Schaer met achttien seconden geklopt Nederlanders met grote achterstand in etappe- en algemeen klassement Wagtmans en Nolten moeten lekke band van velg bijten Ruim 1500 deelnemers aan driedaagse fietstochten TOUR IN CIJFERS Eerste testmatch Nederland— Australië te Den Haag Plattner eerste ondanks drie nederlagen 1 VISSERS OP DE PIER VAN IJMUIDEN Zomer stimuleert detailverkopen Katholieke verenigingen niet naar Gymnaestrada Geen hulp bij Vierdaagse r Hoogstaand spel verwacht Van Heusden klopt Depaepe Ned. zwemploeg tegen Frankrijk WOENSDAG 15 JULI 1953 PAGINA i Elfde etappe Loting Nederl. roei- kampioenschappen Geen massale start te Den Bosch Rode Kruis Doof dat zaurbrandon op Uw maag. Puck Brouwer wint te Düsseldorj Verrassing in Olympisch Stadion EngelandAustralië eindigt in draw Horst Hermann geschorst Met name in textiel- en schoenwinkels Ned. zeelieden weigeren inenting in Canada JEAN ROBIC verovert gele trui (Van onzé speciale verslaggevers) LUCHON, Dinsdagavond Het is de Nederlanders ln de tweede etappe door de Py reneeën niet naar den vleze gegaan. Van Breenen, Ger- rit Voorting, Nolten en Suykerbuyk zijn weliswaar en kele plaatsen gestegen in het algemeen klassement, maar daar staat tegenover, dat vooral Wagtmans en Van Est met grote achterstand op de winnaar, Jean Robic, zijn binnen gekomen. Wagtmans heeft vele kostbare minuten verloren tijdens de afdaling van de Tourmalet. Hij kreeg een lekke band en moest zijn tanden gebruiken om het bandje van de velg te scheuren. Hetzelfde Is ook Jan Nolten overkomen. Tot dat fatale moment bevond hij zich in een groepje, dat onder aanvoering van Bartali de laatste kilometers naar Lu chon aflegde en daar met slechts zeven minuten achterstand arriveerde. Dat alles heeft tot resultaat gehad, dat Thijs Roks thans met zijn zestiende plaats de best geklasseerde Neder lander is. Wagtmans is van de tweede naar de zeventiende plaats afgezakt, terwijl Wlm van Est, die evenals gisteren met een inzinking te kampen heeft gehad, twintigste is. Deze elfde etappe heeft echter nog andere gevolgen ge had. Het lijkt wel of met het verdwijnen van Koblet de strijdlust van tal van anderen, die zich weliswaar tot de Gro te Mannen mochten rekenen, doch nimmer vergeleken kon den worden met een Coppi of een Koblet, aanmerkelijk gro ter is geworden. Er zijn in deze etappe, waarin naast de Tourmalet ook de Aspin en de Peyresourde waren, opgeno men, dan ook tal van energieke pogingen tot positieverbete ring gedaan. Jean Robic, winnaar van de Tour de France in 1947, zag al zijn krachtsinspanningen tenslotte beloond. Hij veroverde de gele trui op Schaer.. Dat alles kon echter slechts geschieden, omdat Schaer, juist op het moment, dat iedereen vaststelde, dat hij zijn ere-plaats in het klassement op voorbeeldige wijze had verdedigd, te kampen kreeg met moeilijkheden met zijn derailleur en bovendien een lekke band opliep. Wie thans het algemeen klasse ment nauwkeu rig bekijkt, zal met ons tot de conclusie ko men, dat de spanning aanmerkelijk is gestegen. Want Robic mag dan wel de leiding hebben genomen, zijn voorsprong noch zijn reputatie wettigen de uit spraak, dat de strijd thans is beslist. Schaer heeft een achterstand van slechts achttien seconden en op de derde plaats komt de Franse regionaal Bauvin met nog geen twee minuten achterstand op Robic. En op de twee volgende plaatsen? Geen Bartali en ook geen Magni. Astrua, de derde man van de Italiaanse ploeg en dank zij de afwezigheid van Coppi eindelijk eens bevrijd van de knechtenrol, heeft met een de hem geboden kans gegrepen. Hij heeft zich opgewerkt tot de vierde plaats met ruim zeven minuten ach terstand op Robic. Maar het meest verrassende is toch wel, dat Louison Bobet, een jaar geleden idool van omgesprongen. Hij zakte af en moest de leiding afstaan aan het drietal Miran- do, Schaer, Lerono. Ook Mirando kon het niet bolwerken. En toen kwam Robic naar voren, samen met Le Guilly van de Franse nationale ploeg. Op de pasovergang, waar duizenden toeschou wers rilden van de kou en de vochtig heid, doemden Robic en Le Guilly het eerst uit de mistflarden op. Zij leverden een furieuze sprint om de tien punten van de bergprijs. Het was een schouw spel, zoals men op de Tourmalet, 2115 boven de zeespiegel, waarschijnlijk nog nooit heeft gezien. Robic won de sprint Bauvin bereikte de top met een achter stand van 1 min. 36 sec., Schaer was vierde op 1.46, Lerono volgde op 2.01, Mirando op 2.57 en Astrua op 3.23. Bar tali, die samen met Bobet en nog een paar andere renners doorkwam had een achterstand van 3.45 min. Nolten was, op 5.20, de eerste Nederlander, Wagtmans en Gerrit Voorting lagen op 6.05, Van Est en Suykerbuyk op 6.45 en Van Breenen op 7.45. Adri Voorting en Roks hadden een achterstand van tien en een halve minuut. Donderdagmiddag omstreeks 16.33 uur zal in het programma van de A.V.R.O., Hilversum II, een directe reportage worden gegeven van de aankomst van de dertiende etappe. Om 18.55 volgt in hetzelfde pro gramma een nabeschouwing. iedereen, die zich Fransman noemde, zich op de vijfde plaats heeft genes teld. Wij overdrijven niet, als wij ver tellen, dat heel Frankrijk zich thans spitst op hetgeen nog komen moet. Want U kunt het op uw vingers na tellen, dat het verdere verloop van de strijd gekenmerkt zal worden door een geheel nieuw element. Het wordt thans een kwestie van prestige. Of Jean Robic, het koppige Bretonse mannetje, dat zoveel pretenties had, dat men hem uit de Franse nationale ploeg heeft geweerd, öf Louison Bobet, die meer vanwege zijn repu tatie, dan op grond van prestaties van recente datum wèl in de Franse ploeg werd opgenomen. Denkbeeldig is het niet, dat of Schaer of Astrua tenslotte zullen profiteren van dit duel. De Pyreneeën zijn nu weliswaar achter de rug, maar de Tour-karavaan wordt ook nog geconfronteerd met de Alpen. Duel Robic—Schaer Uit hetgeen wij tot nu verteld heb ben van deze tweede etappe in de Pyre neeën zult U ongetwijfeld opgemaakt hebben, dat er vandaag wel iets gebeurd is eer het stadje Luchon werd onder gedompeld in het rumoer van de Tour. Dat dit alles uitgerekend op „le quatorze juillet" moest geschieden, heeft de heer Goddet met gepaste vreugde aan schouwd. En gij, die weet op welk 'n uit bundige wijze de Fransman zich inleeft in het spel van de Tour de France, zal het ons vergeven, dat wij beweren, dat Frankrijks nationale feestdag dit jaar de dag van Jean Robic is geworden. Het was te verwachten, dat Robic in deze etappe zou proberen Schaer de gele trui te ontnemen. Hij heeft er met alle eer zucht, energie en koppigheid, die hem kenmerken voor gewerkt om de ach terstand van vijf en een halve minuut om te zetten in een voorsprong. Schaer daarentegen heeft met allure zijn fraaie positie verdedigd, tot het noodlot hem achterhaalde en hij door 'n machinedefect enkele kostbare minuten verloor. Robic heeft zjjn aanval op de gele trui vrijwel onmiddellijk b(j het begin van de beklimming van de Tourmalet inge zet. De Luxemburger Goldschmidt had weliswaar geruime tijd een niet te ver waarlozen voorsprong, maar h(j had wat al te roekeloos met zijn krachten Spookachtig De afdaling van de Tourmalet werd een spookachtige rit door mistbanken, die het uitzicht tot minder dan dertig meter beperkten en over een weg, die spiegelglad was geworden door een fij ne motregen. Als schimmen kwamen de renners opzetten uit het nevelgordijn. Er waren er slechts weinigen, die onder deze omstandigheden met grote snelheid naar beneden gingen. Tot die enkelin gen behoorden Robic, Magni, Bartali en Schaer, die zich met een aan roekeloos heid grenzende durf verdedigde. Tot deze „wildemannen" behoorde ook Hein van Breenen. Hij was met een door in spanning verkrampt gezicht op de top van de Tourmalet gearriveerd, maar in de afdaling kwam hij zijn inzinking te boven. Ook de klim naar de Aspin geschied de in dichte mist. De karavaan was in kleine groepjes uiteen gevallen. Naar voren rijdend zagen wij van de Neder landers eerst Wagtmans, die vele minu ten had verloren met een lekke band, vervolgens Adri Voorting en Suyker buyk, daarna Wim van Est in gezelschap van Langaricaz, Mallejac en Gold schmidt. Vrij ver voor hen uit reed, opgewekt, van Breenen tezamen mei Serra en enkele honderden meters daar voor haalden wii Nolten en Voorting in. Inmiddels werd de strijd aan de kop met onverminderde energie voortgezet. Robic bereikte als eerste de top van de Aspin met een voorsprong van 1.28 op Schaer, 4.43 op Bobet, Lerono, Lauredi en Huber. Bartali en Astrua arriveerden 7.50 min. na Robic, Geminiani, Massip en een vermoeide Le Guilly hadden 8.25 min. achterstand. En ook op de Peyre sourde bleek, dat Robic zijn voorsprong had behouden. Hij had een voorsprong van 2 min. 20 sec. op Bobet, die op ver bluffend gemakkelijke wijze naar vo ren was gekomen. Öp 2.22 volgde Bau vin, op 5.40 Huber en Schaer, op 5.55 Lauredi, op 7 min. Bartali. Juist voor het bereiken van de top had Schaer ma- tenaalpech gekregen en dat kostte hem uiteindelijk de gele trui. Want ook in Luchon kwam Robic als eerste bmnen en met de bonificatie van één minuut die deze etappezege hem opleverde, kon hl] Schaer met een verschil van slechts achttien seconden de leiderstrui ontne men. De loting voor de Nederlandse roeikampioenschappen, die Zondag 19 Juli op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden, heeft het volgende resultaat gehad: Vier met stuurman: boei 1 Willem III, boei 2 Nereus, boei 3 Njord. Twee zonder stuurman: boei 1 Tri ton, boei 2 De Hoop, boei 3 Het Spaar- ne. Skif: boei 1 Neumeijer (Willem III), boei 2 Draayer (Nautilus), boei 3 Van Mesdag (Cornells Tromp). Twee met stuurman: boei 1 Het Spaarne, tj°ei 2 Aegir, boei 3 Minerva, boei 4 De Laak. Vier zonder stuurman: boei 1 Wil lem III, boei 2 Njord, boei 3 Nereus. Acht: boei 1 Njord, boei 2 Willem III. Dubbel twee: boei 1 combinatie Wil lem III/Het Spaarne. Dames dubbel vier: boei 1 Nereus, boei 2 D.D.S., boei 3 De Vliet. Dames skif: boei 1 mej. Veenstra (De Hunze), boei 2 mej. Reuter (Nau tilus) Dames vier met stuurvrouw: boei 1 De Hunze, boei 2 Nereus, boei 3 Het Spaarne, boei 4 Die Leythe. Dames dubbel twee: boei 1 De Hun ze, boei 2 Willem III. Dames acht: boei 1 Willem III, boei 2 De Vliet. S) ALBI 12e étappe Woensdag 15 Juli LUCHON-ALBI 228km 11e étappe Dinsdag H Juli CAUTERETS-LUCH 115 km Col du tourmalet 2115m Graulhc Lavaur DULOUSE Muret Noé reeds afgelegd Marines Tolosane ^"Fbulyon m Lestelle,^" f .Martory St Gaudens cautereTs I >v Bareges *<l^g)LUCHON- **"*"Col de ft'yresourde 1563m SPANJE öarto i. Robic, die gisteren op fraaie wijze de elfde etappe op zijn naam wist te brengen en daardoor in het bezit kwam van de gele trui, ziet men hier de Col dlAspin passeren. (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH. Voor de negende maal organiseert V.V.V.'s-Hertogen- boschVught de traditionele driedaag se fietstochten, waarvoor Donderdag ochtend om acht uur bij „Parkzicht" aan de Hekellaan het startsignaal wordt gegeven. Het doel van deze tochten is: de deelnemer kennis te doen maken met het Brabantse land, zijn volk en folkloristische gebruiken. Deze drie daagse is daardoor een zuiver toeris tisch evenement, waaruit het wedstrijd element is geweerd. In 1939 werd de eerste fietstocht ge houden, waaraan toen negentig wiel rijders deelnamen. Het aantal deelne mers is de daarop volgende jaren steeds gestegen; thans zijn het er vijf tienhonderd. In verband met deze gro te deelneming moesten enkele wijzi gingen in het organisatie-schema wor den aangebracht. De gezamenlijke start is vervallen, evenals de verplichte mid dagrust in een bepaalde pleisterplaats. Dit laatste is gedaan om een grotere spreiding van de wielrijders mogelijk te maken. (Van onze Haagse redacteur) Na telefonisch contact tussen de lei ding van de Vierdaagse en die van het Rode Kruis, dat gisteren plaats vond, schijnt vast te staan, dat het Rode Kruis bij de komende Vierdaagse geen hulp zal verlenen. Dit is het gevolg van een verschil van mening over de behandeling van voet blaren. De laatste jaren heeft het Rode Kruis zich tegen zijn eigen opvatting in wat de blaarbehandeling betreft ge voegd naar de methode, welke de me dische leiding van de Vierdaagse daar bij wenste toe te passen; deze huldigt namelijk de opvatting, dat de blaren dakpansgewijze moeten worden afge dekt met pleisters. Bij het Rode Kruis daarentegen is men geporteerd voor het doorprikken aan de zijkant en gebruik van jodium, welke methode ook bij het leger wordt toegepast. De leiding van de Vierdaagse schijnt nu voornemens te zijn medische studen ten de begeerde hulp te laten verrich ten, doch het is zeer de vraag of op de- zo wijze voldoende verzorging kan wor den geboden. Advertentie Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden da delijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en.onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. Uitslag elfde etappe: (Ned.) 61.40.10 op 21.04; 17. Wagtmans L Robic (Fr. West) 3.50.06; 2. Bobet (Ned.) 61.40.37 °P 21-31i 13' (Fr.) 3.51.33; 3. Bauvin (N.O. Centr.). (It.) 61.40.44; 19. RosseUo (It) 61.41.38, 3.51.35; 4. Schaer (Zwits.) 3.54.54; 5. 20. Von Est (Ned.) 61A1.59 op 22.53; Lauredi (Fr.) 3.55.39; 6. Bartali (It.) 21. Gernt Voorting (Ned.) 61.42.05 op 3.55.48; 7. Ernzer (Zw.); 8. Astrua (It.) 22.59-29. Van Breenen (Ned) 6150.05 9. Iturbat (Sp.); 10. Rolland (Fr.); 11. op 30.59; 37. Nolten (Ned.) 61.57A7 Op Van Genechten (Belg.) 12. Huber 38.41; 44. Suykerbuyk (Ned.) 62.03.12 (Zwits.); 13. Close (B.) allen zelfde °P 44-06; 58 tijd als Bartali; 14. Mirando (Fr. Z.O.) 3.56.58; 15. Geminiani (Fr.); 16. An- zile (Fr. N.O.C.); 17. Molineris (Fr. Z.O.); 18. Mahé (Fr. W.) allen in de zelfde tijd als Mirando; 19. Lerono (Sp.) 3.57.08; 20. Bober (He de Fr.) 3.59.06; 21. Nolten (Ned.) 4.00.4; 26. Gerrit Voorting (Ned.) 4.01.35, 27. Van Adri Voorting (Ned.) 62.11.14 op 52.08. Het ploegenklassement van de elfde etappe luidt: 1. Frankrijk (Bobet, Lauredi, Rolland) 11.42.30; 2. West (Robic, Mahé Pontet) 11.46.56; 3. Noord Oost Centraal (Bauvin, Anzile, Dacquay) 11.50.31; 4. Zwitserland (Schaer, Huber, Metzger) 11.52.43; 5. Breenen (Ned.) 4.0L37; 36. Gauthier Spanje (Iturbat, Lerono, Massip) (Fr.) 4.02.57; 37. Magni (It.) z.t.; 46. Suykerbuyk (Ned 4.04.17; 50 Roks (N.) 4.05.56; 51. Van Est (N.) 4.05.57; 62. Adri Voorting (Ned.) 4.08.37; 76. Wagtmans (Ned.) 4.12.27, Bares van de Franse Zuid-Oost- ploeg is na het sluiten van de con trole te Luchon aangekomen. De Belg Van der Stockt en Telotte van He de France hebben de strijd gestaakt. Klassementen Algemeen klassement: L Robic (Fr. West) 61.19.06; 2. Schaer (Zwits.) 61.19.24 op 18 sec.; 3. 7. lie de France 184.47.16; 8. Zwitser- 11.53.51; 6. Zuid Oost (Mirando, Moli neris, Lazarides) 11.54.03; 7. Italië (Bartali. Astrua, Magni) 11.54.53; 8. België (Van Genechten, Close, Cou- vreur) z.t.; 9. Nederland (Nolten, Ger rit Voorting, Van Breenen) 12.03.16; 10. Luxemburg (Ernzer, Goldschmidt, Kemp) 12.04.56; 11. Ile de France (Bober, Quentin, Renaud) 12.10.25; 12. Zuid West (Darrigade, Vivier, Dupont) 12.26.10. Algemeen ploegenklassement: 1. Noord Oost Centraal 183.43.16; 2. Frankrijk 183.57.12; 3. West 183.58.03; 4. Nederland 184.11.25 op 28.09; 5. Italië 184.17.49; 6. België 184.18.13; 7. Bauvin (Fr. N.O.C.) 61.20.56 op 1.50; 4. Astrua (It.) 61.26.18 op 7.12; 5. Bo bet (Fr.) 61.28.18 op 9.12; 6. Close (Belg.) 61.29.46 op lf.40; 7. Mahé (Fr. W.) 61.31.00 op 11.54; 8. Lauredi (Fr.) 61.32.00 op 12.54; 9. Ernzer (Lux.) 61.32.18 op 13.12; 10. Rolland iFr.) 61.32.54 op 13.48; 11. Anzile (Fr. N O.C.) 61.33.23; 12. Bartali (It.) 61.33.36; 13. Geminiani (Fr.) 61.33.50; 14. Mi rando (Fr. Z.O.) 61.39.09; 15. Van Ge nechten (Belg.) 61.39.43; 16. Roks land 184.51.02; 9. Spanje 185.01.35; 10. Zuid Oost 185.13.40; 11. Luxemburg 185.19.26; 12. Zuid West 185.48.46. Bergkiassement; 1. Robic (Fr. W.) 28 pnt.; 2. Lerono (Sp.) 24 pnt.; 3. Schaer (Zwits.) 21 pnt.; 4. Bauvin (Fr. N.O.C.) 19 pnt.; 5. Astrua (It.) 15 pnt.; 6. Huber (Zwits.) en Bobet (Fr.) 14 pnt.; 8. Le Guilly (Fr.) 9 pnt.: 9. Van Genechten (Belg.) en Desmet (Belg.) 7 pnt.; 11. Mirando (Fr. Z.O.) 5 pnt.; 12. Wagtmans (Ned.) 3 pnt. (Van onze cricketmedewerker) Donderdag 16 Juli zal op het terrein van de Haagse Cricket Club aan de Van Hogenhoucklaan te 's-Gravenhage de eerste landenontmoeting Nederland Australië op cricketgebied plaatsvin den, op hetzelfde terrein waar in 1935 de eerste landenwedstrijd tussen Ne derland en Zuid-Afrika plaats vond. Prachtige cricketsport staat dus de liefhebbers van „de Koning der Spelen" te wachten; men zal zijn hart aan zéér hoogstaand spel kunnen op halen. Voor ons land en voor diegenen die nog nimmer testmatch cricket mochten aanschouwen, een unieke ge legenheid de Australische testcricketers in actie te zien! Dat deze landenont moeting tot stand is kunnen komen, dankt de Nederlandse cricketwereld aan de krachtige en welwillende mede werking van Z. Exc. d' Australische ambassadeur. Mede in verband met het a.s. 75-jarig bestaan van de Haagse Cricket Club, is besloten de wedstrijd in Den Haag te doen plaatsvinden. Men moet deze Australische test cricketers, in welk onderdeel 'dan ook, eerst hebben zien spelen, om tot de overtuiging te komen, dat zulk spel op de Nederlandse velden nog nimmer ge demonstreerd is. Zelfs met door de Zuid-Afrikanen, die in September 1951 oi.s land bezochten. Over het resultaat van deze ontmoe ting behoeft men geen enkele twijfel te hebben. Ons nationaal elftal zal niet opgewassen blijken, noch tegen de Australische battingphalanx (Morris, Hassett, Harvey, Holer, Davidson, De Courcy), evenmin tegen de fastbowlery van Ray Lindwall, Miller, Davidson of Archer (waaraan de onzen niet gewend zijn). Ook op de spinbowlers zoals Ring, Benaud of Hill, zullen de Neder landse elftalspelers slechts een zwak antwoord weten te vinden. Ons natio naal cricket kent ook dèt soort bowlen niet. Het meest bewonderenswaardige zal echter het fielden van deze Austra lische ploeg ziin. Het oppikken en aan gooien van een bal geschiedt in één actie: het is verbluffend snel en accu raat. Wat het Nederlands elftal dan wel kan bereiken, zal men zich afvragen? Met knap, netjes bowlen, gesteund door goed fielden, kan veel bereikt wor den. Onze overtuiging is dat in de aan val van ons nationaal elftal de grootste kracht ligt. In het Rheinstadion te Düsseldorf zijn enkele athleten Maandag tot uitzonder lijke prestaties gekomen. De 100 meter werd door de Amerikaan Bragg en de Duitser Fütterer in de zeer snelle tijd van 10.4 sec. afgelegd, welke tijd 0.1 sec. boven het Europese record ligt. Hetzelf de tweetal ging ook op de 200 m. gelijk door de finish in 21.2. Een fraaie pres tatie is voorts nog de overwinning van onze landgenote Puck Brouwer. Op de zware baan legde zij de 100 meter in de goede tijd van 12.1 sec. af en werd zij tevens winnares op dit nummer, haar rivale Maria Sander (Did.) achter zich latend. Tal van gemeenten zijn voornemens de „wielerkaravaan" een goede ont vangst te bereiden. In Hilvarenbeek zullen leden van de jonge boerinnen- bond van de N.C.B. reidansen uitvoe ren; de plaatselijke gilden „St. Sebas- tiaan" en „St. Joris" voeren vendel demonstraties uit. In het gemeentehuis aldaar is speciaal ter gelegenheid van deze tochten een expositie ingericht van vijftig kleuren-reproducties van werken van Vincent van Gogh. In Ravenstein zal de burgemeester de deelnemers toespreken, waarna de plaatselijke harmonie concerteert. Ten slotte biedt het vogelpark „Animal" bij Eindhoven voldoende gelegenheid voor aangenaam verpozen. Het dagelijks parcours is ongeveer 95 km. De oudste deelnemer is de zeven en zeventigjarige heer E. Berewout uit Zwolle; de oudste deelneemster de drie en zeventigjarige mevrouw Slager Cordes uit Vught. Wereldkampioen Plattner heeft Dinsdag avond in het Olympisch Stadion te Amster dam driemaal in de sprint in Arie van Vliet zijn meerdere moeten erkennen. Jan Derk- sen speelde in deze ritten geen grote rol. Maar ondanks deze drievoudige zege ein digde Arie van Vliet in de omniumwedstrijd op de tweede plaats. Achter Plattner, die in de heide tijdritten de snelste bleek en om dat de drie sprints tezamen een onderdeel van de omnium vormden, werd Plattner toch eerste. Bij de amateursprinters werd onze land genoot Hijzelendoom tweemaal op overtui gende wijze door de Belgische kampioen Debacker verslagen. Hier gold geen enkel excuus voor Hijzelendoom, want beide ma len was hij al ver vóór de streep een gesla gen man. Dan deed onze achtervolgings kampioen Piet van Heusden het beter. On danks de ongunstige weersomstandigheden versloeg hij de Belgische kampioen Depaepe in een tijd van 5 min. 22 sec. Bij de stayers won wereldkampioen Verschueren de ritten over 20 en 30 kilometer; de 40 kilometer was voor De Best. De uitslagen waren: Sprint, 1ste rit: 1 Van Vliet, 12.2; 2 Derk- De sportcommissie van de K.N.Z.B. heeft voor de landenwedstrijd zwem men, schoonspringen en waterpolo, welke 26 Juli te Tilburg tegen Frank rijk wordt gehouden, de volgende zwemmers en zwemsters aangewezen: DAMES: 100 meter vrije slag: Ria Vonk (H.D.Z.). 100 meter rugslag: Geertje Wielema (H.Z.C.). 200 meter schoolslag: Rika Bruin» (G.Z. en P.C.). Estafette 4 x 100 meter wisselslag: rugslag Geertje Wielema, schoolslag Rika Bruins, vlinderslag Els van der Ploeg (A.D.Z.) en vrije slag Ria Vonk. Schoonspringen: Els van der Horn (IJ). HEREN: 100 meter vrije slag: De Vreng (A.Z. '70) en Pieters (D.W.R.). 100 meter rugslag: Korteweg (A.Z.C.) en Van der Veen (L.Z.O.). 200 meter schoolslag: Bekkering (Sleutelstad) en Arnold (Neptunus, Arnhem). Estafette 4 x 200 meter vrije slag: Ten Thye (L.Z.O.), Elzenga (Z.C.G.), De Vreng (A.Z. '70) en Pieters (D.W.R.). sen; 3 Plattner; 2e rit: 1 Van Vliet, 12.4: 2 Plattner; 3 Derksen; 3e rit: 1 Van Vliet, 12.4; 2 Plattner; 3 Derksen. Tijdrace 500 m. staande start: 1. Plattner, 35 sec.; 2 Van Vliet, 35.4; 3 Derksen, 36.6. Tijdrace 1000 m. staande start; 1 Plattner, 1.12.00; 2 Van Vliet, 1.13.2; 3 Derksen, 1.14.6. Totaal omnium: 1. Plattner, 4 pnt.; 2 Vao Vliet, 5 pnt.; 3 Derksen, 9 pnt. Sprint amateurs: 1ste rit: 1 Debacker, 12.4: 2 Hijzelendoqrn; 2e rit; 1 Debacker, 12.4: 2 Hijzelendoom. Achtervolging 4 km.: 1 Van Heusden, 5.22; 2 Depaepe, 5.27.6. Handicaprace nieuwelingen: 1 Captein; 2 Schild; 3 Bakvis; 4. Buitink. 10 Km. amateurs: 1 Vreeswijk, 13 min. 7.6 sec.; 2 Kooyman; 3 Mahn; 4 Schotman; 5 Van de Berg; 6 Jun. Totaal uitslag stayerswedstrijd: 1. Ver schueren 4 pnt. 2. De Best 6 pnt.; 3. Loh- mann 9 pnt.; 4. Bijster 13 pnt.; 5. Queugnet 14 pnt.; 6. Meier 18 pnt.; 7. Wierstra 21 pnt.; 8. Kunst 23 pnt. Hetgeen er in het laatste uur van de derde toetswedstrijd tussen Engeland en Australië, welke in een draw ein digde, gebeurde zullen de toeschouwer* niet snel vergeten. Voor een totaal van slechts 35 runs verloor Australië, n.L in de tweede innings acht wickets. Oorzaak: een door de regen doorweek te pitch, welke zo glad was, dat da batslieden er grote hinder van onder vonden. Overigens heeft de gehele wedstrijd een zeer vreemd verloop ge had. Moest men de vierde dag wegens regen binnenshuis doorbrengen, op de vijfde en laatste dag kon men niet eer der beginnen dan na de lunch om de zelfde reden. Toen men de wedstrijd hervatte was de stand zoals bekend: Australië eerste innings 318 en Enge land eerste innings 126 voor 4. Toen Engeland de „follow on" had weten te voorkomen en er nog slechts twee uur en drie kwartier gespeeld kon worden, was men zo goed als zeker van een draw. De strafcommissie van de Duitse ten- nisbond heeft de speler Horst Hermann tot 31 December van dit jaar geschorst. Hij zal tot die datum in het binnen- en buitenland niet aan wedstrijden mogen deelnemen. Deze schorsing is uitgespro ken omdat Hermann „als lid van de Duitse ploeg te Wimbledon door on sportief gedrag het aanzien van de Duitse tennissport schade heeft berok kend". De Brabaat Grensrit, die destijds in verband met de watersnood werd uitgesteld, zal thans Vrijdag 27 en Za terdag 28 November a.s. worden gehou den. Deze rit telt mee voor het Neder lands betrouwbaarheidskampioenschap. „ij,; i tg-' ëg&SÊ Van de vroege morgen, totdat de zon achter de horizon verdwijnt, zitten ze daar, wachtend tot het geluk hun eens goedgunstig zal zijn, en zij hun hengel kunnen opslaan met een prachtige vis aan de haak. Maar hoe vaak gebeurt dat? Niet dikwijlsmen moet wel een heel goed visser zijn, of een goed plaatsje hebben gevonden, willen de vissen in het aas bijten. Toch krijgen de vissers op de pier van IJmuiden er nooit genoeg van. De maand Mei wordt voor vele bran ches in het klein- en middenbedrijf steeds gekenmerkt door een gunstige omzetbeweging. De aankopen van het publiek voor de naderende zomer oefe nen in de textielzaken en de schoenwin. kels een gunstige invloed uit. In de sportwinkelg stimuleert de verkoop van artikelen voor de zomersporten het om- zetverloop. Deze en andere omstandig heden waren oorzaak, dat ook in Mei jl. veelal hogere omzetten werden behaald dan in de voorafgaande maand. Be schouwt men evenwel het cijfermate- riaai, dat door het Economisch Instituut voor den Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het klein- en middenbedrijf gedurende Mei j.l., dan constateert men, dat ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1952 geenszins in alle branches kan worden gesproken van een gunstige omzetontwikkeling. Dit geldt dan in de eerste plaats voor de winkels in genotmiddelen. In geen van de branches bereikten de Mei-om zetten in 1953 het peil van die in 1952. In enige branches in voedingsmiddelen (bakkersbedrijf en de detailhandel in vis) trad eveneens omzetdaling in. In de zaken in duurzame consumptie goederen liep de omzetbeweging uiteen. In de detailhandel in sportartikelen en in het rijwielbedrijf was b.v. sprake van een belangrijke omzetvermeerdering, doch hier staat tegenover, dat in de win kels in huishoudelijke artikelen e.d., in meubelen alsmede in de boekhandel aanzienlijk lagere geldomzetten werden genoteerd dan in Mei 1952. In de voedingsmiddelensector ver toonden de omzetten in het slagersbe- drijf een toeneming met 5 pet. De han delaren in melk en zuivelproducten en die in aardappelen, groenten en fruit behaalden een geringere toeneming der geldomzet. De voorgaande maanden reeds gecon stateerde gunstige omzetbeweging in het rijwlelbedrijl', welke verband houdt met dé toenemende verkoop van rijwielen met hulpmotor, zette in Mei j.l. verder door. In deze maand werd t.o.v. de ge lijknamige maand in 1952 een omzetstij ging genoteerd vap 19 pet. Ook in de detailhandel in sportartikelen gaven de geldomzetten een toeneming van bete kenis te zien (16 pet.). Van geringere omvang was de omzetstijging in de de tailhandel in schoeisel (4 pet.), textiel (2 pet.), ijzerwaren en gereedschappen (2 pet.) en in de kantoorboekhandel (1 pet.). De omzetdaling, welke in de branches in genotmiddelen werd genoteerd ten opzichte van Mei 1952, bereikte de groot ste omvang in het chocolateriebedrijf (8 pet.). Achttien bemanningsleden van twee Nederlandse kustvaartuigen, de „Marie" en de „Equator", mogen hun schepen, die in Montreal zijn aangekomen, niet verlaten, omdat zij weigeren zich te laten inenten tegen pokken. Slechts vijf bemanningsleden, die vroeger al eens waren ingeënt tegen pokken, zullen in' Canada aan wal mogen gaan. De „Marie" en de „Equator" mogen wel de reis naar de Canadese meren, waar zij lading zullen lossen, vervolgen. Dit is de eerste maal dat deze kust vaartuigen, beide afkomstig uit Gro ningen, de Atlantische Oceaan zijn over gestoken. In het Sparta-stadion te Rotterdam zal hedenavond de Gymnaestrada be ginnen. De Gymnaestrada is het eerste grote evenement op turngebied, dat door de Fédération Internationale de Gymnastique (F.I.G.) wordt gehouden en waarvan de organisatie is opgedra gen aan het K.N.G.V. In totaal zullen ongeveer 5.000 turnsters en turners aan dit gymnastiekfestijn deelnemen. Onder hen bevinden zich echter geen leden van de R.K. Nationale Gymnastiek Fe deratie, de landelijke afdeling gymnas tiek van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Jarenlang reeds worden pogingen in het werk gesteld om, evenals dit o.a. met de voetbalsport het geval is, tot een fusie te geraken tussen het K.N.G.V., de N.G.F. en de christelijke bond. De besprekingen da teren reeds vanaf het jaar 1941, doch zij zijn tot dusverre alle zonder resul taat gebleven. Het in ledental sterkere K.N.G.V. (ruim 100.000 leden tegenover 50 h 60.000 leden van de N.G.F.) wei gerde echter toe te geven aan het ver langen van de N.G.F., om een zekere zelfstandigheid in principiële zaken in hoofdzaak ae kleding en de oefen stof te behouden. Na de oorlog zijn nogmaals besprekingen gevoerd, waar op is overeengekomen op enkele pun ten, zoals internationale contacten en het organiseren van Nederlandse kam pioenschappen, tot een zekere samen werking te geraken. Daadwerkelijk resultaat hebben deze besprekingen echter evenmin gehad, althans wat de „top" betreft. Daarentegen zijn inci denteel regionaal of plaatselijk wel enkele staaltjes van voortreffelijke sa menwerking mogelijk gebleken. Daar de Gymnaestrada wordt gehou den door de F.I.G., waarin Nederland wordt vertegenwoordigd door het K.N.G.V., is het dus onmogelijk, dat hieraan door leden van de katholieke turnverenigingen wordt deelgenomen. Het is ons echter bekend, dat indien er een modus gevonden had kunnen worden om ook de turnsport in Neder land zo breed mogelijk te laten verte genwoordigen op deze Gymnaestrada, de R.K. Nationale Gymnastiek Federa tie gaarne zijn medewerking had toe gezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4