Immunisatie-plannen bezorgen aan minister Staf een kleine nederlaag Chr. Historische bewindsman contra A.R.-Kamerlid Marinehospitaal in Heemstede Het spoor van het zwaarcC Ruim f 400.000.- extra voor 200 topfunctionarissen Een raadslid jankt nooit Overheidstransporten met in de juiste Moord- in de lift Vacantie Gevangenisplannen van min. Donker Voorstel door de Kamer aangenomen m Geen repercussies gevreesd Het bedanken van W. Middendorp voor de gemeenteraad van Renkum Ned. R.K. Bond Schippers in m van Reders en Goes bijeen DONDERDAG 16 JULI 1953 PAGINA 5 Nieuwe beginselen moeten nog werkelijkheid worden Contact K.V.P.-C.V.P. in Den Haag Gezag der ouders in het geding Katholieke Illustratie Prinsessen Beatrix en Irene in New York Fractieleider P.v.dA. in bewogen raadszitting: Opheffing Brits verbod op tomateninvoer? Kabinetscrisis Indonesië Tijdslimiet formateur verlengd Verruiming gebruik N-rekeningen door NCAIO MARSH Beperking export van snijbloemen naar België Voorlopig 25 pet. (Van onze parlementaire redacteur) ®e Kamer is thans bezig haar laatste agendapunten dp te ruimen en daarbij komt het voor, dat de kronieken van wat er in het parlement wordt behandeld, 'en hele staalkaart van onderwerpen gaan vertonen. Gisteren is allereerst minis- •e* Staf aan het woord geweest, om de Kamer te beantwoorden na wat er over «e immunisatie van militairen was opgemerkt. De rede van minister Staf had tot gevolg, dat het amendement van de heer Fens door de minister werd over genomen (een commissie van deskundigen zal eerst worden gehoord voordat tot vaccinatie wordt besloten). (Van onze parlementaire redacteur) Bjj de behandeling van het instellen Van een studiecommissie voor de bouw kundige voorzieningen van het gevan geniswezen heeft minister Donker de Tweede Kamer gisteren medegedeeld vat, wil men de nieuwe beginselenwet Voor de penitentiaire behandeling, die 1 Juni van dit jaar is ingegaan, tot gelding brengen, er op dit gebied nog Veel gedaan moet worden. Men kan een aanpassing zien te krijgen met behoud Van de bestaande gestichten, maar de Minister heeft niet de hoop dat dit de goedkoopste oplossing zal zijn. De com missie zal dit moeten uitmaken. De commissie zal ook de vraag moe- *en beantwoorden of een penitentiair centrum in volle omyang, waarbij dus alle gevangenen worden samengetrok ken, moet worden gerealiseerd, dan wel er een tussenstadium moet komen, •vaarbij afzonderlijke instituten voor bijzondere gevallen, zoals jeugdigen en Psychopathen, worden opgericht. Vrou welijke gevangenen zullen in ieder ge- Val van iedere concentratie worden Uitgesloten. Ook aan de belangen van het perso neel zal aandacht moeten worden be steed. Freule Wttewael van Stoetwe gen (C.H.) had de minister er op attent gemaakt dat gevangenbewaarders, om fris tegenover hun werk te kunnen staan, veel contact moeten hebben met be buitenwereld. De minister achtte °ni deze reden het inrichten van een Penitentiair centrum in ons grootste gevangeniscomplex te Norg uit den boze. Wel voelde hy voor het pavil- loen-systeem, waarbij het personeel in dorpen rondom het centrum wordt on dergebracht. De commissie zal ook voor het voor de resocialisatie uiterst belangrijke vraagstuk van de gevange- bisarbeid een oplossing moeten vinden. ■Jle partijleiding van de Christelijke plkspartij uit België en die der Katho- 'e)te Volkspartij hebben in Den Haag °esprekingen gevoerd. Behalve de a'lge- j politieke situatie in de beide lan- j tijdens deze besprekingen bijzon- aandacht gewijd aan de grote Euro- EfSe± vraagstukken, die momenteel in West-Europa in het middelpunt van de belangstelling staan. Vreemder was het lot van het amen dement van de A.R.-afgevaardigde de heer Bruins Slot, die in de beslissing over al of niet vaccineren gewetensbe zwaren wilde laten meespreken. De mi litair zou daartoe een verzoekschrift tot de minister kunnen richten, terwijl wanneer hij minderjarig is, de ouders dit kunnen doen. Hierby was de eigen aardige moeilijkheid voorzien, dat een minderjarige het wel eens piet eens zou kunnen zijn met wat zijn ouders over immunisatie denken. De heer Kort hals had dit opgeworpen, maar hij deed de indiener van het amendement een mogeiykheid aan de hand om de moei lijkheid te omzeilen door het amende ment zo te veranderen, dat zowel de minderjarige militair als zijn ouders dan hun mening kenbaar konden maken Een commissie zou dan beide meningen tegen elkaar afwegen. De minister had nog een andere oplossing bedacht maar daardoor zag de heer Bruins Slot zijn amendement omgebogen tot iets wat hij nu juist niet erin had willen leggen. Hy wilde namelijk bij minderjarigheid het ouderlijk gezag laten prevaleren en bij voelde er niets voor om met de mi nister in zee te gaan. Deze ging ervan uit, dat de militair, al is hij minderjarig, toch zelfstandig kan beslissen over de kwestie of hij al dan niet ingeënt kan worden. Hier kwamen twee tegenge stelde meningen tot uiting: de Christe- lijk-Historische minister Staf, die zijn standpunt verdedigde door op te mer ken, dat „ook in onze kerken" een min derjarige voor de verantwoordelijkheid van grote bzeslissingen wordt gesteld, n.l. het al of niet aanvaarden van een geloofsovertuiging. De anti-revolution- nair wilde daar niet aan en zo ontstond er een moeilijke impasse. De voorzitter moest de vergadering voor vijf minuten schorsen, om onderling overleg mogelijk te maken, waarna de situatie nog ver warder werd, omdat ook de heer Ver meer van de Partij van de Arbeid met een amendement kwam, dat weer op een ander lid van het artikel betrek king had en zo mogehjk nog duidelijker de tendens in zich droeg om de ouders er buiten te houden en gewetensbezwa ren van een militair alleen in aanmer king te nemen. Een amendement in de geest van de minister dus. Daardoor kwam de Kamer ook nog voor de eigenaardige figuur te staan, dat het er om ging welk amendement nu het eerst in stemming moest komen. Om een zui vere stemming te krijgen over het hele probleem was dit van groot belang. Ten slotte heeft men op advies van prof. Oud, die het reglement van orde erbij haalde (het amendement van de verste strekking gaat voor), eerst het amendement-Bruins Slot aangenomen met 49 tegen 19 stemmen. Tegen was alleen de Party van de Arbeid. (Van onze parlementaire redacteur) De Kamer heeft gisteren een ontwerp Goedgekeurd tot aankoop van het land goed Eikenrode te Heemstede voor een hjeuw marinehospitaal. De beraadsla- G'ngen over het wetsontwerp waren destijds geschorst omdat de Kamer niet over de juiste inlichtingen beschikte. ®en nota van deskundigen heeft daar 'hans in voorzien, zodat men er minder otitisch tegenover stond. Wel konden de heren Ritmeester (V.V.D.) en Haken 'C.P.N.) zich nog steeds niet met het denkbeeld verenigen, zodat hun beide fracties bjj de hoofdelyke stemming Iie- 'en aantekenen dat zij tegen waren. De heer Ritmeester wilde het hospi tal in Den Helder zien verrijzen, al 0racht staatssecretaris Moorman daar a. tegen in, dat met het oog op oor logsgevaren en evacuatienoodzaak deze •h&rinebasis juist niet de geschikte Plaats was. Het zou zelfs in strijd zijn ?'et de Conventie van Genève. Het yVeede denkbeeld van de heer Ritmees- om het hospitaal der marine met der landmacht in Utrecht te eom- O'heren, verwierp hij om krijgskundige ook om psychologische redenen. Wat opvatting betreft van de heer Rit- dfrester, die meende dat de cijfers van De grote serie reportages over de l'hgd van heden wordt besloten met Takelen over twee Nederlandse jon- |6ren. In het nummer van 17 Juli wordt etl schets gegeven van een meisje, dat ?P een atelier voor kerkelijke kunst J^rkt. Volgende week zal een reportage V6r een jongeman, die bij de Neder- rfidsche Spoorwegen werkzaam is, de ].eeks afsluiten. Er is voor deze weke- 'Jkse schilderingen van de jeugd en ?aar moeilijkheden en idealen veel be- yphgstelling geweest. Dr. Melchior, de skende Haarlemse arts, schrijft een °6langwekkend artikel over de geschie- ^e'iis van Schagen en de lange strijd an West-Friesland tegen Holland. De Rt f.kking van het artikel is, dat deze frijd en het verlies van vele levens °°rkomen hadden kunnen worden ais *reh op lager niveau eerder en vrijwil- 8 zijn souvereiniteit had willen prijs geven een les, welke de schrijver P°or trekt tot onze dagen, voorstander s hij is van een souvereine organisatie an de Verenigde Naties van de hele arde. Dr. Melchior heeft zijn bijdrage l^eer verlucht met eigen tekeningen, vérder is er een fotoreportage van het P'euwe park, dat Den Haag rijk is ge erden: de tuin van het vroegere ko- 'oklijke paleis. De jeep-reizigers ver freien over Marokko, „een oud land met ®'h nieuw gezicht". Ook is er een cau tie over de ontwikkeling van de post- Zegel, oorspronkelyk bedoeld als kwi- frntie maar geleidelijk geëvolueerd tot •Modern miniatuur. De middenpagina's zkm gewijd aan het diocesane Marla- p°ngres in Den Bosch. Jan Cottaar geeft erdere herinneringen uit de geschiede- k van de Ronde van Frankrijk. De ^a'akteristiek van de week betreft de 'euwe Franse premier, Joseph Laniel. de opname zodanig zijn teruggelopen dat er geen reden was voor de bouw, noemde de staatssecretaris dit verschijn sel eerder een reden om de marine wel aan een hospitaal in eigen beheer te helpen. Met een spits, zoals in 1949 ont stond in verband met de politionele actie moet men steeds rekening blijven houden, omdat zich noodtoestanden kunnen voordoen. De heer Haken was tegen het denkbeeld van burgers die in een marinehospitaal de open ruimte innemen. De gemeente Haarlem denkt hier geheel anders over, zoals uit de stukken blijkt en de Kamer was het met deze laatste visie eens. Daarna werd het amendement Ver meer verworpen, maar hierbij was de stemverhouding anders: 25 leden stem den voor, waaronder behalve de P. v. d. A. en de communisten ook de heer Koersen, Peters en Kortenhorst van de K.V.P. De 45 andere kamerle den waren tegen. Minister Staf heeft dus met zyn suggestie geen succes gehad. Erg veel zorgen daarover bleek hij zich niet te maken, temeer niet daar de wet zelf zonder hoofdelijke stemmen werd aangenomen. De 'minister zal echter by immunisatiebeslissingen, wanneer zich daarbij gewetensbe zwaren voordoen, voortaan rekening moeten houden met het oordeel van een commissie en deze laatste zal zo wel de ouders als met de minderja rige militair zelf moeten horen en dan een oordeel moeten vellen, dat naar het ons voorkomt wel eens de kans loopt een Salomonsoordeel te worden. Het is maar een onderdeel van de vele problemen die de im munisatie heeft opgeworpen, maar- het kan een heel netelig onderdeel worden. De minister heeft de Kamer nog ge rustgesteld wat betreft de deskundig heid en de objectiviteit van de com missie die hem ter zake algemene im- munisatieplicht zal hebben te advise ren. Deze commissie zal uit medische deskundigen bestaan en niet uit mili taire artsen. Ook wordt aanhoudend naar nieuwe middelen gezocht om het immunisatiegevaar te verminderen. De andere commissie, die met de gewe tensbezwaren rekening moet houden, zal bestaan uit vijf leden, waarvan de president van de Hoge Raad, mr. Don- ner president wordt. Wat het immunisatieprobleem van Nederlandse soldaten in de NATO be treft, wanneer daar de gewetensbezwa ren minder zwaar zouden gelden, zal Nederland altijd nog in de recrutering een middel hebben om wegen te be wandelen die de eigen wetten voor schreven. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chatham in de Amerikaanse staat Mas sachusetts, waar zij zes weken zullen verblyven. De prinsessen zijn vandaag m New York gebleven. Zij hebben enkele be zienswaardigheden en winkels bezocht. Vrijdag zullen zij naar Chatham gaan. Prins Bernhard zal Maandag 3 Augus tus, op zijn reis naar de Nederlandse Antillen, de Prinsessen in Chatham be zoeken. 141. „Hoe nu, kent ge deze vreemdeling, Noorman?" gromt Bor Khan achterdoohtig, terwijl Alhabar schutterig overeind krabbelt. „Ja, ik ken hem", antwoordt Eric grimmig. „Ik ken hem zó goed, dat ik wel haast zeker weet, dat er verband moet bestaan tussen de ontvoering en zijn aan wezigheid hier". „Ik zie aan zijn hele tronie, dat hij er alles van af weet", snuift Orm woest. „Zeg op, platvis, waar heb je die twee kinderen in de gauwigheid gelaten?" „Waar spreek je toch over, best vriendje?" snatert Alhabar opgewekt „Ik heb alleen een troepje miters gezien, die een beetje haast schenen'te hebben. Kan ik het helpen, dat er mensen zijn, die kindertjes ontvoeren? Ik loop hier heel rustig en tevreden te wandelen...." „Jij sluipt altijd overal rond als er narigheid op komst is", brult de roerganger met een rood hoofd, „Geef antwoord, dwarskrab, want ik ram je midscheeps". Alhabar's grijnslach zwelt aan tot een hoestende lachbui en ook als Bor Khan hem hardhandig door elkaar schudt, kan hij amper tot bedaren komen. „Spreek op, hond", sist de grijze aanvoerder. „Ge zult duizend doden sterven, zo ge niet onmiddellijk zegt. waarheen de ruiters gingen". „Uver de.... de ri.... rivier", stamelt Alhabar hikkend van pret. Dit antwoord is Bor Khan voldoende. Alhabar wordt aan de zor gen van Orm en een Nomadenkrijger toevertrouwd en in grote haast snellen de anderen terug naar het kamp, om de ontvoerders te paard na te zetten. „Ha!" gromt Orm strijdlustig. „Probeer me nu eens te ontkomen, land haai, probeer het eens, hé?" Hij geeft een vervaarlijke ruk aan het touw, waarmede hij de voerman gebonden heeft, „Ik denk er gewoon niet aan, lieve vriend", kakelt Alhabar met een stuipig lachje. „Ik vind het veel te leuk zo, hehehehe! Er gaat nog een boel geoeuren, let maar op, en daar wil ik beslist niets van missen, beslist niets". In het aangevraagde bedrag van f 23.600.000 voor de verbetering van de financiële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel is begrepen een bedrag van ruim f400.000, dat betrekking heeft op een groep van ongeveer 200 topfunc tionarissen. Aldus deelt minister Beel de Tweede Kamer mede. De bescheiden verhoging van de lonen der laagste groepen is, naar de mening der regering, in de bestaande loonsitua- tie gerechtvaardigd. Juist ook gezien deze loonsituatie, vreeèt de regering van de voor de laagste loongroepen voorgestelde verbetering geen repercus sies ten aanzien van de lonen in het bedrijfsleven en ducht zij daarvan geen nadelige gevolgen voor de export. Met betrekking tot de vraag of de voorgestelde verhogingen voldoende zijn om tegemoet te komen aan de Jn vele ambtenaarsgezinnen bestaande nood, wijst de minister er op, dat de voorstellen der regering aan de moel- 5? 5? (Van onze correspondent) Er hing enige spanning op de stampvolle publieke tribune van het gemeentehuis te Renkum toen burgemeester mr. D. Matzer van Bloots gisteravond de raads zitting opende. Er was één zetel leeg, de zetel van de heer W. Middendorp (P.v.d.A.), die in een schrijven aan de gemeenteraad had laten weten, dat hij voor het lidmaatschap van dat college bedankte omdat hij niet langer wenste te vergaderen onder een voorzitter die een raadslid grof bejegent. In de vergadering van 7 Mei had de burgemeester namelijk, zoals bekend, gezegd: „Ik heb er ge noeg van altijd weer dat gejank van u te moeten aanhoren". Bij de ingekomen stukken bevond zich de brief van de heer Middendorp Nadat de burgemeester had voorgesteld deze voor kennisgeving aan te nemen, nam de fractieleider van de PvdA mr. J ter Horst het woord. Spr. zei dat een voorstel, de heer Middendorp bij zijn heengaan een dankbrief te sturen voor hetgeen hij in de achttien jaren van ziin lidmaatschap van de Raad voor het wel zijn van de gemeente heeft gedaan, be ter op zijn plaats zou zijn geweest dan het voorstel zijn brief voor kennisge ving aan te nemen. „De reden dat de heer Middendorp heeft bedankt is gelegen in Uw uit drukking „gejank", zo ze mr. ter Horst. „Wö menen dat dit woord fout is in de mond van een raadsvoorzitter, zelfs in de meest grievende situatie. Een raadslid jankt niet, mijnheer de voorzit ter. Een raadslid jankt nooit," zo ver volgde spr. op bewogen toon. Hij vond het jammer dat de burge meester de kans heeft laten voorbijgaan in het openbaar zijn verontschuldiging aan te bieden. „Ik hoop dat dit genotu leerd zal worden," zo besloot spr. met verheffing van stem. De burgemeester: ,,U haalt me de woorden uit de mond. Namens de Prot. Chr. fractie sloot mr J. Brinkert zich bij de woordvoerder van de PvdA aan. Hetzelfde deed de heer J. Erkens namens de KVP-fractie. ,„Wij hebben de heer Middendorp altijd gekend als iemand die eenieder met re verentie tegemoet trad", zo zèi deze spr-, die het verdrietig vond dat de heer Mid dendorp op deze manier afscheid heeft moeten nemen. De burgemeester ant woordde dat het hem helaas onmogelijk was gemaakt eventuele excuses in het openbaar te herhalen. Hierna werd de raadsagenda afgehandeld. ïyke omstandigheden, waarin vele amb tenaarsgezinnen verkeren, tegemoet komen voor zover zulks slechts mogeiyk is binnen het raam van het gestelde uitgangspunt, n.l. de opheffing van de nivellerende werking van enkele maat regelen, welke in de achter ons liggende jaren specifiek voor het Rijkspersoneel zyn getroffen. Uiteraard dient tevens rekening te worden gehouden met het geen financieel te verwezenlijken is. Het ligt in het voornemen de conse quenties van de voorgestelde verhogin gen ten aanzien van de bezoldiging van het politie- en brandweerpersoneel onder het oog te zien In antwoord op de desbetreffende vragen deelt de minister nog mede, dat het vaststellen van een individueel sa laris eveneens kan geschieden ten aan zien van reeds in dienst zijnde „oude getrouwen". In Engelse handelskringen circuleert momenteel sterke geruchten, dat de stopzetting van de tomateninvoer spoe dig zal worden opgeheven. Van deze berichten was in Londen evenwel geen officiële ontkenning of bevestiging te verkrijgen. Sedert invoering van het verbod zijn de tomatenprijzen aanmer kelijk gestegen. Het Tweede Kamerlid, de heer Bie- wenga heeft inmiddels aan minister Mansholt vragen gesteld aangaande de tomatenkwestie. Hij verzocht pogingen in het werk te stellen de Britse maatre gel ongedaan te maken en in de toe komst het Nederlandse bedryfsleven voor soortgelijke plotselinge invoerver boden te vrywaren. President Soekarno heeft Woensdag avond de tijdslimiet, welke aan de foi mateur, Burhanuddin Hanarap, was ge steld en die gisteren te zeventien uur afliep, verlengd. Een nieuwe tijdslimiet is niet gegeven, maar de president heeft de heer Haharap verzocht, zijn taak zo vlug mogelijk te volvoeren. Haharap had verlenging verzocht, omdat hij van de Partai Nasional Indonesia nog geen antwoord had ontvangen op het ont werp van zyn compositie van een kabi net, De Ned. Bank verleent een algemene vergunning aan de deviezenbanken tot het debiteren van een in haar boeken aangehouden rekening N-Indonesië, N- Suriname, N-Ned. Antillen of N-Ned. Nieuw-Guinea, ten name van een na tuurlijk persoon voor het verrichten van betalingen aan ingezetenen wegens: A. Aankoop van goederen, bestem,} voor uitvoer naar deze 4 gebieden, dau wel voor gebruik ln Nederland. Deze goederen moeten dienen voor persoon lijk gebruik en mogen, wanneer het goe deren van buitenlands fabrikaat betreft, uitsluitend ln Nederland in het vrye verkeer zyn Ingevoerd en niet tegen be taling in dollars zijn aangekocht. Dit be tekent een belangrijke verruiming van de aanwendingsmogeiykheid der niet- transferabele guldensrekeningen van Nederlanders-niet-ingezetenen. B. Dokters-, ziekenhuis- en begrafe niskosten, zomede kosten voor het on derhoud van graven, reis- en verblijf kosten. C. Declaraties van advocaten, procu reurs, deurwaarders, notarissen, accoun tants en belastingconsulenten. BELGIë. De nieuwe luchtvaart attaché by de Britse ambassade in Bel gië is gistermiddag in Brussel aange komen. De afgevaardigden van de zeven af delingen van de R.K, Schippersbond „St. Nicolaas" zijn te Goes in bondsvergade ring bijeen geweest voor de bespreking van de problemen en moeilijkheden welke zich in Rijn- en binnenvaart voordoen, De bondsvoorzitter, de heer Joh. Nef- kens uit Rotterdam, gaf een uitvoerig overzicht van de huidige stand van za ken in Rijn- en binnenvaart. Voor Ne derland is tot stand gekomen het z.g. „Centraal Overleg" waarin belangheb benden hun moeilijkheden en problemen Advertentie haaiDI" Dubbel 79 „Ik ook niet. Maar het was te pro beren." Hij sloeg zyn arm om Roberta heen. „jy kleine dappere Robin Grêy," zei Hery. „En nu weer naar het hol van de leeuw. Waaraan hebben we dat ver diend? Herinner jij je nog een gesprek, dat we gehad hebben op de helling van Little Mount Silver, jaren geleden?" „Ik ook. En lk heb nu nog steeds geen baan. Ik zou bijna zeggen, dat het niet kwaad geweest zou zijn als oom G. zich in ons bankroet had kunnen verlusti gen. Er zou een soort grote ramp voor nodig zijn om ons te genezen. Misschien dat de oorlog, als hij komt, het klaar speelt" „Ik denk, dat jullie op dezelfde oude manier door een oorlog zouden rollen. Maar vind je dit dan geen grote ramp?" „Ja, eigeniyk wel. Maar weet ie to- bin, ik voel me wel erg bedrukt en be angst, maar diep in mijn hart geloof ik toch niet, dat iemand van ons voor de balie komt." „Hoe kun je er zo over praten!" „Toch is het geen aanstellery. Eigen lijk zou ik in een paniek moeten zijn, maar dat ben ik niet" De taxi kwam by Hyde Park Corner. Roberta keek door het raampje- en zag de vier heroïeke paarden geluidloos te gen de avondhemel snuiven. ,Het duurt nu niet lang meer voor we er zijn," zei Henry. „Ik kan je niet zeggen, wat een verschrikkelijk huis het is. De ideeën van oom G. over be haaglijkheid bestonden uit olifantachti ge versieringen en ongelofelijke ontbe ringen. De bedienden mogen geen elec- triciteit gebruiken als hun heer en mees ter eenmaal naar bed is en kruipen dan maar wat rond bij kaarslicht. Het is echt waar. Het huis werd indertijd opgeknapt door mijn grootvader, toen hij trouwde en sindsdien is er alleen maar een onafgebroken stroom afschu welijke kunstvoorwerpen bijge-Komen." „Ik heb ergens gelezen, dat Victoriaan se dingen weer in de mode komen." „Ja, maar er is toch een verschil. Ik vind het bovendien een stomme mode. Soms," zei Henry, „vraag ik me af, of er wel zoiets als schoonheid bestaat." „Is er geen theorie, dat de schoon heid alleen bestaat in het oog van de gene die waarneemt?" „Dat is onhoudbaar. Er zijn ogen en ogen. De mode bederft ieder schoon heidsbegrip. Daarin ligt het onvermij- delyk vulgaire van de mode. „En toch," zei Roberta, „zou je het allesbehalve prettig vinden om je in ge zelschap van Frid te vertonen, als zij zich kleedde als een schoonheid van het jaar 1929." „Zij zou alleen maar tien, twaalf jaar ten achter zijn bij de mode van vandaag." „Wat prefereer je dan." Nudisme? Lendedoeken?" „Op jouw vragen bestaal geen ant woord," zei Henry. „Myn ideeen hij zette zijn opvattingen over de mode uiteen, Roberta terecht verbazend om het gemak waarmee hy zich uit de ob sessie van deze avond kón vrijmaken. De taxi was nu in Park Lane geko men en draaide even later een zijstraat in, waar het lawaai van Londen ge dempt klonk en de ry van grote, uni forme huizen vast in sla&p scheen te zyn. „Daar zyn we," zei Henry. „Ik geloof, dat ik genoeg heb om de taxi te beta len. Hoeveel is het? Mooi, dat gaat nog juist met de fooi inbegrepen. Kom mee." Toen Henry op de bel drukte, hoor de Roberta ergens een klok met een zwaar geluid één keer slaan. „Eén uur," zei ze. „Welke klok is dat?" „Ik denk, dat het Big Ben is. Die kun je 's nachts overal horen „Ik heb hem alleen maar door de radio gehoord." „Je bent nu in Londen." „Ik weet het. Dat zeg ik iedere keer tegen mezelf." „Het is verduiveld jammer, dat je net in onze particuliere soep bent te rechtgekomen. Daar komt iemand aan." De grote deur zwaaide naar binnen. Met het gevoel dat er een griezelig sprookje ging beginnen, zag Roberta een zeer oude vrouw, gekleed in zwart satijn die een brandende kaars droeg in een zilveren kandelaar. Ze stond voor een vage achtergrond van opgezette beren, marmeren beeldengroepen, gigan tische schilderyen en een brede trap. die naar het donker leidde. Henry zei: goedenmorgen, Moffat" tegen deze vrouw, en voegde eraan toe: „Tinker- ton zal wel uitgelegd hebben dat juf frouw Grey en ik vannacht hier zullen blyven." De vrouw antwoordde: „Ja. meneer Henry. „Ja, mylord." En zoals alle portiersters uit het elfenland voeg de ze eraan toe: wordt verwacht." Ze volgden haar over een zwaar ta pijt en bestegen de trap. Ze gingen twee trappen op- De lucht was koud en be dompt. Moffatt fluisterde een excuus voor haar kandelaar. Er was een detec tive gekomen en die had erop gestaan, dat de hoofdschakelaar niet afgezet zou worden, maar het minste dat ze konden doen, was, zich aan de voorschriften van Lord Wutherwood houden en het licht niet gaan gebruiken vóór hij, zoals Mof fatt met genoegen opmerkte, eigeniyk goed en wel koud was. Grote schadu wen gleden over ongeziene muren, ter wijl Moffatt met haar kaars voorop liep. Er klonk geen geluid behalve het steel se geritsel van haar satijnen zoom. Soms, als ze de kaars vóór zich hield, was te een zwarte gestalte met een gouden rand, maar af en toe draaide zij zich om teneinde hen bij te lichten en dan sprong haar schaduw achter haar op. Tenslotte kwamen ze aan een deur, die Moffatt opende. Met een gemompeld ex cuus ging ze voor. Roberta bleef op de drempel staan en zag een vage weer kaatsing van Moffatt in een donkere spiegel. Meerarmige kandelaars stonden op een enorme toilettafel. Moffatt stak de kaarsen aan en keek naar Roberta, die, bij deze wenk, haar slaapkamer binnenging. Henry volgde haar. Hebt u nog iets nodig, juffrouw? vroeg Moffatt. „Zal ik uw koffer uit hakken? We hebben maar twee meisjes als de familie hier niet verblijft en die liggen allebei in bed." Roberta zei, dat ze zelf wel zou uit pakken en Moffatt en de kaars en Hen ry gingen weg. De slaapkamer had een hoog plafond met een groot ornament in het midaen. De muren waren bedekt door behang met een enorm patroon en hier en daar hingen dikke gordijnen. Reusachtige meubelstukken stonden in de kamei verspreid, die de illegale passie van een Victoriaanse menbelmaker voor maho nie en reliëfwerk vereeuwigden. (Wordt vervolgd). eerst onderling bespreken en waarbij dan getracht wordt tot een gezamenlyk Nederlands standpunt te komen. Steeds opnieuw echter worden er onder de Nederlandse partners belanghebbenden gevonden, die blijkbaar niets van de ordening in de Rijnvaart willen weten De Nederlandse regering wenst deze ordening, gezien de destijds in de Tweede Kamer aangenomen motie-Schilthuis, en het is daarom, aldus spr., zeer eigenaardig, dat spe cifieke overheidstransporten juist in handen worden gegeven van die be langhebbenden, die de eenheid in de Nederlandse Rijnvaart in de weg staan. Met betrekking tot de Nederlandse Particuliere Rynvaart-Centrale stelde de bondsvergadering uitdrukkelijk vast, dat het door haar op de bondsvergade ring 1952 ingenomen standpunt nog vol ledig en zonder enige verzwakking ge handhaafd blyft. Dit standpunt werd neergelegd in onderstaande punten: Gezien de huidige uitleg der Rijnvaartakte zal in de par ticuliere sector een vrije bedrijfsorgani satie voor de Rynvaart noodzakelijk zijn. Het bestuur dezer bedrijfsorgani satie zal in handen gelegd moeten wor den van de erkende organisaties van particuliere scheepseigenaars. Aan on georganiseerden kan generlei invloed worden toegekend in het bestuur van de bedrijfsorganisatie. By het te heffen percentage aan bevrachtingsprovisie door dit bedrijfslichaam zal onderscheid gemaakt dienen te worden tussen geor ganiseerde en niet-georganiseerde be- drijfsgenoten. Naar het A.N.P. in Den Haag ver neemt ligt het in de bedoeling met in gang van 20 Juli a.s. de Nederlandse export van snybloemen naar België te beperken. Naar onze Haagse redacteur verneemt, zal het hier waarschijnlijk gaan om een beperking gedurende een week tot 75% van het gewichtskwantum aan snijbloe men, dat in de overeenkomstige week van het vorige jaar naar België werd uitgevoerd. Van Belgische zijde wordt reeds lang de Nederlandse export met lede ogen aangezien. Enige tyd geleden werd de suggestie gedaan de bloemenuitvoer te doen vallen onder lijst A van het land- bouwprotocol. Hierby is van Nederlandse kant een tegenvoorstel gedaan, namelijk om een gemengde Belgisch-Nederlandse commissie gedurende vier maanden te doen nagaan welke invloed de Neder landse uitvoer uitoefent op de Belgische markt. Deze suggestie is door de Bel gen aanvaard. Men gaat nu van week tot week de situatie bezien. Dit heeft er toe geleid, dat men voor de volgende week ver moedelijk tot een uitvoerbeperking van 25% zal komen. Voor de daarop volgende week zal weer een nieuw percentage worden vastgesteld. Vacantie! Een toverwoord voor vélen. De arbeidende mens heeft ge middeld veertien dagen vacantie per jaar en deze korte periode kan hem het gehele jaar vreugde schenken. Vreugde immers vindt hy maanden lang in het na-genieten van een ge slaagde vacantie. Vreugde vindt hy, als de herinnering begint te vervagen, doch de prille eerste voorjaarsdagen hem op roepen om nieuwe plannen te maken voor een nieuwe vacantie. Slechts veertien dagen van het hele lange jaar mag hij zichzelf zyn. Mag hy zich losrukken uit zijn dagelijkse sleur, uit zijn arbeid en zijn problemen, die hem dagelyks in de ban houden. Onze jachtende tyd met zijn moeilyke internationale en sociale problemen eist een zo hoge mate van energie in het arbeidsproces, dat de mens meer dan ooit zijn vacantie behoeft. Vacantie is kostbaar. Niet alleen voor het individu, maar ook voor de samen leving. In de vacantie immers krygt de mens gelegenheid zichzelf te zyn. Hy kan zich ontspannen, anders doen dan an ders. Weinig doen, maar alles wat zyn hart begeert, doch dit alles op de eer ste en voornaamste plaats in volle vry- heid. Het is, of de klok wordt stil gezet. De enerverende gang van alle dag houdt plotseling op. Men verplaatst zich in een ander milieu, in een andere streek. Lichaam en geest krijgen de rust. die zij zo dringend behoeven en de arbeidzame zal met nieuwe energie aan de hem toe bedeelde taak beginnen. Hij komt als herboren terug uit een andere wereld. Herboren. Met nieuwe krachten, met nieuwe energie geladen, zal hij zich geven aan de vervulling van zijn taak, die hem vóór zijn vacantie als een te zware plicht voor kwam, waaronder hij dreigde te bezwijken. Vacantie is ook iets onherstelbaars. Een verknoeide vacantie is niet meer goed te maken en het is duidelyk, dat de oplossing van het vacantie-probleem zeer wei-overwogen dient te geschieden. Hoe besteden wij onze vacantie? Op deze vraag is in haar algemeen heid geen antwoord te geven. Daarbij spelen zowel de economische omstandigheden als de persoonlyke ge steldheid en verlangens van het indi vidu een eerste rol. Maar één ding is voor een geslaagde vacantie noodzakelijk, n.l., dat men zich absoluut geheel vry maakt van zijn eigen omgeving. Op welke wyze men zulks doet, is een andere kwestie. Hetzij, dat men een bootreis of een vliegtocht maakt, hetzij, dat men zich in een touringcar laat voeren naar de vele mooie plekjes en bezienswaardigheden over de grens, het- zy, dat men in een kampeertent kruipt of zich in een hotel nestelt. Wij hebben een professor gekend, die zijn vacantie doorbracht in een timmer manswerkplaats en dan met wellust op de spijkers en ook wel eens op zijn duim sloeg! Waarmee wij maar willen zeggen, dat men op de eerste plaats dat gene moet doen. waar men zelf zin in heeft. Wat een vreugde schuilt er in het maken van plannen voor dat kostbare iets, dat vacantie heet. Buurman zus heeft dat gedaan. De Gerritsens gingen verleden jaar naar Zwitserland, de Jan- sens huurden een kampeerhuisje op de Veluwe. Men krygt raadgevingen en tips te over en wordt bykans bedolven onder de drukwerken van reisbureaux en V.V.V.'s, die u zóveel parels in Ne derland recommanderen, dat u de lust bekruipt om als „parelvisser" uw va cantie door te brengen. Bij het overwegen van uw plannen zult u spoedig tot de ontdekking komen, dat u aan veertien dagen op geen maan den na genoeg hebt en daarom dient u zich op de allereerste plaats te realise ren, dat" u vooral niet te veel hooi op uw vork moet nemen, want op de eerste plaats zoekt u toch rust. Doe één greep uit uw vele plannen en bewaar de rest voor later. En het wordt u tegenwoordig zo ge makkelijk gemaakt. Kijkt u onze reis- advertentierubrieken maar eens in. Daar is in de letterlijke zin van het woord voor elk wat wils. Wilt u zelf de beslommeringen van de reisverzorging niet op u nemen, dan staan diverse reisbureaux voor u klaar, die er voor zorgen, dat u, waar u komt, uw bedje gespreid en uw tafel gedekt vindt. U kunt op eigen initiatief reizen. U kunt „geheel verzorgd" uw vacantie met een reisgezelschap optrekken. Wilt u ver weg en veel zien in weinig tijd, ga dan per touringcar. Is het u er vooral om te doen, te ge nieten van Gods onvolprezen natuur, realiseert u zich dan eens, hoe rijk ge zegend ons lieve kleine landje aan ver rukkelijk natuurschoon is. Zuid-Lim burg, de Veluwe, de Achterhoek. Texel om slechts enkele oorden voor de vuist weg te noemen. Het is heerlijk toeven op onze schone dreven en in de stilte van de natuur zult u de rust vinden, waar u naar hun kerde. U zult tot stille bewondering komen bij de machtige aanblik die heuvels en dalen, bossen, duinen, heide en de wijde zee u bieden en uw innerlijk zal u dankbaar stemmen jegens de Schepper, die dit alles uit het niet voort bracht. U zult zich in de grootse stilte van deze natuur bewust worden van uw eigen nietigheid. U zult zich schuld bewust afvragen, waaraan u dit ver dient, Het zal u dankbaar stemmen voor alles, wat u uit Gods hand ontving en de taak, die u weer wacht, zult u met dankbaarheid, met nieuwe energie, bly- moedig aanvaarden. Dan zult u kunnen spreken van een geslaagde vacantie. INDIA. Vier personen werden ge dood en vyftien gewond, toen de poli tie het vuur opende op enkele honder den betogers, die bij Tuticorin d- spoorlyn trachtten te blokkeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5