Dit jaar geen verplichte vacantie voor sigarenwinkeliers Aankoop garage voor zieken- vervoer bekrachtigd Haarlems Raad uit het oog der schutters verdwenen Kitty Janssen getrouwd Mej. C. Stavenuiter neemt afscheid van St. Jozefschool HET WONDERPAARD VAN MARJOLIJNTJE De heer Weijers komt in de raad van Heemstede de nationale film Bfry FfI FRANKEN Graven en gravinnen volgen de discussies ondereen laag van vernis Bouwbedrijvigheid in Zandvoort Vier jubilaressen gehuldigd Psychologisch gewogen kindertoneel in openluchttheater Voortijdige publicatie over bestemming saldo Flora betreurd GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Beste leerkrachten blijven uit Haarlem weg GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Totaal bedrag geraamd op vier millioen Vrijdag heropening Riche Bad kff H BEDRIJFSONGEVAL IN SPAARNDAM Smid getroffen door lastblok van 400 kg. Franka-Superwitbrood FRANKA-SUPERWIT „Brood als cake DONDERDAG 16 JULI 1953 PAGINA 2 Voor een goede BRIL naar een goede opiiciën FEDERMANN OPTIEK Sinds 1850 Gr. Houtstr. 37 - Rgksstr.weg 246B Ook voor een goede zonnebril Bij gebrek aan een woning Verandering op korte termijn door B. en W. toegezegd verlaagd in prijs Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Puttershoekers spelen voor Heemstede De panelen 25-jarig jubileum Examens WÊmm-mé:' f - 1^1 Hgfll eJMBÉÉlHi Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Nieuw MEER DAN EEN HALVE EEUW TOONAANGEVEND E.H.B.O.-examens Bij het begin van de gistermiddag ge- honden gemeenteraadsvergadering wer den de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw-gekozen raadsleden, die in Sep tember zitting znllen nemen. De geloofs brieven werden in orde bevonden en de voorzitter deelde mede, dat de raad in zijn nieuwe samenstelling op 1 Septem ber voor het eerst zal bijeenkomen. Dan zullen de nieuwe leden worden geïn stalleerd en de wethouders worden ge kozen. Bij de verdere behandeling van de agenda kwam het haven- en kadegeld ter sprake, waarbij de heer PROPER (Comm.) herinnerde aan het binnenge komen adres van de ..Schuttevaer". Naar aanleiding daarvan bepleitte hij onder meer om geen doorvaartgelden te hef fen. Wethouder BAKKER toonde met cijfers aan, dat zulks financieel niet ver antwoord is. De gemeente moet per jaar 103.000 uitgeven voor onderhoud aan „waterwerken" en zij ontvangt 52.000 havengelden, 2500 aan sluisgelden en 6000 voor doorvaart. Er gaat dus meer uit dan er binnenkomt. Overigens was de wethouder niet ongenegen om de bruggelden later nog eens onder de loupe te nemen. Ten aanzien van de bedrijfskadertraining wilde de heer WENSING (C.H.) weten, of er enige selectie wordt toegepast. Hij achtte ver der het benodigde bedrag wel wat groot, want per deelnemer zou dat 18 bedra gen; hij vroeg zich af, of er wellicht te veel besteed werd aan consumptieve aangelegenheden. Wethouder BAKKER kon de heer Wensing geruststellen. Door de laatst gehouden cursus zijn 137 per soneelsleden geselecteerd slechts in kennis gebracht met de kadertraining. De bedoeling van de training is om mid dels het kader de arbeider te de-massi- ficeren. De kosten waren volgens de wethouder verantwoord. Het voorstel om voorzieningen te laten uitvoeren aan het perceel Bakenesser- gracht 10, waar de A.J.C. een clubge bouw heeft, ontmoette bezwaren bij de heer VAN DER GIESEN (Arb.). Deze vond het prachtig, dat de jongens het werk zelf wilden opknappen dat be vordert de zelfwerkzaamheid maar dit karwei van schilderen achtte hij toch te gevaarlijk door de halsbrekende toe ren, die verricht zouden moeten worden. Wethouder ANGENENT meende, dat het zo'n vaart niet zou lopen en was van mening, dat zonodig ouderen, die be langstelden in de A.J.C., wel een handje zouden willen helpen. Maar dat moest niet volgens de heer VAN DER GIESEN, want dat zou werk-onttrekking zijn aan de arbeidsmarkt. De heer ALBRECHT (Arb.) meende, dat het karwei inder daad te gevaarlijk was, maar zowel de heer VAN DER VELDT (K.V.P.) als de heer SPEK (A.R.) wezen er op, dat het aanbod tot schilderen enz. gekomen was van de A.J.C. zelf. Het bestuur daarvan draagt dus de verantwoording. De laatste spreker was daarbij van me ning, dat de zaak opnieuw moest worden bekeken, als de A.J.C. het werk inder daad zelf niet aan kon. Dan immers zou het de gemeente meer geld gaan kosten. Wethouder ANGENENT ging daSr geheel mee accoord, want bij inschake ling van vakmensen zou het karwei de gemeente 2000 meer kosten. En dat was in deze situatie zeker niet nodig. De raad ging daarna met het oorspron kelijke voorstel accoord. De exploitatie van de Stadsschouwburg en het Ge meentelijk Concertgebouw ging in de raad niet vlot van stapel. Mevr. SCHEL- TEMA (V.V.D.) miste het advies van de commissies en had in het dossier alleen oude kost aangetroffen. Zij advi seerde dit punt op een later tijdstip te behandelen. De heer SPEK (A.R.) liet zich in dezelfde zin uit en noemde de kwestie te belangrijk om er zo maar over heen te gaan. Wethouder GELUK kon het standpunt van deze raadsleden begrijpen en erkende de onvolledigheid der gegevens. Besloten werd dit punt aan te houden en eerst de commissies in te schakelen. Het voorstel om aan de woningbouw vereniging „Bloemenhof" een voorschot te verlenen van 571.469 kreeg aller in stemming. Dat voorschot is bedoeld voor de bouw van 58 woningen, t.w. 26 beneden-, 26 bovenwoningen en 6 wo ningen voor bejaarden op een terrein, gelegen aan de J. J. Hamelinkstraat. Mevr, KERKHOFF (Arb.) verheugde zich er over, dat ook bejaarden woningen Advertentie in het plan waren opgenomen. Zij had toch nog wel enkele wensen. Graag had zij b.v. gezien, dat in de keukens ook een kraan aangebracht werd op een halve meter van de grond. Dat is voor ouden van dagen veel gemakkelijker. In dit verband wees zij nog eens op een adviescommissie van huisvrouwen bij de woningbouw van het geven van practische wenken. Wethouder ANGE NENT wist niet, of die kraan finan cieel mogelijk was, maar hij wilde wel eens kijken. Ten aanzien van die ad viescommissie merkte hij op, dat nor maliter de woningbouwverenigingen in overleg met een architect bouwen. De besturen van die verenigingen zullen dus bij de huisvrouwen om raad moe ten gaan. Het beste is altijd nog, dat ook een vrouw zitting heeft in zo'n be stuur. Ziekenvervoer Zoals te verwachten was, ging het voorstel, om ten behoeve van het zie kenvervoer de aankoop te bekrachtigen van een garage met twee bovenwonin gen aan het Lorentzplein, er niet met vlag en wimpel door. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) stelde vast, dat de stalling van de zie kenauto's tot 1956 veilig was; hij vroeg zich daarom af, waarom er nu reeds een garage gekocht moest wor den. Hij wilde liever wachten, tot de kwestie van het ziekenvervoer uit de doeken was gedaan, en dan een op lossing voor de stalling zoeken. Hij wees er nog eens op, dat het punt van de garage zeer ongunstig ligt en dat de garage zelf iedere accom modatie mist. De heer Van Velsen stelde voor een ander punt te zoeken, b.v. het Phoenixterrein. Hij merkte verder op, dat de garage aan het Lo rentzplein incourant is en dat de huidige eigenaar er niet van af kan. De gemeente zal het pand later ook niet kwijt kunnen, tenzij voor een veel lagere prijs, dan zij nu zelf be taalt. Wethouder BAKKER gaf ten ant woord, dat de garage-kwestie los gezien moet worden van de komende regeling van het ziekenvervoer. Hij stelde ver der, dat men in een huurpand niet alles kan doen en dat het Phoenixterrein wel een aardige, maar zeer kostbare oplos sing zou zijn. Volgen deskundigen is het Lorentzplein niet ongunstig gelegen en de ruimte in de garage is voldoende. Bovendien kunnen de chauffeurs er boven gaan wonen. De heer DE LANDMETER (C.H.) verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. en de heer VAN VELSEN bleef de aankoop ontraden. Het voor stel kwam in stemming en werd met 23 tegen 10 stemmen aangenomen. Tenslotte kwam de vacantie-regeling lliillimiilliiilllliilliiiiiiiiilililliiliililllllliiiiill iiiiiiiiiimii In de gisteren gehouden raadsverga dering moest wethouder Geluk bij de bespreking van een onderwijs-kwestie mededelen, dat Haarlem een slechte naam heeft op woninggebied in de kringen van het onderwijs. Daardoor blijven dikwijls de beste leerkrachten uit Haarlem weg of zij trekken zich na sollicitatie terug, omdat zij weten, dat er toch geen woning in Haarlem te be machtigen valt. In dat geval blijven zij liever in de plaats hunner inwoning werkzaam of zoeken zij een werkkring in een plaats, waar wel een huis be schikbaar is. Dank zij een tip van wet houder Happé kon spr. echter mede delen, dat in deze situatie op korte termijn verandering zal komen. Er zal namelijk naar gestreefd worden om leerkrachten bij bijzonder en openbaar onderwijs voorrang te verlenen bij het toewijzen van een woning. Men hoopt daarmede te bereiken, dat er meer en betere sollicitanten afkomen op vacan te functies bij het onderwijs in Haar lem. Illlllllltlllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllillll van de sigaren-winkeliers aan de orde. B. en W. hadden voorgesteld om het verzoek van de organisaties voor een vacantie-regeling vast te stellen, af te wijzen. De heer BALM (K.V.P.) ver klaarde, dat onder de tegenstanders van een verplichte regeling ook de gemeng de bedrijven en de ongeorganiseerden gerekend moeten worden. Waar men uit moet gaan van het standpunt der georganiseerden, moeten de stemmings- cijfers ook in een ander licht worden gezien. De K.V.P.-fractie zou echter niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen, omdat het verzoek te laat was binnengekomen. Wel wilde men deze kwestie een volgende maal op nieuw bekijken. De heer SPEK (A.R.) betoogde, dat de wet geen rekening houdt met geor- ganiiseerden of ongeorganiseerden, maar hij betreurde het, dat er geen regeling bijtijds tot stand was gekomen. De heer MENSING (Arb.) dacht er evenzo over en wethouder HAPPÉ herinnerde er aan, dat de uiterste ter mijn voor een verzoek tot vacantie-re geling gesteld moet worden op 1 Mei. Hij merkte verder op, dat B. en W. naar alie vakgenoten moeten kijken en dat de mening van ongeorganiseerden niet terzijde gelegd mag worden. Zonder hoofdelijke stemming nam de raad het voorstel van B. en W. aan. De Haarlem se sigarenwinkeliers krijgen dit jaar dus geen verplichte vacantie. De overige agenda-punten werden zonder of met weinig commentaar aan genomen. Advertentie Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar Formaat 6*9 Mezzochrome 1.30 Mezzopan I 1.45 Spectropan 11.70 duurder hoeft niet beter bestaat niet ook formaat 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Rembrandt: „Die Försterchristl", aJ. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,De lokkende wildernis". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", a. 1. Tijden: 2 en 8 u. Frans Hals: „Het uur der wrake". Boven 18 jaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes in 't wit". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", a. 1. Tijden: 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quantaro's". Bo ven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmann's vertellingen". Bo ven 14 jaar. Tijd: 8.15 uur. Donderdag 16 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert 1516 uur. Grote Kerk: 3e Internationale Orgel concours Haarlem 1953. Improvisatiewed strijd, 20 uur. Zandvoort: Raadhuisplein. Concert Tiro- ler Kapel, 20 uur. Vrijdag 17 Juli Grote Kerk: Beiaardconcert door stads- beiaardier A. Peters, 11.3012.30 uur. Grote Kerk: Internationaal Orgelconcours. Juryconcert. Susi Jeans; Alf Linder; Albert de Klerk, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, alsmede permanente expositie van recente aanwinsten uit de Recuperatie. Da gelijks geopend van 1017 en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Etsen van Rembrandt uit het Museumbezit. Tekenin gen van Rembrandt, Rafael, Michelangelo, Claude Lorraln, Watteau. Geopend op werk dagen behalve Maandag van 11—17 uur. De eerste Zondag van elke maand van 13—17 u. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van C. F. van Dam. Dagelijks geopend van 10—5 uur (t.m. 30 Juli). Grote Kerk, Grote Markt. In de Brou werskapel: Expositie, gewijd aan de Neder landse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Geopend van 917 uur (tot en met 18 Juli). Minerva, Binnenweg 30, Heemstede. „Ne- miso", Miniatuurspoorweg. Dagelijks ge opend van 13.30—17.30 en van 19—21.30 u. DIVERSEN Grote Kerk: In de Brouwerskapel iedere middag van 45 uur bespeling van het Flentrop-orgel. Stadhuis. Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voor stellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. Advertentie Wie wel eens in de Haarlemse raadzaal geweest is, weet, dat de rechterwand bedekt was door enorme schuttersstukken. De schutters hebben het nu begeven en de graven van Holland prij ken in hun plaats. Veel is er van die graven nog niet te zien, want ze zullen eerst eens een „douche" moeten hebben. Pleegde men vroeger de bouwbedrij vigheid in de badplaats Zandvoort in de zomermaanden zoveel mogelijk te beperken, sedert de wederopbouw en de uitbreiding van Zandvoort draait de bouwnijverheid in Zandvoort het gehele jaar op volle toeren. Momenteel zijn op verschillende plaatsen van Zandvoort bouwwerken in uitvoering. Het belangrijkste is dat van het com plex voor bejaarden aan de Noordzijde van de Zandvoortselaan; een bull dozer verzet daar grote hoeveelheden zand en het beloop van de zijweg is reeds te onderkennen. Aan de Zuid zijde van de Dr. C. A. Gerkestraat is men begonnen met het leggen van de funderingen voor 60 woningen. De R.K. kleuterschool is reeds „uitgezet" en met de metingen voor het clubhuis van het Kennemer Sportpark is een aan vang gemaakt. De bouw van de open bare lagere school aan de A. J. van der Moolenstraat maakt goede vorde ringen. Met inbegrip van verschillende particuliere bouwwerken wordt het to taal-bedrag, dat gemoeid is met de ver schillende te Zandvoort in uitvoering zijnde bouwprojecten, geraamd op vier millioen gulden. Een van de door de Februari-ramp te Zandvoort het zwaarst getroffen bedrijven is paviljoen „Riche", waarvan het openluchtzwembad geheel werd vernield. De schade werd op ruim f 60.000 gesteld. De eigenaar, de heer A. H. Pomper, beraamde onmiddellijk plannen, om de schade te herstellen. Van 'de gelegenheid is gebruik ge maakt, om dit onderdeel van het be drijf te verbeteren. Het diepe wed- strijdbassin heeft een lengte van 25 meter; het ondiepe bassin is 17 meter lang. Dit ligt nu niet meer ten Wes ten, maar ten Zuiden van het grote bassin, waardoor de kans op storm schade aanmerkelijk is verminderd. Ook de verkleed-cabines zijn gemoder niseerd. De officiële heropening zal a.s. Vrijdag, 's avonds om 8 uur, ge schieden door mevrouw Van Fenema Brantsma, de echtgenote van Zand- voort's burgemeester. Verschillende zwemwedstrijden en demonstraties staan op het programma. Dinsdagavond zullen verschillende muziekcorpsen uit Puttershoek in „Groenendaal" de Heemsteedse bevol king een concert aanbieden uit dank voor de vele hulp, die Heemstede aan Puttershoek geschonken heeft. Het con cert begint om 8 uur. Nog steeds wordt er schoon schip ge maakt in Haarlems stadhuis. Nadat nog niet zo lang geleden de grote hal een gelukkige verandering heeft onder gaan, is deze week de vergaderzaal van de gemeenteraad onderhanden geno men, en op het eerste gezicht met suc ces. De enorme schuttersstukken zijn van de muur tegenover de ramen ver dwenen en voorlopig op zolder gebor gen. Daarvoor in de plaats zijn zes graven-panelen opgehangen, die by het nieuwe arrangement in de hal destijds er bij Inschoten en een plaatsje kregen in de gangen bij de wethouderska mers. De klok, die vroeger boven de deur uitkomend op de leeszaal hing, is verhuisd naar het midden van de ramen-muur en op die plaats is het portret van H.M. de Koningin aange bracht. De bekende en veel-geciteerde tekst „Vigilate Deo Confidentes" is zonder pardon verdwenen, alleen een dikke streep herinnert er aan, dat op deze muur „iets" moet gestaan heb ben. Bij het begin van de raadsvergade ring bleek burgemeester Cremers de zes panelen als „ingekomen stukken" te beschouwen en het was mevrouw Scheltema, die verklaarde, dat het por tret van de Koningin haar niet voldeed. Ook betreurde zij het dat de spreuk „Vigilate Deo Confidentes" verdwenen was. Burgemeester antwoordde, dat hij verwachtte, dat het portret wel eens vervangen zou worden. In ieder geval De feestelijkheden ter gelegenheid vam het feit, dat vier leraressen van de St. Jozefschool aan de Herensingel 25 jaar aan deze school verbonden zijn, heb ben een bescheiden en intiem karakter gedragen. Het tens gisteren tevens een kwart eeuw geleden, dat de opleiding van de kinderen werd overgenomen uit handen der zusters door tekenlerares sen. De vier jubilaressen. mej. C. C. C. Stavenuiter, hoofd der school, mej. M. Dekker, hoofd der kleuterschool, mej. A. van Raay en mej. A. Hulskamp heb ben dus reeds vanaf deze dag haar bes te krachten aan de opvoeding der kin deren van de St. Jozefschool gegeven. De leerlingen hebben gisteren de vie ring ingezet met de kinderoperette „Prinsese Rozelijn", welke opgevoerd werd door medeleerlingen. Te gast wa ren daarbij de R.K. Lagere School te Hoofddorp, alsmede de kinderen van de 2 hoogste klassen van de St. Theresia- school. Gisteravond beleefde de operet te, eveneens in gebouw St. Bavo, nog maals een opvoering, ditmaal voor de ouders der leerlingen. Pastoor G. A. Jonge jan van de parochie St. Joannes de Doper heette de aanwezigen harte lijk welkom en dankte de 4 jubilaressen voor haar ijver en enthousiasme, welke zij in de afgelopen 25 jaar- hadden be toond. Als bewijs van erkentelijkheid reikte de pastoor aan de leraressen elk een „diploma van goed gedrag" uit. Vervolgens sprak hij een woord van afscheid tot mej. Stavenuiter, die zich als hoofd der St. Jozefschool terug zal trekken. Hetgeen zij gedurende haar lange ondenvijsperiode aan goeds ge daan heeft, is moeilijk onder woorden te brengen. Daarom verheugde het hem dat mej. Stavenuiter niet voorgoed het onderwijs zal gaan verlaten, maar be reid is gevonden het directriceschap van de te bouwen V G.L.O.-schoot op zich te nemen. Na zijn woorden mocht de jubilaresse een lang en welverdiend applaus in ontvangst nemen. Pastoor Jongejan stelde vervolgens het nieuwe hoofd der St. Jozefschool, mej. A. v. Hetem, aan het publiek voor. Mej. v. Hetem sprak de hoop uit, dat zij er in zou mogen slagen spoedig het vertrouwen van de ouders te mogen winnen. Een aanmoedigend applaus was het antwoord. De vier jubilerende lera ressen kregen daarna van 4 leerlingen iedere een fraaie bos bloemen ten ge schenke. Toen ging het doek op en konden de toeschouwers genieten van het vlotte spel der in sprookjesachtige kledij uit gedoste meisjes, die iedereen verteder den met haar ongekunstelde zang en voordracht. In het bijzonder viel de uit stekende articulatie op, waardoor vrij wel geen woord verloren ging. Als sluitstuk van de viering voldeed „Prin ses Rozelijn" bijzonder; de onbekende regisseuse komt alle waardering toe voor de waarlijk niet geringe moeite, welke zij aan de voorbereiding moet hebben besteed. zal er een andere lijst voor het portret gemaakt worden. De spreuk had vol gens de burgemeester geen enkele zin meer. Vroeger was het de zinspreuk voor geheel Holland, maar thans ko men de woorden zelfs niet voor op de wapens van Noord- of Zuid-Holland. Alleen de Zuid-Hollandse Oudheidkun dige Vereniging heeft de spreuk tot de hare gemaakt. Wie nu een bezoek aan de raadzaal brengt, zal er wel niet van overtuigd hoeven te worden, dat de zes graven- panelen hoognodig gerestaureerd moeten worden. Van graven of gra vinnen zijn slechts schimmen over gebleven en de Heer Van Eerden, een restaurateur uit Reeuwijk, die een der panelen in de hal schoon gemaakt heeft, heeft wel aangetoond, dat de resultaten de moeite en vooral een goed crediet van de raad waard zijn. Voordat alles echter in oude glorie is hersteld, zullen er de nodige jaar tjes verstreken zijn. De graven-portretten sierden oor spronkelijk de kloostermuren van het convent der Carmelieten te Haarlem. Zeer waarschijnlijk is de opdracht tot schilderen gegeven in 1477, na de dood van Karei de Stoute. In het begin van de 16e eeuw verkeerden de schilde ringen in slechte staat en zij werden bedekt met panelen van wagenschot (zeer fijn eikenhout), waarop -de por tretten in copie werden afgebeeld. In 1573 werd deze betimmering wegge nomen, toen het lot van de kloosters bezégeld was. De panelen werden daar op naar het stadhuis overgebracht, waar er feitelijk veel te weinig aan dacht aan werd besteed. Volgens Cor nells van Alkemade in zijn voorbericht uit 1699 op de uitgave van de „Hol landse Jaarboeken of Rijmkroniek van Melis Stoke", hadden de panelen, die „overheerlijke, oude en eenigste pronk stukken van Holland", te lijden van de .jaarlijkse zinnelijkheid, die doorgaans de Hollandsche Vrouwen omtrent Mey- tijd overkomt". De vrouwen gingen blijkbaar met het „schoonmaak:tuig" te energiek om en het duurde niet lang, of de panelen zagen er erbarmelijk uit. In 1743 gaf het stadsbestuur opdracht aan de restaurateur Frans Decker om de panelen op te knappen. Ruim twee eeuwen later heeft het stadsbestuur een begin gemaakt met de opdracht tot nieuwe restauratie en de eerste resultaten mogen nu reeds ver rassend genoemd worden. De hoofdcontroleur van de belastnig- inspectie alhier, de heer J. de Waard, herdenkt vandaag de dag, dat hij 25 jaar geleden in dit ambt werkzaam werd. Op de kamer van de hoofd inspecteur, de heer P. H. Pesman, heb ben de jubilaris toegesproken de hoofd- specteur zelf, inspecteur De Boer, in specteur Bakker, voorzitter van ae personeelsvereniging, en de heer Heij- ligers, een van zijn collega's. De heer De Waard ontving de gebruikelijke gratificatie, alsmede een fraai wand bord en een vulpen. HAARLEM. Hoofdakte examens Rijkskweekschool. Geslaagd voor A en B: R. J. Kuipers, Urk; J. Varwijk, Me- demblik; H. I. Visser, Amsterdam. Voor A: C. S. Roozendaal, Beverwijk; I. J. Terzol, Amsterdam. iÉUPOii: Vanmorgen 'is Kitty Janssen, die zich I plechtigheid speelde zich deels af in als actrice bij de Ned. Comedie snel het Amsterdamse stadhuis en deels in naam gemaakt heeft, in het huwelijk de St. Antoniuskerk te Aerdenhout- getreden met Dick van der Toorn. De Bentveld, waar pastoor G. B. A. lAlke- made de H. Mis heeft opgedragen. Tijdens de gistermiddag gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer van Lent, is de toelating van het raads lid, de heer Weijers, aan de orde ge weest. Lang hebben de vroede vaderen niet gepraat over de kwestie. Na een half uur-werd tot toelating besloten. Gedeputeerde Staten hadden vorige week een beslissing genomen, welke ge baseerd was op het feit, dat het lyceum niet gerekend kan worden tot het Mid delbare Onderwijs. Zij besloten dan ook tot toelatlKgl, De raad van Heemstede kon binnen veertien dagen na het ont vangen van deze decisie in hoger beroep bij de Kroon gaan. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Verhoeven, vond de uitspraak van Gedeputeerde Staten zeer eigenaardig; reden waarom hij dan ook in hoger be roep wenste te gaan. Zulks wilde hij echter toch alleen doen, wanneer de raad in haar geheel accoord ging met het voorstel om in hoger beroep te gaan. Van zijn kant behoefde men echter een dergelijk voorstel niet te verwachten. Voorts achtte hij de Gedeputeerde Sta ten niet het lichaam, dat enige inter pretatie van de wet kan leveren. De beschuldigingen, als zouden van zijn kant persoonlijke motieven in het spel zijn, wees hij van de hand. De heer Zeelenberg (VVD) vond de motivering van de beslissing van Ged. Staten nog al zwak. Het is onjuist, dat dit college naar de letter van de wet het lyceale onderricht niet tot het Mid delbare Onderwijs rekent. Dit is een kunstmatige redenering van een in deze zaak niet in hoogste instantie beslissend orgaan. Toch achtte hij de kwestie niet belangrijk genoeg om bij de Kroon in beroep te gaan. Niettemin betreurde hij het besluit van Ged. Staten. De heer Van Wijk (PC) wierp de vraag op tafel: wat bedoelt de wet? Hat grammaticaal toepassen van de wets artikelen is niet altijd juist; het be treffende artikel noemde hij het minst progressieve van de gemeente Heem stede. Hij waarschuwde de raad geen knecht van de letter te worden. Men zal de wet moeten toepassen voor het doel waartoe zij gemaakt is. Voor de kwestie Wijers is zij zeker niet gemaakt: waar om ze dan toe te passen? Hij stond achter het besluit van Ged. Staten. Naar aanleiding hiervan en van een opmerking van de heer Reijnders (Arb.) uitte de heer Zeelenberg zijn verwon dering over het feit, dat de heren Van Wijk en Reijnders niet stringent de wet willen toepassen, maar wel hun beslis sing ten aanzien van het toelaten van de heer Weijers baseren op het niet be- De toneelgroep „De Witte Vogel", ge subsidieerd door het Rijk, heeft in den lande een zekere faam verkregen door de wijze waarop zy voor de jeugd tus sen 6 en 10 jaar sprookjes vertoont. In het openluchttheater te Bloemendaal heeft deze groep voor ongeveer 1400 kinderen een opvoering gegeven van „Het Wonderpaard van Marjolijntje" en daarmede bewezen, dat zy inderdaad de kinderiyke fantasie weet op te roepen zonder daarbij te belanden bij rovers, heksen en andere griezelige figuren die by bepaalde kinderen angst kunnen verwekken. Dit sprookje werd geschreven door Rolf Petersen, die ook „De nieuwe kleren van de keizer", naar een gege ven van Andersen op zgn naam heeft staan. Marjolijntje is een poppenmoedertje, dat met een speelgoedpaardje naar de „dokter" gaat en daardoor de sensatie beleeft, dat poppen mensen worden, als de veer voldoende wordt opgedraaid. Achtereenvolgens verschijnen een ko ningin, een goede en een slechte minis ter, een prinses en een kok, maar de intrige van goed en kwaad wordt toch voornamelijk uitgewerkt met behulp van een groot mechanisch voortbewogen paard met de eigenschap, dat wie er op gaat zitten alleen de waarheid kan spreken. En zo verneemt de jeugd dan, dat de slechte minister van plan is de koningin te onttronen om zelf de kroon te kunnen dragen. Het paard van de waarheid wordt nog even verwisseld met een van de leugen, waardoor de verwikkelingen een interessanter karak ter krijgen Rolf Petersen laat Marjolijntje zelf het spel opbouwen, om daardoor de interesse van de jeugd té verstevigen. Inderdaad moet gezegd worden, dat hij beschaafd en artistiek verantwoord to neel biedt, boeiend, met spanningen welke nergens over de schreef gaan. Bestudeert men het jeugdige audito rium dan leest men wél op de gezicht jes een intens meeleven, maar tot mee- dóen kan het zelden komen. Hier ligt een essentieel verschil met menige an dere kindervoorstelling. Men kan name lijk ook van de stelling uitgaan, dat de jeugd zich het beste amuseert wanneer ze actief in een spel betrokken wordt, haar afgrijzen laat merken voor het kwaad en haar veelal uitbundig enthousiasme voor de overwinning van het pure goede. „De Witte Vogel" streeft deze manifestaties beslist niet na en zoekt vooral de kracht in het fanta siespel, dat het kind niet schokt of op ruit, maar psychologisch gewogen is. Nu kunnen wij grote mensen daarover stevig debatteeren. Ditmaal laat ik ech ter liever het woord aan een jongen van negen jaar. Enkele weken geleden zag hij Sjors en Sjimmie en dat was móórd. Hij had zijn keel bijna schor geschreeuwd om Pedro, de man met de zwarte lap voor zijn rechteroog, te laten hangen. Thuis bleef hij nog steeds strijdlustig. Gisteren zag hij het Wonderpaard. Na afloop liep hij wat stil naast zijn va der. Nou, hoe was 't? Dat paard was (lauwe kul, antwoordde hij, maar hoe konden die mensen poppen wordenT Hier ligt duidelijk de moeilijkheid voor degenen die kindertoneel willen verzorgen. Waar botsen fantasie en werkelijkheid? Waar gaat de fantasie te ver en waar wordt de werkelijkheid te opdringerig? v. W. horen van het lyceum tot het middelbare onderwijs. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten het K.N.P.-raadslid, de heer Weijers tot de raad van Heemstede toe te laten. Omdat in de pers verschillende publi caties waren gedaan over de bestemming van het batig saldo van de „Flora", stel de de heer Pliester (P.C.) enkele vragen. Allereerst wilde hij gaarne weten van welke zijde het bericht kwam over de omvang van dit saldo, en vervolgens of ér Inderdaad rèëdjf een bësteWrrrw^ „oor het geld is. Het had hem verwonderd dit allemaal gelezen te hebben. Ook de be volking zal het niet prettig vinden, wan ner haar belastingcenten gebruikt zul len worden voor het oprichten van een blijvend monument De loco-burgemeéster kon mededelen, dat thans nog geen cijfers bekend zijn, omdat verschillende uitgaven ten laste van het saldo nog gedaan moeten wor den. Tevens zijn er in de vergadering van B. en W. meerdere objecten ge noemd, doch in beide gevallen zal de raad op de hoogte worden gesteld. Meerdere leden betreurden dergelijke publicaties, maar nogmuals verzekerde de heer Van Lent, dat er niet uit de school geklapt is. Bovendien zijn op verschillende vergaderingen in Heem stede de cijfers genoemd. Advertentie (Advertentie) Gistermorgen omstreeks 11.45 uur is de 57-jarige smid J. v. G. uit Spaarn- dam het slachtoffer geworden van een bedrijfsongeval, aat volgens de Arbeids inspectie aan eigen onvoorzichtigheid ;s te wijten geweest. De aard van het on geluk in aanmerking genomen zijn de gevolgen meegevallen. De smid was op een zandschuit bij de jachtwerf „De Rietpoi" te Spaarndam bezig met reparatiewerkzaamheden aan een grijper, welke afgekoppeld lag op de bodem van de boot. Debeide helf ten waren met twee bouten aan een ijzeren raam bevestigd, waardoor het geheel dus draaibaar was. Een der bou- ren was echter defect, waardoor de tand raderen van de beide delen niet meer in elkaar grepen. Om dit te verbete ren, maakte de smid ook de andere bout los, zonder er bij te denken, dat op deze wijze de situatie zeer gevaarlijk werd. Toen -hij dan ook met een koe voet trachtte de raderen weer op hun plaats te schuiven, viel het 400 kilo gram wegende lastblok naar beneden, boven op de smid, die door het gevaarte vastgekluisterd werd op de bodem van de schuit. Arbeiders hebben hem be vrijd, waarbij bleek, dat de man eer. gebroken linkerarm en een gebroken rechter onderbeen had bekomen, v. G. werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. In 26 smakelyke boterhammen gesneden Sneeuwblank Overmorgen nog vers Luchtdicht verpakt Van de E.H.B.O.-cursussen, welke In het afgelopen seizoen door de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afdeling Haar lem „Sint Bernardus" werden gegeven, slaagden deze week voor het EenLeids- ctiploma: Dames: E. G. A. van Beek, H. M. de Bie, G. F. Bloem, F. M. v. d. Brini-c, J. M. Busmen, G. M. Dam, A. J. Th- Dorlandt, M. J. Florie, B. E. de Geest, P. A. van Honschoten. R. M. de Jong, A. M. Jukes, Th. M. Lagervveij, M. J. M. Landsdaal, G. M. Lips, M. Th. Lips, E. A. Nemethy, M. A. Phr lippiOtte, M. J. H. Reijnaerts, H. M- G. Sanders, T. J. M. Schipper, J. van Schooten, J. L-. M. Spiering?, L. C- Stokmanv. d. Haterd, C. J. Wagema- ker, C. M. Zwart—Ligt. Heren: A. Duiker, J. L. M. van Dijk, M. J. Ebbing, B. Houkes, J. van Huuk- sloot, M. H. Janssen, L. P. KoelemiJ. H. P. de Koning, J. Th. Kooiman, G- Lanfermeijer, S. E. Moolenaar, E. A. M- Muschter, P. B. Poelgeest, C. v. d- Putten, N. J. M. Blesgraaf. Afgewezen- 1 candidaat. Aanmelding voor de nieuwe cursus, welke 1 October a.s. begint, kunnen nu reeds plaats vinden bij het secretariaat- Jan van Galenstraat 5, tel. 17666. In de lijst van geslaagden van de R.K. Handelsavondschool is een storen de fout geslopen. De opgave van de g£" slaagde candidaat Jan van der Gee' (Heemstede) is foutief. Men gen^e daarvoor te lezen Jan van der Goe' 1 (Haarlem).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2