Rapport van minister voor Staatsveiligheid Zaisser 569 OOST-DUITSERS GEDOOD Ook 18 Russen verloren tijdens de opstand het leven BRAZILIAANSE kruiser smokkelde whiskey Georgië stuurt minister Dekanozov de woestijn in Ramaswamy mag Engeland twee jaar niet betreden Verrassend tegenoffensief der geallieerden in Korea Zuid-Koreanen heroveren verloren terrein Tussen neus en lippen Pensioenen overheidspersoneel Broodoorlog ten einde Dronken man dreigt zijn vrouw te vermoorden Tot hoofd en hart I Straaljager neer gestort Souvenir van de kroning O.-Duits minister afgezet ■lil Jury pleitte clementie Zwaarste van de laatste twee jaar Het weer Hevige vechtpartij in IJmuiden DONDERDAG 16 JULI 1953 o 77ste JAARGANG No. 25735 Piloot redt zich per parachute Millionnair uit V.S. in de hoofdstad overleden Oud-Nederlander wilde zijn geboorteplaats zien brand in SUIKER. WERKFABRIEK Luchtmacht verrast de Chinezen Stalknecht door paard gebeten Grote brand in Djakarta TWEKA BADKLEDING) Haarlems conflict opgelost Met ingang van Maandag weer oude prijzen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vanmorgen half twaalf is een straat- Jager van de vliegbasis Soesterberg bo ven Bilthoven uit een vrille neergestort. e piloot heeft zich per parachute gered. Is behouden op de vliegbasis Soes terberg neergekomen. Het vliegtuig is terechtgekomen in de verversingsvijver van het gemeentelijk zwembad „Brandenburg" te Bilthoven. Enkele stukken zijn terechtgekomen in een boomgaard en op de spoorlijn Utrecht—Amersfoort nabij het station Bilthoven. lioen mark als resultaat van de stakin gen. De commissaris van het economi sche planbureau, Rau, en de minister voor de industrie, Selbmann, zouden deze laatste verliespost echter op 40 millioen ramen. Volgens „Die Welt", een onafhankelijk West-Duits blad, heeft de Oost-Duitse minister voor Staatsveiligheid, Zaisser, aan een vertegenwoordiger van de Rus sische geheime politie bij het Hoge Commissariaat te Oost-Berlijn, kolonel II- nitzki, een gedetailleerd rapport over de gevolgen van de onlusten van 17 Juni doen toekomen. Aan de Duitse zijde bedroegen de verliezen in totaal 569 doden en 1744 gewon den. De Russen zouden 18 man aan doden en 126 man aan gewonden hebben ver loren. In totaal werden 5143 betogers gearresteerd, van wie 2917 inmiddels zijn vrijgelaten en 1076 veroordeeld tot gevangenisstraffen. Volgens dit rapport zijn 267 demon stranten om het leven gekomen en 1071 gewond. (De Oost-Duitse regering maakte indertijd melding van 25 doden en 278 gewonden). Aan de andere kant zijn 116 leden van de veiligheidsdienst en functionarissen van de Oost-Duitse regering en de S.E.D. omgekomen, ter wijl 645 personen werden gewond, on der wie verscheidene ernstig. Ook vele gewonde demonstranten zouden in levensgevaar verkeren. Voorts wordt in het rapport gezegd, dat 141 personen door Russische krijgs raden ter dood zijn veroordeeld' en te rechtgesteld, te weten 89. demonstranten en 52 leden van de volkspolitie. Boven dien werden „14 provocateurs", na door Oost-Duitse tribunalen ter dood te zijn Veroordeeld, gefusilleerd. Het merendeel van de terechtgestelde leden der volks politie waren beschuldigd van ongehoor zaamheid. Tenslotte werden te Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland 31 personen gedood en 28 gewond, die zich in strijd met het uitgaansverbod op straat bevonden. Volgens het rapport zou minister Zaisser de tengevolge van de onlusten aangerichte schade schatten op 28.800.000 Oost-Duitse marken, waaronder 20 mil- Oorlogsbodems uit de hele wereld na men vorige maand deel aan de grote vlootschouw, die ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth II op de rede van Spithead werd gehouden. Ook Brazilië was vertegenwoordigd en wel met de lichte kruiser Barroso. Het schip maakte een uitstekende indruk en toen het in zijn thuishaven terugkeerde, werd het door de Brazilianen hartelijk toegejuicht. Maar nu is er toch een le lijke smet geworpen op al die feest vreugde. De federale afgevaardigde Carmelo d'Agostino heeft de Braziliaan se regering gevraagd, wat er waar is van de verhalen, dat de Barroso niet minder dan drieduizend kisten, of De minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-republiek Georgië, Deka nozov, is ontslagen als lid van het cen trale comité van de Georgische commu nistische partij. Ook een zekere Ma- moelc is ontslagen als lid van het cen trale comité, aldus meldt de radio van Tiflis, hoofdstad van de republiek. De- kanzov was vóór de Tweede Wereld oorlog ambassadeur in Duitsland. Van 1939 tot 1947 was hij onderminister van Buitenlandse Zaken. Op 16 April j.l. werd hij benoemd tot minister van Bin nenlandse Zaken. Dit is de tweede zuivering in Georgië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalin's overlijden. In April werd Roekhadze ontslagen als minister van Staatsveiligheid en tezamen met twee medewerkers Mgeladze en Tsjarkmiani gearresteerd wegens „valse" beschuldi ging van andere partijfunctionarissen. Eerder weggezuiverde ministers werden toen in ere hersteld en maatregelen werden genomen om „de gevolgen van de handelingen der gearresteerden on gedaan te maken". Radio-Tiflis: meldde, dat op een ge zamenlijke vergadering van het centrale comité van de Georgische communis tische partij en het partijbestuur van de afdeling Tiflis premier Bakradze „Beria ervan beschuldigde vrienden en aanhan gers op hoge posten in Georgië te hab- ben benoemd". Hij stelde de in April gearresteerde functionarissen verant woordelijk voor tekortkomingen in Ge orgië, op vier na de grootste Sovjet republiek met een bevolking van 3,5 millioen zielen. De Oost-Duitse minister van Justitie, Max Fechner, is wegens „staatsvüan- dige activiteit" door premier Grote- wohl van zijn ambt ontheven. Fechner behoorde tot de socialistische partij, die in 1946 in de communistische opging. Tot zijn opvolgster is benoemd de vice- presidente van het Oost-Duitse hoogge rechtshof, Hilde Benjamin. De anti-communistische liga van Vrije Juristen had kort tevoren gemeld, dat de 30-jarige zoon van Fechner gister nacht, tezamen met zijn vrouw, door ge- uniformeerde agenten van de Russische staatspolitie zou zijn gearresteerd. De jonge Fechner had een functie op het ministerie van Handel in Oost-Berlijn. Volgens geruchten zou hij op slechte voet met zijn vader staan. Zijn vrouw werd gearresteerd, omdat zij een ruit van haar woning stuk sloeg en naar voorbijgangers om hulp riep. Een West- Berlijns blad wist mee te delen, dat de zoon van Franz Dahlem, die in Mei uit het Oost-Duitse politbureau werd gezet, in Rostock tot 25 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens deelneming aan de opstanden van 18 Juni. De oude Dahlem heeft al twee maanden huis arrest. Met een elegante buiging verliet de y-jarige Muthiah Annanalai Ramas- j amy gisteren de beklaagdenbank in jonden. Als zoon van een schatrijke •adjah uit Madras had hij terecht ge daan wegens het vervalsen van chèques wr waarde van 202 Engelse ponden. Na- «at de jury had gevraagd om clementie, "telde rechter Bass de jonge Ramaswa- Jby op vrije voeten onder de voorwaar de dat hij binnen een week uit Enge land verdwijnt en er gedurende twee »®ar niet terugkeert. De jonge prins ^erliet de rechtbank in gezelschap van ren student uit India, Appro Rao, de yfiend, van wie hij de chèques had ge stolen T3e rechter zei: „Ik hoop, dat dit een soede les voor u geweest is!" r.,^e oom van de beklaagde, de heer hidambaram, ging onmiddellijk naar ca kantoor van een luchtvaartmaat schappij om plaatsen te boeken voor het eerste het beste vliegtuig. Oom en neef gaan nu a.s. Zondag terug naar Madras. Ramaswamy was opgevoed in de ge woonte om alles, wat hij begeerde, uit winkels mee te nemen. Een agent van zijn vader, Sir Muthiah Chattiar, kwam dan later wel langs voor de betaling. Toen de jonge Ramaswamy in Londen was voor de kroning van koningin Eli zabeth II stal hij drie chèque-formulie- ren uit het boek van zijn vriend. Zoiets had hij nog nooit in handen gehad en het hele geval fascineerde hem. Hij ver valste de handtekening van de vriend en kocht in enkele winkels van het Londense West End allerlei goederen, die hij nodig had of die hem niet pasten. In een zaak voor optische artikelen liep hij eindelijk tegen de lamp. Rechter Bass zei nog: „U zult er goed aan doen in het vervolg wat realistischer te den ken". 36.000 flessen, Schotse whiskey op ille gale wijze mee naar huis heeft geno men. De afgevaardigde wil, dat de minis ter van Marine meedeelt, waar de whis key is geladen, en, wat misschien nog wèl zo belangrijk is, waar ze het schip weer verliet. Dat er, tegen de voor schriften in, een grote hoeveelheid whiskey aan boord is genomen, schijnt wel vast te staan. Een firma in Ports mouth, die de schepen in de haven meestal van sterke drank voorziet, heeft in ieder geval al zeshonderd kisten ge leverd; dat is dus 7.200 flessen. Zij deel de mee, dat de order afkomstig was van de gezagvoerder van de Barroso. De whiskey werd als „scheepsvoorraad" gekocht en in dollars betaald. Toen een van de firmanten aan boord was om toe te zien op de aflevering van zijn be stelling, hoorde hij, dat de bemanning nog andere voorraden whiskey ver wachtte, speciaal van Franse firma's De aanwezigheid van een zo ongebruikelij ke hoeveelheid sterke drank schijnt in tussen niet nadelig te hebben gewerkt op de navigatie, want er zijn geen be richten ontvangen omtrent eventuele moeilijkheden van het Braziliaanse schip. De voorbereidingen voor de grote vliegfeesten op Soesterberg zijn in volle gang en de voortrazende straaljagereskaders geven de omwonenden van het vlieg veld al vast een vuurproeve van het grote „festijn" van Zaterdag. De 74-jarige Amerikaanse Nederlan der, de millionnair Pieter Koerts uit Michigan, die dezer dagen na ongeveer vijftig jaar in ons land terugkwam om zijn geboorteplaats Delfzijl nog eenmaal te zien, is in een Amsterdams hotel ten gevolge van een hartaanval overleden. Weinige uren na zijn aankomst in ons land werd het lichaam van de mil lionnair gebalsemd door Amerikaanse en Nederlandse familieleden uitgeleide ge daan op Schiphol. Woensdag brak door onbekende oor zaak brand uit in de chocolaterie- en suikerwerkfabriek van de fa. Huijstee aan de Zuiddijk te Zaandam. Het vuur bleek voornamelijk op de zolder te woe den waar grote voorraden suikerwerk lagen opgestapeld voor de komende St. Nicolaascampagne. De brandweer rukte met groot materieel uit. omdat de brand uitbrak in een omgeving waar nog vele percelen van hout zijn opgetrokken. De kringen 1 en 7 wisten met tal van stra len na een uur de vuurhaard te locali- seren. De schade is zeer aanzienlijk, daar een grote partij suikerwerk verloren ging. De politie stelt een onderzoek in. Vandaag tegen het aanbreken van de dag zjjn de geallieerden in Korea een ver rassend tegenoffensief begonnen, dat volgens de eerste berichten die van het front zijn ontvangen het grootste offensief is, dat de verbondenen gedurende de laatste twee jaar hebben ontketend. Er wordt een „bevredigende vooruitgang" gemaakt. De Zuid-Koreaanse divisies, die er nog slechts enkele uren tevoren in waren geslaagd de zware Noordelijke aanval die drie dagen heeft aangehou den te stuiten, hadden spoedig een gebied over een diepte van bijna twee kilometer heroverd. Het geallieerde offensief is ingezet tussen de Sluipschutters heuvel en de rivier de Poekhan. De tegenaanval wordt gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen. sies, ongeveer 45.000 man, in de strijd geworpen. De Zuid-Koreaanse generaal Soen Yocp Paik, die aan het hoofd van deze troepenmacht staat, verklaarde van mening te zijn, (lat de strijd thans op een punt gekomen is, waarop zijn troe pen „kunnen optrekken en aanvallen en de Chinezen terugdrijven". Syngman Rhee heeft zijn troepen bevel gegeven geen duimbreed gronds prijs te geven, ongeacht de belangrijkheid. „In deze moeilijke periode reken ik op u, dappere officieren en manschap pen. Ik vertrouw u ten volle. Ik hoop spoedig bij u te zijn", aldus de bood schap van Rhee. Het hoofdkwartier van het tweede Zuid-Koreaanse legercorps gaf de troepen opdracht met man en macht alle stellingen te veroveren, die ook maar enigszins genomen kunnen worden. In de vroege ochtenduren wierpen superforten honderdvijftig ton bommen uit op plaatsen, waar de communistische troepen zich samentrokken voor nieuwe aanvallen. Het heldere vliegweer stelde de geallieerde luchtmacht in staat in tensief aan de strijd deel te nemen. Een Noordelijke divisie, die nog niet door loopgraven werd beschermd, heeft zware aanvallen moeten doorstaan van jachtbommenwerpers van de Lucht macht van de V. N. De Chinezen zijn zich thans ijlings aan het ingraven. Van alle vliegvelden* in Zuid-Korea stegen vanmorgen straaljagers en bom menwerpers op. Voortdurend werden luchtaanvallen gedaan op de Chinese troepen, die op hun pas veroverd ter rein bezig waren artillerie in stelling te brengen, loopgraven aan te leggen en voorraden aan te voeren. De lucht macht opende de aanval met de voor naamste brug over de Koemsong, even ten Westen van de samenvloeiing met de Poekhan, buiten gevecht te stellen. De Zuid-Koreaanse troepen hadden bij hun haastige terugtocht van de afgelo pen dagen niet de tijd gehad deze op te blazen. De Zuid-Koreanen hebben drie divl- Vlak langs de ondergelopen kusten van Zuid-Beveland varen de zee schepen af en aan, van en naar Antwerpen. Het is een vreemd ge- Zicht vaak en het lijkt soms of zij zich een weg gebaand hebben dwars door het weiland. Tijdens de première van circus Alt- hoff te Venlo werd een buiten de piste staande stalknecht door een der stei gerende paarden gebeten. Met een arm breuk en enkele vleeswonden moest de man naar het ziekenhuis worden over gebracht. Het ongeluk gebeurde bij het paardendressuurnummer, dat di recteur Althoff zelf presenteert. Van het ongeval heeft het publiek nagenoeg niets bemerkt. De voorstelling onder vond geen vertraging. De Indonesische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat een reusachtige brand een gehele wijk van Djakarta heeft geteisterd. Ongeveer driehonderd huizen zijn verwoest. De schade wordt op ongeveer één millioen roepiah ge schat. Kettingreactie De hond van de twaalf jarige Alan Jenkins uil Londen viel in de haven. Onmiddellijk sprong Alan hem na om het dier te redden. Daarop sprong een voorbijganger te water om Alan te redden. Toen vond een havenarbeider het no dig om de voorbijganger een touw toe te werpen. De voorbijganger klom met behulp van het touw aan de wal, trok Alan op het droge, waarna Alan op gijn beurt de hond binnen haalde. De havenarbeider was de enige, die bedankt kon worden, aangezien de bescheiden voorbijganger zonder zijn naam te heb ben gezegd afdroop. Nieuwe spinnen Een Amerikaanse expe ditie heeft een tocht van ongeveer 9600 K.M. rond de Bahama-eilanden ge maakt en 50.000 insecten meegebracht. Niet de ge wone insecten, die men bij onvoldoende wasgele genheid gemakkelijk kan oplopen, maar bijzondere, o.a. spinnen, die tot dus ver aan de wetenschap nog niet bekend waren. Behalve insecten werden ook 2700 reptielen, amphi- bieën en zoogdieren buit gemaakt. Oud kind In Noord-Irak is in een grot een skelet van een Advertentie DARTEL30RISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar vergezeld door onweer. Zwakke tot matige, later vrij krach tige Zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon 4.40-20.52. Maan 11.47-22.44. T T et vraagstuk van de pensioenen ƒ-ƒ van het overheidspersoneel is JL J- dezer dagen weer in de publie ke belangstelling gekomen. Het hoofd bureau van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenarenvereniging publiceerde onder de titel „De weg naar Rechtvaar digheid" een pensioen-plan, waarin ae grote ongerechtigheden werden in het licht gesteld, welke aan de huidige pen sioenregeling voor het overheidsperso neel kleven, en tevens een weg werd gewezen om tot verbetering van deze toestand te geraken. En op een vraag van een lid der Tweede Kamer heeft minister Beel intussen verklaard, dat aan de voorzitter van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken een voorontwerp van wet is toegezonden tot wijziging van de Pensoienwet 1922, de pensioenwet voor spoorwegambtenaren en een aantal mi litaire pensioenwetten. Dit ontwerp be helst o.m. een voorstel tot verhoging van de maxima der pensioenen alsmede een tijdelijke aanvulling van het inva liditeitspensioen. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat er althans iets gebeurt. Duizenden gepen- sionneerden leiden, na een leven van toegewijde dienst aan de overheid, een kommervol bestaan. Dat hierover grote verbittering heerst, kwam enkele maan den geleden tot uiting toen een om zijn bekwaamheid en ijver alom gerespec teerd hoofdambtenaar bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid nam. Talrijke wereldlijke en Ker kelijke autoriteiten waren er om de scheidende functionaris hulde te bren gen; hem werd bij die gelegenheid me dedeling gedaan van een door Z. H. de Paus toegekende hoge onderscheiding. Het betrof hier dan ook iemand die uit muntte door plichtsbetrachting en ver antwoordelijkheidsbesef; een man, die er zeker niet op uit is, nodeloze sensatie te verwekken. Maar in zijn afscheids rede richtte deze alom geëerde ambte maar een felle beschuldiging tot de rijks overheid voor de kommernis waarin zij de gepensionneerden laat leven; in zijn geval Jiad de pensionnering ten gevolge dat zijn inkomen tot minder dan de helft terugliep. Een overheid welke terecht van haar dienaren stipte plichtsbetrachting en betrouwbaarheid eist, schiet zelve !r. haar plicht ernstig te kort, als zij na laat voor hen een rechtvaardige pen sioenregeling te treffen. De boven aangehaalde uitspraak van minister Beel wijst erop, dat de Rijks overheid naar verbetering van de oo- staande toestand streeft en geeft des te meer hoop wanneer men in aanmerking neemt, dat de minister nog nader heeft opgemerkt, dat het wetsontwerp tot ver betering van de positie van het burger lijk Rijkspersoneel en van het personeel van de onderwijsinrichtingen conse- Quenties zal moeten hebben voor andere groepen van overheidspersoneel. Het conflict in de Haarlemse bakkers wereld is weer verleden tijd. Met ingang van Maandag 20 Juli zullen de brood prijzen op het oude peil teruggebracht worden; het witbrood gaat dan weer 38 cent kosten. Acht wéken lang hebben de Haarlemmers kunnen profiteren van de strijd, die plotseling op 26 Mei, Dinsdag na Pinksteren, oplaaide. Destijds schre ven wjj reeds uitvoerig over de achter grond van deze onverkwikkelijke kwestie en ditmaal zag het er naar uit, dat de oplossing niet gemakkelijk ge vonden zou kunnen worden. De bespre kingen kwamen steeds weer op dood spoor en tenslotte werd de zaak in han den gegeven van de Provinciale Bakkerij Commissie. Het blijkt nu, dat de partijen elkaar deze week op een vergadering gevon den hebben en dat het einde van het conflict in zicht is. Intussen heeft de strijd wel zijn weerslag gehad op de bedrijven. De groteren konden wellicht putten uit reserves om zich te hand haven. maar verschillende kleine mid denbedrijven hebben de gevolgen van het conflict danig gevoeld. Sommige bakkers b.v. hebben hun vacantie erbij moeten laten inschieten. Volgende week moeten de Haarlem mers dus weer meer betalen voor het brood, maar zij mogen wel bedenken, dat de prijzen in Haarlem nog zeer scherp zijn, de laagste in ons land. kind gevonden, dat onge veer 70.000 jaar oud moet zijn. Nieuw wapen Volgens een professor in de wiskunde aan de Universiteit van Wiscon sin zouden de V. S. een nieuw wapen in de koude oorlog krijgen, als de jeugd meer werd geoefend in het schaakspel. Daar door zou zij inzicht krij gen in de wijze, waarop de in het schaken ervaren communistische generaals en diplomaten reageren. „Schaken", aldus de pro fessor, „is de nationale sport van Rusland. De communisten achter het IJzeren Gordijn zien de wereld als een enorm schaakbord en zij gebrui ken hun satellieten als pionnen." Gisteravond half 12 werd de politie te IJmuiden gealarmeerd voor een vechtpartij in een perceel aan de Ka naalstraat in de buurt van het Willems plein. De 40-jarige monteur J. M., werk zaam bij een firma te IJmuiden, was behoorlijk onder de invloed van sterke drank thuis gekomen en mede dienten gevolge dreigde hij zijn vrouw, haar te zullen vermoorden. Een 16-jarige doch ter des huizes was daarop naar een andere kamer gevlucht, had daar het raam opengeschoven en riep naar bui ten, dat haar moeder vermoord werd en dat ook zij bedreigd werd. Een brigadier van politie probeerde het huis binnen te dringen, doch dit Voordat men tracht meer te zijn, I zij men in de positie, die men I bekleedt, ivat men moet zijn. werd hem door de dronken man boven aan de trap belet. De man stond met een stoel te zwaaien en bedreigde ook de politieman met moord en doodslag. Aannemende, dat er een aanslag op de vrouw was gepleegd, wat door omstan ders werd bevestigd, deed de brigadier een nieuwe poging om boven te komen. Hij dook onder de stoel door, doch werd toch nog door dit meubelstuk geraakt. De man boven aan de trap haalde on middellijk ander meubilair om de bri gadier de toegang te beletten, zodat deze laatste geen andere uitweg zag dan zijn dienstpistool te gebruiken. Drie schoten in het been,'zonder het bot te raken, heeft de brigadier moeten lossen, voordat hij kans zag naar boven te springen en de man te overmeesteren, daarbij geholpen door een toegeschoten marechaussee. Daarmee was het pleit nog niet beslecht, want de kluwen van vechtende mannen rolde de trap af en in het portaal ontstond een nieuwe vechtpartij. Inmiddels waren ook nog enkele agenten ter plaatse verschenen en tenslotte wist men de gewonde man op een draagbaar te bevestigen, waarna hij ijlings overgebracht werd naar het St. Antonius-ziekenhuis. Achteraf bleek de vrouw geheel ongedeerd te zijn. Zij had kans gezien uit het huis te vluchten in de tijd, dat de dochter haar heil zocht in een andere kamer en van daaruit om hulp riep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1