocht. De ene Zaterdag mogen al leen jongens, de volgende alleen meisjes komen. Deze eigenaardige speel goedzaak bestaat al sinds 1907 en is gevestigd in het huis voor Maatschap pelijk Werk in Femstreet in Bromley-by-Bow, een gedeelte van Oost-Lon- den, waar de meeste ge zinnen al blij zijn als ze wat te eten hebben. De stichtster is een zekere juffrouw Clara Grant, die onderwijzeres in die buurt is geweest. Zij wist een grote kring van do nateurs en donatrices te vormen, die haar geld of het oude speelgoed van hun eigen kinderen ga ven. Queen Mary is tij dens haar leven lange jaren een van haar wel doensters geweest. Miss Grant liet het gebruikte speelgoed opknappen en aantrekkelijk verpakken. Zij eiste een symbolische betaling, omdat zij van mening was, dat dit de kinderen een gevoel van onafhankelijkheid en eigenwaarde zou geven. Als het speelgoed niet voldeed, mochten de kinderen hun beklag doen. Miss Grant is in 1949 overleden, maar haar „winkel" heeft haar overleefd. Veertig jaar geleden plachten elke Zaterdagmorgen zich on geveer 500 kinderen met hun faithing in de groe zelige knuistjes voor het lage poortje te verdrin gen, waarboven het op schrift staat: „Komt maar binnen, kind'ren klein; groten moeten hier niet zijn". Tegenwoordig zijn het er nog nauwelijks maar 100. Een teken, dat de ergste armoede in Femstreet begint te ver minderen. Ook het poort je is in de loop van de jaren 10 cm. verhoogd moeten worden, omdat de kinderen nu langer van stuk zijn dan vroeger, hetgeen op betere voe ding duidt. gingen kan blijken uit het feit, dat deze kamer werd aangekleed met schilde rijen, welke een ambtenaar in opdracht van de hoofdingenieur-directeur ging schilderen op verschillende plaatsen van ons land. Een en ander wekte ontstemming bij andere functionarissen bij de directie Noord-Holland, waarna het gebeurde ook tot het departement in Den Haag doordrong. Ir. Heijblom uit Middelburg zal nu op de plaats van ir. v. d. Burgt gaan zete len, en laatstgenoemde, aan wiens tech nische capaciteiten niet getwijfeld wordt, is overgeplaatst van Haarlem naar Zeeland. Ir. v. d. Burgt is thans tijdelijk belast met de dienst Zuid-Hol land. Een elfjarige Europese jongen, An thony Clavell Paton, is door een kroko dil verslonden, toen hij in het nationale park te Nairobi aan het pootje baden was. Op een bord ter plaatse, dat waar schuwde voor de aanwezigheid van kro kodillen en nijlpaarden, had hij geen acht geslagen. Toen hij een eindweegs het water in gewaad was, schoot plotse- een krokodil op hem af en voor de ogen van zijn zusje werd hij door het ondier overmeesterd. Boven de restauratie van het sta tion van de Nederlandse Spoorwe gen te Oldenzaal is Dinsdagmid dag brand uitgebroken, waardoor het Oostelijk gedeelte van het stationsgebouw is verbrand. Het plaatskaartenbureau is ontruimd en zal voorlopig als gevolg van de grote waterschade niet in gebruik kunnen zijn. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Dinsdag in de kapel van het Phi- losophicum te Warmond de kruinsche ring toegediend aan de volgende Eer waarde Heren: H. A. C. Banning, J. J. A. Beenakker, A. A. Th. Berrevoets, J. F. Bloem, P. J. Boonman, Th. M. Braak man, D. G. Brandsen, J. G. M. van Breu- gel, J. A. Broersen, G. A. van den Bulk, Th. Dekker, J. A. Duivesteijn, A. Th. Groot, C. P. Heijker, J. M. A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede, P. Hoogenboom, A. Jong, F. C. Kempen, J. J. Kerklaan, A. H. A. Kester, P. M. Kolkman. R. M. Kuijpers, P. W. M. Louwen, J. Ch. Oos- terwijk, J. C. van der Plas, P. Th. M. van Rijn, B. J. M. van Santé, A. J. Si- monis, C. P. T. Spiekerman, J. C. Suid- geest, L. J. Timmermans, G. Tol, W. M. van der Veer, J. J. van der Velden, P. W. Welagen, G. W. M. Wilmink, F. J. van Zeeland, J'. Zutt. Dinsdagmiddag is op de „Mooie Nel'' onder Haarlem een zeilboot, waarin zich twee jongelui van 17 en 14 jaar bevon den, door een sterke windvlaag omge slagen. De jongens klampten zich vast aan hun boot en dreven ruim een uur in het water, daar de afstand te groot was om naar de wal te zwemmen Ee» sleepboot van de Haarlemse gemeente lijke reinigingsdienst heeft de jongelui, waarvan de jongste bewusteloos was, op gepikt. De jongens waren dit jaar voor het eerst gaan zeilen. Advertentie Als u het mij vraagt heeft die opvolger van (Si)Beria maar een onstabiele naam; i bijna even onstabiel als zijn j functie. Wat al lichtzinnigs kan een mens niet verzin nen als hij het woord Kroeglof hoort vallen. Er stijgt werkelijk een damp van alcohol uit de naam, die de lof van de kroeg bezingt, op. Een expert in de Russische taal heeft mij dan ook verzekerd dat een vertaling van Kroeglof in het Nederlands „Tap- vergunning" zou moeten luiden. 11 Juli, liturgisch feest van de versprei ding der Apostelen, had in het Groot- Scholasticaat der Paters van de H. Geest te Gemert de jaarlijkse uitzending van jonge missionarissen plaats. Benoemd wer den voor het bisdom Morogoro (Engels Oost-Afrika) de paters A. Claessen (Hel mond) en R. Derksen (Groessen). Voor het vicariaat Doume (Frans Kameroen) de paters A. Evers en P. v. d. Heijden, bei~ den uit Deurne. Voor het vicariaat Doeala (Frans Kameroen) pater N. Fakkeldij (Haarlem). Voor de gebieden van Frans Equatoriaal Afrika: vicariaat Bangui, pa ter F. Bergsma (Rotterdam); vicariaat Li breville de paters C. Geenen (Noorbeek) en B. Al (Rijswijk); vicariaat Pointe-Noi- re pater A. Hetterscheid ('s-Heerenberg). Voor het bisdom Nova-Lisboa (Portugees West Afrika) de paters S. van Niel (Den Haag) en P. Pouls (Neer). Voor de pre- latuur Tefé (Amazonengebied, Brazilië) de paters P. Schaeken (Neer) en J. Zuid geest (Kwintsheul). Voor de provincie in Zuid-Brazilië de paters H. Donker (Zwol le), Th. Turkenburg (Hillegom), A. van Sonsbeek (Kekerdom) en J. Wetzels (Bocholtz). Aan de Nederlandse Provincie werden verbonden de paters H. Mijnders (Den Haag) en A. van Rooij (Boekei). Vier jeugdige delinquenten in leef tijd variërend van 20 tot 27 jaar, heb ben Dinsdagavond tegen negen uur een ontsnappingspoging gewaagd uit de jeugdstraf gevangenis „Nieuw Vosse- veld" te Vught. Dank zij de activiteit van de onmiddellijk gealarmeerde ge meentepolitie van Vught en de mede werking van twee rijksspeurhondgelei- ders konden de vluchtelingen na twee uur in vrijheid te zijn geweest weer worden ingesloten. Zij hebben straffen uit te zitten van anderhalf tot twee en en een half jaar. Om ongeveer negen uur werd de po litie gealarmeerd door de directeur der jeugdstrafgevangenis over een ont snapping. De gevangenis grenst aan het Ambo nezen-woonoord „Lunetten" en is door een afrastering van dit woonoord ge scheiden. Een der bewakers bemerkte de vlucht en loste enkele waarschu wingsschoten, waarop de dienstdoende politieman in het woonoord zich eo spoedig mogelijk, naar de afscheiding begaf. Ondertussen was een tweede be waker per fiets naar het bedreigde punt getogen. Hij trof de vier delinquenten nog bij de afrastering aan. De man was echter niet bewapend, daar hij geen dienst had. Het viertal bemerkte dit terstond en ging, ondanks de dreigementen van de bewaker, aan de haal. Drie konden hun weg naar de vrijheid van korte duur vervolgen. De vierde werd door de bewaker gegrepen. De te hulp gesnelde politieman nam de delinquent van de bewaker over. Inmid dels had de Vughtse gemeentepolitie een patrouille met politiehond in de omgeving van de gevangenis uitgezet. Assistentie werd voorts verzocht aan een tweetal rijksspeurhondgeleiders. De hond van één der Rijkspolitiemannen gelukte het de voortvluchtigen op te sporen op ongeveer 1% km. afstand van de jeugdgevangenis. De delinquenten verklaarden van plan te zijn geweest naar België de wijk te nemen. De recherche van de Vughtse gemeentepolitie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid van deze ontvluch ting. De verschrikkelijke hittegolf, die in Pakistan aan honderden mensen het leven heeft gekost, heeft nu ook een jonge Nederlandse missionaris tot slacht offer gemaakt, n.l. Frater Gabriël van Kesteren O.F.M. Fr. Gabriël van Kesteren werd 12 Maart 1928 te Kortenhoef geboren, maakte zijn gymnasiale studies aan het missiecollege der Franciscanen en trad September 1949 in het klooster. Fr. Ga briël was in Juni 1952 naar Pakistan vertrokken om aldaar in het studiekloos ter Portiuncula bij Karachi zijn theolo gische studies te gaan beginnen. Het stoffelijk overschot is per vlieg tuig naar Karachi overgebracht waar het Woensdag 1 Juli in de avond op het kerkhof werd bijgezet. De rouwdienst met avondmis werd bijgewoond door mgr. van Miltenburg, aartsbisschop van Karachi en door de geestelijkheid van de stad en omstreken. (Van onze Londense correspondent) Op het ogenblik waarop uw cor respondent dit schrijft, zijn er nog slechts enkele bladen in Engeland over, die het hebben kunnen bestaan een traditionele kiesheid ten opzichte van de ko ninklijke familie te handhaven en te zwijgen over prinses Margaret en de liefde, die zij zou hebben opgevat voor Peter Townsend, be roemd piloot in de dagen van de Battle of Britain, sedert enige ja ren Stalmeester in Tijdelijke Dienst aan het Britse Hof, en nu plotseling benoemd tot Luchtvaartattaché aan de Britse ambassade te Brussel. Hoe lang de laatste getrouwen hun stilzwijgen kunnen handhaven, staat te bezien. Want de publici teit, welke in de gehele wereldpers is en wordt gegeven aan deze zaak, zal ongetwijfeld de regering van Groot-Briftannië dwingen of een démenti te publiceren, dan wel haar houding uiteen te zetten. Want Mar garet kan niet huwen zonder toestem ming van de koningin en de koningin zou zich om advies moeten wenden tot het Kabinet. De situatie, welke dreigt te zullen ontstaan, zou grote gelijkenis vertonen met de abdica tiecrisis van 1936, toen Eduard VIII, de huidige Hertog van Windsor, zich gedwongen zag zijn troon prijs te Mtran ntvt mot7rnii«r fn Group-Captain Peter Townsend, 38 years old Battle of Britain pilot, was the innocent party in a divorce. He was given the custody of his two children and his former wife has recently re married. )lf Princess Margaret, now 22, so desires, should she be allowed to marry him Place a cross (X) in the square opposite the reply YOU give to the question. Then please cut out this form and post it today in an unsealed envelope (postage 1jd.) to "Princess" Poll, Daily Mirror, Stamford-street, London, S.E.1. CUT AROUND HERE»»»*** De „Daily Mirror" maakt het zelfs zó bont, dat het blad een stemming over het eventuele huwelijk van Prinses Margaret georganiseerd heeft. geven, om mevrouw Simpson te kunnen huwen. Opnieuw verbittering et is waar, dat in het geval van prinses Margaret geen sprake is van een abdicatie. Doch de gelijkenis tussen de beide gevallen is gelegen in het echtschei- dingsvraagstuk. Eduard VIII was hoofd van een staatskerk, die offi cieel houdt, dat gescheiden perso nen niet opnieuw in het huwelijk kunnen treden. Hoezeer de houding, zelfs de houding van de staatskerk, in dit opzicht ook verslapt moge zijn, de staatskerk blijft op het standpunt staan, dat er geen sprake kan zijn van kerkelijke huwelijken voor gescheidenen. Het feit, dat het niet moeilijk was in het geval van Eduard VIII (en nog minder moei lijk zou zijn in het geval van de prinses) een geestelijke van de staats kerk te vinden, die bereid was een kerkelijk huwelijk in te zegenen, doet niets af aan het standpunt van de geestelijke leiders van de staats kerk. En ofschoon prinses Margaret niet hoofd is van de staatskerk, is zij de derde in de successie en wordt zij, evenals de rest van de koninklij ke familie, geacht in bijzondere mate een voorbeeld te stellen in haar be trekkingen met de kerk, waarvan haar zuster het hoofd is. Het is uitge sloten te achten, dat in deze de mocratische da gen ernstige be zwaren gemaakf hadden kunnen worden tegen een huwelijk van prinses Mar garet met een „commoner", een man, niet behorend tot de adelstand. Wij geloven niet, dat de Britse publie ke opinie der gelijke bezwa ren vandaag nog zou tolereren. Doch de moei lijkheid is gele gen in het feit, dat Peter Towns end, vader van twee kinderen, niet lang gele den een echt scheidingsproces won tegen zijn inmiddels her trouwde vrouw. Reeds kan men zien, hoe zich de frontlinies van de komende PRINSES MARGARET Veel besproken plannen. strijd zullen aftekenen. Het Angli- kaanse episcopaat en de meerder heid van de Anglikaanse clericale opinie zal fel gekant zijn tegen een eventueel huwelijk van de in deze zaak betrokken personen. Doch een niet onbelangrijke minderheid van de Anglikaanse clergé, die achter de schermen al lang opstandig is over de rigoureuze houding van de bisschoppen inzake kerkelijke huwe lijken voor gescheidenen, zou in een zo geruchtmakende zaak als de huidige zeker een kans zien, om het conflict openbaar Je maken en partij te kiezen tegen het episco paat. Wat de leken betreft moet worden aangenomen, dat de meer derheidsopinie van de uitgebreide massa, welke nominaal verklaart te behoren tot de staatskerk, zich zou verzetten tegen een kerkelijk ver bod van het huwelijk. En buiten de staatskerk is, behalve vanzelfspre kend bij de Rooms-Katholieken, geen of weinig steun te verwachten voor een verbod. De vrije pro testantse kerken zullen zich zeker grotendeels achter de prinses en Peter Townsend plaatsen indien zij zouden verlangen te huwen. En de vorige Zondag zijn reeds de eerste stemmen gehoord van predikanten, die stelling namen tegen het stand punt van de staatskerk. Politiek aspect Misschien zal de huidige rege ring voor het ergste behoed worden door het naderend zomerreces. Doch het is onvermij delijk, dat zij gedwongen zal worden het huidige stilzwijgen te breken, omdat de zaak, dank zij de verwe venheid van de staatskerk met de staat, onvermijdelijk een politiek as pect heeft en dit in nog sterkere mate heeft gekregen doordat de Bevanianen, altijd op zoek naar een nieuwe „causa", welke Bevan en de zijnen voor het politieke voetlicht kan brengen, zich meester hebben gemaakt van dit onderwerp in een strijdlustig artikel in hun weekblad Tribune. Dit laatste is van groot belang. De Bevan-twist heeft gesta dig doorgesudderd en heeft nu een nieuw stadium bereikt doordat drie grote vakbonden Morrison, die dank zij de Bevanianen het vorig jaar te Morecambe uit het Nationaal Partijbestuur van Labour is gewipt, candi- daat hebben ge steld voor het penningmeester schap van de partij, hetgeen hem automatisch terug zou bren gen in het be stuur indien hij gekozen zou worden. Deze hoogst pijnlijke candidaatstelling (want de huidige penningmeester Greenwood is een van de meest be minde figuren van de Labourpartijen en is candidaat gesteld door een links georiënteerde vakbond van winkelpersoneel) is bedoeld als een aanval op de krachtige positie, wel ke zich de Bevanianen hebben ver worven in het nationale bestuur. Deze gevaarlijke politieke achter grond zal aan een toch al delicate kwestie een dosis politiek venijn toevoegen nu de Bevanianen zich om politieke redenen hebben meester gemaakt van de kwestie of aan prinses Margaret kan worden toege staan in het huwelijk te treden met een gescheiden „commoner". De grote meerderheid van Labour zou zich ongetwijfeld achter Margaret stellen indien zij zich zou verzetten tegen de wensen van de staatskerk. Want in zoverre Labour een reli gieuze kern bevat (en deze is veel belangrijker dan men in het buiten land beseft), is deze kern non-con formistisch en derhalve gekant te gen de staatskerk. De geslepenheid van de Bevanianen blijkt uit het feit, dat zij zich hiervan bewust zijn en de rest van de partij het gras voor de voeten hebben willen weg maaien. Indien niet in de allernaaste toekomst een démenti komt van Hof of regering, belooft deze zaak een situatie te scheppen, welke op ve lerlei terrein grote en bittere ver deeldheid zal veroorzaken in de ge- hele Britse natie en in alle landen van het Gemenebest. Bevan; ook een mening

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3